دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان

44

پرریزی مرغ، یک اتفاق نگران کننده برای مرغداران است. دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن به عوامل مختلفی وابسته هستند.

در موارد زیادی، پرریزی مرغ ها طبیعی بوده و قسمتی از چرخه رشد و تکامل آن ها است. با این حال، دلایل دیگری از جمله تغذیه، شرایط نگهداری و غیره نیز در ریزش پر مرغ نقش دارند.

اگر شاهد ریزش پر مرغ ها هستید، باید برای درمان آن ها به جزئیات مختلفی توجه کنید. در ادامه این مطلب، دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن را با هم بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

روند پرریزی مرغ

پرریزی مرغ ها از بالاترین قسمت بدن آن ها شروع می شود. ابتدا سر و گردن، سپس بال و بدن و در نهایت دم مرغ دچار ریزش پر می گردند.

پیش از ریزش پر ها، رنگ آن ها تغییر کرده و طراوت خود را از دست می دهند. سپس پر های قدیمی می ریزند و جای آن ها پر های تازه می گیرند.

در صورتی که تمام عوامل نگهداری مرغ را رعایت کرده باشید، تنها علت پرریزی آن به فیزیولوژی حیوان بر می گردد.

عوامل غیر طبیعی پرریزی، ناشی از مدیریت غیر اصولی مرغداری است. مهمترین دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن، شامل موارد زیر می شود.

 • تغذیه اشتباه
 • بیماری ویروسی
 • بیماری قارچی
 • شپش زدن
 • دمای بالا یا پایین مرغداری
 • استرس حیوان
 • بلوغ جوجه مرغ
 • پرریزی فصلی
 • جفت گیری مکرر

تغذیه اشتباه

پر مرغ ها درست شبیه موی انسان، حاوی مقدار زیادی پروتئین است. در صورتی که غذای مرغ، پر پروتئین باشد، رشد زود رس پر ها و سپس پرریزی را به دنبال دارد.

از سوی دیگر، عدم وجود پروتئین، انواع ویتامین ها و مواد معدنی در غذای حیوان نیز باعث ضعیف شدن آن می شود. به همین دلیل شاهد ریزش پر های مرغ خواهیم بود.

متناسب نبودن میزان آمینو اسید ها بر کیفیت پر های مرغ و سلامتی آن تاثیر می گذارد. اسید های گوگرد آمینه، سیستئین و میتیونین، مهم ترین اسید های آمینه مورد نیاز مرغ هستند.

در صورت عدم توازن این مواد، نه تنها پر ها بلکه بدن مرغ نیز تحت تاثیر قرار گرفته و بیمار می شود. در نتیجه، عملکرد حیوان کاهش می یابد.

بیماری ویروسی

بیماری های ویروسی در پرندگان مختلف، نتایج جبران نا پذیری را به دنبال دارند. مرغ که حیوان حساسی است در صورت ابتلا به بیماری های ویروسی، از بین می رود.

پرریزی، یکی از نشانه های بیماری های ویروسی مثل پولیماویریده است. بهترین روش تشخیص ابتلای مرغ به این بیماری ها، آزمایش های پزشکی شمرده می شود.

دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان بیماری های ویروسی، همچنان تحت مطالعه دامپزشکان هستند. این بیماری ها علاوه بر ظاهر، بر رشد مرغ نیز اثر می گذارند.

بیماری های مرغ، واگیر بوده و خیلی سریع سایر مرغ ها را درگیر می کند. برای جلوگیری از بیماری حیوان و ضرر و زیان سنگین، مرغ را به موقع واکسینه کنید.

بیماری های قارچی

خارش پوست، یکی از عوارض بیماری های قارچی و باکتریایی مثل سودوموناس یا استافیلوکوک در پرندگان است. سایر بیماری های قارچی شایع در پرندگان، آسپرژیلوس و کاندیدیاز هستند.

مرغ پس از ابتلا به این بیماری ها، شروع به خود زنی و کندن پر های خود می کند. راه تشخیص این بیماری ها، تراشیدن پوست مرغ بیمار و کشت آن در محیط آزمایشگاهی است.

شپش زدن

یکی از تاثیرگذار ترین دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن، میزان تمیزی محیط زندگی حیوان است. در صورت عدم رعایت بهداشت مرغداری، شپش زدن مرغ ها دور از انتظار نیست.

شپش ها برای زنده ماندن به کراتین پر های مرغ احتیاج دارند. به همین جهت به ساقه و ریشه ی پر های مرغ حمله می کنند.

شپش زدن پر پرنده

در نهایت پر ها ضعیف شده و پس از مدت کوتاهی از بدن مرغ، جدا می شوند. فضولات در محل زندگی مرغ، جمع شدن جوندگان، حشرات موذی و در نتیجه حمله شپش ها را به دنبال دارد.

دمای بالا یا پایین مرغداری

دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن با سرما یا گرمای بیش از حد محیط زندگی مرغ ارتباط مستقیمی دارد.

اگر دمای محیط کم باشد، مرغ بخش زیادی از انرژی غذایی که خورده را صرف گرم کردن بدن خود می کند. همینطور گرمای زیاد نیز باعث بی حالی و بیماری مرغ می شود.

استرس

استرس و اضطراب، فقط روی انسان تاثیر نداشته و حتی مرغ را هم درگیر می کند. بخشی از دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن به آسایش حیوان مربوط می شود.

ممکن هست به نظر عده ای پرریزی مرغ به دلیل استرس عجیب باشد. به ریزش موی انسان در اثر اضطراب توجه کنید. پر مرغ، مثل موی انسان بوده و جزء بافت مرده ی بدن پرنده است.

دمای محیط، گردش هوای کافی و تمیزی محل زندگی از استرس مرغ کم می کند. پرریزی استرسی، دوره درمان طولانی تری نسبت به حالت طبیعی دارد. پیشگیری، بهترین راه برای درمان این بیماری است.

بلوغ جوجه مرغ

همانطور که گفتیم، بخشی از دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن کاملا طبیعی هستند. جوجه مرغ ها پر های نازک و ظریفی دارند.

در زمان بلوغ، پر های آن ها شروع به ریزش می کند و جای خود را به پر های قوی تر می دهند. همچنین مرغ هایی که یک سال از تخم گذاری آن ها گذشته نیز به دلیل رشد و تکامل، دچار پرریزی می شوند.

در این شرایط، اصلا نگران نشوید. چراکه طبیعت در حال طی کردن مسیر خود است و مرغ های شما کاملا سالم هستند.

پرریزی فصلی

پرریزی فصلی جزء دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان طبیعی آن به شمار می رود. این دوره در فصول گرم سال اتفاق می افتد.

در این زمان، مرغ به طور طبیعی دچار پرریزی می شود تا پرهایی جدید و با کیفیت از او محافظت کنند. مرغان آزاد، پرریزی فصلی را در زمان لانه سازی نیز تجربه می کنند.

جفت گیری مکرر

در کنار تمام دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن که در بالا مطرح کردیم، جفت گیری مکرر حیوان نیز باعث پرریزی آن می شود.

در این شرایط، مرغ از ناحیه سر و گردن کچل شده و پر های خود را از دست می دهد. پس از پایان دوره جفت گیری، پر ها مجددا رشد کرده و مشکلی به وجود نمی آید.

پرریزی مرغ چه زمانی شروع شده و چقدر طول می کشد؟

همانطور که گفتیم، مرغ ها به طور طبیعی بر اثر بلوغ، تغییر فصل، تخم گذاری یا لانه سازی، دچار پرریزی می شوند. این فرایند در سن ۸ تا ۹ ماهگی مرغ ها شروع می شود.

هرچه نژاد یک مرغ قوی تر باشد، دیر تر دوره پرریزی خود را آغاز می کند. بهترین مرغ های تخم گذار در ۱۵ ماهگی دچار ریزش پر می شوند.

پرریزی مرغ چه زمانی شروع شده و چقدر طول می کشد؟

مدت زمان ریزش پر های قدیمی و رویش پر های جدید، حدود ۲ ماه است. نژاد بهتر، دوره کوتاه تر و نژاد ضعیف تر، دوره رشد طولانی تری دارند.

قدم اول درمان ریزش پر در مرغ ها

در مرغداری ها، خیلی سریع حیوان بیمار را از سایرین جدا می کنند. دلیل آن، حساسیت بالای مرغ و سرعت گسترش بیماری در محیط مرغداری است.

مهم ترین بخش بررسی دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان، علت شناسی است. برای شناسایی دقیق دلایل پرریزی مرغ ها، با یک دامپزشک مشورت کنید.

فراموش نکنید که تا قبل از انجام آزمایشات پزشکی، امکان تشخیص قطعی بیماری یا سایر دلایل پرریزی وجود ندارد.

روش های درمان پرریزی مرغ

تا اینجا، دلایل پرریزی مرغ ها را بررسی کردیم اما روش های درمان آن چه هستند؟ در ادامه، به روش های رفع بیماری و کاهش دوره پرریزی این پرنده اشاره می کنیم.

بهبود تغذیه حیوان

تغذیه جزء مهم ترین دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن است. افزودن متیونین یا متیونین صنعتی ( دی ال متیونین) به خوراک مرغ، تغذیه آن را تقویت کرده و پرریزی را کاهش می دهد.

عده ای تصور می کنند که اضافه کردن بیش از حد غلات، می تواند ریزش پر را کنترل کند. در حالی که غلات به تنهایی نمی توانند کمبود آمینو اسید ها را جبران کنند.

از بین بردن شپش ها

برای از بین بردن شپش ها، باید از محلول های آفت کش مخصوص مرغداری ها استفاده کنید. این محلول ها را در سالن و محل زندگی مرغ ها اسپری کنید.

آفت کش ها را پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته، مجدد اسپری کنید. به این ترتیب تمام شپش ها، انگل ها و قارچ های مرغ از بین می روند.

آفت کش های مختلفی برای مشکلات مختلف به فروش می رسند. باید پیش از استفاده از هر آفت کشی موارد مصرف آن را بررسی کنید تا بهترین محلول را انتخاب نمایید.

انتخاب آفت کش اشتباه، نه تنها پرریزی مرغ را کنترل نمی کند بلکه بیماری های دیگری را به وجود می آورد.

واکسینه کردن

بهترین راهکار در دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان بیماری های ویروسی و قارچی آن، پیشگیری کردن از بیماری است.

به کمک یک دامپزشک، زمان تزریق واکسن های مورد نیاز مرغ را مشخص کنید. به یاد داشته باشید که چشم پوشی از واکسیناسیون حیوانات، باعث بیماری و از بین رفتن آن ها می شود.

در نهایت

در این مطلب دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن را بررسی کردیم. اصلی ترین دلایل ریزش پر مرغ شامل عوامل طبیعی و مدیریتی می شوند.

بیماری های ویروسی، باکتریایی و رفع آن ها نیز بخشی از دلایل ریزش پر مرغ و راه های درمان آن ها هستند.

اگر همه شرایط نگهداری مرغ را رعایت کردید اما باز هم شاهد پرریزی آن هستید، نگران نباشید. زیرا پس از مدت کوتاهی بر طرف می شوند. امیدوار هستیم که این مطلب برای شما مفید باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
44 نظرات
 1. مریم بانو می گوید

  سلام وقت بخیر من جوجه تقریبا دو ماهه دارم
  اشتها و تحرکشون خوبه ولی دو هفتس دچار پرریزی شدن. خودشونم موقع خواب یا استراحت زیاد میخارونن. بدنشونم چک کردم حشره یا قرمزی ندیدم هر روز هم زیرشونو تمیز میکنم و هفته ای ی بار ابلیمو اب جعبه رو دستمال میکشم. مولتی ویتامین هم تو اب بهشون دادم ولی نمیدونم چن وقت ی بار باید بدم
  الان خواستم بدونم پرریزی شون بخاطر سنشونه ؟چون تو مطلب بالا قید نکرده بودین سن بلوغشون دقیقا چند ماهگیه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سن بلوغ مرغ شش ماهگی است
   اگر زیاد خودشون رو میخارونن و پرهای بدنشون به صورت لکه لکه افتاده باشه احتمال قارچ پوستی وجود داره
   بهتر که مرغ ها رو با اب ولرم بشورید یا اب اسپری کنید روشون
   ولی اجازه ندید بیرون برن چون سرما میخورن
   به دامپزشک هم مراجعه کنید تا انتی بیوتیک لازم رو تجویز کنه

 2. رضاساجدی می گوید

  باسلام من دوتا مرغ محلی خریدم که یکیشون پرهای پشتش ریخته دلیلش چی میتونه باشه فقط پشتش نزدیک دمش ریخته ممنون میشم کمکم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا قارچ وجود داره
   از مولتی ویتامین و داروهای تقویتی استفاده کنید
   از جیره غذایی پروتئین دار استفاده کنید
   در صورت عدم درمان به دامپزشک مراجعه کنید.

 3. مرتضی می گوید

  سلام
  ببخشید مرغ مگ فقط پرهای روی سینه و شکم آن ریخته هست مشکل از کجا هست و راه حل آن چیست .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری پوستی و قارچی است
   شاید هم وارد دوره پرریزی شده

 4. محمد می گوید

  باسلام
  بنده یک جوجه لاری حدودأ۱ماه نیم سن اش است. ازنزد کسی خریدم ازروز اول که خریده بودم تا حالا پر پشت گردن زیر شکم در نیاورده ویتامن پدری دراب حل میکنم میدم غذای مخلوط از دون فروشی خریدم میدم اش تا سه روز گذشته پاه هایش شل شده بود رفتم دارو خانه دوباره دارو پودری و شربت کلسیم داد دکتور گفت ۷قطره کلسیم با دارو پودری ویتامن تو اب اش حل کن بده منم طبق نظر دکتور ویتامن پودری به اندازه یک عدث تواب اش حل میکنم واین شربت کلسیم را ۱۵قطره ریختم الان شکل اسهال ابکی سفید رنگ دارد جوجه مشکل از ازافه ریختن کلسیم است یا مریض شده؟دون مرغی دو نوع خریدم یک نوع اش مانند مکرونی همنطور سیخ سیخی کوچک است یک نوع دیگرش پودری زرت گندم اینها دارد اون دون گندمی زرت که گفتم وقتی میخورد خوبه مدفع اش سفته این دون که مکارونی شکل است اسهال قهویی رنگ میکند حالا که شربت کلسیم دادم اش مدفوع اش بو میده شکل اسهال ابکی است چون موقیع ریختن دارو کلسیم اشتباهأ ۱۵قطره ریخته شد بایست ۷قطره میرختم الان مشکل از دارو است یا جوجه مریض شده ممنون ازلطف تان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی که خودتون میبینید که با خوردن اون غذایی که به صورت رشته ای هست به مشکل میخوره ، به هیچ وچه دیگه اون غذارو بهش ندید و فقط از همون غذای پودر شده استفاده کنید .
   در مورد کلسیم هم بله ، بیش از حد دادید و همین ممکنه باعث بروز بیماری های مختلفی در پرنده بشه، پیشنهاد اینه که به دامپزشک مراجعه کنید و موارد رو شرح بدید ، ویتامین های دیگه ای میده که سبب بهبود شرایط و به تعادل رسیدن کلسیم میشه
   در تغذیه ی پرنده بسیار تلاش کنید تا بدنش سالم باشه ، از سیر و پیاز هم در تغذیش استفاده کنید (تکه های کوچک ) که باعث افزایش مقاومت پرنده در مقابل بیماری ها میشه . همینطور مولتی ویتامین های گروه B رو هم فراموش نکنید ، از دامپزشک بپرسید ویتامین مناسب در اختیارتون قرار میده .
   دقت کنید که در زمان مراجعه به دامپزشک ازش بپرسید که مثلا این دارو که دادی برای چیه ، که بعدا اگه مشکلی براش پیش اومد خودتون بتونید مشکل رو رفع کنید

 5. Mamad می گوید

  سلام مرغا من پرهاشون ریخته .بی ریخت شدن چقدرطول میکشه دوباره پر در بیارن .از پرها هم دیگم میخورن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پر ریزی در این فصل طبیعی هست
   اما خوردن پر همدیگه طبیعی نیست و دلیل مقوی نبودن غذای پرنده ها هست ، غذا رو بیشتر کنید و در داخلش از مولتی ویتامین ها هم حتما استفاده کنید
   استفاده از سیر و پیاز در وعده های غذایی به منظور افزایش ایمنی بدن در مقابل بیماری ها فراموش نکنید

 6. Majid می گوید

  سلام ۷تا مرغ دارم سالمن تخمم میزارن ولی پرهاشون ریخته میخاستم ببینم چقدر طول میکشه تا دوباره پرهاشون در بیاد تخمم میزارن ولی روزی یکی یادوتا.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به دلیل بیماری قارچی و پوستی باشه
   حتما از داروهای ضد قارچ استفاده کنید.
   البته از عدم درگیری مرغ ها با هم مطمئن بشید.

 7. امیر اسدی می گوید

  سلام
  دوتا مرغ و یه خروس دارم،پر های کمر مرغها و روی بالشون ریخته و جاش هم کمی قرمزه،چیکارشون کنم؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پر ریزی در این فصل طبیعی هست
   تغذیه ی طیور تفاوتی کرده ؟ احیانا حمله ی طیور به مرغی که جاش ریخته شدن پرش قرمز شده مشاهده کردید؟
   محیط نگهدرای چجوریه ؟

 8. بحرکانی می گوید

  چندمرغ وخروس آوردم پرهای آنهاازمقعد وناحیه ی گردن ریخته ومدفوع آنهادرمقعدچسبیده است علت ودرمان چیست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری های ویروسی و یا قارچی وجود دارد. به دامپزشک مراجعه کنید.

 9. zeinab می گوید

  سلام ببخشیدممکنه همزمان باپرریزی، اشتهای مرغ هم کمترشه؟؟و ازجنب وجوش قبلیش کمترشه؟؟آیااین مشکل نگران کننده ای هست؟؟ مدفوعش مشکلی نداره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ممکنه این اتفاق بیفته چون در دوره ی پرریزی که با کوتاه شدن طول روز شروع میشه پرنده دچار تغییرات فزیولوژی هم میشه
   پیشنهاد میشه در این فصل نوع جیره تغییر کرده و تقویت بشه تا ریکاوری بدن پرنده به نحو صحیحی صورت بگیره
   کاهش شدید دما هم میتونه در این مورد تاثیر گذار باشه

 10. رضا دانش می گوید

  سلام ، مرغهای من پر همدیگر را میخورن،علتش میخواستم بدونم چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیه اون ها رو افزایش بدید و از پروتئین بیشتری استفاده کنید. فاصله بین پرنده ها رو بیشتر کنید و اگر نور محیط زیادی است ان را کم کنید.

 11. ایمان می گوید

  ببخشید امروز متوجه شدم بال راستش زخمی شده و اون یکی مرغ با قلدری به زخم نوک میزنه
  توسط ضربه زخمی شده یا شپش داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ ها رو از هم جدا کنید و به کمک بتادین بالش رو درمان کنید.

 12. ایمان می گوید

  سلام من دو تا مرغ دارم یکی شون هی پر میریزه ولی مدفوعش سالم و علایم بیماری نداره و ریزش پرش به این شکل نیست که بدن معلوم ش به نظر شما پر ریزی فصلی داره؟ باتشکر از سایت

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه علائم دیگه همچون فضله آبکی ، کاهش تغذیه و … ندارن ، طبیعی هست ، تو این فصل پر ریزی امری عادی حساب میشه

 13. امیر حسین می گوید

  سلام مرغ هام خیلی وقته پر هاش ریخته ولی هنوز در نیومده
  احتمال دارد که قارچ یا شپش زده شده باشد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله احتمالش هست ، نگاه کنید ببینید قرمزی داره اون نقاط یا خیر

 14. سحر می گوید

  با سلام
  من چندتا مرغ دارم ک کل پرهای بدنشون ریخته دو مرحله بهشون پودر ویتامینی از داروخه گرفتم داخل ابشون ریختم
  ولی خوب نشدن کل پرهاشون از دست دادن تخم هم میکنند چکار کنم ب شرایط عادی و مثل بشن؟؟؟؟؟؟؟؟ممنونم اگه راهنمایی کنید و یک راه درمان برام بگین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پست رو کامل بخونید و ببینید کدوم مورد در پرنده ی شما به درستی اعمال نشده
   اونوقت میشه مشکل رو پیدا کرد ، مشکل همیشه از ویتامین نیست ، ممکنه قارچ گرفته باشن یا محیط نگهداری آلوده باشه

 15. رضا می گوید

  سلام یک خروس دارم ک پرهای گردنش از دو طرف زبر نکش الان یک سالی هست ک ریخته و در نمیاد علتش چیه و چکار باید بکنم؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام ریخته یا کنده ؟
   قسمت های دیگه هم ریخته ؟ در اون قسمت که ریخته حالت قرمزی ایجاد شده در تمام این مدت ؟

 16. معین می گوید

  سلم چند تا مرغ و خروس دارم که ده روزه یکی یکی پراشون میریزه بعد میمیرن علتش چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید کامل بررسی بشن، از نظر وجود قارچ در بدنشون ، از نظر فضله ، از نظر تغذیه و …
   بعد میشه نظر داد که مشکل چیه

 17. یاسمن می گوید

  سلام . من یک جوجه و اردک دارم که حدودا دوهفته هست پراشون ریخته.اول ازجوجه شروع شد و به اردک هم رسید.الان دقیقا نمیدونم مشکلشون کجاس؟؟غذا ؟:یا جای نگهداری؟؟
  لطفا راهنماییم کنین!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهداشت باید به صورت کامل بررسی بشه
   امکان وجود قارچ در پرنده ها وجود داره
   پرنده ها رو بشورید و به دامپزشکی و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید و شرح حال بدید که پرنده چطور پرش ریخته (عکس هم بدید بهتره)
   اونا محلول شستشو یا داروی لازم رو تجویز میکنن

   به این مورد هم توجهی کنید که برخی پر ریزی ها به صورت فصلی هست، اگه محل خارش و گزش دیدید حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 18. mohsen می گوید

  سلام دوست عزیز . . مرغ های من به خاطر جفت گیری مکرر خروس ها پر هاشون شکسته ولی در حالت عادی هم پر هاشون خیلی نازک و ضعیفه و راحت می شکنه . ممکنه بیماری ویروسی داشته باشند ؟ الان حدود یک ساله که در اطراف کمر و سرشون پر ها شکسته . حتی خروسم هم پر های دور گردنش شکسته . اگر بیماری ویروسی نیست و به خاطر ضعف هست میشه دارو ،غذا ، مکمل خوب و… معرفی کنید . ….. ممنون ….

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد به خاطر ضعف در بیوتیون و سایر ویتامین های بدنشون هست که مستقیما با تغذیشون مرتبط میشه
   در وحله ی اول باید در تغذیه ی پرنده هاتون از ترکیبات مخصوص که برای مرغ و طیور دیگه فروخته میشه خریداری و استفاده کنید
   همچنین حتما از بیوتین در تغذیشون استفاده کنید . اینکه چه نوع بیوتینی برای پرنده ی شما مناسب هست و چه نوعش با چه دوز خریداری بشه باید از دامپزشک بپرسید

 19. علی می گوید

  سلام من چند تا جوجه دارم خیلی پر هایشان میریزه دقیق گردن و همجایشان پیدا شده است باید برای درمانشان چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مقاله برای رفع مشکل شما نوشته شده
   کامل مطالعه کنید و پس از بررسی های لازم مشکل رو رفع کنید

 20. فرزانه می گوید

  با سلام ما چند مرغ و خروس داریم پر هاشون میریزه🌸خروس هم حالت سکه ای میریزه بد شکل شده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز این مقاله حاصل ساعت ها تحقیق هست و برای دوستانی که پرنده هاشون مشکل داره نوشته شده ! مقاله رو مطالعه کنید و با مشخص شدن نوع بیماری اقدام به درمانش کنید !

 21. علی می گوید

  باسلام من ۷تامرغ وخروس محلی دارم چندوقتی هست که پراشون کامل ریخته وبدقواره وزشت شدن،ویتامین B complexوروتاسیدهم براشون گرفتم ولی تاثیرنداشته،لطفاً راهنمایی کنیدچکارشون کنم تادرمان بشن.باتشکرررر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده ها باید از وجود قارچ و شپش مورد بررسی قرار بگیرن
   فط با ویتامین مشکل حل نمیشه

 22. ناشناس می گوید

  سلام وخسته نباشید بنده حدود صدتا مرغ محلی خریدیم اطلاع چندانیدهم از نحوهدنگهداریش نداریم هم پرهاشان ریخته بود قبل خرید الان هم تاجشان سفید شده وهم اسهال سفید رنگ دارن بی نهایت هم بو میدهند بی نهایت سپاسگزاریم قبلااز راهنمایتان

  1. chicken-admin می گوید

   سلام دوست عزیز
   خوب قبل از خرید باید مورد توجه قرار بگیره که پرنده بیماری نداشته باشه
   با این شرایط که شما میگید این پرنده هایی که خریدید به قارچ برفکی هم آلوده شدن
   در مورد بوی بد هم باید مورد بررسی قرار بگیره و ببینید عفونت دارن یا خیر
   در مورد اسهال هم به امکان زیاد به اسهال باکتریایی یا پولوروم دارن که بسیار هم خطرناک هست در صورتی که رسیدگی نشه
   پیشنهاد اکید میکنم، اگه همشون رو میخواید از دست ندید سریع با یک دامپزشک خبره تماس بگیرید و مشکلات رو حل کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.