بلدرچین

پرورش بلدرچین در خانه کاملا ساده و کاربردی

نحوه پرورش بلدرچین در خانه

آموزش راهکار های پرورش بلدرچین در خانه ، بلدرچین پرنده ای با خوی وحشی و قدرت تولید مثل و رشد بالاست به طوریکه در عرض ۴۵ روز بالغ می شوند و شروع به تخم گذاری می نمایند در حالی که یک مرغ برای تخم گذاری به شش ماه زمان نیاز دارد. بلدرچین ها در گونه های مختلفی وجود دارند ولی بیشترین گونه ای که در ایران پرورش می یابند، گونه معمولی و ژاپنی می باشد. زیرا این گونه ها به راحتی پرورش می یابند و از میزان رشد و تولید مثل بالایی نسبت به سایر پرندگان برخوردار است. از همه مهم تر اینکه در برابر بیماری ها، سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس می خواهیم به صورت خلاصه وار و کامل شما را برای شروع یک کسب و کار تازه در منزل اشنا سازیم. لطفا با ما همراه باشید.

آیا میتوان بلدرچین ها را در منزل پرورش داد؟

مساله اینجاست که آیا می توان در خانه بلدرچین پرورش داد. این سوال اولین و مهم ترین سوال هر کسی است که می خواهد پرورش بلدرچین را شروع نماید. جواب این سوال خوشبختانه مثبت است ولی این کار را تحت شرایطی می توان انجام داد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

برای پرورش بلدرچین در خانه ، اولین شرط مهم داشتن مکان است، این مکان می تواند در زیر زمین، حیاط پشتی، پشت بام و خود حیاط منزل باشد. شما می توانید برای بلدرچین ها قفس دست ساز درست کنید و آنها را برای جفت گیری و تخم گذاری درون قفس بلدرچین قرار دهید، درست مانند کبوتر. فقط باید به این نکته توجه نمایید که در صورت گرم شدن یا سرد شدن زیاد هوا باید آنها را به مکانی سر پوشیده و دارای بخاری یا کولر منتقل کنید چون امکان سرماخوردگی و گرمازدگی  و در نتیجه تلفات وجود دارد.

آیا میتوان بلدرچین ها را در منزل پرورش دادنکته بعدی که باید به آن دقت کنید، بوی ناشی از فضولات بلدرچین میباشد. مخصوصا اگر تعداد زیادی بلدرچین به روش سنتی پرورش دهید بوی بسیار نامطبوعی از فضولات آنها ایجاد خواهد شد. این مسئله میتواند شکایت و نارضایتی همسایه ها را به دنبال داشته باشد. بنابراین مکانی که برای پرورش بلدرچین در نظر میگیرید باید فاصله کافی با ساختمان های اطراف داشته باشد. اصولا پرورش بلدرچین در مناطق روستایی امکان پذیر است.

چه زمانی برای پرورش بلدرچین در خانه اقدام کنیم؟

بهترین زمان برای خرید بلدرچین های بالغ فصل بهار است چون بلدرچین ها در فصل بهار و تابستان تخم گذاری می کنند. ولی اگر می خواهید جوجه بلدرچین خریداری نمایید، بهتر است آنها را در اسفند ماه خریداری نمایید تا زمان رسیدن بهار کاملا بالغ شده و شروع به جفت گیری و تخم گذاری نمایند.

هم چنین می توانید با خرید تعدادی تخم نطفه دار و ساخت یا اجاره یک دستگاه جوجه کشی، خودتان مستقیما از آنها جوجه کشی کنید، دوره جوجه کشی بلدرچین ها ۱۷ روز می باشد و ۴۵ روز طول می کشد تا کاملا بالغ شده و شروع به تخم گذاری نمایند، بنابراین بهترین زمان برای خرید تخم نطفه دار و خرید دستگاه جوجه کشی اسفند ماه می باشد.

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

مکان پرورش بلدرچین چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر قصد پرورش بلدرچین در پشت بام و یا حیاط خانه را دارید، باید برای آنها قفس تهیه نمایید چون بلدرچین ها قادر به پرواز و فرار هستند. هم چنین در قفس آنها باید دانخوری و آبخوری وجود داشته باشد. شب ها برای اینکه خواب راحتی داشته باشند می توانید بر روی قفس انها پرده بکشید. لطفا توجه فرمایید که بلدرچین ها پرندگانی حساس هستند و با صدا های دلخراش و ترسناک دچار استرس شده و سرعت رشد و تخم گذاری آنها را کاهش خواهد داد.

اگر در نزدیکی محل شما صدای سگ شب ها زیاد است و یا اینکه خانه تان نزدیک خیابان است و صدای ناهنجار بوق ماشین ها دائما به گوش می رسد. بهتر است آنها را در مکانی سر بسته مانند زیر زمین خانه یا انباری بلا استفاده پرورش دهید چون با این کار از میزان صدا کاسته خواهد شد و در برابر سرما و گرما نیز تا حد زیادی محفوظ خواهند ماند.

فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین

بلدرچین ها پرندگانی ریز جثه هستند و فضای کمی اشغال میکنند. بعنوان مثال برای پرورش ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین به شیوه سنتی یک سالن به متراژ ۲۵ متری کفایت میکند. یکی دیگر از روش های نگهداری بلدرچین استفاده از قفس می باشد. در یک قفس بلدرچین ۵ طبقه یک طرفه میتوان ۱۶۵ قطعه بلدرچین بالغ پرورش داد. در زمان پرورش بلدرچین در خانه به شکل سنتی معمولا به ازای هر ۲۰ بلدرچین یک آبخوری و یک دانخوری قرار داده می شود. هم چنین برای جلوگیری از انواع بیماری ها بهتر است فضولات بلدرچین ها را هر دو الی سه روز تمیز کنید، مرتبا آب و غذای تازه در اختیار آنها قرار دهید و دانخوری و آبخوری آنها را روزانه بشورید.

فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچیندمای مناسب برای محیط زندگی بلدرچین ها بین ۲۲ الی ۲۶ درجه می باشد، برای جلوگیری از بیماری ها بهتر است این دما رعایت شود. هم چنین جوجه بلدرچین ها تا یک هفته پس از تولد باید در دمای ۳۷ درجه و نور ۲۴ ساعته قرار گیرد، بهتر است بدین منظور از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید و آنها را تا سن دو هفتگی در یک مکان جداگانه قرار دهید چون تغذیه، دما و نورسانی آنها با بلدرچین های بالغ متفاوت است

هنگام پرورش بلدرچین در خانه برای راحتی بلدرچین ها و کمک به آرامش آنها بهتر است مقداری یونجه یا کاه در کف قفس بریزید تا هنگام تخم گذاری، خستگی و یا نیاز به خواب بر روی آن بخوابند.

بیماری بلدرچین ها

بیماری بلدرچین هادر صورتی که قصد دارید جوجه بلدرچین خریداری نمایند بهتر است از افراد مطمئن خریداری نمایید تا جوجه هایی سالم تحویل شما دهد. یک جوجه سالم دائما در حال جست و خیزکردن، نوک زدن، خوردن و آشامیدن می باشد در صورتی که جوجه شما در گوشه ای آرام نشسته است باید بدانید که جوجه بلدرچین شما یا سردش است یا اینکه بیمار شده است.

انواع بیماری های بلدرچین ها عبارتند از:

-بیماری مارک: این بیماری عصبی می باشد و باعث فلج شدن گردن و بال ها و پا می شود که واکسن آن در سن ۲۰ روزگی از ناحیه گردن به آنها تزریق می شود

-بیماری نیوکاسل: این بیماری موجب آبریزش بینی، نفس نفس زدن، تنفس با منقار باز، بی اشتهایی و … می شود، واکسن این بیماری همزمان با واکسن مارک به صورت قطره چشمی انجام می شود و پس از آن با فاصله زمانی سه ماهه به صورت اسپری در چشم پرنده پاشیده می شود.

-بیماری آنفولانزا: این بیماری مجاری تنفسی پرنده را درگیر می کند و در برخی موارد شدید بینی پرنده پر از مواد پنیری می شود، آبریزش از چشم ها و کبودی سر و صورت از دیگر علایم این بیماری می باشد.

– آبله: از علایم این بیماری بروز تاول هایی بر روی پلک، تاج و سایر نقاط بدون پر پرنده می باشد. ورم پرده چشم، تجمع مواد پنیری در پلک چشم از دیگر علایم بیماری می باشد. واکسن این بیماری در سن ۶ الی ۸ هفتگی مصرف می شود.

سایر بیماری هایی که ممکن است هنگام پرورش بلدرچین در خانه پرنده را درگیر خود نماید شامل: کوکسیدیوز، کانیبالیسم، سالمونا، برونشیت و … می باشد.

تغذیه بلدرچین ها به چه صورت است؟

تغذیه جوجه بلدرچین ها به خصوص بلدرچین های یک هفته ای متفاوت با بلدرچین های بالغ می باشد. معمولا برای بلدرچین های تازه متولد شده نوعی غذای آماده به نام استارتر وجود دارد که برای جوجه بلدرچین ها بسیار مفید می باشد. برای تغذیه بلدرچین های بالغ نیز انواع پلت ها وکنسانتره آماده وجود دارد.

تغذیه بلدرچین ها به چه صورت استدر صورتی که خودتان قصد تهیه غذای بلدرچین ها را دارید باید یک جیره غذایی کامل برای آنها در نظر بگیرید تا انواع ویتامین ها و مواد معدنی را دارا باشد و هم چنین مقدار پروتئین بیشتری داشته باشد. در مورد بلدرچین های تخم گذار باید توجه کنید که در جیره غذایی آنها مقدار زیادی کلسیم و پروتئین وجود داشته باشد، چون به دلیل تخم گذاری بدشان به کلسیم بیشتری احتیاج پیدا می کند.

باید روزانه سه مرتبه بلدرچین ها را تغذیه کنید و هر بار به اندازه ۱۰ گرم دان برای هر پرنده در نظر بگیرید. یعنی هر بلدرچین روزانه ۳۰ گرم دان مصرف می کند.

بهترین نژادهای بلدرچین تخمگذار برای پرورش کدامند؟

نژاد بلدرچین ژاپنی و بلدرچین معمولی به لحاظ تخمگذاری جزو بهترین نژادها بوده که با آب و هوای ایران نیز کاملا سازگار هستند.

نکات مهم در پرورش بلدرچین در خانه

هنگام پرورش بلدرچین در خانه باید به نکات زیر توجه فرمایید.

۱- شما باید زمان کافی برای پرورش بلدرچین در خانه داشته باشید، چون روزانه سه مرتبه باید به آنها آب و غذا بدهید و محیط زندگی آنها را مداما چک کنید.

۲- باید به این پرنده علاقه داشته باشید تا بتوانید با عشق و علاقه آنها را پرورش دهید در صورتی که هدف شما فقط درآمد زایی باشد بهتر است، این گزینه را انتخاب نکنید.

۳- داشتن مکان کافی اولین شرط در پرورش بلدرچین می باشد، باید ابتدا به فکر مکان باشید سپس جوجه ها و سایر تجهیزات را بخرید.

۴- به ازای هر پنج بلدرچین ماده باید یک بلدرچین نر را جهت بارور نمودن تخم ها در میان آنها قرار دهید. توجه نمایید که قرار دادن بیش از یک بلدرچین نر در یک قفس، باعث به وجود آمدن جنگ در میان بلدرچین های نر می شود.

در این مقاله به صورت خلاصه وار نحوه پرورش بلدرچین در خانه به شما آموزش داده شد، در صورت وجود هر گونه سوال از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۶۹۹ دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر. من چهارتا بلدرچین دارم یه بلدرچین ژاپنی و سه تای دیگ بلدرچین سفید هستن.امروز بلدرچین قهوه ای رو زخمی کردن چجوری زخمشو خوب کنم؟!! زخم نزدیک چشمش هست و خون اومده ممنون میشم کمکم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   اینا کانیبالیسم گرفتنا حواست باشه
   اگه شرایطش رو داری سریعا ببر دامپزشک
   اگه خونش قطع نمیشه پودر خون بند بریز ولی نریزی تو چشمش ها فقط جایی که زخمه

  1. سلام دوست عزیز
   تو جیره غذایی که متخصصین جیره پیشنهاد میدن سویا هست
   و میتونید بدین ولی باید آسیاب شده همراه با املاح معدنی و ویتامین های دیگه بهشون داده بشه

 2. سلام و عرض ادب؛
  وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم تو پشتبام و مساحت ۲۰ متر مربع چند تا بلدرچین میتونم پرورش بدم و اینکه بوی بد و سروصدا همسایه هارو اذیت نمیکنه؟

  1. سلام و احترام. بستگی به جثشون داره مثلا تو یک متر مربع از فضای بستر میتونی ۱۵۰ عدد جوجه بلدرچین تا سن ده روزگی نگه داری. قطعا اذیت میشن

 3. سلام میخواستم بدونم وقتی بلدرچین پرورش بدیم باید از چه راهی به درآمد برسیم فروش تخم یا فروش جوجه یا فروش گوشت ؟

  1. سلام
   این بستگی به استراتژی و برنامه ریزی شما پیش از آغاز پرورش داره
   از هر سه راه میتونی به درامد بررسی ، با توجه به اینکه تخم بلدرچین خواهان زیادی داره ، از این راه بهتر هم میتونی به نتیجه برسی

 4. سلام میخواستم بدونم وقتی بلدرچین پرورش بدیم باید از چه راهی به درآمد برسیم فروش تخم یا فروش جوجه یا فروش گوشت ؟

  1. سلام بستگی به برنامه خودتون داره که رو کدوم کار کنید
   هم تخم میشه کار کرد هم گوشت هم جوجه و هم از هر سه تاش

 5. سلام من ۳تابلدرچین دارم میشه براغذاشون ازغذای اضافه خودم مثل برنج ماکارانی…که اضافه اومده بدمشون.عیب نداره.

 6. سلام. وقتتون بخیر. چجوری میشه با کارشناسان شرکت بصورت تلفنی صحبت کرد؟ در مورد شروع پرورش بلدرچین

  1. سلام
   کارشناسان ما برای بخش فروش هستند که میتونید در صورت نیاز برای خرید قطعه با اونها تماس بگیرید
   باقی موارد رو داخل سایت بپرسید

  2. عرض ادب و خسته نباشید
   من میخواستم چهار تا جوجه بلدرچین بگیر(سه تا ماده و یک نر)ولی فقط برای تخم گذاشتن می خوام و نمیخوام تخم ها نطفه دار بشن و نر رو برای این می گیرم که سریع تر و بهتر تخم بزارن می شه بگید چی جوری کاری کنم که تخم بی نطفه بزارن.
   خیلی ممنون

   1. سلام
    نیازی به گرفتن نر نیست ، اگه نر بگیری امکان اینکه تخم ها نطفه دار بشه خیلی زیاده
    جز این راهی نداره و کاری هم نمیتونی بکنی

  3. سلام حتما باید واکسن زد چون من میخوام سه برای مصرف خودم نگهدارم

   1. سلام تفاوتی نداره اگه میخوایید از بروز بیماری ها جلوگیری کنید باید واکسن بخوره

 7. سلام من ۳۰ تا جوجه بلدرچین داشتم بیشتر ۱۰ تاش مردن دما روی ۳۲ هست همه چیز هم اوکیه ولی الکی دور هم جمع میشن برای همین پاشون شل میشه ویتامین هم بشون دادم الان نزدیک یک ماهشونه. بالشون هم افتاده
  چیکار کنم؟؟

  1. سلام
   الکی دور هم جمع نمیشن سردشونه
   محیط رو گرم کن ، دماسنج رو بزار کف زمین ببین چند میزنه اون دما رو باید برسونی به ۳۲
   بهترین کار لامپ مادرمصنوعی هست
   بیماری رو هم باید از نفس کشیدن، فضله و … تشخیص داد وگرنه بالشون که با هر بیماری ای میفته

   1. دماسنج گزاشتم کف ۳۲ هست!؟؟
    یه بار جاشون رو تمیز کردم استرس میگیرن،میترسم دوباره تمیز کنم زیر پاشون یه موکته چیکار کنم؟

    1. موکت نذار پوشال بریز زیر پاشون . براشون کلسیم بخر از داروخانه دامپزشکی . مطمئنی دما سنجت درسته ؟

 8. سلام و خسته نباشید. من در مورد اسهال جوجه‌هام از سایت شما استفاده کردم و نتیجه گرفتم. امروز هم یدونه بلدرچین گرفتم و از مطالبتون استفاده کردم. خیلی خیلی ممنونم خدا حفظتون کنه

 9. سلام
  خسته نباشید
  طاعات و عبادات قبول حق
  برای پرورش بلدرچین تخم گذار باید مکان بهداشتی باشه یا مکان معمولی هم اوکیه ؟
  منظورم اینه بهداشت گیر نمیده به مکان پرورش
  باید کف دیوار کاشی و سرامیک باشه یا همون سیمان کفایت می‌کنه ؟

  1. سلام
   همچنین طاعات و عبادات شما هم قبول باشه
   حتما گیر میدن و باید بهداشتی باشه مخصوص اینکه تعداد پرورش بالاست
   اصولش کاشی هست حداقل برای کف ولی سیمان هم اگه خوب باشه و کارشناس تایید کنه اوکی هست

 10. سلام
  پسر برادرم ۲ هزار تا بلدرچین پرورشی داره. و خودشم با دستگاه جوجه کشی میکنه. فقط نمیدونه پای جوجه ها را چطور از مدفوع شون که سفت هم شدند پاک کنه.
  یکی یکی پاهاشونو با ناخن دستاش از فضله پاک میکنه که کار سخت و وقتگیری هست.
  لطفا راهنمایی کنید.
  متشکر

   1. سلام من بلدرچین دارم سن بالغ ولی تخم نمیزارن ۲ تا ماده ۱ نر و صدای سگ خیلی است و توی خانه خودشان کاه ریختم و غذا تخم گذار میدم ولی یک تخم نذاشته هنوز چکار کنم

    1. بلدرچین ها به دلایل مختلف مثل استرس، کمبود نور خورشید یا کمبود کلسیم، تخم گذاری رو متوقف می کنن

 11. سلام وقتتون بخیر.داخل لانه بلدرچین خاک اره درشت بریزیم یا خاک؟؟؟زمان تعویض خاک اره کی هست؟

 12. سلام وقتتان بخیر در قفس های مربوط به بلدرچین که طبقاتی هستش تخم ها رو بارور میکنند ؟

 13. سلام من علاقه به شدتی به پرورش جوجه بلدرچین یا انواع جوجه مرغ ها دارم ولی متاسفانه در خانه ما بدلیل وجود بچه کوچیک سروصدا زیاد است به من بگویید آیا می توانم پرورش دهم یا که یه نوع جوجه مرغی به من معرفی کنید تابتوانم در خانه آنهارا پرورش دهم

  1. سلام مقاله رو بخونید . به هر حال به فضای باز هم نیاز دارند. نمیشه توی اپارتمان یا خانه بدون حیاط پرورش داد سخته مگر اینکه یکی دو تا نگهداری کنید

 14. سلام اقا من چهارتا بلدرچین چندروز پیش خریدم
  دوتا سفید دوتازرد تقریبا ۵۰روزه هستن بعد این دوتا زردا خیلی میرن تو گوشه و کز میکنن و همش
  خوابیدن یعنی مریضن یا بخاطره هوای سرده؟
  یدونه نره سه تا هم ماده

 15. سلام الان مثلا من جوجه بلدرچین بخرم برای تخمگذاری خوراکی خب هممون میدونین که نیاز به نر در گله نداریم(برای تخم خوراکی بدون نطفه) الان نمیشه جنسیت جوجه یک روزه رو که خریداری کردیم تشخیص بدیم ۵۰۰ تا بخریم حدود ۲۵۰ تاش نر میشه باید این نر هارو چیکار کرد؟

  1. سلام تخم نطفه دار هم میتونه خوراکی باشه .. میتونید نر ها رو بعد از بلوغ به فروش برسونید یا هم یه کله مولد تشکیل بدین تا از اون ها بتونید جوجه کشی کنید و گله تخم گذار مجدد تشکیل بدین

 16. برای بلدرچین های یکماهه یا بیست روزه هم باید روزی سی گرم دان در روز بریزیم یا متفاوته

  1. جیره غذایی باید توسط دامپزشک یا کارشناسی که بتونه از شما سوالهای کامل رو بپرسه انجام بگیره
   در غیر این صورت پرورش زیاد حرفه ای نخواهد بود
   بله بالای ۲۰ روزه میشه ۳۰ گرم استفاده کرد

 17. سلام خسته نباشید من میخوام یه ۷ تا بلدرچین بیست روزه بخرم و توی کارتن بزرگ نگهداری کنم میخواستم بدونم آیا برای بلدرچین ها نور لازم است (یه چراغ کوچیک کم ولت داخل کارتون بزارم ) ؟و آیا در فصل زمستان بخرم مشکلی نداره؟ موقع خرید چطور میتونم بفهمم بلدرچین ها بیمارن‌ یا سردشون هست؟قیمت واکسن هاشون چنده ؟ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  1. سلام
   نور چراغ کم ولت بدرد نمیخوره باید یه نور چراغ رشته ای زیاد ولت بزاری گرم بشن ! حتی داخل خونه هم باشن باید این لامپ باشه
   بستگی به شرایط محیط نگهداری شما داره وگرنه فصلش مهم نیست
   بلدرچین سریع رشد میکنه ها ! باید به بعدشم فکر کنی !
   قیمت واکسن هم به موارد مختلفی بستگی داره باید حضوری از دامپزشک بپرسی ببینی اصلا واکسن برا ۱۰ تا میزنه یا نه

 18. سلام آیامیشه ازدستگاه جوجه کشی ۵۰تایی درپرورش بلدرچين کسب درامدکرد

  1. سلام
   شدنش که میشه بستگی به فاز پرورشی شما داره و اینکه انتظار دارید از ۵۰ تا بلدرچین چقدر سود داشته باشید

 19. سلام قفس بلدرچین مادر با قفس بلدرچین تخم گذار فرقش چیه؟

  1. سلام
   منظورت از مادر همون بلدرچین مولد هست ؟ بلدرچین مولد باید در بستر نگهداری بشه ،پرنده بتونه بپره ، بدووه ، جفت گیری کنه ، تو قفس که نمیشه !

 20. سلام
  من ساکن روستام آیا پرورش بلدرچین در آمدزایی اش خوبه باصرفه هست؟
  لطفا در این مورد راهنمایی کنید.ضمنا بنده هیچ تخصصی ندارم واز نظر جا هیچ مشکلی نیست
  با تشکر

  1. سلام
   در مقدار کم خیر ، بهرحال حقیقت اینه که هزینه های مربوط به تهیه ی محل نگهداری ، تغذیه اصولی که باید باید از کنجاله های دامی و مخصوص طیور باشه، رسیدگی های مربوط به واکسیناسیون و … بالاست و نسبت به ۳ ۴ سال پیش افزایش بیش از اندازه ای داشته
   در مقابل فروش محصول به گونه ای نیست که بازار به شدت دنبالش باشه، فروش مناسب هست ولی قیمت پرورش به مقدار فروش و سود حاصله در اشل پایین عقلانی نیست

   تخصص خاصی هم نمیخواد ، هزینه و وقت میخواد فقط
   پرورش بالای ۱۰ هزار تا میتونه عقلانی باشه

   1. با سلام و وقت بخیر
    ایا با این تعداد که میفرمایید جایی برای خرید گوشت و تخم بلدرچین تو اصفهان هم میشه معرفی بفرمایید

    1. سلام ببخشید من اگر بخوام با ۱۰۰۰۰ تا شروع کنم باید نسبت مولد و تخم گذار و گوشتی این ۱۰۰۰۰ تا رو چطور در نظر بگیرم؟
     در مورد بلدرچین کلا یه کتاب هست و چنتا ویدیو که خیلی جزئیات کاربردی و درستی ارائه نمیدن چطور باید در این زمینه آموزش دید؟
     من قصد دارم شروع به کار کنم لطفا راهنمایی بفرمایین

     1. سلام منظورتون رو متوجه نشدم . میخواین گله تخم گذار باشه یا مولد یا گوشتی ؟
      برای اموزش کامل در زمینه بلدرچین مقالات قسمت زیر رو مطالعه کنید :
      پرورش بلدرچین

 21. سلام خسته نباشید ۵تا بلدرچین ماده دارم و ۲تا نر یکی از نر ها همه ای بلدرچین هارو میزنه باید چیکار کنم تا نزنه

  1. حتما نر رو جدا کن تا این عادت رو ترک کنه
   احتمالا کانیبالیسم داره
   در مورد کانیبالیسم بخون

 22. سلام خسته نباشید بعضی از بلدرچین هام زیر گردنش ۲تاش زیر گردنش زیاد خال داره۱دونه هم اصلا خال ندارن یعنی نر ولی ۴تا دیگه پنج یا ۱۰خال بیشتر دارند نمی دونیم نر یا ماده فقط این ۴تا بگید ممنون

 23. سلام آیا میشه برای بلدرچین دونه پارس و آرد ذرت تهیه کنیم آیا با این تغذیه تخم می گذارند

  1. سلام
   بله
   وقتی دانه پارس تهیه میکنید بگید که برای مرغ تخم گذار می خوام
   غذایی که برای مرغ تخم گذار استفاده میشه کلسیم بالاتری داره تا پوسته ی تخم به درستی تشکیل بشه

 24. سلام خسته نباشید منظور جیره بلدرچین چیه چرا کسی نمی دونه چیه

  1. سلام
   یعنی چی منظور از جیره بلدرچین چیه ؟ همه میدونن مشکل اینجاست که شما باید دقیق بدونی برا چه کاری میخوای !
   بسته به اینکه نوع نژاد چی هست و به چه منظوری (تخم گذاری یا گوشتی) پرورش داده میشه جیره متفاوت هست
   همچنین سن هم در این مورد بسیار موثر هست
   بهترین جیره اون جیره ای هست که دامپزشک نوشته بشه ، بعدشم جیره های اماده پلت شده یا پودری

 25. سلام وقت بخیر
  میشه بگید این بلدرچین هایی که کلا سفید هستن از کجا جنسیتشون رو باید تشخیص بدیم؟
  و هر بلدرچین روزی چند بار و هر روز چند گرم غذا باید بخوره؟
  و چه ویتامین هایی تو آبشون بریزیم؟

  1. هر سوال شما یک مقاله کامل
   توی همین سایت مقاله هاش نوشته شده
   بی زحمت مطالعه کنید.

 26. سلام خسته نباشید اگر من در ماه آبان بلدرچین بخرم و فضای گرم آیا در فصل پاییز تخم می گذارند یا خیر سوال دوم ۲۴ساعت نور روشن باشد برای بلدرچین ها یا فقط شب ها

  1. اگه محیط شون گرم باشه و جیره مخصوص بلدرچین تخم گذار رو بدید و ۱۶ ساعت روشنایی داشته باشن
   احتمال تخم گذاری شون بالاست

 27. سلام خسته نباشید من می خواهم بلدرچین نهگداری کنم به خاطر همین می خواستم بپرسم در زیرزمین انباری اشکال ندارد نگهداری کنم مشکلی برای بلدرچین ایجاد نمی شه

  1. اگه مرطوبه جاش ، نگهداری نکن چون بیماری های زیادی رو خواهد داشت

 28. سلام و عرض ادب من ۴ بلدرچین دارم ۳ ماده و ۱ نر ۲ تا از ماده ها یکی از چشماشون بسته شده و یکی شونم یکی از چشاش بسته شده و دور اون یکی چشمش زرده نره سالمه طبیعیه باید چیکار کنم از چی اینجوری شدن
  لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون

  1. به خاطر عفونت داخلی هستش. سالم هارو از مریض ها جدا کنید. پرنده های مریض رو جای گرم نگداری کنید. و از داروخانه دامپزشکی براشون مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک تهیه کنید.

 29. سلام ببخشید من میخواستم بدونم پرورش جوجه مرغ بهتره یا بلدرچین

  آخه با این دقت دما و… میترسم از پس اش برنیام

  میشه لانه چوبی ۱*۱درست کنم ودر پاییز و زمستان دورش پلاستیک بکشم یا یک لانه مثل انباری با سیمان درست کنم

  و مشکلی پیش نمیاد زمستان آفتاب نبینه

  اگه آزادشون بزاری احتمال فرا. کردن هست چه کنم فرار نکنند

  ویک قوطی حلبی روغن برای تخم گزاری گذاشتم و زیر هم لانه هم حلب خاک اره ریختم

  نزدیک های صبح که هوا سرد میشه چه کنم

  مقاومت بلدرچین در سرما بیشتره یا جوجه مرغ

  و اینکه من رفتم گفتند دانه داریم برای بلدرچین از ۲روزه تا بالغ از اون میشه استفاده کنم اسمش هم بود غذای خشک بلدرچین ملی برد مدل پلت

  از چه نوع لامپ مادر مصنوعی یا رشته ای استفاده کنم

  عایق بندی با یونولیت بهتره یا پلاستیک یا ساخت یک لانه مانند انباری

  اگه بخوام روزی چند ساعت بیان بیرون بگردند چه کنم پرواز نکنند

  من یک جوجه بلدرچین هم پارسال خریدم تو مغازه کلی سرحال بود و به زور گرفتیمش داشت فرار میکرد اما تو خونه که آوردمش پیش بقیه یک جا کز کرد ۲روز بعد مرد

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باعث جلوگیری از انتقال سرما از زمین میشه و همچنین جذب رطوبت ولی باید چند روز یک بار بسته به وضعیت خاک اره تعویض کنید. در ضمن اکیدن از خاک اره ریز استفاده نکنید . نرم و درشت بهتره

  1. آخه دارو چیه قرصه قطره هست اگه قرصه طبیعتا باید بخوره نه اگه مایع هست که باید از جایی که تهیه کردین می پورسیدین من الان علم غیب ندارم که ببینم چه دارویی تهیه کردین. در کامنت قبلی هم گفتم دوز مصرفش و بپرسین

 30. سلام خسته نباشید ما
  ن ۴ تا بلدرچین دارم ۱ نر ۳ تا ماده
  یکی از ماده ها یکی از چشماش بسته شده همه چیزش عادیه تخم میزاره اب میخوره غذا میخوره مثل قبل فقط یه چشمش بستس مشکل چیه باید چیکار کنم

  1. چشمش ورم کرده ؟ ممکنه عفونت باشه. از داروخانه دامپزشکی باید آنتی بیوتیک تهیه کنید. و میتونید مشاوره هم بگیرید راهنمایی میکنن هم برای مصرف دارو و هم علت

 31. سلام خسته نباشید من یبار پیام گذاشتم ولی الان برام نشون نمیده فک میکنم بارگذاری نشده توی سایت
  واسه همین باز هم سوالم رو میپرسم
  من ۴ تا بلدرچین دارم ۲ تاشون سفید هستند که یکی از اونا هم دست من رو هم اون یکی سفیدرو میزنه ولی با بقیه کارب نداره

 32. سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک بیست روزه دارم

  میخام ۱۰ تا بلدر چینم بخرم میخاستم بپرسم که توی حیاط آزادشون منم بهم دیگه آسیب نمیرسونن؟

 33. خوندم کانیبالیسم همخواری است ولی بره من همدیگرو نمیخورن فقط پرا شو میگیره
  برای درمان باید چیکار کنم و تخم هم نمیگذارند قبلا میزاشتن

  1. از هم جدا کن تا این عادت رو ترک کنن
   تغذیه کافی دارای پروتئین و کلسیم
   و محیط اروم و بدون استرس داشته باشن
   لامپ ها تا ۱۰ شب باید روشن باشه

 34. سلام و خسته نباشید و ۴ بلدرچین ۱ نرو ۳ ماده دارم یکی از ماده ها اون دوتا ماده دیگرو میزنه با نر کاری نداره باید چیکار کنم

  1. در مورد بیماری کانیبالیسم بخونید احتمال بیماری کانیبالیسم هست

 35. میخاستم بدونم ۲ تا بلدرچین بخرم بازم میزنه یا فقط با اون مشکل داشت بعد اون یدونه بود میزد الان دوتا اضافه کنم ۱ نر و ۴ ماده از قبل و ۲ جدید اینارم میزنه
  بعد شما میگید عوض کن این نرم تپله و گوشتیه ولی بره مغازه لاغر بعد این ماده های قبلی به این نر عادت کردن

  1. پس باید نر رو از ماده ها جدا کنی
   نیازی به نر نیست

 36. سلام گفتم که من ۵ بلدرچین ماده داشتم با یه نر یه ماده خریدم نر ماده ارو میزد الان بازم میخام برم بخرم به نظر شما نر اونارم میزنه

  1. بهتر که نر رو عوض کنی و به جای اون ، دو تا نر بخر تا تخم های نطفه دار با کیفیت تولید بشه

 37. سلام خسته نباشید امکان نگهداری جوجه رنگی و بلدرچین با هم هست من ۵ بلدرچین دارم میخام دو تا جوجه رنگی دارم با بزارم

 38. بهتر نیس ماده رو برای مدتی از او یکییا جدا کنم تا از دور نرو ببینه یعنی ۴ ماده و یک نر قبلی پیش هم و یک بلدرچین ماده جدید که نر میزنه هم جدا از دور اینو ببینه اینجوری بهتر نیس

  1. این مورد رو هم تست کنید اگر جواب داد ادامه بدید
   اما معمولا پرنده نر رو جدا می کنن

 39. سلام دیروز بلدرچین نرو انداختم پیش اون‌یکی یا با بلدرچین جدید کاری نداشت تا شب و شب تا صبحم کار نداشت ساعت ۱۱ صبح اینا دیدم دوباره داره میزنه چرا این همه مدت کاری نداشت و لی بعد ۱۲ ساعت دوباره زد دلیلش چیه وچه مدت بدید نر دور باسه یک هفتا دور بود دیروز انداختم این جوری شد چه موت دیگه باید دور کنم

  1. احتمالا به نور یا تغذیه حساسه
   بر سر غذا و یا کم بودن جا هم می تونن دعوا کنن

 40. سلام از وقتی نرو جدا کردم کم تخم میزارن میتونه به خاطر دور شدن از نر باشه

  1. احتمالا
   شاید هم از تغذیه نامناسب باشه
   بهتر که محیطش ارام و بدون رفت و امد باشه

 41. سلام تا چه مدت باید اینجوری باشه چند وقت دیگه بیارم پیش هم

 42. سلام امکان عوض کردنش نیس و اگه جداش کنم اواز میخاند برلی چه مدتی باید جدا کنم بعد یه طور بکشم همدیگرو ببینن مشکل نداره یا باید حتما همدیگرو نبینن

 43. سلام خسته نباشید من ۱ بلدرچین نر و ۵ ماده ژاپنی داشتم رفتم یک عدد بلدرچین ماده نژاد انگلیش وایت یا سفید خریدن نر خیلی اونو میزنه و کلش کلن خونیه از وسط اون یدونرو جدا کردن نر از پیش اون تکون نمیخوره از پشت طور هی میره اینور اونور میخاد بزنتش از پشت طور چیکار کنم دوست شن ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باید مدت زیادی از هم جدا باشن
   بعد بنداز پیش هم
   اگر بازهم دعوا کردن باید جفت رو عوض کنی

 44. سلام خسته نباشید من ۱ نر و ۵ ماده داشتم یک ماده دیگه اضافه کردم نر خیلی ماده جدیدرو میزنه سرش کلان خونیه تا میزارم پیششون نره میزنه چیکار کنم نزنه اگه میشه راهنمایی کنید

  1. بهتر که نر رو برای مدتی از ماده ها جدا کنی یا از یک نر دیگه استفاده کنی

 45. سلام میشه از قفس مرغ عشق برای نگهداری استفاده کرد؟و میشه به آنها فقط برنج و گندم داد من یک جفت دارم

  1. خیر
   قفس مرغ عشق خیلی براشون کوچیکه
   حتما باید یک اتاق براشون در نظر بگیرید

 46. سلام
  من ۶۰ تخم بلدرچین و بقیه فضای دستگاهم تخم مرغ گذاشتم.
  ولی چون اولین باره تخم بلدرچین میزارم بعد جوجه بلدرچینم بزرگ نکردم سوالم اینکه ایا بزرگ کردن جوجه بلدرچین مثل مرغ راحته یا نه سخته و حساس اگه جواب بدید ممنون میشم؟

  1. اگر دستگاه شما ستر و هچر همزمان نیست نباید تخم بلدرچین و مرغ رو با هم داخل دستگاه میزاشتید چون دوره جوجه کشی شون یکی نیست و تخم های بلدرچین زودتر در میان و زودتر باید به قسمت هچر انتقال داد بشه
   بلدرچین به اندازه مرغ مقاوم ، اما باید تغذیه کافی، ویتامین و واکسن داده بشه

 47. بعد گفتم تخم سبز گذاشته بود قابل خوراک هس بیماری از اون انتقال پیدا نمیکنه یا مشکلی برای خوراک وجود نداره میشه استفاده کرد

  1. این مورد رو بهتر که از دامپزشک سوال کنید چون ممکن از روی بیماری تخم رو گذاشته باشه و احتمال انتقال عفونت به تخم وجود داره

   1. سلام. برای ذبح هر حیوانی، چه گوسفند و.. و چه مرغ و بلدرچین..، باید مواظب باشید آماده کردن برای ذبح و ذبح کردن جلوی بقیه حیوونا نباشه.ظلم نشه بهشون

    حیوانها هم عاطفه دارن

 48. ببخشید بلدرچین من یکمی از قسمت سرش کچل هست و یکم بی حاله و غذا میخوره ولی بعد یه مدت میشینه یه گوشه ..

  بعد برای جاش میشه از یونجه خرگوش استفاده کرد؟

  1. از خاک اره ، کاه و یا پوشال خیلی نرم استفاده کن
   محیطش رو گرم کن و اب و غذای کافی داشته باشه
   حتما برای تشخیص بیماری و تجویز دارو به دامپزشک مراجعه کن

 49. سلام
  میشه بگین بلدرچین از یک روزگی تا بالغ شدن چطور تغذیه ای باید داشته باشه؟؟؟
  میخوام قشنگ وزن بگیرن
  اگه دارویی هم هست که باید بدم بهشون بگین

 50. ببخشید ممنون از کمک های واقعا خوبتون شما گفتید بگردید تو شهرتون داروخانه دامپزشکی هست پرس و جو کردم یدونه همین نزدیکیا بود نمیدونستم واقعا ممنونم از شما فقط رفتم بگم چه دارویی بده مولتی ویتامین بگیرم کافیه یا چیز دیگه ام بگیرم ممنون میشم پاسخ بدید خیلی از شما ممنونم

  1. اگر پرنده تون بیماره ، علایم بیماری رو بگید شاید آنتی بیوتیک هم دادن

  1. احتمالا خونریزی روده یا معده
   به دامپزشک مراجعه کنید.

 51. ببخشید بزرگوار تا بیاد مولتی ویتامین نمیشه فعلا از چیز دیگه ای استفاده کرد تا تلف نشن مثل قند یا ویتامین های انسان یا هرچی که فعلا تلف نشن تا مولتی ویتامین ارسال شه

 52. سلام مولتی ویتامین سفارش دادم از اینترنت ، شنبه هفته بعد میاد ممکنه تا اون موقع مشکلی پیش بیاد یا تلف شه

  1. مولتی ویتامین مخصوص پرنده است؟
   امکانش نبود به صورت حضوری بخرید؟
   بهتر که پرنده ها رو با میوه و سبزیجات کافی سیر کنید تا مولتی ویتامین برسه

   1. سلام روش نوشته بود مولتی ویتامین پرندگان زینتی توکان برای بلدرچینم میشه استفاده کرد دیگه درسته نوشته بود پرندگان باید بره پرنده باشه دیگه

    1. نه برای پرندگان بومی باید بخرید زینتی فرق میکنه

  1. اره خیلی تاثیر داره
   در کنار اون استفاده از دارو و مولتی ویتامین فراموش نشه

 53. ببخشید بقیش یادم رفت
  و قبلا تخم میزاشتن روزی یدونه دو روز پیش یه تخم سبز رنگ گذاشتن دیگه نذاشتن ممکنه که اون ماده فقط تخم میزاشته و مریض شده باشه و بقیه نمیزاشتن چون روزی یدونا میزاشتن فقط وسطاشم دوروز نمیزاشتن الان دو روزه بعد از اون تخم سبز دیگه نزاشتم اگه میشه کمک کنید

  1. همونطور که گفتم برای درمان به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید اگر هم دسترسی ندارید از دامپزشک های انلاین استفاده کنید

 54. سلام امروز یه چیز عجیبی دیدم پوست تخم بلدرچین سبز بود چرا دلیلش چیه

  1. ممکن که از تغذیه باشه و یا به نژاد پرنده مربوط باشه
   اگر تخمش نرم و غیر قابل جوجه کشی یا خوردن باشه
   احتمالا بلدرچین شما تغذیه کافی نداره
   به حالات و رفتارهای پرنده توجه کنید، در صورت مشاهده بی حالی و بی اشتهایی ، احتمالا بیماره و باید براش داروی لازم رو تهیه کنید

  2. امروز یکم بهتره میرن از یک ساعت ۱۰ دیقه ماده ها میشینن و چشماشونو میبندم در روز نه نهایت جمعش۲ الی ۳ ساعت اینجورین بقشو اب و غذا میخورن و جنبو جوش بنظر شما بیماری هس و باید دارو تهیه کنم

   1. خب حتما چرت می زنن
    همیشه که نباید بیدار باشن
    جاشون رو گرم نگه دار و از جیره مخصوص بلدرچین بهشون بده
    حتما پوشال کف بستر رو هم دو سه روز یکبار عوض کن

 55. و ایستاده میخابه گاهی اقات چشماشو باز میکنه و گاهی میاد اب و غذا میخوره و دوباره میره وایمیسه چشاشو میبنده دلیلش چیه

  1. معلومه دیگه مریضه
   از بقیه بلدرچین ها جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده
   برای تهیه دارو به دامپزشک یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کن

 56. سلام یکی از بلدرچین های من چشماشو بسته و گاهی اقات باز میکنه دلیلش چیه

  1. یا سرما خورده یا دچار بیماری ویروسی شده
   حتما از بقیه پرنده ها جدا کن و برای درمان به دامپزشک مراجعه کن

  2. سلام ببخشید باز مزاحم شدم غذا و اب مثل قبل میخوره و حتا جفت گیری ام میکنه ولی وایساده چشماشو میبنده هر چند ثانیه یک بار باز میکنه من دسترسی به داروخانه دامپزشکی ندارم میتونید اسم غذا یا هر چیزی که بگید بگیرم بدم بخورهدلیل دیگه ای به غیر از بیماری نمیتونه داشته باشه این علاعم میتونه بیماری باشه و برای درمانش چیکار کنم از پرنده فروشی میشه دارو تهیه کرد من ۵ ماده و ۱ نر دارم این مادهرو بر میدارم جدا کنم اون یکی ماده ها با نر جفت گیری نمیکنن فقط با این ماده جفت گیری میکنه و اون یکی ها اجازه جفت گیری نمیدن ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. باید دارو رو با تشخیص دامپزشک بهش بدید نمیشه تجویز کرد
    حتما توی شهرتون داروخانه دامپزشکی هست بهش مراجعه کنید
    این ماده مریض رو جدا نکنی بقیه بلدرچین ها رو هم مریض میکنه
    اگر ماده های دیگه لانه داشته باشن احتمالا با نر جفت گیری کنن باید بهشون فرصت بدی

 57. سلام برای داشتن بلدرچین یک قفس ۱.۲۵* ۳۰ مناسب است یا خیر ، اگه این قفس مناسبه داخلش میشه چندتا بلدرچین گذاشت؟

   1. چشماش بسهته شده دلیله دیگه ای نمیتونه داشته باشه به غیر بیماری یا خود به خود به مرور زمان خوب نمیشه دسترسی به دامپزشک ندارم

    1. اگر بی حاله و اشتهای غذا خوردن نداره
     حتما به داورخانه دامپزشکی مراجعه کن تا انتی بیوتیک های لازم رو برای درمان پرنده تجویز کنن

 58. سلام ببخشید دوباره مزاحم میشم من ۱ نر و ۵ ماده دارم چرا فقط روزی یک تخم میزارن مشکل از بلدرچین ها میتونه باشه یا همه ی بلدرچین ها تخم میزارن و مشکل از نگهداریه

  1. محیط اروم و بدون استرس
   روشنایی اتاق تا ساعت ۱۱ شب
   تغذیه از مواد غذایی دارای کلسیم و پروتئین بالا
   هر ماده هم یک لانه برای تخم گذاری داشته باشه
   اینا رو رعایت کن

 59. با سلام
  من یه مزرعه دارم که برق نداره
  بدون برق میشه بلدرچین پرورش داد؟

 60. سلام من فروردین دوتا بلدرچین گرفتم یکیش نره یکی ماده الان یه ماده دیگه گرفتم ولی متاسفانه نر خیلی وحشیانه چشاشو نوک زد گوشاشو زخمی کرد واین ماده جدید خیلی بی حالو بی جون شده چیکارش کنم

  1. نر رو برای مدتی جدا کن
   اگر به همین رفتار وحشیانه اش ادامه داد بهتر که یک نر دیگه براشون بخرید

 61. سلام به نظر شما دمای برای بلدرچین شب حدود ۱۳ صبح حدود ۲۵ سردشون میشه

 62. بنظر شما خودم بخام غذا درست کنم چه چیزایی رو مخلوط کنم که مقوی باسه تخم بزارن

 63. سلام و عرض ادب ۱_ من ۵ ماده و ۱ نر دارم چرا نر فقط با یکی از انها جفتگیری میکنه ۲_ بعد اینکه چرا تخم نمیزارن من همه ی اصول را هم رعایت میکنم و غذا هم کنجاله سویا میدادم پرنده فروش گفت اون خوب نیس باید ذرت چهار پر و گندم بدی اونارم دادم چرا تخم نمیزارن ممنون میشم پاسخ بدید

  1. از جیره مخصوص بلدرچین تخم گذار استفاده کنید که مغازه های فروش دان طیور دارن
   محیط گرم و ساکت و لانه مناسبی باید داشته باشن و هم چنین چراغ ها باید تا ۱۰ شب روشن باش

 64. سلام
  من سه تا بلدرچین خریدم به نظرم یکیشون نر هستش چون کاملا طرحش ساده هست فقط دو سه تا پر با رنگ مختلف داره (خودش سفیده اون دو سه تا قهوه ای)
  به نظرتون مناسب هست؟ توی بالکن یه قفس تقریبا ۱ متری درست کردم یه جعبه هم گذاشتم شبا که خواستن بخوابن برن اونجا به نظرتون مناسبه و تخم گذاری میکنن؟

  1. اگر هوای محیط مناسبه و شب ها خیلی سرد نمیشه مناسب وگرنه ممکن تلف بشن

 65. سلام وقتتون بخیر
  من بلدرچین هام رو داخل اتاقم نگه میدارم،راسته میگن حشره تولید میکنن؟؟

  1. احتمالا شپش داشته باشن
   باید اسپری شپش کش رو از داروخانه حیوانات تهیه کنید و به بدنشون اسپری کنید

 66. سلام من ۱ نر و ۵ ماده دادم غذا هم کنجاله سویا و ارد ذرت میدم نور هم هم طبیعی دارن هم مصنوعی دمای شهر ما ام در روز های گرم شب ها ۱۶ صبح ها ۲۶ هست در روز های بارانی شب ها حدود ۱۴ و صبح ها ۲۵ و شب هام هم برای کاهش سرما موکت کشیدم دورشون ابخوری هم روزی چند بار عوض و میشورم و برای لانه هم ظرف یک روغن ۵ کیلویی تمیز شستم خابوندم و برای استراحت توش خاک باغچه یا کاکتوس که خیلی نرم هست ریختم چرا تخم نمیزارن

  1. باید حداقل ۱۴ ساعت روشنایی داشته باشن
   به جای قوطی حلبی از قوطی های پلاستیکی استفاده کن ، به صورت نیم دایره ببر و روی زمین قرار بده
   داخلش رو هم حتما خاک اره و یا پوشال نرم باشه ، خاک باغچه مناسب نیست
   حتما به بلدرچین ها جیره مخصوص بلدرچین های تخم گذار رو بده چون پروتئین و کلسیم بالایی داره

 67. سلام برای اینکه نر به زور میخاد با ماده ها جفت گیری کنه ممکنه به همون دلیل تخم نزارند

  1. نه
   به این دلیل که ماده ها لانه مناسب برای تخم گذاری ندارن برای همین راضی به جفت گیری نیستند

 68. یک سوال من غذا بذارم داخل لونه یک روز در میان برم بهشون سر بزنم و‌دون و آب بدم مشکلی هست ولی آب و غذا زیاد بذارم که گرسنه و تشنه نمونن

  1. باید روزانه ۳ الی ۴ بار دانخوری و ابخوری رو بشورید و اب و دان تمیزی بریزید
   اگر فرصت کافی ندارید، نگه ندارید چون از گرسنگی یا بیماری از دست میرن

 69. من دوتا بلدرچین ماده خریدم آیا بدون نر تخم میگذارند؟

  1. بله تخم گذاری می کنند
   غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم بالا بدید
   براشون لانه بسازید
   و محیط شون کاملا اروم و بدون سر و صدا باشه

 70. سلام ببخشید مزاحم میشم نر هم خیلی میخونه همسایه ها شاکی شدن چیکار کنم نخونه

  1. نر رو بندازید پیش چند تا ماده
   برای ماده ها هم لانه بساز
   اب و غذای کافی داشته باشن
   تا جفت گیری داشته باشن

 71. سلام ممنون بعد تخم نمیزارن جفتگیری باعث میشه تا تخم بزارن بعد چرا ماده به جفت گیری مایل نیس نر بزور میدوعه دنبال اونا

  1. چون لانه مناسب نداره تغذیه مناسب نداره یا محیطش ارام و ساکت نیست ، یا اینکه نور محیط کافی نیست
   خلاصه اینکه یکی از شرایطی که برای اماده سازی ماده برای تخم گذاری باشه ، وجود نداره

   1. سلام وقت بخیر من بلدرچین را در بالکن نگه میدارم و همیشه دمای شهر ما شب ها ۱۶ و صبح ها۲۱ بود ولی از امروز تا ۳ روز شب ها ۸ و صبح ها ۱۸ هست ولی دور قفس انها را با موکت پوشاندن و دوباره بعد ۳ روز به دما خیلی میره بالا رو شب ها رو ۱۷ یا ۱۸ و روز ها ام تا۲۷ یا ۲۸ میره این ۳ روز میتونه مشکل ساز باشه

    1. همیشه هواشناسی رو نگاه کنید
     وقتی که دما قرار بیاد پایین، قبلش حتما یک لامپ مادر مصنوعی یا هیتر برقی کوچک، یا لامپ رشته ای ۱۰۰ وات روی توی محل نگهداری شون روشن کن
     دقت کن که نور لامپ رو باید به کمک یک فویل الومینیومی بگیری چون نور زیاد باعث به هم ریختن سیکل روزانه بلدرچین ها میشه

 72. من یک بلدرچین نر و ۵ ماده خریدم ماده میدوعه دنبال ماده ها و بزور میخاد جفت گیری کنه هی میره پیش این ماده نوک میزنه هی میره پیش اون ماده هی میخاد جفت گیری کنه و ماده ها ام هی میدوان فرار میکنن چی کار کنم

  1. حتما برای ماده ها لانه بذار
   داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   محیط شون باید کاملا اروم و بدون استرس باشه
   تغذیه کافی به ماده ها بده (از جیره غذایی مخصوص بلدرچین تخم گذار استفاده کن)
   ساعات روشنایی روز هم باید حداقل ۱۶ ساعت باشه

 73. سلام ببخشید بزرگوار یه سوال داشتم من یک لامپ ۱۶ وات برای کاهش سرما روشن میکنم چه ساعتی روشن کنم چه ساعتی خاموش کنم من تو بارکن میزارم دورشم موکت کشیدم شب ها شب ها کی روشن کنم

  1. ۱۶ وات led هستش؟
   این لامپ ها اصلا گرما نمیدن حتما حتما باید لامپ مادر مصنوعی یا ۱۰۰ وات رشته ای باشه و یا از بخاری برقی فن دار استفاده کنید در غیر این صورت از سرما تلف میشن

 74. ممنون بعد از خرید که من ۱ نر ۵ ماده خریدم بعد اوردم متوجه شدم ۲ نر ۴ ماده هس و هر دو نر با هم میخام سوار یک ماده شن گاهی اقات بعد چرا نمیتونه سوار ماده شه پرشو میگیره نمیتونه بره روش مشکل چیه بعد اصلا تخم نمیزارن که نطفه دار باشه میخاستم ببینم جفت گیری باعث میشه تخم بزاره

  1. هر نر رو با دو ماده در یک قفس قرار بدید تا با هم درگیر نشن و گرنه ممکن همو بکشن
   در هر قفس هم باید دو لانه وجود داشته باشه یعنی برای هر ماده یک لانه تخم گذاری

 75. ممنون
  با چی لانه درست کنم
  یک قفس دارن کا نصفش با چوبه و جلوشم به عنوان حیاط با فنس درست کردم و داخل که با چون هست خاک نرم ریختم و ارد ذرت و سویا هم میدم بپر بپر نشانه ی چیه

  1. یک سطل رو نصف کنید و به صورت خوابیده داخل قفس بذارید، داخلش هم با کاه یا پوشال نرم پر کنید
   بلدرچین ها برای تخم گذاری میرن اون تو
   اگه تعداد بلدرچین ها زیاد ، لانه بیشتری باید بسازید

 76. سلام ممنون از پاسخ هاتون
  از کجا بفهمیم به سن بلوغ رسیدن
  و گاهی اقات هم مس ملخ بپر بپر میکنن گاهی کم
  نشانه هایی ام از جفتگیری میبینم نر پر ماده رو میگیره که سوارش شه ولی نمیتونه بره روش میخاستم ببینم که کی تخم میزارن و اصلا به سن بلوغ رسیدن یا نه

  1. بلدرچین ها در سن ۵۰ روزگی به بلوغ میرسن و می تونن جفت گیری و تخم گذاری داشته باشن
   به تغذیه شون رسیدگی کنید و حتما برای ماده لانه تخم گذاری درست کن تا مکان امن و خلوتی برای تولید تخم داشته باشه
   در این صورت راضی به جفت گیری با نر خواهد شد

   1. سلام ببخشید یه سوال دیگه داشتم من ۱نر و ۵ ماده دارم چرا فقط روزی یک تخم میزارن مشکل چیه بعد اینکه یک هفته او نیمه خریدم مشکل میتونه از اینکه تازه خریدم باشه یا میتونه مشکل از بلدرچین ها باشه

    1. هر کدوم یک لانه داشته باشه
     تعداد زیادی ابخوری و دانخوری بذار
     تغذیه کافی از مواد غذایی پروتئین دار و کلسیم دار بهشون بده

  2. سلام ببخشید مزاحم میشم امروز جفت گیری کامل دیدم نر کامل تونست سوار ماده شه و جفت گیری کنه بعد جفت گیری چند روز بعد تخمگذاری میزارن

   1. یک هفته بعد، تخم ها نطفه دار میشن به شرطی که جفت گیری به درستی انجام شده باشه

 77. سلام ممنون از پاسخ هاتون
  من امروز ۶ بلدرچین خریدم ۵ ماده ۱ نر
  خیلی جثه ریزی دارند کوچیک اند به نظر شما تخم میگذارند
  فروشنده گفت تخمگذارند

  1. اگر سن بلوغ رو رد کرده باشن و تغذیه کافی داشته باشند حتما تخم میزارن

 78. ببخشید من بلدرچین را خریدم و گفت دم تخم و الان ۸ روزه. با اینکه بهار هم شده ولی تخم نمیگذارد . غذا هم کاهو و کنسانتره و برنج . و آب تمیز . هر روز ی‌ بار هم خاک بازی داره
  واینکه برای شروع تخم گذاری به نر نیاز دارند (نمیخوام تخم نطفه دار باشه)

  1. نیازی به نر نیست
   تغذیه کافی دارای پروتئین و کلسیم
   مکان ارام و خلوت
   و ساعات روشنایی ۱۶ ساعته برای تخم گذاری لازم

  1. ۸ الی ۱۲ عدد قابل نگهداریه
   بیشتر از اون باعث بیماری کانیبالیسم میشه

   1. یعنی من یازده تا میتونم بخرم
    بعد من برای ۹ ماده ۲نر بخرم نر ها دعوا نمیکنن و یا برای ۹ ماده چند بلد چین نر بخرم که تخم نطفه دار تولید کنن

    1. بهتر که ۳ تا نر بخری تا کیفیت نطفه تخم ها بالا بره
     در صورت مشاهده دعوا بین نرها، گله ها رو از هم جدا کن و بین شون توری فلزی یا پلاستیکی قرار بده

  1. با بقیه دانه ها مثل گندم و ذرت قاطی کنید و بدید

  1. گندم ، جو ، ذرت ، دانه سویا و سایر دانه ها پروتئین دارن
   پودر پوسته تخم و پودر استخوان هم کلسیم دارن

 79. ببخشید کنار هم باشن خودشون جفت میشت .
  ممنون از کمک هاتون🙏🙏

 80. سلام ببخشید یک سوال دیگه اینکه من یک با به بلدرچین هام نون لواش دادم که ببخشید مدفوع آن ها سفید شد من صبح اون روزی که خریدم این کار را کردم و از اون موقعی که نون لواش دادم یکم رو مدفوعشون کف سفید رنگ هست حدود سه چهار روز هم هست که خریدم میخواستم بدونم این کف مریضی یاا به خواتر نون لواش هست.
  و اینکه هر وقت بهشون آب میدم اسحال میرن این هم طبیعی ۶ست

  1. دیگه نان لواش ندید و از کنساتره مخصوص بلدرچین ها استفاده کنید
   کف سفید به احتمالا به خاطر خروج منی از بدن بلدرچین و یا بیماری می تونه باشه
   با تغییر در تغذیه متوجه خواهید شد .

 81. سلام ببخشید من دو تا بلدرچین دارم .الان ۵۵ روزه هستن و میخوام بدونم که از اول بهار تخم گذاری را شروع میکنن یا اگه مکانی که هستن را گرم کنم همیشه تخم میزارن.
  واینکه چی کار باید بکنم تا روی تخم ها کرچ کنن چون من میخواهم چند تا جوجه داشته باشم

  1. از اول بهار شروع به تخم گذاری می کنن
   غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم بهشون بدید تا اماده بشن
   معمولا بلدرچین ها کرچ نمیشن باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید
   برای جوجه شدن تخم ها ، حتما باید بلدرچین نر با بلدرچین ماده جفت گیری کرده باشه تا تخم نطفه دار بشه

 82. سلام
  یه سوال داشتم
  من میخوام حدود ۲۰۰ تا جوجه بلدرچین بخرم
  شما نوشته بودین به ازای هر ۵ تا ماده باید ۱ بلدرچین نر وجود داشته باشه و دو تا نر باهم تو یک جت نباشن که باهکم درگیر شن
  خب با این حساب من باید تقریبا ۳۴ تا قفس جداگونه درست کنم که تو هر کدوم ۵ تا ماده و ۱ نر باشن یا اینکه همشونو باهم بذارم توی یک قفس ؟

  1. به ازای هر پرنده نر ، ۳ الی ۴ تا ماده باشه
   ممکن که بین نرها درگیری اتفاق بیفته ،
   بدون قفس هم همیشه پرورش داد، به شرطی که تعداد کافی دانخوری و ابخوری و لانه تخم گذاری داشته باشن

 83. سلام من چنتا از بلدرچینام چشماشون بسته شده و بال هاشون افتاده و خیلی بیحالن بهشونم پنج روز پشت سرهم قرص اکسی تتراسیکلین دادم ولی هنوز خوب نشدن یکیشون هم عقب عقب راه میره

  1. پرنده های بیمار رو جدا کن و حتما برای درمان به دامپزشکی مراجعه کن وگرنه همشون تلف میشن

 84. سلام خسته نباشید.من ۱۰ تا بلدرچین دارم که چشماشون بسته شده بخاطر چیه و چی باید بهشون بدم که خوب بشن.قبلا هم خیلی همو نوک میزدند، باید چیکار کنم که دیگه به هم نوک نزنند؟

  1. بله احتمالش هست
   بهتر که از ماسک و دستکش استفاده کنید

 85. سلام من دو تا بلدرچین دارم میتونم ببرمشون حموم آخه یه بوی بدی میدهند
  یا اگر نمیتوانم ببرمشون حموم پس چگونه بو را از بین ببرم
  و اینکه بو ممکنه از چی باشه؟

  1. بو از فضله اوناست
   در محل نگهداری پرنده ها از فن تهویه استفاده کن تا بو رو به بیرون انتقال بده
   نیازی به حمام دادن پرنده ها نیست

 86. سلام وقت بخیر.پرورش بلدرچین به منظور گوشت به صرفه تر است یا تخمگذاری؟و بهترین نژاد گوشتی آن چیست؟ممنون

  1. هر دو رو می تونید همزمان انجام بدید
   یعنی بلدرچین ها رو تا شش ماه به عنوان بلدرچین تخم گذار پرورش بدید و بعد از شش ماه با دادن جیره غذایی مقوی و گوشتی کردن به عنوان بلدرچین گوشتی بفروشید.
   بهترین نژاد همون نزاد ژاپنی هستش

  2. سلام خسته نباشید
   بلدرچین ماده از جوجه ای که مال خودش نیست
   نگه داری میکنه یا نه

   1. اگر روش خوابیده باشه و از تخم جوجه کشی کرده باشه ، امکانش هست

 87. سلام خسته نباشید یک هفته است بلدرچینم تخم نکردن توی انباری و توی تاقچه هست بهشون آرد ذرت میدم دونه پارس میدم ارزن میدم آب تمیز میدم سبزی میدم ولی تخم نکردن و از لامپ ۶۰ وات بروکس استفاده می کنم نمی‌دونم چرا تخم نمی کنند می ترسم از تخم دربیان چرا

  1. احتمالا وارد دوره تولک شدن یا همون دوره پر ریزی
   جای نگرانی نیست ، بهتر که اونا رو بفروشید یا زبح کنید و در فصل بهار بلدرچین های جوان رو جایگزین کنید
   اونا در یک سال اول زندگی شون بالاترین میزان تخم گذاری رو دارن

 88. سلام ببخشید من قفس بلدرچینموالآن باچسب یک دوسه تعمیرکروم میگم بوش براش ضررنداره زیادنیس؟؟؟؟

  1. صبر کنید تا کاملا خشک شه بعد بلدرچین ها رو بندازید داخل قفس یا اینکه محل چسب زدگی رو با نایلون بپوشونید.

 89. سلام من اگه بلدرچین هارو نوازش کنم و بهشون دست بزنم از عمرشون کم میشه و زودتر میمیرن؟
  و اینکه یه بلدرچین دارم که خیلی جنب و جوشش کمه و اشتهاش زیاده ایا این یه بیماره هس؟

  1. نوازش کردن هیچ ارتباطی با کاهش عمر نداره
   کسلی و بی حالی ، پف کردن پرها ، اسهال ، بی اشتهایی و لاغری و… همگی نشانه بیماری هستش

   1. ببخشید منظورتون از پف کردن پر ها چیه
    ابنکه خودشون توی پرهاشون باد میندازن؟
    آخه من بلدرچینم گاهی اوقات اینجوری میکنه

    1. اره منظورم همون
     به دلیل سرما یا بیماری هستش
     مکانش رو گرم کنید و تغذیه کافی داشته باشن

    2. سلام من میخام بلدرچین بخرم یدونه جای ۲ در ۱ دارم برای چند تا بلدرچین مناسبه بعد اینکه تو چه ماهی بخرم سردشون نشه چون تو بارکن میخام بزارم

     1. برای تفریح می خواهید بخرید یا قصد گرفتن تخم از اونا رو دارید؟
      بهتر در فصل بهار بخرید که در اثر سرما تلف نشن
      در فضای ذکر شده ، امکان نگهداری ۱۵ الی ۲۰ بلدرچین هست
      تراکم رو زیاد نکنید چون اگه زیاد بشه روی هم تلبار میشن و پرنده های زیرین خفه میشه
      حتی ممکن بیماری کانیبالیسم هم شیوه پیدا کنه

      1. باید ۴۰ الی ۵۰ روز سن داشته باشن
       فصل بهار می تونید بخرید ، الان بلدرچین جوان فک نکنم پیدا بشه

 90. سلام خسته نباشید دوروز پیش بلدرچین هام تخم نمره بودن چراو دلیش

 91. سلام خسته نباشید دیروز و امروز اصلا تخم نکردن نمی دونم چرا همش تخم می کردن الان دوروزه تخم نمی کنند

  1. احتمالا هوا سرده برای همین
   یا نور محیط کم و لامپ ها رو زود خاموش می کنید.
   تغذیه کافی دارای پروتئین و کلسیم داشته باشن

 92. سلام
  من میخوام بخرم بلدرچین،ولی تجربه نگهداری رو ندارم ولی مرغ و کبوتر رو چرا میتونم به نظر شما میتونم نگهداری کنم؟
  میتونم کرچ کنم؟
  و اگه بخرم میخوام بال هاش رو قیچی کنم و گاهی در باغچه بزارمشون که فرار نکنن مشکلی پیش میاد؟
  و من توی یه اتاقک کوچیکی کبوتر نگهداری میکنم و در زمستونها دوون میارن میخوام به جای کبوتر ها نگهدارم،دماشون مانند کبوتر ها باشه طوریه؟

  1. بلدرچین با کبوتر فرق داره
   مثل مرغ نگهداری میشه
   نیازی به قیچی کردن بال ها نیست ، توی یک محیط بسته باشه کافیه
   اموزش های مقاله رو بخونید کامل توضیح داده شده

 93. سلام من رفتم داروخانه مولتی ویتامین خریدم برای بلدرچین توی آبشون ریختم بنظرشما خوبه

  1. به مقدار خیلی کم بدید
   بهتر بود با دامپزشک داروخانه مشورت میکردید تا مقدار دقیق مصرف رو بهتون میگفت

 94. سلام خسته نباشید نرسید بابت توضیحات دیروز ۳تا تخم کردن و امروز هم ۳تا مرسی کمکم کردید

 95. سلام خسته نباشید دوتا بلدرچین نر ژاپنی دارم با دوتا نر معمولی سر ماده ها جنگ می کنند باید چیکار کنم

  1. هر نر رو با چند تا ماده جدا کن یعنی به چند گله مختلف تقسیم بندی کن

 96. سلام خسته نباشید اگر بلدرچین معمولی و ژاپنی باهم باشند مشکلی نداره

 97. سلام خسته نباشید منظورم اگه خونشو گرم نگهدارم تخم می کنند

  1. بله گرمای کافی همراه با ساعات روشنایی بالا (۱۶ ساعت روشنایی داشته باشن )
   تغذیه کافی همراه با پروتئین و کلسیم کافی هم داشته باشن

 98. سلام من تازه کرده ام بلدرچین نگه دارم خیلی به این کار علاقه دارم برای شروع اولیه چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. باید مکان مناسبی رو برای پرورش پیدا کنید
   داخل مقاله به صورت کامل بقیه موارد توضیح داده شده

 99. سلام مرسی بابت توضیح و کمک تون ببخشی در زمستان هم تخم می کنند

  1. در زمستان به استراحت می روند ، بهتر که در فصل بهار از بلدرچین های جدید استفاده کنید و پرنده های مسن رو ذبح کنید چون در سال دوم میزان تخم گذاری شون کم میشه

 100. سلام خسته نباشید بابت راهنمایی در پرور بلدرچین کمکم کردی ممنون و تشکر می کنم فقط من۲تالامپ ۱۰۰ وات گذاشتم و در زمستان تخم می گذارند

  1. سلام خسته نباشید من امروز دوتا بلدرچینم تخم کره بود و یک از تخم ها پوستش شل بود یعنی سفت نبود و پوستش سفید بود چرا چیکار کنم

   1. بلدرچین های شما با کمبود شدید کلسیم مواجه هستند
    همراه با غذا بهشون مکمل کلسیم بدید
    از پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید
    و حتما از جیره مخصوص بلدرچین های تخم گذار استفاده شود.

 101. سلام خسته نباشید من۷تابلدرچین دارم ۴تا ماده ۳تانربلدرچین هام در بال کن هستن خونه چوبی درست کردم ودوربر فرش پوشوندم وپبتستیک دوربرشو پوشوندم بعد ۲۴ساعت لامپ روشن گذاشتم و زیرشون ماسه ریختم ولامپ قدیم گرد ۶۰وات هست توی قفس گرمه میخواستم. بپرسم خوب دارم مراقبت می کنم

  1. به جای ماسه از پوشال های نرم یا کاه استفاده کن
   ماسه باعث زخمی شدن پاشون میشه
   از لامپ ۱۰۰ وات یا لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید تا گرمای بیشتری تولید کنه
   موفق باشید .

 102. سلام من اگر بخواهم ۲۰۰ عدد بلدرچین پرورش بدم به چقدر سرمایه نیاز دارم و چقدر جا می خواد

 103. من دو بلدرچين ماده دارم بدون حضور بلدرچين نر شروع به تخم گذاری میکنن؟

  1. بله تخم میزارن اما قابل جوجه کشی نیست، فقط برای مصرف خوراکی خواهند بود
   شرایط تغذیه و تخم گذاری رو فراهم کنید و لامپ ها رو تا ۱۲ شب روشن بگذارید

 104. لامپ رشته ای ۱۰۰ وات مناسبه ؟
  باعث آسیب دیدن چشم بلدرچين نمیشه ؟

  1. بهتر که از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید، این دردسرا رو هم نداره

 105. سلام من حیاط بزرگ دراختیار دارم یک قفس ۱.۵ در۲ متر به ارتفاع یک متر دارم چندتا بلدرچین بخرم

  1. معمولا در هر متر مربع حدود ۱۰ یا ۱۵ بلدرچین میشه جا داد
   با این فضا احتمالا ۳۰ عدد بلدرچین کفایت کنه
   اگر فضا تنگ بود باید بلدرچین های کمتری رو نگهداری کنید ، چون تراکم زیاد باعث ایجاد بیماری کانیبالیسم میشه

 106. سلام
  بنده یک بلدرچین ماده دارم که در قفس نگهداری میشود و با توجه به سردی هوا بهتر است شب ها در دستشویی بگذارم یادر حیاط و دور قفسش را با پتو بپوشانم؟
  دسترسی به لامپ هم ندارم

  1. حتما براش یک خانه بساز و به کمک یونولیت ضخیم عایق بندی کن
   داخل لانه هم یک لامپ رشته ای نصب کن و روکش الومینومی روش بپیچ تا نورش شب ها بلدرچین رو اذیت نکنه ، اینطوری محیط گرمی رو براش تهیه خواهید کرد.

 107. سلام
  چه لامپی برای بلدرچين بهتره که پر هزینه هم نباشد؟؟؟و چند ساعت در روز باید روشن باشه؟؟

  1. سلام ببخشید من کلاس هشتم هستم و میخوام برای درس کارو فناوریم فقط یک عدد بلدر چین بخرم چون قبلا که دوتا خریدم بوی بد فظلش خیلی اذیت میکردن ولی هروز تخم میزاشتن اما ایندفه میخوام یک بلدرچین بخرم بزارم تو یه کارتون بزارم تو اتاقم ایا میشه

   1. نه نمیشه تو اتاق نگهداری کرد
    اگر انباری یا زیر زمین دارید می تونید نگهداری کنید

 108. سلام
  میخام دو تا بلدرچین نر و ماده تهیه کنم
  اونها رو در انباری نگه میدارم اگر نور به آنها نخورد مشکلی ندارد
  بعد من توان تهیه مادر مصنوعی را ندارم از چه لامپی استفاده کنم
  بعد حتما باید غذای مخصوص به انها بدهیم چه غذایی به اونها بدیم
  بعد زیر اونها خاک هستش کاه یا یونجه بریزم خوبه
  حتما باید واکسن هم بهش بزنیم اگه نزنیم مشکلی نداره
  اگر به خام مولتی ویتامین بگیرم مولتی ویتامین مخصوص بلدرچین داریم یا نه
  بعد داخل فصل زمستان و پاییز آفتاب وجود نداره از چراغ معمولی استفاده کنم

  لطفا به سوالاتم پاسخ بدید

  1. حتما باید بهشون نور بخوره و اگر نور نیست از لامپ های رشته ای استفاده کن
   برای گرم کردن اونا در فصل زمستان میتونید از بخاری برقی هم استفاده کنی
   البته محل نگهداری اونا رو به کمک یونولیت عایق بندی کن تا سرد نشه
   از میوه و سبزیجات و دانه ها هم میتونی برای تغذیه استفاده کنی
   گندم و ذرت و برنج خام هم خوبه
   حتما از مولتی ویتامین مخصوص بلدرچین ها استفاده کن و واکسن ها رو با مشورت دامپزشک بهشون تزریق کن تا تلف نشن

   1. یعنی یونولیت رو دور تا دور قفس بزارم تا باد رد نشه
    از بخاری نفتی برای گرم کردم نمیشه استفاده کنم
    یک لامپ رشته ای برای گرم کردن اونا کافی هست
    حتا شبا هم لامپ باید براشون روشن باشه
    بعد اگه هم از غذای مخصوص استفاده کنم از ذرت و گندم رو تخم گذاری اثری نمیذاره
    به نظر شما بلدرچین تخم گذار بگیرم یا گوشتی به نظر شما کدوم بهتره

    1. اره یونولیت رو درتمامی قسمت های داخلی لانه نصب کنید تا گرما خارج نشه
     بخاری نفتی احتمال اتش سوزی داره
     اگر از لامپ رشته ای می خواهید استفاده کنید حتما دورش رو ورق های الومینیومی نازک بکشید تا نورش بلدرچین ها رو اذیت نکنه و سیکل شب و روزشون رو به هم نزنه
     بلدرچین های گوشتی و تخمگذاری یکی هستند به نظرم که اونم بلدرچین ژاپنه
     مگه نژاد دیگه ای هم هست تو ایران؟

  2. سلام شما می تونید این مواد را اسیاب کنید و بعد مخلوط کنید و به بلدرچين تون بدید. (پوست تخم مرغ کلسیم داره و برای بلدرچين های تخم گذار استفاده میشه)

   غذای بلدرچين

   دانه های گیاهی ذرت؛
   سویا؛
   گندم؛
   گلوتن؛
   نمک؛
   پودر صدف؛
   سبوس گندم؛
   پودر یونجه؛
   پودر ماهی؛
   پوست تخم مرغ؛
   پودر گوشت.

   هر بلدرچين بالغ ۳۰ گرم غذا در روز

 109. سلام خسته نباشید ببخشین امروز زیر شکم یکی از بلدرچین ها چیز عجیبی دیدم دیم که یک دانه خیلی سفید و سفت کوچک به زیر شکمشون چسبیده و پرهای زیر شکمهم کمی ریخته ولی اصلابی حال نیست و فضولاتش عم معمولیه میشه بگیذ از چیه؟

  1. احتمالا کنه باشه
   بهتر که با پرورش دهنده های بلدرچین هم مشورت کنید.

 110. سلام خسته نباشید
  دوتا بلدرچین دارم یه سفید نر و دیگری معمولی ماده
  کف قفسشون خاک ریختم و دونه آب مرتبا براشون مریضم
  حدودا ۳ ساعت نور مستقیم بهشون میخوره گاهی اوقات هم میارمشون بیرون تا به ذره بگردن با این که بالغ هستن ولی هنوز تخم نزاشتن چکار کنم
  امکان تخم گذاری بلدرچین در زمستان هست ؟؟؟؟اگر در محیط گرم نگه دارم چطور ؟؟؟؟

  1. باید از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب روشنایی داشته باشن
   یعنی به محض غروب آفتاب باید لامپ های بالای سرشون رو روشن کنی
   تغذیه کافی داشته باشن و محیط شون گرم گرم باشه
   از جیره مخصوص بلدرچین تخم گذار هم میتونی استفاده کنی

 111. یه بلدرچين خریدم که الان متوجه شدم یکی از انگشت هاش کجه و یکی دیگه اصلا ناخن نداره
  مریضه یا مشکلی نداره ؟؟؟؟چکارش کنم؟؟؟؟

  1. احتمالا از جوجگی اینطوری بوده
   مشکلی نیست
   تا زمان کشتار پرورش بدید

    1. بلدرچین ها اصولا روی تخم ها نمیشین
     اگر مشکلی توی راه رفتن و نشستن نداره ، پس توی تخم گذاری هم مشکلی نخواهد بود.

 112. سلام
  من یه بلدرچين خریدم و گذاشتم کنار بقیه ولی نه دونه میخوره نه آب چکارش کنم
  درضمن زمانی هم که داشتم می‌خریدم مغازه دار یه تخم از تو قفسشون برداشت ولی الان دو روزه تخم نمیزاره چرا

  1. احتمالا تخم داخل شکمشه
   بهتر که اونو داخل اشیانه بذارید تا با خیال راحت تخم گذاری کنه
   حتما حتما زیر شکمشو دست بزنید و اگر تخم داشته باشه ، به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه بلدرچین مراجعه کنید تا برای خروج تخم کمک تون کنه
   اصلا به شکمش فشار نیارید چون امکان شکستن تخم و مرگ بلدرچین وجود داره

   1. ممنون از توضیحات
    چجوری بفهمم تخم داخل شکمش هست وعلائمش چی هست
    اگر بود چجوری میتونم درش بیارم ؟؟
    درضمن تو قفس چند بلدرچين ماده دیگه هم بود .

    1. بیحالی و بی اشتهایی و پف کردن پرها از علائمشه
     اگه به زیر شکمش خیلی اروم دست بزنید، حالت برامدگی داره
     برای در اوردن تخم به یک پرورش دهنده با تجربه بلدرچین یا دامپزشک مراجعه کنید

 113. سلام برای سی عدد بلدرچین چندمتر فضا نیازه
  و در کنار بلدرچین میشه کبک پرورش داد

  1. به یک فضای ۱۰ الی ۱۵ مترمربعی نیاز دارید
   برای اینکه بین کبک و بلدرچین ها درگیری اتفاق نیفته بهتر که جدا از هم باشن

 114. چطور پيكر اين موجودات بسيار إحساسي خوني مي كنند افزايش ناگواري دنيا

 115. سلام خسته نباشید.
  ببخشین بلدرچین های من تازگی تخم هاشون خیلی کوچک شدن چه کار کنم
  و اینکه من میتونم مقداری گندم و ارزن قاطی غذاشون کنم چون قیمت دونشون خیلی بالاست

  1. بله می تونید
   اگر خودتان بتوانید جیره بلدرچین ها رو تهیه کنید قیمت خیلی کمتری خواهد داشت
   توی غذاشون حتما باید کنجاله سویا ، پودر گوشت ، کلسیم و سایر منابع پروتئینی باشه تا تخم هاشون کوچیک نشه

 116. سلام ، ممنون از مطالب مفیدتون، من دو تا جوجه بلدرچين خریدم، فکر می کنم یک روزه یا دو روزه بودند. خوب بودند ولی روز سوم صبح که بلند شدم دیدم بی حال و مریض هستند و شل شدند و بعد از نیم ساعت هم تلف شدند 😢 . علتش چیه؟ خیلی ناراحت شدم طفلکی ها، آب و دون مخصوص می دادم و لامپ هم روشن می کردم براشون. خواهشا بگین چرا اینطوری شده؟

  1. احتمالا یا قبلا مریض بودن و یا اینکه محیط شون سرد بوده تلف شدن
   دمای محیط نگهداری جوجه ها باید بین ۳۰ الی ۳۲ درجه سانتی گراد باشه

 117. سلام خسته نباشید
  من ۶ عدد بلدرچین در انباری بالای پشت بوممون دارم و قسمتی در انبار فنس کشیدم و فضای زیاد دیگه ای دارم و یک قسمت قفس فنچ هست و میخواستم بپرسم که از صدای فنچ نمیترسند؟و اینکه میشه در قسمت های دیگر انباری از یک نوع پرنده دیگر مثل اردک،مرغ،کبک و…نگه داری کرد و خود شما کدوم نوع پرنده رو پیشنهاد میدید که کنار بلدرچین نگه دارم که خیلی کثیف کاری نداشته باشد.
  باتشکر

  1. بهتر که مرغ رو نگه دارید چون مقاومت بدنی بالایی دارند
   فکر نکنم بلدرچین ها از صدای فنچ ها بترسن چون سر و صدای ترسناکی ایجاد نمی کنن

 118. سلام من میخواستم بدونم میشه ۳ عدد بلدرچین را در بالکن نگهداری کنم

  1. بله میشه اما بهتر که براشون قفس تهیه کنید تا محیط رو کثیف نکنه

 119. سوال دیگه اینه که از مرغ کرچ هم میشه برای جوجه کردن تخم بلدرچین استفاده کرد؟

  1. سلام ببخشید من ۱۲تا بلدرچین ۱ماهه خردم
   دماشون خوبه استارتر میخورن زیرشونم شن ریختم
   ولی روزی یدونه دارم تلفات میدم دلیلش چیه؟
   یعنی مریض بودن گرفتم
   از کجا بفهمم مریض هستن

   1. به جای شن از خاک اره استفاده کن
    پرنده های مریض رو شناسایی کن و از سالما جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده
    حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کن تا از تلفات جلوگیری کنی

 120. سلام من چند تا بلدرچین دارم و و تو گوگل سرچ کردم نوشت که اگر سه روز نر و ماده را کنار هم بزاریم بعد نر را جدا کنیم ماده در یک جای تاریک قرار دهیم بعد سه روز شروع به تخم گذاری میکنه بعد چند روز کرچ میشه روشون می شینه به نظر شما واقعا کرچ میشه؟

  1. اگر محیطش اروم و بدون سر و صدا و خلوت باشه و اب و غذای کافی داشته باشه
   امکانش هست کم کم روی تخم ها بخوابه
   بهتر که از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید که این دردسر ها رو هم نداره

  2. سلام من نزدیک دوهفته میشه که بلدرچین دارم از اون روز دارم بهشون گندم میدم از یک هفته پیش دارم تقویتی با آبشون مخلوط میکنم نکته دیگه اینه که تو لاستیک نگهداری میکنم و تو لاستیک خاک بازی هم میکنن اما از تخم خبری نیست

   1. فقط گندم کافی نیست
    باید بهشون دان مخصوص بلدرچین تخم گذار رو بدی که پروتئین و کلسیم و انواع مواد معدنی مورد نیاز رو داره
    دان مخصوص رو می تونی از مغازه های فروش دان پرنده ها بخری

 121. سلام خسته نباشید ما ۵ روز پیش ۶ تا بلدرچین تخم گذار گرفتیم
  صاحبشون میگفت چون خوراک گرون شده نون خشک بهشون داده بود
  گفت اگه دو سه روز تقویت شن تخم میان
  ما هم نمیدونستیم چه دونی تهیه کنیم برای همین سبزیجات خوردشده و نون کوبیده بهشون دادیم تا دون بخریم
  ولی الان از اون روز هیچکدوم تخم ندادن
  چه چیزی باید بهشون بدیم تا تخم بیاد
  ؟

  1. سلام
   این نوع پرورش کار نادرستیه ، دلیلش هم اینه که شما اصلا توجه ندارید که این موجود زنده هست وبرای اینکه ویتامین ها و شرایطشون مهیا بشه ممکنه چندماه بگذره ! یه روزه با یه غذا که شرایط مهیا نمیشه
   دان بخرید و بدید بهش و منتظر بمونید ! به امکان زیاد پاییز رو هم از دست خواهید داد و به تولک خواهند رفت
   سبزیجات هم کم بدید بهشون اسهال میگیرن و بیمار میشن
   مولتی ویتامین مخصوص طیور + جیره مخصوص تخم گذار که کلسیم بالایی داره حتما باید داده بشه

 122. سلام خسته نباشید
  من یک بلدرچین نر سفید رنگ دارم با چند تا بلدرچین قهوه ای ماده
  امکان داره که این ها جفت گیری کنند و تخم نطفه دار به من بدن؟
  یا حتما باید همشون از یک نژاد باشن

  1. سلام
   باید از یک نژاد باشن ، امکان جفتگیری هم وجود داشته باشه اگه نژاد ها متفاوت باشه ، نطفه یا تشکیل نمیشه یا خیلی ضعیف میشه

 123. سلام خسته نباشید من تجربه با عشق بزرگ کردن جوجه مرغ رو داشتم و تنها مشکلم همسایه ها بودن چون یکی از جوجه ها خروس شد و میخوند و میپرید حیاط همسایه پشتی.
  الآن تصمیم به خرید چند جوجه بلدرچین دارم و یسری سوال کوچیک:
  _دما شهر من ۴۰ تا ۴۵ درجس مشکلی پیش نمیاد اگر فقط یک سایبون داشته باشن؟
  _کل محیط پشت بوم رو برای گشت و گذاز در اختیارشون بزارم یا یه گوشه فنس بکشم کافیه (البته اتاق من یک بالکن هم داره که اون هم گزینه خوبیه اگ نیان تو اتاق😂)؟
  _طول عمر بلدرچین چقدر هست؟
  اگر شرایط نگهداریش رو دارم چه کنم با همسایه جماعت به مشکل نخورم!

  1. سلام
   اگه سایبون دما رو بتونه به ۳۰ درجه برسونه نه مشکلی نداره
   هر کجا میخواید بزارید باید فنس داشته باشه وگرنه یا پر میکشه میره یا کلاغ و … میاد میبردش ! بخصوص کلاغ !
   بلدرچین در شرایط مناسب ۴ ۵ سال هم عمر میکنه
   بالکن هم میشه ولی بو دارن !
   صدرصد با این شرایط که شما از همسایه هاتون میگید به مشکل خواهید خرد ! چون فضله ی بلدرچین بوی بسیار بدی داره و شاکی خواهند شد !

 124. سلام من یدونه سوال از شما داشتم چطور نرو ماده و سن بلدرچین های به بلوغ رسیده را بفهمیم ؟؟؟

 125. سلام خسته نباشید ،
  من میخواهم یک جفت بلدرچین بخرم و در توی خانه نگهداری بکنم ،
  آیا میشه، البته شاید در بالکن گذاشتم

  1. سلام
   شدنش که میشه ولی فضله ی بلدرچین بوی بدی میده باید تحملش رو داشته باشید

  2. سلام بله میشه اول شما مقدار تغذیه رو رعایت بدهید نه کم نه زیاد چون اگه این را رعایت نکنید میمیرند .بعد اگه تو بالکن نگهدارید در مواقع سردی هوا به خانه بیاورید تا در اثر سرما نمیرمد ..

 126. سلام خسته نباشید من قصد دارم توآپارتمان تو بالکن ۲۰الی ۳۰ تابلدرچین پرورش بدم برای شروع به نظرتون تو آپارتمان میشه واینکه میخوام بعد از اینکه از تخم در اومدن بفرشم امانمیدونم به چه کسایی بفروشم یا کیا میخرن به نظرتون یک روزه اش رو بفروشم لطفا راهنمایی کنید

  1. فک نکنم تو بالکن بتونید پرورش بدید
   چون بو و سر و صداشون ممکن همسایه ها رو اذیت کنه
   بهتر که قبل این کار با یک پرورش دهنده بلدرچین مشورت کنید

 127. سلام من میخواستم دستگاه جوجه کشی بلدرچین بخرم از شما شما دستگاه جوجه کشی بلدرچین دارید اونم بین۹۰ تا ۱۰۰ تایی بعدش اینکه غذا ی بلدرچین دارید و غذای بلدرچین به چند دسته تقسیم میشه

  1. سلام
   برای خرید و مشاوره ی خرید دستگاه با شماره ی زیر در تماس باشید :
   ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده . در تلگرام و واتس اپ هم پاسخگو هستن

   ما غذا نداریم متاسفانه ، غذا هم به چند قسمت تقسیم میشه ، غذای استارتر که برای جوجه ۱ روزه استفاده میشه .
   غذای بعد استارتر و غذای تخم گذار یا گوشتی که بسته به نوعشون متفاوت هست
   از فروشگاه های فروش تجهیزات مرغداری میتونید تهیه کنید

 128. باسلام وخسته نباشید خدمت کارشناس محترم.
  من می خوام پرورش بلدرچين بزنم توی یک اتاق ۱۲متری که بالاپشت بام هست کف موزائیک ودیوارهاسیمانی.اگه من خواسته باشم اطلاعات کامل درموردبلدرچین داشته باشم بایدچیکارکنم. واینکه جوجه بخرم یابلدرچین بالغ بهتره.کلا برای سرمایه گذاری وکسب درامدخوب هست یانه میشه لطفا من راهنمایی کنیدچون دوست دارم بااین کارپیشرفت کنم وحداقل چقدربایدسرمایه بزارم. ودوست دارم بلدرچين هاداخل قفسه باشندکه دورش فنس کشی شده. باتشکر

  1. بهتر که این مقاله رو کامل بخونید
   جواب اکثر سوالات شما داخل مقاله است
   اگر در کارتون جدی باشید، به راحتی می تونید پیشرفت کنید و قبل از هر چیزی به فکر بازار فروش باشید تا بتونید به راحتی بفروشید.

 129. سلام من میخواستم حدود ۷۰ ال ۸۰ تا بلدرچین تخم گذار بخرم و محل نگهداریشون توی اصطبل اسب هاست آیا از صدای اسب میترسن یا نه؟؟
  در ضمن مرغ و اردک هم اونجا هستن آیا مشکلی بینشون پیش نمیاد؟؟
  با تشکر
  🌹🌹

  1. سلام
   الودگی هوایی و خفگی هوا در اسطبل که ناشی از فضله ی دام و اسب هست میتونه شرایط نگهداری پرنده رو وخیم کنه و باعث مرگ سریع پرنده بشه .
   از صدای اسب هم که ادم میترسه چه برسه به موجود کوچیکی مثل بلدرچین
   شرایط نگهداری برای اونها هم مناسب نیست ، بهتره در محیط باز نگهداری بشن

 130. سلام من میخوام این کار را راه بندازم ولی مادر من مانع من میشه حالا فقط یک دستگاه جوجه کشی مانده میشه یک دستگاه جوجه کشی به من بدید

  1. اگر مکان مناسبی برای پرورش دارید مشکلی نیست برای پرورش
   برای خرید دستگاه جوجه کشی با بخش فروش تماس بگیرید

   1. سلام خدمت شما من توی روستازندگی میکنم و فضایی حدود ۱۵۰-۲۰۰متر رو میتونم تهیه کنم. شما گفتید ۲۵,متر مکان میشه ۱۰۰۰عدد پرورش داد. میخواستم بدونم برای پرورش ۵۰۰۰هزار قطعه چقدر سرمایه لازمه از خرید جوجه تا دان و مسئله سرمایش و گرمایش؟؟؟

    1. با توجه به نوسان قیمت ها نمی تونیم هزینه دقیق رو بگیم
     ولی هزینه تجهیزات و ملزومات گفته شده در مقاله رو براورد کنید، هزینه نهایی حدودی به دست خواهد امد.

 131. سلام
  میخواستم بدونم که میشه بلدرچين رو توی فضای باز اما درون قفس نگهداری کرد
  تو جایی مثل مازندران؟
  یا با نایلون پیچیدن میشه کاریش کرد؟

  1. سلام
   اگه قفس کوچیک باشه نه ولی اگه بزرگ باشه بتونه داخلش بپره بله

 132. سلام ببخشید من سه تا بلدرچین خریدم برا کشتن ولی دلمون نیومد هرسه تارو تو قفس نگه میداریم ولی یکیشون انگشتای یکی ازپاهاشو کج میگیره و سالم نیس میشه بهترش کرد یا این که بدتر نمیشه؟
  و اینکه در چند سالگی ناخن در میارن؟ الان فکر کنم یک ماهه ان ولی ناخن ندارن لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   اون ممکنه تغذیه ی مناسبی بهش نرسیده باشه
   بهشون مولتی ویتامین مخصصو طیور بدید ممکنه خوب بشه
   در مورد ناخن متاسفانه اطلاعی ندارم

   1. سلام عرض ادم من پونزده تا بلدرچین گرفتم جوری ک طرف گفت با ی ماهی ک خودم جمشون میکنم ۶۵روزه هستن ولی خبر از تخم نیست بالا پشت بوم دون آب کافی هم دارن موندم اصن

    1. محیط باید ارام و بدون سر و صدا و استرس باشه
     حتما بهشون پروتئین و کلسیم کافی بدید و یا اینکه از جیره مخصوص بلدرچین تخم گذار استفاده کنید.
     اونا برای تخم گذاری نیاز به لانه دارن، براشون لانه مناسبی هم بسازید.

 133. سلام وقتتون به خیر ببخشید ما چند تا بلدرچین بالغ خریدیم. ۴تاشون تخم گذار بودن. دو شب اول هر ۴تاشون تخم گذاشتند. اما شب بعدش ۲تا. همینطور یکی دو روز یکی دو تا گذاشتند دیگه نذاشتن… الان ۱۶ روزه خریدیمشون… دیگه انگار تخم نمیذارن. نمیدونم چرا؟ خیلی دلسرد شدیم نسبت بهشون چون تخم نمیذارن. شما میدونین برای چیه؟

  1. سلام
   باید شرایط نگهداری و تغذیشون بررسی بشه ! بهر حال اونا تخم گذار هستن ولی مشخصا مشکلی در نگهداریشون هست که تخم گذاری نمیکنن !
   تغذیشون الان چیه ؟ دما و شرایط نگهداریشون به چه شکله ؟

   1. با سلام
    من یک بلدرچین تخم گذار دارم، که طی یک ماه گذشت هفته ای ۵ تا تخم رو گذاشته حداقل، الان که هوا سرد شده میتون همچنان تو بالکن نگهش دارم؟ یا اینکه سردش میشه؟ چند شب چون نگران بودم سردش بشه شبها اوردمش توی خونه، به طور کلی چه دمایی برای بلدرچین مناسب و قابل تحمله؟ بالکن فقط یه سمتش بازه و میتونم پلاستیک هم بکشم که کمی گرم تر بشه
    ممنون از راهنماییتون

    1. بله سرما میتونه اونا رو مریض بکنه دماشون نباید از ۲۵ درجه کمتر بشه
     یا توی بالکن پلاستیک بکشید و یا یک انباری و زیر زمین رو براشون در نظر بگیرید

 134. سلام من یه دو تا بلدرچین ماده خریدم یک روز میشه یکیشون خیلی کنجکاو هست اون یکی دیگه هم هیچ بیماری روی پوست و پا و …. دیده نمیشه ولی انگار یکم بی حوصلست جنب و جوش نداره و یه گوشه کز میکنه و بعد چند دقیقه باز جاشو عوض میکنه این حدود ۴۰ روز هست ولی اون یکی دیگه یکم بزرگ تره
  تو اینترنت سرچ کردم گفته بودم به خاطر اینکه جاشون تغییر کرده و… اینطور چیزا یه یک هفته ای طول میکشه که تا به اون مکان عادت کنه و بعدش درست میشه به نظر شما آیا مریض هست یا هنوز عادت نکرده

  1. بهتر که زیر نظرش بگیرید اگر بی اشتهاست و خواب الود و دائم چشماشو میبنده به احتمال زیاد مریض و بهتر که به فروشنده برگردونید.

   1. سلام خسته نباشید من ۷تا بلدرچین دارم و ۵تا ماده۲تا نر می خواستم بدونم چه کارکنم تا جفت گیری کنن و جوجه بدن و در پشت بوم با اجر خونه ساختم بزرگ می شه ممنون

    1. باید محیط ارام و بدون سر و صدا و بدون استرسی داشته باشن تا بتونن جفت گیری کنن و تخم بذارن
     ماده ها حتما باید لانه داشته باشن و اب و غذای کافی در اختیار اونا قرار بدید

 135. سلام
  من میخواستم در یک فضای ۵۰متری پرورش بلدرچین انجام بدم به جز قفس مکانیزه فن تهویه دستگاه جوجه کشی نور مصنوعی مادر و دما سنج دیگه‌به‌چه ابزاری نیاز دارم و بنظرتون یه سرمایه معقول برای خریداری تمام این ابزار و وسایل چقدر هست و با این اوصاف از چندتا بلدرچین باید شروع کنم

  باتشکر

  1. علاوه بر موارد فوق به دان مخصوص بلدرچین هم نیاز خواهید داشت.
   برای شروع بهتر که با ۱۰۰ عدد تخم نطفه دار کار کنید و پس از بیرون اومدن جوجه ها و پرورش اونا به مرور زمان بر تعداد بلدرچین ها بیفزاید
   مهم ترین مسئله در پرورش بلدرچین جلوگیری از تلفات اوناست که با رسیدگی و مدیریت صحیح می توان تا حد زیادی کاهش داد

 136. سلام من دوتا بلدرچین نرو ماده دارم تخم گذاشتن چیکار کنم تخم ها تبدیل به جوجه بشن

  1. سلام
   اجازه بدید روش بشینن ! کار خاص دیگه ای نمیتونید بگنید مگه اینکه دستگاه جوجه کشی داشته باشید

   1. من الان ۷تا بلدرچین دارم اگه تخم کنه تخماشوبردارم یا ورندارم اگه ورندارم۱۲یا۱۳تابشه می خوابه روش ممنون

    1. بلدرچین به ندرت در اسارت کرچ میشه و روشی خاص هم داره
     میگن که نر رو کنارش بزارید وقتی تخم گذاری رو شروع کرد نر رو از کنارش بردارید و تخم هارم جمع نکنید
     اینجوری امکان داره کرچ بشه ولی بازم درصدش کمه

 137. سلا و خسته نباشید…. من میخام روی پشت بام خانه مون. واسه شروع ۲۰ تا بلدرچين بیارم… بعدش زیر پاهاشون اگر یونجه و کاه بریزم،میتونم روزنامه هم بزارم که هر روز عوضش کنم؟

  1. سلام
   بله میشه مشکلی نداره
   محیط نگهداری باید فنس کشیده شده باشه

 138. سلام پای بلدرچین های من توپی شکل شده نمیدانم مدفوع چسبیده یا بیمار هستند بطوری که ناخنشان پیدا نیست چکار میتوانم بکنم؟؟

  و اینکه مدفوعشان زرد و آبکی است مشکل از چیست ؟ چه میتوانم بکنم ؟

  1. سلام
   در مورد انگشت های پا قشنگ بشورید ببینید چی هست
   زنبوری چیزی نیش نزده باشه
   فضله ی زرد نشانه ی خوبی نیست، سرفه هم میکنن ؟ تغذیشون کم شده ؟ محیطشون چطوره سرده ؟

   1. سلام خسته نباشین
    غذا شونو خوب میخورن و مشکلی نداره‌ و دما در شهر ما روز ها ۱۸ و شب ها ۹ درجه هست و من در حیاط نگهداری میکنم

    1. سلام
     امیر جان دمای ۹ درجه ادم سردش میشه سرما میخوره چه برسه به پرنده ! دمای مناسب برای پرورش بلدرچین بالغ از ۱۸ تا ۲۶ درجه هست و نباید کمتر از ۱۸ بشه
     محیطشون رو گرم کنید خوب میشن

 139. سلام، خسته نباشید ببخشید سؤالی دارم اگه اشتباه نکنم با این هفته این سومین هفته ایست که بلدرچین هایم رو تو حیاط پشتی خانه از قفسشون آزاد می کنم تا هوای تازه بخورند، با باغچه کوچک بازی کنند، آب و غذا هم می دهم، چند روزیه گوشه ای از حیاط کاه هم گذاشتم گاهی علف یا سبزی هم می دهم مثل همین دیروز که کاهو خوردند شاداب هم هستند، ولی نمی دانم چرا تخم گذاریشان متوقف شده البته فکر کنم سه یا چهار روز که گاهی دو یا سه و دیروز یک تخم می گذارند مشکل کجاست چه باید بکنم؟ (این رو یادم رفت بگویم تخم هایشان کوچک هم هست، از طرف که می پرسم دانی که می خرم ۳۰ تا ۴۰% پروتئین دارد)

  1. باید بهشون پودر پوسته تخم مرغ بدید
   محل تخم گذاریشون باید گرم و اروم و بدون سر وصدا باشه
   بهتر که اشیانه تخم گذاری رو با جعبه های سرپوشیده و کاه درست کنید.

 140. سلام
  آیا بلدرچین صدای زیاد و اذیت کننده ای دارد؟؟؟
  اگه داره چطوری میشه ساکتشون کرد که همسایه ها رو اذیت نکنن؟؟

  1. سر و صداشون زیاد نیست
   اگر اب و غذای کافی داشته باشن و محیط شون گرم باشه فکر نکنم سر و صدای زیادی ایجاد کنن
   بیشتر از ۲۰ عدد رو برای پرورش در خانه توصیه نمی کنم

 141. سلام. من ۲۰ سالمه و تازه میخوام پرورش و فروش تخم بلدرچین رو شروع کنم، ازتون میخواستم که راهنماییم کنید برای شروع چه کاری باید انجام بدم

  1. همه موارد داخل مقاله توضیح داده شده
   مقاله رو به صورت کامل بخونید هر سوالی داشتید در خدمت تون هستیم
   شرط لازم برای شروع کار داشتن مکان مناسب که می تونه انباری باشه و یا گوشه حیاط

 142. سللام خستع نباشید.
  من امروز که رفتم پیش بلدرچین ها با یک صحنه بسیار عجیب رو برو شدم یک تخم بلدرچین دیدم که اصلا پوست نداشت یعنی یک لایه خیلی نازک به جای پوست روش بود و یک چیزی مانند کرم تو تخم بود بلدچینی هم که این تخم گذاشت بود از بلدرچین های دیگه بزرگتره و کاملا سالم به نظرتون مشکل این تخم چی بود؟

  1. کمبود کلسیم ،
   بهتر که پودر پوسته تخم مرغ ، پودر استخوان ، پودر صدف ، هر کدوم از اینا رو تونستید به بلدرچین های ماده بدید تا این مشکل پیش نیاد

 143. سلام خسته نباشید من ۴۰ تا بلدرچین دارم ک تو قفس تو حیاط نگه داری میکنم و شبا روشون دوتا پتو میکشم ک سردشون نشه ولی باز میترسم ک سرما بخورن خاستم ببینم دماشون چقدر باید باشه و اینکه اگه همونطوری تو حیاط ی لامپ رشته ای بزارم مشکل حل میشه

  1. لامپ رشته ای به علت اینکه نور زیادی داره ، مشکل ساز میشه
   بهتر که اتاق خوبی رو با استفاده از تخته و یا ورق های pvc دو جداره بسازید و از یک بخاری برقی کوچک استفاده کنید
   لامپ مادر مصنوعی هم میتونه گرمای خوبی ایجاد کنه

 144. سلام خسته نباشید
  برای جوجه بلدرچین بجز لامپ مادون قرمز نمیتونم از لامپ دیگه ای استفاده کنم؟
  چون هم قیمتش خیلی بالا هست هم هیچ جا نمیتوانم پیداکنم

  1. از لامپ رشته ای هم می توانید استفاده کنید اما چون نورش زیاد برای پرنده ها مضر خواهد بود. حتما بین لامپ و جوجه ها یک لایه رنگی نسوز بذارید تا جلوی ورود نور رو تا حد زیادی بگیره

 145. سلام وقت بخیر .من قصد پرورش ۲۰۰۰بلدرچین تخم گذار در پشت بام به صورت قفس دارم.میخوام یه حالت اتاق مانند درست کنم .فقط اطرفامون درحال ساختمان سازی یا صدای سگ میاد.به نظرتون در این حد حساس هستن بلدرچینا که مشکلی در تخم گذاری پیش بیاد یا اگه دیوار بکشم مشکلی نداره.در خصوص بوی بلدرچین تهویه مناسب بزارم روزی یبارم تمیز کاری کنم بازم بو همسایه ها رو اذیت میکنه.البته فک کنم بو همیشه به سمت بالا میره.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. به نظر من ۲۰۰۰ بلدرچین برای شروع کار خیلی زیاده و تلفات اونا رو هم در نظر بگیرید با اینگه تجربه کافی هم ندارید احتمال ضرر زیاد
   این تعداد بلدرچین بوی زیادی تولید میکنه که برای همسایه ها مضر خواهد بود حتما باید محل پرورش شون دور از مناطق مسکونی باشه
   بهتر که با ۱۰۰ بلدرچین شروع کنید و تجربه تون رو زیاد کنید.

 146. سلام خسته نباشید.
  من میتونم بجز غذاهای مخصوص به بلدرجین آشغال سبزی،نون خشک،گندم یا ارزن بدم؟ و پوست میوه هم میتونم به بلدرچین بدم؟

  1. سلام
   همه چی میشه داد ولی انتظار رشد و سلامت مثل پرنده های عادی رو نباید ازش داشته باشید ! یعنی به همون میزان که بهش میرسید راندمان از تخم و گوشتش هم خواهید گرفت !
   آشغال سبزی و پوست میوه اخه چی داره که میخواید به پرنده بدید !

   1. ممنون آخه من شش تا بلدرچین دارم غذای بلدرچین هم که خیلی گران است خواستم بپرسم بجز غذا مخصوص چی بهش بدم تا زیاد پول به غذا بدم؟

    1. از باقی مانده میوه و سبزیجات خانه ، برنج و ماکارونی به شرطی که خوب بشورید تا چربیش بره
     نان خرد شده همراه با پوست میوه و مانده غذا و…
     همه اینا برای بلدرچین قابل هضم
     پودر پوسته تخم مرغ یا بلدرچین هم برای ماده خوبه و به تولید تخم کمک میکنه

 147. سلام ببخشید حدود ۱ ماه میشه ۴تاجوجه بلدرچین ماده که یک ماهه بودند خریدیم و در پشت بام نگهداری میکنیم غذای تخمی هم بهشون میدیم اما تا حالا تخم نگذاشتند. چه کار باید کنیم؟

  1. باید اشیانه مناسب برای تخم گذاری داشته باشند، محیط شون باید کاملا اروم و بدون استرس باشه

  2. سلام
   ناخن بلدرچین های من شکل توپ شده نمیدانم مدفوع چسبیده یا مشکل از خود بلدرچین هاست چکار میتوانن بکنم ؟

   و اینکه مدفوع بلدرچین ها زرد و آبکی است آیا طبیعیست ؟ بزای درمان چه کنم ؟

   1. احتمالا دچار بیماری شده اند
    بهتر برای دریافت راهنمایی با یک دامپزشک یا پرورش دهنده معتبر مشورت کنید

 148. سلام خسته نباشید
  من دوتا سوال داشتم
  ۱. من ۴تا جوجه بلدرچین گرفتم، سه تاشون ماده هست و یکیشون نر.
  یکی از ماده ها خوابیدنی غذا میخوره ولی بعدش دوباره جنب و جوش میکنه، بیمار که نیست؟ ۱۷ روزه اند
  ۲. من داخل یه بطری اب گرم ریختم و میزارم کنارشون بعد شب ها خودشون میرن کنارش میخوابن مشکلی که نداره؟

  1. نه مشکلی نیست
   بهتر که از بخاری یا لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید تا محیط شون کاملا گرم باشه

 149. سلام.ممنون از سایت مفیدتون. من میخوام تو ی خونه روستایی چندتا بلدرچین بزارم.لطفا و خواهشا راهنماییم کنین مثلا چون فضا بزرگه چندتا نر باشه مشکلیه؟ با توجه ب اینکه ماده هام زیادن.و اینکه کف لونه رو سیمان بزنم عیب نداره؟همیشه تو لونه باشن تو فصل گرما مشکل پیش نمیاد؟

  1. کف بستر بهتر که از خاک اره و یا پوشال های نرم استفاده کنید تا پاشون زخمی نشه و فضولات را به خودش جمع کنه
   معمولا به ازای هر سه ماده یک نر در نظر گرفته می شود.
   اگر بلدرچین ها فضای کافی داشته باشن و به اندازه کافی غذا در اختیارشون قرار بدید، دعوا نخواهند کرد.

 150. سلام ممنون از سایت خوبتون🌷
  ببخشید کدوم نژاد وقتی تخم بزار کرچ میشه ؟
  بلدرچین ایمجوری نیس که تخم گزاشت کرچ بشه؟
  زمان کرچ شدنش کی هس؟

  1. معمولا همه بلدرچین ژاپنی پرورش میدن
   بلدرچین ها به سختی رو تخم ها کرچ میشن
   می تونید لانشون رو در یک مکان ساکت و اروم و بدون سر و صدا قرار بدید تا بیشتر تحریک به کرچ بشن

 151. سلام، ممنونم از پاسخگوییتون کارم دشوار شد چون اینا به جز موارد محدود اکثر هفته ها تخم می گذارند که یکیش این هفته است واقعا نمی تونم تشخیص دهم قصد جوجه در آوردن دارند یا نه الان ۳۳ تا بلدرچین دارم که یکی اش نر است

  1. برای نطفه دار شدن تخم ها از هر ۴ بلدرچین ماده باید یک بلدرچین نر وجود داشته باشد
   با این توضیحاتی که شما دادید ، اکثر تخم ها بدون نطفه خواهد بود و تبدیل به جوجه نمیشن

 152. سلام
  ببخشید ایا بلدرچین و مرغ باهم زندگی کنند امکان داره دعواشون بشه و باهم سر میکنن یا نه؟

  1. هر دو پرنده های ارومی هستن
   اما به این نکته توجه کنید که بلدرچین ها می تونن پرواز کنند پس باید در یک مکان بسته پرورش بدید
   در صورت مشاهده درگیری می تونید جداشون کنید.

 153. سلام، ببخشید دو تا سوال داشتم که پاسخش برام خیلی مهمه
  ۱- زمان جوجه کشی بلدرچین چه موقع است؟
  ۲- از کجا بفهمیم که یک بلدرچین قصد جوجه آوردن دارد؟، من وقتی بهشون سر میزنم از جاشون بلند می شن واسه غذا خوردن گاهی کمی می نشینند البته کم اما وقتی مرغی می خواهد جوجه بیاورد اینگونه نیست و اگر تا چند روز چیزی نخورد و یا مجبورش نکنی بلند نمی شود.

  1. معمولا در فصل بهار جفت گیری می کنن
   اما اگر محیط رو گرم کنید و ساعات نوری سالن را به ۱۳ ساعت افزایش بدید جفت گیری می کنند
   فکر نمیکنم بلدرچین مثل مرغ علاقه ای به کرچ شدن داشته باشه
   بنابراین باید شکمش رو بررسی کنید که تخم داره یا نه

 154. سلام خسته نباشید
  پای یکی از بلدرچین های من کثیف بود اومدم تمیز کنم که متوجه شدم پاش خونی شده باید چه کارش کنم زخم بدی است ولی بدون هیچ مشکلی راه میره آوردمش توی خونه شما میگید چه کار کنم

  1. سلام
   بشورید ، یکم پماد تتراسایکیلین چشمی بهش بزنید
   پیگیر باشید که وضعیتش چطوره
   محیطش هم گرم باشه

 155. سلام خسته نباشید.
  ممنون از سایت خوبتون.
  ببخشید من میتونم از کود بلدرچین برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنم؟
  ممنونم

   1. سلام ممنون از مقاله مفیدتون
    من حدود ۳۰ متر حیاط دارم که نمیدونم چکارش کنم
    برای پرورش بلدرچین تخمی مناسبه؟ یا باید حتما مسقف باشه؟
    البته شب ها سگ همسایه هم پارس می کنه، اشکالی نداره؟
    چندتا بلدرچین می تونم بگیرم؟
    روزی چندتا تخم میذارند؟

    1. برای پرورش می توانید براشون قفس مکانیزه بخرید تا مشکل فرار یا گم شدن نداشته باشن
     اگر می خواهید به صورت ازادانه در حیاط پرورش بدید حتما باید سقفش رو با توری فلزی یا هر چیز دیگری بپوشانید تا فرار نکنند و روباه و … هم بهشون حمله نکنه
     صدای پارس سگ شاید اوایل استرس زا باشه اما به مرور زمان به این صدا عادت خواهند کرد.

 156. خسته نباشید
  لطفا درباره جیره غزایی از یه روزه ای تا بزرگی توضیح بدید که چی بهشون بدیم
  و دارو از یه روزه ای تا بزگسالی

  1. سلام
   به پست زیر مراجعه کنید راهنمای جامعی وجود داره :
   تغذیه بلدرچین

   در مورد دارو هم باید دامپزشک نظر بده ما نمیتونیم نظری بدیم

 157. سلام خسته نباشید
  من ۷ تا بلدرچین ماده دارم ۲ تاشون سن تخم گذاریشون تموم شده یکی هم رفت زیر پام و کم تخم میزاره جاشون خیلی گرمه لامپ کم مصرف براشون گذاشتم ۲۴ ساعت روشن ولی جاشون گرمه بهشون پوست تخم مرغ،پوست میوه خشک شده،ارزن،غذای مخصوص، میدم بهشون کلا میشه ۴ یا ۶ مشت غذا آب هم دارن ولی گهگاهی توش کمی خاک اره میریزن بلدرچینا بیشترشون جوونن قبلا ۳تاتخم میزان ولی الان روزی ۱ دونه میزارن باید چه کار کنم وگرنه نمیتونم غذا خریداری کنم براشون با تشکر

  1. بهترین سن تخم گذاری بلدرچین ها ۶ ماهه اول زندگیشون هستش
   بعد از این مدت باید اونا رو بفروشید و بلدرچین های ۴۵ روزه جوانی را جایگزین انها کنید.

   1. سلام
    تو مقلتون گفتین که باید واکسن های مارک و نیوکاسل رو در ۲۰ روزگی بزنیم
    یعنی برای زدن واکسن باید تا ۲۰ روزگی صبر کنیم ؟؟
    اگ تا اون موقع بیمار شدن چی ؟ نمیشه چند روز بعد از تولد تزریق کرد؟

    1. معمولا در این مواقع واکسن زده میشود
     باید با رعایت بهداشت ، تغذیه کافی و سالم و ایجاد محیط گرم مانع از تلفات جوجه ها شوید
     برای اطلاعات بیشتر حتما با دامپزشک مشورت کنید.

 158. سلام من ازمایشی ده تا جوجه بلدرچین یکروزه گرفتم.بعد یه هفته تلفات شروع شد و الان که ده روز از تولد میگذره پنج تاشون مردند.به نظرتون دلیلش چیه؟جاشون گرمه.دان استارتر بهشون میدم. اب هم به همراه ویتامین ب کمپلکس بهشون میدم.به نظرتون دلیلش چیه بعد از هفت هشت روز تلف شدند؟!؟🙏

  1. سلام
   نمیشه دقیق نظر داد باید اول بگید که دلیل تلفات چی بوده ؟ چه علائمی داشتن ؟
   نظافت محیط نگهداری ، استفاده از لامپ مادر مصنوعی ، گرمای مناسب (دقت کنید که شاید محیط کلی گرم باشه ولی کف همواره سردتر از سایر قسمت ها هست ) و … میتونه عاملش باشه
   اول باید کامل دلیل تلفات بررسی بشه بعد

   1. سلام مجدد.بسترشون رو پوشال نجاری گذاشتم.علائمی هم مشاهده نشد فقط خیلی صدا میکردن.که تو یه روز یکدفعه سه تاشون مردند‌.

    1. امروزم سه تا دیگشون مردن. همیشه صبح که بلند میشم میبینم مردن.شب ها لامپ رو براشون خاموش میکنم و شب ها روشنایی ندارن البته مثلا از ساعت یازده تا صبح.دلیل خاصی داره که شب ها میمیرن وصبح من متوجه مردنشون میشم؟!؟

     1. یا محیط شون سرد میشه
      یا مکانشون کم و همدیگر رو میزنن
      ایا خون مشاهده می کنید؟
      اگر بله پس همدیگر رو میزنن

    2. علائم بیماری رو توضیح بدید
     بلدرچین های بیمار رو سریعا جدا کنید تا به بقیه هم سرایت نده

 159. سلام خسته نباشید من میخوام نر ها وماده هاوریک جا تو حیاط آزادنه نگهدارم مشکلی که پیش نمیاد

  1. نه مشکلی نیست
   فقط باید به ازای هر ۴ یا ۵ بلدرچین ماده یک بلدرچین نر وجود داشته باشه
   و فضای کافی برای نگهداری اونا وجود داشته باشه تا دچار کانیبالیسم نشن

 160. سلام ببخشید من یه سوال داشتم من پنج تا بلدرچین دارم ۴ تا ماده یکی نر همه ماده ها تخم میزارن فقط من میخوام بدونم برای کرچ شدن باید تخم هارو زیرشون بزارم یا بردارم اگه میشه سوالمو جواب بدید

  1. باید براشون لانه بسازید
   محیط شون گرم باشه و تغذیه کافی داشته باشن
   ولی معمولا بلدرچین ها کرچ نمیشن و برای جوجه کشی از دستگاه جوجه کشی خانگی می تونید استفاده کنید.

 161. سلام خسته نباشید.
  من لامپ رشته ای خریدم برای بلدرچین میتونم استفاده کنم؟و اینکه بهترین ساعت چه ساعتی هست که لامپش رو روشن بزارم ممنون

   1. بلدرچین ها تخمگذار هستند.
    و ببخشید من یک بلدرچین دارم رنگش کلا بابقیه فرق میکنه سینش سفید یک دست بقیه جاها قهوه ای پر رنگ اگه بخوام جوجه هاش شبیه خودش باشن فرق میکنه نقش چه شکلی باشه ??

 162. من ۱۰تا بلدرچین دارم الان ۶۰روز بیشترشونه هنوز تخم نمیذارن همشون ماده ان باید نرهم برای تخم گذاری داشته باشم

  1. از غذاهای دارای پروتئین و کلسیم بالا استفاده کنید تا تخم گذاری رو شروع کنند
   اگر می خواهید تخم نطفه دار قابل جوجه کشی تولید کنند می توانید انها را با نر قاطی کنید، در غیر اینصورت بدون نر هم می توانند تخم های خوراکی تولید کنند.

 163. سلام خسته نباشید.
  من میخواستم لامپ مادون قرمز خریداری کنم ولی دیدم قیمت لامپ بالای ۱۵۰ تومن میخواستم بدونم باچه لامپ دیگری میتونم هم جای بلدرچین رو کرم کنم و هوای قفس روهم تمیز کنه.واینکه چجوری بفهمم بلدرچین شپش گرفته چه کار کنم شپش نگیره باتشکر

  1. با لامپ رشته ای یا بخاری برقی می تونید گرم کنید
   برای تمیزی هوا باید از فن تهویه استفاده کنید
   با نظافت بستر و تغذیه سالم می تونید از بیماری و شپش گرفتن بلدرچین جلوگیری کنید.

 164. باسلام
  من یک اتاق ۴در۴ تهیه دیدم و می‌خوام ۳۰۰عدد جوجه بلدرچین یک روزه خریداری کنم برای دمای ۳۷بخاری هم تهیه دیدم . چیکار کنم تلفات زیادی نداشته باشه؟

  1. سلام
   دمای ۳۷ بخاری ؟ دما نباید اینقدر زیاد باشه ! میپزن !
   در کل ، واکسیناسیون ، دمای مناسب اتاق ، تغذیه ی مناسب ، جلوگیری از ورود کنترل نشده به داخل اتاف ، توجه به تعداد مناسب برای پرورش (به فکر سود بالا نباشید تو اینکار ! به این فکر کنید که اگه تعداد زیاد بخرید و یهویی همشون مریض بشن همه رو از دست میدید ! پس تراکم رو کمتر کنید و تعداد بالا نخرید ، حتی برای محیط های نگهداری بزرگ . با افزایش تجربه میتونید پرنده های بیشتری هم اضافه کنید ، شروع کار کنترل شده باشه تعداد)

 165. سلام خسته نباشید
  من میخواستم بر واسه بلدرچینام واکسن بزنم یکی دوستان بهم گفت اگه واکسن نزنم بلدرچین روزی ۱ تا ۳ تا تخم میگذاره ولی اگه واکسن بزنم روزی ۱ تخم میزاره میخواستم بدونم واقعا راست میگه یا نه واینکه لامپ مادون قرمز بر روی تخم گذاری تاثیر داره ؟
  تشکر از شما و سایت خوبتون

  1. سلام
   خوب دوستتون مطلع نبودن که اینجوری گفتن ! واکسن که ارتباطی با تخم گذاری نداره ! اگرم داشته باشه ۱ هفته هست ! نه بیشتر ، بعدش تاثیری نخواهد داشت.
   اگه واکسن نزنید امکان مرگ و میر پرنده ها بالاست .
   مادون قرمز هم تاثیری مستقیم نداره ، میتونی محیط رو گرم و عاری از الودگی کنه که برای مرغ مادر خوبه

 166. سلام من مییخواستم پنج تا بلدر چین بگیرم تو بال کن نگهدارم میتونم این کارو بکنم باید چهیزی رو برای جوجه ها فراهم کنم

  1. سلام
   شدنش که بله میشه
   بهتره محیط فنس کشی شده باشه چون پرواز می کنن
   از نظر گرمایش مناسب باشه
   دانخوری ابخوری هم داشته باشه
   یه ارتفاع کوچک هم بزارید هر از گاهی از روش بپرن
   همین

 167. سلام ببخشید ایا میشه دوتا بلدرچین را در قفس فنج در خانه نگهداری کرد

  1. بلدرچین ها باید در قفس به راحتی تحرک داشته باشند
   فکر نکنم قفس فنچ مناسب باشه

 168. سلام
  من ۱۰عدد بلدرچین دارم و امروز ۳عدد تخم سالم دارن
  الان میخواستم بدونم که تخم ها باید پیش بلدرچین ها باشد یا در خود خانه هم به جوجه تبدیل میشوند؟

  1. سلام
   نر و ماده هستن یا همه یه جنسن ؟ یعنی تخم ها نطفه دار میتونن باشن یا نه ؟

 169. سلام خسته نباشید
  ببخشید برای ۷ بلدرچین ماده ۱ دونه نر کافیه یا باید بیشتر باشن

 170. سلام خسته نباشید عزر میخولم من یک بلدر چین دارم همش روی یکی پذ وا میسته غذا و اب میخوره یعنی مریض شده چکار کنم؟

  1. سلام اگه علائم خاصی نداره ، کاهش اشتها ، اسهال ، تغییر رنگ در فضله و … مشکلی نداره
   پاش رو چک کنید مشکل نداشته باشه

 171. سلام خسته نباشید
  ببخشید من امروز که رفتم پیش بلدرچین ها یکی از بلدرچین ها غذا نمیخوردگه گاهی سرش میکرد تو ظرف غذا و یکی دو بار به غذا نوک میزد بر میگفت مثل بقیه بلدرچین نیست آروم راه میره و خیلی کم یکی از بلدرچینا که رنگش با بقیه فرق میکنه رو یک نوک میزنه تودست خودم غذا میخوره ولی کم بیشتر به دستم نوک میزنه یعنی مریض شده؟چه کارش باید بکنم ممنون
  بلدرچین ماده و تخم گذار است و دسشوییش هم آبکی.

  1. سلام
   فضله ی ابکی نشانی از بیماری هست
   محیط رو گرم کنید براش ، از سایر طیور دورش کنید ، ابی که براش میزارید داخلش مولتی ویتامین مخصوص طیور بریزید
   تغذیش رو هم از دان های اماده برای بلدرچین ها استفاده کنید
   همینطور از پیاز و سیر تکه شده براش استفاده کنید تا خوب بشه

   اگه تغییری در تغذیش ایجاد نشد ، حتما به دامپزشکی مراجعه کنید .

 172. سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید من چندتا سوال دارم
  ۱ اگه بلدرچین ۱۲ تخم بگذارد و من تمام نکات کرچ کردن رو عملی بکنم از ۱۲ تا چندتا جوجه میتونن به دنیا بیایند؟؟
  ۲.من اگر به بلدرچین های تخمگذار ارزن گندم و پوست میوه های خشک شده و غذای مخصوص اینارو باهم ترکیب کنم بدم بهشون خوبه ؟؟؟
  خیلی ممنون

  1. تخم ها در صورتی جوجه میشن که بلدرچین نر با بلدرچین ماده جفت گیری کرده باشه
   در بهترین حالت ۶۰ الی ۷۰ درصد تخم ها جوجه میشن
   برای تغذیه بهتر که تمامی مواد پروتئینی ، ویتامین ها و مواد معدنی و … رو در نظر بگیرید.

 173. سلام خسته نباشید

  ببخشید من میخواستم بدونم که اگه با روش کرچ بلدرچین روی تخم میشینه؟؟
  واینکه احتمال جوجه شدن تخم ها با این روش چند درصد است?
  ممنون

  1. بله میشینه باید شرایطش رو فراهم کنید
   احتمال جوجه شدن تخم ها قطعا کمتر از دستگاه جوجه کشی خواهد بود.

 174. سلام من یک زیرزمین ۲۴ متری دارم میشه بلدرچین نگه داری کنمو تقریبا چقدر هزینه نیاز دارم و اینکه آیا بوی نامطبوع همسایه ها رو اذیت نمیکنه

  1. می تونید نگه دارید
   ولی تعداد بیشتر از ۱۰۰ تا باشه هم صداشون هم بوی بد همسایه ها رو اذیت میکنه
   بهتر که با ۱۰ یا ۲۰ تا شروع کنید و تجربه های لازم رو کسب کنید.

  2. سلام وخسته نباشید.
   اگر زحمتی نیست به سوال هاییم پاسخ بدید.
   (موقعیت مکانی ما تهران هست)
   واقعا ببخشید که سوال هام زیاد شد🙏

   ۱_ در فضای ۲در۲ که دورتادور با آجر کار شده و سقف هم دارد و سقفش یجوریه که روز ها میتونم بردارم تا آفتاب بگیرن و یا هوا عوض شه تا بوی نا مطلوب هم بره. میتونم چند تا بلدرچین بالغ نگه دارم؟؟؟ نظر من این هست که همه ی بلدرچین ها رو ماده خریداری کنم اصلا فکر جوجه کشی نیستم فقط تخمشون رو استفاده کنم امکانش هست همشو ماده خریداری کرد؟ یا خیر حتما باید به دلایلی نر هم باشه؟

   ۲_ کفشون میخوام مخلوط خاک باغچه و پوشال نجاری بریزم به نظرتون چطوره؟؟

   ۳_ آیا روی زمین تخم میکنن؟ یا باید مکانی خاص براشون در نظر گرفت؟ در این موردهم راهنمایی دقیق تری بکنید.

   ۴_ آیا باید جایی رو در نظر بگیرم برای خوابشون یا روی همون مخلوط خاک و پوشال نجاری میخوابن؟
   آخه میگن ممکنه مریض بشن از طریق فضولات ویا سرما و….

   ۵_ برای سرما به نظرتون چه لامپی روشن کنم؟
   ونکته مهم که فکرم رو مشغول کرده این هست که لامپی که باید روشن کنم چه ساعات هایی هست این رو دقیق توضیح بدید چون الان موقعی هست که از ساعت ۶ بعداز ظهر تا فردا ۸ صبح هوا سرد است در این موقع زمانی میشه لامپ رو روشن گذاشت؟ اذیت نمیشن؟ یا طوریشون نمیشه؟ که بخوام کل ساعات رو غیر از ظهر که گرم است روشن کنم؟
   بعضی ها میگن لامپ زرد مطالب شما رو هم که خوندم گفته بودید قرمز آخر کدومش؟

   ۶_ به نظرتون برای تقویت کلیشون در آبشون چه چیزی میتونم بریزم و طریقه مصرفش رو عرض کنید

   ممنون و تشکر از زحماتتون.

   1. سلام
    مطالبی که گفتید اکثرا داخل پست جوابش هست ، برای این پست چندین ساعت زحمت کشیده شده حتما مطالعه بکنید
    ۱- هر متر ۴۰ بلدرچین بالغ تقریبا مناسبه، کمتر باشه بهتره ، اگه سقف نداشته باشه ممکنه پرواز کنن و فرار کنن . بهتره فنس کشی بشه ، بله میتونید بخرید مشکلی نداره
    ۲-بله مناسب هست
    ۳- بهتره برای تخم گذاری لانمه داشته باشن
    ۴- داخل همون لانه هم میتونن بخوابن، حتما باید جایی برای خواب داشته باشن
    ۵ – لامپ بستگی به محیط و دمای محیط نگهداری داره ، لامپ مادر مصنوعی که قرمز رنگ هست مناسبه ، از کانیبالیسم هم جلوگیری میکنه . لامپ اگه ترموستات داشته باشه بسیار مناسب هست
    نه اذیت نمیشن وئ مشکلی نداره .نه نیازی نیست روشن باشه ، اگه ترموستات بگیرید در زمانی که دما میره بالا خودش خاموش میکنه
    ۶- برای تقویت باید جیره ی غذاییشون مناسب باشه ، هر هفته یا دو هفته یکبار هم مولتی ویتامین مخصوص پرنده ها استفاده بشه . میزانش رو نمیشه گفت روی بسته ی مولتی ویتامین مینویسه یا از داروخانه دامپزشکی بپرسید

    1. بسیار مطالب مفیدی درون پست گزاشتید موفق باشید به آموخته هام خیلی کمک کرد ممنون از سایت خوبتون

 175. سلام، ممنونم از توضیحاتتون امروز یک بلدرچین رو دیدم که داشت همنوع خواری می کرد البته نه به شدت قبلیه مثلا از چند تا بلدرچینی که نوکشون رو نوک می زد تازه تکه کوچکی از گوشت اطراف نوک یکی از بلدرچین ها رو کند که اونم نوکش رو اصلاح کردیم، متاسفانه دقایقی بعد متوجه بلدرچینی شدم که به قسمت پایین اون بلدرچینی که فضله اش آبکیه نوک می زنه و دیدم خون اومده گرفتمش بعد دیدم که ۲ تا بلدرچین دیگه دارن همون قسمت زخمشو نوک می زنند بلدرچین زخمی رو جدا کردم ازشون

  حقیقتش فضای اطراف و سقفشون پوشیده است فقط تو قسمت در یک مقدار فضای کوچک جهت تهویه هوا باز است که زیر سقف است یعنی اینقدر بالاست و مکانش کاملا استاندارد است، دماسنج دارند تو این چند وقت دماشون از ۲۷_۲۶ درجه یک مقداری خیلی کم بالاتر بیشتر نشد البته این دما مال ماهای قبل است تو این مدت نهایتا مثلا می شد ۲۵ درجه من چون نمی تونم لامپ مادون قرمز رو روشن نگهدارم تو خوش بینانه ترین حالت نهایتا تا ساعت ۱۲ کمی اونطرف تر روشن نگه می دارم که این زمانی رو که اشاره کردم از وقتی که گرفتم یکی، دو بار تا این حد طولانی نگه نداشتم، امروز هوا آفتابیه و علارغم خاموش بودن لامپ دماشون خیلی نزدیک به ۱۵ درجه است، آیا دما باعث همنوع خواری اشان می شود؟

  1. توضیح دادم خدمت تون
   دمای خیلی کم یا خیلی زیاد
   نور کم یا زیاد
   غذای کم
   تراکم زیاد و روی هم جمع شدن
   همه اینا باعث همخواری میشه
   بهتر که هر کدوم از بلدرچین ها رو داخل یک قفس توری مانند پرورش بدید تا همخواری رو یادشون بره
   یا به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنه

 176. سلام، ممنونم از پاسخگویی تون، گفتم که شاید مشکل از جای کم باشد ۲ روز پیش تو حیاط پشتی آزادشون کردم فکر کنم ۲–۱/۵ ساعت آزاد بودن تا از فشار فضای کمشون کاسته بشه و هم اینکه کاه جدید گذاشتم و محیطشون رو تمیز کردم، حقیقتش تنها یک بلدرچین همنوع خواری می کرد و بقیه ی بلدرچین ها عادی بودن الانم همشون عادین، مشکل بزرگم اینه که دیروز ۸ تا تخم بیشتر نگذاشتن ۲ روز پیش ۱۳–۱۲ تا نمی دونم چرا از ۲۸ تا تخم به این تعداد تخم گذاری افت کرده، مشکل تغذیه ندارند لامپ مادون قرمز حتی روزها در حد قابل قبول روشنه مثلاً حداقل تا ساعت ۹ صبح که سوز سرما از بین برود، نمی دانم مشکلشان چیست؟! اینگونه تعداد تخم گذاری سبب شکست کسب و کارم و عدم رفع نیاز مشتری هایم سر موعد مقرر می گردد، علاج کار در چیست؟ 😞😞😞

  1. اگه بیماری همخواری رفع بشه به مرور زمان تعداد تخم گذاری افزایش پیدا میکنه
   غذای دارای کلسیم و پروتئین زیاد بهشون بدید (می تونید جیره مرغ تخمگذار براش تهیه کنید)
   توی سالن از دماسنج استفاده کنید تا از دمای دقیق سالن با خبر بشید و در صورت سرد بودن حتما از بخاری گازی استفاده کنید
   دیوار و سقف رو به خوبی عایق بندی کنید تا ورود سرما به حداقل برسه

 177. سلام
  من ۴۰۰ بلدرچین ۱ روزه خریدم و دمای انها روی ۳۵ تنظیم کردم ولی هر روز حدود ۲۰ تا میمیرند چرا؟

  1. باید سریع پرنده های بیمار رو شناسایی و جدا کنید
   پرنده ها بیماری رو به سرعت به هم منتقل میکنند
   جهت مداوا سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

 178. سلام و خسته نباشید
  من می‌خوام سی تا بلدرچین بالغ پرورش دهم که به خرج من بخوره که بلدرچین حدودا ۱۳تومن است و قیمت اصلیش چیه و با چ قیمتی میتونم بلدرچین بالغ تخم گذار پرورش دهم..
  سوال دوم من حدود دو در پنج یک انباری دارم میخواستم بدونم آیا برای پرورش بلدرچین ۳۰یا۴۰عدد اون فضا کافیه؟؟ البته می‌خوام با چوب ،سه یا چهار طبقه درست کنم .
  سوال سوم: طبق معمول انباری‌ها از نور کمی برخوردار هستن و انباری من زیاد تاریک نیست و باید حتما از لامپ استفاده کنم؟و لامپ پر مصرف برای تاریک و گرمای اون جا خوبه و نمی‌دونم از چه لامپی استفاده کنم ممنون و با تشکر⁦♥️⁩

  1. سلام
   در مورد قیمت اطلاعی نداریم و باید از بازار بگیرید هر روز هم در حال تغییر هست
   بله امکانش هست ، بسته به تعداد طبقه ها هم میشه مقادیر رو کم یا زیاد کرد
   در مورد لامپ هم ، استفاده از لامپ مادون قرمز اویزان از سقف که نزدیک کف باشه شاید فکر مناسبی باشه ، این مورد برای مواقعی هست که سیستم گرمایشی برای سالن در نظر گرفته نشده
   به تهویه هم توجه خاصی داشته باشید ، اینجور جاها از رطوبت بالایی برخوردارن و ممکنه که مشکل ساز بشن

 179. سلام بجز کاه کف قفس بلدرچین چی بزارم و اینکه من یه کم آرد و آب قاطی کردم و با غذای مخصوص قاطی کردم خوبه براشون ؟؟؟؟؟ بلدرچین ها تخم گذار هستند

  1. کاه یا خاک اره بریزید
   ترکیب اب و ارد میشه خمیر و ممکن توی سنگدانش گیر کنه
   بهشون فقط ترکیبی از دانه ها یا همون غذای مخصوص شون رو بدید

 180. من میخوام ۲۰۰ تا بلدرچین تخم گذار پرورش دهم چقدر مکان میخواد ؟؟چقدر سرمایه میخوا؟؟؟

  1. سلام
   مساحت ممکنه داخل پست نوشته شده ! سرمایه هم با توجه به این بازار از امروز تا فردا ۱۰ ۲۰ تومن فرق معاملست ! نمیشه گفت

 181. سلام، ببخشید یک مشکلی برام پیش اومده امروز که واسه غذا دادن پیش بلدرچین ها رفتم متأسفانه از ۳۸ تا بلدرچین تنها ۴ تا تخم گذاشتن البته هنوز هر ۳۸ تا تخم گذار نشدن بلکه تا اینجا ۲۸ تاشون تخم گذارند، اون محصولات غذایی که شما نام بردید و در پایان اشاره کردید که راه ساده اش تهیه جیره غذایی برای بلدرچین هاست من اون جیره رو از مغازه دان فروشی تهیه کردم که به گفته صاحب مغازه که خودشم بلدرچین دارد ۹۰% موادی که شما ذکر کردین رو دارد، اما این دو، سه روزی که این مدل دان رو می خورند نمی دانم چرا نحوه تخم گذاریشون به شدت افت کرده؟، امروز گمانم تا وقت ظهر لامپ مادون قرمز علیرغم آفتابی بودن هوا روشن بود البته بعدازظهر قدری آقتاب به خانه شان می خورد و دقایقی مثلا نیم ساعت، ۱/۵ ساعت از نور آفتاب به خاطر پوشش مکان نگهداری شون به طور غیر مستقیم بهره می برند متوجه شدم تعدادی بلدرچین یکیش رو دیدم که انگار از بینی اش قدری خون آمد و حدوداً خشک شده و تعداد دیگر را دیدم که گوشت اطراف بینی شان خونی ست دقایقی بعد متوجه شدم که یک بلدرچین با اشتیاق به همنوعانش نوک می زند و دیدم که چگونه گوشت اطراف بینی یک بلدرچین را چگونه کند و خورد، حتی به یک بلدرچین که طبقه بالا بود و سرگرم کاه با یک پرش پرتش کرد پایین، قبلا یک بلدرچین داشتم که گفته بودم فضله اش آبکیِ چون رفتارش بعد از چند روز تغییر کرد و سالم به نظر می رسید برگرداندم پیش بقیه بلدرچین ها که متوجه شدم بخشی از گوشت قسمت پایین بدنش خورده شده که حدس می زنم کار همون بلدرچین است البته نوک اون بلدرچین رو کوتاه کردیم تا بیشتر از این به همنوعانش آسیب نزند، با توجه به این توضیحات فکر می کنید هم دلیل کم تخم گذاشتن و هم دلیل نوک زدن اون بلدرچین چیست؟ البته این رو بگویم هنوزم اون بلدرچینه حالتی شبیه به فضله آبکی دارد این رو با برسی بدنش متوجه شدم و حدسم همین است که احتمالاً خوب نشده خودم گمان می کردم شاید دلیلش سرما خوردگی باشه، آیا دادن این جیره غذایی جدید برای گذاشتن تخم بزرگتر هم اشتباه بود؟، فروشنده می گفت که اینا دیگه بزرگتر نمی شن بدنشون به بلوغ رسیده برای همین این جیره جدید رو پیشنهاد داد که از یک جیره قبلی ام که شبیه اش رو تو مغازه دیدم همونی که دان هایش کوچکتر بود را بهم داد و به ایشون گفتم که تخم گذارند البته ایشون یک فروشنده دیگر هستند چون اون جیره غذایی رو داشتن مشتری جدیدشون شدم.

  1. بلدرچین های شما به همخواری یا کانیبالیسم مبتلا شدند
   یا فضاشون کم یا نور زیاد ، یا دما زیاد و یا تغذیه ناکافی دارند
   سریعا اقدام کنید

  1. مشکلی نیست سعی کنید ترکیبی از انواع دانه و غلات رو بدید و فقط سبوس کافی نخواهد بود.

 182. سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۰ عدد بلدرچین دارم و دورشون گومی نخی و پلاستیک پیچیدم و یک لامپ ۱۰۰ براشون روشن کردم صب تا شب روشنه و شب تا صبح و هم خاموشه
  میخاستم بدونم کور نمیشند به خاطر نور؟
  مثلا از ساعت ۹ صبح روشن میکنم لامپو و تا ساعت ۱۰ شب روشنه و از ساعت ۱۱ لامپو خاموش میکنم
  زیرشون هم کاه ریختم بعضی مواقع زیر لامپ می خوابند
  و اینکه میخاستم بدونم که برای جلوگیری از بیماری های بلدرچین چه کار کنم به صورت طبیعی

  1. محیط شون حتما باید گرم باشه
   می تونید از لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن محیط شون استفاده کنید یا بخاری گازی کوچک
   چون های معمولی روشنایی زیادی دارن و برای پرنده ها مضر

 183. سلام من در زیر زمین(توی قفس) می خواهم ۵ تا بلدرچین ۲۰ روزه پرورش بدهم باید چه کار هایی انجام بدهم ؟
  دما چند باشه؟ برای بالا بردن دما چکار کنم؟ چه غذایی بهشون بدم؟

  1. سلام
   توضیحات کامل در پست گفته شده ، محیط باید دمای مناسبی داشته باشه در حدود ۲۴ درجه ، تهویه بسیار مناسب باشه
   دمای محیط باید بر اساس شرایط خود محیط افزایش پیدا کنه ، نمیشه گفت که چطوری ! با هیتر برقی یا هر وسیله ای
   غذا هم باید جیره غذایی مخصوص داده بشه

 184. سلام، ممنونم از راهنماییتون یعنی به جای اینکه مغازه دانفروشی بروم جاش می توانم از مکان هایی که شما اشاره کردید مواد غذایی مورد نظر را تهیه کنم همین کافیست؟ به نظر شما چه نوع واکسنی با چه نام و مشخصاتی برای ریختن در آب بلدرچین ها باعث ایمنی آنان از تمام بیماری های بلدرچین ها می شود؟

  1. بله می تونید این مواد رو تهیه کنید اما چون ترکیب نادرستش ممکن برای پرنده ها ضرر داشته باشه حتما از یک جیره نویس کمک بگیرید
   برای واکسن حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید

 185. سلام، ممنونم از راهنماییتون، به نظر شما با توجه به اینکه تخم نطفه دار ۱۰۰۰ تومن است فکر می کنید تخم غیر نطفه دار چند است؟ قیمت تقریبی اش فکر می کنید چند است؟

  مسئله دیگر اینکه یک مشکلی برام پیش آمده من تاکنون یک مغازه رفتم که طرف وقتی تخم های بلدرچین من رو دید تخمی که کارخانه به آنها داد رو نشونم داد که خیلی درشت و بزرگ بودن و تخم های من مقابلش کوچک بود به نظر شما من چگونه می توانم بلدرچین با تخم های بزرگتر و درشت تر داشته باشم؟، طرف نمی خواست تخم هایم رو ازم بخره ولی با صحبتی که کردیم بزرگواری کرد و ازم قدری ارزونتر خرید اینگونه با توجه به خرجی که بلدرچین دارد سودی نمی کنم به نظرتان چه کنم که بلدرچینم تخم بزرگ بدهد؟ لطفاً آن چیزهایی که باید بخرم را به ترتیب برایم نام ببرید، بسیار سپاسگزارم از مهر و راهننایی های حضرتعالی.

  1. با افزایش پروتئین و کلسیم در تغذیه بلدرچین می تونید تخم ها رو درشت تر کنید
   غذاهایی مثل پودر پوشت ، پودر خون ، کنسانتره ، ترکیب انواع دانه ها مثل ذرت ،سویا ، گندم و…
   البته یک سری مواد معدنی و ویتامین هم هستند که حتما باید توسط یک جیره نویس معتبر نوشته شود.
   برای تامین کلسیم هم می توانید از پودر استخوان و یا پودر کلسیم استفاده کنید
   همه مواد غذایی رو باید باهم ترکیب کرده و کاملا یکدست کنید به عبارتی باید خرد کنید و در میکسر بریزید.
   راه حل ساده هم اینه که از جیره غذایی مخصوص بلدرچین های تخم گذار استفاده کنید که در مغازه های دامپزشکی و نزد پرورش دهنده های بلدرچین تخمگذار هستش

 186. سلام، ممنونم از راهنمایی تون تو دیوار رفتم قیمت تخم نطفه دار ۱۰۰۰ تومن و … است اما تخم من نطفه دار نیست از کجا بفهمم تخم غیر نطفه دار رو چقدر می توان فروخت؟ یک سؤال دیگم اینه که امروز وقت غذا دادن متوجه یک بلدرچین شدم که نسبت به بقیه بلدرچین ها تحرک ندارد نزد ظرف آبخوری ایستاده بود و چند تا آب خورد که گرفتمش حالت جمع شدگی دارد، لاغر شده است و وقتی که شکمش را تست کردم دیدم خالیست، از بقیه بلدرچین ها جدا کردم متاسفانه جای خروج فضولاتش زخمی ست که عکسش رو براتون فرستادم و فضولات آبکی دارد وقتی می خواست فضولاتش را خارج کند متوجه شدم کمی زور می زند و مشخص بود به سختی این کار را می کند نمی دانم آیا از روی درد اینگونه فضولات خارج می کند؟ کم آب می خورد، با مقداری فاصله زمانی توی ظرف غذا هم رفت ولی باز هم به حالت بی حالی و خستگی و جمع شدگی روی آن ایستاد همان کاری که حتی پیش ظرف آب هم انجام می دهد با فاصله خیلی زیاد جا به جا می شود یک بوی خاصی ازش به مشام می رسد که حالتی شبیه به داروهای تند شیمیایی دارد، فکر می کنید که به چه بیماری مبتلا شده و راه درمانش چیست؟

  1. برای تولید تخم نطفه دار ، حتما باید پرنده نر با پرنده ماده جفت گیری کرده باشه
   در غیر این صورت بدون نطفه خواهد بود و به درد جوجه کشی نمیخوره
   برای درمان بلدرچین حتما به دامپزشک یا پرورش دهنده معتبر بلدرچین مراجعه کنید
   مقاله بیماری بلدرچین رو هم بخونید تا با بیماری های این پرنده اشنا بشید و راه درمانشو بدونید.

  1. از پرورش دهنده های معتبر
   توی دیوار می تونید دنبالشون بگردید

 187. سلام ممنون بابت وقتی که گذاشتید و مطلب مفیدتون
  خونه ما شب ها و بعضی روز ها خیلی سرد میشه. اگه قفس رو با شیشه درست کنم و یک راه هوا بزارم که بهشون اکسیژن برسه اشکالی نداره؟
  البته با لامپ گرمش هم میکنم.

 188. سلام، ممنونم از راهنمایی و وقتی که گذاشتین، در مورد دانخوری تو عکس زیاد به چشم نمی آید فاصله اش از کف زمین چندان زیاد نیست جوری که برای خوردن دان تا یک حدی حدوداً سرشان رو به پایین است چون فضولاتشان را در دانخوری می ریختند اون رو از سطح زمین دور کردم با این حال هنوز هم گاهی یک یا دو، سه تا فضولات در آن می بینم (اشاره به فاصله نه چندان دانخوری از سطح زمین)‌، اما در مورد بلوک ها؛ هم آن بلوک هایی که روی هم اند و هم آن تکه بلوکی که روی آبخوری ست تست شده است و جوری قرار دادم که تکان دادن آن ها باعث افتادنشان نمی شود تکه بلوک آبخوری یک جورایی توسط سیم توری پشتش قفل و سفت شده است و روی سقف آبخوری میزان و وسط چین شده است.

  در مورد اپلیکیشن دیوار بنده همان کاری رو که شما عرض کردید انجام دادم، بنده بچه بابلسرم اما هیچ پاسخی در نتیجه جست و جویم نیافتم و با صفحه خالی با نوشتار با موضوع عدم موفقیت جست و جو مواجه شدم نمی دانم هر عدد تخم بلدرچین دقیقاً چند است؟ چند تا سوپری هم رفتم که همشان گفتن تخم بلدرچین ندارند از دو تاشون پرسیدم کلاً نمی آورند می گویند نه برادرم یک مغازه که گوشت می فروشند رفت در مورد تخم بلدرچین سؤال کرد می گوید از من ۲۴ تا را می خرد ۱۸ تومن خودش می فروشد ۲۰ تومن، چون سوپری نیست نمی دانم که این قیمت چقدر صحیح است بلدرچین خرج دارد لطفاً راهنمایی ام می فرمایید.

  1. توی شهرهای دیگه دیوار جستجو کنید مخصوصا تهران و مشهد
   از اون شهر ها می تونید قیمت بگیرید
   توی برنامه دیوار شهر مورد نظر رو تهران یا مشهد انتخاب کنید بعد تخم نطفه دار رو بنویسید
   چون اونا پرورش دهنده هم هستند حتی می تونید سوالات تون رو از اونا هم بپرسید کمک تون می کنند.

 189. باسلام و سخته نباشید
  میخاستم ببینم ایا بلدرچین ها بوی زیادی دارند
  اخه من در یکی از اتاق های خالی خونمون میخام حدود ۱۰۰۰تابلدرچین بریزم میخاستم ببینم اگه بوی زیادی دارند و همسایه ها اذیت میشن از این کار صرف نظر کنم

  1. ۱۰۰۰ تا بلدرچین توی یک اتاق کوچک جا نمیشه و همو میشکن
   هر در مترمربع ۴ الی ۵ بلدرچین قابل پرورش هستش
   مثل سایر پرنده ها بوی زیادی داره و حتما باید از فن تهویه بزرگ استفاده کنید و ۱۰۰% مطمئن باشید همسایه ها اذیت میشن
   ولی برای ۴۰ الی ۵۰ تا بلدرچین فک نکنم مشکل جدی پیش بیاد، برای شروع با ۴۰ یا ۵۰ تا شروع کنید تا با نحوه پرورش و خلق و خو و مشکلات پرورش این پرنده ها اشنا بشید.

 190. سلام، ممنونم از راهنمایی تون، در مورد گرمای زیاد من بچه شمالم اینجا اواخر پاییز ساعت ۱۷:۰۴ دقیقه وقت مغرب می شه که مجبورم لامپ مادون قرمز رو اون لحظه روشن کنم که تا صبح روز بعد تا حدودی که سوز سرما کمتر شود مثلاً ساعت ۹:۰۰ صبح یا ۹:۳۰ و گهگاهی تا ساعت ۱۱:۳۰ صبح مجبورم چراغ رو یکسره روشن نگهدارم چون نگران سرماخوردگی یا سرمازدگی شان هستم هوا اینجا شدید سرد است و سوز دارد پیشنهاد شما چیست؟

  در مورد تغذیه ناکافی شب قبلش نون و سبوس بهشون دادم چون دونه ها زود تموم می شن مجبور شدم این کار رو کنم ۵ کیلو دونه تو یک هفته یا تو ۹ روز تموم می شد، متأسفانه فرداش که رفتم بهشون سر زدم دیدم که بخش زیادی از نونشون خمیر شده است و زیاد نمی تونستن از آن میل کنند.

  در مورد فضا تعدادشان ۳۸ تاست آیا این فضا برایشان با توجه به اینکه یک جورایی دو طبقه شده است کافی نیست؟ بلدرچین ها بیشتر اون پایین هستند تا اون بالا. البته تعداد کمی زیاد بالا می روند.

  1. روشن کردن لامپ کار خوبیه
   برای تغذیه می تونید از انواع دانه و سبزیجات ، ترکیب نان خرد شده و سبزی خرد شده ، انواع دانه ها مثل گندم ذرت برنج و… استفاده کنید
   غذاهای شور و چرب براشون مضر
   دانخوری رو زیاد بالا گذاشتید ، بیارید وسط و کف زمین
   اون بلوک ها خطرناک ممکن بیفته زمین و بهشون اسیب برسونه

 191. سلام، بسیار سپاسگزارم، لینک تصاویر رو به ترتیب در ذیل قرار دادم نظرتون چیست؟ تو سه تا عکس بلدرچین زخمی دیده می شود شکر خدا دیشب و امروز نزاعی بینشان ندیدم ،من قبلا تو دیوار رفتم اما نتیجه نگرفتم تو دیوار کدام بخش را جست و جو کنم بهتر است؟

  1. علت اینکه بلدرچین ها همو زخمی می کنند می تونه از تغذیه ناکافی ، فضای کم ، نور زیاد و یا گرمای زیاد باشه
   این مورد ها رو بررسی کنید
   سعی کنید در مورد نوک چینی طیور اطلاعات کسب کنید و قسمت تیز نوکشون رو بکنید تا همو نکشن
   توی برنامه دیوار بنویسید تخم بلدرچین براتون لیست فروشنده ها رو میاره و میتونید قیمت رو به دست بیارید.

 192. سلام، من از شما بابت تاخیر چند روزه قلبا عذرخواهی می کنم، اما در مورد آپلود تصاویر در سایت پیکوفایل همین امشب این کار را کردم اما نکته جالبش اینجاست که امروز بعد از ظهر وقتی خواستم ازشون عکس بگیرم متوجه شدم که تعداد زیادی بلدرچین از زخم معمولی دور چشم گرفته تا زخم های زیاد در سر، سینه و … شاهد بودم، فکر می کنید دلیل این رخداد وحشتناک چیست؟ من تنها ۳۸ بلدرچین از ۴۱ بلدرچین برام باقی مانده یکیش دو ماه پیش فوت کرد یکیش چند روز پیش بخشی از گوشت ناحیه گردن به پایین رو خوردن و دیگری گمانم همان روز یا یک دو روز بعد پرواز کرد رفت این حالت فرار کردن و حتی حالتی شبیه به حالت حرکت سریع شبیه به حالت حرکت دویدن موش، حالت حرکت گنجشکی و گه گاهی پرواز کردن را چند روزی ست که می بینم، یک نکته مهم اشاره کنم بنده گمانم سه روز پیش به مدت ۲ روز البته با مدت زمان کوتاه مثلا ۱ ساعت یا ۱.۵ چوب با اره می بریدم و دیشب که کلی سبزی توسط یکی از اعضای خانواده ام خریداری شد و چون یک نفره نمی توانست همه کارها را انجام دهد به خانه ما آمد ساعات زیادی سر و صدای پمپ آب می آمد که تا امروز بعد از ظهر هم وقتی شیر آب رو باز می کردیم پمپ روشن می شد در حالت معمول پمپ را فقط موقعی وصل می کنیم که تنها خودمان در خانه ایم به شرطی که آب قطع یا بسیار کم حجم شود.

  دو سؤال شما چگونه می توانید متوجه شوید کدام تصاویر در پیکوفایل مربوط به بنده است؟ سؤال دیگرم این است که رفته رفته بقیه بلدرچین ها دارند تخم گذار می شوند آیا می دانید قیمت جدید تخم بلدرچین دانه ای چند است؟

  1. سلام
   سوال اولتون ، باید لینکی که بهتون میده رو اینجا بزارید
   محیط رو از نظر بهداشتی بررسی کنید ، ممکنه محیط الوده باشه که باعث ایجاد زخم شده

   مورد دوم هم نمیشه گفت و متاسفانه از بازار طیور هم قیمتی نداریم ، باید در دیوار منطقه ی خودتون دنبال قیمت باشید

 193. سلام، من تاکنون با پیکوفایل کار نکردم بیشتر توضیح می دهید و اینکه چگونه تصاویر رو در آنجا بارگزاری کنم؟

 194. سلام، خدا خیرتون بده ان شاءاللّٰه عاقبت به خیر شوید، بزرگوار لطف می کنید نشانی ایمیلتون رو لطف بفرمایید می خواهم تصویر مکان نگهداری بلدرچین هایم را برایتان ایمیل کنم.

  1. سلام
   توی پیکوفایل اپلود کنید و اینجا برای ما بفرستید.
   با تشکر

 195. سلام خواستم ببینم چطوری میشه در پروش بلدرچین در منزل از بوی نامطبوعی که ایجاد میشود کاست ضمنا من در سالن ۳۵ متری در حال پروش ۱۰۰۰ عدد بلدرچین گوشتی میباشم،،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام
   با استفاده از چندین فن تهویه می تونید این کار رو بکنید.
   ۳۵ متر برای ۱۰۰۰ بلدرچین کمه حتما فضا رو بیشتر کنید تا پرنده ها بیمار نشن و یا به بیماری کانیبالیسم یا هم خواری مبتلا نشن
   معمولا در هر متر مربع ۱۰ بلدرچین میشه پرورش داد.

 196. سلام، ممنونم از وقتی که گذاشتید مسئله و مشکل بزرگم اینه که الان تو شرایطی نیستم که واسه خرید قفس اقدام کنم آیا راه حل جایگزین دارد؟ آیا راهی موجود هست که همانند اینکه گویی قفس داشته باشم تخم گذاری در این حد داشته باشند؟ بنده قبلا تو دیوار رفتم ولی چیز بدرد بخوری نیافتم، منظورتان از مراکز بسته بندی تخم بلدرچین دقیقاً به چه جور جاهاست؟

  1. می تونید با استفاده از سطل و سایر پلاستیک ها براشون لانه بسازید
   لانه رو حتما به صورت طبقاتی توی دیوار نصب کنید تا بلدرچین های بیشتری در این فضا جا بگیرند
   تغذیه کافی و کلسیم دار ، دمای مناسب ، ارامش محیطی بدون استرس و مولتی ویتامین
   این شرایط می تواند بلدرچین ها شما را تخم گذار کند ، در محیط شون اصلا نباید سر و صدای زیاد و وحشت اور وجود داشته باشه
   اگر اتاقشون سرد با بخاری گرمش کنید بخاری حتما باید دودکش داشته باشه
   از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب باید اتاقشون رو با لامپ رشته ای روشن بذارید
   با فراهم کردن این شرایط امکان تخم گذاری خواهد بود
   منظور همکارم از دیوار ، فروش تخم از طریق دیوار یا شرکت های بسته بندی هست.
   موفق باشید.
   null

 197. سلام، ممنونم از راهنمایی تون، ببخشید من از ۴۲ بلدرچین ۴۰ تاش برام مونده یکیش گمانم یک ماه پیش مرد و دیگری پرواز کرد رفت، هنوز همه بلدرچین ها تخم گذار نشدند از طرفی از طرف خانواه تحت فشارموبلدرچین هام در یک فضای ۱.۵ متری زندگی می کنند به نظر شما من چگونه می توانم از طریق تخم بلدرچین به درآمد حداقل ۱ میلیونی برسم راهکار دهید لطفاً چون من اصلاً به اصول و نحوه کسب درآمد از این طریق مسلط نیستم.

  1. سلام
   درامد رو نمیشه الان گفت که ایا امکان پذیر هست ، کم میشه زیاد میشه یا …
   اما اگه دنبال پرورش بلدرچین تخم گذار هستید حتما از قفس استفاده کنید
   خرید قفس بلدرچین
   برید به مراکزی که بسته بندی تخم بلدرچین دارن و از طریق اونها محصولتون رو به بازار بفروشید ، نشد با دیوار
   مهم تهیه جیره ی غذایی پرنده ها هست که اونم مشکل بزرگگیه

   1. با سلام یکی از بلدرچین ها مدفوع اون یکی بلدرچین را خورد به نظر شما مریض نمی شند یا نمیمیرند؟؟

    1. بهتر که غذای کافی در اختیارشون بذارید تا به خوردن مدفوع عادت نکنه
     هم چنین فضولات رو هر چند ساعت یکبار از کف قفس بردارید و اگر امکانش هست کف قفس را به شکل توری بسازید تا فضولات به قسمت زیر توری هدایت شود در این صورت بلدرچین ها به فضولات دسترسی نخواهد داشت.

 198. آیا در زمانی که هوا بسیار سرد است می توان از مقدار کمی شاه دانه استفاده کرد چون دمای بدن پرنده ها رو کمی افزایش میده یا درست نیست؟

  1. بهتر که به جای این کار پرنده رو در یک مکان گرم قرار بدید
   حتما از وسایل گرمایشی توی محل نگهداریشون استفاده کنید

 199. سلام خسته نباشید من هفت بلدرچین دارم که یکی نر و بقیه ماده هستند برای تخمگذار شدن ماده ها باید از چه دانه هایی استفاده کرد؟؟؟؟

  1. سلام
   باید از جیره ی غذایی مخصوص استفاده کنید که در بازار میتونید پیدا کنید ، پلت های مخصوص بلدرچین تخم گذار

 200. سلام، در تحقیقاتم در وب سایتی متوجه شدم یکی از بلدرچین هام بیماری تاول کف پایی دارد و لنگه راه می رود فکر می کنید مشکل از کجاست و چه دارویی بدهم بهتر آیا امکان انتقال به دیگر بلدرچین ها نیز هست؟

  1. سفت بودن کف بستر باعث تاول کف پا میشه
   حتما کف بستر رو با پوشال نرم یا خاک اره بپوشانید
   به مرور زمان خوب میشه
   اگر عامل ویروسی داشته باشه حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 201. سلام آیا پرخاشگری با یک بلدرچین موجب گوشه گیری او میشود .. ما یک بلدرچین نر داریم که نمیدونم چرا گوشه گیر شده،وآیا میتونه دلیلش تنهاییش باشه؟!!!

  1. بله افسردگی هم میتونه عامل گوشه گیری و بی اشتهایی باشه
   اگر پرنده اسهال داره و حالت پف کردگب به خود گرفته احتمال بیماری است.
   دمای محیط رو زیاد کنید و از دان مخصوص بلدرچین استفاده کنید چون همه ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز پرنده رو داره

 202. سلام، یک سوال آیا لامپ مادر مصنوعی مادون قرمز باعث سلب آرامش خواب بلدرچین ها نمی شود؟

  1. نه اصلا
   اتفاقا باعث ارامش هم میشه چون گرما تولید میکنه

 203. با سلام خدمت شما

  می خواستم بدونم پرورش بلدرچین در تراس خانه امکان پذیر هست ؟
  بنده در تراس خانه مان یک قفس نسبتا بزرگ با تخته درست کردم
  و می خواهم ۵ ماده با ۱ نر را در این قفس قرار دهم .
  فقط مشکل بنده بوی فضولات بلدرچین است
  به نظر شما چه راهکاری رو برای از بین بردن بوی فضولات بلدرچین انجام دهم ؟
  خودم می خواستم از فن کامپیوتر که ارزان تر است استفاده کنم ولی به خاطر صدای بالای که داره استفاده از آن امکان پذیر نیست و به بلدرچین ها استرس وارد می شود .
  ممنون میشم کمک کنید .

  درضمن چون تراس خانه در فصل پاییز و زمستان سرد میشود برای گرم کردن قفس بلدرچین چه راهکاری پیشنهاد میدهید ؟
  بنده ترموستات کنترل دما دارم آیا می توانم با استفاده از یک لامپ صد وات دمای قفس را کنترل کنم ؟
  ممنون میشم به سوالات من پاسخ دهید .

  باتشکر

  1. تا جایی که امکان داره این کار رو نکنید چون بوی فضولات هم شما و هم همسایه ها رو اذیت میکنه بخصوص اگه توی اپارتمان زندگی می کنید.
   بهتر که بالای پشت بام براشون یه اتاق درست کنید و اگر هم می خواهید توی تراس پرورش بدید حتما اتاقشون رو با تخته و یونولیت بسازید و برای تهیه دو پنجره کوچیک قرار بدید و حتما از فن های بی صدا استفاده کنید.
   برای گرم کردن اتاقک هم می توانید از بخاری برقی فن دار استفاده کنید و اگر هم می خواهید از لامپ صد وات استفاده کنید حتما روشو با زر ورق بپوشانید تا روشنایی باعث ارامش خواب بلدرچین ها نشه

 204. سلام وقتتون بخیر من ۳تا بلدرچین دارم ۲تا ماده ۱نر..یکی از بلدرچینای ماده که فک کنم تخم میزاره(نمیدونم کودوم تخم میزاره ولی این بزرگتره) الان دو روزه همش نیم خیز راه میره و با دهن نیمه باز له له میزنه..نمیدونم چش شده خیلی ناراحتم.‌..شرایط بردنش پیش دامپزشکم ندارم..حدس میزنم سرما خورده باشه چون جایی که گذاشتم سقفش سقف بالا پشت بومه و یه راه کوچیک با توری داره که هوای سرد بیرونو میاره داخل..ینی اینا نشونه ی سرما خوردگیه؟جاشونو عوض کنم یجای گرم بزارم خوب میشه؟؟ممکنه بمیره؟

  1. سلام
   غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ، در اولین فرصت از بقیه ی طیور جداش کنید و در جای گرم قرارش بدید و شرایطش رو در نظر بگیرید

 205. سلام من دوتا بلدرچین خریدم ماده هی فرار می‌کنه از اون یکی و می‌ره قایم میشه از همم که جداشون میکنم صرو صدا میکنن

 206. سلام، بسیار سپاسگزارم از وقتی که گذاشتید بزرگوار یک مشکلی برام پیش آمده یک شب که هوا سرد بود به دلیلی واقعا نمی تونستم لامپ مادون قرمز رو روشن کنم فردا شبش که رفتم روشن کنم دیدم که یکی از بلدرچین ها با بالی تقریبا افتاده و با حالتی که جسمش بیشتر نزدیک زمین بود راه می رفت تا امروز دومین روزیه که اینجوری شدش الان بالا تو اتاقه پایین که بود می خواستم بگیرمش از دهانش آب بیرون ریخت جای فضولات آب می ریخت بالا که آوردم دیدم که آب می ریزد لحظاتی بعد فضله سفت به همراه آب ریخت آخرین بار این حالت رو دو بار دیدم نمی دانم آیا به خاطر ترس اینگونه شده است یا سرما خورده است یا مشکل چیز دیگریست می خواستیم بکشیم ولی گفتم چند روز صبر کنم ببینم چه می شود اگر بیمار است چه دارویی برایش خوب است؟ فرصت مناسب برای خرید مواردی که در پیام قبلی اشاره کردید منظور به داروهاست نیافته ام بنابراین هنوز دارویی ندادم که تصور اشتباه در رابطه با آن داروها خدای نکرده بوجود نیاید

  1. به احتمال زیاد سرما خورده
   محیط شون رو گرم کنید و ز مولتی ویتامین توی ابشون استفاده کنید
   حتما تغذیه رو کامل کنید و از انواع دانه ها و غلان تغذیه اش کنید
   پرنده بیمار رو از سایر پرنده ها جدا کنید تا بیماری منتقل نکنه
   در نهایت با توجه به حساس و تخصصی بودن داروها توصیه میشه حتما به دامپزشک معتبر مراجعه کنید.

 207. سلام میخواستم ۴۰۰تا بلدرچین ۲۵روزه نژادژاپنی پرورش بدم.پول قفس ندارم میخوام روی بسترباشن.زیرش چی بریزم؟نظافتش چندوقت انجام بدم؟ایادرزمستان هم تخمگذاری دارن؟

  1. می توانید از کاه یا پوشال نرم و یا خاک اره استفاده کنید
   تقریبا هفته ای سه بار نظافت کنید
   برای تخمگذاری در زمستان باید دما رو ببرید بالا حدود ۲۸ درجه
   ساعات روشنایی رو بیشتر کنید، از ۸ صبح تا ۱۰ الی ۱۱ شب
   تغذیه رو بیشتر کنید و از غذاهای پروتئین دار و کلسیم دار استفاده کنید.
   هم چنین با مشورت دامپزشک داروهای تقویتی برای تخم گذاری بهشون بدید.

 208. با سلام سپاسگزارم از وقتی که گذاشتید

  در مورد روشنایی بلدرچین ها در حیاط منزل هستند، در مورد تغذیه دانه هایی را خریده ام همراه با برنج خام می دهم شب تا صبح از یک عدد لامپ مادون قرمز استفاده می کنم از اونجایی که لامپ مادون قرمز تا صبح داغ می شود نمی توانم دایما روشن نگهش داریم بنابراین صبح صبر می کنیم قدری از سوز سرما کم شود سپس خاموش می کنم، امروز برای دومین بار بلدرچینی را دیدم که در حد ناچیز پر کنار چشمش کنده شده و پوست سالمش پیداست یکی رو گمانم یک هفته قبل دیدم که قدر ناچیزی از پر روی سرش ریخته ست و پوست سالم سرش پیدا شده از آنجایی که چند شبی می بینم که بعضی بلدرچین ها پر روی تن همنوع خود را نوک می زنند آیا ممکن این ریزش پر بیماری نباشد؟ سوال دیگرم آنست که در جایی خواندم که لامپ مادون قرمز خاصیت ضد عفونی کردن هم دارد با این احتساب و با توجه به اینکه لامپ مادون قرمزم کاه و فضولات روی کاه را خشک می کند آیا همین کافیست یا باید کار دیگری انجام شود؟ از آنجایی که مدام کاه عوض کردن موجب اتمام کاه و صرف هزینه بیشتر برای خریدش می شود دنبال راه حلی هستم که کاه را مثلا سالی یکبار عوض کنم لطفا راهنماییم فرمایید 🙂

  1. سلام
   در مورد تغذیه راهکاری که پیش گرفتید نادرست هست ، برنج خام بهشون ندید ، دانهایی که میدید باید دارای ویتامین مناسبی باشن تا پرنده در مقابل بیماری نیز مقاومتش افزایش پیدا کنه . پس از جیره های مشخصی که در طول سنین هم فرق میکنه به پرنده ها بدید
   لامپ مادر قرمز رو بهتره که به ترموستات وصل کنید خودش تنظیم میکنه و مانع از سوختن لامپ میشه
   در مورد روشنایی هم اگه منظورتون این هست که با اینکار از تولک جلوگیری کنید ، خیر امکان پزیر نیست ، برای نوردهی در دوره ی تولک باید نور به صورت یکنواختی ایجاد بشه که فقط در داخل سالن سرپوشیده امکان پزیر هست.
   اگه دیدید که بلدرچین ها همدیگه رو نوک میزنن ، بخصوص مقعد همدیگه رو امکان ایجاد کانیبالیسم در اونها رو بدید که ممکنه به دلیل عدم رسیدن مواد مغذی به پرنده ها باشه
   همینطور از مولتی ویتامین نیز در برنامه ی غذایی اونها استفاده کنید .
   در مورد کاه هم راهکار خاصی وجود نداره ، میتونید از پوشال استفاده کنید ولی باید مرتب تمیز بشه وگرنه بیماری رو ایجاد میکنه . درسته که لامپ مادرمصنوعی ضدعفونی میکنه ولی در نه اون حدی که انتظار دارید ، در صورتی این امر محقق میشه که در یک محوطه ی پرورشی هر چند ده سانتیمتر یه لامپ بزارید ! که خوب بصرفه نیست . لامپ فضای زیر خودش رو با توجه به فاصله ای که داره خشک میکنه و از ایجاد عوامل باکتری زا و … جلوگیری میکنه .
   مورد دیگه ، اگه قصدتون از پرورش ، پرورش بلدرچین تخم گذار هست ، در مورد قفس بلدرچین تحقیق کنید

 209. سلام، خدا خیرتون بده انشاءاللّٰه، ممنونم از شما، بزرگوار فضای مرغداری من چیزی در حد یک متر، یک متر و نیم و احتمالا ۲ مترِ البته از لحاظ طول از لحاظ ارتفاع یک متر کمتر بیشترِ، بزرگوار بنده دو هفته است که بلدرچین خریدم اما هنوز تخم ندادند چه کنم که در روزهای سرد و کوتاه سال هم همچون بهار تخم زیاد بدهند.

  1. دمای محیط را بالا ببرید تا ۲۸ درجه
   روشنایی اتاق از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ الی ۱۱ شب روشن باشه
   تغذیه رو بیشتر کنید و از کلسیم و پروتئین بیشتری استفاده کنید.

 210. یکی از سایت ها تحقیق کردم می گوید که برای تنظیم دما، جلوگیری از اتلاف بلدرچین ها باید از ترموستات استفاده کرد چون دستم خالیه بیشتر از این نمی توانم خرج کنم به نظرتان لامپ مادون قرمز را در چه زمانی خاموش کنم بهتر است مثلا هر چند ساعت؟

  1. سلام
   این مورد رو نمیشه گفت که چند ساعت یبار باید خاموش روشن بشه چون به دمای داخل سالن بستگی داره ، بهتره شب کامل روشن باشه ، صبح هم دما رو بررسی کنید ببینید در چه وضعی هست زمانی که محیط گرم هست میشه خاموشش کرد

 211. سلام، بسیار سپاسگزارم از پاسخگوییتان، اینطور که پیداست برای جلوگیری از نطفه دار شدن تخم ها و خرابی تخم ها بلدرچین نر را باید جدا کنم، یک سوالی دارم بنده لامپ مادر مصنوعی مادون قرمز خریدم آیا می توانم این لامپ را در فضای گوچک مرغداری ام بین سقف و زمین یعنی از لحاظ ارتفاع وسط مرغداری و نزدیک به زمین قرار دهم؟

  1. سلام
   شدنش که میشه ولی اگر هدف گرم کردن پرنده ها هست باید ارتفاع استاندارد با توجه به گرمایی که اون لامپ تولید میشه رعایت بشه وگرنه فقط از نوردهیش بهره خواهند برد و گرمایش رو دریافت نمیکنن

 212. با سلام و عرض ادب و احترام، سپاسگزارم از پاسخگوییتان، پوزش می طلبم این سوال را یادم نبود که بپرسم یک بنده خدا می گفت وجود یک نر در میان ۴۱ تا بلدرچین ماده سبب نطفه دار شدن تخم بلدرچین های ماده نمی شود این حرف چقدر صحت دارد؟ بر فرض نطفه دار شدن تخم ها آیا وجود چند روزه تخم ها در مغازه ها جهت فروش سبب رشد نطفه و در نتیجه باعث عدم رضایت مشتری و خدای نکرده حرام شدن مال نمی شود؟ آیا نطفه دار شدن تخم ها بعد از شکستن تخم بلدرچین نیز قابل رویت است؟ خدا حفظتون کنه که برای پاسخگویی وقت می گذارید شرمنده ام بابت سوالات متداول.

  1. سلام
   وجود ۱ نر در کنار ۴۱ ماده ؟ خوب مشخصا ۱ نر قادر به بارور کردن ۴۱ ماده نخواهد بود ! میتونه رو ۴ تا حداکثر ۱۰ ماده جفتگیری انجام بده که حاوی اسپرم فعال باشه ، رو بقیه اثری نمیکنه و یا نطفه ضعیف میشه یا اصلا نطفه ای تشکیل نمیشه . نطفه ی ضعیف هم یا ناقص میشه یا نمیتونه از تخم خارج بشه
   خیر ، باید نطفه ها در دما و رطوبتی مشخصی همراه با چرخشی مناسب قرار بگیرن تا رشد کنن ، اگه همینجوری نگهداری بشه از بین خواهد رفت
   محیط نگهداری باید دمایی در حدود ۱۶ درجه سانتیگرارد ، با رطوبت بالای ۴۰ درجه باشه وگرنه تخم ها خراب میشن ، برای ۶ تا ۷ روز هم میشه نگه داشت . اما این کار تضمینی برای سالم موندن نطفه نداره، چون نیاز به تجربه دار. هر چه سریعتر جوجه کشی بشه بهتره
   ممکنه نطفه ی بسیار کوچکی معلوم بشه ولی بعد از روز ۳ تا ۵ جوجه کشی رگه ها کامل مشخص میشن
   موفق باشید

 213. با سلام و عرض ادب و احترام و با سپاس از پاسخگویی حضرتعالی، سوالی دارم بنده ۴۲ تا بلدرچین دارم که ۴۱ تاش ماده و یکیش نر است قصدم خرید بلدرچین های ماده بود خواستم بدانم این تعداد بلدرچین ماده برای جنس نر متعادل است یا خیر؟ و اینکه به دلیل کمبود آب پمپ آب در ساعاتی که آب نیست بی وقفه روشن است آیا این حجم از سروصدای پمپ به بلدرچین استرس وارد می کند؟

  1. اگر می خواهید پرنده ها تخم نطفه دار تولید کنند که برای جوجه کشی از ان استفاده کنید.
   باید به ازای هر ۴ بلدرچین ماده یک بلدرچین نر وجود داشته باشه
   اما اگر می خواهید تخم خوراکی و مصرفی بلدرچین تولید کنید نیازی به بلدرچین نر نیست. بلدرچین های ماده بدون حضور پرنده نر هم می توانند تخم گذاری کنند اما تخم ها بدون نطفه خواهند بود.
   سر و صدای زیاد باعث وارد امدن استرس به بلدرچین ها میشه که در میزان تخم گذاری اونها تاثیر خواهد گذاشت.

 214. سلام خسته نباشید اگه بخوایم صد تا بلدرچین را در یک محیط سر پوشیده پرورش بدیم ایا قفس حتما نیاز هست یا نه

  1. بله
   قفس راندمان کار رو بالا میبره و امکان پرورش بدون دردسر و بهداشتی رو فراهم میکنه

 215. سلام
  خسته نباشید میخواستم بدونم چطوری جوجه کشی طبیعی انجام میشه

  1. پرنده مادر پس از تخم گذاری بر روی تخم ها می خوابد که باید حتما براش لانه بسازید و لانه رو در یک مکان گرم و تاریک و خلوت قرار بدید.

  1. شاید دچار بیماری قارچی و پوستی شدند با مشورت دامپزشک اقدام به درمان کنید
   شاید هم بلدرچین ها وارد دوره پر ریزی یا تولک شده اند.

 216. سلام من دو تا از بلدرچین ها زیر شکم شون پر ندارن آیا مریضن یا پر ریزی دارن لطفا جواب بدین

  1. سلام
   نشانه های دیگه هم باید بررسی بشن
   اینجا اشتهاشون چطوره ، پر ریزی در دیگر نقاط هم دارن ، تخم گذاری دارن یا خیر ، فضلشون چه شکلی هست
   نشانه های سرماخوردی دارن یا خیر ، اون قسمت قرمز شده یا خیر

 217. سلام خسته نباشین برای چهار تا بلدرچین روزی چند گرم غذا بدهم وغیر غذای مخصوص شما چه چیز هایی را پیشنهاد میکنید که بدهم خیلی ممنون

  1. هر بلدرچین روزانه بین ۲۰ الی ۳۰ گرم دان مصرف میکنه می توانید از دان مخصوص بلدرچین استفاده کنید.

 218. سلام خسته نباشین برای چهار تا بلدرچین روزی چند گرم غذا بدهم وغیر غذای مخصوص شما چه چیز هایی را پیشنهاد میکنید که بدهم خیلی ممنون

  1. هر بلدرچین روزانه ۲۰ گرم دان می خورد می توانید از دان مخصوص مرغ نیز استفاده کنید.

 219. سلام میخواهم ۵۰ تا تخم نطفه دار بلدرچین بگیرم از ۵۰ تا ممکنه چند تا نر باشه و چند تا ماده در بیاد از کجا بگیرم که هم سالم باشند و هم به تعداد محدود بفروشند ممنون میشم راهنماییم کنید

 220. سلام من چهار تا بلدرچین دارم .باید هر شب جاشون روشن باشه یا نه و از چه لامپی باید استفاده کنم وروزی چقدر غذا بهشون بدم متشکرم.

  1. می توانید شب ها لامپ رو خاموش کند مثلا از ۱۲ شب تا ۸ صبح
   برای تغذیه بلدرچین ها باید دانه های مخصوص مرغ استفاده کنید که فروشگاه های عرضه مواد غذایی ماکیان وجود داره

 221. با سلام و عرض ادب و احترام، بسیار سپاسگزارم از پاسخگوییتان سوالی دارم قیمت جدید تخم بلدرچین را از کجا به صورت دوره ای می توانیم پیدا کنیم؟ آسان ترین راه برای یافتن قیمت جدید کدام است؟

  1. سلام
   باید با یک پرورش دهنده در ارتباط باشید وگرنه در داخل کشور همچین سازوکاری وجود نداره که یک جای مناسب برای عرضه ی این نوع تخم وجود داشته باشه
   در داخل دیوار دنبال پرورش دهندگان باشید مناسبتره

 222. سلام من چهار تا بلدرچین دارم از کجا باید بفهمم نر هستن یا ماده و اینکه فقط یکی از بلدرچین ها تخم میزاره چیکار کنم بقیه هم تخم بزارم و سوم یکی از بلدرچین ها از بقیه بلدرچین ها خیلی میترسه باید چیکار کنم

  1. سلام
   سوالاتی که کردید کلی هستن و نمیشه در دو خط جواب داد
   جنسیت بلدرچین با استفاده از کولاک اونها قابل تشخیص هست ، به پست زیر مراجعه کنید :
   تشخیص جنسیبت بلدرچین
   تخم گذاری باید ماده باشن ! و همینطور باید سن تخم گذاری برسه
   اینکه میترسه ممکنه به دلیل سن پایینتر و یا جسه ی کوچکترش باشه ، ممکنه بقیه نر باشن و سنشون بالا باشه

 223. با سلام خسته نباشید
  من میخوام ۳ تا جوجه ی بلدرچین بخرم . بهتر است ۲ تا نر و ۱ ماده بخرم یا ۲ تا ماده و ۱ نر بخرم ؟

  باتشکر

 224. باسلام و خسته نباشید به کارشناس سایت
  من چندتا بلدرچین کنار جوجه مرغ های ۳ ۴ ماهه دارم و هر چند وقت جوجه مرغ ها میپرن و میرن پین بلدرچین ها. آیا مشکلی برای بلدرچین ها به وجود میاد؟
  و پشت یکی از بلدرچین ها زخم شده به بزرگی یک سکه آیا بیمار هس؟ لطفا راهنمایی کنید
  ممنون از سایت خوبتون

 225. سلام من یه خانوم خانه دارم و یه کبک سه ماهه اوردم خونه اونم تویه خونه تو سبد فقط بخاطر صداش خوشم میاد حداقل تا یک سال یا شیش ماه نگهمیدارم از بوی بدش ک گفتین هیچ راهیی نداره ولی این دیوونه چرا شبا نمیذاره قفسشو بپوشونم یکم سرد شده شبا همچین خودشو میزنه ب سبد
  و یچیز دیگه جوجه است صداشم قشنگه با اینکه تمیز کاری زیاد میخاد خیلی دوسش دارم وقتی تنها بمونه سرصدا میکنه🥰

  1. به تاریکی عادت نداره پرنده
   برای اینکه قفسش رو تمیز کنید
   می توانید پرنده رو موقتا در داخل کارتون و یا جعبه قرار بدید.
   برای رفع بوی بد می توانید یک فن تهویه در محل نگهداری پرنده قرار بدید

   1. باسلام من دوتا بلدرچین یکی نر و یکی ماده قفس ۶۵سانتی دارم ایا قفس واسشون کوچیک نیست یه سوال دیگه هم دارم غذا چی بهشون چی بدم از چند روزگی تخم میزارن با تشکر ممنون میشم که جوابمو بدید

    1. بهتر که قفسشون ۱*۱*۱ باشه تا تحرک کافی داشته باشند
     از ۵۰ روزگی تخم می زارن
     باید براشون لانه بسازید غذای کافی بدید و اتاقشون گرم باشه
     برای تغذیه هخم می تونید از دانه ، برنج و سویا و ذرت و …
     سبزی و نان خشک و پودر پوسته تخم مرغ
     اگر میخواهید بهتر رشد کنند براشون جیره مخصوص مرغ رو بخرید

 226. سلام امروز ۱۰ تا بلدرچین خریدم فروشنده میگفت سالم اند ولی از کجا باید بپرسم که سالم اند بعد اینکه میگفت تازه تخم گذار شدن و اینکه تخم هایی که میزارن رو میشه خورد یک وقت تخم ها بیماری نداشته باشن و اینکه چی بهشون بدم زود تر تخم بزارند

  1. برای جلوگیری از بیمار شدن بلدرچین ها حتما باید واکسن های لازم رو بزنید.
   تغذیه رو بیشتر کنید و از کلسیم و پروتئین بیشتری استفاده کنید.
   در اب پرنده ها مولتی ویتامین بریزید.

 227. با سلام
  من ۷۰ بلدرچین ماده خریدم و به گفته فروشنده همه ماده هستن و تخمگذار. اول اینه میخواستم بدونم از کجا میشه فهمید که حرفش درسته یا نه.
  دوم اینکه محل نگهداریشون در کنار ۱۵۰ تا جوجه مرغ خانگی تقریبا ۳ ماهه هس یه دیوار بینشونه ولی کوچیکه و محیطشون یکیه.آیا عیبی داره و صدای جوجه ها تاثیری داره بر تخم گذاریشون.
  سوم همین موادی که در مقاله گفتین برنج و گندم و… اینا مخلوط کنیم کافیه براشون یا نه .
  چهارم حتما باید جاشون کاه ریخت ؟
  ممنون ازتون

  1. مشکلی نیست
   اما حتما از فن برای تهویه هوا استفاده کنید
   برای اینکه کف پای جوجه ها زخم نشود باید از کاه یا پوشال نرم استفاه کنید.
   پودر چوب هم می شه

 228. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناس محترم، سؤالی داشتم از آنجایی که قصد دارم با فروش تخم بلدرچین هزینه کلاسم را در بیاورم آیا برای خرید بلدرچین ماده حتماً جنس نر هم باید خرید نمایم؟ قصدم خرید ۵۰ تا بلدرچین است چه کنم که تعدادشان از این حد بیشتر نشود یک مرغداری کوچک دارم که تقریباً شبیه قفس است، سؤال دیگرم این است که چه نوع غذای خانگی برای بلدرچین تهیه کنم برایشان بیشتر است من دستم خالیه مرغامون ظاهراً هر نوع غذای خانگی می خورند به بلدرچین چه نوع غذای خانگی دهیم بهتر است؟

  1. سلام حسین جان
   اگر می خواهید تخم نطفه دار تولید کنند، می توانید بلدرچین نر هم در کنار بلدرچین های ماده قرار بدید
   ولی اگر می خواهید تخم خوراکی بلدرچین تولید کنید نیازی به بلدرچین نر نیست.
   می توانید بلدرچین ها را با استفاده از دانه هایی مانند کتان، جو ، گندم، برنج خام، ذرت، سویا و ترکیب همه اینا به صورت پودر شده تغذیه کنید.
   حتما کلسیم و پروتئین کافی در غذاشون باشه و کمترین میزان چربی رو داشته باشه
   بنابراین از ته مانده های غذایی خودتون به خصوص غذاهایی که چرب هستند استفاده نکنید. در صورت استفاده هم اینقدر بشویید تا چربی ان گرفته شود

 229. من تو حیاط سگ دارم،و خونه ویلایی است.کجا باید بلدرچینها را قرار بدهم تا نترسند؟

  1. وجود سگ برای بلدرچین ها همیشه استرس زا خواهد، شما باید آنها را جایی پرورش بدهید که سگ را نبینند و صدای ان را به کمترین میزان ممکن بشنوند.

  1. سلام
   واکسن چیه بلدرچین ؟ برای هر موردی واکسن مختلفی دارن
   بهتره با یک دامپزشک مشورت کنید و واکسن ها رو از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید

 230. سلام من میخوام چند عدد بلدرچین خریداری کنم وکجا باید واکسن هاشونو بزنم

 231. با سلام
  اگه بخوام ۳تا جوجه بلدرچین(یکی نر و دو تا ماده)در یک فضای حدودا ۱.۵ متری بزرگ کنم باید جوجه نر رو از بقیه جدا کنم یا نه؟

  درضمن درباره فضایی هم که گفتم بفرمایید که کافیست یا خیر

  1. سلام
   خیر نیازی به جدا کردن نیست
   فضا هم ۱.۵ مترمربع مناسب هست

 232. سلام من دوتا بلدرچین ماده خریدم روزی دو تا تخم میکنند اگر دوتا نر بگیرم یک جفت یک جفت جدا کنم جوجه میکنن

  1. سلام
   یدونه نر هم بگیرید کافیه !
   بله تخم نطفه دار میدن بهتون ولی اینکه جوجه بشن یا نه بستگی به شرایط نگهداری کرچ شدن و … داره

 233. سلامیه دونه بلدرچین ماده دارم که دو روزه غذا نمیخوره کز کرده فضلش هم سفید شده، تا فردا که ببرم دامپزشکی نمیمیره؟ خیلی نگرانم