اسهال در مرغ ها و نحوه درمان آن

اگر سالن پرورش مرغ دارید یا در منزل مرغ پرورش می دهید لازم است بدانید که برای رونق کسب و کارتان علاوه بر اهمیت دادن به تغذیه مرغ باید بیماری های او را نیز به موقع تشخیص دهید و برای درمان آن اقدام کنید. یکی از این بیماری ها اسهال مرغ است که اگر به موقع درمان نشود ممکن است منجر به مرگ او شود و در صورتی که در اثر یک بیماری واگیردار بروز پیدا کرده باشد سایر مرغ ها نیز درگیر این بیماری می شوند. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد دلایل اسهال مرغ و راه های درمان آن ارائه می کنیم.

دلایل اسهال مرغ

مرغ به دلایل متعددی ممکن است دچار اسهال شود که در ادامه این متن از وبلاگ چیکن دیوایس بیان شده اند :

دلایل اسهال مرغ - چیکن دیوایس

۱)  وارد شدن باکتری های مضر به بدن مرغ

باکتری برای بدن مرغ و برای رشد او ضروری است به همین دلیل باید در طول روز برای چند ساعت در خاک بازی کند. اما بعضی از باکتری ها بیماری زا هستند و اگر وارد بدن مرغ بشوند علائم اسهال را در او مشاهده خواهید کرد. این باکتری ها در خاک های آلوده رشد می کنند. معمولا در خاک هایی که در جریان عبور فاضلاب قرار دارند باکتری های بیماری زا وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود سالن های پرورش مرغ در نزدیکی بخش های دفع فاضلاب تاسیس نشوند.

۲) عفونت

بعضی مواقع بیماری های عفونی مانند آسپرژیلوزیس و کاندیدیازیس باعث اسهال میشوند. عفونت های قارچی نیز در اثر مصرف غذا یا آب آلوده وارد بدن مرغ می شود. به طور مثال اگر ذرت برای مدت طولانی در یک مکان مرطوب نگهداری شود با رشد قارچ در این ماده غذایی، مرغ مبتلا به عفونت می شود. عفونت علاوه بر اسهال ممکن است کم اشتهایی و بی تحرکی را نیز به دنبال داشته باشد. مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک نیز باعث ایجاد عفونت در بدن مرغ می شود به همین دلیل در دستورالعمل های دارویی برای مرغ ها باید دقت کافی صورت بگیرد. شایع ترین نوع اسهال در مرغ، اسهال ناشی از بیماری کوکسیدیوز است که با ابتلا به آن در مدفوع مرغ، خون مشاهده می شود.

۳) بیماری کلیوی

اگر مرغ مبتلا به بیماری های کلیوی شده باشد به دلیل دفع زیاد آب، علائم اسهال در او مشاهده می شود. در حالی که اسهال مشکل اصلی او نیست بلکه باید برای درمان کلیه ها اقدام کرد.

۴) مصرف زیاد پروتئین

تغذیه مرغ باید زیر نظر دامپزشک باشد و مقدار مواد معدنی در تغذیه او باید به دقت کنترل شود. ورود هرگونه مواد معدنی بیش از حد مجاز، باعث بیماری می شود. برای مثال دریافت زیاد پروتئین باعث می شود مرغ آب زیادی مصرف کند و دچار اسهال شود.

۵) وارد شدن انگل به بدن مرغ

با ورود انگل به بدن مرغ، روده های او زخم می شوند. انگل ها نیز عمدتا از طریق خاک آلوده وارد بدن مرغ می شوند. انگل ها انواع مختلفی دارند و فقط برخی از آن ها برای مرغ مضر هستند بنابراین نباید مرغ را برای جلوگیری از بروز اسهال از بازی کردن در خاک منع کرد.

۶) سرماخوردگی

سرماخوردگی نیز یکی دیگر از دلایل اسهال در مرغ است. سرماخوردگی در فصل زمستان یکی از بیماری های شایع در مرغ هاست. در این وضعیت برای درمان سرماخوردگی باید اقدام کنید تا اسهال نیز برطرف شود.

۷) مصرف بیش از حد آب

مصرف زیاد آب معمولا ریشه در یک بیماری دارد. مصرف زیاد مواد معدنی دلیل عمده این بیماری است.  مصرف زیاد آب محتویات معده مرغ را بسیار رقیق می کند و به همین دلیل با علائم اسهال مواجه می شود.

 

راه های درمان اسهال مرغ

اگر مرغ با علائم اسهال مواجه شده است نگران نباشید با روش های زیر این مشکل برطرف می شود:

راه های درمان اسهال مرغ - چیکن هچ

  1. برای جلوگیری از ابتلاء مرغ به بیماری های عفونی و انگل، غذا و آب سالم برای تغذیه او در نظر بگیرید. لازم است دانه ها در شرایط بهداشتی انبار شوند و برای مدت زمان طولانی در محل مرطوب یا نمناک قرار نگرفته باشند.
  2. لازم است کارشناس تغذیه طیور و دامپزشک به طور مرتب مرغ ها را معاینه کنند تا در صورت لزوم برنامه غذایی مرغ ها تغییر کند و متناسب با نیاز بدنشان، برنامه غذایی جدید برای ان ها تجویز شود.
  3. دستورالعمل های بهداشتی در سالن های پرورش مرغ باید به دقت رعایت شود.
  4. در فصل زمستان دمای سالن پرورش مرغ را طوری تنظیم کنید که مرغ ها دچار سرماخوردگی نشوند.
  5. میتوانید از سرکه سیب طبیعی برای درمان اسهال مرغ استفاده کنید. به مدت ۳ روز، یک قاشق چایخوری سرکه سیب طبیعی را در یک لیتر آب ریخته و آن را درون آبخوری پرنده بریزید. به جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله خواص سرکه برای طیور و پرندگان زینتی را مطالعه کنید.
  6. مولتی ویتامین و اسید آمینه را در آبی که مرغ از آن استفاده می کند به صورت ترکیبی بریزید و به مدت ۵ روز آن را تکرار کنید.
  7. شرایط نگهداری مرغ ها را با ضدعفونی کردن جایگاه نگهداری و آب دان، بهبود ببخشید.
  8. اگر دلیل اسهال، عفونت قارچی باشد، اسهال را با اسیدی کردن آب و اضافه کردن داروهایی مانند سولفات مس و مولتی الکترولیت می توانید درمان کنید. البته مقدار مصرف داروهای مذکور باید با تجویز دامپزشک باشد. زیرا مقدار دارو با سن مرغ باید تطبیق داده شود.
  9. اگر دلیل اسهال، مصرف قارچ یا یا غذای کپک زده باشد برای درمان مرغ بهترین راه، استفاده از زغال فعال و زئولیت است. مواد مذکور، مواد باعث جذب مواد داخل روده می شود و به سرعت اسهال را درمان می کند.

جمع بندی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. دلایل ابتلای مرغ به اسهال را بدانید و آن ها را برطرف کنید تا مجبور به پرداخت هزینه و صرف وقت برای درمان نشوید. عمدتا غذا و آب آلوده و عدم رعایت نکات بهداشتی در محل نگهداری مرغ باعث بروز اسهال می شود. لازم است در انبارهای نگهداری تغذیه مرغ نیز اصول بهداشتی رعایت شود تا تغذیه مرغ سالم باشد. در صورت بروز اسهال، داروها را با تجویز دامپزشک به غذا یا آب مرغ اضافه کنید. تغییر دادن دز دارو یا تعداد روزهای مصرف آن ممکن است مشکلات بیشتری را برای مرغ و حتی سالن پرورش طیور ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋