حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه و نگهداری جوجه مینا از تولد تا یک سالگی

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 10 امتیاز | میانگین 3٫40 از 5
Loading...
image_pdf
تغذیه و نگهداری جوجه مینا

تغذیه و نگهداری جوجه مینا

 

نگهداری جوجه مینا می تواند برای بسیاری از علاقه مندان به پرندگان یک کار لذت بخش و روحیه آور باشد. مرغ مینا پرنده ای زیبا و جذاب می باشد، وجود پرها و رنگ های زیبا در بدن این پرنده او را به یک پرنده خانگی و بسیار دوست داشتنی تبدیل کرده است. خواستگاه مرغ مینا کشور های هند، افغانستان و پاکستان می باشد و در زمان جنگ آمریکا و افغانستان به ایران مهاجرت کردند و در مناطق جنوبی ایران شروع به زندگی و تولید مثل نمودند.

 

تغذیه و نگهداری جوجه مینا
نگهداری جوجه مینا

این پرنده در صورتی که به صورت جوجه و در سن 6 الی 8 هفتگی خریداری شود، قابلیت یادگیری کلمات و اهلی شدن را دارد ولی اگر سنش از یک الی دو سالگی بگذرد دیگر نمی توان او را رام نمود یا به آن سخن گفتن را یاد داد، به همین دلیل اکثر پرورش دهندگان نیز برای داشتن مینا هایی سالم، اهلی و سخنگو اقدام به جوجه کشی از این پرنده می کنند و اصطلاحا می توان گفت که خودشان این پرنده را بزرگ می کنند.اگر مینای که قصد خرید آن را دارید و یا آن را خریده اید بالغ است پیشنهاد میکنیم مطلب نگهداری مرغ مینا بعنوان پرنده خانگی را مطالعه کنید.
پیرو گفته های فوق سعی داریم در این مقاله شما را با اصول پرورش ، بزرگ کردن و نگهداری جوجه مینا آشنا سازیم. لطفا با ما همراه باشید تا با اصول نگهداری ، تغذیه و رفتار با مرغ مینا در سنین مختلف آشنا شوید.

چگونه مرغ مینا را بزرگ کنیم؟

بزرگ کردن مرغ مینا
بزرگ کردن مرغ مینا

اندازه هر تخم مینا 30.8 در 21.99 میلی متر می باشد که در حدود 17 تا 18 روز طول دوره جوجه کشی آن است. مینا ها در طبیعت 22 تا 24 روز بعد از به دنیا آمدن می توانند مستقل شده و از لانه جدا شوند. پس از گذشت این 18 روز جوجه مینا ها از تخم بیرون خواهند آمد، آنها دارای چشمانی بسته و بدنی بدون پر، دهان خود را به معنای طلب غذا دائما باز می گذارند و با شنیدن هر صدایی دهان خود را باز نموده و غذا می خواهند. آنها تا دو هفته اول بسیار ضعیف هستند، مکان آنها باید بسیار گرم و نرم باشد، بهتر است از یک پارچه نرم و ابریشمی برای پوشاندن کف لانه در مراحل نگهداری جوجه مینا استفاده کنید، آنها را درون یک کارتون بزرگ قرار داده که از ارتفاع بیشتری برخوردار باشد. زیرا امکان فرار جوجه ها از داخل کارتون با ارتفاع کم وجود دارد.

نگهداری مرغ مینای یک روزه تا یک ماهگی

تغذیه مرغ مینا
تغذیه مرغ مینا

تا یک هفته اول برای گرم کردن آنها می توانید از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید. پس از گذشت یک هفته آنها پر دار خواهند شد و میزان جنب و جوش شان بیشتر از گذشته خواهد شد، هم چنین چشمانشان باز شده و تنها هنگام مشاهده غذا دهانشان را باز خواهند کرد.
برای تغذیه جوجه ها تا سن دو هفتگی باید از سرنگ استفاده کنید، در طبیعت نیز مادر آنها غذای بلعیده شده خود را در گلوی جوجه ها تخلیه می کند. آنها قدرت هضم سریع غذا را دارند به همین دلیل آنها را جزو پرندگان راست روده قرار می دهند.

در مورد موضوع راست بودن مرغ مینا موضوع شرعی که مطرف میشود نجس بودن مدفوع این پرنده می باشد که وسایت islamquest  به این موضوع این گونه پاسخ داده است.

1. غیر از سگ و خوک، تمام حیوانات دیگر پاک هستند. پس مرغ مینا پاک است.
2. از دیدگاه برخی فقها؛ فضله و بول پرندگان حلال گوشت و حرام گوشت نجس نیست.منبع

در ادامه روند نگهداری جوجه مینا برای تغذیه مقدار کافی پلت را در آب جوش به مدت 30 ثانیه خیسانده تا نرم و خمیری شود، سپس درون سرنگ 10 سی سی قرار داده و در گلوی هر کدام مقدار 2 سی سی را تخلیه نمایید. سعی کنید همه پلت های خیس شده را به انها بخورانید چون پلت خیس شده اگر در محیط بیرون بماند فاسد می شود.
هر سه ساعت یکبار باید آنها را تغذیه کنید تا میزان رشد آنها سرعت پیدا کند. هم چنین قطره چکانی را به منظور آب دادن به پرنده در نظر بگیرید و هر گاه پرنده احساس تشنگی کرد، مقداری آب آشامیدنی و ولرم درون قطره چکان ریخته و به او بدهید. فضولات آنها را می توانید هر دو الی سه روز یکبار از کف کارتون جمع کنید، چون فضولات خیس آمونیاک بیشتری از خود ساطح می کنند بنابراین برای جوجه ها خطر ناک می باشد هم چنین احتمال خورده شدن فضولات توسط جوجه ها وجود دارد. بنابراین فضولات را به گوشه ای از کارتون منتقل کرده تا خشک شوند.
پس از گذشت دو هفته از عمر مرغ مینا باید امکانات استحمام را برای او فراهم کنید. برای این منظور می توانید ظرفی را تا ارتفاع 5 سانتی متری پر از آب ولرم نموده و پرنده را به آرامی درون آن قرار دهید و منتظر واکنش او باشید، مطمئن باشید که مینا از آب خوشش می آید چون او عاشق آبتنی میباشد. هم چنین سعی کنید پرنده را در دستان خود گرفته و او را نوازش دهید، این عمل باعث می شود که مینا بیشتر به شما عادت کند شما را مانند پدر و مادر خود بداند.

نگهداری مرغ مینای یک ماهه تا سه ماهه

مرغ مینا پس از رسیدن به سن یک ماهگی کاملا پر دار شده و برای پرواز تمرین می کند، نگهداری جوجه مینا در این دوران آسان تر می باشد. این دوران بهترین زمان برای یادگیری مینا می باشد، شما باید روزانه چند ساعت مینا را همانند قبل در دستان خود بگیرید و حین نوازش کلماتی مانند “سلام” را برای او تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود. مرغ مینا در سن سه ماهگی شروع به حرف زدن می کند و دقیقا کلماتی را تکرار می کند که در این دوران یاد گرفته است. برای آموزش حرف زدن مرغ مینا می توانید مطلب  آموزش سخنگو کردن مرغ مینا را مطالعه کنید.
ممکن است در طول روز صدای بوق ماشین ، صدای گریه بچه ، صدای آمبولانس یا صداهایی را مداما از تلویزیون شنیده باشد ، پس از گذشت سه ماه از عمر مینا خواهید دید که این صداها را در طول روز زمزمه می کند.
در تغذیه مینای یک ماهه باید تغییراتی ایجاد شود، آنها تمام عمر خود را پلت نخواهند خورد حتی یک انسان نیز اگر برای مدت طولانی از یک غذا تغذیه کند، کاملا از آن غذا دلسرد می شود و حتی رغبت و اشتهای خود را نسبت به سایر غذا ها نیز از دست میدهد. قبل از اینکه این اتفاق برای مینای شما هم بیفتد باید در رژیم غذایی او تغییراتی را اعمال کنید.
برای تغذیه مینا می توانید از ترکیب چند میوه تکه تکه شده مانند گلابی، سیب، هلو، آلبالو، گیلاس، شلیل، گیلاس و … به عنوان صبحانه و ترکیب چند دانه به عنوان ناهار و مقداری گوشت آب پز شده به عنوان ناهار استفاده نمایید. هفته ای دوبار می توانید سفیده تخم مرغ آب پز شده را به او بدهید و ترکیبی از سبزیجات مختلف مانند خیار، کاهو، هویج، کلم و… را هفته ای چند بار در اختیار پرنده قرار دهید. انواع دانه هایی که مینا می تواند مصرف نماید شامل دانه ارزن، تخم کتان، تخم آفتابگردان بدون نمک، هسته تخم کدو، دانه شاهدانه و … می باشد.

همچنین بخوانید :
ارگان های مرغ

 

کرم های خوراکی خشک
کرم های خوراکی خشک

در این دوران پرنده باهوش تر می شود و نیاز به بازی دارد، شما باید انواع اسباب بازی ها را در اختیار پرنده قرار دهید، هم چنین پرواز کردن حق مرغ مینا می باشد، برای اینکار می توانید او را در یک اتاق با در و پنجره های بسته و بخاری خاموش رها کنید تا چند ساعت رها کنید تا حسابی پرواز کند. این کار باعث افزایش گردش خون و افزایش ضربان قلب در پرنده شده و نوعی ورزش محسوب می شود. علاوه براینکه باعث افزایش طول عمر پرنده می شود به افزایش اشتهای او نیز کمک می کند و مقاومت پرنده را در مقابل بسیاری از بیماری ها حفظ می کند.
هفته ای دو بار مینا را درون ظرف آب ولرم قرار دهید تا استحمام کند، هم چنین باید روزانه آب تمیز جهت آشامیدن در اختیارش قرار دهید. سعی کنید قبل از هر وعده غذایی ظرف غذای او را کاملا بشورید و غذایی تمیز و سالم در اختیار پرنده قرار دهید تا از بسیاری از بیماری ها جلوگیری به عمل آید.
وقتی نگهداری جوجه مینا وارد مرحله جدید شد. یعنی در دوره یک ماهگی تا سه ماهگی ، ذهن مینا کاملا آماده یادگیری کلمات می باشد، نوع رفتار شما با مینا در این دوره می تواند از او یک پرنده اهلی یا وحشی بار بیاورد. شما باید کاملا با لطافت و مهربانی با او برخورد کنید و اگر شاهد هر گونه وحشی گری از سوی مینا شدید باید از طریق تنبیه غذایی او را از عمل زشتش آگاه کنید. مثلا هر گاه شما را نوک زد غذایی که دوست ندارد را به او بدهید و هر گاه روی انگشت شما نشست غذای مورد علاقه اش را به او بدهید.
در مورد یادگیری کلمات نیز همین طور، شما باید آنقدر یک کلمه را تکرار کنید تا بر زبان بیاورد، هر گاه دیدید کلمه مورد نظر شما را بیان نمود، به او غذای مورد علاقه اش را بدهید و به نوعی او را شرطی کنید، با این کار سرعت یادگیری در او به شدت افزایش می یابد.

دوره سه ماهگی تا یک سالگی

دوره سه ماهگی تا یک سالگی مینا
دوره سه ماهگی تا یک سالگی مینا

این دوره حساس ترین دوره زندگی یک مینا می باشد، اگر به درستی او را تربیت کرده باشید باید در این سن به راحتی از دست شما غذا بخورد و کلمات مورد نظر شما را با درخواست شما بر زبان بیاورد، آنها در این سن بسیار قوی و باهوش هستند و تمام غذای خود را با ولع تمام خواهند خورد. شاید برای هواخوری نیاز باشد تا مینا را کمی به بیرون از خانه ببرید، اگر مطمئن نیستید که پرنده به شما عادت کرده است، بهتر است او را دورن قفس قرار دهید. برای جلوگیری از بیماری ها بهتر است کف قفس را روزنامه بگذارید و آن را روزانه تعویض کنید هم چنین از ورود حشرات موذی مانند مگس به داخل قفس خودداری کنید چون مگس ها عامل اصلی انتقال بیماری هستند.

 


 

ویدیو از تغذیه جوجه مینا با دست

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP

 

در این نوشته به صورت خلاصه سعی شد تا شما را با نحوه نگهداری جوجه مینا و پرورش مرغ مینا از زمان تولد تا یک سالگی آشنا سازیم، در صورت وجود هر گونه سوال یا پیشنهاد از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید.

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
دیدگاه کاربران 51 دیدگاه
 • ناشناس 27 شهریور 1398 / 5:33:46
  0 0

  سلام مینای من ۳ ماهشه از چند روز پیش مدفوعش فقط آب بود که فروشندش گفت اسهال داره قرص انگل انسانی بگیر یک چهارمشو بده بهش خوب میشه ولی از امروز خزلی بیحاله اصلا جنب وجوش نداره خیلی نگرانشم چیکار کنم

 • ابو الفضل 24 شهریور 1398 / 4:33:40
  0 0

  سلام لطفا جوابدید من یه جوجه مینا بیست رو زه دارم که از وقتی بهش لارو دادم دیگه اصلا دون پارس نمیخوره چیکار کنم تورخدا جواب بدید🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  • امیر مهدی 13 مهر 1398 / 5:44:24
   0 0

   دونه پارش رو باهاش قاطی کن

 • حسین 15 شهریور 1398 / 11:46:46
  2 0

  سلام من الان دوروزه یک مرغ مینا دوماهه خریدم نمیدونم چرا وقتی بهش نزدیک میشم اینقدر خودشوبه قفس میزنه از دستم چیزی نمیخوره وقتی میزارم روی ظرف غذا میاد میخوره لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • فهیمه 11 شهریور 1398 / 11:11:01
  0 0

  سلام وقت بخیر جوجه مینام آزاد بوده یه سیخ خورده بودش بالا آوردنش بعدش الان اصلا صدا نداره چیکارش کنم خوب بشه آزادش کردم که عادت کنه به محیط اینجوری شد سرحاله غذا میخوره آب میخوره همش تواتاقم باهامه اما صدا نمیده لطفا راهنماییم کنید ممنون

 • مهراب 31 مرداد 1398 / 9:48:24
  0 0

  ما یک مرغ مینا داریم قبلن حمام میکرد الان حمام نمونه باید چکار کنین

  • کارشناس وب سایت 2 شهریور 1398 / 10:02:30
   2 0

   احتمال چیزی باعث شده تا از حمام کردن بترسه
   ظرف اب را داخل قفسش گذاشته و او را تنها بگذارید.
   اگر نشد با استفاده از اسپری اب ولرم به ارامی او را شستشو دهید.

 • ناشناس 27 مرداد 1398 / 9:40:37
  2 0

  سلام من یا جوجه مینا گرفتم بهش غذا میدم با زور غذا میخوره مدفوع نمیکنه باید چیکار کنم تو رو خدا سریع جواب بدین

  • کارشناس وب سایت 29 مرداد 1398 / 8:23:51
   0 0

   اگر جوجه خیلی کوچیکه و خودش نمیتونه غذا بخوره باید با سرنگ بهش سرلاک بدید، اما اگه می تونه دان بخوره بهتره ظرف غذا رو در داخل قفسش بگذارید و او را تنها بگذارید تا به مرور زمان به شما و محیط عادت کنه

 • ناشناس 14 مرداد 1398 / 9:43:39
  1 0

  سلام من یه مینا از تو خیابون گرفتم اهلیه ولی تو قفس چیزی نمیخوره امروز از قفس درش اوردم بیرون همه جا توک میزد الان چیکارش کنم میشه راهنماییم کنید؟

  • کارشناس وب سایت 15 مرداد 1398 / 8:14:55
   0 0

   بهتره مقداری تخم مرغ اب پز در اختیارش بذارید و اونو تنها بذارید تا به محیط عادت کنه

 • سحر 9 مرداد 1398 / 12:52:48
  5 0

  سلام،ی جوجه ی مینا از لونه ش افتاده تو حیاط من ولی اصلا دهانشو باز نمیکنه غذا یا آب بخوره ممکنه بمیره باید چیکار کنم؟

 • ابوالفضل 2 مرداد 1398 / 2:01:29
  0 0

  سلام … من 1 جوجه مینای 2 ماهه دارم اول باهام خیلی خوب رفتار میکرد ولی الان گاهی وقتا نوکم میزنه گااهی وقتام میاد رو شونم میشینه … باید چیکارش کنم …مرسی

  • کارشناس وب سایت 7 مرداد 1398 / 9:01:40
   0 2

   شاید ناخواسته ازرده خاطر کردید پرنده رو
   تغذیه عالی و با کیفیت ، بازی و حرف زدن و نوارش راه حل هایی است که پرنده رو دوباره به سمت تون جذب میکنه

 • پوریا 27 تیر 1398 / 1:45:53
  1 3

  سلام
  جوجه مینام یک ماه و نیم سنشه…دو روزه خریدمشه
  من اصلا ازش جیک جیک نشنیدم.ولی دهنش باز میکنه
  و اینکه توی دهنش نشانه هاب نر بودن داره و کم رنگه.
  خواستم بدونم با این شرایط نر هست یا ماده و اینکه آیا لال نیست؟

 • میلاد 15 تیر 1398 / 11:05:56
  14 2

  با سلام مینام سرفه میکنه باید چیکارش کنم گفتن شربت بچه براش بگیر خب ازش چطور استفاده کنم چطور لطفن کامل تایپ کنید که چه جوری ازش استفاده کنم

  • کارشناس وب سایت 15 تیر 1398 / 12:22:58
   0 4

   مقدار کمی از شربت را در اب اشامیدنی پرنده بریزید
   سعی کتید دمای اتاق را در حد طبیعی نگه دارید به احتمال زیاد مرغ مینای شما سرما خورده

  • عباس 26 تیر 1398 / 7:40:33
   5 0

   سلام.مرغ مینای من تازه دون خور شده بود امروز خیلی ناگهانی یکدفعه حالش بد شد و مرد!!من دیروز یک قطره سم شپش بین دوتا کتفش انداختم و صبحم از باغچه یدونه لارو پیدا کردم بهش دادم خورد.نمیدونم کدومش باعث مرگش شد.راهنمایی کنید لطفا

 • حسین 11 تیر 1398 / 10:54:56
  15 1

  با سلام مینای من حدود 9ماهشه و فقط میگه مینا اونم وقتی تنها هست چکار کنم ممنونم

 • مریم 8 تیر 1398 / 3:31:04
  8 2

  سلام ۲ تاجوجه مینا ۲۰ روزه از لانه برداشتیم الان ۳ روزی میشه غذا به سختی میخورند چیکار کنیم راحتر غذا بدیم‌بخورند ایا سوا کنیم یا کنار هم باشند

 • ندا 7 تیر 1398 / 12:48:23
  13 1

  سلام خسته نباشید من یه جوجه مینا خریدم فروشنده گفت یکماهشه ولی هنوز کامل پر درنیاورده و روی پاهاش کامل نمی ایسته میخواستم بدونم با این وضعیت مشکلی نداره براش ظرف آبتنی بزارم واینکه چقدر وقت طول میکشه روی پاهاش بایسته ؟

  • کارشناس وب سایت 8 تیر 1398 / 8:52:20
   2 1

   تا زمانی که کاملا رشد نکرده از استحمام او خودداری کنید، احتمال بیماری و سرماخوردگی در او بالا خواهد بود.

  • میلاد 17 تیر 1398 / 9:57:15
   1 0

   سلام اون فروشنده به شما دروغ گفته که یک ماهشه من خودم جوجه کشی می کنم اون مینا یک یا دو هفته سن داره نه بیشتر

 • ارسلان 5 تیر 1398 / 11:21:09
  1 1

  سلام دوست عزیز من جوجه مینا تازه متولد شده دارم چه تغذیه براش بدم

 • Ali 2 تیر 1398 / 4:34:52
  4 0

  سلام وخسته نباشید من جوجه مینام عطسه میکنه چیکارش کنم

  • کارشناس وب سایت 4 تیر 1398 / 8:33:41
   5 0

   احتمالا سرما خورده
   از شربت سرماخوردگی کودکان استفاده کنید

  • امیر 8 تیر 1398 / 3:27:23
   13 0

   سلام دوتا مرغ مینا بزرگ اماده پرواز از لانه برداشتیم الان ۴روزمیشه غذا دونه پارس خیس و اب رو با زور میدیم چه کار کنیم یاد بگیرند غذا رو راحتر بخوردند یا از دست بگیرند ایا سوا کنیم یا با هم باشند،، خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟؟

 • حسن عصمتی 28 خرداد 1398 / 12:39:31
  5 8

  مرغ مینای من چند روز شه چی بدم؟ به اون سر لاک بدم تا چند ماهگی سر لاک بدم چقدر؟آب چطور؟تو چند روز گی آب بدم چقدر؟

 • عاطفه 28 خرداد 1398 / 10:08:13
  5 3

  سلام منم جوجه مینا اوردم خیلی کم دهنش رو بازمیکنه و چشمانش بسته اصلا باز نکرده

 • مینو 26 خرداد 1398 / 9:20:03
  9 1

  سلام مرغ مینای من خیلی میخابه صداش در نمیاد کز میکنه چشا بطور باز میشه میترسم بگیره

 • صمد 26 خرداد 1398 / 4:39:41
  11 3

  سلام. میخاستم بدونم جوجه مینا تو چند روزه گیش رو پاهاش وایمیسه.

 • صند 26 خرداد 1398 / 4:37:44
  11 5

  سلام. میخاستم بدونم جوجه مینا تو چند روزه گیش رو پاهاش وایمیسه.

 • رامین 24 خرداد 1398 / 12:17:07
  11 3

  سلام می خواستم بدونم چه جوری به مینا دوماهه یاد بدیم بیرون قفس دستشویی نکنه؟؟؟

 • ناشناس 22 خرداد 1398 / 11:13:49
  18 9

  سلام تا چند وقت باید جوجه مینا داخل کارتن نگهداری کنیم

  • کارشناس وب سایت 25 خرداد 1398 / 11:27:12
   5 2

   تا زمانی که کاملا پر دار شود.

 • احمد 17 خرداد 1398 / 3:51:14
  3 4

  سلام مینای من دوهفتشه چند روز صداش گرفته درنمیاد بنظرم سرما خورده چون از شبی که کولر روشن کردیم اینطوری شده وقتی جیک جیک میکنه یه صدایی از تو بینیش میاد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 18 خرداد 1398 / 9:24:43
   2 2

   مطمئن باشید که سرما خورده
   شربت سرماخوردگی کودکان را در اب اشامیدنی او بریزید
   و از تغییرات شدید دمایی جلوگیری کنید چون بدنشون ضعیفه و شوک دمایی به انها وارد میشه.

 • علیرا 17 خرداد 1398 / 3:41:00
  1 2

  سلام آیا به جوجه چند روزه آب میشه داد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 18 خرداد 1398 / 9:26:14
   2 0

   بهتره با استفاده از سرنگ همراه با سرلاک به او بدهید
   دادن اب خالی شاید مضر باشه

 • مهدی 17 خرداد 1398 / 3:08:25
  3 0

  سلام جوجه مینا هرچی سنش بره بالا میزان غذاخوردنش کم تر میشه یا زیاد ؟ میناهای من نسبت به قبلا کمتر غذا میخورن

 • احمد 15 خرداد 1398 / 3:45:16
  4 7

  سلام مینا من ۱۶ روزشه ایا میتونه اب بازی کنه ؟یانه اگر نه چند روزگی باید اب تنی کنه

 • علیرضا 14 خرداد 1398 / 11:03:19
  10 2

  سلام میخواستم ببینم چطوری به مرغ مینا که ۲ ماه هست یاد بده بیرون از قفس دستشویی نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • احمد 9 خرداد 1398 / 3:45:23
  2 10

  سلام من یه مینا ۵ روزه خریدم دونه خودش با سنگدان مرغ و گوجه اسیاب کردم بهش میدم ایت میتونم بهش اب بدم یا نه چون خود فروشنده گفت نباید اب بدی چون میمیره ؟چکار کنم

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 11 خرداد 1398 / 10:00:14
   2 1

   لطفا با یک پرنده شناس معتبر مشورت کنید.

 • پوریا 8 خرداد 1398 / 4:16:35
  9 3

  سلام من باید تا چند ماهگی به مرغ مینام سرلاک بدم و چه قفسی براش بخرم ممنون

 • محدثه 5 خرداد 1398 / 11:40:38
  5 1

  سلام میخواستم ببینم که چه اسباب بازی هایی باید برای مرغ مینام بخرم

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 6 خرداد 1398 / 11:01:21
   1 2

   چرخ و فلک
   آینه
   نردبان
   ظرف اب برای استحمام
   تاب
   و …

 • سهیل 4 خرداد 1398 / 8:48:35
  1 4

  سلام ،ببخشید یک سوال جوجه مینا۲ ماهه غذا و آب اش رو خودش میخورد یا سرلاکی میخورد

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 6 خرداد 1398 / 11:12:43
   3 3

   هر چند می تونید با سرلاک تغذیه اش کنید، اما بهتر است کم کم او را به دان خوردن عادت دهید.

  • پوریا 8 خرداد 1398 / 4:13:34
   3 0

   سلام ببخشید من میخواستم ببینم جوجه مینا سرلاک میخوره و تا چند ماهگی ممنون

  • فاطمه 10 تیر 1398 / 9:15:02
   7 0

   سلام خسته نباشید مرغ مینا در چند ماهگی غذاشو خودش می خوره مینای من یک ماهشه ولی صدایی زیادی داره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X