حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی : یکی از سوالات که خیلی پرسیده میشه اینه که چطور میشه جنسیت بلدرچین ژاپنی رو از روی ظاهر و مشخصاتش فهمید؟

تو این نوشته به زبان خودمونی سعی می کنیم از روی عکس ها و توضیحات به طور کامل این مطلب رو برای علاقه مندان روشن کنیم.

ببینید به طور کلی در بلدرچین ژاپنی دو زمان مهم وجود داره که میشه جنسیت بلدرچین خودش رو نشون میده ، یک اینکه در حدود سن ۲۱ روزگی میشه فهمید که بلدرچین ماده است یا نر ، دوم اینکه تو بعضی بلدرچین ها بعد از فعال شدن غدد جنسی میشه فهمید که بلدرچین ژاپنی ماده داریم یا نر.

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

بلدرچین نر و ماده
بلدرچین نر و ماده

تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی در سن ۲۱ روزگی

تو این زمان یعنی حدود سن ۲۱ روزگی  باید به دقت به رنگ و شکل پرهای سینه بلدرچین نگاه کنید ، تو بلدرچین نر پرهای گردن به رنگ قهوه ای دیده میشه و اگه به پرهای سینه نگاه کنید ،میتونید پرهای سینه رو به رنگ قرمز مایل به قهوه ای روشن یا ( دارچینی یا رنگ کرم حنایی ) ببنید.

از طرفی تو بلدرچین های ماده رنگ سینه و گردن روشن با ی سری لکه های سیاه رنگ هستش که کاملا مشخص ، تو برخی از بلدرچین های ماده این نقطه ها به صورت نوارهای کشیده شده اند.

لازم بدونید که بلدرچین بعد این سن دیگه همین شکلی و رنگی میمونه و میشه به سادگی با این مشخصات جنسیتش رو تشخیص داد.

بعد اینکه چند تا رو تشخیص دادید چشم عادت می کنه و به صورت خودکار می تونید بفهمید کدوم ماده است کدوم نر.

تشخیص جنسیت بلدرچین نر و ماده
تشخیص جنسیت بلدرچین نر و ماده

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی | تعیین جنسیت بلدرچین در زمان بلوغ

مدل دوم که میشه جنسیت بلدرچین رو تشخیص داد ، زمان بلوغ بلدرچین .

بلدرچین ژاپنی حدودا در ۴۰ تا ۵۰ روزگی به بلوغ جنسی می رسن ، هر چقدر به این زمان نزدیک میشیم می بینیم که اندازه جثه و نحوه آواز خواندن بین بلدرچین ها فرق می کنه و  بلدرچین های نر رو میشه از ماده تشخیص داد.

بلدرچین ژاپنی ماده معمولا سنگین تر از بلدرچین ژاپنی نر ، این اختلاف وزن معمولا تا ۲۰ درصد هم خودش رو نشون میده به همین خاطر بلدرچین ماده جثه بزرگتری از بلدرچین نر داره.

از طرفی بلدرچین که با صدای بلند آواز می خونه بلدرچین نر اینم ی نکته دیگه که می تونید باهاش جنسیت بلدرچین رو تشخیص بدید.

جوجه بلدرچین
جوجه بلدرچین

ی روش دیگه که می تونید باهاش بلدرچین ژاپنی نر رو از ماده تشخیص بدید استفاده از ماده سفید رنگ که به صورت یک ترشح در بلدرچین های نر وجود داره.

در قسمت کلواک بلدرچین نر یک غده کوچک وجود داره که اگر فشارش بدید ی کف سفید رنگی ازش خارج میشه ، این کف فقط در بلدرچین های نر وجود داره و میشه باهاش جنسیت تشخیص داد.

حالا سوال پیش میاد که کلواک چیه ؟

در آناتومی جانوران، پارگین (کلواک) سوراخ پشتی جانور است که بعنوان تنها مخرج برای مجرای روده‌ای، تناسلی وادراری گونه‌های خاصی از جانوران عمل می‌کند. برخلاف پستانداران جفت دار، که دارای ۲ یا ۳ سوراخ جداگانه برای دفع هستند، تمام دوزیستان، پرندگان، خزندگان و تک سوراخیان دارای این مخرج هستند و از طریق آن هم ادرار و هم مدفوع را دفع می‌کنند.

 

خوب حالا که فهمیدید کلواک چیه باید اینم بدونید که این کف سفید رنگ را با اسپرم اشتباه نگیرید ، طبق بررسی های صورت گرفته این کف احتمال باروری رو در بلدرچین ماده افزایش میده.

 

به طور کلی باید گفت که بلدرچین تحت تاثیر تغذیه و محیطی که توش پرورش پیدا می کنه می تونه سریع تر یا دیرتر به بلوغ جنسی برسه.

مثلا اگر نور زیاد باشه و ساعات نور دهی افزایش پیدا کنه زودتر به بلوغ جنسی میرسه ، ولی خوب همیشه این هم خوب نیست و نباید بلدرچین رو از حالت طبیعی خودش زیاد فاصله داد.

 

اگر شما هم یک پرورش دهنده بلدرچین هستید تجربیات خود را با دیگران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید مطمئن باشید حتی یک نکته کوچک هم به بسیاری کمک خواهد کرد.

آموزش تعیین جنسیت بلدرچین ژاپنی

 

مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :

 


 

 

 


مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.