دانسته های غذای مرغ مینا که هر علاقه مند بایست بداند

297

اطلاعات لازم در مورد غذای مرغ مینا

وقتی اقدام به نگهداری یک مینا در خانه خود می کنید بایست غذای مرغ مینا را نیز بشناسید. مرغ مینا پرنده ای ذاتاً وحشی، جسور و جنگجو می باشد، بنابراین در طبیعت به راحتی می تواند به پرندگان کوچک تر از خود حمله کرده و آنها را از پا درآورد، حتی جسارت این پرنده به حدی رسیده که برای تغذیه خود از مارمولک ،مار ، موش و حتی تخم سایر پرندگان را مصرف می کند. این پرنده به خاطر زیبایی ظاهری خود و هم چنین هوش بالایی که دارد، از قدیم مورد توجه اشراف زادگان بوده است. هم چنین گفتنی است که هندی ها از گذشته دور این پرنده را اهلی نموده اند و عاشقان هندی کلماتی محبت آمیز به این پرنده آموخته و آن را به معشوقه خود هدیه می دادند.

 

غذای مرغ مینا
غذای مرغ مینا

مرغ مینا بر خلاف سایر پرندگان مانند مرغ عشق و طوطی اصلا خجالتی و ترسو نیست و خیلی زود به طرف مقابل اعتماد کرده و از دست او غذا می خورد ولی بر خلاف سایر پرندگان هیچ گونه وابستگی به صاحب خود پیدا نمی کند و در صورت محیا شدن شرایط به راحتی فرار می کند.
در این مقاله از مجموعه مقالات فروشگاه اینترنتی چکین دیوایس میخواهیم شما را با اصول تغذیه  و غذای مرغ مینا آشنا سازیم لطفا با ما همراه باشید.

 


 

 

ویدیو از دعوای سه مرغ مینا در خیابان

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


 

غذای مرغ مینا در طبیعت

مرغ مینا در طبیعت برای تامین انرژی مورد نیاز بدن خود ، از انواع میوه های وحشی ، کرم های خاکی ، دانه گیاهان ، انواع حشرات مانند پروانه ، ملخ ، جوجه و تخم سایر پرندگان و … تغذیه می کند. براین اساس تامین غذای مرغ مینا برایش در طبیعت دشوار نمی باشد زیرا طیف بزرگی از غذاها را مصرف می نماید. بنابراین می توان گفت که مرغ مینا یک پرنده همه چیز خوار است. علاوه براین مرغ مینا در صورت احساس گرسنگی شدید به سایر موجودات مانند موش ، مار ، مارمولک و … حمله کرده و از آنها تغذیه می کند.

غذای مرغ مینا در طبیعت
غذای مرغ مینا در طبیعت

در برخی موارد نیز مشاهده شده که مرغ مینا در میان فضولات حیوانات به دنبال غذا هستند، حتی گاهاً بر پشت گاو های وحشی نشسته و از حشرات نشسته بر بدن گاو تغذیه می کند. شاید شما بارها دیده باشید هنگام شخم زدن زمین یا درو کردن یونجه و گندم سریعا خود را به زمین شخم زده یا درو کرده می رسانند و از حشرات و کرم های موجود تغذیه می کنند.
در کل مرغ مینا پرندگان مفیدی در زمینه کشاورزی محسوب می شوند و در بسیاری از کشور ها برای از بین بردن آفات کشاورزی از مرغ مینا کمک می گیرند.

چه غذایی به مرغ مینای خود در خانه بدهیم؟

بیشتر افراد که اقدام به نگهداری از مینا می کنند سعی می کنند سریعا به مرغ مینای خود حرف زدن بیاموزند. این افراد بایست بدانند که مرغ مینا نیازهای اولیه مانند خوراک نیز دارد و بایست به غذای مرغ مینا توجه ویژه شود. شاید شما یک مرغ مینا در خانه دارید یا به تازگی ها یک مرغ مینا خریداری کرده باشید و به دنبال راه حل هایی برای یافتن تغذیه ای بهتر برای آنها باشید و با خواندن مطالب فوق ممکن است کمی شوکه شوید ولی جای نگرانی نیست، با توضیحی که الان خدمتتان ارائه خواهیم داد کاملا شما را آگاه خواهیم کرد. معمولا مرغ مینا ها در حالت پرورشی یا خانگی به صورت دیگری غذا می خورند، اگر شما از صاحب قبلی یا فروشنده مرغ مینا نیز بپرسید به شما چنین خواهد گفت : مرغ مینا از انواع میوه ها و سبزیجات و تخم مرغ آب پز شده تغذیه می کند.
در این قسمت از مقاله شما را با منابع غذایی مفید برای مرغ مینا آشنا خواهیم ساخت.

غذای مینا در خانه
غذای مینا در خانه

مرغ مینایی که به صورت پرورشی رشد یافته باشد و تاکنون حتی از نزدیک هم کرم و حشره ندیده باشد، بعید است بتوان در برهه ای از زندگی آنها را انواع حشرات و کرم ها تغذیه کرد، شاید آنها این غذا را بخورند ولی مسمومیتی که به دنبال مصرف این حشرات در پرنده ایجاد می شود، گریبان شما را خواهد گرفت. بنابراین برای داشتن یک مرغ مینای سالم و شاد توجه به نکات زیر ضروری خواهد بود :

 • استفاده از پلت در غذای مرغ مینا. مرغ مینایی که همیشه از غذای آماده مانند پلت یا کنسانتره مصرف می کند، به زودی با مشکلات شدید گوارشی مانند چاقی ، کبد چرب و … مواجه خواهد شد. زیرا پلت ها حاوی پودر فشرده شده ای از انواع دانه ها و بذرها، حبوبات، گوشت، استخوان و سایر مواد مغذی می باشد که بسیار چاق کننده و حاوی مقدار زیادی انواع ویتامین ها، پروتئین و آهن می باشد، بنابراین مصرف مداوم و روزانه پلت ها برای آنها توصیه نمی شود.
 • سیستم گوارشی مرغ مینا بر خلاف سایر پرنده ها قادر به هضم و جذب آهن بدان صورت نمی باشد، بنابراین از دادن غذاهایی سرشار از آهن مانند حبوبات، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، جگر، تن ماهی و… به پرنده خودداری کنید. زیرا مصرف زیاد این منابع غذایی پرنده را با بیماری ذخیره آهن (هموکروماتوز) مواجه خواهد ساخت.
 • غذا های سرخ شده، حاوی چربی زیاد و پر نمک مانند چیپس و پفک برای مرغ مینا بسیار مضر می باشد. بنابراین از دادن این مواد غذایی شدیدا خودداری کنید چون سیستم هاضمه پرنده مانند انسان قوی نیست و قادر به هضم سریع مواد مضر نمی باشد.
 • در عوض می توانید مرغ مینا را با انواع میوه ها، سبزیجات، سفید تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی پخته شده، میوه های خشک شده تغذیه کنید. این میوه ها شامل سیب، گلابی، انگور، هلو، شلیل، توت فرنگی، انجیر، موز و … و سبزیجات شامل: خیار، هویج، کاهو، کلم، ریحان، جعفری و …

یک برنامه غذایی مفید برای مرغ مینا

شاید شما به سلیقه خودتان انواع مواد غذایی را به مینایتان بدهید، ما هم به نوبه خود یک برنامه پیشنهادی خوب برای مینای شما داریم.

برای غذای مرغ مینا در روز های هفته : صبحانه ، ناهار ، شام

 1. شنبه :  چند تکه سیب + چند تکه هلو مقداری پلت + چند حبه انگور سفیده تخم مرغ پخته شده
 2. یکشنبه : چند تکه گلابی + چند تکه هلو چند تکه خیار + چند تکه هویج سیب زمینی پخته شده
 3. دوشنبه : چند تکه موز + توت فرنگی خرد شده سینه مرغ آب پز شده خرد شده کاهو + کلم + ریحان
 4. سه شنبه : چند تکه انجیر + مقداری میوه خشک شده سفیده تخم مرغ آب پز شده مقداری پلت + چند حبه انگور
 5. چهارشنبه : چند تکه سیب + چند تکه گلابی چند تکه هلو + مقداری جعفری سیب زمینی پخته شده
 6. پنج شنبه : چند تکه هویج + چند تکه خیار چند تکه موز + مقداری میوه خشک سینه آب پز شده مرغ
 7. جمعه : مقداری جعفری + چند تکه خیار سفیده تخم مرغ آب پز شده مقداری پلت + چند حبه انگور

رعایت بهداشت یک اجبار می باشد

لطفا توجه فرمایید که علاوه بر تغذیه، آب و استحمام نیز برای سلامتی و رشد مرغ مینا بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین سعی کنید همیشه آب تمیز در اختیار پرنده قرار دهید و هفته ای دو بار یک ظرف آب ( بدون شامپو )جهت استحمام در قفس او قرار دهید. رعایت بهداشت کمک خیلی شایانی به سلامتی پرنده خواهد نمود. توصیه های زیر بسیار کمک کننده می باشد :

 • – ظرف آب و غذای مرغ مینا را روزانه بشورید.
 • – غذای او را روزانه تعویض کنید.
 • – آب آشامیدنی و تمیز در اختیار پرنده قرار دهید.
 • – کف قفس را با روزنامه بپوشانید تا روزانه قابل تعویض باشد.
 • – پرنده را در محیطی قرار دهید که در جریان هوای شدید نباشد، چون شُک دمایی باعث بیماری در پرنده می شود.

در مقاله فوق تلاش شد تا شما را با تغذیه صحیح مرغ مینا آشنا سازیم، در صورت وجود هر گونه سوال یا پیشنهاد از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
297 نظرات
 1. امیرحسین حدیدی فرد می گوید

  سلام من یک مرغ مینا حدودا ۲ساله دارم این مرغ مینا به مامانم خیلی وابستس و وقتی از خونه میره بیرون بعضی اوقات جیغ میزنه و بعضی اوقات حرف نمیزنه ولی وقتی مامانم میاد میپره بالا پایین خوشحالی میکنه صداش میکنه وخلاصه دلبری میکنه میخواستم ببینم مسکلی که نداره بعد من هروز تا الان۴ماهی میشه خربدمش همش بهش پلت دادم وبعضی اوقات هم میوه وبرنج راستی برنج که براش ضرری نداره؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یک وعده پلت
   یک وعده میوه و سبزیحات
   و یک وعده هم انواع دانه ها که برنج هم توش باشه
   هفته ای دو بار هم تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و مولتی ویتامین

 2. ایدا می گوید

  سلام لطفا جواب بدید خیلی به کمکتون نیاز دارم ..من یه مینا دارم که حتی سنش هم نمی دونم نخریدمش تحویلش گرفتم از یه خانواده که خیلی اذیتش میکردن غذاش فقط پلت .گوشت مرغ و چیپس بوده الان هم هنوز وحشیه دوماهی هست اوردمش ولی چشماش قرمز قهوهای رنگه همش سوت میزنه فقط هم همون پلت رو میخوره و برنج میوه و سبزی هم اصلا الان هم تو سرش و اطراف چشمش همه پراش داره میریزه لطفا بهم بگین چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نباید بهش گوشت بدید چون دارای اهن هست و سبب مرگ پرنده میشه
   همینطور پلت باید مخصوص پرنده مرغ مینا و فاقد هرگونه اهن باشه
   در نگهداری ازش دقت کنید ، اجازه بدید بیشتر بیاد بیرون ، از سنگ مینرال در قفسش استفاده کنید
   صبور باشید بهتون عادت میکنه ، به قفسش ضربه نزنید و اصلا نترسونیدش ، همینطور به زور نگیرینش و به زور هم حمام نبرید

 3. Z می گوید

  سلام ممنون از سایت عالیتون
  ببخشید من یک مرغ مینا دارم که خیلی به کشمش علاقه پیدا کرده و دیگه تشویقیای دیگه رو نمیخوره، الانروزی چندتا کشمش بهش بدم ضرر نداره؟
  و یه سوال دیگه پسته برای مرغ مینا مضر هست یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   نه هیچکدام ضرر ندارن
   فقط نباید زیاده روی کنید تا پرنده مریض نشه

 4. ریحانه می گوید

  باسلام میگم مرغ مینای من ۴ماهشه زیاد پر در نیورده .یعنی تپل نمیشه هرچی بهش میوه میدم .چشم سمت راستشم انگار مشکل داره .همش میبنده یا ازش آب میاد .حرف هم زیاد نمیزنه مینا میگه ولی واضح نیست .سوت زیاد میزنع .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای درمان چشمش می تونید از پماد های انتی بیوتیک استفاده کنید
   برای پر دار شدن پرنده حتما باید غذاهای دارای پروتئین زیاد مانند دانه و گوشت بهش بدید

 5. فرنیا می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید میگم ما میتونیم همه ی میوه ها رو بدیم یا فقط یک میوه میتونیم بدیم یا میخوایم سبزی یا کاهو بدیم باید خورد شده باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتره ترکیبی از چند میوه و سبزی رو خورد کنید و با هم مخلوط کنید و به مینا بدید

 6. حلما می گوید

  سلام
  مینام میپره ب دیواره های قفس و خودش و آویزون میکنه و صدا میده..بازی میکنه یا یه مشکلی داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نکنم مشکلی باشه
   اگر دوستان تجربه ای در این مورد دارند می تونند کامنت کنند

 7. ارزو می گوید

  سلام .
  من یدونه مینای شش ماهه دارم دوماه هست که از یکی خریدمش .
  خیلی پرهاش بخصوص روی دمش داره میریزه .
  خیلی بال میزنه و از اینور قفس به اونور قفس میره . عر چی بهش میدم دوتا نوک میزنه میخوره بعدش محل نمیده به اون میوه یا غذایی ک براش گزاشتم .
  خیلی اب میخوره من تو یه روز دوبار ظرفش رو اب میکنم .
  مدفوعش یکم ابکی شده و خیلی زیاد مدفوع میکنه .؟
  بیرونش میارم از قفس بیشتر کنار شیر اب میاد سرشو زیر اب میکنه اما براش ظرف اب میزارم. میترسه داخل اب نمیره .
  چندکلمه حرف بلد بود اما دو هفته مسافرت بودم گزاشتمش پیش دوستم برگشتم دیگه حرف نمیزنه .
  خیلی هم نوک به زیر گردنش و بالش میزنه .
  نمیدونم چش شده ؟؟؟
  بنظرتون چیکارش کنم .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری قارچ پوستی وجود داره
   مینا رو با استفاده از اب ولرم و شامپو مخصوص پرنده ها بشویید و بدنش رو خشک کنید
   برای اینکه سرما نخوره حتما دمای اتاق رو بالا ببرید
   هفته ای دو الی سه بار استحمامش کنید تا برطرف بشه
   هم چنین می توانید به دامپزشک مراجعه کنید تا اسپری ضد قارچ و شپش رو به شما بده

 8. محسن جباری می گوید

  سلام، مرغ مینا ی من تا الان دوبار ته سیگار خورده است،، آیا اتفاقی برایش می افتد،، ممنون اگر پاسخ دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نباید اجازه بدید چنین چیزهایی بخوره ، اگه نتونه دفعش کنه باعث مرگش میشه
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید

 9. آرمان مسعودی می گوید

  با عرض سلام, یک مشکل بزرگ دارم امیدوارم بتونید کمکم کنید …
  یکی از آشنایان مرغ مینا داشت پنج ماهه که به خارج از کشور مهاجرت کردند و پدر من این مرغ مینا رو ازشون گرفت و آورد خانه ما, پدرم خیلی بهش میرسه / جاشو تمیز میکنه / غذا و آبش رو براش آماده میکنه / مادرم هم باهاش صحبت میکنه / من کمترین توجه رو نسبت به پدر و مادرم بهش نشون دادم ولی متاسفانه نمیدونم چرا بشدت به من وابسته شده – الان یک ماه هست پیش ما هست – وقتی جلوی چشمم نباشم شروع میکنه به جیغ زدن و حتی حس میکنم به زور اسمم رو هم صدا میکنه و هی تو قفس پر میزنه میخوره به دیوار قفسش – وقتی بیرون هم باشه و من رو نبینه باز هم شروع میکنه به پرواز کردن تو خونه و جیغ زدن و دنبال من گشتن — من یک ساعت خونه نبودم اینقدر جیغ زده بود صداش گرفته بود – الان من بخاطر اینکه نگرانشم همش سعی میکنم خونه باشم ولی از تمام کار و زندگیم افتادم – تایم زیادی هم از قفس میاریمش بیرون در طی روز – مشکل و مریضی هم نداره – ماشاله خیلی هم جسته اش بزرگ تر شده – فقط این وابستگی شدیدش و بی تابیش هممون رو خسته کرده – میخواستیم ببریم سفارت انگلیس تو خیابون قلهک ولش کنیم رو درختهای اونجا که پر از مرغ میناس ولی دلمون نیومد – فصل سرما – تا بیاد یاد بگیره غذا بخوره – تا به بیرون عادت کنه و تو این سرما جا خواب برای خودش پیدا کنه میمیره – موندیم چیکار کنیم – توروخدا اگر راهی میدونید که این وابستگی شدیدش از بین بره راهنمایی کنید – یک دقیقه بدون من آروم نمیمونه – من بیشتر نگران خودشم از بس جیغ میزنه وقتی من نیستم – خودم هم از کار و زندگی افتادم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مورد عجیبی هست ، بهتره براش اسباب بازی قرار بدید ، اینه قرار بدید ، کمی توپ و اینجوری چیزا قرار بدید تا بازی کنه باهاشون
   اگر نگهداریش کنید خیلی دوست خوبی میتونه براتون باشه ، رها کردن یه پرنده که از اول زندگیش در قفس بوده بزرگترین ظلمی هست که میشه در حقش انجام داد ، حس کن اون پرنده بره بیرون و شما رو نبینه به چه وضعی میفته

 10. Zahra می گوید

  سلام وقت بخیر.مینای من ۶ ماهشه.اصلا حرف نمیزنه فقط میخونه.گاها هم اسم خودشو نا مفهوم میگه.میوه نمیخوره اکثرا.همش برنج میخوره و بازیگوشه .چیکار کنم براش ؟ویتامین خاصی بگیرم براش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از مولتی ویتامین می توانید استفاده کنید
   مقداری از مولتی ویتامین رو توی اب پرنده بریزید ولی فقط هفته ای دوبار این کار رو بکنید
   از پلت مخصوص طوطی ها هم می تونید استفاده کنید
   ترکیبی از انواع دانه ها رو بهش بدید

 11. حلما می گوید

  ولی دائم هم تو آیینه نگاه نمیکنه میاد بیرون هر موقع تو قفس باشه فقط ب آیینه نگاه میکنه و صدا میده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید حرف زدن رو به مینا یاد بدید اینه رو بردارید و سعی کنید پرنده رو به خودتون وابسته کنید.

 12. حلما می گوید

  سلام خوبین

  آیا آیینه خوبه ک براش بزارم تو قفسش؟ یبار گذاشتم خیلی دوست داشت و کلمه ها رو تکرار میکنه قبلش اصلا چیزی نمیگفت

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   آینه باعث وابستگی مرغ مینا به اینه میشه و مدام خودشو تو آینه نگاه میکنه
   شاید اموزش های بعدی رو با مشکل مواجه کنه

 13. نازنین می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من کف پاش تاول زده و من هر روز پاشو میشورم و بتادین میزنم و بعد که کامل خشک شد روزی سه بار پماد تتراسایکلین براش میزنم اما مشکلی که هست اینه که خیلی تو لک و همش میخوابه این یعنی درد داره؟؟؟
  و اینکه من براش مولتی ویتامین کودکان تهیه کردم که آهن نداره تو یه قاشق چای خوری با ماست حل میکنم و میدم مبخوره و خیلی هم دوس داره . براش ضرر نداره که؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بتادین استفاده نکنید ، تتراسایکیلین خودش ضدعفونی کننده داره
   بله ممکنه درد داشته باشه ، مولتی ویتامین رو هم داخل ابش قرار بدید
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز با تزریق داروی مورد نیاز ، پرنده رو سریعتر به حالت عادی برش گردونه

 14. آیدا می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مینای پنج ماهه داشتم دیروز داشتم دنبالش میکردم پنجره باز بود رفت خونه کناری چند نفر بودیم اما هرجا رو گشتیم پیداش نشد از چند روز پیش هم دایم به بیرون از پنجره نگاه میکرد امیدی هست که برگرده؟ واینکه چقدر احتمال داره دور شده باشه از خونه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ مینا ذاتا وحشیه اگه بره احتمال برگشتش کمه
   ولی شما سعیتون رو بکنید شاید روی درخت های اطراف باشه

 15. حلما می گوید

  سلام مرغ مینام خیلی عادت کرده ب بیرون فقطم گیر داده ب صندلی..تا میکنمش تو قفس خودش و ب اینور و اونور میزنه چیکارش کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا به طور کلی خیلی از قفس گریزون هست
   اگه زیاد داخل قفس نگهداری بشه و خود رو زیاد به در و دیوار بشه کم کم وحشی می شه

 16. حلما می گوید

  سلام یه مرغ مینا ۶ ماهه دو روزه خریدم..همش دوست داره از قفس بیرون باشه و همش فرار میکنه..میرم طرفش ک بهش غذا بدم اما فرار میکنم..تا میپره فقط یه صدایی میده ایا اهلی میشه خیلی استرس دارم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد از یکی دو هفته به شما عادت خواهد کرد فعلا بهش کاری نداشته باشین و اب و غذاش رو مرتب بهش بدید

 17. آنا می گوید

  سلام ببخشید من یه مرغ مینا دارم که خوشش از پلتش نمیادو پرهای روی سرش یه کوچولو ریخته و خیلی وقتی در نیموده فقط وقتی مجبوره پلت میخورهه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پلت مخصوصه ؟ بعد از پلت هیچ ماده ی غذایی ، میوه و … بهش نمیدید ؟ موارد اشاره شده در این پست رو مطالعه کنید و در تغذیش استفاده کنید
   همینطور از مولتی ویتامین های مخصوص این پرنده که از داروخانه دامپزشکی می تونید تهیه کنید استفاده کنید تا سبب افزایش اشتهاش بشه و همینطور در ریزش موی اون هم تاثیر داشته باشه

 18. فاطمه می گوید

  سلام من مرغ مینام همش بی تابی میکنه رو ظرف غذاش و میله اش نمیتونه وایسه انگار ی چیزی اذیتش میکنه همش به خودش میپیچه چکار باید بکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا در ناحیه پا دچار اسیب شده
   کف و ساق پای پرنده رو بررسی کنید.
   مدتی اون رو روی یک سطح نرم مانند ابر یا پارچه نرم قرار بدید.

 19. Abolfazl می گوید

  چجوری به مینا حرف یاد بدم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در مقاله اموزش سخن گفتن مرغ مینا کاملا توضیح داده شده

 20. سودا می گوید

  سلام من یه مینا دارم ۵ یا ۶ ماهشه همیشه بهش پلیت دادم تا الانم از قفس درش نیاوردم امروز دیدم چیپس و کرانچی خیلی دوس داره چندبار بهش دادم ، براش مشکلی پیش میاد؟اگه چیزیش شد چیکارش کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   غذای شور و چرب برای مرغ مینا ضرر داره
   بهش ندید
   احتمال مسمومیت هست

 21. چیکو جون🐥 می گوید

  سلام دوستان وقت بخیر مینام پرای جلو سرش سفید شده البته یکذره خب بعد به دکتر گفتیم گفت که بهش قرص بکمپلکس و کلسیم انسانی بدین خب چون انسانی هست واسه مرغ مینا به این کوچیکی ضرر نداره لطفاً بگید ممنون خیلی نگرانم😩😩😩

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه ضرر نداره
   با اب آشامیدنی اون ترکیب کنید.

 22. ملیکا می گوید

  سلام من یه مرغ مینا دارم تقریبا ۵ماهشه و یک ماهی میشه که سرگیجه داره و درست نمی تونه راه بره و همش یه گوشه میشینه و بی اشتها شده مدفوعش سبز و آبکی شده برای تغزیه مرغ مینا بیشتر از پلت استفاده می کنم همراه با کاهو و گوجه میشع راهنمایی کنید مشکلش چیه و چجوری باید درمان بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری انگلی یا ویروسی هست
   به دامپزشک مراجعه کنید

 23. نازنين می گوید

  سلام وقت بخير
  من يه مينا داشتم حدود ٦ ماهه كه از دوماهگي بزرگش كردم ديروز در خونه رو از روي غفلت باز كردم از رو سرم پريد و رفت به نظرتون برميگرده همه محله رو گشتم نبود دارم ديوونه ميشم 😭😭😭😭😭😭😭😭

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال برگشتش هست
   اما زیاد امیدوار نباشید

 24. فرزانه علوی می گوید

  سلام
  من یه مرغ مینا دارم که خیلی برنج دوست داره و فقط برنج رو خوب میخوره
  اشکالی داره هر روز بهش بدم؟
  و چند روز پیش یکمی تعادلش به هم خورد و بردمش پیش دامپزشک و دارو داد و گفتن که شاید چیز آلوده خورده ، پرنده سرحال و شیطون و با اشتهاست ولی یکمی گاهی فضلش ابکیه ، ممکنه از کبدش باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از غذاهای سالم استفاده کنید و غذای پخته شده رو پس از یک ساعت از قفس خارج کنید چون باعث مسمومیت میشه

 25. عاطفه می گوید

  سلام مینای من ۳ماه و نیمه است پشت گردنش مو درنیومده واز هردوبار که جیش میکنه یکبارش ابکی وسفیده این دومورد مشکلی نداره?در طی روز چندساعت صبح چندساعت هم شب ازاده ابتنی هم میکنه هروز، مشکل رفتاری ازش نمیبینم جز نوک زدنای فوق العاده وحشتناکش که گاهی انجام میده و البته داعم براش پلت میزارم یه دوهفته ای هست متوجه شدم سعی میکنه بخوره اما نمیتونه ازهر ده تا یکیشو میخوره خیلی چیزهای دیگه هم مث نون ومیوه بهش میدم بخوره اما انقداز نوکش هی پرت میشه تا اخر یاقیدشو میزنه یا بالاخره به انجام میرسونه گاهی هم کاملا بدون مشکل چندتکه غذاشو یا میوه رو میخوره نمدونم چه مشکلی پیش اومده لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همانطوریکه در مقاله توضیح داده شده مصرف زیاد پلت برای مینا خوب نیست چون مقدار زیادی اهن دارد و بدن مینا قابلیت جذب این همه اهن را ندارد به جای ان از میوه و سبزیجات مختلف استفاده کنید.

 26. nazi می گوید

  ۶ماهه بود و من از یک ماهگیش داشتمش

 27. nazi می گوید

  دوساعت پیش دم در خونمون داشتم میرفتم سوار ماشین شم مینام یهویی از رو شونه‌م غیب شد همه‌ی محله رو صداش زدم ولی نیست…تورو خدا بگید چیکار کنم ک برگرده دارم دیوونه میشم

 28. محمد می گوید

  سلام.شماگفتید برای دونه قارچ دهن مینا بهش سرکه دادم ودونه ی تودهنش خشک شد منم باموچین کندم فقط یه ذره ازدونه تودهنش هست .ایا اون تیکه بزرگ میشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بازم به درمان ادامه بدید ولی زیاده روی نکنید

 29. مهرو می گوید

  سلام و وقت بخیر
  مینای من عادت به خوردن دانه پارس داره و غذای خارجی ورسه لاگا میدم نمیخوره
  وقتی هم که مخلوط با دانه پارس میکنم باز نمیخوره
  گرسنگی میکشه ولی نمیخوره
  ممنون میشم نظرتونو بگین چه کار کنم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چاره ای نیست باید به دادن دانه پارس ادامه بدید
   ولی همیشه نه هر از گاهی ورسه لاگا رو هم با دانه پارس ترکیب کنید تا شاید خوردنش را امتحان کرد.

 30. ابتین می گوید

  سلام من یه مینای ۴ ۵ ساله دارم
  اهلی هست و حدود ۱۰۰ کلمه با صداهای مختلف بلده ولی گاهی اوقات نوک های وحشتناک محکمی میزنه که دستم خونی میشه باید چیکار کنم نوک نزنه.
  ۲ نوک مینای من رشد کرده چجوری باید کوتاش کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نمیشه کرد ، سنش بالاست باید تو سن پایین وقتی که نوک نمیزد بهش تشویقی میدادید و نوک میزد بهش کم محلی میکردید تا متوجه میشد ! تو این سن بعیده متوجه بشه !
   نوک رو کوتاه کنید ممکنه بهتر بشه ، خودتون نمیتونید این کارو انجام بدید ، باید یک دامپزشک مجرب این کار رو انجام بده (حتما دامپزشک حیوانات خانگی)

 31. یگانه می گوید

  سلام
  من یک مرغ مینا دارم و به پاهاش نوک میزنه که انگار میخاره
  آیا این خارش طبیعی هستش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری قارچی هستش
   پاهای پرنده رو با اب و صابون بشویید و ضد عفونی کنید.

 32. محمد می گوید

  سلام.تو دهن مرغ مینا یه دونه زده.به دامپزشک دسترسی ندارم یه دارویی بگین ازداروخانه بگیرم بهش بدم خداخیرتون بده

 33. محمد می گوید

  سلام.قارچ دهان مرغ مینا چه جوری خوب میشه .؟به خدابگید چهکنم

 34. محمد سجاد می گوید

  سلام ببخشید توی دهان مرغ مینامون یه دونه ی سفید زده.ولی همه چی میخوره وسرحاله وهمه چی می خوره.توی اینترنت نوشته بود قارچ ومن قطره نیستاتین بهش دادم .جایی که هستم دامپزشک دردست رس نیست.ترو خدا بگید چی کار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از سرکه یا انتی بیوتیک استفاده کنید البته با مشورت دامپزشک یا پرورش دهنده های با تجربه

 35. نا شناس می گوید

  سلام من یه مینای وحشی دارم که با پای ورم کرده جلوی در خونه پیداش کردم پاش رو درمان کردم و برای خوراکش از انواع میوه و پلت استفاده میکنم وقتی دستم رو برای عوض کردن اب و غذا ش تو قفس میبرم خیلی میترسه به نظرتون میتونم اهلی کنمش؟ و اینکه اصلا دوست نداره تمیز باشه چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله اهلی میشه مشکلی نداره ، زیاد داخل قفس نگهش ندارید ، اجازه بدید بیاد بیرون
   برای مورد تمیز بودن هم براش یه ظرف بزارید که آبتنی کنه ، دمای اتاق هم مناسب باشه که بعد از آبتنی سرما نخوره
   برای تغذیه هم یه میوه ای انتخاب کنید که خیلی دوس داشته باشه ، بعد وقتی دستتون رو داخل قفس کردید از اون میوه داخل دستتون بزارید و به طرفش ببرید
   روش های رام کردن مختلفه که همه با تست بدست میاد

 36. محمد می گوید

  سلام توی دهن مرغ مینا یه دونه سفید دراومده میشه بگید چرا

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نمیشه اینجوری نظر داد و باید مورد بررسی قرار بگیره
   بهتره در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید

 37. فائزه می گوید

  سلام
  مرغ مینام
  یه دونه مو خورد که بلندم بود
  چیکار کنم الان
  خیلی استرس دارم توروخدا جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از دانه های روغنی در تغذیه اون استفاده کنید یا به پرنده سبزیجات خرد شده بدهید و بر روی ان روغن زیتون بریزید

 38. سحر می گوید

  سلام
  امروز یه مرغ مینا خریدم همش تو قفس پر می زنه و اصلا چیزی نمی خوره .چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون تازه خریدید هنوز به شما و محیط عادت نکرده
   اب و غذا رو در اختیارش قرار بدید و اونو تنها بذارید تا به مرور زمان به شما عادت کند.

 39. فاطمه می گوید

  سلام کاری میشه کرد برای مرغ مینا وراج؟😭

 40. ناشناس می گوید

  سلام من مینا رو کنار در گذاشتم اما داخل خونه هست اشکال ک نداره مشکلی ک نداره؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جای بدی هستش
   رفت و امد زیاده و پرنده مدام استرس خواهد داشت و در فصل زمستان با باز و بسته شدن پی در پی در ، دچار سرما خواهد شد.
   بهتر که در گوشه اتاق و با حداقل رفت و امد باشد.

 41. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید توروخدا جوابمو بدین خمیر نون واسه مینا ضرر داره بهش امروز دادم اسهال آبکی سبز گرفته چیکارکنم نمیره ی وقت

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست ، به زودی بر طرف خواهد شد. برای تغذیه صحیح مرغ مینا حتما مقالات معتبر تغذیه مرغ مینا را مطالعه فرمایید.

 42. سعید می گوید

  سلام من یه مرغ مینای ۵ماهه دارم سه کلمه حرف زدن یاد گرفته مانند سلام مینا خوبی ومیخونه ولی بعضی وقتا یهوپاهاش خشک میشه لطفا راهنماییم کنین ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام تغذیش چی هست ؟

 43. mohamad می گوید

  سلام مرغ مینای ما موهای سرش میریزه هرسال این موقع ها ک هوا سرد میشه این طبیعی هست ؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام ، بله در اصطلاح در این فصل پرنده به تولک میره
   طبیعی هست و مشکلی پیش نمیاد

 44. Zeinab می گوید

  سلام
  من ی مرغ مینا ی چهارماه دارم اصلن بیرونش نمیارم چون ازم میترسح نزدیکم نمیشه باید چکار کنم ؟
  کوتاهی پرهای اون باعث میشه ک پرواز نکنه و ب من نزدیک تر شه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکار شما بسیار نادرست هست ، اگر اینکار رو ادامه بدید پرنده به صورت کامل خوی وحشی گرفته و دیگه با شما ، تغییر رفتاری نخواهد داشت
   بهتره اجازه بدید بیاد بیرون ، اروم باهاش رفتار کنید ، وقتی اومد بیرون کسی دنبالش نکنه ! سرش داد نکشید ! بهتر حال مرغ مینا بسیار باهوش ، جسور و لجباز هست ، تا میتونید باید نازش رو بکشید تا باهاتون مهربون بشه !
   از تشویقی ها مثل انگور و … استفاده کنید تا جزب بشه
   هر سوالی هم داشتید همینجا بپرسید راهنمایی میکنیم

 45. Afson می گوید

  سلام من یه مینای شیش ساله دارم شبها بی حال میشد بردمش پیش دامپزشک‌گفت ورم روده داره و چندتا مولتی ویتامین بهش داد اما وقتی استفاده میکردم بدتر میشد از سپهردانه دارم استفاده میکنم که روی بستش نوشته فاقد اهن!خب این ااان واسش مفیده یا باید پلتشو عوض‌کنم تا حالش بهتر بشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره از غذای مرغوبتری استفاده کنید
   برای یه مدت کوتاهی از غذای مرغوب استفاده کنید و به دامپزشک طیور زینتی هم مراجعه کنید تا بهتر معاینه بشه

 46. امیر می گوید

  سلام من یه مرغ مینای ۴ ماهه خریدم ولی احساس میکنم رام و اهلی نمیشه
  نمیتونم بگیرمش . زمانیم که رو دستم میشینه ناخناش خیلی بلنده و اذیتم میکنه
  چیکار کنم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   رام که حتما میشه باید با ارامش باهاش رفتار کنید و اقدام به ترسوندنش نکنید
   بهش تشویقی بدید ، مثلا میوه ای که دوس داره ، تو این فصل انگور ، وقتی اروم بود بهش بدید تا تشویق بشه

   در مورد ناخن هم اگه خودتون تجربه دارید کوتاه کنید ، اگه ندارید به یه پرورش دهنده ی با تجربه و یا دامپزشک مراجعه کنید تا کوتاه کنه، دقت کنید که اگه با بی دقتی کوتاه بشه ممکنه باعث ایجاد عفونت و حتی مرگ پرنده بشه ، در این مورد محتاط باشید

 47. حسن می گوید

  سلام ببخشید من ی مرغ مینا خریدم میخام داخل مغازم نگهش دارم اونجام یه قناری دارم ایا مشکلی نداره. تو دستمم غذا میخوره از قفسشم بیرون میارمش برا خودش میچرخه میرم سمتشم فرار میکنه چطوری یاد بدم هم‌صحبت کنه هم اهلی بشه و خودشم وارد قفسش بشه ممنون میشم بگین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه هر دو آزاد باشن ممکنه قناری رو بزنه !
   صحبت کردن رو هم اگه باز در کنار قناری باشه ، ترجیح میده صدای قناری رو تکرار کنه و بعد از یه مدت کامل یاد میگیره
   برای اینکه خودتون یادش بدید باید رخ به رخ و تک کلمه یاد بدید ، روزی چندین بار بهش تکرار کنید تا یاد بگیره
   اینکه خودش وارد قفسش بشه ، اونم مرغ مینا ، بعیده ! مگه اینکه آموزش خیلی حرفه ای باشه که در این مورد باید از پرورش دهنده های حرفه ای سوال کنید

 48. حسین می گوید

  سلان خسته نباشید یک جوجه نیتا سه ماهه دارم غذای پلت نمیخوره فقط نون میخوره اشکالی نداره ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پلت چی میدید بهش ؟ میوه نمیدید ؟
   نه فقط نون مناسب نیست چون ویتامین های لازم رو جذب نمیکنه ، باید تنوع غذا داشته باشه

 49. ناشناس می گوید

  سلام مرغ مینا من امروز هفت بار عطسه کرده اشکال داره؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگر نشانه های دیگه ای همچون کاهش تغذیه ، فضله ابکی ، گوشه گیری و … نداره نه مشکلی نیست ، ممکنه به خاطر پراهاش باشه
   یه تشتی چیزی براش بزارید آبتنی کنه

 50. علی امامی می گوید

  با سلام
  من یک مینا حدودا پنج ماهه خریداری کردم
  چند روزی هست که باهاش کار میکنم و همیشه که بهش سلام میگم عکس العمل نشون میده ولی جوابش مثل یک ناله آرام هست ولی قابل شنیدن
  نگرانم که نکنه لال باشه
  لطفا اگه اطلاعاتی دارید در این زمینه راهنمایی کنید
  تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این موارد که پرنده لال هست و … نادرست هست
   بچه ی ادم هم بخوای چیزی یادش بدی او ای میکنه ! صبور باشید و به یادددهی و دادن تشویقی ادامه بدید

 51. محمد حسین می گوید

  سلام من یه مینا دارم دو یا سه هفته دونخور شده
  وقتی انگشت دست یا پای من رو میبینه گاز میگیره می تونم کاری کنم گاز نگیره
  بعد میخوام باهاش کار کنم حرف بزنه بلد نیستم میشه یه راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   داره باهاتون بازی میکنه ! یه عروسک انگشت بخرید بزارید دم دستش اونو بزنه !
   برای یادگیری هم باید رخ به رخ بهش صحبت کردن رو یاد بدید تا یاد بگیره ، به پست زیر مراجعه کنید :
   آموزش سخن گفتن مرغ مینا

 52. علی 021 می گوید

  سلام
  یه گرینچیک گرفتم تا چند روز پیش گاز نمیگرفتم ولی الان جدیدا گاز خیلی بد میگیره میخواستم ببینم علتش چیه میشه دوباره یه کاریش کرد که گاز نگیره ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلیل خاصی نداره ممکنه به خاطر اینه که حس میکنه بهش نزدیک هستید ، وقتی گاز نمیگیره بهش تشویقی بدید

 53. فاطیما می گوید

  سلام یه مرغ مینا الان ۲ماهه خریدم‌اول بهش تروپیکن میدادم اما پیدا نکردم مجبور شدم سپهر دان بخرم براش درست حسابی نمیخورتش حس میکنم هی داره لاغر تر میشه و الان ۲ماهه اوردمش اما هنوز ازم میترسه و طرفم نمیاد اگرم بیاد خیلی خیلی میلرزه روی نوکشم چند روزیه زبر و رگه رگه شده الان ۵ماهه هستش
  چه پلتی بدم بهش و چیکار کنم اهلی بشه و اینکه چجور سخنگوش کنم؟
  یه مشکل دیگم داره ابتنی نمیکنه اصلا ب هیچ عنوان باید چیکارش کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سپهر دانه مناسب نیست و دارای آهن هست که مشکلات شدیدی برای پرنده ایجاد میکنه
   دان های شناخته شده و بدون آهن تهیه کنید
   بهش میوه هم بدید و تنوع در غذاش داشته باشید
   اینکه میلرزه ممکنه از کمبود ویتامین باشه و یا بیمار باشه ، برای اینکار بهتره ببرید پیش دامپزشک تا بهش دارو بزنه و مولتی ویتامین هم بزنه باشه (مولتی ویتامین حیوانی از داروخونه میتونید بگیرید و کمی در آبش بریزید ، کمی)
   آبتنی هم اگه علاقه نداره مشکلی نیست ، مجبورش نکنید یا خیسش نکنید
   ممکنه ترسش عدم نگهداری صحیح توسط صاحب قبلی هم بوده باشه ، بیشتر ازادش بزارید و کمتر بزارید داخل قفس بمونه ، بهش میوه های که تشویقی حساب میشه مثل انگور و گیلاس بدید

 54. علی 021 می گوید

  سلام ادمین جان…
  ببخشید جایی سراغ دارید که درمورد طوطی اطلاع کافی داشته باشه بتونیم ازش سوال بکنیم یا مثل شما سایت داشته باشه بتونیم بپرسیم ازش ممنون میمشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام علی جان
   به طور کلی افرادی که سایت میگردونن ، مثل ما ، شغل اصلیشون طراحی سایت و مدیریت سایت و … هست ، و با توجه به تجربه ۵ ۶ ساله ی خوندن مطالب و کامنت های افراد میتونیم به سوالا پاسخ بدیم
   وگرنه به صورت تجربی پرورش طوطی و امثالهم نداشتیم ! کلا همه ی سایت ها اینجوری هست ، شما برای پیدا کردن پاسخ سوالات خیلی تخصصی باید به سایتهایی که انجمن دارن برید یا کامنت های قبلی پست های سایت هایی که تو گوگل بالا هستن بخونید
   این به نظر من بهترین راه برای افزایش اطلاعات و رفع مشکلاتتون هست (به صورت اینترنتی)
   شاید گروه های تلگرامی هم خوب باشه برای این کار (متاسفانه نمیدونم همچین گروه هایی هستن یا خیر)
   سوال خیلی تخصصی هم نباشه میتونید همینجا بپرسید راهنمایی کنیم
   موفق باشید

 55. هلیا می گوید

  سلام
  دوسه روزهست همسرم یک مینا آورده بالای چشم چپش ورم کرده و پرهای اون قسمت ریخته ولی غذاشو میخوره ابشو میخوره بازی میکنه خیلی عادیه ولی سنشو نمیدونم حدس می‌زنم همون ۲ الی ۳ ماهه باشه از جوجه یکم بزرگ تره میترسم مریض باشه بنظرتون مریضه ازچیه این ورم چشمش هم میبینه و فقط بالاش ورم کرده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بخوبی در نظرش بگیرید
   اگر فضلش تغییر رنگ داد و آبکی شد باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
   در غیر این صورت ممکنه از ضربه بوده باشه و خوب میشه

 56. محمدرضا می گوید

  سلام
  من مینارو تازه گرفتم وحشیه میخام اهلیش کنم ینفر گفت نمیشه رامش کرد
  میشه اهلیش کرد یا ن
  باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگر سنش بالاست و خیلی وحشیه خوب کار سختیه ، نشد نداره ولی سخته و باید تحملش کنید
   یکی از مهمترین عواملی که باعث وحشی شدن پرنده میشه ، داخل قفس بودنه مخصوصا برای مدت زیاد و پیاپی
   کم کم با تشویقی ها برید سراغش تا بیشتر باهاتون خو بگیره

 57. فاطمه می گوید

  سلام، من ی مرغ مینادارم تقریبا نزدبک ۴سالشه، چندوقتی بودپرای بالای چشمش ریخته بود ،چندوقت پیش بردمش دکتر،دوتاپماد و دوتا قطره داد،ولی بهترنشده وپرای پشت گردنشم ریخته و پوستش قرمز شده، توروخدابگید چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ میناتون آبتنی میکنه ؟ شرایطی براش فراهم کنید که آبتنی بکنه
   اگه خودش رو زیاد میخوارونه ممکنه مشکل از قارچ باشه ، اونم باید شسته بشه با شامپوی مخصوص که دامپزشک میده ، بعدش درس میشه

 58. علی می گوید

  سلام مینا من چشم سمت چپ ورم کرده و دیدش کم شده غذا هم درست نمی خوره باید چیکار کنم و خیلی بیحال است

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فضلش آبکیه ؟ چه رنگیه ؟
   چند سالش هست ؟

  2. علی می گوید

   نه فصلش آبکی نیست و سبز
   شش ماهش هستش
   امروز بالا دور چشم قرمز هست میشه ضربه خورد ه باشه ؟و چشماش ورم کرده
   قبل از هر چیزی از شما ممنونم

   1. ادمین می گوید

    در اولین فرصت مراجعه کنید به دامپزشک و علائمی که گفتید رو اشاره کنید تا درمان لازم رو تجویز کنن (از فضلش عکس بگیرید و نشونش بدید )

    اگه پرنده ی دیگری دارید از اون دور نگهش دارید ، حتما به دامپزشک مراجعه کنید در اولین فرصت

 59. فرشته می گوید

  سلام دوروروز یه مرغ مینا خریدم دوماهه هست قبلا داخل مغازه بوده الان میرم سمتش غذابدم نمی یاد از دست غذابخوره باید چیکارش کنم که بیاد سمتم ازالان از قفس می یارمش بیرون که عادت کنه بهم ایا کار درستیه یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز تازه دو روزه خریدید ! صبور باشید و باهاش مهربونتر باشید
   بیرون اوردنش هم خوبه فقط پنجره رو ببنید که فرار میکنه
   سعی کنید از انگور برای تشویقی استفاده کنید و با اون وادارش کنید که بیاد روی دستتون تا اونو بخوره ، یجور شرطیش کنید و کم کم انگور رو حذف کنید تا بدون اونم بیاد

  2. رمضانزاده می گوید

   سلام پنیر خیلی دوست میشه گاهی بهش بدم.ممنون از راهنمایی

   1. ادمین می گوید

    سلام
    شدنش که میشه ولی مقدارش باید کم باشه تا شوری پنیر تاثیر بدی روی رشد پرنده و سلامتیش نزاره

 60. علی 021 می گوید

  سلام من پرندم بردم دامپزشک مخصوص پرنده گفت کبدش بزرگ شده چند مدل دارو بدون اسم دادحالا به نظر شما چی بهش بدم…( خوب میشه یا نه )

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد غذایی دادید که توش آهن زیادی داشته
   همون مواردی که دامپزشک داده رو بدید خوب میشه ان شالله

  2. علی 021 می گوید

   شما چه دارویی رو پیشنهاد میکنید

   1. ادمین می گوید

    سلام
    متاسفانه دانش تجویز دارو رو نداریم علی جان، دامپزشک برای این کار بهترین نظر رو میتونن بدن

 61. امیرعلی می گوید

  سلام من یه مرغ مینا خریدم پنج ماهه گفتن اگه نمک بخوره لال میشه یه روز یدونه پوست تخمه خورد میگم مشکلی براش پیش نمیاد با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کی گفته لال میشه ؟!
   نه مشکلی براش پیش نمیاد
   زیاده روی در هر چیزی باعث مشکل میشه ولی کمش اشکال نداره
   چه برای پرنده چه برای ادم

 62. سما می گوید

  سلام ببخشید مینای من در قسمت زیر شکمش ورم کرده میشه بگید چرا🙏🏻🙏🏻🙏🏻😔😔

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکانش هست که ورم روده باشه یا یبوست داشته باشه
   فضله داره ؟ تغییر رنگ پیدا کرده
   سریع ترین کاری که میتونید بکنید مراجعه به یک دامپزشکه

 63. مسعود می گوید

  سلام من ی مرغ مینا گرفتم از بیرون کتفش شکسته فکر کنم هیچی نمیخوره درد داره چیکارش کنم ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز این مورد باید توسط دامپزشک حیوانات خانگی به طور کامل بررسی بشه
   تا پرنده تلف نشده بهتره اقدامی انجام بدید

 64. عطیه می گوید

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم مرغ مینا میتونه دچار یبوست بشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله
   در صورت تغذیه ی نامناسب و ایجاد بیماری ممکنه این مشکل بوجود بیاد

 65. علی 021 می گوید

  سلام ادمین جان
  میخوام با مینام کار کنم واسه سخنگو کردن به نظرتون خودم باهاش کار کنم خوبه یا براش ضبت بزارم میخوام عادتش بدم رخ به رخ حرف بزنه چی کارکنم یه سوال دیگه دارم اینکه روزی چند ساعت وچند کلمه بایدباهاش کار بشه ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام علی جان
   خودتون بهتره کار کنید چون باید رخ به رخ یاد بگیره وگرنه ممکنه شرطی بشه و تا زمانی که ضبط نباشه کنارش صحبت نکنه ! بهر حال شما میخواید که وقتی شمارو دید صحبت کنه نه ضبط و !
   تعداد کلمات در ابتدای اموزش خیلی کم باشه ، یه کلمه هم خوبه ، چند روز مثلا بهش بگید سلام سلام ، یاد میگیره !
   عجله نباید داشته باشید ، تشویقی رو هم فراموش نکنید

 66. پارمیدا می گوید

  سلام خسته نباشید،مینای من چند روزیه دائم نوکش رو تمیز میکنه یعنی میماله به اینور اونور ،خیلی اذیت انگار،این نشونه بیماری خاصی هست؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه نشونه ی خاصی نیست ، بررسیش کنید ببینید چیزی گیر نکرده باشه به نوکش
   ممکنه ضربه دیده باشه

 67. علی 021 می گوید

  سلام .ایا بال مینا کوتاه کنیم مشکل نداره … یه سوال دیگه داشتم اینکه همش نوک میزنه نمیشه کاریش کرد نمی دونم چرا میزنه فقط پا ودست میزنه ایا بزرگ بشه همین خصلت داره یا چون جوجه هستش این جوریه ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کوتاه کردن بال سلیقه ای هست ، از جای نادرست کوتاه بشه شاید دیگه درنیاد ! بهتره از افراد با تجربه در زمینه ی پرورش این پرنده جویای این مورد بشید
   نوک زدن هم باید تربیت داده بشه که به سنش هم بستگی داره ، وقتی نوک میزنه یه جوری رفتار کنید که گویا ناراحت شدید ، با انگشت دستی چیزی ، و وقتی که نوک نمیزنه بهش تشویقی بدید

 68. علی 021 می گوید

  سلام داداش. الان ۲ روزی هستش فضله مینام ابکی شده علتش چیه به نظرتون ولی سرما نخورده جنبش قبلیش هم داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید ، فضله ی ابکی نشانه ی بسیاری از بیماری ها هست و نمیشه گفت دقیق مشکل چیه

 69. علی 021 می گوید

  سلام ادمین جان مارک اوشاکیا برای مرغ مینا خوبه بخرم به جای دون پارس بدم یا چه مارکی شما پیشنهاد میکنید خوبه ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علی جان متاسفانه تجربه ای در این زمینه ندارم ، امیدوارم سایر دوستان راهنمایی کنن

 70. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من سه روزه یه مینا خریدم نمیدونم چند سالشه ولی حس میکنم شکله فضله اش فرق کرده به نظرتون به چ دلیل هست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چجوری شده شکل فضلش ؟
   تغذیش همونه ؟ کاهش اشتها نداشته ؟

 71. فاطمه می گوید

  من مرغ مینام فک کنم دو ماهش بشه نمیدونم چند روزه خریدمش و بادست غذا میخوره .امروز یه پرنده فروشی رفته بودم بهم کرم میوه داد گفت خوبه براش روزی پنج شش تا بده..امروز نردیکذونج تا بهش بدم و البته نوک قاشق هم سیب زمینی پخته از توی غذا..ولی الان چندین ساعته که جیک جیک نمیکنه و صداش در نمیاد و همش میخوابه و کسله..ن آب میخواد نه غذا ..قبلا هر نیم ساعت گشنه می‌شد ….چیکار کنم توروخدا بگید زود ..صداش در نمیاد!!!😭😭

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نگران نباشید و چند ساعتی هم صبور باشید
   مرغ مینا به صورت ذاتی علاقه ی زیادی به کرم داره ! شاید از سرخوشی هست !
   صبور باشید اگر موارد کسل بودن ادامه پیدا کرد، فضلش شرایط متفاوتی پیدا کرد سریع به دامپزشک مراجعه کنید

 72. پوریا می گوید

  سلام مرغ مینای من یه کش پولی بزرگ خورده ولی هیچ اختلالی در رفتارش بوجود نیومده ایا امکان داره که دفع شده باشه چون هیچ نوع کشی هم با ادرارش تا به حال بیرون نیومده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بیچاره فکر کرده کرمه حتما
   این مورد رو بهتره با پرورش دهنده ی با تجربه و یا با دامپزشک متخصص حیوانات خانگی درمیون بزارید

 73. نیما021 می گوید

  سلام برای مرغ مینا غذابسته بندی چه مارکی پیشنهاد میکنید خوبه به جای دونه پارس بهش بدم

 74. علی 021 می گوید

  ببخشید زیاد صحبت میکنم .روش استفاده ااز پماد اد چیه .چه قدر .وچه زمانی .استفاده کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش استفاده ی خاصی نداره ! یه مقدار بمالید به پاش ، روزی دو بار مثلا
   چون موضعی هست تاثیری در خود پرنده نداره فقط ترک پا رو ترمیم میکنه در دراز مدت

  2. علی 021 می گوید

   ممنون

 75. سلام می گوید

  مرغ مینام۲ ماهو ۲۲ روزشه اما احساس میکنم از روز اول ک ۱ ماهش بودخریدم هیچ رشدینکرده و سایزش همونه چ کنم ی سوال دبگه دارم مرغمینام فکر کنم مادس ایا ماده تقلید صدا میتونه انجام بده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ماده هم تقلید صدا میکنه ، هر چند بهتره نگیم تقلید صدا ! باید بهش یاد بدید وگرنه علاقه ای به صحبت کردن نداره
   اینکه رشد نکرده ممکنه به خاطر غذای نامناسب باشه ، غذاش چیه ؟

 76. علی 021 می گوید

  سلام ایا پماد اد برای پای مرغ مینا خوبه منظورم ترک پاشو خوب میکنه

  1. ادمین می گوید

   استفاده از پماد میتونه مفید باشه ، بهتر از اون استفاده از روغن نارگیل و یا روغن زیتون هم میتونه مفید باشه

 77. مینا می گوید

  سلام ببخشید من یه مرغ مینا دارم و هر و قت از قفس درش میارم نخ پیدا می کنه و میخواره باید چبکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا ذاتا حیوان ماجراجو و باهوشی هست ، اما انجام چنین رفتارهایی ممکنه به دلیل لج کردن با شما باشه ! که اون هم ناشی از نحوه نگهداری پرنده هست .
   راهی برای درمان وجود نداره !! مگر تغییر در رفتار شما ، تشویق به انجام کارهای دیگه با دادن تشویقی و …

 78. حسین می گوید

  سلام ،ممنون از اطلاعات مفید و خوبتون ،من تا حالا سه تا مرغ مینا بزرگ کردم و همشون هم سالم و سر حال هستن اما یه مشگلی باهاشون دارم اونم اینه ک هیچ کدومشون از لحاظ بعاد بدنی به اون اندازه ای ک باید رشد نکردن غذای کافی اب تازه میوه وسبزیجات همه چیزای ک باید رو براشون تهیه کردم ایا این مربوط به نژادشونه ک کوچیک هستن یا من چیزی کم گزاشتم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میتونه متاثر از نژادش باشه
   اما از نظر غذایی بیشتر بهشون برسید ، از غذای مخصوص این پرنده که حاوی ویتامین ها هست استفاده کنید (بجز آهن)

 79. علی 021 می گوید

  سلام ادمین جان… مینا من سنش ۲ماهه پرریزی داره مشکل چیه به نظرتون ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید موارد مختلف رو بررسی کنید
   در صورتی که هوا خیلی گرم بشه امکان پر ریزی به صورت طبیعی بالا میره
   پرریزی در صورت کاهش ویتامین های پرنده هم اتفاق میفته
   پرنده آبتنی میکنه ؟ آبتنی برای پرهای پرنده خیلی خوبه ، این مورد رو حتما براش فراهم کنید
   در تغذیه پرنده هم از ویتامین ها و پروتئین های مختلف استفاده کنید (دقت کنید مصرف آهن باید صفر باشه)

  2. علی 021 می گوید

   خیلی ممنون ازراهنماییتون

 80. اسیه می گوید

  من سه ماه مینا خریدم چند روز پیش گم شد بعد از ی روز تو درخت توو خیابون بود وقتی صدامو فهمید اومد پایین مرغ مینا وابستگی هم داره چون با صدای من اومد رو‌کولم‌نشست ولی نمیدونم چیکار کنم حرف بزنه بهم کمک میکنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید کم کم و با توجه به اصول مشخصی به پرنده صحبت کردن رو یاد بگیرید
   مرغ مینا بسیار باهوش و زیرکه ، راحت یاد میگیره ، از تشویقی ها هم استفاده کنید
   پست زیر رو ببینید :
   آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

 81. امیرحسن می گوید

  سلام من یک مینا داشتم که سنش یک ماه و ۱۴ روز بود یه روز صبح داخل اتاقی که مینا بود نشسته بودیم اول مینا خیلی سالم و سر حال بود ولی یهو افتاد و مرد من میخوام یه مینای دیگه بخرم باید چه کار کنم که این اتفاق دیگه نیوفته

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان چنین اتفاقی صفر هست ! حتما دلیلی داشته و مشکلی براش پیش اومده ، باید دقیق بررسی کنید که مشکل چی بوده بعد اقدام به خرید مجدد مینا کنید !

 82. سید محمد مهدی جعفری می گوید

  سلام
  من یک مرغ مینا داخل روستا مون پیدا کردم ولی هیچی دربارش نمیدونم الان هر یک ساعت به شدت گرسنه میشه و من فقط بهش نون خشک میدم و حرف نمیزنه دو سه روزه پیشمه بالاش رو صاحبش زده و با دست غذا میخره و معلومه اهلی بنظر شما از قفس درش بیارم یا نه می ترسم وحشی بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه همیشه تو قفس بمونه وحشی میشه
   غذا هم نون خشک که نمیشه، باید غذاهای مقوی بهش بدید تا جون بگیره

 83. علی 021 می گوید

  سلام ببخشید پاهاش خشک شده یه مقدا…ر چی کار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 84. علی 021 می گوید

  سلام چی کار کنم مرغ مینام به من عادت کنه سنش ۲ ماهه هستش وقتی میارمش از قفس بیرون میره برای خودش میچرخه قبلا روی دست می اومد ولی دیگه الان نمیاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از تشویقی ها استفاده کنید
   وقتی اومد رو دستتون بهش چیزی رو بدید که دوس داره ، مثلا یدونه گیلاس یا هر چیزی که بیشتر دوس داره
   اینجوری میتونید شرطی بودنش رو تنظیم کنید

  2. علی 021 می گوید

   ممنون

 85. علی 021 می گوید

  سلام .. ادمین جان امکانش هست شمارتونو یا ایدی اینستا تونو بدید داشته باشیم برای سوال داشتنن مرغ مینا ممنون میشم اگر مشکل نداره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علی جان هر سوالی دارید اینجا بپرسید ، اگه در توانم باشه پاسخ میدم

 86. علی 021 می گوید

  سلام . یه مینا ۲ ماهه دارم وقتی از قفس میاد بیرون همش برای خودش میچرخه چی کار کنم دستی بشه
  قبلا دستی بود وقتی کوچیک تر بود

 87. محمدرضا می گوید

  سلام بنده یه مرغ مینا دارم خیلی خوب بودولی الان تهاجمی شده همه رانوک میزنه چیکارش کنم سنشم ۳ماهه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلیل این رفتار رو باید در رفتار خودتون و محیط اطراف پیدا کرد ، تهاجمی شدن مرغ مینا میتونه به دلیل ترسوندن اون ، وجود حیوان یا پرنده ی دیگه در خانه ، موندن زیاد داخل قفس ، غذای نامناسب و … باشه

  2. امیر حسین می گوید

   سلام من ی مرغ مینا دوروز خریدم وحشی شده چیکار کنم اهلی بشه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    وحشی شدن پرنده ها و به طور کلی حیوانات خانگی به دو عامل برمیگیرده
    یا اول فروشنده رفتار مناسبی باهاش نداشته
    یا شما به درستی نگهداریش نکردید
    بخصوص در مرع مینا باید بیشتر مراقب باشید چون پرنده ی زرنگ و بسیار لجوجی هست
    زیاد تو قفس نگهش ندارید ، وقتی اومد طرف خودتون یا اعضای خانواده حرکت تهاجمی نشون ندید ، وقتی آروم بود بهش تشویقی بدید ، برای مثال اون میوه ای که دوس داره
    و شرایط اینچنینی که باعث آروم شدن بچه ی خود آدم هم میشه

 88. ایمان می گوید

  سلام من یه مرغ مینا دو ماهه دارم ک روزی سه بار پست سر هم چندین عطسه می‌کنه ولی از نظر سلامتی هیچ مشکلی نداره و خیلیم پر جنب و جوش و شیطون هست فقط عطسه هاش نگرانم کرده
  لطفا راهنمایی فرمایید
  با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   محیط نگهداریش گرد و خاک زیاد داره ؟! یا گیاهانی که گرده تولید میکنن در محیطش هستن ؟
   باید کامل بررسی بشه پرنده ، اینکه فضلش آبکی هست یا خیر هم مهمه

 89. مهدیه می گوید

  ساام من ی مینای ۱ ساله دارم ی چن وقته ک اصلا دانه پارس نمیخوره از غذاهای ما دلش میخواد لطفا بهم بگید تا چکار کنم تا غذاهای خودش رو بخوره آیا اگر من به آن برنج پخته با نون بدم میمیره؟اگر غذای خودش را نخورد میمیرد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این پست برای شما نوشته شده دوست عزیز
   کامل در مورد تغذیه ی پرنده توضیح دادیم که میتونه مواد دیگه رو مثل میوه و … هم بخوره
   در استفاده از دانه ی پارس دقت کافی رو داشته باشید که پلت تهیه شده دارای آهن کمی باشه ، بعضی از این پلت ها مخصوص مرغ و خروس هستن و اگه از اونها به مینا بدید بیمار خواهد شد
   غذای مخصوص مرغ مینا در بازار هست از اون تهیه کنید
   بهش میوه بدید
   به طور کلی توضیحات داخل پست بسیار کامل هست

  2. ☆☆☆ نرگس ☆☆☆ می گوید

   سلام من یه مرغ مینا ۹ ساله دارم که از چند روزگی با خودمون بوده . میخوام که توی طبیعت آزادش کنم
   میشه لطفا بگید در کدوم محل بهتره برای مرغ مینا ، از این جهت که هم غذای خوب براش باشه هم همنوعاش اونجا باشن و هم شرایط جوری باشه که نمیره و مهم تر از همه اینکه بقیه آدمها و سایر حیوانات نیان و شکارش کنن
   میشه بگید کدوم منطقه بهتره ؟
   اگه محافظت شده هم باشه که عالی میشه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    مرغ مینا بومی شرق افغانستان تا چین هست و بومی ایران نیست ! پس همنوعانش اینجا تو دشت و دمن پیدا نمیشن !!
    رها کردن این پرنده هم در مناطق حفاظت شده کار نادرستی هست چون امکان شکار شدنش توسط پرندگان شکارچی زیاده
    تو خیابون هم که کلی ادمو … هستن که …
    اینکه شما ۹ سال پرنده ای رو در اسارت نگه دارید و بعد بخواید ازادش کنید ظلم بسیار شدیدی در حق اون پرنده انجام دادید. پرنده به زندگی در قفس و اسارت نیمه و نصفی عادت کرده ، خوی وحشیش از بین رفته و در طبیعت زیاد دوام نخواهد اورد .

 90. محمد می گوید

  سلام.من ی مینای چندروزه گرفتم یماه قبل.از همون روزای اول پاهاشو مینداخت بالای بالش.فروشنده گفت طبیعیه.بعد حدود۲۰ روز پای چپش شل میزد.هی بدتر شد.از زانو هی پاش کج شد.دوبار بردم دامپزشک گفت ک دررفتگی و شکستگی نیست.کمبود ویتامین داره.ویتامین و مکمل و قرص کلسیم گرفتم دادم ولی خوب ک نشد هیچ بدترم شد.لطفا راهنمایی کنین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   غذا بهش چی میدید ؟
   چند روزه بهش ویتامین دادید و میگید که بدتر شده ؟
   ویتامین رو دکتر تجویز کرد یا خودتون خریدید ؟ دوز مصرفیش چقدر بوده ؟

  2. محمد می گوید

   سلام دوباره.ویتامین و کلسیم رو خود دکتر تجویز کرد.حدود دوهفته میشه ک ویتامینو میدم.غذاشم اوایل ک فقط پلت بود.الان هرچی ک خوبه بهش میدم.سفیده تخم مرغ.پلت.خیاروسبزیجات.سیب زمینی پخته.سیبو… .الان کلا ی گوشه میشینه بدون حرکتی.پای دیگه شم انقد روش وایستاده ک اونم کم و بیش ضعیف شده.زانوش باد کرده زخم و چرکیم شده.

   1. ادمین می گوید

    تنها پیشنهادی که میتونم بکنم اینه که به یک دامپزشک دیگه مراجعه کنید . سعی کنید به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید
    با توجه به شرایط حساس پرنده متاسفانه نمیشه از دور تجویزی کرد .

 91. نگار می گوید

  سلام-وقتتون بخیر
  دو روز پیش یه مرغ مینا داخل حیاط خونه مون اومده بود که گرفتیمش تا حالا صاحبش پیدا نشده با کامنت های که الان خوندم مراقبت ازش خیلی سخته،میخواستم بدونم واقعاً نیاز هست که از قفس بیرون بیارمش و اینکه حتماً نیاز که آب تنی کنه ؟ممنون میشم من راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خوبی نکردید که گرفتینش !صاحبش که نمیدونه دست شماست بیاد از شما بگیردش ! رو سوپری محل یه کاغذ بچسپونید تا بیان ببرنش
   هزینه ی نگهداری پرنده ها کم نیست ، اب تنی اگه به زور انجام بگیره سبب تهاجمی شدن پرنده میشه
   اگر همیشه داخل قفس بمونه هم تهاجمی میشه و خودشو به قفس میکوبونه

   بستگی داره که سخت به چی بگید ، به نظر من نگهداری از هیچ پرنده ای سخت نیست، فقط نیاز به فردی باحوصله ، عاشق پرنده ها و باز هم باحوصله داره !

 92. ماهان می گوید

  سلام من ی مر غ مینا دارم ۵۰روزش است.هنوز خودم بهش غذا میدم.فقط غذا سنگدان چرخ کرده بادونه پرسی میدمش,ایا مشکل داره?

  1. ادمین می گوید

   سلام
   حتما از میوه ها استفاده کنید
   دقت کنید که غذای پرسی که استفاده میکنید نباید برای مرغ و امثالهم باشه ! باید مخصوص مرغ مینا باشه ، در بسیاری از موارد دیده شده که بدلیل استفاده از دانه های پرسی پرنده های دیگه آهن مرغ مینا افزایش پیدا کرده و موجب اسیب جدی به کبد پرنده و در نتیجه مرگ پرنده شده .
   در تهیه مواد غذایی برای پرندتون بسیار حساس باشید

 93. pourya می گوید

  سلام مینای بنده پوست تخمه خورده بود گویا بعد یه چیزی به حالت سیرابی گوسفند فقط کوچیک تر در اورد فکر میکنم معدش باشه چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   معدش باشه ؟! عزیز دل معده بود که دیگه زنده نمیموند !
   ببریدش دامپزشک ، نمیشه از اینجا چیزی گفت

 94. ناشناس می گوید

  پاش شکسته چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کاری از شما برنمیاد ، باید ببرید دامپزشک بررسی کنه

  2. بهرامی می گوید

   سلام
   من یه مینا دارم که ۲ ماهشه چند روزه که کمی بی حاله پراش اویزونه و اسهال داره و مدفوعش سفیده و غذا هم نمیخوره
   میشه بگید علت و درمانش چیست؟

   1. ادمین می گوید

    سلام ممکنه از تغذیش بوده باشه
    غذاش چی هست ؟
    محیط نگهداری دماش چطوره ؟

 95. Rez می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  مینای من ۹ سالشه و پلت برند ولمکس میخوره
  متاسفانه دیگه این برند رو پیدا نکردم و براش کی کی خریدم اما یه هفته هست که اصلا لب نزد به کی کی
  چیکار کنم؟؟ 🙁
  پلت خوبی سراغ دارید که مثل ولمکس باشه؟

 96. حامد می گوید

  سلام من ی مینا دارم ک حدودا سه چهار ماهشه شدیدا قند دوست داره هرموقع دم بساط چایی وسط باشه میاد سمت قندون و تیک تیکه میخوره خاستم بدونم ک ضرر نداره براش؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه مشکلی نداره
   فقط مقدارش رو کم کنید نزارید زیاد بخوره

 97. Zolgadr می گوید

  سلام
  ما تازه مرغ مینا سه ماهه خریدیم وقتی به قفس نزدیک میشیم همش میپره میترسه باید چکار کنیم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به صورت دستی بهش غذا میدید ؟ مدتی با انگشتتون بهش غذا بدید
   وقتی نزدیک قفس میشید با انگشت یا هر چیزی به دیواره ی قفس ضربه نزنید
   محیط نگهداری پرنده هم اروم باشه سروصدای زیاد نیاد
   التبه نمیشه از گذشته ی پرنده هم چشم پوشی کرد شاید در گذشته زیاد ترسوندنش ، با مواردی که گفتم میتونید کم کم ارومش کنید
   اروم که شد اجازه بدید از قفس هم خارج بشه ، اگه تا اخر تو قفس بمونه تهاجمی میشه

 98. محمد حسین می گوید

  سلام من مرغ مینا رو توی اتاق از قفس اوردم بیرون تیکه های کوچیک مو و چوب بوده خورده ریز بوده برای پرنده مشکلی پیش میاد ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ان شالله مشکلی پیش نیومده

 99. راضیه می گوید

  سلام
  من یک مرغ مینا ۹ ماه دارم، قبلا هم از دست غذا میخورد و هم از ظرف غذاش.
  الان یک مدت دیگه از ظرفش غذا نمیخوره و فقط از دست دونه میگیره.

  چطور میشه تغییرش داد؟

 100. Armin می گوید

  سلام من میخوام یک مرغ مینا بخرم به نظر شما به چه چیزهایی تو جه کنم؟؟؟

  نر باشه بهتره ، یا ماده؟
  غذا چی بهش بدم بهتره ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   لطفا به پست زیر برید و اطلاعات رو مطالعه کنید ، مفید خواهد بود براتون
   اطلاعات در مورد مرغ مینا

   غذا رو هم در همین پست نوشتیم کامل ، در کنار باقی غذاها که بهش میدید بهتره دانه پارس هم بدید بهش

  2. پارسا می گوید

   سلام .من ی مینا دارم سه ماهگی شو تموم کرده تو قفس خیلی صدا از خودش در میاره نامعلوم جوید چرا میکنه و تازگی سوت میزنه میخواستم بدونم اینا نشانه اینهایند به حرف بافته باهاش تمرین هو میکنم

 101. بنیامین ممبینی می گوید

  سلام من یک جوجه مرغ مینا دارم ۵ماهش است همه چیز میخره ما توی خونه مون یک موش داشتیم مینای من پیداش کرد خوردش خیلی وحشی است وقتی گشنش باشه به هیچی رم نمی کند بعد یک ساعال میگم جوجه مرغ مینای ۵ماهش است روی چند سالگی حرف میزنه لطفا جواب بدید

 102. ناشناس می گوید

  سلام من یه شب مینام رفته بود فرداش پیدا کردمش الان یه کم زیادی چرت میزنه انگار شب که بیرون از خونه بوده اصلا نخوابیده مشکلی نیست ?

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نبوده ! شب نخوابیده !

 103. مهراب می گوید

  با سلام من یک جوجه مینا ۲ ماهه دارم که یک تیکه فلز به اندازه‌ یک بند انگشت بلعیده نمیدونم چیکار کنم‌ الانم دامپزشکیا بستس
  تروخدا یکی زود تر جواب بده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مورد خاصی از طرف ما نمیشه گفت
   باید دامپزشک چک کنه و ببینه ایا کامل بلعیده شده یا خیر و در صورت نیاز جراحی کنه

 104. محسن می گوید

  سلام
  مرغ مینا من فقط نون میخوره و خیلی کم انگور میخوره و دونه پلت هم دوست داره دیگه هیچی نمیخوره چیکار کنم ؟
  نون ضرر نداره؟

  1. ادمین می گوید

   دونه پارس بهش بدید بهتره
   از دیگر میوه ها هم استفاده کنید

 105. دانیال می گوید

  سلام من ۴ ساله یه مینا دارم و کلی حرف میزنم امروز از قفس بیرو آوردمش یکم از خمیر بازی دخترم رو خورد چه مشکلی براش پیش میاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اشکال نداره اگه یکم خورده ، اگه احیانا خمیر حاوی مواد خطرناکی بود ، بهتره که به دامپزشک مراجعه کنید

 106. ؟؟؟ می گوید

  سلام ببخشید من یه مرغ مینای پنج ماهه دارم
  انگشت های پاش کمی باد کرده و گاهی هم پاش
  رو میخوارونه فکر کنم که قارچ باشه من امروز پاشو
  با آب و صابون شستم
  اثری داره ؟ احتیاجی به دارو نیست!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   آب و صابون نمیتونه قارچ رو ریشه کن کنه
   بهتره به دامپزشک مراجعه کنید

 107. نیلی می گوید

  مرغ مینام گوشه گیر شده خیلی دونه پارس میخوره همش احساس میکنم براش سختو طاقت فرساس ک رو چوبش بشینه احساس میکنم پاش مشکل داره تعادل نداره مینای تهاجمی من الان خیلی راحت میشه تو دست گرفتش پاهاش سرده محیط نگه داریش فضای سردی نیست رو چوبش یا سنگ پایی ک همش روش عادت داشت میخوابید ب زورو زحمت میخوابه میپره کف قفس ب هزار زحمت میتونه بپره رو چوبش چرا اخه چیکار باید کنم توروخدا بگید

  1. Rez می گوید

   مینای من پارسال اینجوری شد
   ۸ سالش بود
   بردم دکتر گفت که کبدش در اثر آهن زیاد بزرگ شده و به خاطر خوردن بیش از اندازه پلت هستش این بیماری
   بهش داروی کبد و داروی مقوی کننده داد که بریزم تو آبش
   اما فقط رو کف قفس بود نمیخورد حتی آبشو
   می‌گرفتم دستم به زور تو ساعات معین با سرنگ میدادم داروهاشو
   بعد هم داخل دونه ذرت پخته شده رو با انگشت میفرستادم حلقش که جون بگیره
   کامل خوب شد خداروشکر
   بعد اون هم مارک پلتشو عوض کردم و پلت فاقد آهن خریدم براش

 108. نیلی می گوید

  سلام من مرغ مینام چهارسالشه خوب بود فقط صحبت کردنش دیگه رسا نبود خیلی اروم کلاماتی ک بلد بودو باهام تکرار میکرد یه دفعه تعادلشو از دست داد و ب پشت کف قفس افتاد انقد تلاش کرد تا تونست رو پاش وایسه ما فک کردیم داره جون میده بعد سه چهار بار تلاش کرد تا بتونه بپره رو چوبش ک حدودا یکیش بیست سانت یکیش سی سانت از کف قفسش بالاتره بردیمش پیش دکتر بهش یه پماد داد بوی ویکس میده و یه قرص به اسم tylosin tartrate گفت روزانه یکبار استفاده کنید توروخدا کمک کنید خیلی وابستشیم باید چیکار کنیم تا مینای باهوش قشنگم مث قبلش بشه خواهش میکنم راهنماییم کنید غذاشم دونه پارس ریز و برنج گاهی هم خیارو خمیر سنگگ هست. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این دارویی که دکتر داده به دلیل عفونت هست
   با توجه به این که معاینه شده حتما تشخیص دادن که عفونت داره
   بهتره ویتامین هم تجویز میکردن تا پرنده بیشتر جون بگیره

 109. امیر می گوید

  سلام من ی جوجه مرغ مینا ۲۰روزه دارم باید اب هم بهش بدم یا نمیخاد چون پرسیدم گفتن نمیخاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   حتما باید اب بدید ! بدون اب که نمیشه ! آب رو با قطره چکون بدید
   بعضی از پرورش دهنده ها مقدار آب موجود در غذا رو افزایش میدن برا همین اب نمیدن به پرنده

 110. ناشناس می گوید

  من یه مینای ۷ ساله دارم کلی هم حرف میزنه از یک ماهگی تا الان بهش پلت پارس دادم اگر جیگر بهشون بدید هیکلی تر میشن بهتره از دانه پارس استفاده نکنید ولی اگر عادت کردن مجبوری بدی . از دو تا سه ماهگی شروع به یاد گرفتن و از پنج یا شش ماهگی شروع به صحبت می کنند . مینا با لحن کسی که بیشتر باهاش صحبت می‌کنه تقلید می‌کنه . مینا عاشق حشرات هستند می تونید از بیرون بسته ایی تهیه کنید و یا خودتون مگس یا کرم بهشون بدید بیشتر وقتشونو بیرون از قفس باشن بهتره اگر به قفس عادت کنن در بزرگسالی کمی وحشی میشن .

  1. چیکو می گوید

   دروغه جیگر ندید اهنش میره بالا میمیره

 111. علی می گوید

  سلام من یه مینادارم۲ماهشه بهش دانه پرس میدم زودبه زودهم بهش غذامیدم ولی وقتی میار مش بیرون میا سمت انگشتم دهنشوبازمیکنه خیلی صدامی ه اونقدرکه رواعصابه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده ها و کلا پت ها هیچوقت رو اعصاب نیستن ! اونا رفتار طبیعی خودشون رو انجام میدن و نگهدارنده باید خودش رو با اونها وفق بده !
   به پست زیر مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد تغذیه ی صحیح مرغ مینا در سنین کم پیدا کنید :
   تغذیه مرغ مینا از تولد تا ۱ سالگی

  2. عاطفه می گوید

   خوب همین جوریه مینا اعصاب نداری چرا گرفتی

 112. علی می گوید

  سلام یه جوجه مینا خریدم از کجا بفهمم نره اگه ماده باشه صحبت یاد نمیگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای تشخیص جنسیت راه های مختلفی وجود داره که همه نسبی هستن و تا پرنده خوب بزرگ نشه نمیشه خوب تشخیص داد
   داخل دهان پرنده رو باز کنید و به قیمت بالایی منقارش نگاه کنید ، اگه تیره بود به امکان زیاد نر هست

 113. زهره می گوید

  سلام،سینه مرغ پخته کنم یا خام به مینام بدم ،چهل روزست

 114. محمد می گوید

  سلا
  من مینام حدودا ۲ ماهشه
  ولی یه مشکلی دارم
  میشه گفت بعضی اوقات مثل یه انسانی که دماغش کیپه و از داخل دماغش باد میده بیرون اونطوری میکنه
  چه کنم اینطوری نکنه
  لطفا جواب بدید

  1. محسن می گوید

   اگه در روز بیشتر از یکی دو بار اینکار را میکنه احتمالا سرما خورده باید بزارینش یه جایی که دماش همیشه ثابت و گرم باشه

  2. بنیامین ممبینی می گوید

   سلام من یک مینا دارم خیلی وحشی است وقتی میارم بیرون از قفس حمله می کنه به پدر و مادر کارشون می گیره بعد میاد روی دستم و میگه بیا بریم بنیامین پدر و مادرمو خیلی اذیت می کنه و بهشون می خنده وقتی می برمش بیرون بستنی فروشی خان بابا میگه من بستنی میخوام همین حالا برام بخر وگرنه باهات قهر میکنم من هفتکل زندگی میکنم

 115. ناشناس می گوید

  سلام من سه عدد مینا ۵ روزه دارم بایید هر غذایی که خواسم بهشون بدم با سرنج باشه

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   نه جانم، اگه هر غذایی که دم دستت رسید بدی بهشون به یه هفته نمیرسن !
   برید لینک زیر و مقاله رو کامل مطالعه کنید :
   غذای جوجه مرغ مینا

 116. هستی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  یه سوال دارم،مرغ مینای من ۳_۴ روزه فرار کرده دارم دق میکنم،دوسالشه،چیکارکنم که برگرده؟ توروخدا راهنماییم کنین

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   یه صدای جفت مینا رو پیدا کنید از اینترنت و داخل حیاط یا باکلن با صدای بلند روزی چند بار پخش کنید
   اگه اطراف باشه برمیگرده

  2. محمد می گوید

   داداش احتمالا گرفتنش چون مینای شما دستی و اهلیه و به محض گرسنگی پناه میاره به نزدیک ترین خانه یا انسان بهتره یه دونه دیگ بگیری.

  3. عاطفه می گوید

   مینای منم گم شده بود یک روز بیرون بود که یه آقایی پیداش کرد و از طریق آگهی اقدام کنید من به خودم گفتم باید پیدا بشه و پیداش کردم شما هم تلاش کنید حتما پیداش میکنید

 117. m می گوید

  سلام مم یه مینا ک توی کوچه خورد به ماشینمون رو اوردیم خونه الان نمی دونم چند سالشه و ….. البته پرواز هم می تونه بکنه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. عرفان می گوید

   سلام داداش راهنمایی نمیخواد دیگه بیا بزارش تو قفس بهش غذا بده راهنمایی نمیخواد که

  2. عاطفه می گوید

   سلام فقط بندازش تو قفس و بهش محبت کن و تا میتونی باهاش حرف بزن تا احساس غریبی نکنه چون دق میکنه

 118. فاطمه می گوید

  سلام من مرغ مینا تازه خریدمش بدنش گوشتی است و بلد نیستم مراقبت کنم ازش لطفاً راهنمایی کنید که چی بهش بدم بخوره چجوری مراقبت کنم ازش هنوز یه دونه پر وبال هم در نیاورده لطفاً راهنمایی کنید چند ساعت غذا بهش بدم چجوری حرف زدن یادش بدم

  1. ترنج می گوید

   سلام ..من چون خودم مرغ مینا دارم گفتم راهنماییتون کنم..جوجه مرغ مینا هر وقت گرسنه بشه وقتی انگشتتون رو جلوش بگیرین دهنش رو باز میکنه..
   دانه پارس یا همان دانه مخصوص مرغ مینا خیس کرده رو با کمی گوشت چرخ کرده گوسفند قاطی کنین و بهش بدین ..اخر بار هم چند قطره اب با انگشتتون نزدیک نوکش بگیرین…

  2. ناشناس می گوید

   فقط دون پارس مخصوص مینا خیس کنید و با سورنگ بهش بدید،پشت بندش هم اب چند قطره بدید،هر سه ساعت بدید،اگه چشم باز نکرده اروم فوت کنید توی صورتش یا سوت بزنید یا صداتونو بشنوه خودش دهنشو باز میکنه،فقط تورو خدا گوشت بهش ندید اگه دوست ندارید بمیره،

 119. ناشناس می گوید

  سلام من مرغ مینا تازه خریدمش بدنش گوشتی است و بلد نیستم مراقبت کنم ازش لطفاً راهنمایی کنید چی بهش بدم هنوز بال در نیاورده

 120. دنی می گوید

  سلام اگر جوجه مرغ مینا جیک جیک کنه بد نیست

 121. دنی می گوید

  سلام من اگر به جوجه مرغ مینا یک ماه لپه پخته بدم ضرر نداره

 122. میلاد می گوید

  مینا ازچند ماهگی صحبت کردنو شروع میکنه

  1. ایمان نظری می گوید

   شما باید و باید از الان باهاش حرف بزنی تا برای شما رام و دستی باشد و هم سخنگو شود …
   بعد ۵ یا ۶ ماه سخن خواهد گفت

  2. علیرضا می گوید

   سلام خسته نباشید من یک ماه بک مرغ مینا خ یدم الان متوجه شدم بالای دم ان یک دانه زد می خواستم بینم چی هس ممنون میشم راهنمیای کنید

 123. مهران می گوید

  من یک مینا دارم اگه بهش ملخ بدم مشکلی نیست؟

  1. سعید می گوید

   سلام به جوجه مینا میشه سرلاک داد؟

  2. ناشناس می گوید

   سلام من یه مینا پیدا کردم چجوری میتونم سن و جنسیتش رو متوجه بشم؟

 124. مینا می گوید

  سلام
  مرغ مینای یکساله دارم فقط در ۵ ماهگی چند کلمه یاد گرفت و همون رو تکرار می کنه در ضمن علاقه شدیدی به کشمش و نون و چیزای شیرین و پسته داره آیا براش ضرر داره؟

 125. ناشناس می گوید

  مرغ مینای من به من وابستس و درحالی که ازاد روی شونمه باهام بیرون میاد و فرار نمیکنه حتی مثلا اگه اون تو اتاق باشه و من تو حال انقدر جیغ میزنه تا پیش خودم بیارمش
  و این موضوع شما اشتباه است که مرغ مینا وابسته نیست و در فرصت فرار میکنه

  1. ایمان نظری می گوید

   اگر یک پرنده مدت زیادی را با صاحب خود بگذراند به خصوص پرنده مورد نظر اگر زینتی باشد امکان اخت شدن با صاحب خهد وجود دارد

  2. ناشناس می گوید

   چطوری بهس حرف زدن یاد بدم

 126. تانیا می گوید

  سلام من تو دو روز به مرغ مینام کلمه یاد می دم از این موضوع هم خوشحالم 🤩😝😝😍۹

 127. تانیا می گوید

  سلام من تو دو روز به مرغ مینام کلمه یاد می دم از این موضوع هم خوشحالم 🤩😝😝😍

  1. ناشناس می گوید

   فیلم

 128. میثم می گوید

  سلام من یک مینا دارم چطوری باید بهش سلام کردن رو یاد بدم و غذا بهش وقت تخم مرغ اپپز بدم ای بی نداره

  1. ناشناس می گوید

   فقط سفیده بدید

 129. ناشناس می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم نوماهشه ۷ کلمه حرف میزنه دیگه هرچه میگی باز هم حرفه‌ای تکراری میزنه چه کار کنم حرفه‌ای جدید یاد بگیره تشکر میکنم انشلا هر چه از خدا میخای بهد بده

  1. عرشیا می گوید

   سلام اگه مینا در کوچکی باهاش تکرار کنی خیلی خوب یاد میگیره اگه بزرگ تر بشه خیلی سخت میشه

   1. ایمان نظری می گوید

    کلاً پرنده های زینتی را باید از زمان کودکی سخن گو کنی در غیر این صورت خیلی دشوار میشه

 130. سیری می گوید

  با سلام من ی جوجه مینا دارم که پدر مادرش وحشی بودن ده روز بود من اوردم ازش نگهداری میکنم‌ غذا پلت اسیاب کردم بعد خیس میکنم بهش میدم‌ به نظرشما درست غذا دادن من به این جوجه مینا

 131. علی می گوید

  اقا من چی بدم به مرغ مینا اخه بجز دون پارس کوچیک چیزی نمیخوره باید چی بدم اخه همش که نمیشه میوه

 132. مسعود محبی می گوید

  سلام دخترم مرغ مینا که پایش له شده را آورده خانه یک پای دیگرش هم از تولد لنگ میزند ۲ ماه سن داره صلاح میدانید پای آسیب دیده را آتل ببندم یا خیر لطفا راهنمایی بفرمائید. برای تمرین برای صحبت کردنش چیکار باید کنم .از نظرات دوستان که در بالا خواندم خیلی اطلاعات مفید گرفتم. سپاسگزارم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله اتل بندی کنید.
   بهتر با یک دامپزشک هم مشورت کنید.

 133. سلام دوستان می گوید

  من یک مینا دارم یک سال نیم سن داره از بچگی خودم بزرگش کردم نزدیک به ۲۰۰کلمه صحبت میکنه هر جا میرم با خودم میاد حتی خریده مغازه فقط دونه پارس و سیب بهش دادم چیزه دیگه ای نمیخوره بعضی از دوستان میگن دونه پارس ندید یکی میگه بدید ما موندیم بدیم یا ندیم من که دارم میدم تا حالا مشکلی نیست خدارا شکر

  1. سجاد می گوید

   سلام مینا دار ۱ هفته خریدمش سرماخوردگی داره
   میشه جوابی دارید برای عطسه میکنه چی دارویی بدم

 134. جلال خدادادیان می گوید

  باسلام وخسته نباشید.حدودا ۳روزپیش مثل همیشه مرغ مینا ازقفس آوردم بیرون برای آب تنی بعداز آبتنی یکی ارپاهاش لنگ میزنه الان سه روزه پمادویتامینaوپمادتتراسیکلین۱درصدهم به پاش زدم ولی بی فایده اس کف پاشوهم نگاه کردم هیچ علامتی از زخم یا میخچه وجود نداره اگه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 135. farzad می گوید

  سلام مرغ مینام هفت ماهشه سه روزه هی پاشو سریع میگیره بالا امروز صبح هم لنگ لنگ میکرد و یه قاشق چایی خوری سرکه سیب ریختم تو ظرف ابش فعلا ک پاش خوبه ولی میخواستم بدونم که چرا زیر سینه سمت راستش انداره عدس بیشتر از سینه سمت چپش بزرگتره لطفا راهنماییم کنید

 136. محمد می گوید

  بله کشمش آهن زیادی داره که به مرور زمان باعث بیماری هموکروماتوز یا همون بیماری ذخیره آهن میشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ممنون از شما

 137. گیتی می گوید

  سلام
  مرغ مینای من بعنوان جایزه کشمش بهش میدم روزی ۵تا میخوام بدونم براش ضرر داره یا نه؟

 138. بهار می گوید

  سلام خسته نباشید ی مرغ مینا دارم ک غذای خودشو خیلی کم میخوره عاشق نون وبرنج یدفه هم گوشت قرمز خام خورده الان چند وقتیه ک تعادلشو از دست داده بردمش دامپزشکی عکس گرفتن گفتن کبدش بزرگ سینه اشم انگار التهاب داره دارو دادن ولی خوب نشده
  چیکارش کنم

 139. عباسعلی میرکی می گوید

  سلام دوتامینا دارم ازیک هفته بعدتولددست خودم الان دوماهشونه ولی زیادترس و استرس دارن نگرانن که یکی داره میگرنشون رو دستم میشینن غذامیخورن ولی دست نمی ذارن بهشون بزنی برا آب تنی که میارم بیرون دیگه تو قفس نمیرن چندمرتبه گرفتم تو قفس کردم جیغ زیادزدن نزدیک قفس می رم خودشونو به درودیوارقفس میزنن میخوان آزادشان لطفا راهنمایی کنید که بهشون نزدیکتربشم واحساس ترس نکنن و محبت کنید بگیدتولک چیه مرسی

  1. Shahin می گوید

   سلام. میناها اصلا دوست ندارن بهشون دست بزنید و سعی کن کم بهش دست بزنی خیلی بدش میاد این موضوع رو رعایت کنی کم کم بهت اعتماد میکنه.

  2. داریوش می گوید

   الان ۱۶سال با مرغ مینا سرکاردارم دیگه همه چیز ازمرغ مینا میدانم شکر خدا هرسال یکی اضاف میکنم به میناهام کلن تو حیاط آزاد هستن این بنده خدا سوال کرده گفت برنج به مرغ میانش میده مریض فلان برنج باعث شده کبدپرنده چرب بشه و مریض بشه باید تا دوهفته خنکی بهش بده فقط استارته میوهای که خنک هستن بهش بده بره اعطاری بگه کبدخودم چرب شده یک شیشه هست براکبد چرب میده اسمشو یادم نیست صبح تاصبح یک سر ازهمان شیشه با نصف استکان چایی خوری آب قاطی کنه بذاره توآبخوریش تایکماه آب پرنده همینجوربده انشالله که خوب میشه بازم اگر درست خوب نشد پیاما رومیخونم میگم چکارکنه بعدمعذرت میخوام دکتر اظهارنظر کردم این شمارم دکتر خوشحال میشم کاری ازدستم بربیاد ۰۹۱۳۷۴۴۸۸۶۷ این شماره واتساپم سوالی بود درخدمتم

 140. شبنم می گوید

  سلام من یک مینا دارم ۳ ماهشه …غذا فقط پارس دانه میخوره گاهی برنج و نان خشک میخوره الان چند وقته پرا‌ش مییریزه چیکار کنم؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد دوره تولک شده و پرهای جدیدی خواهد گرقت.

  2. Shahin می گوید

   سلام. برنج و نون خیلی بده. پارس دونه بدتر. برنج هر دوهفته اندازه دوقاشق بده اونم اول چربشو بگیر کف دستت بگیر ابش بزن خوب ترجیحا اب گرم چرب برنج رفت بعد بده هر دو هفته ۲ قاشق. نون هم مصرف زیادیش بده هر دو هفته اندازه یه بندانگشت خورد شده جایزه بیشتر نه. موفق باشید.

 141. ناشناس می گوید

  سلام

 142. محسن می گوید

  سلام خسته نباشید مرغ مینای من سنگدان چرخ شده مرغ با انگور زیاد خورده داخل دهانش انگاردونه گرمی زده روکمرش هم یه دونه مثل جوش زده چه کاری باید انجام بدم تا خوب بشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به دامپزشک مراجعه کنید
   راهنمایی می کنند شما رو

 143. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید مرغ مینای من سنگدان چرخ شده مرغ با انگور زیاد خورده داخل دهانش انگاردونه گرمی زده روکمرش هم یه دونه مثل جوش زده چه کاری باید انجام بدم تا خوب بشه؟

 144. vahid می گوید

  سلام.من یک مینا خریدم و چون کوچیک بود با دست غذا دادم بهش به همین خاطر هنوزم خودش غذا نمیخوره و هنوزم باید با دست غذا بدم.سه هفته هست ک خریدمش و فک کنم موقعی ک خریدم دو یا سه هفته ای بود.لطفا راهنمایی کنید ک کی و چگونه خودش میتواند غذا بخورد؟ممنون

  1. مائده می گوید

   خودش غریزه‌اش میشه خودش میخوره. تا وقتی دهن باز میکنه بهش بده. یه ظرف آب و پلت هم بذار کنار قفسش

 145. سمیه می گوید

  من ۱مینا دارم ۱هفته میشه خریدمش اما الان صداش خش خش میکنه و درنمیاد خیلی نگرانشم

  1. مجید می گوید

   خود حیوون هر وقت که موقعش بشه میخوره خودش..البته سلام

  2. سعید می گوید

   سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما . ببخشید مینای من وقتی در لاک باز بوده نوک زده به لاک کمی نوکش لاکی شده و به اندازه سر سوزن به سقف دهنم رفته خاستم ببینم اونو پیش دامپزشک ببرم یا خطری نداره واسش

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نه نیازی نیست
    اما باید بیشتر مراقبت کنید ، مواد شیمیایی لاک و … میتونه برای پرنده مضر باشه
    اون قسمتی که لاکی شده رو کامل پاک کنید ، با اب و دستمال پاک کنید ، از اسیتون و الکل به هیچ وجه استفاده نکنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.