آموزش نگهداری قناری : تربیت قناری

19

آموزش نگهداری قناری : تربیت قناری

آموزش نگهداری قناری : تربیت قناری قناری های جوان سریع تر تربیت می شوند و برخلاف آنها پرندگان مسن تر اولاً خجالتی ترند و تربیت آنها زمان و حوصله بیشتری لازم دارد. در مورد تربیت قناری نیز مانند سایر پرندگان، هر چه زمان بیشتری صرف شود نتیجه بهتر و سریع تری نایل می گردد.برای شروع بهتر است یکی از اعضای خانواده که وقت و انگیزه بیشتری دارد، مسئولیت تربیت پرنده را به عهده گیرد. در ابتدا تمرین های کوتاه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای را انتخاب نمائید تا پرنده خسته و درسی جدید به او بدهید.

توصیه میشود که در روز چندین بار این کار خواهد کاست و هر چه پرنده بیشتر به شما عادت کند تعلیم او نیز راحت تر خواهد بورد. – در آغاز ممکن است پرنده از ترسی بلرزد و یا از اجرای تمرینهای شما سرباز زند. صبور باشید و چند روزی به پرنده اجازه دهید که به این شرایط عادت کرده و آرام شود.

شتاب سرعت پیشرفت مراحل آموزش به عهده شماست. چون هر پرندهای خوی مخصوص به خود هرگونه ظرف یا اسباب بازی غیرضروری را از قفس خارج کنید چرا که هرقدر لوازم اضافی کمتر باشد، تمرکز پرندہ بیشتر خواهد بود.

با پرنده به آرامی صحبت نمائید، با آهستگی به قفس او نزدیک شده و از حرکت های تند و سریع بپرهیزید. زمانی که پرنده متوجه شما شد می توانید دستتان یا تکه چوبی را داخل قفسی ببرید و تا حد ممکن به پرنده نزدیک نموده، به آرامی سینه اش را نوازش کنید تا بر روی آن چوب به داخل و خارج قفس، پرنده عکس العمل بهتری از خود نشاندهد . همچنین با عادت دادن پرنده به نشستن بر روی چوب، می توان از آن به عنوان وسیله ای جهت پایین آوردن قناری از نقاط مرتفع (قسمت های نزدیک به سقف اتاق که دست به آن نمی رسد) استفاده کرد.

اگر قناری خواست انگشت شما را گاز بگیرد، حرکت تندی انجام ندهید که باعث وحشت او شود. این را بدانید که گاز گرفتن قناری هر قدر هم که شدید باشد باعث خراشیدگی پوست نمی گردد. هرگز پرنده را تنبیه نکرده و نزنید، بلکه فقط با صدای بلند بگوئید «نه»، به دنبال آن قناری دست شما را رها خواهد کرد. گاهی اوقات نیز پرنده این عمل را صرفاً برای به دست آوردن تعادل در هنگام بالا رفتن از شما انجام می دهد و اصلاً قصد گاز گرفتن ندارد.

زمانی که پرنده با آرامش کاملا روی دست شما نشست، با انگشت خود او را خارانده و نوازش کنید تا تحریک شده و خود را بیارید. در این لحظه پرنده آماده آموزش های بعدی خارج از قفس می باشد.

ابتدا یک اتاق ارام و کوچک فاقد اسباب و اثاثیه اضافی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کمد یا چیز بلند دیگری در اتاق نباشد تا پرنده به روی آن رفته و از دست شما بگریزد. هر قدر وسایل مور-جورد در اتاق محدودتر باشد، احتمال برخورد پرنده به شیئی و یا مخفی شدنش در پشت آن کمتر می شود و گرفتن دوباره او نیز راحت تر خواهد بود.

باید مطمئن باشید که کلیه درها و پنجره ها بسته است و پرنده نمی تواند فرار کند. تمام پرده ها را بیندازید تا پرنده به درون شیشه پنجره ها نرود و تمام آینه ها را نیز بپوشانید. بعد از اتمام تمرینات جلسه اول، می توان محلی را در خارج قفسی جهت نشستن پرنده بر روی آن در نظر گرفت. پس از استراحت، او را به داخل قفس هدایت کنید.

برای شروع جلسه بعد مقداری دانه جلوی قفس بریزد تا نظر پرنده را جلب کرده و از قفس خارج شود. اگر خودش بیرون نیامد او را توسط یک تکه چوب یا انگشتان خود به بیرون از قفس راهنمایی هنگام اجرای تمرینات برروی زانو بنشینید تا فاصله شما از سطح زمین کم باشد. بدین ترتیب مانع سقوط پرنده از ارتفاع زیاد می شوند. اگر کف اتاق مزبور قالیچه یا فرسی وجود ندارد بهتر است پارچه ای بر روی زمین بیاندازید و چند بالش و یا کوسن روی آن قرار دهید.

همیشه به آرامی و از سمت جلو به پرنده نزدیک شوید و هیچگاه به طور پنهانی به طرف او نروید یا از پشت او را نگیرید، زیرا یک پرنده وحشت زده هرگزآموزش پذیر نخواهد بود. با رعایت اینگونه مسائل پرنده آرام شده و به زودی می فهمد که هیچگونه خطری او را تهدید همیشه پرنده را طوری بگیرید که کف دستتان بر پشتش و انگشتانتان در زیر بدن او قرار گیرد یا به عبارتی دیگر، پرنده درست در میان مشت شما مهار شود.

البته برای سهولت در انجام این کار می توان پرنده را به یک گوشه هدایت کرد و سپس او را گرفت. بعد از آن اجازه دهید پرنده به آرامی روی دست شما بنشیند و به دنبال آن به آهستگی دست خود را از روی زمین بلند کرده و بایستید. شاید لازم باشد این کار را چندین بار تکرار کنید تا پرنده روی دست شما بماند. بعد از این کار او را نوازش و تحسین کنید و به عنوان جایزه نیز یکغذای خوب برای او در نظر بگیرید، قدر رفتارهای خواب پرنده خود را بدانید و ناتوانایی ها و اشتباهات او را نادیده بگیرید. یکی از انگشتان خود را برای نشستن او بلندتر نگه دارید و با انگشت خود به سینه او زده تا پرنده روی آن بنشیند.

نشستن قناری روی کف دست شما می تواند به عنوان درس جدید در نظر گرفته شود. وقتی پرنده به آرامی روی دست شما نشست می توانید او را روی شانه خود بگذارید. بدین منظور دست خود را سریع بچرخانید تا پرنده از دست شما جدا گشته و جهت حفظ تعادلش مجبور گردد که بر روی شانه شما بنشیند. در صورت تمایل می توانید او را بر روی سر خود نیز بنشانید ولی باید به خاطر داشته باشید که این کار در شأن یک قناری مؤدب نمی باشد!

بعد از اتمام تمرینات، قناری را خارج از قفس بر روی یک تکه چوب قرار دهید و اگر از روی آن بلند شد او را دوباره بازگردانید. بدین ترتیب پرنده به زودی عادت خواهد کرد که روی چو ب بماند. پس از انجام همه موارد ذکر شده، پرنده را به قفس خود بازگردانده و مقدار کافی آب و دان در اختیار او قرار دهید چرا که احتمالاً خسته و تشنه است. هر روز مدت زمان جلسات تمرین را افزایش دهید.

پرنده سریعاً به توجه شما پاسخ می دهد و ارتباط شدید عاطفی برقرار می کند. برای این که پرنده فقط به یک نفر عادت نکند و به او وابسته نشود بهتر است در حین انجام برخی از تمرینات، سایر اعضای خانواده را نیز با پرنده آشنا سازید و حتی اجازه دهید که برخی از قسمت های آموزش را آنها انجام داده و به قناری غذا داده و با او بازی کنند.

چنانچه جهت ورزشی و پرواز، به پرنده اجازه خروج از قفسی داده شود، سلامتی بیشتر او تضمین شده و در ضمن باعث میشود که با انسان ها بیشتر مأنوس و آشنا شود. معمولا پس از خروج از قفس، ابتدا جهت جستجوی بیشتر به اطراف اتاق پرواز خواهد کرد و احتمالا با اندکی تشویش به نزد شما باز خواهد گشت. غذای قناری را فقط در داخل قفس به او بدهید تا هر لحظه که گرسنه شد به آنجا بازگردد.

به منظور برگرداندن پرنده به داخل قفس، یک ظرف پر از غذای تازه بسیار فریبنده باشد.حداقل انتظاری که باید از یک پرنده دست اموز داشته باشید این است که با آرامش کامل روی دست شما بنشیند. وقتی پرنده روی داستان شما احساس امنیت و آرامش کند تمرینها و آموزش های بعدی آسانتر خواهد شد. اگر به قناری اجازه می دهید که آزادانه در اتاق پرواز کند، گوشه و کنار اتاق را از نظر وجود خطرهای احتمالی بازرسی کنید.

درها و پنجره ها را ببندید، روی آینه ها را بپوشانید و مطمئن شوید که کلیه گیاهان منزل برای قناری غیرسمی باشند، چرا که بسیاری از گیاهان (… Azalea آزاليا L: Dieffenbachia U-U- آپارتمانی (مانند دیفن موجب مسمومیت قناری می شوند. در فکر آموزش های پیشرفته تر باشید. در این مرحله نیز از همان اتاق و از همان مربی استفاده کنید. جلسات کوتاه مدت، تشویق مناسب و غذا، نتیجه بهتری خواهد داشت.

پرنده را با کارهایمختلف به یکباره گیج نکنید و سادگی را در برنامه ها خود حفظ  نمایید. در ابتدا یک درس را تمرین کنید و بعد از اینکه پرنده تسلط کافی پیدا کرد، درس دوم را شروع کنید. به جلو راندن اسباب بازی ها و یا بالارفتن از نردبان، از کارهایی است که قناری می تواند انجام دهد. حتی رفتارهای طبیعی پرنده، مثل باز کردن بالهایش را نیز می توان به عنوان یک تمرین انجام داد، به طوری که با دستورات شما این کار را انجام دهد.

قناری ها حیوانات سمرزنل ہ و با نشاطی هستند و حرکات جسمانی، خصوصاً ورزش دادن بالها، برایشان حیاتی است. حتی بدون اجرای تعلیمات خاصی نیز می توانید به پرنده اجازه دهید تا در اطراف اتاق پرواز کند. اگر با ملایمت و حوصله با او رفتار شود، به زودی اعتماد خاصی نسبت به مربی و شخصی که به او غذا می دهد پیدا می کند. این حالت را می توان با یک ساعت محروم کردن او از غذا تقویت کرد.

در قفس را باز بگذارید تا پرنده به دلخواه خود و هر زمانی که خواست  از قفس خارج شود. هر زمان که میخواهید پرنده به قفس بازگردد ، در جلوی چشمانش ظرف غذا را در جای مخصوص داخل قفس قرار دهید تا به زودی با میل خود برا خوردن غذا به قفس بازگردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
19 نظرات
 1. Negar می گوید

  سلام ..
  ببخشید من یه قناری دارم، نمیدونم نر یا ماده ،میشه بگید چجوری میشه فهمید ؟
  خواستم از روی صداش بفهمم ،اونم تازه داره خوندن یاد میگیره. ۲ماه هم هست که خریدمش ،
  هر وقت دستم رو به ارومی میبرم سمتش، میپره میره اون ور قفس، به نظرتون عادیه ،یا مشکلی هست ؟

  رنگ پر هاشم زرد کمرنگ به نظرتون نر یا ماده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تشخیص نر و ماده بودن به مقاله تشخیص جنسیت قناری مراجعه کنید

 2. ERFAN می گوید

  سلام
  قناری من هر وقت دستم رو میارم سمت قفس می خواد گاز بگیره
  می خواد باهام بازی کنه ؟
  و یه سوال دیگه ، چجوری بهش اموزش بدم رو دستم بشینه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در مقاله اموزش دستی کردن قناری توضیح داده شده

 3. آرزو عزیزی می گوید

  و یه سوال دیگه اینکه چه اسم هایی میشه برای قناری نر گذاشت؟…اسمی معرفی کنید که به اسم نازی بیاد چون اسم قانری ماده مان نازی است

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب هر اسمی که بزارید میشه ! بسته به خودتون داره
   نظام الله مثلا !
   کامبیز ! خیسرو ! از این جور اسما بیشتر دوس دارن

 4. آرزو عزیزی می گوید

  و یه سوال دیگه اینکه از کجا میتونیم براش جفت بیاریم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام از پت شاپ ها و یا مراکز پرورش پرنده ی زینتی میتونید جفت رو تهیه کنید

 5. آرزو عزیزی می گوید

  چرا.اهلی شده چون دست دخترم رو نوک نمیزنه…ما بهش زیاد میدیم اما باز هم میگه بدین بخورم…ولی از همان اول اهلی شد به صورت کامل….قناری خونه ی مامان بزرگ دخترم است

 6. آرزو عزیزی می گوید

  سلام قناری من ماده است اما زیاد میخوره…چرا؟ اگه جواب من رو بدید ممنون میشم…و اینکه وقتی او را میگیریم دست رو نوک میزنه همینجوری هم بیرون نمی آید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب حتما گرسنه هست که زیاد میخوره !
   نوک زدن دست هم در این پرنده زیاد عجیب نیست ، اهلی نشده به صورت کامل

 7. فاطمه می گوید

  سلام از کجا باید سن و جنسیت قناری رو بفهمیم

 8. امیر حسین می گوید

  سلام من وقتی به قناری ام غذا می دادم صوتی شبیه جیک جیک می زدم ( همیشه باید همان ریتم را تکرار کنید ) کم کم قناری با من دوست شد هر موقعی که به قناری غذا می اوردم اشتباهی انگشت من را گاز می گرفت و از گاز گرفتن خوشش امد و وقتی انگشتم را نزدیک قفس می امردم گاز می گرفت پس از چند هفته وقتی من را می دید جیک جیک میکرد (در ۱سال)دستم را که در قفس می اوردم روی دستم می نشست پس از یک ماه ان را از قفس اوردم بیرون او روی شانه هایم و سرم می نشست روزی که او را در حیاط خانه گذاشته بودم گربه ای قفس او را پایین انداخت و میله هایش را خم کرد و قناری ام امد بیرون و در شاخه ی گل رز خانه مان نشست من گربه را فراری دادم ولی از این تعجب کردم که او فرار نکرد وجای دیگری نرفت او روی شانه هایم نشست و جیک جیک می کرد و او را از خانه می اوردم بیرون وصمیمیت مان به جایی رسید که وقتی خودم را به زمین می انداختم نگران می شد و حتی برایم اواز می خواند تا من بلند شوم.
  توجه من برای صدا کردن او و انجام کار هایی از صوت های مختلفی اصتفاده می کردم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   نوشته جالبی بود. انشاالله که با قناری دوستای خوبی باشید.

 9. امیرحسین می گوید

  سلام دوستان میخوام قناریم را تربیت کنم با اسمی که روش گزاشتم و عادتش میدم تازگی ها نمیخونه انگار از صدای من میترسه میشه کمکم کنید چرا اینجوری میکنه به ایمیلم پیام کنید

 10. محمد موسی می گوید

  سلام علیکم دوستان محترم می خواستم که بگوییم یک قناری دارم می خواهم آنرا تربیه کنم اگر چی در خانه آزاد رحایش می کنم خوب است یک کمی بامن بلدید دارد رفت و آمد در درون قفس خود بدون جنجال می کند می خوام که با من زیاتر آشنا شود.
  . لطفا کمک کنید در این راستا جوابش را در ایمل یا جیمل ام بنویسد تشکر…..

  1. fz.andishesabz می گوید

   با سلام این متاسفانه این مورد در حیطع کاری ما نیست ، گروه صنعتی اسکندری سازنده بهترین دستگاه های جوجه کشی در سطح خاور میانه میباشد ، شما برای تربیت پرنده خود بهتر است به متخصصین این کار مراجعه فرمائید.

 11. محمد می گوید

  سلام.ببخشید من یک جفت قناری دارم که از وقتی که جوجه هاشون در آمدن ماده اول صبح حدود ساعت ۶ تا ۸ شروع به جیک جیک کردن میکنه ممکنه بهم بگید این کار طبیعیه یا خیر و اگه نیست پس چشه؟ممنون.(البته اضافه کنم که قناریم ریزه خوانی نمیکنه بلکه تک جیغ میزنه.)

  1. fz.andishesabz می گوید

   با واحد خدمات تماس حاصل فرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.