حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تخم گذاری بوقلمون به تخم آوردن بوقلمون

بوقلمون

بوقلمون

 

در چند سری مقاله سعی خواهیم کرد که نگاهی جامع به تخم بوقلمون و تخم نطفه دار بوقلمون و همچنین راه های به تخم آوردن بوقلمون در هنگام پرورش آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بخش اول این مقاله آماده شده و به افرادی که سعی در نگهداری و پرورش بوقلمون را داشته اند پیشنهاد میشود.

تخم گذاری بوقلمون به تخم آوردن بوقلمون  تخم گذاری، بخشی از فرآیند تولید مثل پرندگان است. تخم نطفه دار در واقع یک سلول جنسی نیست، بلکه یک سلول ۲n کروموزومی یا به عبارت دیگر یک سلول سوماتیک یا جنین در ابتدائی ترین وضعیت خود است. تولید تخم ارادی نیست. در بسیاری از پرندگان پس از بلوغ جنسی تولید تخم نیز آغاز میشود و نیازی به وجود پرنده ی نر(مانند مرغ و یا اردک و غاز اهلی) نیست. بوقلمون نیز از همین گروه پرندگان است. انواع دیگری از پرندگان هستند که معمولاً
تخم گذاری نمی کنند مگر آنکه پرنده ی نر نیز حضور داشته و جفت گیری صورت پذیرد. درواقع آزاد سازی سلول جنسی ماده از تخمدان، در نتیجهی تحریک جفت گیری صورت می پذیرد. کبوتر و بسیاری از پرندگان وحشی از جمله ی این گروه از ماکیان هستند. تعداد تخم تولیدی تا حدودی به نوع پرنده بستگی دارد و تا حدی نیز به خصوصیات نژادی و حتی فردی آن متمایل است. بدین معنی که بعضی نژادها بهتر و بیشتر تخم میگذارند و بعضی دیگر کمتر در حقیقت اصلاح گران ژنتیکی از همین خصوصیات نژادی و فردی پرندگان استفاده کرده و با بهره گیری از سلسله عملیات انتخاب بر کیفیت و کمیت تولید تاثیر مثبت می گذارند.
تخم بوقلمون به طور میانگین ۸۵ گرم وزن دارد ( این وزن در نژاد ها و گونه های مختلف اندکی متفاوت است ) .طول تخم آن بطور متوسط ۶۴ و عرض آن ۴۷ میلیمتر است.تخم های نطفه دار بوقلمون در دمای ۳۷.۵ درجه ی سانتیگراد ، طی ۲۸ روز به جوجه تبدیل میشوند .
به تخم آوردن مجدد بوقلمون
بوقلمون از جمله پرندگانی است که به صورت دوره ای تخم گذاری می کند.بدین معنی که در فصل بهار با طولانی شدن ساعات نور طبیعی و با افزایش شدت نور به تخم می آید ، تعدادی تخم می گذارد و بعد از مدتی از تخم می رود.اگر طول دوره ی تخم گذاری و در نتیجه تعداد تخم تولیدی کم باشد.نگهداری بوقلمون مولد برای تخم گذاری در حالت طبیعی مقرون به صرفه نیست بلکه باید کاری کرد تا بوقلمونهای ماده مجدداً شروع به تخم گذاری نمایند. از آنجائی که تخم گذاری آنها تا حد زیادی به وضعیت نور بستگی دارد، با اجرای عملیاتی به نام تحریک نوری، آنها مجدداً شروع به تخم گذاری می کنند.
عملیات تحریک نوری چیزی نیست جز اینکه پرنده را به اصطلاح در زمستان و بهار مصنوعی (از نقطه نظر طول و شدت ساعات روشنائی) وارد می کنند. در نتیجه ی تحریک نوری سلسله تغییرات و تحریکاتی در سیستم تولید هورمون پرنده ایجاد می شود که جهاز تولید مثل پرنده را از نو فعال کرده و به تولید
تخم وادار می کند.
عملیات تحریک نوری Leonard S.Merica 2001
در عملیات تحریک نوری بو قلمون های نر و ماده ، نوردهی به پرندگان باید تحت کنترل پرورش دهنده باشد.بنابراین هرگونه ارتباط پرنده با نور خورشید قطع میشود.بدین معنی که بوقملون ها باید حتما در سالن باشند و از نور مصنوعی لامپ ، ترجیحا نوع آفتابی ( زرد رنگ ) استفاده کنند.
عملیات تحریک نوری شامل دو دوره ی زمانی مجزا است:
۱- دوره ی استراحت.
۲- دوره ی تحریک.
در ابتدا حتی الامکان بوقلمون های نر و ماده از یکدیگر جدا و در دو مکان مجزا نگهداری می شوند. سپس تمامی منافذ و مجاری ورود نور طبیعی مسدود می شود. به حالتی که به هیچ عنوان نور از خارج از سالن به داخل نفوذ نکند. سر راه جریان برق به لامپ های داخل سالن، یک دستگاه ديمراء قرار می گیرد.

قسمت دوم مقاله در حال ویرایش.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۲۴ دیدگاه
 • فریبا عباسی ۹ تیر ۱۳۹۸ / ۳:۲۶:۱۰

  سلام ما حدود ۲۵۰ تا بوقلمون داریم ۲۰۰ تا ماده داریم ۵۰ تاش نر هستن ولی متاسفانه ۳۰ تا تخم بر می داریم علت چیه جیرشون و دکتر می نویسه داروی تخم زا میدیم ولی بازم فرقی نمیکنه ممنون میشیم راهنمایی کنید

 • سعید ۵ تیر ۱۳۹۸ / ۰:۲۳:۴۷

  سلام و خسته نباشید .
  برای تخم آوردن بوقلمون مدت دوره استراحت وتحریک نوری چقدرباید باشه یا برنامه کامل نوری نسبت به این قضیه هست ؟
  ممنون میشم از راهنمایی شما … با تشکر

  • کارشناس وب سایت ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۹:۲۸:۳۳

   یک دستگاه تایمر ساعت ۶ صبح لامپ ها را روش و ساعت ۱۴ خاموش می کند.بنابراین بوقلمون ها در طول ۲۴ ساعت شبانه روز ۸ ساعت روشنائی با شدت ۵ لوکس و ۱۶ ساعت تاریکی مطلق خواهند داشت ( ۸ + ۱۶ = ۲۴ ).این وضعیت باید برای بوقلمون های ماده ۱۰ هفته و برای پرندگان نر ۸ هفته ادامه داشته باشد

 • امیرمحمدداودی ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۶:۴۲:۳۱

  سلام
  بعدازآخرین‌جفت‌گیری‌تاچندوقت‌تخم‌نطفه‌دارد؟؟

 • مهدی ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۳:۳۰

  سلام. چندتا بوقلمون ماده بیوتی دارم بزرگ شدن
  تخم اینا هم نطفه دار هست؟
  بزارم تو دستگاه تبدیل به جوجه میشه؟؟؟

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۸:۳۴:۱۲

   سلام
   برای نطفه دار شدن تخم ها حتما باید توسط بوقلمون نر جفت گیر کرده باشند ، و گرنه تخم ها بدون نطفه هستند و تبدیل به جوجه نخواهند شد.

  • مهدی ۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۶:۵۱:۳۰

   سلام ماده ها تو چه زمانی شروع به تخم گذاری کردن

 • میثم ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ / ۲:۵۲:۳۰

  سلام. علت اینکه بوقلمون نر جفت گیری نمیگنع ویا خودشو حالت پف مانند نمیکنه چیه البته بگم مریضم نیست یه ۵ کیلوهم وزن داره

 • طاهر ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ / ۸:۲۴:۳۵

  سلام من بوقلمون دارم موقع جفت گیری اگه نرنباشه کل روستارامیگرده تااینکه نرپیداکنه

 • ناشناس ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ / ۴:۴۲:۱۶

  سلام ..یه ۳تا بوقلمون دارم …تقریبان ۴ماهه..هرچه بهشون گندوم جوو میدم بزرگ نمیشم

 • علیرضا ۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۹:۱۷:۰۷

  سلام دوست عزیز پس از يک بار جفت گیری بوقلمون این نطفه تا۷روزدربدن بوقلمون ماده وجود دارد یعنی اگه تا۷روز دیگه هم نزدیکی نداشته باشن وتخم گزاری انجام بشه همشون نطفه دارن.

 • مارال ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۲:۲۳:۴۵

  سلام اگ بوقلمونی اواخربهارجفت گیری کرده باشه وتخماش نطفه داربوده،نطفه نردردون بدن ماده تاچندوقت میمونه؟آیاالان تخماش نطفه دارن یامجددبایدجفت گیری کنه؟؟

 • دانیال ۱۶ دی ۱۳۹۷ / ۲:۱۳:۵۸

  سلام مدت تخم گزاری بو قلمون چند روز هست مال من که الان ۶روزه که جفت گیری میکنن

 • ناشناس ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / ۶:۱۷:۳۷

  خیلی خیلی آموزنده بود ۰۰۰۰۰۰۰متشکرم فقط یه کوچولو بیشترش کنید

  • سیامک ۲۷ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۵:۱۴

   سلام
   آیا بوقلمون بدون جفت گیری تخم میگذارد یا نه؟
   لطفا زود جواب بدین

  • کارشناس وب سایت ۲۸ دی ۱۳۹۸ / ۸:۲۷:۱۳

   بله و بدون نطفه است.

 • منصور جلیلیان ۱۷ آبان ۱۳۹۷ / ۸:۱۴:۳۹

  با سلام. ممنون از اطلاعات شما .اگر امکان دارد قسمت دوم درباره به تخم اوردن چند باره بوقلمون ها رو اطلاع دهید. متشکرم.

 • امیر ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ / ۳:۵۱:۲۴

  سلام آیا بوقلمون در فصل پاییز تخم میگذارد

  • سیامک ۲۱ آذر ۱۳۹۸ / ۵:۴۹:۴۵

   میخوام یاد بگیرم

 • غلامعلی حاجبیان ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ / ۹:۵۹:۱۸

  سلام پنج عددبوقلمون دوتاش دوساله وبقیه با سه تانریکساله هستن تامیخوان جفت گیری کنندبقیه هم حمله میکنندموفق نمیشن والان که ۲۴بهمن است هنوزتخم نگذاشتن بایدچکارکنم

  • احمد ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ / ۲:۴۳:۲۹

   دوست عزیز تخم گذاشتن بوقلمو یا مرغ ارتباطی به جفت گیری نداره جفتگیری فقط برای نطفه دارشدنه تخم هست
   در خیلی از موارد هیچ نری بین طیور وجود ندارد اما تخم گذاری میکنن
   تخم نذاشتن به چند علت بستگی داره که حتما باید حضوری حیوان دیده بشه تا علت پیدا بشه ولی مهمترینش اول عفونتهای موضعی داخلی و ضعیف بودن خود طیور هست(ضعیف بودن به چاق ولاغری مربوط نمیشه–کمبود ویتامین در بدن طیور هست)

  • امیر اسدی ۹ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۲:۱۸:۰۱

   خب یدونه نر برا ۷ الی ۱۰ تا ماده کفاف میکنه. اولا نر ها رو با ماده تعویض کن. دوما تغذیه مقوی و مناسب بده. سوما دمای محل نگهداری رو متعادل نگه دار چون سرد باشه احتمال تخم گذاری کم تر میشه. و البته از تابش نور غافل نشو.

 • ندا زاهدی ۲ بهمن ۱۳۹۶ / ۸:۵۱:۱۸

  سلام عليكم از مطلبتون استفاده کردم . فقط هم متوجه نشدم نور به سر بتابه ینی چی ؟ آخه پرنده ثابت که نمیمونه حرکت میکنه . هم اینکه ۵۰ لوکس و ۱۰۰ لوکس رو میشه بگین ینی لامپ چند واتی ؟
  همینطور ۵ لوکس رو . ممنون میشم پاسخ بدین .از اردبیل.روستای ارجستان هستم

  • مدیر سایت ۲ بهمن ۱۳۹۶ / ۸:۵۹:۱۰

   سلام
   منظور محیطی است که بوقلمون رو در آن نگهداری می کنند.
   در مورد قسمت دوم سوالتون این مورد رو باید تخصصی بررسی کرد و نیاز به لوکس متر داره و این فرایند در مرغداری ها و مکان های که به صورت تخصصی مرغ یا سایر طیور رو نگهداری میشن کنترل میشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.