اصول پرورش و نگهداری مرغ مرندی

22

پرورش مرغ مرندی راهی که به رفتنش می ارزد!

پرورش مرغ مرندی برای کسانی که سودای پرورش مرغ تخم گذار و گوشتی را دارند می تواند گزینه­ ی بسیار مناسبی باشد. خواستگاه این نوع مرغ همانطور که از نامش اصلا معلوم نیست، شهر مرند در آذربایجان شرقی و زمان پیدایش حیات آن در این منطقه قرن ۱۶ ام تخمین زده شده است. در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس با موضوع پرورش مرغ مرندی در خدمت شما مخاطبین عزیز هستیم.

پرورش مرغ مرندی چه از لحاظ وزن و چه از لحاظ طول دوره­ی تخم گذاری و البته تعداد تخم هایی که در طول سال می گذارند می تواند حرکت اقتصادی بسیار خوبی تلقی شود.

مرغ مرندی اصیل سرتا پا پوشیده از پرهای سیاه براق است. اما اگر هنگام خرید مرغ مرندی پرهای آن را سبز رنگ دیدید با فروشنده بر سر اصالت و مرندی بودن واقعی مرغ به جدال برنخیزید. چرا که پرهای سیاه مرغ مرندی زیر نور خورشید تلالویی سبز رنگ دارند. اینکه می گوییم سرتاپای این مرغ ها پوشیده از پر است اصلا اغراق نیست. به طوری که شما حس می کنید این مرغ های خوشتیپ شلواری دم پا تنشان کرده اند و تنها پنجه هایشان بدون پر است.

سن باروری مرغ مرندی

سن باروری این مرغ ها مانند سایر مرغ ها در ۶ ماهگی آغاز می شود.دوره تخم گذاری آن ها ۹ ماه بوده و در صورت مناسب بودن شرایط زندگی این دوره می تواند طولانی تر نیز باشد. به طور کلی طول دوره باروری مرغ مرندی به نسب سایر مرغ ها بیشتر می باشد. مرغ مرندی از جمله مرغ های دو منظوره ای بوده و هم بعنوان نژاد مرغ تخمگذار و هم گوشتی پرورش داده میشود.

وزن متوسط مرغ مرندی

وزن مرغ مرندی در دوره بلوغ مابین ۲ تا ۲.۵ کیلو گرم می باشد که به نسبت مرغ های معمولی وزن بیشتری محسوب می شود. همچنین جثه ی این مرغ ها نیز بزرگتر است. مرغ مرندی در ظاهر شباهت های زیادی به مرغ نژاد استرالوپ استرالیایی (Australorp) دارد. البته مرغ مرندی به نسبت این گونه استرالیایی دارای ریش کوتاه تر و جثه ی بزرگتری است. همچنین پرهای روی ساق پای مرغ مرندی ویژگی است که مرغ استرالوپ استرالیایی ندارد.

اندر خواص و ویژگی های تخم مرغ مرندی

تخم مرغ مرندی به قدری غنی از خواص گوناگون و مفید است که در برخی موارد مصرف آن جنبه ی درمانی و پزشکی دارد. تخم این مرغ ها به دلیل دارا بودن انواع ویتامین ها ، پروتئین ، املاح ، فیبر ، چربی ، کلسترول و کربوهیدرات می تواند غذای کاملی باشند که به سلامتی شما نیز خدمت بسیاری می کند.

اندر خواص و ویژگی های تخم مرغ مرندی

این مرغ ها در طول سال می توانند مابین ۱۲۰ تا ۱۸۰ تخم بگذارند که همانطور که ذکر شد در صورت وجود شرایط مناسب و بهینه این تعداد می تواند تا ۲۲۰-۲۳۰ برود. پس همه چیز به شما بستگی دارند. نکته دیگری که باید در باره تخم مرغ های مرندی ذکر کرد رنگ آن هاست. رنگ تخم این مرغ ها کرمی تا قهوه ای روشن متغیر است.

تغذیه مرغ مرندی

تغدیه مرغ مرندی چیزی جدای از تغذیه مرغ های دیگر نیست. البته اهمیت رعایت بهداشت در رساندن غذا به این مرغ ها می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. این که محل زندگی و غذا خوردن مرغ آلوده به مدفوع نباشد و غذا های آلوده و یا مسموم و پسماند دیگر حیوانات نظیر سگ و … در غذای مرغ مرندی وجود نداشته باشد می تواند به سلامت این ماکیان باارزش و بهینه سازی طول عمرباروری آن ها کمک کند.

فراموش نکنید که شما مرغ مرندی را برای ویژگی های منحصر به آن انتخاب کرده اید. پس این را هم فراموش نکنید که استفاده­ ی بهینه از این خواص منحصر به فرد زمانی مقدور است که شما شرایط زندگی مناسبی برای این مرغان پاپر جذاب فراهم کنید.

اهمیت بهداشت در پرورش مرغ مرندی

وجود پرها تا پایین ترین نقاط بدن مرغ مرندی یعنی ساق ها ، باعث افزایش احتمال آلودگی آن ها در صورت آلوده بودن کف محل زندگیشان می شود. به طوری که آلودگی های بیشتری به خود جذب می کند. اما به طور کلی مرغ مرندی می تواند در شرایط نه چندان مطلوب نیز رشد و تخم گذاری مناسبی داشته اشد.

اینکه شما به بهداشت مرغان مفید خود اهمیت بدهید اولین اقدام آینده نگرانه و بهینه جویانه شما در جهت پرورش این ماکیان است. در نظر بگیرید که بیماری های شایع میان پرندگان اغلب ویروسی بوده و احتمال شیوع آن میان دیگر مرغان مرغداری شما بالا می رود.

همچنین اگر با دروغ و یا راست قضیه کاری نداشته باشیم، دیدیم که بیماری موجود در خفاش ها چطور به راحتی در میان انسان ها شیوع پیدا کرد و یک جهان را از کار و زندگی انداخت.  پس اول برای سلامتی خود و همنوعانتان و سپس برای سلامتی مرغان خود و رشد اقتصادی تان به بهداشت در مرکز پرورش مرغ خود اهمیت ویژه ای دهید.

خواص گوشت مرغ مرندی

خواص گوشت مرغ مرندی

خواص گوشت مرغ مرندی بسیار بالا بوده و ذکر چند مورد از آن می تواند شما را حتی به مصرف دائم این مرغ ها علاقه مند کند. در ادامه به بررسی چند مورد از خواص این مرغ ها در درمان و جلوگیری از بیماری ها و تقویت بدن و مغز می پردازیم.

از آلزایمر می هراسید؟ مرغ مرندی بخورید!!!

وجود نیاسین در مرغ مرندی  عاملی است که در تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر می تواند به کمک شما بشتابد. اگر شما در سنسن میان سالی و یا بالاتر هستید و گاها از فراموش کردن خیلی چیزیهایی که کلا فراموش نمی کردید دچار دلهره می شوید ، میتوانیم به شما مژده دهیم که با مصرف مرغ مرندی و به دلیل غنی بودن این نوع مرغ از نیاسین شما می توانید از آلزایمر تا حد زیادی دور شوید. فراموش که نکردید؟ مرغ مرندی

پروتئین بالا چربی کم

اگر از دسته انسان های جذابی هستید که به تناسب اندام و فیت نس علاقه مندید و به دنبال غذایی مقوی و کم چرب هستند که سیرایی زیادی هم داشته باشد مرغ مرندی به دلیل دارا بودن پروتئین بسیار و در مقابل چربی کم می تواند گزینه مناسبی برای تان باشد.

اسید آمینه تریپتوفان

نه نه ما اصلا قصد نداریم یک مقاله ی علمی با لغات سخت و نچسب تحویل شما بدهیم. در یک کلام باید بگوییم که مصرف مرغ مرندی شما را شادتر و با نشاط تر می کند. چرا که وجود این اسید آمینه صعب الاسم در واقع سبب بالا بردن سراتونین در مغز می شود. ترشح سراتونین نیز مساوی است با شادی و نشاط.

از چربی و کلسترول کمتر

ای کسانی که از آلزایمر هراس دارید، اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که این مرغ ها برای شما بسیار مناسب است. اگر شما در سنین بالا قرار دارید و جوابتان به این گفته ی ما این است که منع مصرف مرغ و گوشت به دلیل چربی و کلسترول دارید باید بگوییم که با خیال راحت به جنگ آلزایمرتان بروید. چرا که مرغ مرندی از چربی و کلسترل کمتری نسبت به سایر پرندگان از جمله مرغ معمولی برخوردار است و شما با خیال راحت می توانید گوشت لذیذ این پرنده را مصرف نمایید.

آگاهی پیدا کردن شما از خواص گوشت این مرغ ها به عنوان کسی که قصد پرورش مرغ مرندی را دارد، می تواند به شما در جهت بازریابی و مارکتینگ هرچه قوی تر و با پشتوانه ای علمی تر کمک کند. اینکه مشتریان شما آگاه باشند که با خرید این مرغ پاپر پرخاصیت چه خدمتی به سلامتی شان می کنند می تواند به شما در افزایش فروش تان بسیار کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام من یه جفت لوتینو دارم سری اول ۴تا تخم کرد ۳تاشو واکرد و بزرگ شد این سری ۵ تا کرد منتها جوجه ها یه رب پس از بدنیا اومدن میمیرن نمیدونم چی شده میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تغذیشون کافی نبوده برای همین جوجه ها ضعیف هستن
   یا محیط سرده و جوجه ها طاقت سرما رو نمیارن
   حتما دمای اتاق رو تا ۳۲ درجه بالا ببرید بخصوص زمانی که جوجه ها بیرون میان
   در تغذیه لوتینو ماده هم از پروتئین و مواد غذایی کافی استفاده کنید.

 2. فرزین می گوید

  سلام اگر روی زمین خاکی که دورش فنس کشی باشه پوشال بزاریم خوبه یا زمین مرغداری باید محکم باشه ؟ مثلا سیمانی ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه حتما باید پوشال وجود داشته باشه
   زمین سیمانی پای مرغ و خروس ها رو زخمی میکنه

 3. مهرداد می گوید

  سلام ببخشید مرغ مرندی کلا ۹ماه تخم میکنه؟ اگه این جوری که مرغ جهادی بیشتر تا مرندی تخم میکنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ ها در محیطی که نورش تنظیم شده نباشه ۹ ماه سال تخم میکنن و در پاییز میرن به تولک و قطع تخم گذاری
   جهادی یا مرندی یا هر چی اگه نور تنظیم باشه کل سال می تونه تخم کنه ! ولی در این صورت باید در سالن پرورش باشه با تنظیم نور دقیق

 4. مهرداد می گوید

  سلام ببخشید این مرغ کلا ۹ ماه تخم میکنه اگه این جوریه که مرغ جهادی ۵ سال تخم میکنه پس مرغ جهادی که بهتره

  1. ادمین می گوید

   نه دوست عزیز ، منظور از دوره تخم گذاری در یک سال هست که ۹ ماه تخم میکنه ! بعد از تولک دوباره شروع به تخم گذاری میکنه ! بازم ۹ ماه تخم میکنه و باز ۳ ماه میره به تولک !
   سن در اینجا مطرح نشده!

 5. حامد شکری می گوید

  سلام من میخوام تو پشت بام خونه مان با بهترین امکانات مرغ مرندی لهستانی پرورش بدم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید از مقاله آموزش راه اندازی مرغداری استفاده کنید

 6. میر ممد می گوید

  سلام
  میخوام پرورش مرغ تخمگذار مرندی رو تو پارکینگ اپارتمان راه اندازی کنم یه فضای ۴۰ متری که کلا در اختیار خودمونه پارکینگ و میخوام از قفس طبقاتی استفاده کنم
  م
  تشکر میکنم راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به علت ایجاد بو و سر و صدا پیشنهاد نمیشه

 7. حسین می گوید

  لطفا نحوه تهیه مرغ مرندی را هم بفرمایید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   حتما از خود پرورش دهنده ها بخرید هم ارزون هم مطمئن
   در شهر و یا روستاهای اطراف پرورش دهنده های مختلفی از مرغ های مرندی رو می تونید ببینید
   از خرید غیر حضوری و اینترنتی بپرهیزید

   1. جلال غریبی می گوید

    درود برشما من فضا رو دارم منتهی نمیدونم از کجا باید شروع کنم هم فضای ۲۰۰۰متر مربع باز و هم فضای ۶۵۰متر مربع باز منتهی نمیدونم باید چجوری سالن رو ساختم از لحاظ ابعادی از کجا باید مرغ رو تهیه کنم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سلام
     اگر می خواهید به صورت اصولی بسازید باید به شرکت های سوله سازی و ساخت مرغداری مراجعه کنید
     اگر هم نه با خرید تعداد ابخوری ، دانخوری ، فن تهویه ، هیتر و لامپ میشه کار رو شروع کرد
     توی مقاله زیر به صورت قدم به قدم اموزش داده شده
     اموزش راه اندازی مرغداری به صورت قدم به قدم

 8. مجید می گوید

  مقاومت مرغ مرندی با توجه به بومی بودن مناسب تر از های لاین های لگهورن است یا خیر؟ و جیره غذایی آنها هزینه کمتر دارد یا خیر؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله مقاومت بدنی بالاتری داره
   از نظر غذایی می تونید از مواد غذایی توی خونه استفاده کنید تا هزینه کمتر بشه

 9. هادی می گوید

  سلام
  مرغ مرندی رو میشه کنار سیبرایت یا لاری و محلی نگهداری کرد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه مشکلی نداره
   لاری ممکنه بهشون حمله کنه ! البته به همشون حمله میکنه ! مراقبش باشید

 10. ناشناس می گوید

  میشه مرغ مرند و توی زیرزمین پرورشداد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه به شرط اینکه شرایط دمایی ، تهویه ی مناسب رو فراهم کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.