تغذیه غاز | برنامه غذایی غاز از جوجگی تا بلوغ و تخم گذاری

غذای غاز در دوره های مختلف زندگی 

غاز یکی از ماکیان قابل پرورش در خانه و سالن است که از طریق گوشت و تخم آن می توان به درآمد بالایی دست پیدا کرد. البته روش های درآمدزایی مختلفی از طریق پرورش غاز وجود دارد که در این نوشته فقط به مبحث تغذیه غاز در دوره های مختلف زندگی خواهیم پرداخت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش های پرورش غاز می توانید به نوشته سود پرورش غاز مراجعه کنید و با هزینه ها و روش های مختلف کسب درآمد از این پرنده خانگی آشنا شوید. در ادامه این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس به غذاهای مفید و مضر برای غاز خواهیم پرداخت و شما را در پرروش بهتر این پرنده بسیار پر خاصیت راهنمایی خواهیم کرد.

غازها دارای نژاد های مختلفی هستند که از جمله مهم ترین آنها می توان به غاز امبدن ، غاز تولوز، غاز افریقایی ، غاز کانادایی و چینی و نروژی و … اشاره کرد. تمامی این غازها از خانواده مرغابی سانان هستند و به خوبی می توانند در آب زندگی کنند، بنابراین در محل پرورش آنها حتما باید استخر یا برکه ای از وجود داشته باشد. 

غذای مناسب برای غازها

غاز نیز مانند هر موجود زنده دیگری برای رشد و نمو به غذا نیاز دارد و قسمت زیادی از هزینه های یک پرورش دهنده صرف خرید غذای مورد نیاز خواهد شد اما در حالت کلی با استفاده از مواد غذایی موجود، گیاهان و علوفه ها می توان هزینه های تغذیه ای این پرنده ها را کاهش داد.

غذای مناسب برای غازها - چیکن دیوایسیک جیره غذایی استاندارد و مناسب برای غازها باید دارای نسبت مشخصی از انواع ویتامین ها ، پروتئین، کربوهیدرات، چربی و املاح معدنی مورد نیاز باشید که این فرمول توسط کارشناسان تغذیه طیور نوشته شده و منابع غذایی لازم جهت تهیه جیره به پرورش دهنده ابلاغ می شود.

در حالت پرورش صنعتی و انبوه این مواد غذایی را با استفاده از دستگاه هایی به نام آسیاب مرغداری کاملا خرد و قابل هضم می کنند و با استفاده از دستگاه های میکسر نیز کاملا همگن و یکدست می کنند تا هر غاز به یک اندازه از منابع غذایی مانند پروتئین، مواد معدنی و کربوهیدرات تغذیه شوند. 

علت اینکه جوجه غازها سریعا رشد می کنند و در کمتر از دو ماه به چند کیلو وزن می رسند، اشتهای زیاد آنها در خوردن غذا می باشد. آنها را می توانید با استفاده از جیره مخصوص غازها و یا علوفه و گیاهان، تفاله میوه و سبزیجات ، کنجاله سویا و ذرت و بادام و انواع دانه و غلات تغذیه کنید. 

تامین پروتئین مورد نیاز غاز 

یکی از منابع غذایی اصلی غازها و هر پرنده بومی دیگری پروتئین است، بدن پرنده ها با استفاده از پروتئین قادر به رشد خواهد بود. تولید گوشت ، پر و شکل گیری تمامی اعضای بدن غاز به وسیله پروتئین انجام می گیرد و حتی زمانی که در تخم هستند با استفاده از آلبومین تخم پروتئین مورد نیاز برای رشد را دریافت می کنند. 

بنابراین به محض تولد غاز ها و تا زمانی که رشد و حیات آنها ادامه داشته باشد باید از پروتئین استفاده کنند،پروتئین مصرفی در سوخت و ساز و انرژی مورد نیاز برای حرکت و متابولیسم بدن غازها نیز ضروری است. جهت تامین پروتئین مورد نیاز بدن غازها می توان از مواد گوشتی و یا غلات دارای پروتئین استفاده کرد. 

استفاده از پودر گوشت ، پودر خون، ذرت ، سویا ، کنجاله سویا و بادام ، کنجاله ذرت ، گندم و کنجاله تخم آفتابگردان و نارگیل مکمل های دارای آمینو اسید و لیزین از جمله منابع پروتئینی خوبی برای تغذیه غازها هستند. 

منابع دارای ویتامین برای غاز ها 

دومین ماده غذایی مهمی که در تغذیه صحیح غازها نقش خواهد داشت و سبب رشد بهتر آنها خواهد شد، ویتامین ها می باشند. این مواد به قدری مهم هستند که در صورت نبود آنها غازها با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد و بیماری های متعددی گریبانگیر گله شما خواهد شد. 

از ویتامین های ضروری برای بدن غازها می توان به ویتامین A، ویتامین های گروه B ، ویتامین C ، ویتامین E ، ویتامین D، ویتامین K و… اشاره کرد. در صورت نبود هر کدام از این ویتامین ها مواد غذایی به خوبی در بدن پرنده ها هضم و جذب نخواهد شد و غاز از سوخت و ساز کافی بهره مند نخواهد بود. 

منابع دارای ویتامین برای غاز ها  - چیکن دیوایسمشکلاتی مانند رشد ضعیف ، اشتهای پایین، کاهش وزن و کاهش تخم گذاری در دوره تخم گذاری از نتایج کمبود ویتامین خواهد بود و برای تامین ویتامین مورد نیاز بدن غازها علاوه بر استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین ، طبق نظر دامپزشک می توان از مکمل های دارای ویتامین یا همان مولتی ویتامین نیز استفاده کرد. 

مواد غذایی سرشار از املاح معدنی 

املاح معدنی همان مواد معدنی لازم برای غازها هستند که از جمله آنها می توان به روی ، آهن ، کلسیم ، منیزیم ، مس ، پتاسیم ، سدیم ، گوگرد، فسفر ، ید و… اشاره کرد. هر کدام از این مواد معدنی نقش به خصوصی در رشد غازها خواهد داشت به عنوان مثال آهن موجود به خون سازی و تولید گلبولهای قرمز خون کمک خواهد کرد و کلسیم موجود در جیره به تولید استخوان و نوک و ناخن و در دوره تخم گذاری نیز به افزایش کیفیت تخم کمک خواهد کرد. 

تولید پر و افزایش وزن به کمک فلز روی نیز قابل تقویت است و تنظیم ph بدن غازها و همه جانداران زنده به وسیله فلزاتی مانند پتاسیم ، سدیم و منیزیم قابل انجام است.

مواد غذایی سرشار از املاح معدنی - چیکن دیوایسکمبود این منابع معدنی حساس در جیره غذایی غازها آنها را با مشکلات و بیماری های متعددی روبرو خواهد کرد. جهت افزودن این املاح معدنی به جیره غذایی غازها باید از یک متخصص تغذیه طیور و یا دامپزشک معتبر کمک گرفت چرا که مقدار هر کدام از آنها بسیار مهم بوده و حتما باید توسط دستگاه هایی بنام میکسر مرغداری به خوبی در جیره غذایی ترکیب شده باشد و به صورت کاملا یکدست و همگن به دست آمده باشد. 

کربوهیدرات و چربی مورد نیاز غازها 

کربوهیدرات ها همان مواد غذایی هستند که انرژی مورد نیاز روزانه غازها را برای حرکت ، تنفس ، سوخت و ساز و … فراهم خواهد آورد. برای تامین این مواد غذایی می توان ترکیبی از انواع دانه ها و غلات، کنجاله دانه ها ، میوه و سبزیجات و نان و … را در اختیار غاز ها قرار داد. معمولا در جیره غذایی استاندارد غازها از گندم ، جو ، سورگوم ، ذرت ، سویا و کنجاله بادام و نارگیل و تخم آفتابگردان و پنبه و تفاله میوه و سبزیجات استفاده می شود. 

کربوهیدرات و چربی مورد نیاز غازها - چیکن دیوایسبا توجه به اینکه غازها توانایی چریدن در مراتع و چمنزارها را دارند، بنابراین غذایی مورد نیاز خود را از این راه نیز می توانند به دست بیاورند، هم چنین تغذیه از حشرات و موجودات ریز روی زمین به آنها در تغذیه بهتر کمک خواهد کرد اما بدون وجود چراگاه نیز می توان به خوبی غازها را پرورش داد و از این بابت نگرانی وجود ندارد. 

غذای مناسب برای جوجه غازها 

زمانی که غازها خودشان اقدام به جوجه کشی از تخم های خود کرده باشند، تغذیه جوجه ها را نیز بر عهده خواهند گرفت. در چنین مواردی بهتر است که با دادن غذاهای پودری و نرم مانند نان و ماست ، گندم و ذرت پودر شده ، پودر سیب زمینی و سبزیجات و تفاله های آنها ، به والدین در تغذیه بهتر جوجه ها کمک کنید. 

غذای مناسب برای جوجه غازها - چیکن دیوایسزمانی که والدین تمایلی به تغذیه جوجه ها ندارند یا هنگامی که با استفاده از دستگاه جوجه کشی از تخم های غاز جوجه کشی کرده باشید، بهتر است خودتان تغذیه جوجه غازها را بر عهده بگیرید تا به خوبی تغذیه شوند و در کمترین زمان ممکن بالاترین وزن را بگیرند، همانطور که گفته شد غازها به سرعت رشد می کنند  و زمانی که غذای کاملی را در اختیار آنها قرار دهید سرعت رشد بیشتر نیز خواهد شد. در تغذیه جوجه غازها از آبخوری و دانخوری های استاندارد استفاده کنید تا برای آب و غذا خوردن دچار زحمت نشوند و تمایل آنها به غذا کم نشود. دانخوری ها و آبخوری ها باید به اندازه ای باشند که نه زیاد کوتاه و نه زیاد بلند باشد تا جوجه ها بتوانند به راحتی به آب و غذا دسترسی پیدا کنند. 

برای تغذیه جوجه غازها می توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید :

الف – ترکیب نان و ماست 

ب – ترکیب نان و گندم و ذرت پودر شده و خیس شده در آب 

ج – ترکیب ذرت ، جو ، گندم ، سویای پودر شده و خیس شده 

د – تخم مرغ آب پز 

هـ – سینه مرغ آب پز شده و پودر شده 

و – مخلوط سبزیجات خرد شده مانند کلم ، کاهو، یونجه ، جعفری ، ریحان و …

ز – استفاده از کنسانتره مخصوص جوجه غاز ها (اگر می خواهید بیشتر هزینه کنید)

ک – استفاده از جیره غذایی استارتر جوجه مرغ (در صورت نبود غذای غاز)

ل – استفاده از مولتی ویتامین با مشورت متخصص

م – استفاده از مکمل های معدنی با مشورت متخصص

ح – استفاده از آب کافی (غازها شدیدا به آب نیاز دارند و همیشه باید در دسترس آنها باشد)

غذای لازم برای غازهای گوشتی و در حال رشد

هدف بیشتر پرورش دهندگان از نگهداری و تغذیه غاز، گوشتی کردن آنها و فروش به بازار به عنوان پرنده گوشتی می باشد بنابراین وزن گیری غازها در کوتاه ترین زمان به افزایش سودآوری و کاهش دوره بازگشت سرمایه پرورش دهنده کمک زیادی خواهد کرد. 

در تغذیه غازهای گوشتی باید از یک جیره غذایی استاندارد که دارای مقدار زیادی چربی و کربوهیدرات باشد، استفاده کرد هم چنین سایر مواد لازم مانند پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی باید به اندازه استاندارد و لازم در جیره غذایی آنها گنجانده شوند. برای تهیه برنامه غذایی استاندارد غازهای گوشتی می توانید به یک متخصص با تجربه در این زمینه مراجعه کرده و درخواست نوشتن یک فرمول مناسب بمانید.

غذای لازم برای غازهای گوشتی و در حال رشد - چیکن دیوایسسپس با تهیه یک آسیاب و یک میکسر مرغداری و مواد غذایی مورد نیاز، خودتان اقدام به تهیه جیره غذایی مناسب برای غازهای گوشتی بکنید. همان طور که پیشتر نیز توضیح داده شده وجود مراتع به کاهش هزینه های شما کمک خواهد کرد اما به تنهایی کافی نخواهد بود چرا که گیاهان موجود در مراتع و چراگاه همه مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز برای رشد بهتر غازها را ندارند و صرفا کربوهیدرات لازم برای سوخت و ساز آنها را فراهم خواهد کرد. 

بنابراین ضمن اینکه غازها را روزانه چندین ساعت در مراتع رها خواهید کرد، باید سه مرتبه به آنها غذا و آب کافی بدهید و به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از تلف شدن آنها حتما بهداشت را در سالن پرورش و آب و غذای پرنده ها رعایت کنید و از هم غذا شدن پرنده های وحشی با آنها خودداری کنید. 

جیره غذایی مناسب برای دوره تخمگذاری غاز 

زمانی که غازها وارد سن بلوغ و دوره جفت گیری وتخم گذاری شدند، باید تغییراتی را در تغذیه آنها انجام دهید. معمولا غازهایی که برای تخم گذاری نگهداری میشوند باید چربی کمتری مصرف کنند چرا که چاق شدن غازها و به طور کلی پرنده ها میزان تخم گذاری آنها را به شدت کاهش خواهد داد. بنابراین غازهای تخمگذار باید از وزن متعادلی برخوردار باشند. 

دو عامل مهم در افزایش تخم گذاری ، استفاده از پروتئین و کلسیم و فسفر زیاد در جیره غذای غاز های ماده می باشد که حتما باید این مورد را در کنار فراهم کردن سایر شرایط مناسب برای تخم گذاری غازها رعایت کنید. 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام
    خب حداقل میگفتین چطور میشه که غازها شروع به تخم گذاری میکنند و جایگاهشون برای تخم چطور باشه و تشخیص نر و ماده بودن غازها به چه نحوه است؟
    ممنون میشم هرکسی تجربه ای داره پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋