حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرورش بلدرچین در خانه کاملا ساده و کاربردی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 6 امتیاز | میانگین 4٫17 از 5
Loading...
image_pdf

نحوه پرورش بلدرچین در خانه

آموزش راهکار های پرورش بلدرچین در خانه ، بلدرچین پرنده ای با خوی وحشی و قدرت تولید مثل و رشد بالاست به طوریکه در عرض 45 روز بالغ می شوند و شروع به تخم گذاری می نمایند در حالی که یک مرغ برای تخم گذاری به شش ماه زمان نیاز دارد. بلدرچین ها در گونه های مختلفی وجود دارند ولی بیشترین گونه ای که در ایران پرورش می یابند، گونه معمولی و ژاپنی می باشد. زیرا این گونه ها به راحتی پرورش می یابند و از میزان رشد و تولید مثل بالایی نسبت به سایر پرندگان برخوردار است. از همه مهم تر اینکه در برابر بیماری ها، سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

در این نوشته می خواهیم به صورت خلاصه وار و کامل شما را برای شروع یک کسب و کار تازه در منزل اشنا سازیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

 

آیا می توان بلدرچین ها را در منزل پرورش داد؟

مساله اینجاست که آیا می توان در خانه بلدرچین پرورش داد. این سوال اولین و مهم ترین سوال هر کسی است که می خواهد پرورش بلدرچین را شروع نماید. جواب این سوال خوشبختانه مثبت است ولی این کار را تحت شرایطی می توان انجام داد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

برای پرورش بلدرچین در خانه ، اولین شرط مهم داشتن مکان است، این مکان می تواند در زیر زمین، حیاط پشتی، پشت بام و خود حیاط منزل باشد. شما می توانید برای بلدرچین ها قفس دست ساز درست کنید و آنها را برای جفت گیری و تخم گذاری درون قفس قرار دهید، درست مانند کبوتر. فقط باید به این نکته توجه نمایید که در صورت گرم شدن یا سرد شدن زیاد هوا باید آنها را به مکانی سر پوشیده و دارای بخاری یا کولر منتقل کنید چون امکان سرماخوردگی و گرمازدگی  و در نتیجه تلفات وجود دارد.

 

چه زمانی برای پرورش بلدرچین در خانه اقدام کنیم؟

بهترین زمان برای خرید بلدرچین های بالغ فصل بهار است چون بلدرچین ها در فصل بهار و تابستان تخم گذاری می کنند. ولی اگر می خواهید جوجه بلدرچین خریداری نمایید، بهتر است آنها را در اسفند ماه خریداری نمایید تا زمان رسیدن بهار کاملا بالغ شده و شروع به جفت گیری و تخم گذاری نمایند. هم چنین می توانید با خرید تعدادی تخم نطفه دار و ساخت یا اجاره یک دستگاه جوجه کشی، خودتان مستقیما از آنها جوجه کشی کنید، دوره جوجه کشی بلدرچین ها 17 روز می باشد و 45 روز طول می کشد تا کاملا بالغ شده و شروع به تخم گذاری نمایند، بنابراین بهترین زمان برای خرید تخم نطفه دار و خرید دستگاه جوجه کشی اسفند ماه می باشد.

 

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

 

مکان پرورش بلدرچین چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر قصد پرورش بلدرچین در پشت بام و یا حیاط خانه را دارید، باید برای آنها قفس تهیه نمایید چون بلدرچین ها قادر به پرواز و فرار هستند. هم چنین در قفس آنها باید دانخوری و آبخوری وجود داشته باشد. شب ها برای اینکه خواب راحتی داشته باشند می توانید بر روی قفس انها پرده بکشید. لطفا توجه فرمایید که بلدرچین ها پرندگانی حساس هستند و با صدا های دلخراش و ترسناک دچار استرس شده و سرعت رشد و تخم گذاری آنها را کاهش خواهد داد.

اگر در نزدیکی محل شما صدای سگ شب ها زیاد است و یا اینکه خانه تان نزدیک خیابان است و صدای ناهنجار بوق ماشین ها دائما به گوش می رسد. بهتر است آنها را در مکانی سر بسته مانند زیر زمین خانه یا انباری بلا استفاده پرورش دهید چون با این کار از میزان صدا کاسته خواهد شد و در برابر سرما و گرما نیز تا حد زیادی محفوظ خواهند ماند.

در زمان پرورش بلدرچین در خانه معمولا به ازای هر بلدرچین یک متر مربع فضا در نظر گرفته می شود. و به ازای هر 20 بلدرچین یک آبخوری و یک دانخوری قرار داده می شود. هم چنین برای جلوگیری از انواع بیماری ها بهتر است فضولات بلدرچین ها را هر دو الی سه روز تمیز کنید، مرتبا آب و غذای تازه در اختیار آنها قرار دهید و دانخوری و آبخوری آنها را روزانه بشورید.

دمای مناسب برای محیط زندگی بلدرچین ها بین 22 الی 26 درجه می باشد، برای جلوگیری از بیماری ها بهتر است این دما رعایت شود. هم چنین جوجه بلدرچین ها تا یک هفته پس از تولد باید در دمای 37 درجه و نور 24 ساعته قرار گیرد، بهتر است بدین منظور از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید و آنها را تا سن دو هفتگی در یک مکان جداگانه قرار دهید چون تغذیه، دما و نورسانی آنها با بلدرچین های بالغ متفاوت است

همچنین بخوانید :
صفر تا صد ایجاد فارم پرورش بلدرچین | آموزش پرورش بلدرچین

هنگام پرورش بلدرچین در خانه برای راحتی بلدرچین ها و کمک به آرامش آنها بهتر است مقداری یونجه یا کاه در کف قفس بریزید تا هنگام تخم گذاری، خستگی و یا نیاز به خواب بر روی آن بخوابند.

 

بیماری بلدرچین ها

در صورتی که قصد دارید جوجه بلدرچین خریداری نمایند بهتر است از افراد مطمئن خریداری نمایید تا جوجه هایی سالم تحویل شما دهد. یک جوجه سالم دائما در حال جست و خیزکردن، نوک زدن، خوردن و آشامیدن می باشد در صورتی که جوجه شما در گوشه ای آرام نشسته است باید بدانید که جوجه بلدرچین شما یا سردش است یا اینکه بیمار شده است.

انواع بیماری های بلدرچین ها عبارتند از:

-بیماری مارک: این بیماری عصبی می باشد و باعث فلج شدن گردن و بال ها و پا می شود که واکسن آن در سن 20 روزگی از ناحیه گردن به آنها تزریق می شود

-بیماری نیوکاسل: این بیماری موجب آبریزش بینی، نفس نفس زدن، تنفس با منقار باز، بی اشتهایی و … می شود، واکسن این بیماری همزمان با واکسن مارک به صورت قطره چشمی انجام می شود و پس از آن با فاصله زمانی سه ماهه به صورت اسپری در چشم پرنده پاشیده می شود.

-بیماری آنفولانزا: این بیماری مجاری تنفسی پرنده را درگیر می کند و در برخی موارد شدید بینی پرنده پر از مواد پنیری می شود، آبریزش از چشم ها و کبودی سر و صورت از دیگر علایم این بیماری می باشد.

– آبله: از علایم این بیماری بروز تاول هایی بر روی پلک، تاج و سایر نقاط بدون پر پرنده می باشد. ورم پرده چشم، تجمع مواد پنیری در پلک چشم از دیگر علایم بیماری می باشد. واکسن این بیماری در سن 6 الی 8 هفتگی مصرف می شود.

سایر بیماری هایی که ممکن است هنگام پرورش بلدرچین در خانه پرنده را درگیر خود نماید شامل: کوکسیدیوز، کانیبالیسم، سالمونا، برونشیت و … می باشد.

 

تغذیه بلدرچین ها

تغذیه جوجه بلدرچین ها به خصوص بلدرچین های یک هفته ای متفاوت با بلدرچین های بالغ می باشد. معمولا برای بلدرچین های تازه متولد شده نوعی غذای آماده به نام استارتر وجود دارد که برای جوجه بلدرچین ها بسیار مفید می باشد. برای بلدرچین های بالغ نیز انواع پلت ها وکنسانتره آماده وجود دارد. در صورتی که خودتان قصد تهیه غذای بلدرچین ها را دارید باید یک جیره غذایی کامل برای آنها در نظر بگیرید تا انواع ویتامین ها و مواد معدنی را دارا باشد و هم چنین مقدار پروتئین بیشتری داشته باشد. در مورد بلدرچین های تخم گذار باید توجه کنید که در جیره غذایی آنها مقدار زیادی کلسیم و پروتئین وجود داشته باشد، چون به دلیل تخم گذاری بدشان به کلسیم بیشتری احتیاج پیدا می کند.

باید روزانه سه مرتبه بلدرچین ها را تغذیه کنید و هر بار به اندازه 10 گرم دان برای هر پرنده در نظر بگیرید. یعنی هر بلدرچین روزانه 30 گرم دان مصرف می کند.

 

نکات مهم در پرورش بلدرچین در خانه

هنگام پرورش بلدرچین در خانه باید به نکات زیر توجه فرمایید.

1- شما باید زمان کافی برای پرورش بلدرچین در خانه داشته باشید، چون روزانه سه مرتبه باید به آنها آب و غذا بدهید و محیط زندگی آنها را مداما چک کنید.

2- باید به این پرنده علاقه داشته باشید تا بتوانید با عشق و علاقه آنها را پرورش دهید در صورتی که هدف شما فقط درآمد زایی باشد بهتر است، این گزینه را انتخاب نکنید.

3- داشتن مکان کافی اولین شرط در پرورش بلدرچین می باشد، باید ابتدا به فکر مکان باشید سپس جوجه ها و سایر تجهیزات را بخرید.

4- به ازای هر پنج بلدرچین ماده باید یک بلدرچین نر را جهت بارور نمودن تخم ها در میان آنها قرار دهید. توجه نمایید که قرار دادن بیش از یک بلدرچین نر در یک قفس، باعث به وجود آمدن جنگ در میان بلدرچین های نر می شود.

 

در این مقاله به صورت خلاصه وار نحوه پرورش بلدرچین در خانه به شما آموزش داده شد، در صورت وجود هر گونه سوال از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

کارشناس وب سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
دیدگاه کاربران 16 دیدگاه
 • محمد 20 شهریور 1398 / 3:47:14
  1 0

  سلام بنده در جنوب ایران زندگی میکنم و هوای محل زندگی ما در تابستان حدود ۴۵ درجه و در زمستان حدود ۲۰ تا ۱۷ درجه میباشد.
  محیطی بسته برای پرورش بلدرچین ها ندارم و میخواهم بدانم که میتوانم با این دمای هوا انها را در حیاط خانه پرورش دهم؟

  • کارشناس وب سایت 23 شهریور 1398 / 8:28:39
   0 0

   این دما برای بلدرچین ها ضرر داره
   بهتره اونها رو در یک محیط سر بسته پرورش دهید و با استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی دما را تنظیم کنید.

 • پریا 5 شهریور 1398 / 7:43:30
  1 1

  سلام وقت بخیر
  مطالبتون بسیار جامع و مفید بود. بین نظرات خوندم که به بنده خدایی نگران بوی بد بلدرچین ها بود و جواب شما این بود که اونا رو ردی پشت بام پرورش بده؛ سوال من اینه: آیا بوی بدش در صورتی که محل پرورشش د پشت بام باشه انقدری هست که موجب آزار همسایه ها بشه؟ و اینکه آبا باید مجوز قانونی هم گرفت؟

 • حسین 15 مرداد 1398 / 9:47:50
  4 2

  سلام دوست عزیز من خونه دوطبقه دارم همراه با پارکینگ در پارکینگ ۱۲متر انباری دارم که میتونم یه هواکش کوچیک هم براش تهیه کنم برای تهویه هوا .سوالی که ازتون دارم اینه آیا مدفوع بلدرچین مانند مرغ بوی زیادی دارد ؟و دارای بوی شدید مثل مدفوع مرغ است؟که نگرانم که بوی بد مدفوع بلدرچین ها به داخل راه پله و وارد اتاق شوند.
  بنظر شما محوطه دوازده متری در پارکینگ با هواکش کوچیک جواب گوی تهویه بوی نامطبوع هست یا اینکه اصلا بوی خاصی نداردمثل مرغ؟ممنون میشم جواب بدید چون واقعا سردر قم هستم

  • کارشناس وب سایت 15 مرداد 1398 / 12:20:02
   1 0

   بله ، بلدرچین هم مانند هر پرنده دیگری اگر در یک محیط بسته باقی بمانند، بوی نامطبوعی از خود تولید خواهند کرد. بهتره اونها رو در حیاط یا بالای پشت بام پرورش دهید.

 • محمد جواد 1 مرداد 1398 / 8:18:22
  0 0

  سلام
  من سه تا بلدرچین داشتم که یکیشون نر و بقیه ماده بودن من در روز سه وعده غذا میدادم و اون ها تخم میگذاشتن ولی یک روز ‌‌‌دان خوریه جدیدی برا شون درست کردم که ۲۴ ساعت میتونن دون بخورن و غذا شون رو هم عوض کردم از اون روزی که این کارو انجام دادم دیگه تخم نمی گذارند
  میخواستم بدونم دلیل تخم نگذاشتنشون چیه
  ممنون

 • ناشناس 28 تیر 1398 / 5:33:05
  5 3

  سلام میخاهم پرورش بلدرچین تخمگذار راه اندازی کنم در شمال کشور ایران سوال از چند عدد شروع کنم جا برای ۳۰۰۰ عدد را دارم چون از نهوع پر ورش چیزی نمیدانم میخاهم راهنمایی کنید از میزان درامد ماهانه و نهوع فروش تخم وگوشت تولیدی

  • کارشناس وب سایت 29 تیر 1398 / 8:46:31
   5 1

   بهتره از تعداد کمی مثلا 100 عدد شروع کنید تا با راه و چاه پرورش بلدرچین، بیماری ها و نحوه تغذیه آنها اشنا شوید.
   برای فروش گوشت و تخم هم می توانید از سایت های رایگان درج اگهی استفاده کنید و هم به بازار های هفتگی شهر خودتون ببرید.

 • محسن 7 خرداد 1398 / 4:05:17
  7 5

  سلام خسته نباشید
  من حدود 55بلدرچین در زیرزمین 9/5متری نگهداری میکنم.
  من هیچی از دارو و دوای حیوانات نمیدانم و سردر نمی اورم از انها.
  ولی از اون روزی میترسم که مریض شن یا یکی یکی بمیرن برای درمان این گونه بیماری ها چه نوع دارویی را پیشنهاد میکنید؟تا تهییه کنم.
  لطفا صحبتتان را در 1 یا2 جمله خلاصه نکنید میخوام کاملا متوجه شم.

 • محمد 20 اردیبهشت 1398 / 1:16:37
  13 8

  سلام واسه پرورش بلدرچین تخمی چقدر باید هزینه کرد روی پشت بوم

 • ناشناس 5 اردیبهشت 1398 / 8:51:51
  9 0

  بلدرچین هایی که تخم نمی کنند را قربانی کنیم یا نه

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 7 اردیبهشت 1398 / 8:57:34
   5 1

   بهتره در مورد تغذیه و دما و نور محیط دقت ببیشتری کنید تا همه بلدرچین ها تخم بگذارند.

 • ساعدی 29 اسفند 1397 / 10:13:26
  1 3

  سلام عالی بود

 • علی 1 اسفند 1397 / 6:00:15
  2 4

  ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

 • حسن 15 آبان 1397 / 7:27:56
  2 1

  جوجه کشی از بلدرچین تو دستگاه بهتر یا به صورت طبیعی؟

  • مدیر سایت 16 آبان 1397 / 8:26:20
   4 0

   این کاملا بستگی به ظرفیت و تعداد و هدف شما داره.
   اگه میخواهید در تعداد بالا جوجه کشی کنید طبیعتا بهترین گزینه استفاده از محصولات جوجه کشی هستش.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X