پرورش و نگهداری قناری از صفر تا صد | نحوه پرورش قناری در خانه و سالن

0

آموزش نحوه نگهداری و پرورش قناری در خانه از صفر تا صد

هر حیوانی و پرنده ای شیوه زندگی خاص خود را دارد و در محیط های جغرافیایی مخصوص با دما و رطوبت سازگار با بدن خود زندگی می کنند، هم چنین از انواع مواد  غذایی متناسب با سیستم هاضمه و گوارشی بدن خود تغذیه می کنند. قناری ها نیز مانند هر پرنده دیگری اصول زندگی خاص خود را دارد که هر پرورش دهنده ای باید از این قواعد آگاهی داشته باشد. 

اگر علاقه مند به نگهداری و پرورش قناری در خانه و یا محل کار خود هستید، حتما باید با شیوه زندگی و رژیم غذایی مناسب این پرنده آشنایی داشته باشید تا پرنده ای سالم و سرحال و با طول عمر بالا داشته باشید که از آواز آن لذت ببرید. این مطلب آنقدر وسیع هستند که پرورش دهندگان و محققان پرورش قناری ، کتاب های زیادی را در این مورد نوشته و چاپ کرده اند، اما در این نوشته از چیکن دیوایس مفیدترین و کاربردی ترین مطالب پرورش و نگهداری قناری در خدمت شما علاقه مندان گرامی قرار داده خواهد شد. 

دانلود فایل pdf مقاله پرورش قناری

انتخاب قناری مناسب برای نگهداری 

قناری ها دارای سه نوع هستند که شامل قناریهای آواز خوان ، قناری های رنگی و قناری های دارای شک ظاهری خاص می شوند. بیشتر افراد ترجیح می دهند قناری هایی اوازخوان خریداری کنند، اما در این میان افرادی نیز هستند که شکل و رنگ زیبا و چشم نواز قناری ها را بر آواز آنها ترجیح می دهند.

انتخاب قناری مناسب برای نگهداری - چیکن دیوایسبنابراین توصیه می کنیم که قبل از خرید حتما هدف خود را مشخص کنید و نوع نژاد قناری مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد بهتر است مقاله انواع نژادهای قناری را بخوانید. هم چنین به سالم یا بیمار بودن پرنده ، نر یا ماده بودن آن توجه کنید که در ادامه توضیح داده خواهند شد. 

توجه به نشانه های بیماری در قناری 

حتما برای خرید قناری به سالن های پرورش معتبر و با سابقه مراجعه کنید و در مورد صداقت و اعتبار پرورش دهنده تحقیق کنید. هم چنین به نشانه های بیماری در قناری توجه کنید، معمولا پرنده های بیمار ، بی حال و کسل هستند و تمایلی برای نوشیدن آب و خوردن دان ندارند. 

نکته بسیار مهم در مورد قناری های نر ، آواز نخواندن و سکوت کردن آنها می باشد. در حالت کلی در نظر داشته باشید که قناری های سالم ، بسیار شاداب و سرحال هستند و در صورتی که قد گرفتن آن را داشته باشد، به گوشه دیگر قفس پناه خواهند برد. 

اگر می خواهید پرنده ای سالم و جوان خریداری کنید، حتما نوشته راهنمای خرید قناری را مطالعه کنید، اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد. 

تعیین جنسیت قناری قبل از خرید 

همانطور که می دانید، قناری های نر آواز خوان های خوب و حرفه ای هستند، اگر قصد شما از خرید قناری بهره بردن از آواز او می باشد، حتما باید یک نر بخرید. هم چنین اگر می خواهید از آنها جوجه کشی کنید و از فروش جوجه ها کسب درآمد کنید، باید حتما یک جفت قناری نر و ماده مولد خریداری کنید. در نوشته تعیین جنسیت قناری به تمام نکات لازم در این مورد اشاره شده است. 

توجه به سن قناری ها قبل از خرید 

دقت کنید که تشخیص قناری های پیر از قناری های جوان کاری مشکل است، بنابراین توصیه ما به خرید قناری هایی است که دارای حلقه پا هستند در این صورت از تاریخ تولد آنها مطمئن خواهید بود. اما در صورت نیاز به خرید قناری های بدون حلقه پا ، حتما از یک کارشناس و یا پرورش دهنده معتبر جهت تشخیص سن کمک بگیرید.

توجه به سن قناری ها قبل از خرید - چیکن دیوایسعلت نیاز به تشخیص سن قناری ها این است که از خرید قناری های پیر جلوگیری کنیم، چون نه قادر به تولید جوجه خواهند بود و نه آواز خوان های خوبی هستند و از طرفی به دلیل ضعف سیستم بدنی پس از مدتی دچار بیماری شده و شما را متضرر خواهد کرد. 

پیش نیازهای لازم برای پرورش قناری 

نگهداری از این پرنده نیز مانند هر شغل دیگری نیاز به تجربه و مهارت دارد و در صورت نداشتن دانش کافی، مسبب تلف شدن قناری ها خواهید بود. ضمن مطالعه این نوشته باید از طریق مطالعه منابع آموزشی و مشاهده ویدیو ها ، اطلاعات خود را در مورد قناری ها و نحوه نگهداری از آنها بالا ببرید. 

نکته مهم دیگر در مورد پرورش قناری ها، داشتن علاقه به این پرنده ها می باشد، بنابراین حتما این سوال را از خود بپرسید که آیا واقعا به قناری ها علاقه مند هستید و یا از سر اجبار به پرورش آنها روی آورده اید. در صورتی که به پرندگان و به خصوص قناری ها علاقه داشته باشید، به راحتی با مشکلات پرورش و بیماری های پرنده دست و پنجه نرم خواهید کرد و از کار خود دلسرد نخواهید شد. 

سومین پیش نیاز مهم در نگهداری از قناری ، داشتن مکانی مناسب و مجزا برای پرورش آنها می باشد، طبیعتا آشپزخانه و سالن نشیمن، بالکن و حیاط خانه مکان های خوبی برای پرورش این پرنده های نحیف نخواهد بود و به زودی شاهد تلف شدن آنها خواهید بود. در ادامه به ویژگی های مکان مناسب برای پرورش قناری خواهیم پرداخت. 

چه مکانی برای نگهداری از قناری مناسب است؟

مکانی که برای قناری ها در نظر میگیرید باید کاملا آرام و بدون سر و صدا باشد، زمانی که آنها را به تازگی خریداری می کنید، استرس زیادی را متحمل می شوند چون با شما و مکان جدید آشنایی قبلی ندارد و برای سازگاری با محیط جدید نیاز به یک الی دو هفته زمان دارد.

بنابراین وجود استرس و سر و صدای زیاد در محیط جدید، روند سازگاری قناری با محیط جدید را مشکل رو به رو خواهد کرد و حتی مانع از آواز خواندن قناری برای مدت طولانی خواهد شد. پس صدای تلویزیون ، صدای بچه ها ، سگ ، بوق ماشین، داد و فریاد و… همگی می توانند بر استرس این پرنده های کوچک بیفزاید. 

مورد بعدی که در محل نگهداری قناری ها باید رعایت شود، دما و رطوبت مناسب است. تغییرات شدید دما و وزش باد، روشن بودن کولر، گرما و سرمای زیاد و خارج از حد تعادل همگی می توانند سبب سرماخوردگی و تلف شدن قناری ها شوند، به همین دلیل است که قرار دادن قفس قناری ها در بالکن ، حیاط خانه ، آشپزخانه ، کنار پنجره را توصیه نمی کنیم . 

اهمیت هوای محیط نگهداری قناری ها 

در محل پرورش قناری ها علاوه بر اینکه باید سکوت و دما و رطوبت را در حد متعادل و استانداردی رعایت کنید، از انتشار گازهای سمی و آلاینده نیز بایستی جلوگیری شود. دود سیگار و قلیان ، بوی عطر و ادکلن و اسپری های خوشبو کننده ، گازهای حاصل از احتراق اجاق گاز و بخاری مانند مونوکسید کربن و … همگی برای قناری ها مضر هستند و می توانند منجر به مسمومیت و مرگ پرنده شوند. 

اهمیت هوای محیط نگهداری قناری ها - چیکن دیوایسبنا بر گفته های فوق پیشنهاد می کنیم در اتاق نگهداری قناری ها حتما از یک فن تهویه مناسب استفاده کنید تا هوای آلوده را از محیط خارج کرده و زمینه را برای ورود هوای تازه فراهم آورد، این کار به سلامتی و افزایش طول عمر قناری ها نیز کمک خواهد کرد. 

انتخاب و خرید قفس برای قناری ها 

پس از انتخاب قناری یا قناری های مورد نظر، حال باید به فکر یک قفس مناسب برای آنها باشید. اگر یک قناری خریداری کرده اید، باید قفس تکی قناری را تهیه کنید که دارای ابعادی حدود ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر خواهد بود و فضای کافی برای تحرک پرنده را خواهد داشت و دارای دانخوری ، آبخوری ، میله نشیمن و سایر ملزومات مورد نیاز پرنده خواهد بود. 

اما اگر می خواهید یک جفت قناری نر و ماده بخرید، باید از قفس های مخصوص جفت گیری استفاده کنید، این قفس ها دارای دو دانخوری ، دو آبخوری و دو میله نشیمن برای قناری های نر و ماده بوده و فضای کافی برای تحرک و جفت گیری پرنده ها خواهد داشت، هم چنین دارای نرده جداکننده است که در صورت بروز درگیری می توان با استفاده از آن قناری ها را از هم جدا کرد. این قفس ها باید ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر طول دارند. 

سایر ملزومات لازم برای نگهداری قناری در خانه و سالن

قناری ها برای زندگی راحت ، علاوه بر قفس به یک سری تجهیزات دیگر مانند دانخوری، آبخوری ، میله نشیمن، ظرف حمام ، اسباب بازی و… نیاز دارند که در نوشته انواع قفس و ملزومات قناری به تمامی این موارد اشاره شده و به ویژگی های یک قفس استاندارد قناری نیز پرداخته شده است. 

ممکن است قفس خریداری شده برای قناری این ملزومات را نداشته باشند، بنابراین لازم است که آنها را به صورت جداگانه تهیه کرده و در مکان مناسبی داخل قفس نصب کنید. 

دقت کنید که میله نشیمن نباید دقیقا در بالای دانخوری و آبخوری نصب شود، چون امکان افتادن فضولات به داخل آب و غذای پرنده وجود داشته و آن را بیمار و مسموم خواهد کرد. پس بین میله و این ظروف باید فاصله وجود داشته باشد. 

اگر دو قناری خریداری می کنید حتما باید دو الی سه میله در داخل قفس وجود داشته باشد، تا قناری ها از یک میله به میله دیگر بتوانند پرواز کنند، این کار سبب تحرک و سرگرمی پرنده ها خواهد شد و برای قفس قناری تک نیز وجود دو میله در دو طرف قفس الزامی است. 

انتقال قناری به خانه و مراقبت از آن 

پس از خرید قناری و قفس و ملزومات مناسب آن ، می توانید آن را به خانه ، سالن و یا محل کار خود انتقال دهید، به شرطی که موارد فوق را در مکان نگهداری پرنده برقرار کنید. 

طبیعتا زمانی که هر پرنده یا حیوانی را به خانه منتقل کنید، برای مدتی استرس خواهد داشت و نسبت به محیط و افراد داخل خانه بدبین است. برای انس گرفتن قناری با مکان جدید خود بهتر است او را تنها بگذارید تا در تنهایی به محیط عادت کند و حتما سکوت در مکان برقرار باشد.

انتقال قناری به خانه و مراقبت از آن - چیکن دیوایستنها زمانی به قناری سر بزنید که نیاز به تعویض آبخوری و دانخوری و نظافت قفس وجود داشته باشد و حتما خودتان برای این کار اقدام کنید تا قناری به مرور زمان به شما اعتماد کند. 

پس از گذشت یک الی دو هفته که قناری کمی احساس راحتی کرد، می توانید در اتاق او بمانید و از دور رفتارهای او را تماشا کنید بدون اینکه سعی کنید او را بگیرید و یا سوت بزنید. 

جهت دریافت آموزش های کامل در رابطه با اهلی سازی قناری می توانید مقاله آموزش دستی کردن قناری را بخوانید، در این نوشته به صورت کامل به نحوه اهلی کردن و وابسته کردن قناری پرداخته شده است. 

تغذیه قناری در خانه 

مهم ترین مرحله در نگهداری از قناری ، تغذیه مرتب او با استفاده از مواد غذایی سالم و تازه است. در تغذیه قناری می توانید از انواع دانه ها مانند ارزان و کتان ، شاهدانه و تخم آفتابگردان ، آجیل بدون نمک، انواع میوه و سبزیجات مانند سیب، هلو، گلابی ، توت فرنگی ، موز ، خیار ، گوجه ، کلم ، کاهو، هویج پخته و تخم مرغ آب پز و حتی پلت مخصوص قناری ها استفاده کنید. 

قناری ها همیشه باید در وعده های غذایی خود از انواع دانه ها و میوه و سبزیجات خرد شده بهره مند باشند، در مقاله تغذیه قناری می توانید تمام مطالب مفید در این باره را بخوانید، به دلیل مفصل بودن مطالب از ارائه آن در این نوشته خودداری شده است. 

قناری ها در کنار غذا، نیاز خیلی شدیدی به آب دارند، در صورتی که ۲۴ ساعت بدون آب بمانند تلف خواهند شد. بنابراین همیشه آبخوری پرنده را پر نگه دارید. آب آشامیدنی قناری باید کاملا تمیز و بدون آلودگی و میکروب باشد. 

نظافت قفس قناری 

قناری ها نیز مانند هر پرنده دیگری می توانند درگیر بیماری و آلودگی های میکروبی شوند، قسمت زیادی از ویروس ها و انگل ها از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن قناری ها می شود. در صورت نظافت صحیح و مرتب قفس و متعلقات آن و هم چنین محل زندگی قناری ، تا از حد زیادی از انتشار بیماری جلوگیری خواهید کرد. 

برای نظافت قفس قناری بهتر است طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید :

۱- از روزنامه یا پارچه نرم در کف قفس قناری استفاده کنید و هر شب آن را تعویض کنید.

۲- ظروف آبخوری و دانخوری قناری را قبل از هر وعده غذایی شسته و خشک کنید و سپس آب و دان تازه را در آن بریزید. 

۳- ظرف میوه و سبزیجات قناری را نیز هر بار قبل از دادن میوه های تازه ، به خوبی بشویید. 

۴- هر چند روز یکبار تمام میله های قفس را به کمک یک پارچه زبر و تمیز ، نظافت کنید.

۵- یک فن تهویه در اتاق نگهداری قناری قرار دهید و به خروج هوای آلوده و ورود هوای تازه کمک کنید 

۶- هر هفته یکبار قناری را از قفس خارج کرده و کل قفس و متعلقات آن را به کمک آب و مواد شوینده شسته و به خوبی خشک کنید. 

نحوه شاداب و سرحال نگه داشتن قناری در خانه 

جهت نگهداری قناری در خانه ، علاوه بر اینکه باید آب و غذای کافی در اختیار پرنده قرار دهید و محیط و محل زندگی آرام و پاکیزه ای را برای او فراهم کنید، بایستی زمینه های یک زندگی شاد را نیز برای او به وجود بیاورید تا دچار افسردگی و در نتیجه بیماری نشود. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

لوازم سرگرمی را برای او فراهم کنید

قرار دادن یک اسباب بازی در داخل قفس مانند توپ ، زنگوله ، تاب، آینه و… به سرگرم کردن قناری شما کمک خواهد کرد. وجود یک اسباب بازی کافی خواهد بود و از شلوغ و تنگ کردن محل زندگی پرنده خودداری کنید. دقت کنید که قناری ها نسبت به طوطی سانان تمایل کمتری به بازی با اسباب بازی ها دارد. 

لوازم سرگرمی را برای او فراهم کنید - چیکن دیوایسقناری ها در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن ها قدم بزنند، قرار دادن چمن مصنوعی و برگ های گیاهان در کف قفس ، او را به زندگی طبیعی اش نزدیک تر خواهد کرد. 

نیاز قناری به جفت گیری را درک کنید 

قناری ها نیز مانند هر حیوان دیگری نیاز به جفت گیری و تشکیل خانواده دارند، بنابراین نگه داشتن یک قناری تنها در قفس برای چندین سال ، کار درستی نخواهد بود و حتما باید به غریزه جنسی پرنده نیز توجه کنید. معمولا آنها در فصل های بهار و پاییز مست می شوند و نیاز به جفت گیری و تولید مثل پیدا می کنند. 

در صورتی که قناری شما بی قراری می کند و بیش از حد مست شده باشد، می توانید یک قناری ماده را برای او تهیه کرده تا از تنهایی در آمده و ضمن برطرف کردن نیاز جنسی خود، به تولید جوجه و کسب درآمد شما نیز کمک کرده باشد.

به دلیل مفصل بودن این مطلب، در مقاله آموزش جوجه کشی قناری به صورت کامل و جامع به نحوه پیدا کردن جفت برای قناری ، افزایش راندمان جفت گیری و تولید جوجه ها در آنها و همچنین مراقبت از جوجه ها پرداخته شده است. 

حتما ظرف حمام داشته باشد

برای جلوگیری از رشد شپش و کنه در بدن قناری و حفظ سلامت او، لازم است که یک ظرف کم عمق را پر از آب ولرم کرده و در قفس او قرار دهید تا قناری شما در کمال آرامش به آب تنی و لذت از آن بپردازید. دقت کنید که حتما در و پنجره ها را بسته و کولر را خاموش کنید و اگر در فصل های سرد سال قرار دارید، بخاری را روشن کنید تا از سرماخوردگی و تلف شدن قناری زیبای خود پیشگیری کنید. 

دقت کنید که ظرف حمام باید پلاستیکی باشد شو آن را کمی با فاصله از میله نشیمن قرار دهید تا فضولات پرنده در آن نریزد، حتما ظرف استحمام را روزانه شسته و آب آن را تعویض کنید. 

ناخن های او را بگیرید

جهت حفظ سلامتی قناری و کمک به زندگی بهتر او، نیاز به گرفتن ناخن ها خواهد بود، این کار را باید دو بار در سال انجام دهید و حتما باید در این کار مهارت لازم را داشته باشید، در صورتی که تاکنون ناخن های پرنده های پرنده ها را نگرفته اید، این کار را به دامپزشک و یا پرورش دهنده با تجربه قناری بسپارید چرا که در صورت کوتاهی بیش از حد ناخن، احتمال خونریزی انگشت های پرنده وجود دارد. این خونریزی موجب عفونت پا و حتی مرگ قناری نیز خواهد شد. 

ساعات خواب و بیداری را برای قناری مشخص کنید 

آنها نیاز به ۱۲ ساعت خواب دارند و بهتر است که زمان مشخصی را برای خواب و بیداری آنها تنظیم کنید تا سلامتی و شادابی زندگی را به دست بیاورند. برای این کار می توانید از یک پارچه سیاه و نازک استفاده کنید که امکان تنفس از زیر آن فراهم باشد. 

ساعات خواب و بیداری را برای قناری مشخص کنید - چیکن دیوایسهر شب ساعت ۸ چراغ اتاق پرنده را خاموش کرده و پارچه را روی قفس بکشید، هر روز صبح ساعت ۸ نیز پارچه را بردارید تا قناری شروع روز جدید را درک کند. دقت کنید که نور و سر و صدای زیاد می تواند خواب پرنده را مختل کند، بنابراین تا جای امکان محیطی آرام را برای او (آنها) مهیا کنید. 

بررسی وضعیت سلامتی قناری

قناری ها جزو پرندگانی هستند که بیماری و ناخوشی خود را کتمان می کنند و این غریزه پرنده است تا با این کار شکارچیان را متوجه ضعف خود نکنند، همواره باید رفتار و حرکات قناری را مورد توجه قرار دهید و در صورت مشاهده نشانه های بیماری حتما با دامپزشک مشورت کنید، علائم شایع نشان دهنده بیماری قناری شامل موارد زیر هستند :

الف – بی حالی و گوشه گیری

ب – پف کردن پرها 

ج – افتادگی بال ها

د – بی اشتهایی و عدم تمایل به خوردن آب و غذای مورد علاقه 

هـ – اسهال و یا فضله غیر طبیعی

و – چشمان خمار و خواب آلوده 

ز – آواز نخواندن 

برای آشنایی بیشتر با انواع بیماریهای قناری و نحوه درمان آن توصیه می کنیم مقاله بیماری های قناری را بخوانید، به احتمال خیلی زیاد دلیل بیماری و شیوه درمان را خواهید فهمید. 

چگونه از بیمار شدن قناری جلوگیری کنیم؟

استفاده از آب و غذای تازه و سالم ، نظافت قفس و ظروف آبخوری و دانخوری و هم چنین گرم نگه داشتن محل نگهداری قناری و جلوگیری از هم غذا شدن او با سایر پرنده ها و موجودات از نکات مهم در پیشگیری از بیماری های پرنده خواهد بود. 

سخن کلی در پرورش و نگهداری قناری 

در این نوشته به تمام نکات و تکنیک های مهم در نگهداری و پرورش قناری در خانه و سالن پرداخته شد، هم چنین مقالات مفیدی در رابطه با نگهداری صحیح قناری ها نوشته شده که در صفحه مجموعه مقالات قناری می توانید به آنها دست پیدا کنید. 

در صورتی که به نگهداری از این پرنده خوش صدا علاقه مند باشید، قطعا در این کار موفق خواهید شد، به شرطی که روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف رسیدگی به پرنده بکنید. در صورت وجود هرگونه سوال یا پیشنهاد می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

دانلود فایل pdf مقاله پرورش قناری

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.