تغذیه جوجه یک روزه

0

تغذیه جوجه یک روزه

تغذیه یکی از مهمترین نیازهایی حیاتی طیور میباشد که باید در دوره های مختلف رشد، نوع تغذیه متناسب با سن پرنده انتخاب شود. با توجه به حساسیت دوره جوجگی و افزایش تلفات در این دوره، تغذیه اهمیت دو چندان برابری در سن جوجگی پیدا میکند. از طرفی جیره غذایی که در اختیار جوجه ها و یا مرغ های بالغ قرار میگیرد بایستی تمام نیازهای مواد مغذی بدن پرنده ها را تأمین کند.

کمبود ویتامین ها و یا مواد معدنی آثار مخربی بر سلامت جوجه ها به جای میگذارند و این موضوع به شدت سلامت آنها را تهدید میکند. در این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس به طور کامل در مورد تغذیه جوجه یک روزه بحث نموده ایم. همچنین در این مقاله شما اطلاعات بیشتری در خصوص مقدار دان مصرفی جوجه ها در سنین مختلف به دست خواهید آورد.

زمان شروع تغذیه جوجه یک روزه

 در تغذیه جوجه های تازه متولد شده نباید عجله کرد. زمانیکه جوجه ها توسط دستگاه جوجه کشی و یا مرغ هچ میشوند هنوز کیسه زرده به خوبی جذب بدن آنها نشده است.

کیسه زرده و یا بند ناف در واقع یک منبع غذایی بسیار مغذی برای جوجه ها می باشد که در بدو تولید جوجه ها از طریق آن انرژی میگیرند. جوجه هایی که به تازگی هچ شده اند بایستی حداقل ۲۴ الی ۳۰ سالعت در حالت هچر باقی بمانند.

زیرا دمای دوران هچر گرم بوده و کاملا برای جوجه تازه متولد شده مناسب است. اگر سعی کنید سریعتر از زمان گفته شده جوجه ها را از داخل دستگاه جوجه کشی بیرون بیاورید، سایر تخم هایی که هنوز هچ نشده اند تلف خواهند شد.

همچنین اگر به جوجه تازه متولد شده آب و غذا بدهید، کیسه زرده به طور کامل جذب بدن او نخواهد شد و پرنده دچار عفونت میشود. عفونت کیسه زرده به راحتی میتواند جوجه ها را به پای مرگ بکشاند. لذا سعی کنید تا قبل از ۳۰ ساعت به جوجه ها، آب و یا دان ندهید. در روز اول جوجه های به مکان گرم نیاز دارند.

تغذیه جوجه ها بعد از گذشت ۲۴ الی ۳۰ ساعت

وقتیکه حداقل یک شبانه روز از زمان هچ جوجه ها گذشته باشد بهتر است که آنها را ابتدا با آب شیرین تغذیه نمود. برای این منظور به هر یک لیتر آب، ۱۰ گرم شکر اضافه نموده و آن را خوب هم بزنید تا در داخل آب حل شود. سپس این محلول آب شیرین را در ظرف های آبخوری بریزید تا جوجه ها از آن بنوشند. ظرف آبخوری باید متناسب با جثه جوجه ها باشد.

اگر آبخوری بزرگ است، جوجه ها به هنگام آب خوردن داخل آن افتاده و هم آب را آلوده میکنند و هم در معرض سرماخوردگی قرار میگیرند. همچنین لبه آبخوری نباید به قدری بلند باشد که جوجه ها نتوانند از آب داخل آن استفاده کنند.

تغذیه جوجه ها بعد از گذشت 24 الی 30 ساعتتوجه داشته باشید که گرسنگی بیش از حد نیز برای سلامت جوجه ها خطرناک می باشد و بهتر است حتما بعد از ۳۰ ساعت تغذیه آنها را شروع کنید.

تغذیه جوجه ها در ابتدا باید مقدار زیادی پروتئین داشته باشد. به همین منظور توصیه میشود جوجه ها را با جیره استارتر تغذیه نمایید که حاوی ۲۳ درصد پروتئین است.

جیره استارتر و یا پیش دان به شکل آردی و مش می باشد. این فرم جیره باعث تحریک اشتهای جوجه ها شده تا جوجه به حداکثر میزان رشد دست یابد. جیره پیش دان به صورت فرموله تهیه میشود و مواد تشکیل دهنده آن شامل ذرت، سویا،انواع مواد مغذی و ویتامین و مواد معدنی می باشد.

البته پیش دان مرغ به فرم کرامبل با قطر ۲ میلیمتر نیز در بازار به فروش می رسد. این دان تقریبا تمامی احتیاجات غذایی جوجه ها را شامل بوده و به رشد آنها بسیار کمک میکند.

جوجه ها حداکثر تا سن دو هفتگی با جیره استارتر تغذیه میشوند. در انتهای دو هفته وزن جوجه ها به کمک جیره پیش دان به ۳۰۰ الی ۳۵۰ گرم می رسد.

تغذیه جوجه ها در سن دو هفتگی

بعد از گذشت دو هفته بهتر است که جوجه ها با جیره میان دان تغذیه شوند. جیره میان دان به رشد دان نیز معروف است. این جیره حاوی ۲۰ درصد پروتئین بوده ولی انرژی زیادی دارد.

دان رشد نیز به مدت دو هفته مصرف میشود و زمانیکه جوجه ها به سن ۳۰ روزگی رسیدند، دان ها مجددا تغییر پیدا میکند. فرم دان رشد نیز به شکل پلت بوده ولی قطر آن بیشتر از قطر دان استارتر است. قطر دان رشد به طور متوسط ۳ میلیمتر است.

تغذیه نیمچه ها تا سن ۴۰ روزگی

جوجه ها از سن یک ماهگی به بعد به مدت ۱۰ روز با جیره میان دان تغذیه میشوند. جیره میان دان و یا جیره رشد ۲، حاوی ۱۵ درصد پروتئین بوده ولی انرژی بالایی دارد. فرم این دان نیز به شکل پلت درشت می باشد.

جیره پایانی

جیره پایانی سایز بزرگتری دارد و به شکل پلت با قطر ۴ میلیمتر میباشد. مصرف این دان تا زمان کشتار مرغ ها ادامه دارد.

تغذیه خانگی جوجه های یک روزه

اگر نمیتوانید برای جوجه ها دان پیش دان تهیه کنید، میتواند از برخی غلات و دانه ها برای تغذیه آنها استفاده کنید. غذای جوجه ها باید به شکل خرد شده و ریز باشد. همانطور که گفته شد پیش دان به فرم آردی تهیه میشود.

در منزل برای نگهداری جوجه مرغ و تغذیه آنها میتوان از پودر سویا، پودر نان خشک، تخم مرغ آب پز شده (به صورت ریز)، پودر گندم و غیره استفاده کرد. البته در این روش تغذیه مطمئنا جوجه ها تمام مواد مغذی لازم را دریافت نخواهند کرد. بنابراین توصیه میشود از مکمل های غذایی نیز تحت نظر دامپزشک در تغذیه جوجه ها استفاده کنید.

تغذیه خانگی جوجه های یک روزهدر تغذیه جوجه ها کمی سنگ ریزه نیز در اختیار آنها قرار دهید. پرندگان اندامی به نام سنگدان دارند که این عضو از بدن آنها باعث هضم و جذب بهتر غذا می شود. همچنین برای تأمین کلسیم مورد نیاز جوجه ها میتوان از پودر پوسته تخم مرغ و یا پودر صدف دریایی استفاده کرد.

در سنین مختلف جوجه ها روزانه چقدر دان مصرف میکنند؟

دان مصرفی جوجه ها باید به صورت دقیق کنترل شود. مخصوصا اگر در زمینه پرورش مرغ بومی فعالیت میکنید اگر روزانه هر قطعه جوجه فقط مقدار کمی دان هدر دهد، بخش زیادی از درامد شما تبدیل به هزینه جاری خواهد شود و ممکن است کسب و کارتان توجیه نداشته باشد.

بعنوان مثال یک گله ۱۰۰۰ قطعه ای را در نظر بگیرید که هر جوجه روزانه ۱۰ گرم دان بیشتری مصرف میکند.

لذا تمام جوجه ها روزانه ۱۰ کیلو دان بیشتری مصرف خواهند کرد که ماهانه ۳۰۰ کیلو دان میشود. هم اینک قیمت هر کیلو دان مرغ ۳۵۰۰ تومان است که با این حساب پرورش دهنده هر ماه، یک میلیون تومان بیشتر برای تغذیه مرغ ها هزینه خواهد کرد.

در گله های تخمگذار نیز مصرف بیش از حد دان باعث چاقی زودرس شده و باعث کاهش تخمگذاری پرنده میشود که نتیجه آن کاهش سودآوری این شغل خواهد بود.

بنابراین بسیار مهم است که جوجه ها و نیمچه ها به مقدار دقیق دان مصرف کنند. برای جلوگیری از پرت دان نیز استفاده از دانخوری های استاندارد و متناسب با جثه مرغ ها الزامی است.

در جدول زیر میزان دان مصرفی جوجه ها را در سنین مختلف مشاهده میکنید:

سن به هفته

دان مصرفی گله های تخمگذار در روز

دان مصرفی گله های گوشتی در روز

۱

۱۰ گرم

۲۱ گرم

۲

۱۷ گرم

۴۵ الی ۵۰ گرم

۳

۲۳ گرم

۸۰ گرم

۴

۲۹ گرم

۱۱۴ گرم

۵

۳۴ گرم

۱۵۰ گرم

۶

۳۷ گرم

۱۷۰ گرم

۷

۴۱ گرم

۲۱۴ گرم

۸

۴۵ گرم

۹

۴۹ گرم

۱۰

۵۳ گرم

میزان دان مصرفی گله های تخمگذار از سن ۱۰ هفتگی به بعد روزانه ۴ الی ۵ گرم افزایش پیدا میکند.

عوارض کمبود ویتامین ها و مواد مغذی در جوجه ها

همانطور که گفته شد بهترین تغذیه برای جوجه ها، دان های آماده می باشد که به صورت فرموله شده تهیه میشوند. زیرا این نوع دان ها تمام مواد غذایی و ویتامین های ضروری مورد نیاز جوجه ها را شامل می باشند.

اگر جیره غذایی جوجه ها ضعیف باشد و مواد معدنی و تامین های لازم را نداشته باشد مشکلات زیادی در جوجه ها به وجود می آید.

عوارض کمبود ویتامین ها و مواد مغذی در جوجه هابعنون مثال کمبود ویتامین a در جوجه ها باعث شب کوری و کاهش رشد انها میشود.

کمبود ویتامین d و ویتامین k باعث کم خونی، نرمی استخوان، انحنا در پاها و تأخیر در رشد میشود.

کمبود ویتامین های ب کمپلکس نیز باعث بروز مشکلاتی همچون فلج شدن، اختلالات عصبی، پر دراوری ضعیف، رشد ضعیف، کاهش اشتها، بی حالی و … میشود.

تعداد دفعات دان دهی به جوجه ها

در هفته های اولیه جوجه ها در طول روز بایستی ۶ وعده در روز غذا مصرف کنند. بنابراین دان مصرفی آنها را طوری توزیع کنید که در ۶ وعده بتوانند مصرف کنند. نیمچه ها نیز در طول روز ۴ الی ۵ وعده دان مصرف میکنند.

اهمیت آب در تغذیه جوجه ها

در تمام مراحل تغذیه باید جوجه ها همیشه به آب تازه و گوارا دسترسی داشته باشند. تشنگی برای جوجه ها غیر قابل تحمل بوده و خیلی زود باعث تلف شدن آنها میشود.

همچنین آب آلوده میتواند باعث شیوع بیماری های مختلف در بین جوجه ها شود. لذا پیشنهاد میشود که آبخوری ها را روزانه دو مرتبه چک نمایید و اگر نیاز به تمیزکاری و نظافت داشته باشند حتما آنها را شست شو داده و مجددا با آب تازه پر نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.