غاز

سن و فصل تخمگذاری غاز

اطلاعات لازم در مورد تخمگذاری غاز

غازها پرندگانی آبزی، با جثه ای بزرگتر از اردک هستند که عموما با تغذیه از علوفه و گیاهان چراگاه، غذای مورد نیاز خود را تامین می کنند. آنها توانایی تخم گذاری پایینی دارند و پرورش آنها به منظور تولید تخم غاز، صرفه اقتصادی نخواهد داشت، به همین سبب پرورش این پرندگان عمدتا برای تولید گوشت آنها صورت میگیرد. در این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس به مطالعه و بررسی سن تخمگذاری غاز، فصل جفت گیری و میزان تخم گذاری آنها پرداخته می شود.

سن تخم گذاری غاز

سن تخم گذاری غازها بسته به نژاد آنها متفاوت خواهد بود، برخی از آنها در ۷ ماهگی و برخی دیگر پس از گذشت ۳ سال به سن تخم گذاری خواهند رسید. تخم های این پرندگان قبل از رسیدن به بلوغ کامل، فاقد نطفه بوده و یا باروری بسیار پایینی دارند.

آنها بر خلاف مرغ ها بازدهی سریعی نداشته و جوجه کشی از غاز، صبر و حوصله زیادی طلب می کند. در زیر جدول مقایسه سن بلوغ و میزان تخم گذاری چند نژاد مختلف غاز آمده است.

نژاد

سن تخم گذاری

سن بلوغ کامل جنسی

تعداد تخم در سال

قو غاز اکراینی یا آفریقایی

۱۲ ماهگی به بعد

۲ سالگی به بعد

۲۰ تا ۴۰ تخم

غاز کانادایی

۲ سالگی

۳ سالگی به بعد

۴ تا ۹ تخم

غاز چینی

۸ ماهگی به بعد

۲ سالگی به بعد

۴۰ تا ۱۰۰ تخم

غازها برای جفت گیری و تولید مثل باید حداقل یک سال سن داشته باشند، معمولا تخم های غاز در سال اول تخم گذاری باروری کمتری داشته، بنابراین بیشتر پرورش دهندگان از سالهای دوم و سوم برای جوجه کشی استفاده میکنند.

این پرنده تا سن ده سالگی، باروری و تخم گذاری بالایی خواهد داشت. پرورش دهندگان غاز، برای بهبود عملکرد گله، گله مولد را در سن ۶ سالگی حذف کرده و گله های جوان تر را جایگزین آنها می کنند. مطالعه مقاله آموزش صفر تا ۱۰۰ پرورش غاز در این زمینه خالی از لطف نخواهد بود.

بلوغ و فصل جفت گیری غاز

فصل جفت گیری در نژادهای مختلف مانند قو غاز اکراینی و غاز چینی سفید، کمی متفاوت بوده اما به طور کلی می توان جفت گیری غازها را در فصل زمستان و بهار مشاهده کرد. پروسه جفت گیری، تخم گذاری و کرچ شدن غازها معمولا چندین ماه به طول می انجامد و بیشتر نژادها، آن را از اواخر بهمن ماه تا اواسط اردیبهشت ادامه خواهند داد.

بلوغ و فصل جفت گیری غاز - چیکن دیوایسغاز نر با رقص گردن نسبت به جذب ماده اقدام کرده و در صورت پذیرفته شدن، غاز ماده نیز خواهد رقصید. برخی از این پرندگان تک همسر بوده و تنها بعد از مرگِ جفت خود، اقدام به جفت یابی خواهند کرد.

مقاله آموزش نکات جفت گیری غازها، کلیه اطلاعات لازم برای فصل جفتگیری این پرنده را در بر دارد.

نکات لازم برای افزایش باروری غاز

  1. برای افزایش باروری غازهای چینی، کانادایی، خاکستری و قوغازهای آفریقایی، بهتر است که به ازای هر غاز نر، ۲ تا ۵ غاز ماده در نظر گرفته شود. برای غازهای سبک وزن ۳ تا ۵ غاز ماده و برای پرندگان سنگین وزن، یک تا سه ماده مناسب می باشد.
  2. همانطور که گفته شد این پرندگان آبزی بوده و در صورت جفتگیری آنها درون آب، احتمال نطفه دار شدن تخم ها شدیدا افزایش خواهد یافت. بنابراین برای پرورش آنها، فراهم کردن حوضچه و استخر کوچک ضروری است.
  3. بهتر است غازها حداقل یک ماه قبل از فرارسیدن فصل جفت گیری، جفت خود را پیدا کنند. در غیر این صورت در این فصل جنگ بین نرها اتفاق افتاده و باعث کاهش باروری غازها خواهد شد.

فصل تخم گذاری غاز

تنها پس از گذشت یک هفته تا ده روز از جفتگیری این پرنده، غاز ماده اقدام به ساخت لانه با پرها و شاخه و برگ درختان خواهد کرد. این لانه معمولا به گونه ای ساخته می شود تا دید کافی به اطراف را داشته باشد. پس از ساخت لانه، غاز ماده اقدام به تخم گذاری خواهد نمود.

تخم گذاری غاز در فصل زمستان و در حالی رخ میدهد که روزها طولانی شده و دمای هوا نیز افزایش خواهد یافت. در تمام زمان تخم گذاری، غاز نر با فاصله از لانه، به محافظت از جفت خود می پردازد.

ماده در هر کلاچ ۹ تا ۱۷ تخم (بسته به جثه غاز) گذاشته و به مدت ۲۸ تا ۳۵ روز بر روی آنها خواهد خوابید. بهتر است لانه در نزدیکی حوضچه باشد تا پرنده با آبتنی در روز، رطوبت مورد نیاز تخم ها را تامین کند.

به طور عمده این پرنده ها در طبیعت در هر سال یکبار تخم گذاری خواهند کرد. تخم گذاری غازها در پرورشگاه به صورت مصنوعی و با استفاده از تحریک نوری صورت میگیرد. تحریک نوری غاز سبب میشود تا میزان تخم گذاری آنها افزایش یافته و سود آوری بیشتری داشته باشند.

افزایش تخم گذاری و جوجه کشی غاز

یکی دیگر از راه های افزایش تخم گذاری غازها، علاوه بر روش های تحریک نوری، برداشتن تخم آنها از درون لانه خواهد بود. شما میتوانید با جمع آوری تخم  از لانه، میزان تخم گذاری این پرنده را به ۳۵ تا ۷۰ عدد نیز افزایش دهید. البته همانطور که گفته شد غازها تخم گذاری ضعیفی داشته و این اعداد در حالت بسیار خوشبینانه خواهند بود.

افزایش تخم گذاری و جوجه کشی غاز - چیکن دیوایسبا فروش این تخم های نطفه دار و یا جوجه کشی از آنها با استفاده از دستگاه های انکوباتور، میزان سود پرورش غاز خود را افزایش دهید. در صورت علاقه مندی به جوجه کشی از این پرنده، مطالعه مقاله آموزش جوجه کشی طبیعی و مصنوعی غاز به شما کمک خواهد کرد.

دقت داشته باشید که انبار کردن تخم ها بیش از ۷ روز به باروری آنها لطمه می زند.

جمع بندی

در این مقاله از چیکن دیوایس شما به مطالعه سن بلوغ، تخم گذاری و جوجه کشی غاز پرداختید. این پرنده عمدتا به صورت گله های کوچک روستایی نگهداری میشود اما امروزه، بسیاری از پرورش دهندگان ایرانی، به پرورش گله های بزرگ غاز، جوجه کشی و تولید تخم نطفه دار آنها پرداخته اند. 

برای پرورش این پرندگان به صورت گوشتی، از نژاد های بوف آمریکایی، غاز نژاد تولوز، قو غاز اکراینی و امبدن استفاده میشود، نژاد دورگه آفریقایی و نژاد چینی نیز تخم گذاری بالایی خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا