قناری

علائم آمادگی قناری نر و ماده برای جفت شدن | علائم تخم داشتن قناری ماده

نشانه های آماده به جفت بودن قناری

قناری ها در فصل های مختلف با ایجاد شرایط مناسب خود را برای تولید مثل و تکثیر آماده میکنند. این پرنده ها زمانیکه قصد جفت گیری و تولید مثل داشته باشند، حرکات و رفتاری خاصی از خود نشان میدهند. در این پست از وبلاگ سایت چیکن دیوایس رفتارهایی که قناری نر و ماده به هنگام مستی از خود نشان میدهند و زمان جوجه کشی قناری را توضیح میدهیم. همچنین در ادامه این مطلب علائم تخم داشتن قناری ماده نیز شرح داده شده است.

یکی از اشتباهاتی که افراد مبتدی انجام میدهند این بوده که با مشاهده آواز خوانی قناری نر خیلی سریع برای جفت زدن این پرنده اقدام میکنند. در حالیکه جفت زدن قناری و آماده شدن این پرنده برای جوجه کشی نیاز به صبر و حوصله دارد وگرنه موفق به تکثیر آن نخواهید شد. وقتیکه قناری به طور کامل برای جفت زدن آماده نباشد، مدت زمان بیشتری طول میکشد تا با ماده جفت بخورد و همچنین شانس نطفه دهی کمتری دارد. پس به نفع شماست که تا آماده شدن کامل قناری برای جفت گیری صبر کنید.

علائم آمادگی قناری نر

قناری نر زمانیکه برای جفت گیری آماده میشود به شکل رسا و بلند شروع به آواز خوانی میکند. در اصلاح به این نوع خواندن قناری، قرص خواندن گفته میشود. همچنین در زمان آواز خواندن پرهای پیشانی پرنده بلند میشود.

یکی دیگر از نشانه های آمادگی جنس نر، چسبیدن به قفس و همزمان آواز سر دادن می باشد. بطوریکه قناری نر به شدت میله های قفس را با پاهایش میگیرد گویی که انگار قصد کندن میله را دارد یا میخواهد انرژی به میله منتقل کند.

علائم آمادگی قناری نر - چیکن دیوایستحرک بالا و عوض کردن پاها یا اصطلاحا پا کوبیدن در هنگام خواندن از دیگر نشانه های مستی کردن قناری نر می باشد. همچنین در زمان خواندن بر روی تیرک به سمت چپ و راست راه میرود. این نشانه ها بعنوان رقص قناری نر نیز شناخته میشوند. تمامی این علائم برای جلب توجه ماده بوده تا به قناری نر علاقه نشان دهد. قناری نر در زمان آماده بودن جست و خیز زیادی داشته (بی قرار است) و از این طرف قفس به آن طرف می پرد.

از دیگر علائم مستی کردن قناری نر، بال بال زدن و آویزان کردن بال ها می باشد. همچنین قناری نر در زمان آمادگی سر خود را به سمت بالا میگیرد و قدش کشیده میشود.

وقتیکه قناری نر آماده به جفت است، پس پرنده بیرون زده و به شکل استوانه ای دیده میشود. وقتیکه علائم مستی در قناری نر مشاهده کردید بهتر است که بیش از یک هفته صبر کنید تا قناری نر به طور کامل علائم مستی نشان دهد و کامل آماده جفت گیری شود.

گاها قناری نر و ماده با هم آماده نمیشوند. اگر بعد از آمادگی کامل قناری نر، این پرنده جفت پیدا نکند، ناامید شده و پس می رود و دیگر علائم مستی نشان نمیدهد. در این مواقع میتوان مجددا قناری نر را آماده کرد. برای این منظور ابتدا باید شرایطی ایجاد کنید که نر تا ۲ الی ۳ روز ماده را نبیند. سپس صدای آواز قناری برایش پخش کنید. به مقدار کم بادام زمینی را با یک حبه قند پودر نموده و در اختیار قناری نر قرار دهید. همچنین خوردن تخم مرغ آب پز هم باعث میشود تا قناری نر انرژی بگیرد و مجددا مستی کند.

علائم آمادگی قناری ماده برای جفت شدن

علائم آمادگی قناری ماده با جنس نر کاملا متفاوت است. قناری ماده زمانیکه آماده جفت گیری است بصورت ممتد جیک جیک میکند و بال بال میزند. ماده حتی گاهی از سر مستی زیاد بصورت ریزه خوانی می خواند. در این موارد برخی افراد به اشتباه فکر میکنند که جنس قناری آنها نر است. پس جنس ماده هم در صورت مستی بیش از حد ممکن است بخواند. در پست تشخیص جنسیت قناری به طور کامل درباره مشخصات نر و ماده این پرنده بحث نموده ایم. حتما این مطلب را هم مشاهده کنید.

علائم آمادگی قناری ماده برای جفت شدن - چیکن دیوایسیکی دیگر از علائم آماده به جفت بودن ماده، خرد کردن کاغذ کف قفس و جابجایی و جمع آوری پرها و خرده کاغذ در دانخوری می باشد. حتی گاها ماده کمی از پرهای خود را هم میکَند. این رفتارها در واقع برای لانه سازی و تزیین لانه می باشد. البته در اندک مواردی جنس نر نیز این رفتار را نشان میدهد. در این موارد میتوان جای تخمگذاری در اختیار ماده قرار داد.

خم شدن به سمت جلو و بالا دادن دم به سمت بالا از دیگر نشانه های مستی کردن قناری ماده است. قناری ماده آماده در جواب آوازخوانی نر، سوت میکشد. همچنین این پرنده وقتی سینه و شکم خود را به چوب نشیمنگاه نزدیک میکند و سر خود را بالا نگه میدارد یعنی تمایل زیادی به جفت گیری دارد.

پس قناری ماده در زمان آمادگی کوزه ای شکل می باشد. اگر قناری های شما از نژاد فری یا گلاستر می باشند بهتر است که پرهای نزدیک مخرج آنها را کوتاه کنید. چون این نژادها پرهای زیادی در کنار پس خود دارند که این تراکم بالا مانع جفت گیری کامل میشود. انواع نژاد قناری را در این پست بخوانید.

علائم تخم داشتن قناری ماده

باز شدن پس قناری ماده نشانه جفت گیری است. این پرنده ها بیشتر صبح هنگام جفت گیری میکنند پس ممکن است جفت شده باشند و دیگر علائم مستی نشان ندهند. در این صورت پس ماده را بررسی کنید که ایا نسبت به قبل باز شده است یا خیر.

توجه داشته باشید که ماده قناری در اثر مستی زیاد حتی بدون جفت گیری و حضور قناری نر نیز تخمگذاری میکند ولی این نوع تخم ها هرز بوده و فاقد نطفه هستند.

علائم تخم داشتن قناری ماده - چیکن دیوایسبعد از جفت گیری قناری نر و ماده بلافاصله منتظر تخمگذاری پرنده نباشید. روال تخمگذاری ماده قناری یک هفته الی ۱۰ روز و گاها بیش از ۱۰ روز نیز طول میکشد. اما زمانیکه قناری ماده تخم در شکمش داشته باشد رفتار متفاوتی دارد. توجه داشته باشید که قناری ماده که تخم داشته باشد بدون کوچکترین مشکل میتواند پرواز کند و از این شاخه به اون شاخه بپرد.

لانه سازی و گود کردن چال و ماندن بیش از حد در داخل لانه نشانه آمادگی ماده برای تخمگذاری است. همچنین یکی دو روز قبل از تخمگذاری ماده، معمولا پشت کمر او حالت برامدگی دارد. در این زمان پس پرنده ماده متورم شده و پرنده با حالت سنگین بر روی تیرک میپرد.

نکته پایانی

در زمان جفت انداختن قناری ها مخصوصا زمانیکه ماده در آستانه تخمگذاری است، از دستکاری، دست مالی و جابجایی قفس و لانه پرنده ها خودداری کنید. چون این کار باعث میشود پرنده بر روی تخم نخوابد. اگر تحت هر شرایطی قناری ماده بر روی تخم ها نخوابید مجبور به خرید دستگاه جوجه کشی خانگی هستید یا اینکه باید تخم های نطفه دار را به زیر پای قناری پرستار منتقل کنید.

نوشته های مشابه

‫۸۷ دیدگاه ها

 1. سلام
  قناری نرم به خوندن هنوز نیوفتاده ولی صدا قناری که میزارم شروع میکنه به این ور اون ور پریدن
  ولی مادهه اوکیه میخونه
  من اینارو از الان به خاطر کم بود جا توی یه قفس انداختم
  تغذیشونم خوبه میشه گفت قبل مستی دوتاشونه
  مشکلی نداره که الان باهم تویه قفسن ؟
  بعد اگه هم از همدیگه جداشون کنم صداشون در میاد

  1. سلام دوست عزیز
   نه مشکلی نداره اینکه کنار هم هستن
   اگه بهمدیگه عادت کرده باشن صداشون در میاد

  2. من دوتا قناری نر و ماده دارم الان ۶ماهشونه گذاشتمشون با هم تو یه قفس تا جفت شن اما نر ساکته چیزی نمیخونه ولی تا قبلش همش میخوند نمیدونستیم چیکارش کنیم حالا نمیدونیم چیکارش
   کنیم براشون ۳ تا ظرف غذا گذاشتم ولی باز سر دونه و آب دعوا میکنن ولی ته از قفس درشون میارم همش پیش همن تو قفس اما نه

   ببخشید اگه غلط املایی داشتم من یه پرورش دهنده ی ۱۰ ساله ام😂

   1. سلام فاطمه جان
    نگران نباش و صبور باش
    اجازه نده کسی به قفس ضربه بزنه و دورو بر پرنده شلوغ باشه تا کم کم عادت کنه به محیط

  3. دوست عزیز شما باید قناری هارو جدا کنید بعد از اون قناری ها هم دیگرونبینن بعد مرتب صدای قناری پخش کنی برای نر بعد یک هفته شروع به آواز می‌کنه البته تغذیه باید مرتب باشه یکه روز سیبخیک روز تخم‌مرغ یک روز بادام

 2. من یه قناری نر ۱هفته بود داشتم و یدونه ماده خریدم بعد چند وقت انداختمشون پیش هم بعضی وقتا نر ماده هرو میزنه بعد قناری نر دیگه نمی‌خونه چیکار کنم

  1. سنشون رو میدونید ؟ گاهی اوقات یا بیشتر وقت ها میزنتش؟ شدید میزنه و احتمال میدین آسیب بزنه بهش ؟ نحوه جفت زدن اشتباه بوده احتمالا . مقاله زیر رو کامل بخونید :
   نحوه جفت زدن پرنده زینتی

  2. نباید کنار هم میزاشتیشون یا باید از اول کنار هم باشن
   یا تا ۶ماهگی از هم جدا باشن بعد کم کم قفسشون رو به هم نزدیک کن وقتی نر شروع کرد به غذا دارن به ماده کنار هم بزار
   حالا که نمیخونه بهش جوانه بده جوانه گندم خیلی خوبه و پودر جوانه مخصوص قناری

 3. سلام وقت بخیر.من یک جفت قناری دارم ۲۰ روزه که جفت کردم .قناری ماده تخم گزاشته .ممکنه که تخمهاپوچ باشن ؟

  1. نر جوجه پارسال ماده هم ۲سالش هردو اعلام دارن یه روز صدای قناری کزاشتم انداختمشون پیش هم بعد نر آواز خونم پرا شو باز کرد پرهای پیشاتیشم پف کرد گذاشت دنبال ماده ماده هی فرار میکرد چیکار کنم

 4. سلام من قناری جفت انداختم ماده تو لانه می‌خوابه لانه سازی کرده بیش تر از ده روز که تخم نذاشته

 5. با سلام و تشکر از ادمین
  من یه نر و ماده به گفته فروشنده سه ماهه گرفتم جفتش هم انداختم تو یه قفس ولی الان نر صبح تا شب سعی می‌کنه جفت بشه ولی ماده فرار می‌کنه ممنون میشم راهنمایی کنین

   1. ادمین جان دو هفتست گرفتم مغازه دار گفت سه ماهست تغذیشون همین دونه های معمولی مخصوص پرنده و شربت ویتامین خارجی هم گرفتم گاهی هم میوه

    1. جداشون کن سنشون کمه. دونه های معمولی منظورت کتان و ارزن هست ؟ کتان رو کم کن کاهو بده بهشون

 6. دوستان ۲تا قناری نر و یه ماده نزدیک هم تاثیری در اماده شدن برای جفت هم شدن ندارن.

 7. سلام من یه جفت قناری دارم که یک هفتس گذاشتمشون کنار هم قفساشونو
  ولی وقتی میندازمشون پیش هم قناری نر بالهاشو باز میکنه و نوکشم باز میکنه و با صدای جیک حیک عجیبی میزاره دنبال ماده و ماده فرار میکنه
  دلیلش چیه

  1. سلام نر امادست احتمالا و ماده خیر . مقاله رو بخونید براشون AD3E تهیه کنید . غذاشون چیه ؟

 8. سلام من یه قناری نر ابلق داشتم دو هفته پیش یه قناری ماده مست آماده براش خریدم نر میخوند و ماده هم بعضی وقتا جیک جیک می‌کرد. قفسشون دور از هم بود ولی از یه نیمرخ می‌تونستند همو ببینن به مدت ۲ روز قفس هاشون رو زدم کنار هم ولی نر بعضی وقتا میخوند دیروز جفتشون کردم ولی نر نمیخونه و فقط واسه ماده مثل گنجشک جیک جیک میکنه
  سر دانه خوردن دعواشون میشه یا بعضی وقتا الکی نر ماده رو میزنه یا ماده نر رو میزنه پرنده فروش میگفت این دعواشون طبیعی است بعد مدتی خودشون جفت میرن
  ولی من نگرانم میشه کمکم کنید
  آیا اين دعواشون طبیعی است و بعد مدتی جفت میرن یا نه من چیکار کنم تا جفت برن

 9. من ی قناری نردارم قرص میخواند جفت زدم ماده روی تخمها یس مرد قناری نربعدازمدتی دیگرنخواند مدتی ریزه خوانی کردولی دیگرنخواندراهنمای کنید

 10. سلام من دوتا قناری دارم نر هیچ جنب جوشی انجام نمیده وقتی ماده رو ازکنار اون بر میدارم شروع به آواز خواندن میکن
  ه

  1. سلام تغذیشون چیه ؟ براشون قطره ad3e بخرید اگر میخواین که جفت گیری کنن

 11. سلام من یه جفت قناری دارم که سه هفته ست پیش هم انداختم و الان قناری ماده ام سنگین به نظر می رسه و پوف می کنه و بیشتر کف قفس می شینه چی کار باید بکنم ؟

 12. سلام
  من یک قناری نر داشتم تا دو ماه پیش نمیخوند الان شدید و سفت می‌چسبه به قفس و میخونه یه ماده براش خریدم ماده به خوندن نر بعضی مواقع اهمیت میده و پر و بال میزنه الان چند روز گذاشتم صدای هم را بشنوند و الان کنار هم گذاشتم قفس هاشون را و الان قناری نر میره به ماده غذا بده ماده بعضی مواقع از نر استقبال میکنه و بعضی مواقع اصلا اهمیت نمیده ولی ماده اصلا آروم نمیشینه و دائم در حال جست و خیز هست و بعضی مواقع کنار قفس های هم دیگر میان و به هم غذا میدن
  میخواستم بدانم الان وقت این هست که نر را به قفس ماده ملحق کنم یا هنوز زود است ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام ماده رو بندازید توی قفس نر . اینحجوری قلمرو طلبی کمتر میشه . الان وقت مناسبیه

    1. قناری با مرغ و خروس فرق داره
     بهتره چنین کاری انجام نگیره در اون صورت یکیشون افسرده شده و تلف میشه

 13. سلام ارادت من یک قناری نر دارم با ۳تاماده جفت شده و۱۴تاتخم گذاشتن ولی تخمها پوچ بودن ویتامین دادم چکار کنم اینبار پوچ نشه تخمها شوند روزی چند بار هم جفت میکنه

  1. سلام یه نرو ماده باشن . تغذیشه چیه ؟ براشون قطره ad3e بخرید

    1. قطره AD3E رو باید به مدت ۵ روز، روزی ۴ قطره توی آبخوری بریزید . بعد از ۵ روز، به مدت ۱۰ روز قطع کنید قطره رو. مجددا ۵ روز بدین بهشون

 14. سلام من ی قناری نر شرور دارم از صب تا شب شلاقی میخونه
  امروز براش ی ماده گرفتم زیر قفس گذاشتم
  بازی میکنه ب قفس میچسبن دوتاشون ولی فقط مدام صوت میزنن برای هم قناری نرم دیگ نمیخونه
  مشکل کجاس ممنون میشم پاسخ بدین

   1. با سلام خدمت شما من یه جفت قناری اوپال درم ۷روزه آوردنشون خونح و از بچهاشون جدا کردن من خریدمشون ولی آلن جفت گیری نممکن و بعضی اوقات روی چوب پر میزنن ولی تکون نمخورن یا بعضی اوقات جواب هم میدن لونح هم گذاشتم

    1. سلام ماشین جوجه کشی خریدین یا پرنده؟ استراحت بدین بهشون تا ۳ ماه ! بعدشم هنوز ۷ روز خریدین انتظار دارین چیکار کنن ؟

    2. سلام من یه قناری نردارم باهیچ ماده ی جفت نمیشه کاملا هم مسته دلیلش میتونه چی باشه

    3. سلام
     دلیلش شاید نحوه ی اضافه شدن ماده ها باشه ! چجوری ماده ها رو اضافه میکنی به قفس این ؟

   2. سلام قناری قناری ماده داشتم یک ماهه هستم قناری خریدم الان ۳ روز است یکجا انداختم لونه هم گذاشتم قناری نر از لونه پنبه می اندازد بیرون راهنمایی کنید

    1. سلام
     ۳ روزه زمان کمی هست ، لانه رو بردار تا به همدیگه عادت کنن بعد

 15. سلام من قناری خریدم نر و ماده اصلا نمیخونه نر نمی‌دونم هنوز به محیط عادت نکرده یا چی؟

 16. باسلام خدمت دوستان بنده یه جفت قناری نروماده دارم۳روزه کنارهم تویه قفس هسن هم نرهم ماده هر۲شون نوک وبالشون باز میکنن میزارن دنبال هم ولی من اصلا ندیدم پشتی کنن آیااینا جفت شدن یاخیر. نرو وقتی میزاره دنبال ماده و فرار میکنه خب اگه آماده نباشه پس چرا خودماده ومیزاره دنبال نرو. درواقعه چه ماده چه نرهر۲شون همدیگه رودنبال میکنن

  1. تغذیه کافی داشته باشن و حتما براشون لانه بذار
   کم کم جفت میشن
   به سنشون هم توجه کن که حتما سن بلوغ رو رد کرده باشن

 17. من یک جفت قناری دارم یکی ۸ روزه دارمشون ولی وقتی می خواهن جفت بشن ماده نمی زاره بایدصبر کنم

 18. سلام قناری جفت زدم ولی ۱۳روزه هست تخم نکرده یا جفت خوردنشو ندیدم ولی نر به ماده دون میده علت این چیه

   1. سلام من یه قناری نر دارم چند ماهه جفت نداشت ک براش یه ماده خریدم یک ماه از هم جداشون کردم صدای همو میشنیدن و هم نر آواز میخوند هم ماده جفتشون زدم دو هفته پیش هم بودن ولی ندیدم ک جفت گیری کنن براشون لانه گزاشتم نر میرفت تو لونه ولی ماده نمیرفت گفتم شاید هنوز آماده نباشن دوباره از هم جداشون کردم به نظرتون چیکار کنم

    1. سلام شاید شما ندیدین اما جفت گیری کردن . غذاشون چیه ؟

 19. سلام خسته نباشید من قناریام جفت شدن ماده هم پشتش تخم دارد ولی یکی دو روزه پف کرده قناری ماده ام از چیه اگر جواب بدیت ممنون میشم

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست باید علائم بالینی پرنده رو ببینی ، فضله ، سرفه ، سردی هوا و …

 20. یه جفت قناری دارم هر دوتاش مست هستن جفت شدن اما ماده برای نر تاتی نمیده .علتش چیه

   1. تاتی یعنی اجازه نمیده نر باهاش جفتگیری کنه .ماده وقتی دمش را بلند میکنه و میشینه بهش میگن تاتی .هر منطقه یه چیزی میگه ماهم میگیم ماده قناری به قناری نر تاتی نمیده یعنی نمیزاره جفتگیری کنه

    1. اوکی جالب بود
     چه مدته داریش ؟ قفس رو جابجا میکنی

    2. سلام اصلا جابجا نمیکنم فقط موقع نظافت کشو زیرین را در میارن و یک کشو تمیز میزارم اون یکی که تمیز نیست میبرم با آب گرم میشورم و آماده میکنم برای دفعه بعد..به نظافت پرنده ها خیلی میرسم چون خونه نگه میدارم نمیخوام بوی مدفوع پرنده ها توی خونه احساس بشه .تغذیه هم از بهترین ها استفاده میکنم

  1. سلام خسته نباشید من قناریام جفت شدن ماده هم پشتش تخم دارد ولی یکی دو روزه پف کرده قناری ماده ام از چیه اگر جواب بدیت ممنون میشم

   1. سلام
    اگه میبینی که نمیتونه خوب راه بره حتما ببرش دامپزشک امکان داره که تخم داخلش گیر کرده باشه

 21. سلام من یک جفت قناری دارم الان نزدیک یک ماه ک همیه کاراشونو انجام دادم از هم جداشون کردم گذاشتمشون پیش هم حالا دو هفته دارن دعوا میکنن بعدباهم خوب میشن تای چن وقت حالا قناری ماده انگاری سنگینه ب ایور و اونور قفس میپره چکار کنم

  1. سلام تغذیشون چیه ؟ مکمل کلسیم از داروخانه دامپزشکی براش تهیه کنید . احتمالا تخم داره . زیاد کف قفس میشینه ؟ پف داره ؟

   1. سلام من یه قناری دارم نمیخونه نگاه کردم نر هستش ولی نمیخونه لطفا راهنمایی کنیدتشکر

    1. سلام
     اگه تازه خریدی طبیعی هست
     اگرم خیلی وقته خریدی ممکنه از تغذیه ، محیط شلوغ ، جابجایی قفس و … باشه

    2. یه جفت قناری دارم هر دو مست هست نر خوب میخونه و خودش رو ب قفس میچسپونه و ماده هم دمش رو بالا میگیره ولی وقتی نر بخواد بپره نمیزاره

 22. سلام من یه جفت قناری دارم نره شلاقی میخونه ولی ماده اصلا تحرکی ندارن و هیچ عکس العملی نشون نمی ده و همش یه جا نشسته و پف کرده اشکال کار کجاست ؟ باید چه کنم من ک گیج شدم

  1. سلام
   نشسته و پف کرده
   ماده بیمار هست ، باید ببریش پیش دامپزشک حیوانات خانگی

 23. با سلام یه سوال دارم من چند روز پیش قناری نر رو که خیلی مست بود با ماده انداختم توی یه قفس اوایل بهم غذا میدادن یه بار هم باهم جفت گیری کردن ولی بعد از اون یهو ماده بهش حمله کرد دم قناری‌ نر رو میکشید من هم از هم جداشون کردم ماده رو فروختم حالا مر یه ریس جیک جیک میکنه یه ماده آماده براش خریدم نر براش میخونه ولی هنوز جیک جیک میکنه به نظرتان چکار کنم ماده خودشو براش بیارم یا با همین ماده باشه

  1. سلام نباید یهو میذاشتینشون پیش هم . اول توی دوتا قفس جدا بذارید جوری که فقط صدای هم رو بشنون بعد کم کم به هم نزدیکشون کنید

 24. سلام قناری‌ نر من بعداز جدا کردن از ماده یه ریس داره جیک جیک میکنه آیا به نظرتان ماده رو نفروشم

   1. من قناری ماده ام براش یک کوزه گرفتم توی قفسش پنبه گزاشتم خودش پنبه ها رو گزاشت تو کوزش یکی تخم گزاشت ولی شکست نره هم تو کوزه نمیره به نظرتون چیکار کنم؟

   2. سلام من یه قناری نر گرفتم ۱۵ روز پیش میخوند رفتم یه ماده هم گرفتم تو قفس جداگانه گذاشتم کنار قناری نرم الان قناریم ساکته اصلا هم نمیخونه چیکار کنم مشگل چیه میشه راهنماییم کنید ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     کل توجهش معطوف شده به ماده که نمیخونه

 25. من دوتا قناری گلاستر خریدم به من گفت نر و ماده هست اما دوتاشون شبیه همن

  1. برای اطمینان از جنسیت یا از یک پرورش دهنده مجرب سوال کنید یا ببرید آزمایش DNA بگیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا