پرورش بلدرچین در خانه کاملا ساده و کاربردی

103

نحوه پرورش بلدرچین در خانه

آموزش راهکار های پرورش بلدرچین در خانه ، بلدرچین پرنده ای با خوی وحشی و قدرت تولید مثل و رشد بالاست به طوریکه در عرض ۴۵ روز بالغ می شوند و شروع به تخم گذاری می نمایند در حالی که یک مرغ برای تخم گذاری به شش ماه زمان نیاز دارد. بلدرچین ها در گونه های مختلفی وجود دارند ولی بیشترین گونه ای که در ایران پرورش می یابند، گونه معمولی و ژاپنی می باشد. زیرا این گونه ها به راحتی پرورش می یابند و از میزان رشد و تولید مثل بالایی نسبت به سایر پرندگان برخوردار است. از همه مهم تر اینکه در برابر بیماری ها، سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس می خواهیم به صورت خلاصه وار و کامل شما را برای شروع یک کسب و کار تازه در منزل اشنا سازیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

آیا می توان بلدرچین ها را در منزل پرورش داد؟

مساله اینجاست که آیا می توان در خانه بلدرچین پرورش داد. این سوال اولین و مهم ترین سوال هر کسی است که می خواهد پرورش بلدرچین را شروع نماید. جواب این سوال خوشبختانه مثبت است ولی این کار را تحت شرایطی می توان انجام داد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

برای پرورش بلدرچین در خانه ، اولین شرط مهم داشتن مکان است، این مکان می تواند در زیر زمین، حیاط پشتی، پشت بام و خود حیاط منزل باشد. شما می توانید برای بلدرچین ها قفس دست ساز درست کنید و آنها را برای جفت گیری و تخم گذاری درون قفس بلدرچین قرار دهید، درست مانند کبوتر. فقط باید به این نکته توجه نمایید که در صورت گرم شدن یا سرد شدن زیاد هوا باید آنها را به مکانی سر پوشیده و دارای بخاری یا کولر منتقل کنید چون امکان سرماخوردگی و گرمازدگی  و در نتیجه تلفات وجود دارد.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، بوی ناشی از فضولات بلدرچین میباشد. مخصوصا اگر تعداد زیادی بلدرچین به روش سنتی پرورش دهید بوی بسیار نامطبوعی از فضولات آنها ایجاد خواهد شد. این مسئله میتواند شکایت و نارضایتی همسایه ها را به دنبال داشته باشد. بنابراین مکانی که برای پرورش بلدرچین در نظر میگیرید باید فاصله کافی با ساختمان های اطراف داشته باشد. اصولا پرورش بلدرچین در مناطق روستایی امکان پذیر است.

چه زمانی برای پرورش بلدرچین در خانه اقدام کنیم؟

بهترین زمان برای خرید بلدرچین های بالغ فصل بهار است چون بلدرچین ها در فصل بهار و تابستان تخم گذاری می کنند. ولی اگر می خواهید جوجه بلدرچین خریداری نمایید، بهتر است آنها را در اسفند ماه خریداری نمایید تا زمان رسیدن بهار کاملا بالغ شده و شروع به جفت گیری و تخم گذاری نمایند.

هم چنین می توانید با خرید تعدادی تخم نطفه دار و ساخت یا اجاره یک دستگاه جوجه کشی، خودتان مستقیما از آنها جوجه کشی کنید، دوره جوجه کشی بلدرچین ها ۱۷ روز می باشد و ۴۵ روز طول می کشد تا کاملا بالغ شده و شروع به تخم گذاری نمایند، بنابراین بهترین زمان برای خرید تخم نطفه دار و خرید دستگاه جوجه کشی اسفند ماه می باشد.

پرورش بلدرچین در خانه
پرورش بلدرچین در خانه

مکان پرورش بلدرچین چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر قصد پرورش بلدرچین در پشت بام و یا حیاط خانه را دارید، باید برای آنها قفس تهیه نمایید چون بلدرچین ها قادر به پرواز و فرار هستند. هم چنین در قفس آنها باید دانخوری و آبخوری وجود داشته باشد. شب ها برای اینکه خواب راحتی داشته باشند می توانید بر روی قفس انها پرده بکشید. لطفا توجه فرمایید که بلدرچین ها پرندگانی حساس هستند و با صدا های دلخراش و ترسناک دچار استرس شده و سرعت رشد و تخم گذاری آنها را کاهش خواهد داد.

اگر در نزدیکی محل شما صدای سگ شب ها زیاد است و یا اینکه خانه تان نزدیک خیابان است و صدای ناهنجار بوق ماشین ها دائما به گوش می رسد. بهتر است آنها را در مکانی سر بسته مانند زیر زمین خانه یا انباری بلا استفاده پرورش دهید چون با این کار از میزان صدا کاسته خواهد شد و در برابر سرما و گرما نیز تا حد زیادی محفوظ خواهند ماند.

فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین

بلدرچین ها پرندگانی ریز جثه هستند و فضای کمی اشغال میکنند. بعنوان مثال برای پرورش ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین به شیوه سنتی یک سالن به متراژ ۲۵ متری کفایت میکند. یکی دیگر از روش های نگهداری بلدرچین استفاده از قفس می باشد. در یک قفس بلدرچین ۵ طبقه یک طرفه میتوان ۱۶۵ قطعه بلدرچین بالغ پرورش داد. در زمان پرورش بلدرچین در خانه به شکل سنتی معمولا به ازای هر ۲۰ بلدرچین یک آبخوری و یک دانخوری قرار داده می شود. هم چنین برای جلوگیری از انواع بیماری ها بهتر است فضولات بلدرچین ها را هر دو الی سه روز تمیز کنید، مرتبا آب و غذای تازه در اختیار آنها قرار دهید و دانخوری و آبخوری آنها را روزانه بشورید.

دمای مناسب برای محیط زندگی بلدرچین ها بین ۲۲ الی ۲۶ درجه می باشد، برای جلوگیری از بیماری ها بهتر است این دما رعایت شود. هم چنین جوجه بلدرچین ها تا یک هفته پس از تولد باید در دمای ۳۷ درجه و نور ۲۴ ساعته قرار گیرد، بهتر است بدین منظور از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید و آنها را تا سن دو هفتگی در یک مکان جداگانه قرار دهید چون تغذیه، دما و نورسانی آنها با بلدرچین های بالغ متفاوت است

هنگام پرورش بلدرچین در خانه برای راحتی بلدرچین ها و کمک به آرامش آنها بهتر است مقداری یونجه یا کاه در کف قفس بریزید تا هنگام تخم گذاری، خستگی و یا نیاز به خواب بر روی آن بخوابند.

بیماری بلدرچین ها

در صورتی که قصد دارید جوجه بلدرچین خریداری نمایند بهتر است از افراد مطمئن خریداری نمایید تا جوجه هایی سالم تحویل شما دهد. یک جوجه سالم دائما در حال جست و خیزکردن، نوک زدن، خوردن و آشامیدن می باشد در صورتی که جوجه شما در گوشه ای آرام نشسته است باید بدانید که جوجه بلدرچین شما یا سردش است یا اینکه بیمار شده است.

انواع بیماری های بلدرچین ها عبارتند از:

-بیماری مارک: این بیماری عصبی می باشد و باعث فلج شدن گردن و بال ها و پا می شود که واکسن آن در سن ۲۰ روزگی از ناحیه گردن به آنها تزریق می شود

-بیماری نیوکاسل: این بیماری موجب آبریزش بینی، نفس نفس زدن، تنفس با منقار باز، بی اشتهایی و … می شود، واکسن این بیماری همزمان با واکسن مارک به صورت قطره چشمی انجام می شود و پس از آن با فاصله زمانی سه ماهه به صورت اسپری در چشم پرنده پاشیده می شود.

-بیماری آنفولانزا: این بیماری مجاری تنفسی پرنده را درگیر می کند و در برخی موارد شدید بینی پرنده پر از مواد پنیری می شود، آبریزش از چشم ها و کبودی سر و صورت از دیگر علایم این بیماری می باشد.

– آبله: از علایم این بیماری بروز تاول هایی بر روی پلک، تاج و سایر نقاط بدون پر پرنده می باشد. ورم پرده چشم، تجمع مواد پنیری در پلک چشم از دیگر علایم بیماری می باشد. واکسن این بیماری در سن ۶ الی ۸ هفتگی مصرف می شود.

سایر بیماری هایی که ممکن است هنگام پرورش بلدرچین در خانه پرنده را درگیر خود نماید شامل: کوکسیدیوز، کانیبالیسم، سالمونا، برونشیت و … می باشد.

تغذیه بلدرچین ها

تغذیه جوجه بلدرچین ها به خصوص بلدرچین های یک هفته ای متفاوت با بلدرچین های بالغ می باشد. معمولا برای بلدرچین های تازه متولد شده نوعی غذای آماده به نام استارتر وجود دارد که برای جوجه بلدرچین ها بسیار مفید می باشد. برای بلدرچین های بالغ نیز انواع پلت ها وکنسانتره آماده وجود دارد.

در صورتی که خودتان قصد تهیه غذای بلدرچین ها را دارید باید یک جیره غذایی کامل برای آنها در نظر بگیرید تا انواع ویتامین ها و مواد معدنی را دارا باشد و هم چنین مقدار پروتئین بیشتری داشته باشد. در مورد بلدرچین های تخم گذار باید توجه کنید که در جیره غذایی آنها مقدار زیادی کلسیم و پروتئین وجود داشته باشد، چون به دلیل تخم گذاری بدشان به کلسیم بیشتری احتیاج پیدا می کند.

باید روزانه سه مرتبه بلدرچین ها را تغذیه کنید و هر بار به اندازه ۱۰ گرم دان برای هر پرنده در نظر بگیرید. یعنی هر بلدرچین روزانه ۳۰ گرم دان مصرف می کند.

نکات مهم در پرورش بلدرچین در خانه

هنگام پرورش بلدرچین در خانه باید به نکات زیر توجه فرمایید.

۱- شما باید زمان کافی برای پرورش بلدرچین در خانه داشته باشید، چون روزانه سه مرتبه باید به آنها آب و غذا بدهید و محیط زندگی آنها را مداما چک کنید.

۲- باید به این پرنده علاقه داشته باشید تا بتوانید با عشق و علاقه آنها را پرورش دهید در صورتی که هدف شما فقط درآمد زایی باشد بهتر است، این گزینه را انتخاب نکنید.

۳- داشتن مکان کافی اولین شرط در پرورش بلدرچین می باشد، باید ابتدا به فکر مکان باشید سپس جوجه ها و سایر تجهیزات را بخرید.

۴- به ازای هر پنج بلدرچین ماده باید یک بلدرچین نر را جهت بارور نمودن تخم ها در میان آنها قرار دهید. توجه نمایید که قرار دادن بیش از یک بلدرچین نر در یک قفس، باعث به وجود آمدن جنگ در میان بلدرچین های نر می شود.

در این مقاله به صورت خلاصه وار نحوه پرورش بلدرچین در خانه به شما آموزش داده شد، در صورت وجود هر گونه سوال از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
103 نظرات
 1. پوریا می گوید

  سلام واکسن بلدر چین رو کجا باید خریداری کنیم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   واکسن چیه بلدرچین ؟ برای هر موردی واکسن مختلفی دارن
   بهتره با یک دامپزشک مشورت کنید و واکسن ها رو از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید

 2. پوریا می گوید

  سلام من میخوام چند عدد بلدرچین خریداری کنم وکجا باید واکسن هاشونو بزنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از داروخانه دامپزشکی میتونید تهیه کنید

 3. علی می گوید

  حتما جدا کنین از لحاظ شرعی مشکل داره

 4. کیارش می گوید

  با سلام
  اگه بخوام ۳تا جوجه بلدرچین(یکی نر و دو تا ماده)در یک فضای حدودا ۱.۵ متری بزرگ کنم باید جوجه نر رو از بقیه جدا کنم یا نه؟

  درضمن درباره فضایی هم که گفتم بفرمایید که کافیست یا خیر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر نیازی به جدا کردن نیست
   فضا هم ۱.۵ مترمربع مناسب هست

 5. محمد می گوید

  سلام من دوتا بلدرچین ماده خریدم روزی دو تا تخم میکنند اگر دوتا نر بگیرم یک جفت یک جفت جدا کنم جوجه میکنن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یدونه نر هم بگیرید کافیه !
   بله تخم نطفه دار میدن بهتون ولی اینکه جوجه بشن یا نه بستگی به شرایط نگهداری کرچ شدن و … داره

 6. محمد می گوید

  سلامیه دونه بلدرچین ماده دارم که دو روزه غذا نمیخوره کز کرده فضلش هم سفید شده، تا فردا که ببرم دامپزشکی نمیمیره؟ خیلی نگرانم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نشانه هایی که گفتید در بیشتر بیماری ها دیده میشه
   دامپزشک باید تشخیص بده مشکلش چیه
   نه نگران نباشید ببرید درس میشه

 7. الهام می گوید

  سلام.من یه بلدرچین توی پارک پیدا کردم.دو هفته ای میشه.دو تا تخم همون دو روز اول گذاشت و تمام.نمیدونم چی بهش بدم بخوره.خورده برنج و بلغور گندم بهش دادم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به پست زیر مراجعه کنید توضیحات کامل داده شده :
   تغذیه بلدرچین

 8. علیرضا می گوید

  سلام یکجفت بلدرچین دارم توی زیر زمین کنار قفس مرغ وخروس ها ولی نه تخم میزارن نه جفت گیری می کنن زیر پاشون هم خاک اره هست لطفا جواب بدید یعنی صدای مرغ خروس ازیت میکنه از دون بلدرچین تخم گزار هم استفاده میکنم ممنون از سایت خوبتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سن پرنده ها چقدره ؟ محیط تهویه ی خوبی داره ؟ مطمئن هستید که جفت هستن ؟! هر دو نر نیستن احیانا ؟!

 9. مهدی می گوید

  سلام بر دوستان و مدیر سایت بلدرچین نر من آنقدر به سر بلدرچین ماده زده که کاملا از سرش خون میامد در حالی که چشمهایش را نمیتواند باز کند اصلا نمیتواند راحت تکون بخورد و من آن را جدا کردم سرش کاملا خونیه قسمتی از بالش را هم زخمی کرده چکار کنم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   راهی جز جداکردن پرنده ها ندارید
   مطمئنید که بلدرچین کتک خورده ماده هست ؟ جسش خیلی کوچیکه ؟

 10. مهدی می گوید

  سلام بلدرچین نر من چند بار با یکی از ماده ها جفت گیری کرده اما هیچ تخمی نگزاشته چرا؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم گذاری در بلدرچین نیاز به گذر از سن مشخصی داره
   اگه سنشون به حد نرسیده باشه تخم نمیزارن

 11. معین می گوید

  باسلان من ۹ تا بادرچین ماده دارم
  فقط یک بادرچین تخم می گذا رد
  روزی یکی
  چهار روز بعد
  دیگر تخم نگداشتند
  میخواستم دلیل آن بپرسم
  خیلی نگرانم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطمئنید که همه ماده هستن ؟!
   تغذیشون چیه ؟

 12. یحیی می گوید

  سلام من ۵تا بلدر چین دارم کوچک یکی از آنها می لرزد و غذا نمیخوره با او چه کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بیشتر بررسی کنید ، محیط نگهداری و دمای اون بخصوص شب رو افزایش بدید ، از غذاهای پلت مخصوص استفاده کنید
   فضله ی پرنده رو هم مورد بررسی قرار بدید

 13. علی می گوید

  سلام من ۶ تا بلدرچین دارم ۳تانر ۳تاماده ولی تخم نمیزاره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم گذاری به تغذیه و سن پرنده بستگی داره و تا زمانیش نرسه شروع به تخم گذاری نخواهند کرد

 14. Wolf می گوید

  سلام من ۳تا بلدرچین ۲۰روزه دارم احتمالا ماده هستن سه تاشون میشه بگین بزرگ شدن یک دونه بلدرچین هرروز چند تا تخم میزارن 😕😕

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسته به شرایط نگهداری در خانه فرق میکنه
   در فاز صنعتی هر بلدرچین هفته ای ۵ تا تخم میزاره

 15. محمد عنابستانی می گوید

  یعنی خاک اره ریختن ، کاه و یونجه ریختن و زیر و رو کردن مداوم خاک، تاثیری در کم شدن بوی بدشون نداره ؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   تاثیر اونچنانی نخواهد داشت ، درسته موادی که گفتید جذب میکنه اما حجم فضله زیاده و برای مفید بودن روزانه دو سه بار باید به صورت مکرر تغییرات انجام بشه تا نتیجه بده

 16. محمد عنابستانی می گوید

  سلام و عرض ادب
  من حدود ۲۰ عدد بلدرچین ماده دارم که توی باغچه حیاط توری کشیدم و ازشون نگهداری میکنم و روزانه حداقل ۱۵ تا تخم بهم میدن

  سوال من اینه که چه کارهایی انجام بدم تا بوی بدشون کمتر بشه ؟
  ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   متاسفانه برای از بین بردن بو راهکاری وجود نداره
   این مشکل برای همه ی پرورش دهندگان بلدرچین وجود داره ، برای همین پیشنهاد میشه در مناطقی خارج از شهر از این پرنده نگهداری بشه

 17. جواد می گوید

  سلام من میخام یه ۵۰ تا بلدرچین بخرم ۳تا دان خوری ۳ تا ابخورب ا یه قفس چوبی با طول ۶۰سانتیمتر و عرض ۳۰ با ارتفاع ۱۵
  به نظرتون این قفسی که می خوام درست کنم برای ۵۰ تا بلدرچین مناسبه
  و راستی هزینه ۵۰تا بلدرچین چقدر میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر متر مربع برای ۴۰ بلدرچین مناسب هست
   چک کنید ببینید چنین شرایطی رو میتونید ایجاد کنید یا خیر (قفسی که درست کردید به نظر بسیار کوچیکه )
   هزینه ی بلدرچین هم متفاوته ، از پرورش دهنده بپرسید یا دیوار رو چک کنید

 18. امیررضا می گوید

  سلام
  من توی رشت زندگی میکنم .میشه توی حیاط هم پرورش داد؟
  رشت تابستان های تقریبا گرم و زمستون های سرد دارع

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه ، به شرطی که شرایط مد نظر رو فراهم کنید ، تا زمستان حتما باید از وسایل گرمایشی براشون استفاده کنید وگرنه تلف میشن
   همینطور در نظر داشته باشید که محل نگهداری بلدرچین ها بوی بسیار بدی ساطع میکنه ! از این نظر شرایط رو در نظر بگیرید

 19. سید علی موسوی عبداللهی می گوید

  درمکانی با ابعاد۵در۲ که در واقع حیاط خلوت حساب میشود چندتا بلدرچین گوشتی میتوانم پرورش بدهم و چقدر سرمایه نیاز دارد با تشکر لطفا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به طور کلی پیشنهاد میشه در هر مترمربع ۳۰ تا ۴۰ تا بلدرچین نگهداری بشه ، میشه بیشتر هم نگهداری کرد ولی در صورت افزایش فشردگی امکان بیماری و از بین رفتن پرندگان هم افزایش پیدا میکنه
   البته اگه بخواید داخل قفس های مخصوص بلدرچین نگهداری کنید میتونید مقدار بسیار بیشتری هم نگهداری کنید (بیشتر بلدرچین تخم گذار داخل قفس نگهداری میشه)
   متاسفانه میزان سرمایه با توجه به شرایط بازار قابل محاسبه نیست

 20. مایدع می گوید

  سلام بلدرچین نر ماده دارن توقفس ولی تخم نزاره الان دیگه ۵۰روزه شده یمی بهم گفت توقفس ماسه بریز

 21. فرزاد می گوید

  سلام . ممنون میشم راهنماییم کنید . سود پرورش بلدرچین برای کشتار تو سن ۵۰ روزگیش چقدر هست برای ۱۰۰۰ بلدرچین . بدون حساب کردن اجاره مکان و لوازم مورد نیاز . فقط خوراک و خرید جوجه و سودش چقدر میشه در عرض ۵۰ روز ❤🙏

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با توجه به نوسان قیمت خوراک ، این مورد قابل اندازه گیری نیست
   باید از پرورش دهنده ها میانگین هفتگی پرسیده بشه که اونم بعید هست پاسخگو باشن

 22. رضا می گوید

  سلام من ۲۰ تا جوجه بلدرچین ۳ روزه خریدم تو یه قفس داخل انباری گرم نگه داشتم یه چراغ ۱۰۰ وات هم بالاسرش روشن گذاشتم چراغ رو که خاموش میکنم میرن تو هم دیگه و یجا جمع میشن و همدیگرو له میکنن و برا همین چراغو ۲۴ ساعته روشن میزارم
  غذا هم دانه پلت خریدم خیس میکنم میدم میخورن دو تا آبخوری هم براشون گذاشتم وخیس نمیشن اصلا
  خیلی خوب غذا میخورن و ظاهرا سرحالن و پر جنب و جوش ولی سه تا مرده تو دو روز اول نگرانم کرده کار دیگه ای هست براشون انجام بدم؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید به صورت کامل دلیل مرگ اون سه تا مشخص بشه
   ابخوری ها و دانخوری ها ضدعفونی بشه به صورت مداوم (با آب خالی هم ضدعفونی بشه کافیه ، از مواد دارای الکل به هیچ وجه استفاده نشه)
   حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا مشکل بزرگی بوجود نیومده
   درسته که شما تمام موارد لازم رو انجام میدید ، اما رفت و امد بدون رعایت بهداشت هم میتونه برای پرنده ها مضر باشه
   حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 23. امیرحسین می گوید

  ببخشید بلدرچین من یک برگ درخت فلفل زینتی خورده
  مشکلی نداره؟
  خواهش میکنم زود جواب بدید خیلی نگرانم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست
   فضله پرنده رو مورد بررسی قرار بدید

 24. jamshid می گوید

  سلام من ورزش کارم و مبخوام بدونم چند تا بلدرچین بخرم تا روزانه ۱۰تا تخم رو بهم بدن
  واینکه اصلا ارزش نگداری رو برای این کار دارن یا خیر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر دوست عزیز ، ارزش نگهداری برای این کار رو ندارن چراکه اول جای مخصوصی میخوان داخل خونه یا نزدیک خونه هم نگهدارید بوی بسیار بدی داره بستر نگهداریشون
   از سویی دیگه هزینه های دان ، نگهداری ، واکسیناسیون و … هم دارن که به صرفه نیست
   از بیرون تخم اماده بخرید بهتره

  2. بدون نام می گوید

   سلام من دو تا بلدرچین دارم یکیش،خیلیی پر جنب و جوشه و غذاش رو کامل میخوره ولی اون یکی هیچی نمیخوره با قطره چکان هم میدم فقط اب میخوره خیلی نگرانم براش،ولی وقتی تو حیاط میگردن اونی که هیچی نمیخوره و تو قفس همیشه یه گوشه اس از اون یکی سریع تر فرار میکنه (وقتی می خوام برگردونمشون تو سبد)

   1. ادمین می گوید

    سلام
    رفتار پرنده ها به صورت دقیق قابل تشخیص نیست ، فضله پرنده رو بررسی کنید ببینید ایا اسهال هست یا نه ، اگه اسهال بود یه تکه کوچیک سیر بهش بدید
    محیط نگهداری رو با آب تمیز ضدعفونی کنید (الکل نزنید ها ! با اب ضدعفونی کنید )
    تغذیه رو هم بهبود بدید و از غذای پودری براشون استفاده کنید تا یکم جون بگیرن
    غذای پودری هم در محل فروش پرندگان و یا مرغداری ها قابل تهیه هست

 25. امیرحسین می گوید

  سلام من یه بلدرچین دارم ۱۰ روزه گرفتم ولی تخم نمی یاره چی کار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عزیز جان ماشین تخم ریزی نگرفتید که ! بلدرچینه ! باید بررسی کنید شرایطش رو ببیند بالغ شده ، تغذیش به چه حالتی هست و …
   گل هم از بیرون بخری دو هفته طول میکشه تا از شک تغییر مکان دربیاد !

  2. امیر می گوید

   سلام

 26. ناشناس می گوید

  سلام من شش بلدرچین دارم یک نر وپنج ماده میخواستم بدونم اسم دون مخصوص انها چیست و میتوانیم بچه بلدرچین ها را داحل جعبه کفش قرار دهیم تا جون بگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به پست زیر مراجعه کنید ، به صورت کامل آموزش دادیم که برای بلدرچین در چه سنی چه غذایی مناسب هست
   تغذیه بلدرچین
   جعبه کفشی هم مشکلی نداره ولی ارتباطی با جون گرفتن پرنده هم نداره .

 27. مجتبی غفاری می گوید

  کارشناس محترم
  علت اینکه بلدرچین های تر درشب و مخصوصا حوالی سحرگاه زیاد بانک میکنند و باعث اذیت صاحب خانه و همسایه ها میشوند چیست ؟ ضمنا محل نگهدار ی آنها در قسمت سرپوشیده حیاط میباشد و جایشان کاملا تاریک است لطفا راهنمایی فرمائید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بالاخره پرنده هستن و این جور موارد عادی هست
   غذای مناسب بهشون برسونید و در اون ساعت هم غذای مناسب در دسترسشون باشه ، ببینید مشکل مجددا بوجود می آد یا خیر

 28. نادری می گوید

  با سلام ببخشید من دوتا بلدرچین نر و ماده خریدم میخواستم بپرسم به غیر از اون دان مخصوص خودشون چه چیزهایی باید بهشون داد مثلا سبزیجات :کاهو و یونجه و علوفه و …. یا مثلا برنج و این چیزها دادم نخوردن چیکار کنم چیزه بهتری هست که بدم ممنون میشم جواب بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای آگاهی از غذای مورد نیاز برای بلدرچین در سنین مختلف به لینک زیر مراجعه کنید کامل توضیح دادیم :

   تغذیه بلدرچین

 29. محمد می گوید

  ببخشید امکان نگهداری بلدرچین توی آپارتمان هست

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   امکان که مشخصا هست اما بوی بسیار بدی میده و ممکنه باعث ازار خودتون و همسایه ها بشه

 30. هادی می گوید

  من قصد دارم بلدرچین تخم گذار پرورش بدم آیا نیازی هست بلدرچین نر بخرم

  1. ایمان نظری می گوید

   اگه بخوای تخم نطفه دار تولید کنی برای جوجه کشی ، بله باید بخری

 31. erfan می گوید

  سلام خواهش می کنم به سوال من پاسخ بدید اگر بلدرچین ها روی تخم ننشینند باید چیکار بکنیم ؟ و آیا پرورش بلدرچین در خانه به سود آن می ارزد ؟ خواهشمندم پاسخ بدید باتشکر

  1. ایمان نظری می گوید

   پرورش بلدرچین در خانه نمی تواند سوددهی چندان بالایی داشته باشد ولی با اینی حال می تواند نیاز مبرم شما به گوشت و تخم را به صورت کامل رفع کند …

   در صورتی که بلدچین بر روی تخم ننشیند می توانید از دستگاه جوجه کشی برای تبدیل تخم ها به جوجه بهره گیری نمایید .

 32. بنده می گوید

  سلام عذر می خوام یه سوال داشتم از خدمت مدیر سایت . چه سبزی هایی برا بلدرچین خوبن بدیم بخورن . هم از جهت بیماری کانی بالیسم هم از جهت تغذیه . من دان مخصوص میدم بهشون . تعدادشون کمه . تا حالا برگ سبز کاهو و مخصوصا یونجه رو خوب می خورن . تا حالا مریض هم نشدن. درصد تخم گزاریشون هم زیاد تر شده.

  1. ایمان نظری می گوید

   سلام برای کسب اطلاعات کافی به لینک زیر مراجعه کنید

   https://chicken-device.ir/blog/%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%84%D8%AF%D8%B1%DA%86%DB%8C%D9%86/

  2. ... می گوید

   سلام
   من تازه چهارتا جوجه بلدرچین خریدم که فکر کنم دوروزشونه. یکیشون همش میره زیر بقیه نمیدونم چرا. ممنون میشم نگرانیم در این مورد رو رفع کنید. و اینکه خیلی می‌خوابن!!! یکی یا دوتاشون هم زیاد آب نمیخورن ولی دوتای دیگه میخورن. فکر کنم هنوز بلد نیستن. خیلی هم سر و صدا میکنن مدام جیک جیک میکنن. برای جاشون هم بالکن یا حیاط نداریم کنار پنجره توی یه جعبه که کَفِش پارچه انداختم گذاشتمشون. یه ظرف هم که یه طرفش بازه برای خاک بازیشون گذاشتم و دونه هاشون رو کف جعبه میریزم چون هنوز ظرف مناسب تهیه نکردم برای آب و دونه‌شون.
   برای غذاشون و جاشون ممنون میشم راهنماییم کنید و اینکه چطور سالم نگه دارمشون.
   🌷🌷🌷

   1. مدیر سایت می گوید

    سلام
    برخی از موارد طبیعی هست ولی جوجه ی بلدرچین جیره ی غذایی خاصی داره ، دونه دادن بهشون باعث میشه که بسیاری از ویتامین های لازم رو جذب نکنن
    لطفا از جیره ی جوجه یک روزه که به صورت پودری هست استفاده کنید

 33. محمد می گوید

  سلام من میخواستم در حیاط بلدرچين پرورش بدم در یک سالن حدود ۳ متر چقدر بلدرچين می‌توان پرورش داد

  1. ایمان نظری می گوید

   در ۳ متر مربع می توان ۱۰ تا ۱۲ بلدرچین نگهداری کرد .
   برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید

   https://chicken-device.ir/blog/%D8%AC%D9%88%D8%AC%D9%87-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D9%84%D8%AF%D8%B1%DA%86%DB%8C%D9%86-2/

 34. علیرضا می گوید

  سلام تو یه قفس جفت کن چندتا جوجه بلدرچین میشه نگه داشت؟

 35. مهدی می گوید

  سلام ببخشید من قصد دارم تو زیرزمین خونمون تو تعداد حدود ۱۰۰ عدد این پرنده رو پرورش بدم….چون نور آفتاب خاصیت میکروب کشی داره میخوام بدونم نبود نور آفتاب موجب بیماری این پرنده میشه؟ یا میشه از روشی بعنوان جایگزین استفاده کرد؟

 36. محمد مهدی محمدی می گوید

  ببخشید می خواستم بدونم به بلدرچین در روز چند وعده غذا بدهم

  1. عرفان می گوید

   روزی سه وعده

 37. لطیف می گوید

  با سلام در زیر زمینی به مساحت پانزده متر و قد دو متر چند بلدرچین میشود نگهداری کرد

 38. موسی می گوید

  سلام دریک قفس سه در سه متر در ارتفاع دو متر چقدر بلدرچین ماده میشه نگه داشت

 39. اشکان می گوید

  خوب است

 40. محمد مهدی می گوید

  سلام می تونم تو یه قفس با طول ۲۴۰و عرض ۸۰ و ارتفاع ۵۰ با بلدرچین فنج هم نگهدارم یا نمی تونم و رو بلدرچینا تاثیر می ذاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونید

 41. علی می گوید

  سلام تعدادی ماده بلدرچین دارم که تخم میزارن تازه نر اضافه کردم توشون چندروز طول میکشه تخما نطفه داربشن

 42. معین می گوید

  سلام خسته نباشید
  برای ضد عفونی کردن زیر بلدرچین ها می توان از مقداری کم آهک مخلوط شده با خاک استفاده کرد و برای ضد عفونی کردن آبخور و ظرف دان اول از وایتکس برای ضد عفونی بیشتر و بعد از آب استفاده کرد.

  1. مهدی می گوید

   سلام من سه بلدرچین دارم یکی نر دوتا ماده بلدرچین نر از یک ماده کوچکتره ایا جفت گیری میکنه در ضمن ماده بزرگه بیشتره وقتا نر رو میزنه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    بله ممکنه جفت گیری کنن

 43. عبدالحسین می گوید

  با سلام
  سوال ۱: چگونه بلدرچینهای نر از ماده را تشخیص دهیم ،در زمانی که جوجه هستند؟
  سوال ۲: از زمانی که جوجه خریداری میکنیم برای پرورش آیا باید نر و ماده ها را جدا کرد یا قاطی هم داخل قفس های طبقاتی ریخت و پرورش داد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در مقاله تشخیص جنسیت بلدرچین کاملا توضیح داده شده
   برای پرورش بلدرچین در قفس طبقاتی باید نر و ماده را از هم جدا کنید.
   در صورتی که نر و ماده را با هم قاطی کنید امکان جفت گیری بین آنها وجود خواهد داشت ، در این حالت باید از قفس با ارتفاع بلندتری استفاده کنید.

 44. ناشناس می گوید

  برای جوجه کشی بلدرچین باید دمادستگا
  چقدرباشد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۳۷.۵ درجه مناسب است.

 45. فاطمه حبیبی می گوید

  هزارمتر باغچه دارم میخوام بلدر چین پرورش بدم

 46. رضوانی می گوید

  با تشکر از متن خوبتون ، ما یک بلدرچین تر و یک ماده داریم ، جفت گیری دارند، تخم هم میگذارند ، ولی روی تخم ها نمیخوابند! آیا این تخم ها جوجه می شوند؟

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   طبیعی که اگر پرنده روی تخم ها نخوابه تبدیل به جوجه نخواهند شد.

 47. حسین می گوید

  سلام دوست عزیز من خونه دوطبقه دارم همراه با پارکینگ در پارکینگ ۱۲متر انباری دارم که میتونم یه هواکش کوچیک هم براش تهیه کنم برای تهویه هوا .سوالی که ازتون دارم اینه آیا مدفوع بلدرچین مانند مرغ بوی زیادی دارد ؟و دارای بوی شدید مثل مدفوع مرغ است؟که نگرانم که بوی بد مدفوع بلدرچین ها به داخل راه پله و وارد اتاق شوند.
  بنظر شما محوطه دوازده متری در پارکینگ با هواکش کوچیک جواب گوی تهویه بوی نامطبوع هست یا اینکه اصلا بوی خاصی نداردمثل مرغ؟ممنون میشم جواب بدید چون واقعا سردر قم هستم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله ، بلدرچین هم مانند هر پرنده دیگری اگر در یک محیط بسته باقی بمانند، بوی نامطبوعی از خود تولید خواهند کرد. بهتره اونها رو در حیاط یا بالای پشت بام پرورش دهید.

 48. محمد جواد می گوید

  سلام
  من سه تا بلدرچین داشتم که یکیشون نر و بقیه ماده بودن من در روز سه وعده غذا میدادم و اون ها تخم میگذاشتن ولی یک روز ‌‌‌دان خوریه جدیدی برا شون درست کردم که ۲۴ ساعت میتونن دون بخورن و غذا شون رو هم عوض کردم از اون روزی که این کارو انجام دادم دیگه تخم نمی گذارند
  میخواستم بدونم دلیل تخم نگذاشتنشون چیه
  ممنون

 49. ناشناس می گوید

  سلام میخاهم پرورش بلدرچین تخمگذار راه اندازی کنم در شمال کشور ایران سوال از چند عدد شروع کنم جا برای ۳۰۰۰ عدد را دارم چون از نهوع پر ورش چیزی نمیدانم میخاهم راهنمایی کنید از میزان درامد ماهانه و نهوع فروش تخم وگوشت تولیدی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتره از تعداد کمی مثلا ۱۰۰ عدد شروع کنید تا با راه و چاه پرورش بلدرچین، بیماری ها و نحوه تغذیه آنها اشنا شوید.
   برای فروش گوشت و تخم هم می توانید از سایت های رایگان درج اگهی استفاده کنید و هم به بازار های هفتگی شهر خودتون ببرید.

 50. محسن می گوید

  سلام خسته نباشید
  من حدود ۵۵بلدرچین در زیرزمین ۹/۵متری نگهداری میکنم.
  من هیچی از دارو و دوای حیوانات نمیدانم و سردر نمی اورم از انها.
  ولی از اون روزی میترسم که مریض شن یا یکی یکی بمیرن برای درمان این گونه بیماری ها چه نوع دارویی را پیشنهاد میکنید؟تا تهییه کنم.
  لطفا صحبتتان را در ۱ یا۲ جمله خلاصه نکنید میخوام کاملا متوجه شم.

  1. ناشناس می گوید

   شما می توانید محلول آب و بتادین را به محوطه لانه با آب پاش اسپری کنید

 51. محمد می گوید

  سلام واسه پرورش بلدرچین تخمی چقدر باید هزینه کرد روی پشت بوم

 52. ناشناس می گوید

  بلدرچین هایی که تخم نمی کنند را قربانی کنیم یا نه

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   بهتره در مورد تغذیه و دما و نور محیط دقت ببیشتری کنید تا همه بلدرچین ها تخم بگذارند.

 53. ساعدی می گوید

  سلام عالی بود

 54. علی می گوید

  ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

 55. حسن می گوید

  جوجه کشی از بلدرچین تو دستگاه بهتر یا به صورت طبیعی؟

  1. مدیر سایت می گوید

   این کاملا بستگی به ظرفیت و تعداد و هدف شما داره.
   اگه میخواهید در تعداد بالا جوجه کشی کنید طبیعتا بهترین گزینه استفاده از محصولات جوجه کشی هستش.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.