درمان لنگیدن پای جوجه مرغ

0

چطور لنگیدن پای جوجه مرغ را درمان کنیم؟

لنگش پا یکی از مشکلات شایع در جوجه مرغ ها است که میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاها این عارضه بصورت ناگهانی در جوجه ها بروز نموده و جوجه ای که قبلا سالم بوده شروع به لنگیدن میکند. برای درمان لنگیدن پای جوجه مرغ ابتدا لازم است که دلیل آن را پیدا کنیم. در این مطلب از سایت چیکن دیوایس تمامی دلایل لنگیدن پای جوجه را با هم بررسی نموده و روش درمان هر یک را توضیح خواهیم داد.

دلایل اصلی لنگیدن پای مرغ

دلایل اصلی که باعث ایجاد مشکل در پای جوجه ها و لنگیدن آنها میشود عبارتند از:

ژنتیک

در جوجه های گوشتی به دلیل عدم تناسب بین وزن گیری و استقامت اسکلتی آنها، مشکل لنگش پا بیشتر پیش می آید. در حقیقت این نوع جوجه ها به دلیل اصلاح نژاد سرعت رشد بالایی دارند و خیلی سریع وزن میگیرند. در حالیکه ساختمان اسکلت آنها به خصوص در بخش پاها ضعیف بوده و تحمل سنگینی وزن بدن آنها را ندارد. در نتیجه جوجه دچار درد پا شده و خواهد لنگید. این مشکل حرکتی با عوامل بیماری زا تشدید پیدا میکند. معمولا جوجه های گوشتی بعد از سن یک ماهگی به بعد بیشتر درگیر این مشکل میشوند. اگر مشکل لنگیدن پای جوجه به خاطر اصلاح نژاد و مسائل ژنتیکی باشد، برای درمان جوجه کار خاصی نمیتوان انجام داد.

شرایط ناموجه در جوجه کشی

شرایط ناموجه در جوجه کشی نیز از جمله دلایلی است که میتواند باعث لنگیدن پای جوجه ها شود. بدین معنی که اگر دما، رطوبت و دیگر مولفه ها به خوبی در زمان جوجه کشی کنترل نشوند، استخون بندی جنین دچار مشکل خواهد شد. یکی از آثار شرایط نامطلوب جوجه کشی عدم تقارن در استخوان های بزرگ می باشد. نتیجه این عدم تقارن استخوان ها نیز ایجاد مشکلات حرکتی و لنگش پا در جوجه ها خواهد بود.

شرایط ناموجه در جوجه کشی - چیکن دیوایسبرای جلوگیری از این موارد خرید دستگاه جوجه کشی با کیفیت لازم میباشد. علاوه بر دستگاه جوجه کشی، کیفیت تخم های نطفه دار مورد استفاده و کیفیت گله مادری نیز مهم است. چراکه اگر تغذیه گله مادری ضعیف باشد یا اینکه تخم های نطفه دار مدت زمان طولانی ذخیره شده باشند، کیفیت مواد غذایی داخل تخم نطفه دار پایین خواهد بود. در نتیجه جوجه حاصل از این چنین تخم های نطفه دار به دلیل تغذیه ضعیف در دوران جنینی اسکلت بندی ضعیفی خواهد داشت و بیشتر دچار لنگش پا خواهد شد.

حمل و نقل

در صورت خرید تعداد زیادی جوجه، به نحوه حمل و نقل آنها باید بسیار دقت شود. زیرا برخی از جوجه ها به علت تکان های شدید در زمان حمل و نقل دچار لنگش پا میشوند.

به همین دلیل توصیه میشود که حمل نقل جوجه ها باید در ظرفیت های کم انجام گیرد تا جوجه ها کمتر آسیب ببینند. در صورتیکه بعد از حمل نقل، جوجه شما دچار لنگش شد، بهتر است که تحرک زیادی نداشته باشد. با تغذیه خوب و استفاده از بستر مناسب، مجددا مشکل لنگیدن پا در این نوع موارد رفع میشود.

استرس

به طور کلی استرس برای طیور و پرندگان بسیار مضر بوده و بر عملکرد و رشد آنها به شدت اثر بد میگذارد. یکی از اثرات استرس و تنش ها بر جوجه ها، افزایش هورمون غدد فوق کلیوی در آنها می باشد. در نتیجه این امر فرایند جذب مواد یا انتقال آنها در بدن جوجه و به ویژه رشد استخوان ها با مشکل اساسی مواجه میشود. بنابراین جوجه هایی که بیشتر در معرض استرس قرار میگیرند، در ادامه به دلیل ضعف استخوان دچار مشکلات حرکتی میشوند.

عفونت و بیماری

عفونت و بیماری - چیکن دیوایسبیماریهای مختلفی باعث لنگیدن پا در جوجه ها میشوند. بعنوان مثال بیماری گامبورو باعث خونریزی عضلانی و لنگش پای جوجه میشود. در مقاله علائم بیماری مرغ و راه های درمان آن بیشتر در مورد این مریضی ها بحث نموده ایم. حتما این مقاله را هم مطالعه کنید.

تراکم بالا یا کمبود فضا و کم تحرکی

نگهداری تعدادی زیادی از جوجه ها در یک فضای کوچک نیز باعث لنگیدن پا در آنها میشود. زیرا در چنین شرایطی جوجه ها تحرک کمتری خواهند داشت و به خاطر کمبود فضا بیشتر لگد مال خواهند شد. به همین دلیل از نگهداری جوجه ها بصورت متراکم در کنار همدیگر خودداری کنید.

نوع بستر نگهداری

اگر کف زمین نگهداری جوجه ها خیس و سخت باشد، پای جوجه ها دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل استفاده از بستر نرم و خشک برای حفظ سلامتی پای جوجه توصیه میشود. مثلا میتوان زیر پای جوجه ها از پوشال چوب یا کاه استفاده کرد.

صدمات فیزیکی

صدمات فیزکی ناشی از افتادن جوجه از ارتفاع، یا لگد مال شدن جوجه یا هر نوع صدمه فیزیکی دیگر نیز میتواند باعث لنگیدن پای آنها شود. در چنین شرایطی ابتدا نوع صدمه باید به دقت مشخص شود. در صورت لزوم میتوان با آتل بندی این نوع صدمات فیزیکی را درمان کرد. در مقاله آموزش آتل بندی پای جوجه نحوه انجام این کار را یاد بگیرید. ولی اگر پای جوجه دچار دررفتگی یا شکستگی شده باشد، بایستی دامپزشک متخصص اقدامات لازم را انجام دهد.

مشکلات تغذیه ای

مشکلات تغذیه ای - چیکن دیوایسکمبود مواد مغذی مثل ویتامین ها و مواد معدنی یکی دیگر از دلایل اصلی لنگیدن پای جوجه مرغ می باشد. به ویژه جوجه هایی که در منزل پرورش داده میشوند، بیشتر در معرض کمبود مواد غذایی قرار میگیرند.

ویتامین D3

کمبود ویتامین دی ۳ و عدم تناسب بین کلسیم و فسفر موجود در جیره غذایی جوجه باعث بیماری نرمی استخوان میشود. کمبود این ویتامین باعث کاهش جذب کلسیم و فسفر نیز میشود. جوجه هایی که کمتر از یک ماه سن دارند بیشتر درگیر این بیماری خواهند شد. از نشانه های این بیماری میتوان به نرم شدن نوک و خمیدگی آن، خمیده شدن ستون فقرات، پاهای قوسی و لنگیدن پا اشاره کرد. استفاده بیش از حد از چربی ها در تغذیه جوجه ها یا وجود سم هایی مثل آفلاتوکسین یا اکراتوکسین نیز باعث میشود که ویتامین دی ۳ در بدن جوجه جذب نشود.

کمبود ویتامین E

کمبود این ویتامین در جوجه ها با علائم مختلفی همراه است. اگر علائمی مثل عدم تعادل در راه رفتن، به پشت یا پهلو افتادن، عقب عقب راه رفتن و تورم زیر پوستی در جوجه مشاهده شود، آن جوجه کمبود ویتامین E دارد. کمبود این ویتامین باعث تحلیل رفتن عضلات نیز میشود و لنگش پا یکی از نتایج آن میباشد.

نکته: روغن های گیاهی یا دریایی غیر اشباع ویتامین e داخل جیره را از بین می برد.

میزان ویتامین E در هر کیلوگرم از دان جوجه باید بین ۵۵ الی ۸۵ واحد باشد.

ماندگاری بیش از حد خوراک باعث میشود که سطح ویتامین e موجود در جیره به شدت کاهش یابد. لذا از دان تازه برای تغذیه جوجه ها استفاده کنید. همچنین خوارک مصرفی جوجه ها نباید بیش از ۴ هفته انبار شود. در مقاله نحوه نگهداری و تغذیه جوجه ها اطلاعات بیشتری یاید بگیرید.

کمبود ویتامین ب

کمبود ویتامین های گروه ب نیز باعث ایجاد مشکلات حرکتی در پای جوجه ها میشود. بعنوان مثال کمبود ویتامین  B1 باعث اختلال در عملکرد مغز حیوان خواهد شد. از نشانه های فقر این ویتامین در بدن جوجه میتوان به کشیدن سر به عقب (همچون حالت جست جو کردن)، فلج شدن بال ها، عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن و لنگش پا اشاره کرد.

یا اینکه کمبود ویتامین ب ۲ نیز اثر مستقیم بر اعصاب سیاتیک، تحلیل رفتن ماهیچه ها و فلج شدن پاها دارد.

همچنین کم شدن ویتامین ب ۳ نیز در جیره غذایی جوجه ها باعث بزرگ شدن و خمیدگی مفصل پا میشود و در نتیجه جوجه به خاطر تورم پوستی دچار لنگش میشود. تراکم بسیار کم پر در بدن جوجه ها نیز یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B3 می باشد.

به طور کلی ویتامین های ب کمپلکس از جمله مواد مغذی بسیار ضروری برای پرندگان میباشد. کمبود هر یک از ویتامین های اعضای این گروه بیماری در جوجه میشود.

یکی دیگر از مواد مغذی بسیار ضروری در جیره غذایی جوجه ها کولین می باشد. کمبود این ویتامین باعث بد شکلی مفصل خرگوشی در جوجه ها میشود. در نتیجه مفصل خرگوشی پای جوجه به طرف خارج بر میگردد و تاندون آشیل متورم خواهد شد.

هرچند که بدن جوجه ها به خودی خود ویتامین ث تولید میکند و طیور نیازی به دریافت این ویتامین ندارد. اما بهتر است که برای جلوگیری از استرس مخصوصا در زمان استرس گرمایی و همچنین برای مستحکم شدن استخون ها این ویتامین نیز به شکل ۱۰۰ میلی گرم در هر کیلوگرم از دان جوجه ها استفاده شود.

مدیریت نور

نور نیز اگر به درستی در سالن پرورش یا محل نگهداری جوجه ها مدیریت نشود باعث مشکل در پای آنها خواهد شد. در چند روز اول معمولا روشنایی ۲۴ ساعته برای جوجه ها نیاز است. اما بعد از ان میزان ساعات تاریکی و روشنایی باید حتما مدیریت شود. به طوریکه ساعات تاریکی نباید از ۸ ساعت کمتر باشد.

جمع بندی

در این مطلب از سایت چیکن دیوایس دلیل لنگیدن پای جوجه مرغ و روش های درمان آن را گفتیم. در بیشتر موارد علت اصلی لنگش پای جوجه کمبود ویتامین و مواد معدنی میباشد. برای رفع این نیاز آنها میتوان از مولتی ویتامین طیور و الکترولیت ها استفاده کرد. در صورتیکه سوالی در این زمینه داشته باشید در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.