حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات کلیدی در پرورش غاز های اهلی و وحشی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
پرورش غاز

نکات کلیدی در پرورش غاز اهلی و وحشی

پرورش غاز

نکات کلیدی در پرورش غازهای اهلی و وحشی : پرورش غاز و نگهداری از آن (اهلی و وحشی) در ایران اغلب بصورت  محدود توسط زارعین در مزارع تولید می شود ولی صنعت پرورش غاز و نگهداری از آن در بعضی از کشور ها به صورت صنعتی و وسیع  تولید می گردد . چون غاز نسبت به پرندگان دیگر در برابر عوامل بیماری زا حساسیت کمتری دارد اغلب در مراتع  و چراگاه ها نگهداری می شوند . بنابر این جایگاه  نگهداری غاز ها احتیباج به سرمایه گذاری زیادی ندارد بلکه کافی است جایگاه سر پوشیده و مسقفی را در نطر بگیریم که پرندگان را در تابستان از اشعه آفتاب و در زمستان از برف و بوران محفوظ نگه دارد .

پرورش غاز مادز
غاز ها معمولا از اوایل پاییز شروع به تخم گذاری می کنند. جهت جمع آوری تخم های نطفه دار از غاز های سالم و متوسط  که از نظر تخم گذاری در حد مطلوب تخم گذاری می کنند. استفاده کنید . برای تولید تخم نطفه دار از نسبت 1 به 2 یا 3 ماده استفاده می شود. غاز ها معمولا از سال دوم به بعد جهت تولید جوجه استفاده می شوند غازهای نر را بین 6 تا 7 سال و غاز های ماده را بین 8 تا 10 سال نگهداری می کنند.
برای هر 5 تا 6 عدد غاز ماده یک عدد لانه تخم گذاری در نظر گرفته می شود در زمان شروع تخم گذاری غاز ها علاقه شدیدی به ساختن لانه دارند  و کاه به منقار می گیرند . در زمان تخم گذاری غاز ها یک روز در میان تخم می کنند و پس از  10 تا 12 روز چند روز استراحت و مجددا شروع به تخم گذاری می کنند . مدت زمان جوجه کشی در غاز های سبک 28 تا 30 روز و در نژادهای بزرگتر 34 تا 35 روز می باشد .

جوجه کشی مصنوعی غاز
برای پرورش غاز و در زمان جوجه کشی مصنوعی باید نکات زیر را رعایت کرد:
1- تخم ها را به جای قرار دادن در شانه  در سبد به صورت افقی قرار دهید. حتما کمی فاصله بین تخم ها  بدهید .
2- چرخاندن تخم ها
3- حرارت در هفته اول  39 درجه و در هفته دوم 5/38 درجه و در هفته سوم 38 درجه و در هفته چهارم 5/37 و در سه روز آخر 37 درجه سانتی گراد می باشد.
4- رطوبت در زمان ستر 60 تا 65 درصد باشد و در زمان هچر بین 75 تا 80 درصد باشد
5- از هفته دوم به بعد هر روز حدود 15 تا 20 دقیقه دستگاه خاموش شود و به صورت اسپری تخم ها را آبپاشی باید کرد .جوجه های تولید شده در هفته اول احتیاج به مراقبت بیشتر بخصوص گرما دارند  ولی از هفته دوم و سوم به بعد می توانند به چراگاه منتقل گردند.

همچنین بخوانید :
جوجه کشی و پرورش مرغ در محیط کوچک خانگی

 

کلمات مرتبط :

پرورش غاز ، پرورش غاز اهلی ، پرورش غاز وحشی ، CD آموزش پرورش غاز ، پرورش غاز PDF ، جوجه کشی غاز ، جوجه کشی مصنوعی غاز

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X