چطور عروس هلندی شاد و سرحال و سلامتی داشته باشیم؟

برای خوشحال کردن عروس هلندی راه های متفاوت و ساده ای وجود دارد و شما می‌توانید به عنوان صاحب پرنده با توجه به یکسری مسائل کوچک عروس هلندی خود را به شادترین پرنده تبدیل کنید برای این کار کافی است این نوشته از چیکن دیوایس را تا انتها مطالعه کنید و با اجرایی کردن هر یک از گام های گفته شده به نتیجه خوبی دست یابید.

انتخاب قفس مناسب

محبوس ماندن، عدم توانایی باز کردن بال ها و تنگ بودن فضای داخلی قفس از عواملی هستند که باعث ناراحتی پرنده شما می شود بنابراین بهتر است هنگام تهیه قفس به فضای داخلی آن توجه ویژه ای داشته باشید تا پرنده بتواند آزادانه در آن بچرخد و در صورت نیاز بال های خود را باز و بسته کند.

انتخاب قفس مناسب - چیکن دیوایس

نکته: قفس باید از قابلیت شستشو برخوردار باشد که در صورت نیاز برای جلوگیری از شیوع بیماری ها پاکسازی لازم صورت گیرد.

خرید اسباب بازی های متنوع

از اسباب بازی های متنوعی در فضای داخلی قفس استفاده کنید تا پرنده شما با آنها بازی کند. از آنجا که عروس هلندی ها پرندگان خرابکاری هستند این یک روش ساده برای سرگرمی و خوشحال کردن آنها خواهد بود. معمولا عروس هلندی ها اسباب بازی هایی به رنگ روشن را دوست دارند. در ادامه به اسباب بازی های مورد علاقه  عروس هلندی اشاره خواهیم کرد.

خرید اسباب بازی های متنوع - چیکن دیوایس

البته در تهیه هر یک از اسباب بازی ها  به این نکته توجه کنید که آینه ای نباشد و در ساخت آنها از برخی طناب های قابل خوردن استفاده نشده باشد.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ۱۲ تایی
» جوجه کشی حرفه ای از تخم عروس هلندی با نژادهای گوناگون
» کاربر پسند
» با سیستم رطوبت رسانی اتوماتیک
قیمت : ۴,۶۵۰,۰۰۰ تومان
 

تهیه وان حمام

برای پرنده خود شرایط حمام کردن را فراهم کنید. بدین منظور یک وان برای عروس هلندی تهیه کنید تا داخل آن آب تنی کند. اگر چندان تمایلی به آب تنی داخل وان ندارد از طریق آب پاشی و اسپری آب به صورت غیر مستقیم آن را استحمام دهید.

تهیه وان حمام - چیکن دیوایس

توجه داشته باشید که هر روز آب، آبخوری و وان را تعویض کنید تا بیماری متوجه پرنده شما نشود.

رژیم غذایی مناسب

تغذیه مناسبی را برای پرنده خود انتخاب کنید. غذای عروس هلندی در سنین مختلف از جوجگی تا بلوغ مدام درحال تغییر است و با فراهم کردن غذای مناسب و بدون چربی می توانید زمینه را برای خوشحالی او فراهم کنید.

بنابراین یکی از موارد بسیار مهم در شاد شدن پرنده بهبود تغذیه آن می‌باشد. همچنین هیچوقت از غذای خود به پرنده ندهید.

رژیم غذایی مناسب - چیکن دیوایس

غذاهایی که دارای چربی بیشتری هستند به مرور باعث گرفتگی رگ های خونی پرنده می‌شوند، علاوه بر این از دادن شکلات به آنها بپرهیزید زیرا این مواد برای عروس هلندی ها سمی است.

خواب راحت

مکان مناسبی را برای استراحت پرنده خود فراهم کنید تا خواب کافی داشته باشد. معمولا عروس هلندی ها ۱۰ الی ۱۲ ساعت به خواب نیاز دارند. قفس را با پارچه ای تمیز بپوشانید و یک قسمت از آن برای جریان هوا باز بگذارید که هم هوا به خوبی رد و بدل شود و هم با تاریکی نسبی عروس هلندی خواب راحتی داشته باشد.

نکته: عروس هلندی ها ممکن است در تاریکی مطلق بترسند بنابراین در مکانی که قرار گرفته اند یک چراغ خواب کوچک قرار دهید تا احساس خوبی به اطراف خود داشته باشند.

کنترل اندازه منقار و ناخن ها

دراز شدن ناخن و منقار عروس هلندی ها مشکلات جدی در سلامتی آنها ایجاد می‌کند زیرا ممکن است به جسم خود آسیب بزند. بنابراین اگر قصد خوشحال کردن آنها را دارید با دقت منقار و ناخن را کوتاه کنید. برای این کار می‌توانید از یک کلینیک دامپزشکی کمک بگیرید.

حرف زدن با عروس هلندی

تعامل خوبی با پرنده خود داشته باشید و مدام با او حرف بزنید. استفاده از آهنگ شاد برای عروس هلندی او را خوشحال خواهد کرد و در طولانی مدت به تقلید آهنگ ها خواهد پرداخت و ممکن است با حرف زدن های شما  عروس هلندی سخنگو شود. عروس هلندی توانایی تشخیص ریتم آهنگ را دارد و رقص عروس هلندی با پا نشانگر اوج خوشحالی او می‌باشد.

تشویق عروس هلندی به پرواز

در ساعات معینی از روز پرنده خود را آزاد بگذارید تا بتواند به راحتی پرواز کند این کار برای حفظ سلامتی بالهایش مفید است و تشویق کردن شما به این کار او را شاد خواهد کرد. توجه نکردن به طبیعت او و محبوس کردن همیشگی آن در قفس منجر به ناراحتی و افسردگی او خواهد شد.

تشویق عروس هلندی به پرواز - چیکن دیوایس

کنترل سلامتی

به سلامتی پرنده خود توجه کنید که از بیماری رنج نبرد، در صورتی که علائمی از بیماری را مشاهده کردید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید. معمولا علائم بیماری عروس هلندی ها با کاهش وزن، تنفس های غیر طبیعی، ترشح از منقار و رفتار غیر طبیعی همراه است. اگر بیش از چند عروس هلندی در داخل قفس دارید در اینگونه مواقع پرنده بیمار را از پرنده سالم جدا کنید تا بهبودی حاصل شود.

بهترین هدیه به عروس هلندی

اگر به دنبال سورپرایز کردن عروس هلندی هستید بهترین راهکار این است که برای او غذای مورد علاقه اش را تهیه کنید. ممکن است او به یک سری از میوه ها علاقه داشته باشد و خوردن برخی غلات و دانه ها برایش خوشایند باشد.

برای این منظور می‌توانید از برنامه غذایی پرندگان زینتی استفاده کنید و متناسب با ذائقه عروس هلندی خود بهترین انتخاب را انجام دهید.

همچنین عروس هلندی ها عاشق جویدن و چرخیدن هستند و اسباب بازی های که به این شکل هستند را بیشتر دوست دارند.

نکته: از خرید اسباب بازی های لاستیکی، فلزی، پارچه ای بپرهیزید زیرا برای پرنده شما ایجاد مشکل خواهد کرد.

نشانه های عروس هلندی شاد

عروس هلندی ها شادی خود را به گونه های مختلفی بروز می‌دهند که عبارتند از …

الف- آواز خواندن، تکان دادن سر و یا سوت زدن.

ب- باز کردن بال ها به شکل قلب.

پ- چهچه های نرم.

ت- بالا آمدن تاج.

ج- ساییدن منقار

سخن آخر

در این نوشته از چیکن دیوایس در رابطه با روشهای مختلف شاد کردن عروس هلندی مطالبی ارائه شده است. شما با فراهم کردن هر یک از این موارد می توانید خوشحالی را برای پرنده خود رقم بزنید.

نوشته های مشابه

‫۴۳۵ دیدگاه ها

 1. سلام عروس هلندیم سرحال بود الان چند وقت که مریز شده ی هفته است که خوب شده اما خیلی کسله دیکه بازی هم نمیکنه ۳ تا عروس هلندی دارم همه شون کسلن چکار کنم که سرحال بشن

    1. سبز اگه بهشون سبزیجات نشون نداده باشی در بیشتر مواقع نشون دهنده کبد چرب هست
     برای درمانش عرق خار مریم میخری ۴ قطره از اون رو تو ۱۰۰ سی سی آب حل میکنی به مدت ۵ روز روزانه ۴ قطره میدی بخوره
     فضله زرد هم نشون دهنده دفع ویتامین هس که باید برای برطرف کردنش با دامپزشک مشورت کنی

 2. سلام عروس هلندی من خیلی اوقات شروع میکنه به حالتی که انگار میخواد پرش رو تمیز کنه اما در حین این کار یکدفعه جیغ میزنه در ضمن هر از گاهی بعد این کار انگار یه چیز مثل یه ذره از پر تو دهنش هست پرنده سرحالی هست یکبار هم برای چکاپ شپش بردم دکتر که گفتند چیزی نیست

  1. سلام دوست عزیز
   این حالت ها در مواقعی که شپش دارن به وجود میاد
   شپش هم نباشه احتمال ابتلا به بیماری وجود داره

 3. سلام ببخشید من عروس هلندیم خیلی ازم می‌ترسه دو ماهه دارمش و ۵ ماهش هست گازم نمیگیره ولی منقارش رو باز میکنه وقتی میرم سمتش یا دستم رو میبرم جلو و فرار میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   بهش استرس وارد میشه که یک چنین رفتاری رو نشون میده
   دو قطره گلاب بچکون تو دهنش

 4. سلام عروس من پرهاش میریزه وقتی در میاد کامل نمیشه دوباره میریزه چکار باید کرد؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   این پرهایی که میریزه ساقه هاشون خونی هست؟
   یا نواحی که ریخته دس بکش ببین پرندت احساس درد داره؟

 5. سلام من عروس م ۲ماه هست دارم هروقت میرم از قفس بیارمش بیرون میترسه و گاز میگیره باید چکار کرد خیلی هم باهاش کار میکنم

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی ها کلا ترسو و حساسن
   دستت می تونه شدیدا براش استرس ایجاد کنه
   یه مدت آروم دستتو نزدیک قفس نگهدار تا ببینه و بهش عادت کنه
   بهد یه مدت مطمئن میشه که بهش آسیبی وارد نمیکنی
   مقاله ای که این پایین برات لینک میدم رو مطالعه کن میتونه کمکت کنه
   آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن عروس هلندی | نحوه اهلی کردن عروس هلندی

  2. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی ها روحیه حساسی دارن و با کوچکترین حرکت میترسن
   بهتره دستتو سمتش بردنی بی حرکت نگهداری و برای کاهش استرس دو قطره گلاب بچکون تو دهنش

 6. سلام عروس من بعد از یماه مادر شده الانم مشغول بزرگ کردن بچه هاش قبلا هم حموم میکرد هم بیرون قفس میچرخید الانم درش بیارم که حموم کنه یا پرواز یا نه بزارم کنار بچه هاش بمونه

  1. سلام دوست عزیز
   موقعی که داره جوجه هاشو بزرگ میکنه کاری باهاش نداشته باش
   هرموقع جوجه هاشو بزرگ کرد وقتش رسید که جوجه هاشو جدا کنی اونموقع می تونی از قفس بیاریش بیرون

  2. خیلی ممنون از راهنمایتون ی سوالم داشتم اگه والدین تا دوماهگی به جوجه هاشون خوب رسیدگی کنن نیازی هست که من بهشون سرلاک بدم یانه من هر روز به والدین جوجه ها .برنج.تخم مرغ اب پز بیشتر سفید.گندم ،ماش،عدس خیس شده .نون تیلیت شده توی چای و غذای خودشون میدم ماشاالله از غذاها چیزیم باقی نمیمونه
   دوتا جفت دیگم دارم ۵تا تخم گذاشتن دوتا از جوجه ها وقت به دنیا اومدن چسبیده بودن به تخم مردن دوتاشم بعد دو روز و ی هفته مردن الان ی دونش مونده نمیدونم چرا اینموری میشن این جفتم بیشتر دون خودشون میخورن تا غذا اولین بارشونم نیست که بچه بزرگ میکنن فکر نکنم نر یا ماده جوجه هاش بزن که بمیره غذام به جوجه ها میدن ویتامین تو ابش میریزم ولی بازم دلیلش برام معلوم نیست راهنمایم کنین ممنون میشم

   1. سلام دوست عزیز
    نه دیگه تغذیه ی جوجه ها به عهده ی والدینه و لازم نیس سرلاک بدی
    اینکه جوجه ها به پوسته تخم میچسبن هم ممکنه به خاطر این باشه که والدین درست رو تخما نمیخوابن یا نمی چرخوننش که این اتفاق میافته
    واسه اینکه جوجه ها بعد اینکه از تخم بیرون اومدن زنده بمونن باید شرایط مناسبی براشون فراهم بشه
    گرما و رطوبت محیط، نور محیط، تغذیه شون همه اینا میتونه موثر باشه

 7. سلام عروس من هنوز توده بیاد رو دستم تا طرفش میرم میخواد گاز بگیره باهاش خیلی حرف میزنم اون حرف میزنه اسمشو صدا میکنه چیکار کنم که گاز نگیره در ضمن الان چند روز که پرهاش میریزه وخودشو خیلی میخارونه نکنه چیزی شده بهش براش ظرف آب گذاشتم تا حمام کنه ولی اصلا انجام تعدادش چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   چون بهش استرس وارد میشه گازتون میگیره
   بهتره دستتون رو سمتش بردنی بی حرکت نگه دارید
   برای کاهش استرسش هم دو قطره روغن زیتون بچکونید تو دهنش

 8. سلام من به تازگی یه جفت عروس هلندی نرو ماده گرفتم ولی بر خلاف شنیده هام نر خیلی ساکت و ارومه وضیعت بدنش و فضله و غذا خوردنش رو چک کردم هیچ مشکلی نداره هردو سه ماهه هستن درکل چه غذاهایی براشون خوبه و مولتی ویتامین که به بقیه گفتین رو از کجا باید بگیرم؟؟و اینکه در روز به جز دانه و غذای خشک چند وعده باید غذا بخورن؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید براش پلت مخصوص بخری از برند کی کی بهترین گزینس
   میوه و سبزیجات هم در کنار این غذا باید بدی بهشون
   مولتی ویتامین رو میتونی به صورت آنلاین و یا از پت شاپ ها تهیه کنی
   بستگی داره به جثه پرندت

   1. خیلی ممنون از پاسخگوییتون ولی یه مطلب دیگه ایا امکان داره با وجود جفت نر سخنگو بشه؟؟ من منتظرم با محیط جدید کامل اشنا بشه و اینکه قبلا سرپرست خوبی نداشتن و پرهاشون قیچی شده ماده کمتر قیچی شده و الان داره درمیاد و خیلی شیطونو سرحاله ولی نر نه اعتماد به نفس نداره و اوج پروازش ازش گرفته شده کاملا ساکت و ارومه من سعی میکنم باهاش بازی کنم تا افسردگی نگیره من خیلی نگرانشم چیزی هست که به رشد بالهاش کمک کنه و باعث بشه مثل بقیه ی عروس هلندی ها شاد و اواز خون بشه؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     سخنگو کردن با وجود جفت سختی های خودش رو داره چون گاها تمام توجهشون معطوف به جفتشون هست
     میدونی مهم اینه که کدوم قسمت از بالشو چیدن اگه شاهپراشو چیده باشه هر چقدرم تقویت کنی در نمیاد که

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋