حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مواد تشکیل دهنده دان خرد شده و نکات مهم تغذیه طیور – 1

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 5 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf
نکات مهم تغذیه طیور

مواد تشکیل دهنده دان خرد شده و نکات مهم تغذیه طیور : گندم، ذرت، سویا، صدف، استخوان، ماهی، کنسانتره (که متشکل از انواع ویتامینها می باشد البته تمام این ویتامینها قبلا به صورت جدا تهیه می شدند ولی اخیرا به صورت آماده کلسیم، فسفر- فیبر و انواع ویتامینها میباشد) البته این یک برنامه کلی بوده و تا سه ماهگی مناسب می باشد. برخی پرورش دهندگان معتقدند تخم مرغ آبپز مناسب ترین غذا برای تغذیه جوجه ی یک روزه می باشد. زیرا هم جوجه میل به خوردن آن دارد و هم بسیار مقوی میباشد. از تخم مرغ حداقل تا ۲ روز باید استفاده نمود ولی با افزایش سن تاثیر آن کم و هزینه زیاد می شود. البته در این ۲ روز به غیر از تخم مرغ باید به حیوان پلت خیس شده در شیر هم داد تا بد عادت نشود. البته باید بصورت تازه تهیه شود زیرا شیر زود فاسد می گردد. پس از دو روزگی تا ۲ هفتگی باید به جوجه ها پلت خیس شده و هفته ای یکبار کنسرو ماهی که چربی آن گرفته شده و هفته ای یک بار مولتی ویتامین (ویتالین) و شیرخشک مخصوص موجود در داروخانه های دامپزشکی داده شود. این برنامه را تا یک ماهگی ادامه داده و سپس مقدار دان پلت را کم کرده و به همان مقدار جوانه ی گندم خشک شده جایگزین آن کنید. و ویتامین را به ویتاسید (ویتامین و آمینواسید) تغییر و شیر خشک را حذف کنید و بجای ماهی از سویا استفاده کنید. در سه ماهگی باید مواظب بود مقدار کلسیم خیلی زیاد و یا خیلی کم نباشد چون ممکن است باعث بسته شدن صفحات رشد و کور شدن قد جوجه شود. در این سن بهتر است همان برنامه ی یک ماهه اول را ادامه بدهید ولی می توان هر خوراکی به آن ها داد البته خیس کرده بدهید و سبزی هم به مقدار زیاد داده شود تا اشتهای جوجه زیاد شود (البته سبزی ها را کاملا ضد عفونی کنید) در روز یک وعده پودر ذرت هم به جوجه ها بدهید این برنامه را تا ۶ ماهگی ادامه دهید سپس می توان مقدار دان پلت را کم کرده و از پودر ذرت و یا سبوس گندم استفاده کرد و تا ۹ ماهگی ادامه داد (البته تا زمانی که حیوان به بانگ نیامده باید همین برنامه را بدهید و پس از به بانگ آمدن هم سعی کنید خوراک را مانند جیره تولد تا 3 ماهگی مقوی کنید.

 

نکات خیلی مهمی که باید به همراه تغذیه در نظر گرفت

۱- تا زمانی که وزن جوجه به ۱/۵ کیلو نرسیده نباید از واکسن استفاده نمود زیرا باعث رعشه یا لرزه می شود

۲- زمانیکه وزن جوجه به یک ۱/۵ کیلو رسید هر ۱۵ روز یکبار نیم سی سی AD3 و هر ۱۰ روز یک بار نیم سی سی کلسیم باید به جوجه داده شود.

۳- بهترین محل برای تزریق، زیر پوست گردن می باشد. به این صورت که پوست گردن را بلند کرده و تزریق را در زیر پوست انجام می دهیم باید مواظب بود که سوزن به نخاع برخورد نکند.

همچنین بخوانید :
نسل جدید دستگاه های جوجه کشی 210 تایی

۴- حتما جوجه را از ۲ ماهگی تا حداقل ۷ ماهگی زیر بانگ بگذارید تا به بانگ نیایند و رشدشان بیشتر شود.

 

نکات مهم تغذیه طیور
نکات مهم تغذیه طیور

 

یک برنامه غذایی تجربی که توسط برخی پرورش دهندگان استفاده می شود.

نکات مهم تغذیه طیور : از ۲۴ ساعت اول ۳ تا ۴ ساعت بک مرتبه باید مقداری غذا به جوجه ها داده شود

۱- تخم مرغ آب پز رنده شده با ریزترین رنده. تخم مرغ رنده شده باید داخل یک ظرف که هم تمیز و هم برای جوجه ها خوردن از آن راحت باشد در اختیار جوجه ها قرار گیرد.

۲- پس از ۲ روز، مقداری پیشی دان خیس شده در اختیار جوجه ها قرار داده و هر ۴ ساعت یک بار آنرا با تخم مرغ رنده شده برای تنوع مخلوط نمود.

۳- پس از ۳ روز، یک یا ۲ وعده برنج دم کرده بدون روغن و نمک به جیره جوجه ها اضافه شود.

۴- مصرف آب بسیار مهم است. هر روز ویتالیت و پودر ویتاسید و پودر ویتامنت را با هم ترکیب کرده و داخل آب می ریزیم. البته هر ۸ ساعت یکبار آب جوجه ها رو باید عوض نمود و گاهی آب خالی هم باید برای جوجه ها درنظر گرفت.

 

نکات مهم تغذیه طیور - دان مصرفی طیور
نکات مهم تغذیه طیور – دان مصرفی طیور

 

تغذیه جوجه در هفته دوم

در مبحث نکات مهم تغذیه طیور برای هفته دوم باید دفعات غذا دادن به ۳ بار در روز کاهش داد. مواد غذایی شامل تخم مرغ رنده شده، برنج دم کرده بدون روغن و نمک و پیشدان خیس کرده. در هفته دوم باید جوجهها را به ۳ وعده صبح ساعت ۱۰:۳۰ و عصر ساعت ۶ و نیمه شب ساعت ۱۲ یا ۱عادت داد. بهتر است هر روز یک بار به جوجه ها ویتامین داد.

 

تغذیه جوجه از ۱۵ روزگی تا یک ماهگی

از ۱۵ روزگی به بعد بسته به اینکه جوجه ها ضعیف نباشند غذا را به دو وعده صبح و عصر کاهش می دهیم. از ۱۵ روزگی تا یک ماهگی غذایی صبح شامل ذرت پخته شده و چرخ شده یا برنج پخته شده بی روغن و نمک میباشد. وعده عصر پیشدان خیس کرده یا سویا خیس کرده می باشد.

در این زمان هفته ایی دو مرتبه پیشدان و ماست و سیر و پیاز رنده شده بطوری که به شکل خمیر نباشد در اختیار جوجه قرار می دهیم. همچنین از پودر ویتامین حل شده داخل آب نیز باید استفاده نمود.

از یک ماهگی تا سر ۳ ماهگی تنها تفاوتی که دارد این است که وعده تخم مرغ را باید حذف کرد. زیرا باعث جنگ بین جوجه ها شده و دیگر مفید نمی باشد . در وعده عصر نیز به تدریج گندم هم اضافه میشود.

ادامه دارد …

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • ... 4 اسفند 1396 / 6:20:24
    0 0

    .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X