مقالات تخصصی جوجه کشی

دمای پوسته تخم در جوجه کشی چقدر باید باشد | دمای مناسب پوسته تخم برای هچ موفق

در مقاله تفاوت دمای دستگاه جوجه کشی و دمای پوسته تخم به این مورد پرداخته شد که در دستگاه جوجه کشی دو نوع دما وجود دارد. دمای اول به حرارت داخل دستگاه مربوط می شود که ناشی از کار المنت بوده و معمولا عددی است که بر روی نمایشگر کنترلر دستگاه نمایش داده می شود.

اما دمای دوم که دمای پوسته تخم نیز نامیده می شود، همان حرارت متابولیکی است که ناشی از سوخت و ساز و متابولیسم بدن جوجه ها و جنین های داخل تخم بوده و معمولا بالاتر از دمای داخل دستگاه جوجه کشی می باشد.

از آنجایی که دمای پوسته تخم اهمیت بسیاری در جوجه کشی دارد و مستقیما در هچ موفق یا ناموفق جوجه ها تاثیر می گذارد، در این نوشته از چیکن دیوایس به صورت اختصاصی به میزان مناسب این دما و نحوه سنجش دقیق آن پرداخته می شود. 

دمای پوسته تخم چگونه سنجش می شود؟

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، برای سنجش دمای پوسته تخم از تب سنج لیزری می توان استفاده کرد، البته به شرطی که تب سنج ها کاملا دقیق و حرفه ای باشند و از نمونه های ارزان قیمت مانند تب سنج کودک استفاده نشود. به عنوان یک نمونه دقیق می توان به تب سنج مارک بیورر (beurer) اشاره کرد. 

دمای پوسته تخم چگونه سنجش می شود؟ - چیکن دیوایسکافیست تب سنج را در فاصله چند میلیمتری پوسته تخم قرار دهید تا دمای پوسته تخم را به شما نشان دهد. عدد نمایش داده شده روی تب سنج اهمیت بسیار زیادی دارد و در ادامه به این مهم اشاره می شود. 

حداقل دمای پوسته تخم چند باید باشد؟

در صورتی که از دستگاه جوجه کشی استاندارد استفاده کرده باشید و همه تخم ها را با هم وارد دستگاه کرده باشید، دمای پوسته همه تخم ها باید با هم برابر و یا نزدیک به هم باشند.

در غیر این صورت، تخم هایی که زودتر وارد دستگاه شده اند، معمولا دمای بالاتری نسبت به تخم های جدید خواهند داشت چون جوجه ها رشد کرد و حرارت بیشتری از خود منتشر می کنند.

حداقل دمای پوسته تخم چند باید باشد؟ چیکن دیوایسمعمولا دمای حداقلی مشخصی برای پوسته تخم تعیین نشده و بین افراد اختلاف نظر وجود دارد و  این دما برای جوجه های مختلف نیز فرق دارد. اما در حالت کلی، دمای ۳۷.۲ درجه سانتی گراد به عنوان دمای حیاتی در نظر گرفته شده و در صورتی که دمای پوسته تخم از این مقدار کمتر باشد، احتمال تلف شدن جنین داخل تخم وجود دارد. این مقدار به عنوان دمای low در نظر گرفته شده است. 

حداکثر دمای پوسته تخم چند باید باشد؟

همانند مورد قبل، دمای مشخصی نیز برای این مورد وجود ندارد چون برخی از جوجه ها توانایی تحمل دمای بالا را دارند اما برخی از آنها در همان دما دچار تشنج و مرگ می شوند. اما به عنوان یک دمای حیاتی و مهم، محدوده ۳۸.۳ الی ۳۸.۵ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود که تحت عنوان دمای high نیز شناخته می شود.

در صورتی که حرارت منتشره از پوسته تخم بالاتر از این مقدار باشد، احتمال تلف شدن جنین و جوجه در داخل تخم وجود داشته و راندمان جوجه کشی به شدت کاهش خواهد یافت. تجربه نشان داده که در صورت بالا رفتن دما از ۳۹ درجه سانتی گراد، حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد جنین ها تلف خواهند شد و در حالت بدتر، در صورت بالا رفتن دما از ۴۰ درجه سانتی گراد، تلفات صددرصد جوجه کشی دور از انتظار نیست. 

چگونه دمای پوسته تخم را در محدوده فوق حفظ کنیم؟

با توجه به محدوده های اشاره شده، جوجه کشی زمانی راندمان بالایی خواهد داشت که دمای پوسته تخم در محدوده های ۳۷.۲ الی ۳۸.۳ درجه سانتی گراد حفظ شود. لذا استفاده مداوم از تب سنج های دقیق جهت سنجش دمای پوسته و انجام به موقع اقدامات لازم در جهت تنظیم دمای دستگاه به افزایش راندمان جوجه کشی کمک خواهد کرد. 

از جمله این اقدامات می توان به کاهش یا افزایش دمای تنظیمی، باز کردن یا بستن دریچه های هوایی، کنترل دمای محیط و … می توان اشاره کرد که در مقاله ای جداگانه به نحوه تنظیم دمای متابولیک یا همان دمای پوسته تخم اشاره خواهد شد. 

نتیجه کلی مقاله 

در این نوشته به اهمیت دمای پوسته تخم و لزوم تنظیم آن در محدوده تعیین شده پرداخته شد. در صورت عدم توجه به دمای پوسته تخم و کاهش یا افزایش شدید مقدار دما، شاهد تلفات سنگین جوجه ها در داخل تخم و به عبارتی خفگی جوجه ها خواهید بود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا