آموزش صفر تا صد پرورش غاز در خانه یا مزرعه همراه با ملزومات لازم

غاز یکی از پرنده های محبوب و قوی است که از سالیان دور توسط انسان ها اهلی شده است. این پرنده هم اکنون به صورت وحشی و اهلی در طبیعت وجود دارد. گونه های وحشی را می توان در جنگل ها و مراتع یافت، گونه های اهلی نیز در خانه های روستایی و سالن ها و مزارع پرورش قابل دستیابی هستند. 

جهت شروع پرورش غاز در خانه ابتدا باید مکان مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید، غازها علاوه بر فضای سرپوشیده به یک فضای باز نیز برای گشت و گذار و چرا نیاز دارند، حتی اگر می خواهید مکان فوق العاده پرنشاطی را برای آنها فراهم آورید، وجود یک استخر خانگی برای آب تنی آنها ضروری خواهد بود. 

بنابراین اگر در خانه خود دارای یک انباری و یا حیاط سرسبز هستید، بهترین مکان برای پرورش غاز خواهد بود. 

 

دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی 12 تایی
دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی ۱۲ تایی
» مناسب برای جوجه کشی از تخم غاز در خانه
» دارای بدنه ی ضد ضربه با استحکام بالا
» برخورداری از سیستم چرخش ۳۶۰ درجه ای
قیمت : ۳,۵۳۰,۰۰۰ تومان

هم چنین افرادی که قصد پرورش غاز در مزارع را دارند، عینا باید همین شرایط را برای آنها فراهم آورند با این تفاوت که به مراتع و سالن بزرگتری نیاز است. در ادامه این نوشته از چیکن دیوایس به تمام نکات و آموزش های لازم برای راه اندازی مزرعه پرورش غاز پرداخته شده است. 

کدام نژاد غاز برای پرورش مناسب است؟

این پرنده ها دارای نژادهای مختلفی هستند که به سه نوع سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی می شوند. اینکه کدام نژاد را برای پرورش انتخاب کنید به هدف شما بستگی دارد، اگر میخواهید از فروش تخم و گوشت غاز کسب درآمد کنید، نژادهای سبک و متوسط گزینه های خوبی هستند. 

چرا که غازهای سبک و متوسط میزان تخم گذاری بیشتری نسبت به غازهای سنگین دارند. با اینکه گونه های سنگین تخم گذاری کمی دارند، اما گوشت لذیذی داشته و در کمترین زمان به وزن بالایی می رسند که سود شما را افزایش خواهند داد. 

کدام نژاد غاز برای پرورش مناسب است؟ - چیکن دیوایسغازهای نژاد چینی، پیلگریم، پامرانیان از گونه های سبک وزن هستند و در سال حدود ۶۰ تخم تولید می کنند، هم چنین برای تولید گوشت نیز نژادهای خوبی هستند، این پرنده ها بین ۵ الی ۷ کیلوگرم وزن می گیرند. 

غازهای باف آمریکایی به عنوان نژاد با وزن متوسط و غازهای نژاد تولوز و امبدن به عنوان بهترین نژادهای وزن سنگین شناخته شده اند که برای شروع کار میتوانید از این نژاد ها استفاده کنید. 

انتخاب مکان مناسب برای نگهداری غاز (حیاط خانه، پشت بام، مزرعه ، روستا، فضای باز، شالیزار)

غازها پرنده های مقاومی هستند که گرما و سرما را به خوبی تحمل می کنند. آنها را در هر نقطه جغرافیایی از ایران می توانید پرورش دهید. حیاط خانه ، پشت بام، مزارع و شالیزار، فضاهای باز شهری و روستایی مکان های مناسبی برای پرورش این پرنده ها خواهد بود. 

آنها در کنار فضای باز به یک سرپناه نیاز دارند، در صورت نگهداری در محیط باز حتما یک سالن سرپوشیده برای آنها بسازید تا آنها را از برف و باران ، شکارچیان و … نجات دهید. هم چنین پرنده های ماده به یک مکان امن و آرام برای تخم گذاری نیاز دارند که فضای سرپوشیده گزینه بسیار خوبی خواهد بود. 

جوجه های غاز تا سن دو هفتگی باید در یک مکان گرم نگهداری شوند چرا که بدن ضعیفی داشته و احتمال تلف شدن آنها در فضای آزاد وجود دارد. بنابراین وجود فضای سرپوشیده برای جوجه های چند روزه غاز نیز ضروری می باشد. 

ویژگی های فضای سبز مناسب برای غازها

آنها از علوفه تغذیه می کنند که این کار کمک زیادی به کاهش هزینه های تغذیه ای پرورش دهنده خواهد کرد. بنابراین مراتع دارای یونجه، شبدر، گندم، جو، چمن، شالیزار و انواع علوفه های مقوی و مفید برای چراندن غازها مناسب هستند. 

جهت جلوگیری از فرار غازها و یا ورود پرندگان و حیوانات وحشی به محل پرورش آنها، حصارکشی مزرعه با فنس الزامی است. اگر غازهای شما قادر به پرواز هستند باید از فنس برای ساخت سقف نیز استفاده کنید یا اینکه شاه پرهای غاز ها را بچینید. 

وجود استخر در محل نگهداری آنها سبب زندگی بهتر غازها خواهد شد، هم چنین در فصل جفت گیری ، با شنا در آب، رغبت بیشتری به جفت گیری و تولید مثل پیدا می کنند. در مقاله جفت گیری غاز به اطلاعات کاملتری در مورد اصول و آموزش های جفت گیری این پرنده دست پیدا خواهید کرد. 

ویژگی های سالن نگهداری غازها 

برای ساخت سالن می توانید از آجر و سیمان، ورق های سیمانی و یا پلی کربنات های دو جداره استفاده کنید. بسته به هزینه ای که انجام می دهید، کیفیت ساخت سالن بالا یا پایین خواهد بود. استفاده از تجهیزات گرمایشی مانند هیتر برقی و یا لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه ها لازم است. 

ویژگی های سالن نگهداری غازها - چیکن دیوایسجهت تهویه سالن و مهیا کردن شرایط ورود هوای تازه باید از فن تهویه اگزاست استفاده کنید. کف سالن پرورش باید با پوشال نرم و یا کاه پوشیده شود، سخت و سیمانی بودن بستر سبب زخم شدن پای جوجه ها و حتی غازهای بالغ شده و عفونت پا را در آنها به دنبال خواهد داشت. سقف سالن را از ایرانت های سیمانی ، چوب و تخته و هر مصالح دیگری می توانید بسازید. 

اگر از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه های یک روزه غاز استفاده می کنید باید مکان مجزایی را نیز برای قرارگیری دستگاه در نظر بگیرید چون که دما و رطوبت محل جوجه کشی باید کاملا ثابت و ایده آل باشد. در ویدیوی آموزشی شرایط مناسب محیط جوجه کشی می توانید به اطلاعات بیشتری در این مورد برسید.

چگونه پرورش غاز را شروع کنیم؟

حال که با انواع نژادهای غاز و شرایط مناسب برای زندگی آنها آشنا شدید، نوبت به انتخاب شیوه مناسب برای شروع کار پرورش غاز خواهد رسید. در ادامه به صورت کلی به این شیوه ها پرداخته خواهد شد :

الف – خرید غاز بالغ و مولد

معمولا پرورش دهنده ها از مولدهای تخم گذار غاز برای شروع کار استفاده می کنند. اگر قصد خرید تخم نطفه دار ندارید، می توانید چند غاز مولد خریداری کنید و از تخم های تولیدی آنها جهت به دست آوردن جوجه های غاز استفاده کنید. اما با توجه به اینکه غازهای بالغ و مولد قیمت بالایی دارند، بهتر است در انتخاب و خرید آنها دقت لازم را به عمل آورید تا جفت هایی سالم خریداری شوند، هم چنین بهتر است که سابقه تخم گذاری داشته باشند. 

ب – خرید تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی

خرید تخم نطفه دار غاز و جوجه کشی از آنها، بسیار ارزانتر تمام خواهد شد چرا که تخم های نطفه دار غاز قیمت بسیار بسیار پایین تری نسبت به غازهای مولد دارند و با یک بار خرید دستگاه جوجه کشی،و یا ساخت دستگاه جوجه کشی به صورت اصولی و درست برای چندین سال از آن استفاده خواهید کرد که عملا هزینه ای برای شما نخواهد داشت. 

ماشین جوجه کشی درنا 2 ظرفیت 336 عدد
ماشین جوجه کشی درنا ۲ ظرفیت ۳۳۶ عدد
» مناسب برای جوجه کشی از تخم های انواع مختلف پرندگان
» قابلیت شستشوی آسان
» تامین اتوماتیک دما و رطوبت بصورت کاملا دقیق
قیمت : ۱۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان

غازهای گوشتی معمولا در سن ۳ الی ۶ ماهگی کشتار می شوند، در صورتی که پرورش دهنده غازهای نژاد سبک هستید، تا سن ۳ ماهگی و در صورت پرورش غازهای سنگین ، تا سن ۶ ماهگی باید آنها را پروار بندی کنید. 

بنابراین اگر از تخم نطفه دار غاز و دستگاه جوجه کشی استفاده کنید، بالاترین میزان سود را از پرورش غاز گوشتی به دست خواهید آورد. در نوشته جوجه کشی غاز با دستگاه جوجه کشی به اطلاعات کاملی در این مورد پرداخته شده است. حتی در صورت چراندن غازها در مراتع، هزینه های تغذیه ای شما به شکل قابل توجهی کاهش یافته و به افزایش سود شما کمک خواهد کرد.

از آنجایی که غازها تخم گذاری پایینی دارند، بنابراین صرفا پرورش آنها به منظور تولید تخم خوراکی و یا نطفه دار صرفه اقتصادی نخواهد داشت و پرورش دهنده هایی که دارای غاز مولد و تخم گذار هستند، از تخم آنها جهت تولید جوجه یک روزه استفاده می کنند. 

نحوه نگهداری از جوجه های یک روزه غاز تا یک ماهگی

اگر از روش جوجه کشی طبیعی استفاده می کنید، وظیفه مراقبت و تغذیه جوجه بر عهده والدین خواهد بود. اما در روش جوجه کشی مصنوعی این کار بر عهده پرورش دهنده می باشد. 

همانطور که در قسمت قبلی مقاله نیز اشاره شد، باید مکان مجزایی را برای جوجه ها در نظر بگیرید، در این مکان باید از سیستم های گرمایشی ، تهویه ، پوشال نرم برای بستر و آبخوری و دانخوری مناسب با ارتفاع جوجه ها استفاده کنید. 

نحوه نگهداری از جوجه های یک روزه غاز تا یک ماهگی - چیکن دیوایسجوجه ها از بدو تولد تا سن یک ماهگی یعنی زمانی که وارد محیط بیرون می شوند، باید تحت دمای ۳۲ الی ۳۵ درجه سانتی گراد قرار بگیرند که از طریق لامپ مادر مصنوعی ، بخاری گازی و یا هیترهای برقی می توانید این گرما را تامین کنید. 

حتما آنها را در یک بستر صاف و بدون شیب نگهداری کنید تا دچار کجی پا نشوند، به علت ضعیف بودن استخوان های پا احتمال فشار بر یک قسمت و کج شدن پا وجود دارد. برای جلوگیری از زخم شدن کف پای جوجه ها و جلوگیری از بروز بیماری های ناشی از آلوده بودن بستر، حتما از کاه یا پوشال نرم استفاده کنید و هر چند روز یکبار آن را تعویض نمایید. 

تغذیه جوجه های یک روزه تا یک ماهگی غاز 

زمانی که جوجه غازها از دستگاه جوجه کشی بیرون می آیند، دچار استرس شدیدی هستند. از طرفی در بدن آنها کیسه زرده وجود داشته که باید کاملا مصرف شود. بنابراین ضمن اینکه محیط گرم و نرم و آرامی را برای آنها فراهم خواهید آورد، از تجمع زیاد جوجه ها نیز باید جلوگیری کنید. 

چون انباشت آنها روی هم سبب خفگی و تلفات جوجه های ضعیف زیرین خواهد شد. بنابراین پارتیشن بندی محل نگهداری جوجه ها به وسیله دیوار آجری یا توری ضروری است. در یک روز اول پس از تولد باید از محلول ۱۰ درصد آب و شکر استفاده کنید و از دادن غذا خودداری کنید تا بدین ترتیب کیسه زرده کاملا در بدن آنها مصرف شود. 

پس از گذشت یک روز از تولد جوجه ها می توانید از جیره غذایی استارتر مخصوص جوجه های غاز استفاده کنید، دقت کنید که حتما از جیره غذایی مخصوص جوجه های غاز استفاده شود چون که جیره سایر پرنده ها ممکن است برای آنها مضر و خطر آفرین باشد. 

هم چنین می توانید از ترکیب یونجه خرد شده و تخم مرغ آب پز نیز ، هویج پخته و پودر گندم و ذرت همراه با سایر مکمل های معدنی و ویتامین ها، با مشورت دامپزشک استفاده کنید. در نوشته تغذیه غاز از جوجگی تا بلوغ به صورت کامل به این مورد پرداخته شده است. 

انتقال جوجه های یک ماهه به چراگاه 

پس از گذشت یک ماه از سن جوجه ها ، در صورتی که هوا مساعد باشد و علوفه کافی در مزرعه وجود داشته باشد، می توانید آنها را برای چرا و گشت و گذار به مراتع ببرید. طبیعتا اگر جوجه ها توسط والدین بزرگ شده باشند، همراه با آنها به مراتع خواهند رفت و نیازی به اقدام پرورش دهنده نخواهد بود. 

البته ضمن چراندن غازها در مراتع باید از جیره غذایی مخصوص آنها نیز استفاده کنید، در صورتی که قصد پرورش غاز گوشتی را دارید، از جیره غذایی مخصوص غازهای گوشتی و در صورت پرورش آنها به عنوان غاز مولد باید از جیره استاندارد جهت رشد غازها استفاده نمایید. 

ساخت استخر برای جوجه غازها

جوجه غازها در سن یک ماهگی کاملا مقاوم می شوند و به دلیل تکامل بدنی آنها ، غدد چربی رشد کرده و مانع از خیس شدن پرها حین شنا خواهد شد. در حیاط خانه و یا مزرعه خود می توانید یک استخر کم عمق را با استفاده از دیوار سیمانی برای آنها بسازید تا ساعاتی از روز را به شنا و استراحت بپردازند. 

اگر به روش طبیعی از جوجه ها جوجه کشی شده باشد، آنها تا سن چند ماهگی همراه با والدین خود شنا خواهند کرد، اما در صورت جوجه کشی مصنوعی باید همواره در کنار استخر باشید تا از غرق شدن آنها جلوگیری کنید، به دلیل عدم تجربه کافی احتمال خفه شدن جوجه غازها وجود دارد.

مراقبت از جوجه غازها در برابر بیماری و عوامل خطر آفرین 

با اینکه جوجه ها را در محیط آزاد رها کرده اید، اما در امنیت کامل به سر نمی برند، هر عامل تهدید کننده خارجی مانند سگ و روباه می توانند آنها را شکار کنند و حتی آب و هوای بد می تواند جوجه غازهای شما را بیمار کنند. بنابراین همواره باید جوجه ها را تحت نظر بگیرید. ضمن حصار کشی مزارع و مراتع ، بررسی مداوم وضعیت هوا نیز توصیه می شود. 

مراقبت از جوجه غازها در برابر بیماری و عوامل خطر آفرین - چیکن دیوایسواکسیناسیون جوجه ها در زمان های مقرر و تحت نظر دامپزشک معتبر، همچنین استفاده از مکمل های تغذیه ای و مولتی ویتامین ها در رشد بهتر آنها موثر بوده و مانع از تلفات جوجه غازهای ارزشمند شما خواهد شد. 

جهت جلوگیری از بیمار شدن جوجه ها حتما از ظروف آبخوری و دانخوری تمیز استفاده کنید و در قبل و بعد از هر وعده غذایی ، آنها را به خوبی بشویید. آب آشامیدنی و سالم را در اختیار آنها قرار دهید و دان تغذیه ای جوجه ها را از فروشگاه های معتبر و دارای مجوز تهیه کنید. 

در صورت مشاهده جوجه های بی حال و کسل، حتما آن را از سایر جوجه ها جدا کرده و در یک محیط جداگانه و به صورت قرنطینه شده به درمان آن بپردازید. 

بررسی مزایای پرورش غاز نسبت به سایر پرنده ها 

غاز نسبت به مرغ و بوقلمون و اردک دارای برتری هایی است که آن را برای پرورش بسیار مناسب کرده است؛ در ادامه به مزایای پرورش غاز اشاره شده است :

 • مقاوم در برابر بیماری ها و هوای سرد 
 • عدم نیاز به تجهیزات گرمایشی در فصل های سرد سال بر خلاف مرغ و بوقلمون
 • رشد سریع و دوره بازگشت سرمایه کوتاه 
 • ضریب تبدیل بالا
 • کمک به کاهش هزینه های تغذیه ای از طریق تغذیه در چراگاه 
 • امکان پرورش در هر نقطه جغرافیایی
 • امکان پرورش با حداقل امکانات 
 • استفاده در مرازع و شالیزارها به منظور کود رسانی طبیعی 

چه مشکلاتی در مسیر پرورش غاز وجود دارد؟

با اینکه غازها مقاومت بدنی بالایی دارند و به ندرت دچار بیماری و تلفات می شوند، اما پرورش آنها همراه با مشکلاتی نیز خواهد بود که از جمله می توان موارد زیر را برشمرد :

 1. نیاز به فضای بزرگ دارند
 2. نیاز به مرتع و چراگاه دارند
 3. نیاز به استخر جهت آب تنی دارند
 4. امکان تولید تخم خوراکی از آنها وجود ندارد
 5. بازار فروش گوشت پایین تری نسبت به مرغ و بوقلمون دارند.
 6. نسبت به سایر ماکیان ، دیرتر به سن بلوغ می رسند. 

نتیجه گیری کلی در پرورش غاز 

در این نوشته به تمامی نکات و آموزش های لازم جهت پرورش غاز پرداخته شد، در صورتی که علاقه مند به نگهداری از این پرنده در محوطه خانه و محل زندگی خود هستید، این نوشته به کمک شما خواهد آمد. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. درود بر شما
  غازها استخر را کثیف وبا خاک وفضله پر می‌کنند از آن آب هم می‌نوشند اشکالی نداره؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام هوشنگ
   بله اشکال داره
   این ممکنه باعث انتقال بیماری های ویروسی، قارچی و باکتریایی بهشون بشه و در نهایت عفونت ایجاد بشه تو بدنشون
   که این هم به سلامتی شون آسیب می زنه

 2. من دوتا خریدم پارسال امسال ۱۷تا شدن تا بهار سال ۴۰۳یه گله دارم تو روستا حیات خونه شروع کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس