نگهداری و تغذیه جوجه اردک

0

نحوه پرورش ، نگهداری و تغذیه جوجه اردک

جوجه اردک ها پرندگانی بسیار بامزه و دوست داشتنی می باشند. این پرنده ها بسیار اجتماعی بوده و خیلی زود به شما وابسته خواهند شد و حتی به دنبال شما راه می افتند. ایده نگهداری جوجه اردک می تواند موجبات شادی و تفریح خانواده ها را فراهم کند. ولی نباید فراموش کنید که این حیوانات موجودات زنده ای بوده که به تغذیه و نگهداری خاصی نیاز دارند.

اگر در نگهداری جوجه اردک کوتاهی کنید، حیوان شما خیلی زود مریض شده و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم خواهد کرد. به همین منظور قبل از تهیه جوجه اردک تمامی شرایط لازم برای نگهداری آن را فراهم کنید و با نیازهای اساسی او آشنا شوید. نگران نباشید ما در این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس با موضوع نگهداری و تغذیه جوجه اردک به کمک شما آمده ایم.

در زمان خرید جوجه اردک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به طور کلی به دو روش می توانید جوجه اردک تهیه نمایید. روش اول مراجعه به بازار پرنده فروش ها و خرید جوجه اردک و روش دوم جوجه آوری از تخم های نطفه دار اردک با دستگاه جوجه کشی و یا جوجه کشی طبیعی می باشد.

اگر روش اول را انتخاب نموده اید به هنگام خرید باید به وضعیت ظاهری جوجه اردک توجه نمایید. یک جوجه اردک سالم دارای ظاهری قبراق و سرحال و چشمانی براق و پرهای تمیز می باشد. همچنین او نباید هیچ مشکلی در ایستادن و راه رفتن داشته باشد. جوجه اردک های سالم معمولا سریع می توانند راه بروند و یا فرار کنند.

دمای محیط نگهداری جوجه اردک

جوجه اردک های یک روزه نیاز به نگهداری در محیط گرم و تمیز دارند. در یکی دو روز اول باید دمای اتاق نگه داری آنها ۳۲ الی ۳۳ درجه باشد. سپس به تدریج هر روز نیم درجه و حداکثر یک درجه باید دمای اتاق و محل نگهداری آنها کاهش داده شود. بعد از یک هفته که جوجه اردک شما کمی بال و پر گرفت باید دمای محل نگهداری آنها معتدل (۲۳ الی ۲۶ درجه) باشد.

دمای محیط نگهداری جوجه اردک

اگر جوجه اردک های شما حاصل دستگاه جوجه کشی است که خودتان آن ها را هچ نموده اید تا ۲۴  الی ۳۶ ساعت هیچ نوع آب و یا غذایی به جوجه ها ندهید. بهتر است که جوجه ها در این زمان داخل دستگاه جوجه کشی باقی بمانند تا رطوبت اضافی بدن آنها خشک شود و کیسه زرده نیز به طور کامل جذب بدن آنها شود. اگر جوجه ها در این زمان تغذیه شوند احتمال عفونت کیسه زرد و تلف شدن آن بسیار بالا خواهد بود.

بیماری جوجه اردک

هر چند که جوجه اردک ها نسبت به جوجه مرغ مقاوم تر می باشند ولی آنها نیز در برابر خطرات و بیماری ها مصون نیستند. جوجه اردک ها به سرعت می توانند دچار سرما خوردگی و سوء تغذیه شوند. یک سرما خوردگی ساده به راحتی می تواند جوجه اردک شما را را از پای درآورد. بنابراین باید بیشتر مواظب آنها باشید.

اگر جوجه اردک شما کمتر از دو هفته سن داشته باشد، وزش باد و آبتنی با آب سرد و یا حتی ولرم باعث سرما خوردگی او خواهد شد. برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک باید بستر تمیز و مناسبی برای او انتخاب کنید. محل نگه داری جوجه اردک ها می بایست بستری نرم داشته باشد و کف آن نیز لغزنده نباشد. برای این منظور می توانید از خز و یا کاه و کلش استفاده کنید.

زمان شنای جوجه اردک

اردک ها علاقه زیادی به آب دارند و همین طور جوجه اردک ها نیز عاشق بازی کردن در داخل آب می باشند. ولی در این مورد نباید عجله کنید. آگاه باشید که طی چند هفته اول، بدن جوجه اردک ها هنوز نمی تواند غده چربی تولید کند. غده چربی با ترشح چربی و روغنی نمودن پرها باعث ضد آب شدن بدن اردک ها میشود و بدین ترتیب اردک ها می توانند بر روی سطح آب شناور بمانند.

زمان شنای جوجه اردک

اگرچه آنها عاشق آب هستند ، ولی شنا در سنین پایین باعث غرق شدن آنها میشود. غرق شدن یکی از دلایل عمده مرگ و میرهای جوجه اردک است.

همیشه باید آب تمیز و تازه در دسترس جوجه اردک باشد

برای جوجه اردک خود همیشه آب تازه تأمین نمایید. آنها در طول روز آب زیادی می نوشند. جوجه اردک ها باید حفره های بینی خود را مرطوب نگه دارند. توجه داشته باشید که عمق ظرف آبخوری اردک شما نباید عمیق باشد تا پرنده به داخل آن بیافتد و غرق شود.

همچنین آنها باید حفره های بینی خود را مرطوب نگه دارند. آب باید در نزدیکی غذای آنها باشد تا پرنده بتواند با آن بینی خود را شست شو دهد. در هنگام غذا خوردن ممکن است حفره های بینی آنها مسدود شود و کار نفس کشیدن را برای پرنده سخت کند.

کثافت کاری و فضولات جوجه اردک باید به موقع تمیز شوند. در غیر اینصورت کف پای جوجه اردک شما در اثر تماس با فضله و باکتری های موجود در آن دچار التهاب و عفونت میشود. همچنین مدفوع جوجه اردک اگر به موقع تمیز نشود، حیوان در معرض انواع بیماری های تنفسی و عفونت ها قرار می گیرد.

 “بیشتر بدانید: مقاله پرورش اردک را مطالعه کنید.”

نحوه تغذیه جوجه اردک

جوجه اردک ها معمولا غذای نرم و آبکی دوست دارند. همچنین می توان آنها را با انواع مواد غذایی و میوه و سبزی تغذیه نمود. سبزیجاتی همچون هویچ، کاهو، کدو، خیار، گوجه فرنگی و میوه جاتی همچون انگور قرمز، پرتقال و … از جمله خوراکی های مورد علاقه جوجه اردک ها می باشد.

به هنگام استفاده از سبزیجات مخصوصا کاهو و … باید زیاده روی نشود زیرا مصرف بیش از اندازه باعث ایجاد اسهال جوجه اردک خواهد شد. جوجه اردک ها اشتهای خوبی دارند و بر خلاف جوجه دیگر پرنده ها خیلی سریع غذا خوردن را یاد میگیرند. اگر اشتهای جوجه اردک شما کم شده و به صورت طولانی علاقه ای به غذا خوردن نداشته باشد، احتمالا بیمار شده است.

در تغذیه جوجه اردک ها باید به میزان پروتئین و مواد معدنی و ویتامین ها هم بسیار دقت نمود. جوجه اردک ها نسبت به مرغها به نیاسین بیشتری احتیاج دارند تا استخوانهای آنها بتواند به خوبی رشد کند. بنابراین باید برای جوجه اردک خود مکمل غذایی هم تأمین کنید. بادام زمینی، برنج سبوس دار و لپه حاوی نیاسین بوده و از آنها می توان در جیره غذایی جوجه اردک ها استفاده نمود.

نحوه تغذیه جوجه اردک

البته برای جلوگیری از مشکلات سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی لازم است که به صورت هفتگی از قطره مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز استفاده کنید. یکی دیگر از مواد معدنی بسیار مهم و حیاتی برای رشد جوجه اردک ها، کلسیم می باشد. برای تأمین کلسیم استفاده از قرص جوشان کلسیم و یا پودر صدف دریایی توصیه میشود.

همچنین جوجه اردک شما باید به مقدار کافی در معرض نور قرار گیرد تا کلسیم جذب بدن او شود. دقت داشته باشید که نور آفتاب ممکن است باعث بی حالی و کسلی جوجه اردک شما شود، لذا جوجه اردک نباید بیش از حد در معرض تابش نور آفتاب باشد.

جوجه اردک ها در ابتدا معمولا هر ۴ ساعت یکبار غذا می خورند. برای تغذیه جوجه اردک ها می توان از دان های مخصوص و آماده نیز بهره برد.

در تغذیه جوجه اردک ها استفاده از غذاهای چرب و نمک دار، شکلات و هسته میوه ها ممنوع می باشد. اگر می خواهید با ضایعات غذای خانگی به جوجه اردک غذا دهید توصیه میشود غذا را با آب بشویید تا چربی آن از بین برود. سپس غذای خیس خورده را می توانید در اختیار جوجه قرار دهید.

ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که هر نوع میوه و سبزی و یا دان باید بدون کپک و قارچ و آلودگی باشد. تغذیه جوجه اردک ها با ضایعات کشاورزی نتیجه جز مسمومیت و بیماری ندارد. بنابراین پرنده خود را با آشغال و یا غذاهای کم ارزش تغذیه نکنید.

برای تغذیه جوجه اردک خود می توانید از پودر غلات قوی همچون پودر ذرت، گندم، سویا و … نیز استفاده کنید. حتی می توانید پودر این دان ها را در داخل آب بریزید تا جوجه اردک شما از آن بخورد. افزون بر این جوجه اردک ها علاقه زیادی به کرم های باغچه و حلزون ها دارند.

لازم به ذکر است که تغذیه جوجه اردک ها با اردک های بالغ فرق می کند. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید مقاله تغذیه اصولی اردک ها را مطالعه نمایید.

جمع بندی

نگهداری از جوجه اردک ها نیاز به مراقبت و حساسیت بیشتری دارد. شما باید بتوانید از جوجه ها در برابر خطر شکار شدن توسط گربه و … محافظت نمایید. همچنین در حین نگهداری جوجه اردک در منزل همیشه نکات بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهید. چراکه احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

تغذیه جوجه اردک ها نیز معمولا ساده تر از دیگر پرنده ها می باشد. چرا که آنها خوش خوراک بوده و با انواع میوه و دان و سبزی تغذیه میشوند. فقط لازم است که جهت جلوگیری از بیمارها و مشکلات مختلف، تغذیه جوجه اردک خود را با مولتی ویتامین و کلسیم تقویت نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.