بوقلمونمرغ و خروس

پرورش بوقلمون به صرفه است یا مرغ بومی؟

پرورش دهنده هایی که تاکنون تجربه پرورش طیور را نداشته اند و قصد راه اندازی سالن و مزرعه نگهداری پرنده های اهلی و بومی را دارند، بین انتخاب مرغ یا بوقلمون دو دل هستند. از آنجایی که پرورش این دو پرنده مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین انتخاب به صرفه ترین و پرسودترین گزینه نیاز به بررسی دارد. 

در این نوشته از چیکن دیوایس قصد مقایسه سود و هزینه ها و امکانات لازم برای پرورش مرغ و بوقلمون را داریم تا در نهایت به بهترین انتخاب برسید. با ادامه این نوشته همراه باشید. 

پرورش بوقلمون بهتر است یا مرغ محلی؟

در جواب باید گفت که پرورش هر پرنده ای هم می تواند به صرفه باشد و هم زیان ده! سود ده یا زیان ده بودن یک پرنده به ویژگی های فرد، نوع منطقه و بازار آن، میزان سرمایه و زمین در اختیار و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. 

به عنوان مثال در مناطق شمالی کشور اردک بازار خوبی دارد چون هم با آب و هوا سازگار است و هم مردم گرایش خوبی به مصرف اردک دارند. اما در مناطق غربی کشور مانند آذربایجان غربی و شرقی و کردستان تمایل زیادی به مصرف گوشت غاز وجود دارد و از طرفی امکان صادرات به عراق نیز فراهم است. 

گوشت بوقلمون در مناطق مرکزی کشور مانند یزد، کرمان، اصفهان، مرکزی، فارس و… از بازار مصرف خوبی برخوردار است، بنابراین اگر در این مناطق سالن هستید می توانید بوقلمون پرورش دهید، البته در سایر نقاط ایران هم قابل پرورش است، اما ممکن است بازار چندان خوبی به دست نیاورید. اما مرغ در همه جای ایران قابل پرورش بوده و تمام ایران نیز مصرف کننده آن هستند. 

برای پرورش بوقلمون به چه امکاناتی نیاز داریم؟

معمولا کسانی که قصد پرورش و نگهداری بوقلمون ها را دارند، هدف اولشان پرواربندی و گوشتی کردن بوقلمون ها می باشد. در کنار آن ممکن است اقدام به پرورش بوقلمون تخمگذار یا جفت های مولد تخم نطفه دار بکنند. 

برای پرورش بوقلمون به چه امکاناتی نیاز داریم؟ - چیکن دیوایساکثر پرورش دهنده های بوقلمون، جوجه های چند روزه را از سایر پرورش دهنده ها خریداری کرده و پس از پرواربندی به بازار ارائه می کنند. بنابراین وجود دو سالن بزرگ و مجزا جهت نگهداری جداگانه جوجه ها و بوقلمون های گوشتی ضروری است. در مقاله پرورش بوقلمون به صورت کامل به تمامی موارد اشاره شده است. 

هم چنین خرید تجهیزات لازم سالن مانند هیتر، فن تهویه، دریچه ورود هوا، لامپ های روشنایی، آبخوری و دانخوری، لامپ های مادر مصنوعی، پوشال یا تراشه چوب و … لازم هستند. از آنجایی که بوقلمون ها جثه بزرگتری دارند، بنابراین به فضای بیشتری برای پرورش نیاز دارند. 

معمولا در هر متر مربع حدود ۱۰ الی ۱۵ جوجه بوقلمون و یک الی دو بوقلمون بالغ قابل نگهداری است. 

در کنار وجود سالن، بهتر است مرتع یا مزرعه ای را نیز برای چراندن و گشت و گذار بوقلمون ها در نظر بگیرید. البته این مورد ضروری نیست ولی به کاهش هزینه های تغذیه و افزایش نشاط و سلامت پرنده ها کمک می کند. 

امکانات و ملزومات لازم برای پرورش مرغ محلی کدامند ؟

اهداف پرورش مرغ ها وسیع تر از بوقلمون ها می باشد. مرغ ها به سه دسته تخمگذار، گوشتی و دو منظوره تقسیم بندی می شوند. پرورش دهنده ها نیز بر این اساس اقدام به راه اندازی سالن مرغ تخمگذار یا سالن مرغ گوشتی می کنند. 

مرغ های دو منظوره نیز در یکسال اول عمر خود به عنوان مرغ تخم گذار پرورش داده می شوند و پس از وارد شدن به اولین دوره تولک، پس از پرواربندی به عنوان مرغ گوشتی به بازار عرضه می شوند، با توجه به اینکه مرغ های دو منظوره وزن گیری کمتری نسبت به مرغ های گوشتی دارند، بنابراین با قیمت پایین تری نیز فروخته می شوند. 

جهت نگهداری مرغ نیز به دو سالن مجزا برای نگهداری جداگانه جوجه ها و مرغ های بالغ تخمگذار (یا گوشتی) نیاز خواهید داشت. با توجه به اینکه مرغ ها جثه کوچکتری دارند، بنابراین فضا و سالن آنها نیز کوچک تر بوده و امکان پرورش تعداد بیشتری وجود خواهد داشت. 

در هر متر مربع حدود ۲۰ جوجه مرغ و دو الی سه مرغ بالغ قابل نگهداری است. 

جهت نگهداری مرغ تخمگذار به قفس مکانیزه، فن تهویه، سیستم گرمایشی و پد سلولزی، دریچه ورودی هوا، لامپ های روشنایی و … نیاز خواهید داشت. در نگهداری مرغ گوشتی نیز به همان تجهیزات لازم برای بوقلمون ها نیاز خواهید داشت. 

وجود مرتع و فضای سبز نیز برای مرغ های گوشتی می تواند یک گزینه خوب برای کاهش هزینه ها و طبیعی تر شدن روند پرورش باشد، اما ضروری نیست. 

بوقلمون نسبت به مرغ، به فضای بیشتری برای پرورش نیاز دارد. حتی در صورت استفاده از قفس مکانیزه و طبقاتی برای مرغ تخمگذار، به فضای بسیار کوچک تری نیاز خواهید داشت. 

مقایسه دوره رشد و میزان وزن گیری مرغ و بوقلمون

با توجه به اینکه بوقلمون ها اکثرا با هدف تولید گوشت پرورش داده می شوند، بنابراین آنها را با مرغ گوشتی مقایسه می کنیم. بوقلمون وزن گیری بالایی داشته و در کمتر از دو ماه به ۴ الی ۵ کیلو وزن می رسد. در حالی که مرغ بومی در طی دو ماه به ۲ الی ۳ کیلو وزن می رسد. اما مرغ راس در ۴۵ روزگی به ۲ الی ۳ کیلو وزن می رسد، ولی برای پرورش نیاز به مجوز دارد. 

مقایسه دوره رشد و میزان وزن گیری مرغ و بوقلمون - چیکن دیوایسبا توجه به وزن گیری بالای بوقلمون و قیمت گران تر آن، درآمد بیشتری نیز نسبت به مرغ خواهد داشت. اما توجه داشته باشید که بوقلمون مصرف خوراک بالاتری داشته و حتما باید از خوراک ارزان نیز در کنار خوراک اصلی جهت کاهش هزینه ها استفاده کنید. 

استفاده از فضای سبز، تفاله میوه ها، علوفه و ضایعات سبزیجات و خرید عمده دان از تولید کننده به کاهش هزینه ها کمک می کند. 

مقایسه بازار فروش گوشت مرغ و بوقلمون 

گوشت مرغ محلی در همه جای ایران فروش می رود و تمام مردم کشور مصرف کننده آن هستند، اما گوشت بوقلمون به دلیل قیمت بالاتر، فروش کمتری دارد. با این وجود بوقلمون نیز مشتریان خاص خود را به ویژه در مناطق مرکزی کشور داشته و حتی امکان صادرات آن به کشورهای همجوار و عربی نیز فراهم است. 

بنابراین در مسئله مرغ به صرفه است یا بوقلمون، نگرانی از بابت فروش گوشت این دو پرنده وجود ندارد. 

بررسی سود و هزینه های پرورش بوقلمون

اگر فرد پرورش دهنده دارای مکان استیجاری نباشد و از اعضای خانواده خود جهت کار در سالن کمک بگیرد و هم چنین از تجهیزات مقرون به صرفه جهت تجهیز سالن استفاده کند تا حد زیادی هزینه ها را کاهش خواهد داد. 

هم چنین در صورت خرید عمده دان و یا تهیه آن به کمک آسیاب و میکسر و استفاده از مواد غذایی رایگان و ارزان، به کاهش هزینه های تغذیه نیز کمک خوبی خواهد کرد. در این صورت می توان گفت که پرورش بوقلمون سود بسیار بالایی دارد. در غیر این صورت باید تمام درآمد را صرف پرداخت هزینه اجاره و نیروی کار و خوراک طیور کرد. 

در مقاله هزینه های پرورش بوقلمون به تمام این موارد پرداخته شده است. 

بررسی سود و هزینه های پرورش مرغ محلی 

در مورد پرورش مرغ محلی نیز دقیقا تمامی قواعد فوق صادق است. در صورتی که دارای ملک شخصی باشید و شخصا با کمک اعضای خانواده به نگهداری و پرورش طیور بپردازید، قطعا به درآمد بسیار بالایی خواهید رسید، در غیر این صورت باید جزوی از درآمد خود را صرف پرداخت هزینه اجاره و نیروی کار بکنید. در مقاله پرورش مرغ بومی با سرمایه کم تمام اطلاعات لازم ارائه شده است. 

راه اندازی مرغداری صنعتی با فعالیت چندین نیروی کار، مستلزم برنامه ریزی دقیق، پیش بینی درست بازار و محاسبه درآمد و هزینه ها می باشد. بنابراین پرورش در سطح کوچک و به کمک اعضای خانواده، مقدمه ای برای راه اندازی یک مرغداری بزرگ و صنعتی است. 

نتیجه کلی 

در این مقاله به راهنمایی های لازم جهت شروع پرورش مرغ یا بوقلمون پرداخته شد. به صرفه بودن پرورش مرغ یا بوقلمون به منطقه جغرافیایی، میزان سرمایه و زمین موجود، نحوه تامین خوراک و نحوه پرورش این پرنده ها بستگی دارد. در صورت کاهش هزینه ها، قطعا به درآمد بالایی از پرواربندی این طیور خواهید رسید. 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا