حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تعیین جنسیت بوقلمون به همراه راهکارهای تصویری + تشخیص سن بوقلمون

تشخیص جنسیت بوقلمون

مقالات آموزشی : تعیین جنسیت بوقلمون

تعیین جنسیت بوقلمون کار عجیبی به نظر می رسد، اما اگر در کار خود خبره شوید، جنسیت پرنده را از راه دور نیز تشخیص می دهید. به عنوان مثال، ویژگی هایی در میان پرندگان وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها نر یا ماده بودن آن ها را تشخیص دهید. ویژگی هایی مانند سایز و رنگ آن ها گویای همه چیز هست. اما فاکتورهایی که به شما جواب صد در صدی می دهند، مانند اندام های تولید مثل آن ها، نیاز به بررسی دقیق تر دارند. این امر به ویژه در مورد تعیین جنسیت بوقلمون های جوان صادق است، زیرا این امکان وجود دارد که نرهای جوان برخی از ویژگی های بوقلمون نر بالغ را نداشته باشند.

 

در این نوشته خواهیم خواند :

بوقلمون از جمله پرنده های پرطرفدار بومی است که تشخیص جنس نر و ماده از روی ظاهر آنها به سادگی امکان پذیر است. بوقلمون نر صدای متفاوتی نسبت به بوقلمون ماده دارد و تنها بوقلمون نر می تواند دم خود را برافراشته نماید و مهم تر از همه زائده گوشتی قابل توجهی بر روی نوک بوقلمون نر وجود دارد که تشخیص آن را برای پرورش دهندگان و خریداران راحت و آسوده نموده است. در این مقاله به صورت تخصصی به روش های تشخیص جنس و سن بوقلمون های نر و ماده خواهیم پرداخت.

 

تعیین جنسیت بوقلمون از راه دور ، سر بوقلمون ها را چک کنید

سر بوقلمون را چک کنید
سر بوقلمون را چک کنید

بوقلمون های ماده پرهای کوچکی دارند که کل ناحیه سر آن ها را پوشانده است. اما بوقلمون های نر کاملاً سرهای بدون پری دارند. توجه داشته باشید که بوقلمون های ماده عموماً بدن خاکستری-آبی دارند که از زیر پر های روی سرشان مشخص است.
تکته : همچنین سر بوقلمون های نر بسته به سطح هیجان فعلی او، به خصوص در فصل جفت گیری او تغییر می کند. رنگ سر از قرمز به آبی و سفید تغییر می کند. این اتفاق در عرض چند ثانیه رخ خواهد داد، بنابراین باید هوشیار باشید چرا که توجه به این مورد در تعیین جنسیت بوقلمون موثر خواهد بود.

 

به دنبال پرهایی با رنگ روشن باشید که بوقلمون های نر دارا هستند

رنگ روشن در بوقلمون نر
رنگ روشن در بوقلمون نر

بوقلمون های نر دارای پرهایی با رنگ روشن هستند که شامل رنگ هایی مثل قرمز براق، سبز، مسی، برنز یا طلایی براق هستند. بوقلمون های ماده از طرف دیگر، دارای ظاهری دلپذیرتر با پرهایی به رنگ قهوه ای یا خاکستری هستند که براق نیستند. این تفاوت ها ساده ترین راه های تشخیص هستند که می توانید برای تعیین جنسیت بوقلمون از آن استفاده کنید.

 • بوقلمون های نر از پرهای رنگ روشن برای جذب ماده ها در فصل تولید مثل استفاده می کنند و نرهایی که پرهای روشن تری دارند، موفقیت بالاتری در جفت گیری دارند. از طرف دیگر، رنگ درخشان ماده ها به آن ها کمک می کنند در محیط اطراف خود امنیت بیشتری داشته باشند و از لانه ی خود محافظت کنند.
 • بسته به نوع بوقلمون مورد نظر، این رنگ ها کمی متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال، یک بوقلمون نر وحشی مکزیکی آمریکایی با نام ocellated ، دارای پرهایی با رنگ براق است، در حالی که بروقلمون نر وحشی شرقی پرهایی به رنگ قهوه ای دارند.

 

از روی دم بوقلمون به جنسیت آن پی ببرید

از روی دم بوقلمون به جنسیت آن پی ببرید
تشخیص جنسیت از روی دم

بوقلمون های نر دائماً دم خود را به صورت پنکه بالا می برند. از طرف دیگر، بوقلمون ماده دم خود را پایین نگه می دارد. اما پایین نگه داشتن دم همیشه به معنی ماده بودن بوقلمون نیست. با توجه به این ویژگی می توانید به تعیین جنسیت بوقلمون مورد نظر بپردازید.

 

برای تشخیص جنسیت بوقلمون به پای آن نگاه کنید

تشخیص از روی پای بوقلمون
تشخیص از روی پای بوقلمون

پای بوقلمون نر دارای برآمدگی است که به صورت شاخ در کنار پای آن قرار دارد و به راحتی می توانید از راه دور آن را تشخیص دهید. این برآمدگی در بوقلمون های کمتر از یک سال، ۱.۳ سانتی متر و در بوقلمون هایی که بیشتر از ۴ سال سن دارند ۵.۱ سانتی متر است. در بوقلمون های پیر، این برامدگی ها از دور قابل مشاهده هستند که می توانید برای تعیین جنسیت بوقلمون از آن استفاده کنید.

 • بوقلمون های نر از این برامدگی ها برای دفاع و حمله استفاده می کنند و در فصل جفت گیری برای آن ها مفید خواهد بود.
 • به غیر از وجود این برآمدگی، پاهای بوقلمون ماده و نر به هم شبیه است. رنگ پای هر دو جنس نارنجی متمایل به نارنجی است که روی هر پا ۴ انگشت دارد.

به صدای بوقلمون ها گوش دهید

به صدای بوقلمون ها گوش دهید
به صدای بوقلمون ها گوش دهید

صدای بوقلمون های نر و ماده با هم متفاوت است. با گوش دادن به صدای بوقلمون ها می توانید به تعیین جنسیت آن ها بپردازید. صدای gobble مربوط به بوقلمون های نر است. بوقلمون های ماده صدای نرمی دارند.

 • صدای gobble، نشان از جنگ جو بودن بوقلمون نر است که برای ترساندن شکارچیان و جذب جنس مخالف از آن استفاده می کند.
 • البته هر دو جنس صدا های دیگری از خود تولید می کنند که هر کدام دلیلی دارد و به تعیین جنسیت بوقلمون ها کمکی نمی کند.

به ریش بوقلمون دقت کنید

تشخیص از روی ریش بوقلمون
تشخیص از روی ریش بوقلمون

بوقلمون های نر پیر، ریش دارند که به صورت دسته ای از پر جلوی سینه ی آنها آویزان است و می توانید از راه دور آن را تشخیص دهید. بیشتر بوقلمون های ماده ریش ندارند. به این ترتیب می توانید جنسیت بوقلمون را به سادگی تشخیص دهید.

 • شاید این طور به نظر برسد که ریش بوقلمون ها از مو ساخته شده. اما در واقع از پر ساخته شده است.
 • حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بوقلمون های ماده نیز ریش دارند.
 • پس این روش تعیین جنسیت بوقلمون همیشه کاربرد ندارد و نمی توان به آن استناد کرد.ریش را با چیزهای دیگر مثل Caruncles یا snood اشتباه نگیرید. Caruncles قسمت صورتی رنگ است که روی سر و گردن بوقلمون دیده می شود.Snood یا تاج از پیشانی بوقلمون به سمت بالا رشد می کند.

اندازه ی بدن بوقلمون ها را مقایسه کنید

تشخیص بر اساس اندازه بدن
تشخیص بر اساس اندازه بدن

بوقلمون های نر بالغ، بزرگتر از بوقلمون های ماده هستند. در میان گروهی از بوقلمون ها، آن ها که جثه ی بزرگتری نسبت به بقیه دارند، نر هستند.
نرهای بالغ وحشی بین ۷ تا ۱۰ کیلو هستند و ماده های بالغ وحشی ۳ تا ۵ کیلوگرم وزن دارند. با این حال، بوقلمون های اهلی وزن بیشتری دارند.

نکته : تعیین جنسیت بوقلمون از روی اندازه ی جثه کار دشواری است. مخصوصاً اگر گروهی بزرگی از بوقلمون ها را در اختیار داشته باشید.

 

روش های دیگر تعیین جنسیت بوقلمون

رنگ پرهای سینه ی بوقلمون را بررسی کنید

تشخیص از رنگ پرهای سینه ی بوقلمون
تشخیص از رنگ پرهای سینه ی بوقلمون

بوقلمون را به گونه ای قرار دهید که بتوانید پرهای روی سینه ی آن را ببینید. پرهای زیر سینه ی یک بوقلمون نر بالغ قسمت های سیاه رنگی دارد. بوقلمون های ماده دارای پرهای سینه هستند که به رنگ های سفید، قهوه ای یا برنز دیده می شوند که می توانید برای تعیین جنسیت بوقلمون از آن استفاده کنید.

 • تفاوت در رنگ پرهای سینه مربوط به قسمت زیر سینه بوقلمون است. اینجاست که تفاوت به چشم می آید.
 • دقت کنید که این موضوع فقط در نرهای بالغ صدق می کند. پس ممکن است یک بوقلمون نر، پرهایی مانند بوقلمون ماده در قسمت سینه ی خود داشته باشد.

طول پاهای بوقلمون را اندازه بگیرید

تشخیص از روی طول پاها
تشخیص از روی طول پاها

علاوه بر جثه ی بزرگتر، بوقلمون های نر پاهای طویل تری دارند. برای اندازه گیری از بدن تا پاها، از یک نوار اندازه گیری استفاده کنید. بیشتر نرهای بالغ دارای پاهایی ۱۵ سانتی متری و ماده ها دارای پاهایی با طول ۱۱.۵ سانتی متر هستند.

 • این روش برای تعیین جنسیت بوقلمون بهترین راه است.

مخرج یک جوجه ی بوقلمون را برای تعیین جنسیت آن بررسی کنید

برای پیدا کردن جنسیت بوقلمون، آن را در یک دست نگه دارید یا از کسی بخواهید که آن را برای شما نگه دارد. دهانه ی مخرج آن ها را را مشاهده کنید که زیر دم، و ما بین پاهای آن قرار دارد. بوقلمون های ماده دارای منفذی مسطح هستند در حالی که نر ها یک خروجی گرد دارند.

نکته : تعیین جنسیت بوقلمون فرایندی است که باید از طریق بالا بردن مهارت یاد بگیرید. زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید به خوبی جنسیت آن ها را تشخیص دهید و فرق بین جنس نر و ماده را تشخیص دهید.

 

تعیین سن بوقلمون

ریش بوقلمون را بررسی کنید

تشخیص سن از روی طول ریش
تشخیص سن از روی طول ریش

ریش یک بوقلمون نر بالغ، از ریش بوقلمون نابالغ نر بلندتر و طویل تر است. به طور معمول، بوقلمون های نر نابالغ ریش هایی با اندازه ۱۵ سانتی متر یا کوتاه تر دارند.
در سن دو سالگی ، اندازه ریش بیشتر بوقلمون ها بین ۲۳ تا ۲۵ سانت دارند. بوقلمون هایی که ریش آن ها بیش از ۲۵ سانتی متر است، معمولاً بیش تر از ۳ سال سن دارند. اما به خاطر داشته باشید که این اندازه معمولاً از ۲۸ سانتی متر تجاوز نمی کند. به این ترتیب می توانید سن بوقلمون را تشخیص دهید.

 

نوک بال های بوقلمون را بررسی کنید

تشخیص سن از نوک بال های بوقلمون را بررسی کنید
تشخیص سن از نوک بال های بوقلمون را بررسی کنید

اگر بوقلمون نر بالغ باشد، نوار سفیدی که تمام پرها را می پوشاند باید نوک بال ها را در بر بگیرد. جوان تر ها این ویژگی را ندارند و به این ترتیب می توانید سن بوقلمون را تشخیص دهید. سر پر بال های بوقلمون بالغ به صورت گرد است، اما جوان تر ها پرهای تیز تری دارند.

 • برای بررسی بهتر، زمانی که بال ها باز هستند آن ها را چک کنید. رنگ و شکل سایر پرهای بال می تواند به سرعت تغییر کنند. اما پرهای قسمت نوک بال می توانند نتایج بهتری را ایجاد کنند و فاکتور بهتری برای تشخیص سن و سال بوقلمون هستند.

 

ظاهر پرهای دم را بررسی کنید

ظاهر پرهای دم را بررسی کنید
ظاهر پرهای دم را بررسی کنید

پرهای دم بوقلمون را باز کنید یا منتظر بمانید تا خود بوقلمون این کار را انجام دهد. پرهای مرکزی دم بوقلمون نابالغ از بقیه پرها بلند تر هستند، در حالی که پرهای دم بوقلمون بالغ قوس یکسانی دارند.

 • توجه داشته باشید که پرهای دم بالغ معمولاً ۱۲ تا ۱۵ اینچ (۳۰.۵ و ۳۸ سانتی متر) طول دارند ، در حالی که پرهای دم نوجوان معمولاً کوتاهتر هستند. طول دقیق پرهای نوجوان بسته به سن دقیق و رشد کلی پرنده متفاوت خواهد بود. به این ترتیب می توانید سن بوقلمون را حدث بزنید.

نکته : بوقلمون های بالغ و نابالغ دارای پرهای به هم فشرده در قسمت دم هستتند که رنگ آن بر اساس گونه پرنده تغییر می کند.

نگاهی به پرهای سینه بیاندازید

نگاهی به پرهای سینه بیاندازید
نگاهی به پرهای سینه بیاندازید

تمام بوقلمون های نوجوان بدون در نظر گرفتن جنسیت ، پرهای خفیفی در قسمت تحتانی پستان دارند. دانستن اینکه بوقلمون یک نوجوان است به شما این امکان را می دهد تا از عوامل دیگری برای تعیین جنسیت بوقلمون استفاده کنید.

 • توجه داشته باشید که پرهای سینه نوجوانان نیز کم پهناتر هستند و سر آن به طور کلی گرد می شوند. پرهای قسمت سینه ی بوقلمون بزرگسال سر مربعی دارند.

برآمدگی های پاهای بوقلمون را چک کنید

برآمدگی های پاهای بوقلمون را چک کنید
برآمدگی های پاهای بوقلمون را چک کنید

بوقلمون کوچک، نابالغ و بالغ نر دارای برامدگی های در قسمت پاهای خود هستند. اما اندازه ی این برآمدگی ها در سنین مختلف با هم متفاوت است.

 • بعد از دو سالگی، اندازه ی این برآمدگی به ۱.۲۵ تا ۲.۵ سانتی مترمی رسد.
 • در بوقلمون های ۴ ساله یا پیرتر، این اندازه به ۲.۵ سانت نیز می رسد.

 

منبع : How to Sex Turkeys

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • اسماعیل ۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۷:۰۴:۲۰

  سلام .بسیار خوب و مفید خسته نباشید

 • سمیرا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۰۵:۳۱

  مرسییی از اطلاعات جامع و دقیق شما🙏🙏🌹🌹

 • اسماعیل رضاپور ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۳:۴۰

  سلام
  در اینجا تشخیص نر و ماده بودن بوقلمون را بسیار خوب گفته. متشکر از شما.
  البته اگر این نکته را که شنیدم “می توان جوجه بوقلمون را با نگه داشتن و تماشای حرکت پای آنها در هوا نر و ماده را تشخیص داد” اضافه کنید نیز خوبست.

 • رسول ۷ دی ۱۳۹۸ / ۰:۱۴:۴۵

  سلام.واقعا مفید و دقیق بود.تشکر.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.