تشخیص جنسیت قناری

0

نحوه تشخیص جنسیت قناری

تشخیص جنسیت قناری برای افرادی که این پرندگان را پرورش داده و تکثیر می کنند، اهمیت زیادی دارد. این کار به مرور زمان، راحت شده و دیگر تشخیص جنسیت قناری، سخت نخواهد بود.

پرورش دهندگان تازه کار قناری، برای تشخیص دادن جنسیت این پرنده به دامپزشکان مراجعه می کنند. هرچند که این روشی قطعی است اما هزینه های سنگینی دارد.

ما در این مطلب از وبلاگ چیکن دیوایس، روش هایی را برای تشخیص جنسیت قناری به شما معرفی می کنیم تا خودتان بتوانید از پس این کار بربیایید.

به ظاهر قناری توجه کنید

اولین روشی که برای تشخیص دادن جنسیت این پرنده بررسی می کنیم، توجه کردن به ظاهر آن است. البته باید بدانید که تشخیص از روی ظاهر، سختی و پیچیدگی خاص خود را دارد.

دلیل دشواری این روش، شباهت بیش از حد قناری نر و قناری ماده است. حتی بعضی از پرورش دهندگان قناری تا زمان تخم گذاری پرنده، متوجه نر یا ماده بودن آن نمی شوند.

با این حال از بین یک جفت قناری که از نظر ظاهر و رنگ شباهت دارند، جنسیت پرنده خوش رنگ تر، نر است. همانطور که می دانید، در دنیای وحش، حیوانات نر زیباتر از ماده ها هستند.

معمولا جثه قناری های نر نسبت به قناری ماده، بزرگتر است. البته گاهی قناری های ماده نیز رشد بیشتری داشته و نمی توان تنها به این نشانه تکیه کرد.

یکی دیگر از ویژگی های ظاهری قناری نر، پر ریزی در فصل زمستان است. در این فصل، حیوان در کنجی فرو رفته و آواز نمی خواند.

به ظاهر قناری توجه کنید

گاهی تا پیش از لانه سازی و تخم گذاری پرنده هم امکان تشخیص جنسیتش وجود ندارد. در این صورت پس از تخم گذاری، دور پای پرنده ماده حلقه بیاندازید.

حالا روشی که بر اساس تجربه به دست آمده را با شما در می گذاریم. این روش گاهی درست و در بعضی موارد هم نادرست از آب درمی آید.

از نوک منقار تا چشم های قناری، خطی فرضی را در نظر بگیرید. اگر چشم های قناری دقیقا در امتداد این خط قرار گرفت، جنسیت آن نر است. در غیر این صورت، شما یک قناری ماده دارید.

ویژگی دیگر قناری نر، میزان تحرک آن است. قناری های نر، یک جا نمی نشینند و ورجه وورجه بیشتری نسبت به قناری ماده دارند.

فراموش نکنید که تشخیص جنسیت قناری از روی ظاهر، گاهی پرورش دهندگان خبره را هم سردرگم می کند. بعضی ها در زمان لانه سازی متوجه ماده بودن قناری می شوند.

لازم به ذکر است که در امر پرورش قناری پی بردن به جنسیت پرنده ها برای جوجه کشی و تکثیر آنها بسیار مهم است. بنابراین با روش های مختلف سعی کنید جنسیت پرنده ها را تشخیص دهید و سپس اقدام به جفت انداختن آنها نمایید.

با همه وجود به آواز قناری گوش دهید

یکی دیگر از راه های تشخیص جنسیت قناری، گوش دادن به آواز این پرنده است. این روش نسبت به ویژگی های ظاهری، راهنمای قوی تر هست.

به طور معمول، قناری های نر، آواز بلند تری دارند و با احساس بیشتری آواز سر می دهند. آواز خوانی قناری نر در فصل جفت گیری، اوج می گیرد.

در مقابل، قناری ماده با صدای ضعیفی آواز می خواند. بعضی از پرورش دهندگان فرض را بر این می گذارند که قناری ماده اصلا آواز نمی خواند.

باید بدانید که این فرضیه، کاملا اشتباه است و اگر مطابق با آن پیش بروید، سردرگم خواهید شد. جوجه قناری های نر از ۳ تا ۵ ماهگی، آواز خواندن را شروع می کنند.

البته در این زمان، تنها می توانند جیک جیک کنند. هرچه به بلوغ نزدیک تر می شوند، صدای آن ها و آوازشان قدرت بیشتری پیدا می کند.

اگر جوجه های قناری نر در کنار قناری نر بالغ باشند، آواز خواندن را زودتر و بهتر یاد می گیرند. در غیر این صورت، احتمالا دیرتر قدرت آواز خوانی را پیدا می کنند. در اصطلاح به قناری هایی که آواز خوانی بلد نیستند، “لال” می گویند.

در مقابل، قناری ماده فقط ریزه خوانی می کند. در فصل جفت گیری و مستی، صدای قناری ماده از جیک زدن به آوازی ضعیف تبدیل می شود.

تشخیص جنسیت قناری پس از رسیدن به سن بلوغ

هرچند که تشخیص جنسیت قناری پیش از رسیدن به بلوغ دشوار است. پس از بلوغ می توان با راحتی بیشتری جنسیت آن ها را تشخیص داد.

تشخیص دادن جنسیت قناری ها از آلت تناسلی شان، یک روش قطعی است. بیشتر پرورش دهندگان به وسیله این روش، جنسیت پرنده های خود را به راحتی تشخیص می دهند.

برای این کار، باید پر های پس قناری را فوت کنید تا کنار بروند. اگر در کنار مخرج پرنده، برجستگی جوش مانند کوچکی می بینید، قناری شما نر است.

تشخیص جنسیت قناری پس از رسیدن به سن بلوغ

پس قناری نر در زمان جفت گیری یا در اصطلاح مستی، استوانه ای و برجسته می شود. همچنین نزدیک به مخرج پرنده نر، قسمتی باد کرده وجود دارد. در این ناحیه متورم شده، اسپرمهای قناری نر ذخیره میشوند و این به نوعی آلت تناسلی پرنده نر محسوب میشود.

پس قناری ماده بر خلاف قناری نر، دوکی شکل و همسطح با شکم پرنده دیده می شود. یکی دیگر از نشانه های قناری ماده، به عقب کشیده شدن مخرج قناری در فصل جفت گیری است.

اگر شما یک پرورش دهنده حرفه ای و خبره نیستید، این روش تشخیص جنسیت قناری نیز برای تان سخت خواهد بود. با این حال، تنها روش تضمینی تشخیص جنسیت قناری، توجه به پس پرنده است.

تشخیص دادن جنسیت جوجه های قناری

همانطور که حدس می زنید، تشخیص جنسیت جوجه ها، در مقایسه با گونه های بالغ شده بسیار سخت تر میباشد. اما برای پی بردن به جنسیت جوجه قناری ها نیز نشانه هایی وجود دارد.

هرچه جوجه ها بالغ تر باشند، راحت تر می توانید متوجه جنسیت آن ها شوید. زیرا پرنده های بالغ و آماده جفت گیری، واضح ترین نشانه های جنسی را دارند.

یکی از ساده ترین روش های تشخیص جنسیت جوجه قناری ها، در زمان رشد لمس پرهای تازه آن ها می باشد. اگر قناری های شما آنقدر کوچک هستند که نمی توانند پرواز کنند، از تشخیص جنسیتشان ناامید نشوید.

به سراغ لانه قناری ها بروید و خیلی آرام به نوک پرهای جوجه قناری ها دست بزنید. قناری های نر پس از برخورد دست شما با پرهای شان، سر خود را به زیر می اندازند.

در حالی که جوجه قناری های ماده بدون توجه به هیچ چیزی، بی حرکت مانده و به شما خیره می شوند. همین کار ساده، یکی از روش های کاربردی تشخیص جنسیت جوجه های قناری است.

بنابراین اگر جوجه قناری سر به زیری دارید، بدانید که نر هست. اگر هم جوجه قناری تان مغرورانه به شما نگاه می کند، در آینده به فکر لانه ای برای نگهداری از جوجه هایش باشید.

در نهایت

در این مطلب، روش های تشخیص جنسیت قناری را با هم بررسی کردیم. ظاهر، آواز و آلت تناسلی قناری، روش های رایج تشخیص جنسیت این پرنده هستند.

هرچند که توجه به ویژگی های ظاهری و گوش دادن به آواز این پرنده، روش های نسبی تشخیص جنسیت آن هستند. با این حال، قناری های بالغ را به راحتی می توان از هم تشخیص داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.