آموزش جامع تغذیه قناری

0

قناری

آموزش جامع تغذیه قناری

تغذیه درست و اصولی از حائز اهمیت ترین مسئله در نگهداری بردگان قفسی می باشد و رعایت اصولی آن ضمن حفظ سلامتی و شادابی باعث طول عمر مفید پرندگان می باشد. مثال معروف پرنده، بخور و بمیر! …

مصداق این جمله است که تنها آب و دانه شاید برای زنده ماندن کافی باشد. اما برای زندگی کردن کافی نخواهد بود. طبق دسته بندیهای زیست شناسی، قناری وحشی که اجداد قناریهای اهلی شده فعلی است به دسته گنجشک ها و خانوادهٔ بزرگ فنجها از راسته سبک بالان تعلق دارد و گروه قناریها خود جزء کوچکی از این خانوادهٔ بزرگ است. و می توان گفت قناری اهلی شده فعلی غیر از قدرت کامل پرواز بقیه خصوصیات سبک بالان را حفظ کرده و همین ویژگی موجب تداوم نسل او شده است.

قناری در درجه اول پرنده ایست دانهخوار اما این بدان مفهوم نیست که جیره غذائی او را تنها دانهها تشکیل می دهند. بلکه علاوه بر دانه های مورد علاقه از سبزیجات تازه و میوه های رسیده و غذای پرورشی برای تغذیه جوجهها و نیز موادی که املاح معدنی و مواد پروتئینی و ویتامینهای لازم را برایش تأمین نماید تغذیه میکند.

پرنده آزاد در قلمرو خویش قادر به تأمین انواع غذاها می باشد. از جوانه درختان تا میوه های وحشی جنگل و دانه گیاهان، حشرات، کرمها و بسیاری غذاهای دیگر…اما در اینجا طرح این سؤال پیش میآید که آیا پرنده در اسارت و در چهار دیواری محدود قفس آنچه را که پرنده آزاد در طبیعت برای ادامه بقاء دریافت میدارد به او عرضه می گردد؟ جواب این سؤال برمی گردد به نحوهٔ نگهداری از پرنده و طریقه تغذیه او، در محیط قفس پرنده چشم بدست شما دارد تا هر آنچه به او می دهید تناول کند. چه باب طبع او باشد و چه نباشد!

آیا این جیره او را تا سر حد بیماری چاق و فربه می کند ؟، یا پس از مدتی او را

در تغذیه پرندگان قفسی رعایت چند اصل از اهمیت ویژهای برخوردار است:

۱- غذا باید تازہ و طبیعی باشد.

۲- غدا باید متنوع باشد.

۳- غذا باید تمیز باشد.

۴-غذا باید طوری انتخاب شود که ضامن تندرستی پرنده باشد.

در اینجا جهت علاقمندان، هر دانه یا میوه و سبزی که جزو جیره غذائی قناری می باشد از نظر طبیعت (سردی و گرمی) و تأمین املاح معدنی و ویتامینها و خواص درمانی توضیح داده می شود.

۱- تخم کتان: اين دانه که اصولا به دانه قناری معروف شده است طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامینها و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی می باشد و نیز در رفع یبوست و التیام تحریکات پوستی (اگزما) مفید است.

۲- تخم ارزن: این دانه طبیعتی سرد و خشک دارد. و دانه ایست قلیائی و سرشار از

پروتئین و یکی از منابع غنی تأمین ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون است.

سیستم چیزی که بعنوان غذای چهار فصل سال و خوراک یومیه همیشه در اختیار قناریهاست.

معولا مخلوطی از تخم کتان و تخم ارزن ریز است. لذا این جیرهٔ غذائی یومیه را طبق دستور یک تهیه کرده و بطور مداوم و یومیه در اختیار همهٔ قناریها قرار دهید.

۳- دستور یک به تناسب تعداد پرندگانی که نگاهداری می نمائید دانه کتان و ارزن تهیه کرده و قبل از مخلوط کردن از الک ریزی بگذرانید تا گرد و خاک و ناخالصیها زدوده شود. برخی از پرورش دهندگان قناری تمام دانه هائی را که به پرندگان خود می دهند ابتدا ۹ خوب شسته و خشک می نمایند و سپس در اختیار پرندہ قرار میدهند. تخم کتان ارزن را پس از تمیز کردن بترتیب ۲ قسمت تخم کتان و یک قسمت تخم ارزن مخلوط کرده و در جائی نگاه دارید که از رطوبت در امان باشد. مخصوص فروشی دانه پرندگان هستند، زیرا دار برخی فروشگاه ها دانههای آغشته به سموم نباتی را که صرفا برای بذرافشانی هستند می فروشند لذا اگر از این دانه ها در علاوه بر دانه های یومیه کتان و ارزن می توان مخلوطی از دانه های دیگر تهیه کرده و طبق یک برنامه منظم و با صرفه جوئی کامل در اختیار همهٔ قناریها قرار داد.

 

تغذیه-قناری

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.