حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش جوجه کشی : جوجه کشی تخم اردک

جوجه کشی از اردک

آموزش جوجه کشی : جوجه کشی تخم اردک

اردک - جوجه کشی

William F. Dean, Ph.D., and Tirath S. Sandhu, DVM, Ph.D.
بخش عمده اطلاعات در مورد جوجه آوری و جوجه کشی تخم ها به اردک ها مربوط می شود که تفاوت این دو باید در نظر گرفته شود. از آنجا که تخم اردک بزرگتر از تخم مرغ است سینی در سایز بزرگ باید برای قرار دادن تخم های بزرگ اردک طراحی شده باشد. تخم هایی از اردک های رایج مانند شهر پکن برای جوجه کشی به ۲۸ روز زمان نیاز دارند. در حالیکه جوجه کشی تخم های اردک های روسیه در حدود ۳۵ روز پس از تنظیم طول می کشد. هنگامی که تعداد زیادی تخم اردک برای جوجه کشی وجود داشته باشند از ماشین های جوجه کشی بزرگ تجاری و وسایل جوجه کشی به طور معمول استفاده می گردد. تخم های اردک پکن در یک گذارنده به مدت ۲۵ روز نگه داشته می شوند و سپس در ۲۵امین روز به یک ماشین جوجه کشی انتقال می یابند و تا ۲۸ امین روز که تبدیل به جوجه شوند باقی می مانند. تخم ها به طور اتوماتیک چرخانده می شوند(به صورت ساعتی) و نیاز به چرخاندن تخم ها در ماشین جوجه کشی نیست. روش عمومی و شرایط برای جوجه کشی اردک به شرح زیر است.
۱.اگر ماشین جوجه کشی در حال حاضر برای اجرا آماده نباشد ماشین جوجه کشی را روشن می کنیم اجازه می دهیم تا یک یا دو روز قبل از قرار دادن تخم ها درجه حرارت و رطوبت تثبیت شود. تنظیم درجه حرارت به صورت ۳۷.۵ درجه سانتی گراد (۹۹.۵ درجه فارنهایت) و رطوبت نسبی در۵۵درصد (۸۴.۵ درجه فارنهایت در دماسنج حباب مرطوب) می باشد. تنظیم تهویه ماشین جوجه کشی براساس راهنمایی های کارخانه سازنده توصیه می شود.تخم ها حداقل ۴ بار در روز به طور خودکار و یا با دست باید چرخانده شوند. اکثر دستگاه ها برای تغییر موقعیت تخم ساعتی به صورت خودکار کار می کنند.

جوجه کشی از اردک
۲.ابتدا تخم های انتخاب شده را با دقت و مقابل نور قبل از قرار دادن در سینی بررسی کنید. تخم های ترک خوره، دو زده دار، سایز بزرگ یا بیش از حد کوچک یا کثیف را در دستگاه قرار ندهید. بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که ۱تا ۳ روز از گذاشتن تخم سپری شده باشد. به طور متوسط ۳درصد ازتخم های آماده برای جوجه آوری ذخیره شده در دستگاه ۷روز قبل از بیرون آمدن جوجه از بین می روند و حدود ۱۰درصد پس از ۱۴ روز ذخیره از بین می روند. همیشه تخم باید با انتهای کوچکتر تنظیم شود به جز در حالتی که ماشین جوجه کشی کوچک است و سینی نداشته باشد. اگر تخم ها در دستگاه خنک کننده قرار داشته باشند به آنها اجازه گرم شدن در دمای اتاق را می دهیم.
۳.روزی که تخم ها در ماشین جوجه کشی تنظیم می شوند در دستگاه را ببندید و اجازه دهید ماشین جوجه کشی به دمای مورد انتظار برسد. در روز های اول مکرر ماشین جوجه کشی را بررسی کنید تا از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید و پس از آن هر ۴ روز دستگاه را چک کنید.
۴.پس از ۷ روز از تنظیم تخم ها در دستگاه، تخم ها را با نور بررسی کنید و تخم های نابارور و میکروب ها را خارج کنید.
۵. ۲۵ روز بعد از تنظیم (تخم های پکنی) تخم ها را به سینی جوجه ریزی منتقل کنید و اگر تخم ها در یک دستگاه جداگانه قرار دارند به ماشین جوجه کشی انتقال دهید. با نور تخم ها را بازبینی کنید و جنین های مرده را حذف کنید. در زمان انتقال دمای دستگاه باید در ۳۷.۲ درجه سانتی گراد (۹۹درجه فارنهایت) و رطوبت دستگاه در ۶۵درصد(۸۸درجه فارنهایت حباب مرطوب) تنظیم شده باشد. وقتی فرایند جوجه کشی پیشرفت می کند و تخم ها شروع به شکستن می کنند رطوبت باید ۸۰ درصد(۹۳درجه فارنهایت حباب مرطوب) و دهانه های تهویه ۵۰درصد افزایش یابد. همانطور که جوجه کشی رو به اتمام است به تدریج دما و رطوبت کاهش می یابد به طوری که در پایان جوجه کشی ۳۶.۱ درجه سانتی گراد (۹۷درجه فارنهایت) و رطوبت ۷۰ درصد(۹۰ درجه فارنهایت حباب مرطوب ) خواهد بود. در پایان جوجه کشی دریچه باید به حداکثرتنظیمات خود باز باشد. جوجه اردک ها را زمانیکه ۹۰ تا ۹۵ درصد از آنها خشک باشند خارج کنید.
از دست دادن آب در طول جوجه کشی
همانطور که جوجه اردک داخل تخم رشد می کند تخم آب از دست می دهد و اندازه حفره هوا افزایش می یابد. اگر جوجه اردک در حال رشد باشد به طور معمول اندازه حفره هوا باید حدود یک سوم از فضای داخل تخم در ۲۵ روز از جوجه کشی را در همه اردک ها اشغال کند. کاهش وزن نیز به عنوان یک راهنما استفاده می شود. به طور رایج تخم های اردک باید حدود ۱۴درصد از وزن خود را در طول ۲۵ روز جوجه کشی از دست بدهند.
جوجه کشی طبیعی
تخم های اردک ممکن است به طور طبیعی با قرار گرفتن زیر اردک یا حتی مرغ کرچ تبدیل به جوجه شوند. اردک های روسیه ای یک مجموعه مناسب اند. آنها قادر به جوجه کشی حدود ۱۲تا ۱۵ روز هستند. لانه باید در یک مکان تمیز و خشک با بستر مناسب برای خواب قرار گرفته باشد. خوراک و آب کافی باید برای اردک کرچ وبچه اردک های از تخم بیرون آمده در دسترس باشد.
ذخیره سازی تخم مرغ
اگر تخم ها قبل از قرار گرفتن در دستگاه جمع آوری شده باشند، باید در یک سطح دما و رطوبت است مناسب که خراب شدن تخم ها به حداقل برسد نگهداری شوند. برای تعداد کمی از تخم ها، ذخیره سازی در انبار کفایت می کند. در صورت امکان، تخم فروشگاه دردمای حدود ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتی گراد) و با ۷۵ درصد رطوبت نسبی نگهداری شوند.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۵ دیدگاه
 • آهنگران ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۸:۰۰

  با سلام
  من دستگاه ۱۶۸ تایی ۹۵۰ خریدم از شما.در بهترین حالت رطوبت از ۶۰ بالاتر نمیره،میتونم غاز و اردک در بیارم ازش؟

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۵:۰۵:۵۵

   با خدمات پس از فروش تماس بگیرید، بهتر شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   ۰۴۴۳۲۳۸۷۷۸۷

 • مهری ۱۹ دی ۱۳۹۷ / ۲:۵۷:۵۴

  سلام ببخشید من یک جفت اردک معمولی دارم آنها تا امروز ۷عدد تخم گذاشتن باید تخم های آنها را بردارم یا در لانه ی خودشون بزارم تا جوجه کنن می شه یک راهنمایی در مورد جوجه کشی طبیعی اردک

 • مهدی ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۱:۴۶:۴۹

  با سلام روز ۵ شنبه ساعت ۴ بعد از ظهر تخم مرغ ها را تو دستگاه گذاشتم وساعت ۸ شب روز ۵ شنبه (همان روز)برق رفت و من تا دستگاه را به ماشین وصل کنم ۲ الی۳ دقیقه طول کشید و دما روی ۳۲.۷ رسید ایا ممکن است به اسیبی دیده باشد . با تشکر
  دستگاه من ۴۸ تایی ایزیباتور ۱ از گروه صنعتی برادران اسکندری خریدم

  • مدیر سایت ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ / ۸:۰۸:۵۳

   با سلام
   خوشحالیم که از محصولات ما استفاده می کنید.
   مشکلی برای تخم های نطفه دار شما پیش نمیاد در این شرایطی که فرمودید ، ولی بهتر همیشه آماده باشید.
   اگر سوالات بیشتری دارید می تونید از سیستم پرسش و پاسخ جوجه کشی فارسی استفاده کنید و از تجربیات دیگران استفاده ببرید.

 • محمد ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ / ۹:۴۲:۴۹

  باسلام بنده دارای دودستگاه دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال میباشم…دمای هردودستگاه مساوی امارطوبت آنهاده درصداختلاف دارد…برای کالیبره کردن کجاهابایدبرویم؟ممنونم

  • fz.andishesabz ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ / ۸:۳۲:۲۹

   برای آموزش کالیبره کردن دما سنج میتوانید با شماره تماس ۰۹۱۰۴۴۲۳۴۰۵ در ارتباط باشید.

 • kamran ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ / ۴:۲۸:۳۳

  ممنون از پاسختون ولی دستگاه من ۱۲۶تایی با برد jdr700هست با تنظیم دما و رطوبت مربوط به غاز میتونم در بیارم؟ویا با این دستگاه باید خنک سازی و اسپری اب بشه رو تخم ها؟

  • fz.andishesabz ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ / ۵:۴۴:۵۴

   در جواب شما دوست عزیز باید بگم از اونجایی که دستگاه جوجه کشی سری سوپر مینیاتور از غاز به عنوان یک پرنده پر کاربرد پشتیبانی میکند و امکان جوجه کشی تمام اتوماتیک از غاز را فراهم آورده است شما بدون نیاز به هیچ چیزی میتوانید به راحتی فقط با قرار دادن تخم ها درون دستگاه و تنظیم دستگاه روی غاز شروع به جوجه کشی نمایید.

 • kamran ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ / ۲:۵۰:۰۵

  سلام.خسته نباشین من از شما دستگاه ۱۲۶تایی خریده بودم امسال میخوام تخم غاز بزارم ولی چند جایی خوندم باید روزی یک باز چند دقیقه خنک بشن و اسپری اب روشون انجام بشه میخواستم بدونم این کارا واقعا نیاز هست؟و اگه من مثل تخم مرغ بزارم چند درصدشون هچ میشن؟

  • fz.andishesabz ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ / ۶:۴۹:۵۶

   در دستگاه های جوجه کشی سری سوپر مینیاتور این موارد کاملاً رعایت شده و نیازی به انجام این کارها به صورت دستی نیست، خود دستگاه به صورت کاملاً اتوماتیک تمامی اعمال را انجام میدهد. اگر توجه داشته باشید بر روی برد دستگاه جوجه کشی ۱۲۶ تایی نام غاز هست و این بدین معناست که این ماشین جوجه کشی توانایی جوجه کشی از غاز را با بالاترین راندمان دارا میباشد.

 • سعید ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ / ۴:۰۵:۱۹

  سلام فرق ماشین جوجه کشی هواباتور۹۶تایی باایزی باتور۹۶تایی جیه و کدوم بهتره

  • fz.andishesabz ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ / ۸:۱۶:۲۶

   دستگاه جوجه کشی ۹۶ تایی ایزی باتور دارایسنسور sht sensirion هست که یکی از دقیق ترین سنسور های دما و رطوبت در جهان هستش و همچنین منوی انتخاب پرنده داره یعنی شما میتونید نوع پرنده رو انخاب کنید تا اتوماتیک جوجه کشی کنه و هیچ نیازی به تنظیمات دیگه نداره در کل ایزی باتور خیلی بهتر از هواباتور هستش

 • امراله ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ / ۲:۲۵:۵۵

  با سلام
  ببخشید یه سوال دارم واسه
  تخم اردک رو باید به صورت عمودی بزاریم تو دستگاه یا به صورت افقی
  ممنون از پاسختون

  • fz.andishesabz ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ / ۷:۳۱:۰۴

   والله سوال شما سلیقه ای هستش و نظرات مختلفی در این مورد وجود داره اما علم روز دنیا میگه بصورت افقی باید بزارین تخم رو نه تنها تخم اردک و غاز و قو رو بلکه همه تخم ها رو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.