حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با نژاد خروس لاری

نژاد خروس لاری

معرفی انواع نژاد خروس لاری

نژاد خروس لاری بر خلاف خروس های معمولی دارای روحیه جنگ آوری و شجاعت بالایی می باشد. این خروس ها از زمان های بسیار قدیم محبوب بوده و سابقه نبرد انداختن بین خروس لاری ها به چندین هزار سال قبل بر می گردد و اولین بار در یونان این رسم بنا شد، یعنی فرماندهان جنگ در مقرهای نظامی، خروس های جنگی را به جان هم می انداختند تا حس جنگاوری سربازان با دیدن این صحنه ها تقویت گردد.

در اصل این خروس ها، خروس جنگی یا همان GameFowl نامیده می شوند و در ایران اصطلاحا به آنها ” خروس لاری ” گفته می شود. منشا کلمه لاری از شهری بنام لار در استان فارس نشات گرفته زیرا بیشتر خروس های جنگی در این شهر پرورش می یابند و هم اکنون نیز در بسیاری از استان های کشور مانند اردبیل، گیلان، مازندران و … این فرهنگ یعنی جنگ انداختن بین خروس ها رواج یافته و بر روی خروس برنده شرط بندی می کنند.

نژاد خروس لاری ها دارای مقاومت بسیار بالایی در جنگ تن به تن هستند و گاها نبرد بین خروس ها تا چندین ساعت هم به طول می انجامد و حریف مغلوب یا سرانجام کشته شده و یا به صورت بیهوش شده با سر و گردن و بال و پر های خونی از میدان خارج می شود. در این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس می خواهیم شما را با انواع نژاد های خروس لاری آشنا سازیم، لطفا با ما همراه باشید.

در این نوشته خواهیم خواند :
در این نوشته شما را با خصوصیات ظاهری و رفتاری خروس لاری و در کل خروس جنگی ها آشنا خواهیم نمود، سپس به معرفی مهم ترین و شناخته شده ترین نژاد های آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله خواهید خواند که مهم ترین نژاد های خروس لاری نژاد های مالای و مالاگاچ هستند که نژاد های خروس لاری ترک، افغان، شامو، هندی، برزیلی و … از این نژاد ها نشات گرفته اند، هم چنین مفهوم دانگ را در این تحریریه خواهید اموخت.

 

 

"<yoastmark

 

خصوصیات ظاهری نژاد خروس لاری یا همان خروس جنگی

ظاهر این خروس ها با خروس های معمولی متفاوت است و نژاد خروس لاری که خاص می باشد طرفداران بسیاری دارد.  آنها دارای قامتی کشیده و سینه ای رو به جلو و پهن هستند. بال های خروس لاری محکم به پشت چسبیده و پر های دم نسبت به بدن خروس زاویه ۴۵ درجه به خود گرفته است. اکثرا دارای سر و گردنی بدون پر هستند و اصطلاحا حالت ماری شکل به خود گرفته اند و انتهای گردن آنها در بدنشان فرو رفته است. اکثر آنها منقاری محکم و متمایل به زرد دارند، هم چنین قطر ساق و ران پا نسبت به خروس های معمولی کلفت تر می باشد، دو ابزار اصلی خروس لاری در مسابقه پاها و منقار او هستند، بنابراین کاملا طبیعی است که این دو عضو کاملا قوی و محکم باشند.

خروس های لاری دارای قد و اندازه متفاوتی هستند که با دانگ سنجیده می شود و هر چه خروسی دانگ بیشتری داشته باشد، احتمال پیروزی او در میدان بیشتر است. مثلا خروسی با قد ۹۰ سانت به بالا ۶ دانگ، ۸۵ سانت ۵/۵ دانگ، ۸۰ سانت ۵ دانگ، ۷۵ سانت ۴/۵ دانگ، ۷۰ سانت ۴ دانگ، ۶۵ سانت ۳/۵ دانگ، ۶۰ سانت ۳ دانگ می باشد، در حالت کلی خروس لاری ها بین ۳ الی ۶ دانگ قد دارند. اکثر خروس لاری ها شکل و شمایل مشابهی دارند و تنها تفاوت آنها در قد، میزان مهارت، رنگ پر ها و نوع تاج و ریش آنها می باشد. در ادامه برخی از معروف ترین نژاد های خروس لاری و خروس جنگی را خدمت تان معرفی خواهیم کرد.

 

انواع نژاد خروس جنگی

همانطور که گفته شد خروس های لاری فقط در ایران شناخته شده است و در جهان این خروس ها را با نام خروس جنگی می شناسند، برخی از معروف ترین نژاد خروس جنگی عبارتند از:

 

۱- خروس جنگی SWEATER

 

خروس جنگی sweater2
خروس جنگی sweater

 

پر های بدن این خروس غالبا شرابی و مشکی می باشد، یعنی در قسمت سر و گردن و سینه این خروس پر های شرابی و در قسمت زیرین بدن مانند شکم، زیر بال ها و ران ها پر های سیاه و قهوه ای سوخته وجود دارد، هم چنین پر های دم این خروس جنگی ترکیبی از رنگ سفید و سیاه می باشد. پر های بال و دم این خروس بسیار بلند بوده ولی بر خلاف سایر نژاد ها فاقد تاج و ریش می باشد.

این خروس جنگی دارای قدرت جنگاوری بالایی می باشد که نهایتا حریف خود را وادار به تسلیم می کند، کاملا بی رحمانه به حریف خود حمله می کنند تا او را از پای در بیاورد و تنها هدف او حمله می باشد. این خروس هم در هوا و هم در زمین ضربه های محکمی را به حریف میدانی خود وارد می کند.

 

۲- خروس جنگی LEMON

 

خروس جنگی LEMON
خروس جنگی LEMON

 

این خروس جنگی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد sweater دارد ولی با این تفاوت که دارای تاج و ریش می باشد و در قسمت دم این پرنده پرهای سفید کمتری مشاهده می شود یعنی فقط در قسمت ابتدایی دم می توان تکه ای از پر های سفید را دید. هم چنین پرهای گردن و سینه این پرنده ترکیبی از رنگ های قهوه ای و زرد می باشد.

این خروس جنگی محبوب مردم منطقه باکلود واقع در فیلیپین می باشد و هم چنین از قدیمی ترین خروس جنگی های مورد علاقه دوک های انگلیس بوده است، شهرت این خروس جنگی به دلیل حمله هوشمندانه آن و قابلیت جاخالی دادن و پرواز عمودی آن است.

 

۳- خروس جنگی GREY

 

خروس جنگی GREY
خروس جنگی GREY

 

این خروس جنگی دارای پر هایی خاکستری، سفید مایل به زرد، مشکی و آبی تیره در بدن خود می باشد بطوریکه می توان گفت که پر های قسمت سر و گردن و پشت او ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری می باشد و پرهای قسمت  سینه، دم و زیر شکم نیز ترکیبی از پرهای سیاه و آّبی تیره و براق می باشد. این خروس نیز مانند sweater بدون تاج و ریش می باشد و در قسمت ابتدایی دم خود تعدادی پر سفید دارد.

این خروس کشنده ترین خروس می باشد زیرا حمله ای بسیار وحشیانه و پرخاشگرانه دارد و تا زمانی که حریف خود را از پای در نیاورد، دست از کار نخواهد کشید.

 

۴- خروس جنگی ASIL

 

خروس جنگی ASIL
خروس جنگی ASIL

 

این خروس دارای گونه های مختلفی هستند، برخی دارای رنگ های قهوه ای و سیاه و برخی دارای رنگ های زرد و قهوه ای و برخی نیز مانند گونه فوق دارای رنگ های قهوهای روشن خال خالی و قهوه ای سوخته در بدن خود می باشد. این خروس ها نیز همانند خروس لاری دارای بدنی کشیده و سینه ای رو به جلو می باشد و برخی دارای تاجی کوتاه، برخی نیز بدون تاج هستند.

این خروس در کشورهای آسیایی بخصوص هند و پاکستان و ایران دارای ارزش بالایی می باشد، کلمه اصیل ذاتا عربی می باشد و برای پرنده های دارای اصل و نسب، نجیب و پاک نژاد کاربرد دارد.

 


 

ویدیو از مبارزه دو خروس لاری

 

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


 

انواع نژاد خروس لاری

کلمه خروس لاری بیشتر در ایران کاربرد دارد و اکثر خروس لاری هایی که در ایران وجود دارد از نژاد مالای و مالاگاچ نشات گرفته است، با این حال برخی از مهم ترین نژاد خروس لاری را خدمت تان معرفی خواهیم کرد:

 

۱- خروس نژاد MALAY (مالای)

 

خروس نژاد MALAY
خروس نژاد MALAY

 

نژاد خروس لاری مالای : خروس مالی یکی از خروس جنگی های آسیایی می باشد که در سال ۱۸۳۰ میلادی از کشور های آسیایی به کشور های اروپایی من جمله انگلستان راه یافت. شهرت این خروس به دلیل نترس بودن آن، تحمل بالا در برابر سرما، گرما و درد، حس جنگاوری بالا و حمله بی رحمانه آن می باشد. این خروس در سال ۱۸۵۳ به عنوان پرنده ای بزرگ و با ساختار ظاهری غیر معمول مورد توجه قرار گرفت. این خروس منشا اکثر خروس جنگی های امروزی مانند خروس جنگی ترک، افغان، شامو، لاری، مالای و … است.

این خروس در رنگ های مختلفی مانند ترکیب قهوهای و سیاه، زرد و سفید، سفید و قرمز و … وجود دارد و اکثر آنها دارای تاجی کوچک و در حد یک توت فرنگی می باشد. در حالت استاندارد وزنی بین ۴/۵ الی ۵ کیلو گرم و قدی معادل ۷۱ سانتی متر یعنی ۴ دانگ دارند، ولی با تقویت رژیم غذایی پرنده و افزودن مقدار زیادی پروتئین و مواد معدنی در تغذیه او و انجام ورزش های استقامتی میتوان قد او را تا ۸۵ سانتی متر نیز افزایش داد یعنی تا ۵/۵ دانگ قابل افزایش است.

 

۲- خروس نژاد MALAGACHE (مالاگاچ)

 

خروس نژاد MALAGACHE
خروس نژاد مالاگاچ

 

نژاد خروس لاری مالاگاچ  : در نژاد مالاگاچ هم مرغ و هم خروس دارای گردنی لخت هستند و خروس مالاگاچ دارای تاجی کوتاه و ریشی بلند است. در بدن این پرنده پرهایی سیاه، قهوه ای و قرمز وجود دارد و همانند سایر خروس ها دارای گونه های مختلفی می باشد. زادگاه این پرنده کشور ماداگاسکار می باشد و از لحاظ قدی بین ۳ الی ۵ دانگ وجود دارند. آنها بدون بال زدن مستقیما به هدف خود حمله می کنند و سرعت فوق العاده بالایی دارند، ولی متاسفانه در مبارزه استقامت پایینی از خود نشان می دهد و امکان شکست در مسابقه زیاد است.

 

۳- خروس جنگی برزیلی

 

خروس جنگی برزیلی
خروس جنگی برزیلی

 

نژاد خروس لاری برزیلی : از ویژگی بارز این خروس پاهای لخت آن است، این خروس نیز همانند سایر گونه ها در رنگ های مختلفی مشاهده شده است ولی فراوان ترین آن دارای پرهایی مشکی و سفید در بدن خود می باشد، جنگاوری و شجاعت این خروس نیز مثال زدنی است ولی متاسفانه این خروس در ایران بسیار کمیاب است.  

 

 

۴- خروس لاری اصیل افغان

خروس لاری اصیل افغان
خروس لاری اصیل افغان

 

خروس لاری نژاد افغان – این خروس لاری با اینکه به نام لاری افغانی شناخته شده است، اما در بسیاری از شهر های ایران به منظور انجام نبرد های میدانی حضور دارد و یکی از بهترین نژاد های همیشه پیروز در میدان است، همانطور که اشاره شد این خروس یکی از نوادگان خروس مالای است و در رنگ های مختلفی مانند قرمز و شرابی، سفید و قهوه ای، سفید و قرمز، سفید و مشکی و … یافت می شود و مانند جد خود یعنی خروس مالای تاج و ریش کوتاهی دارد.

 

۵- خروس لاری اصیل هندی

خروس لاری اصیل هندی
خروس لاری اصیل هندی

 

خروس لاری اصیل هندی – این خروس نیز مانند سایر نژاد ها در رنگ های مختلفی وجود دارند، از جمله ویژگی های ظاهری این پرنده می توان گفت که دارای دمی بلند و رشته رشته هستند و در رنگ های کاملا سفید، قرمز و سیاه، زرد و مشکی و… وجود دارند، اما تجربه نشان داده که این خروس ها استقامت کمی در جنگ های طولانی مدت دارند و در مقابل سایر نژاد ها زود خسته شده و تسلیم حریف خود می شوند،

 

۶- خروس لاری نژاد ترک

خروس لاری نژاد ترک
خروس لاری نژاد ترک

 

خروس لاری نژاد ترک – این نژاد از روحیه جنگاوری بالایی برخوردار است و همانند سایر نژاد های خروس لاری دارای دانگ های مختلفی می باشد که یک خروس لاری شش دانگ بهترین و قهرمان ترین آنها خواهد بود، چرا که به دلیل قد بلند خود بر سایر خروس های کوتاه قد فارغ و پیروز خواهد شد. خروس لاری ترک عمدتا در رنگ های قرمز و شرابی وجود دارند.

 

اگر شما هم یک پرورش دهنده خروس هستید خوشحال میشویم تجربیات خود را با ما و دیگران در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

 

دعوای خروس لاری
دعوای خروس لاری

 

کارشناس وب سایت
دیدگاه کاربران ۵ دیدگاه
 • ناشناس ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۸:۱۰:۰۵

  من مخوام توخم خورس لاری بخرم اززهدن ازکوجابخرم

 • سیدمحمدجواد حسینی ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ / ۴:۴۶:۱۱

  با سلام ،
  من میتونم نژاد افغانی را به ایران بیارم شش دانگ
  به شرط اینکه اصلاح نژادبشه نصف جوجه هاشو میخوام
  میخواهم با مرغ های ماشینی گوشتی نژاد راس قاطی کنید
  چقدر امکان پذیر است؟

 • محمد ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۵:۱۹:۵۳

  سلام و عرض ادب خدمت همه اعضای سایت و کسایی که واقعا عاشق نژاد لاری هستند مثل خودم که حدود ۲۰ساله دارم لاری پرورش میدم و اصلاح نژاد میکنم به اطلاعتون میرسونم که بعضی از مطالب سایت مشکل داره مثلا ،برنده شدن خروس لاری درجنگ ،۵۰درصد به دنگش بستگی داره و مابقی به هزار تا چیز دیگه بستگی داره و همچنین ررمورد نژاد شناسی لاری باید بگم که خصوصیات بعضی نژادها کاملا اشتباه توضیح داده شده
  من این مطالبو گفتم که اطلاعات درست تو سایتتون بزارید وگرنه هیچ قصدو نیت بدی با کسی نداریم ما…
  مالاری بازیم ،عشق بازیم…

  • مدیر سایت ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۰:۲۲

   سلام
   ممنون که وقت گذاشتید.
   بسیار خوشحال میشیم تجربیات خودتون رو در قالب فایل صوتی یا فایل متنی برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتون در سایت درج بشه و علاقه مندان بتونند از تجربه دو ده شما استفاده کنند.

 • سینا ۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۶:۳۶:۵۵

  ببخشید من یه سوال داشتم .
  من یه جوجه خریدم ۶ ماهشه اما نمیدونم چرا خیلی میترسه .
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.