فنچ

جفت گیری فنچ | نحوه جفت کردن فنچ ها

نکات مهم جفت گیری فنچ

فنچ ها در مقایسه با طوطی سانان، زودتر برای تولید مثل آماده میشوند و تمایل زیادی هم به جفت شدن دارند. در واقع تکثیر فنچ ها به نسبت راحت تر از سایر پرندگان می باشد چرا که هم این پرنده ها زودتر به سن بلوغ می رسند و هم کم توقع بوده و با تغذیه معمولی تحت شرایط عادی خود را برای جوجه کشی آماده میکنند. ما در این پست از بلاگ چیکن دیوایس نکات مهم جفت گیری فنچ را شرح میدهیم.

سن مناسب برای جفت گیری فنچ

فنچ ها بستگی به ژنتیک و نژادی که دارند و با توجه به شرایط نگهداری از آنها در ۳ الی ۶ ماهگی به سن بلوغ جنسی می رسند. البته گاها مشاهده شده که فنچ در ۲.۵ ماهگی نیز آماده جفت گیری بوده است. در شرایط یکسان فنچ های نر معمولا کمی زودتر از ماده ها بالغ میشوند.

توجه به رنگ نوک پرنده میتواند تا حدود زیادی به ما کمک کند تا بفهمم فنچ مد نظر بالغ است یا خیر. جوجه فنچ نوک تیره رنگی دارد و به تدریج رنگ آن روشن تر شده و به نارنجی در می آید. نوک فنچ نر بالغ، نارنجی متمایل به قرمز بوده ولی ماده بالغ نوک کرمی رنگ دارد. البته تشخیص سن بلوغ فنچ ها همواره با خطا و اشتباه همراه است و نمیتوان فقط به رنگ نوک آنها اکتفا کرد. بنابراین چاره ای جز صبر کردن نیست، فنچ ها حداکثر تا ۶ ماهگی حتما بالغ میشوند. تفاوت بین فنچ نر و ماده را در این لینک بخوانید.

فصل جفت گیری فنچ ها

برخلاف بیشتر پرندگان، فصل خاصی برای جفت گیری فنچ ها وجود ندارد. فنچ ها بعد از رسیدن به سن بلوغ اگر در دمای ۲۴ الی ۲۸ درجه زندگی کنند و به غذا دسترسی داشته باشند شروع به جفت گیری میکنند. برای همین این پرنده ها در طول یکسال چندین دوره تولید مثل دارند.

زمانیکه فنچ ها به سن بلوغ رسیده و آماده جفت گیری باشند، برای آنها لانه در داخف قفس قرار دهید. سپس در داخل قفس مقداری نخ قطعه قطعه شده و یا پنبه مخصوص اشیانه بگذارید تا فنچ ها با آن برای خود در داخل لانه چال درست کنند. نخ مورد استفاده حتما باید ریز و کمتر از ۲ سانت طول داشته باشد تا به پای فنچ ها و جوجه ها گره نخورد. البته میتوان تیکه های دستمال کاغذی و پنبه نیز در گوشه ای از قفس گذاشت تا فنچ ها از این مواد برای لانه سازی استفاده کنند.

فصل جفت گیری فنچ ها - چیکن دیوایسنکته مهمی که این وسط برخی از افراد آن را نادیده میگیرند این می باشد که نباید این مواد را داخل لانه گذاشت. یعنی فنچ ها خودشان شروع به آشیانه سازی خواهند کرد و اگر دستکاری کنید مواد را از لانه بیرون خواهند ریخت. همچنین از نخ های پهن و قطور نیز برای لانه سازی فنچ ها نباید استفاده کرد.

بعد از قرار دادن لانه برای فنچ های جفت شده، حتما ظرف آب و غذا و چوب نشیمنگاه را رو به روی لانه قرار دهید. میله نشیمنگاه بهتر است که ثابت باشد تا فنچ ها با موفقیت بتوانند بر روی تیرک جفت گیری کنند.

تعداد تخم های فنچ بعد از تخمگذاری

تعداد تخم هایی هم که هر ماده فنچ میگذارد بسته به ژنتیک و تغذیه بین ۴ الی ۱۰ عدد می باشد.

نکته: فنچ ها پرنده هایی اجتماعی هستند و حتی دو جفت نر این پرنده نیز ممکن است با هم جفت احساسی شوند.

یک فنچ نر با دو فنچ ماده میتواند جفت شود. همچنین با توجه به اجتماعی بودن فنچ ها میتوان چند جفت فنچ را در یک قفس نگهداری کرد. اما قفس مورد استفاده باید به اندازه کافی بزرگ و به ازای هر ماده نیز یک لانه در قسمت بالای قفس گذاشته شود. اگر خودتان میخواهید برای فنچ هایتان قفس بسازید به این صفحه مراجعه کنید: آموزش ساخت قفس برای فنچ

قفس فنچ باید به دور از بوهای تند یا زننده باشد. بنابراین از قرار دادن قفس فنچ ها در نزدیکی محل آشپزخانه و یا دود قلیان و سیگار خودداری کنید.

محیط مناسب برای جفت شدن فنچ

در زمان جفت شدن فنچ ها باید یک محیط آرام و ساکت برای آنها فراهم کرد. محیطهای شلوغ، پر رفت و امد و پر سر و صدا باعث ترس این پرنده ها شده و در نتیجه ماده به خاطر ترس از روی تخم ها بلند خواهد شد و جوجه کشی نیمه تمام خواهد ماند.

محیط مناسب برای جفت شدن فنچ - چیکن دیوایسنور، دما و رطوبت محیط نگهداری فنچ ها عوامل تأثیرگذار بر جفت گیری و تولید مثل آنها می باشد. رطوبت ۴۰ و حداکثر ۶۰ درصد در زمان جوجه کشی فنچ پیشنهاد میشود. مخصوصا در روز یازدهم جوجه کشی فنچ سعی کنید رطوبت اطراف لانه را تا ۵۵ درصد افزایش دهید.

دمای مناسب نیز برای فنچ های جفت شده حدودا ۲۵ درجه می باشد.

غذای مناسب برای فنچ های جفت شده علاوه بر ارزن که یک غذای همیشگی است، شامل هویچ، تخم مرغ آب پز، کاهو و جوانه گندم می باشد. میتوانید هر یک از این غذاها را ۲ بار در هفته در اختیار فنچ های مولد قرار دهید. اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه فنچ در زمان جفت گیری را در لینک مشخص شده بخوانید.

نشانه های جفت شدن فنچ نر و ماده

ابتدا باید از جنسیت فنچ های خود اطمینان داشته باشید چراکه بارها مشاهده شده دو فنچ نر نیز با هم رفتارهای جفت گیری داشته اند. یکی از واضح ترین نشانه های نر بودن فنچ ها در تمامی نژادها آواز خواندن آنهاست. فنچ ماده در مواردی ریزه خوانی میکند.

فنچ هایی که با هم جفت میشوند پرهای همدیگر را تمیز کرده و نوک به نوک میشوند. فنچ های جفت شده در بیشتر مواقع کنار هم خواهند بود و به صدای یکدیگر پاسخ میدهند. مخصوصا اگر غذای جدیدی در قفس آنها بگذارید، فنچ نر جفت خود را صدا می زند. یا اینکه اگر ماده را از نر جدا کنید نر بی تابی کرده و مداوم جفتش را صدا خواهد زد. برای همین توصیه اکید میشود که هرگز فنچ هایی که با هم جفت شده اند را از هم جدا نکنید. همچنین فنچ های جفت خورده در کنار همدیگر و چسبیده به هم میخوابند.

یکی دیگر از نشانه های جفت شدن فنچ این بوده که نر و ماده با هم لانه سازی میکنند. پس از اتمام لانه سازی فنچ نر و ماده با هم در داخل لانه میخوابند.

نکته: ماده فنچ همیشه ترجیح میدهد که با فنچ نر قوی که ژنتیک خوبی داشته باشد، جفت شود تا جوجه های سالم تری تحول دهد. بنابراین در جفت انداختن فنچ ها همیشه پرنده سرحال و سالم را برای جفت شدن انتخاب کنید.

ناگفته نماند که به طور دقیق نمیتوان گفت چقدر طول میکشد تا یک فنچ با پرنده جدید جفت شود. مدت زمان جفت شدن این پرنده ها به نحوه نگهداری و وضعیت سلامتی هر یک از جفت ها بستگی دارد. اما با تغذیه خوب و مقوی و مکمل ها میتوان فنچ ها را برای جفت گیری مست و آماده کرد.

زمان تخمگذاری فنچ ماده و علائم تخم داشتن فنچ

پس از لانه سازی و چندین مرتبه جفت گیری، فنچ ماده کم کم برای تخمگذاری آماده میشود. بعد از جفت گیری موفق، تخمدان فنچ ها برای تخمگذاری تحریک شده و تخمک آزاد میکند. اما بیش از ۱۰ روز طول میکشد تا تخمک آزاد شده به تخم تبدیل شود. حتی گاها ماده ۲۰ الی ۳۰ روز بعد از جفت گیری اولین تخم خود را میگذارد.

زمان تخمگذاری فنچ ماده و علائم تخم داشتن فنچ - چیکن دیوایسزمانیکه تخمگذاری فنچ ماده نزدیک میشود، این پرنده در طول روز ساعت های بیشتری در داخل لانه سپری میکند. همچنین او نسبت به لانه خود پیش از هر زمانی محافظه کار میشود و نزدیک شدن بقیه فنچ ها را به لانه خود با پرخاشگری جواب میدهد. یکی دیگر از نشانه های تخم داشتن فنچ ماده فاصله گرفتن او از بقیه فنچ ها و باز شدن پای او می باشد.

لازم به ذکر است تحت شرایط زیر فنچ ماده تخمگذاری نخواهد کرد:

 • در صورت داشتن کمبود کلسیم
 • تحت استرس و فشار روانی بودن
 • سرد بودن محیط
 • جفت گیری ناموفق با خاطر نطفه نداشتن نر، پیر بودن یا عدم انتقال اسپرم ها به کلواک ماده به خاطر پرهای زیاد اطراف آن

پس از جفت شدن فنچ ها حتما مواد کلسیم دار مثل خاک رس یا کف دریا برای این پرنده در قفس بگذارید. فنچ ماده برای تخمگذاری نیاز به کلسیم دارد واگر دچار کمبود باشد یا تخمگذاری نمیکند یا اینکه بعد از تخمگذاری تخم را شکسته و تمام آن را به همراه پوسته اش می خورد. پس از تخمگذاری فنچ هرگز به تخم ها دست نزنید وگرنه پرنده آن تخم را از لانه به بیرون پرتاب میکند. اگر هم فنچ تخمش را از لانه بیرون آنداخت سعی نکنید مجددا این تخم را به زیر شکم او برگردانید. گاها این پرنده ها هرز بودن تخم یا نطفه نداشتن آن را تشخیص میدهند و این نوع تخم ها را از لانه بیرون میکنند.

فنچ ماده بعد از اولین تخم بر روی آن می خوابد و جوجه ها یکی پس از دیگری (با توجه به فاصله زمانی بین هر تخم) متولد خواهند شد. دوره جوجه کشی فنچ بطور متوسط ۱۴ روز طول میکشد.

سخن پایانی

رفتار جفت گیری و علائم تخم داشتن فنچ را در این پست خواندید. آنچه که مهم است برای جفت شدن فنچ ها نباید عجله کرد چرا که اگر شرایط مناسب باشد، این پرندگان بی درنگ شروع به تولید مثل میکنند. در زمان جفت شدن فنچ ها ایجاد یک محیط ساکت و آرام نیز بسیار مهم بوده و نباید با پرنده ها در این دوره بازی کنید یا به آنها دائما سر بزنید! اگر در این باره سوالی دارید سوال یا تجربه خود را در بخش زیر برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

‫۴۰۰ دیدگاه ها

 1. سلام
  من دو تا فنچ دارم امروز به طور اتفاقی دیدم یک تخم گذاشتند مشکلی که هست اینه که قفسشون جای پر رفت و آمده الان میخوام بدونم قفس رو جا به جا کنم یا بمونه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   الان جای قفس رو تغییر بدی بهشون استرس وارد میشه
   و ممکنه رو تخم نشینن

 2. سلام من یه جفت فنچ دارم که نر فقط میخونه و دیروز دیدم که فنچ نر پنبه دونه دهنشه شب هم دوتایی داخل لونشون میخوابن

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال جفت شدنشون بالاست و اینکه پنبه دونه دهنشه نشونه لونه سازی برای تخمگذاریه مادس

 3. سلام من ی جفت فنچ بنگالی دارم ماده دو روزه هی میره داخل لانه و همیشه اونجاس ب نظرتون میخواد تخم بزاره

 4. سلام خسته نباشید من یک دونه فنچ نرگسی دارم میخواستم بدونم مشکلی نداره با فنچ زبرا جفت بندازم

  1. سلام دوست عزیز
   مرسوم نیست چون اکثرا زیرنژادهاشون باهم یکی نیست
   البته استثنا هم این وسط وجود داره

  2. سلام من دوتا فنچ دارم نر و ماده ۶ تا تخم گذاشتن ۵ تارو خوردن😭 یکی هست ولی تکه تکه سیاه شده و هرروز بدتر میشه تا فنچ راه راه

   خواهش میکنم کمک کنید🙏🏻🌹

   1. سلام دوست عزیز
    اینا تغذیه درستی ندارن که رو آوردن به خوردن تخم هاشون
    اغلب از سر کمبود کلسیم این اتفاق میفته
    براشون کف دریا بذار تو قفس
    و جیره مخصوص تهیه کن
    تکه تکه سیاه شده یعنی چی دقیق توضیح بده راهنمایی کنم

 5. سلام داداش وقتتون بخیر باشه بنده فنچ ماده ام مرد وبرای فنچ نرم که زبراهست هرچی گشتم ماده زبرا نبود مجبورشدم که تنهانباشه دق نکنه براش الان یدونه فنچ ماده ازنژاد پاکستانی خریدم که ماده هیکلش کوچکتراز نره و الان ۲شبه که باهم داخل لونه میرن و موهای هم شونه میکنن خواستم بگم یعنی جفت شدن مشکلی نیست الان؟؟؟؟ ممنونم ازتون .

  1. سلام دوست عزیز
   قطعی نمیتونم چیزی بگم
   ولی اینکه حالشون باهم خوبه یعنی سازگارن و حتی اگه جفت نشده باشن هم این امکان وجود داره

 6. سلام . من یه فنچ دارم پر های گردنش ریخته . چرا . چگونه درمان میشه

  1. سلام دوست عزیز
   ریزش پرهای فنچ دلایل مختلفی میتونه داشته باشه
   استرس، کمبود کلسیم، وجود شپشک، فصل تولک رفتن و…
   ببین کدوم یکی از این موارد براش صدق میکنه

 7. با سلام و تشکر فراوان بابت مقاله بی نقصتون
  بنده فنجم به دلیل نبودن لانه‌ش در قفس توی جا دان(دون)یه تخم گذاشت میشه کامل بفرمایید باید چی کار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون بابت حسن توجهتون
   قبل از تخمگذاری باید فکر اینجاشو میکردین و تمامی شرایط رو فراهم میکردین براش

 8. سلام فنچ نر من دیروز مرد فکر کنم با ماده جفتگیری هم کرده بود رفتم دوباره براش نر خریدم می خواستم بدونم دوباره فنچ ماده با نر جدیدم جفت میشه ؟

   1. سلام
    باهم ناسازگار هستند . اگر آسیب جدی بهدیگه وارد میکنن باید از هم جداشون کنی

 9. سلام من یک جفت فنچ بنگالی دارم و توی انبار گذاشتم اگه شب اصلا نور نداشته باشن مشکل داره؟

  1. سلام. روزانه باید ۱۲ الی ۱۵ ساعت در شبانه روز نور رسانی داشته باشن اگر این مقدار رعایت بشه مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام. ممکنه جفت نخورن چون این پرنده بیشتر برای جفت خوردن به رنگ پرها توجه میکنه

 10. سلام دوست من بهم یه فنچ ماده دادمنم براش یکدونه نر خریدم به نظر شما لانه را کی بگذارم
  نخ برای درست کردن لانه خودم تو لانه بگذارم
  یا بریزم کف قفس خودشون لانه درست کنن
  باتشکر

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید توضیح داده شده . پنبه و پوشال رو بریزید توی قفس خودشون میبرن توی لونه

 11. سلام من دو جفت فنچ دارم ی جفت دارن آماده تخم کردن میشن ی جفت فنچام‌امروز تازه تخم اول رو گذاشتن صب برای چک کردن نور فلش گوشی رو توی لونه انداختم ماده سریع خودشو بیرون انداخت الان ک شب شده دیگ توی لونه نمیرن روز نر ی دو س باری ی دقیقه رفت تو لونه نشت ولی الان ک شب شده نمیرن
  یعنی الان تخم باز نمیشه

  1. سلام نباید مزاحمشون میشدین . طبیعیه ترسیده دیگه روی تخم نمیخوابه چیو میخواستین چک کنید ؟

 12. سلام من ی جفت فنچ دارم ک تخم گذاری نمیکنن حدودا ۸ ماهه ک دارمشون
  و فنچ ماده پر های پشتی فنچ نر رو کنده دلیلش چیه؟

 13. سلام من ی جفت فنچ دارم ک تخم گذاری نمیکنن حدودا ۸ ماهه ک دارمشون
  و فنچ ماده پر های پشتی فنچ نر رو کنده دلیلش چیه؟

  1. سلام یکی از دلایل کندن پرهای فنچ دیگه پرخاشگری هست و همچنین فنچ ها، زمانی که در حال لانه سازی هستن شروع به کندن پرهای همدیگه میکنن. بخصوص اگه به سایر مواد مورد نیاز برای لانه سازی، دسترسی نداشته باشن. تخم نذاشتن هم ممکنه باهم سازگاری نداشته باشن یا تشخیصت اشتباهه و دوتاشون ماده هستن و یکیم ربط داره به سنشون یا خیلی جوونن و یا پیر

 14. سلام.وقت بخیر.
  من به جفت فنچ دارم و بعد از ۲ ماهه یدونه تخم گذاشتن.چند روزی روی تخم خوابیدند و تخم نصفش قرمز رنگ شده و بعد ۲ روز دیدم نیست تخمه.دلیلش چیه
  و اینکه احتمال داره تخم گذاری کنه؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید.ممنون

  1. سلام غذاشون چیه ؟کمبود ویتامین و کلسیم داشتن تخم رو خوردن
   بله فعلا لونه رو بردار تقویتشون کن تا یکی دو ماه

 15. سلام من یک جفت فنچ دارم همه چیشونم عالی هستش محیط گرم غذای مناسب سن مناسب
  قبلا یک بار تخم گذاشتن تازه یکیشونم از تخم در اومد و بعد از یکی دو روز به دلیل هوای سرد مرد حالا من نمیدونم چیکار کنم تا تخم بزارن براشون چوب هم میزارم تا لانه درست کنن اما لانه درست نمیکنن
  و خیلی هم با هم مهربونن شبا هم کنار هم میخوابن
  اما رفتار هایی ازشون سر زده که به نظرم میخوان تخم
  بزارن یعنی نوک هاشون رو به هم میزنن دیگه پیش هم میخوابن ورجه وورجه میکنن همدیگر را صدا میزنن
  فقط مشکل اینجاست که همکاری نمیکنن تا لانه با چوب درست کنن باید چیکار کنم دوتا لانه هم براشون گذاشتم ولی تو هیچ کدوم نمیرن مشکل چیه؟
  ببخشید متن زیاد شد
  اگه میشه لطفا جواب بدید

  خداحافظ

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید . غذاشون چیه ؟ چند ماه از تخم گذاری قبلی گذشته ؟
   از داروخانه دامپزشکی یا پرنده فروشی مکمل کلسیم و قطره AD3E بخرید و طبق دستور بدین بهشون

 16. شلام .
  من دو جفت فنچ دارم که داخل یه قفس هستند.یک ماه هستش که گرفتمشون
  واسشون دوتا لونه هم گرفتم ولی حتی داخلش هم نمیرن .
  چیکار کنم زودتر جفت شن؟

 17. سلام خوبید خسته نباشید من تازه یه جفت فنچ خریدم باید چیکار کنم تا تخم بزارن….

  1. سلام
   محیط خوب : محیط گرم با تهویه خوب ، بدون استرس و سروصدای زیاد
   غذای خوب
   سن کافی
   اینا باشه تخم میزارن

 18. سلام خساه نباشید.یه سوال داشتم اگه ما به تخم مرغ عشق یا فنچ دست بزنیم باز روی تخم ها می‌خوابه یانه یا مثلا اگه به لونه دست بزنیم .

 19. سلام من یه جفت فنچ دارم همه چیشون هم عالیه
  فقط خواستم بدونم من می‌خوام دونه هاشون رو عوض کنم اگه از جاش بردارم بعد دوباره بزارم قفس رو سرجاش مشکل داره ؟

  1. سلام
   این کار کلا اشتباهه و نباید قفس جابجا بشه
   همونجایی که هست دانه ها رو عوض کن

 20. سلام من یه جفت فنچ دارم همه چیشون هم عالیه
  فقط خواستم بدونم من می‌خوام دونه هاشون رو عوض کنم اگه از جاش بردارم بعد دوباره بزارم قفس رو سرجاش مشکل داره ؟

  1. سلام قفس رو چرا بردارین ؟ ظرف غذارو بردارید . اگر تخم ندارن مشکلی نیست

 21. سلام
  من یه جفت گلدین دارم تخم گذاشتن امروز دومین تخم رو گذاشته اما روی تخمش نمیخوابه اتفاقا جاشونم عالیه
  امکانش هست که باید تخمشو کامل کنه دیگه بخوابه روش وگرنه چک میکنم به مدت یک دقیقه بعضی وقتا میخوابه یا میره تو لونش بعدش سری میاد. بیرون و شبا هم کلا دوتاشون بیرون میخوابن

  1. سلام
   اون تخم جوجه نمیشه
   ممکنه به دلیل تغییر مکان یا تغییر مکان قفس ، سروصدای زیاد یا رفت و امد زیاد ترسیده باشه

   1. سلام وقت بخیر
    میشه فنچ های نرگسی رو کنار قفس طوطی برزیلی و مرغ عشق نگهداری کنم؟ممکنه استرسی بشن و تخم نزارن؟یا مشکلی پیش نمیاد؟

 22. سلام من دوتا فنچ نر داشتم جوجه بودن ولی از یه مادر پدر نبودن بزرگ شدن بالغ شدن بره هرکدوم ماده خریدم و جداشون کردم یکیشون احساس میکنم با ماده جور نیس صدای این یکی نرو شنیدنی میکشه خودشو قفس هاشونو گذاشتم کناره هم بره نره میخونه اونم بره این چندماهی هس نه تخم میذارن ته چیزی تو یه اتاق هستن چیکارشون کنم میشه کمکم کنید

  1. سلام
   اتاقشونو جدا کن ! مولتی ویتامین و کلسیم بهشون بده و مجددا چک کن
   کلسیم میتونه به صورت کف دریا یا سنگ مینرال باشه

 23. سلام وقتتون بخیر
  من قبلا ۱ جفت فنچ خریده بودم نرو ماده ولی تخم نمیذاشتن رفتم یدونه دیگه خریدم الان ۳ تا هست دوتا نر یکی ماده اون نری که خریدم با ماده جفت میشه ولی اون یکی نر نمیذاره دلیلش چیه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام خب نر ها باهم رقابت مبکنن
   دو تا نر با یک ماده اصلا کار اصولی نیست شما یک جفت نر و ماده ای که جفت شدن رو باهم نگه دارید

 24. سلام‌ و قت بخیر من یک جفت فنچ نزدیک سه ساله دارم فروشنده بهمون گفت یکیشون ماده است که پاهاشو باز نگه میداره ریز میخونه و یکیم گفت نره که بلندتر میخونه ولی جفتشون نوک قرمز براق دارن ولی متاسفانه تا به امروز با اینکه آب و دونشون و لونه خوبی داشتن با پنبه جفت‌گیری نکردن و تخم گذاری هم نداشتن نمیدونم واقعا نر و ماده هستن یا جفت نره تفلکی ها خیلی گناهین و خیلی وابسته ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. اگر به سن بلوغ نرسیده اند یا تازه رسیدن
   ممکن یکم طول بکشه تا جفت بشن ، بهتر که صبوری کنید و شرایط جفت گیری رو براشون فراهم کنید.

 25. سلام وقت بخیر شما گفتین جاشون بابد سرو صدا کم باشه پس چجوریه که پرنده فروشا تو اون شلوغی باز هم ازشون جوجه میکشن؟

  1. سلام
   دقیقا به همین دلیل گفتم که محیط ساکت باشه !
   پرنده فروش جوجه رو نگه میداره تا بزرگ بشه و درنتیجه تخم بزاره براش
   در نتیجه اون پرنده از همون روز اول همونجا بوده !
   حالا شما پرنده ای که از روز اول وسط جیک جیک پرنده های دیگه بوده ، میبری جایی که وسط جیک جیک آدما باشه انتظار داری تخم بزاره !؟ اون حتما سکته میکنه !
   باید محیط اروم باشه ، پرنده کم کم به محیط جدید عادت کنه و این رویه ادامه داشته باشه . اگه محیط حاوی جیک جیک ادما با صدای بالا باشه تضمینی سکته میکنن !

   این موارد از رو تجبرست ، اگه شما هم میخواید تجربش کنید بهتره که روش خودتون رو پیش برید تا برای پرنده های بعدیتون اوکی بشه شرایط !

 26. سلام ایا فنچ های نژاد مختلف باهم جفت میشن؟
  من دیروز از مغازه دوتا فنچ خریدم فنچ ماده نر رو میزنه و از لونه میندازه بیرون
  به نظرتون چیکار کنم؟ اینا کی قراره باهم سازش بکنن؟
  اصلا اینکه از دو نژاد مختلف هستن به سازش قراره برسن؟

  1. سلام
   میشن ولی ممکنه جوجه ها مشکل داشته باشن یا تخم پوچ بشه
   بهتره زیر نژاد دقیقا یکی باشه
   تازه گرفتی طبیعی هست ، کم کم به محیط عادت میکنن اوکی میشه
   زیاد اطرافشون شلوغ نباشه و سروصدا نباشه

 27. سلام من از قبل دو فنچ تر داشتم که یکیش مرد بعد از یک هفته من بک فنچ نر و یک نچ ماده که جفت نبودن گرفتم العان دو فنچ نر و یک فنچ ماده دارم و لونه برای جفت شدت چیکار کنم؟؟

  1. سلام یک نر و ماده که با هم جفت شدن رو جدا کنید نباید دو نر توی یک قفس باشن. برای اون نر یک ماده بگیرید

 28. سلام من از قبل دو فنچ تر داشتم که یکیش مرد بعد از یک هفته من بک فنچ نر و یک نچ ماده که جفت نبودن گرفتم العان دو فنچ نر و یک فنچ ماده دارم و لونه برای جفت شدت چیکار کنم؟؟

  1. سلام
   این مدل پرورش توصیه نمیشه
   یه ماده دیگه بگیر و جفت ها رو تو دو قفس مجزا بزار

 29. سلام من ستا جوجه گرفتم از ی جفت،الان جوجه دوماهه هستند ،برای آماده شدن دوباره اینها باید سوا هرکدام تو یه قفس باشند یا نه پیش هم باشند.

  1. سلام
   جوجه هارو با همدیگه جفت ننداز، جوجه های جدید ناقص یا عقیم میشن

 30. سلام خسته نباشید، من یه جفت فنچ دارم ولی ماده تمایلی به جفت شدن نداره و همش فرار میکنه چرا؟!

 31. سلام خسته نباشید
  من یک ماه ونیم میشه فنچ خریدم
  ولی نمیدونم چرا جفت نمیشن

 32. سلام خسته نباشید من یه جفت فنچ دارم که الان ۱ ماهه که خریدم تا الانم ندیدم جفت بگیرن ولی الان ۳ روزه که نر داره لونه می‌سازه یعنی میخواد تخم بزاره ؟؟؟

 33. سلام من یه جفت فنچ خریدم که ۱۰تا تخم گزاشته بود ومن داخل یه لونه ی دیگه تخمارو گذاشتم وفنچ هارو اوردم خونه نر وماده دیگه روی تخم نمیخابند وروی چوب کنار هم دیگه میخابند بیاید چی کارکنم تخمهارو بر دارم چیکارکنم میشه کمکم کنید

  1. اگه میخوای تخم هارو برداری باید بنگالی بخری بنگالی می‌خوابه رو تخم فقط البته خرید اونم فقط برای جوجه کشی از گلدین بدرد میخوره نه بقیشون

 34. ببخشید یعنی الا باید بهشون سرلاک بدم ؟؟؟ از ویشب که جدا کردم دون میخورن خودشون اما اب نه و مدتم سرشون رو به سمت پدره که تو قفس رو به رو هست کج میکنن و دهنشون رو باز میکنن و اواز میخونن ؟؟؟

  1. کامنت قبلیتون رو ریپلای کنید پیام جدید نذارید. بله به سرلاک نیاز دارن دون و آب بذارید اماحتما سرلاک مخصوص تهیه کنید براشون گرسنگی میکشن
   اگر پدرشون تغذیشون میکنه میتونید پدر رو بذارید نارشون

  1. نر لونه رو اماده میکنه برای تخم گذاری ماده
   طبیعی هست اینقدر سر نزن بهشون !

 35. سلام . جوجه فنچ های من دو هفته هست در اومدن و از لونه اومدن بیرون و پر دارن و پرواز میکنن دیروزم دیدم ارزن میخورن .مااده همش دنبالشونه و بهشون ضربه میزنه . ایا باید جدا بشن ؟؟؟؟

  1. سلام
   بله جدا کن و حواست به تغذیشون باشه مخصوصا اینکه حتما نیاز به سرلاکی هم دارن

 36. سلام.من یه جفت گلدین خریدم.حدود یک هفته اس. هنوز جفتگیری نکردن. از کسی ک خریدم گفت جفت جوجه داده هستن و مطمئنم دروغ نگفت. چقدر زمان میبره دوباره جفتگیری کنن؟؟؟؟؟

  1. سلام
   یه هفتس خریدی انتظار داری بهت جوجه هم بدن ؟ عجب ، دستگاه نخریدی که دوست عزیز موجود زندس
   تا ۳ ۴ هفته طول میکشه فقط به محیط جدید عادت کنن
   اونم بعدش تصمصمیم میگیرن که تخم بزارن یا نه ، با توجه به شرایط نگهداری و تغذیه و …

 37. من ۱ جفت فنج دارم چطوری جفتشون کنم هر کاری میکنم تخم نمی زاره یکی نوکش نارنجی هست اون یکی قرمز کمک کنید ممنون واین که صداهای عجیبی از خودشون درمیارن

  1. فنچ ها میتونن توی تابستان تخم بگذارند شب های تابستان توی بیرون از خانه؟ یعنی سردشون نمیشه

  2. فنچ ها میتونن توی تابستان تخم بگذارند شب های تابستان توی بیرون از خانه؟ یعنی سردشون نمیشه

   1. اصولا نگهداری در فضای ازاد میتونه ایجاد ناامنی کنه برای پرنده ولی اینکه تخم میزارن یا نه بله ممکن هست محیط اگه سروصداش کم باشه و … اوکی میشه

 38. سلام من یک جفت فنج دارم ولی تخم نمی گزارد
  صدا های عجیب از هم درمیارن

 39. سلام
  ببخشید من یه جفت کرواتی گرفتم. جفت گیری کردن. ماده خیلی وقتها تو لونه میره و حالت تخم گذاری به خودش گرفته. ولی نزدیک یک ماه هست که هنوز تخم نذاشته. غذا و مکان مناسب

   1. محیطشون رفت و آمد هست ولی نه زیاد…مثلا یه جفت قناری دارم که تخم کردن یه جفت بنگالی هم تخم کردن فقط این یه جفت هنوز تخم نذاشتن. با هم خوب هستن ولی وقتی نر میخواد سوار ماده بشه ماده باهاش دعوا میکنه…احتمال داره ماده، ماده نباشه نر باشه؟ طوری بوده که فقط نر سوار ماده میشده ولی زورکی…الان ماده بیشتر وقتا تو لونشه نر هم بیرون لونه. البته نر هم مرتب تو لونه میره و بیرون میاد. لونه رو مرتب میکنه. بشتر نگرانیم از این هست که مادهه ماده نباشه نر باشه و انتظار بی خود بکشم. میگم با این شرایط که تو لونه رفته و حالت تخم کردن به خودش گرفته همه نره سوار مادهه میشه ولی بازم بخاطر اینکه هنوز تخم نکرده و اینکه با نرش دعوا میکنه و اولا کمی میخوند ولی خیلی وقته که دیگه نمیخونه شاید نر باشه.

    1. منظورتون از تغذیه خوب چیه ؟ مکمل کلسیم و کف دریا دادین بهشون ؟
     امکانش هست که پرنده جنسیتش اونی نباشه که فروشنده گفته

 40. باسلام
  ببخشید من یه جفت فنچ داشتم ازشون ۵ تا جوجه گرفتم ، سه هفته ای میشه جداشون کردم از پدر و مادر و حالا کامل بالغ نشدن و هنوز جلوی نوکشون سیاهه ولی من دیدم دوتاشون که نر وماده هستن رفتارهایی مثل جفت شدن رو انجام میدن و نر کمی آروم آواز میخونه با توجه به اینکه چون از یک والدین بودن نمیخوان جفت بشن باید جدا شون کنم یا این رفتار جفت شدن نیست ؟

  1. سلام بهتره جداشون کنید که به هم وابسته نشن و پرنده غریبه برای جفت تهیه کنید . البته پس از بلوغ

 41. سلام . ببخشید فنچ های من ۴ تخم گذاشتن که دو تا تبدیل به جوجه شد و الا دو‌روزه از لونه اومدن بیرون . اول اینکه از کی خودشون توانایی غذا خوردن پیدا میکنن و دوم یکیش رنگ پزهاش دقیقا عین پدر مادرش که زبرا هستند شده یکی کلا پرهاش سفیده . علتش چیه ؟؟؟ و اینکه اگه نر و ماده باشن جفت گیری میکنن ؟؟؟

  1. سلام ممکنه رنگ پرهاش به خاطر تلفیقی بودن نژاد پدر و مادر تغییر کرده عادیه
   چند روزشونه ؟ معمولا از ۲۰ تا ۳۰ روزگی میتونن خودشون تغذیه کنن
   نباید این ها باهم جفت بخورن خواهر برادر هستند جوجه ها دچار مشکل میشن بعدش

 42. آیا هم رنگ بودن یا نبودن فنچ ها در جفت شدن و نشستن رو تخم موثر است ؟

  1. فک نکنم
   بیشتر به جفت ها بستگی داره که همو قبول کنن یا نه
   بهتر که هم نژاد باشن
   مثلا جفت شدن گلدین با زبرا یکم سخته

 43. من یه جفت فنچ دارم همه علاعم جفت بودن روهم دارن اما جفت گیری نمی کنم چیکار کنم
  من خودم پنبه ریختم توی لونشون باید پنبه رو در بیارم بریزم کف قفس

  1. به قفس زیاد سر نزنید .. به لونه هم دست نزنید
   براشون قطره AD3E تهیه کنید و کف دریا

 44. سلام .من یه جفت فنچ دارم ولی ماده یه پاش فلجه.بنظرشما اگه تخم بزاره و جوجه هاش دربیاد فنچاش مثل مادرشون یه پا نمیشن.نگرانم.ممنون میشم جواب بدید

 45. سلام من یه جفت فنچ نرو ماده دارم که هر دو مثل برنده تشنه همش دهنشون رو باز میکنن مثل مرغی که تشنس.بنظرتون مشکلشون چیه؟؟

 46. سلام
  من فنچ هام یک تخم کردن
  تقریباً چقدر طول می‌کشه تخم دیگه کنند

   1. سلام من فنچ هام یکیسفید و یکی خاکستری رنگ هست و هردو کنار هم میخوابن ایا این دوتا با هم جفتن

 47. سلام ببخشیدمن دوتافنچ دارم وبرای لانه سازی چیزهای درکف قفس انداختم که فنچ نروماده باهم داخل لانه بردندمن میخواهم بدانم آیامیخواهندتخم ڭذاری کنندوبعدازچندروزتخم میکذارند

 48. سلام من یه جفت فنچ دارم البته یه نر تنها هم پیششون هست.لونه با پنبه دانه واسشون گذاشتم الان رفتم پیششون یکم از پنبه دانه هارو ریخته یودن کف قفس.الان دوماهه دارمشون ولی تخم نگذاشتن.بنظر شما چی بهشون بدم تا تخم بگذارند؟؟بالغ بالغ هستند.یا اینکه کلن برم برای هر کدوم یه جفت بخرم سه تا رو جدا کنم که بشن سه جفت؟ممنون میشم کمکم کنید

  1. اگر فضای کافی برای پرندگان وجود داشته باشد میتوان چند جفت پرنده را در یک قفس نگه داشته و در فرایند جفتگیری انان خللی ایجاد نمیشود .
   برای افزایش امکان جفتگیری در فنچ به مواردی اعم از نور ، دما ، رطوبت ، آب تازه ، تغذیه مناسب و نظافت محیط توجه نمایید

 49. سلام
  یک جفت فنچ ماده دارم با دو تا نر تازه جفت گیری کرده و هفته بعدش ۳ تا تخم کرده امروز دو تا نره به دلیلی مردن ولی ماده ها سالمن خداروشکر الان دو تا نر سفید جدید گرفتم تخم ها نطفه داره چیکار کنم؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام بله احتمالا نطفه داره
   کاری نمیتونید انجام بدین باید صبر کنید ببینید چی میشه

 50. جفت فنچ من پنبه بیرون لانه را در لانه می برد یعنی جفت شده اند

 51. سلام من ۱جفت فنج دارم هرچی تخم می زارن می خورنشون باید چی کارکنم

  1. سلام
   تغذیشون رو بهبود بده
   داخل تغذیه از کلسیم هم باید استفاده کنی مثلا بهشون کف دریا بده
   کلا وقتی تغذیه ضعیف باشه امکان خوردن تخم خیلی زیاده

 52. سلام.من دو جفت فنچ خریداری کردم .یکی از ماده ها مردو الان دوتا نره با یه ماده دارم و الان سه تاشون داخل یه قفس هستن.لونه و پنیه واسه فنچا گذاشتن الان هر دوتا نر با ماده سه تایی میرن تولونه شبا.بنظرتون باید چیکار کنم؟؟اون نر تنهارو ازشون جدا کنم یه ماده بندازم پیش نره.ممنون میشم کمکم کنید.چون میخوام تخم بزارن باید چیکار کنم.ممنون

 53. سلام… فنچ ماده من زبر ای سفید هست و فنچ نر سیاه سفید هست احساس می کنم دارن جفت می شن چون موقعی که نر از قفس رفت ماده جیک جیک کرد و بیشتر در لانه خود که یک دبه ماست بزرگ که داخلش پنبه گذاشتم می رود و بعضی وقت ها که بیرون اتاقم نر صدایی عجیب در می آورد. با تشکر.. لطفا پاسخ دهید

  1. سلام . زیاد به قفس سر نزنید . بله احتمالا جفت شدن . بعد ها که جوجه هاشون بزرگ شد لونشون رو عوض کنید یه لونه خوب براشون تهیه کنید

 54. سلام.میشه بجای تخم مرغ به فنچا تخم بلدرچین یا یه پرنده ای دیگه داد؟؟
  ابپز

  1. سلام
   تخم مرغ که راحتتر پیدا میشه
   بلدرچین پروتئین بیشتری داره ، بهتره همون مرغ رو بدی

 55. سلام من یه جفت فنچ دارم که مادهه سفیده و نره معمولیه ، مادهه از نره از نظر جسمی بزرگه الان سه روزس که خریدمشون هیچ کدوم نشانه های جفت گیری ندارن گاهی سروصدا میکنن گاهی آروم یه جا میشینن پف هم نمیکنن
  قبلا یه فنج اومد تو خونمون اون کردیم تو قفس فکر کردیم مادس براش نر خریدیم بعد فهمیدیم نره بعد فرار کرد اونیکیش موند و پف کرد و مرد اون موقع هم اون دوتا فنچ تو قفس بود مشکلی پیش نمیاد ؟

 56. سلام، من یه جفت فنج دارم فنجام جوجه دارن جوجه ها۲۵ روزه شدن یه هفته میشه نروماده شروع کردن به دعوا چیکار کنم جداشن کنم یانه ممنون

  1. اره تا زمانی که جوجه ها کاملا مستقل و دانخور نشدن، نر و ماده باید از هم جدا باشن

 57. سلام من یک جفت فنچ دارم که بیش از دوماه نگه داشتم ولی تخم نمی کنه بالغ هم هستند
  چندروز پیش جفت گیری کردند سه روز صبح زود جفت گیری کردند ولی من جای آنهارا
  جابه جا کردم آیا دوباره جفت گیری می کنند ولانه راهم همون روز اول خودم چوب بنبه گذاشتم
  ولی یک مقدار چوب در قفس ریختم که نر به بره که نرهم برد طوری نیست که خودم روز اول چوب پنبه ریختم

  1. سلام
   اول اینکه نباید جاشون رو جابجا کنی
   دوم اینکه اینقدر نرو سراغشون ! بزار کارشونو بکنن ! چون ۲ ماهه گرفتی ممکنه کمی ازت بترسن ! تاثیر منفی تو جوجه اوری میزاره
   مورد اخر مهم نیست
   بهتره پوشال بزاری به جای چوب سفت

 58. سلام من دو جفت فنچ خریدم. اینا تو سالن بودن. الان میخوام هرجفت رو بزارم تو یه قفس از کجا بفهمم کدوم دوتا باهم جفتن. دوتا دوتا، نرو ماده هارو ازهم جدا کردم. ولی اصلا کنار هم واینمیستن و دائم درحال پرزدن و رفتن از این طرف به اون طرف هستن. ازکجا بفهمم کدوم دوتایی حتما باهم جفتن؟ ممنون میشم زودتر جواب بدین…

  1. اول نر و ماده ها رو از هم شناسایی کن
   بعد داخل هر قفس یک نر و یک ماده بذار
   اگه با هم خوب رفتار کردن که هیچ
   اگر دعوا داشتن ، باید جای نرها رو عوض کنی

 59. سلام.من یه جفت فنچ ۱ ماه پیش خریدم و واسشون لونه هم گذاشتم و کاملن هم بالغ شدن.نره خیلی جنبو جوش داره و فقط دنبال مادس و میره داخل لونه و میاد بیرون.چند روز پیش نگاه کردن چندتایی نخ برده داخل لونه.و امشب یهو گفتم بزار ببینم کجان‌.بعد که دیدم دوتایی داخل لونه بودن با دیدنم پریدن بیرون.حقیقتش خودمم ترسیدم.الان یه سوال واسم پیش اومده با این کاری که کردم احتمال داره داخل لونه نرن چون هم خوشحالم که دوتایی رفتن داخل لونه و هم ناراحت که یهو زدن بیرون.یعنی میشه که دوباره برن داخل لونه.دیگه کاریشون هم ندارم.ممنون میشم کمکم کنید.نگرانم

  1. سلام
   نباید اینجوری بترسونی ، دلیلی نداره هر ۲ دقیقه بری بالاسرشون
   میشه ولی صبور باش و اینقدر پا پیشون نشو

 60. سلام من سه تا فنچ دارم دوتا نر و یک ماده داخل یه قفس بزرگ کنار هم هستن شرایط تخمگذاری هست یا باید یکی از نر هارو جدا کنم؟

 61. سلام.من از یجا شنیدم که عرق زیره سیاه واسه مست کردن و جفت گیری فنچ خوبه.خواستم تهیه کنم بعد گفتم اول ببینم صحت داره این ‌کار
  ممنون اگه جواب بدید

 62. سلام من ۲جفت فنچ دارم همراه یک جفت مرغ عشق ک اینا باهم توی یک قفس هستن فنچ ها ۴هفته میشه خریدم نرماده هم هستن ولی جفت گیری نمیکنن کف دریا هم گذاشتم لانه هم ۳تا گذاشتم میشه کمک کنید بگید چکارکنم تخم کنن اتاق هم گرم نگه میدارم دانه کتان و ارزن هم میدم میوه هم نارنگی میدم بهشون..

  1. سلام
   عجب
   فنچات ترسیدن ! همین که تا الانم زندن خودش یه امتیاز بزرگه !
   جدا کن برای هر جفت چه فنچ چه مغ عشق یه قفس مجزا بخر به صورت عادی رشد کنن

 63. سلام من ۱۴ روزه یک جفت فنچ گرفتم نر خاکستری و ماده سفید.
  نر شروع به ساخت لونه کرد و لونه رو درست کرد .
  ولی مشکل اینجاست فقط نر میره داخل لونه !
  یبار دیدم دوتایی رفتن ولی فقط همون یبار بود .
  شب های قبلی پیش هم روی نشینمنگاه میخوابیدن .
  تا حالا ندیدم توی لونه بخوابند ‌.
  چیکار کنم جفت بشن .

   1. شاید کرده باشند ولی من ندیدم .
    فنچ نر بیشتر توی لانه میره تا ماده .
    نر و ماده دو شبه باهم میخوابند .
    بهشون شاه دانه کتان و ارزن کف دریا کاهو سیب میدم شاه دانه و کتان و ارزن همیشه توی قفسشون هست .
    فنچ نر بیشتر توی لانه میره
    وقتی که ماده میره فقط موقعی است که فنچ نر اول رفته باشه
    وگرنه ماده تنهایی نمیره نر خیلی خوب لانه رو ساخته.
    نمیدونم چیکار کنم🤷

 64. سلام یه جفت گلدین دارم نر و ماده مشخص نیست یعنی من نمیدونم منم اعتماد به فروشنده کردم و خریدم خواستم ببینم یه ماده معمولی پیششون بندازم جفت میشن اصلا؟؟؟

  جوجه چی در میاد از بین گلدین و معمولی اصلا؟؟؟؟

  1. بستگی به خودشون داره که همو قبول کنن یا نه
   بهتر که از پرورش دهنده های باتجربه سوال کنی

 65. سلام وقت بخیر.من دوتا فنچ نر با یه ماده دارم.بنظر شما یکی از نرها که جفت نیس رو جدا کنم که اون یه جفت ،جفت گیری کنن.ممنون میشم کمکم کنید

 66. سلام من یه جفت فنچ دارم که نر قبلی ام از بین رفت. رفتم فنچ نر خریدم ماده اذیتش می کنه. به دندون می گیره نره رو نصف بیشتر پرهای پشت نره رو کنده حالا من نره رو جدا کردم. در قفس دیگه انداختم باید چی کار کنیم تا کی از هم دور باشن ؟! به‌نظر تون باید فنچ ماده رو عوض کنم ؟!

  1. سلام
   نباید همینجوری مینداختی جلو هم ! کم کم باید نزدیکشون میکردی
   از نظر جسه ماده بزرگتره ؟ سنشم بزرگتره ؟

   1. بله به نظرم بزرگ تر باشه. سن اش هم بالاتره فکر کنم باید چی کار کنم ؟! اگه میشه یه آدرسی بدید من عکس فنچ هامو براتون بفرستم اگه میشه ؟؟
    تخم هم زیاد می زاره ماده ولی تا الان تخم هاش پوچ بوده.

    البته باز بگم اون موقع که ماده می زد نره رو نره هم مجبور میشد به صورت مداوم رو تخم ها بخوابه در می یومد بیرون باز اون ماده می زد اون رو. فقط یه بار و دوبار دیدم باهم تو لونه خوابیده باشن. و این قد دعواشون شدید بود من الان سه روزه جداشون کردم. به نظر تون درسته !؟

    1. سلام
     اره بزار جدا باشن ، یه مدت لانه رو بردار که تخم نزارن
     اینجوری اول به همدیگه عادت میکنن و بعد کم کم تخم مناسب هم میزارن
     حتما به هردوتاشون مولتی ویتامین هم بده ، بهشون کف دریا و یا سنگ مینرال هم بده
     در کنار دانه های مختلف بهشون پلت هم بده
     حتما لانه رو بدار یه مدت تخم نزارن

     1. خیلی ممنون انجام می دم ولی الان ماده چهار تا. تخم کرده تو لانه باید چی کار کنم!؟ چند فتنه ای هست که نره رو جدا کردم ولی ماده همچنان تخم گذاشته چی کار کنم ؟!

      1. وقتی ماده تخم داره نباید جدا باشن ! چون وقتی رو تخم میخوابه نر بهش غذا میده !! اگرم چندهفته جدا کردی ممکنه اصلا نطفه نداشته باشه
       بعد از ۷ روز نطفه سنجی انجام بده اگه نطفه نداشت تخم ها رو بردار
       لانه رو بردار
       نر رو اضافه کن

 67. سلام وقت بخیر.من ۲ هفته ای هست ۲ فنچ فنچ خریداری کردم.یکی از جفت ها مادش مرد و الان دوتا نر با یه ماده دارم.لونه واسشون گذاشتم یکی از نر ها میره داخل لونه.بنظرتون اون یکی نر رو ازشون جدا کنم.و یا اینکه نشانه تخم گذاری هست.ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   این مدل نگهداری اشتباه هست
   یکیشون افسرده شده و از بین خواهد رفت و ممکنه با همدیگر هم دعوا کنن

  2. ببخشید پنجشنبه من نره رو پیش ماده انداختم همین که نره رفت تو لانه ماده دعوا کرد بعد من سریع نره رو جدا کردم حالا می خوام بدونم اگه لانه رو بردارم.
   به هم عادت می کنن ؟!

   1. توی کامنت قبلی گفته شده که نباید همینجوری بندازینشون پیش هم . سن نر و ماده رو میدونید ؟ ربطی به لونه نداره

 68. سلام من یک جفت نرگسی ۲ ماه دارم ۱ماهه جفت‌گیری میکنن ولی تخم نمیکنن لونه ساختن

  1. تغذیه کافی داشته باشن و محیط شون اروم و بدون سر و صدا و استرس باشه
   حتما محیط شون رو هم گرم کن

 69. سلام فنچ دارم بعضی یک چشمشون بند میاد باپرا یا با پاشون باز میکنن خودشون مشکلش چه هست ممنون

  1. احتمالا عفونت چشمی دارن
   بهتر که با مشورت دامپزشک از قطره چشمی استفاده کنید

 70. سلام وقت بخیر.من ۲ هفته ای هست ۲ فنچ فنچ خریداری کردم.یکی از جفت ها مادش مرد و الان دوتا نر با یه ماده دارم.لونه واسشون گذاشتم یکی از نر ها میره داخل لونه.بنظرتون اون یکی نر رو ازشون جدا کنم.و یا اینکه نشانه تخم گذاری هست.توروخدا جواب بدید ممنون میشم

  1. سلام
   حتما جدا کن و براش یه ماده بگیر وگرنه افسرده میشه و از بین میره

 71. سلام من دو تا فنج دارم یکی سفید ویکی خکستری سفید رو نمیتونم تشخیص بدم نر هس یا ماده ولی خاکستری نره نوک سفید عین نوک خاکستری قرمزه ولی خط سیاه تو سینه نداره زیر بالش هم پر نداره لطفا راهنمایی کنید ولی رفتار جفت دارن

  1. مقاله تشخیص جنسیت رو بخونید
   اگر نمیشه به پرورش دهنده های باتجربه مراجعه کنید تا تشخیص بده

 72. سلام . ممنون بابت راهنمایی هاتون و پاسخگویی سریع ‌ . من روزی یک بار به این سایت سر میزنم که مشکلات دیگران رو بخونم و از مشاوره هاتون استفاده کنم .
  با سپاس فراوان

 73. خیلی خیلی ببخشید یکسره مزاحمتون میشم اگر یادتون بیاد گفتم فنچ ماده من پف کرده بود یجا افسرده میموند اما فردایش خوب شد الان دوباره همینجوری شده پف میکنه و مقعد خیلی قرمز شده پر دوماش کلا ریخته و بزور ادراد میکنه من خیلی ناراحتم خدای نکرده مشکلی پیش برایش پیش نیاد من فقط اون قسمت مقعد رو روغن مالیدم و دیدم یکم باد کرده من تازه فنچ خریدم هیچ اطلاعاتی از شون ندارم ترو خدا لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. احتمال اینکه تخم داخل شکمش گیر کرده باشه زیاده
   حتما برای دفع تخم به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه نشونش بده
   زود اقدام کن تا پرنده از دست نرفته

 74. سلام خسته نباشید میخواستم یه راهنمایی بکنین شدید در استرس من‌دو جفت فنچ در یک قفس بزرگ‌نگه داری میکنم یه هفته هست خریداری کردم اما یکی از نرها پرخاشگری میکند وباهمشون دعوا دارها ماده ها پناه اوردن به اون یکی نر چیکار کنم؟؟

 75. ببخشید فنچ نر پر های دمش در نمیاد میشه اهلی بشه خیلی هم به من الاقه داره.

  1. سلام ببخشید مزاحم شدم الان یک ماهی هست فنچ نر مو جدا کردم از ماده باید تا کی جدا باشن کافیه یا باید بمونن دوباره

 76. سلام ببخشید من دو فنچ داشتم که ۵تخم داشتند و ۳هفته روی آن نشستند ولی آن هارا خوردند
  چندین بار این کار تکرار شده

  ویتامین هم دارن. تخم مرغ با هویچ رنده شده گذاشتم
  و الان جفت نر رو عوض کردم.

  1. احتمالا تغذیه نامناسبی دارن برای همین
   شاید هم به خوردن تخم ها عادت کردن
   بهتر که از یک دستگاه جوجه کشی و یا فنچ مادر برای جوجه کشی تخم ها استفاده کنید

  2. ببخشید یک جفت گلدین دارم که چهارتا تخم گذاشته ولی ترش در قفس باز مونده بود فرار کرد حالا من باید چکار کنم .یکذنر دیگه پهلوش بندازم ماده خودش به تنهایی می‌تونه از تخمها مواظبت کنه

   1. اره میتونه جای نگرانی نیست
    محیط اروم و خلوتی داشته باشه

 77. سلام ببخشید فنج ماده من برای خودش مثل افسرده یجا می‌خوابه میخواستم بدونم مشکلی نیست

   1. ببخشید من سوال دیگه داشتم میخواستم بدونم چرا نره بعضی اوقات تو لونه میره و اونجا میمونه بجایی که ماده بر نره میره میخستم بدونم برای چیه؟

    1. حتما داره لونه رو گرم میکنه
     داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن
     خاک اره یا چیز دیگه ای داره بیار بیرون
     به تغذیه رسیدگی کن و محیط گرمی داشته باشن تا کم کم ماده هم اماده بشه

      1. فقط ببخشید هر یک زور در می یون بهشون تخم مرغ آب‌پز میدم با دونه اصلیش مشکلی نیست ؟

      2. هفته ای دو بار بیشتر نده تخم مرغ رو
       از میوه و سبزیجات و ترکیبی از دانه ها استفاده کن

 78. سلام میشه گلدین رو با فنچ سفید جفت زد ؟ برای جوجه ها مشکل ایجاد نمیشه ؟

 79. سلام . من یه جفت فنچ زبرا دارم که بک تخم رو حدود ۲۰ روز پیش گذاشتن و به نوبت روش میخوابن . اما انگار توش نطفه نیست . میخواستم بپرسم تخم رو بردارم یا نه

  1. سلام
   بله بردارید ، ممکنه کمی افسرده بشن ، همزمان لانه رو هم بردارید استراحت کنن و تخم گذاری نکنن ، یکم بعد بزار
   دوره ی جوجه کشی فنچ ۱۲ تا ۱۴ روز هست که میشه تا روز ۱۶ ۱۷ اینا هم صبر کرد ولی بیشتر نه

 80. سلام من‌ دو جفت فنج‌ خریدم ودر یک قفس نگه داری‌میکنم با دو لانه اما دعوا میکنند میتونین راهنماییم‌کنین ممنون میشم کی جفت میشن اینا

 81. سلام آیا میشه فنچ نژاد کینگ رو با بنگالی یا زبرا جفت زد؟

 82. اقاسلام ارادت مایه جفت گلدین خریدیم صاحابشون گفت اماده ان لونه گرم وپوشالی براشون گذاشتیم کلسیم وویتامینم اوکی مشگل کجاست؟؟؟

  1. سلام
   اوکی هست ولی چون محیط تازه عوض شده باید کمی صبور باشی تا به محیط عادت کنن بعد
   وقتی محیط عوض میشه ترجیه میده که تخم گذاری نکنه ، چون نمیدونه اومده بهشت یا جهنم :دی پس صبور باش و خوب برس بهشون

    1. اون دانه رو قطع کنید و از ترکیبی از دانه های مختلف و مخصوصا پلت فنچ ها استفاده کن
     میوه و سبزیجات تکه تکه شده هم زیاد بده
     در صورت مشاهده علائم مسمومیت باید به دامپزشک پرنده های زینتی مراجعه بشه

 83. سلام من یک جفت گلدین دارم ماده ۲ روزه یه کمی باد کرده کمی بیحال هست علت چی میتونه باشه

  1. بیمار شده حتما به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده

 84. سلام.
  من یه جفت فنچ راه راه دارم .فنچ نر من دو یا سه روز هست که با ماده جفت گیری میکنه ولی ماده تخم گذاری نمیکنه لانه مخصوص قنچ هم گذاشتم براشون ویتامین هم میدم .
  امکان داره ماده پیر باشه؟چون پاهاش هم کمی کلفته از نر

  1. سلام
   ۲ ۳ روز ؟ یعنی انتظار داری اینقدر سریع تخم بزاره ؟
   فعلا صبور باش و کمتر دور و اطرافشون بگرد بزار کارشونو کنن ، قفس رو هم اصلا جابجا نکن

   در مورد اسمت هم ، اگه کامنت اسم نداشته باشه جواب نمیدیم اصولا ، این سری این مورد رو در نظر بگیر

 85. سلام من یک جفت فنچ دارم نر لپ سیاه است و ماده معمولی براشون نخ میزارم میبرن تو آغل ۱۰ .۱۲ روز شده تخم نمیزارن تا حالا هم ندیدم جفت گیری کنند ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   تغذیه کافی و محیط اروم داشته باشن ، کم کم به تخم میان
   البته الان فصل استراحت شون هستش
   زیاد عجله نکنید

   1. سلام
    یه جفت فنج دارم تو ارزن خوریشون تخم گذاشته تو لونه گرفتیم براشون نمیرن به نظرتون چیکار باید کرد تو لونه برن؟

    1. داخل لونه رو با پوشال یا کاه نرم پر کن و لانه شبیه دانخوری باشه
     دانخوری رو هم عوض کن و به شکل استوانه ای باشه

 86. سلام خسته نباشید بنده یه جفت گلدین زرد تازه خریدم از نظر جسه خیلی خوب هستن اما به جایی گلدین نر گلدین ماده اواز میخونه همه شرایط هم هست واسه تخم گذاری اما جفت گیری نمیکنن دلیلش چیه از نر ماده بودنشونم مطمعن هستم

  1. حتما براشون لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   تغذیه کافی داشته باشن و محیط شون اروم و خلوت باشه

  2. سلام من یه جفت فنچ دارم ماده پف می کنه و روی چوب لانه می شینه اما فقط نر می‌ره تولونه باید چه کار کرد؟

   1. احتمالا تخم داخل شکمش گیر کرده
    برای درمان به دامپزشک نشونش بده

 87. سلام من یدونه گلدین ماده دارم فقط موهای سرش ریخنه کچل شده چرا اینجوری شده و رش درمانش بی زحمت

  1. احتمالا وارد دوره تولک شده اول از بودن یا نبودن در این دوره مطمئن شو
   در غیر این صورت بیماری قارچی داره احتمالا

 88. سلام من یه جفت گلدین دارم یک جفت هم بنگالی میخواستم ببینم باهم یه قفس باشن جفت گیری و تخم میزارن

  1. بهتر که قفس بزرگ باشه و هر جفت لانه جداگانه ای داشته باشن وگرنه درگیر میشن

  1. به تغذیه رسیدگی کنید و غذای دارای پروتئین بالا و کلسیم بهش بدید

 89. سلام من اول دوتا فنچ ماده گرفتم بایدونه نر یکی از ماده هاکاکلی هستش اصلا بانر جفت نخورد همش جیغ میزنه دوتا فنچ دیگه پر کاکلی روزخمی کردن ومن مجبور شدم کاکلی روجداکنم ویه نر کاکلی دیگه براش گرفتم ولی بااونم جفت نمیخوره نمیزاره نزدیکش بشه جیغ میزنه و فرار به نظرتون مشکلش چیه

  1. یا هنوز به سن بلوغ نرسیده یا نر یا ماده بودنش رو به درستی تشخیص ندادید
   بهتر که برای تهیه جفت مناسب ، به سالن پرورش فنچ مراجعه کنید. تا خودش جفتش رو انتخاب کنه.

  1. میخواد به جوجه ها در رشد پرها کمک کنه مشکلی نیست
   اگه لایه روی پرها رو میکنه یعنی به در اومدن پرها کمک میکنه ولی اگه پرهای رشد کرده رو از ته میکنه میتونه از بیماری فنچ مادر باشه و بهتر که از جوجه ها جدا کنید

   1. با سلام
    غیر ارزن ریز چی فنچ گلدین بدیم غذاهای بسته بندی سالم هستن؟؟؟؟
    شما موافق غذای بسته بندی هستید؟؟؟

    1. به شرطی که از مراکز معتبر و دارای مجوز خریداری شده باشه مشکلی نیست

   2. سلام ببخشید فنچ من پف داره و پشت ک … قرمز شده دلیلش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. بعدش ببخشید چرا فنچ ماده من یک روز پف میکنه فردایش خوب میشه

    2. احتمالا تخم داخل شکمش گیره کرده
     به دامپزشک مراجعه کنید

 90. چه‌کار کنم گلدین هام تخم بزارن البته نر ماده هستن ها جفت گیری نمیکنن همه شرذیط هم هست

  1. لانه مناسب باشه
   داخلش رو با پوشال نرم پر کن
   تغذیه کافی داشته باشن
   محیط شون اروم و خلوت باشه
   گرما رو هم با بخاری تامین کن

 91. سلام من یک جفت گلدین دارم نرماده هستن جفت نشدن یدونه هم تک نر دارم میشه اونم بندازم قفس این جفت ها البته همه بالغ هستن

  1. بهتر که اون یدونه نر جدا باشه چون نرها سر ماده دعوا خواهند کرد.

 92. سلام من یک جفت فنج دارم جفتگیری زیاد میکنه اما لانه سازی نمیکن وماده سنگین شده سره چوب نمیشینه روی قفس میشینه و پژمرده اس

  1. ممکنه لانه رو دوست نداشته باشه یا چیزی برای لانه سازی نداره. تو قفسش کمی تکه پارچه یا کاغذ کاهی بگذارید یا چیزایی که میتونه باهاشون لانه درست کنه. در ضمن اگه لانه رو قفس محکم نباش و تکون بخوره هم نمیره روش لونه درست کنه

 93. سلام فنچ ماده من داخل لونه اصلا نمیره و فقط فنچ نر شب ها داخل میره یعنی دوست ندارن با هم جفت بشن

  1. قبل جفتگیری نر لونه رو بررسی میکنه و آماده میکنه بعد یکم صبر کنید ببنید جفتگیری میکنن

 94. سلام و عرض ادب خدمت شما
  دوست عزیز فنچ های من تخم کردن و چند تا از جوجه هاش هم از تخم درامدند ولی فنچ نر از بیماری از بین رفت و حالا فنچ ماده تنها شده
  اکه فنچ نر خریداری کنم برای جوجه ها مشکلی پیش نمیاد
  با تشکر

  1. ممکنه جوجه ها رو نخواد. ولی تا جوجه ها مستقل بشن میتونید تو قفس جدا نگهداری کنید

   1. سلام من یک جفت فنچ گلدین گرفتم از اشنا قبلا هم جوجه دادن فکر میکنم دو سه هفته پیش تخم گذاشتن تخمهاشون رو میگفت با بنگالی داره جوجه در میاره از اینها جدا کرده. وقتی که خریدم گفت نر و ماده رو ده روز از هم جدا کنم و بعد باز بندازم تو یه قفس و بعد یک هفته براشون لونه بزارم ایا درست گفته باید جداشون میکردم و ممکنه الان که باز انداختم تو یک قفس سریع باز تخم کنن و اینکه گفت لونه قناری یعنی رو باز حتما بزار تو لونه سقف دار نمیرن. چقدر میشه به حرفحاش اطمینان کرد. خیلی خیلی ممنونم

 95. ببخشید اینم اضافه کنم بعضی وقتا هم چشماشو مینده باز میکنه انگار خوابش میاد دوروزه اینطوری شده،دیروز تو خونه مراسم داشتیم قفس رو‌گذاشتیم حموم درو بستیم که استرس نگیرن صدای اهنگ هم زیاد بود ممکنه این باعث شده باشه؟در ضمن نوک پایینش هم خیلی بلند شده نمیسابه به جایی که کوتاه بشه ممکنه به خاطر نوکش غذا نتونه درست بخوره؟

 96. سلام ببخشید فنچ نر آبی دارم جفت هم داره الان دو روزه که فنچ نر آب خیلی زیاد میخوره بعضی وقتا هم سرشو میبره زیر پرش،مثلا دوبار دیدم آیا مشکلی داره؟و تینکه فنچ های من اصلا به تخم مرغ آبپز لب نمیزنن چیکار کنم که بخورن؟

  1. ریز کنید و با دان قاطی کنید. و برای اینکه خیالتون راحت بشه توصیه میشه به دام پزشک مراجعه کنید.

 97. سلام من دوتا فنج داشتم باهم جفت شدن سه تا جوجه دادن دوتا ماده یکی نر که با یکی از ماده ها جفت شدن اما حدود سه چهار ماهه از تخم خبری نیست ؟؟؟توی بالکن تو یه قفس بزرگ خودم درست کرده بودن تای روز صبح دید یه ماده فنج از فشار گرسنگی رو قفس نشسته بود گرفتمش توی قفس گذاشتم بعد با اون نر بالغ خودم که با خواهرش جفت نمیشد توی یه قفس کوچیک جدا گذاشتم توی یه لونه میخوابن انگار خیلی ترسیدن از جمع جدا شدن؟؟؟ پرنده نر با خواهر خودش جفت میشه یا نه اون دوتا روکه جدا کردم بعد تخمگذاری برگردونم لونه بزرگشون یا چند وقت دیگه آخه خیلی بیقرارن

  1. جفت که میشن به مرور ولی باعث مشکل ژنتیکی میشه یعنی جوجه ها مشکل دار به دنیا میان. توصیه میشه که جفت ها هم خون نباشن

 98. سلام فنچ ماده مال من دیگه داخل چال نمیره نر رو هم جدا کردم مشکلش چیه؟

  1. پرنده های زینتی در زمان جفتگیری و موقع تخم ریزی داخل لونه میرن در غیر اینصورت معمولا روی نشیمن استراحت میکنن

 99. سلام،فنچ های من باهم چندین بار جفت گیری کردن لانه هم داخلش پنبه ریختم که فنچ نر خودش ساخته و‌چال ایجاد کرده اما فنچ ماده فقط از در لانه داخل رو نگاه میکنه ولی داخلش نمیره علت چیه؟فقط نر داخل لونه میره و لانه سازی میکنه

 100. سلام من یه جفت فنچ زبرا داشتم نر و ماده ۲بار جوجه کشی کردم ازشون.ماده ۵ تا تخم داره، یک هفته پیش گربه فنچ نر رو خورد و من یدونه از فنچ های بالغ جوجه های خودشو انداختم پیش ماده بعد وقتی میخاد بره داخل چال فنچ ماده نمیزاره به مرور زمان درست میشه؟

 101. سلام خسته نباشید یک جفت فنچ گلدین خریدم تقریبا ۶ماه هستن نر برای ماده میخونه بالا پایین میپره تازه لونه گذاشتم ماده نر رو میزنه
  ماده رو عوض‌کنم؟

 102. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم چرا وقتی فنچ روی تخم هاش میخوابه نباید بهش تخم مرغ آبپز بدیم

  1. سلام همچین چیزی نیست چون من چنددوره ازفنچهام جوجه کشیدم ودرحین تخم گذاری،وپس ازمتولدشدن جوجهاش بهش تخم مرغ آبپزدادم ومشکل نبوده

 103. سلام من یه فنچ ماده‌ کینگ دارم میشه با نر زبرا جفت‌ زد یا نمیشه

 104. سلام من یک جفت فنچ دارم ایا فقط دستمال کاغدی بزارم براشون چگونه بزارم که خودشون لانه سازی کنن لانه هم گذاشتم

  1. تکه های نواری کاغذ، پوشال مخصوص پرندگان، علوفه خشک نرم میشه استفاده کرد

 105. سلام خسته نباشید من دو جفت فنچ دارم که یکی از نژاد کینگ و یکیدیگش از نژاد زبرا هست همدیگرو میزنن میشه بگید چی بهشون بدم تا اروم بشن

 106. سلام لانه فنچ من از این لانهای حاضری پلاستیکی داخل مغازهاس خودم حس میکنم سوراخی ک قرار برن و بیان کوچیکه،اگ سقفشو بردارم بهتر است یا نه؟ مننون

 107. من یک جفت فنچ کراواتی دارم الان نزدیک ۶ماه میشه دست منه داخل لونه میرن ولی خبری ازتخم وجفت گیری نیست اگرمدتی جدابشن خوب میشند یانه؟

  1. به عنوان دان از تخم کتان ارزن و تخم شاهدانه استفاده کنید. دانه هایی که طبع گرم دارن باعث مستی میشن .اگه دعوا نمی کنن نیاز به جدا کردن نیست.

 108. سلام سفیده تخم مرغ ابپز گذاشتم براشون اما نمیخورن ،سیبم گذاشتم چرا نمیخورن ،واینک کلسیوم چطور برسونیم بهشون

  1. برای تامین کلسیم راه های مختلف هست. گذاشتن کف دریا تو قفس، یا پوست تخم مرغ رو پودر کنید و قاطی دانشون کنید. ویا تو آب یا دانشون از داروی مکمل کلسیم پرندگان مثل کلسی لوکس استفاده کنید.

 109. سلام خسته نباشید من توی یه اوتاق فنچ ریختم بعد دیوار هاش گچی هستش فنچ هامیخورن براشون مضر نیست ؟

  1. جاهای مختلف اتاق کف دریا بزارین. بسته به تعداد پرنده هاتون

 110. سلام فنچ های من یه نر با دوتا ماده جفت شده و نر دیگه رو میزنه

  1. خوب وقتی جفت شده طبیعی هست که بزنه باید یک نر یک ماده تو قفس جدا میگذاشتین.

 111. سلام خوب هستین یک جفت فنچ دارم که با لونه خودشون که قبلا توش میخوابیدن گرفتم بعد چون لونه نامناسب بود عوضش کردم و یه لونه جدید با پنبه دونه جدید براشون گذاشتم بعد نر همش تو لونه رفت و آمد داشت و داشت پنبه دونه ها رو مرتب میکرد امشب که رفتم دیدم فنچ ماده بیرون لانه و فنچ نر تو لونه خوابیده بود الان چکار کنم هر دو تا تو لونه بخوابن دلیل این کار چیه؟؟

 112. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم عرق زیره سیاه برای تحریک جفت گیری فنچ خوبه ممنون

    1. سلام، دارن آماده میشن برا جفت گیری و احتمالا دارن لونه رو بررسی میکنن برا تغذیه شون از دان های با طبع گرم استفاده کنید و حتما توی قفس از کف دریا استفاده کنید.

  1. سلام ببخشید من ٢تا فنچ نر دارم یکی ماده اشکال نداره ٢تا نر باشه یکی ماده

    1. سلام من یک جفت فنج دارم نر زبرا ماده شتری از کجا بفهمم جوان هستن یا پیر

 113. الان یه شبه فنچ ماده میره داخل لونه ولی فنچ نره نمیره اشکالی داره؟اصلا اینا تخم میزارن؟
  بعد یه چند باریم دیدم دارن نوک های هم. پاک میکنن

  1. همین که ماده میره داخل لانه یعنی داره اماده تخم گذاری میشه
   محیط اروم و تغذیه کافی داشته باشن کم کم جفت خواهند شد.

 114. سلام خسته نباشید من دو تا فنچ خریدم الان ۴ هفته هستش فنچ ماده وقتی فنچ نر میخونه کنار قفس چرت میزنه میشه بگید دلیلش چه ممنون

  1. سلام، احتمال بیماره پرنده وجود داره، به دامپزشک متخصص مراجعه کنید و یا از یک پرورش دهنده با تجربه کمک بگیرید

 115. سلام من یه جفت فنچ دارم و از جفت شدنشونم مطمئنم چون پرهای هم تمیز میکنن و… از علائم جفت گیری مطمئنم مقداری پنبه و دستمال کاغذی ریختم تو قفس بردن تو لونه هر روز بیشتر میبرن میخوام بدونن کی تخم میکنن الان تقریباً اخرای پر کردن لونن زمانش چند روزه جفت گیری نکردن هنوز یا شایدم من ندیدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  سپاس*

  1. به تغذیه شون رسیدگی کن ، از انواع میوه و سبزیجات و دانه ها و پلت مخصوص استفاده کن
   محیط ارومی داشته باشن کم کم تخم میزاره

   1. ممنون از راهنمایی شما 🌹 ببخشید زمانش رو نگفتید که چقدر طول میکشه ۱هفته ۲هفته یا الی بیشتر

    1. حدودا یکی دو هفته طول میکشه شاید هم بیشتر، دقیق نمیشه گفت

    2. سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون، من دو جفت فنچ دارم که باهم جفت هم شدن ، امشب متوجه شدم یک جفتشون یکی تخم کرده ، تا دیشب هردو جفت داخل لونه می‌خوابیدن ولی امشب اون جفتی که تخم کردن بیرون خوابیدن (قفس در منزل هست و من تنها در منزل زندگی میکنم) اگر روی تخم نخوابن تا چند روز تخم خراب نمیشه؟

     1. تخم ها نهایتا تا دو سه روز قابل نگهداری هستش بعدش احتمال جوجه شدن تخم ها به شدت پایین میاد
      بهتر که به یک پرورش دهنده فنچ بدی تا از فنچ هاش برای جوجه کشی استفاده کنه
      برای دفعه های بعدی حتما ایزی باتور ۶ داشته باش

 116. سلام فنچ های من هر دو تاشون آواز برای جفت گیری میخونن امکان داره که هر دو‌تاشون نر باشه

  1. امکانش هست
   برای تشخیص نر و ماده بودن ، مقاله ها رو بخون و ویدیوهای اموزشی رو ببین
   اگه موفق به تشخیص نشدی به پرورش دهنده های فنچ مراجعه کن

 117. با سلام
  حدود دوماه پیش یه جفت فنچ خریدم.دو هفته بعدش شروع به جفت گیری کردن و شش تخم گذاشتن که بعد از ۲۰ روز جوجه نشدن و از روی تخم ها بلند شدن.بعد از بررسی دیدم یکی از تخمها تبدیل به جوجه شده که اونم مرده بود
  بعد از اون هر هفته یکی دوتا تخم میکنه ولی اصلا روشون نمیخوابه.تغذیه هم کامل بهشون میدم
  مشکل چیه
  ممنون

  1. احتمالا بدنشون ضعیفه و نطفه ضعیفی تولید می کنن
   یا دما و رطوبت محیط مناسب نیست باعث مرگ جوجه شده
   بهتر که نر و ماده رو برای مدتی از هم جدا کنی تا بینه شون تقویت بشه
   تغذیه کافی از انواع میوه و سبزیجات و دانه ها و پلت مخصوص بهشون بده
   لانه رو هم بردار تا ماده تخم گذاری رو متوقف کنه

 118. سلام خسته نباشید من حدود یک ماه هست که یک جفت فنچ خریدم بعد دو هفته گذشت تخم گذاشتن وقتی توی تخم ها تبدیل به جوجه میشه از روی تخم بلند میشه میشه بگید دلیلش چی هست ممنون

  1. دلایل مختلفی مثل عدم تمایل به خوابیدن روی تخم ، سر و صدای زیاد محیط ، نیاز به تخم گذاری مجدد و … می تونه باشه
   بهتر که از دستگاه جوجه کشی دست ساز برای جوجه کردن تخم ها استفاده کنی یا اینکه فنچ رو تشویق به خوابیدن روی تخم ها بکنی

 119. من فنچ سفید دارم نر وماده الان ۵ماه تغدیه ارزن یه ۲الی ۳بار تخم مرغ آپز دادم ولی یکیشون پایین بدنش پرش ریخته و عید نوروز یه تخم گذاشتن و خوردنش الان هم زیر چشماشون دو چشم یه خط سیاه چیکار باید بکنم که تخم بزارن و بدنشون قوی باشه و زیر هوا پنکه خوبه بزارم

  1. تغذیه کافی ندارن
   از انواع میوه و سبزیجات
   انواع دانه ها مثل ارزن، کتان ،شاهدانه ، افتابگردان و سایر آجیل های بدون نمک استفاده کن
   حتما پلت مخصوص پرنده های زینتی رو بگیر بهشون بده

 120. سلام من دو تا فنچ خریدم نرو ماده میشه بگید برای جفت گیری شون چکار کنم چه جوری برای جفت گیری تحری کشون کنم ممنون

  1. مکان گرم و مناسبی داشته باشن
   اب و دان کافی بذار جلوشون
   از مولتی ویتامین برای تقویت بدن شون استفاده کن

   1. مکان گرم منظورتون چقدر گرم من توی یه اتا که کولر نداره گذاشتم مناسبه

    1. پس اگه محیط خلوت و تغذیه کافی باشه کم کم جفت خواهند شد

     1. سلام خسته نباشید فنچ های من هم دیگرو میزنن بعد من ازشون جفت گیری ندیدم هردوشون یک نو اواز میخونن

      1. احتمالا هر دو نر یا هر دو ماده باشن
       بهتر که از هم جدا کنی و برای تشخیص جنسیت به پرورش دهنده فنچ مراجعه کنی

 121. سلام من دو روز پیش یک فنچ نرو ماده گرفتم از هم دور میشینن براشون لونه ام گزاشتم ولی توی لونه نمی خوابن

  1. مدتی طول میکشه تا به هم عادت کنن
   اگر اشنایی قبلی نداشته باشن زمان بیشتری برای عادت کردن به هم لازم
   صبور باشید و تغذیه کافی و محیط اروم رو براشون فراهم کنید.

 122. سلام ۲تا فنچ خریدم امروز چکار کنم جفت بشن چی بدم تحریک بشن

  1. مدتی طول میکشه تا به محیط عادت کنن
   محیط اروم و بدون استرس
   تغذیه کافی و مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی

  1. ممکن که بین ماده ها دعوا اتفاق بیفته
   بهتر که نر رو با یکی از ماده ها جفت کنی
   زمانی که ماده شروع به تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها کرد می تونی، نر رو با اون یکی ماده جفت بندازی
   به شرطی که هر ماده قفس جداگانه ، با لانه ، ابخوری و دانخوری جداگانه ای داشته باشه

 123. سلام فنچ های من فکر کنم جفت شدن چون نوک هاشونو تمیز میکنن کنار هم میخوابن چقدر طول می کشه ک تخم کنن؟

  1. حتما لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   تغذیه کافی و محیط ارومی داشته باشن
   کم کم تخم میزاره

 124. سلام من دو جفت فنج نرا ماده دارم با دوتا ماده تکی جمعا ۶ تا.
  سوالی که دارم طبق فرموده شما که گفتین:یه نر میتونه با دوتا ماده جفت بخوره)ایا میشه از هر دوتا ماده جوجه های سالم و مراحل جفتگیری سالم را انتظار داشت یا خیر؟؟

  1. اگر فنچ نر با ماده ها رابطه فامیلی نداشته باشه مثلا خواهر و بردار نباشن و به تغذیه کافی و مقوی داشته باشه
   می تونه جوجه های سالم بده
   البته جفت گیری نر با دو ماده به شرطی هستش که نر خودش ماده جدید رو به عنوان جفت قبول کنه ، تضمینی وجود نداره

 125. سلام ببخشید فنج ماده ی من تخم گذاشت ولی فقط تخم زرد رنگ اومد بیرون روکشی سفید نداشت ببخشید دلیلش چی هست

  1. کمبود شدید پروتئین و کلسیم
   حتما برای تغذیه اش از پلت مخصوص فنچ تخم گذار ، میوه و سبزیجات کافی به خصوص کلم و کاهو ، تخم مرغ اب پز و سایر مواد غذایی مقوی استفاده کن

 126. من ی جفت فنچ دارم و یک ماهه ک خریدمشون سروصدا میکنن ولی تا حالا ندیدم جفت گیری کنم اصلا فقط میپزم ب درودیوار قفس و آب زیاد میخورن دلیلش چیه ک هرروز ایشون رو پر میکنم واینکه ما تو جای گرمی زندگی میکنیم و کولرهامون همیشه روشنه ب جز ی اتاق و فنچ هارو گذاشتیم اون اتاق هوای گرم خوبه بهشون یا سرد؟؟

  1. معلومه هوا گرمه که زیاد میخورن
   در و پنجره ها رو باز کن و اگه بازم گرمشون بود، کولر روشن کن
   اما باد مستقیم کولر نخوره بهشون چون سریعا سرما میخورن

 127. سلام یه جفت فنچ خریدم نزدیک دوهفتس الان قشنگ لونه سازی اینا کردن نر هم برای جفت گیری میری ماده فرار میکنه هروقت دیدم برایه جفت گیری رفته نره پشت ماده فرار کرده از جفت خوردنشون مطمعن هستم چون تو لونه باهم میخابن شبا هم دیگه با نوک تمیز میکنن فقط اینه که ماده موقع جفت گیری فرار میکنه

  1. خوب تا زمانی که ماده راضی به جفت گیری نباشه، تخم ها نطفه دار نمیشن و در نتیجه جوجه هم تشکیل نمیشه

 128. سلام ببخشید من یک جفت فنچ دارم اگر یک جفت دیگر بخرم و کنارشون بندازم به جفت شدن اون دوتای دیگه لتمه نمیزنه

  1. بهتر که قفس و لانه و ابخوری و دانخوری جداگانه داشته باشن

 129. سلام
  فنچ ها من لانه ساختن ولی فنج نر پشت ماده قرا نمی گیرید
  علتش چیه ؟
  شب ها و غروب در کنار هم در لانه هم می خوابند

  1. محیط شون رو خلوت کنید و تغذیه کافی داشته باشن تا جفت گیری انجام بشه

 130. سلام استاد وقتتون بخیر.من دو جفت فنچ گلدین دارم نزدیک دوماه خریدم اما تاالان جفتگیری نکردن.فنچ نر شب ها داخل لونه میخوابه اما فنچ ماده اصلا داخل لونه نمیره علتش چی میتونه باشه؟

 131. سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۳ روزه یک جفت فنچ نر و ماده گرفتم
  بیشتر اوقات کنار هم بالای لانه می نشینند
  آیا از نشانه های جفت شدنه ؟

  1. بله
   به تغذیه رسیدگی کنید و مکان ارام و بی سر و صدایی داشته باشن

  1. احتمالا میخوان بیان بیرون
   قفس بزرگتری رو براشون در نظر بگیرید

 132. سلام فنچهای من تخم گذاشتن اما نر همش خواب الودوپف کردس چشماش بزور باز میکنه جدایش کنم مشکلی پیش نمیاد ماده خودش به تنهایی میخوابه روتخم حدود ده روز تخم گذاشتن چه کارکنم

 133. سلام خسته نباشید دو جفت گذاشتم تو ی قفس بزرگ فقط بعد از اینکه تخمشون جوجه میشه غذا ب جوجه ها نمیدن و اونارو از لانه پرت میکنن بیرون چیکار باید بکنم!؟

  1. حتما پرنده نر رو جدا کن
   احتمالا پرنده نر این کار رو میکنه

 134. سلام
  فنج های من چند تا تخم کردند و الان نزدیک سه هفته می گذرد ولی جوجه نشدند.ایا تخم ها خراب شدند.یا باز زمان بیشتری می خواهد تا تخم ها به جوجه تبدیل شوند

  1. سلام
   برای فنچ تا روز ۱۷ – ۱۸ اینا صبر کن و بعد تست کن ببین جوجه داخل تخم هست یا خیر

  1. احتمالا بشه ولی اگه نشد یکی از ماده رو جدا کن و براش یک نر دیگه بخر

 135. سلامن دو جفت فنچ دارم داخل یک قفس دوتا لانه هم گزلشتم براشون دو سه روز اول نمیرفتن داخل لانه باز الا چهارتایی میرن داخل یک لانه. مشکلی نداره؟

  1. بهتر که جفت ها رو جدا کنی و هر کدوم یک قفس جداگانه با ابخوری و دانخوری جداگانه داشته باشن تا مشکلی پیش نیاد

 136. سلام استاد خسته نباشید.آقا آیا میشه فنج سیلور بیل آفریقای را با فنج معمولی جفت زد.نر هستش جسه اونم به اندازه فنج معمولی یا همان زبرا است ممنون میشم راهنماییم کنین.

 137. سلام استاد آقا آیا میشه فنج سیلور بیل آفریقای را با فنج معمولی یاهمون زیرا جفت زد.نر هستش.خیلی هم آواز میخونه .آیا کسی تا حالا این کارا کرده.چون جسش.اندازه همون فنج معمولیه.ممنون میشم راهنماییم کنین.

 138. سلام استاد من فنچم رو ۳روزه خریدم روزه دوم جفت شد بعد از چند روز تخم میذاره اصلا داخل خونه نمیرن من چوپ پنبه رو از همونجا با خونه خریدم

  1. مدتی طول میکشه تا به محیط جدید عادت کنه و شروع به تخم گذاری کنه
   بهتر که محیط آرام و تغذیه کافی داشته باشن

  2. سلام ۲ روزه فنچ گرفتم .. پیش هم میخابن نره همش ماده هرو با نوک تمیز میکنه ماده خابالود میشه کلی هم میخونه براش مشکلم اینه فقط تو لونه نمیره جفت گیری نمیکنن

 139. سلام استاد من فنچم رو ۳روزه خریدم روزه دوم جفت شد بعد از چند روز تخم میذاره

  1. اگه تغذیه خوب باشه و محیط ارومی داشته باشن حدودا بعد از یک الی دو هفته تخم میزاره

   1. سلام من دو تا فنج دارم که نر و ماده هستنده من هر روز بهشون آب و ارزن تازه و تخم مرغآب پز تازه براشون میدم ولی الان بعد از یک هفته هنوز جفت نشدن چیکار کنم؟

    1. از میوه و سبزیجات مانند کلم و کاهو هم استفاده کن
     کف دریا بذار داخل قفس شون
     پرنده ماده باید پروتئین و کلسیم کافی دریافت کنه

 140. حجت
  سلام استاد من یه جفت فنج دارم دوتا دونه تخم گذاشته در مدت ۴روز به هیچ عنوان نمیره بخابه روش امکان داره وقتی که همه تخم های را کرد بخابه یا نه

 141. بخشید از کجا بفهمم که فنچ نر من براش بچه میشه یا نمیشه

 142. سلام من ۱ جفت فنچ دارم تمامی علائم جفت گیری رو که گفتیت دارد فقط به لانه نمی روند

  1. حتما در داخل لانه از پوشال نرم استفاده کن و محیط شون کاملا اروم و بدون سر و صدا باشه

 143. سلام .من یه جفت فنج دارم که جدیدا بعداز دو ماه ماده خیلی بیشتر داخل لونه میره و میشینه .
  از حالا به بعد چه غذاهایی باید بدم و چه زمانی بدم بهتره .؟ خاک رس رو چجوری باید بدم ؟ چه غذاهایی کلسیم داره ؟ گردو رو اسیاب کردم دو روز یک بار مقدار کمی بهشون میدم خوبه؟

  1. خاک رس چرا میدید؟
   از میوه و سبزیجات به صورت خرد شده استفاده کن
   انواع دانه ها را به صورت مخلوط بده
   ارزان ، کتان، کافشه و تخم آفتابگردان و شاهدانه و …
   اگه میتونی از پلت مخصوص پرنده های زینتی هم استفاده کن

 144. سلام من دوتا فنچ داشتم یکی از اونا مرد چون پاش یه جوری شده بود نر از خودش صداهای عجیب درمیاورد بعد ما یه ماده امپاختیم پیشش امکان داره باهم جفتشن

  1. مدتی باید بگذره تا به هم عادت کنن
   محیطشون باید اروم باشه و تغذیه کافی داشته باشن

  1. بستگی به مقبولیت نر و ماده توسط یکدیگر داره
   پرورش دهنده های فنچ اطلاعات بیشتری در این مورد داره

 145. من توی لونه فنچ حا پنبه گوزاشتم بیرون نریختن که حیچ چاله هم درست کردن الانم نرو ماده باحم داخل لونه خابیدن فقد نمیدونم کی جفت گیری میکنن و تخم میزارن

  1. محیط گرم و ارومی رو براشون فراهم کنید.
   تغذیه کافی هم داشته باشن
   رفت و امد ها به محل نگهداری پرنده ها رو هم کم کنید
   چراغ ها هم تا ۱۲ شب روشن باشه

 146. سلام ۲ تا فنچ دارم یکی نر و یکی ماده ۱ روزه گرفتمشون با هم تو لانه نمی رند
  نکنه هم را نمی پسندند البته چون تنها اند فقط این دو تا برای هم اند چه کار کنم

  1. مدتی باید از هم جدا باشن و از دور همو ببینن
   برای ماده هم حتما لانه بذارید
   بعد که برای هم بی قراری کردن نر رو بنداز تو قفس ماده

   1. سلام من یه جفت فنچ دارم ژکی سفید یکی هم رنگی رنگی هست نر ماده توی لونه میرن روی چوب پیش هم میخوابن هر روز براش اب میزارم میرن حمام ولی تخم نمیزارن دلیلش چیه

    1. فقط آب کافی نیست، حتما باید تغذیه کافی با استفاده از انواع دانه ها میوه و سبزیجات و پلت مخصوص رو داشته باشن تا کاملا آماده جفت گیری بشن

 147. سلام استاد بزرگوار من دو تا جفت فنچ دارم توی یه قفس نسبتاً بزرگ نگه داشتم بعدش که اینا هر دو جفت توی لانه های خودشان تخم گذاشتن یک جفت از آنها روز ها بر روی تخم می‌خوابند و دیگه شب ها نمی‌خوابند روی تخم اون یکی جفت دیگه شب ها می‌خوابند و روز ها هم اندکی می‌خوابند ممنون میشم استاد راهنمای کنید

  1. باید شبانه روزی بخوابن
   وگرنه تخم ها جوجه نمیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا