حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

عوامل موثر در نطفه دار شدن تخم

تخم های نطفه دار
تخم های نطفه دار

عوامل موثر در نطفه دار شدن تخم

عوامل متعددی در نطفه داری تخمموثرند که عبارتند از :
سن پرنده : سن پرنده بر باروری تاثیر قابل توجهی دارد . پرندگان نر جوان با وجود اینکه از نظر جنسی به بلوغ رسیده اند به حد کافی اسپرم تولید نمی نمایند . تخم های اولیه ی گذاشته شده غالبا کوچکتر از آنهایی هستند بعدها گذاشته میشوند و باروری آنها نیز پایین است .
نسبت نر به ماده: زیاد یا کم بودن تعداد نرها سبب کاهش باروری می گردد. نسبت نر به ماده در مرغ بومی ۱ به ۱۰- ۸، بوقلمون ۱ به ۱۰، غاز ۱ به ۵- ۴، اردکی ۱ به ۵، مرغ شاخدار ۱ به ۴، بلدرچین ۱ به ۳، کبک ۱ به ۴-۳، قرقاول ۱ به ۶-۵ و شترمرغ ۱ به ۳ ماده است
جایگاه : جایگاه پرندگان باید راحت و تمیز باشد و شرایط محیطی مورد نیاز پرنده را تامین نماید . نوع جایگاه نیز اهمیت زیادی دارد . با پرورش گله ی مادر بر روی بستر در مقایسه با پرورش قفس میتوانید باروری را افزایش دهید .
تغذیه: کمیت و کیفیت خوراک بر باروری موثر است. در تغذیه ی گله های مادر باید مواد غذایی مورد نیاز را به مقدار کافی تامین کنید. در صورت کمبود شدید، ماده ها خواب تخمگذاری نمی کنند و نرها نمی توانند تخمها را بارور نمایند و تغذیه ی بیشتر از حد نیاز نیز سبب کاهش باروری است.
درجه حرارت : درجه حرارت می تواند شرایط مطلوب مورد نیاز پرنده را تحت تاثیر قرار دهد. هرگز اجازه ندهید جایگاه ها سرد و یا خیلی گرم باشند زیرا اثر نامطلوبی دار باروری دارند. حداقل درجه ی حرارت مطلوب محیط داخل سالن برای پرندگان باید حدود نوزده درجه سانتی گراد باشد.
نور: یکی از مهم ترین “ابرت نور تغییر زمان بلوغ جنسی در دوران رشد است.کاهش طول مدت نوردهی بلوغ جنسی را به تاخیر می اندازد و همین باعث میشود تخم های اولیه بزرگتر تولید شوند که هم از نظر مصرف و هم از نظر قابلیت جوجه کشی شرایط بهتری دارند. نور علاوه بر تاثیر در دوره رشد، در دوران تولید نیز با تحریک غده ی هیپوتالاموس و هیپوفیز و ترشح هورمونها سبب تولید تخم می شود. طول مدت نوردهی در زمان تخم گذاری برای حداکثر تولید تخم ۱۴ تا ۱۶ روی کمیت اسپرم نرها هم اثر دارد و سبب تولید اسپرم های با کیفیت می شود.
بیماری: بیماریهای مزمن مانند سل پرندگان، آسپرژیلوس و کوکسیدیوز از عواملی هستند که پرندگان را غیربارور مینمایند . پرندگانی که به ظاهر از عفونت های های سالمونلایی و بیماری نیوکاسل نجات یافته اند باروری شان ضعیف و قابلیت جوجه درآوری آنان نیز نامناسب است . انگلها همانند نماتدها، کرم ها، جرب ها، شپش ها و … نیز از عو امل بسیار متداول افزایش ناباروی اند. اثر انگل بر باروری غیر مستقیم است. انگل ها سبب می شوند جذب خوراک کاهش یابد. کمبود ثانویه ی ویتامین ها و مواد مغذی دیگر نیز از تاثیرات دیگر آنهاست
کبفیت تخم : بهترین تخم ها از گله های مادری که در سلامت کامل و در شرایط مطلوب به سر می برند به دست خواهند آمد. عواملی از قبیل تراکم بالا، کمبود آب و یا غذا در نهایت سبب بروز استرس در سطح گله شده و متعاقب آن، کاهش تولید بروز می نماید و تخم هایی با کیفیت نامطلوب تولید می شود. این گونه ضایعات در تخم های تولید شده بلافاصله مشاهده نمیشوند اما می توانند بر روی جنین های در حال رشد در داخل تخم و یا جوجه های حاصل از آنها در دوره پرورش تاثیر بسزایی داشته باشند.
کیفیت پوسته تخم های تولید شده ممکن است تحت تاثیر وضعیت سلامت و تغذیه گاه مادر قرار گیرد و به دنبال آن، خود نیز بر میزان جوجه در آوری تاثیر گذارد. متاسفانه کیفیت تخمها ممکن است در فاصله زمانی که توسط پرنده گذاشته می شود و قبل از خوابانده شدن آن در دستگاه، دستخوش تغییرات ناخواسته ی شود.
وجود آشیانه های تخمگذاری نامناسب و مدت زمان طولانی قبل از جمع آوری تخم سبب افزایش آلودگی پوسته تخم می گردد. ترکها و شکستگیهای پوسته ی تخم در اثر طراحی بد آشیانه ها و یا لگدمال شدن آنها توسط پرنده به وجود می آیند. وجود شکستگی ها و ترک بر روی پوسته تخم سبب نفوذ آلودگی به درون آن شده، باعث کاهش کیفیت تخم می شود. حمل و نقل تخمها نیز بر روی ماندگاری جوجه های حاصل از آنها موثر میباشد.
در صورتی که دست کارکنان در هنگام جمع آوری تخمها به مدفوع و یا محتویات سایر تخم های شکسته، آلوده باشد به سادگی سبب انتقال آلودگی به تخمهای تمیز می شوند. در ضمن آلودگی ممکن است به دلیل عدم شستشو و ضد عفونی نمودن وسایل حمل و نقل مانند گاری ها ، سبدها و سینی های به کار گرفته شده در فاصله ی بین محموله تخم نیز اتفاق بیافتد. به علاوه حمل و نقل تخم ها و انتقال آنها می تواند سبب اختلال در ساختمان داخلی تخم شده، با خیال این امر از قدرت حیاتی جنین داخل آن کاسته شود .

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.