مرغ مینیاتوری | خصوصیات مرغ و خروس سبرایت و نحوه پرورش

0

مرغ مینیاتوری | خصوصیات مرغ و خروس سبرایت

یکی از نژاد های بسیار محبوب مرغ و خروس ، نژاد سبرایت یا همان مینیاتوری است که به جهت زیبایی پرورش داده می شوند و هدف از نگهداری آنها تولید گوشت یا تخم نمی باشد. مرغ و خروس سبرایت یا مینیاتوری متعلق به کشور انگلیس است و توسط یک محقق انگلیسی به نام سر جان ساندرز سبرایت نامگذاری شده است که در قرن نوزدهم به عنوان یک پرنده زینتی محبوب شناخته میشد. 

مرغ و خروس های نژاد سبرایت یک بانتام واقعی بوده که گونه بزرگتر نیز ندارد و جزو قدیمی ترین نژادهای بانتام انگلیس است که در سال ۱۸۰۹ کشف و نامگذاری شد. سبرایت جزو اولین نژاد مرغی است که دارای باشگاه مخصوص علاقه مندان خود است و مدتی پس از تاسیس این باشگاه ، مرغ سبرایت در استاندارد های نمایشگاه طیور پذیرفته شد. در این نوشته از چیکن دیوایس شما را با ویژگی ها و خصوصیات این پرنده زینتی آشنا خواهیم کرد و نکاتی را برای پرورش این مرغ و خروس در خانه یا سالن آموزش خواهیم داد. 

ویژگی های ظاهری و رفتاری مرغ و خروس مینیاتوری

آنها از لحاظ ظاهری به مرغ و خروس های معمولی شباهت دارند با این تفاوت که جثه کوچکتری دارند و دارای پرهایی با حاشیه سیاه رنگ است که زیبایی خاصی را به آنها بخشیده است. آنها ذاتا به همین منظور تولید شده اند و بارها در مسابقات پرنده های زینتی شکرت داده شده اند و هدف سازنده آنها یعنی سبرایت نیز همین بوده که پرنده هایی زیبا و زینتی خلق کند. 

خروس سبرایت حدودا ۶۰۰ گرم و مرغ آن حدود ۵۰۰ گرم وزن دارد، بنابراین برای پرورش به عنوان پرنده های گوشتی اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود. آنها دمی چتری مانند ، سینه ای پهن و رو به جلو و بال هایی کشیده به پایین دارد که استیل زیبایی را به آنها بخشیده است. 

ویژگی های ظاهری و رفتاری مرغ و خروس مینیاتوری - چیکن دیوایسپرهای این نژاد اغلب در رنگهای نقره ای و قهوه ای با حاشیه سیاه وجود دارند، اما در برخی مناطق می توان گونه هایی را با پرهای لیمویی مشاهده کرد که دارای حاشیه های سیاه یا قهوه ای تیره می باشد. آنها پاهای بدون پر و ابی مایل به خاکستری دارند و نوک آنها کوتاه و تیره است. 

مرغ و خروس های سبرایت شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تنها از طریق مشاهده تاج  و ریش آنها می توان به نر و ماده بودن آنها پی برد. معمولا خروس ها دارای تاج و ریش بلندی هستند و ماده ها تاج و ریشی نخودی و کوتاه دارند. 

همانطور که گفته شد آنها وزن پایینی دارند بنابراین برای پرورش به عنوان مرغ گوشتی صرفه اقتصادی نخواهند داشت. مرغ ها در سن شش ماهگی به سن تخم گذاری می رسند و می توانند تخم تولید کنند، تخم آنها دارای رنگ قهوه ای روشن است و فقط ۲۸ گرم وزن دارد که بسیار کوچک تر از یک تخم مرغ معمولی خواهد بود. بنابراین آنها برای تولید تخم هم کاربرد نخواهند داشت و صرفا جبنه زینتی آنها قابل توجه است. 

شرایط مناسب برای پرورش مرغ و خروس سبرایت 

به راحتی می توان آنها را در یک اتاق، انباری و یا قفس مناسب پرورش داد، به منظور محافظت از آنها در برابر گرما و سرما باید از اتاق هایی دارای عایق بندی مناسب استفاده کرد و در زمان های لازم از وسایل گرمایشی ، سرمایشی و تهویه مناسبی استفاده کرد. 

شرایط مناسب برای پرورش مرغ و خروس سبرایت - چیکن دیوایسبه منظور پرورش بهتر آنها می توانید از دانخوری و آبخوری های استاندارد استفاده کنید. آنها باید به راحتی و بدون زحمت به آب و غذا دسترسی داشته باشند تا بتوانند از تمامی فضای موجود در ظرف تغذیه کنند. 

روش های شروع کار پرورش مرغ  sebright

معمولا افراد برای پرورش این نژاد اقدام به خرید جوجه های چند روزه آنها می کنند، اما روشی بهتر برای شروع کار است و آن خرید تخم نطفه دار سبرایت و جوجه کشی از آنها می باشد. در واقع با مراجعه به پرورش دهنده های مرغ و خروس سبرایت ، تعدادی تخم نطفه دار تازه این پرنده ها را تهیه کرده و با استفاده از یک دستگاه جوجه کشی مناسب و استاندارد اقدام به جوجه کشی از تخم ها خواهید کرد و بدین ترتیب به جوجه های یک روزه سبرایت با قیمتی بسیار ارزان تر دست پیدا خواهید کرد و در صورت فروش مرغ و خروس ها نیز سود بسیار بالاتری نصیب شما خواهد شد. 

روش های شروع کار پرورش مرغ  sebright - چیکن دیوایسبهتر است قبل از شروع کار مقاله راهنمای خرید تخم نطفه دار را مطالعه بفرمایید تا با مخاطرات این کار و نکاتی که باید قبل از خرید رعایت کنید، آشنا شوید. هم چنین برای خرید دستگاه جوجه کشی می توانید نوشته معیار های یک دستگاه جوجه کشی استاندارد را مطالعه کنید. 

غذای مناسب برای مرغ و خروس مینیاتوری

مرغ و خروس سبرایت نیز مانند سایر مرغ و خروس های معمولی موجود در حیاط و باغچه شما از انواع دانه ها، میوه و سبزیجات، حشرات ریز روی زمین ، موریانه ها ، نان و … تغذیه می کنند. برای تغذیه آنها میتوانند انواع دانه ها و غلات مانند گندم ، جو، ذرت ، سویا ، کنجاله دانه ها، پوست میوه ها ، سبزیجات و …. را به آنها بدهید. همچین مانده غذاهای شما به شرطی که فاقد نمک و چربی باشد بهترین غذا برای آنها خواهد بود. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.