تغذیه کاسکو | انواع غذاهای مورد علاقه کاسکو

10

تغذیه اصولی کاسکو

تغذیه کاسکو از مسائل بسیار با اهمیت در نگهداری این پرنده است. کاسکوها از محبوب‌ترین پرنده‌های تزئینی به شمار می روند. علت محبوبیت کاسکو قدرت تقلید صدای این پرنده است. کاسکو بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در دنیاست.

پرنده ای خجالتی و ترسو که رفتاری غیر قابل پیش‌بینی دارد. ممکن است در صورت عصبانیت گاز بگیرد و آسیب رسان باشد. کاسکو از گروه طوطیان خاکستری است. این پرنده منظم پرواز می‌کند و بسیار تیزپرواز است اما قدرت شناسایی جهت را ندارد و نمی‌تواند به لانه برگردد. این مهمترین موردی است که دارندگان این پرنده باید به آن توجه کنند زیرا اگر در فضای باز پرواز کند ممکن است دوباره نتواند مسیر برگشت را پیدا کند.

نگهداری کاسکوها بسیار سرگرم‌کننده و جالب است. البته اگر به حد کافی درباره نگهداری کاسکو و تغذیه این پرنده بدانیم کمک بزرگی در سالم نگه داشتن آن خواهد کرد. در این مطلب از وبلاگ چیکن دیوایس با موضوع تغذیه کاسکو به کمک شما آمده ایم.

انواع خوراکی های مجاز و مغذی در تغذیه کاسکو

کاسکو ها اغلب به خوردن همه خوراکی‌ها از قبیل گوشت، پروتئین، میوه و سبزیجات علاقه‌مندند. به‌طورکلی تغذیه کاسکو به چند بخش تقسیم می‌شود:

آجیل و دانه های گیاهی

آجیل خام از اصلی‌ترین و باارزش‌ترین منابع غذایی کاسکو ها محسوب می شود. آجیل هایی مثل پسته، تخمه گردو و بادام به صورت خام برای کاسکو بسیار مفیدند. اصلی‌ترین غذای کاسکو تخمه آفتاب‌گردان است. که ۶۰ درصد کل غذای کاسکو را تشکیل می دهد. تخمه سرشار از ویتامین و مواد غذایی مناسب برای کاسکو است.

آجیل و دانه های گیاهی

بهتر است از تخمه‌های خام و مرغوب استفاده کنید. انواع تخمه آفتاب‌گردان با هر شکل و طعمی دارای ارزش تغذیه‌ای یکسانند و برای کاسکو مناسبند. فقط دقت داشته باشید که تخمه‌ها سالم و قابل خوردن باشند. تخمه های ناسالم و تلخ ممکن است در کاسکو ها ایجاد بیماری کنند.

دقت کنید در صورتی که از آجیل و تخمه برای تغذیه کاسکو می خواهید استفاده کنید، حتما از نوع خام یا پخته شده باشد، استفاده از آجیل و تخمه های بو داده و دارای نمک جدا خودداری کنید چون برای کاسکو و هر پرنده دیگری به شدت مضر خواهد بود. 
فیلم تخمه خوردن کاسکو

در این ویدیو نحوه تخمه خوردن کاسکو را مشاهده می کنید که بسیار جالب و سرگرم کننده است :

میوه و سبزیجات

مصرف انواع میوه و سبزیجات به صورت خام و پخته برای کاسکو ها مفید هستند. هویج از سبزیجات بسیار مفید و جذاب برای کاسکو هاست. هویج به دلیل طعم و رنگ زیبایش برای کاسکو لذت‌بخش و سرگرمی جالبی به شمار می آید. اگر کاسکوی شما سخن گو است از دادن میوه‌های ترش و انار اجتناب کنید زیرا از حرف زدن کاسکو جلوگیری می‌کند. 

در عوض میوه‌های شیرین برایش لذت‌ بخش ‌تر است و بیشتر به تقلید صدا ترغیبش می کند. دقت داشته باشید که خوردن سبزیجات تند و انواع فلفل باعث آسیب به سیستم گوارشی کاسکو می‌شود و گاهی هم برایش سوءهاضمه در بر دارد.

توجه : به ‌هیچ‌ عنوان از میوه های پلاسیده و ته‌ مانده‌ های یخچالتان برای تغذیه کاسکو استفاده نکنید( البته اگر علاقه مند به مشاهده بیرون­روی کاسکوی خود و آماده سازی چای نبات برایش نیستید). میوه‌ها را ترجیحاً پوست بگیرید و در اختیار کاسکو قرار دهید. فقط در تنوع میوه ها دقت کنید تا کاسکو به یک نوع میوه عادت نکند و در فصول مختلف از میوه‌های مختلف استفاده کنید.

عسل

عسل از خوراکی‌های بسیار ارزشمند و مغذی برای کاسکو است. اگر کاسکوی شما تمایلی به خوردن عسل نداشت می توانید کمی نان یا بیسکویت را به عسل آغشته کنید و در اختیارش قرار دهید. البته با توجه به اینکه عسل شیرین است، ممکن است برای کاسکوی شما مضر باشد، بنابراین ماهانه یک الی دو بار از آن استفاده کنید. 

انار و مرکبات برای کاسکو

دانه های انار و مرکبات را به صورت تازه و یا خشک شده می توانید به کاسکو بدهید، اما دقت کنید که این میوه ها ترش هستند و اگر کاسکوی شما در دوره یادگیری و حرف زدن قرار داشته باشد، ممکن است مانع از حرف زدن او شود. بنابراین از دادن انار و مرکباتی مانند پرتقال و نارنگی در دوره یادگیری تا جای امکان خودداری کنید. 

پروتئین و تخم مرغ

گوشت و استخوان ران مرغ غذاهای سرشار از پروتئین و کلسیم که برای کاسکو ها بسیار مفید است. کمی استخوان ران مرغ را به همراه مقداری گوشت که رویش قرار دارد بدون هیچ ادویه‌ای و با مقدار بسیار کم نمک بپزید و در اختیار کاسکو قرار دهید. این غذا برای تقویت استخوان‌ها، جلوگیری از ترک خوردن نوک و ناخن کاسکو و براقی پرهای آن بسیار مفید است. روزانه نصفی از تخم‌مرغ می‌تواند نیاز کاسکو به کلسیم را برطرف کند. کلسیم از مواد ضروری مورد نیاز کاسکو است.

غلات

گروه غلات مانند گندم، برنج، ذرت، عدس و نخود به نحوی از غذاهای مناسب و محبوب کاسکو با ارزش تغذیه‌ای بالا هستند. خوردن برنج برای کاسکو از مواد ضروری است زیرا سرشار از ویتامین B است که به تقویت سیستم ایمنی پرنده در مقابل بیماری‌ها خصوصاً بیماری نیوکاسل کمک می‌کند و باعث تقویت و رشد پرهای کاسکو می شود. فقط فراموش نکنید که برنج حتما باید نیم پز یا کاملاً پخته همراه کمی نمک و بدون روغن باشد. به‌هیچ‌عنوان از برنج خام استفاده نکنید.

غلات کاسکو

خوردن ماکارونی برای کاسکو ها بسیار لذت‌بخش است و این غلات مفید که دارای همان خواص و ارزش غذایی گندم است برای کاسکو بسیار مفید است. گندم هم به صورت خشک هم خیس و هم جوانه هرسه حالت برای کاسکو مناسب ‌است. ذرت را به دو صورت خشک و پخته میتوانید به کاسکو بدهید فقط بهتر است در هر دو صورت خرد کنید تا در خوردنش راحت تر باشد. عدس و بقیه حبوبات هم به صورت خیس شده و جوانه برای کاسکو مناسب‌اند و حتما به حد تعادل استفاده شوند.

لبنیات

پرندگان مختلف و همچنین طوطی سانان رابطه خوبی با مصرف مواد لبنی ندارند، چرا که لاکتوز موجود در محصولات لبنی برای آنها قابل هضم نمی باشد. اما برخی لبنیات از غذاهای مکمل و پرخاصیت برای کاسکو ها بشمار می آید. البته لاکتوز موجود در لبنیات توسط سیستم گوارشی کاسکوها قابل هضم نیست. از بین لبنیات مختلف ماست خوراکی مغذی برای کاسکوها می باشد.

اگر به پرنده خود آنتی‌بیوتیک می‌دهید حتما ظرفی ماست کنارش برایش بگذارید. استفاده از شیر و شیرخشک هم تا حدودی برای کاسکو مفید است البته به مقدار کفایت، زیرا لاکتوز موجود در شیر ممکن است برای کاسکو مضر باشد و کاسکو را با مشکل گوارشی مواجه کند. می‌توانید یک تکه نان تست را در شیر بزنید و در اختیار کاسکو قرار دهید.

سویا برای کاسکو

یکی دیگر از مواد غذایی که می تواند برای این پرنده مفید باشد، استفاده از دانه سویا است که دارای مقدار پروتئین و چربی زیادی است و انرژی و پروتئین مورد نیاز پرنده را تامین خواهد کرد. شما می توانید این دانه ها را به صورت درسته در اختیار کاسکو قرار دهید، کاسکو با نوکش اقدام به شکستن سویا و خوردن آن خواهد کرد. 

اگر قصد دادن سویا به کاسکوی خود را دارید ، حتما به صورت خام و یا آب پز شده باشد. اما در صورتی که به صورت بو داده و آغشته به نمک باشد، برای پرنده بسیار مضر خواهد بود. 

مایعات ( آب و آبمیوه)

مایعات بخصوص آب از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش تغذیه همه موجودات زنده محسوب می‌شود. آب تمیز به مقدار کافی در اختیار پرنده بگذارید. بهتر است آب معدنی و آب تصفیه‌شده برای کاسکو در نظر بگیرید و ۳ تا ۴ بار در روز آب را تعویض کنید. آب‌میوه‌ها از غنی‌ترین منابع ویتامین برای کاسکو به شمار می روند. آب‌میوه‌ها را می‌توانید به‌عنوان مکمل برای جذب انواع ویتامین و مواد معدنی در برنامه غذایی کاسکو ها قرار دهید.

چه مواد غذایی را نباید به کاسکو داد؟

از مواد غذایی که برای کاسکو بسیار مضر است و ممنوع به شمار می‌رود : سیر و پیاز خام، نوشیدنی‌های حاوی الکل یا کافئین، هسته سیب، میوه آووکادو، انواع ادویه و نمک و فلفل، قارچ، کرفس، کنگر، ریواس، پنیر، گوشت ،کاکائو و روغن است.

این‌که ما بدانیم کاسکو از چه مواد غذایی تغذیه می‌کند، ما را در مسیر سلامت و مصونیت از بیماری کاسکو یاری می‌کند. مواد مضر را بطور کامل از زنجیره غذایی کاسکو حذف کنید و در همه گروه های غذایی تعادل را عایت کنید.

چگونه جوجه کاسکو را تغذیه کنیم؟

برای تغذیه کاسکو تا سن دو ماهگی می توان از سرلاک و سرنگ مخصوص برای تغذیه جوجه کاسکو ها استفاده کرد. البته به شرطی که دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای تبدیل تخم کاسکو به جوجه استفاده کرده باشید، در غیر این صورت مادر کاسکو وظیفه غذا دادن به جوجه را بر عهده خواهد گرفت. 

مواد غذایی مناسب برای کاسکو کدامند؟

در این نوشته به انواع مواد غذایی مناسب برای کاسکو اشاره شد که شامل انواع دانه ها و غلات ، میوه و سبزیجات ، تخم مرغ ، گوشت ، منایع معدنی ، ویتامین ها و مواد غذایی پخته می باشد. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. امیر می گوید

  سلام من چند ماهی هست کاسکو ۵ساله خریدم،بیتشر از غلات تخمه میوه بهش میدم ولی هنوز نمیدونم چه مقدرا باید بهشون غذا بدم لطفا راهنمایی کنید.تخم مرغ تخمه بادام گردو میوه اینها غذاهایی هست که بهش میدم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پلت مخصوص طوطی ها هم استفاده کن
   هر از گاهی تخم مرغ اب پز هم بده ، کلم و کاهو هم بده
   برای اینکه چاق نشه حتما باید روزی چند بار توی اتاق یا محیط بیرون پرواز کنه ، این کار مثل ورزش براش میمونه
   شاید اون مقدار غذای مناسب خودش رو ندونه ، بهتر که خیلی زیاد ندی که باعث چاق شدنش بشه

 2. *!&#.'_@(÷\*€ می گوید

  توی یه مقاله دیگه که تو همین سایت منتشر شده نوشته شده از دادن ماکارونی و برنج خود داری کنید که میتواند موجب بیماری در پرنده بشود، ولی این جا نوشته شده دادن برنج برای پرنده خوبه و پرنده از خوردن ماکارونی هم لذت میبره ، و البته این جا نوشته شده که تخمه غذای اصلی کاسکو به شمار میره و شصت درصد از غذای اونو تشکیل میده ، ولی توی سایت اقای امید شایگان گفته شده که تخمه اصلا غذای اصلی این پرنده نیست و دارای چربی زیاد و برای پرنده های خانگی که تحرک کمی دارن مناسب نیست و نباید بیشتر از بیست درصد غذای اونو تشکیل بده ، من که البته اطلاع ندارم از این که کدوم درسته فقط خواستم بگم که اگه اشتباهی شده رفع کنید🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در حالت کلی بدونید که هر غذایی که شیرین ، شور و پر چرب باشه برای پرنده های توی قفس خوب نیست
   تخمه بو داده و نمک دار ، ماکارونی پخته و چرب ، برنج پخته و چرب و چیپس و پفک ، شیرینی و شکلات و کاکائو همگی برای پرنده ها مضر
   و حتما از برنج خام و تخمه خام استفاده کنید اون هفته ای دو بار نه بیشتر

 3. نازنین می گوید

  کاسکو ما قند دوست داره منع مصرفی براش وجود داره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در حد معمولی مشکلی ایجاد نمیکنه ولی خیلی زیاد باشه مشکل سازه

   1. دانیال می گوید

    سلام خسته نباشین من سه روز پیش دوتا عروس هلندی خریدم جنستشونو نمیدونم هنو گفتن که ۴ ۵ ماهشه اما اینا غیر ارزنو دونه و تخمه اب هیچی دیگه ای نمیخورن نه سیب میخورن نه سبزیجات نه تخم مرع ابپز میزارم براشون سمتش نمیرن حتی خودمم میبرم جلو دهنش زبون نیزنی ولی نمیخوره میره اونور

    بعد اینا دستی دستی نیستن ولی میارمشون بیرون از قفس همیشه بالا قفس میشنن تکونم نمیخورن یا صداشون در نمیاد چون تازه اوردمشون تو این خونه غریبی میکنن یعنی؟
    بعد کمی هم بالاشون میلیرزه هوا خونه هم جوری که سرد نیس نه پنجره نه کولر نه پنکه روشن پس دلیلش چیه چی بهشون بدم قوی تر بشن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سلام
     به مرور زمان به شما و محیط عادت خواهند کرد.
     مقاله رام کردن عروس هلندی رو بخونید.

 4. یک انسان که یک کاسکو داره می گوید

  میگین که رون مرغ و کمی گوشت پخته بهش بدیم بعد میگین ندین بهش

  حالا بدم یا ندم🤒

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نگفتیم که کمی گوشت پخته شده بهش بدید ! گفتیم :

   کمی استخوان ران مرغ را به همراه مقداری گوشت که رویش قرار دارد

   منظور در اینجا از گوشت ، گوشت مرغ هست و گوشت دام نیست ! گوشت که رویش قرار دارد ! ران مرغ با گوشتی که داره !

   اما شما نباید به پرندتون گوشت دام بدید ، گوشت دام برای طیوری مثل کاسکو مناسب نیست !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.