پروبیوتیک طیور چیست ؟ | مزایا، معایب و طریقه مصرف پروبیوتیک برای طیور

4

پروبیوتیک طیور برای پرندگانی مانند مرغ، بلدرچین، بوقلمون، اردک و … مورد استفاده قرار میگیرد. در این پست از چیکن دیوایس سعی بر بررسی میزان پروبیوتیک مصرفی طیور، فواید آن برای پرنده و تاثیر آن بر رشد و روند بهبودی جوجه ها شده است.

در صورتی که جوجه های شما دچار بی حالی، لرز، اسهال، سرماخوردگی و … شده اند، مطالعه این مقاله و آشنایی با خواص پروبیوتیک طیور، برای شما ضروری است. پروبیوتیک ها عمدتا، باکتری های زنده و مفید برای سیستم گوارش انسان ها، پرندگان و سایر حیوانات هستند.

مصرف پروبیوتیک به طور کلی به منظور تسریع در روند درمان پرنده و کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد.

پروبیوتیک طیور چیست ؟

پروبیوتیک ها باکتری های فعالی هستند که با تاثیر بر سیستم گوارش پرندگان، بر تعادل میکروبی آن نیز تاثیر میگذارند. هدف اصلی استفاده از پروبیوتیک ها برای جوجه ها و پرندگان بالغ، جلوگیری از ابتلا به بیماری، تسریع در روند درمان و بهبود عملکرد سیستم گوارش پرندگان می باشد.

پروبیوتیک طیور چیست ؟ - چیکن دیوایسبرخلاف تصور برخی از افراد، پروبیوتیک طیور، به عنوان داروی درمانی مصرف نمیشود و فقط در سرعت درمان بیماری ها اثر گذار است.

عموما پروبیوتیک هایی که برای بوقلمون، غاز، مرغ، شترمرغ، بلدرچین و … استفاده میشوند از سویه بیفیدوباکتر، انتروکوکوس، بیفیدوکس و لاکتوباسیلوس ها می باشند.

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک

برخی از مواد غذایی مصرفی انسان، حاوی مقادیر زیادی پروبیوتیک است که مصرف آنها برای پرندگان نیز مفید می باشد.

 • ماست
 • آب پنیر
 • موز
 • جو
 • سبوس گندم
 • عسل
 • سرکه سیب

این مواد غذایی به تنهایی نمی توانند تمام نیاز پرندگان به پروبیوتیک را برطرف کنند، به همین منظور استفاده از پروبیوتیک های مخصوص طیور توصیه میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، فواید سرکه سیب برای طیور را مطالعه نمایید.

مزایای مصرف پروبیوتیک برای طیور

 • بهبود سیستم گوارش و افزایش هضم غذا
 • صرفه جویی در مقدار دان مصرفی
 • کاهش ضریب تبدیل و افزایش وزن گیری
 • کاهش استرس و مرگ و میر ناشی از آن
 • جذب بهتر کیسه زرده در جوجه ها و جلوگیری از رشد پاتوژن ها در معده پرنده
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری سالمونلا و کوکسیدیا و مقابله با آن
 • کاهش طول درمان پرنده و کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها
 • کاهش کلسترول خون پرنده
 • کاهش انتشار گاز آمونیاک و کاهش بوی بد مدفوع جوجه ها
 • درمان اسهال پرندگان بالغ
به طور کلی، پرندگانی که پروبیوتیک مصرف میکنند، وزن بیشتری داشته و تخم های بزرگ تر و بهتری نیز تولید میکنند.

معایب مصرف پروبیوتیک برای جوجه ها

تنها عارضه مصرف پروبیوتیک ها، با مصرف بیش از حد آن، برای طیور اتفاق می افتد. مصرف زیاد آن باعث افزایش باکتری های مفید معده و اسهال پرنده میشود. این اتفاق به دلیل مکانیزم دفاعی سیستم گوارش، در برابر افزایش بیش از حد باکتری های مفید است.

در نتیجه ضروری است تا با مشورت دامپزشک و بسته به وزن پرنده، از پروبیوتیک استفاده کنید.

لازم است تا ۲۴ ساعت قبل و بعد از واکسیناسیون طیور، از پروبیوتیک ها در آب پرندگان استفاده نگردد.

طریقه مصرف پروبیوتیک برای طیور

پروبیوتیک ها معمولا به دو صورت محلول در آب آشامیدنی و یا مخلوط با خوراک، در اختیار پرندگان قرار می گیرند. بهترین روش مصرف این ماده غذایی، حل کردن آن در آب است. به این منظور، شما میتوانید نیم گرم پروبیوتیک مخصوص طیور را در یک لیتر آب بدون کلر و مواد ضدعفونی حل کنید. محلول آب و پروبیوتیک را از یک روزگی جوجه ها در اختیار آنها قرار دهید.

برخی از پرورش دهندگان یک گرم پودر پروبیوتیک را در یک کیلوگرم خوراک مصرفی پرندگان مخلوط می نمایند. در این روش، بهتر است خوراک مرطوب باشد.

بیشتر بخوانید : طریقه مصرف مولتی ویتامین برای طیور

بهترین زمان استفاده از پروبیوتیک برای پرندگان

بهترین زمان استفاده از پروبیوتیک برای پرندگان، در روزهای اول تولد آنها است. استفاده از پروبیوتیک در دوران هچری، سبب پر شدن معده جوجه از باکتری های مفید میشود؛ این امر به پاتوژن های مضر اجازه ورود به سیستم گوارشی جوجه ها را نمیدهد!

بهترین زمان استفاده از پروبیوتیک برای پرندگان - چیکن دیوایسهمچنین پروبیوتیک طیور در زمان استرس و بعد از درمان با آنتی بیوتیک، عملکرد بسیار بهتری دارد. در نتیجه در زمان تخم گذاری، جابه جایی لانه، حمل و نقل، افزایش دمای هوا، بیماری و … پروبیوتیک مخصوص میتواند از عوارض استرس پرنده جلوگیری کند.

یکی دیگر از فواید استفاده از پروبیوتیک ها، تسریع در درمان بیماری های گوارشی و اسهال پرندگان است. از این رو، در این زمان نیز استفاده از پروبیوتیک های مخصوص مرغ، بوقلمون، شترمرغ و … توصیه میشود.

با توجه به شرایط استرس زای پرورش پرندگان، لازم است تا از بدو تولد پرنده، تا انتهای دوره پرورش، به صورت منظم از پروبیوتیک های مخصوص طیور یا مواد غذایی پروبیوتیک دار استفاده شود.

تاثیر پروبیوتیک در رفع استرس پرندگان

تراکم بالا، حمل و نقل، کمبود غذا، تخم گذاری، نوک چینی، واکسیناسیون و دوران بیماری، استرس شدیدی در پرندگان ایجاد میکند. استرس ناشی از این اتفاق، منجر به سرکوب سیستم ایمنی و عملکرد بد سیستم گوارشی پرنده میشود. در این زمان، پاتوژن های مضر در سیستم گوارشی افزایش یافته و با کاهش اشتها و افت سیستم ایمنی بدن، تلف شدن پرنده را به دنبال دارد.

پروبیوتیک ها، با تاثیر بر سیستم ایمنی و گوارش، تا حد بسیار زیادی استرس پرنده و عوارض ناشی از آن را کاهش میدهند.

در نتیجه قطع تخم گذاری پرنده به دلیل بروز استرس، با مصرف پروبیوتیک تا حدودی بر طرف خواهد شد.

جمع بندی

افزایش روز افزون بیماری های شایع در بین طیور و همچنین استفاده از آنتی بیوتیک ها، باعث شده تا پروبیوتیک به عنوان جایگزین و مکمل آنتی بیوتیک، از اهمیت بالایی برخوردار باشد. استفاده از آنتی بیوتیک در جیره غذایی پرنده، سبب افزایش رشد، کاهش تلفات، کاهش آلودگی ها در بستر، افزایش میزان تخم و سلامت تخم ها می باشد.

این پست از چیکن دیوایس، پروبیوتیک طیور و فواید و مضرات آن را برای پرندگان خانگی، بررسی کرد. در صورت بروز هرگونه سوال، آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. مهران می گوید

  سلام جوجه یک روزه رو هر چند ذوز یک بار باید پروبیوتیک داد وچقدر در هر لیتر؟ممنون

  1. admin-r می گوید

   سلام ، دو روش داره یا نیم گرم پروبیوتیک رو با ۱ لیتر آب مخلوط کنید و بدین به جوجه ها یا یک گرم پودرپروبیوتیک رو با یک کیلوگرم دان جوجه مخلوط کنید فقط دان ها باید تا حدودی مرطوب باشه

 2. فرجیان می گوید

  باسلام
  آیا مصرف زیاد پرو بیوتیک برای جوجه عروس هلندی باعث ریختن پرو بال جوجه‌ها میشه

  1. admin-r می گوید

   معمولا باعث مشکلات گوارشی در پرنده میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس