حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

خروس لاری:زیستگاه اولیه ی مرغ و منشاء نژاد لاری

خروس لاری

خروس لاری

خروس لاری:زیستگاه اولیه ی مرغ و منشاء نژاد لاری

خروس لاری

خروس لاری:زیستگاه اولیه ی مرغ و منشاء نژاد لاری

زیستگاه اولیه ی مرغ و منشاء نژاد لاری
اجداد اولیه مرغ، در مرکز و جنوب هندوستان یعنی هیمالیا، برمه، سیلان، جزایر مالزی، جنوب جاوه و سوماترا به صورت وحشی زندگی می کرده است. در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، مرغ، به صورت نیمه وحشی به ایران وارد شد. سپس یونانیها در حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد در ایران با مرغ آشنا شده و آنرا به یونان برده و از آنجا به اروپا وارد شد. پس از کشف قارهای آمریکا، مرغ از اروپا به آمریکا رسید و در حال حاضر در اکثر نقاط دنیا پراکنده است. ابتدا مرغ بر اساس نوع تولید (گوشتی، تخمگذار و دو منظوره) تقسیم بندی می شد ولی در سال ۱۸۷۳ اتحادیه مرغداران آمریکا، مرغ های جهان را براساس مناطق مختلف دنیا طبقه بندی نمود. بنابراین مرغ های بومی ایران جزو دسته ی مرغان آسیایی و نژادهای شرقی قرار گرفتند. تاریخ ایران باستان از علاقهای شدید ایرانیان به پرندگان و مخصوصاً نگهداری مرغ و خروس حکایت میکند. ایران پس از هندوستان مهد اولیه پرورش و صادرات طیور اصلاح شده بوده. اصلاح نژاد در روزگاران قدیم در حد تبدیل حیوانات وحشی به اهلی معنی می شده و ایرانیان در این مقوله زحمات زیادی کشیدند. مرغان بومی در ابتدا حدود ۱۵ تخم در یک سال تولید می کردند و در واقع آن هم برای تولید مثل بوده است ولی در حال حاضر و در نتیجه اقدامات اصلاح نژادی روستائیان نگه داری و تکثیر مرغان پر تولید و حذف تدریجی مرغان کم بازده، مرغان بومی معمولی حدود ۸۰ تخم تا ۱۲۰ تخم در سال تولید می کنند. بدون تردید مرغ و خروس لاری که در حال حاضر از جمله نژادهای خالص ایرانی محسوب می شود از نژاد مالای، منشاء گرفته که زادگاه آن آسیای جنوب شرقی است. نقل است که دریانوردان انگلیسی در
ابتدای نیمه دوم قرن شانزدهم میلادی , عامل این جابجایی بودند.در آن روزگار مبادله ی پایاپای کالا نیز رواج داشت.دریانوردان انگلیسی که تعداد قابل توجهی از مرغ و خروس نژاد مالای را از آسیای جنوب شرقی به مقصد انگلستان با خود حمل می کردند تعدادی از انها را در سواحل خلیج فارس با کالاهای مورد نیاز خود مبادله نمودند.
این نژاد بعدا در منطقه ی لاره تحت تاثیر عوامل محیطی و با همت اهالی منطقه به فراوانی رسید و از آنجا با نام جدید (مرغ و خروسی لاری) به سایر نقاط کشور ارسال شد. فرم بدن و خصوصیات رفتاری منحصر به فرد نژادلاری باعث شد این پرنده بسیار مورد توجه علاقمندان قرار گیرد. آنها با هدف حفظ خصوصیات این نژاد سعی می نمودند از آمیخته گری آن با نژادهای دیگر خودداری کنند و اگر احیاناً این آمیخته گری صورت میپذیرفت، نتاج آن در اولویت حذف قرار میگرفت. بنابراین نژاد اصیل لاری با قیمتی بالاتر، بین افراد مبادله و حفظ می شد. در حال حاضر در بسیاری از مناطق جهان مخصوصاً بسیاری از کشورهای آسیایی و مشخصاً کشورهای در جنوب و شرق و مناطق مرکزی آسیا مانند مالزی، اندونزی، هندوستان، پاکستان، افغانستان، و ترکیه و حتی بعضی از کشورهای اروپائی افرادی به پرورش و نگهداری نژادهای جنگجو که نام محلی خودشان را دارند و عموماً منشاء آنها از همان نژاد مالای می باشد) و در ایران در مناطق شمالی، جنوبی، شرق و غرب و بخصوص در مرکز کشورمان پرورش دهندگانی با شور و اشتیاق به نگهداری و پرورش این نژاد ارزشمند
مشغولند.درتهران و بعضی از مناطق از مناطق دیگر این افراد خود را ” عشقباز ” می نامند.بدین معنی که عاشق پرندگان خود هستند.علاقه ی بعضی از این افراد در حدی است که پرندگان خود را مانند نزدیکان خود دوست دارند و بسیاری از اوقات روزمره را برای نگهداری و تماشای آنها صرف می کنند.

خروس لاری – جوجه کشی لاری

خروس لاری - جوجه کشی لاری

خروس لاری:زیستگاه اولیه ی مرغ و منشاء نژاد لاری

تخم خروس لاری

چشم انداز آینده و اقدامات لازم :
در مقالات سایت در رابطه با اصول و مدیریت پرورش مرغ و خروس لاری صحبت خواهد شد و در نوشته های آینده سعی خواهد شد اطلاعات سودمندی در رابطه با شناخت مرغ و خروس لاری ارائه گردد تا در آغاز , اساس کار به صورت اصولی بوده و بر پایه ی مرغ و خروس اصول اصیل و ارزشمند اقدام شود.در ابتدا لازم است برای اینکه تاکید گردد که با عنایت به بررسی های انجام شده در مقاله ی عرضه و تقاضای این پرنده و با توجه به الگوی پیشنهادی در این مقالات ( یعنی نگهداری و پرورش ۴۸ و ۳۶ مرغ و حداقل ۳ خروس لاری بالغ به عنوان پرنده مولد ( سود حاصله در مراحل مختلف بسیار قابل توجه بوده و می تواند به عنوان یک شغل برای جوانان جویای کار مطرح باشد.ولی در بدو کار ذکر چند نکته ضروری است تا در ابتدا چشم انداز تولید و درآمد واحد در آینده مشخص شود.
اولین قدم، در نظر گرفتن مکان و جایگاهی برای پرورش است. واقعیت این است که نمی توان گوشه ای از حیاط منزل، یا پشت بام و زیر زمین را برای این منظور در نظر گرفت. یک واحد نیمه صنعتی، باید در مساحتی کافی و در مکانی خوش آب و هوا و به دور از واحدهای مرغداری و موسسات آلاینده هوا بنا شود. قدم بعدی تهیه ی پرندگان مولد است. در حالت عادی ۴۸ مرغ و خروس نیاز داریم، ولی اگر در تهیه خروس های اصیل مشکل داریم می توانیم بجای ۸ خروس، تنها از ۳ خروس استفاده نمائیم. خروس ها به صورت دوره ای مرغها را تلقیح خواهند کرد.اصالت جوجه های تولیدی به مقدار ۵۰ درصد بر عهده ی مرغ و ۵۰ درصد بر عهده ی خروس است. بنابراین همانگونه که برای گرفتن نسل مرغوب، به خروس خوب توجه داریم باید مرغ اصیل هم داشته باشیم. مرغی که پدرش خروسی ارزشمندی بوده، خصوصیات پدرش را از طریق تخم به جوجه هایش منتقل می کند. خروسی لاری اصیل به قیمت بسیار بالا عرضه میشود ولی از آنجائیکه می توان فقط با تعداد خروس تمامی مرغ ها را تلقیح نمود، تهیه ی آنها فشار زیادی از نقطه نظر مالی بر متقاضی تحمیل نمی کند. توصیه می شود هنگام تهیه پرندگان حتماً از کمک و مشورت افراد خبره استفاده شود. – در مرحله سوم، باید پیش بینی های لازم را برای تهیه ی خوراک، آب، نیاز حرارتی و برق مصرفی واحد پرورش داشته باشیم.
اقدام چهارم نیروی کار است.یک واحد نیمه صنعتی با خصوصیات مشروح فوق توسط یک نفر براحتی اداره میشود.این شخص می تواند مالک واحد باشد.در غیر اینصورت باید هزینه ی بکارگیری کارگر را نیز محاسبه کرد.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • حبیب اتش بار ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۲:۰۵:۱۷

    لاس وگاس کیلو چنده فقط خروس لاری شماره یک مال ایرانه صب کن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.