غاز

ساده ترین راه برای تشخیص جنسیت غاز، قو غاز و جوجه آنها

تعیین جنسیت غاز

تفاوت بین غاز نر و ماده به سادگی مرغ و خروس نیست ولی اگر به جزئیات و رفتار این طیور دقت شود، تشخیص جنسیت آنها ساده است. توجه داشته باشید که غازها نژادهای مختلفی دارند و شکل ظاهری نر و ماده در برخی نژادها زیاد شبیه به هم می باشد. اگر جنسیت جوجه غاز یا غاز بالغ برای شما مهم است، ما در این مطلب از فروشگاه چیکن دیوایس روش های مختلف تعیین جنست غازها را توضیح داده ایم.

اهمیت تشخیص جنسیت غازها

پرورش غاز از جمله مشاغل پردرامد در صنعت پرورش طیور می باشد، سود پرورش غاز را در مقاله جداگانه برای شما آورده ایم. تشخیص جنسیت غاز زمانی اهمیت پیدا میکند که بخواهید با پرورش این طیور کسب درامد کنید. چراکه شما باید غازهای ماده که تخمگذار هستند را از غازها نر تشخیص دهید. همچنین برای تولید تخم نطفه دار و تشکیل گله مولد غاز، تعیین جنسیت آنها بسیار مهم است. چرا که برای نطفه دار شدن تخم ها، به ازای هر ۳ ماده غاز، حتما باید یک غاز نر در نظر گرفته شود. اگر تعداد زیادی نر در بین ماده غازها نگهداری شوند، غازهای نر به دلیل حریم شخصی که برای خود مشخص میکنند حتما با یکدیگر درگیر خواهند شد. همچنین اگر تعداد غازهای نر کم باشد، درصد نطفه دهی تخم های آن گله پایین خواهد بود. زمانیکه غاز ماده تخمگذاری میکند اگر تخم ها نطفه دار باشند، به طور معمول نصف آنها نر و نصف دیگر ماده خواهند بود.

تفاوت ظاهری غاز نر و ماده

بیشتر نژادهای این پرنده پرهای یکسانی دارد و حتی ممکن است نر و ماده ها اندازه مشابهی هم داشته باشند. تنها نژاد غاز که تشخیص جنسیت آنها از روی ظاهر بسیار راحت است، نژاد غاز پیلگریم میباشد که جنس نر آن سفید رنگ و ماده خاکستری و قهوه ای رنگ است. یکی از تفاوت های ظاهری بین نر و ماده این پرنده، طول گردن آنها می باشد. غازهای ماده گردن کوتاهتری دارند، در حالیکه غاز نر علاوه بر اینکه گردن بلندتری دارد، ضخامت و بزرگی گردن او نیز بیشتر از جنس ماده می باشد.

تفاوت ظاهری غاز نر و ماده - چیکن هچدر بین قوغازهای چینی، جنس نر سر پهن تر و بزرگتری نسبت به ماده دارد. همچنین در این نوع قوغازها و قوغازهای خاکستری افریقایی، برامدگی روی نوک نر کمی درشت تر از جنس ماده می باشد.

تشخیص جنسیت جوجه غاز به چه صورت است؟

با کمی دقت به رنگ پرهای جوجه غاز یک روزه میتوان جنسیت آنها را حدس زد. بطوریکه جوجه های نر پرهای روشن تری نسبت به ماده ها دارند ولی این تفاوت درباره تمامی نژادها صدق نمیکند. همچنین تفاوت بین جوجه غاز نر و ماده به سرعت از بین میرود چون همزمان با رشد جوجه ها رنگ پرها نیز به هم شبیه تر میشود. بنابراین پس از خارج نمودن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی غاز و خشک شدن رطوبت اضافی پرها فرصت دارید تا از روی ظاهر نر و ماده ها را از هم سوا کنید.

تفاوت رفتاری

غازهای ماده در مقایسه با نرها ترسو هستند و معمولا برای محافظت از خود پشت سر نرها راه میروند. اما غازهای نر پرخاشگر هستند و از گله خود محافظت میکنند. مخصوصا در فصل تخمگذاری، غازهای نر بیشتر با همدیگر پرخاشگری میکنند. این پرخاشگری به دلیل حس رقابت بین آنها برای جفت گیری با ماده ها و دفاع از حریم خصوصی می باشد. ماده غاز نیز در فصل جوجه کشی زمانیکه کرچ میشود، نسبت به لانه و تخم هایش حساس شده و اگر احساس خطر کند، تهاجمی و پرخاشگر میشود.

در فصل جفت گیری، پرهای بالای سر ماده ها دچار ریزش میشود و کم پشت تر از نرها به چشم می اید. چرا که غاز نر در طول جفت گیری، پرهای سر ماده را گاز میگیرد که این عمل موجب ریزش پرهای بالای سرد میشود. همچنین در فصل جفت گیری، غازهای نر بیشتر در داخل برکه یا استخر آب پرسه میزنند. ناگفته نماند که برای جفت گیری بهتر، این پرنده در استخر آب جفت گیری میکند.

غازهای نر تمایل دارند که سر خود را با حرکات مار مانند بیشتری حرکت دهند مخصوصا وقتیکه قصد گاز گرفتن داشته باشند. غاز نر در زمان پرخاشگری سر و صدای بلندی ایجاد کرده، گردن خود را دراز میکند و بال هایش را هم باز میکند. بطور کلی غازهای نر نسبت به ماده ها شخصیت پر رنگ تری دارند و ماده ها بیشتر عضو ساکت و آرام گله هستند.

تفاوت بین صدای غاز نر و ماده

غازهای ماده صدایی گرفته و بم دارند یعنی صدای آنها خشن و کلفت است ولی صدای غازهای نر زیر و نازک می باشد.

تفاوت بین غاز نر و ماده در ناحیه شکم و پاها

غازهای ماده نسبت به نرها، شکمی نرم تر دارند و اگر به سن بلوغ رسیده باشد، استخوان لگنی آنها پهن تر خواهد بود. در نتیجه اگر غاز ماده حداقل یک دوره تخمگذاری کرده باشد، پاهای باز تری خواهد داشت و فاصله بین پاهای او کمی بیشتر از جنس نر خواهد بود.

تفاوت بین غاز نر و ماده در ناحیه شکم و پاها - چیکن دیوایسدر قسمت پایین بین پاهای غاز، چربی ذخیره میشود که از بیرون کمی آویزان می باشد. برخی افراد به اشتباه ادعا میکنند که اگر این چربی ها به شکل U باشد، آن غاز ماده و اگر به شکل W باشد، آن غاز نر است. در حالیکه شکل این غبغب یا چربی های انباشته شده کاملا بستگی به نژاد غاز دارد و اگر دو غاز از یک نژاد باشند ولی شکل چربی انباشته شده در بین پاهای آنها متفاوت باشد، این تفاوت به خاطر دورگه بودن یکی از غازهاست که با نژاد دیگری ترکیب شده است. غبغب زیر شکم غاز به هیچ عنوان یک صفت تعیین کننده جنسیت نیست.

بررسی اندام تناسلی غازها

یکی از روش های دیگر برای تشخیص جنسیت غازها، بررسی اندام تناسلی در کلواک آنها می باشد. این عمل نیاز به تجربه و مهارت دارد و اگر فکر میکنید از عهده این کار بر نمی ایید از انجام آن خودداری کنید. چرا که در این روش احتمال آسیب دیدن غاز و حتی مرگ پرنده وجود دارد. در این روش ابتدا باید دستکش بپوشید، سپس غاز را به پشت بر روی میز بخوابانید. توجه داشته باشید که غازهای بالغ در این وضعیت پرخاشگری نموده و اگر نتوانید پرنده را کنترل کنید شما را گاز خواهند گرفت

قسمت دم و پس پرنده را به سمت بالا گرفته و با انگشت سبابه را به اندازه یک سانتی متر وارد مخرج پرنده نموده و کلواک پرنده را فشار دهید. اندام تناسلی غازهای نر به شکل ویرگول بوده که اگر اسفنکتر ماهیچه های اطراف مخرج پرنده باز شوند، اندام تناسلی جنس نر ظاهر میشود. البته ظاهر شدن اندام تناسلی غاز نر در برخی موارد به دلیل نابالغ بودن و دیگر مشکلات به سختی از غلاف بیرون کشیده میشود. کلواک غازهای ماده هیچ گونه اندام اضافی ندارد پس اگر اندام تناسلی بیرون نزد، جنسیت آن غاز ماده است.

آیا دم غاز نر و ماده با هم فرق دارد؟

خیر ظاهر دم در هر دو جنس یکی است. بنابراین نمی توان از این طریق این پرنده ها را از هم جدا کرد. تفاوت دم بیشتر مربوط به برخی نژادهای اردک می باشد که در ان اردک نر چند تا پر فر خورده در دم خود دارد. ولی این مورد درباره غاز یا قوغاز صدق نمیکند. راه های تعیین جنسیت اردک را بخوانید.

نوشته های مشابه

‫۱۶ دیدگاه ها

 1. سلام من دوتا اردک قو غاز دارم یکی نریکی ماده هستش اردکا الان از یک ماه بیشتره به دنیااومدن مثلا ۴۵ روز هستش شایدم از اون بیشتر باهاشون از صبح تا شب بازی میکنم ولی نمیوفتن دنبالم علتش چیه

 2. سلام یک جفت قوغاز دارم موقع جفت گیری قوغاز درشتر زیر میخابد کوچکتر میاد رو در ضمن زیر شکم قوغاز کوچک آویزان است احتمال داره جفتشون ماده باشد لطفا نظرتان بگید

  1. سلام
   با این تفاسیر نمیتونم تشخیص بدم
   پیشنهاد میکنم در اینستاگرام تصویرش رو برای پرورش دهنده های معتبر بفرستید تا نظرشون رو بگن چون بیشتر سروکار دارن با قوغاز سریع میتونن تشخیص بدن

 3. سلام دوتا قوغاز اوکراینی دارم روزی چندین بار جفت گیری با کلنجار رفتن باهم میکنن تمام نکته هایی که راجع به تشخیص نرو ماده گفتید رو دقت کردم ولی از لحاظ ظاهری خیلی شبیهن نمیتونم تشخیص بدم نرو ماده بودنشون رو .نزدیک دوساله هم که به اسم جفت خریدم وتا حالا برام تخم نزاشتن. ممکنه دوتا از یک جنس باشن ؟؟

 4. سلام‌ من‌ دوتا‌ غازنرا وماده‌ دارم ایا‌ موقع‌ کرج‌ لانه‌ ماده‌ را‌ جدا‌ کنم‌ یا‌ نه؟

  1. سلام
   شرایط مناسب برای لانه رو مهیا کنید تا کرچ بشه نیازی نیست جداسازی کنید خودش میره سراغ اونجایی که مناسب هست (تاریک ، گرم ، کم سروصدا)

   1. سلام من دو تا غاز دارم از بچگی بزرگ کردمشون هر دو شبیه هم هستند فقد یکی نوکش زرده یکی سیاه نمیدونم کدوم نره کدوم ماده از همه لحاظ فرقی ندارن جفتگیری هم می کنن تخم هم نمی زارن نزدیک ۱ ساله شونه

 5. سلام من ۵تا غاز دارم بعد چهارتاش درشتراز اون یکین حالا من فک میکردم فقط اون یکی که کوچیکتراز او چهاتاس مادس ولی امروز دیدم یکی از اون نرها یدونه از اونا که مث خودش بودن گرفت میخواست باهاش جفت گیری کنه یعنی امکان داره نر ماده باشن اون چهارتا

  1. سلام
   نمیدونم عزیز باید بررسی کنی خوب همینجوری نمیشه نظری داد
   این همه راه تشخیص اموزش دادیم !

 6. سلام چطور باید سِــن پرندگانی مثل غاز مرغ خروس اردک اینا رو تشخیص بدیم ؟!

 7. سلام ببخشید من توی دستگاه ۱۵ تا تخم قوغاز گذاشته بودم الان با وجود رطوبت و دمای درست و چک شده و چرخش های روزانه فقطیه جوجه تخمش رو شکسته که اونم چهار روزه درنمیاد بیرون! فقط نوکش درومده و جیک جیک میکنه ولی بیرون نمیاد رطوبت هم چک کردم همش درسته
  کسی که. مراقب تخم ها بوده متاسفانه اب پاشی نکرده به نظرتون به خاطر اب پاشی نکردن اون همه تخم از بین رفته؟اخه مگه میشه دستگاه خودش رطوبت رو ۷۵ درصد نگه میداره نباید همش خراب بشه که! اگه دوسه تاش خراب بشه اره ولی الان بیشتر تخم ها همون روز های اول و بعصی روز های اخر جنینی ازبین رفته من خیلی ناراحتم. بابت اون جوجه ها که مردن…….
  من واقعن نمیدونم چیکار کنم به نظرتون مشکل چیه که اینجوری شده؟؟
  یه اب پاشی نکردن این همه مشکل ایجاد میکنه؟؟؟

  1. سلام
   دوست عزیز فلسفه ی اب پاشی رو میدونید ؟ پرنده هایی مثل مرغابی ها وقتی به صورت طبیعی روی تخم ها میخوابن (همشون هم در مناطق مرطوب مثل شمال کشور یا محیط های نزدیک دریا و اب تخم میزارن) وقتی میرن برای اب و غذا خوردن ، شنا میکنن ، در نتیجه بدنشون خیس میشه ، با همون خیسی میان میخوابن رو تخم ها ! یعنی یکی از مهمترین فاکتورها در جوجه کشی از مرغابی ها همین اب پاشی هست که ما هم در ویدیوهامون خیلی تاکید کردیم .
   در وحله ی اول کیفیت تخم نطفه دار مهمه ، در وحله ی دوم اب پاشی مهمه . اب پاشی در رده ی رطوبت و دما و چرخش هست . بدون اب پاشی راندمان به شدت کاهش پیدا میکنه و این مورد شما اگه از تخم های نطفه دار نباشه ، از اب پاشی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا