تولید مثل طوطی برزیلی

851

تولید مثل طوطی برزیلی

تولید مثل طوطی برزیلی تولید مثل و جوجه گیری از طوطی برزیلی کاری سهل و آسان به شمار می رود وپرورش دهندگان طوطی برزیلی با دیدن جوجههای از تخم درآمده و رشد روز افزون آنان احساسی شادی و خوشحالی می نمایند. البته باید توجه داشت که نباید

از هر جفت خریداری شده انتظار تولید مثل داشت، زیرا بارها اتفاق افتاده است که جنسی هر دو طوطی خریداری شده، ماده و یا نر بوده است که در صورت ماده بودن، شاهد تخم گذاری هر دو طوطی بوده و تخمهای آنان فاقد نطفه خواهد بود و قادر به جوجهدهی نخواهند بود و در صورتی که هر دو طوطی نر باشند، تخم – گذاری نیز مشاهده نخواهد شد، لذا چنان چه پرورش دهنده ای به تولید مثل طوطی برزیلی خود علاقه مند باشد، باید از همان آغاز یک جفت نر و ماده خریداری نماید. نر و ماده مذکور باید به یکدیگر عادت کرده و یکدیگر را به عنوان جفت پذیرفته باشند، و تنها در این صورت است که اقدام به تولید مثل خواهند کرد.

طوطی نر و ماده باید حداقل ده ماه سن داشته باشند و طوطیهای بالایی ۵ تا ۶ سال سن نیز باید از چرخه تولید مثل و جوجه گیری خارج شوند.حالت کندن پرها در این پرنده معمولاً نشانه ی تمایل آن به آشیانه سازی است. این پرنده پس از ساختن آشیانه غالباً همان جا به استراحت می پردازد. گرفتن جوجه از «طوطی برزیلی» در خانه امکان پذیر است، به شرط آن که گوشهای خلوت و آشیانهای مناسب برای پرنده فراهم شود. طول و عرض و ارتفاع جعبه آشیانه این پرنده باید تقریباً ۲۰ تا ۲۳ سانتی متر باشد. تنها مشکلی که ممکن است در گرفتن جوجه از طوطی برزیلی در خانه با آن مواجه شد، پایین بودن میزان جوجه درآوری تخمها است.

علت این امر هنوز مشخص نشده است، اگرچه آن را به کم بودن میزان رطوبت نسبت میدهند. لذا باید توجه داشت که رطوبت مناسب برای جوجه درآوری طوطی برزیلی رطوبت ۶۵٪ بوده و تأمین روشنایی به مدت ۱۲ ساعت در روز برای جوجه درآوری ضروری است. این پرنده معمولاً خیلی خوب از جوجههای خود نگهداری می کند، به شرط ان که جعبه اشیانه در طول دوران پرورش جوجهها تمیز و بی عیب و نقص باقی بماند. طوطی برزیلی اندام تناسلی خارجی ندارد و در پرنده نر بیضه ها در داخل بدن قرار دارند. در فصل تولید مثل بیضه ها در پرنده نر یک صد برابر بزرگ تر می شود و تخمدان در پرنده ماده نیز بزرگ تر می شود.

پرنده نر اسپرم خود را در کلواک نگه میدارد ودر هنگام جفتگیری با مالیدن انتهای کلواک خود با کلواک پرنده ماده این اسپرم را در کلواک پرنده ماده می ریزد و اسپرم به طرف اویدوکت حرکت نموده و تخم را قبل از مرحله ساخته شدن پوسته، بارور می کند و پس از بارور شدن تخم، پوسته آهکی تشکیل شده و تخم بارور از بدن پرنده ماده خارج می شود. تخمهای بارور معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد از جفت گیری گذاشته می شود و پرنده ماده بین ۴ تا ۶ تخم میگذارد و پرنده ماده قبل از تخم گذاری، ساعتهای طولانی را در لانه می گذراند و پس از گذاشتن اولین تخم به یک روز، تخم بعدی را می گذارد و پس از فارغ شدن از کار تخم گذاری، بر روی تخمها  می خوابد و در مدتی که بر روی تخم خوابیده، لانه را ترک نمی کند، از این رو پرنده نر اقدام به تهیه غذا برای پرنده ماده نموده و این غذاها را در اختیار پرنده ماده قرار می دهد. مدت خوابیدن پرنده ماده بر روی تخم ۲۳ روز است.

جوجهها پس از این که از تخم درآمدند تا چند ساعت از محتویات کیسه زرده تغذیه می کنند و نیازی به تغذیه مادر ندارند و پس از این که محتویات کیسه زرده تمام شد، مادر اقدام به تغذیه آنان می کند و اگر مادر به هر علتی از تغذیه جوجهها خودداری کرد، پرورش دهنده باید به صورت دستی به جوجه ها غذا بدهد و نباید فراموش کرد که پدر و مادر جوجهها بهتر از هر کسی دیگری قادر به تغذیه جوجه های خود هستند و تا زمانی که آنان به صورت طبیعی اقدام به تغذیه و نگهداری از جوجهها می کند نباید به هیچ وجهی دخالت کرد. برخی از گونههای طوطی برزیلی قادرند سه بار در سال تخم گذاری کنند.

برای اطمینان از باروری تخم ها می توان ۵ تا ۶ روز بعد از خوابیدن مادر بر روی تخمها، آنها را به آرامی برداشته و در مقابل چراغ نور قوی گرفته و محتویات آن را مشاهده کرد. در صورتی که تخم بارور باشد لکهای سیاه در وسط تخم دیده خواهد شد که اطراف آن را رگهای خونی احاطه کرده است و در صورتی که تخم بارور نشده باشد در آن هیچ چیزی دیده نخواهد شد.

در فصل جفت گیری باید آب به میزان کافی در اختیار پرنده قرار گیرد و میوههای تازه و آبدار در اختیار پرنده قرار گیرد و در مدت خوابیدن روی تخم و بیرون آمدن جوجهها از تخم بهتر است که برای تامین رطوبت مناسب داخل لانه از اسفنجهای مرطوب و یا برگ خیس درختان استفاده شود. چرا که طوطی برزیلی یک پرنده استوایی است و این مناطق از رطوبت بالایی برخوردار هستند. لذا باید برای تأمین شرایطی شبیه به شرایط جنگلهای استوایی محل زیست این پرنده  جوجه ها قبل از بیرون آمدن از تخم ابتدا سوراخی در آن ایجاد می کنند تا بتوانند از طریق ان تنفسی کنند و پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت به تدریج پوسته تخم را شکسته و از تخم بیرون می آیند.

در این مرحله بدن آنان بسیار ظریف و شکننده بوده و نیاز به حمایت مستقیم مادر دارند. در این مرحله مادر اقدام به تغذیه آنها با محتویات چینهدان می کند که در برگیرنده آنزیمهای هضم کننده می باشد و به تدریج که جوجهها بزرگ تر می شوند غذای مادر شامل دانه های نیم هضم غذا میگردد تا جوجهها بتوانند به تدریج به غذای طبیعی عادت کنند. مادر به مدت هشت هفته اقدام به تغذیه جوجهها می کند و سپس آنها را از غذا گرفته و سعی می کند که روش غذا خوردن را به آنها یاد دهد و هنگامی که جوجهها به اندازه کافی بالغ شدند آنها را از لانه دور می سازد تا بتوانند به طور مستقل زندگی نمایند.

851 نظرات
 1. محمد می گوید

  من ی جفت طوطی برزیلی نر ماده دارم جفت گیری کردن ۴ تا تخم گذاشت دوتاشو خراب کرده خورده بخاطر اینکه نطفه نداشته این کارو کرده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد تغذیشون کم بوده برای همین خوردن
   اگر دفعه بعد هم تخم ها رو خوردن باید از دستگاه جوجه کشی برای جوجه کشی تخم ها استفاده کنید.

 2. ‌کریم می گوید

  سلام و درود
  من یه جفت کوتوله برزیلی و یک جفت مرغ عشق دارم که مرغ عشق ها تخم کردن
  من میتونم کوتوله ها رو کنار مرغ عشق ها بزارم یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که جدا باشه چون ممکن با هم دعوا کنن

 3. مهرداد می گوید

  سلام ممنون بابت اطلاعات و متن. سوالی داشتم. یک جفت طوطی برزیلی نر و ماده گرفتم و از نر و ماده بودنشون ۱۰۰% مطمئنم و جفت هم شدند. نر به ماده غذا میده و پیش هم می خوابند و آشیانه هم ساختند اما هر وقت طوطی نر می خواهد جفتگیری کنه طوطی ماده اجازه نمیده اما ماده گاهی پر و بالش رو باز میکنه اما باز ماده به نر اجازه آمیزش نمیده. دلیلش چیه؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه هوز به سن بلوغ نرسیده باشن
   اطلاع دارید که سنشون چقدره ؟

   1. مهرداد می گوید

    بله، یک سال و چند ماه سن دارند دوتاشون… الان ماده واسه لانه سازی چمن های خشک رو توی بالش میذاره می بره تو صندوق… راستش نمی دونم چرا اینجوری می کنند!!

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خوب می خواد لانه سازی کنه
     مقداری پوشال نرم داخل لونش بذارید
     دمای محیط رو ببرید بالا و اب و غذای کافی و بیشتر از هر بار بهشون بدید
     بعد از مدتی شاهد جفت گیری و تخم گذاری اونا خواهید بود
     فقط نباید توی اتاقشون سر و صدای زیادی باشه چون بهشون استرس وارد میکنه و ممکن جفت گیری نکنن.

 4. محمد می گوید

  سلام
  من یه جفت کوتوله برزیلی دارم که نر و ماده هستن حالا بردم دامپزشک گفته سه هفته دیگه تخم می‌کنه حالا من لانشون رو الان بزارم یا بعدن و ارتفاع لانه از زمین زیاد باشه یا کم یا چسبیده باشه به کف و

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد دو هفته می توانید لانه رو بذارید و در کف قفس یا نزدیک کف باشه بهتر

 5. ..... می گوید

  سلام من یه جفت برزیلی دارم دوسه ماه خریدم الان یدونه تخم گذاشتن نمیدونم قبلا تخم گداشته یا نه اگر اولین باری باشهکه تخم میداره ممکنه تخمش خالی باشهو چند روز یک بار تخم میذاره و معمولا چندتا

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ارتباطی با اولین بار بودن نداره ، در هر صورت ممکنه تخم خالی باشه
   مورد تخم گذاری هم داخل پست نوشته شده

 6. nasir می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم که فقط یدونه تخم گذاشته و توجهی بهش نمیکنه دیگه تخم گیزاره؟ چیکار کنم؟بعد از چند روز دیگه تخم گذاری میکنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به غذاشون رسیدگی کنید و محیط رو گرم نگه دارید
   بازم تخم گذاری می کنن

   1. ۰۰۰۰۰ می گوید

    سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم والان تخم گذاشتن ۳تا. بعد الان چند وقتی هست که طوطی ماده روش نخوابیده از قبل هم براش چیز های نرم توی لونه گذاشته بودم، طوطی ماده الان به جای اینکه روی تخم بشینه اون چیزاییی که توی لونه رو میزاره روی تخم ها بنظرتون تخم ها مشکلی پیدا نمیکنن؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     غذای کافی بدید
     محیطش رو هم گرم کنید
     اگر باز هم نخوابید ، نر رو جدا کنید ببینید میخوابه یا نه
     اگر باز هم جواب نداد باید از ایزی باتور ۶ استفاده کنید.

     1. ۰۰۰۰۰ می گوید

      سلام ممنون از راهنمایی تون من تخم ها رو جدا کردم . ولی جوجه ی ماده خیلی ناراحت شد وبیقراری میکنه بنظرتون مشکلی پیش میاد؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       تخم ها رو جدا کردید یا ماده رو از نر؟

 7. ♡•♡ می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگه یه کوتوله از نژاد سیبل و یه کوتوله از نژاد فیشر با هم جفتگیری کنن
  در آینده جوجه های سالم و خوشگلی از تخم هاشون بیرون میاد یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره به امید خدا
   در کل طوطی برزیلی ها خوشگل هستند

   1. ۰۰۰۰۰ می گوید

    تخم هارو جداکردم .

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نباید تخم ها رو جدا کنید
     پرنده ماده باید روی تخم ها بخوابه تا به جوجه تبدیل بشه

     1. ۰۰۰۰۰ می گوید

      خوب مشکل اینجاست که ماده فقط سرکشی میکنه روی تخم ها نمیشینه

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       پس چاره ای نیست باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید
       ایزی باتور ۶ برای تخم پرنده های زینتی ساخته شده می تونید از اون استفاده کنید.

 8. رضا می گوید

  سلام وقت بخیر من یه جفت دارم که یک سال باهم هستن الا ماده چند وقت لونه سازی می کن و کاغذ می‌بره تو لونه چند بارم جفت گیری سفت و سختی باهم کردن دیدم الآنم به هم غذا میدم از راه دهان ولی خبری از تخم نیست باید صبور باشم بازم با مشکلی هست ممنون از راهنمایی شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید تا عید ، بهترین زمان برای تخم گذاری عید هست
   داخل قفس سن مینرال یا کف دریا بزارید
   تغذیه رو هم تا میتونید تقویت کنید
   محیط هم دمای بین ۲۴ تا ۲۸ داشته باشه

   1. رضا می گوید

    سلام مجدد ممنون از راهنمایی شما تقویتی خواصی توصیه می کنید منظورم قطره یا چیزی مثل اون ممنون

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     از داروخانه های دامپزشکی می تونید مولتی ویتامین های مایع مخصوص پرنده های زینتی رو تهیه کنید.

 9. Ali* می گوید

  سلام
  من یه جفت کوتوله برزیلی دارم بعد از چند ماه الان ماده ۱ تخم گذاشته ولی خودش دائم روش خوابیده و نره بهش غذا میده وقتی هم میاد بیرون نره میره میخوابه رو تخم.
  الان ۳ روز گذشته و دیگه تخم نذاشته. آیا این تخم مستی هست یا جوجه میشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید برای این مورد نظر دادن خیلی زوده

 10. محمد شایان می گوید

  سلام خسته نباشید من یه جفت برزیلی دارم بعد روی نرو ماده بودنشون شک داشتم یه طوطی گرینچک اوردم دیدم برزیلی نر میرفت باهاش دعوا کنه ولی ماده همونجا وای میساد بعد نره انگار میخواد جفت گیری کنه ولی ماده نمیزاره هم دما خوبه هم لونه دارن هم غذاشون زیاده چکار کنم سریع تر تخم بزارن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از این روش اطلاعی ندارم
   بهترین روش ازمایش خون هست
   ممکنه سنش کم باشه و هنوز بالع نشده باشه

   1. Alireza Saeidi می گوید

    سلام،من یه زرد صورت هلویی دارم،نره،چ ماده ای واسش بگیرم ک جوجه هاشون خوش رنگ بشن میدونم باید هم سن باشن،اگر میشه راهنمایی کنید.

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که در این مورد با یک پرورش دهنده با تجربه طوطی برزیلی صحبت کنید

 11. کمال می گوید

  سلام
  عروس طوطی هلندی دارم . تخم گزاشته اند .
  غذا به آنها ارزن و تخم کتان می دهم و روزی یکبار گندم خیس شده . آیا این تغذیه خوب است یا کافیست ؟
  منظور شما از نور قوی چیست ؟ آیا با نور موبایل میشه تخم ها را دید که نطفه دارند یا خیر ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهشون مولتی ویتامین هفته ای یبار و همینطور کف دریا یا سن مینرال هم بدید
   میوه هم بدید بهشون

 12. حامد می گوید

  با سلام.من یه جفت طوطی برزیلی تازه خریدم.چجوری تشخیص بدم نرو ماده هستن؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مقاله زیر مراجعه کنید
   تشخیص سن و جنسیت طوطی برزیلی

 13. مصطفی می گوید

  سلام من یک طوطی برزیلی ماده داشتم رفتم نر گرفتم بعد یک روز باهم دوست شدن و عشق بازی میکردن بعد ۲ هفته ماده تخم گذاشت ۳یا ۴ تا ۲هفته پیش خونه نبودیم اومدم دیدم نر کف قفسه نمیتونه بالا بره بعد ۲ روز نر مرد، الان ماده ۳هفتس رو تخماش خوابیده فقط برای غذا بیرون میاد، خبری از جوجه نیست چکار کنم بزم یه مر دیگه بخرم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید نر رو جدا میکردید
   احتمالا بینشون دعوا شده و ماده زده ناکارش کرده
   فعلا صبر کنید تا جوجه ها بیرون بیان بعد می تونید براش نر بخرید.

 14. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم نره میخواد جفت گیری کنه ولی ماده گازش میگیره و نمیزاره لطفا کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براش لانه بسازید تا لانه نباشه ماده راضی نمیشه
   تغذیه کافی و دمای مناسب اتاق هم فراموش نشه

 15. ms می گوید

  سلام . ببخشید من دیروز نگاه کردم لونه رو و دیدم که یکی از ۴ تا تخم جوجه شده . ماده علاوه بر اینکه روی ۳ تا تخم دیگ همچنان بعد ۲۳ روز نشسته روی جوجه هم می نشست . دیروز جوجه تحرک کمی داشت . اما امروز که باز دیدم ، جوجه اصلا تکون نمیخوره و فقط ماده که هی تخماشو جابجا میکنه جوجه رو هم جابجا میکنه میشینه روشون . به نظرتون این بی تحرکی امروز جوجه ، یعنی جوجه مرده ؟ و اینکه باید چه نکاتیو وقتی جوجه ای به دنیا میاد رعایت کنیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه مادر رو زیاد کنید و از غذاهای نرم و پودر شده استفاده کنید ت بتونه جوجه رو تغذیه کنید
   بازم دقیق تر بررسی کنید شاید جوجه خوابیده باشه

 16. بنده خدا می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه جفت برزیلی دارم نره میخواد جفت گیری کنه ولی ماده نمیزاره و گازش میگیره ولی من هم دمای خونه رو گرم نگه داشتم هم غذاشون هم زیاده ولی تخم نمیزارن نظر شما چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوب معلوم
   چون لانه ندارن
   اگه لانه داشه باشن ماده به راحتی جفت میشه
   البته حداقل سنشون باید ۱۰ ماه باشه زیر ۱۰ ماه ضرر داره براشون

 17. ناشناس. می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت طوطی دارم که مادهه از نره هیکلش کوچکتر و نر هیکلش پر تره و نوک ماده پهنتر از نر هست میخواستم اطمینان پیدا کنم با این اطلاعات اینها نرو و ماده هستن ؟ و اینکه برای نر ماده گرفتم ولی همش به ماده میپره و ماده از ترسش میره کف قفس میخواستم بدونم که چیکار کنم الان دو روزه ماده رو گرفتم و اینکه لونه دارن و درش رو با کاغذ میبندم ولی نر همش اصرار داره بره داخل لونه آیا عادیه که نر وابسته لونه باشه یا اینکه این مادس ؟ البته نر کاغذ میبره میکنه تو پرش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز ۲ روزه پرنده رو خریدی ، تو دو روز پنیر بزاری تو یخچال خودشو نمیگیره چطور انتظار داری موجودات زنده تو دو روز به هم عادت کنن !
   اولا اینو به یاد داشته باشید که وقتی پرنده ی جدید میخرید کنار پرنده ی قدیمی نزارید ! یک ماه اون پرنده باید در قرنتینه باشه ! این یک ماه ۲ هفتش در اتاق دیگه ای نگهداری بشه تا صدای همدیگه رو بشنون ، دو هفته ی پایانیش در اتاق هم باشن ولی جدا از هم
   بعد میشه اورد کنار هم
   الان هم شما جدا کنید بزارید دو هفته جدا از هم باشن تو همون اتاق بعد بزارید کنار هم

 18. حاج عرفان می گوید

  سلام .وقت بخیر.
  یک جفت طوطی برزیلی خریدم نر و ماده هستن مطمئنم.
  نر آبی کاربنی و ماده آبی فیروزه ای .
  سن ماده ۱۳ماه و سن نر ۱۱ماهه.الان براشون لونه گذاشتم و داخل لونه پوشال گذاشتم.دمای محیط هم گرمه و طبیعی.
  جفتشون بعضی وقتا خیلی کم میرن داخل لونه چندثانیه نمیشه سریع میان بیرون .یا دعوا میکنن و جیغ و داد یا انگاری همدیگرو بوس میکنن.
  میخوام بدونم اینا جفت گیری میکنن ؟؟
  یا چیکار کنم که جفت و جور بشن باهم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید هم جفتگیری میکنن و هم تخم میزارن
   برای این مورد اصلا عجله نکنید
   همینطور که شرایط بهینه رو درست کردید تغذیشون رو هم بهبود بدید و از مولتی ویتامین مخصوص و سنگ مینرال یا کف دریا هم براشون استفاده کنید

   1. حاج عرفان می گوید

    ممنون از راهنماییتون ولی کف دریا براشون گذاشتم اصلا نمیخورن فقط به عنوان یک تکیه گاه روش میرن اصلا به عنوان خوراکی نگاش نمیکنن.
    بنظرتون پودر کنم روی دونه هاشون یا غذای دیگ مثل تخم مرغ آبپز و هویج و…

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اره پودر کنید بهتر

 19. ناشناس. می گوید

  ببخشید من یه طوطی دارم که گفتن نرو ماده هستن اونی که گفتن نر هست دائم خودشو به قفس میمالونه ( مثل جفت گیری ) البته اونیم که گفتن ماده هست هم هی میخواست سوار نره بشه و اینکه موندم الان اینا هر دو نرن ؟ الان اونی که حودشو به قفس میمالوند رو نگه داشتم و برای یه ماده گرفتم الان بنظرتون نرو ماده هستن ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست با این شرایط
   بهترین راه تشخیص ازمایش خون هست ، راه های دیگه جواب نمیده

 20. ماری می گوید

  سلام روز بخیر من یک جفت کوتوله خریدم به گفته صاحبش نرو ماده هستن و جوجه هم دادن الان حفتشون در حال لونه گرم کردن هستن و روزنامه پاره میکنن و تو لونه میبرن ولی کوتوله ای که به من گفتن مادست وقتی روی چوب میشینه ادای نرهایی که دادن جفتگیری میکنن رو در میاره یعنی خودش رو به چوب میماله میخواستم بدونم این کار برای کوتوله ماده طبیعیه ؟البته کوتوله نر به گفته صاحبش دستی بوده الان که از صاحبش جدا شده یک مقدار حالت افسردگی داره و خیلی به ماده اهمیت نمیده گاهی سوار ماده میشه ولی به چند ثانیه نکشیده میفته پایین کوتوله ماده غذا بالا میاره که به نر غذا بده من نمیدونم الان اینها نرو ماده هستن یا جفتشون یک جنسن من تا حالا کوتوله نداشتم به خاطر همین عادتهاشون و نمیدونم چیه.حدودا ده روزی هست که گرفتمشون در ضمن دیروز دیدم پرنده ماده پرهای سر پرنده نر و کنده بود با هم داخل لونه هم میرن و میشینن واینکه ماده همش حالت حمله به خودش میگیره و به طرف ادم حمله میکنه ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به هم عادت ندارن
   بهتر که مدتی جداشون کنید
   یعنی هر کدوم رو توی یک قفس جداگانه پرورش بدید ولی از دور همو ببینن
   بعد اینکه برای هم بی قراری کردن دوباره می تونید بندازید توی یک قفس

 21. محمد می گوید

  سلام عرض خسته نباشید خدمت شما من مدتی یک جفت خریدم ولی خیلی از من میترسن چیکار کنم که ترسشون بریزه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهشون همیشه غذا بدید
   اصلا مزاحمش نشید و دستتون رو داخل قفس نبرید و با زور اونا رو نگیرید
   یه مدت بگذره به شما عادت میکنه
   وقتی که براشون غذا می برید کنار قفس بشینید و به کارتون برسید تا بدونن که خطری براشون ندارید.

 22. مهرداد می گوید

  سلام خسته نباشید. بابت مطلبی که گذاشتید کمال تشکر را دارم. من الان نزدیک به سه ماهه درباره لاوبرد یا همون طوطی برزیلی از همه جا تحقیق کردم اما باز هم دانستن درباره این پرنده دشواره و به تازگی یک جفت نر و ماده گرفتم و از این بابت مطمین هستم. اما سوالاتی که برام پیش میاد اینه: در هنگام جوجه کشی طوطی نر را باید تا چه مدت از ماده جدا کرد؟؟ دلیل اینکه طوطی نر تخم یا جوجه را از لانه می اندازه بیرون چیست؟؟ و به تازگی لانه براشون تهیه کردم و در همان اوایل شروع به جفت گیری کردند و طوطی نر حرکتهای سر را انجام می داد و بال خوش را باز می کرد. و ماده تعدادی خرت و پرت اضافه مثل علف را از لانه بیرون انداخت. آیا این نشانه تنظیم لانه و تخم گذاری هست؟؟ الان جفت ماده بیشتر اوقات را در لانه سپری می کند و اجازه ورود نر را به لانه نمی دهد. این هم یکی از نشانه های تخم گذاریست اما ماده همش توی لانه روبروی سوراخ میشینه. دلیلیش چیه؟؟ از امروز هم تغذیه هاشون رو زیاد کردم و سیب زمینی و بروکلی آبپز بهشون میدم. البته هر روز نه. آیا باید تغزیه هاشون رو متنوع کنم یا همینا کافیه برای گرفتن انرژی؟؟ جای قفس هم گوشه دیوار نزدیک به پنجره و دمای هوا هم معتدل آیا نیازی به جابجایی قفس هست یا خیر؟؟ آیا برای تخم گذاری هوای اتاق باید بیشتر از ۲۶ درجه باشد؟؟ سوالات بیشتری هم دارم اما فکر کنم فعلا کافیه!! ممنون میشم جواب من را بدید…

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سن پرنده ها در تخم گذاری بسیار مناسب هست ، باید به سن مناسب رسیده باشن
   توجه داشته باشید که پرنده ها موجودات زنده هستن و رفتارهای بسیار مختلفی رو میتونن انجام بدن که نمیشه دقیقا اونهارو نشون دهنده ی هدف خاصی دونست ! پس با رفتارشون نمیشه دقیق حدس زد که قضیه چیه !
   بهتره زمانی که جوجه از تخم خارج شد جدا بشن ، اگر پرنده ی نر جوجه هارو زد ، بهتره جوجه ها رو از پدر و مادر جدا کنید
   این مواردی که اینجا میشینه ، میپره میره اونور دوباره میاد میشینه دلیل خاصی ندارن ! پرنده بازیگوشه !! وگرنه تشخیص رفتاری طیور بدین صورت اصلا تا حالا نه تحقیقی روش انجام گرفته و نه اینکه ثابت شده که همه یکجور رفتار میکنن.
   تغذیشون فقط سیب زمینی و بروکلی هست ؟!!! دانه ای چیزی بهشون نمیدید ؟
   قفس رو در طول مدت جفتگیری و تخم گذاری تغییر ندید ، یکم هم جابجا بشه پرنده ها فکر میکنن رفتن به محیط جدید !
   هوای ۲۶ درجه هم مناسبه

 23. ms می گوید

  سلام خسته نباشید. یک سوال کوتوله های من باهم جفت گیری داشتن و طوطی ماده ۴ تا تخم گذاشت اما الان حدودا ۲۴ یا ۲۵ روز گذشته اما هیچ خبری از اینکه جوجه ای از تخم ها در بیاد نیست. اما طوطی ماده همچنان میره رو تخماش میخوابه . به نظرتون اینکه ماده میخوابه امیدی بر این هست که تخم ها جوجه بشن ؟ یا اینکه همیشه ۲۳ روز طول میکشه تا جوجه ها در بیان ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که نطفه سنجی کنید تا از وضعیت تخم ها باخیر شوید
   مقاله آموزش نطفه سنجی رو مطالعه کنید

 24. ابوالفضل قنبری می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت کوتوله برزیلی خریدم بعد فهمیدم که اینا از یه جفت هستن آیا اینا باهم جفت میخورند؟ و مشکلی واسه جوجه ها بوجود نمیاد؟
  اگه اینا رو نخوام جفت بخورن هر دو شون رو با یه کوتوله دیگه جفت کنم افسرده نمیگیرند ؟
  با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد جوجه ها فلج یا مشکل دار باشند چون رابطه فامیلی دارند
   بهتر که برای هر کدام یک جفت جداگانه بخرید به مرور زمان عادت خواهند کرد.

 25. سحر می گوید

  سلام. علت اینکه کوتوله ماده تخم نمیکنه چی هس.۸ ماهه دارن جفتگیری میکنن ولی خبری از تخم نیس.از نظر رسیدگی کلسیم و انواع نکتون و بهترین مواد غذایی و… هم وضعیتشان عالی هس

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اصولا طوطی بریزیلی بین ۷ ماهگی تا ۱ سالگی به بلوغ میرسه ، ممکنه هنوز به بلوغ نرسیده باشه
   صبور باشید و دقت کامل کنید که نر و ماده باشه

 26. طاها می گوید

  سلام ببخشید طوطی برزیلی های من تازه تخم گزاشتن ۳ تا بعد دو تا از جوجه ها مرد و یکی ماند امروز دیدم که جوجه از لانه به کف قفس افتاده و مادر و پدر اش به صورت عادی رفتارمی کردند بعد جوجه را از کف برداشته و به لانه‌گزاشتم و مادر به مدت ۱۰ دقیقه به سمت جوجه نرفت و بعد از ۱۰ دقیقه رفت روی جوجه اش ۷وابید. می خواستم بدونم آیا مشکلی وجود دارد یا امکان دارد مادر روی تخم نخوابد و به جوجه غذا ندهند .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره جوجه رو جدا کنید
   یا اینکه نر و ماده رو جدا کنید
   امکان اینکه ماده به جوجه اسیب برسونه زیاده
   خودتون با سرلاک به جوجه غذا بدید

 27. ناشناس می گوید

  سلام چرا من هرچی می‌زارم تو لونه کوتوله هام میندازن بیرون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پس هیچی نذارید
   شاید با لونه خالی راحت ترند

 28. محمد می گوید

  سلام چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید ۱ این ‌ه از اول که جفت هارو میخریم باید براشون لونه بزاریم یا نه اگه نه کی باید بزاریم ۲ این که خاک اره باید تو لونه بزاریم یا پوشال۳ اینکه من یکی از جفتام یکیشون میخواد جفتگیری کنه اون یکی نمیزاه باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید و داخلش کاه یا پوشال بریزید
   غذای کافی بهشون بدید و اتاقشون گرم باشه
   بعد از یک مدت جفت میشن
   اگر دعوا کردند یه مدت جداشون کنید

 29. ناشناس. می گوید

  ببخشید من یه جفت طوطی برزیلی دارم که جفت یکیشون فرار کرد الانم دوباره براش جفت گرفتم گفتن که مادههه برام مونده نر بهم دادن الان که میبینم فهمیدم هر دو نر هستن بنظرتون براش یه ماده بگیرم افسرده نمیشه ؟ عادت میکند ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر رو برگشت بزنید و ماده بگیرید
   سعی کنید که ماده هم سن و سال باشه

 30. محمد می گوید

  سلام میخواستم بدونم که یک کوتوله فیشر سبز با یه کوتوله ابی جفت میشن یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونن
   باید شرایط جفت گیری رو فراهم کنید

 31. بنده خدا می گوید

  سلام ببخشید میخواستم بگم من یه جفت طوطی برزیلی دارم جفت گیری هم کردن و ۳ تا تخم گذاشتن ولی وقتی ماده از لونه میاد غذا یا اب بخوره و دوباره بره بشینه رو تخم تا ماده غذا بخوره نر هی میره تو لونه و ماده میره نر ه رو بیرون میکنه از تو لونه میخواستم بدون علتش چیه که ماده هه نر رو میزنه و بیرون میکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید بهش اعتماد نداره
   چون میدونه که از حسادت یا عصبانیت تخم ها رو میشکنه یا به بیرون از لانه میندازه
   اگر دعوا کردند ، سریع نر رو بیرون کنید و در یک قفس دیگه قرار بدید

 32. Pariya می گوید

  خاک گلدانو که میخورن مشکلی نداره۰؟
  غذاشون هم ارزن وکتان افتابگردان و گه گداری هم تخم مرغ اب پز میدم ولی نمیخورن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم مرغ رو با دانه ها قاطی کن بهشون بده تا بخورن ولی بعد یک ساعت بردار چون سریع فاسد میشه و بیماری میاره
   روی خاک گلدان دانه یا سبزی خرد شده بریزید تا خاک رو نخوره
   توی قفسشون کف دریا قرار بده و حتما از پودر پوسته تخم مرغ توی تغذیه شون استفاده کن

 33. مصطفی می گوید

  سلام کوتوله های من کلا سه تا تخم گذاشتن و دیگه تخم نکردن قبلا زیاد ماده رو تخم ها می رفت ولی الان کمتر میره میخواستم ببینم تخم ها مشکل دارن بار اولشونه که تخم میزارن هر وقت نزدیک به قفس میشم میره تو لونه پوشال تو لونه گذاشتم قبل تخم گذراری ولی اونارو ریخت بیرنون و بدون پوشال تخم گذاری کرده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به نظر نمیرسه مشکلی وجود داشته باشه ، صبور باشید و زیاد طرفش نرید
   چون بار اول هست تجربه ی کمتری داره ! تغذیش رو بهبود بدید و محیط رو نسبتا گرم کنید (دما ۲۶ درجه )

 34. A_f می گوید

  سلام من یه طوطی برزیلی ماده خریده بودم و بعد از چند هفته یک نر میخواهم بیاورم احتمال اینکه جفت گیری نکنند هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با هم سازگار بشن بعد جفت گیری می کنند
   حدود دو هفته طول میکشه تا سازگار بشن

 35. ناشناس می گوید

  سن طوطی هایم را نمیدونم ولی بعضی اوغات اینور و اونور میرن و از خودشون یه صدایی در میارن و خودشونو میخارونن که انگار نشانه سن بلوغشون است و اینکه دلیل اینکه چند باری جفت گیری کردن ولی تخم نزاشتن و اینکه ماده زیاد برای جفت گیری نمیزاره چیست ؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یک دلیلش همین کم بودن سن هست ! سن مورد نیاز برای جفتگیری این پرنده بین ۱ تا ۱.۵ سال هست و گاها هم ۲ سال گزارش شده
   تغذیه ی نامناسب ، محیط سرد ، سر و صدای زیاد از عوامل تاثیر گذار بر این مورد محصوب میشه

 36. سید می گوید

  با سلام جفتگیری وتخم گذاری این طوطی برزیلی ها چند وقت یکبار است

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سالی دو بار

 37. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت طوطی برزیلی دارم و رام هستن و ۴ یا ۵ ماهی هست گرفتمشون و تخم نزاشتن و از نر و ماده بودن مطمعنم چند بارم جفت گیری کردن ولی ماده به نر اجازه نمیده
  و اینکه دلیلش چی میتونه باشه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟

 38. M می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم نر کار داده و بالغ هست جفتش ۱ اولین باره که میخواد جوجه بده نر تمایل به جفت گیری دارد اما ماده نمیزاره و فرار میکنه لانه براشون گذاشتم مشکلش حل میشه بنظرتون؟
  اگه حل نشد چه کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لانه رو باید پر یا پوشال نرم کمی پر کنید
   غذا رو زیاد کنید و دمای اتاق رو ببرید بالا
   طوطی ماده حداقل باید ۱۰ ماه سن داشته باشه

 39. سلام می گوید

  سلام
  من ی جفت کوتوله دارم الان شش تا تخم کردن
  غذاشون کتان و تخمه و ارزن هست
  برای تقویت شون باید چه چیز هایی دیگری بدم
  من بار اولم هست که پرنده دارم اگه میشه کلی توضیح بدید ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم مرغ اب پز ، ترکیب دانه های افتابگردان،شاهدانه ،بذر کلم و کاهو ، هفت تخم و …
   پودر پوسته تخم مرغ یا کف دریا
   سینه مرغ اب پز شده ، حبوبات پخته شده و له شده مثل عدس ، لپه و…
   ترکیبی از میوه و سبزیحات خرد شده
   لازم نیست همه اینا رو توی یک روز بدید
   اما کلا در تغذیه حتما وجود داشته باشه

 40. قاسمی می گوید

  سلام وقتتون بخیر-من یه جفت کوتوله دارم که چند بار تا حالا تخم گذاشتن ولی روی تخمشون نمیشینن و تخمشون همیشه خراب میشه؟کار خاصی باید انجام بدم براشون؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینسری که تخم گذاشتن پرنده نر و ماده رو از هم جدا کنید ببینید ماده میشه رو تخم ها یا خیر

 41. Pariya می گوید

  سلام من یه جفت برزیلی دارم در قفسو باز میکنم میرن خاک گلدانو میخورن ایرادی نداره؟
  و اینکه خیلی ازم مبترسن چکار کنم رام بشن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   غذاشون چیه ؟ بهشون سنگ مینرال یا کف دریا میدید ؟
   اصولا جفت رو نمیشه رام کرد !

 42. مصطفي می گوید

  سلام
  يك جفت طوطي برزيلي دارم حدود يك ماه پيش يكي از اونها شروع به لانه سازي كرد و كم كم جفت گيري كردند كه دقيق رفتار نر و ماده بودن قابل تشخيص بود امروز بعد از ٢٣ روز لونه را نگاه كردم ديدم ١٢ تخم گذاشته
  طوطي ماده معمولا بيشتر تايم روي تخم ها خوابيده فقط گاهي اوقات چند ثانيه مياد بيرون غذا و آب مي خوره يا خستگي در مي كنه و ميره تو قفس
  بعضي اوقات اصلا نمي گذارد طوطي نر بره تو لونه
  سمت راست جاي بيني طوطي نر رو زده هم زخم كرده
  تقريبا ٢٣ روزه روي تخم اول نشسته به نظرتون اين تعداد تخم منطقي هست و

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تا جایی که من اطلاع دارم ، طوطی برزیلی حداکثر ۶ تا تخم میتونه بزاره ! بیشتر نمیشه
   هر دو پرنده ی شما بدون شک ماده هستن ، امکان جفتگیری هم دارن مشکلی نیست ، در اصل اداشو در میارن !!

 43. محمد می گوید

  سلام می‌خواستم بدونم میانگین در هر ماه چند تا جوجه می‌دن ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کلا ۴ یا ۵ تا تخم میکنه بعد میخوابه روش تا جوجه بشه
   بعد از بزرگ شدن جوجه ها ممکن که دوباره هم تخم گذاری کنه

 44. Pariya می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم وقتی در قفس و باز میکنم میدن و خاک گلدان رو میخورن این مشکل داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید از تغذیه کم باشه به غذاشون رسیدگی کنید

 45. علیرضا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یک فیشر نر دارم
  که الان یک هفته ست که براش جفت گرفتم
  روی نر و ماده بودنشون مطمئنم
  روابطشون با هم خوبه
  شرایط و برای جفت گیریشون چطور باید آماده کنم؟
  نمیدونم باید از الان لونه بزارم یا بعد از جفت گیری؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اولا که باید مدتی بگذره که به همدیگه عادت کنن این مدت ممکنه ۲ ماه باشه !
   شرایط از نظر دمایی باید محیط سرد نباشه بیش از حد گرم هم نباشه
   نه برای لانه زوده ، صبر کنید ۱ ماه بعد لانه بزارید ، اگه متوجه جفتگیریشون شدید لانه بزارید

 46. هلندی می گوید

  سلام کوتوله ها من روز ۱۱آذرتخم گذاشتن چهارمین تخم هم ۱۸آذر گذاشته الان ماده رو دیدم زیر شکمش کامل پرهاش ریخته خیلی نگرانم یعنی مریض شده یا طبیعیه؟ آب و مولتی ویتامین و ارزن تخم کتان آفتابگردان گاهی سفیده تخم مرغ هم بهشون میدم اگه فک می کنید مریضه لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا کامل شکم پرنده بررسی بشه
   ممکنه که طبیعی باشه ، اگر اشتها کم نشده ، فضله تغییر رنگی نداشته یا ابکی نبوده

 47. محمد می گوید

  سلام من ۸ ماه هست یک جفت کوتوله برزیلی خریدم و هر دوشون توی یک قفس هستند ولی از من میترسند و میخاسم بدونم که چیکار کنم که دستی بشن
  و میخاسم بدونم که کی تخم میزارند
  ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بعیده که وقتی جفت داره دستی بشه !
   تخم گذاری هم بستگی به سنشون داره، الان فصل مناسبی برای تخم گذاری نیست
   بهترین زمان اواسط اسفند به بعد هست

 48. بک بنده خدا می گوید

  سلام طوطی های من ۴ تا تخم گذاشتن امروز یکی از جوجه ها اومد بیرون طوطی نر هی میرفت بچه رو از لونه مینداخت بیرون . بچه سالمه ما نر رو از ماده و بچه هاش جدا کردیم میخواستم بدونم الان باید کاری کنیم ؟ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کار خوبی کردید
   ماده رو تغذیه کنید و از غذاهای نرم مثل تخم مرغ اب پز ، سیب زمینی پخته شده ، میوه و سبزیحات له شده و… استفاده کنید تا بتونه جوجه ها رو تغذیه کنه
   غذاش باید کافی باشه تا هم خودش سیر بشه هم جوجه ها رو تغذیه کنه

 49. آرتمن می گوید

  سلام خسته نباشید من طوطی مادهم تا ۱۳ روز روی تخمها خوابیده و بعد مریض شد بعد یک روز ک روی آنها نخوابید تخمها را در دستگاه جوجه کشی ک خودم ساخته ام گذاشتم تخمها همه نطفه داشتند بنظر شما جوجه ها دنیا می آیند و این ک دنیا آمدند از آنها چگونه باید نگهداری کرد آخه من دفه اولم می‌باشد ک طوطهایم تخم گذاشته اند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که طوطی رو مداوا کنید تا دوباره روی تخم ها بخوابه
   چون دستگاه های دست ساز دقیق نیستند، احتمال جوجه شدن تخم ها کمه
   به هر حال می تونید با یک چراغ قوه نطفه سنجی کنید ببینید جوجه ها رشد می کنن یا نه
   اموزش کامل در مقاله نطفه سنجی

 50. من می گوید

  سلام جفت من ۳تا تخم کرده روی تخم ها نمیخوابه علتش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید اولین بارش و تجربه نداره
   برای جوجه کشی از تخم ها می توانید از ایزی باتور ۶ استفاده کنید.

 51. مصطفی شاکراردکانی می گوید

  سلام
  ببخشید من یه کوتوله ماده دستی دارم و یه نر براش خریدم البته بر خلاف ماده که تست داده نر رو به گفته شخص که گفته قبلا تست داده و نر بوده خریدم’ولی الان مشاهده میکنم که اونی که به عنوان نر خریدم علاقه ی زیادی به مفعول واقع شدن داره و رفتار های ماده رو از خود بروز میده ‘میخ استم بدونم ایا امکانش هست که جنسیتش نر باشه و این رفتار ها رو از خود نشون بده یا که طرف اشتباه گفته و این مادس؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چه رفتارهایی از خودش نشون میده ؟ میشه دقیق توضیح بدید

 52. محمد رضا می گوید

  سلام یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من چند وقتی یک جفت عروس کوتوله خریدم خیلی باهم خوبن ولی از امروز یکی شون هی سروصدا میکرد اون یکی هم هی میزدش میخواستم بدونم دلیلش چیه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید
   میخوان جفت گیری کنن
   و چون لانه وجود نداره پرنده ماده قبول نمیکنه
   سریع این کار رو بکنید تا همدیگر رو تلف نکردن

 53. مرتضی خشکی می گوید

  سلام من یک جوجه کوتوله خریدم و بزرگش کردم تقریبا ۴ ماهه بود که یکی دیگه خریدم اونم ۴ ماهه بعد اینا رو کنار هم گذاشتم الان تقریبا نزدیک یک سالشونه اما هنوز هیچ تخمی نذاشتن از نر و ماده بودنشون هم مطمئنم با هم کنار هم اومدن حتی نره از مادش دفاع میکنه و غذا رو هم براش بالا میاره بگید چکار کنم تا اینا تخم بگذارن دیگه خسته شدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید تخم میزارن !
   تغذیه باید مناسب باشه ، محیط هم دماش مناسب باشه
   بهترین فصل تخم گذاری هم عید هست الان طول روز کوتاهه ممکنه تخم گذاری صورت نگیره

 54. سهیل می گوید

  با سلام طوطی برزیلی به تازگی جوجه هاش تو سن ۴۰ روزگی جدا کردم آیا الان باید لونه را بردارم تا جفت ها تقویت بشن یا اینکه دست به لونه نزنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تفاوتی نداره ، اجازه بدید لونه بمونه

 55. علی کوشکی می گوید

  ولی آقای کارشناس اون پرنده دو ماه ازش بزرگ تره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست
   با هم سازگار بشن جفت گیری می کنند ، البته هر دو تا باید به سن بلوغ رسیده باشند.

 56. علی کوشکی می گوید

  سلام من یه طوطی برزیلی صورت هلویی دارم یدونه زرد براش خریدم به سن بلوغ هم رسیدند آیا اینا جفت گیری میکنم
  یا باید حتما مثل خودش باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره جفت میشن
   باید شرایط جفت گیری مثل لانه خوب ، تغذیه کافی و محیط ارام رو براش فراهم کنید

 57. علی می گوید

  سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم که الان چهار تا جوجه دوهفته ای دارند هر روز قشنگ به انها رسیدگی می کردند اما امروز اصلا بهشون غذا ندادند چینه دان جوجه ها کاملا خالیه لطفا کمک کنید و بگید چی کار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خودتون بهشون غذا بدید با سرلاک
   اگه دیدی مجددا توجهی نمیکنن ، یه روز نرو ماده رو جدا کنید ببینید اتفاقی میفته یا نه

 58. امید می گوید

  سلام ادمین عزیز طوطی برزیلی من ۳ عدد تخم گذاشته و از آخرین تخم ۴ روز میگذره ن تخم می ذاره ن کامل روی تخم ها می مونه مشکل چی میتونه باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره نر و ماده رو از همدیگه جدا کنید و در این مدت تغذیه ی ماده رو افزایش و بهبود بدید
   صبور باشید میشینه

 59. مجید می گوید

  سلام خسته نباشید،طوطی برزیلی من دو تا تخم کردن ولی نمیخوابن روش.لونشون کوچیکه موقتا گذاشتم و داخلشم چیزی نریختم خاک اره اینا رو میگم.نمیدونم چی بریزم ایا دلیل نخوابیدنش همینه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب خالی باشه توی قفس که نمیشه ، حتما داخلش خاک اره ریش ریش بریزید
   ممکنه دلیل نخوابیدن همین باشه ، همینطور لانه باید مدتی قبل از تخم گذاری در محیط قرار بگیره تا پرنده ها بهش عادت کنن

 60. محسن می گوید

  سلام.طوطی برزیلی من نیمه دستیه با چوب نشیمن گاه خود ارضایی میکنه براش ماده تهیه کردم باز هم این عادتشو ترک نکرده .چوب نشیمن رو یکماهی برداشتم باز گذاشتم بازهم اینکارو میکنه به نظرتون چکار کنم؟

 61. Miss.m می گوید

  سلام چجوری میشه جوجه های کوتوله برزیلی رو دستی کرد؟؟؟و چه زمانی بعد از تولد باید شروع به دستی کردن اونا کنیم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مثلا بقیه طوطی ها دستی میشن
   تقریبا از دو ماهگی شروع به اموزش کنید

 62. بهزاد سبزی می گوید

  سلام
  طوطی من تخم گذاشته ,۲۵ روز هم گذشته و از تخم بیرون نیومدن
  علتش چیه؟
  دفعه قبل هم اینطوری بود تخم ها را بع ۳۵ روز خودم شکستم داخلش خوجه بود

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر احتمال میدید طوطی شما قادر به جوجه کشی از تخم نیست می تونید از دستگاه جوجه کشی مخصوص طوطی ها (ایزی باتور ۶) استفاده کنید

 63. علی می گوید

  سلام داداش خسته نباشی،آیا طوطی رزیلوکس رو با فیشر میشه جفت بزنی جفت میخورن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره امکانش هست
   باید شرایط جفت گیری رو فراهم کنید

 64. Majid می گوید

  با سلام خدمت شما ادمین عزیز ممنون از اینکه وقت میزارید و جواب دوستان را میدهید
  بنده ی جفت طوطی دارم و یک نر تنها
  نر تنها میپره رو قفس ماده بیشتر به این نر واکنش نشون میده تا جفت خودش و اصلا جفت گیری نمیکنن فقط نوک میدن بهم دلیلش چی میتونه باشه ممنون از راهنماییتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوب می تونید نرها رو با هم عوض کنید تا جفت گیری کنن
   شاید از جفت خودش خوشش نمیاد

 65. رامین شریفی می گوید

  سلام من طوطی برزیلی دارم ۲ ساله دارمشون تخم میزارن میشینه هم روش ولی بعد میشکوننش الان ۲ساله همینطوریه چیه داستانش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علتش تغذیه کمه
   غذاشون رو زیاد کنید

 66. رضا معظمی می گوید

  سلام من الان برم پرنده فروشی باید چی بگم بهش

  من خودم زیاد. نمیدونم

  ممنون از سایت خوبتون ❤️

  1. ادمین می گوید

   سلام عزیز
   الان برو سایت دی جی کالا
   سرچ کن غذای طوطی بریزیلی
   غذاهای اماده رو برات میاره ، اسماشون رو یاداشت کن ، برو اونجا بپرس از اینا داری یا نه
   بعد از خود فروشنده هم مشورت بگیر راهنماییت میکنه

 67. Mobina می گوید

  سلام
  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما میذارید
  من یه طوطی فیشر ماده پاستیلی دارم که از زمانی که جوجه بود خودم بزرگش کردم و الان دو سالشه ، با اینکه هیچوقت جفتی نداشته اما تا الان به فاصله دو هفته هشت تا تخم بدون نطفه گذاشته ، هیچ مشکل تغذیه و ویتامین نداره و تو پر قو بزرگش کردم
  دو هفته پیش یه فیشر نر کاهویی هفت ماهه براش خریدم و توی این دو هفته هیچ پیشرفتی نداشتن روزهای اول طوطی نر به شدت دنبال ماده بود و ماده فرار میکرد ازش و ماده من نر رو میزد البته دو روز روند حمله کردن ماده به نر متوقف شد ولی الان بدتر شده
  دوتا قفس مجزا دارن و از هم جدان اما کاملا تو دید همن و روزی یک ربع کنار هم قرار میدمشون اکثرا مادمو میبرم تو قفس نر ولی اصلا با هم خوب نمیشن
  امکانش هست اصلا با هم نسازن و مجبور شم نر رو عوض کنم؟
  یا فعلا زوده که با هم خوب بشن؟
  اصلا روند عادت کردن و وابسته شدن به همدیگه توی طوطی برزیلی چه مدتیه حدودا؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوئیتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   طوطی نر باید حداقل یکسال سن داشته باشه تا بتونه جفت گیری موثری داشته باشه
   همانطورکه گفتید هردو تا رو توی یک قفس جداگانه و در کنار هم قرار بدید تا به مرور زمان به وجود هم عادت کنند
   وقتی که مشاهده کردید هر دو تا پرنده برای هم بی قراری می کنند می تونید اونا رو جفت کنید
   تغذیه کافی ، لانه مناسب، دمای ۲۵ درجه و ارامش از شرایط جفت گیری هستش

 68. رضا می گوید

  ببخشید یه سوال دیگه داشتم

  آقای ادمین شما به من گفتید که طوطی ماده مهم نیست در جفت گیری
  خوب سوال من اینه اگه اینا جفت گیری کنن آیا نطفه دار هم میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نگفتم ماده مهم نیست دوست عزیز ! گفتم ماه مهم نیست ! یعنی اختلاف سنی یک ماه دو ماه سه ماه ۴ ماه ۴ ماه مهم نیست !
   اگه هر دو به سن بلوغ یعنی بیشتز از ۱ سال (توصیه شده حتی ۲ سال) رسیده باشن بله نطفه دار هم میشه

 69. رضا معظمی می گوید

  سلام تغذیه خوب بگید از پرنده فروشی 🐦 برای برزیلی بخرم

  چه تغذیه ای باعث رشد اون میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهترین تغذیه غذاهای پلت آماده هست که برای هر پرنده به صورت مجزایی تولید میشه

 70. مصطفی می گوید

  سلام ببخشید میخواستم بدونم ایا کوتله لیمویی وایت فیس نر برای فیشر طلایی ماده مناسب هست یا خیر؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله با هم جفت گیری می کنند مشکلی نیست
   باید مدتی صبر کنید تا به هم عادت کنند

 71. راضیه می گوید

  سلام وقت بخیر
  من‌یه طوطی نر دارم
  براش یه طوطی ماده خریدم
  طوطی ماده کلا همه را نوک میزد
  وقتی‌ گذاشتمش توی قفس
  نر را میزنه .نر از ترسش ته قفس میره میشینه تکون نمیخوره.چکار کنم.لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر کدوم رو توی یک قفس جداگانه بذارید ولی نزدیک هم باشند
   یک الی دو هفته این کار رو بکنید تا به هم عادت کنند.

 72. SECRET می گوید

  سلام ، من یه جفت طوطی برزیلی دارم از جوجگی خودم بزرگ کردم با سرلاک ۵ یا نهایتا ۶ ماهشونه (نر کاسکویی – ماده حنایی) اینه چند روزه من میبینم به وفور جفت گیری میکنن روزی چند بار میخواستم بدونم تو این سن جوجه میدن ؟
  این میتونه نشونه نر و ماده بودنشون باشه چون فقط کاسکویی سوار حنایی میشه و علائمشم به نر میخورع و حنایی علائمش به ماده
  مچکرم 💚

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سن بلوغ طوطی برزیلی ۱۰ ماه هستش
   شاید پرنده ماده تخم گذاری نکنه و یا تخم هایی با پوسته نرم بذاره که قابل جوجه شدن نیست

 73. نگار شافعی می گوید

  سلام، من طوطی برزیلی نر دارم، ک سه ماهه ک توی قفسش نمیخوابه میره داخل دراور میخوابه، و اصلا اجازه نمیده بجز من کسی داخل اطاق شه و بشدت به بقییه افراد حمله میکنه ، با اینکه داخل آب براش قطره ضد استرس و قطره های ویتامین ب و مولتی میریزم باز هم پرخاشگر هست، دلیلش چی میتونه باشه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید نیاز به جفت داره
   براش ی جفت تهیه کن

 74. رضا می گوید

  سلام من یه طوطی برزیلی نر دارم براش یه جفت خریدم حالا اون جفت یکماه از این بزرگ تره بنظرتون اینا جفت گیری میکنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ماه زیاد مهم نیست ، اگه پرندتون به سن بلوغ رسیده باشه و از نظر جسه بزرگتر از نر نباشه جفت گیری صورت میگیره
   باید صبور باشید و تغذیشون رو مقوی کنید

 75. M می گوید

  سلام
  من یه جفت برزیلی صورت سفید دارم. حدودا ۹ماهه برای. گرفتن جوجه راهنماییم کنین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   توضیحات لازم داخل همین پست موجوده
   تغذیه مناسب ، محیط نگهداری مناسب و بدون استرس ، دمای مناسب شرایط مناسبی برای این کار هستن

 76. پویان می گوید

  با سلام مي ی جفت طوطی برزیلی دارم که س تا تخم گذاشتن نزدیک یک هفته هستش که تخم گذاشتن و ماده شب ها تو لونه هستش روز ها نصف نصف تو لونه هستش ینی همه بیرون هم داخل نز هم مینطور.
  هیچ هیچی هم از لکه خونی رگه اینا داخل تخم ها نیست فقط دوتاش کدر هستش
  ممگنه بعد گذشت ۹ روز هنوز رگه خونی ننداخته باشه.
  بعد اگه خراب شدن چیکار کنم تا دوباره تخم گذاری جدید رو شروع کنن
  باید جدا بشن از هم
  سپاس گذارم ازتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول کار باید بدونید که این کار نیازمند آرامش و صبوری هست ! نباید عجله داشته باشید که در این صورت صددرصد با شکست مواجه میشید
   تخم ها رو با دست برندارید ، اگه با دست برمیدارید باید بسیار اروم بردارید ، دستکش کرده باشید دستتون ، در این صورت میشه نطفه سنجی انجام داد
   هر تخمی هم لزوما نطفه دار نمیشه این مورد بسته به زمان تخم گذاری ، تغذیه و سن پرنده ها هست .
   طوطی برزیلی برای تخم گذاری مناسب باید بیشتر از ۱ تا ۱.۵ سال سن داشته باشه
   تغذیه حاوی مواد غذایی مختلفی باشه و محیط نگهداری گرم و کمی هم رطوبت داشته باشه
   با توجه به اینکه این فصل طول روز کوتاه هست ، ممکنه پرنده تخم گذاری مناسبی نکنه ، فصل بهار زمان مناسبتری هست
   نیازی به جدا کردن پرنده ها نیست ، تغذیه ی اونها رو تقویت کنید ، محیط رو اروم کنید براشون

 77. هلندی می گوید

  سلام من دوهفته عردس هلندی هامو از هم جدا کردم ولی قفساشون رو کنار هم گذاشتم الان دو روز هست ک داخل ی قفس گذاشتمشون ولی بازم ماده از نر فرار میکنه جکار باید کرد؟
  و ۱هفته بیشتره ک کوتوله هام روزی چندبارجفتگیری میکنن ولی تخم نمیزارن دلیلش چی هست و به نظرتون چندروز بعد جفتگیری تخم میزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید
   اگر لانه وجود نداشته باشه نه تخم می کنند و نه تمایلی به جفت گیری دارند
   تغذیه کافی – دمای بالای محیط و ارامش
   این سه تا حتما باید رعایت بشن

 78. علی می گوید

  سلام طوطی برزیلی های من تخم گذاشتن و چند روز روی تخم نشستند اما دیگه روی تخم میشینن میشه بگین چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نمیتونید بکنید
   اگه بیشتر از چند ساعت نشینن نطفه داخل تخم از بین میره (به فرض نطفه دار بودن ! )
   بهتره نر و ماده رو از هم جدا کنید و از نظر تغذیه ای هر دو رو تقویت کنید

 79. رضا معظمی می گوید

  سلام طوطی برزیلی من سه ماهشه من مقاله شما رو خوندم رفتار های طوطی من مثل نر هاست ولی استخون های لگنش رو نگاه کردم از هم فاصله.داشتند این یعنی مادست.

  ولی رفتار نر هارو انجام میده مثلا وقتی دشتمو ببرم سمتش میاد برا اینکه گاز بگیره
  ولی امشب نگاه کردم استخوناش از هم جدا بود

  لطفاً راهنمایی کنید

  ممنون از سایت خوبتون ❤️

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   طوطی برزیلی های نر شلوغ و کنجکاو هستند و جسور تر از ماده
   به سایر نشانه های تشخیص جنسیت هم می تونید توجه کنید
   در نوشته تشخیص جنسیت طوطی برزیلی کامل توضیح داده شده

 80. ماندانان می گوید

  سلام
  من یه عروس هلندی نر ۶ ماه دارم
  الان یه ماده ۵ ساله آوردم براش
  ماده یکسال کنار یه نر بوده اما جفتگیری نکردن

  امکانش هست با نر شش ماهه من جفت شه
  قطره نطفه کلسیم مولتی ویتامین بکمپلکس هم بهشون میدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون حتما لانه تخمگذاری بسازید.
   غذاشون رو زیاد کنید و محیط شون باید خلوت و بدون رفت و امد باشه

 81. Farideh می گوید

  سلام طوطی های من تخم گذاشتن مدت۲۵روزه خوابیدن روی تخم ها ولی جوجه نمیشن و دونه دونه تخم هارو میشکنه😞دلیل جوجه نشدن چیه؟؟؟؟؟همش هم روی تخم ها خوابیده بیرون نمیاد
  توروخدا ج بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دلایل مختلفی می تونه باعث بدون نطفه بودن تخم بشه
   ۱- عدم تغذیه صحیح
   ۲- بیماری طوطی
   ۳- نرسیدن طوطی به سن بلوغ
   و اگر ماده به خوبی بر روی تخم نخوابد ، دما و رطوبت تخم مدام تغییر خواهد کرد که باعث وارد امدن شوک دمایی به نطفه و مرگ اون میشه

 82. Negin می گوید

  سلام خسته نباشید. کوتوله برزیلی من ۴ تا تخم کرد، الان بیش از ۲۵ روز شده و هنوز باز نکرده. توش رو که امروز نگاه کردم فقط یه نطفه کوچولو با چنتا رگ بود، امکان داره جوجه تو تخم خفه شده باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تنظیم نبودن دما و رطوبت باعث مرگ جنین شده
   اگر میخواهید جوجه کشی موفقی داشته باشید حتما از دستگاه جوجه کشی حرفه ای استفاده کنید

 83. رضا می گوید

  سلام من یه طوطی برزیلی دارم اگه بخوام برا جفت گیری یدونه براش بخرم میشه از هر نوع طوطی برزیلی باشه مشکلی نداره مثلا خودش صورت هلویی اگه براش یه زرد بخرم ممکنه جفت گیری کنن یا. نه حتماً باید مثل خودش صورت هلویی باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ترجیحا مثل خودش باشه و باید هم سن با اون باشه

 84. سهیل می گوید

  سلام من یع جفت برزیلی نر و ماده فیشر دارم ک چند روزه ک ماده زیره شکمش برآمدگی داره و چن روزه بود ک رفته بود لونه و بیرون نمیومد و نر میرفت ب ماده غذا میدادامروز اومده بیرون وهنوز برآمدگی داره لا امروز سه روز میشه لطفا راهنماییم کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد تخم توی شکمش گیر کرده
   با استفاده از سرنگ سرلاک مقداری روغن زیتون رو توی گلوش تزریق کنید. از دانه های روغنی مثل سویا و افتابگردان تغذیه بشه
   مایعات زیاد بهش بدید و اگر دیدید وضعیت بدتر شد به دامپزشک مراجعه کنید.

 85. میلاد می گوید

  سلام یه جفت کوتوله دارم ۱۱ ماهه تا حالا ۴ یا ۵ بار تخم گذاشتن ولی هر دفعه تخم هارو میخورن یه دفعه ۱ ماه هم از هم جداشون کردم ولی بازم همینجورین باید چکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه شون رو زیاد کنید
   توی غذاشون حتما باید به اندازه کافی پروتئین وجود داشته باشه
   از پلت مخصوص استفاده کنید یا با ترکیب دانه هایی مثل کتان ، ارزن ، شاهدانه ، هفت تخم ، افتابگردان، سویا، بادام زمینی و … تغذیه شوند.
   از پودر کلسیم هم استفاده کنید و هفته ای دو بار توی ابشون مولتی ویتامین مخصوص اونا بریزید.

 86. علی می گوید

  سلام لانه طوطی برزیلی چه ویژگی های رو باید داشته باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از چوب ساخته بشه تا پرنده ها احساس امنیت بکنند
   داخلش رو با کاه و یا پوشال نرم پر کنید.
   سوراخش به اندازه کافی که دستتون بره توش و یا از بالا به صورت کشویی باز بشه تا در مواقع لازم بتونید تخم ها را ببینید یا اونا رو بردارید.
   در مقاله اموزش ساخت لانه طوطی برزیلی به صورت قدم به قدم توضیح داده شده

 87. علی می گوید

  سلام من طوطی برزیلی ها دو تا تخم گذاشتن امکان داره باز هم تخم بزاره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه تا دو روز بعد هم تخم بزاره ، صبور باشید

 88. شاهان می گوید

  سلام. عذرخواهی میکنم وقتتونو میگیرم فقط سوالم اینه که شما میدونید جوجه ی طوطی برزیلی فیشر طلایی(نر)ووفیشر آبی نقابدار (ماده) چه رنگی میشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اطلاعی در این زمینه ندارم امیدوارم دوستان جواب بدن

 89. سیما می گوید

  سلام من یه سوال داشتم
  یه کوتوله نر دارم ک پای چپش مشکل داره و دچار در رفتگیه به صورت ژنتیکی امکانش هس ک در آینده اصن جفت نخوره با هیچ پرنده ای یا اگ جفت بخوره نتونه تولید مثل کنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسته به میزان اسیب ممکنه تو راه رفتن یا نشستن مشکل داشته باشه ولی بعیده که در جفتگیری و تولید مثل به مشکل بخوره ، به نظر من مشکلی نخواهد داشت

 90. هدیه می گوید

  سلام جوجه های برزیلی کی چشم باز میکنن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدودا یک هفته الی ۱۰ روز

 91. سعید می گوید

  سلام وقت بخیر دوتا کوتوله آبی کاربنی دارم ۶تا تخم گذاشته بودن والان نزدیک دراومدن جوجهاشونه من تا الان به تخمهایشون دست نزدم ..یکی ازتخماشو انداخته بودن بیرون که شکستم داخلش هیچی نبود فقط زرده تخم بود دلیل انداختن تخم بیرون چیست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بقیه تخم ها رو هم نطفه سنجی کنید ، تخم هایی که داخلشون جوجه هست بذارید بمونه و اونایی که خالی هستن رو بندازید دور
   چون خراب میشه و باعث مسمومیت پرنده ها هم خواهد شد.

 92. رضا معظمی می گوید

  سلام من یه دونه طوطی برزیلی دارم سه ماهشه اگه یدونه سه ماهه مثل خودش بخرم براش بعد اینا باهم جفت گیری میکنن؟
  یا خودشون وایمیستن تا بالغ بشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا حدودا ۱۰ ماهگی به سن بلوغ می رسن
   اما می تونید بخرید هر از گاهی جفت گیری می کنن ولی قادر به تخم گذاری نیست
   اگر هم تخم بذاره تخم ها بدون نطفه میشه

 93. راهله امامی می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم که نمیدونم چند سالشونه به تازگی فهمیدم یه تخم گذاشتن ولی به نظرم زیاد نمیرن روش بشینن همش دوتایی بیرون لانه هستن چه کار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ی مدت صبر کنید اگر پرنده ها روی تخم نخوابیدند تخم رو بردارید چون فاسد میشه و باعث مریضی پرنده ها هم میشه
   یا اگر از بالغ بودن طوطی ها مطمئن هستید و می دانید که تخم نطفه دار هست با استفاده از ایزی باتور ۶ می تونید از تخم جوجه کشی کنید.

 94. امیر عباس مومن می گوید

  سلام من یک جفت کوتوله دارم یک بار هم جوجه داده اند دوتا هر دفعه چهار تا تخم میذاره الان زمستونه و چهار تاتخم گذاشت چهار تاهم نطفع داشت ما رفتیم مسافرت برگشتیم و تخم ها سرد شده بود و کوتوله ها روی تخم نمیخابیدن و جوجه ها نصف تخم شده بودند و مرده بوده اند
  الان چهار تا تخم جدید گذاشته و من میخواستم کامل بهم بگید که چیکار کنم که چهار تا یا…جوجه بشند ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۱- حتما غذای کافی بهشون بدید
   ۲- دمای اتاق رو ببرید بالا تا محیط شون گرم بشه
   ۳- لانه باید نرم باشه، از خاک اره کاه و یا پوشال نرم استفاده کنید
   ۴- همیشه دانخوری و ابخوری پرنده ها را پر نگه دارید و حتما باید نزدیک لانه باشه
   ۵- رفت و امد به محل نگه داری پرنده رو کم کنید تا در ارامش جوجه ها رو بزرگ کنند.

 95. رضا می گوید

  سلام من یه سوال داشتم اگه طوطی بالغ نباشه احتمال داره جفت گیری کنه یا اگه هم جفت گیری کنن بی نطفه میشه تخمشون؟!این خیلی برام سوال شده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله احتمالش هست
   صد در صد بدون نطفه میشه

 96. هلندی می گوید

  عروس هلندی هارو هم ک باهم نمیساختن دو روز هست جدا کردم قفسشون رو ولی ماده هنوز همونجوره اصلا براش مهم نیست انگار
  به نظرتون دو هفته هم جدا باشن همینجورن یا امکان داره جفت بشن؟ ماده نیمه دستی هست نر وحشی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   قفس ها باید در کنار هم باشه تا پرنده ها بتونن همو ببینن
   به تغذیه اونا رسیدگی کنید
   توی قفس پرنده ماده حتما لانه باشه تا حس تخمگذاری و جوجه اوری اون تشدید بشه

 97. هلندی می گوید

  سلام کوتوله برزیلی های من الان نزدیک ۱ماه هست میرن تو لونه و در میان ولی من ندیدم جفتگیری کنن چکار باید کرد ک تخم بزارن ۲سالشون هست غذاشونم تخم کتان آفتابگردان ارزن سفیده تخم مرغ و هویج هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهشون مولتی ویتامین هم بده
   دمای اتاق رو ببر بالا
   و بیشتر اوقات اونا رو تنها بذار
   توی لانه حتما وسایل نرم مثل پارچه یا خاک اره قرار بدید

 98. Mahdi می گوید

  سلام من ی جفت طوطی برزیلی دارم ی دونه تخم گذاشتن
  و هر روز هم جفت گیری میکنن الانم چهار روزم از اولین تخمش گذشته بنظر شما چ باید کرد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اجازه بدید بازهم تخم خواهد گذاشت
   محیط شون اروم و بدون سر و صدا باشه
   حتما باید اتاقشون رو گرم کنید
   و مهمتر از همه باید غذای کافی در اختیارشون باشه

 99. سامی می گوید

  سلام
  من یه جفت برزیلی دارم
  دوتا تخم گذاشت و الان دوهفته هس روش خوابه میشه بگید چیکار کنم سری بعد بیشتر از دوتا بزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید تغذیه رو زیاد کنید
   از کلسیم و پروتئین بیشتری توی غذای پرنده ماده استفاده کنید
   محیط شون رو گرم نگه دارید و لانه نرم و راحتی رو براشون بسازید.

 100. мÅмÅÐ می گوید

  طوطی برزیلی هر چند وقت یکبار جفتگیری می‌کنند که حاصل جوجه بوجود بیاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۴ تا ۵ بار در سال تخم ریزی دارن که هر ۴ و ۵ بار هم میتونه جوجه بده
   به شرطی که شرایط مهیا باشه

 101. نازی اهورا می گوید

  ممنون ازراهنمایتون،فقط ی سوال دیگه پرندهای نروماده بازدارن جفتگیری میکنن بایدچیکارکنم تخم گذاری نکنن جوجهاشون هنوزتولونه وداخل قفس پیششونن وبهشون علاوه برسرلاک ک میدم پدرمادرشون بهشون غذامیدن وتولونه میخوابن خواستم ببینم بایدلونشونوبردارم یابخاطرداشتن جوجه هاهنوزنگهدارم فقط میترسم بازتخم گذاری کنن،وی راهنمایم بابت غذای بچه ها بکنیدممنونم،چیابهشون بدم واسه رشدبهتریدنیاممنون ازپاسخگویتون😊

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم گذاری به این سرعت صورت نمیگیره اصولا ، بهترین سرلاک سرلاکی های اماده موجود در بازار هست که برای پرنده ها تولید میشه
   در صورتی که امکان تهیه اون رو نداشتید ترکیبی از ۳۰ گرم ارزن،۱۰ گرم تخم کتان، ۵ گرم مغز تخمه آفتابگردان خام، ۵ گرم پودر سفیده تخم مرغ،۵ گرم آرد ذرت و ۱۵ گرم مولتی ویتامین پودری هست که باید به صورت تماما پوست کنده شده باشن و به صورت کامل چندین بار توسط مخلوط کن پودر بشن و الک بشن .

 102. سعید می گوید

  سلام من یه جفت برزیلی دارم هلویی چند وقته تخم گذاشتن ماده تو لونشه و نر مدام داره تلاش میکنه در لونه رو از قسمت سقف باز کنه و نمیتونه میخواستم راهنماییم کنید ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اطمینان بیشتر میتونید جداشون کنید و در قفس هایی در نزدیکی هم بزارید تا جوجه ها متولد بشن
   براشون از سنگ مینرال هم استفاده کنید حتما

 103. Rhs می گوید

  سلام من دوتا طوطی برزیلی دارم سنشون رو نمیدونم ولی بار اول ۱۲ تا تخم گذاشتن هرکدومو یه طرف ول کردن و جاشون رو خیلی کثیف میکنن الان دوباره دوتا تخم دیگه گذاشتن که روشون میشینن ولی چون دستی نیستن نمیزارن دستمو به قفس بزنم چیکار میشه کرد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد هر دو ماده هستن که ۱۲ تا تخم گذاشتن !!
   این مورد رو در نظر بگیرید که خوب اگه هر دو ماده باشن جوجه ای نخواهند داد !
   در مورد رام کردن پرنده هم باید اصولی و بسیار صبورانه با اونها رفتار کنید ، اجازه بدید از قفس بیان بیرون ، روی دستتون بهشون غذا بدید ، محیط اروم باشه و دما هم سرد نباشه
   تا کم کم بهتون عادت کنن

 104. امیر می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید . یک جفت طوطی برزیلی فیشر دارم . چند بار سعی کردم جوجه بگیرم ولی بار اولجوجه ها توتخم مردن و تخم رو شکستم بوی بدی میدادن . بار دوم و سوم هم تخم رو گذاشت و چند روزی رو تخم ننشست یا وسط قفس تخم رو گذاشت یا تخم ها بی نطفه بود

  میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای نطفه دار شدن تخم ها باید نر و ماده بالغ باشن
   حتما تغذیه کافی داشته باشن و از کلسیم و پروتئین کافی استفاده کنید

 105. کاظم می گوید

  سلام،وقت بخیر، طوطی های من،جوجه هاشون رو از لانه بیرون کردن،به نظرتون،الان دون خور شدن؟و اینکه من باید الان چه غذایی به جوجه ها بدم،ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جوجه ها تا سن یک ماهگی نمی تونند دان بخورند و باید توسط مادر تغذیه بشن
   اول بهشون دانه بدید اگر نخوردند باید با سرلاک و سرنگ تغذشون کنید.

 106. sara می گوید

  سلام.من یه کوتوله ی ماده دارم که تا حدودی دستی ه…تا حالا سه تا نر براش عوض کرد.با نر اخری به لونه میرن.بهم غذا میدن.اما هنوزم بعد مدت سه ماه جفت گیری نمی کنن..این درسته که برای جفت گیری داخل خود قفس میان و توی لونه نمیتونن این کارو انجام بدن؟ممکنه جفت گیری می کنن اما من متوجه نشدم؟چون مدتیه بیشتر تایمش رو توی لونه س.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله احتمال حفت گیری هست چون پرنده دائما در لانه هستش
   اگر پرنده ماده در لانه باشه و پرنده نر دائما بهش غذا بده این نشانه تخم گذاری در اینده نزدیک هستش

 107. Moallemi313 می گوید

  سلام علیکم
  بنده یک جفت کوتوله دارم
  یک هفته پیش ماده در دو روز پیاپی دو عدد تخم گذاشته

  ولی از اون هفته من اصلا ندیدم که روی تخم بشینن
  و اصلا روی تخم نمی شینن ! چکار کنم ؟!

  در ضمن ماده قبل از اینکه جفت پیدا کنه هم سابقه تخم گذاری داشته
  و چون تخم ها بیهوده و بی فایده بوده از زیر پاشون برمی داشتیم
  شاید دلیل ننشستن روی تخم ها این باشه !

  ممنون می شم راهنمایی کنید / باتشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذا رو کنار لانه قرار بدید و محیط رو گرم کنید
   رفت و امد ها رو کم کنید و اتاقشون کمی تاریک باشه

 108. حسام می گوید

  با سلام یه جفت کوتوله دارم که ماده روزنامه میکنه و میبره تو لونه اما تا نره میاد بره تو لونه دعوا میکنه و نر رو میزنه و میندازه بیرون بیرون از قفسم هر از گاهی ماده دنباله نر میکنه و میخواد بزنتش میخواستم ببینم مشکل کجاست ماده از مستی داره این کارو میکنه به نظرتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید براشون لانه بسازید
   با استفاده از پوشال نرم و کاه و نخ و کاموا می تونید براشون لانه بسازید
   در این صورت ماده اماده جفت گیری خواهد بود و دیگه دعوا نخواهند کرد.
   تغذیه رو هم بیشتر کنید

 109. نازی اهورا می گوید

  سلام من دوتاطوطی دارم فیشروصورت هلویی ماده شش تخم گزاشتن سه تاش جوجه شدمادرش سینه کاردی شدبردم دامپزشک،گفتم بچه هاروحدودبیست روزه بودن سرلاک بدیددادیم ولی پدرومادرومیزاشتم بیان پیش بچه ها،الان بزرگ شدن وکامل پروازمیکنن توی قفس کنارهم هستن ولی ازوقتی پروازمیکنن سخت میشه بدست بیاریشون سمتم نمیان قفسونمیدونن کجاس شبابابدبختی جموجورشون میکنم بیان توقفس بایدچیکارکنم راموارومن وبسیارزیبا وسالم،فقط موندم چطوری بکشم سمت قفس مث پدرمادرشون ک برن لونه شبا،ازصبح تاشب توخونه پروازمیکنن قفسشونم کنارپاسیوگله ولی اینروزاخستم کردن واسه جارفتنشون میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید اب و غذا رو داخل قفس بذارید تا موقعی که گرسنه میشن برای تغذیه به داخل قفس برن
   اونا رو با زور وارد قفس نکنید چون این کار نه تنها رامشون نمیکنه بلکه وضعیت را بدتر میکنه
   حتما باید در و پنجره های اتاق رو ببندید را فرار نکنند و وسایل تیز و برنده و خطرناک رو هم از اتاق بیرون کنید.

 110. Ag می گوید

  سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم که ۶تا تخم گذاشته و ۴ روزی میشه که از زمان آخرین تخمی که گذاشته میگذره بعد وقتی با چراغ قوه نگاه کردم فقط ۲ تا رگه دار بود و بقیه تخم ها فقط دارای زرده بودن تغذیه شوند هم ارزن تخم کتان و تخم آفتابگردان و پودر تقویتی هستش میخواستم بدونم چند تاش جوجه میشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اجازه بدید بازهم روی تخم ها بخوابه
   فعلا به اونا دست نزنید
   چون اینطوری پرنده سرد میشه

 111. رضا می گوید

  سلام ببخشید من یدونه طوطی برزیلی دارم دوماه و خورده ایش هست میخوام ببینم این کی وقتش میشه که براش یه جفت بخورم حالا نه میدونم نره یا ماده فقط می‌خوام بدونم کی وقتش میشه براش جفت بگیرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدودا در سن ۱۰ الی ۱۲ ماهگی بالغ میشه

 112. فاطمه می گوید

  سلام من یک جفت طوطی کوتوله دارم .ماده مست هستش و میخواد جفت گیری کنه پر ها شو باز میکنه و… ولی نر هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده.ماده مرتب لونه سازی میکنه و بیشتر وقتش رو توی لونه میگذرونه جدیدا فقط برای آب و دونه و برداشتن مواد لونه سازی از لونه میاد بیرون.چی کار کنم؟ نگران اینم که ماده تخم بدون نطفه بذاره.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر پرنده نر تمایلی نداشته باشه ، بله امکان بدون نطفه بودن تخم ها خواهد بود
   برای ترغیب پرنده نر حتما از دانه های گرم مثل شاهدانه ، کتان ، کنجد و … استفاده کنید
   دمای محیط رو زیاد کنید و اجازه ندید هیچ استرسی به پرنده ها وارد بشه

 113. مهدیه می گوید

  سلام. من یه جفت طوطی برزیلی ۴یا۵ماهه دارم یه ماهه دسته منه تقریبا.. ولی وقتی آزادشون میکنم فرار میکنن میرن روی قاب های عکس و.. میشینن یکیشون اهلی تره ولی یکشونو اصلا نمیشه کمترل کرد چیکارشون کنم.. کمک کنید لطفا.. ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید اینقد بهشون غذا بدید و نوازششون کنید تا به شما عادت کنه

 114. امیر می گوید

  سلام . من یک جفت طوطی برزیلی دارم که ۳ باره تخم گزاشتن و ماده روی تخم میخوابه ولی جوجه تو تخم میمیره و بعد بازکردن خودم جوجه بوی بدی گرفتی علت چیست ؟ و چکار کنم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیشون چی هست ؟ ممکنه تغذیه ی مناسبی نداشته باشن و یا اینکه دما و رطوبت محیط نگهداری مناسب نباشه ، توصیه میشه بعد از تخم گذاری نر و ماده رو جدا از هم نگهدارید

 115. میلاد می گوید

  سلام من یک جفت طوطی برزیلی فیشردارم یکساله هردوماه جفت گیری میکنن و ۵تخم میزارن ولی بی نتفه هستن. غذاشونم تخمه ارزن تخم کتان. کف دریا. سنگریزه میدم چکاری کنم نتفه داربشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر برای بار اول تخم بگذاره ، به احتمال زیاد تخم ها بدون نطفه هستند
   از دفعه دوم تخم ها کم کم نطفه دار میشن

 116. PAM می گوید

  طوطی هام بعد ۲ماه دوباره تخم گذاشتن . اگه جوجه ها در اومدن و بزرگ شدن لونه رو از قفس دربیارم که دوباره تخم نزارن یا نه مشکلی پیش نمیاد اگه تخم بزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر میخواهید باز هم جوجه تولید کنند می توانید به این روند ادامه بدید
   اما نمی خواهید جوجه داشته باشید ، فنج نر رو جدا کنید و در یک قفس جداگانه قرار بدید و لانه رو هم بردارید.

 117. طوطی کوتوله برزیلی می گوید

  سلام طوطی کوتوله من ماده هستش و ۸یا ۹ ماهشه و زیر پر هاشم هنوز سفیده ولی گاهی اوقات که جیغ جیغ میکنه پشتشو میخارونم پرهاشو وا میکنه یا بعضی وقتا کلشو بالا پایین میکنه ممکن دلیلشو بهم بگین؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلیل خاصی نداره ،ممکنه گرسته باشه !
   زمان کمی رو باهاش میگزرونید ؟ جفت که نداره ؟

 118. متین می گوید

  سلام من دو طوطی برزیلی خریدم طرف گفته اینا نر و ماده هستن از طریق سوزن متوجه شده گفت اینا تازه جفت شدن الان هم همش داخل لونه میرن می‌خوام بدونم که پای یکی از اونا تیره هست و فکر میکنم نر باشه و اون یکی پاهاش رنگ روشنه تغریبا سفید هست می‌خوام بدونم ربطی داره اگه میشه جواب بدید و یک روش بگید که بفهمم که اینا نر و ماده هستن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به صورت تقریبی و از طریق مقایسه رنگ بالا و سر و گردن میشه جنسیت پرنده رو تشخیص داد ولی دقیقترین روش انجام ازمایش خون هست

 119. رز می گوید

  سلام و ممنونم بابت پاسخ گويي شما و ارزش و تايمي كه ميزاريد.من جوجه برزيلي سرلاكي گرفتم و الان ٣ ماهه و رام و دستي هستش ولي خيلي اخلاقاي بخصوص داره و از همه مهمتر هيچ علاقه اي به سبزيحات و ميوه و غذا نشون نميده و تنها ارزن و تخم كتان گردو و اينجور چيزارو ميخوره.براشم ويتامين كلسيم و مولتي گرفتم و به مدت ٥ روز تو اب بش دادم.ولي خيلي نگرانم كه كمبود تغذيه پيدا كنن.به نظر شما چيكار كنم؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دانه هایی که میخورن مناسب هست و ویتامین هایی که داخل آبشون هم میریزید بسیار مناسب هست
   اما در مورد سبزی جات و میوه ها ، از میوه هایی مثل انگور استفاده کنید ببینید عکس العملی نشون میده
   پلت هایی مخصوص در بازار برای این پرنده موجوده که ویتامین های مختلفی داخلش هست ، اگه تونستید از اون بگیرید یکم بهش بدید تا اشتهاش بازتر بشه

 120. هلندی می گوید

  طوطی برزیلی مولد هم دارم مدام میرن تو لونه و در میان ولی جفتگیری نمیکنن دلیل این همه رفتن داخل لونه چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میخواد تخم گذاری کنه
   تغذیه رو بیشتر کنید و اتاق رو خلوت کنید
   از نرم و گرم بودن لانه هم مطمئن بشید.

 121. هلندی می گوید

  سلام مرغ مینا من نزدیک۱سالش هست دو روزه میبینم دور مچ پاش داره سیاه میشه و مدفوعش کلفت و رنگ پلت و سفید شده مشکلش چی هست؟ چی باید بهش بدیم تا خوب بشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک مراجعه کنید تشخیص دقیق بیماری رو خواهد داد
   در این مدت می تونید از غذاهای مقوی مانند تخم مرغ اب پز شده ، سینه مرغ اب پز شده و سیب زمینی له شده استفاده کنید
   حتما در اب اشامیدنی پرنده از مولتی ویتامین استفاده کنید

 122. Taha می گوید

  سلام من ۵ ماه که یک جفت طوطی برزیلی خریدم وقتی خری د ۵ یا ۶ ماه داشتن من از در ماده بودن مطمینم
  اونها به هم غذا میدن
  همدیگهرو تمیز میکنن
  وقتی ازهمه دور میشن بی تابی می کنم وی خواستم ببینم کی تخم میزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تخمگذاری باید ابتدا جفت گیری کنند
   بهتر که لانه خوبی رو براشون بسازید
   غذاشون رو زیاد کنید و دمای اتاقشون رو بالا ببری

 123. علیرضا می گوید

  با سلام من کوتوله هام دارن جفت گیری میکنن و لانه سازی میکنن و تخم هم گذاشتند اما گهگاهی مثلا سر کاغذ ک براشون میذارم برای لانه سازی دعوا میکنن و اونی ک به نظر میاد نر باشه اونیکی رو خیلی میزنه و بیشتر قلدری می‌کنه البته اونیکی هم کم نمیاره ولی خب بازم زور نره بیشتره البته سنشم بیشتره با توجه به توضیحات ماده تهاجمی تره امکانش هس هر دو ماده باشن ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ی مدت پرنده ها رو از هم جدا کنید و هر کدوم رو توی یک قفس جداگانه در کنار هم قرار بدید
   بعد از دو هفته دوباره در یک قفس بندازید و ببینید که ایا باز هم دعوا می کنند
   شاید به دلیل کم بودن غذا هم دعوا کنند بهتر که غذاشون رو جداگانه بدید

 124. میترا می گوید

  سلام من یک جفت کوتوله دارم ک از جنسیتشون مطمئن نیستم ولی از روی رفتاراشون یه حدسایی میزنم الان نزدیک دو هفتس ک دارن لونه سازی میکنن و دو تا تخم هم گذاشتن ک نمیدونم کدوم یکیشون گذاشته الان اون یکی ک فک میکردم نر باشه روی تخما می‌خوابه آیا طبیعیه یا فقط ماده رو تخم میخوابه چون اون یکی دیگه که فک میکردم ماده باشه فقط میره لونه سازی میکنه و رو تخما نمی‌خوابه. و اینک اون یکی ک فک میکردم نر باشه خیییلی نسبت به لونه حساسه و خیلی تهاجمی میشه اینم طبعیه؟ چون طبیعتا ماده باید تهاجمی بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   روش هایی برای تشخیص جنسیت مرغ عشق وجود دارد، به زودی مقاله ای در این باره منتشر خواهد شد
   از طریق لمس استخوان لگن می توانید به نر یا ماده بودن پرنده پی ببرید.
   اگر استخوان های لگن نزدیک به هم بود پرنده نر است و اگر استخوان ها فاصله داشتند پرنده ماده است
   هم چنین می تونید از طریق تست dna به نر یا ماده بودن پرنده ها پی ببرید.

 125. سعید مقدم می گوید

  سلام من یک جفت طوطی دارم میخام بدونم چه غذایی بدم که تخم بزارن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از پلت های مخصوص طوطی بریزیلی استفاده کنید و از تخم های مختلفی همچون کتان و ارزن و تخم افتابگردان استفاده کنید
   داخل قفسش کف دریا بزارید براشون
   و صبور باشید ، تغذیه اگه در جفتگیری تاثیر مثبت داشته باشه ۵ درصد هست ! نبودش میتونه ۵۰ درصد تاثیر منفی بزاره ولی مهیا کردن عالی تمامی شرایط غذایی ۵ درصد تاثیر مثبت میزاره ، باقی موارد برمیگرده به سن پرنده ها ، محیط مناسب نگهداری و البته صبور بودن صاحب پرنده ها

 126. PAM می گوید

  طوطی های من حدود ۲ ماه پیش تخم گذاشتن و جوجه ها هنوز باهاشون هستن الان ۲ تا تخم گذاشتن. جوجه میشن یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر طوطی ها روی تخم بخوابند بله میشه
   اگر دیدید طوطی ها تمایلی به خوابیدن روی تخم ها نداشته باشند می توانید از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی استفاده کنید.

 127. هلندی می گوید

  ی جفت عردس هلندی نر و ماده دارم ماده تقریبا۱سال۴ماه نر تقریبا ۹ماه
  ماده رو چندماهی هست ک داریم و نیمه دستی هست نر رو ۱ماه هست براش خریدیم ولی باهم کنار نمیان نر خیلی میخونه و مستی میکنه ماده ازش فرار میکنه دو سه هفته پیش ساعت۳شب باهم دعواشون شد به قدری ک ماده کلی از بالهاش کنده شد و خون خیلی ازش اومد میخاستم ببینم دلیل این رفتاراشون چیه فقط بعضی وقتا در حد یکی دودیقه ماده پرهای روی سر نر رو مرتب میکنه ولی همین ک نر نزدیکش میشه فرار میکنه لونه هم براشون گذاشتیم ماده یا نمیره اگه هم بره ببینه نر داره میره داخل فرار میکنه باید چکار کنیم اینا جفت بشن و اینکه جفت میشن یا جفت جدید براشون بخریم؟
  ممنون از پاسخ دهی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده نر رو در یک قفس جداگانه و در کنار پرنده ماده قرار بدید
   یک الی دو هفته تو همین وضعیت بمونن
   وقتی که دیدید پرنده نر و ماده برای هم بی قراری می کنن می تونید اونا رو توی یک قفس بندازید تا جفت گیری کنند
   حتما باید لانه مناسبی وجود داشته باشه
   تغذیه اونا رو بیشتر کنید و دمای اتاق رو بالا ببرید.

 128. حسین می گوید

  سلام اینکه گفته میشه باید رطوبتشون باید تامین بشه چیکار باید کرد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسته به شرایط میتونید رطوبت رو تعیین کنید
   با استفاده از دستگاه های رطوبت ساز و یا با استفاده از قرار دادن آب بر روی بخاری و …

 129. رضا می گوید

  سلام
  اگه طوطی من تخم بزاره باید نر را از ماده جدا کنم سریع جواب میدی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نر و ماده با هم دعوا نداشته باشن نیازی به جدا کردن نیست.

 130. فرزاد می گوید

  سلام
  یه جفت کوتوله برزیلی خریدم
  پروش دهنده گفته اینا جفتن و نر و ماده هستن
  ماده داخل لونه میره و گود کرده
  اما تا حالا ندیدم حیوونا چینگ چینگ کنن و جفتیک بزنن
  و وقتی نر نزدیک ماده میشه پرنده ماده با پرخاشگری نر و میزنه لونه و برداشتم اما بازم موقع غذا خوردن نر وقتی غذا میخوره تا ماده نزدیک ظرف غذا میشه نر فرار میکنه یا اگه زود بیاد ماده نر و میزنه
  باید چیکار کنم
  تغذیشون خیلی خوبه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ی مدت پرنده نر رو از ماده جدا کنید و در داخل یک قفس جداگانه کنار پرنده ماده قرار بدید
   زمانی که متوجه شد هر دو پرنده برای هم بی قراری می کنند و از لای میله ها می خواهند به هم نزدیک بشند ، می تونید اونا رو توی یک قفس بندازید.
   دقت کنید که هر دو پرنده باید برای هم بی قراری کنند نه فقط یکی

 131. محمدرضا می گوید

  سلام من یک جفت طوطی بزریلی دارم دوتا تخم گذاشتن بعضی وقتا روش می خوابن بعضی وقتا نه می گم مشکلی پیش نمیاد ؟؟
  یک روز در میان میزارن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر و از ماده جدا کنید ، اگه چند دقیقه نخوابه مشکلی نیست ولی اگه زیاد روش نخوابه از دست میره تخم
   تغذیه ی پرنده هارم تقویت کنید از مولتی ویتامین حتما استفاده کنید

 132. پویا احمدی می گوید

  سلام خدمت شما، ببخشید من ی طوطی ماده داشتم حدودا ۱۰ ماهه هست و خیلی مسته و خودشو میماله به تاب و چوبش، براش ی نر خریدم ولی اصلا باهم سازگار نیستن، حدود ۲۰ روزی هست دارم شون ولی اصلا خبری از جفت گیری و…. نیست میخاستم، اگه امکان داره کمکم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده نر رو در یک قفس جداگانه و در کنار قفس ماده قرار بدید
   اجازه بدید یک هفته به همین صورت باشه تا کاملا به هم عادت کنند.

 133. کاظم می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید،من ۲ نوع طوطی برزیلی دارم،یه نوع دور چشماشون یه حلقه سفید هست،و یک نوع هم چشم های درشت سیاه دارن،سوالم اینه که میتونم این ۲ نوع رو کنار هم در یک قفس بزرگ نگهداری کنم(از شخصی شنیدم که نباید با هم تو یک جا باشن )

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با مطالعه مقالات تشخیص جنسیت و یا به کمک یک متخصص ، جنسیت طوطی برزیلی رو تشخیص بدید
   اگر نر و ماده باشند می توانید انها را در کنار هم و در یک قفس قرار دهید مشکلی نیست.

 134. Mina می گوید

  سلام خسته نباشید …من دوتا طوطی برزیلی دارم مطمئنم هستم ک نرو ماده هستن … حدود سه هفته پیش تخم کرد…کلا ۴ تا تخم کرد…بعد اصلا روشون نخوابیده …همش گذاشتتشون یه گوشه ..همشم دنباله اینه ک هی چوب تیک تیکه کنه ببره تو لونه …دورتادور تخماشو پر ریخته با خورده چوب ..ولی اصلا تاحالا یبارم نخوابیده روش …امکان داره چون دمای اتاق بالاست واسه همون نمیخوابه ؟البته فک کنم دیگ تاحالا تخما خراب شده باشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دما رو خیلی هم زیاد نکنید باید متعادل باشه
   برای همین می تونید یک دماسنج دیجیتالی یا جیوه ای بذارید اتاق
   دمای ۲۸ درجه خوبه
   شاید لانه مناسبی ندارند برای همین روی تخم ها نمی خوابند
   نخ و کاموا و پوشال نرم در اختیارشون بذارید و به لانه سازی اونها کمک کنید.
   اگر هم چنان بر روی تخم ها نخوابیدند می تونید تخم ها رو نبدازید دور
   دفعه بعد حتما روی تخم می خوابند
   البته تغذیه خوب و مقوی و مخصوصا کلسیم دار برای پرنده ماده فراموش نشه

 135. faramarz می گوید

  سلام یک جفت طوطی برزیلی دارم ۴ ماه جفتگیر میکنن هروز ولی تخم نمیزارن؟ طوطی نرو متمعنم نره ولی سنشو نمیدونم بنظرتون مشکل چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید از دانه هایی مانند کتان و ارزن استفاده کنید
   حتما باید لونه نرم و گرمی داشته باشند برای این کار میتوانید از نخ و کاموا و وسایل نرم و لطیف برای ساخت لانه استفاده کنید.

 136. مهران یزدانی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  طوطی برزیلی من ۹ تا تخم کرده اگه ۴تاش هم جوجه بشه میتونه بهشون غذا بده یا باید کمکش کنم
  باتشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میتونه
   باید تغذیه پرنده رو بیشتر کنید تا هم خودش سیر بشه هم جوجه ها رو سیر کنه
   از تخم مرغ آب پز ، گوشت مرغ آب پز شده و پوره سیب زمینی می توانید استفاده کنید.

 137. فاروق می گوید

  سلام امروز یه جفت کوتوله زرد صورت هلویی خریدم و ۳ تا تخم تو لونه اش هستش ولی از وقتی خریدم و آوردم نمیدونم ترسیدن یا چی که اصلا نمیرن روی تخم بخوابن همش توی کوزه ته کوزه هستن و خیلی هم ترسو هستن. من باید چیکار کنم تو روخدا اونها میرن روی تخم بخوابن یا نه از ظهر خریدم تا شب شده نرفتن روش بخوابن میان غذاشون میخورن میرن ته کوزه چیکار کنم تو روخدا کمکم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون ها هنوز به محیط و شما عادت نکردند
   به مرور زمان خودشون روی تخم می خوابند
   در صورتی که بیشتر از چند روز روی تخم نخوابیدند برای جوجه کشی از تخم ها می تونید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

 138. کاربر وبسایت می گوید

  سلام من دو تا طوطی کوتوله دارم تازه لونه رو پیدا کردن بالغ هم هستن کی تخم گذاری شروع میشه و کجای خونه بزارمشون؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   وقتی که جفت گیری کردند حدودا بعد یک هفته تخم گذاری خواهند کرد.
   تغذیه رو بیشتر کنید و دمای اتاق رو بالا ببرید
   اونا رو داخل یک اتاق خلوت و با رفت و امد کم قرار بدید.

 139. Nasir می گوید

  سلام من دو تا طوطی برزیلی دارم ۸ ماه شد که گرفتم اما هنوزم جفت نشده اند، مطمئنم که نر و ماده هستن نر میخواد با ماده دوس شه اما ماده فرار میکنه بعد دعوا میکنن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قفس نگهداری رو تغییر بدید ، محیطی که حضور دارن نباید شلوغ باشه
   اینم در نظر بگیرید که بلوغ این پرنده ممکنه از ۱۰ ماه تا ۲ سال طول بکشه
   شرایط محیطی از نظر گرما و رطوبت رو مهیا کنید و مواد غذایی مقوی و متنوعی رو در اختیارش بزارید
   و از همه مهمتر اینکه صبور باشید

 140. کاربر وبسایت می گوید

  سلام من یک جفت طوطی کوتوله دارم از اوایل مرداد امسال خریدمشون یکی از اونها سیاه گونه نقابدار اونیکس سفید است و پایین تنه آبی دارد. لانه جدید گذاشتم. تازه پیدا کردند آن را. از من خیلی میترسند و نر روی سقف لانه راه می رود صدا ٬ماده را بیرون می آورد و میخواستم بدانم کجای خانه برای فرآیند جوجه کشی مناسب تر است و کی این فرآیند شروع میشود. با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه کی جوجه میدن بستگی به سن پرنده داره در وحله ی اول
   باید پرنده به بلوغ رسیده باشه
   ثانیا تغذیه باید مناسب باشه
   جای پرنده ها رو زیاد تغییر ندید ، هر بار که جا عوض میشه بهشون شوک وارد میشه ، فقط زمانی باید جا عوض بشه که خیلی وقته تو یه جا هستن و جوجه نمیدن
   محیط باید دمای ۲۴ تا ۲۶ درجه با رطوبت مناسب باشه
   تغذیه مقوی و متنوع و همینطور میوه جات و ویتامین ها داخل تغذیه استفاده بشه
   و صبور باشید تخم خواهند داد

 141. morad می گوید

  سلام وقت بخیر تعداد تخم طبیعی برزیلی چند تاس؟یه جفت دارم نر و ماده هستن جفتگیری کردن الان مادم ۹ تا تخم کرده طی ۱۷ روز طبیعیه؟ یا بدون نطفه میشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بین ۴ تا ۶ تخم میگذاره معمولا
   به احتمال زیاد ۳ تخم اخری بدون نطفه هستند
   اجازه بدید روی تخم ها بخوابه
   بعد از یک هفته می توانید نطفه سنجی کنید.

 142. رضا می گوید

  سلام من یک جفت برزیلی دارم نمیدونم چن روزه خابیدن روشون بیشتر از ۲۰ روز میشه نگاه تخماشون کردم تخما نطفه بسته چرا جوجه هاش بیرون نمیاد توی تخم پر رگ بود

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دوره جوجه کشی ۲۳ روز هستش
   به احتمال زیاد چند روز دیگه جوجه ها متولد بشن

 143. متین می گوید

  من یک جفت کوتوله پاید خریدم بیشتر موقع ها تو لونه هستند آیا تخم کی میذاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به زودی خواهد گذاشت
   تغذیه رو بیشتر کنید و رفت و امد ها روکم

 144. troy می گوید

  سلام مرسی بابت پاسخگوییتون ادمین جان. پرنده نرمو جدا کردم ک بیشتر از این از ماده کتک نخوره😐😐 .الان ماده چهار تا تخم داره اگر بخاد روی تخم بخابه برای اب و دون خوردن میاد بیرون قفس و امکان داره روی تخم نخوابه یا اصطلاحا قهر کنه و دیگه رو تخم نخوابه ؟اخه ی مطلب نوشته بودین نر وظیفه غذارسانی ب ماده رو داره وقتی ماده روی تخم میخابه .تا کی جدا نگهشون دارم .بلاتکلیف موندم نمیدونم چیکار کنم 😶 ؟مرسی بابت وقتی ک میزاری ممنون میشم جواب این سوالمم بدی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و دان رو در نزدیکی لانه قرار بدید
   پرنده ماده سریعا غذاشو میخوره و دوباره روی تخم خواهد خوابید.

 145. محمد پیشقدم می گوید

  سلام خسته نباشید من ۴ روز پیش یک جفت کوتوله فیشر خریدم دوسه روز میرن تو خونه امشب هم رفتن داخل خونه خوابیدن ایا میخواهند تخم کنند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   تغذیه رو بیشتر کنید و محیط رو گرم

 146. مهتاب می گوید

  با سلام من یه دونه کوتوله برزیلی دارم که متاسفانه هیچ میوه ای نمیخوره و دوست نداره کلا فقط مخلوط ارزنشو میخوره با گاهی کمی نون و پوست تخم مرغ. نه میوه نه سبزی نه هیچ دانه دیگری حتی تخم آفتابگردان هم میدم بهش فقط پوست میکنه نمیخوره چکارش کنم نگرانشم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پلت مخصوص طوطی برزیلی استفاده کنید
   تمام پروتئین و ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن پرنده رو داره

 147. قرائی می گوید

  جفت من مثل عکس سایت بالاتون هست

 148. قرائی می گوید

  سلام من یه جفت کوتوله دارم که جوجه کردن ولی اول جوجه ها ۴تا بودن والان نر یکی رو کشته ویکی خودش مرده شدن ۲تا ولی هنوز قشنگ پر نکردن به نظرتون چه نژادی هستن؟؟ اخه نر صورت هلویی زرد هست وماده فیشر سبز،و هنوز جوجه هاچشماشون باز نشده ویکی لایه ی روی چشماش سیاه و یکی کرم بنظرتون چه نژادین ممنون میشم پاسخ بدین.

 149. منت می گوید

  سلام من یک کوتوله برزیلی دارم نوکش دورنگ یعنی تخم میگذارد ونوکش داره یک رنگمیشه

 150. مریم می گوید

  ببخشید یه سوال داشتم آیا ممکنه طوطی برزیلی در هشت ماهگی تخم بذاره چون طوطی من خیلی جفت گیری میکنه و لانه رو هم درست کرده و یک روز میشه که قسمت پاین بدنش ورم کرده میگن داره تخم میذاره لطفا جواب بدین خیلی نگرانش هستم میترسم دیگه اتفاقی نیفته توروخدا جواب بدین آیا ممکنه طوطی برزیلی هشت ماهه تخم بذاره یا خیر 🙏🙏🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکان تخم گذاری هست و لی تخم بدون نطفه و یا دارای پوسته نرم خواهد بود چون پرنده هنوز به سن بلوغ نرسیده

 151. هادی می گوید

  با سلام
  کوتوله های من تا الان ۳ بار پشت سر هم تخم گذاری کردن ولی ماده فقط چند روز روی تخم ها میخوابه بعدش نمیخوابه
  دفعه دوم همین چند روز پیش تخمدها رو برداشتم دوتاش جوجه کامل تشکیل شده بود ولی متاسفانه متولد نشدن حدود ۳۰ روز بود که برداشتمشون
  الان دوباره یک تخم گذاشته
  راهنمایی کنین چکار کنم که طوطی ماده بخوابه روی تخمها
  ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر و ماده رو از هم جدا کنید و غذای کافی با ویتامین در اختیارشون قرار بدید
   دما و رطوبت محیط رو هم تنظیم کنید

 152. troy می گوید

  سلام یجفت از کوتوله هام رنگ ابی کاربنی سرشونم سیاهه .برای اطمینان از حرف فروشنده راجب نر و ماده بودنشون دو جای دیگه بردم اونا هم همین تشخیصو دادن امروز متوجه شدم ماده ی تخم گذاشته در صورتی ک جفت گیریشونو ندیدم .حالا مشکلم اینه ک پرنده ماده پرهای روی کمر و نزدیک دم مادمو میکنه .و نر هم خیلی از ماده میترسه .من ک میرم تو اتاق پرنده نر از ترسش میره داخل لونه و ماده با نوک گازش میگیره .قبل از تخم گذاری هم دیدم ک ماده نرو میزد یجورایی نره همیشه از ماده گریزونه .ادمین عزیز سوال اولم اینه با این تفاسیر امکان داره بدون جفتگیری ماده تخم گذاشته باشه و بدون نطفه باشه ؟سوال دوم ایا جداشون کنم یا نه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ، طیور بدون جفت گیری هم تخم گذاری میکنن
   بله حتما جداشون کنید ، در قفس های نزدیک هم بزارید تا کم کم ناشنه هایی از مست شدگی درشون ظاهر بشه
   تغذیه بسیار مهم هست ، تغذیشون رو مناسب انتخاب کنید
   و صبور باشید

 153. کاظم می گوید

  سلام،وقت بخیر،سوالی داشتم،جوجه های من الان ۳۰ روزه هستن،وقتی داخل لونه رو نگاه میکنم،مقداری فضله و آشغال درون لونه هست،که احتمالا برای جوجه ها باشه،به نظرتون من باید داخل لونه رو تمیز کنم یا صبر کنم تا جوجه ها بیان بیرون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تمیز کنید چون باعث بیماری میشه

 154. قربانی می گوید

  سلام من میخوام یه جفت کوتوله بخرم باید از کجا بفهمم که جفت سرحال و سالم بخرم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما از افراد قابل اعتماد و یا خود پرورش دهنده ها خرید کنید.
   در مورد نشانه های سالم بودن و جوان بودن طوطی برزیلی مطالعه کنید

 155. قربانی می گوید

  سلام
  من میخوام کوتوله بخرم به نظرتون از کجا بفهمم جفت خوب و بازیگوش باشن و مولد
  هم باشند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در کامنت قبلی توضیح داده شد

 156. صادق می گوید

  سلام.میشه بگید چ موقه باید بفهمم کتوله هام قصد تخم گذاشتن دارن من ۷روز ۱جفت خریدم امروز باهم رفتن تو لونه خیلیم ب هم وابسته ان امکانش هس بخوان تخم بزارن و نر و ماده بودن چجوری مشخص میشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   باید به تغذشون برسید
   محیط رو گرم کنید و رفت و امدتون رو کم

 157. ایمان می گوید

  سلام ببخشید طوطی من یک هفتست تخم کرده بعد امروز در قفس باز کرده بودم‌ ماده از لانش اومد بیرون یکم‌پرواز کرد افتاد پاش قفل کرد الان پایه راستش کامل قفل شده چکار باید کنم

 158. soheila می گوید

  سلام من ی کوتوله برزیلی دارم هفت ماهشه و نره..و امروز براش جفت خریدم ک ب دو سه ماه میخوره سنش..ولی این طوطیه من هی میخاد باهاش دوس شه و ارووم کلشو با نوکش ناز میکنه ولی ماده فرار میکنه ازش..اینم برمیاد پیش خودم..خواستم بدونم چقد طول میکشه جفت شن یا اینجوری پیش بره امکان داره جفت نشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود ۱ الی ۲ هفته صبر کنید

 159. قرائی می گوید

  سلام من یه جفت کوتوله دارم ۴ تا تخم گذاشتن و دفه ی اولشونم هست و همرو باز کردن امروز نر یک جوجه رو کشت و نر هم دستی هست وماده وحشی است بنظرتون نر رو جدا کنیم؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله جدا کنید و در قفس های نزدیک هم نگه دارید ، ماده پیش جوجه ها باشه
   در زمان تخم گذاری بهتره همیشه نر و ماده از هم جدا بشن
   تغذیه هم حتما بهبود داده بشه و از ویتامین ها هم استفاده بشه

 160. Behzad.aminzade می گوید

  باعرض سلام.یک جفت کوتوله سبز دارم حدود ۳ماه است جفت گیری میکنن توی کوزه میرن قفس هم بزرگ مکانش هم واسه پرورش مرغ عشق جواب داده،ولی واسه کوتوله نمیدونم آب و دونه مرتب جلوشون است ولی تخم نمیکنن،آیا مشکلی دارن یا فصلی تخم میکنن،

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در داخل لانه پوشال نرم قراربدید، دمای محیط رو ببرید بالا و تغذیه شون رو بیشتر کنید حتما از دانه های کتان ، شاهدانه و افتابگردان استفاده کنید، کف دریا یا پوست تخم مرغ هم در اختیارشون بذارید.

 161. ناشناس می گوید

  اشکال نداره طوطی برزیلی ۸ تا تخم بگذارد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نیست ولی امکان جوجه شدن همه تخم ها کمه

 162. بنیامین می گوید

  سلام ،یک جفت کوتوله دارم دوهفته میشه تخم گذاشتن بهشون چی بدم مناسب باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   غذای پر پروتئین مانند تخم مرغ اب پز شده ، سیب زمینی پخته ، سینه مرغ پخته شده ، ترکیب سویا و کتان و افتابگردان و شاهدانه و انواع میوه و سبزیجات

 163. مصین می گوید

  سلام من میخواهم یک جفت طوطی برزیلی بخرم که ۲۰ روز بیشتر ندارن در چند ماهگی بالغ پ تخم گذار میشن؟ و ایا اینها تخم میگذارن برای من!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا در سن ۱۰ ماهگی تخم گذاری می کنند. بله می توانند تخم گذاری کنند باید براشون لانه بسازید و به تغذیه شون برسید.

 164. کاظم می گوید

  سلام و عرض ادب،من یک قفس بزرگ تهیه کردم،تا انواع طوطی برزیلی رو داخلش نگهداری کنم،البته بدون گذاشتن لانه،میخواستم بدونم این کار شدنی هست یا نه؟و اگه نکاتی هست ممنون میشم بفرمایید،ابعاد قفس طول ۸۰،ارتفاع۸۰،عرض۶۰

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   ولی با توجه به اینکه فصل جفت گیری پرنده ها رسیده
   احتمال درگیری بین پرنده های نر وجود خواهد داشت.
   در صورت مشاهده درگیری ، پرنده ها را به صورت جفت جدا کنید و در وسط قفس یک صفحه قرار بدید تا هر کدام از جفت ها به راحتی زندگی کنند.

 165. اهورا می گوید

  سلام یه بریزیلی وی فیشرماده دارم ک جفت گیری کردن ۶ تخم گذاشتن که متاسسفانه ۳ تاش مردن چون دیربدنیااومدن ،بعدپرنده مادم ازبس دونواب داده بودب جوجه هاجناق سینش مشکل پیداکردوبچه هاروول کردوحالش بدشدپرنده نرفقط غذامیدادبردیم دامپزشک گفت سرلاک بدیدجداشون کنیدازمادروپدرشون الان خودم به جوجهاسرلاک میدم لونشونم جداس،واسه اونام داروگرفتم ولی بازدارن جفتگیری میکنن چیکاربایدبکنم بزارم جفتگیری کنن یانه؟واسشون بده؟الان جوجه ها۲۶ روزن،ممنون میشم توضیحی بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می توانید جوجه ها رو بزرگ کنید، پس بذارید جفت گیری کنن
   وگرنه اجازه ندید

 166. Ioo می گوید

  سلام
  ایا بلافاصله بعدازتخم گذاری و بررسی تخم هامیشه مطمئن شد که تخم ها بدون نطفه بوده و جوجه نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه
   باید تخم ها رو داخل دستگاه جوجه کشی بذارید و در روز هفتم اقدام به نطفه سنجی کنید.

 167. حمید می گوید

  سلام من یک جفت برزیلی خریدمحدود سه ماهی میشه به هرکس هم نشون دادم گفتن نر و ماده اند اما تا حالا تخم نگذاشتن باید چیکار کنم با توجه به اینکه با هم تولونه میرن همدیگرو میخوارونن با نوک هم بازی میکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تغذیه رو بیشتر کنید و محیط شون رو گرم نگه دارید و رفت و امدها رو کم کنید تا جفت گیری کنند.

 168. رضا می گوید

  سلام
  ببخشید باز مزاهم میشم طوطی هام ۵ تا تخم گزاشته فقط ۲ تا از تخما ۲۲ روز میشه ک گزاشتن مابقیه تخمارو ی ۱۹ روزی میشه گزاشتن شایدم کم تر ممکنه اون دوتا تخمه ک۲۲ روزه هست خراب باشن یا نطفه نداشته باشن یا ممکنه اون ۳ تا تخم سالم باشن و جوجه شن؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ممکنه ، دقیق نمیشه گفت و پیشنهاد میکنم به هیچ وجه به تخم ها دست نزدید ، اجازه بدید اونایی که ۱۹ روز هستن هم چند روزی بمونن
   سری بعد حتما تغذیه رو مفید تر کنید ، در زمان تخم ریزی قفس رو جابجا نکنید و زیاد کنجکاو نباشید در مورد تخم ها تا طوطی ها کار خودشونو انجام بدن

 169. رضا می گوید

  سلام من یک طوطی برزیلی دارم تقریبا ۲۲ روز شده ک تخماشون هنوز بیرون نیومده تخماشم نشکطفه دار هس مشکل چیه باید صبر کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کاری از دست شما برنمیاد ، دو سه روز هم صبر کنید سپس تخم ها رو از زیرش بردارید
   تغذیه ی نامناسب ، عدم رسیدن به سن مناسب ، محیط سرد و استرس زیاد پرنده میتونه از عواملی باشه که در نطفه دار شدن و یا متولد نشدن جوجه ها تاثیر میزاره

 170. کاظم می گوید

  سلام،اول از وب سایت خوبتون،بابت پاسخ به سوالات مخاطبین تشکر میکنم،یک سؤال داشتم،من برای جفت مولدم یه اطاق جدا در نظر گرفتم،و یک هیتر برقی،البته با دیمر برای کنترل دما،الانم ۳ جوجه دارن،برای تامین رطوبت به نظرتون چه کار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام ممنونم انجام وظیفه است
   برای تامین رطوبت کافیه یک ظرف اب رو جلوی هیتر قرار بدید

 171. علی می گوید

  ببخشید من میخوام یک طوطی برزیلی بخرم کسی می خواد طوطی برزیلی بفروشه

 172. مسعود می گوید

  سلام. من دوتا طوطی برزیلی دارم تو گلخونه هستند امروز دیدم تخم گذاشتن. الان مناسبه؟ یا نه من کاری باید انجام بدم یا بزارم تخم بزارن.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم گذاری طیور همیشه با جفت گیری نیست ! ماده ممکنه بدون جفت گیری هم تخم بزاره !
   کار خاصی نیاز نیست انجام بدید ، تقویت غذاشون رو انجام بدید
   محیط که مرطوبه حتما ، دماش هم که حتما مناسب هست

 173. فاطمه می گوید

  ایا طوطی بریزیلی هر وقتی به سن تولید مثل میرسد هر ۴۵ روزی تخم میگزارد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر ، در ۴۵ روز ۱۸ تا ۲۱ روز طول میکشه جوجه ها متولد بشن و یک ماهی هم کم کمش باید مادر بهشون غذا بده ! پس عملا همچین چیزی امکان پذیر نیست
   شرایط حاکم بر سالن های پرورش صنعتی طیور متفاوت هست که از این مورد اطلاعی ندارم

 174. Mahdi می گوید

  با عرض سلام
  من یک جفت برزیلی دارم که یه یک هفته ای میشه جفت گیری کردن بعد شما هم گفته بودید که بین ۳ تا ۵ روز باید تخم نطفه دار بزاره ولی الان فکنم یه چند روزی ازش گذشته ولی هنوز تخم نکرده،جفت گیریشونم خیلی دیدم هر سری هم بالای ۵ دقیقه جفت گیری میکردن جاشونم خوبه گذاشتم داخل زیر زمین اونجا رطوبت داره کرج هم هست ولی الان ماده رو نگاه میکنم شکمش خیلی خیلی پره ولی هنوز نذاشته و این سری اولشونه ، نرش هم از جوجگی خودم گرفتم بزرگش کردم الان فکنم ۹ ماهشه دستیه ولی اون مادهه نه
  الان باید چی کار کنم؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پیشنهاد میکنم پرنده رو ببنید پیش دامپزشک ، ممکنه تخم داخل شکمش گیر کرده باشه (با توجه به اینکه میگید شکمش باد داره)
   اون بررسی میکنه و دقیقتر مشکل رو متوجه میشه
   محیط علاوه بر رطوبت کافی باید گرم باشه و نور خورشید هم داشته باشه گاهی ، به نظرم نگهداری در زیر زمین برای هیچ پرنده ای مناسب نباشه چون امکان کاهش اکسیژن در این مناطق و کاهش دما در این فصل نیز بالاست

 175. اراد می گوید

  من یهرجفت میخوام بخرم طرف بهم گفته مولد ولی سر ماده اندازه نخود پرهاش ریخته میگه لونه نزاشتم نر از سر مستی ماده رو زده که جعت گیری کنن بنظرتون راسته یا مولد نیست؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان اینکه نر زده باشه وجود داره
   ولی امکان وجود بیماری های قارچی به خاطر محیط نگهداری نامناسب هم وجود داره
   اما ، اعتماد به حرف کسی که میخواد مالش رو بفروشه کار سختیه !

 176. ماری می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید دوباره مزاحمتون شدم خواستم بگم تخمای طوطی برزیلیمون نطفه نداشت و خراب بود !تقریبا یک ماه بود روشون خوابیده بود !امروز شوهرم نگاه کرد دید نطفه نداره جفتشونو آتیش زد !

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم خراب باعث ایجاد بیماری برای پرنده ها میشد ، کار درستی انجام دادن

 177. alirezaa می گوید

  سلام برزیلی من بعد از ۲۰ روز روی تخم خوابیدن چند روز پیش جفت گیری کرد حالا امروز دوباره تخم کرده… چرا؟ تخم قبلیارو بردارم؟؟ ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم های قبلی رو نطفه سنجی کنید
   اگر رگ های خونی رو در داخل تخم ها مشاهده کردید، اجازه بدید پرنده روشون بخوابه تا تبدیل به جوجه بشن
   بعد از تخم گذاری پرنده ، برای جلوگیری از جفت گیری مجدد باید پرنده نر را تا زمان بیرون امدن جوجه ها در یک قفس جداگانه قرار بدید.

 178. آرمین می گوید

  سلام یه جفت طوطی برزیلی دارم دوتا تخم تا حالا گذاشتن و ماده خیلی رو تخم ها نمی خوابه و همش میاد بیرون لونه بنظرتون طبیعیه یا باید کاری کنم ؟ دفعه پیش همش روتخم ها می خوابید و الان کمتر با این که هوا سرد تر شده و باید بیشتر بخوابه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دمای اتاق رو ببرید بالا و ظرف اب و غذا رو در کنار لانه قرار بدید

 179. حجت می گوید

  سلام کلا چند بار میشه از کتوله جوجه بکشم تا حالا چهار بار جوجه کشیدم سنشون نمیدونم و یه سوال دیگه جفت ابی کاربنی هستن جوجه سفید دادن چرا

 180. رضا می گوید

  سلام بهترین تغذیه واسه طوطی برزیلی چیه ؟ مشخصا از چه دانه هایی باید استفاده کنیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می توانید از دانه پارس ، ارزن و کتان و تخم مرغ اب پز و ترکیبی از دانه ها و سبزیجات استفاده کنید.

 181. Ioo می گوید

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۳هفته یک جفت برزیلی گرفتم بنظرتون تقریبا چه مدت طول میکشه که به فضای خونه عادت کنند و شروع به تخم گذاری کنند؟وگاها دیده شده که همیدیگررو میزنندباتوجه به تغییر مکانشون آیا طبیعیه؟یا باید جداشون کنم؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر پرنده ها رفتار خوبی با هم ندارند
   می توانید هر کدام را در یک قفس جداگانه و در کنار هم قرار بدید تا به هم عادت کنند.

 182. مانی می گوید

  سلام من جفت کوتوله دارم ماده میخاد لانه سازی کند نر نمیدزاره چیکار کنم رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر رو جدا کنید.

 183. ماری می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشی من پرنده هام حدود ۱۷ روزه ۳تا تخم گزاشتن و ماده مدام روش میخوابه هوای خونه چند روزه سرد شده ولونه جای بخاریه من بخاطر تخما تکونش ندادم میخواستم ببینم سرما باعث خرابی تخما نمیشع مشکل ساز نیس میشه لونه رو جابه جا کرد یه گوشه ای دیگه گزاشت بخاریو وصل کرد خواهشا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله سرما باعث از دست رفتن تخم ها میشه
   دوره ی جوجه کشی این پرنده در کل ۲۰ ۲۱ روز هست ، به نوعی محیط رو گرم کنید تا تموم بشه این دوره
   جابجایی محل نگهداری میتونه باعث بشه پرنده روی تخم ها نخوابه (هر چند ۱۸ روز ، روز هچر هست و تخم ها باید توسط جوجه شکسته بشه و نیازی به خوابیدن روی تخم نیست )
   اگه نتونستید محیط رو گرم کنید جابجا کنید

 184. مریم می گوید

  سلام من یک سوالی داشتم آیا ممکن است طوطی برزیلی فیشیری نر با طوطی برزیلی روسیکولی ماده جفت بشن؟چون طوطی من ۷ماهش است ماده است و نر هم یک نیم سالش است باهم دیگه جفت گیری میکنن دو هفته ای میشه ایا ممکن است که جوجه دار بشن چون شنیدم که ممکن نیست از دو نسل نژاد جوجه دار بشن و همدیگر رو خیلی دوست دارن نمیتونم از همدیگر جدا شون کنم ولی نگرانم جفت گیری میکنن اتفاق بدی نیوفته لطفا جواب بدید ممنون .

 185. ک،ب می گوید

  سلام ،لطفا دمای محیط نگهداری طوطی و جوجه هارو بگید،و اینکه اگه تو یک اطاق جدا هستن،باید چه طور اتاق رو براشون مرطوب کنم؟ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دمای مناسب محیط برای پرنده ۲۷ تا ۲۴ درجه سانتیگرارد هست
   اگه وسیله ی گرمازا پایین قرار داره ، نباید قفس رو خیلی بالا وصل کنید ، فاصله ی مناسب رو هم رعایت کنید و دقت داشته باشید که حرارت به قفس نخوره !
   در مورد رطوبت هم بهتره رطوبت گرم ایجاد کنید ، اگه میخواید میتونید دستگاه های تولید رطوبت گرم تهیه کنید
   دقت کنید که استفاده از دستگاه های تولید رطوبت همچون التراسونیک ها برای این فصل مناسب نیست چراکه رطوبت سرد تولید میکنن
   همینطور میتونید یه قابلمه یا هر چیزی مثل کتری بزارید تا بخار ایجاد بشه ، اینم بخار گرم هست

 186. Fermisc می گوید

  سلام دوستان
  کوتوله های من چند روزه تخم گذاشتن
  ولی بین تخمها فاصله میذارن مثلا الان سه تا تخم داره که یکیش رو گذاشته بالای لونه، یکی وسط ویکی جلوی در لونه
  یه جا جمعشون نمیکنه که بشینه رو همشون مشکل کجاست و آیا این رفتار طبیعیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشخصا رفتار طبیعی هست و کاری از دست شما بر نمیاد
   بعد از بدنیا اومدن جوجه ها میشه نظر داد که درست بوده کار یا مشکل داشته
   بهتره نر و ماده رو از هم جدا کنید

 187. سعید می گوید

  سلام من کوتوله برزیلی دارم چیزای مثل نخ می بره توی لانه

  میخاد تخم بذاره رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میخواد لانه سازی کنه
   با استفاده از نخ و کاموا و پوشال نرم به لانه سازی پرنده کمک کنید.
   تغذیه رو بیشتر کنید و محیط رو ارام و بدون سر و صدا حفظ کنید.

 188. Shima می گوید

  سلام ببخشید،من یک جفت برزیلی دارم که برای اولین بار تخم گذاری کردن،ولی هر بار من جوجه مرده تو لونه می بینم،انگار له شده ،فکر می کنم کار نر باشه چون دیدم که جوجه مرده رو نوک میگیره،تا حالا دوتا از تخما جوجه شده که هردو شونو مرده دیدم.میشه راهنماییم کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده نر رو در داخل یک قفس جداگانه قرار بدید تا زمانی که جوجه ها بزرگ شدند.

 189. Sina می گوید

  سلام ببخشید من از هم دیگه جداشون کردم خیلی برای همدیگه میخونن بزارمشون پیش هم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود دو هفته باید به این صورت باشه

 190. فرامرز می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یک جفت طوطی برزیلی دارم جفت گیری میکنن مادهم میره تو لونه خیلی میمونه ولی یک ماه تخم نمیزارن چرا؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اتاق رو گرم نگه دارید و به تغذیه اونها رسیدگی کنید.
   در تغذیه پرنده ماده کلسیم و پروتئین کافی وجود داشته باشد.

 191. الینا می گوید

  سلام .ممنون برای مقاله خوبتون .
  من یک کوتوله دارم توی تشخیص جنسیتش موندم تقریبا یک سالی میشه که دارمش از وقتی دون خور شده دست خودم بوده
  و این ک میگین استخونی ک بیرون زده ومن حس نمیکنم یا شایدم درست دست نمیزنم
  موندم چیکار کنم میخام براش جفت بگیرم

 192. مانی می گوید

  سلام من جفت کوتوله دارم جفتگیرشونو دیدم براشون لانه گرفتم یکم کاه ریختم ماده کاهارو میا ورد پایین ولی دیگه
  نمیاره براش یک نخ خوشکل انداختم برد توی لانه اش یکی
  دیگه ام انداختم برد توی لانه اش ولی تخم نکردن الان
  چیز های خوشکل می بره توی لانه اش میخاد تخم بذاره
  رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با قرار دادن نخ و کاموا به کامل شدن لانه کمک کنید
   تغذیه رو بیشتر کنید و اتاق رو گرم و بدون سر و صدا نگه دارید

 193. Sina می گوید

  سلام ممنون از راهنماییتون
  ولی چرا وقتی نره میره پشت ماده تا جفتگیری کنه ماده نره رو میزنه و من هم یکسال اینارو دارم باید چیکار کنم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی از هم جدا کنید و در دو قفس جداگانه و در کنار هم قرار بدید

 194. آرش شجاعی می گوید

  من دو جفت طوطی برزیلی دارم که ۳ یا ۴ سالشون هست نمی دونم چرا تخم نمیکنن لونه براشون گذاشتم توش کاه ریختم غذا هم بهشون خوب میدم.میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اتاق باید گرم و بدون سر و صدا باشه

 195. آرش شجاعی می گوید

  با سلام ار کجا باید بفهمم که جفت‌گیری کردن؟

 196. Nahal می گوید

  منم طوطی فیشر دارم پراش هی می‌ریزه براش آشیانه گذاشتم ولی تخم نمیکنه و از انسان ها هم میترسه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلیل ریزش پر میتونه عوامل مختلفی باشه :
   – وجود محیط نگهداری غیر بهداشتی و در نتیجه ایجاد قارچ و مشکلات پوستی
   – عدم تغذیه مناسب و عاری از ویتامین ها
   – پر ریزی فصلی که در فصل پاییز اتفاق می فته

   اینکه تخم نمیکنه ، جفت فیشر دارید ؟ سنشونم که اطلاع ندارید ، ممکنه اصلا بالغ نشده باشه ، ممکنه هر دو نر باشن

   اینکه از انسان ها میترسه ممکنه برگرده به رفتار صاحب قبلیش ، بیشتر باهاش وقت بگذرونید و بهش تشویقی بدید تا بهتون عادت کنه ، اجازه بدید از قفس بیاد بیرون

 197. آرش شجاعی می گوید

  با سلام من یک جفت طوطی یرزیلی گرفتم.از کسی که خریداری کردیم گفت این دو طوطی برزیلی قبلا جفت گیری و بچه دار شده بودند و گفت اینها ۳ یا ۴ سالشون هست بنظرتون بازم تخم میزارن؟اگه میزارن من قفسشون رو داخل حال خونه گذاشتم بنظرتون بزارم داخل اتاق باشه بهتره یا نه؟ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با توجه به اینکه در حال خانه سر و صدا و رفت و امد های زیادی هست ، مکان مناسبی برای پرنده ها نیست.
   بهتر که اونها رو توی یک اتاق خلوت و گرم نگه داری کنید.

 198. Sina می گوید

  سلام من یکسال طوطی برزیلی خریدم ولی تخم نزاشتن نره خیلی صداهای عجیب و غریب از خودش در میاره و میره دنبال ماده ولی ماده فرار می‌کنه و بعضی موقع ها میره بالای ماده ولی ماده اون میزنه بیشتر مواقع هم تو لونه خودشون هستن و پرهاشونو میکنن و غذاشونو که تو دهنشونه میبرن تو لانه و غذا هارو میریزن اونجا
  ببخشید میشه به سوالم جواب بدید
  و بگید که فصل جفتگیری گیریشون کیه؟
  و باید چه چیزی در لانه شأن بریزم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما لانه پرنده ها را به شکل مناسبی با استفاده از پر و کاموا و پوشال نرم بسازید تا از غذا و پر خودشون برای ساخت لانه استفاده نکنند.

 199. Paria می گوید

  کوتوله برزیلی های من فقط تخمه و از اون دون هایی که خریدیم میخورن براشون هرچی میذارم نمیخورن فقط اون دون رو میخورن و من مکان خوبی براشون ندارم تو حال پذیرایی گذاشتم و شبا میذارم اتاق پارچه میکشم روشون دوبار هم ازقفس دراوردم دیگه نمیتونستم بگیرم وقتیم گرفتمش گاز گرفت تو قفس بمونه مشکلی داره؟؟؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده ها همیشه باید در یک اتاق خلوت باشند. هال مکان شلوغیه
   سعی کنید غذاهای دیگه رو با دانه های مورد علاقه پرنده قاطی کنید تا به غذای جدید کم کم عادت کنه

 200. محمد امین می گوید

  سلام من یک جفت کوتوله خریوم براشون لونه گذاشتم تو لونه نمیرن
  قبلا جوجه دادن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه رو بیشتر کنید اتاق رو گرم کنید و اتاقشون هم حتما باید خلوت و اروم باشه

 201. سعید می گوید

  سلام من یجفت کوتوله سبز دارم دوبارهجفتگی ریشونو دیدم ولی تخم نکردن براشون لانه گرفتم کاه رختم ماده کاردو توی دهنش میگرفت میا ورد پایین ولی دیگه نمیاره
  امروز رفته بود داشت پال پال میکرد توی لانه را بعد شروع
  به حالت کندن پرهاش کرد بنظرتون میخاد تخم بذاره رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که لانه شون رو با پرهای سایر پرنده ها بسازید و اب و غذای کافی در اختیارشون قرار بدید. رفت و امدها رو به حداقل برسونید و اتاق رو گرم نگه دارید.

 202. Paria می گوید

  سلام من یک ماهه یک جفت کوتوله برزیلی خریدم همش دعواشون میشه ماده میره تو لونه بعد سر همو میخارونن ایا میخوان تخم بذارن من اینارو با خودم باغ ایناهم بردم باید جاشون ثابت باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله مکان پرنده ها رو تغییر ندید و باید تغذیه کافی داشته باشند.
   حتما در داخل قفس برای پرنده ها لانه بسازید و محیط شون رو ارام و بدون سر و صدا نگه دارید.

 203. کریمی می گوید

  سلام، برزیلی من چند وقته دور یک چشمش گاهی اوقات خیسه، نمی‌دونم سرماخورده یا چشمش عفونت کرده، خیلی نگرانم چیکار کنم؟
  چشمش کاملا باز و بدون التهاب
  مایع یا ترشح نداره از چشمش
  فقط گاهی اوقات خیسه پرهای دوربر چشمش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به دامپزشک مراجعه کنید

 204. محمد می گوید

  سلام من ۲جفت طوطی دارم بک جفت تخم گذاشتن و یک جفت هنوز نذاشتن و اون جفتی که تخم میزاره تخمش رو بعد ۱۵روز میخوره راهنمایی کنید ممنون
  هم برای نخوردن تخم هم برای تخم گذاشتن جفت دیگه هر دو هم نر و ماده هستن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جفت ها رو از هم جدا کنید و برای هر جفت ، یک قفس جداگانه فراهم کنید.
   حتما در داخل قفس ها لانه مناسب بسازید.
   برای جلوگیری از خوردن تخم حتما تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید تا برای خوردن تخم رغبتی نداشته باشند.

 205. سجاد می گوید

  سلام من کوتوله

  ماده جادونه ای را کنده انجایی کنده که این نرده بومه به لانه آوزان کرده این نرده بوم برای چه اینکارکرده رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه پرنده رو بیشتر کنید و اسباب بازی های بی خطری رو در اختیارش قرار بدید.

 206. امیر حسام می گوید

  سلام خسته نباشید طوطی کوتوله من ۴ تا تخم کرده سری قبل ۵ تا بود ۴تاش باز شد بقیه تو تخم مردن این سری از دیروز تخم اول از داخل پوسته شده ولی به دنیا نیومده میشه خودمون درش بیاریم میترسم مثل قبل بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اجازه بدید جوجه خودش برای بیرون امدن تلاش کند.

 207. سعید می گوید

  سلام من کوتوله برزیلی دارم امروز مدام داخل لانه است

  میخاد تخم بذاره لطفا رهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله
   اتاق رو خلوت کنید و اب و غذای کافی در اختیارش بگذارید.

 208. مصطفی می گوید

  سلام جفت کوتوله های من خیلی به هم وابسته اند همش نوک به نوک میشن کنار هستند وقتی از هم جداشون میکنی سر صدا میکنن یک هم دیدم انگار میخوان جفتی بزنن ولی جفتش نمیزاشت یکیشون هم بعضی وقتها جای مقعدشو با چوب می خوارونه
  کلی اصلا تخم نمیزارن باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید
   بدون وجود لانه تخم نخواهند کرد.

 209. میر محسن می گوید

  سلام. من از قدیم یک طوطی سبز فیشر ماده داشتم و یک نر هم دو ماه گرفتم. اوایل ماده، نرو از خودش دور میکرد و میزدش. کم کم کمی باهام دوس شدن و نر رقص پا میکرد براش و صدایی از خودش در میکرد. یکبارم شاهد جفت گیری ناموفقش بودم ولی کماکان ماده طورش به نر میرسید و میزدش. خلاصه بعد از مدتی شاهد تخم گذا یش شدم. از سه تا تخم دیدم یک تخم دا ای رگ خونی هست. خوشحال شدم و در جعبه قراز دادم. الان دو هفتس تا الان ۳ تا تخم کرده ولی روشون نمیشینه. هی میاد بیرون و بازیگوشی و دعوا دارن باهم. ولی نر بهش غذا میدا و از گلوی خودش در میاره بهش میده.
  خلاصه نمیدونم کی میخاد روی تخم بشینه
  همش توی لونه هست ولی روی تخم نمیشینه
  نر هم پیشش میره هرزگاهی ولی دعوا رو دازن

 210. S می گوید

  بعد اینکه تخم میذارن و بدون نطفست لونه رو هم بردارم یا لونه باید کلا توی قفسشون بمونه.؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد از اتمام فصل جفت گیری و تخم گذاری می توانید لانه را بردارید.

 211. S می گوید

  سلام و روز بخیر
  طوطی برزیلی من ۳ تا تخم گذاشته و اولین باره که تخم میذاره . الان دو هفته از تخم گذاشتنش میگذره ، نگاهشون که کردم نطفه نداشتن .کی باید تخم ها رو از قفسش بردارم،؟
  یه بار تخماشو برداشتم دیدم پریشون دنبالشون میگرده عصبی شده داره تند تند همه چیزو گاز میگیره دوباره گذاشتمشون نو لونش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر مطمئن هستید که تخم ها بدون نطفه هستند می توانید تخم ها را بردارید و به جای ان از تخم های مصنوعی استفاده کنید.

 212. گم شده می گوید

  سلام من میخوام بدونم چطور رطوبت لونه رو تامیین کنم بدون رطوبت ساز

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یک ظرف اب در داخل قفس قرار بدید و دمای اتاق را تا ۲۸ درجه بالا ببرید.

 213. محمد می گوید

  سلام من یه جفت برزیلی رزیکولیس پاید دارم نر و ماده این دفعه دوم هستش تخم میزارن سری قبل چون جابجایی داشتیم همه تخم ها خراب شد و جوجه نشدن الانم اولین تخم رو ۱۴روز پیش گذاشته وتخم شیشم رو سه روز پیش ولی امروز که چک کردم هیچ نشونه ای از نطفه ندیدم امکان داره بازم تخم ها رو خراب کرده باشن یا اینکه از آخرین تخم که گذاشته باید روزها رو حساب کنم ممنون میشم جواب بدید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای اینکه مطمئن شوید که تخم ها نطفه دار بوده اند، حتما باید از آنها جوجه کشی کنید.

 214. A. می گوید

  سلام
  من یه جفت برزیلی رو تخم خریدم
  نر فیشر سبز
  ماده سبز صورت هلویی
  ۵تا تخم هم کرده و مدام رو تخم ها میخوابه
  الان شنیدم همه جوجه های اینا هیبرید میشه و عقیم
  آیا درسته؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نظر علمی نمیشه صد در صد گفت که عقیم میشن
   تجربه نشون داده که بیش از ۹۰ درصد این چنین جوجه هایی که از ترکیب زیرگونه های مشابه بوجود میان عقیم میشن ، اما بازم هم ۱۰ درصدی هستن که عقیم نیستن
   پس به صورت دقیق نمیشه گفت

 215. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت برززلی دارم همش ازم میترسن میرن تو لانه چرا؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیلی وقته که خریداری کردید ؟ کمی اجازه بدید که بیان بیرون
   بهشون غذاهای متنوع از میوه تا سبزی بدید و وقت بیشتری رو باهاش بگذرونید
   وقتی که میخواید بهشون نزدیک بشید ، از خودتون صدا درنیارید و اروم باهاشون رفتار کنید
   کم کم عادت میکنن بهتون

 216. ناشناس می گوید

  من کوتوله ام هی چرا می زنه و توی لونه است یعنی می خواد تخم بزارد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چزا میزنه ؟! کی رو میزنه ؟!

 217. حسین می گوید

  سلام من یک جفت کوتوله دارم دیدم نر میره بالای ماده براشون لانه گرفتم کاه ریختم ماده کاه را میاره پایین قفس میذاره بنظرتون میخاد تخم بذاره رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله ، اجازه بدید لانه اش را بسازد تا تخم گذاری کند.

 218. مجتبی می گوید

  سلام
  کوتوله های فکر کنم یکیشونمن اسهال شده باید چی کار کنم تازگی بهشون جوانه گندم دادم

 219. Yasamin می گوید

  سلام
  من دو روزه یک جفت کوتوله
  خریدم نمیدونم چکار کنم
  که تخم بگذارند
  میشه کمکم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دو روزه ؟!
   عزیز جان باید خیلی صبور باشید ، تغذیه ، محیط آروم و مناسب رو براشون فراهم کنید ، تا اونها به محیط عادت کنن ، به همدیگه عادت کنن ، در اون صورت هست که جفت گیری میکنن و تخم میزارن !
   این پروسه چندین ماه طول میکشه
   صبور باشید

 220. طاها می گوید

  سلام من طوطی هام تخم کردن فقط دو سوال دارم اولیش آینه که اینا بیشتر وقتشونو با هم میگذرونن چکار کنم بره رو تخم بخوابه دومیشم اینه که وقتی تخم گذاشتن خون رویه تخم ها بود و نر تازگی ها از پشت ماده خون میمکه چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام در مورد خون روی تخم ها بهتره به دامپزشک مراجعه کنید ، ممکنه مشکل تغذیه و گوارشی داشته باشن

 221. طاها می گوید

  سلام ببخشید ما طوطی هامون تخم کردن ولی ماده بیشتر وقتشو با نر میگذرونه چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید جداشون کنید و در قفس هایی در نزدیکی همدیگه قرار بدید
   بعد از خارج شدن جوجه ها ، یکی دو هفته هم نگه دارید بعد بزارید کنار همدیگه

 222. z.e.n.a.b می گوید

  سلام‌ من یه جفت طوطی کوتوله دارم و ازشون مشخصه که نر و ماده هستن یک ماه خریدمشون ولی ماده تخمی نذاشته اصلا نمیدونم چرا یعنی ممکنه که مشکل داشته باشن ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه نرم و مناسب بسازید. تغذیه رو افزایش بدید و محیط رو گرم نگه دارید .

 223. مجتبی خداکرمی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  اطلاعات کامل و خوبی در اختیار قرار دادید
  یه سوال دارم
  اینکه من یک جفت فیشر دارم
  که هر کدوم از جای متفاوت تهیه شدن و بزرگ کردم
  تخم گذاری کردن و خوابیده روی تخم
  سوالم این خست که امکان تغیر رنگ به نسل قبلی رو داره جوجه هاشون یا نه؟
  مثلا اگر پدر یا مادر یکیشون نقاب دار بوده باشه
  امکان داره جوجه هاشون هم تغیر پیدا کنن
  ممنون میشم جواب سوال رو بدونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان تغییر رنگ وجود داره ، یعنی از ژن های قبلی بگیرن موجود هست ولی امکان تغییر نژاد وجود نداره

 224. حسین می گوید

  سلام من جفت برزیلی دارم دیدم نر می ره بالای ماده براشون لانه گرفتم تا میرم پیشون جفت میرن توی لانه
  بنظرتون میخاد تخم بذاره رهنمایی کنید لطفا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست.
   در این مدت باید کمتر به پرنده ها سرکشی کنید تا آرامش خودشون رو حفظ کنند. اب و غذای کافی نیز در اختیارشان قرار بدید.

 225. مهدی می گوید

  سلام من یه جفت کوتوله دارم تخم گذاشتن و بازهم کردن ولی نمیدونم چرا جوجه هارو می کشند

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در دوره ی جوجه کشی نر و ماده رو از همدیگه جدا کنید و اجازه بدید ماده پیش تخم ها باشه ، همینطور مقدار غذاش رو نسبت به قبل بهبود و افزایش بدید

 226. ناشناس می گوید

  سلام نمی دونم چرا کوتوله های من تخم میزارن و باز هم میکنن اما بعد جوجه هارو می کشند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه پرنده ها را افزایش بدید و حتما پروتئین کافی در اختیارشون قرار بدید.

 227. مانی می گوید

  سلام من جفت برزیلی دارم دیدم نر میره بالای ماده براشون لانه خریدم تا میرم پیشون جفت میرن توی لانه بنظرتون میخاد تخم تخم بذاره رهنمایی کنید لطفا

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید
   این مورد رو نمیشه پیش بینی کرد فقط با صبر میشه دید که چه اتفاقی میفته

 228. مجتبی می گوید

  سلام من یک کوتوله نر دارم که از جوجه ایش دست خودم بود حدود دو ماه است یک ماده گرفتم براش ماده همش تو لونه است و وقتی که نره می خواد باهاش جفت بگیره ماده دعوا می کنه نر هم با چوب جفت گیری میکنه آیا باید مادشو عوضکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه احتیاجی به عوض کردن نیست، چون تازه به قفس اوردید هنوز به هم عادت ندارند و برای همین ماده حالت تدافعی گرفته . اجازه بدید یک الی دو هفته از آشنایی آنها بگذرد.

 229. علی می گوید

  سلام از کجا بفهمیم نر ماده هستند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مقاله تشخیص جنسیت طوطی برزیلی مراجعه کنید.

 230. ماری می گوید

  ممنون از راهنماییتون و سایت خوبتون !🙏

 231. ماری می گوید

  اصلا نمیزاره نزدیک لونش بشی تا میخوای نزدیک شی میره میخوابه رو تخماش از جاشم پا نمیشه خیلی مصممه !حتی پرنده نر و هم راه نمیده تو تا نزدیک لونه میشه خودش بدو بدو میره تو لونه میخوابه رو تخما !

  1. ادمین می گوید

   سلام
   موردی نیست ، غریضی رفتار میکنه ، این مورد با نطفه دار بودن یا نبودن تخم فرق میکنه ، چون تازه گذاشته نمیتونه تشخیص بده که تخم ها نطفه دار هستن یا نه ، اما بعد از چند روز خودش هم میتونه تشخیص بده و شما هم میتونید نطفه سنجی کنید و متوجه بشید

 232. ماری می گوید

  ممنون از راهنماییتون ولی جفتگیری نکردن چی ؟یعنی ممکنه ما ندیده باشیم جفتگیریشونو ؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب اگه جفتگیری نکردن و از این موضوع مطمئن هستید ، تخم ها پوچن ! اینو میتونید روز ۵ ام بعد از تخم گذاری با یه چراغ قوه ی قوی ، شب تست کنید ، پست زیر رو ببنیید :
   آموزش نطفه سنجی
   اینکه جفتگیری کرده باشن و شما هم ندیده باشید ممکنه ، روز ۵ ام ، با یک دستکش بدون بو ، و با احتیاط بسیار بسیار بالا تخم رو بردارید ، اصلا تکونش ندید و نطفه سنجیش کنید

 233. قرایی می گوید

  سلام تخم ها ۳ تا شد ولی هنز تخم داره یک تخم رو نور چراغ قوه انداختم رگه بسته بود بنظرتون تخم ها وا میشه؟ دفه ی اولشنم هست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به پرنده استرس وارد نکنید و اجازه بدهید تا دوره جوجه کشی کامل شود در این صورت تبدیل به جوجه خواهد شد.

 234. ماری می گوید

  سلام ما یک ماه پیش یه جفت طوطی برزیلی خریدیم و مطمئن هستیم ک نر و ماده هستن !ولی ما جفتگیریشونو ندیدیم اصلا و اینکه اوایل ماده نر و میزد نمیزاشت غذا بخوره و ما دو تا جا غذا گزاشتیم بعد چند روز شوهرم لونه گزاشت براشون و کاه ریختیم و ماده همه کاه هارو میبرد تو لونه و الان سه تا تخم گزاشته به نظرتون امکانش هست تخم هاش نطفه داشته باشن ؟و یا اینکه ندارن ؟چون الان ماده بیشتر وقتشو رو تخما میخوابه و نر براش کاه میبره دم لوته بهش میده و همدیگه رو بوس میکنند !

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله اگر دوره جوجه کشی کامل شود و پرنده ماده مرتبا بر روی تخم ها بخوابد، تخم ها تبدیل به جوجه خواهند شد.

 235. قرایی می گوید

  من یه جفت کوتوله دارم الان تخم گذاشتن طوطی نر اصلا توی لانه نمیرود الان ماده ۳ تا تخم از ۵ روز پیش گذاشته والان ماده روی تخم ها خوابیده امکانش هست تخم ها باز نشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید مراقب باشید تا از روی تخم ها بلند نشود و در صورتی که پرنده نر مانع از خوابیدن پرنده ماده بر روی تخم ها می شود ان را به قفس جداگانه منتقل کنید.

 236. امید می گوید

  از کجا باید بفهمم طوطی برزیلی من باردار

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طوطی باردار نمیشه ، تخم میزاره ، در دوره ی تخم گذاری هم غالبا رفت و امدش به لانه زیاد میشه ، نشانه ی خاص دیگه ای نداره

 237. محمدرضا می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم که کوتوله من ماده هست و براش یک نر خریدم تا الا که خوبن ولی کوتوله نر هیچ سمتماده نمیره باید چیکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید صبر کنید شاید هنوز به هم عادت نکردند.

 238. مجتبی می گوید

  سلام طوطی برزیلی ها من دوبار تخم گذاشتن دوبار هم به دلیل رطوبت پایین بوده چطور میتونم رطوبت رو ثابت کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام ، کار سختی هست که در محیط خانه رطوبت را تنظیم کنید ! یه رطوبت سنج نیاز دارید با یه دستگاه رطوبت ساز ! یا حتی یه ظرف آب اگه محیط گرمه
   استفاده از دستگاه جوجه کشی برای این کار به نظر معقولتر میرسه

 239. یاسا می گوید

  سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم که چهار تا تخم گذاشتند تقریباً ۲۰روزی میشه روش خوابیده ولی هنوز ازتخم بیرون نیامدند

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طول دوره ی جوجه کشی این پرنده تقریبا ۲۰ روز هست ! هر تخمی هم که گذاشته میشه قرار نیست حتما جوجه بشه که به عوامل مختلفی بستگی داره ، توصیه ای که همیشه میشه اینه که در دوره ی جوجه کشی نر و ماده از هم جدا بشن ، تا ماده بیشتر روی تخم ها بخوابه که تخم ها از بین نرن ، همینطور سن پرنده ها ، تغذیه ی اونها و توجه به اینکه حتما نر و ماده هستن ! در جوجه شدن تخم ها تاثیر گذاره .

 240. کیانا می گوید

  سلام ما دو تا طوطی برزیلی صورت هلویی داریم
  بچه شون دو ماه بود که پسرم اوردش بیرون از خونه فرار کرد مادر پدرش دیگه مثل قبل نیستن چکار کنم از افسردگی در بیان و تخم کنن راستی شیش تا تخم برای اولین بار کرده بودن فقط همین از توش در اومده بود بقیه دم به دنیا اومدن مرده بودن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان بسیار زیاد تغذیه ی پرنده ها مناسب نیست که تخم ها به صورت کامل نطفه دار نبودن ، یا بار اولشون بوده که تخم گذاشتن
   برای خارج کردن اونها از افسردگی هم کار سختی پیش رو دارید ، باید زمان بیشتری باهاش بگذرونید ، اجازه بدید بیشتز از قفسون بیان بیرون
   و صبور باشید

 241. احسان می گوید

  سلام من یک جفت کوتوله برزیلی دارم یک بار جفتگیری کردن وتخم کرد ولی وقتی تخم کرد بعد۲۵روز اصلا باز نشد بعد نگاه کردم دیدم هیچکدام نطفه نداشت من چیکار کنم تا تخم هایشان نطفه دار باشد و جوجه شود

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در مرحله ی اول باید بررسی کنید که حتما نر و ماده باشن ، در وحله ی دوم باید سن پرنده ها به بلوغ کافی رسیده باشه
   تنها کاری که شما میتونید بکنید تقویت غذاشون هست و فراهم کردن محیطی آروم برای اونها
   بهتره در این فصل هم انتظاری ازشون نداشته باشید و تا بهار صبور باشید

 242. Hvf می گوید

  سلام من دو جفت طوطی برزیلی دارم، یک جفت همیشه تخم هاش بی نطفه بود ولی این دفعه که تخم گذاشت یک روز دیدم جوجه رو از لونه انداختن بیرون ینی نمیدونم زنده بوده یا مرده. علتش چی میتونه باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جوجه گرفتن از طوطی سان ها مشکله، و همشون همچین مشکلاتی رو دارن
   بهتره بعد از تخم گذاری نر و ماده از هم جدا بشن ، تغذیشون تقویت بشه و محیط ارومی براشون مهیا کنید

 243. قدرتی می گوید

  لام و روز بخیر
  من یک طوطی برزیلی کاربنی دارم چند ماه پیش عصبی شده بود و پرهای خودشو به جز بال و دم و سر کامل کند براش یه ماده خریدم الان دیگه پرهای خودشو نمیکنه و به صدای ماده واکنش نشون میده و بعضی وقتا نزدیک هم می ایستن و صدا میدن وای اکثر اوقات از ماده فرار میکنه تا سمتش میره و اصلا باهاش جفت گیری نمیکنه
  البته قبلا چند بار دیدم که با یه پتو جفت گیری میکرد ولی با ماده ای که براش خریدم با اینکه سه ماه گذشته جفت گیری نمیکنه
  ماده الان سه تا تخم گذاشته ولی پوچه
  باید چیکار کنم .؟
  در رابطه با این مورد اطفا منو راهنمایی میفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر و ماده رو برای چند روز از هم جدا کنید و قفسشون رو کنار همدیگه بزارید
   غذاشون رو تقویت کنید و صبور باشید

 244. قرایی می گوید

  سلام من یه جفت طوطی کوتوله دارم یکیشون فیشرویکی زردهلویی اول که بهمون گفتن زردماده است وفیشرنرولی جفتگیری کردن برعکس بودن وفیشر۲تخم گزاشته یه چندروزی میشه ولی نراصلا داخل لونه نمیره ومیگن اگه نرداخل لونه نره وروتخمانخوابه تخماشون بازنمیشه بنظرشماهمینطوره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام ، از کجا میدونید کوتوله نر هست ؟ شاید اون هم ماده هستش !
   از هم جداشون کنید ، اون مورد که اگه نر نره داخل تخم جوجه نمیشه هم شایعه هست ، از هم جدا کنید ، تغذیه رو تقویت کنید و صبور باشید

 245. قدرتی می گوید

  میشه لطفا منو راهنمایی بفرمایین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلتون چیه ؟

 246. قدرتی می گوید

  سلام و روز بخیر
  من یک طوطی برزیلی کاربنی دارم چند ماه پیش عصبی شده بود و پرهای خودشو به جز بال و دم و سر کامل کند براش یه ماده خریدم الان دیگه پرهای خودشو نمیکنه و به صدای ماده واکنش نشون میده و بعضی وقتا نزدیک هم می ایستن و صدا میدن وای اکثر اوقات از ماده فرار میکنهتا سمتش میره و اصلا باهاش جفت گیری نمیکنه
  البته قبلا چند بار دیدم که با یه پتو جفت گیری میکرد ولی با ماده ای که براش خریدم با اینکه سه ماه گذشته جفت گیری نمیکنه
  ماده الان سه تا تخم گذاشته ولی پوچه
  باید چیکار کنم .؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید و کمی وقت بهشون بدید ، یه کاری که میشه کرد اینه که دو قفس کنار هم بزارید و جداشون کنید تا بیشتر حسرت هم رو بکشن !
   تغذیشون رو هم تقویت کنید

 247. ایوالفضل می گوید

  سلام من یه دو تا کوتوله خریدم که جفتشون نر بودن تقریبا ۲ سالشون بود یکی شونو با ماده عوض کردم ماده سنش کمه الان تقریبا ۶ ماهشه نره خیلی مسته و ماده بی محل اول که اصلا دور هم دیگه نبودن ولی الان کله همو میخوزن و… تا نره میخواد بره پشتش دعواشون میوفته آیا یه ماده دیگه بخرم یا نه هنوز صبر کنم ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید جفت گیری خواهند کرد

 248. امیر می گوید

  با سلام من یه جفت طوطی برزیلی کوتوله دارم اما طوطی ماده یه چند وقت بیشتر اوقات داخل خونه میشینه احتمال تخم گذاری هستش یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به احتمالش هست اگه جفتگیری کرده باشن
   باید صبور باشید و غذاشون رو تقویت کنید

 249. امیر می گوید

  سلام من یه طوطی فیشر دارم که بدون جفت یبار تخم گزاشته فهمیدم مادس و رفتم براش یه نر فیشر خریدم که از لحاظ جثه هم کوچکتره ازش و فک میکنم سنشم کمتره الان دوروزه باهمن اما ماده به نرش میزنه و کوتوله نر دائم فرار میکنه ازش بنظرتون چیکار کنم جفت بشن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید صبور باشید تا به همدیگه عادت کنن ،این مورد طول خواهد کشید
   تغذیشون رو بهبود بدید و منتظر بمونید

 250. محمد جواد پیشقدم می گوید

  سلام من میخواستم یک جفت کوتوله بخرم برای سرگرمی و جوجه کشی بهتره فیشر بخرم یاصورت هلویی دفعه قبل رفتم از یک پرنده فروشی یک جفت فنچ خریدم دوتاییشون نر بهم انداخت الان باید چه کار کنم که جفت بهم بده شما ادرس مغازه فروشی که جفت با ضمانت بهم بده را ندارین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه متاسفانه ادرس فروشنده نداریم ، باید پت شاپ شناخته شده ای باشه که چنین مشکلی پیش نیاد و اگرم اومد بازپس بگیره

 251. Behnam می گوید

  سلام خسته نباشین یه جفت برزیلی دارم یبار از سر مستی ۶ تا تخم گزاشت دیدم تخما پوچه نر اصلا جفت نمیخورع باهاش از دهن غذا به هم.دیگه میدن سر همو میخارن ولی اصلا نر سوار ماده نمیشع باید چیکار گنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطمئنید که نر و ماده هستن ؟! قفسشون رو جدا کنید و نزدیک هم بزارید یه مدت برای هم بخونن
   و صبور باشید ، بعد از یه مدت بزارید کنار هم
   تغذیه هم تقویت بشه در تمام دوره

 252. زهرا نداف می گوید

  سلام خسته نباشید..من یک جفت کوتوله دارم ..از کسی که خریدم گفت یه بار جوجه دادن و جوجه هاشونو فروختم..براشون لونه ی چوبی بزرگ گذاشتم بیرون از قفسه ولی چسبیدست و از در قفس باید داخل لونه بشن که در هم بازه..اما داخلش نمیرن..باید لونه ی دیگه ای بذارم براشون؟؟چون این که گذاشتم ظاهراً مال عروس هلندی بوده..قبل از این حدود ۱هفته ای یک ظرف ماست پلاستیکی گذاشته بودم که دوتاشون همش میرفتن داخل اون ولی چون کوچیک بود و سطحش لغزنده بود بر داشتم.ب نظر شما چیکار کنم که وارد لونه جدیدشون بشن؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نیاز نیست انجام بدید
   فقط صبور باشید ، میرن داخلش
   در تخم گذاری و جوجه گرفتن هم عجله نکنید ، صبور باشید و از پرنده هاتون تا حد اعلایی مراقبت کنید و تغذیشون رو بهبود بدید

 253. ناشناس می گوید

  سلام جفت کوتوله من صبح یک عدد تخم گذاشتن بعد ظهر تخم نبود امکان داره تخم را خورده باشن یا زیر پوشال افتاده باشه که نتونن پیداش کنن؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه یه جا که نمیتونه بخوره !
   ممکنه افتاده باشه اینور اونور ، ممکنه اصلا تخم دوم رو نزاره ، و ممکنه دو روز بعد بزاره

 254. علی می گوید

  سلام
  جوجه های کوتوله برزیلی رو از چه روزی از پدر و مادر جدا کنیم برای دستی کردن
  یک سوال دیگه هم داشتم
  نرو ماده هردو دستی هستن و خودم بزرگشون کردم و گاز نمیگیرن
  میخواستم ببینم اگر از مادر و پدر جدا نکنم مثل مامان باباشون دستی میشن یا ن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   رفتارشون به همدیگه منتقل نمیشه بلکه از هم دیگه یاد میگیرن ، اگه جوجه هارو نزدن ، بزارید پیش پدر مادرشون بمونن ، ولی اگه دیدی که دارن کتک میخورن ازشون جدا کنید

 255. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید من یک کوتوله ماده داشتم و برای اینکه تنها نباشه رفتم یک کوتوله نر خریدم تا دو هفته با هم دیگه دعوا میکردن ولی الان ملایم تر شدن ولی اصلا با هم تو یک لونه نمیرن.
  میخواستم ببینم اینا جفت میخورن؟
  و اگر میخورن تقریبا تا چقدر دیگه؟
  سن هر دو هم تقریبا یکیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید صبورر باشید ، موجود زنده هست و دقیق نمیشه گفت چقدر طول میکشه
   شما صبور باشید و تغذیه ی پرنده ها رو بهبود بدید و تنوع بهش اضافه کنید
   میوه هم بدید

 256. Iman می گوید

  سلام وقتتون بخیر دوستان .
  یه هفته میشه یه جفت کوتوله (رزیکلوسین) گرفتم فروشنده گفت یه هفته تا ده روز دیگه واسشون لونه بزار ، از طرفی دیگه بخصوص طرف صبح خیلی سر و صدا میکنن ، این امر عادیه یا بخاطر اینکه احساس میکنن به لونه نیاز دارن ؟؟؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به نظر نمیرسه سر و صدا به خاطر لونه باشه ! شاید غذا میخوان ! در اون لحظه بهشون غذا بدید ببینید تغییری در رفتارشون حاصل میشه یا خیر

 257. اشكان می گوید

  سلام
  من يه جفت طوطى برزيليه جوجه هديه گرفتم الان نزيك ٦ ماهشونه چطور ميشه فهميد نر هستن يا ماده و اينكه خيلى همو ميزنن و هم نوازش ميكنن بعد از زدن !؟