بیماری های طیورغاز

آشنایی با بیماری های رایج در غازها | علائم و درمان بیماری های شایع

آشنایی با بیماری های رایج در غازها | علائم و درمان بیماری شایع غازها 

غازها نیز مانند سایر ماکیان و پرنده های خانگی دارای بیماری های زیادی می باشد و امکان تلف شدن این پرنده ها در اثر انواع بیماری های ویروسی و انگلی وجود دارد که در این نوشته از چیکن دیوایس قصد داریم به مهم ترین و رایج ترین آنها بپردازیم.

دقت کنید که غازها نسبت به سایر پرنده ها بدن مقاومی دارد و کمتر دچار بیماری می شود، اما مصون از بیماری نیست، بنابراین رعایت بهداشت در تغذیه و محیط پرورش پرنده از راهکارهای ساده و اصولی جهت پیشگیری از بیماری می باشد. 

غازها در چه شرایطی به بیماری مبتلا می شوند ؟

در صورتی که از آب و غذای آلوده و فاسد استفاده کنید و دقتی به این مورد نداشته باشید، مسلما غازهای شما بیماری را تجربه خواهند کرد، هم چنین اگر از غذاهای مضر برای غاز ها مانند غذاهای شور و بسیار چرب ، مواد غذایی شیرین و … استفاده کنید، احتمال بروز انواع امراض در آنها بالا خواهد بود. 

پرورش غازها در محیط آلوده به فضولات و تجمع مقدار زیادی فضله در محل پرورش آنها و عدم تمایل پرورش دهنده به پاکسازی بستر نیز در مریض ساختن غازها تاثیر دارد. زمانی که غازها در سالن هستند، از هم غذا شدن پرنده ها و حیوانات وحشی و موذی با آنها جلوگیری کنید. 

غازها در چه شرایطی به بیماری مبتلا می شوند؟ - چیکن دیوایسموجوداتی مانند کلاغ ، گنجشک ، کبوتر ، موش ، سوسک و … حامل انگل ها و بیماری های زیادی هستند که در صورت هم غذا شدن با غازها ، احتمال انتقال بیماری را بالا می برد. 

غازهایی که در محیط بیرون می چرند و از انواع دانه ها و علوفه ها تغذیه می کنند، بیشتر در خطر بیماری هستند چرا که آلوده بودن این مواد غذایی حتمی بوده و از طرفی هم قابل کنترل نیستند، بنابراین واکسیناسیون غازها در برابر بیماری های واگیردار و خطرناک در چنین مواقعی ضروری خواهد بود. برای آشنایی با انواع مواد غذایی مناسب برای غازها به مقاله تغذیه غاز مراجعه کنید. 

بیماری های غازها با چه علائمی همراه است ؟

با اینکه هر یک از بیماری های غاز علائم مربوط به خود را دارد، اما در حالت کلی علائم زیر در غازهای بیمار مشهود است :

۱- بی حالی و سستی بدن 

۲- کز کردن و گوشه گیری

۳- نیمه باز بودن چشم ها

۴- پرهای ژولیده و نامرتب

۵- بی اشتهایی و عدم تمایل به خوردن آب و غذا

۶- پف کردن پرها

۷- عدم واکنش هنگام لمس 

۸- قطع تخم گذاری 

۹- عدم تمایل به جفت گیری 

۱۰- نشستن طولانی مدت

در ادامه به مهم ترین بیماری های غاز ، علائم و روش های پیشگیری و درمان آنها اشاره خواهد شد : 

بیماری کوکسیدیوز در غاز ها 

کوکسیدیوز یکی از بیماری های طیور می باشد که رواج زیادی دارد و معمولا دو نوع کوکسیدیوز در میان غازها رایج است. کوکسیدیوز کلیوی و روده ای نام دارند که نوع کلیوی شایع تر از نوع روده ای آن است. از آنجا که غازها مقاومت بدنی بالایی دارند، بنابراین تلفات کمتری از این بیماری متحمل می شوند و به عنوان بیماری وخیم تلقی نمی شود.

این بیماری غازهای ۱ الی ۳ ماهه را تحت تاثیر قرار می دهد، از آنجایی که غازهای کوچکتر، مقاومت بدنی کمتری دارند، بنابراین احتمال تلف شدن آنها بسیار بالاتر از غازهای بزرگتر می باشد. 

از علایم این بیماری می توان به ضعف و بی حالی ، اسهال سفید، بی اشتهایی ، بال های افتاده و گوشه گیری پرنده ، لرزش پاها و … اشاره کرد. 

بهتر است از جیره غذایی حاوی کوکسیدواستات استفاده کنید و از آب و غذای آلوده استفاده نکنید؛ هم چنین فضولات بستر را به فاصله های زمانی کوتاه جمع آوری کنید. در صورت بروز این بیماری می توانید از داروهایی مانند سولفونامید و کوکسیدیو استات استفاده کنید که بهتر است تحت نظر دامپزشک به پرنده ها داده شوند. 

بیماری بال فرشته ای در غازها 

دومین بیماری رایجی که در بین غازهای نر شیوع پیدا می کند، بیماری بال فرشته ای است. زمانی که غازها مازاد بر نیاز روزانه خود ، پروتئین مصرف کنند با این عارضه روبرو خواهند شد؛ در واقع بالها در اثر رشد زیاد و افزایش وزن پرنده ، از میان سایر بالها به بیرون زده و تغییر جهت پیدا می کند. 

بیماری بال فرشته ای در غازها - چیکن دیوایسبرای درمان این بیماری از بانداژ در ناحیه مچ بالها به شکل ۸ استفاده می کنند و میزان پروتئین جیره غذایی پرنده را کنترل می کنند. معمولا پس از گذشت ۳ الی ۴ روز، این عارضه بهبود پیدا میکند و در صورت تداوم باید از میله های فلزی برای تداوی بیماری استفاده کرد که حتما باید تحت نظر دامپزشک صورت گیرد. 

کرم در غاز 

از دیگر عوامل تلف کننده غازها، کرم ها هستند که دارای انواع مختلفی بوده و علائم گوناگونی را به همراه خواهند داشت. مهم ترین کرم هایی که برای غازها مشکل ایجاد خواهند کرد، کرم شکم و کرم سنگدان است که از راه آب و غذا وارد حلق پرنده می شود و سبب تنگی نفس ، سرفه و باز و بسته شدن مداوم منقار پرنده می شود.

کرم سنگدان نیز سبب ضعف و بی حالی و کاهش وزن غازها خواهد شد، معمولا غازهایی که زیاد می نشینند، مشکوک به این انگل هستند. درمان این بیماری و از بین بردن انگل ها با محلول فلوبن وت (Flubenvet) امکان پذیر است، این انگل ها می توانند سبب مرگ غازها شما شوند، بنابراین هر چه سریعتر جهت درمان آن اقدام کنید.

استفاده از آب آشامیدنی سالم و غذای سالم و تمیز ، هم چنین نظافت و شستشوی مرتب دانخوری و آبخوری ، مانع از بروز این بیماری خواهد شد. هم چنین از کاه یا پوشال های نرم برای پرورش استفاده کنید و بستر آنها را مرتبا تعویض کنید. 

شپش و کنه در غازها 

اگر غازهای خود را در بستر آلوده پرورش دهید، مسلما شپش و کنه به آنها حمله خواهند کرد و شاهد خارش بدن غازها خواهید بود که با منقار خود قسمت های مختلف بدن مخصوص زیر بالها را می خارانند. 

شپش و کنه در غازها  - چیکن دیوایسبرای اطمینان از وجود شپش در بدن غازها ، پرهای ناحیه ملتهب را کنار بزنید و با استفاده از نور لامپ یا چراغ قوه آنجا را بررسی کنید. در صورت مشاهده شپش ها ، با استفاده از پودر های مناسب و با مشورت دامپزشک اقدام به درمان کنید. 

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین تمیز نگه داشتن محل پرورش و استفاده از آب برای شنا کردن غازها ، احتمال آلودگی آنها به شپش و کنه ها را بسیار کاهش خواهد داد. 

لنگیدن غازها در اثر گرمای زیاد 

دقت کنید که غازها در شرایط آب و هوایی سرد بهتر از محیط های گرم می تواند زندگی کند، بنابراین از گرم کردن بیش از حد محل پرورش آنها خودداری کنید چون با لرزش پاها و عدم تعادل در ایستادن و راه رفتن مواجه خواهند شد. 

اگر آنها را در یک محیط گرم پرورش دهید و آب آشامیدنی کافی نداشته باشند و در فصل تابستان ، سایه بانی برای در امان ماندن از گرمای آفتاب نداشته باشند، به احتمال خیلی زیاد دچار لنگش در اثر گرمای زیاد خواهند شد. 

اسهال در غاز ها 

غازها دچار اسهال های متفاوتی می شوند که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره خواهد شد. معمولا اسهال سفید رنگ ناشی از استرس پرنده و یا وارد آمدن شوک دمایی به آنها می باشد، حتی استفاده از آب و غذای آلوده نیز سبب بروز اسهال در آنها می شود. 

اسهال سفید همراه با خون ، ممکن است نشانه کوکسیدیوز باشد. اسهال مایل به سبز می تواند نشانه آلودگی کرم انگلی باشد. هم چنین اسهال مایل به قهوه ای که با کاهش سرعت رشد پرنده همراه است، ممکن است نشانه ای از التهاب روده باشد.

بوتولیسم (فلج گردن) در غاز

علت بروز این بیماری ، مسمومیت غازها با باکتری بوتولینوم است، آب و غذای آلوده و مانده و فاسد حاوی این باکتری هستند، وجود حیوانات مرده در مسیر آب آشامیدنی آنها و یا هم غذا شدن حیوانات و پرنده های وحشی با آب و غذای غاز ها ، احتمال مسمومیت آنها را بالا می برد که سبب ضعف و افتادگی در بال ها ، کج شدن گردن و عدم توانایی در کنترل آن می شود. 

بوتولیسم (فلج گردن) در غاز - چیکن دیوایسدر صورت عدم توجه و درمان پرنده به زودی به مرگ او روبرو خواهید شد. استفاده از سم زدا در موارد خفیف کارساز خواهد شد، اما در صورتی که بیماری پیشرفت کرده باشد احتمال تلف شدن پرنده بسیار بالا می باشد .

پیشگیری بهترین درمان است و استفاده از آب و غذای سالم و تازه و نگهداری پرنده ها در بستر تمیز و بدون آلودگی ، فضولات و حیوانات وحشی ضامن سلامتی و طول عمر آنها خواهد بود. 

مسمومیت با آفلاتوکسین

آفلاتوکسین ها توسط کپک ها تولید می شوند. این باکتری ها در غلات ، نان و سایر مواد غذایی کهنه و فاسد وجود دارند، نگهداری مواد غذایی در انبارهای مرطوب و گرم نیز امکان رشد کپک ها را فراهم خواهد کرد. برای جلوگیری از این مسمومیت هرگز از نان کپک زده یا خوراکی کهنه و مانده استفاده نکنید. 

علت بی اشتهایی غاز

این بی اشتهایی از بیماری های زیادی ناشی می شود که برخی از آنها در فوق اشاره شد که کوکسیدیوز و بیماری های انگلی و مسمومیت از جمله آنها می باشد. پس از بررسی سایر علایم و تشخیص دقیق بیماری توسط دامپزشک ، امکان درمان آن وجود دارد. 

چرا غاز فلج می شود

فلج شدن یا در اثر پرورش در بستر سفت و سیمانی می باشد و یا در اثر بیماری هایی مانند بوتولیسم، آنتریت و عفونت های استخوانی  و مسمومیت های غذایی ایجاد خواهد شد و یا اینکه پدر و مادر مولد دارای نسبت فامیلی بوده اند و جوجه آنها دچار فلج مادرزادی شده است. 

چرا غاز فلج می شود - چیکن دیوایسهم چنین بیماری هایی مانند نیوکاسل و مارک نیز در فلج شدن غاز ها تاثیر دارند که لازم است با مشورت یک دامپزشک ، واکسن های لازم را به آنها تزریق کنید. استفاده از جیره غذایی ناصحیح و فاقد کلسیم و فسفر نیز در فلج شدن غازها بی تاثیر نخواهد بود.

نتیجه گیری کلی در مورد بیماری های غاز

در حالت کلی در نظر داشته باشید که غازها پرنده های مقاومی هستند و کمتر از سایر ماکیان به بیماری مبتلا می شود و بیماری هایی که در این نوشته اشاره شد شایع ترین آنها بود. 

در صورتی که غازها را در یک مکان تمیز و پاکیزه پرورش دهید و بستر آنها را به خوبی تمیز کنید و از آب و غذای سالم و تازه استفاده کنید و ظروف آبخوری و دانخوری آنها را روزانه بشویید، میزان بیماری و تلفات غازها به شدت کاهش خواهد یافت. 

نوشته های مشابه

‫۱۴۲ دیدگاه ها

 1. سلام دوست عزیز
  من یک غاز دارم موهای سرش ریخته و نوکش هم
  کمی نابود شده و پاهاش هم پوست پوست شده
  راه رادمنش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   این وضعیتش خیلی خرابه
   با درمون خونگی نمیتونی به نتیجه برسی
   ببرش دامپزشک

 2. سلام ببخشید چند روز هست سه تا از غازهام لاغر و بی حال شدن دور خود شون میچرخن آب زیاد میخورن ولی اشتها غذا خوردن ندارن بدن شونم داغ هست دور چشم شون قرمز هست فکر میکنم انگل دارن اما نمیدانم از چه دارویی استفاده کنم که زود خوب شوند از محلولی که گفته بودید هیچ جا پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   از اونجایی که نمیتونی با درمون خونگی حالشون رو خوب کنی
   حتما باید با یه دامپزشک در این راستا مشورت کنی

 3. سلام من ۲تا غاز دارم دیروز خوابیدن امروز پاشدن یکیشون از دماغش اب میومد و نشسته بود و زود زود نفس نفس میزنه بعد اون یکی خوب بود تو ناهار اونم اونجور شد چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   دمنوش بابونه درست کن سرد که شد بریز تو آبخوریشون بخورن
   اگه تونسی تو محیط قرارگیریشون هم بخور اکالیپتوس استفاده کن
   مولتی ویتامین هم برای تقویت بدنشون بخر

 4. سلام
  یک غاز ۵ماه دوروز غذانمی خورد از نوک آب ریزش دارد وکوشه گیر شده

  1. سلام دوست عزیز
   بهش محلول آب شکر بده
   محل نگهداریش رو گرم کن
   براش مولتی ویتامین بخر
   و ببین تغییر رنگ فضله هم داره؟

 5. غاز من تقریبا یک سالش هست . اسهال داره خوب نمیشه با توجه ب اینکه غاز کلا اب زیادی در روز میخوره این خیلی میل ب اب خوردنش زیاد شده و فضلش همش اسهالیه ب صورت اب خالی ینعی عفونت یا رنگ خاصی ندیدم توش .
  دارو چی‌میتونم بهش بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   این گرمازده شده که مصرف آبش هم رفته بالا در کنارش هم اسهال داره

 6. سلام من یه غاز ۴ماهه دارم زبونش عفونت کرد هرکجا بردم اثر نداشت امروز زبونش خود به خود افتاد ایا زنده میمونه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   نمیتونم چیز قطعی بگم
   ولی امکان تلف شدن وجود داره

 7. سلام .بنده سال هاست که انواع پرنده حیوان رو داشتم و این کاری که میگم نقش بسزای در راندمان تولید چه جوجه کشی چه تخمی چه گوشتی داشته اون رو به اشتراک میزارم انشا الله مورد قبول حق تعالی قرار بگیره و اونایی که دوست دارن استفاده کنن از مطلب و برای ما هم دعا کنن.
  برای بیماری حیوانات هر حیوانی از سیر کشک چهار زیره هم قاطی کنید هفته ای سه مرتبه به حیوان بدهید از گرمازدگی و بیمار بودن حیوان وخوب شدن حالش تاثیر بسزای داره موفق پیروز باشید

  1. سلام خانم اسد زاده عزیز
   ممنون که تجربیاتتون رو با در میون گذاشتین
   موفق باشید

 8. سلام خسته نباشید من تعدادی غاز دارم دو سه روز هست که چیزی نمیخورن کور شدن و نمیتونن حرکت کنن و اسهال دارن و نسبت به روز اول بیماری رنگ نوکش کمرنگ شده لطفا بگین که کدوم بیماری رو گرفتن و راه درمانش چی هست خواهش میکنم هر چه سریعتر جواب بدین ممنون از شما

  1. سلام دوست عزیز
   وضعیت اینها خیلی حاد هست و تو با درمون خونگی نمیتونی خوبشون کنی
   سریعا ببر دامپزشک وگرنه تلف میشن

 9. سلام یه غاز یک ساله دارم بیحال بود غدا نمیخورد بردمش دامپزشکی گفت عفونت گوارش و گلو داره انتی بیوتیک و مولتی ویتامین داد تا ۴ روز خورد حالش خیلی خیلیی بهتر شده بود از مرگ نجاتش داد کم کم غذا هم میخورد سر پنجمین روز دوباره شروع کرد تند تند اب خوردن بعد بالا اورد بیحال شد دوباره انتی بیوتیک و مولتی ویتامین گرفتم بهش میدم دو روزه ولی خیلی بیحاله فقطم اب داروشو میخوره با یکم گل و شن .حس میکنم دسشوییم نمیکنه اصن تو جاش یا لونش اثری از دسشویی نمیبنیم چ اسهالی چ غیر اسهالی لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بالاآوردنش ممکنه از سر واکنش به داروها باشه
   میدونید چه دارویی براش تجویز شده بود؟
   ببین اگه فضلش سفید رنگ بشه همون نشونه عفونته
   بهتره مجدد با دامپزشک در ارتباط باشی
   چون اگه آب و غذای کافی بهش نرسه تلف میشه

 10. سلام یه غاز دوماهه دارم که رشد نمیکنه غذا میخوره حرکت هم خوبه جدیدا پرهاش هم ریخته بدنش ازسینه و ودم لخت شده

 11. سلام من دو تا غاز ماده دارم که الان یکیشون دو روزه غذا کم میخوره و فقط اب میخوره صداشم در نمیاد و اسهال بی رنگ داره چیکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهشون چی یمدادی؟
   به جز بی اشتهایی و اسهال علائم دیگه ای ندارن؟
   اغلب فضله سفید رنگ نشونه عفونت هست

 12. سلام روز بخیر یکی از غازهای من خیلی لاغر شده کلا تحرک نداره و گله هم پس زدتش و یه علامت خیلی قوی که در اون دیدم تغییر رنگ پاها و منقارش به قرمز تیره هستش انگار یه دست خون مرده شده باشه ، چیزی هم نمیخوره فقط کمی آب به نظرتون چه بیماری داره

  1. سلام این نوع تغییر رنگ رو من قبلا در گله غاز مبتلا به انفولانزای طیور دیدم که اصلا نتیجه خوبی نداشت
   اما خوب هر قرمز شدنی نشانه انفولانزا و بیماری نیست بهتر با دکتر دامپزشک مشورت کنید

 13. سلام وقتتون بخیر
  من ۴ تا غاز دارم که ۲تاش ماده س ۲تای دیگه نر
  سنشون یک سال
  ۲تا ماده از وقتی که شروع کردن به تخم گذاشتن مدام در حال خاک خوردن هستن علت خاصی داره؟!

  1. غاز بالغ معمولا به شن و شن ریزه علاقه دارن و مخصوصا لجن های روی آب
   شاید برا همینه

  2. سلام مک یه جوجه قوغاز دارم یه روز هست که دو قدم را میره ۱۰ دقیقه میشینه

 14. سلام من ۲۰جوجه غاز داشتم که چهارتاش مرد الآنم یکیش مریضه وصداش در نمیاد و نمیتونه رو پاش ب ایسته یا میشینه یاهو به پشت میوفته چه دارویی بهش بدم

  1. سلام
   توضیح خاصی از نحوه و چگونگی مرگشون ندادی ! نمیشه راهنمایی کرد

 15. سلام من چهارتا غاز دارم که یکیشون زبونش ورم کرده و هی دهنش رو باز میکنه از دهن نفس میکشه و صدای خرخر میده بعضی اوقات موقع غذا انگار سرگیجه میگیره هی اینور و اونور میره و گردنش رو تکون میده چیکار باید بکنم؟

  1. سلام
   اولین کاری که میکنی اینه که اونو از بقیه جدا کن ! امکان ابتلا به بیماری ویروسی در اون پرنده زیاده مثل نیوکاسل و …
   جدا کن و ببرش پیش دامپزشک ، تشخیص بیماری ویروسی نیاز به معاینه داره
   با این شرایط که گفتی اگه فضلشم سبز باشه امکان نیوکاسل زیاده
   درمان رو حتما حتما از دامپزشک بگیر خیلی سریع ، ولی پیش از اینکه بری پیش دامپزشک قرص تتراسایکلین ۲۵۰ رو نصف کن ، با ۲ سی سی اب قاطی کن و بریز داخل دهنش با قطره چکان یا سرنگ
   مولتی ویتامین هم بهش بده
   محیط گرم گرم

    1. فضله سفید مخصوصا اگه گچی باشه امکان وجود عفونت گوارشی در پرنده رو زیاد میکنه
     بهتره در کنار تغذیه برای مدتی کوتاه از پروبیوتیک استفاده کنید، پودرش در داروخانه دامپزشکی موجوده

 16. سلام، داروی درمان بچه غاز که سرما خورده و از منـقارش اب بیرون میزنه و ابریزش بینی داره، چیه، لطفا اسم دارو رو بگید، تشکر

  1. سلام باید به دامپزشک مراجعه کنید که بیماریش مشخص شه . آب ریختن از منقارش علائم سرماخوردگی نیست

   1. درمان عفونت گلو و دهن غاز که از بس عفونت داره وقتی آب میخوره عفونت وارد آب میشه، لطفاً داروی درمانش و بگید، غاز هام دارن تلف میشن، البته سنشون زیر یک ماهه ، در ضمن حالت فلج شدن هم دارن و نمیتونن خوب راه برن ،ممنونم

    1. در چنین مواردی باید خیلی سریع اقدام کنی و دس دس نکنی که من به کامنت شما پاسخ بدم یا نه ! چون هر روزش مساوی با مرگ پرنده جدید هست !
     قرص تتراسایکلین ۲۵۰ از داروخانه انسانی بخر ، نصفش کن ، با یک سی سی اب قاطی کن هر ۱۲ ساعت بده بهش ، برای هر کدوم همین مورد رو بده
     مولتی ویتایمن مخصوص طیور هم باید بخری ، اگه نتونستی از داروخانه شربت بکمپلکس بخر، یک سی سی بریز داخل یک لیتر آب (۳/۴ آب معدنی های ۱.۵ لیتری) قاطی کن خوب و بزار جلوشون ، ۳ ساعت بعد بردار ،هر ۱۲ ساعت محلول جدید درس کن و بده بهشون

     البته ممکنه بیماری ویروسی هم باشه که درمانش جداست و برای تشخیص برای بره پیش دامپزشک

 17. سلام جوجه غاز من خیلی بوی بدی میده با شامپو مخصوص شستم و با المل ضد عفونی کردم ولی بعد متوجه شدم که بو از دهنش هست بوی فوق العاده بدی هست لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   فضلش چه شکلیه ؟ فضلشم بوی بدی میده ؟ قبلا تجربه نگهداری از پرنده داشتی ؟ چون اصولا دهن موجودات زنده بو میده !!
   اگه فضله هم مشکل داشته باشه ، پرنده تحرکش و تغذیش ضعیف باشه ، ممکنه عفونت داشته باشه که این بو از اونه وگرنه عادیه !

 18. سلام من یه غاز دارم ۳ تا تخم گذاشته الان روی نوکش یه دونه زده انگار جوش میمونه دلیل خاصی داره

   1. آقا من یه جوجه قوغاز دارم چشمش انگار عفونت داره چشماش داره بسته میشه وغذاهم نمیخوره

    1. سلام
     قطره استریل چشمی بچه بخر و روزی ۲ قطره بریز تو چشمش (تو هر دو تا چشم)

 19. سلام غاز من امروز سرجاش نشسته و بلند نمیشه و پاهاشو نمیتونه تکون بده و بی حال است

  1. سلام
   مشکلات گوارشی داره ؟ فضلش بد شکله ؟
   محیطش سرده ؟
   تغذیش چیه ؟ امکان ضعف در تغذیه در چنین مواردی خیلی زیاده ، بخصوص در اردک ها اگر نیاسین کافی بهشون نرسه به مشکلات پا دچار میشن

 20. سلام غاز من دو روزه که فقط آب میخوره اونم زیاد و غذا نمیخوره
  علتش چیه 🥺??

 21. سلام قو قاز ماده دارم الان بیش از دو هفته نشسته بلند نمیشه یعنی توانایی بلند شندنو نداره . غذا خوب میخوره باید چکار کنم

  1. این مشکل به خاطر عفونت داخلی پیش میاد یا به خاطر کمبود نیاسین و ویتامین. دان چی میدین بهشون

 22. سلام . یه جفت قو قاز دارم موقع جابجایی قاز ماده تقریبا از فاصله ۴۰ سانتی از دستم افتاد . از اون موقع اشتهاش کم شده به سختی راه میرفت تا اینکه اصلا راه نمیره دارم خودم دستی بهش غذا میدم . از اون اتفاق ۴ روز میگذره . در ضمن قاز نر هم کم اشتها شده به سختی راه میره . خیلی ضعیف شده . لطفا راهنمایی کنید

  1. میتونه ارثی باشه ولی برای اطمینان بیشتر با دامپزشک مشاوره کنید

 23. چرا بچه غازم انگار سرما خورده باشد از بینیش صدای خس خس سرماخوردگی می اید…

  1. حتما در مکان گرم نگهداری کن
   از مولتی ویتامین مخصوص پرنده های بومی استفاده کن
   اب و غذای کافی هم استفاده بشه
   از بقیه غازها جدا کن تا اونا رو هم بیمار نکنه

 24. سلام غاز من گور شده است و دور چشمش را می‌میخاراند چطور درمانش کنم؟

  1. عفونت چشمی داره
   به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید تا پماد یا قطره لازم رو بدن

 25. سلام جوجه غاز سه هفته ای دارم بیماری یکدفعه ای گرفته صداش در نمیاد و اصلا غذا نمی خوره و مدفوعش فقط آبگینه و تعادل نداره و مدام خوابیده چیکار باید بکنم راه درمان داره؟

  1. به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید تا انتی بیوتیک لازم رو بدن وگرنه تلف میشه

 26. سلام یک جوجه قو غاز سه ماهه دارم امروز در حین اب بازی یک دفعه ای تعادل ایستادنش و از دست داده و فقط میشینه
  چکارش کنم

  1. احتمالا سرما خورده
   جاش گرم باشه و بهش مولتی ویتامین و داروی تقویتی بده
   اگه خوب نشد به دامپزشک پرنده های بومی ببرش

 27. سلام یک غاز ماده دارم دوروزی هست که بیحاله وفقط اب میخوره

  1. محل نگهداری رو خنک کن
   از فن تهویه هم میتونی برای خنک کردن محل استفاده کنی
   آب خنک کافی بذار جلوش
   از غذاهای مورد علاقش بهش بده
   با مراجعه به داروخانه حیوانات براش مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک لازم بخر

  2. سلام یه جوجه غاز دارم که یدفه پاش کیود شده و یه صدایی از خودش در میاره و‌به پشت میافته چکار باید بکنم

  3. سلام یه جوجه غاز دارم که یدفه زیر دو چشماش ورم کرده ،باید چکار کنم

   1. عفونت چشم میتونه به دلیل عفونت های تنفسی به وجود بیاد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

    1. سلام قوغاز من پشت سر هم از خودش صدای متفاوت در می آره از چی می تونی باشه

    2. اگه نره احتمالا جفت میخواد و اگر هم ماده باشه احتمالا میخواد تخم بذاره
     شرایط تخم گذاری رو باید فراهم کنید

   2. سلام قوغاز من پشت سر هم از خودش صدای متفاوت در می آره از چی می تونی باشه

    1. سلام
     نمیدونم عزیز اینکه صدا چی باشه و چجوری باشه و کی این صدارو درمیاره مهمه
     سن قوغازت و بلوغش هم مهمه

 28. سلام من حدودا ۷۰تاغازوبچه غازای بزرگ حدود ۲ماهه داشتم کم کم شروع میکنن به تلوتلو خوردن بعدسبک میشن بالاشون میوفته، ضعیف میشن جوری که راه رفتن براشون سخته وبعداز۳،۴روزمیمیرن. اولش خوب غذامیخورن بعدازمردن این سنگ سفت میشن چیکارکنم الان حدودا۳۰تابرام مونده۵تاعلایم مریضی دارن، لطفاکمکم کنید

  1. حتما پرنده های بیمار رو شناسایی کن و از سالما جدا کن تا کل گله تلف نشه
   احتمالا نیوکاسل دارن برای تهیه انتی بیوتیک به داروخانه دامپزشکی مراجعه کن
   باید واکسن نیوکاسل رو سر موقع میزدی

  1. احتمالا کف پاش زخمی شده
   یا به خاطر افزایش وزن بیش از حده
   شاید هم بیماری ویروسی داره
   به دامپزشک متخصص پرنده های بومی ببر نشون بده

  1. احتمال بیماری ویروسی هست
   حتما از بقیه غازها جدا کن و برای تهیه دارو و انتی بیوتیک به داروخانه دامپزشکی مراجعه بشه

 29. سلام وقتتون بخیر
  من دو تا غاز نر و ماده دارم که ۵ روزه خریدمشون فکر کنم جوان هستند اولش دو تاشون هدسه و فکر کنم کمی ابریزش بینی داشتند ولی الان غاز ماده هدسه و فکر کنم کمی ابریزش بینی و بیحالی و آرام راه رفتن و کم نخوردن غذا و افتادگی بال که نمی تونه بال هاشو جمع کنه ولی غاز نر سالمه و خوب غذا می خوره
  تو حیاط نگهداریشون میکنم و هر روز خونشون رو جارو و تمیز میکنم عصر ها هم میبرم باغمون که هوا بخورن و غذاشون هم چمن و کمی هم علفه که دوست دارن و میخورن
  من کمی بابات غاز مادم نگرانم
  میشه راهنماییم کنید که چشه و چطوری کاری کنم خوب بشه

  1. سلام
   قرص تتراسایکلین ۲۵۰ بخر ، با کمی اب قاطی کن و با قطره چکان بریز داخل دهنش
   شربت بکمپلکس از داروخانه دامپزشکی خریداری کنید ، یک سی سی در یک لیتر اب بریزید و بدید بهشون
   ۳ ساعت بعد از ریختن داخل ظرف ، محلول رو ربردارید و بریزید دور
   مجددا ۱۲ ساعت بعد این کارو تکرار کنید . به مدت ۳ روز فقط این محلول در اختیارشون باشه برای خوردن اب

   این موارد رو انجام بده ، خوب شدن که هیچ ، اگه خوب نشدن ممکنه بیماری ویروسی باشه که در اون صورت باید بری دامپزشک

   1. سلام من دو تا قو غاز دارم روی بینیشون یه خط سیاهی افتاده انگار برای چیه؟

 30. سلام من یک جوجه غاز دارم که چند روزی هست که نمیتونه دهنش رو باز بسته کنه در نتیجه قادر ب غذا خوردن نیست و آب دهنش میریزه لطفآ راهنمایی کنید

  1. به دامپزشک نشون بده
   از بقیه پرنده ها هم جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده

 31. سلام من یک جوجه غازدارم گوشه گیری داره دور خودش میچرخه چه کار کنم

  1. حتما از بقیه پرنده ها جدا کن و برای درمان به دامپزشک مراجعه کن
   احتمال بیماری واگیردار ویروسی است

 32. سلام من یه جوجه غاز دارم کلاغ بهش حمله کرد و گردنشو زخم کرد(یه تیکه گوشتشو کند)چیکار کنم تا زنده بمونه؟لطفا کمکم کنید….

  1. بهتر که هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده

 33. سلام من یه جوجه غاز دارم امروز سه بار استفراغ کرد مدفوعشم آبکی و اسهاله جز آب هم هیچی نمیخوره چیکار باید بکنم لطفا بگین

  1. حتما برای درمان به دامپزشک و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کن و سرسری نگیر ممکن هر لحظه بمیره

  2. سلام من یه کلاغ دارم و الان بی خاله و درحال مردانه چی کار کنم خوب بشه لطفاً زود جواب بدین

 34. سلام من ۱۰تا غاز دارم تقریبا واس ۴ماهه خیلی سالم بودن دیشب ۲تاش یهو فلج شدن از دهنشونم کف میاد بعدش بلند شدن یکم راه رفتن با نشستن مشکل چیه

  1. حتما حتما به دامپزشک مراجعه کن تا داروی لازم رو بده
   دچار بیماری ویروسی بوتولیسم شدن

 35. سلام من چند عدد غاز دارم چند روز پیش کمی در راه رفتن سست بود الان بال هاش شل شده ونمیدونم جمع کنه ۵۰ روزه هستش لطفا راه نمایی کنید

  1. به احتمال زیاد سرما خوردن شاید هم بیماری ویروسی باشه
   بهتر که هر چه سریعتر به دامپزشک یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید تا درمانش کنه

   1. بچه من یک بند بهش دست میزنه جوجه غاز ضرری نداره؟ برای بچه ام

    1. ممکن که بیماری داشته باشه و چون بچه بدن ضعیفی داره میتونه درگیرش کنه

 36. سلام . لانه غاز رو میشه سمپاشی کرد و آسیبی به غازها نرسه البته غازها نوجوان هستن. یا پیشنهادی دارید راهنمایی فرمایید.

  1. خیر ممکن مسموم بشن و تلف بشن
   بهتر که پوشال های لانه رو عوض کنید و به یک مکان دیگه ببرید

 37. سلام من یه مرغ دارم تازه کرچ شده تخم نطفه دار براش خریدم گزاشتم تو لونه اش دونه‌ هم براش گزاشتم مورچه جمع شده تو لونه اش رفتن لا به لای پرلش گاز میگیرن اذیت میشه داد میزنه میشه زودتر بگید چکار باید کنم مورچه هارو از لای پراش در بیارم زودتر بگید مرسی

  1. لانه رو بردار و به یک مکان دیگه ببر و مکان مورچه ها رو سم پاشی کن

 38. سلام غاز من کرک شد تخم های زیرش همه خراب بودن برای همین خودم سه تا جوجه غاز براش خریدم جوجه ها یکی دو روز سر حال و پر غذا بودن ولی روز سوم تعادل ندارن کز شدن و یکیشون که قو غاز بود بی دلیل مرد اون یکی هام حال ندارن چیکار کنم؟

  1. بی دلیل نیست
   دلیل داره
   احتمالا غذاش خوب نبوده و یا از سرما تلف شدن

    1. سلام دوست عزیز
     غذا بهش چی میدی؟
     تغییر رنگ فضله داره؟
     ویتامین و کلسیم کافی دریافت میکنه؟
     کجا نگهش میداری؟ دمای محیط چقدره؟

 39. سلام من چند تا جوجه غاز خریدم ولی تعادل ایستادن ندارن و از پشت می افتند و مقعدشونم آبکیه

  1. حتما در مکان نگهداری اونا از پوشال نرم استفاده کن و بالای سرشون لامپ رشته ای ۱۰۰ وات روشن کن
   با مراجعه به داروخانه دامپزشکی براشون مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک تهی کن تا تلف نشدن

 40. سلام،من دو تا غاز دارم حدود یک ماهه یکدفعه سرگیجه گرفته و دور خودش میچرخه و فریاد میکشه باز خوب میشه دوباره بعد چند دقیقه همینطوری میشه.لطفا راهنمایی کنید.

  1. احتمال بیماری نیوکاسل و یا وجود کنه در بدن هست
   برای تشخیص دقیق و درمان به دامپزشک مراجعه کنید

 41. سلام من یک جوجه قوغاز ۷ روزه که خریدم چشاش نیمه بازه و بازور می ایسته خیلی زرنگ بود و الان سست شده پراش هم پف کرده هیچی هم نمیخوره امروزم رفتم به دارو خانه دامپزشک یک قرص ترکیبی داده اسمش رونیدازول+آمپرلیوم و یدونه هم قطره داده گفته روزی سه بار سه قطره بریزین
  به نظرتون چه کار کنم؟

  1. داروها رو سر موقع باید ، جاشو گرم کنید برای این کار باید لامپ رشته ای رو بالای سرش روشن کنی
   آب و غذای کافی بده و از مولتی ویتامین جوجه ها برای تقویت بدنش استفاده کن

 42. سلام من یه جوجه غاز دارم بی حال هست و درست راه نمیره فقط نشسته و فکر میکنم پاهاش سست شده غذا هم نمیخوره و همینطور پر هاشم پف کرده ☹️

  1. هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید
   وگرنه میمیرن

 43. سلام یک هفته پیش چند عدد جوجه غاز وچند عدد جوجه اوردک خریدم جوجه اوردکها سالم هستن ولی جوجه قو غازها که نرو ماده هستن صبح میلی به غذا خوردن ندارن چرا میشه لطف کنید راهنمای کنید

  1. اگر اسهال ندارن و حالت کسلی و بی حالی نداشته باشن، احتمالا مشکل از غذاست
   بهتر است غذای انها را عوض کنید و حالت آبکی داشته باشد

 44. سلام من یه جوجه غاز ۶ ساعته دارم که هنوز نمیتونه باایسته و گردنشو میپیچونه این طبیعیه یا ممکنه نیوکاسل باشه؟
  بعد وقتی زیر مادرش بود داشت لهش میکرد یکی از جوجه هاشم توی تخم له کرده اینو از زیر غازه برداشتم و خودش تقریبا از تخم بیرون بود ولی منم کمکش کردم از تخم درش اوردم وقتی درش آوردم یه توده قرمز که ازش خون میومد وسط پاهاش بود خیلیم بزرگه الان هنوز خوب نشده ولی خونش بند اومده ممکنه بند ناف باشه لطفا راهنمایی کنید

  1. صد درصد بند نافه
   جوجه رو حتما زیر لامپ مادر مصنوعی و یا رشته ای ۱۰۰ وات نگهداری کن
   تا ۲۴ ساعت فقط محلول اب و شکر بده
   بعدش می تونید جیره مخصوص رو همراه با اب بدی

   1. سلام ببخشید من یه جوجه غاز دارم بی حال هست ولی غذا میخوره و کار های عادی رو انجام میده ولی بی حاله زیاد جیک نمیزنه
    مشکلی داره ؟؟

    1. اره بیماره
     حتما بالا سرش لامپ رشته ای نصب کن تا گرم بشه
     بهش مولتی ویتامین بده
     آب و غذای کافی هم داشته باشه
     محیطش هم اروم باشه تا استراحت کنه

   2. سلام
    من دوتا غاز نر و ماده دارم هردو هم بزرگ هستند ولی متاسفانه تخم نمیزارن لطفا راهنمایی بفرمایید؟ ممنونم

    1. تغذیه کافی ، لانه مناسب ، محیط ارام و بدون استرس و رسیدن به سن دو سالگی و بالاتر
     اینا رو باید داشته باشن

    2. سلام،من دو تا غاز دارم حدود یک ماهه یکدفعه سرگیجه گرفته و دور خودش میچرخه و فریاد میکشه باز خوب میشه دوباره بعد چند دقیقه همینطوری میشه.لطفا راهنمایی کنید.

    3. احتمالا انگل یا شپش داره
     حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده

    4. سلام من یک جوجه غاز نزدیک ۱‌ماهه دارم ک بی حاله و پاهاش میلرزه ،گوشه گیری میکنه، غذا هم نمیخوره، چیکار باید بکنم؟

    5. به یک مکان گرم منتقل کنید و با مراجعه به داروخانه حیوانات براش مولتی ویتامین و انتی بیوتیک تهیه کنید
     تغذیه کافی و مقوی هم داشته باشه

    6. سلام من ۴رتت جوجه غاز ۴۰ روزه دارم یکی دو طرف گوش خشکه زده به اندازه ۱ بند انگشت اول فکر کردم فظله است شستم ولی از بین نرفت
     غاز خودش سر حال هست غذا هم به خوبی میخوره از بقیه بیشتر هم میخوره
     چی کنم

    7. این مورد نیاز به بررسی دامپزشک متخصص پرنده های بومی داره

 45. سلام فنجم نمیبینه چشماشو بسته پرهاشم پف کرده بلید چیکار کنم

  1. به دامپزشک یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید تا با تجویز داره معالجش کنه

   1. سلام وقت بخیر
    من دو تا غاز یک و نیم ساله دارم یک ماده و یک نر
    غذاشون همیشه گندم و کاهو و خیار و گاهی هم نان با سبوس گندم قاطی میکنم و بهشون میدم و گاهی هم در باغ از سبزیجات و علف های باغ استفاده می‌کنند
    دو روزه که معذرت میخوام اسهال گرفتن و البته همسایه مون که وارده گفت بخاطر نان ابداری که بهشون دادی ، راست میگه دو روز سبوس نداشتم و چون اطلاعی نداشتم نان با آب قاطی کردم که البته سفت نبود و بهشون دادم الان فقط بهشون از امروز گندم دادم چیکارکنم حالشون خوب بشه
    ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻

    1. سلام ممنون از جوابدهی
     رنگ اسهالشون کرم هست
     البته چون فقط گندم میخورن دیروز دوباره بردمشون تو باغ سبزیجات خوردن دستشویی شون سبز شده ولی بازهم کم شله دوباره سبزیجات رو قطع کردم در آبشون پودر پروبیوتیک میریزم ولی معذرت میخوام این رو میگم غاز نر پشتش یه چیزی مثل گوشت اویزون نمی دونم فکر کنم مریضیش بدتر شده

    2. سلام مجدد
     پس اگه بیرون زدگی مقعد داره حتما باید از نزدیک معاینه بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا