جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی با کمترین هزینه در یک ساعت

اگر به دنبال ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان قیمت هستید و می‌خواهید شرایطی را که پرنده مادر برای جوجه ها فراهم می‌کند را برای تخم های نطفه دار خود ایجاد کنید و به نتیجه مثبتی دست یابید این مقاله از چیکن دیوایس را تا انتها دنبال کنید و با مشاهده فیلم تهیه شده به صورت گام به گام اقدام به ساخت دستگاه خود کنید.

چگونه دستگاه جوجه کشی بسازیم؟

دستگاه جوجه کشی خانگی با استفاده از وسایل ساده یک فن، جعبه پلاستوفوم درب دار، لامپ، ظرف آب به راحتی قابل ساخت است و در مکان های مختلف می توان مورد استفاده قرار داد و اقدام به جوجه کشی کرد.

لیست تجهیزات مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی

 • جعبه پلاستوفوم درب دار
 • لامپ ۱۰۰ وات
 • جای لامپ دیواری
 • فن ۱۲ در ۱۲ (۲۲۰ ولت)
 • برد کنترلر
 • ظرف آب
 • سیم نمره یک
 • ترمینال ریز
 • چسب دو طرف
 • آداپتور
 • لوله خالی خودکار
 • طلق یا شیشه
 • دریل شارژی، پیچ گوشتی
 • پیچ و مهره

چگونگی نصب لامپ

در وهله اول ظرف آب را داخل دستگاه در کنار دیواره عرض جعبه پلاستوفوم قرار دهید. ۱۵ سانت از کفی ظرف آب اندازه گیری کرده و محل قرارگیری لامپ را مشخص کنید این فاصله باعث می‌شود که ظرف یا جعبه در معرض سوختگی قرار نگیرد و آب به خوبی بخار شود.

با ایجاد دو سوراخ کوچک  لامپ را به دیواره جعبه توسط پیچ و مهره متصل کنید. برای گرفتن سوراخ ها می‌توانید پس از اتمام کار از موم استفاده کنید.

چگونگی نصب لامپ - چیکن دیوایس

توجه داشته باشید که لامپ باید از لبه ظرف آب ۵ سانت بالاتر قرار گیرد تا مشکلی در روند کاری شما ایجا نشود. همچنین لامپ مناسب برای این کار ۱۰۰ وات می باشد بنابراین از لامپ رشته ای استفاده کنید. لامپ LED برای این کار جوابگو نخواهد بود و از استفاده آن بپرهیزید.  

نحوه اتصال فن

جهت اینکه فن به درستی به دیواره جعبه نصب شود، می‌توانید از ورقی که به صورت ۹۰ درجه تا شده استفاده کنید، البته هر وسیله دیگری که توانایی نگهداری فن را دارد می‌توان در ساخت این دستگاه به  کار برد.

فن را در بالای لامپ با فاصله ۶ الی ۷ سانت نصب کنید. معمولا در فن های کتابی قسمتی که برند محصول درج شده نشانگر سمت دمش می‌باشد. بدین منوال در دستگاه جوجه کشی رطوبت و دمای مناسب تامین می‌شود. 

توجه داشته جهت دمش فن حتما به سمت پایین باشد تا با انتقال دم بر روی لامپ و انتقال گرما به آب بخار لازمه ایجاد شود.

نحوه نصب فن دستگاه جوجه کشی - چیکن دیوایسروش سیم کشی 

سیم مورد استفاده همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد شماره یک می‌باشد. سیم قرمز رنگ برای فاز و آبی برای نول به کار گرفته می‌شود. با ایجاد یک سوراخ در بدنه جعبه، سیم ها را از آن گذارنده و به لامپ متصل کنید.

بدین طریق سیم فن را نیز به بیرون از جعبه انتقال دهید و در انتها با جمع کردن تمامی سیم ها آن ها را توسط ترمینال معمولی که به دیواره بیرونی نصب کرده اید وصل کنید.

لازم به ذکر است سیم نول باید به نول برق شهری و سیم فاز به بخش مشخص شده بر روی کنترلر متصل شود.

شیوه اتصال برد کنترلر کوچک به دستگاه

برد مورد استفاده متشکل از بخش های مختلفی است که از یک دیاگرام اصولی ساخته شده  و با وصل شدن به آداپتور راه اندازی می‌شود در ادامه به طور کامل به توضیح هر بخش آن پرداخته ایم.

دیاگرام اتصال کنترلر دستگاه

۱- نمایشگر

نمایشگر تعبیه شده بر روی برد نشانگر دمای دستگاه جوجه کشی است و می توانید دمای دلخواه خود را تنظیم کنید و توسط آن از دمای حاکم بر دستگاه خود آگاهی پیدا کنید.

۲- محل نصب سنسور

سنسور دارای یک سوکت می‌باشد که به محل اتصال سنسور در برد وصل می‌شود. با اتصال این سوکت سنسور را در داخل دستگاه  قسمتی که تخم ها را در آن جایگذاری می‌کنید قرار دهید.

۳- ورودی و خروجی برق

قسمت K1 خروجی ، مختص خروجی فاز به لامپ و بخش K0 ورودی فاز شهری بوده و ناحیه GND +12 نیز خروجی آداپتور می‌باشد. در این خصوص نول لامپ از طریق ورودی شهری تامین می‌شود.

به یاد داشته باشید از آداپتور ۱۲ ولت به منظور کارکرد برد و نمایشگر استفاده می‌شود.

۴- دکمه

این برد متشکل از دکمه های SET، UP،DOWN می‌باشد که برای تنظیم دما و کالیبره کردن دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش و یا افزایش دما توسط دکمه های UP و DOWN صورت گرفته و با فشار دکمه ست دمای مورد تایید کاربر ست می‌شود. 

۵- چراغ LED

نشانگر روشن یا خاموش بودن رله می‌باشد. زمانی که دما از حداکثر تعیین شده عبور کند رله جریان سیستم گرمایشی را قطع می‌کند و این دکمه خاموش می‌شود.

زمانیکه دما از حد تعریف شده کمتر می‌شود با روشن شدن این چراغ سیستم گرمایشی شروع به کار می‌کند.

توجه داشته باشید این کنترلر از قابلیت کنترل دما تا یک دهم سانتی گراد برخوردار است و به راحتی می‌توان تنظیمات دلخواه را بر روی این برد اعمال کنید.

سیستم تهویه

برای ایجاد تهویه هوای داخل دستگاه بر روی بدنه جعبه چند سوراخ ایجاد کنید و برای ورود هوا به داخل آن از لوله خودکار بر روی درب دستگاه  دقیقا به پشت فن استفاده کنید که هوا به درستی رد و بدل شود.

دریچه دید

به منظور جلوگیری از باز و بسته کردن درب جعبه و آگاهی از وضعیت تخم ها بر روی جعبه یک دریچه مربعی شکل ایجاد کرده و برای پوشاندن این قسمت می توانید از شیشه و یا طلق استفاده کنید. برای بخار بند شدن محل اطراف شیشه از چسب استفاده کنید.

شانه جوجه کشی

می‌توانید در کف دستگاه یک شانه جوجه کشی قرار دهید و زیر آن درب نوشابه بگذارید تا ظرف مستقیم با کف در ارتباط نباشد و یک الی دو سانت فاصله داشته باشد. در صورت نداشتن شانه کفی را با کاه یا تراشه چوب پر کنید.

در این دستگاه می‌توانید از دو شانه به صورت طبقه ای بر روی هم استفاده کنید که باید فاصله سبد ها از هم ۱۵ سانت باشد تا هوا به درستی چرخش یابد.

ظرف آب

ظرف مورد استفاده باید از سطح مطلوبی برخوردار باشد. در این دستگاه از قرار دادن ظرف های لیوانی برای تامین رطوبت بپرهیزید، تا رطوبت به درستی تامین شود. ظرف آب را برای شروع کار پر از آب کنید.

اگر در شمال هستید و به رطوبت کمتری نیاز دارید و یا رطوبت به حد نصاب میرسد به آب احتیاجی ندارید و اگر در یزد یا جاهایی که از رطوبت کمتری برخوردار هستید معمولا از آب زیادتری باید استفاده کنید.

نکته: اگر هنگام قرار گرفتن ظرف آب زیر لامپ رطوبت در حد زیادی بالا می‌رود ظرف را کمی دورتر از لامپ قرار دهید.

چرخاندن تخم ها

روش چرخاندن تخم ها در این دستگاه به صورت دستی می‌باشد. که باید هر ۴ ساعت یکبار تخم ها چرخانده شوند. توصیه می شود تخم ها را روزانه ۶ بار بچرخانید. به منظور این کار بر روی تخم ها علامت بگذارید تا هنگام چرخاندن یک دور کامل مشخص شود.

روشن کردن

دو شاخه وصل شده به دستگاه جوجه کشی را به پریز برق متصل کنید. برای روشن کردن برد از آداپتور استفاده کنید. به این صورت دستگاه روشن خواهد شد.

سخن آخر 

در این نوشته از چیکن دیوایس به آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی پرداخته ایم که با کمترین هزینه قابل ساخت بوده و بهترین وسیله برای استفاده در جوجه کشی با راندمان مناسب می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫۱,۳۱۹ دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید.
  باید تخم هارو هر چهار ساعت ۱ بار (نیم) دور بچرخونیم؟
  لطفا زود جواب بدید ممنون مسشم.

  1. سلام دوست عزیز
   هر چهار ساعت یک دور کامل باید چرخش داده بشه

 2. سلام خسته نباشید من همین دستگاه رو ساختم و تمام مراحلش رو طبق فیلم انجام دادم ولی دما خود به خود بالا میره حتی میره تا ۴۱درجه بنظرتون مشکلش چی؟

  1. سلام دوست عزیز
   ترموستات رو درست نبستی یکسره داره کار میکنه
   به فیلم مجدد نگاه کن

 3. سلام وقتتون بخیر
  یک سوال داشتم که فکر کنم عجیب باشه: اگر از ابتدا دوران جوجه کشی یکی از تخم هارا از قسمت کیسه ی هوایی سوراخ کنیم تا بتونیم داخلش را نگاه کنیم چون یه پروژه زیست شناسی قراره انجام بدم که فکر کنم این مورد خیلی جالب باشه خواستم ببینم همچین موردی امکان داره ؟

  1. سلام
   نه فکر نکنم در داخل دستگاه جوجه کشی معمولی همچین چیزی رو بتونید اجرایی کنید چون فن جریان داره و ممکنه الودگی سایر تخم ها یا الودگی های موجود در داخل دستگاه به تخم منتقل بشه. این مورد در داخل انکوباتورهای ازمایشگاهی وکیوم قابل انجام هست(اگرم تو نت ویدیوشو دیدید با همچین دستگاهی هست و باقیش نمایشه ! )

  1. سلام دوست عزیز
   چرخش باید هر ۴ساعت یکبار صورت بگیره
   نه مداوم

 4. سلام ببخشیدبه اشتباه نوشتم که ترموستات یک بردمیخواستم قیمتش چنده؟

  1. سلام دوست عزیز
   با شماره های درج شده در انتهای صفحه سایت تماس بگیرین
   کارشناسان مجموعه راهنمایی میکنن

   1. سلام وقتتون بخیر
    بک دستگاه جوجه کشی ساختم که مرکز کنترل دما و رطوبت را آیسی اتمگا انجام میده و با دماسنج جیوه ای اندازه گرفتم دما دقیق بین ۳۷.۶ تا ۳۷.۸ بوده حتی رطوبت نیز دقیقا برام تنظیم میکنه و در جوجه کشی مرغ هچ ۹۰ درصد داشتم آیا می توانم از همین دستگاه برای پرندگان زینتی استفاده کنم؟ در ضمن تراشته را جوری برنامه نویسی که چرخش را هم هر ۲ ساعت یک دور آرام برای مرغ را داره بدنه هم یونولیت هست. چندا تخم عروس هلندی یکی از رفقا بهم داده برای همین پرسیدم

    1. سلام دوست عزیز
     اگر مطمئن هستید که کارایی دستگاهتون دقیق هست بله میتونید

 5. با درود ،
  لامپ دستگاه من در روزه هشتم سوخته بوده و حدودا یک روز خاموش بوده و تخمها سرد شده بودن ، چک کردم در همه تخمها جنین تشکیل شده ، به نظر شما جنین‌ها هنوز زنده هستند آیا؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام و احترام
   احتمال داره تلف شده باشن
   ولی نوربینی کن ببین جنین تحرک داره
   و یا یکی دوتا از تخمارو بشکن ببین جنین هس

 6. سلام و خسته نباشید می گم خدمتتون.اول اینکه مشکل فن ۱۲ولت چیه؟ تازه فن ۲۲۰ صدای زیادی هم داره.
  تخم هارو هر ۴ ساعت ۹۰ درجه بچرخونیم درسته؟ بعد از بدنیا آمدن جوجه ها و بیرون اومدن از تخم،آنها رو از دستگاه بیرون بیاریم یا چند ساعت صبر کنیم؟
  خیلی ممنون می شم جواب بدین.

  1. سلام دوست عزیز
   تست دستگاه با فن ۲۲۰ ولت صورت گرفته
   فن کتابی اصلا صدا نداره
   تخمارو هر ۴ ساعت روشون ضربدر بزن هر ۴ ساعت یک دور کامل که میشه ۱۸۰ درجه
   بعد از به دنیا اومدن ۲۴ ساعت باید بمونه داخل

  1. سلام دوست عزیز
   فنی که ما استفاده کردیم فن ۱۲ در ۱۲ (۲۲۰ ولت) کتابی هست
   اینی که شما میگید رو من اطلاعی ندارم دمش و … به چه شکل هست
   بهتره طبق مورادی که گفتیم پیش برید تا راندمان خوبی رو به دست بیارید

   1. سلام لامپ رو روز ها باید خاموش کنیم یا باید ۲۴ ساعته روشن باشه؟

    1. سلام دوست عزیز
     لامپ برای روشنایی نیست که برای گرم کردنه نباید خاموش کنی

 7. سلام من یک دستگاه دست ساز دارم ۴تا تخم مرغ گذاشتم توش الان ۷ روزه نطفه سنجی کردم دوتاش تا وستش سیاه شده بود و دو تاش عادی بود

  1. سلام ، خب احتمالا دو تاش نطفه دار هستش و دوتاش بدون نطفه
   تخم بدون نطفه در در فرایند جوجه کشی داخلش رگ تشکیل نمیشود

 8. سلام من دو روزه تخم هارو گذاشتم تو دستگاه دمای دستگاه بین ۳۶ تا ۳۹ هستش مشکلی نداره

  1. سلام یعنی چی ۳۹ و ۳۶ ؟ صدم درجه هم تاثیر داره ۳ درجه تغییر میکنه میمیرن جنین ها ! خیلی مشکل داره
   اصلا ۳۷.۷ هست

 9. سلام ببخشید من درست کردم یک دفعه با دیمر تخم هایم پات شدند چون یک روز برق قطع شد و دما جابجا میشد این دفعه گذاشتم الان روز۱۴هست با ترموستات نشون میده رطدبت خوبه و کندلینگ کردم نصف بیشتر تخم مرغ سایه سیاه افتاده روش ایا این در میاد

 10. سلام خسته نباشید ببخشید دمای دستگاه من روی ۳۸ درجه است اشکال نداره بعد هم تخم ها هم ملایم هستند میخواستم بدونم چقدر باید تخم ها گرم باشند

  1. سلام بالاست باید ۳۷.۷ درجه باشه . تخم مرغه دیگه ؟ به تخم ها دست نزنید زیاد

   1. سلام دستگاه من ( کارتون ) نم گرفته بوسیله بخار اب. و درجه دما رو هم فعلا نتونستم رو ۳۷ برسونم رو عدد ۳۰ هست .چکارکنم لطفا راهنماییم کنید .مرسی

    1. سلام شرایطی که شما میگید خب شرایط اصولی و خوبی نیست، فعلا ناچارا دمای محیط رو بالا ببرید

 11. سلام برای چرخش تخم مرغ من شنیدم هر یک ساعت ۹۰ درجه تغیر زاویه بدیم .با موتور گردون پنکه .درجه حرارت و رطوبت هم که گفتید۳۷/۲ رطوبت هم حدودا ۶۵

  1. سلام
   اگه بتونی هر ساعت ۹۰ درجه (۴۵ راست ، ۴۵ چپ) چرخش بدی که عالیه !
   دما و رطوبت هم اوکیه

 12. سلام خسته نباشید من یه سوال دارم میخواستم بدونم که اگه لامپ تا ۲۱ روز روشن باشه نمیسوزه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   امکان سوختنش هست ، برای اینکار از کنترلر یا ترموستات میتونید استفاده کنید

 13. سلام من میتونم از یک اتوماتیک استفاده کنم
  که لامپ خاموش و روشن بشه

 14. سلام خسته نباشید می خواستم ببینم تخم ها رو هر چند ساعت باید بچرخانیم

 15. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم هر روز چه مدت باید دستگاه روشن باشه ینی مثلا ۲۱ روز کامل باید روشن بمونه یا میشه یه مدتی خاموش کرد واقعا اطلاعی ندارم

  1. اصلا و ابدا دستگاه نباید در طول دوره جوجه کشی خاموش بشه
   ۲۱ روز دائم باید روشن باشه
   در مورد بوقلمون هم ۲۸ روز ، بستگی به دوره جوجه کشی پرنده داره
   حتی باید سیستم برق اضطراری مثل اینورتر و باتری خودرو داشته باشید تا زمانی که برق شهری قطع شد بهش وصل کنید.

    1. سلام دوست عزیز
     نداشتن فن ایجاد مشکل میکنه حتما باید داشته باشی

 16. سلام من ی سوال داشتم لامپ۲۵ وات پیدا نکردن و لامپ ۶۰ وات گزاشتم و برای اینکه دما رو روی ۳۷ نگهدارم روی کارتن چندین سولاخ ایجاد کردم سوالم اینه که آیا این سولاخ ها باعث از بین رفتن رطوبت داخل کارتن میشن یا خیر لطفا جواب بدید ممنون

  1. سلام
   باید با رطوبت سنج تستش کنی همینجوری نمیشه چیزی گفت
   اگه رطوبت کاهش پیدا کرد یه چسپ موقتا بزن رو اون سوراخا

  1. ترموستات ماشین ؟! به کجا میخوای وصلش کنی ؟ دما رو کجا نشونت میده ؟

 17. سلام من یک دستگاه ساده با لامپ ۱۰۰وکلید دیمر ودما سنج خالی ویک ظرف اب در زیر لامپ قرار دادم وتخم مرغ ۸عدد محلی ۸عددکارخانه استفاده کردم روزی ۳الی ۴بار چرخوندم اما دوسه باردما۲الی ۳ درجه بالا پایین شدالبته به مدت کوتاه الان هم روز ۴م هست ایا تغیر دما مشکلی نداره وچرخاندن تا چند روز ادامه بدم با تشکر از ادمین

  1. سلام منظورتون از تخم مرغ کارخانه ای چیه ؟
   ۲ تا ۳ درجه خیلی زیاده . تا ۱۸ روز باید چرخاندن رو انجام بدین

 18. سلام من یک ترموستات ۱۲۰۹ دارم ومیخام دو لامپ ۱۰۰ وات وصل کنم میشه یک فن هم میخوام وصل کنم اداپتورم ۱۲ولت ۲امپر هست میشه

  1. اولا باید ترموستاتت توانایی ولتاژ دهی به دو تا لامپ رو داشته باشه ، بسته به نوع ترموستات میتونی بازش کنی و سیم خروجی به سرپیچ رو دو تا وصل کنی به قسمت موجود
   همین

  1. سلام هدف ما از لامپ تولید حرارته حالا شمعی یا رشته ای یا هر مدل دیگه باید حرارت رو بتونه تامین کنه …معمولا رشته ای استفاده میشه

  1. عزیز تخم کاسکو خودش تا ۱۰ میلیون تومن میره ، اونوقت چطوری دلت میاد اونو بزاری تو یه دستگاه ۱۰۰ هزار تومنی !

 19. سلام
  برای سطل های پنیری ده کیلویی که دستگاه جوجه کشی خانگی درستش کردیم لامپ چند واتی باید گذاشت؟؟؟

  1. سلام
   نمیشه گفت
   یه لامپ ۵۰ بزار داخلش ، دماسنجم بزار ببین دما در چه حدوده

 20. سلام ممکنه فرد سازنده باد بامعرفتی کنید تا برام بیارد۶

 21. ودمارا روی ۳۰/۷ درجه قرار دادم ممکن است دما تغیر کند و رطوبت سنج ندارم

  1. سلام
   من تخم مرغا رو توی دستگاه خانگی گذاشتم میخواستم بدونم وقتی دست به تخما میزنیم چقد باید گرم باشه؟؟ آخه فک کنم تخم مرغا یکم زیادی داغن واینکه روی طلقی که گذاشتم بخار جمع میشه مشکلی نداره؟؟؟

  2. سلام
   من تخم مرغا رو توی دستگاه خانگی گذاشتم میخواستم بدونم وقتی دست به تخما میزنیم چقد باید گرم باشه؟؟ آخه فک کنم تخم مرغا یکم زیادی داغن واینکه روی طلقی که گذاشتم بخار جمع میشه مشکلی نداره؟؟؟

   1. سلام نمیشه با دست زدن متوجه شد ولی دیگه نباید احساس داغی کنید
    نه زیاد گرم نه زیاد ولرم دیگه……. ۳۸ درجه ای …..
    بهترین کار استفاده از یک دماسنج دقیق برای اندازه گیری دمای هوای داخل دستگاه
    میتونید از تب سنج لیزری دقیق هم برای اندازه گیری دمای پوسته تخم استفاده کنید دمای پوسته تخم در بهترین حالت باید حدود ۳۸ باشه (روزهای اول تا دهم جوجه کشی باید در حدود ۳۷.۵ باشه)

 22. سلام من دماسنج دارم ولی رطوبت سنج ندارم امکان داره تخم ها جوجه بشه تاز میخوام تخمارو بزارم تو دستگاه کارتونی وبه جای کاه از شانه تخم مرغ استفاده کردم میشه راهنمایی کنید

  1. سلام همان قدر که دما مهمه رطوبت هم مهمه . ایرادی نداره فقط نوک پهن تخم به بالا باشه یا به بغل بخوابونید تخم رو

 23. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ایا باید زیر تخم مرغ ها داخل دستگاه باز باشه و اگه باز نباشه چی میشه؟ ممنون

   1. شما داخل توضیحات گفته بودید که توری باید بزاریم ایا توری لازمه؟؟

    1. اگه توری هم نزاشتی یه چیز دیگه بزار ، جوری که کف کارتن نخورن ، مثلا میتونی پوشال بزاری !

 24. سلام من همه موارد رو رعایت کردم و ظرف آب رو هم زیر لامپ می گذارم ولی رطوبت بیشتر از ۴۰ نمیشه حتی قسمتی از لامپ رو داخل آب کردم ولی نشد لطفا راهنمایی کنید تشکر

 25. سلام برای تنظیم دما ازیک دیمر یابهتره بکم ازدرجه تنظیم پنگه استفاده کنید

 26. مهندس عزیز سلام باید از چه نوع لامپی استفاده کنم…مشخصا چه لامپی نیازه یه دستگاه جوجه کشی خونگیه؟؟

  1. سلام
   لامپ باید رشته ای باشه
   اینکه اندازش یا واتش چقدر باشه بستگی به گرمای محیط و اندازه ی دستگاهی داره که میخوای درس کنی
   اگه واقعا میخوای چیز خوبی بشه ، بهتره لامپ ۴۰ ۶۰ و ۱۰۰ وات خریدرای کنی ، بدون تخم بزاری داخل دستگاه ، با دماسنج دما رو تست کنی
   اینجوری میتونی بهترین گزینه رو انتخاب کنی
   بعد از روشن شدن ، دما رو در فاصله ۱ ساعت تا ۲ ساعت تست کن

 27. سلام خوب هستین من یک دستگاه درست کردم ومیخوام بدونم لاپ از تخم ها باید چقدر فاصله بگیره

  1. حدودا ۴۰ الی ۵۰ سانت
   بهتر که یک لایه فویل الومینیومی مابین تخم و لامپ بذاری تا نپزن

 28. سلام بعد اینکه جوجه ها بدنیا اومدن توچه دمایی باشن برای کوتوله برزیلی میخوام متاسفانه مادرشون به محض به دنیا اومدن جوجه ها تغذیشون نمیکنه و تلف میشن چطوری میتونم تو ی دستگاه بزرگشون کنم

  1. در دمای ۳۷ و رطوبت بالای ۶۰
   از سرلاک مخصوص طوطی سانان استفاده کن

 29. سلام من دسگاه جوجه کشی بایخچال درست کردم من نمیدونم فن تهویه و مکنده را کجا قرار بدم و برای تهویه هوا کجا را سوراخ کنم ایا مشود بچای لامپ از المنت بخاری برقی استفاده کنم و چند تا المنت داخل یخچال بزارم

  1. سلام
   دوست عزیز هیچ قانون نوشته شده ای برای این موارد که گفتی نیست
   میتونی از المنت هم استفاده کنی و بعد از اینکه المنت رو داخل دستگاه گذاشتی و دما رو اندازه گرفتی میشه فهمید چندتا المنت میخواد !
   یدونه فن هم میتونه کافی باشه بستگی به ابعاد و شرایط یخچال داره ، تنها کاری که باید بکنی تست کردنه

 30. سلام ببخشید یه خروس لاری داریم چند روز کمبود غذا داشت و تو سرما مونده بود و مریض شده بود بعد از اینکه خوب شد الان انگشت های نوک پاش فلج شده و انگار داره فاسد میشه برای خروس هم راه رفتن کمی سخته میشه بگین بیماری چیه و درمانش چیه؟

  1. سلام
   باید ببری دامپزشک معاینه کنه
   همچین بیماری ای نداریم ممکنه یخ زده باشه پاهاش

 31. سلام خسته نباشید ببخشید اگه بخایم یدونه ام فن کوچیک متصل کنیم باید ۲۴ ساعت روشن باشه یا هر از وقتی بیایم روشن کنیم میشه راهنماییم کنید ممنونم

  1. فن قضیش مفصل
   اگه همیشه روشن باشه ، دما و رطوبت هیچ وقت به مقدار دلخواه نمیرسه
   اگر هم گه گداری روشن کنید، دما و رطوبت از حد متعادل خارج میشه و دوباره بالا میره این یعنی شوک دمایی
   بهتر که چند تا سوراخ در دیواره ها ایجاد کنید

 32. سلام من یک دستگاه جوجه کشی کارتونی درست کردم دماش و رطوبت خوبی داشت ولی لامپ خراب شد لامپ نو خریدم دماش حدود ۳ساعت رفت بالای ۴۰وبعد اومد ۳۷و۷ آیا در میاد؟
  دریک هفته ای این اتفاق افتاد

  1. انتظار بالایی از دستگاه های دست ساز نداشته باشید
   نطفه هایی که قوی هستن جوجه میشن و نطفه های ضعیف از بین میرن

 33. سلام من تخمام ۵ ساعت در دمای بالای ۵۰ درجه بود آیا جوجه ها مردند من خودم نمی دانم چون زیر نور میگیرم جوجه تکان نمی خورد

  1. سلام
   بدون رطوبت سنج توصیه نمیشه چه برسه به دماسنج ! از کجا میخوای دما رو تنظیم کنی ؟ تو جوجه کشی دما و رطوبت از همه چی مهمتره

  1. باید لامپ کوچک تر انتخاب کنید یا فن تهویه نصب کنید

 34. سلام من همه مراحل که سما گفین تی کردم ولی نا ده روزه خوبه جوجه زده بعد ده روز. داخل تخم مرغ میمیرم خیر ببینید راهنمای کنیب

 35. سلام
  من درست کردم اما دما ورطوبت مشکل دارم دما پائین هست و رطوبت هم پایین هست در بار اور که تغییر دادم با لامپ ۱۰۰وات رشته ای رفت تا۴۵به بالا تغییر دادم روی ۲۱وات ال ای دی اون روی ۳۱یا۳۲ همینجوری مو برای رطوبت تو یک ظرف بزرگ اب جنس ظرف از فلز بود رطوبت رفت تا ۳۰ و موند اما با ظرف کو چیکتر رطوبت کم تر بود من نمیدونم چیکار کنم خواهش میکنم کمک کنید خواخشا لطفا

  1. اول اینکه دمای لامپ ال ای دی پایینه و جواب نمیده. باید لامپ رشتخه ای استفاده بشه. دوم اینکه ظرف آب رو تا جایی که ممکنه مسطح انتخاب کنید یعنی پهن باشه مثل بشقاب. سوم پایین بودن دما رطوبت میتونه به خاطر نشتی و چفت نشدن کامل درب یا عایق نبودن جعبه ای که آماده کردین باشه. البته دما و رطوبت محیط رو هم در نظر بگیرید.

 36. سلام وقتی روطوبت دستگاه به رطوبت مورد نیاز رسید باید دستگاه رو خاموش کنم تا رطوبت بیاد پایین ممنون

  1. یا باید خودتون دستی ب خاموش روشن کردن کنترل کنید یا به ترموستات اتوماتیک وصل کنید.

   1. سلام من رطوبت سنج ندارم ولی بقیه وسایل رو دارم بدونه رطوبت سنج میشه یانه

    1. سلام
     اگه قوه ی تصورت بالاس میتونی ! وگرنه جز تصور کردن راهکار دیگه ای برای تشخیص رطوبت نخواهی داشت !

     شدنش میشه ولی تو راندمانت می تونه تاثیر منفی بزاره

 37. سلام لطفابه من بگیدکه باکارتن ازداخل کارتن بافویل الومینیومی دورتادورکارتن ازطرف داخل بپوشونیم جوجه میشه

  1. سلام من هنوز امروز میخوام شروع کنم به درست کردن یک دستگاه ساده برای کار کردن و اینکه واقعی باشه کدوم از دستگاه ها را درست کنم.
   و بعد اینکه دما را چجور ۳۷تنظیم کنم و فیلم اموزشی هم دارید بفرستید

   1. تمامی توضیحات در مقاله موجوده به همراه ویدئو در پایان مقاله

 38. سلام، تخم ها رو هر چند ساعت باید بچرخونیم ؟
  و نحوه چرخش و مقدار زاویه اونها به چه صورته؟

 39. سلام خسته نباشید ببخشید من الان دستگاه جوجه کشی درست کردم ترموسات رطوبت گذاشتم اما ترموسات قاطی می کنه اشکالی نداره

  1. من تخم مرغ هایم را هر وقت کبوترام تخم میگذارند. جای تخم کبوتر را با تخم مرغ عوض میکنم و هیچ اتفاقی هم پیش نمیاید و بعد ۲۱روز جوجه مرغ از تخم ها بیرون میایند و دو الی سه روز. پیش کبوترا هستند و بعد جداشون میکنم. البته هر کبوتری را یک تخم مرغ زیرش میگذاشتم. واین سری تصمیم دارم. دو عدد تخم مرغ زیر کبوترام بگذارم. بنظر شما دوعدد تخم مرغ زیاد نیست و مشکلی ایجاد نمیشه

   1. نه منم همین کاور میکنم هیچ مشکلی پیش نمیاد کبوتر خودشو باد میکنه جامیشه زیرش

 40. سلام گر با کارتون درس کنیم و ورق پلی کربنات توش بندازیم میشه

  1. بله میشه
   فقط اطراف لامپ رو با فویل الومینیومی بپوشونید تا ورق رو نسوزونه
   احتمال اتش سوزی هم هست

 41. سلام
  اگیر چرخش منظم نباشه مثلا یبار بعد دو ساعت ۴۵ درجه بچرخه یبار چهار ساعت مشکلی پیش میاد؟

  1. اره مشکل پیش میاد
   بهتر که روی دو الی سه ساعت یکبار تنظیم کنید و چرخش داشته باشه

  1. نه نمیشه
   کارتون در اثر رطوبت بالا، نم میکشه و میریزه
   از ورق های پلی کربنات دو جداره هم می تونی استفاده کنی
   یا از قاب های پلاستیکی

 42. سلام.
  من از همین دستگاه برای جوجه کشی کبک استفاده کردم.
  دیمر هم نگذاشتم.
  ممکنه که نتیجه بده؟

  1. دما و رطوبت و چرخش درست باشه جوجه میشن
   به شرطی که تخم ها هم نطفه دار باشن

 43. آیا بدون دیمر یه لامپ ۱۰۰ولت وصل کنیم جوجه در میاد
  یا حتما باید دیمر باشه

  1. بدون دیمر ممکن که دما به بالاتر از ۳۷ درجه بره و تخم ها پخته بشن

  2. سلام
   من از این کاه های مخصوص پرندگان دارم
   میشه بجای استفاره از تور آهنی کف کارتون رو از این کاه های مخصوص بریزم

   1. بله میشه
    اما چون ممکن جوجه ها از کاه بخورن و مسموم بشن ، توصیه نمی کنیم
    توری باعث میشه که جوجه ها به فضولات و اشغال های کف کارتون دسترسی نداشته باشه و سالم بمونه

   2. سلام خسته نباشید
    رطوبت داخل دستگاه چقدر باید باشد.
    بعدچطور رطوبت را با رطوبت سنج تنظیم کنیم
    واین که بعد از چند روز دیگه نباید تخم هارو بچرخانیم.
    ممنون میشم راهنمایی کنین.

    1. سلام دوست عزیز
     رطوبت حدود ۶۰ درصد
     روش های مختلف برای تنظیم وجود داره میتونید با کم یا زیاد کردن مقدار آب رطوبت رو تنظیم کنید
     سه الی ۵ روزآخر نیاز به چرخش نیست

     1. سلام من ۲۰ تخم بلدرچین داخل دستگاه گذاشتم جوجه ها داخل تخم بزرگ شده بودند و به تخم هم نک زده بودن ولی از تخم بیرون نیامدن و داخل تخم مردن چرا این اتفاق افتاده

      1. سلام دوست عزیز
       دستگاهت ایراد داشته
       باید قشنگ بررسی کنی دما، رطوبت چرخش و… کهنه بودن تخم ها باعث تلف شدن جنین در داخلش میشه

 44. سلام من میخوام یه دستگاه جوجه کشی بسازم لامپ چند وات بخرم
  اگه ۲۱ روز روشن باشه خراب نمیشه لامپ؟،
  دیمر هم ندارم

  1. لامپ ۱۰۰ وات یا ۵۰ وات رشته ای
   بستگی به کیفیت لامپ داره

 45. من یه کارتون برداشتم و یه لامپ ۱۰۰ ولت آیا لامپ باید تا روز اخر همش روشن باشه؟ یا باید بعضی وقت ها خاموش کنم؟ لطفا زمانش رو بگین ممنون.

   1. سلام من دیمر ندارم و پیدا نمیکنم چی کار کنم میتونم از فن کاپیوتر استفاده کنم

 46. سلام،من امیر هستم از لرستان ،من میخوام یه دستگاه درست کنم برای بیست تا تخم مرغ باید لامپش چند وات باشه ،من دماسنج و رطوبت سنج در دسرس ندارم میتونم همین طوری درس کنم

 47. ببخشید درسته که لامپ لازم برای این کار باید رنگ قرمز باشد چون موجب کشته شدن باکتری ها میشود.

  1. اون لامپ مادون قرمز
   از لامپ رشته ای معمولی هم می تونید استفاده کنید

 48. سلام من یک دستگاه درست کردم دما و درجه تنظیم کردم

  ولی هر بار که چنتا تخم مرغ می زارم فقط یکی باز میکنه

  بقیه تخم مرغها تشکیل میشه ولی رشد نمی کنه دلیلش چیه؟؟؟

  1. رطوبت و چرخش و دماش استاندارد نیست برای همین
   باید دقیق تنظیم و کنترل بشه

 49. سلام وقت بخیر، دماسنج که خریدم دوتا نمایشگر داره، دماسنج داخله دستگاه سیم نمایشگر دومش کنارشه ولی دمای دو نمایشگر یکی نیست باهم فرق داره به نظر شما کدوم درسته و دقیقه؟

  1. دفترچه راهنمای محصول رو بخونید تا با نحوه کارش اشنا بشید

 50. سلام میشه یه جای خرید توری وساخت چهار چوب کف جعبه مون خاک اره بریزیم ؟

 51. سلام خسته نباشید من یه دستگاه خودم درست کردم الآن هشت روزه که تخم ها داخل دستگاهن و کیسه‌ی هوا تشکیل نشده چیکار کنم؟

 52. سلام من یک دستگاه ساختم ولی دماسنج ندارم حد اقل چند ساعت باید تخم مرغ ها توی نور لامپ رشته ای صد وات باشه

  1. بهتر که از یک ترموستات استفاده کنید و اونو به لامپ وصل کنید
   ترموستات رو روی ۳۷ درجه تنظیم کنید تا دمای دستگاه رو تنطیم کنه

 53. سلام با دمای ۳۷ کارتون آتیش نمیگیره مطمعا باشم چون جایی حساسی دارم جوجه کشی میکنم آگه ثیش بگیره تمام وسایل های دیگه را میسوزونه

  1. به جای کارتون از پلاستیک مقاوم به حرارت استفاده کنید و سعی کنید انباری یا اتاق بلا استفاده ای رو برای جوجه کشی انتخاب کنید
   ولی نگران نباشید دمای ۳۷ درجه خطرناک نیست

 54. سلام دوست عزیز
  ببخشید لامپ ۶۰ بگیریم یا ۴۰، یا ۱۰۰ وات کدوم بهتره
  مثلاً برای جعبه ۳۵ در۶۰ سانت چه لامپی خوبه
  بعد هم باید حتما دماسنج باشه چون من همه اینارو دارم بجز دما سنج باید حتما باشه

  1. اول دماسنج و لامپ ۶۰ وات رشته ای رو بخرید
   اگر دما به مقدار لازم یعنی ۳۷.۵ درجه نرسید، باید از لامپ ۱۰۰ وات رشته ای استفاده کنید
   دقت کنید که لامپ های مهتابی و led گرما نمیدن و به درد نمیخورن ، اگر می تونید به جای لامپ، المنت حرارتی هم می تونید بخرید.

 55. من دیدم میگن نطفه باید تکون بخوره اگه نه میمره تو این دستگاه که تکون نمیخوره

 56. سلام جلالی هستم میشه بخاطر جعبه از تخته چوبی استفاده کرد بعد دورشه چسپ شیشه بزنیم

  1. نه جعبه چوبی نمیشه چون گرما و رطوبت باعث کپک زدنش میشه و جنین داخل تخم ها رو خواهد کشت

 57. جهت گردش هوا در داخل جعبه از طرف ضلع طولی سوراخ بشه یا طرف عرضی که لامپ و ظرف آب در یک ضلع عرضی قرار دارد و ضلع دیگر تخم ها قرار داده شدند؟؟

  1. فرقی نمیکنه
   از هر چهار طرف هم می تونید چند تا سوراخ ایجاد کنید

 58. سلام ببخشید
  اگر تخم مرغ ها وقتی از زیر پای مرغ بیرون میان یک روز در دمای اتاق باشن و بعد فرآیند جوجه کشی شروع بشه مشکلی پیش نمیاد؟واینکه شما راه حلی به جز نصب ترموستات برای کم کردن نوسانات دمایی دارین؟
  ممنون

  1. از دستگاه جوجه کشی دست ساز می خواهید استفاده کنید؟
   تخم مرغ ها رو ۲۴ ساعت پس از تولید می توانید داخل دستگاه بگذارید، مشکلی پیش نمیاد.

  1. بهتر که دقیق تر باشه
   نوسان دمایی باعث وارد امدن شوک دمایی و مرگ جنین داخل تخم میشه

 59. ببخشید لامپ۴۰ وات بهتره یا ۱۰۰ وات؟چون بعضی ها از لامپ ۴۰ وات استفاده کردند و خیلی راضی بودند.

  1. اگر با لامپ ۴۰ وات به دمای ۳۷ درجه برسید، نیازی به لامپ ۱۰۰ وات نخواهد بود

 60. سلام ببخشید اگه قراره چک کنیم تخم ها نطفه دارن باید از تو دستگاه درشون بیاریم.خراب نمیشن؟هر هفته باید چک کرد؟

  1. دما و رطوبت محیط رو بالا ببرید، در و پنجره ها رو هم ببندید
   اینجوری دیگه خراب نمیشن
   نطفه سنجی هم ۱۰ دقیقه بیشتر نباید طول بکشه

 61. سلام به شما دوست عزیز من علیرضا هستم میخواستم بدانم برای ساخت این دستگاه لامپ چند وات و چه نوع لامپی نیاز است که از خودش گرما تولید کند

 62. فویل المینیومی رو چجوری داخل دستگاه بزاریم جلو لامپ بزاریم ؟

  1. از مفتول های مسی برای ساخت چارچوب استفاده کنید

 63. ببخشید رطوبت دوره ستر به ۶۵٪ و دوره هچر به ۷۵٪ برسه برای جوجه ها درسته ؟؟ و یک سوال دیگه داشتم اگر در دوره هچر دما رو روی ۳۷.۲ تنظیم بکنیم ولی دمای دستگاه به ۳۷.۳ برسه عیبی نداره برای جوجه ها ؟؟

 64. سلام دمای دستگاه رو چطور بفهمم
  بعد اگه فن برای دستگاه نزاریم دستگاه درست عمل میکنه

  1. از دماسنج استفاده کن
   حتما باید فن سیرکوله داشته باشه تا دما و رطوبت در تمامی قسمت های دستگاه یکسان بشه
   به جای فن تهویه هم می تونید دو طرف جعبه رو سوراخ کنید.

   1. سلام..از طرف عرض جعبه از دوطرف یا از طرف طول که اندازه بیشتری داره؟؟

    1. فرقی نمی کنه
     هر چهار طرف هم می تونید چند تا سوراخ ایجاد کنید که هوا رد و بدل بشه

   2. سلام ببخشید یک نفر به من گفت که با یک لامپ و یک ظرف اب میشه جوجه کشی کرد

    ایا ممکنه با این وسایل که من دیگه دما سنج و رطوبت سنج خریداری نکنم؟؟

    1. میشه ولی دقیق نیست
     احتمال اینکه جوجه ها داخل تخم بمیرن و بیرون نیان زیاده
     حتما باید دما و رطوبت و چرخش دقیق باشه

 65. سلام من دما رو ۳۷ت۳۸درجه شد
  رطوبت رو هرکاری میکنم بالا نمیره تموم روش هارو انجام دادم

  1. باید ظرف آب بزرگتری رو انتخاب کنی
   لامپ رو روی ظرف آب نصب کن
   در و پنجره های اتاق رو هم ببند

  1. بستگی به دقت دستگاه داره
   احتمال موفقیت از صفر درصد تا صد درصد

  1. فاصله باید بین ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر باشه
   برای تماس غیر مستقیم بخار اب ، می تونید بین لامپ و ظرف اب یک لایه ورق الومینیومی نازک بذارید

 66. سلام خسته نباشید
  ی دستگاه جوجه کشی گرفتم از مدل های شرکت خودتون هست فکر میکنم سیستم چرخشش خوب کار نمیکنه زاویه چرخشش کم زاویه چرخشش باید ۹۰ باشه ۴۵ درجه است مشکلی ایجاد می‌کنه یا نه؟؟
  چیکار کنم؟
  لطفاً سریع جواب بدین ممنون

  1. زاویه چرخش درسته ، شما اشتباه متوجه شدید
   ۴۵ درجه به راست و ۴۵ درجه به چپ باشه که جمعا میشه ۹۰ درجه
   اگر زاویه چرخش بیشتر از ۴۵ درجه باشه ، کیسه هوایی داخل تخم میترکه و تخم فاسد میشه
   اموزش کار با دستگاه ایزی باتور ۱ و ۲ رو از ویدیوهای زیر ببینید
   ویدیوی اموزش کار با ایزی باتور ۱ و ۲

 67. سلام من تخم هارو داخل دستگاه گذاشتم بعد حدودا ۱۷ روز یک مایع زرد رنگ از یکی از تخم ها بیرون میاد مشکلش چیه

  1. اگر تخم دچار شکستگی شده باشه ، این مشکل پیش میاد و تخم های شکسته هم به جوجه تبدیل نمیشن
   قبل از قرار دادن تخم ها داخل دستگاه اونا رو کاملا بررسی کنید که دچار شکستگی یا ترک نباشن

    1. تخم با دقت بررسی کنید که گندیده شده یا نه
     اگر شده باشه باید بندازید دور اگر هم نه ، احتمال زیاد جوجه داخلش هست و در حال رشد

 68. سلام خسته نباشید من دستگاه رو ساختم و برای نیم ساعت روشن کردم ولی وقتی درب دستگاه رو باز کردم یک بوی سوختنی میداد ….ولی جایی از یونولیت نسوخته بود

  1. به دلیل اتصالات سیم هاست ، بیشتر دقت کنید تا در اینده موجب اتش سوزی نشه
   جهت اطمینان دستگاه را در یک انباری و یا زیر زمین بلا استفاده قرار بدید

   1. سلام خسته نباشید چجوری دما یا رطوبت دستگاه دست ساز رو بالا ببریم

    1. با عایق بندی بیشتر دستگاه ، دما و رطوبت هم بالا میره
     برای دما از لامپ ۱۰۰ وات و برای رطوبت هم ظرف آب رو بذار زیر لامپ

 69. سلام ببخشید به چند لامپ ۱۰۰ وات نیاز هست؟.جنس جعبه ای که توش تخم ها قرار میگره بهتره چی باشه؟همه ی لامپ های ۱۰۰ وات گرمای مورد نظر رو دارن؟

  1. یک لامپ کافیه
   بهتر که از یونولیت استفاده کنید که گرما رو حفظ کنه و رطوبت هم کاری باهاش نمیکنه
   اما بین لامپ و یونولیت یک لایه یا چند لایه فوم الومینیومی بذارید تا دچار اتش سوزی نشه

  1. دقیق نبودن دما و رطوبت
   نداشتن برد جوجه کشی
   دقیق نبودن سیستم تهویه و چرخش
   استاندارد نبودن بدنه
   و…

   1. سلام می شه یک مقدار از سرهم بندی وسایل توضیح بدید؟می تون ماز دستگاه ایزی باتور۱ ایده بگیرم؟درصد موفقیت چقدر است؟

 70. سلام لامپ ۱۰۰ وات خوبه یا ۲۵ وات چون که داخل یک فیلم دیدم که میگفت لامپ حتما باید لامپ ۲۵ وات استفاده بشه راستی لامپ ۱۰۰ وات جوجه هارو تلف نمیکنه چونکه خیلی گرمه

  1. از ترموستات و دیمر استفاده کنید تا دما رو کنترل کنید
   برای تابش غیر مستقیم لامپ و جلوگیری از خراب شدن تخم ها ، بین لامپ و تخم ها از یک لایه ورق الومینومی استفاده کنید

 71. سلام.
  من چند بار لامپ وصل کردم.
  ترموستات هم گذاشتم
  ولی بعد ۲ روز لامپم میسوزه
  المنت هم امتحان کردم ولی بعد دو روز میسوزه….
  لطفاً کمک کنید

  1. احتمالا ترموستات استاندارد نیست یا اینکه برق منطقه شما نوسان زیادی داره
   از محافظ برق استفاده کنید و ترموستات استانداردی رو خریداری کنید.

 72. سلام،اگه توی طول جوجه کشی دمای دستگاه ۲ درجه پایین تر از حد معمول باشه میتونه مشکل خاصی ایجاد کنه؟

  1. بله صد درصد
   حتما دما رو به شکل مناسبی تامین کنید که از ۳۷.۵ درجه بالاتر یا پایین تر نباشه

 73. سلام،وقتی نطفه به پوسته بچسبه نوک میزنن ولی بیرون نمیان؟اگه نمرده باشن

  1. این احتمالا به دلیل جذب نشدن کاملا زرده هستش
   چسبیدن به پوسته می تونه جوجه رو ناقص کنه یا حتی داخل تخم بمیره

 74. وقت بخیر
  تخم مرغ ها و تخم های دیگه قبل از دوران هچر نیم دور چرخیده بشن؟ یا کامل بچرخونیم؟

  1. اگر به صورت خوابیده هستن باید کامل بچرخن
   اما اگر به صورت افقی یا ایستاده هستن باید ۴۵ درجه به راست و ۴۵ درجه به چپ بچرخن

 75. از لامپ چند وات استفاده کنیم؟
  چند سانت تخم ها فاصله داشته باشن؟
  از تخم های کارخانه ای هم میشه استفاده کنیم؟

  1. ۱۰۰ وات
   حدودا ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر
   باید بین لامپ و تخم ها یک فویل الومینیومی بذارید
   باید از تخم های نطفه دار محلی استفاده کنید که تو این فصل پیدا نمیشه
   تخم های کارخانه ای به درد جوجه کشی نمیخورن چون بدون نطفه ان

  1. نیازی نیست
   می تونید شانه ها را به کمک یک میله به قسمت بیرونی دستگاه متصل کنید
   و با چرخاندن میله از بیرون ، شانه هم چرخیده خواهد شد.

 76. ببخشید چند روز باید تخم ها داخل دستگاه باشند و از لامپ چند وات استفاده کنیم.وبعد از بیرون اومدن اولین جوجه چکار کنیم؟
  چند سانت باید تخم ها از لامپ فاصله داشته باشند؟ و اینکه اخر هر هفته نطفه سنجی کنیم؟

  1. مقاله زیر رو بخونید
   اموزش کامل جوجه کشی

   اگر از تخم مرغ جوجه کشی می کنید باید ۲۱ روز داخل دستگاه باشه ، در مورد تخم سایر پرنده ها باید به دوره جوجه کشی اون توجه کنید
   بهتر که از لامپ ۱۰۰ وات استفاده کنید و به ترموستات و دیمر متصل کنید تا دما زیاد نشه و تخم ها نپزه
   فاصله تخم ها از لامپ بهتر بین ۱۵ الی ۲۰ سانت باشه و بین شون یک فوم الومینیومی قرار بدید تا حرارت مستقیم بهش نزنه
   زیر لامپ هم ظرف پر اب قرار بدید تا رطوبت رو تامین کنه

 77. سلام من یه دستگاه جوجه کشی دارم یه بار ازش جوجه گرفتم
  دماش وقتی رو ۳۵.۵ هست لامپ روشن میشه و تا ۳۷ که میره خاموش میشه و بعد تا ۳۸ میره و زود میاد رو ۳۵.۵ و روشن میشه
  آیا اين نوع تنظیم برای تخم مرغ ها مشکلی نداره

  1. بهتر که تنظیم دما را روی ۳۶ و ۳۸ درجه قرار بدید تا اختلاف دمای زیادی نداشته باشه

 78. سلام‌من بیست‌و یک روزه تخم‌مرغ گذاشتم تو یه دستگاه که خودم با تخته ساختم هیچ تغیری نداشتن دما رو با لامپ سی وات همون سیو هفت درجه با دماسنج چوبی تنظیم کردم بنظرتون چکار باید میکردم‌

  1. باید رطوبت رو هم تنظیم کنید
   تخم ها باید مرتب چرخش داشته باشن

 79. سلام میخواستم بدونم اگه من از دماسنج و رطوبت سنج استفاده نکنم میشه جوجه از تخم در بیاد و یک سوال دیگه برای اینکه تخم ها رو بچرخونم باید در جعبه رو باز کنم دمای جعبه عوض نمیشه و دچار شوک دمایی نمیشن ؟ اگه میشه سریع جواب بدین

  1. اگر از دماسنج و رطوبت سنج استفاده نکنید از دما و رطوبت داخل دستگاه اطلاع نخواهید داشت بنابراین نمی تونید کنترلش کنید
   ممکن دما بالاتر از ۳۸ درجه یا کمتر از ۳۶ درجه باشه و شما اطلاع نداشته باشید یا اینکه رطوبت بالاتر از ۸۰ و یا پایین تر از ۶۰ باشه
   احتمال جوجه شدن تخم ها در این حالت خیلی کم
   با باز کردن درب دستگاه ، تمام دما و رطوبت تولید شده از بین خواهد رفت و شوک سرمایی شدیدی به تخم ها وارد خواهد شد.
   چرخش باید از بیرون کنترل بشه

 80. من ۳ بار جوجه کشی کردم و نتیجه نگرفتم،تخم ها هیچ مشکلی ندارن،ترموستات روی ۳۶.۶ لامپ رو روشن میکنه و روی ۳۷.۷ خاموش میکنه(دما بعد خاموش شدن لامپ تا ۳۸ میره البته زود میاد پایین)ممکنه این که دما تا ۳۶.۶ میره باعثش شده باشه؟ رطوبت هم داره دستگاه

   1. باید قسمت پهن تخم رو کمی بشکنید تا جوجه بتونه نفس بکشه (درست نقطه ای که نوکش قرار داره )
    و خودش کم کم برای بیرون اومدن تلاش میکنه

  1. شاید رطوبت تنظیم نیست
   شاید چرخش مناسب نیست
   شاید اکسیژن کافی به جنین نمیرسه
   همه این موارد باید بررسی بشه

 81. سلام من یه دستگاه جوجه کشی بلدرچین درست کردم دمای ۴۰ درجه هستش چطور میتونم دمای اونو بیارم پایین ممنون میشم لطفا پاسخ بدین

  1. از لامپ کوچک تر استفاده کن و یا تهویه دستگاه رو بیشتر کن

 82. سلام من روز ۲۲ جوجه کشی هستم تخم ها زنده ان ولی نوک نمیزنن،از ترموستات استفاده میکنم فکر نکنم دما مشکلی داشته باشه رطوبت هم داره ولی در نمیان زنده هم هستن،چیکار باید بکنم دقیقا؟

  1. کمی از پوسته رو بشکنید تا بتونن نفس بکشن
   سر جوجه در قسمت پهن تخم قرار داره ، اون قسمت رو یک ترک کوچک ایجاد کنید
   دقت کنید که پوسته رو کامل نشکنید، فقط یک ترک کوچک ایجاد کنید
   دما و رطوبت هم به شکل دقیقی تامین بشه تا جوجه ها به خوبی بیان بیرون

     1. یکیشونو شکستم تقریبا جوجه تشکیل شده بود ولی مرده بود،روز ۲۳ بود و هنوز زرده رو جذب نکرده بود و یک مایع سبز رنگ هم اومد همراهش،برای دمای کمه این مشخصات؟

      1. موارد زیر میتونه علت هاش باشه
       ۱- دمای نامناسب
       ۲- رطوبت نامناسب
       ۳- بیمار بودن پرنده تخم گذار
       ۴- ورود میکروب ها به داخل تخم در زمان جوجه کشی
       ۵- کثیف بودن دستگاه جوجه کشی
       ۶- دست زدن با دستان الوده
       ۷- عدم تهویه نامناسب و نرسیدن اکسیژن به جوجه

 83. سلام،چجوری باید مطمئن شد که ترموستات سالمه یا نه؟
  ۲ تا دماسنج دیگه هم دارم که هر کدوم یه دمای جدا نشون میدن

  1. زمانی که دما به مقدار تنظیم شده برسه ، ترموستات باید لامپ رو خاموش کنه
   اگر اینکار رو نکرد پس سالم نیست

   1. این کارو انجام میده ولی حس میکنم دما رو اشتباه تنظیم میکنه و جوجه ها نمیتونن به درستی رشد کنن

    1. از دماسنج استفاده کنید تا از دمای تنظیم شده مطمئن بشید
     اگر مشکل از ترموستات بود می تونید عوضش کنید

 84. سلام امروز موقع هچر تخم مرغ هاست دور یکیشون یک مایع قهوه ای رنگ ترشح شده،برای چیه و چیکار باید بکنم؟مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  1. اگر بوی بد میده احتمال فاسد شدن تخم هست
   وگرنه میشه گفت زرده است که کامل جذب بدن جوجه نشده

   1. بوی خوبی نمیده،ولی در حدی نیست که کل دستگاه بو بگسره،روی بقیه تخم ها تاثیر میذاره؟نگه دارم؟

    1. از دستگاه بیار بیرون
     به احتمال زیاد خراب شده و باعث خراب شدن بقیه تخم ها هم میشه

 85. سلام من یک بار تخم های توی دستگاهم حدود ۱۰ ساعت نچرخید و بقیه روز ها هر ۴ ساعت سر وقت چرخیدن،جنین سالم هست یا به پوسته چسبیده؟

   1. این بار که گذاشتم توی دستگاه زلزله اومد حدود ۱۶ ساعت نچرخیدن!!
    امروز روز هچرشونه از ۵ تخم دوتاشون همون روز ها مرده بودن (بعد از اینکه نطفه سنجی کردم رشد نکرده بودن اصلا) ولی ۳ تای دیگه هنوز زنده هستن،امیدی هست که جوجه سالم بشن؟

    1. به جوجه کشی ادامه بدید و دما و رطوبت دوره هچر رو به بدقت تنظیم کنید ، به امید خدا بیرون میان

 86. سلام!ببخشید که باز مزاحم میشم…..من کلاس ۹ هستم و الان که این پیام رو برای شما فرستادم روز ۱۶ تخم مرغ های دستگاه هم هست…امشب که برای ببار دوم تخم مرغ ها را نطفه سنجی کردم انگار از حد معمول سنگین تر شده بوند و یکیشون از چند جاش نور چراغ قوه رد نمیشد و درونش یک چیزهای سیاهی بود….آیا تخم مرغ دارای نطفه است؟…اگه میشه لطفا جواب دهید .

  1. خوب داخل تخم رو نگاه کنید ، جوجه ها باید داخل تخم تکون بخورن (نه زیاد فقط یکم تکون میخورن )
   در دستگاه رو زیاد باز نکنید تا جوجه ها نمیرن

  1. سلام
   حتما به شرط اینکه توان کنترل دما رو داشته باشه و همینطور در دوره هچر پرنده نره روش !!

 87. سلام،من ۸ تا تخم بلدرچین گذاشتم الان روز۱۷ هست جوجه ها هنوز بیرون نیومدن اما یکی از تخم ها از اول شکسته بود اون از همه سبک تره وبقیه خیلی سنگین هستن به نظر شما به جز اون تخم شکسته بقیشون بیرون میان؟

  1. در دستگاه رو باز نکنید و دما و رطوبت رو در اندازه ایده ال بمونه
   حتما میان بیرون

 88. سلام آیا ما میتونیم نطفه تخم بلدرچین هایی که لکه های زیاد و بزرگ داره با چراغ گوشی ببینیم؟

  1. باید رگ های خونی و موجود متحرک داخل تخم رو ببینید
   با توجه به اینکه پوسته تخم لکه قهوه ای داره بهتر که از چراغ قوه قوی تری استفاده کنید.

 89. سلام فاصله تخم مرغ باید چقدر باشه ازلامپ،تا حالا که روز ۱۱ بوده ۸ تا ۷ سانتی متر فاصله داشته ۳ تا تخم مرغ و ۸ تا تخم بلدرچین توشه.تخم مرغا نتفه دارن و نطفه قابل مشاهده هست و تخم بلدرچین هم نطفه داره و قابل مشاهده هست.البته نه خیلی بعضی از تخم بلدرچین ها لکه های بزرگ دارن و من نمی تونم توشو ببینم.میشه راهنمایی کنید ، و اینکه دستگاهم خیلی هم خوب نیست با ۱ دماسنجو یک لامپ ۴۰ وات ساختمش (دما همیشه بین ۳۷ تا ۳۸ هست) به نظر شما جوجه ها بیرون میان؟

  1. اگر تخم ها مرتب چرخش داشته باشن و رطوبت بالای ۶۰ درصد باشه ، احتمالش هست بیان بیرون

 90. سلام!ببخشید یک سوال داشتم…اگر دما دستگاه حدود چند درجه ۳ تا ۴ درجه بالا و پایین بشه برای تخم مرغ ها مشکلی پیش می آید؟!

  1. اگر برای چند لحظه باشه مشکلی نیست ولی اگر برای یک یا دو ساعت باشه ، احتمال وارد شدن شوک دمایی هست

 91. سلام. من میخام یک دستگاه جوجه کشی درست کنم و میخام ترموستات دیجیتال برای دستگاهم بزارم اما راه اندازی و تعین دما برای ترموستات رو بلد نیستم. توضیحی هست که راه‌ اندازی ترموستات رو یاد بده؟

  1. کافیه ترموستات رو به لامپ و المنت وصل کنید و دمای مورد نظر رو روی اون تنظیم کنید و ترموستات رو داخل دستگاه بذارید.
   تا زمانی که داخل دستگاه به دمای مورد نظر نرسه ، لامپ و المنت روشن خواهند ماند، اما به محض رسیدن به دمای تنظیم شده مثلا ۳۷ درجه ، ترموستات اتصال لامپ یا المنت رو قطع خواهد کرد تا دما بیشتر از اون نشه و با کم شدن دما ، دوباره اونا رو روشن خواهد کرد.

 92. 🐤سلام ببخشید اگه تخم های نطفه دار مرغ تا چند ساعت داخل یخچال باشن احتمال جوجه شدن دارن؟؟🤔🐤

 93. سلام دوستم دستگاه رو با یک لامپ ۴۰ وات توی جعبه ی کارتونی ساخته ۴ تخم مرغ و ۳ تا تخم اردک گذاشت توی دستگاه ۳ تا از تخم مرغا جوجه شدن تا ۳ روز دیگه هم احتمال داره اردکا در بیان.به نظر شما به طور شانسی تخما جوجه شدن یا دستگاهش واقعا کار میکنه و بعد از به دنیا اومدن اولین جوجه هم ظرف آب رو برداشت برای اردک ها مشکلی پیش نمیاد؟

  1. به صورت شانسی که نمیشه
   حتما دما و رطوبت برای جوجه کشی مناسب بوده بیرون اومده

 94. سلام میخواستم ببینم اگه لامپ ۲۱ روز روشن باشه چیزی نمیشه منظورم مدام روشن باشه و سوال دومم اینه که بدون رطوبت سنج چطور بفهمیم رطوبت دستگاه چن درجه هست

  1. نمیشه فهمید
   باید حتما رطوبت سنج داشته باشید
   برای اینکه نور لامپ جنین رو اذیت نکنه می تونید بین لامپ و تخم ها یک ورق آلومینیومی قرار بدید

 95. سلام من تخم هارو گزاشتم امروز روز دوم هستش روی لامپ رو بپوشونم تا به تخم ها صدمه نزنه و من رو چراغ گزاشتم زرده تخم میبینم

  1. بله بین شون یک لایه ورق الومینومی بذارید تا نور لامپ باعث صدمه به تخم ها نشه

 96. سلام من می خوام یک بسازم ولی شبا که میخوام بخوابم چطور دمارو کنتلر کنم نمی خوام ترموستات بگیرم چطوری میهش کنتلر کرد دمارو

  1. یا باید از ترموستات استفاده کنید و یا کنترلر جوجه کشی

 97. سلام من یه دستگاه جوجه کشی خانگی ساختم الان روز ۱۳ هست من وقتی نطفه سنجی میکنم یه چیز تیره ای نصف تخم مرغ رو میگیره اما نه رنگی داره نه تکون میخوره با تخم مرغ آدی فرق داشت تخم مرغ ها نطفه دار هستند؟و تخم مرغ ها سالم بودن داخل نطفه سنجی یکی از تخم مرغا یه ترک کوچیک داره ضربه هم نخورده مشکل کجاست آیا نطفه دارن؟

  1. به دقت همه قسمت های تخم رو نگاه کنید و از زاویه های مختلف نگاه کنید باید رگ های خونی رو در اطراف داخلی پوسته ببینید
   اگر نبود یعنی تخم بدون نطفه است و برای جوجه کشی مناسب نیست

 98. سلام من کلاس ۸ هستم و تجربه ای ندارم شما به من توضیح می دین روزانه براشون چیکار کنم من جوجه کشی رو آماده کردم اما زیاد نمیدونم چیکار کنم لطفا توضیح بدین لطفا لطفا لطفا لطفا جواب بدین

   1. خوندم اما بیشترش مال دستگاه جوجه کشی صنعتی بوده

 99. سلام ببخشید ارزون ترین ارزون ترین دستگاه جوجه کشی چند تومان است و چند تخم مرغ در آن جای میگیرد

  1. سلام
   ارزانترین دستگاه موجود ما ایزی باتور ۵ هست
   در لینک زیر میتونید قیمتش رو ببینید :
   خرید ایزی باتور ۵
   تعداد ۱۲ تخم مرغ هم داخلش میشه قرار داد (شانه ی همه کاره داره و تخم سایر پرنده ها هم بر اساس اندازه هاشون میشه داخلش قرار داد که در پست بالا موجوده)

 100. سلام،دمای دستگاهم بین ۴۵ تا ۴۸ بالا میره.میخوام از ترموستات استفاده کنم اما نمی دونم باید دقیقا از چه نوعی استفاده کنم میشه راهنمایی کنید؟

  1. بستگی به بودجه شما داره
   قیمت خیلی بالایی ندارن
   می تونید از ترموستات های دیجیتالی یا عقربه ای استفاده کنی

 101. سلام خسته نباشید من یه دستگاه جوجه کشی خانگی با کارتون درست کردم دما خوبه ۳۷ ۳۸ هستش دیمر هم به لامپ‌وصل کردم وقتی در دستگاه رو میبندم دما به ۴۰ میرسه منم در دستگاه رو باز میزارم دما بالا نره ایراد نداره همش در دستگاه باز باشه الان که در دستگاه بازه دما ۳۷ هستش الان روز ۳ هستش ایا جوجه در میاد مشکلی نیست هر ۴ ساعت یک بار میچرخونمشون شبا هم ۶ ساعتی یک بار ایا خوبه

  1. وقتی که در رو باز می زارید رطوبت داخل دستگاه خالی میشه و باعث سفت شدن پوسته تخم خواهد شد که این کار مانع از بیرون امدن جوجه ها از تخم خواهد شد.
   باید حتما ظرف اب هم زیر لامپ قرار بدید تا رطوبت رو تامین کنه و حتما در کارتون رو ببند، اگر دما خیلی بالا میره باید به کمک دیمر کمش کنی و یا از لامپ کوچک تر استفاده کن

   1. از لامپ های کم مصرف میشه استفاده کرد یا باید حتما حبابی باشه من از لامپ ۱۰۰ وات حبابی استفاده کردم هرچی از الکترنیکی ها رو گشتم ۶۰ وات حبابی نداشتن فقط از ای ال ای دی های کم مصرف بود میشه از اونا استفاده کنم؟

    1. نه اونا گرما نمیده
     حتما باید رشته ای باشه
     چون لامپ های کم مصرف و مهتابی اصلا گرمای دلخواه رو ایجاد نمیکنن

 102. سلام، میتونیم از ورق الومینیوم برای کفش و جایی که تخما روش هستن استفاده کرد.

  1. بله میشه، اما تخم ها رو علامت بزنید و روزانه چند بار باید اونا رو برگردونید.

 103. سلام من این دستگاه را درست کردم و دو روز قبل از ورود تخم ها دستگاه را امتحان کردم و همه چیز خوب بود.
  الان روز دوم هست ولی از صبح رطوبت نوسان داره. بین ۴۵ تا ۶۵ بالا پایین میشه. باید چکار کنم؟

  1. باید سرعت تهویه رو کم کنید تا رطوبت تولید شده رو به بیرون انتقال نده
   وجود چند سوراخ در بدنه دستگاه هم به تهویه کمک خواهد کرد

 104. سلام خیلی خوب توضیح دادید و کمک خیلی خوبی به اونایی که قصد دارن بسازن کردین
  ولی ۱۵ هزار تومن بیشتر میشه الان فقط کارتون ۱۵ هزار تومنه دماسنج و رطوبت سنج بالای ۶۰ تومنه اونم خرابش
  حداقل خیلی خیلی صرفه جویی کرد با وجود صرفه جویی و خرید وسایل ارزون بالای ۱۰۰ تومن در میاد

  1. سلام
   خوشحالیم که مفید بوده براتون
   بله قیمت ها قدیمی هستن، بروز خواهیم کرد

 105. سلام من بیش از یک هفته هست که سعی دارم رطوبت را تنظیم کنم اما هرکار میکنم رطوبت بالاتر از ۴۰نمیره حتی تمام سوراخ هاشو بستم . میشه کمک کنید.

  1. تمام سوراخ ها رو نباید ببندید ، چند تا باید باز باشه تا گردش هوا وجود داشته باشه
   ظرف اب رو بزار زیر لامپ ، اب تبخیر میشه و رطوبت رو بالا میبره
   اگر جواب نداد باید از بخارساز گرم استفاده کنید

  2. سلام در حد امکان از یونولیت پلاستیک و .. استفاده کنید کارتن رطوبت را جذب می کند به درد نمیخوره

 106. با سلام من دستگاه روازام دی اف ساختم ترموستات گذاشتم براش یعنی اتماته پقت چرخاندنش بادست هست
  روز اول دوساعت برق مارفت به نظرت تخمه مورغ ها خراب شدن چجوری باید نطفه سنجی انجام بدم

  1. سلام
   نمیشه گفت بستگی به دمای بیرون از تخم داره
   اگه دمای بیرون خنک باشه از دس میرن ولی اگه گرم باشه امکان اینکه سالم باشن زیاده
   روز ۷ ام جوجه کشی نطفه سنجی کن خودت متوجه میشی که سالم هست یا خیر

  1. یه سوال دارم ببخشید چراغ دار کارتون داغ میشه تخم ها داغ میشه دماسنج دارم ولی دماش می‌ره بالا باید چکار کنم

   1. حتما بین لامپ و تخم ها یک لایه فوم الومینیومی قرار بده تا تخم ها رو از بین نبره
    حتما باید دما به ۳۷.۵ درجه برسه اگر بیشتر یا کمتر شد لامپ رو عوض کنید.

 107. سلام به همه دوستان اگه فن مورد استفادتون سرعت پرتاب بادش کمه میتونید پره فن رو کنده و به یک ارمیچر دسته پلی استیشن بچسبونید. آرمیچر رو هم به یک سطح اهن ربایی مثل یک بلندگو خراب میتونید بچسبونید چون خاصیت اهنربایی باعث میشه ارمیچر از جاکنده نشه
  با چسب قطره ای آرمیچر رو بچسبونید و قدرت بالای اون رو تماشا کنید دستگاهی که من ساختم مشکل تنظیم رطوبت و دما رو داره که اون با خرید یک کنترلر حلش میکنم

  1. بهتر که به طرف بیرون باشه که هوای الوده رو به بیرون انتقال بده

 108. سلام و خسته نباشید به همگی من یک دستگاه جوجه کشی با کارتون ساختم و این دومین روز است که تخم ها در دستگاه هستند اما تخم هیچ تغییری نکرده میشه راهنمایی کنید یا اینکه در روز های پیشرو تغیر میکند ؟؟؟؟؟

  1. سلام
   دوست عزیز در روز دوم نباید هم تغییر کنه
   شما مرتب دما و رطوبت و چرخش تخم هارو چک کنید و دیگه به اونها دست نزنید تا روز ۷ ام
   روز ۷ ام نطفه سنجی کنید و ببینید تشکیل شدن یا خیر

   1. ببخشید من از این تخم های فروشگاهی استفاده کردم به نظر شما به جوجه تبدیل میشوند؟

    1. نه نمیشن
     تخم حتما باید نطفه دار باشه
     یعنی پرنده نر با پرنده ماده جفت گیری کرده باشه و تخم رو بارور کرده باشه

 109. سلام و خسته نباشید یه سوال برای یخدان یونولیتی ۴۲.۲۳. ۱۹ فن۸.۸اسفتاده کنم یا۱۲.۱۲سانتی متر

  1. سلام
   خودتون باید تست کنید ! یکی رو ببنید و دما و رطوبت رو در نظر بگیرید
   ما چنین ابزارهایی اماده نداریم که بتونیم تست کنیم

 110. لامپ ۴۰ وات یا لامپ ۶۰ بگیرم برای دستگاه به نظر شما کدوم خوبه؟
  و یه راه حل برا قطعی برق میخواستم؟

  1. اگر رشته ای باشه خوبه چون فقط لامپ رشته ای گرما میده
   در زمان قطعی برق از اینورتر و باتری خودرو استفاده کنید یا ups بخرید

  1. سلام من یه دستگاه با کارتون و لامپ و ظرف اب درست کردم میخواستم ببینم دما باید چقدر باشه و اینکه دوتا لامپ ۱۰۰ وات کافیه و دما رو چجوری به حد مورد نظر برسونم؟؟؟

   1. سلام
    دما بسته به نوع تخم فرق داره
    پست زیر رو بخونید
    جدول دما و رطوبت

    دما رو میتونید با ایجاد و پر کردن سوراخ هایی روی کارتن تنظیم کنید . دمای محیط بهتره ۲۰ تا ۲۵ درجه باشه

 111. سلام ببخشید نمیشه هر چهار طرف دستگاه رو لامپ بزاریم که نیازی به چرخش نباشد؟؟

  1. سلام
   چرخش برای دریافت گرما نیست که
   چرخش برای اینه که اگه همیشه یه طرف باشه ، نطفه که بزرگ شد ، سنگینی میکنه و میفته روی یه ور تخم ، در نتیجه بدنش میچسپه به تخم و وقتی بخواد از تخم بیاد بیرون بدنش متلاشی میشه . برای همین میگیم که بچرخونید!

 112. سلام الان چهار روز شده که تخم ها داخل دستگاه هستند
  اما هیچی توش معلوم نیست الان به جوجه کشی ادامه بدم یا نه و چکار کنم؟

   1. سلام
    با کارشناس ما در ارتباط باشید :
    ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده

 113. ببخشید من از لامپ ۱۰۰ولت استفاده می کنم و دما را نمی توانم ثابت نگه دارم
  باید چکاری انجام بدهم؟

    1. باید بخرید دیگه
     یا از الکتریکی های بیرون یا از فروشگاه های اینترنتی
     اگر می خواهید جوجه کشی موفقی داشته باشید حتما تهیه کنید.

  1. سلام من هرچه اب میریزم رطوبت از ۳۰ بالا تر نمیره ممکنه علتش این باشه که فن رو بالای لامپ و اب قرار دادم

   1. اگر فن دائما روشن و دستگاه سوراخ های زیادی داره
    به احتمال زیاد فن رطوبت رو به بیرون منتقل میکنه
    بهتر که فن رو خاموش کنید و یا از فن سیرکوله استفاده کنید

 114. سلام
  ببخشید حداقل چند روز باید داخل دستگاه باشند؟
  و باید چند تا سوراخ به جای فن داخل دستگاه درست کنم؟

  1. سلام
   بسته به پرنده فرق داره
   مرغ ۲۱ روز
   تعداد سوراخ و … بسته به نوع طراحی دستگاه داره و همونجا با اندازه گیری دما و رطوبت مشخص میشه
   از اینجا نمیشه گفت چند تا !

 115. سلام توی چه دمایی ترموستات یا همون ماژول لامپ رو روشن کنه و توی چه دمایی خاموش کنه و اینکه اگه کاغد روغنی جلوی لامپ بگذاریم تا نور مستقیم فقط به یکجا بنابه خوبه یا ن

  1. باید رو ۳۶ یا ۳۵ روشن کنه
   و روی ۳۷ یا ۳۸ خاموش کنه
   بهتر که این کار رو بکنید چون نور مستقیم لامپ برای تخم ها ممکن مضر باشه

  1. اره اما شکرش خیلی کم باشه
   زیاد باشه مسموم میشه
   حتما زیر لامپ مادر مصنوعی نگش دار تا تلف نشه

 116. سلام من دستگاه ب کمک شما درست کردم الان ۲۳ روز شده فقط یکی از جوجها نوکش از تخم زده بیرون ولی بقیه خبری نشد تورو خدا کمک کنید چیشد چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   میزان رطوبت در داخل دستگاه چقدره ؟ همین الان رطوبت رو افزایش بدید ببرید بالای ۷۵

    1. برای جوجه کشی دقیق تر ، بهتر که از دماسنج استفاده کنید، قیمت زیادی نداره

   1. رطوبت سنج ندارم فقط یه ظرف اب گزاشتم زیر لامپ فن هم روشنه الان ۲۴ روز شد فقط نوک یکی زده بیرون ولی بقیه متاسفانه تعغیری نکردن.بنظرتون چیکار کنم هنوز امیدی هست یا نه؟؟

    1. دما و روطوبت بع ۱۸ روز باید چند باشه با یونولیت دستگاه درست کردم

     1. دما رو نیم درجه کاهش بده و رطوبت رو ۱۰ درصد بیشتر کن

    2. بهتر که قسمت پهن تخم رو کمی بشکنید تا اگر جوجه ها زنده باشن بتونن بیان بیرون

 117. سلام چند تا سوال دارم .۱ سبد هچ چیه
  ۲ جوجه از تخم در اومدن چیکار کنم
  تخم ها رو چند درجه بچرخونم ممنون از شما

  1. سبد هچ برای سه روز اخر هستش زمانی که جوجه ها اماده بیرون امدن از تخم میشن
   بعد از به دنیا اومدن جوجه ها باید تا ۲۴ ساعت داخل دستگاه باشن بعدش می تونید به یک محیط گرم منتقل کنید که با لامپ مادر مصنوعی گرم شده باشه و اب و دان کافی داشته باشن
   باید ۴۵ درجه به راست و ۴۵ درجه به چپ ، در دوره هچر نیازی به چرخش تخم ها نیست

 118. سلام من باید چند ساعت یکبار فن رو استراحت بدم و مدتش چقدر باشه؟

 119. سلام
  با جای نان لواش که پلاستیکی هست میشه بجای کارتن یا یخدان استفاده کرد،

 120. سلام من الان یک لامپ ۶۰ وات دارم با یک کارتون ۲۰در ۳۰ تخم مرغ هارو گذاشتم بعد از ۲۰ دقیقه عرق کردن باید چیکار کنم جوجه میشه یانه

  1. باید رطوبت سنج و دماسنج داشته باشید و هر لحظه دما رو رطوبت رو چک کنید تا این مشکلات بوجود نیاد

  2. سلام تخم ها رو باید چند ساعت یکبار و چند درجه بچرخونم
   و موقع خواب چیکار کنم

   1. سلام
    بهترین حالت روزی ۶ بار هست ، کمترین هم روزی حتما باید ۴ بار چرخونده بشه
    موقع خواب هم یه جور تنظیم کنید که ۱۲ یا ۱ شب بچرخونید بعدیش رو حتما کم کم ۶ ساعت بعد بچرخونید
    اینجور مواقع خواب نباید داشته باشید اصولا ! مگه اینکه دستگاه اتومات باشه

 121. با سلام من الان یک عدد لامپ ۱۰۰ وات دارم با یک عدد کارتون ۴۰در۳۰ خوبه یانه ممنون میشم اگه بگین

  1. سلام دوست عزیز
   مشکلی نیست شما با هر چی که دم دستتون هست دستگاه رو بسازید ، بعد از ساخت باید با استفاده از دماسنج و رطوبت سنج تنظیم کنید که لامپ ۱۰۰ خوبه یا لامپ ۵۰ ! الان من نمیتونم این مورد رو دقیق بگم باید خودتون بسازید و تست کنید

 122. سلام الان روز ۲۲ هست که تخم مرغ ها رو گذاشتم داخل دستگاه ولی هیچکدوم در نیومدن به نظرتون دستگاه جمع کنم یا هنوز امیدی هست دما تو این ۲۲ روز ۳ بار رفت روی ۴۵ درجه به خاطر همین فکر کنم خراب شدن نظر شما چیه

  1. بهتر که تخم ها رو نطفه سنجی کنید و در صورت وجود جوجه داخل تخم ، رطوبت دستگاه رو بیشتر کنید و به جوجه کشی ادامه بدید

 123. سلام، حتما باید فن هم داشته باشه ؟ و اینکه ۲۴ ساعته فن باید روشن باشه؟ اگه اره، نمیشه هر چند ساعت یه مقدار بهش استراحت داد؟

  1. به جای فن می تونید از چند تا سوراخ هم استفاده کنید البته از دو طرف
   تا ورود و خروج هوا باشه
   فن هم برای ورود و خروج هواست
   می تونید تایمر بهش وصل کنید تا به صورت زمان بندی شده روشن و خاموش بشه

 124. ببخشد من لامپ ۱۰۰ وات رشته ای گزاشتم
  ولی دما میره بالا و به ۴۲ درجه میرسه باید چیکار کنم

  1. سلام
   بسته به نوع و اندازه ی دستگاه + شرایط محیط استفاده از لامپ های مختلف متفاوته ، لامپ کوچیکتر استفاده کنید .

 125. سلام خسته نباشید
  من دوتا جوجه اردک داشتم و الان بزرگ شدن و خودشون صاحب ۸تا جوجه شدن
  میخوام یکی از تخماشونو خودم جوجه کنم
  برای اردک دمای رطوبت دستگاه باید بین چند تا چند درجه باشه؟

 126. سلام
  حداقل و حداکثر دمایی که نطفه میمیره چیه؟
  چون تخم های من به اندازه ۳ساعت تقریبا در دمای ۳۹ ۴۰ بوده نطفه ها سالم هستند؟

  1. احتمال مرگ نطفه ها در این دما هست
   اما شما به جوجه کشی ادامه بدید و چند روز بعد نطفه سنجی کنید
   تخم هایی که بدون نطفه هستند رو بندازید دور

 127. سلام
  ببخشید من جوجه هام از تخم بیرون اومدن باید همین جوری جلوی لامپ باشند یا باید چیکار کنم.
  لطفا توضیح بدید
  ممنون

  1. سلام
   بله زیر لامپ باشن تا بدنشون گرم بشه
   روز اول که داخل دستگاه بودن ، هیچ
   روز دوم بهشون شکر و اب بدید
   روز سوم شروع کنید بهشون جیره مخصوص بدید

  2. سلام تو دستگاه جوجه کشی خونگی اگه نور لامپ مستقیم به تخم مرغا بخوره مشکلی ایجاد نمیشه.مثلا باعث ناهنجاری های ژنتیکی بشه؟
   بعد در رابطه با سوال اول تخم مرغ و گوشت این جوجه ها که با دستگاه جوجه کشی خونگی تولید شدن رو میشه در آینده میشه استفاده کرد.

   1. برای جلوگیری از تابش مستقیم نور می تونید یک لایه فویل الومینیومی بین لامپ و تخم ها قرار بدید
    بله به راحتی می تونید استفاده کنید مشکلی پیش نمیاد

    1. سال پیش دستگاهی شبیه به دستگاه بالایی درست کردم و فویل آلومینیومی بین لامپ و تخم ها نذاشتم.الان اون تخم ها مرغ و خروس شدن،یعنی مشکلی پیش میاد؟
     روی زرده تخم مرغا هم یه لکه کوچیک و گرد سفید کمرنگ دیده میشه علتش چیه؟

     1. نه مشکلی پیش نمیاد
      اون لکه شالاز نام داره و برای محافظت از زرده هستش

 128. سلام من یه دستگاه جوجه کشی با کارتون درست کردم یه ظرف آب بزرگ هم زیر لامپ هست ویه فن هم گذاشتم ولی رطوبت بالای سی خورده نمیره و اگه میخوام رطوبت بلا بره باید در شابتچاز کنم ویکم آب بپاشم روی خوردی چوب ها تا برای چند دقیقه رطوبت بیاد بالا وبعد دوباره می پایین میشه لطفاً سریع بگید باید چکار کنم امروز روز هشتم هست ونطفه هم دارن لطفا سرین راهنمایی کنید با رطوبت سی خورده جوجه میشن لطفا جواب بدید

  1. سلام
   خوب دوست عزیز شما باید قبل از اینکه تخم بزارید داخل دستگاه این موارد رو دقیق چک کنید
   تا روز ۸ ام رفتید و الان میخواید اقدام کنید ، ممکنه پرنده تشکیل بشه ولی چپل چولاق میشن . البته ممکنه ها ، شایدم کامل و سالم باشن
   خلاصه ، اول باید ببینید رطوبت محیط نگهداری دستگاه چقدره . مثلا در محیط نگهداری دستگاه رطوبت رو بالا ببرید (اگه بخاری موجود بود یه ظرف اب بزارید روش تا رطوبت تولید بشه) . ظرف اب رو بزرگتر بکنید ، لامپ رو بالای ظرف بزارید ، فن با سرعت پایین رو بین لامپ و ظرف بزارید
   درزهای دستگاه رو بیشترشو بپوشونید و مجددا میزارن رطوبت رو چک کنید . اگه مقداری بالا رفت دو تا ظرف دیگه هم داخل دستگاه در قسمت های مختلف بزارید
   دما که بره روی ۳۷ اونا هم رطوبت تولید میکنن .
   خورده چوب چرا گذاشتید داخل دستگاه ؟ خورده چوب خودش جذب کننده ی رطوبت هست و رطوبت محیط رو میگیره ، وقتی جوجه شدن خرده چوب بزارید تو جعبه ای که نگه میدارید .الان بردارید

  1. می تونید از یک دماسنج دیجیتالی استفاده کنید تا دمای دستگاه رو بسنجه
   و به یک عدد دیمر رو به لامپ وصل کنید تا در صورت بالا رفتن دما ، مقدار دیمر رو کم کنید.

 129. سلام ببخشید تخم هام تو کارتون بود بعد اوردم کارتون رو جا به جا کنم تخم ها خوردن قد کارتون برای تخم هام اتفاقی افتاده
  لطفا جواب بدید

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست
   باید در روز ۷ ام نطفه سنجی بشه تا مشخص بشه

 130. سلام ببخشید من ترموستات دارم فقط رطوبت سنج ندارم چطوری می تونم رطوبت رو بین ۵۳ تا ۶۵ نگه دارم
  میشه بگید چقدر آب تو کاسه بریزم آیا لامپ چند وقتی بزارم براش

  1. سلام
   متاسفانه قابل تشخیص نیشت و نمیشه گفت که یه پیاله یا دو پیاله چون رطوبت و خشکی هوای محیط به شدت روش تاثیر میزاره

   1. سلام ببخشید رطوبت سنج خیلی گران است آیا میصرفه که بخرم ؟ حتما جوجه در میاد؟

    1. سلام
     حتمی وجود نداره ، این بسته به نوع طراحی هست
     اینکه بصرفه باشه یا خیر هم بستگی به خودتون داره ، سبک سنگین کنید و اقدام کنید

 131. سلام ببخشید روطوبت رو چجوری ثابت نگهدارم روطوبت بالا پایین بشه تخم ها خراب نمیشه

  1. تا ۱۰ درصد تغییر در رطوبت ، مشکل زیادی ایجاد نمیکنه

    1. تا ۱۰ درصد مشکلی پیش نمیاد، اما باید رطوبت رو در اندازه معینی حذف کنید.

  1. سلام
   در این مورد اطلاع ندارم
   بازار رو باید بگردید ، قدیما بستنی فروشا از اینا داشتن

 132. سلام ببخشید
  چنتا سوال داشتم اول اینکه دستگاه رطوبت سنج رو و تخم نطفه دارو از کجا تهیه کنیم
  دوم برای رطوبت چه مقدار اب بزاریم
  نور لامپ رشته ای باعث خرابی تخم ها میشو یا نه؟
  بعد تخم کفتر هم میشه گذاشت اگه میشه توضیح بدین؟
  ممنون میشم

  1. سلام
   رطوبت سنح رو میتونید از مراکز فروش محصولات مرغداری و یا محصولات کشاورزی تهیه کنید.
   میزان اب هم بستگی به موارد زیادی داره ، خشکی محیط اطراف ، دمای محیط ، دمای دستگاه و …. اول یه ظرف یا پیاله پر کنید بزارید داخل دستگاه ، بعد با رطوبت سنج میزان رطوبت رو اندازه بگیرید . در این موقع متوجه میشید که مقدار درست بوده یا نه .
   نه مشکلی برای تخم ها بوجود نمیاد
   سعی کنید ، لامپ در یک طرف و تخم ها در طرف دیگر دستگاه باشنک
   بله کبوتر هم میشه مشخصا ، همه نوع تخم نطفه دار میشه ، به شرط اینکه دما و رطوبت درست تنظیم بشه و چرخش بموقع تخم ها هم انجام بشه ، جدول زیر رو برای پرنده های مختلف بخونید :
   جدول دما و رطوبت جوجه کشی

 133. سلام
  امروز بایستی جوجه من در میومد
  تو نور نگاهش کردم تخم بغیر از کیسه هواش کامل گرفته به جز یه گوشه اش که انگار زرده اش هستش
  تقریبا دو روزه مث قبل تکون نمیخوره و خیلی ساکنه در گوشمم گذاشتم صدایی نمیده
  چیکار کنم ؟
  جوجه مرده؟ زنده اس؟

  1. اگر جوجه تحرک نداشته باشه احتمالا جوجه مرده
   باید حرکات جوجه رو در زیر نور مشاهده کنید.

   1. سلام ببخشید برای فن باید سوراخ کرد ؟
    اگه رطوبت سنج نداشته باشه مشکلی پیش میاد ؟ حتماد باید بین لامپ و تخم مرغ چیزی باشه؟ ممنون از سایت خوبتون

    1. برای ورود و خروج هوا حتما باید چند سوراخ کوچیک باشه
     رطوبت سنج اجباری نیست اما وجودش به اگاهی شما از رطوبت و افزایش راندمان جوجه کشی کمک خواهد کرد.
     به دلیل اینکه لامپ حرارت و نور مستقیم ایجاد میکنه و برای تخم ها مضر، بنابراین حتما باید بین اونا یک لایه ورق نسوز قرار بگیره تا گرما به صورت غیر مستقیم و یکنواخت به تخم ها برسه

   2. سلام و عرض ادب، سال نو شما مبارک .
    ببخشید من دفعه قبل که دستگاه ساختم ، متاسفانه به جوجه تبدیل نشد. و چون ترموستات نداشتم دما نوسان داشت.
    میخواستم سوال کنم که آیا اگر یک دستگاه بسازم و ترموستات بهش بزارم، دما را تنظیم میکنه؟
    و اینکه آیا میشه به جای فن، کمی سوراخ در اطراف دسگاه ایجاد کرد؟

    1. بله تنظیم میکنه
     بله سوراخ میتونه هوا رو تهویه کنه
     اما برای گردش هوای داخل دستگاه از یک فن سیرکوله کوچیک استفاده کنید

   3. سلام من تخم گزاشتم دماسنج داشت فن هم برای وقتایی که یکم دما میرفت بالا روشن میکردم
    دماش ۳۷.۵ بود
    ولی رطوبت سنج نداشتم نمیدونستم چچقده برای همین همیشه یه لیوان آب میزاشتم وقتی بخار میشد دوباره پر میکردم ولی نشد نمیدونم بریچی دوباره میخام بزارم بگید برای تنظیم زطوبت چیکار کنم الان ۶ تا تخم مرغ نطفه دار دارم و منتظر پاسخ شما هستم

    1. بهتر که یک رطوبت سنج دیجیتالی هم تهیه کنید تا بهتر تنظیمش کنید
     رطوبت باید بین ۶۰ الی ۷۰ درصد باشه
     چرخش تخم ها رو هم فراموش نکن ، اونا رو باید هر ۴ ساعت یکبار نیم دور بچرخونی
     به نطفه دار بودن تخم ها هم دقت کن و از خود پرورش دهنده های محلی تهیه شون کن

 134. سلام من یک ماشین جوجه کشی درست کردم.الان چهار روزه ولی شب ها که برق نداریم دما تا صبح به ۲۲ میاد آیا تخم ها جوجه میشن که ادامه بدم یا نه لطفا کمکم کنید چکار کنم ……

  1. سلام
   دما بیاد رو ۲۲ بعیده اون تخم جوجه بشه
   کار خاصی نمیشه کرد به هر ترتیبی باید دما باید بالا

 135. سلام یه سوال داشتم آیا باید کل ۲۴ساعت لامپ روشن باشد
  آیا لامپ نمیسوزه

  1. اگر از سوختن لامپ نگران هستید می تونید از المنت های نسوز استفاده کنید.

 136. سلام
  خسته نباشید
  من یک دستگاه جوجه کشی درست کردم که دیروز تخم داخلش گذاشتم لحظه ای که تخم ها رو گذاشتم دما تا ۴۰٫۱ درجه رفت و فورا در دستگاه رو باز کردم به نظرتون تخم ها خراب نشد
  و یک لحظه هم رطوبت تا ۶۷ رفت و فورا رطوبت رو پایین آوردم میترسم که جوجه نش
  اما الان دما روی ۳۷٫۶ تا ۳۷٫۷ ثابت رطوبت هم بین ۵۸ تا ۶۳ نگه داشتم و تخم ها رو داخل روز هر ۲ ساعت یک بار می‌چرخونم و شب ها هم هر چهار ساعت یک بار مشکلی که پیش نمیاد ؟
  میترسم نشن جوجه تجربه ندارم بار اول
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   نه مشکلی پیش نمیاد
   ۲ ساعت نچرخونید
   ۴ ساعت خوبه
   ۴۵ درجه به چپ ، بعد ۹۰ درجه به راست بچرخونید
   صبور باشید و امیدوار

    1. نه مشکلی پیش نمیاد
     ولی استانداردش اینه که ۴ ساعت یکبار باشه

  2. سلام لطفا زودتر جواب بدید میخوام بدونم کسی تونسته با دستگاه ساده تخم در بیاره من میخوام این دستگاه رو بسازم میخوام بدونمچون میخوام خرج بیخودی نکنم

   1. بله تخم مرغ نطفه دار باشه میشه من موفق شدم دماشو دستیتنظیم میکردم البته نطفه بایدقعوی باشه ظعیفش نصف دوره میمیره

 137. من میخواهم این دستگاه را بسازم اگر این شارژر لب تاب و فن کامپیوتر و موتور ساعتی و… رو تهیه نکنم چی میشه

  1. سلام
   خوب شارژر زیاد مهم نیست ، موتور هم میشه نباشه
   فن باشه بهتره

 138. سلام
  ببخشید هیسترزیس ترموستاتم رو روی چند دهم بزارم خوب ؟ بعضی ها میگین ۰.۲

  1. سلام
   ۰.۲ به نظرم خیلی کم باشه و باعث سوختن لامپ و ترموستات بشه ! ولی خوب مقدار بسیار ایده آلی هست !
   میشه یه مدت تست کرد
   ولی تا ۲ درجه هم مشکلی نداره

   1. سلام من امروز روز ۱۶ گزاشتم و دماش ۳۴
    ۳۵ هستش و هر ورز صب ظهز شب میچرخونم ۴۵ درجه به راست و چپ
    روستامون میگن اگه دس به تخم مرغ بزنی لغ میشه و دیگه نمیشه لطفا بگین من الان چیکار کنم به نظرتون باز بچرخونم یا نه
    زود جواب بدین 🤨

    1. سلام
     دوست عزیز دما رو اشتباه تنظیم کردید ! ۳۴ کمه ! باید ۳۷.۵ باشه ! ۳ درجه اختلاف داری با مشکل مواجه خواهی شد
     رطوبت رو هم در نظر بگیر
     میزان چرخش در روز فقط ۳ بار هست ؟ اگه ۳ باره که کمه !

     با این موارد که میگید راندمانتون کم خواهد بود چون هیچ کدوم از اصول رو رعایت نکردید !

     چرخش رو بین ۴ تا ۶ ساعت در روز انجام بدید ، دما رو حتما بالاتر ببرید تا برسه به ۳۷.۵

     در مورد چرخش هم خیر مشکلی ایجاد نمیشه باید تا روز ۱۸ ام بچرخونید ، اگه بلدرچین باشه تا روز ۱۵ ۱۶ ولی مرغ تا روز ۱۸ ام باید چرخونده بشه ، لق هم نمیشه نگران نباشید ، بعد از روز ۱۸ ام دیگه نچرخونید

     1. اها 😅 باشه من الان دماشو تنظیم کردم و زطوبتش هم یه لیوان اب گزاشتم کنار تخم مرغا
      امروز ۱۵ هستش و تا روز ۱۸ میچرخونم روزی هر ۵ ساعت امیدوارم در بیان😢😢😢 😢
      الان یعنی اونجوری ای که شما گفتین یعنی در نمیاد تخما😰لطفا بگین

      1. سلام
       ببینید درسته من میگم راندمانش کمه ، ولی شما حتما امید داشته باشید ، هیچ چیزی که مطلق نیست
       چرخش رو هم هر ۵ ساعت خوبه ، دما هم که اوکی کردید
       ان شالله درمیان ، امید داشته باش ولی سری بعدی تعداد بالا نظار داخل دستگاه ، داخل دستگاه های دست ساز در سری اول و دوم جوجه کشی باید کم تخم گذاشته بشه تا عیار دستگاه مشخص بشه

     2. راستی من توی یه سایت دیدم نوشته روزای اخرش باید از تابش نور مستقیم لامپ جلوگیری کنیم ایا واقعا باید این کارو بکنم یا نه؟؟🤐 توی تصویرش از یه در رب فلزی استفاده کرده بود
      من هم باید بزارم یا نمیخاد؟؟

      لطفا زود جواب بدین

      1. به طور کلی نور افتاب به هیچ وجه نباید به تخم ها به صورت مستقیم بخوره ، نیازی به درب فلزی نیست ، یه چیزی که نور ازش عبور نکنه
       دقت کنید که نور مستقیم منظوره ها وگرنه یه گوشه ی اتاق باشه که افتاب هم بهش نمیخوره مشکلی نداره

     3. سلام امروز روز ۲۰ هستش و هنوز تخم مرغام در نیومدن تا کی باید صبر کنم

      1. امروز که روز ۲۰ هستش الان رفتم نگا کردم یکی از تخما که قبلا دستم خورد ترک خورد الان نگا کردم ترکش بیشتر شده و یکی از تخمای دیگه هم یه سولاخ کوچیک ایجاد شده😅😍😍😍😍😍😍😍😍🤗🤗

      2. خب به سلامتی جوجه ها در حال بیرون امدن هستند
       در این مدت بیشتر حواستون به رطوبت باشه و نذارید کم بشه
       درب دستگاه رو هم خیلی کم باز کنید تا رطوبت خارج نشه

 139. سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من دوتا سوال داشتم
  اول اینکه اگه جهت چرخش تخم مرغها همیشه از پهلو باشه مشکلی پیش نمیاد؟ یا اینکه باید از ۴ جهت بچرخن؟
  دوم هم اینکه اگه یه موتور براشون بذارم و با دور خیلی کم دائم در حال چرخش باشن مشکلی نداره؟

  1. سلام
   من میخوام ی دستگاه درست کنم اگه بخوام از المنت و لامپ استفاده کنم دیگه نیازی به رطوبت سنج و یک لیوان آب نیست اگه چیزی مفیدی دربارش هست لطفا بگید تجربه اولم هست
   ممنون🥀🥀

   1. سلام
    نه اون برای دما هست و برای رطوبت باید لیوان اب بزارید و رطوبت سنج داشته باشید
    از لامپ استفاده کنید ، المنت رو فعلا استفاده نکنید
    ظرف یا لیوان اب هم صددرصد استفاده کنید

 140. سلام من اول یک جعبه برداشتم بعد با المنیوم کامل عایق کردم
  حالا ترموستات به لامپ وصل کردم ترموستاتم از دیجی کالا خریدم ارزون بود ۵۶۰۰۰
  رطوبت سنج چقدر تاثیر داره ؟ اخه خيلي گرونه باید ۱۵۰ تومان پول بديم
  (تخم نطفه دار قو غاز میخواهم بخرم)
  من چجوری گردش خود کار درست کنم ؟ با موتور گربیس دار میشه ؟
  يکم راهنماییم میشه بکنین؟
  چقدر دما باید باشه ؟ اخه اینا قو غاز هستن نه قو نه غاز
  دما باید چقدر باشه ؟ رطوبت چقدر؟
  منو داداشم کل پول خودمون برداشتم میشه بگین چیکار کنم درصد جوجه شدن مثل صنعتی بشن ؟
  یا حدقل زیاد بشه؟

  1. باید از ترنر جوجه کشی استفاده کنید که قیمت بالایی داره نسبتا
   .گرنه باید به صورت دستی هر سه ساعت یبار بچرخونید.
   برای دما هم از لامپ رشتهای استفاده کنید
   برای رطوبت هم یک ظرف اب بذارید زیرش
   ولی بازم دقتش به اندازه دستگاه جوجه کشی نمیشه بهتر هزینه کنید برای خرید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.

 141. سلام ببخشید من ی دستگاه جوجه کشی درست کردم که تا رطوبتش به ۶۰٪ برسه چند ساعتی طول می‌کشه آیا تخم داخل دستگاه بزارم این چند ساعت مشکلی پیش نمی آورد ؟حدود ی ۴ تا ۵ ساعتی است
  ممنون از راهنماییتون

  1. نه اصلا مشکلی نیست
   فقط باید رطوبت رو در اندازه مشخصی حفظ کنید و اجازه تغییرات شدید رو ندید که خطرناک میشه

 142. سلام
  خسته نباشید
  ببخشید تابش نور مستقیم لامپ به تخم ها بای تخم ها بد نیست

  1. چرا ضرر داره
   بهتر که بین لامپ و تخم ها یک ورق الومینومی قرار بدید تا تابش مستقیم نداشته باشه

  1. بستگی به تعداد تخم ها داره
   ۵ یا ۶ تا از هر دو طرف

 143. سلام * آموزش بسیار خوبی بود * من خیلی چیزها یاد گرفتم*
  خسته نباشید*

 144. سلام وقت بخیر
  کارتنی با ارتفاع۲۴ طول۴۵ وعرض۲۱ لامپ چند براش بذارم؟

  1. سلام
   بسته به دمای محیط اطراف داره
   شما یه ۶۰ یا ۱۰۰ بخر تست کن
   باید با دماسنج کامل تست کنی

   1. سلام ببخشید ، توی دستگاه های جوجه کشی خانگی اسکندری کدام خوبه؟
    مثلا چرخش ۳۶۰ داشته باشه؟
    شما کدام را پیشنهاد میکنید؟

    1. سلام
     برای اشنایی با دستگاه ها و ویژگی های اونها با شماره ی زیر تماس بگیرید :
     ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده

     دستگاه های ایزی باتور ۳ ۴ ۵ و ۶ چرخش ۳۶۰ درجه دارن.

 145. سلام من یک دستگاه جوجه کشی با سطل پلاستیکی درب دار نان درست کردم با لامپ شمعدانی و لیوان آب برای رطوبت و فن و یک دماسنج و رطوبت سنج جیوه ای عقربه ای اما متاسفانه کمی دما بالا و پایین نیشد وجوجه کشی موفق نبود تخم ها هم نطفه دار بودن آیا اگر ترموستات بخرم بزارم درست میشه و جوجه ها در میان؟

  1. بهتر که از برد جوجه کشی استفاده کنید چون خیلی بهتر از ترموستات و سنسور هم داره

 146. سلام من تازه درس کردم و توی یه دبه ۲۰ لیتری هستش یه لامپ ۱۰۰ از بالا گزاشتم و حدود ۶ تا سولاخ نسبتاً ریز درست کردم در اطرافش و ۶ تا تخم مرغ گزاشتم توی خونه ی بالاییمون که بخاری روزین شاید ۱۰ ساعت روشن باشه گزاشتم از پريروز گمزاشتم بابام امروز اومد گفت تخم مرغا خیلی داغ شدن منم ۲۰ تا سواراخ کردم کلا بابام گفت شاید مشکلی پیش اومده براشون چیکار کنم زود جواب بدین لطفا😢

  1. سلام
   باید دماسنج باشه دما رو چک کنید
   رطوبت سنج باشه رطوبت رو بررسی کنید
   چرخش نمیدید تخمهارو ؟

 147. سلام
  ببخشید من اول دستگاه رو درست کردم اما جعبه کارتون بود لامپ ۱۰۰وات گذاشته بودم لامپ ترکید
  من این دستگاه رو تازه درست کردم من چیکار اینبار لامپ ۱۰۰وات نترکه؟
  لطفا زود جواب بدید

  1. سلام
   سیم کشی مشکل داشته یا لامپ کیفیتش کم بوده
   وگرنه لامپ که خود بخود نمیترکه ! هر روز داریم از این لامپا استفاده میکنیم و مشکلی نداره تو کارتون هم مشکلی پیش نمیاد ، حتما سیم کشی مشکل داشته

  2. سلام من یک دانش آموز کلاس هفتمی هستم
   و باید دستگاه رو طراحی کنم ممنون میشم
   اگه کمکم کنید

 148. سلام..تشکر از شما..
  من یک دستگاه جوجه کشی ساختم که چرخشش اتومات هست و ۳۶۰درجه هست من هر یه ربع تایم موتور رو بزنم یا هر نیم ساعت یا هر ده دقیقه..
  چون موتورم همیشه روشن باشه داغ می‌کنه …
  هر ده دقیقه یا یه ربع یا نیم ساعت یا یک ساعت یا دو ساعت..؟؟؟؟!!؟؟
  لطفاً جوابمو بدید…

  1. سلام
   اگه چرخش اروم هست ، هر ۴ ساعت یه دور کامل بزنه مناسب هست . در این صورت هم باید شما به طور کامل موتور رو روشن نگهدارید چون چرخش اروم هست ، جوری نیست که یه لحظه روشن کنید و یه دور بزنه و تمام ! اون تاثیر خاصی نخواهد داشت

 149. سلام..تشکر از شما..
  من یک دستگاه جوجه کشی ساختم که چرخشش اتومات هست و ۳۶۰درجه هست من هر یه ربع تایم موتور رو بزنم یا هر نیم ساعت یا هر ده دقیقه..
  چون موتورم همیشه روشن باشه داغ می‌کنه …
  هر ده دقیقه یا یه ربع یا نیم ساعت یا یک ساعت یا دو ساعت..؟؟؟؟!!؟؟

  1. معمولا موتورهای ۳۶۰ درجه به صورت خیلی اروم میچرخه و مدام تخم ها رو میچرخونه
   بهتر که شما هم این کار رو بکنید.
   اگر امکانش نیست بهتر که هر ۱۰ دقیقه یکبار چرخش رو شروع کنید اما باید خیلی اروم باشه تا به تخم ها اسیبی نرسه

 150. سلام اگر تخم ها به صورت مداوم بچرخه مشکل برای تخم ها ایجاد نمیشه؟

  1. به شرطی که به صورت ۳۶۰ یعنی خوابیده باشه و خیلی اهسته بچرخه مشکلی نیست
   مثلا ایزی باتورهای ۳ و ۴ اینطوری تخم رو چرخش میدن

 151. سلام من بخوام روتبط و دمارو سابت نگهدارم باید چیکار کنم

  1. سلام
   برای دما میشه از ترموستات استفاده کرد
   برای رطوبت هم باید مرتب چک کنید یا کنترلر جوجه کشی خریداری کنید.

   1. سلام یک لامپ ۶۰ وات دارم لحظاتی روشن بوده حواسم نبود. دما به ۴۶ رسیده، منم سریع دما را پاینن آوردم به نظرتون مشکلی پیش نمیاد؟

    1. سلام
     نمیشه گفت که حتما مشکل ایجاد میکنه
     اگه زمانش کم بوده مشکلی ایجاد نمیشه

      1. زمان کمی هست ان شالله که مشکلی ایجاد نمیشه

 152. سلام ، در مورد چرخش تخم ها ، من ساعتی ۱ بار تخم ها را با دست میچرخانم اما مطالب را که خواندم دیدم شما گفتید ۴ بار در روز آیا مشکلی برای تخم های من به وجود نیامده؟
  و اینکه میخواهم برای دوره بعد از چرخش خودکار استفاده کنم اما هرچه به مغزم فشار میارم نمی دونم درستش کنم اگه ممکنه آدرس سایتی را به من بدید تا بتوانم با کمک، بسازمش . متور ساعتی هم نمی دونم از کجا گیر بیارم. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید …

  1. فن برای تهویه هوا لازم از یک فن کوچیک می تونید استفاده کنید.

 153. سلام من یه لامپ ۱۰۰ وات رو نصب کردم داخل دستگاه با یه کاسه بزرگ آب ولی رطوبت از ۴۵ بالاتر نمیاد چکار کنم الان که رطوبت به ۵۰ تا ۶۰ برسه . از دیمر هم استفاده کردم

  1. سلام
   کاسه اب رو نزدیک لامپ کنید ، بزارید زیر لامپ
   در رطوبت محیط اطراف و همینطور نقاط فرار رطوبت از داخل دستگاه هم دقت کنید

   1. سلام ببخشید ، من هر کاری میکنم ، دما از ۳۰ دصد بیشتر نمیشه، ظرف را هم زیر لامپ گذاشتم، حتی آب هم اضافه کردم.
    اگه میشه راهنمایی‌کنید

    1. سلام
     دمای محیط اطراف چنده ؟ لامپ چندواته ؟ لامپ رو بزرگتر کنید

   2. سلام ببخشید من هر کاری میکنم رطوبت از ۳۵ درجه بیشتر نمیشه حتی ظرف زیر لامپه و دوتا ظرف هست ولی از ۳۵ بیشتر نمیشه ، نهایتا به ۴۰ میرسه. اگه میشه به طور کامل راهنمایی کنید

    1. سلام
     نمیشه نظری داد ، چون دستگاه دستساز هست خودتون باید دلیل این مورد رو پیدا کنید و ببنید از کجا فرار داره
     یا لامپ رو بزرگ کنید ، بین لامپ و اب فن بزارید

      1. خوب لامپ رو قوی تر بکنید ، حتما هم از لامپ رشته ای استفاده کنید که گرما داشته باشه

 154. سلام ببخشید من این دستگاه رو درست کردم ، فن باید هر ۲۱ روز روشن باشه؟ اگه جوابتون بله هست نمیسوزه؟؟؟

  1. سلام
   بله تقریبا باید کامل روشن باشه ، بسته به محیط اطراف هم داره ، چند روز تستی بزارید و دما و رطوبت رو بررسی کنید
   ممکنه بسوزه بستگی به کیفیت فن داره ، اگه دائم الکار باشه نمیسوزه ، فن های دائم الکار با فن های کامپیوتر متفاوت هستن

   1. سلام ‌‌..فن های کیس کیفیت بالایی دارند …
    چون در دستگاه دست ساز من هر روز روشن بود و فقط من بعضی موقع یه استراحت ۱ الی ۲ دقیقه ای میدادم.

    1. سلام
     کیفیت بالا هم باشه به چند دلیل مناسب استفاده در دستگاه جوجه کشی نیست :

     – وجود رطوبت در دستگاه جوجه کشی که میتونه باعث اسیب جدی به فن بشه
     – نیاز به کارکرد مداوم که میتونه در فن های کامپیوتر سبب کاهش کارایی بلبرینگ بشه
     اگه حتی فن Noctua رو هم وصل کنید بعیده زیاد دووم بیاره

     ۱ تا ۲ دقیقه کمه ، برای خنک شدن سیستم چرخش ۱ ساعت شاید نیاز باشه بسته به اندازه ی فن

     البته یه مورد رو هم بگم که این موارد همش نصبی هست ، برای مثال ممکنه از یه فن کامپیوتر بتونید برای چندین دوره هم استفاده کنید و مشکلی پیش نیاد ، تجربه بهتر بهتون نشون خواهد داد که اینکار شدنیه یا خیر

  1. سلام
   نمیشه گفت
   باید لامپ داخل دستگاه تست بشه
   فعلا یه ۱۰۰ وات بخرید

 155. من جعبه ی ام دی اف دارم می خوام باهاش دستگاه درست کنم عرض ۴۰ طول۵۰وارتفاع۲۵ باید از چه لامپی استفاده کنم

   1. روتبط ام دی اف رو خراب نمی کنه اگه خراب می کنه توشو فویل المینیوم بچسبونم یا چیز دیگه بچسبونم

  1. و اینکه دما سنج پیدا نمیکنم هیجا نداره الان دست میزدم به تخما نسبتا دماشون اومده پایین میتونین بگین چیجوری دما سنج درس نکم؟!

   1. دماسنج که همه جا موجوده ! از دیجی کالا بخرید میاره دم در !
    درست کردن دماسنج دقیق نیاز به جیوه و … داره که به صورت عمومی قابل دسترسی نیست

 156. سلام من یک دانش آموز کلاس هشتم هستم و باید برای مدرسه دستگاه جوجه کشی درست کنم…خاستم بگم که من رطوبت سنج ندارم و داخل بعضی از فیلم ها دیدم بدون رطوبت سنج هم تخم ها جوجه میشه….دما سنج دارم اما رطوبت سنج نه …اگه زودتر راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام
   شدنش میشه ولی چون روی میزان رطوبت هوا داخل دستگاه کنترل ندارید نمیدونید که باید مقدار رو روی چند بزارید که مشکلی پیش نیاد
   مثل این میمونه که دارید میرید سفر ولی خبر ندارید که چقدر بنزین تو باک هست ، ممکنه باک خالی باشه یا پر باشه ولی شما خبر ندارید ! پس اگه وسط راه تموم کرد سفر هم به مشکل میخوره !
   اگه باشه بهتره ، کنترل بیشتری خواهید داشت

  1. سلام
   بسته به نوع دستگاه و کیفیت تخم های نطفه دار ساخته شده از ۱۰۰ تا ۰ ! اصلا نمیشه گفت

   1. سلام من به جوجه خیلی علاقه دارم همیشه دم عید چندتا جوجه میخرن خیلی هم بهشون میرسم ولی بعد دوروزه میمیرن حالا که ماشین جوجه کشی شما رو دیدم می‌خوام بیارمش چندتا سوال دارم:
    میخواستم بدونم میشه به جای یونولیت کارتن گذاشت. تور پلاستیکی رو میشه بجای تور آهنی گذاشت و اینکه شما گفتید نباید در یونولیت رو باز و بسته کنیم و طلق بگذاریم پس چگونه میگویید باید دو ساعتی یکبار آنها را بچرخانیم.وقتی جوجه ها از تخم بیرون آمدن چگونه نگهداری کنیم از انها

    1. می تونید از کارتون استفاده کنید ولی باید ضخیم باشه چون کارتون گرما رو به بیرون منتقل میکنه
     حتما باید توری فلزی باشه
     برای چرخاندن تخم ها می تونید از یک اهرم استفاده کنید و از بیرون تخم ها رو بچرخونید.
     برای نگهداری از جوجه ها مقاله نگهداری از جوجه مرغ رو بخونید

 157. سلام
  من تخم هارو ۹۰ درجه به ۹۰ درجه به راست بچرخونم خوبه؟
  به نظر شما من تخم هارو چند درجه بچرخونم؟
  میشه زود جواب منو بدید 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 158. سلام من لامپ ۶۰ وات برای ابعاد ۴۰ در ۳۰ پیدا نکردم بخرم میشه بجای اون از لامپ ۱۰۰وات استفاده کنم

  1. سلام
   هر لامپی باشه مهم نیست ، مهم اینه که بتونه دمای داخل دستگاه رو بالا ببره
   این مورد رو باید تست کنید

 159. سلام
  به نظرتون من برای ابعاد ۴۰ در ۳۰ لامپ ۶۰وات پر مصرف خوبه بزارم؟
  به نظر شما من برای ابعاد ۴۰در ۳۰ چه نوع لامپی بزارم؟
  میشه زود جواب بدید
  ممنون میشم

 160. سلام
  من لامپ ۱۰۰وات رو گذاشتم تو ی جعبه ای به ابعاد ۱۵ ارتفاع و ۳۰ طول لامپ منفجر شد
  من باید به ابعاد ۴۰ در ۳۰ چه نوع لامپی بزارم ؟

  1. احتمالا به دلیل رطوبت بالا منفجر شده
   به جای ان می توانید از المنت های با روکش نسوز استفاده کنید

 161. سلام ممنون از شما ببخشید یه سوال داشتم اگه برق ما کافی نباشه یعنی یکروز باشه یک روز نه و همیشه باشه اما روزانه ۴ ساعت یا۳ ساعت نباشه کدام آسیب که بر تخم یا چوچه که در بینش است نمیرسه ؟

  1. چرا اسیب میزنه
   برق باید ۲۴ ساعته به دستگاه وصل باشه

   1. لامپ باید چند وات باشه؟
    هر چند روز چند روز تخم هارو تکون بدیم

    1. لامپ بستگی به اندازه ی دستگاه داره، ۱۰۰ رو تست کنید
     تخم ها هم بهترین حالت ۴ ساعت یکبار ، نشد حداقل هر ۶ ساعت یکبار باید چرخیده بشه

 162. یه سوال دیگه لامپ باید از این لامپ زرد باشه یا همین سفیدا هم میشه؟

  1. نه
   باید از لامپ زرد یا همون رشته ای استفاده کنید تا گرمای کافی داشته باشه

 163. ببخشید یه سوال اگه تخم کبوتر هم باشه میشه ممنون میشم اگه جواب بدید بعد اینکه لامپ برای این کار باید چند وات باشه؟یه توضیح کامل میدید؟خیلی ممنون از سایت خوبتون

  1. بله میشه ولی باید دقت کافی داشته باشید
   چون تخم پرنده های زینتی حساس و به راحتی تبدیل به جوجه نمیشه برای همین از دستگاه های جوجه کشی دقیق مثل ایزی باتور ۶ استفاده می کنند
   لامپ ۱۰۰ وات یا ۵۰ وات
   باید دما رو به ۳۷.۵ درجه برسونید

 164. سلام ترموستارت دستگاه جوجه کشی هم درجه رو کنترل می کنه وهم رطوبت دستگاه رو

  1. نه فقط دما رو
   برای کنترل رطوبت یا باید از رطوبت سنج استفاده کنید
   و یا دستگاه را به برد جوجه کشی اسکندری متصل کنید که دما و رطوبت رو به صورت همزمان کنترل کنه

 165. سلام دستگاه جوجه کشی دمایش خیلی بالا رفته بود در چند ساعت حالا چطور بفهمم که جوجه های داخل دستگاه زنده هستن یا نه

  1. سلام
   جوجه کشی رو ادامه بدید ، روز ۷ ۹ ۱۵ نطفه سنجی کنید و حرکت نطفه رو چک کنید

 166. سلام میگم چرا برای سایتتان آموزش ساخت ترنر اضافه نمی کنید
  ممنون میشم اگه آموزش ساخت ترنر را اضافه کنید

  1. سلام
   بزودی در مقاله ای جدید این مورد رو خواهیم اورد
   الان هم در اینترنت سایت های زیادی در این مورد نوشتن
   میتونید از اونها هم استفاده کنید

   1. سلام من حوصله نداشتم متن به این زیادی رو بخونم
    خودتون فروش دارین؟ خودش تخم ها رو می‌چرخاند؟ قیمت چند؟

    1. سلام ببخشید من الان ۴روزه که دستگاه دستساز درس کردم با کرتن دما خوبه همش رو ۳۷و۳۸ هستش اما رطوبت رو۲۹هستش اب گذاشتم زیر لامپ اسفنج گذاشتم توش ولی هیچ تغییری نکرده باید چکار کنم که رطوبت بالا بره لامپم هم۱۰۰ولت هستش

     1. باید سوراخ های کارتون رو کم کنید و اگر فن روشنه ، فن رو خاموش کن

 167. سلام دوباره ممنون که زود جواب دادین
  من از دو عدد لامپ ۴۰ وت استفاده میکنم
  و از ترموستات دما و فن دایم کار هم همینطور
  و ابعاد محفظه: طول ۵۰ سانتی متر عرض ۴۰ سانتی متر و ارتفاع ۴۰ سانتی متر است
  به نظرتون ابعاد دستگاه خوب است
  و چرخش تخم ها رو به چه صورت باید انجام بدم
  لطفا جواب بدین

  1. سلام
   ابعاد به نظر مناسب میاد ، مهم اینه که دما و رطوبت رو بتونه کنترل کنه که به عوامل مختلفی بستگی داره
   چرخش هم روش های متنوعی برای اجراش موجوده ، ساده ترین راه اینه که خودتون با دست جابجاش کنید ، راه های دیگه هم خلاقانه هست باید دستگاه یا روشی براش درس کنید

   لطفا از تکرار کامنت ها بپرهیزید ، بوقتش پاسخگو خواهیم بود

 168. سلام سایت خیلی خوبیه خیلی ممنون از زحماتتان
  میگم برای محفظه دستگاه من از یونولیت استفاده کردم
  باید چند تا سوراخ ایجاد کنم
  لطفا جواب بدین

 169. سلام برای چرخیدن تخم ها هر روز باید دربشو باز کنم و تخم هارو برکردونم چند بار این عمل را تکرار کنم

  1. سلام
   بله
   میتونید از روش های خلاقانه هم استفاده کنید مثل درست کردن یه وسیله برای چرخوندن تخم ها از بیرون ! روش های مختلفی تو یوتیوب هست باید بگردید
   هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار باید چرخیده بشه ، هر چه زمان بین دو چرخش کمتر ، راندمان بیشتر خواهد بود ، حتما هم به صورت متناوب باشه ، یه بار ۲ ساعت یه بار ۴ ساعت نباشه ،

 170. سلام
  من دوتا اردک محلی دارم. امروز تخم گذاشته بودن برای اولین بار:) ولی روش ننشستن. بمن گفتن تخم رو بردارم چون ممکنه بخورن با توجه ب اینکه کرچ نشدن( گفتن ظاهراً خرداد و اردیبهشت کرچ میشن)
  من هم تخم رو برداشتم ولی میخام تبدیل ب جوجه بشه! اونها رو لای پر های جمع آوری شده ی خودشون گذاشتم. میخام ببینم امکانش هست با چرخوندن و کنترل دما و همین محیط جوجه بشه؟ در ضمن نمیدونم نطفه دار هست یا نه

  1. اگر اردک نر در بین گله وجود نداشته باشه تخم ها تبدیل به جوجه نمیشن چون نطفه دار نیست
   برای جوجه کشی هم خودتون می تونید دستگاه جوجه کشی بسازید
   مقاله اموزش ساخت دستگاه جوجه کشی رو مطالعه کنید.

 171. سلام ۱۸ تا از تخما کاملا نطفه دارن ولی یدونه ازشون دو تا رگ داره و جنین هم داخلش کاملا حرکت میکنه رنگش هم یکم زرده.هشت روزه هستن.به نظرتان این جنین میخواد بمیره یا که چی؟لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست ، زیاد تستش نکنید ، هر بار که دستتون میگیرید یه شوک دمایی وارد میشه ، زیاد که دستکاری کنید شرایطش بدتر میشه
   صبور باشید جوجه میشه ان شالله

  1. سوراخ ها رو بیشتر کنید تا هوای بیشتری رد و بدل بشه
   به کاهش دما کمک میکنه

 172. سلام ممنون از سایت خوبتون.من امروز تست نطفه زدم ۱۲ تا از تخما کاملا نطفه داشتن.فقط الان استرس دارم که خراب نشن.بهم بگین الان که نطفه دارن چیکار کنم.ممنون.

  1. به جوجه کشی ادامه بدید و دما و رطوبت و چرخش رو به شکل منظمی اجرا کنید

 173. سلام من امروز دستگاه هم رو درست کردم دماسنج هم گذاشتم دما تقریبا یک ساعت بالا ۴۳ درجه بود به نظرتون تو یک ساعت تخم ها خراب میشن به خاطر دمای بالا؟من امروز ساخته بودم ولی وقتی دیدم بالا ۴۳ بود دستگاه رو خاموش کردم و دوباره تخم ها رو گذاشتم به نظرتون مشکلی ایجاد نشده؟؟

  1. سلام
   ۴۳ درجه خیلی بالاست !
   نمیشه گفت که الان خراب شدن یا خیر ، باید ادامه بدید به جوجه کشی تا مشخص بشه
   همیشه توصیه میشه که قبل از جوجه کشی چندین بار دستگاه رو چک کنید تا مشکلی نداشته باشه بعد اقدام به قرار دادن تخم ها کنید

 174. سلام من لامپ ۴۰ وات دارم و ظرف آب هم گذاشتم زیرش برای کم یا زیاد شدن دمای دستگاه هم در رو باز میکنم به نظرتون دسترنج هم نتیجه میده؟دماسنج هم داره

  1. سلام
   باز و بسته کردن در کار درستی نیست چون باعث ایجاد شک دمایی میشه
   بهتره راه دیگه ای برای کم شدن دما انتخاب کنید ، مثلا از ترموستات برای خاموش روشن کردن لامپ استفاده کنید یا از لامپ ضعیفتری استفاده کنید

 175. سلام من یه لامپ پر مصرف ۱۵ وات دارم چون ۴۰ وات پیدا نشد.۱۵ وات هستش و از این لامپ های یخچالیه به نظرتون برای جوجه کشی مناسب هست؟البته من در یک کارتون کوچیک میخوام درست کنم که گرما زیاد باشه.به نظرتان مناسب هست؟

  1. اگه رشته ای باشه ، می تونه گرما رو تولید کنه و قابل استفاده است
   اما led و مهتابی گرما ندارند

 176. سلام ببخشید یولیت من ۴۹ سانت طول و ارتفاع دارد، ۳۰ سانت عرض.
  بهتره لامپ ۱۰۰ وات و جای آب رو کجا بزارم ؟ با تشکر

  1. لامپ رشته ای ۴۰ وات استفاده کنید
   ظرف اب رو هم زیر لامپ بذارید

 177. سلام یک پیشنهاد جهت چرخش تخمها دارم میتونید از موتور چرخش فر گاز استفاده کنید

 178. سلام و دورود فراون
  خیلی ممنون از راهنماییتون پس ۴۵ درجه میچرخونم

  1. سلام
   بله ۴۵ درجه به راست
   ۴۵ درجه به چپ بچرخه
   به حالت گهواره

 179. سلام داداش من یه آکواریوم ۶۵×۲۲×۴۰دارم میخام تو اون جوجه کشی کنم به نظرت لامپ چند وات استفاده کنم؟ میشه به جای فن از آرمیچر استفاده کنم

  1. لامپ ۴۰ وات کافیه
   بله میشه اما به شرطی که هوا رو به سمن داخل هدایت کنه و در سمت دیگر هم سوراخی برای خروج هوا باشه
   روی اکواریوم رو با نایلون باید بپوشانید

 180. سلام با تشکر از سایت خوبتون ببخشید دوباره مزاحم شدم یه سوال مهم داشتم
  من میخواستم خودم با شانه تخم مرغ یه چیزی درست کنم تا تخم ها رو بچرخونه اگر روزانه اونها روچهار بار حدود ۹۰ درجه بچرخونه مشکلی پیش نمیاد یا باید بیشتر از ۹۰ درجه بچرخونه
  و ایا باید در روز بیش تر از ۴ بار بچرخونه یا کم تر

  1. ۹۰ درجه ؟
   منظورتون اینه که ۴۵ درجه به راست و ۴۵ درجه به چپ؟
   اگر اینطور مشکلی پیش نمیاد و ولی بیشتر از اون امکان افتادن تخم از شانه هست
   روزی ۵ الی ۶ بار باید بچرخونید

 181. خیلی خیلی ممنون خیلی سایت پر طرفدار و خوبی دارین من تا حالا چنین سایتی ندیدم که اینقدر نظر داده باشند
  عالیه

 182. خیلی ممنون از سایت خوبتون من دو تا سوال داشتم خیلی ممنون میشم سریع جواب بدین
  ۱ ایا ترموستات مدل xhw1209 برای این دستگاه مناسبه
  ۲ من به دلیل قیمت زیاد رطوبت سنج نمیتونم اونو تهیه کنم ایا مشکلی پیش میاد اگه ضرف اب در فاصله ی ۳ سانتی متری لامپ ۱۰۰ وات قرار بدم
  ایا حتما باید رطوبت سنج بخرم
  ممنون میشم سریع جواب بدین

  1. به طور کلی در دستگاه های دست ساز ، تست قطعات از اهمیت بالایی برخوردار هست
   این نوع تر موستات هم به نظر گزینه ی مناسبی میاد اگه در هین کار دچار اختلال نشه ، چون شخصا تستش نکردم
   رطوبت در جوجه کشی از اهمیت خیلی بالایی برخوردار هست بخصوص در دوره هچر ، برای همین با توجه به اینکه نمیدونید رطوبت محیط و اتاق چنده ، در نتیجه نمیشه رطوبت داخل دستگاه رو هم حدس زد . برای مثال اگه محیط خشک باشه ، حتی در فاصله ی ۳ سانتی لامپ و ظرف اب هم نمیتونه رطوبت کافی رو تامین کنه . باید رطوبت محیط سنجش بشه
   با حدث و گمان میتونید برید جلو ، اما نمیشه میزان راندمان رو تخمین زد .
   به گونه ای که دما رو تنظیم کنید ، میزان دما رو با زمانسج بسنجید ، ظرف اب و لامپ و فن رو در جای مناسب قرار بدید و جوجه کشی را به ۲ یا ۳ تخم شروع کنید ، اگه جواب داد پس رطوبت محیط مناسب بوده

 183. سلامو قت بخیر. من میخوام این دستگاه رو درست کنم. الان که زمستان هست باید در چه جایی قرار بدیم دستگاه رو و دما باید چند درجه باشه؟ من جعبه ی یونولیتی رو ندارم به جاش میشه از کارتن محکم و مقاوم استفاده کرد؟ لطفا سریع جوابمو بدین لطفا🙏🙏🙏🙏🙏

  1. بله میشه
   باید دستگاه رو داخل اتاق قرار بدید دمای اتاق باید ۲۵ الی ۲۷ درجه باشه
   دمای داخل دستگاه هم باید ۳۷ درجه باشه

 184. سلام… دستگاه من رطوبت سنج نداره…تخم مرغ گذاشتم پس از ده روز معاینه نطفه سنجی کردم…دیدم نطفه داره ولی بعد از ۲۱رور جوجه ها در نیومدن …علت چیست؟؟؟….ممنون

  1. برای تبدیل شدن به موقع تخم به جوجه حتما باید از دماسنج و رطوبت سنج استفاده کنید
   کم بودن رطوبت باعث سفتی پوسته و در نتیجه مردن جوجه داخل تخم میشه

 185. سلام من میخوام فقط از گرمای لامپ استفاده کنم یعنی به تخمای دستگاه نور نخوره بنظرتون چطوری میتونم این کارو انجام بدم.

  1. بین تخم ها و لامپ یک لایه کارتون ضخیم قرار بدید اما کارتون باید فاصله زیادی از لامپ داشته باشد تا دچار اتش سوزی نشود.

   1. سلام من یکدومه جعبه ی ام دی اف دارم میخوام دستگاه درست کنم
    ارتفاع ۲۵،عرض۴۰وطول۵۰ است به نظر شما از چه لامپی باید استفاده کنم

     1. بنظر شما روتبط ام دی اف را خراب نمی کند فیل المینیوم توش بکشم خوبه

 186. سلام ی سوال داشتم میشه بجای لامپ معمولی از لامپ ال ای دی استفاده کرد

  1. سلام خیر
   لامپ های led گرما تولید نمی کنند و هدف اصلی ما از لامپ های رشته ای تولید گرماست. در واقع به گرمای ان نیاز داریم نه به نور ان

 187. سلام دستتون درد نکنه عالی بود من با این روش درستش کردم خوب بود عالی

  1. یا باید از لامپ کوچکتر استفاده کنید و یا از جعبه بزرگتر که دارای فن تهویه هم باشد.

 188. سلام خسته نباشید
  جناب من برای دستگاهم یک لامپ صد وات وصل کردم ولی دمام خیلی میاد بالا میاد رو ۴۲دیمرم وصل کردم ولی با اینکه رو کم دمام میاد بالا چکار کنم باید
  بعدشم من دوتا فن وصل کردن ولی با برق ضعیف شارژر ۶یا۷ولتی اشکالی ندارد و اینکه جفتشو روشن باشه یا که یکیش کافی

 189. سلام من یه لامپ صد وات رشته ای وصل کردم ولی دمام از ۴۲پایین تر نمیاد دیمر هم داره دستگاه و اینکه من وقتی صورتم نزدیک دستگاه میبرم انگار یکم به خشک یعنی رطوبتم نامیزون و چه کار کنم دمام پایین بیاد
  و اینکه من دوتا فن وصل کردم اشکال ندارد جفتشو روشن باشه یا یک دونش کافی فن ها هم به آدابتور ۵و۶وات وصلت فک میکنم

  1. از لامپ ۴۰ وات استفاده کنید و ظرف اب رو زیر لامپ قرار بدید

 190. سلام میخواستم بدونم فن بیست چهار ساعتها روشن باشه نمیسوزه فن سی‌پی‌یو نصب کردم واینکه دما تا چند بیاد خوبه و چطور میشه یک در برای چرخاندن تخم ها درست کرد که دما فوری خارج نشه

  1. نه فن سی پی یو با دوام است.
   دما باید بین ۳۷ الی ۳۷.۵ باشه
   برای چرخاندن تخم ها باید میله ای رو به شانه تخم ها وصل کنید و از بیرون انها را بچرخانید تا نیازی به باز کردن درب دستگاه نباشه

 191. سلام من می‌خوام این دستگاه رو درست کنم فقط نمیدونم که من برای جریآن هوا می تونم سوراخ های ایجاد کنم آخه درستگاه تهویه هوا رو ندارم و دومی این است که برای تخم فنچ میشه این دستگاه درست کرد یانه و لامپ هم حتی باید رنگش زرد باشه و من در گوشیم بر نامه روطوبت سنج و دما سنج نصب کردم اگه با گوشی اندازه بگیرم موردی ندارد
  وممنون میشم جواب بدیدی

  1. سلام
   وجود سوراخ میتونه مفید باشه هم در تهویه و هم در رطوبت
   اما نمیتونه جایگزین فن باشه ، فن وجودش بسیار لازم هست ، هم برای گردش هوا و هم برای رطوبت
   رنگ لامپ زیاد مهم نیست ، گرمایی که ایجاد میکنه مهمه
   رطوبت سنج و دماسنج گوشی مناسب نخواهد بود ، چرا که بر اساس اطلاعات ماهواره ای دما و رطوبت محل رو میده ، گوشی خودش سنسور دما و رطوبت نداره ، اگرم سنسور داشته باشه ، سنسور دما هست و امکان اینکه سنسور رطوبت داشته باشه بسیار بسیار ناچیزه ! بهتره از دماسنج معمولی و رطوبت سنج معمولی استفاده کنید .

 192. سلام ببخشید شما میگین برای طوطی پایین ولی میشه بگید چند درصد احتمالش هست یا نه اصلا امکان داره واینکه اگه میشه یک سایت یا یک شخصی رو معرفی کنید که بتونه کمک کنه
  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   مشخصا که نمیشه درصدی گفت چون شما شخصا هم اقدام به ساخت دو دستگاه جوجه کشی مثل هم کنید اختلاف ۵۰ درصدی در راندمان خواهند داشت ! به طور کلی امکان تشخیص این مورد در دستگاه های دست ساز امکان پذیر نیست
   شدنش میشه ولی تخم این پرنده ها حساسه ، گردش ، دما ، رطوبت و تهویه باید بسیار دقیق باشه ، اگه دقیق نباشه نطفه به سرعت از بین میره
   اگه بتونید چنین دستگاهی تولید کنید ، مشخصا موفق میشید

 193. س ممنون از سایت خوبتون من چند تا سوال داشتم
  ۱فن به چه سمتی باشه خوبه هوا رو قشنگ ‌میچرخونه و چطور وسلش کنم
  ۲من قبلا جوجه کشی رو بدون رطوبت سنج انجام دادم و موفق شدم ۳ تا جوجه گرفتم چطور دقیق تر رطوبت بفهمم
  ۳میخواستم بدونم امکان گرفتن جوجه طوطی با دستگاه خونگی به طوری که دما و رطوبت اوکی باشه هست یا صفر درصد یا امکان داره موفق شدم

  1. سلام
   فن رو طوری نصب کنید که هوا را به سمت بیرون انتقال بدهد و در طرف دیگر جعبه نیز چند تا سوراخ کوچک قرار بدید تا هوای تازه را به داخل بکشد.
   برای تعیین دقیق رطوبت بهتر که یک ظرف اب را در داخل جعبه قرار بدید و یک رطوبت سنج دیجیتالی نیز در داخل ان قرار داده شود.
   جوجه کشی از طوطی ها سخته و با دستگاه دست ساز احتمال موفقیت پایین

 194. سلام من یه دستگاه جوجه کشی درست کردم لامپ ۴۰واتدما خیلی میره بالا میشه۴۲ اامپ ۵۰وات بزارم دما خیلی میاد پایین لامپ چند وات خوبه

  1. سلام
   انتخاب نوع لامپ بسته به شرایط محیط نگهداری و بدنه ی دستگاه و اندازه و … داره
   لامپ ۴۰ وات دما خیلی میره بالا ۴۲ تا لامپ ۵۰ وات میخواید بزارید !!؟ بیشتر توضیح بدید تا راهنمایی کنم ، متوجه کاری که انجام دادید نشدم

 195. سلام علیکم لامپ صد وات تو دستگاه گزاشتم بنظرتون ده ساعت روشن باشه نمیسوزه