طوطی سانانعروس هلندی

طوطی خورشیدی بهتر است یا عروس هلندی؟

قصد خرید پرنده زینتی  را دارید؟ اینکه بین طوطی خورشیدی و عروس هلندی کدام مورد را انتخاب کنید شما را سردرگم کرده است؟ از خصوصیات مختلف طوطی خورشیدی و عروس هلندی اطلاع کافی ندارید؟ با ما تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه باشید تا در این خصوص مطالب مختلفی ارائه شود و شما بهترین انتخاب را برای خرید خود نهایی کنید.

تفاوت های طوطی خورشیدی با عروس هلندی

اگرچه در شیوه نگهداری این دو پرنده شبیه هم است اما در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها پرداخته ایم…

۱). تفاوت های ظاهری طوطی خورشیدی و عروس هلندی

تفاوت های ظاهری طوطی خورشیدی و عروس هلندی - چیکن دیوایس

از نظر تنوع رنگی عروس هلندی ها دارای طیف های رنگی گوناگونی هستند به طوریکه رنگهای خاکستری، سفید، زرد، کرم و… در بدن نژادهای مختلف آن به چشم می خورد. این در حالی است که طوطی های خورشیدی فقط پرهایی متشکل از رنگهای ثابت زرد، و سبز و آبی و قرمز هستند که در بیشتر مواقع نارنجی به نظر میرسند. طوطی خورشیدی دارای دم به رنگ سبز زیتونی است.

۲). تفاوت در سایز و اندازه 

طول بدن عروس هلندی ها با احتساب دم بلندش حدودا ۳۲ سانتیمتر بوده و طوطی خورشیدی دارای جثه ای به اندازه ۲۵ سانتیمتر می باشد. هر دوی آنها چه طوطی خورشیدی و چه عروس هلندی دارای دم هایی بلند هستند. 

۳). تفاوت در وزن 

عروس هلندی و طوطی خورشیدی از لحاظ وزنی با یکدیگر تفاوت هایی دارند به  طوری که یک عروس هلندی سالم دارای وزنی در حدود ۷۸  الی  ۱۲۵ گرم بوده و برخی از نژادهای اصلاح شده آن دارای وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم می باشد. به طور متوسط طوطی خورشیدی حدود ۱۱۰ گرم وزن دارد ولی در مقایسه با عروس هلندی از وزن سنگینی برخوردار است.

لازم به ذکر است که عروس هلندی های لوتینو و آلبینو اغلب دارای وزنی بین ۷۸ الی ۹۰ گرم می باشند.

۴). تفاوت در خو گرفتن با انسان

تفاوت در خو گرفتن با انسان - چیکن دیوایس

طوطی خورشیدی در مقایسه با عروس هلندی لجباز و بدقلق است و به عنوان فردی که قصد نگهداری از آن را دارید باید رگ خوابش را به دست بیاورید.

این پرنده به نسبت عروس هلندی از آموزش پذیری کمی برخوردار است و اگر قصد آموزش چیزی را به او دارید به سختی و با زحمت زیاد این اتفاق رخ خواهد داد در این میان عروس هلندی از آموزش پذیری خوبی برخوردار است به طوری که اگر در سنین پایین اقدام به آموزش سخنگو کردن آن کنید به راحتی سخنگو شده و شما می توانید صدای دل انگیز آن را روزانه بشنوید.

۵). میزان عمر طوطی خورشیدی و عروس هلندی

طول عمر عروس هلندی اگر در قفس نگهداری شود بین ۱۴ تا ۲۵ سال است و طبق تحقیقات انجام شده بیشترین سن برای این پرنده ۳۶ سال می باشد. بنابراین در این راستا استثنائاتی هم وجود دارد که طول عمر پرنده به دلیل مواجه بودن با شرایط نامناسب کمتر شود و زودتر از این زمان ذکر شده تلف شود. طول عمر طوطی خورشیدی در صورت بهینه بودن شرایط نگهداری ۲۵ الی ۳۰ سال می باشد.

شایان ذکر است شیوه نگهداری، نوع تغذیه، میزان تحرک از عوامل تعیین کننده در سن پرندگان زینتی هستند بنابراین به همان میزان که شرایط نگهداری آنها بدون نقص باشد طول عمر آنها نیز افزایش خواهد یافت.

۶). تفاوت در رژیم غذایی

عروس هلندی و طوطی خورشیدی در نوع رژیم غذایی با یکدیگر دارای تشابه هستند و  باید جیره در نظر گرفته شده برای آنها دارای تنوع غذایی باشد به طور کل علاوه بر دان مخصوصی که در اختیار آنها قرار می دهید باید سبزیجات را نیز به آن اضافه کنید. البته لازم به ذکر است از  دادن غذاهایی که برای آنها مضر است بپرهیزید زیرا سلامتی آنها را به خطر خواهد انداخت.

برای داشتن یک جیره غذایی مناسب از متخصص جیره نویس در این راستا مشاوره دریافت کنید تا با تعادل میان مواد موجود در جیره از چرب شدن کبد پرنده جلوگیری کنید.

۷). میزان تخمگذاری

تخم طوطی خورشیدی و عروس هلندی - چیکن دیوایس

میزان تخمگذاری عروس هلندی در هر دوره بعد از جفت گیری ۵ الی ۶ تخم می باشد که جوجه ها بعد از گذشت ۱۸ الی ۲۰ روز از تخم بیرون می آیند. این امر در طوطی خورشیدی در هر دوره ۴ تخم است که حدود ۲۶ روز بر روی آنها می خوابد.

۸). طوطی خورشیدی سر و صدای زیادی دارد یا عروس هلندی؟

طوطی های خورشیدی به داشتن سر و صدای زیاد معروف اند اگر حوصله سر و صدای زیاد را در خانه خود ندارید بهتر است این پرنده در گزینه های حذفی شما قرار گیرد زیرا جیغ های آن منشا آزار برای شما خواهد شد. همچنین عروس هلندی به نسبت طوطی خورشیدی از سر و صدای کمتری برخوردار است.

۹). میزان سازش با سایر پرندگان

میزان سازش عروس هلندی ها با سایر پرندگان در قفس و یا گله بیشتر از طوطی خورشیدی است و اغلب در موقعیت های مختلف و در مواجهه با انسانهای مختلف از خود سازش مناسبی را نمایان میکند. در حالیکه طوطی خورشیدی شخصیت خود محور دارد و اگر توجه کافی به آن نشان ندهید او محبت شما را به سایر پرندگان ببیند پرخاشگر شده و امکان گاز گرفتن آن زیاد است. همچنین میزان انس گیری آن با سایر پرندگان در طولانی مدت صورت میگیرد و انتظار انس گیری آنی را از این پرنده نداشته باشید.

۱۰). تفاوت از لحاظ قیمت 

قیمت عروس هلندی در بازار متفاوت است و شما در هر رنج قیمتی می توانید اقدام به خرید آن کنید ولی طوطی خورشیدی اغلب به قیمتی بالای دو میلیون تومان به فروش می رسد. لازم به ذکر اگر پرنده ای که خریداری می کنید از قابلیت سخنگو شدن برخوردار است و سن کمی دارد بر روی قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با تفاوت های طوطی خورشیدی و عروس هلندی به ارائه مطالب گوناگون پرداختیم که با توجه به هر یک از این موارد می توانید اقدام به خرید پرنده مدنظر خود کنید. 

نوشته های مشابه

‫۲۷ دیدگاه ها

   1. من چندان داشتم یکی که مرد ویکی پرواز کرد و یکی دیگری داشتم آن را فروختم

   2. سلام وقت بخیر
    من هم عروس دارم هم گرنچیک
    چرا عروس رام شده ولی طوطی میره با عروس جنگ میکنه البته اول طوطی داشتم بعد عروس اومد؟

    1. سلام دوست عزیز
     چندوقته عروس رو اضافه کردی به قفس؟
     بحث قلمرو خواهی که یه پرنده به صورت آنی کنارش اضافه شده و پرخاشگری در رفتار نمود پیدا کرده

 1. عروس هلندی بهتره اگه پرنده دیگه ای دارین عروس هلندی زود با اون کنار میاد عروس هلندی ها اجتماعی تر هستن و من یه طوطی برزیلی گرفته بودم الان عروس هلندیم و طوطی برزیلیم به هم وابسته شذن زود عروس هلندیم بهش وابسته شد بعضی وقت ها هم طوطی برزیلی رو ناز میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   درسته عروس هلندی ها تو شرایط نگهداری مطلوب زود انس میگیرن با هرچی

 2. با اختلاف عروس هلندی خیلی بهتره، جالبه قیمت عروس هم پایین تره

 3. سلام وقت بخیر من عروس هلندی دارم ک بامن مشکل روبه روم اول، ب قفس عادت ندادم ی سره تاشب موقع بیرون قفسن دوما فقط دون ارزن تخمه برخی غدای خانگی میخورن سوما پرنده نرم روی دست خودارضایی میکنه و اصلا ب ماده اش توجه نمیکنه راهنمایی نمایین 🙏🏻🙏🏻

  1. سلام دوست عزیز
   جیره غذایی مخصوص از برندهای معتبر خارجی میگیری
   مقداری از اون رو با ارزن که دوست داره قطع میکنی
   با تغییر ذائقه شروع میکنی به دادن همین پلت مخصوص
   پرنده نر هم به شدت مسته
   بهش تخم خرفه یا تخم کاهو بده البته عرق کاسنی هم کارساز تو کاهش مستی
   از سن ماده خبر داری؟ ماده بالغ شده؟

 4. من هر دو رو داشتم الان فقط طوطی خورشیدیم رو نگه داشتم خیلی عشقه خیلی بانمکه و با محبت ..فقط بهش توجه کنید

  1. ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین واقعا همه پرنده ها عشقن عشق

   1. سلام عروس هلندی خیلی زودتودل آدم جابازمیکنه خیلی خیلی اجتماعیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا