پرورش مرغ عشق بایدها و نباید های نگهداری از این پرنده زیبا در خانه

475

پرورش مرغ عشق از آموزش تا عمل

عمل نگهداری و پرورش مرغ عشق برای هر کسی جالب و سرگرم کننده خواهد بود، به شرطی که با تکنیک ها و روش های ابن کار آشنایی داشته باشد. مرغ عشق ها به پرندگانی عاشق مشهورند و با نام پاراکیت یا budgerigar نیز شناخته می شوند.

حتما شما نیز جزو کسانی هستید که به پرورش مرغ عشق و دنیای آنها علاقه مند هستید، بنابراین پیشنهاد می کنیم ویدیوی مصاحبه با پرورش دهنده مرغ عشق را تماشا کنید.

پرورش مرغ عشق، سرمایه اولیه و سود نهایی

مشخصات مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ای است که از دید اندازه در دسته پرندگان کوچک جثه قرار میگیرد. اگر دقیقتر به موضوع نگاه کنید ، این پرنده طولی برابر با ۲۱ سانتی متر و وزنی به اندازی ۴۰ گرم دارد.

از بارزترین نکات ظاهری میتوان به خطوط شش نقطه ای زیر گلو در این پرنده اشاره کرد که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. به گفته تاریخ شناسان ، اولین مرغ عشق ها دارای رنگ های بز روشن، صورتی زرد و نقش موجی سیاه بودند. جالب است بدانید استرالیایی ها از روی شکل ظاهری مرغ عشق نام ” طوطی موجدار ” را بر روی آن قرار دادند. نقش موجدار سر، صورت، گردن و پشت مرغ عشق های سبز و آبی، سیاه رنگ می باشد. 

طول عمر یک مرغ عشق در قفس بین ۵ تا ۸ سال و گاه تا ۱۱ سال می باشد که میتوان دوستی خوب برای بیشتر انسان ها باشد. همچنین  در طبیعت این پرنده بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر  میکند.

عمر این پرنده به نحوه پرورش و وضعیت سلامت عمومی آن بستگی دارد که نتیجه بهداشت و رژیم غذایی آن می باشد. که تمامی موارد گفته شده به تفکیک توضیح داده شده است.

همچنین پیشنهاد ویژه میکنیم که مقاله تغذیه مرغ عشق را از دست ندهید.

 

انتخاب و خرید مرغ عشق

بخش اول – انتخاب و خرید مرغ عشق

۱ – خرید از فروشنده معتبر

برای پرورش مرغ عشق به روش اصولی ، پرندگان خود را از یک فروشگاه یا پرورش دهنده معتبر خریداری کنید. از پرورش دهنده و یا صاحب فروشگاه در رابطه با صاحبان قبلی سوالاتی بپرسید. سپس مطمئن شوید که پرندگان در یک محیط سالم و پاک نگه داری میشوند.

علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که پرنده ها مضطرب و بی قرار به نظر نمیرسند. تمامی پرندگان داخل فروشگاه را بررسی کرده تا مطمئن شوید که از نظر فیزیکی سالم و فعال هستند. چون در صورت بیمار بودن یک یا دو پرنده احتمال انتقال بیماری به پرنده مورد نظر شما نیز وجود خواهد داشت.

مرغ عشق غیر همسان
مرغ عشق غیر همسان

۲- انتخاب جفت های غیر همسان برای پرورش مرغ عشق

برای پیشگیری از بروز نواقص در هنگام تولد، دو پرنده ای که از نظر خویشاوندی به یکدیگر مربوط نیستند را انتخاب کنید. پرندگانی که با هم مرتبط هستند اگر نر و ماده باشند با یکدیگر جفت می شوند. اگرچه نسل بعدی آنها در صورت زنده ماندن دچار ناهنجاری و یا مستعد ابتلا به بیماریها میشوند. بنابراین رعایت نکات زیر قبل از خرید مهم هستند :

 • زمانی که مرغ عشق های خود را خریداری کردید در رابطه با ارتباط خویشاوندی آنها سوال بپرسید.
 • بعید به نظر میرسد پرندگانی که توسط پرورش دهندگان مختلف نگه داری میشوند با هم ارتباط داشته باشند.
 • در برخی موارد یک جفت میتواند با نوه خود جفت شود و با خطر کمتری صاحب جوجه مرغ عشق شوند.

۳- به دنبال جفت هایی قوی بنیه باشید

به دنبال جفتی باشید که قبلا برای تولید بهترین مرغ عشق ها تولید مثل کرده اند. علاوه بر اینکه مرغ عشق ها نباید باهم خویشاوند باشند، بایستی در یک قفس نیز نگه داری شوند تا به راحتی جفت گیری کنند، چون نسبت به پرندگانی که یکدیگر را نمیشناسند، سریعتر جفت میشوند و در این حالت نیازی نیست تا زمان عادت کردن کامل جفت ها به یکدیگر صبر کنید.

 • در برخی موارد، پرندگانی که در قفس های نزدیک به هم نگه داری میشوند، زودتر از مرغ عشق های غریبه با هم جفت خواهند شد. نحوه جفت زدن مرغ عشق را در این لینک بخوانید.

۴- سن مناسب پرنده ماده

برای پرورش مرغ عشق، پرنده ماده را از بین سنین ۱ تا ۲ سال انتخاب کنید. ماده یک ساله معمولا موجب تولد جوجه های سالم تری میگردد. اگر قصد اهلی کردن مرغ عشق را دارید بهتر است که جوجه مرغ عشق که به تازگی دونخور شده است (جوجه تقریبا دو ماهه) را تهیه و تربیت کنید. اهلی کردن مرغ عشق های وحشی که بالغ شده اند سخت و زمان بر است و گاها نشدنی.

 • اگر مطمئن نیستید که مرغ شما چند ساله است، میتوانید جهت ارزیابی آن به دامپزشک خود مراجعه کنید. دامپزشک میتواند سن تقریبی پرنده شما را مشخص کند.

۵- سن مناسب پرنده نر

برای جوجه کشی پرنده نر را از بین سنین ۱ سالگی انتخاب کنید. مانند مرغ عشق ماده، اگر پرنده نر نیز حداقل یکساله باشد، فرزندان سالم تری به وجود میاورد. بر خلاف ماده ها، پرندگان نر تا سن ۶ سالگی قادر به ایجاد فرزندان سالم هستند.

 • در صورتی که از سن مرغ عشق خود مطمئن نیستید، درنگ نکنید و با مراجعه به یک دامپزشک شک و شبهه خود را برطرف سازید.

 

بیماری مرغ عشق
بیماری مرغ عشق

۶ – تست سلامت مرغ عشق ها

پرندگان خود را نزد یک دامپزشک ببرید تا سلامتی آنها را تایید کند. اطمینان حاصل کنید که به یک دامپزشک معتبر و دارای تجربه کافی در مورد پرنده های زینتی مراجعه کرده اید، زیرا این افراد برای درمان مرغ عشق ها تخصص دارند و می توانند به شما در خصوص جلوگیری از پرورش مرغ عشق های ناهنجار و یا بیمار کمک کنند.

در ادامه به مواردی می پردازیم که دامپزشک برای اطمینان از سلامی پرندگان باید مورد بررسی قرار دهد:

 • هر دو پرنده دچار رنگ رفتگی نباشند.
 • هیچ کدام از پرنده ها دچار ترشح از مخرج خود نباشند.
 • هر دو پرنده دارای مخرج باز و مسدود نشده باشند.
 • هیچکدام دچار بی حالی و سستی نباشند.
 • هر دو بدون هیچ مشکلی بلع و دفع باشند.
 • هیچ یک از این دو استفراغ نکنند.

 

مرغ عشق ها در یک قفس
مرغ عشق ها در یک قفس

۷ – مرغ عشق ها را در یک قفس قرار دهید.

مرغ عشق های خود را در قفس با یکدیگر تنها بگذارید. برای پرورش مرغ عشق، یک قفس خصوصی برای جفت خود تهیه کنید. این موضوع نه تنها باعث راحتی بیشتر آنها میشود بلکه احتمال بچه دار شدن آنها را نیز افزایش میدهد. این جفت شدگی همانند رفتاری است که در طبیعت دارند و آنها را مسر به تولید مثل می کند.

 • اگر آنها شروع به جنگیدن با یکدیگر کردند، یکی از این دو پرنده را از قفس خارج کنید. سپس مرغ عشق ها را در دو قفس کنار یکدیگر قرار دهید. مراقب برخی از رفتارهای آنها مثل بازی کردن با یکدیگر یا تماس دادن منقار به بدن جفت از میان میله ها باشید. زمانی که با هم همراه و سازگار شدند میتوانید آنها را به یک قفس باز گردانید.

۸ – تحت نظر گرفتن پرنده ها

تماس متقابل پرنده ها را زیر نظر داشته باشید زیرا ممکن است نشانه ای از جفت گیری باشد. زمانی که پرندگان شروع به مراقبت از یکدیگر می کنند، متوجه میشوید که آنها به درستی با یکدیگر جفت شده اند. در بیشتر موارد این پرندگان تا زمانی که با هم پیوند نخورند شروع به جفت گیری و تولید مثل نخواهند کرد.

 • ممکن است ببینید که آنها در کنار یکدیگر بازی کرده و میخوابند.

 

قفس مناسب مرغ عشق

بخش دوم – ساخت قفس

۱- انتخاب اندازه قفس

برای پرورش مرغ عشق نیاز به قفس می باشد. قفسی با اندازه حداقل ۶۱ سانتی متر در ۴۱ سانتی مترانتخاب کنید. این اندازه فضای کافی برای پرواز و حرکت را به پرنده میدهد. اگرچه پرندگان شما از باهم بودن لذت میبرند اما به وقتش به تنهایی نیز نیاز دارند. یک قفس بزرگ به آنها این اجازه را میدهد تا فعالیت داشته باشند و وقت خود را به دور از شریک زندگی سپری کنند. هر جفتی که در اختیار شماست گاهی به حریم اختصاصی خود نیاز دارند.

۲- پوشاندن کف قفس با روزنامه

کف قفس و منافذ میله های آهنی را با روزنامه بپوشانید. این منافذ ممکن است برای پرندگان شما احساس ناراحتی ایجاد کند، در صورتی که می خواهید قفس را برای آنها به مکانی دنج برای جفت گیری مبدل کنید، روزنامه گزینه ای ایمن و ارزان برای کف قفس خواهد بود. به علاوه پرندگان شما از پاره کردن آن لذت خواهند برد.

 • دو لایه روزنامه را در کف قفس قرار دهید.

۳ – قرار دادن نشیمنگاه

دو یا چند تکه چوب را به حالت آویزان در قفس قرار دهید. برای اینکه هر دو پرنده بتوانند از آنها استفاده کنند به چوب ها و نشیمنگاه های بیشتری نیاز دارید. با این حال اگر فضای قفس این اجازه را بدهد، پرندگان شما از داشتن چوب ها و تاب بازی های بیشتر، لذت خواهند برد.

 • چوب بهترین وسیله برای ساختن نشیمنگاه است. از انتخاب وسیله های پلاستیکی جدا خودداری کنید زیرا پرنده ها از جویدن هر آن چیزی که در قفس است لذت میبرند.
 • بهتر است که چندین چوب با ضخامت های مختلف داخل قفس مرغ عشق بگذارید تا امکان ایجاد تنوع برای پرنده باشد. همچنین میتوان از چوب سوهان دار هم در قفس این پرنده ها استفاده کرد که برای جلوگیری از رشد بیش از حد منقار و ناخن های پای پرنده بسیار تأثیرگذار است.

 

لانه مناسب برای مرغ عشق

۴ – قرار دادن لانه در قفس  

یک جعبه لانه شکل با ابعاد ۱۵ سانتی متر در ۱۵ سانتی متر در ۲۵ سانتی متر را به کنار قفس متصل کنید. بهتر است از جعبه ای استفاده کنید که یک طرف آن باز است زیرا دسترسی ایمن به آن آسانتر میگردد. این جعبه لانه شکل در یک طرف خود دارای منفذی است که پرنده ماده براحتی میتواند وارد آن شود. سپس درون آن تخم گذاری میکند، جایی که تخم ها در آن در امان هستند.

 • لانه نشانگر این است که پرندگان چگونه در طبیعت برای جفت گیری آماده میشوند.
 • جعبه لانه شکل را میتوانید از یک فروشگاه حیوان خانگی محلی و یا به صورت آنلاین پیدا کنید و یا خودتان یکی از آنها را بسازید.
 • لانه را زمانی به قفس اضافه کنید که پرنده های شما با هم جفت شده باشند و یا نسبت به همدیگر علاقه نشان دهند.
 • در تمام طول سال لانه داخل قفس نگذارید چرا که پرنده ها با وجود لانه بیشتر مشتاق جوجه کشی میشوند در سال ۲ و حداکثر ۳ دوره جوجه کشی کافی است و آنها نیاز به استراحت دارند وگرنه در اثر ضعف تلف خواهند شد.

۵ – قرار دادن ظرف مقعر در لانه

یک ظرف مقعر را داخل جعبه قرار دهید تا از گسستگی پاها جلوگیری شود. ظرفی را انتخاب کنید که عمق آن حدود  ۲.۵ سانتی متر و قطر آن ۱۵ سانتی متر باشد. تخم ها در درون ظرف جای گرفته و این ظرف به قرارگیری آنها در لانه کمک میکند. سپس جوجه ها در درون ظرف سر از تخم بیرون میاورند که سطح مناسبی را برای پاهای آنها فراهم میکند.

 • به عنوان یک گزینه دیگر، شما میتوانید تخته ای را ساخته یا خریداری کنید و آنها را در زیر لانه قرار دهید. تخته باید یک شیب مقعر در مرکز خود داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که ظرف از یک ماده غیر سمی مانند چوب یا شیشه ساخته شده باشد.

 

۶- قرار دادن پوشال در ظرف

در داخل لانه مرغ عشق نیازی به قرار دادن الیاف و خرده چوب نیست. در لانه های پلاستیکی موجود در بازار قسمتی گود شکل در داخل لانه طراحی شده که مرغ عشق در همان محل تخمگذاری و جوجه کشی میکند. مرغ عشق ها زیاد مشتاق به جمع آوری پر، چوب، کاغذ و الیاف برای لانه سازی یا تزیین آن نیستند.

 

۷ – نظافت قفس

هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید. بطری ها و ظرف غذا را خالی کنید، بشویید و مجددا پر کنید. بستر خواب کهنه را برداشته و قفس را پاک کنید. جای خواب را با خرده چوب های تازه جایگزین کرده و سپس بطری ها و ظرف غذا را در جای خود قرار دهید. هرگونه وسیله بازی که در قفس نگهداری می شود را بشویید و خشک کنید.

 • اگر در داخل لانه تخم هایی وجود داشتند، تا زمانی که جوجه ها سر از تخم بیرون نیاوردند بستر را تعویض نکنید. با این حال میتوانید بستر قفس پرنده ها را عوض کنید و روزنامه های جدیدی را جایگزین کنید.

 

تغذیه کامل مرغ عشق

بخش سوم  – تغذیه مرغ عشق ها

یکی دیگر از اقدامات اصلی در پرورش مرغ عشق ، تغذیه آن می باشد با استفاده از دانه ها و مواد غذایی سالم و مقوی است. در مطلبی جداگانه شما را با نحوه تغذیه مرغ عشق آشنا خواهیم کرد.

 

۱- ساخت دانخوری

یک ظرف غذای بزرگ را با غذای مخصوص مرغ عشق (پلت)، دانه ها، میوه ها و سبزیجات پر کنید. از غذاهایی استفاده کنید که منحصرا برای مرغ عشقها تهیه شده اند و همواره این غذا را در دسترس آنها قرار دهید. دو بار در روز ترکیبی از دانه ها، میوه ها و سبزیجات تازه تهیه کنید. برای پرنده خود همیشه از میوه و سبزیجات تازه با قطعات کوچکتر استفاده کنید. این موضوع باعث خوشحالی مرغ عشقتان میشود.

 • چند مورد از عالی ترین میوه ها برای مرغ عشق شامل سیب، موز، زغال اخته، انگور، گواوا، کیوی، انبه، خربزه، پاپایا، هلو، آناناس و توت فرنگی است.
 • سبزیجات مناسب نیز شامل کلم بروکلی، مارچوبه، کلم بروکسل، هویج، گل کلم، کرفس، خیار، کلم پیچ، کدو تنبل، تربچه، اسفناج، کدو، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی رسیده و سیب زمینی هندی است.
 • مرغ عشق ها پس از به دنیا آوردن فرزندانشان به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند بنابراین مطمئن شوید که ظرف غذای آنها همیشه پر است.

 

۲- ساخت آبخوری

برای اطمینان از آبرسانی مناسب، دو بطری آب را به دیواره های قفس آویزان کنید. برای اطمینان از دسترسی همیشگی پرندگان به آب تازه هر روز صبح و عصر بطری های آب را خالی و مجددا پر کنید. مرغ عشق های شما برای تولید مثل به آب بیشتری احتیاج دارند. برای اینکه از تمام نشدن آب مطمئن شوید بهترین راه استفاده از دو بطری است. علاوه بر این، این کار خطر جنگیدن پرندگان بر سر آب را کاهش میدهد.

 • بطری های آب را در دو طرف قفس آویزان کنید.

 

۳- فراهم کردن غذای کافی

غذای کافی فراهم کنید تا والدین از تخم های خود تغذیه نکنند. بیشتر مرغ عشقها تخم های خود را نمیخورند اما اگر احساس کنند که غذای کافی در اختیار ندارند، احتمال خورده شدن تخم ها به وجود خواهد آمد. متاسفانه برخی از پرنده ها بعد از اینکه برای اولین بار از تخم های خود تغذیه میکنند، به اینکار عادت میکنند. مرغ عشق هایی که بعد از در اختیار داشتن غذای کافی باز هم به خوردن تخم ها ادامه میدهند، پرورش دهندگان خوبی نخواهند شد. در مقاله تغذیه مرغ عشق مفصلا به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 • اگر مرغ عشقها تخم های خود را میخورند، در دوره بعدی تولید مثل میزان غذا در قفس را افزایش دهید.

 

۴- تامین املاح و مواد معدنی

برای پرورش مرغ عشق رژیم غذایی آنها را با کپسول معدنی، کف دریا (استخوان ماهی مرکب) و نمک ید دار، مغذی کنید. این مکمل ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پرندگان مثل کلسیم را تامین میکنند. مکمل ها را داخل قفس قرار دهید و به پرندگان اجازه دهید تا آنها را با اختیار خود بخورند.

 • این مکمل ها را در فروشگاه حیوانات خانگی و یا به صورت آنلاین میتوانید پیدا کنید.

بخش چهارم – تشویق به جفت گیری

جفت گیری مرغ عشق

۱- اوایل پاییز تا اواخر بهار بهترین زمان برای جفت گیری

این انتظار را داشته باشد که پرندگان شما از ماه مهر تا ماه خرداد و یا زمان بارندگی جفت گیری کنند. مرغ عشقها معمولا از ماه مهر یا آبان شروع به جفت گیری کرده و تا ماه خرداد این کار را ادامه میدهند این عمل ممکن است پس از بارش های سنگین نیز اتفاق بیفتد. در طبیعت پس از بارندگی موارد غذایی مورد علاقه آنها در دسترس بیشتری است به همین دلیل احتمال جفت گیری و تولید مثل آنها افزایش می یابد. با این وجود هر موقع از سال بارندگی اتفاق بیفتد احتمال تولید مثل مرغ عشقها نیز وجود دارد.

 

۲- دمای مناسب اتاق

دمای مورد نیاز برای پرورش مرغ عشق به این صورت می باشد که دمای اتاق را بین ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) نگه دارید. در زمان جوجه کشی دمای ۲۵ درجه  بهترین دما برای جفت گیری است. میتوانید برای تنظیم درجه حرارت از یک هیتر در اطراف قفس استفاده کنید. در فصل های گرم از روشن کردن کولر در محل نگهداری مرغ عشق باید خودداری کنید چرا که باد سرد به راحتی باعث سرماخوردگی و ایجاد بیماری های تنفسی در مرغ عشق میشود.

 

پوشاندن قفس مرغ عشق

۳- پوشاندن قفس در شب ها

هر شب ۱۲ ساعت قفس را بپوشانید. پرندگان برای دور ماندن از استرس به استراحت نیاز دارند. پوشاندن قفس احساس تاریکی و دنجی را برای پرنده ایجاد کرده و حس بودن در لانه را برای او تداعی میکند. برای ۱۲ ساعت بعدی پوشش قفس را حذف کنید تا پرندگان از نور کافی بهره مند شوند.

 • هر روز قفس را به یک میزان پوشانده و باز کنید. مثلا میتوانید ساعت ۶ صبح پوشش قفس را حذف کرده و در ساعت ۶ عصر مجددا آن را بپوشانید. پرنده ها با تاریک شدن هوا به استراحت میپردازند و با روشن شدن هوا نیز از خواب بلند میشوند. بنابراین شرایط خواب مرغ عشق را در همان ساعت اولیه شب فراهم کنید. در زمان خوابیدن این پرنده نباید صدای بلند در محیط ایجاد شود.

 

۴- پوشاندن کف قفس با خرده چوب

بخش زیرین لانه را با خرده چوب بپوشانید تا پرنده ماده برای جویدن از آن استفاده کند. این موضوع به او کمک میکند تا روحیه لازم را برای تولید مثل و لانه سازی کسب کند. خرده چوب های جویده شده با نوع تازه آن جایگزین کنید تا پرنده مادر خرده چوب های تمیز برای جویدن داشته باشد.

 • این رفتاری است که مرغ عشقها در طبیعت قبل از جفت گیری از خود نشان میدهند، بنابراین با ترغیب پرندگان خود به انجام اینکار به جفت گیری آنها کمک کنید. پیشنهاد میکنیم ویدیو جفت گیری مرغ عشق را مشاهده کنید.

 

۵- مشاهده رفتار پرنده ها

مراقب رفتار تولید مثلی پرندگان خود باشید، این کار ممکن است کوتاه و مکرر باشد. هنگامی که نر قصد جفت گیری داشته باشد، با صدایی شبیه چهچه به ماده نزدیک میشود. سپس به منقار او ضربه میزند. اگر ماده نیز تمایل به جفت گیری داشته باشد سر خود را پایین آورده و دمش را بالا میبرد تا پرنده نر بر روی او تعادل مناسبی پیدا کند. سپس جفت گیری میکنند که چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد.

 • هر عمل جفت گیری منجر به ایجاد تخم های بارور نخواهد شد، به همین دلیل پرندگان این عمل را بارها تکرار میکنند.

 

۶- اسپری کردن آب

پرندگان را با آب اسپری کنید تا شرایط طبیعی تولید مثل برای آنها تداعی شود. البته بصوت مستقیم بر روی آنها آب اسپری نکنید تا مریض نشوند. از آنجایی که مرغ عشقها پس از باران جفت گیری میکنند، اسپری کردن آنها با آب میتواند به این حالتشان کمک شایانی کند. برای چند روز متوالی روزی چند بار پرندگان را با آب اسپری کنید تا شرایط باران برای آنها تداعی شود. این کار آنها را تشویق به جفت گیری میکند.

 • اسپری آنها به زیبایی ظاهرشان نیز کمک میکند و باعث میشود که یکدیگر را با منقار لمس کنند. برای استحمام این پرندگان میتوانید یک ظرف اب کوچک برای آنها بیرون از قفس بگذارید تا آنها خودشان آبتنی کنند. ابتنی در هوای گرم و بدون وزش باد در محیط باید انجام گیرد.

 

۷- پرنده ها را تنها بگذارید

پرندگان را برای جفت گیری تنها بگذارید. پرندگان خود را دائما بررسی نکرده و قفس آنها را مرتبا باز نگذارید. به آنها این فرصت را بدهید تا در کنار هم احساس راحتی کنند و برای جفت گیری آماده شوند.

 • اجازه ندهید که صدای بلند باعث آزار و اذیت مرغ عشق های شما شود. تمام تلاش خود را برای ایجاد محیطی آرام به کار بگیرید.

 

تخم گذاری مرغ عشق

بخش پنجم – مراقبت از تخم ها و جوجه ها

پس از انجام موفقیت آمیز جفت گیری و گذشت یک هفته تا ۱۰ روز شاهد اولین تخم گذاری در مرغ عشق ماده خواهید بود و پس از رسیدن تخم ها به ۷ الی ۸ عدد تخم گذاری را متوقف نموده و بر روی آنها خواهد خوابید تا جوجه هایی سالم را به دنیا بیاورد. در این مدت وظیفه شما مراقبت از تخم ها و جوجه های تازه به دنیا آمده خواهد بود.

 

۱- تا زمان تخم گذاری مرغ عشق ماده صبر کنید

پس از جفت گیری موفق ۱۰ روز برای تولد اولین تخم نطفه دار مرغ عشق صبر کنید. پس از اینکه پرندگان جفت گیری کردند و تخم ها بارور شدند، پرنده ماده روز دهم تخم گذاری میکند. او هر مرتبه یک تخم میگذارد بنابراین شما فقط یک تخم در جعبه لانه شکل مشاهده میکنید.

 • گاهی اوقات قبل از اینکه تخم های ماده بارور شود، مرغ عشق ها چندین مرتبه نیاز به جفت گیری دارند.

 

۲ – میزان تخم گذاری بین ۴ تا ۸ عدد خواهد بود

 مرغ عشق ماده در عرض دو هفته ۴ الی ۸ تخم میگذارد. بعد از اینکه پرنده ماده اولین تخم گذاری خود را انجام داد، یک فاصله یک الی ۲ روزه بین هر تخم از تخم های او به وجود میاید. او به تخم گذاری روزانه یا هر دو روز یکبار ادامه میدهد تا زمانی که همه تخم ها خارج شوند. در مجموع احتمالا بین ۴ تا ۸ تخم میگذارد.

 • او تخم هایش را درون جعبه لانه شکل می گذارد.

 

۳- اطمینان از خوابیدن مرغ عشق بر روی تخم

اطمینان حاصل کنید که مرغ عشق شما بعد از سومین تخم گذاری، روی تخم ها مینشیند. پرنده ماده تا زمانی که حداقل ۲ یا ۳ تخم نگذارد بر روی تخم های خود نمیخوابد. این بدان معناست، زمانی که ماده در ابتدا شروع به تخم گذاری میکند احتمالا یک یا دو تخمی را در لانه می بینید که مورد غفلت قرار گرفته اند. این امری طبیعی است، بنابراین اگر پرنده شما در چند روز اول توجهی به تخم هایش ندارد، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

 • این پرنده ماده است که همیشه بر روی تخم ها مینشیند. پرنده نر به هیچ وجه نباید وارد جعبه لانه شکل شود.

 

۴ – بیرون آمدن جوجه ها پس از ۲۱ روز

مراقب بیرون آمدن جوجه ها از تخم پس از ۱۸ تا ۲۱ روز پس از تخم گذاری باشید. زمانی که شروع به خارج شدن از تخم میکنند شکاف هایی بر روی پوسته تخم ظاهر میشود. ممکن است کمی طول بکشد تا مرغ عشقها سر از تخم بیرون بیاورند، اما به آنها کمک نکنید. اگر سالم باشند پس از چند ساعت از پوسته هایشان خارج میشوند.

 • اگر تخم هایی دارید که پس از ۲۲ روز هنوز شکافته نشده اند، بهتر است آنها را دور بیندازید. احتمالا این کار عملی نخواهد شد و اگر انجام شود نوزادان سالم نخواهند بود.

 

۵- مطمئن باشید که مرغ عشق مادر از جوجه ها مراقبت می کند

مرغ عشقها در زمان کودکی معمولا توجه کافی را از پدر و مادر خود دریافت میکنند اما حواستان باشد تا هیچ کدام از بچه ها مورد غفلت واقع نشوند. اگر تعداد بچه ها زیاد باشد ممکن است مادر به جوجه های خیلی کوچک توجهی نشان ندهد. بنابراین بهتر است در این دوره غذای کافی در اختیار مرغ عشق ها قرار دهید تا هم خودش سیر شود و هم به جوجه ها بدهد. اگر مادر قادر به مراقبت از جوجه ها نباشد، می توانید با استفاده از سرلاک جوجه ها را بزرگ کنید.


گالری عکس

پرورش مرغ عشق چه میزان سرمایه نیاز دارد ؟

برای شروع کار پرورش مرغ عشق، در ابتدای امر شما نیاز به تهیه سالن مناسب و مجهز نمودن آن دارید. سیستم سرمایشی و گرمایشی، رطوبت ساز، دستگاه جوجه کشی حرفه ای، قفس، لانه، آبخوری و دانخوری و … از این گونه تجهیزات می باشند. بسته به تعداد مرلد ها و نژاد آن ها نیز، سرمایه شما متغیر خواهد بود.

آیا پرورش مرغ عشق سود آور است ؟

پرورش مرغ عشق امری زمان بر و سخت می باشد. به دلیل ضعیف بودن این پرنده و جوجه هایش، کوچکترین اشتباه میتواند ضرر زیادی به کسب و کار شما وارد کند. اما بسته به نژاد مرغ عشق و تعداد مولد های اولیه، سود دهی شما نیز بسیار قابل توجه می باشد. علاوه بر آن مرغ عشق ها در هر سال ۴ یا ۵ دوره تخم گذاری می نمایند؛ این امر سبب افزایش سریع تعداد پرنده ها و سود دهی بیشتر می شود.

نتیجه گیری :
 

در این مقاله پرورش مرغ عشق شما را با نحوه انتخاب و خرید مرغ عشق، آماده سازی قفس و تغذیه و جفت گیری مرغ عشق ها آماده کردیم.

نظرات ارزنده شما در بهبود مطالب سایت تاثیر گذار خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
475 نظرات
 1. مهدی می گوید

  من دوماده و یک نر گذاشتم یه قفس مشکلی چیش نمیاد

  1. admin-r می گوید

   بهتره که یک جفت باشن ممکنه بعدا دعواشون بشه

 2. مبین صابر می گوید

  سلام میشه به مرغ عشق دانه پارس داد؟

  1. admin-r می گوید

   هر پرنده غذای خودش رو داره. از پت شاپ ها و پرورش دهنده ها تهیه کنید.

 3. a می گوید

  سلام یه جفت مرغ عشق دارم از نظر نر و مادگی مطمئنم نوک به نوک هم میکنن نر خیلی تمایل به جفت گیری داره هر کاره میکنه ماده نمیزاره دعوا هم نمیکنن چیکار کنم درست شه؟

  1. admin-r می گوید

   به دانشون تخم شاهدانه ، کافشه و ارزن و گشنیز اضافه کنید. کف دریا هم تو قفس باشه. دو سه روز یک بار هم به آبشون چند قطره مولتی ویتامین اضافه کنید.

 4. طناز می گوید

  سلام
  سرد و گرم شدن هوای خونه
  باعث خرابی تخم های مرغ عشق ها میشه؟

  1. admin-r می گوید

   بله، استرس دمایی باعث میشه جوجه هاش ازبین برن داخل تخم

 5. حمید می گوید

  سلام خسته نباشید .من ۲تا مرغ عشق نر خریدم اشکالی که نداره دوتا نر یو یه قفس

  1. admin-r می گوید

   بهتره که یک نر و یک ماده باشن. باعث درگیری بین نر ها میشه.

 6. محمد سینا می گوید

  سلام یک مرغ عشق نر با دو مرغ عشق ماده جفت گیری می کند یا لازم است یک نر دیگر خرید دو جفت شود ممنون میشم جواب بدید

  1. admin-r می گوید

   از پرورش دهنده ها سوال کنید

 7. سجاد می گوید

  سلام،یه مرغ نر با دوتا ماده تو یه قفس مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟

  1. admin-r می گوید

   اگه دعوا نکن، نه

 8. محمد سینا می گوید

  سلام من دو روز سه تا مرغ عشق دارم زمانی که دستم را می کنم داخل قفسه تا تشخیص جنسیت بدم فرار می کنند و وقتی میگیرم نوک میزنند به دستم چیکار کنم که نوک نزنند ؟ و ۵ و ۶ ماه هستند میشه تو این سن دستی کرد؟

 9. الهام می گوید

  سلام من یک مرغ عشق نر دارم که پیداش کردم و هر هفته ظرف آب خوری و دونخوری شو پر می کنم اون روزی که پیداش کردیم اصلا توی قفس تکون نمی خورد و خیلی وحشی بوو ولی الان در طی ۴۰ روز خیلی رفتارش نسبت به ۴۰روز قبل خیلی خوب تر شده و رنگش هم آبی پررنگ و آبی کمرنگ همه جاش خال های خاکستری و مشکی و اکثر جاهاش سفیده من می خوام براش یه پرنده ماده هم بخرم ولی هی فکر می کنم که اون پرنده ماده رو نوک بزنه چون دفعه ی اول که گرفته بودمش و داشتم داخل‌ قفس می زاشتم یه دفعه جوری دستم رو نوک زد که دستم زخمی شد

  1. admin-r می گوید

   وقتی برای پرنده تون جفت میخرید. بلافاصله تو یه قفس نزاریدشون. پرنده جدید رو تو قفس جدا و نزدیک به پرنده خودتون بزارین. و تا ۱۵ روز همینطور بمونن اگه دیدین که با هم ارتباط برقرار میکنن بزارید تو یه قفس.

 10. براتی می گوید

  سلام من می‌خوام ی جفت مرغ عشق بخرم چه نژادی بخرم که هم زیبا و هم در تولید مثل خوب باشه آیا میشه برای تنوع رنگ جوجه‌ها دو نژاد مختلف گرفت چه نژاد هایی پیشنهاد میکنید

  1. admin-r می گوید

   انتخاب رنگ و نژاد سلیقه ای هست. ولی بعضا نژادهای میکس مشکل ژنتیکی پیدا میکنن بهتره اگه رنگشون هم متفاوت باشه از یک نژاد باشن

  2. ناشناس می گوید

   مرغ عشق معمولی قشنگه و اگه مولد باشه میتوی توی یک سال بیشتر ۱۰ تا جوجن بده

 11. پارسا می گوید

  سلام ببخشید میشه دو نر و سه ماده درون یک قفس باشند؟

  1. admin-r می گوید

   بله

 12. نادیا می گوید

  سلام من دو تا مرغ عشق ماده استرالیایی(معمولی( دارم میخواستم نر بخرم اگر از نژاد دیگه باشه مثلا انگلیسی باشه و رنگش با ماده فرق کنه با هم جفت میشن یا اینکه حتما باید از یه نژاد باشن چون دوست دارم جوجه هاشون متفاوت باشه

  1. admin-r می گوید

   بهتره که از نژاد خودش باشه چون مشکلات ژنتیکی به وجود میاره

 13. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  سه ماه پیش ۲ جفت مرغ عشق خریدم تا الان جدا بودن
  ولی یه چند روزی هست که داخل یه قفسن مشکلی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر جفت داخلی یک قفس جدا باشه وگرنه با هم دعوا میکنن
   ببین کدوما باهم جورن اونا رو بنداز پیش هم

   1. ناشناس می گوید

    دعوا نمیکنن با همم خوبن
    واسه تخم گذاری چی مشکل نداره

    1. admin-r می گوید

     نه مشکلی نداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس