پاکسازی پرندگان زینتی قبل از جفت گیری

پاکسازی پرنده قبل از جفت زدن، یکی از مهم‌ترین مراحل پرورش و تکثیر پرندگان است. در واقع برای پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری، باید حتما اقدامات خاصی از قبیل دارو درمانی و رعایت بهداشت محیط را انجام بدهید. اما روش پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری چیست و چگونه باید آن را انجام داد در ادامه به شرح مفصل این موضوع پرداخته ایم.

دستگاه جوجه کشی آژاکس ۷۲ تایی
دستگاه جوجه کشی آژاکس ۷۲ تایی
» قابلیت جوجه کشی از تخم پرندگان زینتی و محلی
» طراحی شده در کشور ترکیه
» استفاده از سیستم سوئیچینگ به جای ترانس برای افزایش راندمان
قیمت : ۵,۸۹۵,۰۰۰ تومان

مراحل پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری

باید توجه کنید که بدون پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری، سلامت نطفه و خود پرنده در خطر خواهد بود. به همین دلیل، باید مراحل پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری را کاملا جدی گرفت.

۱) پاکسازی بدنی

در مرحله اول برای پاکسازی باید پرنده را استحمام کنید. سپس از داروهای ضد شپش و پشت گردنی برای آن استفاده کنید. گرفتن ناخن‌های پرنده برای نظافت کلی و همچنین جلوگیری از آسیب وارد کردن به جفت الزامی است.

۲) پاکسازی انگلی

اولین مرحله از مجموع مراحل پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری، پاکسازی انگلی است. در این مرحله پرنده باید حتما هر سال یک نوبت داروی ضد انگل دریافت کند. طریقه مصرف داروی ضد انگلی و مقدار دارو کاملا به شرکت سازنده آن بستگی دارد.

بنابراین هنگام مصرف به دستورالعمل داروخانه یا دامپزشک توجه کنید. با این حال به طور معمول، برای پاکسازی انگلی پرنده باید به مدت دو روز پشت سر هم، ۱ سیسی دارو در یک لیتر آب به پرنده داده شود.

سپس در مرحله بعدی، پس از ۱۴ روز مجددا باید مجددا ۱ سی سی داروی ضد انگل در ۱ لیتر آب را به مدت دو روز متوالی به پرنده بدهید. چنانچه هرگونه بی نظمی در این روند به وجود بیاید؛ داروی ضد انگل بی تاثیر خواهد بود.

۳) پاکسازی کبدی

مرحله بعدی پاکسازی پرنده پیش از جفت گیری، بررسی وضعیت کبد پرنده است. در این مرحله باید پرنده توسط دامپزشک معاینه شود و در صورت درگیری حاد تا خفیف از داروی مناسب قبل از جفت گیری استفاده کنید.

داروی مناسب پاکسازی کبدی پرنده، کبد شور است. شما می‌توانید با توجه به شدت درگیری پرنده خود بین ۳ تا ۷ روز از داروی کبد شور استفاده کنید.

۴) پاکسازی دستگاه تناسلی

معمولا علائم بیماری‌های دستگاه تناسلی پرندگان پیش از جفت گیری نمایان نیستند. با این حال در صورت وجود هرگونه مشکل در دستگاه تناسلی، پرنده به صورت کامل برای جفت گیری آماده نمی‌شود و حتی ممکن است در صورت جفت گیری، تخم پرنده بدون نطفه باشد.

به طور کلی مشکلات دستگاه تناسلی پرنده باعث به وجود آمدن اختلالاتی در روند جفت گیری و تخم گذاری از جمله مردن جوجه داخل نطفه بخاطر انتقال عفونت از والدین به داخل تخم و همچنین تلفات و مرگ جوجه‌ها تا سنین ده روز بعد از تولد خواهد شد.

۵-پاکسازی عفونت‌های داخلی

پرندگان ممکن است که به عفونت‌های داخلی میکروبی یا باکتریایی و قارچی به دلایل مختلفی مبتلا شوند. تنها راه پاکسازی عفونت‌های داخلی پرنده‌، استفاده از داروی آنتی بیوتیک با دستور پزشک است.

در واقع استفاده از داروهای آشامیدنی یا قطره چشمی آنتی بیوتیکی برای پرندگان امکان پذیر است؛ اما در صورت عدم توجه به نسخه پزشک ممکن است که در بدن پرنده مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد شود.

به منظور جلوگیری از این مشکل، به هیچ وجه نباید به صورت سرخود از داروهای آنتی بیوتیکی برای پرنده خود استفاده کنید. همچنین توجه کنید که طریقه مصرف و مقدار دارو بر اساس وزن پرنده مشخص خواهد شد.

توجه کنید که محلول دارو باید هر روز به صورت تازه مصرف شود و ظرف داروی پرنده را پیش از پر کردن به خوبی شست و شو دهید.

عوارض عدم پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری

عوارض عدم پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری - چیکن دیوایس

پرندگان قابلیت بالایی در پنهان کردن بیماری های خود دارند  اما در طول دوره جفت گیری با هر گونه تغذیه اشتباه یا آلودگی محیطی، این بیماری‌ها نمایان خواهند شد. همین مسئله الزام پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری را به وجود آورده است.

عدم پاکسازی پرنده قبل از جفتگیری، عوارض جدی به دنبال خواهد داشت‌. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخم بدون نطفه
 • مرگ نطفه داخل تخم
 • نقص عضو جوجه بعد از تولد
 • مرگ جوجه چند روز اول پس از تولد
 • عدم تمایل به جفت گیری
 • ضعف و لاغری پرنده در دوران جوجه آوری
 • پرریزی از ناحیه سر و تن پرنده

نکات و بهترین دارو برای پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری

معمولا بهترین دارو برای پاکسازی پرنده، به نوع پاکسازی بستگی دارد. به طور مثال شما نمی‌توانید برای پاکسازی کبدی از آنتی بیوتیک استفاده کنید. بهترین روش شروع پاکسازی و همچنین ادامه آن، قرار گرفتن پرنده زیر نظر دامپزشک است. بهتر است به هیچ وجه از پکیج‌های دارویی غیر تخصصی و متعلق به مراکز غیر معتبر برای پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری استفاده نکنید.

سخن پایانی

چنانچه شما هم به منظور پاکسازی پرنده قبل از جفت گیری مراحل پنج گانه پاکسازی را آغاز کرده‌اید؛ باید توجه کنید که همراهی با دامپزشک در مسیر پاکسازی داخلی و تناسلی پرنده اهمیت بسیار زیادی دارد. پرندگان موجوداتی کوچک و حساس هستند و در صورت برخورد غیر تخصصی احتمال آسیب به پرنده یا نطفه بالا است‌.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

 1. سلام.من سه جفت عروس هلندی دارم که دو جفتش از یک پدرو مادرن،اگر براشون لانه بزارم و با توجه به اینکه هم خون هستن احتمال داره جوجه هاشون مشکل ژنتیکی داشته باشن؟و اگر پدر رو با یکی از جوجه ها و مادر رو با یکی از جوجه های خودشون جفت بندازم باز مشکلی پیش نمیاد برا جوجه هاشون؟

  1. سلام دوست عزیز
   کلا نباید جوجه های همخون رو بخوایید جفت بندازید یا کلا جفت نمیخورن اگه هم بخورن مشکل ژنتیکی پیدا میکنن
   و در نهایت ممکنه تو ۱۰ روز ابتدایی زندگی جوجه هاشون تلف بشه
   نباید این کارهارو بکنید ….

 2. سلام وقت بخیر دوتا سوال داشتم از شما یک عروس ماده دارم که بعد از. مردن جفتش نمیتونه ارزن رو هضم کنه ودرمدفوعش ارزن سالم دیده میشه و راهکار
  شما برای درمان این پرنده چیه سوال دوم یک جفت دیگه عروس هلندی دارم که سه بار تخم گذاشتن وار بار تخم گذاشتن مرحله اول جوجه ها داخل تخم مردن مرحله دوم فقط یه دونه جوجه از تخم خارج شد و مرحله سوم ستا تخم تبدیل به جوجه شد اما باز دوتا مردن ویژه دونه به ثمر رسید که دوماهشه حالا باید چکار کنم که دیگه این مشکل برای پرنده‌ام پیش نیاد باتشکراز پاس
  خگویی شما

  1. سلام امیر حسین جان
   مورد اول نشون دهنده ی وجود مشکل گوارشی تو پرنده ست
   به اب آشامیدنیش سه الی ۵ قطره سرکه ی سیب طبیعی اضافه کن
   به علاوه از داروخونه دامپزشکی براش پروبیوتیک مخصوص تهیه کن
   نگا کن ببین والدین به جوجه غذا میدن یا نه
   اگه نمیدن باید برداری و خودت با سرلاک بزرگشون کنی

 3. اصلا نمیدونسم قبل اینکه عروس هلندیامو جفت بندازم باید پاکسازی انجام بشه همش جوجه ها تلف میشدن ممنونم بابت این مطالب عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس