حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

  • 044.32387133
  • 044.32379188
  • 09144485590
  • 09143883380
  • 09126756145

دلایل کانیبالیسم در طیور

کانیبالیسم طیور

دلایل کانیبالیسم در طیور

کانیبالیسم طیور

 

دلایل کانیبالیسم در طیور

۱- شلوغی بالای سالن پرورش طیور : شلوغی بیش از حد باعث در تنگاتنگ قرار گرفتن طیور در کنار هم می گردد. در این هنگام نوک زدن ممکن است آغاز گردد.

۲- دما: دمای بالای سالن پرورش طیور ، پرنده را ناراحت کرده و ممکن است باعث نوک زدن به یکدیگر گردد.

۳- نور: نور با روشنایی بالا سالن نوک زدن پرنده را افزایش می دهد. همچنین کانیبالیسم در نور روز یا نور کم سالن بسیار کمتر روی میدهد.

۴- جنسیت و سن : نوک زدن به انگشت پا ، منقار و پر، بیشتر در جوجه ها و نوک زدن به مقعد، سر و بال بیشتر در پرنده های بالغ روی می دهد .

۵- تهویه و ضد عفونی سالن پرورش طیور : تهویه و ضد عفونی ضعیف سالن به شدت چشم ها و سوراخ بینی را تحریک کرده که از مهمترین عوامل نوک زنی می باشند . بستر را باید همیشه خشک نگه داشت چرا که بستر خیس یا مرطوب باعث چسبیدن و انباشتگی مدفوع به انگشتان پای جوجه ها میشود .

۶- تجهیزات و وسایل : آبخوری ها و دانخوری های با شکل نامناسب و لبه های بسیار تیز باعث ایجاد زخم در طیور میشود که در نوبه خود نقطه شروع کانیبالیسم می باشد.

۷- حشرات و انگل ها : کرم ها، شپشک ها و انگل ها می تواند باعث خارش، تنش عصبی و نوک زنی پرها گردد.

۸- تهاجم ناشی از قلمرو یابی: اکثر پرنده های نر در سن بلوغ یا موسم جفتگیری بشدت مهاجم شده و در کنار آن شلوغی و تراکم بیش از حد یا فضای کوچک جفتگیری می تواند باعث بروز حاد نوک زنی گردد.

۹- تغذیه: مهمترین عامل بروز کانیبالیسم را می توان در تغذیه بررسی نمود. جیره های غذایی با میزان انرژی بالا و فیبر پایین باعث بروز کانیبالیسم میگردد.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • محسن شهرباف ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۲:۵۸:۱۲

    سلام،ممنون از راهنمائی ها وراهکارهای مفیدتون.میخواستم بدونم راهکاری وجود داره برای جوجه هائی که از تخم بیرون اومدن ولی هنوز زرده را تو نکشیدن؟ممنون میشم در صورت امکان زودتر جوابمو بدین.
    باتشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.