حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه و نگهداری جوجه مینا از تولد تا یک سالگی

تغذیه و نگهداری جوجه مینا

تغذیه و نگهداری جوجه مینا

 

نگهداری جوجه مینا می تواند برای بسیاری از علاقه مندان به پرندگان یک کار لذت بخش و روحیه آور باشد. مرغ مینا پرنده ای زیبا و جذاب می باشد، وجود پرها و رنگ های زیبا در بدن این پرنده او را به یک پرنده خانگی و بسیار دوست داشتنی تبدیل کرده است. خواستگاه مرغ مینا کشور های هند، افغانستان و پاکستان می باشد و در زمان جنگ آمریکا و افغانستان به ایران مهاجرت کردند و در مناطق جنوبی ایران شروع به زندگی و تولید مثل نمودند.

 

تغذیه و نگهداری جوجه مینا
نگهداری جوجه مینا

این پرنده در صورتی که به صورت جوجه و در سن ۶ الی ۸ هفتگی خریداری شود، قابلیت یادگیری کلمات و اهلی شدن را دارد ولی اگر سنش از یک الی دو سالگی بگذرد دیگر نمی توان او را رام نمود یا به آن سخن گفتن را یاد داد، به همین دلیل اکثر پرورش دهندگان نیز برای داشتن مینا هایی سالم، اهلی و سخنگو اقدام به جوجه کشی از این پرنده می کنند و اصطلاحا می توان گفت که خودشان این پرنده را بزرگ می کنند.اگر مینای که قصد خرید آن را دارید و یا آن را خریده اید بالغ است پیشنهاد میکنیم مطلب نگهداری مرغ مینا بعنوان پرنده خانگی را مطالعه کنید.
پیرو گفته های فوق سعی داریم در این مقاله شما را با اصول پرورش ، بزرگ کردن و نگهداری جوجه مینا آشنا سازیم. لطفا با ما همراه باشید تا با اصول نگهداری ، تغذیه و رفتار با مرغ مینا در سنین مختلف آشنا شوید.

چگونه مرغ مینا را بزرگ کنیم؟

بزرگ کردن مرغ مینا
بزرگ کردن مرغ مینا

اندازه هر تخم مینا ۳۰.۸ در ۲۱.۹۹ میلی متر می باشد که در حدود ۱۷ تا ۱۸ روز طول دوره جوجه کشی آن است. مینا ها در طبیعت ۲۲ تا ۲۴ روز بعد از به دنیا آمدن می توانند مستقل شده و از لانه جدا شوند. پس از گذشت این ۱۸ روز جوجه مینا ها از تخم بیرون خواهند آمد، آنها دارای چشمانی بسته و بدنی بدون پر، دهان خود را به معنای طلب غذا دائما باز می گذارند و با شنیدن هر صدایی دهان خود را باز نموده و غذا می خواهند. آنها تا دو هفته اول بسیار ضعیف هستند، مکان آنها باید بسیار گرم و نرم باشد، بهتر است از یک پارچه نرم و ابریشمی برای پوشاندن کف لانه در مراحل نگهداری جوجه مینا استفاده کنید، آنها را درون یک کارتون بزرگ قرار داده که از ارتفاع بیشتری برخوردار باشد. زیرا امکان فرار جوجه ها از داخل کارتون با ارتفاع کم وجود دارد.

نگهداری مرغ مینای یک روزه تا یک ماهگی

تغذیه مرغ مینا
تغذیه مرغ مینا

تا یک هفته اول برای گرم کردن آنها می توانید از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید. پس از گذشت یک هفته آنها پر دار خواهند شد و میزان جنب و جوش شان بیشتر از گذشته خواهد شد، هم چنین چشمانشان باز شده و تنها هنگام مشاهده غذا دهانشان را باز خواهند کرد.
برای تغذیه جوجه ها تا سن دو هفتگی باید از سرنگ استفاده کنید، در طبیعت نیز مادر آنها غذای بلعیده شده خود را در گلوی جوجه ها تخلیه می کند. آنها قدرت هضم سریع غذا را دارند به همین دلیل آنها را جزو پرندگان راست روده قرار می دهند.

در مورد موضوع راست بودن مرغ مینا موضوع شرعی که مطرف میشود نجس بودن مدفوع این پرنده می باشد که وسایت islamquest  به این موضوع این گونه پاسخ داده است.

۱. غیر از سگ و خوک، تمام حیوانات دیگر پاک هستند. پس مرغ مینا پاک است.
۲. از دیدگاه برخی فقها؛ فضله و بول پرندگان حلال گوشت و حرام گوشت نجس نیست.منبع

در ادامه روند نگهداری جوجه مینا برای تغذیه مقدار کافی پلت را در آب جوش به مدت ۳۰ ثانیه خیسانده تا نرم و خمیری شود، سپس درون سرنگ ۱۰ سی سی قرار داده و در گلوی هر کدام مقدار ۲ سی سی را تخلیه نمایید. سعی کنید همه پلت های خیس شده را به انها بخورانید چون پلت خیس شده اگر در محیط بیرون بماند فاسد می شود.
هر سه ساعت یکبار باید آنها را تغذیه کنید تا میزان رشد آنها سرعت پیدا کند. هم چنین قطره چکانی را به منظور آب دادن به پرنده در نظر بگیرید و هر گاه پرنده احساس تشنگی کرد، مقداری آب آشامیدنی و ولرم درون قطره چکان ریخته و به او بدهید. فضولات آنها را می توانید هر دو الی سه روز یکبار از کف کارتون جمع کنید، چون فضولات خیس آمونیاک بیشتری از خود ساطح می کنند بنابراین برای جوجه ها خطر ناک می باشد هم چنین احتمال خورده شدن فضولات توسط جوجه ها وجود دارد. بنابراین فضولات را به گوشه ای از کارتون منتقل کرده تا خشک شوند.
پس از گذشت دو هفته از عمر مرغ مینا باید امکانات استحمام را برای او فراهم کنید. برای این منظور می توانید ظرفی را تا ارتفاع ۵ سانتی متری پر از آب ولرم نموده و پرنده را به آرامی درون آن قرار دهید و منتظر واکنش او باشید، مطمئن باشید که مینا از آب خوشش می آید چون او عاشق آبتنی میباشد. هم چنین سعی کنید پرنده را در دستان خود گرفته و او را نوازش دهید، این عمل باعث می شود که مینا بیشتر به شما عادت کند شما را مانند پدر و مادر خود بداند.

نگهداری مرغ مینای یک ماهه تا سه ماهه

مرغ مینا پس از رسیدن به سن یک ماهگی کاملا پر دار شده و برای پرواز تمرین می کند، نگهداری جوجه مینا در این دوران آسان تر می باشد. این دوران بهترین زمان برای یادگیری مینا می باشد، شما باید روزانه چند ساعت مینا را همانند قبل در دستان خود بگیرید و حین نوازش کلماتی مانند “سلام” را برای او تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود. مرغ مینا در سن سه ماهگی شروع به حرف زدن می کند و دقیقا کلماتی را تکرار می کند که در این دوران یاد گرفته است. برای آموزش حرف زدن مرغ مینا می توانید مطلب  آموزش سخنگو کردن مرغ مینا را مطالعه کنید.
ممکن است در طول روز صدای بوق ماشین ، صدای گریه بچه ، صدای آمبولانس یا صداهایی را مداما از تلویزیون شنیده باشد ، پس از گذشت سه ماه از عمر مینا خواهید دید که این صداها را در طول روز زمزمه می کند.
در تغذیه مینای یک ماهه باید تغییراتی ایجاد شود، آنها تمام عمر خود را پلت نخواهند خورد حتی یک انسان نیز اگر برای مدت طولانی از یک غذا تغذیه کند، کاملا از آن غذا دلسرد می شود و حتی رغبت و اشتهای خود را نسبت به سایر غذا ها نیز از دست میدهد. قبل از اینکه این اتفاق برای مینای شما هم بیفتد باید در رژیم غذایی او تغییراتی را اعمال کنید.
برای تغذیه مینا می توانید از ترکیب چند میوه تکه تکه شده مانند گلابی، سیب، هلو، آلبالو، گیلاس، شلیل، گیلاس و … به عنوان صبحانه و ترکیب چند دانه به عنوان ناهار و مقداری گوشت آب پز شده به عنوان ناهار استفاده نمایید. هفته ای دوبار می توانید سفیده تخم مرغ آب پز شده را به او بدهید و ترکیبی از سبزیجات مختلف مانند خیار، کاهو، هویج، کلم و… را هفته ای چند بار در اختیار پرنده قرار دهید. انواع دانه هایی که مینا می تواند مصرف نماید شامل دانه ارزن، تخم کتان، تخم آفتابگردان بدون نمک، هسته تخم کدو، دانه شاهدانه و … می باشد.

 

کرم های خوراکی خشک
کرم های خوراکی خشک

در این دوران پرنده باهوش تر می شود و نیاز به بازی دارد، شما باید انواع اسباب بازی ها را در اختیار پرنده قرار دهید، هم چنین پرواز کردن حق مرغ مینا می باشد، برای اینکار می توانید او را در یک اتاق با در و پنجره های بسته و بخاری خاموش رها کنید تا چند ساعت رها کنید تا حسابی پرواز کند. این کار باعث افزایش گردش خون و افزایش ضربان قلب در پرنده شده و نوعی ورزش محسوب می شود. علاوه براینکه باعث افزایش طول عمر پرنده می شود به افزایش اشتهای او نیز کمک می کند و مقاومت پرنده را در مقابل بسیاری از بیماری ها حفظ می کند.
هفته ای دو بار مینا را درون ظرف آب ولرم قرار دهید تا استحمام کند، هم چنین باید روزانه آب تمیز جهت آشامیدن در اختیارش قرار دهید. سعی کنید قبل از هر وعده غذایی ظرف غذای او را کاملا بشورید و غذایی تمیز و سالم در اختیار پرنده قرار دهید تا از بسیاری از بیماری ها جلوگیری به عمل آید.
وقتی نگهداری جوجه مینا وارد مرحله جدید شد. یعنی در دوره یک ماهگی تا سه ماهگی ، ذهن مینا کاملا آماده یادگیری کلمات می باشد، نوع رفتار شما با مینا در این دوره می تواند از او یک پرنده اهلی یا وحشی بار بیاورد. شما باید کاملا با لطافت و مهربانی با او برخورد کنید و اگر شاهد هر گونه وحشی گری از سوی مینا شدید باید از طریق تنبیه غذایی او را از عمل زشتش آگاه کنید. مثلا هر گاه شما را نوک زد غذایی که دوست ندارد را به او بدهید و هر گاه روی انگشت شما نشست غذای مورد علاقه اش را به او بدهید.
در مورد یادگیری کلمات نیز همین طور، شما باید آنقدر یک کلمه را تکرار کنید تا بر زبان بیاورد، هر گاه دیدید کلمه مورد نظر شما را بیان نمود، به او غذای مورد علاقه اش را بدهید و به نوعی او را شرطی کنید، با این کار سرعت یادگیری در او به شدت افزایش می یابد.

دوره سه ماهگی تا یک سالگی

دوره سه ماهگی تا یک سالگی مینا
دوره سه ماهگی تا یک سالگی مینا

این دوره حساس ترین دوره زندگی یک مینا می باشد، اگر به درستی او را تربیت کرده باشید باید در این سن به راحتی از دست شما غذا بخورد و کلمات مورد نظر شما را با درخواست شما بر زبان بیاورد، آنها در این سن بسیار قوی و باهوش هستند و تمام غذای خود را با ولع تمام خواهند خورد. شاید برای هواخوری نیاز باشد تا مینا را کمی به بیرون از خانه ببرید، اگر مطمئن نیستید که پرنده به شما عادت کرده است، بهتر است او را دورن قفس قرار دهید. برای جلوگیری از بیماری ها بهتر است کف قفس را روزنامه بگذارید و آن را روزانه تعویض کنید هم چنین از ورود حشرات موذی مانند مگس به داخل قفس خودداری کنید چون مگس ها عامل اصلی انتقال بیماری هستند.

 


 

ویدیو از تغذیه جوجه مینا با دست

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP

 

در این نوشته به صورت خلاصه سعی شد تا شما را با نحوه نگهداری جوجه مینا و پرورش مرغ مینا از زمان تولد تا یک سالگی آشنا سازیم، در صورت وجود هر گونه سوال یا پیشنهاد از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۷۸ دیدگاه
 • مهدی ۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۸:۰۱

  سلام به جوجه مینای ۲۰روزه هردفعه که غذامیدم نمیدونم چقدباید بدم کم وزیادشو راهنماییم کنین لطفا؟

  • ارشیا ۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۴:۱۸:۰۹

   سلام من یه جوجه‌ی مینا ۱۵روزه خریدم غذا چی بدم بهش

   لطفاً پاسخ بدید

 • سینا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۸:۴۰:۰۰

  سلام من پارسال ی جوجه مینا خریده بودم پرنده فروش میگفت هر ۳ساعت به مینا غذا بده امسال هم از ی پرنده فروشی دیگه جوجه مینا خریدم پرنده فروش گفت هر نیم ساعت تا ی ساعت بهش غذا بده بخاطر نوع مینا زمان غذا دادن به مینا هم فرق داره؟؟

  • ایمان نظری ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۹:۰۰:۲۱

   نه شما همون ۲ ساعت یک بار غذا بدین

 • سالار امامی ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲:۰۱:۲۲

  سلام جوجه ی من یک ماهس و رنگ پاهاش تیرس و رنگ منقار بالاییشم تیرس میشه راهنمایی کنید ؟ احساس میکنم مینا نیس و لی تمام رفتار های یک‌مینارو داره

 • لیلا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۵۷:۴۹

  سلام من یه جوجه مینا گرفتم تقریبا دو هفته یه انگشتش ناخن نداره نمیدونم افتاده یا شکسته ؛این بده؟؟؟

  • ناشناس ۱ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۳:۱۱

   نو

 • رویا ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۴:۱۳:۵۹

  سلام من ی مینا خریدم حدودا سه ماهشه و ی ناخن پاش کلا نداره و اون یکی پاش ی لکه سیاه زیر انگشتش هست .ک باعث شده ناخن پاش ب سمت بالا متمایل بشه.میشه کمکم کنید ک باید چیکار کنم.

 • امیر ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۳:۱۵

  سلام من یه مینا ۲روزه خریدم جوجست اما بال داره میتونه بپره اما از دست غذا میخوره . صبح هیچی نخورد چلقوزشم سفیده باید چیکار کنم؟

 • سلام من ی جوجه مینا دو هفته خریدم چی بهش بدم خوب ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۱۸:۲۴

  سلام من ی جوجه مینا دو هفته اش غدا چی بدم بهش

  • ایمان نظری ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۸:۴۴:۵۱

   برای تغذیه جوجه ها تا سن دو هفتگی باید از سرنگ استفاده کنید، در طبیعت نیز مادر آنها غذای بلعیده شده خود را در گلوی جوجه ها تخلیه می کند. آنها قدرت هضم سریع غذا را دارند به همین دلیل آنها را جزو پرندگان راست روده قرار می دهند.

   در ادامه روند نگهداری جوجه مینا برای تغذیه مقدار کافی پلت را در آب جوش به مدت ۳۰ ثانیه خیسانده تا نرم و خمیری شود، سپس درون سرنگ ۱۰ سی سی قرار داده و در گلوی هر کدام مقدار ۲ سی سی را تخلیه نمایید. سعی کنید همه پلت های خیس شده را به انها بخورانید چون پلت خیس شده اگر در محیط بیرون بماند فاسد می شود.
   هر سه ساعت یکبار باید آنها را تغذیه کنید تا میزان رشد آنها سرعت پیدا کند. هم چنین قطره چکانی را به منظور آب دادن به پرنده در نظر بگیرید و هر گاه پرنده احساس تشنگی کرد، مقداری آب آشامیدنی و ولرم درون قطره چکان ریخته و به او بدهید.

  • مجید ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۳:۵۹:۵۴

   با عرض سلام ، برای تقویت مینا و بزرگو گوشتی و درشت هیکل شدنش ،، باید کامل در اختیارش باشی تا دهنشو باز کرد باید غذا بهش بدی ،،اندازه غذای جوجه مینا تقریبا نصف حبه قنده ، وقتی دهنشو باز کرد بهش میدی یا دهنشو باز میکنی تا اخر باید حل بدی توی دهنش ، اگه پسش داد یعنی درست و تا اخر نذاشتی توی دهنش ، این مال زمانیه که خودش نمیتونه بخوره ، حالا برای تقویتش باید بری کرم بخری و بهش بدی و مولتی ویتامین پرندگان یا نوزاد رو بگیری با اب قاطی کنی بهش بدی یا با دونه پارس بدون اهن اضاف کنی بهش بدی ،

 • امیدانه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۵:۳۸:۱۴

  سلام من جوجه مینا دارم الکی پلت(دونه پارس) بهشون ندین من خودم استارت با تخم مرغ ابپز شده یا گوشت چرخ شده گوسفند با استارت میدم بهش (۲ سهم استارت ۱ سهم گوشت چرخ شده گوسفند یا شتر) میدم دل مرغ هم روزی دو یا سه بار میدم بهش رشد خوبی هم داره تا یک ماه باید اینارو بهش بدیم آب هم روزی چند قطره. هر نیم ساعت یا یک ساعت بهش میدم

 • شادی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۰:۵۱

  سلام کسی میدونه چه ماهی مرغ مینا می اید

  • ناشناس ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۶:۵۶:۵۴

   سلام الان وقت تخم گذاری میناست

  • ناشناس ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰:۰۸:۳۶

   الان وقت جوجه میناس

  • عرشیا ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۷:۰۷:۱۱

   العان بهتریت وقتشه

 • رضا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۵۶:۴۳

  سلام خسته نباشید من ی جوجه مینا دارم در طول روز ک بیدارم و نیم ساعت یبار اگ غذا خاستن میدم بهشون .شبا از ساعت ۱۲ الی ۱ اگه تا صب غذا ندم چیزی نمیشه؟

  • ایمان نظری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۲:۰۶

   نه مشکلی پیش نمیاد ولی با این حال می توانید مقداری دان و غذا در قفس آن قرار دهید.

 • اشکان ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۷:۴۲:۵۳

  من یه مینا دارم که خیلی رام هست ولی حرف نمیزنه.چکار کنم

  • ارشیا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۸:۰۵:۱۱

   سلام
   دوست من با توجه به سنشون و نژادشون باید بهشون حرف یاد بدید که نژاد پاکستانی بهترین نژادشان است
   اگر حدود۴ماه به بالاتر باشه برای او صدایی را چند بار در هر ویس مثلا۲۰یا ۳۰ثانیه ای بگذارید وروی تکرار دوباره قرار بدهید و اورا به حال خودش رها کنید(درقفس😂ولی به او مرتب غذا بدهید )
   ویس هایی ک ضبط کردید به صورت فاصله دار مثلا برای ۲ثانیه فاصله بین هر کلمه تان باشد مثلا:سلام…….سلام…….سلام…..سلام…..سلام…..سلام و گوشیتان را روی قفس یا کنار قفسش بگذاریدو روی پخش محدد بگذارید و در هر روز حدود ۲ ساعت برروی سلام باشد و روز دوم هم همینطور و روز سوم.ولی برای روز ۴ یک یس دیگر مانند نمونه ی بالا(سلام)ولی مثلا با کلمه هایی که خودتون میخاهید بهش اموزش بدهید.و بقیه رو به همین روال با کلمات جدید براش بگذارید
   حدود۷…۸ماهگی با خودش یع چیزایی تو گلویی میگه این یعنی اینکه درست دارید اموزشش میدید و برای ماه ها و هفته های بعد منتظر حرف زدن او باشید

  • داریوش ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۷:۳۵:۰۱

   سلام
   توهم باهاش حرف نزن

 • شاهین شجری ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۶:۵۶:۲۴

  سلام ممنون بابت راهنمای کاملتون البته جسارت نباشه ولی جوجه مینای گوشتی رو از ۸ صبح تا ۸ شب باید ۳ ساعت ۳ ساعت تغذیه کرد۸ شب رد شد یعنی ۵ وعده ۸ صبح چیزی نباید بدی بهشون وعد اول هم زیاد میلی به غذا خوردن ندارن و اسهالن با تشکر.یا علی.

 • مهرو ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲:۵۴:۱۲

  سلام مرغ مینای من حدود یک ماهشه تازه فهمیدم نباید دونه پارس بهشون بدم و مضره میخوام بدونم چیکار کنم که نمیره چون بهم خیلی وابسته اس و مدام میمره میاد تو بغلم ولیخیلی کم غذا وآب میخوره و اسهال سفید داره و صداش در نمیاد و نمیذاره شربت سرماخوردگی با قطره چکان و قرص پدیکینول با قطره چکان بهش بدم ممنون میشم زود جوابمو بدین خیلی مهمه واسم

  • ارشیا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۸:۰۸:۰۳

   اصلا نگران او نباشید و مینایتان را پیش یک متخصص دامپزشک خوب ببرید و از او طلب راهنمایی کنید و به صورت خودسرانه به او دارویی ندهید

 • علیرضا ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۱۴:۳۹

  سلام من یه مرغ مینا ی ما ه دارم و چند روز پیش یه نر هم گرفتم ماده اهلی هست ولی نر اهلی نیست می خواستم بپرسم که کی اینا جفت گیری می کنند و کی مینای ماده تخم می گذارد .با تشکر

  • ارشیا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۷:۵۵:۰۷

   سلام
   این چیزی رو ک شما میفرمائید باید قشنگ از اون مینایی ک اهلی نیس مراقبت کنین و توی قفس های جداگانه بزاریدشون و جاهای متفاوت بعد از ۱سال الی۲ سال مرغ میناهارو کم کم و با ملاحظه پیش هم قرار بدهید درصورتی که به هم واکنش نشون میدهن و میخان باهم درگیرشن اونارو بیرون بیارید و حداقل۵ بار در هفته به صورت برنامه ریزی شده با ملاحظه بیشتر انهارا کنار هم قرار دهید. و کم کم ملاحظات رو کمتر کنید ولی هیچ گاه باهم تنهاشون نزارید توی قفس
   وقتی دیدید دارن به هم عادت میکنن بازم با ملاحظه باهاشون رفتار کنید و کم تر کنید ملاحظاتتون رو و وقتی دیدید باهم دیگه هیچ مشکلی ندارن برای انها یک قفس بزرگ خریده و جایی نرم و گرم برایشلن درست کنید و جایی بگذاریدشون که فقط برای غذا دادن سراغشون برید ..بهشون که رسیدید بعد از حدود۳الی ۴ سالگیشون میبینید تخم آبی میزارن
   به تخم هایشان دست نزنید به هیچ وجه و آنها را به حال خودشان بگذارید.بعد از گذشت حدود۱۸…۱۹ رو جوجه از تخم درامده(اگر تخم انها نطفه دار باشد)و جوجه تخم را کنده ولی کمک ب کندن تخم نکنید .جوجه باید خودش اینکار را انجام بدهد. و به انها برسید.

 • مرتضی سوخور ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۵:۳۱:۴۴

  سلام،من یه مرغ مینا اهلی رو از ۷ماهگی خریدم و یه مرغ مینای ماده و وحشی هم از چهار ماهگی داشتم که هنوز اهلی نشدا و حرف نمیزند،این دوتا مرغ مینا رو الآن که تقریبا یکسالشونه رو گذاشتم کنار هم و در یک قفس و یک محیط مثل بالکن سرپوشیده و بسته هم برای پرواز کردن دارند و بیشتر هم آزادند و پرواز میکنند تو بالکن،حالا خواستم بدونم آیا اینها که یکی وحشی بوده و یکی اهلی جفت گیری میکنند یا خیر و در چند سالگی تخمگذاری میکنند؟با تشکر از راهنمائی و اطلاعات مفیدتون.

  • ناشناس ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ / ۸:۴۲:۲۳

   نه خیر

 • علی ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۴:۱۰:۴۲

  سلام مینای من دوس داره هنگامی که با خانواده غذا میخوریم بیرون قفس و در کنارمون باشه اگر نیارمش بیرون باهام تا چند روز قهر میکنه.کشته منو چیکار کنم

 • ناشناس ۲ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۹:۰۹

  سلام من یه مینادارم ۲سالشه مییاد رودستم مییفته ایا مریزه

 • صدیقه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۶:۱۱

  سلام من ی مرغ مینا دارم من باید چیکار کنم ک مرغ مینام بزرگ شه ۸ماهش ولی هیچ رشتی ندار

 • شیما ۲۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۱:۳۶

  سلام من ی مرغ مینا دارم من باید چیکار کنم ک مرغ مینام بزرگ شه ۸ماهش ولی هیچ رشتی ندار

 • ناشناس ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۹:۴۳:۳۹

  سلام من یه مینا از تو خیابون گرفتم اهلیه ولی تو قفس چیزی نمیخوره امروز از قفس درش اوردم بیرون همه جا توک میزد الان چیکارش کنم میشه راهنماییم کنید؟

  • کارشناس وب سایت ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۸:۱۴:۵۵

   بهتره مقداری تخم مرغ اب پز در اختیارش بذارید و اونو تنها بذارید تا به محیط عادت کنه

 • سحر ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۲:۴۸

  سلام،ی جوجه ی مینا از لونه ش افتاده تو حیاط من ولی اصلا دهانشو باز نمیکنه غذا یا آب بخوره ممکنه بمیره باید چیکار کنم؟

  • جواد ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۵:۲۸:۱۰

   سلام… این اتفاقی که میگین دقیقا واسه من هم افتاده اگه راه حلی داشتین لطفا به اشتراک بزارین

 • ابوالفضل ۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۲:۰۱:۲۹

  سلام … من ۱ جوجه مینای ۲ ماهه دارم اول باهام خیلی خوب رفتار میکرد ولی الان گاهی وقتا نوکم میزنه گااهی وقتام میاد رو شونم میشینه … باید چیکارش کنم …مرسی

  • کارشناس وب سایت ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۹:۰۱:۴۰

   شاید ناخواسته ازرده خاطر کردید پرنده رو
   تغذیه عالی و با کیفیت ، بازی و حرف زدن و نوارش راه حل هایی است که پرنده رو دوباره به سمت تون جذب میکنه

 • پوریا ۲۷ تیر ۱۳۹۸ / ۱:۴۵:۵۳

  سلام
  جوجه مینام یک ماه و نیم سنشه…دو روزه خریدمشه
  من اصلا ازش جیک جیک نشنیدم.ولی دهنش باز میکنه
  و اینکه توی دهنش نشانه هاب نر بودن داره و کم رنگه.
  خواستم بدونم با این شرایط نر هست یا ماده و اینکه آیا لال نیست؟

 • میلاد ۱۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۵:۵۶

  با سلام مینام سرفه میکنه باید چیکارش کنم گفتن شربت بچه براش بگیر خب ازش چطور استفاده کنم چطور لطفن کامل تایپ کنید که چه جوری ازش استفاده کنم

  • کارشناس وب سایت ۱۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۲:۵۸

   مقدار کمی از شربت را در اب اشامیدنی پرنده بریزید
   سعی کتید دمای اتاق را در حد طبیعی نگه دارید به احتمال زیاد مرغ مینای شما سرما خورده

  • عباس ۲۶ تیر ۱۳۹۸ / ۷:۴۰:۳۳

   سلام.مرغ مینای من تازه دون خور شده بود امروز خیلی ناگهانی یکدفعه حالش بد شد و مرد!!من دیروز یک قطره سم شپش بین دوتا کتفش انداختم و صبحم از باغچه یدونه لارو پیدا کردم بهش دادم خورد.نمیدونم کدومش باعث مرگش شد.راهنمایی کنید لطفا

 • حسین ۱۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۴:۵۶

  با سلام مینای من حدود ۹ماهشه و فقط میگه مینا اونم وقتی تنها هست چکار کنم ممنونم

  • امیرصفری ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۹:۴۵:۱۲

   سلام وقت بخیر.من دوهفته س میناگرفتم قشنگ غذاشومیخوره بازی میکنه.ولی گاهی پف میکنه.دلیلش چیه؟؟؟

  • ایمان نظری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲:۲۵:۴۱

   نگران نباشید

   مرغ مینا به هنگام هیجان و کنجکاوی دچار پف می شود و هیچ ایرادی ندارد.

 • مریم ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۳:۳۱:۰۴

  سلام ۲ تاجوجه مینا ۲۰ روزه از لانه برداشتیم الان ۳ روزی میشه غذا به سختی میخورند چیکار کنیم راحتر غذا بدیم‌بخورند ایا سوا کنیم یا کنار هم باشند

 • ندا ۷ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۸:۲۳

  سلام خسته نباشید من یه جوجه مینا خریدم فروشنده گفت یکماهشه ولی هنوز کامل پر درنیاورده و روی پاهاش کامل نمی ایسته میخواستم بدونم با این وضعیت مشکلی نداره براش ظرف آبتنی بزارم واینکه چقدر وقت طول میکشه روی پاهاش بایسته ؟

  • کارشناس وب سایت ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۸:۵۲:۲۰

   تا زمانی که کاملا رشد نکرده از استحمام او خودداری کنید، احتمال بیماری و سرماخوردگی در او بالا خواهد بود.

  • میلاد ۱۷ تیر ۱۳۹۸ / ۹:۵۷:۱۵

   سلام اون فروشنده به شما دروغ گفته که یک ماهشه من خودم جوجه کشی می کنم اون مینا یک یا دو هفته سن داره نه بیشتر

 • ارسلان ۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۱:۰۹

  سلام دوست عزیز من جوجه مینا تازه متولد شده دارم چه تغذیه براش بدم

 • Ali ۲ تیر ۱۳۹۸ / ۴:۳۴:۵۲

  سلام وخسته نباشید من جوجه مینام عطسه میکنه چیکارش کنم

  • کارشناس وب سایت ۴ تیر ۱۳۹۸ / ۸:۳۳:۴۱

   احتمالا سرما خورده
   از شربت سرماخوردگی کودکان استفاده کنید

  • امیر ۸ تیر ۱۳۹۸ / ۳:۲۷:۲۳

   سلام دوتا مرغ مینا بزرگ اماده پرواز از لانه برداشتیم الان ۴روزمیشه غذا دونه پارس خیس و اب رو با زور میدیم چه کار کنیم یاد بگیرند غذا رو راحتر بخوردند یا از دست بگیرند ایا سوا کنیم یا با هم باشند،، خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟؟

 • حسن عصمتی ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۹:۳۱

  مرغ مینای من چند روز شه چی بدم؟ به اون سر لاک بدم تا چند ماهگی سر لاک بدم چقدر؟آب چطور؟تو چند روز گی آب بدم چقدر؟

 • عاطفه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۸:۱۳

  سلام منم جوجه مینا اوردم خیلی کم دهنش رو بازمیکنه و چشمانش بسته اصلا باز نکرده

 • مینو ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۹:۲۰:۰۳

  سلام مرغ مینای من خیلی میخابه صداش در نمیاد کز میکنه چشا بطور باز میشه میترسم بگیره

 • صمد ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۳۹:۴۱

  سلام. میخاستم بدونم جوجه مینا تو چند روزه گیش رو پاهاش وایمیسه.

 • صند ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۳۷:۴۴

  سلام. میخاستم بدونم جوجه مینا تو چند روزه گیش رو پاهاش وایمیسه.

 • رامین ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۷:۰۷

  سلام می خواستم بدونم چه جوری به مینا دوماهه یاد بدیم بیرون قفس دستشویی نکنه؟؟؟

 • ناشناس ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۳:۴۹

  سلام تا چند وقت باید جوجه مینا داخل کارتن نگهداری کنیم

  • کارشناس وب سایت ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۷:۱۲

   تا زمانی که کاملا پر دار شود.

 • احمد ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۵۱:۱۴

  سلام مینای من دوهفتشه چند روز صداش گرفته درنمیاد بنظرم سرما خورده چون از شبی که کولر روشن کردیم اینطوری شده وقتی جیک جیک میکنه یه صدایی از تو بینیش میاد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۹:۲۴:۴۳

   مطمئن باشید که سرما خورده
   شربت سرماخوردگی کودکان را در اب اشامیدنی او بریزید
   و از تغییرات شدید دمایی جلوگیری کنید چون بدنشون ضعیفه و شوک دمایی به انها وارد میشه.

 • علیرا ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۴۱:۰۰

  سلام آیا به جوجه چند روزه آب میشه داد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۹:۲۶:۱۴

   بهتره با استفاده از سرنگ همراه با سرلاک به او بدهید
   دادن اب خالی شاید مضر باشه

 • مهدی ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۰۸:۲۵

  سلام جوجه مینا هرچی سنش بره بالا میزان غذاخوردنش کم تر میشه یا زیاد ؟ میناهای من نسبت به قبلا کمتر غذا میخورن

 • احمد ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۴۵:۱۶

  سلام مینا من ۱۶ روزشه ایا میتونه اب بازی کنه ؟یانه اگر نه چند روزگی باید اب تنی کنه

 • علیرضا ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۳:۱۹

  سلام میخواستم ببینم چطوری به مرغ مینا که ۲ ماه هست یاد بده بیرون از قفس دستشویی نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • احمد ۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۴۵:۲۳

  سلام من یه مینا ۵ روزه خریدم دونه خودش با سنگدان مرغ و گوجه اسیاب کردم بهش میدم ایت میتونم بهش اب بدم یا نه چون خود فروشنده گفت نباید اب بدی چون میمیره ؟چکار کنم

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۰:۱۴

   لطفا با یک پرنده شناس معتبر مشورت کنید.

 • پوریا ۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۱۶:۳۵

  سلام من باید تا چند ماهگی به مرغ مینام سرلاک بدم و چه قفسی براش بخرم ممنون

 • محدثه ۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۰:۳۸

  سلام میخواستم ببینم که چه اسباب بازی هایی باید برای مرغ مینام بخرم

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۱:۲۱

   چرخ و فلک
   آینه
   نردبان
   ظرف اب برای استحمام
   تاب
   و …

 • سهیل ۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۸:۴۸:۳۵

  سلام ،ببخشید یک سوال جوجه مینا۲ ماهه غذا و آب اش رو خودش میخورد یا سرلاکی میخورد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۲:۴۳

   هر چند می تونید با سرلاک تغذیه اش کنید، اما بهتر است کم کم او را به دان خوردن عادت دهید.

  • پوریا ۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۱۳:۳۴

   سلام ببخشید من میخواستم ببینم جوجه مینا سرلاک میخوره و تا چند ماهگی ممنون

  • فاطمه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۹:۱۵:۰۲

   سلام خسته نباشید مرغ مینا در چند ماهگی غذاشو خودش می خوره مینای من یک ماهشه ولی صدایی زیادی داره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.