حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

جوجه کشی خروس لاری ، خروسی با قدمتی ۶۰۰۰ ساله

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 4 امتیاز | میانگین 4٫00 از 5
Loading...
image_pdf

آموزش نحوه جوجه کشی خروس لاری

جوجه کشی خروس لاری : خروس لاری نوعی خروس جنگی می باشد که بیشتر در ایران و کشور های همسایه مانند افغانستان ، پاکستان و ترکیه شهرت دارد و تمام جهان آنها را با نام خروس جنگی می شناسند و در زبان انگلیسی نیز GameFowl نامیده می شوند. شاید جالب باشد که بدانید نبرد خروس لاری و نمایش این جنگ قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و در گذشته دور یونانیان برای تحریک حس نبرد سربازارن خود ، نمایش جنگ خروس های لاری را تدارک می دیدند. امروزه نیز تعداد افرد علاقه مند به این نوع نمایش ها کم نیست. البته بحث مشکلات شرط بندی و شرعی این مورد خارج از جوصله این مقاله می باشد ولی پیشنهاد می کنیم مطلب مافیای قمارهای خون آلود را مطالعه کنید.

 

"<yoastmark

با این حال هدف کسانی که از خروس لاری جوجه کشی می کنند ، استفاده از آنها در نبرد و مسابقات میدانی میباشد و کمتر کسی را می توان پیدا کرد با هدف بهره مندی از گوشت ، اقدام به جوجه کشی خروس لاری کند یا آنها را پرورش دهند علاوه بر این هدف کسانی که مرغ لاری نیز پرورش می دهند، فروش تخم نطفه دار انها می باشد و هر تخم نطفه داری که از نطفه خروس لاری های اصیل، افغان، ترک، لار و … تشکیل شده باشد، قیمت بالایی حدود 50 الی 60 هزار تومان خواهد داشت.
طبیعتاً تا زمانی که چنین خریدارانی برای تخم های نطفه دار خروس لاری وجود داشته باشد، هیچ کس خوردن تخم مرغ لاری را بر فروش آن ترجیح نمی دهد. در این نوشته از وب سایت چیکن دیوایس می خواهیم شما را با نحوه جوجه کشی ، بزرگ کردن و در نهایت جنگی کردن خروس لاری آشنا کنیم.
از آنجایی که خروس لاری جزو پرندگان زینتی و بسیار با ارزش تلقی می گردد ، بنابراین افراد معمولا 3 الی 4 عدد تخم نطفه دار خریداری می کنند و برای جوجه کشی درون دستگاه جوجه کشی قرار می دهند. دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی خروس لاری همانند مرغ های معمولی می باشد یعنی دما و رطوبت دوره ستر به ترتیب برابر 37.7 درجه سانتی گراد و 60 درصد و در دوره هچر نیز برابر 37.2 درجه سانتی گراد و 70 درصد می باشد. البته نا گفته نماند از آنجایی شما هزینه بالایی را برای خرید تخم ها داده اید بنابراین برای جوجه کشی نیاز به یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای دارید تا دما و رطوبت را به صورت کاملا دقیق و فازی تنظیم نماید برای این منظور دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور 6 را توصیه می کنیم.

نکات قبل از قرار دادن تخم درون دستگاه

"تخم

در مراحل جوجه کشی خروس لاری برخی تخم ها نیاز به تمیز شدن دارند. همانگونه که سایر تخم ها را قبل از قرار دادن درون دستگاه کاملا تمیز و ضد عفونی می کردید، این تخم های نطفه دار را نیز باید تمیز کنید، بدین منظور باید ابتدا لکه های روی پوسته این تخم ها را با کاردک پاک کنید و سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را کاملا تمیز نمایید و آخر سر درون دستگاه قرار دهید. هرگز تخم ها را نشورید و یا از پارچه خیس یا حاوی مواد شوینده استفاده نکنید زیرا آب یا مواد شوینده باعث از بین رفتن غشای بیرون تخم شده و راه نفوذ باکتری ها به درون تخم آزاد خواهد شد، در نهایت موجب گندیده شدن تخم درون دستگاه خواهد شد.
بعد از تمیز کردن تخم می توانید از گاز فرمالین یا فرمالدهید برای ضد عفونی نهایی تخم استفاده کنید. برای این منظور بایستی تخم لاری را به مدت 24 ساعت درون محفظه ای حاوی گاز فرمالدهید قرار دهید. پس از گذشت 24 ساعت شما می توانید دستگاه جوجه کشی را روشن نموده ، تخم ها را درون آن قرار داده و بر روی دما و رطوبت مورد نظر تنظیم نمایید.

تعیین جنسیت جوجه های یک روزه

تعیین جنســیت لاری
تعیین جنســیت لاری

در صورتی که تمایل به بزرگ کردن مرغ لاری نداشته باشید می توانید جوجه ها را با کمک روش های زیر از هم تشخیص دهید و فقط برای بزرگ کردن و تربیت کردن خروس های لاری وقت بگذارید.

 1. بعد از جوجه کشی خروس لاری و بیرون آمدن آن از تخم ، سرعت رشد جوجه های نر از جوجه های ماده بیشتر است و در ضمن جوجه های نر زودتر از جوجه های ماده از تخم بیرون می آیند.
 2. رشد پر در جوجه های نر زودتر از جوجه های ماده می باشد، برای تشخیص می توانید به پر انتهایی جوجه ها نگاه بیندازید.
 3. بررسی وجود برجستگی در مقعد خروس، معمولا خروس لاری دارای برجستگی دایره ای ، خطی یا سه گانه در مقعد خود می باشد که تشخیص آن کمی مشکل می باشد و نیازمند تخصص است.

اگر شما کسی را نیز سراغ دارید که در تشخیص جنسیت جوجه ها خبره است می توانید جوجه های خود را جهت تعیین جنسیت نزد او ببرید.

همچنین بخوانید :
چرا گروه صنعتی اسکندری انتخاب اول در خرید دستگاه جوجه کشی است

از آنجایی که تعیین جنسیت از طریق برجستگی یا برآمدگی مقعدی کمی مشکل می باشد، بنابراین جدول زیر را برای شما فراهم نموده ایم که در تعیین صحیح جنسیت جوجه لاری ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

دقت در تغذیه جهت کمک به تعیین جنسیت

در صورتی که تخم نطفه دار از مرغ و خروس های خود شما می باشد، باید در تغذیه مرغ و خروس های مولد دقت بیشتری را به خرج دهید. تا هم جوجه کشی خروس لاری موفق تری داشته باشید و هم اینکه احتمال خروس شدن جوجه ها بالا برود، خروس باید همیشه در کنار مرغ حضور داشته باشد، در صورتی که خروس روزانه فقط یک الی دو ساعت در کنار مرغ باشد، احتمال مرغ شدن جوجه ها بالا خواهد رفت.
هم چنین تغذیه مرغ و خروس ها باید با دقت صورت گیرد، در صورتی که تغذیه مرغ های شما بیش از حد باشد، تخم های او دو زرده خواهد بود و تخم های دو زرده نیز تبدیل به جوجه نخواهد شد. در غذای مرغ و خروس خود باید انواع مولتی ویتامین ها، سبزیجات، جو، گندم، پلت و … را به کار ببرید. هم چنین بهتر است مرغ تخم گذار شما با شکم پر بخوابد و محیط او کاملا گرم و ساکت باشد تا تخم های با کیفیتی تولید نماید و احتمال خروس شدن تخم های با کیفیت نیز همانطور که گفته شد بسیار بالاست.

 


جدول نحوه تعیین جنسیت مرغ و خروس لاری

برای نمایش کامل جدول ، صفحه را به راست و چپ بکشید.

جوجه لاری مرغ

جوجه لاری خروس

نقطه شاخص جنسیت

کوچک

بزرگ

اندازه برآمدگی مقعد

غیر ملموس

ملموس

حالت برآمدگی

پهن و کوتاه

بلند

ارتفاع برآمدگی

نقطه دار

دایره ای

شکل ظاهری برآمدگی

بسیار نرم و سست است.

حالت فنری و کششی دارد

قابلیت کشش برآمدگی

کم رنگ و روشن

تیره و پر رنگ

رنگ مقعد (کلواک)

آسان

مشکل

باز کردن کلواک

 

ویدیو جالب از مراحل تعیین جنسیت جوجه در کارخانه جوجه کشی

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


بزرگ کردن خروس لاری بعد جوجه کشی لاری

"بزرگ

در آخرین مراحل جوجه کشی خروس لاری ، بعد از بیرون آمدن جوجه لاری ها از تخم باید آنها را با کمک لامپ مادر مصنوعی یا یک لامپ مهتابی ساده گرم نگه دارید، هم چنین به دلیل اینکه هنوز به خوردن غذا و دان عادت ننموده اند باید آنها را با کمک آب و شکر تغذیه کنید و کم کم دان مخصوص جوجه ها را در اختیار آنها بگذارید. دان هایی که برای جوجه ها در نظر گرفته می شود استارتر نامیده می شود و مولتی ویتامین های محلول در آب نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها کاملا مناسب می باشد. برای کمک به تغذیه آنها می توانید از سفیده تخم مرغ آب پز، برنج بدون روغن و گندم استفاده کنید.
پس از گذشت یک هفته می توانید لامپ مادر مصنوعی را بردارید و دمای 22 الی 26 درجه سانتی گراد برای آنها کاملا مناسب خواهد بود. البته در فصول گرم سال یا سرد سال قرار دارید باید از هیتر و بخاری برای گرم کردن محیط آنها استفاده کنید تا دمای محیط آنها کاملا معتدل باشد زیرا وارد آمدن هر گونه شک دمایی به جوجه ها باعث بیماری و سرما خوردگی در آنها خواهد شد.
جوجه ها را تا 4 ماهگی باید با استارتر تغذیه نمایید و بعد از وارد شدن به سن 4 ماهگی باید آنها را دان مخصوص مرغ های بالغ یا پلت تغذیه نمایید، لطفا توجه فرمایید که استارتر یا پلت ها حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین و مواد معدنی می باشد و نیازی به تغذیه جوجه با ته مانده غذا ها نیست.

چه زمانی برای تربیت خروس لاری اقدام کنیم؟

اکثر خروس لاری بازان اعتقاد دارند که زمان شروع تمرین و تربیت خروس پس از رسیدن به سن بلوغ می باشد، خروس لاری در سن 5 الی 6 ماهگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و دچار پرریزی خواهد شد. در این زمان شما باید کم کم به خروس خود یاد دهید که او یک خروس جنگی است ، برای آموزش خروس جنگی مقالات متعددی در چیکن دیوایس منتشر شده است. شما می توانید با مطالعه آنها خروس لاری خود را کاملا ورزیده و جنگجو بار بیاورید.

اگر شما نیز تجربه جوجه کشی خروس لاری را دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.

کارشناس وب سایت
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • علیرضا 17 آذر 1397 / 3:27:44
  0 0

  ی سوال!
  به نظر شما این اقایی که تو فیلم داره جوجه ها رو از هم تفکیک میکنه، چی میگن بهش؟
  عنوان شغلیش چیه ؟
  مثلا باسن شناس – مقعد چک کن
  جسارت نباشه ها ولی واقعا سواله برام ؟

  • ناشناس 22 اردیبهشت 1398 / 12:20:12
   0 0

   سکسولوژی حقوق زیادی هم میگیرن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.