تغذیه اردک به روش اصولی و صحیح

44

تغذیه اردک به صورت گام به گام و اصولی

تغذیه اردک یا غذای اردک از مراحل مهم و بسیار حیاتی در پرورش پرنده ها می باشد. یک اردک بدون تغذیه مناسب دچار مشکلات متعددی می گردد. اردک از جمله پرنده هایی است که در محیط های محدود به راحتی نگهداری می شود. محصول ارزشمند این پرنده ، تخم اوست که غنی از انواع مواد مغذی می باشد. این پرنده ها از کاراکتر شخصیتی دوست داشتنی برخوردار بوده و با دیگر حیوانات اهلی به راحتی زندگی می کنند. اردک ها علاقه خاصی به خوردن کرم، کاهو، سبزی و مواد مشابه دارند.

شاید میان این مهم برای افرادی که برای پرورش اردک از خورده نان استفاده می کنند تعجب آور باشد، ولی خودن خودره نان برای اردک ها نه تنها مفید نیست بلکه مضراتی هم دارد. بررسی های انجام شده توسط افراد فعال در حیات وحش باعث شده زمینه لازم را برای مردم ایجاد شود تا فرایند تغذیه تنها برای پر کردن شکم اردک انجام نشود بلکه برای تامین مواد غذایی لازم و ارزشمند صورت بگیرد.

یکی از متخصص های علم دامپزشکی بیان می کند اردک ها برای هضم خورده نان طراحی نشده اند؛ یعنی در واقع بدن آنها قادر به انجام این پروسه نمی باشد. استفاده از خورد نام برای تغذیه می تواند مشکلات عدیده ای را برای این پرنده به وجود بیاورد. اردک های خانگی برای سالم ماندن و رشد کردن به غذایی ساده و مقوی نیاز دارند. ولی خب مورد ذکر شده به این معنا نیست که شما نباید کمی با پرنده خود خوشگذرانی کنید.

 

برای تغذیه اردک باید یک برنامه روزانه در نظر گرفته شود؟

برنامه ریزی در تغذیه صحیح اردک
برنامه ریزی در تغذیه صحیح اردک

به عنوان رژیم غذایی ابتدایی برای اردک های خانگی، بیشتر پرورش دهنده ها از غذای آماده غنی شده بهره گیری می کنند. این غذاها بیشتر در شکل پلیت در بازار عرضه می گردد. البته شما می توانید از مواد غذایی را به صورت له شده نیز در اختیار این پرنده قرار دهید.

فردی به نام واتسون در شهر هادسون گونه ای از اردک را صرفاًٌ برای تخم گذاری پرورش می دهد؛ چرا که در این شهر تخم اردک جایگاه ویژه ای را سر سفره های مردم ایجاد کرده است. در واقع آقای واتسون با شناسایی نیاز بازار خود را به صورت حساب شده وارد این صنعت کرده و به همین دلیل سود بالایی را به جیب می زند. وی می گوید برای تغذیه این پرنده ها ترجیح می دهد از دان های مخلوط بهره گیری کند.

واتسون بیان می کند که بر اساس تحلیل های وی اردک ها ترجیح می دهند غذا هاتی خمیر شده را مورد استفاده قرار دهد چرا که قادر به خوردن کل ذرت نمی باشند. از این رو باید پرورش دهنده غذای مورد نظر را تا جای ممکن ریز و پودر نماید.

کسانی برای خرید به غذای اردک دسترسی ندارند می توانند به عنوان گزینه دوم از غذای مرغ بهره گیری نمایند. شما می توانید برای بالا بردن کیفیت و مناسب سازی غذا برای اردک کمی مخمر آبجو به آن بیفزایید. باید توجه داشت که مخمر آبجو حاوی میزان قابل توجهی نیاسین می باشد که در واقع فرم خاصی از ویتامین B3 بوده و برای سلامتی اردک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ویتامین نام برده علاوه بر سلامتی، تاثیر قابل توجهی در هضم غذا، استخوان ها و بهبود سیستم ایمنی بدن دارد. البته ویتامین نام برده را می توان در مواردی مانند مخمر، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و سبزیجات پیدا کرد. علاوه بر این شما می توانید جو دو سر له شده را به غذای مرغ اضافه کنید تا پروتئین بالای غذا را تا حد معقولی کاهش دهد. توجه کنید که اگر میزان پروتئین غذای می تواند باعث بالا رفتن سرعت رشد و افزایش وزن در اردک شود؛ در این حالت فشار وارد بر پاهای این پرنده می تواند خطرساز باشد.

 

تامین آب برای اردک

آب یکی از مهم ترین فاکتورهای که رشد اردک را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پیرو همین موضوع آقای واتسون گفته که اردک ها هربار همراه با غذا باید آب نیز بخورند، چرا که در غیر این صورت فرایند قورت دادن غذا با مشکل مواجه می گردد.

 

غذای مخصوص اردک

نیاسین در آب اردک
نیاسین در آب اردک

تامین غذای لازم برای جوجه اردک ها طی چند هفته اول زندگی تاثیر مستقیمی در رشد و سلامت دارد. البته این امر کار چندان مشکلی نیست بلکه فقط به کمی آگاهی و اطلاعات جهت انتخاب غذای مناسب اردک نیاز دارد.

بیشتر پرورش دهنده ها از غذای استارتر جوجه برای تغذیه بهره می برند. البته این غذا با توجه به نیاز جوجه مرغ ها تولید می شود و مشکل اینجاست که مرغ نیاز چندانی به نیاسین ندارد و این درحالیست که نیاسین برای اردک ها کاملاً حیاتی می باشد.

اردک هایی که در حیات وحش زندگی می کنند نیاسین مورد نیاز خود را تامین می کنند؛ در واقع نیاسین برای رشد و بالا رفتن مقاومت پاهای اردک لازم است و متاسفانه در هیچ غذای مرغی این ماده به میزان کافی یافت نمی شود.

همانطور که در قسمت های بالا بیان شد برای حل این مشکل افزودن مخمر آبجو به غذای مرغ بهترین راه حل ممکن می باشد. علاوه بر این شما می توانید مکمل نیاسین را با آبی که برای آشامیدن اردک در نظر گرفته اید نیز ترکیب کنید.

آقای واتسون می گوید وقتی که از مزارع دیگر اردک تهیه می کنیم و یا کسی اردک های خود را به ارسال می کند، در صورت مشکل دار بودن پاها فوراً متوجه پایین بودن میزان نیاسین در بردن این پرنده می شویم.

در کنار موارد ذکر شده باید وزن و جوجه اردک های نیز زیر ذره بین قرار داده شود؛ در این حالت شما خواهید توانست آنها را زود از غذای استارتر جدا کنید تا فرایند رشد با شدت چندانی مواجه نگردد.

شیوه ای که واتسون برای تغذیه جوجه اردک ها بکار گرفت به این شکل بود که ابتدا کار را با غذایی که محتوای ۲۰ درصد پروتئین دارد آغاز کند که در ادامه میزان پروتئین حالت نزولی پیدا خواهد کرد به طوری که بعد از مدتی به ۱۷ درصد برسد (در این دوره جوجه ها ۴ ماهه خواهند بود). بعد از اتمام این دوره واتسون غذای مرغ را جایگزین قرار داد.

 

به وزن اردک های خود دقت کنید

در حالت کلی، وزن اردک ها به راحتی افزایش پیدا می کند. این امر برای افرادی که اردک را به عنوان محصول گوشتی پرورش می دهند یک امتیاز محسوب می شود؛ ولی با این حالت خود همین افزایش وزن می تواند اردک ها را با مشکلات و بیماری های عدیده ای مواجه کند. شما باید در هنگام پرورش اردک این مهم را در خاطر داشته باشید.

هیچنر متخصص در زمینه پرورش پرنده بیان می کند که افزایش وزن شدید می تواند باعث آسیب دیدن پاها و یا حتی شکستن آنها شود؛ در واقع پاها و مفصل های اردک برای تحمل وزن سنگین طراحی نشده است .

هیچنر در ادام می گوید در صورت نیاز شما می بایست رژیم غذایی این پرنده را محدود کنید. علاوه بر این شما می توانید از غذاهایی مانند انواع سبزیجات که میزان پروتئین پایین دارند بهره ببرید. یکی دیگر از مواردی که می تواند سلامتی اردک ها را تحت تاثیر قرار دهد ایجاد فضای کافی برای گشت و گذار و یک استخر برای شنای پرنده ها می باشد.

 

اهمیت کلسیم و سنگ ریزه

کلسیم در غذای اردک
کلسیم در غذای اردک

گاهی اوقات اردک ها به مکمل های کلسیم نیاز دارند. برخی افراد با تجربه برای تامین این ماده از پوسته صدف زمینی بهره گیری می کنند. البته اگر شما تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهید با انواع غذا ها و مکمل ها آشنا می شوید که از نظر پروتئین همه نیاز های پرنده را رفع می نماید.

بر اساس بررسی های انجام شده پوسته نازک تخم به دلیل پایین بودن کلسیم در رژیم غذایی پرنده است.

در ادامه باید گفت که اردک ها باید به طور دائم به سنگ ریزه دسترسی داشته باشند تا در هضم غذا با هیچ مشکلی مواجه نشوند. اردک ها دندان ندارند از این رو خوردن سنگ ریزه باعث خرد شدن غذا و هضم آنها می شود.

 

اجازه دهید اردک ها در مزرعه پرسه بزنند

خوردن قاصدک توسط اردک
خوردن قاصدک توسط اردک

یکی دیگر از اقداماتی که تاثیر مستقیمی در سلامتی این پرنده دارد پرسه زدن در مراتع یا مزرعه است. در این حالت اردک ها خواهند توانست برخی مواد غذایی حیاتی و لازم را از محیط دریافت کنند که این در حالت علاوه بر سلامتی پرنده، هزینه های جاری برای خرید مواد غذایی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

اردک ها علاقه خاصی به برخی از سبزیجات و گیاهان مانند قاصدک دارند. همین امر باعث شده تا بیشتر افراد این نژاد از پرنده ها را در مراتع پر از قاصدک پرورش دهند.

گشت و گذار در مزارع و مرتع ها باعث می شود تا مصرف دان توسط پرنده در حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کند که در این حالت هزینه پرورش کاهش یافته و سود کار بالا می رود.

یکی از مزیت های اردک ها این است که محیط را تخریب نمی کنند و تنها از گیاهان کوچک و برگ ها تغذیه می کنند. اردک ها در گرفتن کرم و برخی حشرات مهارت دارند و در صورتی که به حوض آب دسترسی داشته باشند از ماهی ها و جلبک های داخل حوز نیز برای تغذیه بهر می برند.

 

غذا های مورد علاقه اردک

اردک ها علاقه ویژه ای به گیاهان و حشرات دارند و این نوع غذا ها می توانند بخش اعظمی از نیاز های رژیمی پرنده را رفع کنند.

اردک ها عاشق سبزیجات و گیاهان هستند و همین امر باعث شده تا پرورش دهنده ها در فصل بهار و تابستان انواع گوناگونی از گیاهان و سبزیجات مانند بروکلی، کلم پیچ و جوانه بروکسل را کاشته و ذخیره سازی کنند.

علاوه بر این هندوانه، خیار، بادام زمینی، ذرت و…  از جمله خوردنی های مورد علاقه این پرنده آب دوست می باشد. ذرت و نخود فرنگی از مواردی است که اردک ها حتی در موقع شنا نیز می توانند از آنها تغذیه کنند.

توجه داشته باشید که باید سبزیجات و گیاهان سخت تکه تکه و خرد شوند تا اردک ها بتوانند از آنها استفاده کنند. عدم رعایت این موضوع می تواند باعث خفگی و در نهایت مرگ پرنده شود. علاوه بر این در انتخاب غذاها باید کیفیت و تازگی را در راس اولویت های خود قرار دهید چرا که اردک در برابر بیماری بوتولیسم که از پوسیدگی برخی مواد آلی برخی مواد ایجاد می شود بسیار حساس است.

 

تغذیه اردک وحشی

اردک های وحشی اصولاً منابع غذایی متعددی در اختیار دارند و همین امر باعث شده تا برای رشد و نمو نیازی به غذای کمکی نداشته باشند. البته این امر در حالیست که برخی افراد تنها از روی لذت اقدام به تغذیه پرنده ها می کنند.

افرادی که قصد تغذیه اردک وحشی را دارند می توانند از قسمت بالای کاهو، اسفناج و نخود فرنگی استفاده کنند. در این میان انواع ملخ ها، جیرجیرک ها و میگوها برای تغذیه به عنوان بمب پروتئین بسیار حائز اهمیت می باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
44 نظرات
 1. ستایش می گوید

  من میگم یه خونه بزرگ و زد اب براش درست کن دو اینکه الان باید خوب گرم نگه دارید و سه حمامش نکن کدو و خیار سبز و هویج رنده شده را به علاوه اب و دونه مرغی و اینکه زیاد بهش دست نزن اینطوری خوب میشه

 2. ستایش می گوید

  عجیبه خوب این غذا هارو بزار جلو جوجه هات ببین می خوره یانه:خیار سبز و کدوی سبز و هویج رنده شده به علاوه اب و دونه مرغی
  ضرف حتما باید بزرگ باشه جاشونم گرم نگه دار

 3. ستایش می گوید

  سلام ببخشید من یک اردک دارم یه ساله هستش و دیروز خوب غذا می خورد و مرتب استراحت و بازی و غذا می خورد اما متاسفانه امروز غذا نمی خوره ولی سر حال هستش دیروز یک ضرف بزرگ در از اب کردم اونم اومد اب بخوره دماغش رفت تو اب و فیش فیش کرد و فکر کنم بینی اش اذیت شده و فکر می‌کنه که بقیه ضرف ها هم همینطوری هستش و بینی اش اذیت میشود چیکار کنم؟؟؟
  خواهش میکنم بگین ⁦:-\⁩

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از غذاهایی که پرنده دوست داره بهش بدید
   اگه گرسنش بشه خودش میاد بخوره
   تنهاش بذارید تا احساس ترس نکنه
   ببینید اردک شما علائم بیماری نداره؟
   اگه داره باید فورا درمان کنید.

 4. حسین می گوید

  سلام وقت بخیر.
  من ۲ تا اردک دارم ، تقریبا ۵ ماهشونه.
  از ماه دوم متوجه شدم که یکیشون میلنگه و راه میره. کمی که بزرگ تر شدن متاسفانه لنگیدنش شدید تر شد و اصلا به سختی راه میره و همش میخوره زمین و با بالش سعی میکنه خودشو بلند کنه. پا هاشو با پاهای اون یکی که مشکل راه رفتن نداره مقایسه کردم، فاصله زیادی بینشون هست و یکیشون جلو تر از اون یکی هست. بخاطر همین تعادل نداره. پر هاشم خیلی نا منظم و کم پشت هست نسبت به اون یکی. ممنون میشم راهنمایی کنید واقعا وقتی میبینمش اینطور داره زجر میکشه اشکم در میاد.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد میتونه دلایلی مختلف داشته باشه
   ممکنه به دلیل مشکل دمایی در زمان جوجه کشی باشه
   ممکنه هم به دلیل کمبود نیاسین و کلسیم باشه که در غذاشون باید موجود باشه
   اردک بیشتر از سایر طیور به کمبود نیاسین و کلسیم واکنش نشون میده و مشکل پا پیدا میکنه
   از مولتی ویتامین در آبشون استفاده کنید و همینطور براشون از داروخانه دامپزشکی مکمل کلسیم بگیرید ، میزام مصرف با توجه به نوع دارو تعیین میشه که داروخانه معین میکنه
   غذا رو هم بهتره پلت بدید که بدنشون قوی بشه

 5. لنا می گوید

  سلام من دوتا جوجه اردک دارم الان حدود دو هفته شون هست اما هنوز نون میخورند و هر چی بهشون خیار و گوجه میدم نمیخورند.میشه بگید مگه مشکلی دارند و چطور چیز دیگه بخورند.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مواد غذایی که بهشون میدید مناسب نیست و ویتامین های اونها رو تامین نمیکنه ، ممکنه دچار مشکلات کمبود ویتامین بشن و خوب بزرگ نشن
   باید پلت های اماده براشون تهیه کنید ، در بازار فروش طیور موجود هست این پلت ها

 6. مجید می گوید

  سلام جوجه اردک دیروز آبریزش بینی داشت، به زور روی پای خودش میایستاد، مدفوع سبز داره و هیچی نمیخورد؛ می‌تونید تشخیص بدید بیماری و درمانش چیه؟
  دیشب بهش مولتی ویتامین کودک دادم
  کمی بهتر شد امروز و صدا می‌کرد

  ولی دوباره آروم شد و یه گوشه نشسته
  بعد از اون گرسنه شد و غذا خورد

  امروز بهش سیر و آب مخلوط با رب گوجه دادم
  شنیده بودم رب گوجه یا گوجه برای اشتها موثره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید با مشورت دامپزشک بهش انتی بیوتیک و داروی تقویتی بدید
   داروخانه های حیوانات حتما درمان مناسبی برای اردک شما دارند.

 7. محمدرضا می گوید

  سلام من دو تا جوجه اردک دارم یکی از اونا موی کردن و سرش ریخته و موی سرش یه حالت سیاه داره و چسبیده به پوسته سرش و تازگیا داره کوچیک میشه و غذا کم میخوره چیکارش کنم لطفا جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به بیماری قارچی یا ویروسی مبتلا شده
   به دامپزشک مراجعه کنید

 8. من می گوید

  سلام من یه اردک دارم که دوهفته اس یکی از پاهاش مشک١ل پیداکرده باید چیکا کنم خوبشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چنین مواردی دلایل مختلف از جمله کمبود ویتامین های مختلف همچون کلسیم و … در تغذیه ی پرنده و همینطور مشکل در زمان جوجه کشی همچون دمای نامناسب هچر می تونه اتفاق بیفته
   در حال حاظر تنها کاری که میتونید بکنید اضافه کردن ویتامین ها به تغذیه ی پرنده و همینطور مقوی کردن غذای مصرفی اون هست .

 9. شایان می گوید

  سلام
  من دوتا اردک کوچیک دارم مبشه بهشون تخم مرغ اب پز بدم؟براشون خوبه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه

 10. حسین می گوید

  با سلام
  ببخشید من یک اردک دارم که گردنش کج شده و یکم کوچیک هس، حدودا ۴ ماهش هست. چیکار کنم گردنش درست بشه، حدود ۱ ماه اینجوری هس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا به نیوکاسل مبتلا شده
   یا صدمه دیده
   به دامپزشک مراجعه کنید.

 11. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۰۰۰تا جوجه اردک دارم غذا گرون شده بجاش چی میتونم بدم که هم باصرفه باشه وهم مقوی باشه وقابل دسترس باشه…..۴۵ روزشونه….غذاشده کیلو ۸۷۰۰ نمیصرفه بخدا

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغییر غذا و یا کم کردن اون باید زیر نظر دامپزشک صورت بگیره ، اونم برای این تعداد جوجه
   چرا که کم شدن ویتامین ها پرنده هارو ضعیف میکنه و سبب کاهش مقاومت اونها در مقابل بیماری های مختلف میشه و ممکنه یک بیماری باعث نابودی کل گله بشه
   پس برای مشورت در این مورد به دامپزشک مراجعه کنید.

 12. Parimah می گوید

  سلام
  جوجه ی من یه روزه صداش عوض شده. گوشه گیر شده و دستشوییشم شله. چیکار کنم بهتر شه؟
  کمکم کنید
  چه غذایی بدم و چطوری ازش مراقبت کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یه تکه سیر کوچیک خرد شده بهش بدید
   به امکان زیاد محیط نگهداری سرد شده
   به محیط گرم تری منتقلش کنید
   تغذیه رو هم در صورتی که طی چند روز اخیر تغییر دادید به روال قبل برگردونید

 13. عباس می گوید

  با سلام من ۳تا جوجه اردک دارم الان یه چند وقتی هست یکیشون یه حالت خواب الودگی داره همش چشاش داره میره برا خواب غذا هم درست نمیخوره ولی اون دو تا بیشتر از اون غذا میخورن این هم همش تو یه حالت خوابه میخواستم بدونم مشکلش چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این حالت میتونه نشان از بیماری باشه ولی به خاطر اینکه حالت عمومی در بیشتر بیماری ها هست نمیشه دقیق تشخیص داد
   کسل بودن ، گوشه گیری ، بسته شدن چشم ها ، کاهش اشتها و …

   فضله ی پرنده رو بررسی کنید ببینید مشکلی داره یا نه ؟
   یه تکه کوچیک سیر هم بهش بدید

 14. محمدرضا می گوید

  سلام اردک من ۱ ماهشه نمیتونه روی پای راستش وایسه ممه از کمبود نیاسین باشه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جوجه اردک ها به سرعت به کمبود ویتامین ها و مواد مغذی در تغذیشون عکس العمل نشون میدن
   همچنین بموقع باید واکسن های مختلف به پرنده تزریق بشه تا در اینده درگیر بیماری نشه

 15. محمدضا می گوید

  سلام من دوتا اردک ۲ماهه دارم از ۲هفتگی بهشون دان مخصوص مرغ بهشون میدادم و با اشتیاق میخوردن اما یک هفته است که یکی از اونا از دان نمیخوره.باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام هیچ چیزی نمیخوره یا فقط دان نمیخوره ؟ دان به صورت پودری هست ؟
   در فضله ی پرنده موردی مشاهده نکردید ؟

 16. هنگامه حسینی می گوید

  سلام، وقت بخیر، من دو تا اردک دو ماهه دارم که تازه دارن پر درمیارن، وقتی براشون دون پارس می گیرم یا آرد ذرت یا سبوس یا دانهای مخصوص اردک نمی خورن، مقدار خیلی کم آرد ذرت داخل کدوی رنده شده می ریزم تا بخورن، این طبیعیه که آرت ذرت خالی نمی خورن یا دان پارس؟
  ممنون

  1. ادمین می گوید

   مورد غیر طبیعی وجود نداره ، بهتره عادتشون بدید به پلت خوردن چون اون موقع هست که میتونن تمام ویتامین های مورد نیازشون رو بدس بیارن
   در غیر این صورت با اون موردی که بهشون میدید تمام ویتامین ها رو کسب نخواهند کرد

 17. m.n می گوید

  سلام من دوتا جوجه اردک دارم یکی ماده و یکی هم نر.تازه خریدم کوچولو هستن.خیلی سر صدا می کنند.چی کار کنم سر صدا نکنند؟خیلی دوست دارم نگهشان دارم ولی می ترسم چون اپارتمان داریم همسایه ها کلافه بشن…همین صبح گرفتمشون.اولش چیزی نمی خوردند اما تا بهشون هویج دادم سر حال شدن یکمی اون اول ساکت شدن ولی باز شروع کردن…
  لطفا راهنمایی کنید/چیکار کنم یکمی اروم تر شن؟در ضمن ایا شب ها اروم می گیرند و می خوابند؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نمیشه جلو سروصداشون رو گرفت
   پرنده ی زینتی نیستن و برای اپارتمان مناسب نیستن
   تغذیشون هم هویج نیست ! در همین پست به صورت کامل در مورد تغذیه ی اردک صحبت کردیم

 18. زهرااکبری می گوید

  من دوتا جوجه اردک دارم که حدودن دوماهشونه صداشون شبیه اردک بالغ شده و کاملا سرحال و تپل مپل هستن.
  کوچیکتر که بودن همه چی میخوردن.
  الان خیلی ادا دارن و خیلی چیزارو نمیخورن و اگرم بهشون غذا ندم دایم صدا میدن. مثلا گوجه کاهو ، هویج، سبوس گندم و … نمیخورن! براشون میکس هویج و خیار و کاهو درست میکنم نمیخورن! ولی مثلا فقط دوس دارن انگور بخورن.
  دایم هم باید تو حیاط یکی کنارشون وایسه وگرنه خونه رو میزارن رو سرشون.
  خلاصه کلافه م کردن لطفا راهنماییم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مواد غذایی که بهشون میدید نمیتونه تمام نیاز پرنده رو رفع کنه . برای مثال انسان هم میتونه با خوردن انواع میوه ها زنده و سرحال بمونه ، ولی میوه نمیتونه میزان پروتئین روزانه ی انسان رو تامین کنه ! برای پرنده ها هم همینطور نیاز هست که از غذاهای پودری هم در کنار مواد غذایی که بهشون میدید استفاده کنید .
   اینکه سرو صدا میکنن و تنها بمونن سروصدا میکنن خوب ویزگی مخصوص اون پرنده هست ، یادگرفته که وقتی سروصدا میکنه سریع یه نفر میاد پیشش ، یا غذا برش میارید ، اصطلاحا بدعادت شده ! ترک این عادت کمی سخته ، باید تحمل کنید سروصداشون رو هر وقت سروصدا کرد براش غذا نبرید ! (البته اگه دلتون بیاد ! )

   در مورد تغذیه حتما تجدید نظر کنید چرا که تغذیه ی نامناسب میتونه پرنده رو در مقابل بیماری ها ضعیف بکنه

 19. فاطیما می گوید

  سلام من چجوری وازکجامیتونم غذابراجوجواردکام تهیه کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از مراکز فروش پرنده ها و فروشگاه های جهاد کشاورزی میتونید غذای پودری مخصوص رو تهیه کنید

 20. ناشناس می گوید

  من میخواهم ۲عدد جوجه اردک بخرم بهترین غذاچی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در محل فروش پرنده (مراکز معتبر) بسته های مخصوص غدای پرنده ها وجود داره که ترکیبی از موارد مقوی و ویتامین ها هست و به صورت پودر شده در اومده که پرنده کامل تمام مواد مفید رو دریافت کنه
   اگر از این مواد به پرندتون بدید هم رشدشون خوب خواهد شد و هم مقاومت در برابر بیماری ها افزایش پیدا خواهد کرد

 21. بهزاد علیرضایی می گوید

  سلام میخواستم بدونم یونجه برای اردک مشکلی ندارد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مصرف زیادش ممکنه مشکل ساز باشه ولی مصرف معمولی در چرا مشکلی بوجود نمیاره

 22. Sanyar.R می گوید

  سلام خدمت شما
  من دو تا جوجه اردک اهلی دارم که تو حیاط خونن.
  میخواستم بدونم که چه غذای موجب تقویت یافتن استخوان هایشان میشود ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهترین غذا برای جوجه ها استفاده از جیره ی های مخصوص هست که به صورت پودری کاملا آسیاب و میکس شدن . داخل این جیره مواد مغذی بسیاری قرار گرفته که در رشد سریع و مناسب پرنده بسیار موثره
   از بازار یا مراکز پرورش جوجه ۱ روزه میتونید این نوع دان رو تهیه کنید

 23. حبیب می گوید

  سلام
  با سپاس از مطالبتون .
  بنده حدود ۲۰ قطعه اردک روسی دارم که دوتا از اونا الان دارن تخم می زارن می خواستم بدونم برای اردک مادر چه مقدار غدای بصورت روزانه باید بزارم و ترکیباتشون چی باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از سبزیجات و غذاهای که برای مرغ استفاده می شود می توانید استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.