آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

680

آموزش سخنگو کردن مرغ مینا : در ابتدا قبل از اینکه وارد بحث آموزشی حرف زدن مرغ مینا شویم دو فیلم حرف زدن مرغ مینا از عزیزانی که مینای خود را آموزش داده اند را ببنید تا انگیزه شما بالا رود و هم ذهنیت در مورد این کار کسب کنید.

به طور خلاصه بشنوید :


چگونه به مینای خود حرف زدن بیاموزیم

آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

باید در سنین پایین حداقل ۴ نوبت در هر روز باشد . صبح ساعت ۸ – ظهر ساعت ۱۲ – عصر ساعت ۵ – و شب ساعت ۹ آموزش سخنگو کردن مرغ مینا رو با کلمه هایی که راحت تر تلفظ میشود شروع میکنیم مانند سلام . در ساعت های ذکر شده رو بروی قفس بنشینید و با مینا صحبت کنید بعد شروع کنید به گفتن کلمه سلام.

پس از گفتن اولین سلام ۱۰ ثانیه صبرکنید و مجددا تکرار کنید دوباره ۱۰ ثانیه بعد و الی آخر. . . این کارو به مدت ۵ دقیقه انجام میدید. پس از گذشت این زمان ؛ برای استراحت دو تا دونه انگور قرمز رو بهش بدین تا بخوره و ۵ دقیقه هیچی بهش نگید.

بعد از گذشت مدت زمان ۵ دقیقه مجدداً همون مرحله اول رو براش تکرار میکنین به مدت ۵ دقیقه دقت کنید که هر زمان که مشاهده کردید مینا سعی میکند مثل شما تکرار کند سریع یک جایزه مثل همون دانه انگور بهش بدین و ادامه بدید بعد از مرحله سوم نوبت اول آموزش تمام شده و باید مجددا این تمرین رو در ساعتهای بعدی که گفتم تکرار کنید .

مهمترین و اساسی ترین نوبت آموزش در شبانه روز ساعت ۹ شب هست . زمانی که مینا از صبح سه نوبت آموزش دیده و درشب با شروع تمرین کلیه کلماتی رو که از صبح شنیده رو در ذهنش ذخیره میکنه و درسکوت شب اونارو مرور میکنه در این نوبت شما باید در فضایی که بدون هر گونه صدایی باشه با مینا تمرین کنید.

چگونه به مینای خود حرف زدن بیاموزیم - چیکن دیوایسسعی کنید در تاریکی شب باشه . یعنی در اون فضا تاریک باشه که مینا چشماشو ببنده . نگران نباشین با بستن چشماش نمیخوابه و داره به صدای شما گوش میکنه . فقط کاملا آرومه به یاد داشته باشین که هیچ وقت توقع نداشته باشین که درحین آموزش یه دفعه مینای شما شروع کنه کلمه رو تکرار کنه پیشنهاد میکنیم گونه های مختلف میناها را هم مطالعه کنید.

این تمرین ها باید تا روزی که مینا اولین کلمه رو گفت ادامه پیدا کنه . بعد از گفتن اولین کلمه شما به صورت رندم این کلمه رو در کنارش تکرار کنید به مدتی که مطمئن شدید دیگه کلمه سلام رو راحت تکرار میکنه و بعد از اون برین سراغ کلمه دوم   شروع صحبت کردن مینا هر زمانی میتونه باشه . شاید زمانی که شما اصلا پیشش نباشین باشه .

اما مهم اینه که بعد از شروع دیگه مدام این کلمه رو تکرار میکنه صدای مینا های جوجه در ابتدا لرزان است و هنگامیکه او سعی کند کلماتی را که با او تمرین کردید تکرار کند ، ممکن است آن صدا ها متفاوت با آنچه که شما از او خواستین باشه. حتی ممکن است آنها چیزهایی بگویند که اصلا ربطی به کلمه ای که شما به او یاد دادین نباشه.

اما نگران نباشین تمرین را ادامه دهید و بدانین که صدای مینا به مرور واضح خواهد شد. یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که دیدم خیلی از دوستان وقتی میرن پیش میناشون شروع میکنن براش سوت میزنن و یا مهمون که براشون میاد وقتی میخواد پرنده نگاشون کنه براش سوت میزنن بزرگترین اشتباه کسانی که پرندشون سخنگو نمیشه همین سوت زدن هست . اگه مینا افتاد رو دور سوت زدن دیگه سخت کلمات رو یاد میگیره.

 کتاب پرورش و نگهداری پرنده مرغ مینا

از اونجایی که علاقه مندان مرغ مینا در کشورمان روز به روز در حال افزایش و خیلی ها هستند که تجربه آموزش دادن به مرغ مینا رو دارند هرچند کوچیک تصمیم گرفتیم بخشی رو در سایت قرار بدیم که دوستان بتونند تجربه هاشون رو با دیگران به اشتراک بگذارند.

توجه : لطفا در صورت تمایل تجربه خودتون رو به همراه عکس میناتون برامون ارسال کنید تا به اسم خودتون تو سایت قرار بگیره.

تجربه اول : آموزش حرف زدن مرغ مینا – به مینای خود حرف زدن بیاموزیم آموزش حرف زدن مرغ مینا : بسیاری از عزیزان از من می پرسند که چطور می تونند مرغ مینای خود را آموزش بدن که حرف بزنه ، این دلیلی شد برای من که بخوام این مطلب رو در سایت چکین دیوایس برای خوانندگان منتشر بدم.

اولین موردی که باید بهش دقت کنید اینه که من نمی تونم قول این رو بدم که حتما مرغ مینای شما صحبت می کنه ، فقط می تونم پیشنهادهای به شما بدم و تجربیات خودم رو در اختیارتون قرار بدم ولی امیددارم با گذاشتن وقت کافی هر کسی می تونه حرف زدن رو به مرغ مینای خودش آموزش بده.

برخی از مرغ میناها به خوبی حرف می زنند و واژه های بسیاری رو می تونند به زبون بیارند ، من معتقدم که در نگاه اول به نوع شخصیت پرنده این عامل بستگی داره و محیط زندگی پرنده و آموزش ها و نحوه نگهداری از پرنده مینا نیز تاثیر مستقیم بر میزان سخنگوی اون میذاره. نحوه بیان کلمات و عبارت تاثیر زیادی در آموزش حرف زدن مرغ مینا داره.همیشه سعی کنید کلمات و عبارتی که به کار میبرید به واضح ترین شکل ممکن به همرام کمی خنده و شوخی باشه و وقتی که دارید با مینای خودتون صحبت می کنید شاد باشید تا بیشتر بتونید توجه پرنده رو به خودتون جلب کنید.

من یادم به مرغ مینای خودم میگفتم ، کشمش ( اسم مرغ مینای من ) ، چی کار میکنی ؟ با صدای بلند ، همون لحنی که وقتی با یک گربه یا سگ خانگی داریم صحبت می کنیم. برای مثال وقتی من این لحن گفتن رو چندین بار در روز برای چند روز پیاپی ادامه دادم  ، کشمش شروع کرد به تکرار جمله من با همون لحنی که من می گفتم.این خیلی جالب و خنده دار. حالا بعد چند مدت کشمش جمله من رو به صورت نرمال میگه بعضی وقت ها هم با همون لحنی که بش یاد دادم جمله رو تکرار میکنه.

وقتی همسرم برای اولین بار صدای کشمش رو با اون لحن خنده دار شنید ، گفت تو با پرنده مون چیکار کردی ؟مینامون داره مثل شخصیت های کارتونی صحبت می کنه . این لحن آموزش در میزان یادگیری مرغ مینا تاثیر زیادی دارد ؟ من نمی تونم قول بدم که حتما تاثیر داره ولی روی مینای ما که خیلی تاثیر داشت. یک نکته دیگه اینه که یک رکوردر صدا همراه خودتون داشته باشید و صداتون رو ضبط کنید و هر روز چندین نوبت برای چند هفته این صدا رو براش تکرار کنید. من خودم این کار رو هر نیم ساعت یک بار برای پنج دقیقه انجام می دادم و صدا رو پلی می کردم و میذاشتم کشمش به خوبی به صدا گوش کنه. بعضی وقت ها جملات را عوض کنید ، وقتی پرنده مینای شما در طول روز تنها است صدا را برایش پخش کنید حتما از این که او را از یکنواختی در میاورید از شما ممنون میشود.

حتما دقت کنید که تنها یک رکوردر صدا برای آموزش حرف زدن مرغ مینا کافی نمی باشد.اگر چنین کنید اصلا انتظار نداشته باشید مینای شما به خوبی صحبت کند. اگر پرنده مینای شما خارج از قفس به آرامی روی دست شما می نشیند این بهترین زمان برای آموزش او است. اگر مینای خود را در داخل قفس آموزش میدهید یا روی دستتان مهم این است که مینا به زمان نیاز دارد تا به گفته های شما فکر کند تا آنها رو خوب بیاموزد. اوایل صبح یا عصر بهترین زمان برای آموزش حرف زدن به مینا است.

سعی کنید آموزش ها زیاد طولانی نباشد و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.این کار را چندین دفعه در طول روز انجام دهید و بعد از آن فرصت دهید تا پرنده به آموزش های شما فکر کند. به این نکته هم خیلی دقت کنید که رابطه شما با پرنده مینای شما بسیار مهم است ، هر چقدر پرنده احساس آرامش و امنیت کند بهتر آموزش می بیند.

هر چقدر مینای شما کوچک تر باشد با شما رابطه بهتری خواهد داشت من کشمش را در چهار هفتگی گرفتم و الان رابطه خیلی خوبی با هم داریم. یک نکنه دیگه هم که باید بتون بگم اینه که مینا هم معمولا از دو ماهگی شروع به صحبت کردن می کنند. اگر شما یک مینای چند ماهه خریداری کرده اید نگران نباشید هنوز هم شانسی برای آموزش دادن به مینای خود دارید ولی باید سعی تلاش خود را بیشتر کنید.

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن مرغ مینا - چیکن دیوایستجربه دوم : آموزش حرف زدن مرغ مینا – ارسال شده توسط آقای بابک عزیز باسلام. از مدیریت سایت بسیار سپاسگزارم بابت مطالب خوبتون و اینکه فرصتی فراهم کردین که علاقمندان به مرغ مینا بتونن مطالب خوبی رو یاد بگیرن. هرمینایی یکجور خاصی هستش و شخصیت مختص به خودشو داره. نمیشه همه رو یجور درنظر گرفت.

معمولا مینارو که تازه خریداری میکنی چندروز یا دوسه هفته ای طول میکشه تا باصاحبش خو بگیره و بیشتر باکسیکه بهش بیشترین محبت رو میکنه و بهش بیشتر رسیدگی میکنه و غذا میده بیشتر دوست میشه و بعضی از میناها هستن که فقط به خانما یا دختربچه ها علاقه دارن یا برعکس فقط به پسربچه ها یا اقایون علاقه دارن ولی مینای من از بچه ها خوشش نمیاد دقیقا مثل من. عاشق آهنگای شاده و هروقت براش آهنگ میذارم شروع به خوندن میکنه ولی اینکار کمک زیادی برای یادگیری سخنگویی نمیکنه.

بهتره مینارو کنار پرنده های دیگه نذارید و تو مکانهای خلوت و آرام نگهدارید. خیلی از میناهای سخنگو وقتی صاحبشون عوض شده یا محل زندگیشون عوض شده مثلا فروخته شدن یا از خونه به مغازه آورده شدن مدتی ساکت شدن و حرف نزدن و شاید افسرده شدن و بهتره برای اینکه زودتر به حالت قبل برگرده باهاش بیشتر صحبت کنیدو بازی کنیدو بهش محبت کنید و هریکی دوساعتی یکی دوتا دونه انگور بهش بدین.

البته مینا میوه های شیرین دیگه مثل گیلاس و توت فرنگی و شاهتوت و انجیر هم خیلی دوسداره ولی بیشتر به انگور علاقه داره چون هم شیرینه هم خیلی نرم و آب داره و راحت میتونه بخوره. هفته ای دوبار براش توی یه ظرف کم عمق مثل بشقاب گود آب بریزید تا خودشو توی اب خیس کنه و پرهاشو بشوره چون از آب تنی خیلی خوشش میاد ولی مراقب باشید سرما نخوره.

درضمن تو ظروف شیشه ای شفاف براش آب نذارید چون پرنده ها شیشه رو نمیتونن ببینن و متوجه آب نمیشن. دوستانیکه به تازگی مینا خریدن باید خیلی صبرو تلاش کنید تا میناتون شروع به صحبت کنه شاید پنج شش ماه طول بکشه تااولین کلماتو بگه.

مینا در طبیعت تا هشتاد سال و درقفس تا پنجاه سال عمر میکنه و به نظر من تا سن پانزده سالگی میتونه صحبت کردنو یاد بگیره ولی هرچی سن کمتری داشته باشه بهتره و اگه از جوجه گی بهش آموزش بدین مسلما خیلی خیلی بهتره. موفق و موید باشید.

ویدیوهای آموزش سخنگو کردن مرغ مینا


ممکن است شما دوست داشته باشید
680 نظرات
 1. Sara.O می گوید

  سلام مجدد
  چند وقت پیش گفته بودم مینام سرش رو زخم کرده ،الان زخمش خشک شده ولی هر موقع خوب میشه با پا میخارونه دوباره خون میاد
  ناخوناش کوتاهه ولی هنوز تیزه
  دقیقا کنار چشمش هست پانسمان هم نمیتونم بکنم
  چی کار کنم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا قارچ داره
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا پماد و داروی لازم رو تجویز کنه

 2. Sara.O می گوید

  سلام ،امیدوارم خوب باشین
  مینای من سه سالشه الان ۲،۳روزه کلا خوابه
  خیلی بی انرژی شده ،قبلا باهاش حرف میزدی ،حرف می‌زد سوت می‌کشید الان تو این چندروز هیچی ،امروز خیلی سعی کردم نزارم بخوابه همش باهاش حرف زدم کلی کار کردم ولی آخر واینستاد رفت تو قفس خوابید ،فقط برای غذا خوردن بیدار میشه وقتی هم از قفس درش میارم باهاش بازی کنم میاد بغلم می‌خوابه
  حس میکنم دلش هم یکم درد میکنه ،خودشو منقبض میکنه موقع متفوع کردن
  دارویی که دامپزشک داد رو از امشب شروع کردم دوباره بهش بدم برای دل‌دردش،با اینکه باید از ۲۵ ام بهش میدادم زودتر شروع کردم .
  ممکنه برای تغییر فصل باشه که زیاد میخوابه،؟
  لطفا زودتر جواب بدید خیلی نگرانم 🙏🏻🙏🏻

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما جاشو گرم نگه دارید و اگر پنجره باز ، ببندید و کولر رو خاموش کنید
   اونو به کنار بخاری یا شوفاژ ببرید ببییند که تغییر میکنه یا نه
   حتما دارو و مولتی ویتامین هایی که دامپزشک داده رو بهش بدید
   حتما توی قفسش مقدار کافی اب قرار بدید
   ان شالله به زودی خوب میشه

  2. 😶 می گوید

   مرغ مینای من با یک عروس هندی کنار هم هستند و عروس هلندی فقط جیغ میزنه و مرغ مینا هم از اون یاد گرفته قبلاً حرف میزد سلام علیکم و اسم خودش و چند کلمه ی دیگر ولی از وقتی که به جیغ زدن عادت کرده دیگه کم حرف میزنه می خواستم بدونم راهی هست که جیغ زدن رو فراموش کنه لطفاً جواب بدید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    باید از عروس هلندی دور کنید که حتی صداش رو هم نشنوه
    و شروع کنید باهاش حرف بزنید تا دوباره به حرف زدن عادت کنه

 3. ا می گوید

  سلام
  مرغ مینام دهنشو باز می‌کنه و بعد سرش رو تکون میده،فکر کنم چیزی داخل دهنش باشه،چندین بار این کار رو انجام داده،باید چیکار کنم،خفع نشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما ابخوری رو پر کن و اب خنک داشته باشه
   اگر هوای اتاقش گرم ، کمی اتاق رو خنک کن
   و در صورت امکان کمی اب ولرم رو با سرنگ توی گلوش تزریق کن

   1. ا می گوید

    ممنونم از شما

    1. حسن می گوید

     سلام روز بخیر یه مینا خریدم اوایل صدای قناری در میورد بعد هنگامی به کلمه سلام بهاش حرف میزدم یه صدای از خود در میوردم صدای پرنده مثل جلب توجه چند روزه این کلمه دارم تکرار میکنم بازم همون صدا از خودش در بیاره میخواستن بدونم ممکن هست سخن گفتن یاد بگیرد

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      اگر باهاش تمرین کنید یاد میگیره
      بهتر که کمتر از شش ماه سن داشته باشه تا زودتر یاد بگیره

 4. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر
  ممنونم از سایت خوبتون
  مرغ مینای ۴ یا ۵ ماهه دارم که داخل لک هست
  دوران پرریزی اش داره تموم میشه، فقط یه ذره از موهای سرش هنوز بیرون نیومده
  الان که مدارس شروع شده، زیاد وقت نمیکنم باهاش کار کنم، شاید روزی ۲ بار فقط
  اینم بگم که از یک ماهگی خریدمش و از همون موقعه باهاش کلمه کار می‌کردم، اما چیزی یاد نگرفته تا الان، لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم
  ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید مینا ماده باشه
   پرنده های ماده هوش پایین تری دارند
   یک ماه هم سعی کنید ، اگر نشد باید بی خیال بشید
   تمام قواعد سخنگو کردن مینا رو رعایت می کردید در طول این مدت ؟

 5. کامران می گوید

  سلام.ناخن بلند مینا ایا احتیاج به کوتاه کردنش هست یا خیر؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله هست
   طرز ناخن گرفتنش رو از پرورش دهنده های با تجربه مینا یاد بگیرید و یا فیلم های اموزشی رو ببینید سپس خودتون اقدام کنید

 6. . می گوید

  سلام، مرغ مینایی ۴ ماهه دارم، در حال پرریزی هست، آیا الان باهاش کلمه کار کنم میتونه صحبت کنه، چیزی یاد میگیره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که به تغذیه پرنده رسیدگی کنید و از غذاهای دارای پروتئین زیاد استفاده کنید تا از دوره تولک در بیاد
   و هر از گاهی باهاش تمرین کنید ولی خستش نکنید

   1. . می گوید

    ممنونم

 7. 🙂 می گوید

  سلام، من یه مرغ مینا ۳ یا ۴ ماهه دارم، باهاش کلمه کار می‌کردم تا اینکه کرونا گرفتم و مرغ مینام هم رفت توی لک، الان نمیدونم چیکار کنم، چطوری بهش کلمه ياد بدم، اگر توی پر ریزی باهاش کلمه کار کنم یاد میگیره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست یاد میگیره
   چند ماهشه ؟

   1. 🙂 می گوید

    ۳ یا ۴ ماه
    میترسم کرونا بگیره، بخاطر همین نزدیکش نمیرم و باهاش دیگه کلمه کار نمیکنم

 8. P می گوید

  سلام
  من چن تا راهکار از اینترنت پیدا کردم که جواب نداد
  ولی امروز به این نتیجه رسیدم که میشه یه وویس برای مینا گذاشت و بعد خودت هم تکرار کنی از روی وویس
  اینطوری مینا خیلی سریعتر به حرف میاد
  فقط در مورد شرطی کردن سوال دارم
  هر وقت خودشو سیخ کرد انگور رو بدم بهش یا بعد تمرین؟
  و اینکه با این روش میانم تحریک شده که حرف بزنه ولی شما هم این روش رو انجام دادید یا اینکه قبولش دارید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   صدای ضبط شده هم میتونه تاثیرگذار باشه به شرطی که به خوبی تمرین کنید و وقت کافی برای پرنده تون بذارید
   انگور رو زمانی بدید که کلمه رو بیان کرد هر چه ناواضح باشه ولی برای ادامه کار تشویق میشه
   اما دقت کنید که هرگز پرنده رو گرسنه نگه ندارید و غذاشو به جز پاداش سر موقع بهش بدید

 9. اسماعیل می گوید

  سلام به همه بنده مینای ۴ ماهه دارم فقط دوطرف منقارش موها خالی شده ولی بیشترمیناهایی که میبینم اینطوری نیست مشکل چیه؟راهنمایی کنیدباتشکردوردبرشما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد سن بلوغ شده و در دوره پر ریزی قرار داره

 10. احمد می گوید

  باسلام من یک مینا تقریبا دوساله دارم فقط ۸ کلمه حرف میزنه هی اموزش میدم کلمه جدید نمیگه
  در این سن میتونه کلمات بیشتر یاد بگیره ؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   متاسفانه سنش بالا رفته و اموزشش سخت
   معمولا بین ۳ الی ۵ ماهگی بهترین دوره یادگیریش خواهد بود.

 11. ...... می گوید

  سلام، ممنونم از سایت خوبتون
  من یه مرغ مینا دارم که فکر میکنم ۳ ماهش باشه، ساعت ۹، ۱۳، ۱۸، ۲۲ باهاش کار میکنم، ۳ دقیقه کار میکنم بعد ۳ دقیقه بهش استراحت میدم و دوباره ۳ دقیقه دیگه کار میکنم
  آیا اینطوری یاد میگیره؟
  چقدر طول میکشه تا یه کلمه رو یاد بگیره
  به نظر شما تا ۴ ماهگی میتونه دو تا کلمه رو یاد بگیره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه به صورت مستمر روش کار کنید و تمرین منظمی داشته باشید ، قطعا یاد میگیره
   جنس نر بهتر از ماده یاد میگیره ، این مورد هم حواستون باشه

  2. ناشناس می گوید

   سلام انگشت مینای من کنده شده چیکارکنم اخه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    پانسمان کنید تا عفونت نکنه
    از دامپزشک هم می تونید کمک بگیرید.

 12. زهرا می گوید

  سلام،
  لطفا به دادم برسید
  مرغ مینای من ۳ ماهشه
  بهش خیلی برنج دادم
  اسهال گرفته
  سبز هست (ببخشید )
  چیکار کنم
  نَمیره؟
  تروخدا کمکم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر چه سریعتر به دامپزشک یا داروخانه حیوانات مراجعه کنید تا داروی مناسبی رو برای بند اوردن اسهال بدن
   اب زیاد در اختیارش بذار
   از میوه و سبزیجات خرد شده بهش بده

 13. Sara.o می گوید

  سلام امیدوارم خوب باشین
  مینای من ۳ سالشه ،شما گفتیم که ۱سالگی ریزش پر میگیرند یعنی الان امکانش نیست ریزش پرش عادی باشه،؟
  و اینکه در رابطه بااینکه تو کامنت قبلی گفتم موهام رو میخوره لطفا راهنماییم کنید 🙏
  و اینکه لاک هام رو پاک کردم اما همچنان مینام دستم رو میزنه ،تا اونجایی که میتونم دستم رو از جلوش برنمیدارم که یاد بگیره نزنه دستمو اما بعضی وقتا خونریزی دست خیلی شدید میشه انقدر نوک میزنه
  قبلا خیلی خوب بود. کلی باهم بازی میکردیم عادی بود خودش بغلم میکرد در کل خوب بود
  جدیدا دارم ازش میترسم وقتی نزدیکم میشه به صورتم حمله میکنه دیگه زیاد بیرون نمیارمش چون خیلی وحشی میشه و همه دستم رو زخم میکنه ممکنه نیاز به جفت داشته باشه که این همه پرخاشگر شده؟
  و اینکه امروز مینام سرش رو به قفس کوبید و کنار چشمش زخم شده ،خیلی نگرانشم چی کارش کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا نیاز به جفت داره و یا اینکه باعث شدید که از شما بترسه و داره از خودش دفاع میکنه
   بهتر که مدتی تنهاش بذارید و خیلی کم برید پیشش و یا اینکه براش جفت بگیرید

 14. M می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من ۳ ماهشه همه میگن غیر ممکنه حرف بزنه اما ۴ کلمه رو خیلی واضحه میگه ولی خیلی خودشو با نوکش میخارونه براش ابم میزارم خودشو می‌شوره اما همش با نوکش خودشو میخارونه ولی پراشو نمیکنه میخاستم بدونم ایرادی ندارع؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه فقط همین مورد رو داره به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
   بین بالهاش رو نگاه کن ببین موجودات سفید کوچیکی اونجا هستن یا خیر

 15. P.Z می گوید

  سلام خسته نباشید، ممنونم از سایت خوبتون

  کن یه مرغ مینا دارم ۳ ماهشه، روزی یک بار فقط باهاش کار میکنم، فقط دو تا ۵ دقیقه با ۲ دقیقه استراحت، آیا اینطوری کلمه یاد میگیره؟
  میخوام تا قبل از اینکه مدارس باز بشه لااقل یه کلمه صحبت کنه، میترسم مدرسه ها شروع بشه و دیگه وقت نکنم باهاش کار کنم، لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم
  یه کلمه رو چقدر میشه تا یاد بگیره
  میتونم دو تا کلمه رو با هم یادش بدم؟

  برنج و قند خیلی دوست داره، مشکلی نیست بهش میدم؟

  خیلی دوست داره از قفس بیاد بیرون، موقعی میخوایم بره داخل قفس خیلی اذیت میکنه، مجبورم بگیرمش یا قفس رو بگیرم جلوش و با هزار تا بدبختی مجبورش کنم که بره داخل
  قبلا ها اینطوری نبود، آیا این عادی هست یا باهام قهره؟

  شب ها توی حیاط می‌خوابه،صبح زود که گنجشگ هست، آیا میتونه صداشون رو یاد بگیره؟

  بعضی موقعه ها پشت سر هم عطسه میکنه

  غذا گذاشتم جلوش،میخوره، اما میترسم گرسنه بمونه، با دست بهش غذا بدم یا بزارم جلوش( اینم بگم که من دوماه با دست بهش غذا دادم)

  ببخشید که خیلی طولانی شد
  لطفا راهنماییم کنید 🙏🏻

  1. ادمین می گوید

   سلام لطفا کوتاه توضیح بدید

   خیر مناسب نیست
   روزی ۵ بار با فواصل زمانی زیاد ، هر بار ده دقیقه با استراحت بینش

   مورد صحبت کردن دلبخواهی نیست ! هروقت خودش بخواد صحبت میکنه شاید چند ماه طول بکشه !
   اول بزار یه کلمه رو تکرار کنه بعد برو کلمه ی بعد

   برنج کم بده ، قند هم هرچقدر کمتر بهتر

   اگه دنبالش کنی اصلا صحبت کردن یاد نخواهد گرفت. شب بیارش بیرون و بعد چراغارو خاموش کن و بگیرش

   اره ممکنه افسرده هم بهش

   هم جلوش بزار هم با دست بهش غذا بده

 16. P.Z می گوید

  سلام خسته نباشید، ممنونم از سایت خوبتون، خیلی به من کمک کرد
  من چندین بار پیام گذاشتم، اما سايت حذفش کرده

  مرغ مینای من ۳ ماهشه، باهاش کلمه سلام رو کار میکنم، میرم داخل اتاق، چراغ رو خاموش میکنم، دستم رو تو قفس میکنم و موقعی که مرغ مینا اومد رو دستم شروع میکنم به حرف زدن، هر ۱۰ ثانیه یک بار کلمه سلام رو میگم، در روز شاید فقط یک بار باهاش کار کنم، آیا روزی یک بار کافیه، اگر کافی نیست و روش یاد دادنم غلطه ، بهم بگید چند بار در روز کار کنم و چه ساعت هایی و چطوری باهاش حرف بزنم تا خیلی زود یاد بگیره

  یه سوال دیگه هم داشتم، من از کوچيکی خریده بودمش، دو ماهه که به صورت دستی بهش غذا میدادم، الان غذا میزارم جلوش، میخوره، اما میترسم که گشنه بمونه، آیا خودم بهش غذا بدم یا بزارم جلو‌ش بخوره

  نون و برنج و قند خیلی دوست داره، اشکال نداره بهش بدم؟

  موقعی اومده بيرون و دوباره میخوام بره داخل قفس، خیلی اذیت میکنه، باید با زور بگیرمش، عادی هست این عادتش؟
  اوایل اینطوری نبود

  شب ها پیش خودم داخل حیاط هست، صبح ها زود که صدای گنجشگ هست، آیا مرغ مینا یاد میگیره صدای گنجشگ رو!!؟

  لطفا راهنماییم کنید 🙏
  ببخشید طولانی شد🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اموزش ها رو طبق مقاله دنبال کنید
   غذا رو هم حتما همیشه جلوش رو پر کنید تا گرسنه نمونه
   بله صدای گنجشک هم می تونه یاد بگیره به مرور زمان

   1. P.Z می گوید

    ممنون 🙏🏻🙏🏻

 17. P.Z می گوید

  سلام خسته نباشید، ممنونم از سایت خوبتون، خیلی به من کمک کرد

  مرغ مینای من ۳ ماهشه، باهاش کلمه سلام رو کار میکنم، میرم داخل اتاق، چراغ رو خاموش میکنم، دستم رو تو قفس میکنم و موقعی که مرغ مینا اومد رو دستم شروع میکنم به حرف زدن، هر ۱۰ ثانیه یک بار کلمه سلام رو میگم، در روز شاید فقط یک بار باهاش کار کنم، آیا روزی یک بار کافیه، اگر کافی نیست و روش یاد دادنم غلطه ، بهم بگید چند بار در روز کار کنم و چه ساعت هایی و چطوری باهاش حرف بزنم تا خیلی زود یاد بگیره

  یه سوال دیگه هم داشتم، من از کوچيکی خریده بودمش، دو ماهه که به صورت دستی بهش غذا میدادم، الان غذا میزارم جلوش، میخوره، اما میترسم که گشنه بمونه، آیا خودم بهش غذا بدم یا بزارم جلو‌ش بخوره

  نون و برنج پخته خیلی دوست داره، اشکال نداره بهش بدم؟

  موقعی اومده بيرون و دوباره میخوام بره داخل قفس، خیلی اذیت میکنه، باید با زور بگیرمش، عادی هست این عادتش؟
  اوایل اینطوری نبود

  ببخشید طولانی شد🙏🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اصلا با زور کاری نکنید خودش باید به قفس و محیط عادت کنه
   از میوه و سبزیجات و دانه ها می تونید استفاده کنید
   از پلت مخصوص مرغ مینا که اهن خیلی کمی هم داره می تونید استفاده کنید.

 18. Sara.o می گوید

  سلام پرنده ی من جدیدا پرخاشگر شده
  ممکنه برای این باشه که قهر کرده ؟ چون الان دوهفتس که بیرونش نیوردم از قفس
  و الان دستمو نوک میزنه میرم سمت قفسش
  سری پیش که خیلی نوک میزد به پیشنهاد خودتون میذاشتم دستمو نوک بزنه و از سرش افتاده بود و دیگه نوک نمیزد
  اما الان شروع کرده دوباره
  ممکنه به رنگ لاکم واکنش نشون داده باشه؟
  چون هر وقت لباس قرمز میپوشم وحشی میشه
  و چند وقته که موهام رو میخوره
  الان چند وقته که سربند یا روسری میذارم تو خونه که موهام رو نخوره
  چی کار کنم که از سرش بیوفته نخوره موهام رو
  و خیلی روسری رو میکشه که دربیارم
  لطفا راهنماییم کنید🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالش هست
   البته لاک چون ماده شیمیایی هستش ممکن بوش برای پرنده اذیت کننده باشه
   بهتر که از لاک و عطر و ادکلن و اسپری استفاده نکنید چون ممکن باعث تنگی نفس در پرنده بشه

 19. Sara.o می گوید

  سلام امیدوارم خوب باشین
  من الان کامنت های دیگران رو میخوندم ،میبینم که اونها پرنده رو بدون قفس به فضای باز میبرن
  من تا حالا امتحان نکردم این کار رو
  و حقیقتا خیلی موقع بیرون رفتن قفسش اذیت کنندس
  من چجوری عادتش بدم که اگه رفتیم بیرون بدون قفس فرار نکنه؟
  و راستش خیلی میترسم که فرار کنه
  چی کار باید بکنم؟
  و اینکه میدونم بهم اعتماد داره و بهم وابستس ،چون یه مدت پیش یه سفر یک روزه رفتم و تنهاش گذاشتم و وقتی برگشتم و از قفس درش اوردم از بغلم پایین نمیرفت و زمانی که از جام بلند میشدم برم جایی سریع رو شونم میشینه که تنهاش نذارم
  الان به نظرتون میتونم برای بدون قفس بیرون بردنش اقدام کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون باید کاملا بهتون وابسته بشه
   طوری که اگر اسمشو صدا بزنید سریعا بیاد سمت تون
   کم کم می تونید در یک اتاق بسته رهاش کنید و اب و غذا رو داخل قفس بذارید تا موقع تشنگی و گرسنگی دوباره بره داخل قفس

 20. Sara.o می گوید

  سلام امیدوارم خوب باشین
  مینای من چند وقته که پرهاش داره میریزه
  البته نگاش کنی هیچ قسمت از بدنش معلوم نیس
  اما الان دو ،سه هفتس که شروع به ریختن میکنه
  خیلی ناراحتم
  هر وقت جاش رو عوض میکنم میبینم چقدر پر ریخته کلی حالم بد میشه
  توی یه ماه که گذشته فقط ۵تا از پر های دمش که بلنده افتاده اما پر های بدنش که خیلی کوچیک هستند داره میریزه
  بعضی وقتی که با نوکش پر هاش مرتب میکنه نگاش کردم خودش پرهاش رو نمیکنه البته بعضی وقتا اونایی افتاده رو خودش برمیداره
  میشه بگید طبیعیه یا نه؟
  اصلا این که پر ها بریزه ممکنه دوره داشته باشه
  مثلا به سن بلوغ شون و این چیزا ربط داشته باشه؟
  میشه زود جواب بدید 🙏خیلی نگرانم
  و اینکه چندسالگی نیاز به جفت داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   اگر مرغ مینای شما وارد سن بلوغ شده باشه ، ریزش پر عادیه
   معمولا تو سن یکسالگی وارد این دوره میشه و اماده جفت گیری نیز خواهد بود
   بهتر که به تغذیه پرنده توجه کنید و پروتئین کافی بهش بدید
   البته اگر زیاد خودشو میخارونه و پوستش قرمز و ملتهب شده باشه ، میتونه ناشی از قارچ یا شپش هم باشه

 21. ایمان می گوید

  سلام، من یک مرغ مینا دارم که نمبدونم دقیقا چند ماهشه، فکر کنم یه ۳ ماهیش باشه، من از یک ماهگی خریدمش، الان حدود یک ماه دو ماه هست باهاش کلمه کار میکنم، اما دریغ از اینکه حرف بزنه، توی این یک ماه دو ماه، فقط کلمه سلام رو گفتم، یه چیزهای مبهمی میگه که قابل تشخیص نیست، من میخواستم بدونم آیا صحبت میکنه،؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب باید در سن مناسب شروع به اموزش کنید ، الان که ۳ ماه هست ، سن مناسب شروع به اموزش هست ! بعضیا تو ۴ ماهگی شروع میکنن ! چون تو ۲ ماه اون جوجه بوده و توان اموزشی نداشته
   شما همین نوع اموزش رو روزی ۵ بار هر بار ۱۰ دقیقه به مدت ۴۵ روز ادامه بده حتما جواب میگیری

   1. ایمان می گوید

    دستتون درد نکنه

    1. ادمین می گوید

     پیروز باشی

   2. ایمان می گوید

    ببخشید فقط یه چیزی، گفتید ۵ بار در روز، هر بار ۱۰ دقیقه، ۱۰ دقیقه رو بدون استراحت کار کنم، یا وسطش بهش استراحت بدم

    1. ادمین می گوید

     چرا خوب این مورد رو خودت باید مدیریت کنی نمیشه تو ۱۰ دقیقه پشت سر هم کلمه رو تکرار کنی
     منظور از ۱۰ دقیقه اینه که تایم اموزش بیشتر از این نشه چون پرنده حتما خسته میشه ، شما تو این ده دقیقه ۲ دقیقش کلمه ی سلام رو تکرار کن برای مثال

 22. اسماعیل می گوید

  سلام ارادت مینای سه ماهه خریدم الان یکماه پیشم هست خیلی دوستداره ازقفس بیرون باشه طبق روال باهاش رخ به رخ سلام کارمیکنم خواستم بدونم آیامینازیادبیرون باشه توی قفس کم بمونه بازیگوش شده صحبت کردن یادمیگیره یافقط فکربلزیگوشی به سرش هست کلمات یادنمیگیره باتشکراسماعیل ازساری

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای اینکه اموزش شما بیشترین تاثیر رو روی پرنده داشته باشه ، باید حداکثر تمرکز پرنده روی شما باشه
   بنابراین خارج کردن مینا از قفس باعث افزایش حس کنجکاوی و بازیگوشی میشه و اصلا بهتون توجه نخواهد کرد.
   بهتر که موقع اموزش داخل قفس باشه و محیطش کاملا اروم و بدون سر و صدا هر گونه عوامل حواس پرتی باشه

 23. مینا می گوید

  سلام خیلی خوشحالم با سایتتون آشنا شدم.. مرغ مینای من یه سالشه ولی اصلا حرف نمیزنه.. چند بار دیدم که میگفت مینا ولی تو تنهایی خودش.. اگه از امروز باهاش تمرین کنم ممکنه حرف زدن رو یاد بگیره
  اینم بگم که مینای من خیلی دستیه و حتی اگه ببریمش تو حیاط اصلا فرار نمیکنه.. ممکنه این باعث بشه که حرف نزنه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای اموزش حرف زدن حتما باید روی یک کلمه کار کنید
   بعد از اینکه اون کلمه رو کاملا یاد گرفت و تکرار کرد سراغ کلمه بعدی بروید.
   برای اینکه پیش شما حرف بزنه باید کاملا بهتون عادت کنه و باهاتون صمیمی بشه
   به مرور زمان صمیمی خواهد شد باید وقت بیشتری براش بذارید.

 24. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ی مینا دارم فکر می کنم الان یه سالش باشه خداروشکر خوب حرف می زنه، می گه سلام مینا سلام بوس بده بوس بوس بوس بیا،بیا
  وازین حرفا
  ولی متاسفانه چون زیاد از قفس درش نمیاریم مثل اینکه خیلی پرخاشگر شده بیاد بیرون مارو خیلی نوک می زنه حتی تو صورت طرف چشمامون به قصد نوک زدن میاد انگار می خواد گوشتمونو بخوره. واسه همین مجبور می شیم دوباره بذاریمش توقفس
  تو حیاط فقط شب می بریمش بیرون تا آب تنی کنه به بالا نگاه می کنه که بره ولی چون تاریکه می ترسه.
  روز باشه فرار می کنه می شه لطف کنین برای این حالت ها وبرای بهترشدنش راهنمایی کنین ممنون می شم. چکار کنیم که نوک نزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید کاملا به شما و دیگر اعضای خانواده عادت کنه و اعتماد پرنده رو باید به دست بیارید
   اون هنوز از انسان ها میترسه
   باید اینقد بهش اب و غذا بدید و بهش برسید تا کاملا به شما عادت کنه

 25. زینب می گوید

  سلام ببخشید مرغ مینام دائم خوابه وسرشو بین بال هاش می کنه هنگام خواب خیلی چرت میزنه نمیدونم چشه ووحس می کنم کم اشتها هم شده جنب وجوش نداره ساکته دلیلش چیه گاهی فضلش سفیده گاهی هم همون غذاشو دفع می کنه ولی بیشتر سفیده ممکنه اسهال گرفته باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در محل نگهداری مرغ مینا اصلا کولر نباید وجود داشته باشه و در صورت وزش باد و بارش باران ، پنجره رو ببندید تا سرما نخوره
   الانم به احتمال زیاد سرما خورده و یا در اثر خوردن غذا مسموم شده
   برای درمان هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید
   غذاهایی که دارای اهن زیاد است برای مرغ مینا مضر حتما قبل از غذا دادن ، میزان اهن غذای مصرفی رو بررسی کنید.

   1. زینب می گوید

    به دامپزشک دسترسی ندارم متاسفانه واسه درمان سرماخوردگی یا مسمومیت اگر امکانش هست دارویی می خواد معرفی کنید خیلی نگرانشم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نمی تونیم بدون تشخیص بیماری دارو تجویز کنیم
     به داروخانه حیوانات که دسترسی دارید
     اونجا می تونید یک دامپزشک پیدا کنید و بیماری رو براش توضیح بدید

 26. Fereshteh می گوید

  سلام خسته نباشیدمن مینام حدودایکسالشه بایدچیکارکنم یادبگیره حرف بزنه ازچندسالگی قدرت یادگیری دارن مینا.باهاش حرف میزنم مستقیم بهم‌نگامیکنه وگوش میکنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مینا از ۳ ماهگی امادگی برای یادگیری داره
   ۱ سال سن زیادیه برای یادگیری و زمان زیادی میبره تا یادبگیره باید زودتر شروع میکردید
   حرف نباید بزنید تک کلمه تکرار کنید
   اموزش داخل پست هست

 27. زینب می گوید

  سلام ببخشید پرنده من خیلی بال هاشو تکون میده وگاهی هم می خارونه همش احساس می کنم مریض شده روشونم هست همیشه الان دوروزه اینجوره یکم چرت میزنه وبال هاشم خیلی تکون میده ایا طبیعیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیش چیه و فضلش چه رنگیه ؟

   1. زینب می گوید

    تغذیه پلت مخصوص خودش بهش میدم هویج میدم بهش
    بعد فضلش باید چه رنگ باشه تا طبیعی بنظر برسه
    جاش گذاشتم تو حال رو گلخونه باد مستقیم کولر بهش نمیزنه ولی یکم وزش براش میره امکانش هست به خاطر باد کولر باشه هرجای خونه هم بزارم خودشو میزنه به قفس تا نزارمش جای قبلیش اروم نمی گیره فقش شبا هم تو قفسه روزا دائم پیش خودمه و وقتی رو شونمه ساکته حس می کنم صداش یکم خس خس می کنه

    1. ادمین می گوید

     نه اصلا باید نباید بهش بزنه حتی یه نسیم کوچیک
     باد کولر برای طیور خانگی بسیار خطرناک هست
     خس خس اگه داشته باشه به امکان زیاد از همون کولره

     اسم دقیق پلتش چیه ؟

     1. زینب می گوید

      پلت مخصوص مرغ مینا تاپ فید
      فقط این خیلی بال هاشو تکون میده ومی خارونه زیربالش انگار که چیزی توبدنش باشه اذیتش می کنه یدفعه جیغ میزنه وبالشو بشدت تکون میده
      یه نفر بهم گفت به خاطر حشره هایی هست که میزنه زیربالش وپیشنهاد دادن حنا بزنم زیر بالش ایا مشکلی پیش نمیاد براش من خیلی می ترسم اخه خیلی وقت نیست گرفتم می ترسم مریض بشه

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اون احتمالا شپشک گرفته
       حتما به دامپزشک مراجعه کن تا داروی مناسب برای درمان رو بده و به حرف بقیه گوش نکنید
       و هر چند روز یکبار اونو با آبی ولرم حمام کن ، اگر حمام نمی کنه از اسپری اب استفاده کن

 28. زینب می گوید

  سلام مرغ مینام حدودا یک الی دوماهشه نوک زبونش سیاه هست این بنظر شما نره یا ماده ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از روی رنگ زبان نمیشه نر و ماده بودن رو تشخیص داد
   مقاله زیر رو بخونید
   تشخیص نر و ماده بودن مرغ مینا

 29. حسین کریم آبادی می گوید

  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم، یه جوجه مینا گرفتم و در روز چندین بار بهش غذا میدم تقریبا هر دو ساعت یک بار بهش طبق گفته شما غذای مخوص مرغ مینا که از دیجی کالا سفارش دادم بهش میدم و در روز چهار نوبت ساعت یازده صبح، دو بعد ازظهر، پنج بعد ازظهر ،ونه شب در تاریکی ،فقط برای جایزه نمیدونم بهش چی بدم، چون دو ،سه،هفتشه میترسم بجز غذاش چیز دیگه ای بهش بدم، لطفا اگه جایی از کارهام ایرادی داره لطفا راهنمایم کنید خیلی خیلی ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه بنظرم شیوه ی تغذیه و شیوه ی نگهداری مناسب هست
   پرنده رو در محیطی که کولر در اون قرار داره نزارید و فضله و احوالش رو به صورت دقیقی پیگیر باشید.

 30. دانیال می گوید

  سلام خسته نباشید مرغ مینا من حدود یک سالشه خدارو شکر هیچ مشکلی نداره ولی خیلی بیش از حد تهاجمی هست بطوری که هیچ کس بجز من نمیتونه نزدیکش بشه بعضی اوقات منم نوک میزنه میشه کاریش کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان به شما هم عادت خواهد کرد بهتر که اب و غذای مورد علاقه اش رو بدید و سر به سرش نذارید

 31. 🖤 می گوید

  سلام امیدوارم خوب باشین
  مینای من خیلی لاغره بهش چی بدم بخوره؟
  سبزی جات دوست نداره
  به تخم مرغ و هویچ و میوه ها هم لب نمیزنه
  عاشق سیب بود اما دکتر گفت یه مدت سیب ندم چون یبوست داشته ،الان میخوام بهش سیب بدم دیگه نمیخوره
  برای برنج و نون خیلی بال بال میزنه و به سفره حمله میکنه
  انقدر که موقع وعده های غذایی میزارمش توی قفس
  هفته ای ۱۰ تا دونه برنج میدم بهش و نون نمیدم
  جز مرغ چیزی نمیخوره الان
  میشه بگید الان چیکار کنمش؟ که یه چیز بخوره
  مرغ هم میشه بگید چقدر و چند وقت یکبار بهش بدم ؟🙏🏻
  ممنون میشم🌺

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سعی کنید از هر مواد غذایی بدید اما هر کدوم هفته ای یک الی دو بار
   پلت مخصوص مرغ مینا رو بخرید که اهن کمی داره
   از مواد غذایی مختلف می تونید استفاده کنید به شرطی که اهن کمی داشته باشه
   میلورم خشک شده هم براش خوبه می تونید به صورت اماده بخرید

 32. الی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ی مرغ مینا دارم ک ۲ ماهشه و نر یا ماده بودنشو نمیدونم..
  بازیگوشه و وقتی باهاش صحبت میکنم مثلا الان سه روزه دارم بهش میگم(سلام) و وقتی اینو بهش میگم چشاشو میبنده و فقط نوکش تکون میخوره اما تا الان چیزی نگفته
  به نظرتون صحبت میکنه؟
  و این که من شنیدم نر و ماده مرغ مینا میتونه صحبت کنه و هیچ تاثیری نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید حدود یک الی دو هفته تمرین کنی تا بتونه حرف بزنه
   اول از همه باید اعتمادشو به خودت جلب کنی چون تا بهت اعتماد نداشته باشه ، چیزی ازت یاد نمی گیره
   با اب و غذا دادن و فراهم کردن محیط ارام و بدون استرس به مرور زمان بهت عادت خواهد کرد.

  2. امیرحسین اسماعیلی می گوید

   سلام
   من میخام جوجه مینا بگیرم فروشنده میگه یک ماهشونه خیلی داره نر هستن پاکستانی چشم ستاره ای این سن خوبه خریداری کنم و پرواز هم میکنن مغازه داره ولش می‌کنه می‌ره داخل حیاط بعد میاد داخل قفسش آیا بخرم اگر خریدم اسم فندق براش خوبه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    حتما از یک کارشناس دیگر هم برای تشخیص دقیق سن کمک بگیرید
    چون اگر سن بالایی داشته باشه امکان اهلی کردن و اموزش سخنگویی وجود نخواهد داشت.

 33. 🖤 می گوید

  سلام
  من مینام رو چندروز پیش بردم دکتر گفت که یکم روده هاش ورم کرده
  گفت سیب و یه سری از چیز ها بهش ندید
  و یه پروبیوتیک داد بهش
  من رژیم غذاییش رو رعایت میکنم اما اون هیچی رو جایگزین سیب نمیکنه
  هیچ میوه و سبزیه دیگه ای رو نمیخوره
  دکتر هم گفته بود که یکم لاغره
  الان حس میکنم لاغر تر شده
  بهش چی بدم بخوره الان یکم وزن بگیره؟
  جز غذاش چیزی نمیخوره
  الان دوروزه اسهال هم گرفته که فک کنم برای پروبیوتیک هست
  میشه بهم بگید چی کار کنم ؟خیلی استرس گرفتم برای کم غذاییش
  میشه مرغ آب پز رو بهش یکم هر روز بدم تا ورند غذاییش برگرده؟
  🌺🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. ادمین می گوید

   سلام
   غذاش چیه ؟ اسم و برند و مارکش چیه ؟
   نون هم میخوره ؟
   اسهال سفیده ؟ پروبیوتیک قرصشو داده ؟

   1. 🖤 می گوید

    سلام
    نه نون نمیدم بهش
    پروبیوتیکش هم پودره که گفته توی آب حل کنیم بدیم بخوره
    اسم برند غذاش هم دونه اصل پلت تهرانه

    1. 🖤 می گوید

     اسهالش هم بله سفیده

    2. ادمین می گوید

     اون غذا رو دیگه بهش ندید
     تاپ فید بخرید بهش بدید
     یه ۲ روز پودری که دکتر داده هم ندید ببینید اسهال قطع میشه یا خیر

     1. 🖤 می گوید

      چشم ممنون💜💜

      1. ادمین می گوید

       موفق باشید

   2. 🖤 می گوید

    فقط دیشب وقتی رو دیتم مینشست حس میکردم پاش گرمه یکم
    ممکنه تب داشته باشه؟
    و اینکه در روز ۳یا۴بار هم عطسه میکنه
    یعنی سرما خورده؟
    و اینکه ممکنه مارو هم مریض کنه؟
    میشه لطفا زود جواب بدین 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🌺

    1. ادمین می گوید

     فکر نکنم
     اگه عطسه میکنه و احایانا غذاش هم کم شده و اتفاقا در نزدیکی باد کولر هم هست پس سرماخورده ! این مورد در فضلش هم خودشو نشون میده ، فضله سفید که اگه کف داشته باشه امکان عفونت هم داره
     ببریدش دامپزشکی درمان خانگی برای مرغ مینا انجام ندید

 34. احمد می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من کاملان ازاد تو خونه میچرخه ب نظرتون وقتی ازاده زود تر حرف زدن یاد میگره یا وقتی تو قفسه؟؟؟
  و وقتی ازده چطوری بهش یاد بدم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله یادمیگیره مخصوص اگه دستی باشه و رو دستتون بشینه که راحت میتونید اموزش بدید

 35. 🖤 می گوید

  سلام روزتون بخیر من یک سوال بپرسم
  مینای من اوایل خیلی راحت راه میرفت و روی میلش وایمیستاد الان خیلی ناخن هاش بلند شده حس میکنم خودش هم داره اذیت میشه
  من میتونم ناخن هاش رو بگیرم ؟یا با سوهان کوتاه تر کنم؟
  ممنون میشم زود جواب بدین 🌹
  و اینکه من نمیدونم مرغ میخام وحشی هست یا نه
  از قفس میاد بیرون می چرخه بازی میکنه روی دستمون میشینه ولی اگه خودت بخوای نزدیکش بشی حمله میکنه نمیزاره بهش دست بزنی نمیزاره نوازش کنی یا بعد از حمام نمیزاره خشکش کنی ما هم به زور کاری انجام نمیدیم که وحشی بشه
  میخوام بدونم اگه مرغ مینای من وحشی باشه میشه تربیتش کنم ؟
  البته حرف میزنه باهاش بازی کنی اونم بازی میکنه فقط نمیزاره بهش دست بزنیم خودش میاد رو دستم میشینه اما من نباید بهش دست بزنم وگرنه حمله میکنه
  میشه لطفا بگید چی کار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشخصا وحشی نیست !
   ولی اینکه حمله میکنه و وقتی حمله کرد شما دستت رو میکشی کنار همین باعث شده که این رفتارو ادامه بده ! وقتی حمله کرد و نوک زد ، دستت رو نکش ! صبر کن هر چقدر خواست نوک بزنه ! تا متوجه بشه که نوک زدن فایده ای نداره ! البته به هیچ وجه به زور نگیرش ولی با این کاری که گفتم از نوک زدن میفته و دیگه نوک نمیزنه ! دقت کنید که ممکنه از دستتون خون هم بیاد ولی باید تحمل کنید

   1. 🖤 می گوید

    خیلی ممنونم ازتون💗🌹

    1. ادمین می گوید

     موفق باشید

 36. Sara.O می گوید

  سلام روزتون بخیر
  من یک سوال بپرسم
  مینای من اوایل خیلی راحت راه میرفت و روی میلش وایمیستاد الان خیلی ناخن هاش بلند شده حس میکنم خودش هم داره اذیت میشه
  من میتونم ناخن هاش رو بگیرم ؟یا با سوهان کوتاه تر کنم؟
  ممنون میشم زود جواب بدین 🌹

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه شما چون تجربه ندارید اینکارو نکنید
   ببرید دامپزشکی یا پرورش دهنده کوتاه کنه و خودتون هم نگاه کنید
   چون ناخن پرنده دارای یه بافت خونی داخلش هست و ناخن گیری باید بالاتر از اون انجام بگیره

 37. علی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من‌ دیروز یدونه جوجه مرغ مینا کوچیک خریدم
  میخواستم بدونم باید کنار غذایی که بهش میدم (دونه پارس خیس کرده مخصوص مرغ مینا) باید آب هم بهش بدم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اسم غذا نباید دانه پارس باشه
   دانه پارس برا مرغ و خروسه ! نه برای مرغ مینا و مخصوص مرغ مینا هم نداریم !

   به طور کلی غذاش که خیس شده باشه نیازی به اب نداره

 38. محمد می گوید

  با سلام ببخشید من یه مینا جوجه دارم تقریبا سه ماهش میشه الان دو سه روزه خریدم بهش صحبت کردن یاد بدم یا نه زوده بعد میشه بهش تخم مرغ آب پز داد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله یاد بدید زمانش هست
   تخم مرغ آبپز هم کم بدید بیشتر غذای خودشو باید بخوره

 39. رضا می گوید

  سلام خسته نباشید…ببخشید یی سوال اگه همزمان دوتا جوجه مینا خریداری کنیم و در کنار هم باشن حرف زدن رو یاد میگیرن یا باید تک باشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه باید تک باشن
   اگه پیش هم باشن به هم عادت می کنن و توجهی به اموزش های شما نخواهند کرد

 40. محبوبه می گوید

  سلام من چیکار کنم مینام زودتر حرف بزنه دو روز دیگه دو ماهش میشه اما هیچی نمیگه فقط جیک جیک می‌کنه ؟؟
  حس میکنم یکم بی حاله آخه تا وقتی گرسنه نباشه هیچی نمیگه همش میخابه ولی اگه گرسنه بشه ول نمیکنه خودشو میزنم به قفس که بیاد بیرون؟
  بعد میشه بگید چه غذایی برای رشدش بهش بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دوست عزیز اموزش سخن گفتن مرغ مینا از ۳ ماهگی شروع میشه ، پرنده ی شما دوماهشه انتظار داری صحبت کنه !
   تغذیه مرغ مینا بهتره فقط پلت مخصوص با اهن کم یا بدون اهن و برخی میوه ها مثل سیب که ویتامین c و آهن کمی دارن

 41. Maryam می گوید

  سلام،وقت بخیر،من ۳روزه مینا خریدم خیلی کوچولوعه شاید یکی دوهفتش باشه ،خیلی جیک جیک میکنه توی اتاق خودمه وقتی صدایی ازم میشنوه یا نزدیکش میشم صداش بلندتر میشه و دهنشو باز میکنه حتی اگه چند دقیقه قبلش بهش غذا داده باشم حالا نمیدونم نوازش میخواد یا از گرسنگی اینکارو میکنه؛وقتی هم میخوام در کارتونش رو ببندم بدش میاد و صدا جیک جیکش بلند میشه و دهنشو باز میکنه که درو نبندم،توی اتاقم هم باد کولر هست اگه بخوام ببرمش جای گرم باید ببرم توی راه پلمون که اونجا هم تنها میمونه اشکالی نداره؟ و اینکه چقدر اب و غذا باید بهش بدم؟پریروز و دیروز خیلی خوب بود ولی متاسفانه صبح اسهال خونی داشت ولی بعدش که باز دفع داشت دیدم مدفوعش مثل قبل بود،غذا هم پلت بهش میدم،یعنی اب بش زیاد دادم که اسهال شده؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از گرسنگی هست !
   دقت کنید که باد کولر باعث مرگ پرنده میشه ، حداقل ۱ ماه کولر رو خاموش کنید
   تنها موندن مهم نیست ، باید جاش گرم و امن باشه ، منظور از گرم دمای بالای ۳۰ درجه در تمام طول روز هست وگرنه پرنده بیمار میشه
   پلت چی میدید غذا بهش ؟

  2. ARMIN می گوید

   سلام ببخشید من یک جوجه مینا خریدم ۱ هفته است .بعد باید چه نوع غذایی بهش بدم .
   و چگونه خودم سرلاک درست کنم سرلاک خانگی .

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    از سرلاک مخصوص مرغ مینا استفاده کنید که اهن و ویتامین c کمی داره
    از سرلاک بقیه پرنده های زینتی اصلا استفاده نکنید چون برای مینا خیلی مضر
    یا می تونید میل ورم خشک شده بهش بدید

   2. آیدا می گوید

    سلام من برای مینام سرلاک خونگی درست میکنم. یکمی پللت فله ای یا بسته بنری رو با آب ملول مخلوط کنید ۵ مین صبر کن تا بخیسه فقط مراقب باش اب داع نباشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     پلت فله ای براش مضر و بعد از مدتی شاهد از دست رفتن پرنده خواهید بود
     بهتر که از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کنید که آهن و ویتامین c خیلی کمی داشته باشه

 42. omid می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۰ روز یدونه جوجه مینا خریدم بعد از کسی که خریدم گفت غذاش رو خی کنم مثل خمیر بشه هر یک ساعت دو ساعت بهش بدم بخوره بعد دل مرغ هم تو روز یک دونه اش رو خورد کنم بهش بدم خیلی خوب غذا می خورد تا دیروز که از سر کار رفتم خونه مادرم گفت از صبح اصلا غذا نمی خوره بعد خودم زورکی دهنش رو باز کردم بهش ی مقدار غذا دادم خوردش
  بعد خیلی اروم و بی سر و صدا سرجاش نشسته وقتیم دستم رو رو میبرم جلو چه با غذا چه بدون غذا شروع می کنه انگشتم رو نوک میزنه
  ولی بعضی وقتا یهویی میبینی شروع می کنه جیغ جیغ کردن و حالت نیم خیز میگیره و درون جعبه چرخیدن
  اصلا نمی دونم چرا اینجوری شده
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا پرنده مسموم شده
   بهتر که از غذای تازه و سالم استفاده کنید و غذای مانده و سرد بهش ندید
   مرغ مینا به اهن و ویتامین c حساس
   جیگر مرغ چون اهن زیادی داره نباید هر روز بهش بدید ماهی یک یا دو بار
   کلا هر غذایی رو بیش از یک بار در هفته ندین و تنوع غذایی پرنده رو زیاد کنید
   از غذاهایی استفاده کنید که اهن و ویتامین c خیلی کمی داره

 43. مهسا می گوید

  سلام مینای دو ماهه دارم اما فقط از دستم غذا میخوره و هرچی دانه و میوه میزارم تو قفسش نمیخوره و فقط از دست غذا میخوره ..
  چکار کنم خودش غذا بخوره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید دستتون رو ببرید کنار ظرف غذا
   و زمانی که غذا رو از دستتون میخوره ، کم کم غذا رو بریزید داخل ظرف تا بدونه که باید ظرف بخوره

  2. میترا می گوید

   سلام خسته نباشید.من مینای ۴ماهه دارم دکترمیگه احتمالاماده هستش یعنی ممکنه مینام صحبت نکنه به خاطره ماده بودنش خیلی ترسوهستش تاازکنارش میرم مدام سوت بلندمیزنه تانزدیکش برم اصلا نمیزاره ازش دورشم حتی موقع خواب درروزبایدمنوببینه تاساکت باشه بیرون هم میادتامیترسه به انگشت پاحمله میکنه چیکارکنم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتون وابسته شده
    بهتر که باهاش تمرین کنید مدتی ، اگر پیشرفتی حاصل نشد باید بی خیال بشید
    اما ماده ها هم تا حدی می تونن چند تا کلمه یاد بگیرن ، این به تلاش خود شما بستگی داره

 44. ........... می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من یک مینای افغانی نر ۲ هفته ای گرفته ام
  فروشنده دانه ی پارس داد و گفت با کمی گوجه و سفیده ی تخم مرغ مخلوط کنید و هر موقع دهانش را باز کرد بهش بدهید و اصلا اب بهش ندید
  من چند سوال دارم ؟

  با این روش زنده می ماند ؟؟؟؟؟؟
  از کی باید آموزش سخنگو کردن را بهش بدهیم ؟؟؟؟؟؟
  ممنون از لطف شما 🌹🌹🌹🌹🌹

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   قبل از دادن هر غذایی باید ببنیید که اهن و ویتامین c چقد داره
   اهن و ویتامین سی باید خیلی کم باشه چون برای مینا مضر
   غذا رو به صورت ابکی بده تا بتونه هضم کنه
   اموزش رو از دو یا سه ماهگی می تونی شروع کنی

   1. ........... می گوید

    خیلی ممنون واقعا دستتون درد نکنه
    مینا ی من صبح غذا نمیخوره و در حال چرت زدن است این مورد مشکلی نداره ؟؟؟

    1. ........... می گوید

     و من اگر در این سن مینا را به مهمانی ببرم مشکلی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

     1. ........... می گوید

      و مینای من الان نفسش صدا میده مشکلی پیش اومده براش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

      1. ........... می گوید

       مینای من یک صدایی مانند خس خس میده جاشو گرم تر کردیم فکرکنم بهتر شد من میتونیم چند قطره ای بعد از غذا بهش اب بدم ؟؟؟؟؟

      2. کارشناس وب سایت می گوید

       بهتر که داروی لازم رو از داروخانه حیوانات تهیه کنید
       و حتما همراه اب بهش مولتی ویتامین بده

      3. ........... می گوید

       پرنده ی من وقتی خوابه یک صدایی مثل تیک تیک یا همچین چیزی میده عیب داره ؟؟؟؟؟؟

      4. کارشناس وب سایت می گوید

       تازگیا اینطوری شده از قبل اینصدا رو میداده ؟

      5. ........... می گوید

       و من خوندم دانه ی پارس برای مینا مضر است این درسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

       و مینای من عطسه میکنه فکر کنم سرما خورده اخه خونمون یوم سرد بود باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

      6. کارشناس وب سایت می گوید

       دانه پارس چون اهن داره مضره
       کلا هر غذایی که اهن و ویتامین c داشته باشه براش مضر
       قبل از دادن هر غذایی در مورد میزان اهن و ویتامین سی تحقیق کن
       برای درمانش حتما به یک محیط گرم ببر و بهش اب و غذای کافی بده خوب میشه

      7. کارشناس وب سایت می گوید

       ببر دامپزشک وضعیتش وخیم سرما خورده

     2. کارشناس وب سایت می گوید

      هنوز وضعیتش خوب نیست اصلا جایی نبرید و ازش مراقبت کنید.

    2. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا یا محیطش سرده و یا به غذا علاقه ای نداره
     می تونید از غذاهای متنوع استفاد کنید.

     1. ........... می گوید

      خیلی ممنون 🌹🌹🌹🌹🌹لطف کردید

      1. ادمین می گوید

       موفق باشید

   2. وحید شاهمرادنهال می گوید

    سلام خوبی خوشین
    ببخشی من حدود یکهفته هست که مرغ مینا ۸ ماه خریدم که بعد یک هفته امروز حمام کرده بعد هم بهش سلام میکنم صدای جیک جیک در میاره ایا مینا دستی و سخنگو میشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ۸ ماه خیلی دیر برای اموزش
     چون حمام کرده مواظب باشید سرما نخوره
     اگر می خواهید مینا رو اموزش بدید ، از پرنده های ۲ الی ۳ ماهه شروع کنید.

 45. محمد می گوید

  چقدر طول میکشه صحبت کنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به تلاش شما و هوش پرنده داره
   حتما باید بین ۳ الی ۴ ماه سن داشته باشه و بایدم نر باشه

 46. محمد می گوید

  میشه اول دستی کنم بعد صحبت کردن یاد بدم ؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما باید این کار رو بکنید
   اول باید پرنده رو به خودتون عادت بدید بعد اموزش سخن گفتن

 47. محمد می گوید

  سلام من ۳روزه مرغ مینا ۱۰ ۱۱ ماهه خریدم حرف نمیزنه تو وان شیشه ای هم حموم میکنه دستی هم نیست نمدونم چجوری دستی و سخنگو کنم خواهش میکنم یکی کمک کنه چیکار کنم؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان که به شما و محیط جدید عادت کرد می تونید اموزش ها رو شروع کنید
   و اگر قبلا حرف میزده شروع به حرف زدن خواهد کرد.
   فقط باید اب و غذاشون مرتب بدید تا به شما عادت کنه

 48. سمیه اسماعیلی می گوید

  سلام میشه اصلا مرغ مینا رو از قفس در نیاورد؟
  من چند روزه که خریدمش صاحبش گفت حدود۶ماهس
  فقد هم پلت بهش داده که بخوره
  تو چند روز که دارمش اصلا حموم نکرده براش وان گذاشتم تو قفس ولی فقد از اب داخلش میخوره
  حس میکنم نیاز به حموم داره چون بدن خودش رو نوک میزنه گاهی
  سوال دیگه اینکه میشه وقتی مهمونی میرم با خودم ببرمش؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه از قفس درنیاد وحشی میشه و خودشون میزنه به درودیوار قفس
   مشکلی نیست رنگ وان رو عوض کنید ، شکلش رو عوض کنید بالاخره حموم میکنه
   نه با خودتون نبرید ، بهش شوک وارد میشه و در اهلی کردنش مشکل بوجود میاد

   1. سمیه اسماعیلی می گوید

    عذر میخوام مواقعی که خونه نیستم یعنی تنها بمونه مشکلی نیست؟؟
    گاها براش تلوزیون رو روشن گذاشتیم، الان شما بنده رو راهنمایی کنید که وقتی بیرون کار داریم و یا نیستیم چیکارش کنیم؟؟

    1. ادمین می گوید

     سلام ، نه مشکلی بوجود نمیاد به شرطی که زمان دور بودن از خونه زیاد نباشه و زیاد تنها نمونه
     روشن بودن تلویزیون مقداری میتونه سرگرمش کنه ولی زیاد دور بودن از خونه ، برای مثال از ۸ صبح تا ۸ شب دور باشید و دو سه ساعتی پیشش باشید ممکنه باعث افسردگی پرنده بشه
     اما روزی چند ساعت محدود خونه نبودن مشکلی ایجاد نمیکنه

 49. 🌈 می گوید

  سلام . ببخشید من نزدیک یک هف هست که یک مینای نر خریدم ک حدودا ۴ یا ۵ ماهش هست! مینای من جدیدا نزدیک ۳ روز هست که همش گردنش رو به عقب خم میکنه!
  این یعنی اینکه بیماری گرفته؟؟
  و اینکه به جز پلت هیچ چیز دیگه ای نمی خوره چی کارش کنم؟!
  میشه سریع جواب بدین🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا علت رو بررسی کنه
   ایا پرنده شما اسهال هم داره؟
   و بی حال و خواب الود؟

   1. حمید می گوید

    سلام وقت بخیر مرغ مینا همراباجوجه هاشون گرفتم آیا داخل قفس بزارم مادرشون بهشون غذا میدهد یا نه ممنون از راهنمایتون🙏

    1. ادمین می گوید

     سلام
     در این مورد تجربه ای ندارم
     از همون فردی که گرفتید پرسش کنید راهنمایی باید بکنه

 50. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من تقریبا دو سال هست مرغ مینا دارم ، بعضی وقت ها که میارمش بیرون از قفس وقتی میخوام دوباره بره توی قفس فرار میکنه و نمیره ، میخواستم بدونم چی کار کنم که خودش عادت کنه بره توی قفس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذا رو بذارید داخل قفس
   خودش وقتی گرسنه شد میره داخل قفس

  2. Mina می گوید

   سلام ببخشید من به تازگی یه مرغ مینا خریدم ۶ماهش هستش کاملآ رام ولی روی دست نمیاد میترسه چیکار کنم دستی بشه سوال دیگه اینکه من هر وقت خودم وقت نمیکنم باهاش حرف بزنم صدای ضبط‌شده خودم رو براش میزارم این کار خوبه آیا؟ممنون. میشم اگر جواب سوالات منم بدید ممنون

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    به مرور زمان به دستتون عادت میکنه کافیه با دست بهش غذا بدید و وقتی که گاز گرفت دستتون رو نکشید تا بدونه که قصد اسیب رسوندن بهش زو ندارید
    صدای ضبط روزانه نباید بیشتر از نیم ساعت باشه

 51. Sara.O می گوید

  سلام خوبید؟
  من چندتا سوال بپرسم ازتون:
  اول اینکه الان تابستون شده و کولر روشنه هوای خنک اتاق برای مینا بد نیست ؟یه موقع مریض نشه؟چقدر باید دمای هوا رو خنک نگه دارم ؟
  بعد هم اینکه مینای من اصلا سبزی نمیخوره دوست نداره اما انواع میوه هارو میخوره البته میوه هایی که ویتامین cداره مثل پرتغال و لیمو و گوجه بهش نمیدم چون خوندم که براشون خوب نیست و اینکه خیلی زیاد سیب دوست داره یعنی از دور که توی دستمه میبینه هی بال بال میزنه تا بهش بدم سیب رو انقدر سیب خوردن اشکال نداره براش؟
  الان تقریبا ۳ماهه که دارمش تا حالا از قفس درش نیووردمش وقتی دستم رو داخل قفس میکنم تا زمانی که خیلی نزدیکش نشم کاری نداره ولی یکم جلو تر ببرم سریع حمله میکنه الان چی کارش کنم که بتونه از قفس بیاد بیرون؟ یه اخلاق دیگه هم که داره چون توی اتاق خودم هستش ،صبح ها که از خواب بلند میشم سلام میکنه حالم رو می پرسه ولی بعد از ظهر که میشه انگار وحشی میشه دیگه باهام حرف نمیزنه
  و یه چیز که خیلی نگرانم کرده اینه که مینا قبلا خیلی انرژی داشت کلی حرف میزد و ادای قناری های خواهرم رو در میاورد اما الان خیلی ساکت شده خیلی نگرانشم
  به زور یکم باهاش حرف میزنم ،ممکنه برای مردن قناری خواهرم باشه؟ یعنی اونم افسردگی گرفته؟
  الان باید چی کارش کنم که خوب بشه ؟
  میشه یه راهنمایی هم بکنید که چجوری اقدام کنم از قفس درش بیارم ؟ممنون میشم ازتون🙏🏻

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله احتمالش هست
   بهتر که وقت زیادی رو باهاش بگذرونید تا احساس تنهایی نکنه و مدام باهاش حرف بزنید
   همیشه از غذاهای مورد علاقه بهش بدید فقط نباید ترش باشه چون براش ضرر داره
   هفته ای یک بار می تونید تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده بهش بدید
   اصلا غذاهای شور یا چرب ندید و انواع دانه ها و تخم ها رو توی دانخوریش بذارید.
   اب کافی هم در احتیارش بذارید

   1. Sara.O می گوید

    سلام
    دمای هوا توی تابستون چجوری باشه ؟
    با،باد کولر سرما نمیخوره؟
    تاحالا اقدام نکردم از قفس درش بیارم نزدیک سه ماهه دارمش،بیشتر صبر کنم؟
    چجوری اقدام کنم که از قفس بیاد بیرون ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     دمای محیط پرنده باید بین ۲۳ الی ۲۷ درجه باشه
     وزش باد و باد کولر میتونه سرماخوردگی بشه
     برای بیرون اومدن از قفس باید دستیش کنید ، بعد از اینکه روی دستتون نشست می تونید بیارید بیرون

 52. مانی می گوید

  سلام ببخشید چند سوال در مورد مرغ مینا دارم و میخواستم از شما بپرسم من چند وقتیه که میخوام مرغ مینا بخرم و نمیدونم که کدوم مینا خوبه و یادگیریش بهتره من یه مرغ مینا میخوام که اهلی باشه و سخنگو باشه اینارو میخوام یا اینارو یاد بگیره باید چه جوری مرغ مینا یی بخرم کلا یه توضیح بدید بهم ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   بهتر که جوجه مینای سه الی چهار ماهه رو خریداری کنید چون برای اموزش بهتر عمل می کنند
   نژادش هم فرقی نداره فقط باید نر باشه ، برای تشخیص سن و جنسیت حتما از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.
   در مقاله زیر در مورد نحوه تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا مطالب مفیدی ارائه شده
   تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا

 53. زارع می گوید

  سلام من یک مرغ مینا جوجه خودم گرفتم که تازه یه کم میتونه بپره واسه غذا اینا نمیدونم چیکار کنم ایا اب هم بهش بدم دارم سرلاک بهش میدم لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سرلاکش آبکی باشه
   ظرف اب هم در اختیارش بذار
   همچنین ظرف دان و سبزی خورد شده هم داشته باشه تا کم کم به دانه خوردن هم عادت کنه

 54. s.t می گوید

  سلام مرغ مینای من خیلیییی جیغ میزنه واقعا ازش خسته میشم . وقتی از قفس میاد بیرون فقط ب دست و پا حمله میکنه .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چه مدته خریدید ؟

   1. ناشناس می گوید

    دمای خونه معمولیه
    و اینکه من میگفتم ک باید ب زور حمومش بدم دیدم بعد دوروز خودشوخیلی میخارونه امروز حمومش دادم بد باحوله کمی خشکش میکردم که خیلی دادزدو خیلی ام ترسید و همین الانشم داره میلرزه از اونموقعه ای ک حمومش میدم پراش خیلی می‌ریزه خیلی نگرانم لطفن کمکم کنید

    1. ناشناس می گوید

     بااینکه من الان نزدیک سه ماهه ک دارمش ولی هنوز بهم عادت نکرده و انگار که نمی‌شناسم هیچ حرفی ام نمیزنه

    2. ناشناس می گوید

     من میگفتم ک مینام عطسه میکنم از دیروز تا حالا صداشم خیلی گرفته شده وقتی میخواد جیک جیک کنع صداش از درمیادبد سه تا پش سرهم تندتندعطسه می‌کنه میشه زودتر جواب بدین

     1. ادمین می گوید

      سلام
      محیطش رو گرم کنید
      کار خاصی برای مرغ مینا نمیشه کرد ، شما باید مراجعه کنید به دامپزشکی تا با توجه به معاینه ی پرنده داروی مورد نظر رو براش تجویز کنه

      1. ناشناس می گوید

       سلام مینای من پوست پاهاش کلن دارع میرع مشکل از چیه

      2. کارشناس وب سایت می گوید

       چطوری؟
       زخم ایجاد شده ؟

    3. ادمین می گوید

     دما رو تا ۳۰ درجه ببرید بالا ، محیط با دمای معمولی باعث سرماخوردن پرنده میشه
     نباید با حوله خشکش میکردید ! اصلا نباید میبردید حمام ! یه ظرف آب میزاشتید خودش ابتنی میکرد

     1. ناشناس می گوید

      نه یه حالت زخمی درع پوست پاهاش ک زرده اونا رفته کلن پایه چپش خیلی قرمز شده و ورم خیلی کوچیکی داره

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       با مراجعه به داروخانه حیوانات ، انتی بیوتیک لازم رو تهیه کنید و درمانش کنید

   2. David می گوید

    سلام اگه یه مرغ مینا نر ۵ ماهه بگیرم میتونم بهش حرف زدن یاد بدم

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بله اگه تلاش کنید صحبت میکنه

    2. ناشناس می گوید

     آنتی بیوتیک و بزنم ب پاش?

  2. ناشناس می گوید

   سلام وقت بخیر من مرغ مینام خیلی عطسه می‌کنه چیکارش کنم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    محیط گرد و غبار زیادی داره ؟
    دماش چقدره ؟

  3. ناشناس می گوید

   سلام مینای من ک میگفتم عطسه می‌کنه امروز از قفس دراوردمش راک میره روپاش نمیتونه وایسه

   1. ناشناس می گوید

    سلام ببخشید امکانش هست ک از مینایی ک مریضه مام بگیریم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید
     نمیشه چیزی رو تضمین کرد
     بهتر که از ماسک و دستکش استفاده کنید
     و برای مداوا به دامپزشک مراجعه کنید.

   2. کارشناس وب سایت می گوید

    کف قفس از پوشال نرم استفاده کنید و برای مداوا به دامپزشک مراجعه کنید.

 55. Amir می گوید

  سلام روزتون بخیر . درسته که میگن میشه از رنگ دور‌چشم سن رو‌ تشخیص داد؟ برا من گفتند ۶ ماهه هست اما دور چشماش زرد رنگ کامل میباشد . چون شنیدم اگر سن زیاد باشد حرف زدن براش سخته . اگر فایده ای نداره من رهاش‌کنم بره اذیت نشه تو قفس چون نیمه وحشی هم هست . یه سوال دیگه اینکه تا چند سالگی میتونند حرف زدن یاد بگیرن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهترین زمان برای یادگیری از دو ماهگی تا یکسالگی هست
   معمولا رنگ دور چشم بعضی وقتا نادرست از اب در میاد بهتر به این مورد اکتفا نکنید و برای تشخیص سن به یک متخصص مراجعه کنید.

  2. ناشناس می گوید

   سلام مرغ مینای من حموم نمیکنه باید ب زور حمومش بدم بعدش برای تشویقیش کرم میدم چیکارش کنم دیگه
   بد اینکه راسته میگن وویس بزاری وویس چیزی ک میخوای آموزش بدی با صدای خودت بد روش پتو با چادر بکشی تاریک شع اون وویسوگوش بدع میتونع حرف بزنه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    برای حمام کردن پرنده ابتدا در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو زیاد کنید تا سرما نخوره
    بعد می تونید با اسپری اب ولرم حمامش بدید
    در مورد اموزش صدای ضبط شده زیر پتو چیزی نمی دونم ولی کلا صدای ضبط شده رو میتونه تقلید کنه بهتر که اموزشش بیشتر از یک ساعت طول نکشه چون خسته کننده میشه براش
    اگر وقتش رو دارید خودتون اموزش بدید بهتر

   2. ناشناس می گوید

    سلام میشه بعد اینکه مینامون حموم کرد با حوله خشکش کنیم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله میشه
     البته به شرطی که در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو ببرید بالا تا سرما نخوره
     حتما حوله پیچ کنید و تا زمان خشک شدن باید کنار بخاری باشه و خودتون هم مواظبش باشید.

  3. ناشناس می گوید

   سلام روز بخیر من از اول بادست ب مینام غذا ندادم الان میخوام بدم ولی نمیگیرع از دستم چیکار کنم وقتی باهاش حرف میزنم انگاری ک می‌خوابه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    صداتون ارامش بخش حتما 😅
    هر روز توی دستتون مقداری غذا بهش بدید به مرور زمان بهتون عادت میکنه
    اگر نخورد اصرار نکنید و غذا رو داخل دانخوریش بریزید

  4. AA می گوید

   ۱۵

 56. جواد می گوید

  باسلام
  ی مینا خریدم چند ماه پیش
  موقع خریدن چشماش زرد بود چندروزی هس ک سفید شده دور چشاش
  وقتی میخام باهاش حرف بزنم تو قفس میپره و گوش نمیده ب حرفام
  مثل گنجشک جیک جیک میکنه و حرف نمیزنه
  میاد میشینه رو دستم گوش میکنه هر چی میگم
  و گلوشو باد میکنه ولی حرف نمیزنه
  موقع صدا کردنش فقط ی صدایی درمیاره
  ـ اینکه میبرم باغ و بیرون اشکالی نداره؟
  ب نظرتون حرف میزنه باهاش کار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دور چشم مشکلی نداره ، با دور چشم نمیشه دقیق سن رو تشخیص داد
   باید باهاش تمرین کنید تا حرف بزنه ، تک کلمه و اصولی باهاش تمرین کنید حتما حرف میزنه
   نه مشکلی نداره ببرید مراقب باشید فرار نکنه
   حتما حرف میزنه ، کار کنید باهاش

 57. Frl می گوید

  سلام روزتون بخیر من هفته ی پیش مرغ مینا گرفتم به من گفتند ۷ ۸ ماهه هستش و کاملا وحشی بود خواستم بدونم چیکار کنم اهلی بشه . و اینکه الان که تقریبا وحشی هست حرف زدن یاد میگیره باهاش تمرین کنم ؟ غذا گاهی ازم میگیره وقتی گشنه باشه . گاهی آرومه گاهی یهو وحشی میشه خودشو میکوبه به قفس ممنون میشم کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۸ ماه خیلی دیر برای اموزش و کارتون رو خیلی سخت میکنه
   معمولا مینای ۲ الی ۳ در بهترین سن اموزش هستند.

 58. علی اکبر می گوید

  سلام.
  ببخشید من داخل یه سایت خوندم که اگه مینا دوره چشم هاش زرد باشه یعنی پیره. ولی اگه دوره چشم هاش سفید باشه یعنی جوانه. چند روز پیش رفتم پرنده فروشی یه مینا بخرم. چند تا مینا داشت همشون دوره چشم هاشون زرد بود. این موضوع رو هم بهش گفتم که اگه دوره چشم های مینا زرد باشه یعنی پیره. بهش گفتم. ولی اون گفت که 🙁 نه اینطور نیست. شما اشتباه میکنی .شما موضوع رو برعکس فهمیدی. هرچی دوره چشم هاش زرد تر باشه یعنی اون جوان تره). به نظرم دروغ گفت. چندباره دیگم تحقیق کردم فهمیدم که پرنده فروشه دروغ میگه. حالا اومدم از شما بپرسم. نظرتون چیه. به نظرتون راست میگه یا دروغ؟؟؟؟
  لطفا هرچه سریعتر جوابم رو بدید. خیلی عجله دارم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ببینید ، این مورد که ما گفتیم همونطور که داخل پست هم نوشتیم ، یه مورد نسبی هست و دقیق نمیشه نظر داد در موردش
   اگه حس میکنید که فروشنده دروغ میگه پس اصلا از اون خرید نکنید ، بگردید فروشنده ی معتمد پیدا کنید .
   از طریق رنگ و … نمیشه سن پرنده رو دقیق متوجه شد ، هر کی هر چیزی بگه نسبی هست و کامل نیست .
   فقط اعتماد به گفته ی فروشنده میتونه کارساز باشه . اینکه چقدر ادم مطمئنی هست یا نه
   دو سه تا سوال در مورد غذا و بیماری مرغ مینا ازش بپرسید اگه سر در نیاورد از اون خرید نکنید

   1. امیر حسین می گوید

    سلام من همش تلاش میکنم هم دستی شه هم حرف بزنخ الان ازدستم غذا میگیره دور چشاش زرده زرده جسه اش هم خیلی کوچیک هست نمیدانم پیر یانه عشق اینو داره که فقط خودشو تو اینه نگاه کنه چجور بهش حرف زدن یاد بدم عشق بازی زیاد توجه نداره به یاد گیری کلمه ولی وقتی صداموسیو کنم با دقت گوش میده چه دلیلی داره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     براش اینه گذاشتید برای همین بیشتر از شما به اینه توجه میکنه و این کارشما رو سخت میکنه
     بهتر که اینه رو بردارید و روزانه چندین ساعت از وقت خودتون رو به اون اختصاص بدید تا کاملا به شما عادت کنه

 59. بلك نايت می گوید

  سلام و وقتتون بخير ممنون از سايت خوبتون
  مرغ ميناي من حدود هشت ماهشه و خيلي از كلمات رو ميگه ولي متاسفانه وقتي بهش توجه ميكنم يا موقع حرف زدن نگاهش ميكنم ديگه حرف نميزنه در حقيقت رو در رو حرف نميزنه و فقط وقتي كه تنها هست يا حواسم ازش پرته حرف ميزنه چيكار كنم كه رو در رو حرف بزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   😅 شاید خجالت میکشه
   شاید هم هنوز بهتون اعتماد کامل رو نداره
   بهتر که رو در رو وایستید و همون کلماتی که بلده رو تکرار کنید تا ازتون تقلید کنه

 60. 🖤 می گوید

  سلام
  من چندتا سوال بپرسم ازتون
  مینای من خیلی خوب بود تا وقتی که من سرما خوردم و دکتر گفت من طرفش نرم اصلا الان بعد از خوب شدنم طرف میرم وحشی میشه
  بعضی وقتها خیلی خودش رو به قفس میکوبونه ولی در قفس رو باز میزاریم بیرون نمیاد و اجازه نمیده ما طرفش بریم
  الان باید چی کارش کنیم ؟
  من چون قفسش کوچیک بود قفسش رو عوض کردم از اون موقع دیگه اجازه نمیده به قفسش نزدیک بشیم
  وقتی برای تعویض آب و غذا در قفس رو باز میکنید حمله میکنه به دستم ،همش میترسه از قفسش دورش کنیم

  و اینکه خیلی نوک خودش رو به میله های قفس میمالونه
  ممکنه خارش داشته باشه؟

  ممنون بابت تموم کمک هاتون 🌱

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان بهتون عادت میکنه فقط دستتون رو نبرید داخل قفس تا حالت تدافعی نگیره
   علت خاروندن نوک میتونه بیماری قارچی باشه در این مورد با یک دامپزشک صحبت کنید

 61. ابوالفضل ناصری می گوید

  سلام من مینام وقتی کاهو بش نشون میدادم میگفتم بهش مینا اونم جواب میداد بهش کاهو میدادم این چند وقته وقتی مارو میبینه هی میگه مینا حرف های قبلا رو نمیزنه الان من چیکار کنم که حرف های قبلا رو بزنه؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اموزش ها رو باید تکرار کنید
   جز اموزش دادن کار دیگه ای نمیشه کرد

 62. eternity می گوید

  ممنون از راهنمایی هاتون

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید

 63. بهزاد می گوید

  سلام خوبین اگه مینا شیش هفت ماهه باشه سخنگو نمیشه ممنون میشم جواب بدبن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه
   اموزش ها رو انجام بدید و صبور باشید

 64. 🖤 می گوید

  سلام
  من دو‌،سه روزه یه مینا گرفتم و چندتا سوال دارم
  اول اینکه مینای من اصلا اذیت وبیقراری نکرد
  منم اصلا صاحبش رو نمیشناسم و هیچی از روش تربیتی و غذایی مینا نمیدونم
  چند تا کلمه‌ میگه ولی خیلی زیاد از خودش صدا در میاره مثل صدای مرغ،گربه،صدای در،ریتم آهنگ و…
  من داخل یه مطلب خوندم که سوت نزنیم تا حرف زدنش سخت نشه
  الان من یه سوال دارم اینکه ما توی خونه قناری داریم و مینا سعی میکنه ادای اونا رو دربیاره و این برای حرف زدنش اشکالی نداره؟
  بعد اینکا من میتونم براش اهنگ بزارم ؟
  و اینکه وقتی ما برنج میخوریم مینا حمله میکنه که برنج رو بخوره من میتونم چند وقت یکبار و چقدر بهش برنج بدم که بخوره ؟
  و درباره پلت هایی که میخوره چقدر و چند روز در روز بدم که بخوره ؟
  و اینکه این اصلا ساکت نمیشه
  شده خیلی اروم اما از خودش صدا در میاره
  این همه حرف زدن براش مشکلی نداره؟
  من کامنت شخصی رو خوندم که با اجبار مینا رو حمام کرد من برای اینکه این اتفاق نیوفته وان رو داخل قفسش گذاشتم و واقعا خوشحال شد و کلی انرژی گرفت
  لطفا این رو هم بگید چند وقت یک بار حمام کنه ؟
  من واقعا هیچی دربارشون نمیدونم و کل وقتم رو برای اطلاعات دربارشون گذاشتم
  یه چیز دیگه اینکه من ظرف پلت هارو بردارم از توز قفسش که زیاد نخوره ؟ یا خودش نمیخوره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد مدت زیادی داخل پت شاپ بوده !
   سوت ربطی نداره به حرف زدن ! هر دو رو میتونه انجام بده
   نه اشکالی نداره ولی بیشتر این سعی رو ادامه میده و یه مدت بعد بهتر از خود قناری صدا در میاره ! شما هم باید به همین صورت اموزش بدید بهش
   اهنگ میشه گذاشت ولی اونو یاد نمیگیره ها ! زیاد شلوغ نباشه دورو برش بهتره ! از هر طرف یه صدایی بیاد قاطی میکنه
   کم بدید بهش اشکال نداره ، به جای غذای روزانش نباشه ، نون اصلا ندید بهش
   هر چقدر خواست بهش پلت بدید !
   خوبه که ساکت نمیشه ، پر انرژیه و حتما جوانه
   دورو برش صدا زیاد نباشه بهتره اینجور مواقع قاطی میکنه و کمتر دل به اموزش صجبت کردن میبنده اما خوب از این نظر که افسرده نمیشه خوبه
   بله درستش همینه و به زور حموم ردن باعث دلخوردگی مینا میشه و ممکنه تا مدتها از اون فرد فرار کنه
   هفته ای چند بار بزارید ، تعدادش زیاد مهم نیست ولی منظم گذاشته باشه بهتره
   خوردن غذا مشکلی ایجاد نمیکنه ، فقط باید پلت باکیفیت باشه و مواد مضر به پرنده داده نشه

   1. 🖤 می گوید

    ممنون از کمکتون ❣

 65. Sara.O می گوید

  سلام
  من دیروز یه مرغ مینا گرفتم که اهلی هست از دیروز تا حالا خیلی راحت ارتباط برقرار کرده قشنگ یه چند کلمه حرف میزنه ولی خیلی زیاد از خودش صدا در میاره ،سوت نمیزنه ولی صداهایی مثل ریتم اهنگ،صدای در زدن در میاره
  اول اینکه ما تو خونه قناری هم داریم و مینا سعی میکنه صدای اونا رو هم در بیاره این برای حرف زدنش مشکلی ایجاد نمیکنه،؟
  بعد هم اینکه این پلت هایی که میگید زیاد نخوره رو از قفسش در بیارم؟
  و چند وقت یکبار و چقدر بهش بدم ؟
  یه چیز دیگه هم اینکه میتونم براش اهنگ بزارم ؟
  من توی چند تا سایت دربارشون خوندم همه یه چیز مشترک درباره شون نمیگن
  این مینا خیلی برنج دوست داره ما میخوایم غذا بخوریم خودش رو به قفس میزنه که بیاد سر میز برای ناهار
  من چند وقت یکبار میتونم بهش برنج بدم و چقدر بدم؟
  و اینکه من اصلا صاحبش رو نمیشناسم و نمیدونم چه غذا هایی بهش میداده و چند ماه یا سالشه
  اگه میشه درباره تایم خوابشون هم توضیح بدید.
  و اینکه این اصلا ساکت نمیشه کلا از خودش صدا در میاره مثل صدای گربه ،صدای مرغ
  این همه حرف زدن مشکلی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید حرف زدن رو به مینا یاد بدید اول باید کاری کنید که اون صداها و اوازها رو از یاد ببره ، یعنی اینقد کلمات جدید بهش یاد بدید تا اوا های قبلی یادش بره
   وجود قناری هم باعث میشه از اون تقلید کنه
   پلت هم به دلیل وجود اهن بهتر که هفته ای دو بار بهش بدید
   برنج هم هفته ای دو بار
   و انواع دانه ها و میوه و سبزیحات خرد شده هم بدید یعنی ترکیبی از غذاهای مختلف رو بدید
   موفق باشید .

  2. ایدا می گوید

   سلام من یکهفتس مرغ مینا خریدم..دقیق نمیدونم چند ماهشه فک کنم ۸ یا ۹ ماهش باشه .بنظرتون میشه حرف زدن یاد بگیره خیلی باهاش تمرین میکنم..
   بهش میگم سلام بعد از اینکه حرف زدن من تموم میشه اون شروع میکنه ب آواز خوندن.
   آیا امیدی هست ب حرف زدنش؟؟ لطفا پاسخ بدین

   1. ادمین می گوید

    سلام
    اگه ۸ یا ۹ ماهه باشه بله میشه
    حرف نباید باهاش بزنی ! تو تایم تمرین فقط کلمه بهش بگو !
    مثلا روزی ۵ بار باید باهاش کار کنی ، هر بار ۱۰ دقیقه با استراحت وسطش .
    بهش فقط کلمه سلام رو رخ به رخ تکرار کن
    تا سلام رو نگفت اصلا کلمه دیگه ای نگو
    من دیدم بعضیا رخ به رخ بهش میگن سلام سلام ، بعد میگن مینا تکرار کن سلام سلام :دی ، نباید اینجوری باشه تو اون تایم تمرین فقط تک کلمه باید بشنوه رخ به رخ
    اگرم خواست بگه یا گفت سلام یدونه انگور بهش بده !
    با توجه به سنش ، باید بیشتر از حالت عادی تلاش کنی و خسته نشی !

 66. علی اکبر می گوید

  سلام ببخشید من امروز رفتم پرنده فروشی که مینا ببینم. دیدم همشون دور چشم هاشون زرد تیره بود. به صاحبش گفتم: میگن هرچی دور چشم مینا زرد تر باشه یعنی پیر تره. هرچی هم دور چشمش سفید تر باشه یعنی جوان تره. صاحبش گفت نه خیر. بر عکس شنیدید. صاحبش میگفت هرچی دور چشمش زرد تر باشه جوان تره. من فکر میکنم داشت دروغ میگفت. نظر شما چیه؟؟؟؟؟ به نظرتون راست میگه یا نه؟؟ اگه راست میگه که ازش بخرم.

  میشه لطفا هرچه سریعتر جوابم رو بدید. من خیلی عجله دارم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به سایر علایم هم توجه کنید فقط به چشمش توجه نکنید.
   در خرید هم عجله نکنید اول تحقیق کنید .

 67. ناشناس می گوید

  سلام مرغ مینای من فک میکنم چهارماهشه دورچشماش زرده
  من هفت روزه که خریدم چندروزه پیش یکم ماکارانی دادم بهش که فک میکنم نتونستم هضم کنه هی آب میزنع یا اینکه میخوادزبون بازکنع?

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ماکارونی روغن زیادی داره و براش ضرر داره
   اخه این چه غذایی به حیوون بیچاره میدید
   بهش میوه و سبزیحات خرد شده بدید
   یا از پلت مخصوص مرغ مینا که اهن کمی داره استفاده کنید.

   1. ناشناس می گوید

    مرغ مینای من هیچ حرفی نمیزنه اصلا جیکشم درنمیومد ک آینه که گذاشتم صداش در اومد برنج بدون نمک و روغن براش میپزم میخورع هرچقدرکه باشه ولی خیاروسیبو…که میدم خیلی کم هربار که بهش میدم یبار.
    بد ازقفسش که در میارم حالاحالاهانمیره توقفس سمتشم که میرم فرارمیکنه امروزروزهشتمه که خریدمش من می‌خوام که به خودم وابسته شه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهش غذای کافی بدید
     انواع دانه ها و میوه و ها سبزیحات رو به صورت ترکیبی بدید
     هر روز برنج بدید ضرر خواهد داشت براش
     به مرور زمان بهتون عادت میکنه ، اینه نذارید

     1. ناشناس می گوید

      سلام ماخونه تکونی داشتیم و بنایی داشتیم چندروززی میناموبیرون درنیاوردم امروز که آوردمش رفت جایی که روغن بودوروغن(روغن جامد)خورد بد اینکه همش جلوی بخاریه اونم دهن باز. صداضبط کردم هنگام سلام‌کردن خودش صدادرمیاورد اون صداروکع میزارم صداخودشوکه می‌شنوه اولش که دادپشته داد الان فقد هرسری همون صدارودرمیارع
      الان۱۴روزع ک دارمش چراهیچ حرفی نمیزنع دارم ناامید میشم دیگع

      1. ادمین می گوید

       سلام
       مشکلی نداره ، تغذیش رو مناسب کنید
       در مورد عادت پرنده و صحبت کردن هم به مطالب پس توجه کنید ، به همین راحتی هم نیست که عرض ۲ هفته از خرید سخنگو بشه ! اموزش باید صحیح و مرتب صورت بگیره ، پرنده ی شما الان شما رو درست حسابی نمیشناسه پس تلاشی هم برای صحبت کردن نمیکنه ، اموزش رو بهتره ۱ ماه پس از خرید شروع کنید

    2. عرفان می گوید

     سلام من یکم مرغ مینا خریدم ۸ ماهشه ۳۵۰ هزار تومان چند کلمه هم بلده تو ۸ ماهگی میتونیم بهش کلمه یاد بدیم؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      اره میشه
      همه چیز به تلاش شما بستگی داره
      اما چون سنش بالاست به زمان و تلاش زیادی نیاز داره

   2. ناشناس می گوید

    سلام من فک میکنم که مرغ مینا پنیرنمک دارخوردع وقتی هواسم نبودنکنه مشکلی براش پیش بیاد

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نمک زیادی براش مضر
     اب کافی در اختیارش بذارید تا نمک رو دفع کنه

   3. ناشناس می گوید

    سلام.مرغ و باید آبپزکنیم و به مینامون بدیم?
    بداینکه من از پلت اصلا استفاده نکردم مشکلی داره.

    1. ادمین می گوید

     سلام
     استفاده ی از مرغ به مدت طولانی برای مرغ مینا ضرر داره (مشخصه که باید ابپز بشه ، ابپز نشه بدتر هم هست، من پیشنهاد میکنم اصلا ندید مرغ بهش)
     به جای پلت بهش چی دادید ؟

  2. ناشناس می گوید

   سلام مینای من اسهال افتاده چیکارش کنم
   بداینکه الان یه ماه شد گرفتم ولی حرفی نمیزنه
   ینی به مشکلاتی ام پیش اومد که خیلی نتونستم آموزشش بدم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    ببرید دامپزشک تا داروی لازم رو تجویز کنه
    و حتما در تغذیه اون دقت کنید که از غذاهای مانده و فاسد استفاده نکنید.
    اگر وقت کافی برای اموزش ندارید حتما براش یک جفت خریداری کنید تا پرنده دچار افسردگی نشه

 68. محسن می گوید

  سلام .بچها من این سومین(تو یکسال ) مرغ مینایی که الان ۴ روز خریدم به نظر من و تجربه من .اصلا ربطی به سن و غیره نداره .هرسه تا رو من روی درست رفتار کردن و غذا دادن رام کردم و از دست غذا خوردن و نهایتا تا روز ۴ دستی شدن حتی اینی که جدید خریدم صاحبش گفت وحشی وحشی من خریدمش ۵۰ تومن .الان قشنگ رو دست میشینه غذا میخوره بگم البته الان دقیقا ۴ روزه تمام وقتمو براش گذاشتم .اونای دیگه تو ۲ هفته سلام میگفتن .در ضمن بگم اونارو به قیمت خوب فروختم .و شده هم سرگرمی برام و هم درامد .این جدیده هم که صاحبش گفت خیلی وحشی الان رو دست غذا میخوره و امروز تازه شروع کرده به صدا دراوردن البته بیشتر مثل جیک حیکه .من قبلیارو با صدای طبیعی مینا و تمرینایی که خودم میدادم حرف زدن .و صاحبشون میگفتن از یکسالشون بیشتره .من قبول ندارم یاد نمیگیرین .فقط باید بلد باشی چه جوری حرف یادش و باهاش رابطه خوب برقرار کنی تجربه من که میگه در هر سنی یاد میگیرن خواستین مبتونم فیلم و روشهایی که انجام میدم کامل بگم شاید بدرد تون بخوره .در ضمن اسم پرنهامو عمدتا روان .و ساده انتخواب میکنم .مثل فندق .رزی .شیلا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرسی از تجربه های خوب شما

 69. کاوه می گوید

  سلام مرغ مینا تا چند سالگی صحبت کردن یاد میگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی سنش کمه بهتر یاد میگیره ، هر چقدر که بالاتر بره بازم توانایی یادگیری داره ولی سختتر میشه

 70. کاوه می گوید

  سلام من ی مرغ مینا خریدم صاحابش گفت ۵ ماهشه الان نشان هرکس که میدم میگه یکسالشه بعدا ببخشید راسته که میگن باید از پای مرغ مینا بفهمید که چند ماهشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان شناسایی دقیق سن مینا ، یعنی بین ۵ تا ۶ ماه غیر ممکنه ! اصلا راهی نداره هر کی میگه از خودش گفته !

 71. نیما می گوید

  سلام ببخشید من دیروز ی مرغ مینا خریدم پیش صاحبش بالای ۱۰ کلمه حرف میزنه… الان اوردمش اینجا هیچی حرف نمیزنه… حدودا ۷ ماهشه.. نظر شما چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تا یک ماه فرصت میخواد تا با محیط اشنا بشه
   بعد کم کم میتونه صحبت کنه
   صبور باشید

 72. ناشناس می گوید

  یعنی هشت ماهش هس یاد میگیره صحبت کردن ولی رو دست هم نمیاد دستم میبرم براش از خودش میزنه قده قفس صاحبش گفت اهلی هس فقط باهاش صحبت میکنم سوت میزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست ، تک کلمه باهاش کار کنید و جمله نگید بهش ! یاد میگیره باید تلاش بیشتری کنید و تا زمانی که یک کلمه رو یاد نگرفت بهش چیز دیگه ای یاد ندید

 73. اویس می گوید

  با سلام من یه مشکل دارم یک مرغ مینا ۲روزه خریدم وقتی دست میبررم داخل قفس بعضی مواقع میزاره نازش کنم ولی بعضی مواقع اینقد
  خودش به درو دیوار میزنه که داره تلف میشه دستم میارم بیرون ولی مشکل من اینه از کسی که خریدم گفت ۴ماهش هست و چشم ستاره ای پاکستان نر ولی داخل ی سایت خوندم که اونایی که بچه هستن یاحدودا ۴یا کمتر با یکم بیشتر سن مثلا زیر ۱سال دور چشم انها سفیده ولی برای من کاملا زرد هست مثل رنگ پاهاش میترسم که باهاش کار کنم و ولی کار نکنه حرف نزنه
  ۱.بنظر شما این مطلب درسته؟
  ۲.بنظر شما این نوع پرنده که نر هست صحبت یاد میگیره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص سن و جنسیت به یک متخصص یا پرورش دهنده با تجربه مرغ مینا مراجعه کنید
   اگر نر باشد و ۴ ماهه ، به راحتی می تونید اموزشش بدید

 74. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید میگم من یه مرغ مینا خریدم سه چهار روز پیش ۸ماه داره فقط سوت میزنه حرف یاد میگیره باهاش تمرین کنم اهلی هم هس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید تمرین کنید همه چیز به تلاش شما بستگی داره

 75. فریبا می گوید

  سلام من یه مینا دارم ک مدت زیادی هست باهامونه هم خودم هم همسرم براش وقت میذاریم کلمات زیادی رو یاد گرفته و میگه.با همسرم اصلا صحبت نمیکنه ولی با خودم تا حدی حرف میزنه. یه اتفاق عجیبی ک افتاده اینه ک یکی اومد منزل ما و برای اولین بار بود ک مینا باهاش روبرو میشد.ما به اون نفر گفتیم ک چ کلماتی رو بلد هست. در اوج ناباوری تا اون فرد کلمه رو میگفت مینا سریع تکرار میکرد علت چی میتونه باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به حس و حال مینا در اون لحظه داره
   شاید هم مهمون تون رو به عنوان یک فرد بی خطر و قابل اعتماد تشخص داده
   به هر حال برای به حرف اوردن مینا باید اعتمادش رو جلب کنید
   از طریق دادن غذاهای خوشمزه و اذیت نکردن پرنده

  2. ناشناس می گوید

   این درسته که اگه تو آینه خودشو ببینه زودترزبون باز می‌کنه اصلن هیچ صدایی ازش درنمیاد وقتی آینرو میبینع یکم سرصدا از خودش ایجادمیکنه.

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگه اینه رو بذارید به اون وابسته میشه و دیگه نمی تونید هیچ اموزشی بهش بدید
    باید اعتمادش رو جلب کنید و با غذا دادن و وقت گذروندن کاری کنید که به شما وابسته بشه

 76. شیرازی می گوید

  سلام من یه خانم هستم ویه مرغ مینای ماده دارم که فقطبا آقایون حرف میزنه با من حرف نمیزنه لطفا کمکم کنید چیکار کنم متشکرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون هنوز به شما اعتماد نداره
   باید اینقد براش غذا ببرید و باهاش حرف بزنید تا عادت کنه

 77. مرتضی می گوید

  سلام . اسم من مرتضی است . یک جوجه مینای سرلاکی خریدم و شش ماه بهش رسیدم و تغذیش کردم . اون بعد از یکسال تقریبا همه کلمات و جملات کوتاه را به وضوح صحبت می کنه . اصلا قفسی نیست و همیشه روی شونه های من بزرگ شده و هست . حتی میگه مینا جون بریم حمام و با خودم میبرمش حمام . رو سرم میشینه و خودشو میشوره و منم دوش می گیرم . با چرخ می رم بیرون دنبالم پرواز می کنه و وقتی جایی می ایستم میاد رو شونم می شینه . تقریبا اکثر جاهاییکه می رم بلده و بهش می گم مینا جون بریم نونوایی و اون پرواز می کنه بسمت نونوایی .خیلی خیلی باهوش و با محبته در آینده روشهای موفقیتم رو براتون می نویسم .

 78. عرفان می گوید

  سلام من یه جوجه مینا ۸ ماهه گرفتم می‌خوام بدونم صحبت می کنه الان اگه باهاش کار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله مشکلی نداره
   تمرین کنید صحبت هم میکنه

 79. ناشناسی می گوید

  سلام من یه مینا خریدم تقریبا میان ساله فکر کنم یک سالشه آیا میتونه رام بشه یا حرف بزنه من الان چهار روزه باهاش کار کردم اولا تا از بقل قفسش رد میشدی خودشو میکوبید به دیوار ولی الان از رو دستم میوه میگیره میخواستم بدونم سخنگو میشه یا اصلا میتونه رام شه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میان سال مرغ مینا میشه جدودا ۵ ۶ سال نه ۱ سال 🙂
   بله امکانش هست باید باهاش تمرین کنید و رخ به رخ بهش اموزش بدید ، مدت زمان زیادی هم طول میکشه شاید چند ماه
   صبور باشید و به تمرین ادامه بدید

 80. صادق می گوید

  سلام
  دوست عزیز من یک مینا خریدم به تازگی
  ماده هست
  ۵ یا ۶ ماهه
  داره کم کم میگه بابا
  میتونم بیشترم باهاش کار کنم که کلمه جدید یاد بگیره
  یا دیره توی این سن؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه اتفاقا سن مناسبی هست
   حتما کار کنید بیشتر یاد میگیره
   رخ به رخ و تک کلمه کار کنید

 81. ایمان می گوید

  سلام من یه دونه مینا دارم ۵ماهشه الان قشنگ شش تا کلمه رو به خوبی میگه میخوام بخش شعر یاد بدم کلمه کلمه یادش بدم یا بیت شعر رو کامل براش بخونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش خاصی نداره یاد دادن شعر ! همین فرمون که رفتید رو ادامه بدید و بهش کلمه به کلمه یاد بدید ! ببینید یاد خواهد گرفت یا خیر

 82. ابوالفضل 73 می گوید

  سلام من ی مرغ مینا تازه خریدم صاحب قبلیش گفت کلمه های زیادی میگه و از این حرفها ولی از وقتی اومده اینجا هیچی صحبت نمیکنه خواستم بپرسم مشکل از کجا میتونه باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید دو هفته صبر کنید تا به محیط و شما عادت کنه
   در این مدت اصلا مزاحمش نشید و غذای کافی بهش بدید

 83. ابوالفضل پیشرو می گوید

  سلام چگونه مرغ مینام رو به خودم وابسته کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با دادن غذاهای مورد علاقه
   فراهم کردن وسایل بازی
   و ایجاد محیطی ارام و بدون استرس
   و نشستن ساعات طولانی در کنار پرنده ، اعتمادش رو جلب کنید.

 84. علیرضا می گوید

  سلام این درسته که میگن باید نوک مینا سیاه باشه که حرف بزنه

 85. ahmadrajabinia می گوید

  سلام من یه مینا دارم که از پرنده فروشی گرفتم به من گفت ۳یا۴ چهارماهش وحشی بود بد الان اوردمش خونه اروم اهلی فکرکنم ۶ماهش بد برای خودش صبح ها جیک جیک میکنه هرچی صدایی سلام بیا میزارم بالا سرش نمیگه منظورم کلامات راحت ایا بهش اومدی هست که بتونه صحبت کنه دیگه دارم ناامید میشم که ایا دیگه قادر به صحبت کردن نیست بدر این که پره هایی بین بالایی چشاش کچل شد چرا؟؟؟

  ممنون میشم جوابم بدین🙏🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا مینا ها رو از دو الی سه ماهگی اموزش میدن
   شما چند هفته تلاش کنید
   اگه جوابی نگرفتید اون موقع تصمیم بگیرید.

 86. مهدی می گوید

  سلام چرا وقتی مرغ مینا را تو اتاق می زارم می ترسه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسیاری از طیور اینجوری هستن و حتی بعضا سگ ها و گربه ها هم این خلصت رو دارن
   دوس دارن که کسی کنارشون باشه
   دلیل علمی این مورد رو اطلاع ندارم ولی خودم بسیار شاهد این موضوع بودم

 87. امیر می گوید

  داداش از کوجا بفهمم مرغ میناه چند ماهشه مینم صاحبش راست میگه یا دروغ
  🤔

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله تشخیص جنسیت مرغ مینا رو بخونید کامل توضیح داده شده
   یا می تونید به یک نفر متخصص مراجعه کنید و یا ازمایش dna ازش بگیرید..

 88. امیر می گوید

  سلام ببخشید لطفا بهم زود جواب بدید
  الان میخوام یه مرغ مینا ۱۱ ماهه بخرم صاحبش میگه نیمه دستیه .ملق میزنه .گلوشو باد میکنه .و میگه که اگه باهاش کار کنم میتونم درستش کنم وسخنگوش کنم راست میگه لطفا زود بهم خبر بدددیدددد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۱۱ ماه برای مینا دیره باید مینای دو الی سه ماهه پیدا کنید برای اموزش

 89. مهدی می گوید

  سلام من مرغ مینام اولش بام بازی میکرد کمکم داره وحشی می شه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما اذیتش کردید ، با زور گرفتینش و یا بهش غذای کافی ندادید
   یا اینکه از شما یا چیز دیگه ای ترسیده

 90. Amin می گوید

  سلام من تازه یه ماهه که مرغ مینا خریدم ولی از آدم خیلی میترسم از دست هم غذا نمیخوره وقتی آدم می بینه پر پر میزنه ۲ ماهشه چیکار کنم دستی بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید ، طول میکشه بهتون عادت کنه
   ممکنه صاحب قبلیش رفتار مناسبی نداشته باهاش ، صبور باشید و اروم باهاش رفتار کنید عادت میکنه
   در تغذیش بسیار محتاط باشید

  2. محمد می گوید

   احتمالا مینای شما بزرگ شده و در حیات وحش بزرگ شده و ممکنه وحشی باشه و هیچ وقت دستی نشه

 91. درویشی می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم حقیقت داره میگن مینا بعد از دو سالگی دیگه هیچی یاد نمیگیره؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله
   بعد از رسیدن به سن بلوغ در برابر اموزش مقاومت خواهد کرد.

 92. ناشناسم می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا رو از توی باغ پیدا کردم تقریبا دوسه ماهش بود الان حدود نه الی ده ماهش هست اوایل خیلی ازاد میزاشتمش ولی اصلا دیگه به من عادت نمیکرد کم کم ازادیش رو کم کردیم تا به خودم عادت کرد الان بیشتر اوقات تو قفسه ولی وقتی میاد بیرون نوک میزنه با کسی غیر خودم خوب نیست و اینکه اوایل بیشتر از تو گلوش صدا در نیاورد الان هیچی نمیگه فقط وقتی چندبار صداش میزنم یه جیک کوچولو میگه تا به حال صحبت نکرده و منم جز دوسه بار باهاش کار نکردم چون دیدم زیاد جواب نمیده بازم تلاش کنم حرف میزنه چیکار کنم که حرف بزنه خیلی هم تخمه دوست داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا در سن سه الی چهار ماهگی بهترین زمان برای آموزش هست
   اما چون پرنده هنوز به سن بلوغ نرسیده باز جای امید هست، چند هفته ای تمرین کنید و واکنش پرنده رو ببینند اگر نتیجه داد ادامه بدید.

 93. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید مرسی مطالب خوب تون و تجربه های دوستان

  من مرغ مینام تقریبا از زمان ۱ماهی گیش گرفتم و همچی خوب بود تا وقتی که من سه چهار روز رفتم سفر و اون رو با خودم نبردم و در این مدت پدرم از اون مراقبت می کرد
  بعد از اینکه از سفر برگشتم دیگه خیلی کم پیشم میومد و وقتی پا هامون تکون میدیم سریع حمله می کنه و نوک میزنه و یه چیز دیگه اینکه قبلا انقدر باهام خوب بود که رو دستم و شونم می خوابید و یه چرت میزد و بعد از اون اتفاق که رفتم سفر خیلی تغییر کرده و وقتی میام از پیش قفسش رد میشم خودش می کوب تو قفس و خیلی دوست داره بیاد بیرون و یه چیز دیگه دوستان توجه کنید که اصلا با انکشت و دهن بهش غذا ندید من یه مدت به شوخی با دهن و انگشت بهش غذا می دادم و الان دیگه میشینه روی شونم و منتظر می مونه تا دهنم باز کنم نوک بزنه و به گوشم و سرم نوک میزنه لطفا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بررسی کنید که در اون چهار روز چه رفتاری باهاش شده
   ممکنه که ترسیده باشه
   کمی صبور باشید و از غذاهایی که دوس داره بهش بدید و اجازه بدید که مجدد به شرایط اول برگرده
   امکان اینکه اعتمادش رو از دست داده باشه زیاد هست ، نوع رفتار رو در روزهایی که نبودید بررسی کنید بعد میشه دقیق نظر داد که چه کاری میشه کرد
   همینطور اجازه بدید که زمان بیشتری بیرون از قفس باشه ، هر چقدر که خودشو به قفس بکوبه همونقدر هم وحشی میشه و دیگه نمیشه کاریش کرد

  2. Tara می گوید

   سلام من مرغ مینام شش ماهشه خیلی سوت میزنه ولی هر چی باهاش کار میکنیم ساکت نگاه می‌کنه از چند ماهگی شروع به حرف زدن می‌کنه و زمانی که از بیرون به خونه میایم دست مونو نوک میزنه و زیاد بیرونش نمیارم چون گرفتنش سخته و داخل نمیره چیکار کنم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    چون مرغ میناتون سوت زدن رو شروع کرده ، این کار براش راحت تر و جالب تر
    و به نظر من اموزش حرف زدن در این مرحله مشکل باشه ولی به تلاشتون ادامه بدید شاید یکی دو کلمه یاد گرفت.
    ولی ناامید نشید مرغ مینا باهوش تر از این حرفاست.

 94. Bahar می گوید

  سلام
  من مرغ مینامو چخار ماه پیش خریدم و الان هفت ماهشه خواستم بدونم امکان حرف زدنش هنوز هست
  و اینکه من مرغ مینام یزره وحشیه نوک میزنه و راحت نمیتونم بگیرمش ی مدت برای اینکه رشد کنه و تحرک نداشته باشه تو قفس نگهش داشتم چجوری اهلیش کنم دوباره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید هر روز باهاش تمرین کنید و کلمه ای خاص رو با یک لحن خاص مدام تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود
   مخصوصا زمانی که می خواهید به او غذا بدید اون کلمه رو تکرار کنید.

   1. Mina می گوید

    سلام ببخشید من به تازگی یه مرغ مینا خریدم ۶ماهش هستش کاملآ رام ولی روی دست نمیاد میترسه چیکار کنم دستی بشه سوال دیگه اینکه من هر وقت خودم وقت نمیکنم باهاش حرف بزنم صدای ضبط‌شده خودم رو براش میزارم این کار خوبه آیا؟ممنون. میشم اگر جواب سوالات منم بدید ممنون

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اونم به مرور زمان عادت میکنه کافیه که دستتون رو پر غذا کنید و ببرید نزدیک ، به مرور زمان میاد رو دستتون
     صدای ضبط شده خوبه اما نباید بیشتر از نیم ساعت باشه چون پرنده حوصلش سر میره و توجه نمیکنه

 95. مرضیه می گوید

  باسلام ی مینا دوماهه خریدم ولی همیشه می‌ترسه خودش ب قفس میزنم طوری ک بعضی مواقع پاش خونی میشه حرفی هم نمیزنه لطفاراهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش نزدیک نشوید تنهاش بگذارید و فقط اب و غذاش رو عوض کنید
   تا به محیط و شما عادت کنه پس از یک الی دو هفته
   از رفت و امد زیاد در اتاق مینا خودداری کنید.

 96. مینا قائدی می گوید

  سلام.مرغ مینا نوکش نمیدونم تو قفس ب چی خورده زخم شده تو رو خدا ی راهنمایی کنید چی بهش بزنم عفونت نکنه یا زود خوبدبشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پماد تتراسایکیلین بهش بزنید.

 97. علیرضا می گوید

  سلام. ببخشید من مرغ مینام اسم داره و خیلی به من وابسته هست یه چند هفته ای هست بلغور میکنه و من دیگه وقتی دیدم بلغور میکنه اصلا باهاش تمرین حرف زدن نداشتم الان دیره؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که ادامه بدید

 98. علیرضا می گوید

  سلام
  اینکه میگن باید زبون مرغ مینا و دهنش سیاه باشه تا حرف بزنه درسته یا نه
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین 🙏

 99. علی می گوید

  سلام.وقتتون بخیر.حدودایکماهه یک میناخریدم که الان حدود۴_۵ماهشه.اصلاآداب نگهداریش بلدنبودم والانم زیادبلدنیستم.
  درروزهمش توقفسه فقط دونوبت وبندرت سه نوبت وهرنوبت بیست دقیقه میاریمش بیرون.تامیادبیرون به پای بچه هام ومامانشون نوک میزنه.طوریکه گریه بچه هاروازترس درمیاره.بزورمیگیرم میکنم توقفس.میشه بگیدچیکارکنم نوک نزنه وراحت تردستی بشه ونترسه.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا پرنده باهوش و بسیار لجوجی هست، قبل از اقدام به خرید این پرنده باید شرایط رو قشنگ بسنجید و سپس اقدام به خرید کنید .
   صدای زیاد بچه ها یکی از عواملی هست که میتونه در حرکت این پرنده تاثیر بزاره
   سعی کنید وقتی میاد بیرون دنبالش نکنید ! نباید زیاد داخل قفس باشه که همین زیاد تو قفس بودن باعث وحشی شدنش میشه
   استفاده از تغذیه ی مناسب ، محیط اروم و همینطور وقت گذرانی بیشتر باهاش در رام کردن پرنده بسیار تاثیر گذاره.
   باید نوک زدن رو تا مدتی تحمل کنید، به اعضای خانواده بگید که روی پرنده جیغ نزنن ! یا احیانا کیش کیشش نکنن ! این مواد در مرغ مینا جواب کاملا عکس میده !
   نگهداری از مرغ مینا با نگهداری پرنده ای مثل طوطی بریزیلی بسیار متفاوت هست و به نوعی دشوارتر هست ، چون پرنده بسیار باهوشیه

 100. فرهاد می گوید

  سلام بجز انگور قرمز چه چیزی بهش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از سایر میوه ها می توانید استفاده کنید.

 101. اکبر می گوید

  سلام خسته نباشید من بیست روز پیش یک مینا خریدم اولش نمی زد اما حالا هم نوک میزنه وهم میارمش بیرون با پاهایش میزنه پنچ سالشه چکار کنم تا نزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد از دو هفته به محیط و شما عادت خواهد کرد در این مدت اون رو به حال خودش بگذارید و سعی نکنید اونو با زور بگیرید.

 102. محمد مهدی می گوید

  عالی

 103. علی می گوید

  سلام ممنون از راهنماییتون ولی خواستم بپرسم که مینام قبل از یک ما ه پاش شکسته ولی بردمش دامپزشکی گفت اتل براش میزارم بعد از دو هفته بازش کن دو هفته شد بازش کردم پاش سالم بود ولی بالای پاش ورم کرده بهم گفتند که از اتل ورم کرده سه روز میره ولی این دو هفتهست که هیچی نشده لطفا کمک کنید برا مهمه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد رو بهتره که دامپزشکی که مراجعه کردید بررسی کنن
   کمی با تیوپ آب گرم ماساژش بدید

 104. علی می گوید

  سلام مینام خوب شد ‌بهم اعتماد میکنه و وقتی اسمش رو صدا میزنم یه جواب بلند می‌دهد و وقتی غذاش رو می بینه زود میاد میپره رو دستم وخودش برای جلب توجهم حرف می‌زنه ولی وقتی مبل رو میبینه میره زیر وگفتم قبلا چکار میکنه والبته اینه همه که گفتم وقت وقتی که گرسنه باشه کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان اعتمادش بیشتر خواهد شد.
   وقتی که رفت زیر مبل صداش کنید تا بیا بیرون
   البته هیچ وقت با زور بیرونش نیارید چون دوباره عصبی میشه

 105. امیرعلی می گوید

  سلام ببخشید من ۲تا مینا دارم یکیش پا نداره از مچ مینا های من وحشی هستند مینا من یکیش سالمه بعد اوایل میرفتم سمت قفس بهش غذا بدم ی صدای در میاورد بعد یک مدت الا از دست غذا میگره اون یکی نمیگیره بعضی وقت ها میگیره الا نمی دونم چکار کنم بیاد رو دستم رو میبرم تو قفس ی صدای در میاره ولی از قبل بهتره صداش کمتره باید چکار کنم ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان عادت میکنه
   سعی نکنید با زور پرنده بگیرید
   فقط غذاهای مورد علاقه اش رو بهش بدید تا به شما عادت کنه

 106. امیرعلی می گوید

  سلام ببخشید من ۲تا مینا دارم وحشی هستند ۱از اون ها پاش از مچ قطع یعنی انگشت نداره نمی دونم چرا؟ ی کی از اون ها من قبلا میخواستم غذا بزارم میخواست گاز بگیره ی صدای در میاورد ولی اون یکی فقط خودش رو به قفس میکوبید هیچ کاری انجام نمی داد بعد مدتی مینا من از دستم غذا میگرفت ولی اون یکی که پاش قطع اون نمی گیره فقط بعضی وقت ها میاد میگره دست هم گاز میگره باید چکار کنم که مینام بیاد روی دستم دستم رو که میبرم تو قفس یواش ی صدای در میاره منم نمی دونم چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   توضیح داده شد

 107. امیر می گوید

  مینا ی من ازدست میترسه چکار کنم بیاد روی دست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با دادن غذای مورد علاقه پرنده
   اعتمادش رو جلب کنید
   تا به مرور زمان بیاد روی دست تان

 108. ناشناس می گوید

  سلام من یک مینا دارم تا دیشب خیلی صحبت میکرد دیشب بردنش بیرون صبح آوردن حرف نمیزنه چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طبیعی به نظر میرسه
   چنین شوک هایی ممکنه باعث تغییر رفتار موقت پرنده بشه
   صبور باشید و شرایط معمولی رو براش اماده کنید
   زیاد داخل قفس نباشه

 109. غدیر می گوید

  سلام عرض ادب خدمت شما مربی عزیز
  من ۲ هفته پیش یک مینا خریدم صاحبش میگه ۱سالشه وعلان حدود۱۰ کلمه میگ. اگه بخام کلمات جدید یادش بدم یاد میگیره
  بعد از کجا بفهمم که چند سالشه

 110. غدیر می گوید

  سلام عرز ادب خدمت شما مربی عزیز
  من یک سوال داشتم ازتون
  من یک دوهفته پیش یک مینا خریدم صاحب قبلیش میگه ۱سالشه. میخام بهش حرفهای جدید یاد بدم. یاد میگیره. البته علا حدود ۱۰ کلمه میگه میشه هرف های جدید یادشبدم. ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله به احتمال خیلی زیاد یاد خواهد گرفت.

 111. غزل می گوید

  سلام من یه مرغ مینا گرفتم صاحبش گف ۱۳ماهس گفت حرف میزنه آوردیم نزدیک ۲۰روزه تازه داره سوت میزنه هرزگاهی اسم خودشو میگه چیکار کنم تا حرف بزنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تکرار و تمری
   روزانه نیم ساعت

   1. دکترحسام می گوید

    سلام مرغ مینا م حدود ۳ماهه ست اولا که پرهاش میریزه میخارونه خودش رو بعد الانم بالای سوراخ های بینیش دوتا سوراخه که زخمه تو میناهای دیگه ندیدم .آیا بیماری داره. خودمم خارش حسلسیت پوستی آلرژیک گرفتم نمیدونم از اون ممکنه باشه و چطور میشع عکس فرستاد

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا شپش داره
     بهتر که برای درمان پرنده رو به دامپزشک ببرید
     خودتون هم به یک متخصص پوست مراجعه کنید

 112. ناشناس می گوید

  من یک مینا خریدم فکر میکنم وحشیه داخله قفسه وقتی میخوام براش غذا بزارم از فرار میکنه و خودش رو به در و دیوار میزنه وقتی هم میگیرمش نوکم میزنه تازه ۲روزه خریدمش چکار کنم باهام صمیمی بشه بیاد رو دستم؟ تو حیاط نگهداریش میکنم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا دو هفته اول اصلا سعی نکنید پرنده رو بگیرید و یا از قفس خارج کنید. فقط به او آب و غذا بدید و چند کلمه باهاش حرف بزنید بعد اتاق رو ترک کنید تا در ارامش غذایش رو بخوره

 113. مهرو می گوید

  با سلام
  من دو ماهه پیش مرغ مینای ۲ ساله خریدم
  هیچ کلمه ای نمیگه و فقط آواز میخونه باهاش خیلی تمرین میکنم ولی توجه نمیکنه و تو قفس یا میره اینور اونور یا آواز خودشو میخونه
  به نظر شما حرف زدن یاد میگیره یا دیر شده؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سن ۲ سال برای یادگیری یکم سخت هست و باید خیلی تلاش کنید
   از تشویقی ها استفاده کنید
   روش های گفته شده در پست رو هم انجام بدید

 114. مینا می گوید

  سلام من مینامو از کوچیکی گرفتم خدارو شکر هم حرف می زنم وهم به هم دیگه خیلی خیلی وابسته ایم ولی متاسفانه نمی دونم باید چطوری بهش آموزش دستشویی رو یاد بدم چون اون همش دوست داره کنارم و رو دستم باشه و وقتی بیرون همه جارو خرابکاری می‌کنه. لطفاً بگید چطوری به مینام آموزش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون رو به مکانی که می خواهید دستشویی کند ببرید، وقتی که پرنده کارش رو انجام داد بهش غذای مورد علاقه اش رو بدید، چندین بار این کار رو بکنید تا شرطی شود و برای دفعات بعدی اگر بخواهد دستشویی کند خودش به اونجا خواهد رفت.

 115. فاطمه سادات می گوید

  سلام
  من دو روز پیش یه مینا خریدم فروشنده دقیق نمیدونس چند ماهشه گف حدود چار پنج ماهشه و پنج شش تا کلمه میگه.کلماتی که میگه برای من واضح نیس و خودم میخام کلمه یادش بدم چکار کنم باید همونایی که بهش یاد دادن باهاش کار کنم؟ متوجه نمیشم چی میگه و واضح نیس بیشترش.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اول اجازه بدید که پرنده به شما و محیط عادت کند
   بعد برای اموزش اقدام کنید و حتما از یک کلمه ثابت استفاده کنید و تا زمانی که اون کلمه رو یاد نگرفته به سراغ کلمه بعدی نروید.

 116. علی می گوید

  سلام من مرغ مينا م إز من حالت ترس گرفته ‌هیچ کاری باش نکردم ‌ فقط قبل از دوماه روش داد زدم که بعد از یک ماه خوب شد الان ازمن حالت ترس گرفته ‌اگه از قفس میارمش بیرون اول بام مشکلی نداره از دستم غذا میخوره ونازش می‌کنم ولی بعد از دو دقیقه زیر مبل میزه ‌اگه درش بیارم نفس نفس میکشه ‌جیغ هم می‌زنه و وقتی میزارمش قفس نوک کوچولو که درد نداره من رو می‌زنه لطفا کمک‌کنید داره منو میکشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از غذاهای مورد علاقه پرنده استفاده کنید. مدتی به او بی توجهی کنید و سعی در گرفتن اون نداشته باشید تا دوباره به شما اعتماد کند.

 117. سحر می گوید

  سلام من یه مرغ مینا ۵ ماهه خریدم اگه بخوام بهش آموزش حرف زدن بدم اینکه قفسش کنار قفس مرغ عشق هست مشکل پیدا میکنه؟ یعنی صدای مرغ عشق تو مغزش نمیره؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید با مرغ عشق سرگرم بشه در آینده و تمرکز کافی برای یادگیری نداشته باشه
   بهتر که پرنده رو به صورت تنها در یک اتاق جداگانه قرار بدید

 118. ناشناس می گوید

  عالیه حرف ندار

 119. Baran می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من ۳ماهه بوده خریدمش الان ۴ ماهشه بیا یاد گرفته اما برای خودش میگه منکه بهش میگم بیا نمیگه چکار کنم که بگه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اینکه با شما صحبت کنه باید رخ به رخ بهش یاد بدید ، روبروش واییسید و یک کلمه رو تکرار کنید ، تا اون کلمه رو هم نگفته کلمه ی دیگه ای با این روش بهش یاد ندید
   دقت کنید که فقط یک کلمه ، جمله نباشه

 120. علی می گوید

  و ببخشید سوال سوم که اگر بخوام به مینام یاد بدم که به او بگم تا ده بشمارد وجوابم رو دروست بدهد ‌تا ده شمارش کند چگونه این کار را به او یاد دهم وسوال دیگه که آیا مرغ مینا حرکت آکروباتیک انجام می‌دهد واگر انجام می‌دهد چگونه به او یاد دهم که با کلمه ی اشاره ای بپر مینا٫ بپر بپر می‌کند ممنون اذیتتون کردم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد بسیار سخت هست که بیاد تا ده بشموره ! اون مورد رو شاید کاسکو بتونه انجام بده ! مرغ مینا فکر نکنم !
   جرکات اکروباتیک هم ممکنه انجام بده ولی اون هم بیشتر راست کار طوطی هست !
   بپر مینا رو هم بستگی داره به یاد دهنده که چطور بهش یاد بدن که اینکار و بکنه یا نه ، اینم تجربه نیاز داره ، این مورد رو هم تو سگ بیشتر هست !!

 121. علی می گوید

  سلام ببخشید شما به من گفتید ادامه بدم چشم ولی یک چیز دیگه که اگه مینا یک روزی با من قهر کرد که چکار کنم ؟وسوال دوم اینکه دم مرغ مینام قبل از یک ماه کند وبالهاش هم قبل از دوما کوتاهشون کردم خواستم ‏ ‏بپورسم که دوباره رشد میکنند واگر رشد نمیکنند چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این ماه ماه به تولک رفتن و پرریزی مرغ مینا هست و از این نظر مشکلی نیست
   نه خوب چرا قهر کنه، هر وقت تکرار کرد یه تیکه بهش انگور بدید ، واضحتر گفت یه تیکه بزرگتر بگید ! یه جوری بهش بفهمونید که اگه صحبت کنه تشویقی میگیره !

 122. علی می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم منو دوست داره خیلی باهاش حرف زدن تمرین می‌کنم بعد از یک ماهگی اون سلام رو به صورت غیر واضح میگه الان دو ماهه از گفتنش گذشته ومن طبق برنامتون جلو میرم ولی باز هم همونطور مونده که سلام رو به صورت نا واضح میگه ولی منم سن دقیقش رونمیدونم چقدره ؟میشه کمک کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تمرین ادامه بدید و تا زمانی که کلمه سلام را به صورت واضح نگفت ، به سراغ کلمه بعدی نروید.

 123. محسا می گوید

  من دو تا مینا دارم تقریبا هنوز سه ماهشون نشده جوجه بودن خودم بهشون غذا میدادم.با صدای خودم کاملا آشنا تو حیاط باشم صداشون بزنم ج میدن اما هنوز صحبت نمیکنن.اما خودشون وادارم میکنن باهاشون حرف بزنم یک صداهایی در میارن در مقابل جوابم اما اصلا واضح نیست.آیا هنوز زوده ؟ نیاز ب تمیرین بیشتر است؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تمرین کردن ادامه بدید ، بهترین زمان برای یادگیری مرغ مینا همین سنه
   با استفاده از غذاهای مورد علاقه پرنده ها ، اونها را وادار به صحبت کردن و جواب دادن بکنید.

 124. آرتین می گوید

  سلام مینای من ۶ ماهشه و فقط میتونه به طور غیر واضح بگه سلام و وقتی که از قفس درش میارم گاهی اوقات منو نوک میزنه و کلا رو زمین دنبال چیز میزه با تمربن میتونم آرومشکنم و بهش حرف زدن یاد بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله اموزش های مقاله رو دنبال کنید

 125. ترنم می گوید

  سلام خسته نباشید من یک سوالی داشتم همسرم الان یک هفته ای هست که برام مینا خریده..با اینکه از صبح تاعصر من پیش میناهستم به من کم محلی میکنه و اصلا چیزی نمیگه ولی وقتی همسرم ازسرکار میاد براش میخونه و سوت میزنه..
  آیا کاری هست که من انجام بدم تا با خانوم هاهم خوب بشه؟؟امیدی هست یا خیر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اینکار میتونید از تشویقی ها استفاده کنید !
   وقتی تنها هستید بهش انگور بدید یا هر میوه ای که دوس داره
   وقتی همسرتون اومد دیگه اون تشویقی رو بهش ندید ! یه هفته نگذشته رفتارش عوض میشه !

 126. صفیه می گوید

  سلام وقت تون بخیر،من یه مرغ مینا دارم دوسال هست که داریمش،اسم خودش رو زیاد صدا میزمه،مثلا میگه (طوفان خوبی، حال شما خوبه،خوش آمدید) ولی زمانی میگه که تنهاست و کسی دورواطرافش نیست،هروقت که بهش میگم جواب نمیده،باید چطور عادتش بدم که توی جمع صحبت کنه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در این سن سخت هست یاددهی به این پرنده
   ممکنه که پرنده با رکوردر آموزش دیده باشه و در نتیجه وقتی تنهاست این کلمات رو میگه
   شما باید تک کلمه باهاش کار کنید ، رخ به رخ ، تا یک کلمه رو هم یاد نگرفته کلمه جدید یادش ندید
   روزی چندین بار بهش بگید سلام وقتی که رخ به رخ هستید تا یاد بگیره هم متوقف نشید

 127. ساره می گوید

  فقط یه چیزی رو نگفتم مینای من روزنامه های قفسشو میکنه میندازه تو ابش بعد مینای من روزی دوبار حموم میکنه حیلیی دوست دارم میخوام دوباره رو دستم بشینه و نوکم نزنه روشونم بشینه میشه راهکار بدید من جوجمو درستش کنم

  1. ادمین می گوید

   کندن روزانامه نشان از عصبانیتش هست ، سعی کنید کیش کیش بهش نگید و زیاد هم داخل قفس نباشه

 128. ساره می گوید

  سلام خوب هستیم مینای من ۳ماهشه سه ماهه پیش منه من نمیدونم چرا اینجوری شده از دستم فرار میکنه وقتی میاد بیرون نمیزاره بگیرمش خستم میکنه نمیدونم باید چیکار دور دماغش خالی شده پر نداره چندروزه داره کلمه مینارویاد میگیره چون باهش اول مبنارو دارم کار مبکنم تا حالا دو بار گفته دبگه نگفته بعد تازه یاد گرفته به من نو قفس دست بده میترمش بیرون هیچ چیری نمیگه یه هو به پاهای منو خانوادم حمله میکنه نمیدونم چرا اینجوری میکنه تو قفسه فقط صدای گربه هو صوتو جیغو اینا در میاره بعضی وقتا صدای کلاقم در میاره به نظر شما وحشی شده من چون حیوونارو دوست دارم بهشون ادت دارم نمیخوام از دستش بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اصولا مرغ مینا وحشی هست و بر اساس توانایی های شما در نگهداری ازش اهلی میشه !
   طی تجربه ی شخصی در بیش از ۲۰ سال نگهداری از حیوانات خانگی ، تنها رمز موفقیت آرام بودن و صبر داشتن هست ، اگه اون شما رو نوک میزنه شما کاریش نداشته باشید و روش داد نزنید ! بلکه وقتی اومد رو دستتون نشست بهش تشویقی بدید !
   اینجوری هست که بهتون اعتماد میکنه ! بزور هم اقدام به یاددهی بهش نکنید ، با ارامش یاد بدید و هر وقت تکرار کرد بهش تشویقی بدید
   تشویقی میتونه انگور باشه به شرط اینکه در غذای روزانش انگور قرار ندید ! فقط به عنوان تشویقی بهش بدید

 129. فرشته می گوید

  سلام من ۳ ماهه که مینا دارم اصلا حرف نمیزنه خیلی هم خودشو میخوارونه وپروبالش هم ریخته دومش اصلا پر نداره کچل شده وخیلی هم لاغر هست بهش میوه میدم مثل هنوادنه وخربوزه و انگور ولی فقط یه موقع های میوه میخوره اونم فقط انگور واینکه از خودش یه صدای سوت و صدایی در میاره ولی اصلا کلمه ای نمیگه شنیده بودم که می گفتن مینا تو ۲ماهه گی حرف میزنه ولی مینای من ۳ ماهه هست ولی هنوزم حرف نمیزنه واینکه وقتی کوچیکتر بود باز یکم بهتر بود میومد رو دستم میشست ولی الان نه تا دستم رو سمتش دراز میکنم فرار میکنه لطفا بهم جواب بدین مرررسی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تمامی مواردی که اشاره کردید به دلیل عدم نگهداری صحیح شما از این پرنده هست
   اولا مرغ مینا نباید زیاد داخل قفس بمونه ، خوی وحشی و فرمان نپذیر پرنده در این حالت بسیار زیاد میشه
   دوم تغذیه ی پرنده باید مناسب باشه ، میوه و … به عنوان تشویقی و تکمیلی استفاده میشن در کنار غذای اصلی ، تغذیه با غذای مخصوص پرنده فراموش نشه
   انگور همیشه داده نشه چون ممکنه سبب اسهال پرنده بشه
   باید ظرفی برای آبتنی پرنده مهیا بشه ، محیط نگهداری و قفس هر روز تمیز بشه
   حرف زدن هم به خودی خود که نمیتونه حرف بزنه ، باید بهش یاد بدید ، رخ به رخ یاد بدید بهتر یادمیگیره ، یک کلمه رو برای مدت ها رخ به رخ بهش بگید ، مثلا سلام ، فقط یک کلمه
   تا اونو یاد بگیره بعد باقیشو یاد میگیره
   مورد اخر هم ممکنه روش داد کشیده باشید یا کیش کرده باشید ، این رفتار فرار کردن از اون مورد نشئت میگیره

 130. مجید می گوید

  سلام چندجا سوال کردم گفتن مینا بایدگرسنه بمونه تاصحبت کنی ولی الان ۴۸ساعته کمتربهش غذا میدم فضله خودشو میخوره میخاستم نظرشماروبدونم قربان متشکرم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر کسی این ادعا رو کرده حتما یه حیوان آزار درجه یک بوده !
   این کار رو نکنید لطفا ، اینجوری لج میکنه و محشی هم میشه
   از طرفی دیگر امکان بیماری و در نتیجه از دست رفتن پرنده زیاده

   تغذیه باید بهبود داشته باشه ، در کنارش وقتی به صحبت کردن واکنش نشون داد بهش تشویقی داده بشه
   شما طبق آموزش داده شده در همین پست ، اما به صورت کامل رخ به رخ ، یک کلمه رو بهش در چندین هفته اموزش بدید تا صحبت کنه
   مثلا فقط بهش “سلام” یاد بدید وقتی رخ به رخ میشید
   “سلام چطوری خوبی” مناسب نیست ، اول تک کلمه رو باید یاد بگیره بعدا کلمات دیگه

 131. علیرضا می گوید

  سلام مرغ میا چند روزه بگیرم
  ار چه نژادی بگیرم
  چجوری هم سخنگو کنم هم دستی

  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نظر سخنگویی و دستی بودن همه ی نژاد ها تقریبا یه استایل دارن ! این مربی هست که پرورش و دستی بودن رو باید یادش داده باشه
   رفتید بخرید دستتون رو دراز کنید طرفش ببینید عکس العملی نشون میده یا خیر
   اموزش سخنگو کردن هم تو همین پست وجود داره

 132. مینا می گوید

  سلام. من همونم که ظاهر مرغ مینام فرق داشت و گفتید احتمالا نژادش فرق داره
  الان یه مشکلی پیش اومده ، پرای گرنش ریخته و لخت شده فک میکنم پرای سرشم داره میریزه … خیلیم گرنشو میخارونه
  از دیروزم ۳تا از پرای دمش افتاده…
  مشکلش جدیه؟ لازمه ببرمش دامپزشکی؟
  هنوزم ورجه وورجه میکنه و حالش خوبه ولی پراش خیلی میریزن
  خیلی ازتون ممنونم که وقت میذارید و سوالات مارو جواب میدید❤

  1. ادمین می گوید

   سلام
   براش یه جایی قرار بدید تا بتونه آبتی بکنه
   اگه زیاد اون قسمت رو خارش میدنه بهتره از اسپری های ضد شپش مخصوص پرندگان استفاده کنید
   تغذیش رو بهبود بدید
   اگه هنوز پابرجا بود به دامپزشک مراجعه کنید

 133. امیرحسین می گوید

  سوال دیگه اینکه باید فقط یه کلمه مثل سلامو سعی کنم یاد بدم؟ یا چند کلمه رو با هم تو نوبتای مختلف بگم تا تنوع داشته باشه براش؟
  چون الان دو هفتستست فقط ویس سلام دارم میذارم براش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ویس زیاد جواب نمیده
   خودتون رخ به رخ بهش یاد بدید ، چند بار یه کلمه رو بهش تکرار کنید ، همون سلام هم مناسب هست ، بعد که اونو یاد گرفت کلمه ی دیگه ای یادش بدید

 134. امیرحسین می گوید

  سلام من یه مرغ مینای دوماهه دارم بهمونم خوب عادت کرده و خیلی شیرینه. دوهفتست دارم باهاش جدی وطبق همین روشها تمرین میکنم،
  فقط اینکه یه زمان حدودی از اینکه چقدر طول میکشه به حرف بیاد، قاعدتا باید باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه متاسفانه در مورد پرنده ای مثل مرغ مینا هیچ قاعده ای وجود نداره چون به دلخواه خودش صحبت میکنه و قاعده و قانون نمیشناسه !
   صبور باشید صحبت خواهد کرد

 135. علی می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من تقریبا ۲ ماه و نیمهشه و صبح ساعت ۸ و طهر ساعت ۳ شروع میکنه به خوندن شب ها دم غروب هم بعضی موقع ها میخونه و هروقت صداش میکنم میگه ها چه نشونه ای داره و دو هفتس باهاش کار میکنم دستیه و همیشه رو شونم میشینه بیشتر اوقات پیش خودمه رومن خیلی حساسه اگه کسی اذیتم کنه سریعدمیره و طرفه نوک میزنم لطفا جواب بدین ممنون با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نشونه ی خاصی نیست ، نشون از نگهداری مناسب و صحیح شما داره
   الان وقت مناسبی برای یادگیری حرف زدن هست ، روزی چند بار یک کلمه رو براش تکرار کنید ، چند روز همون کلمه رو تکرار کنید تا یاد بگیره ، مثلا کلمه سلام
   دقت کنید که دو کلمه ای نباشه بهتره ، سلام خوبی ، سخته یادگیریش ولی سلام راحت تره

 136. مسلم می گوید

  سلام من یه مینا دارم از جوجه بزرگش کردم فکر کنم الان ۵یا۶ماهش باشه
  چکار کنم زود یاد بگیره حرف بزنه
  تو خونه قناری هم دارم مشکلی نداره
  بعضی وقتا با خودش یه چیزای درهم میگه ولی اصلا واضح نیس

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نگهداری دو پرنده در کنار هم اونم اگه یکیش مرغ مینا باشه در یادگیری سخن گفتن مشکل ایجاد میکنه
   چرا که الان اون مرغ مینا سعی میکنه صدای قناری رو تقلید کنه
   در مورد یاد گیری هم توضیحات کامل داده شده ، باید خودتون بهش یاد بدید روزی چند بار یک کلمه رو تکرار کنید ، مثلا برای یاد دادن کلمه ی سلام ، روزی چند بار رخ در رخ بهش بگید سلام و تکرار کنید ، اینجوری نباشه که بگید سلام چطوری خوبی ، اونوقت یک کلمه هم یاد نمیگیره ! باید سریع شروع کنید یاددهیش رو چون بزرگ بشه سختتر میشه

 137. شهاب می گوید

  با سلام و تشکر از وبسایت خودتون
  من یک مرغ مینا حدود چهار ماه دارم میوه نمیخوره مجبورش کردم و هندونه بزور انداختم توی دهنش بعد چند دقیقه دیدم هی میپره بالا پایین رفتم دیدم افتاده کف قفس خیلی ترسیدم اصلا انگار فلج شده بود اوردمش بیرون بهش دونه دادم با آب خیلی زیاد حالش بهم خورد هروی دادمش آورد بالا بعد ولش کردم دور بخوره توی خونه بعد کمی یکم پاهاش جون گرفتن حرمت میکرد ولی میخورد زمین دیگ گفتم صبح نمیبینمش انقد ترسیده بودم حالش بهتر شد الان هم خدارو شکر خوبه تازه هم واسش کرم خریدم بهش دادم با پلت مخصوص دیگ کاملا تعادل داره بنظرتون دیگ مشکلی نداره؟ اونوقت من در روز به غیر از پلت که خودش بخوره چی بهش بدم در طول روز میوه اصلا نمیخوره لامصب که نوک بزنه خودش منم که بزور بهش دادم اینطور شد دیگ میترسم میوه بزارم سمتش چطور میخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب نباید اینکارو کنید و بزور بهش چیزی بدید
   مرغ مینا بسیار پرنده ی لجوجی هست ، خوبه که کارهای لج بازی انجام نداده ! میوه های مختلف تست کنید و سعی کنید میوه برش خورده باشه تا بوی اون بهش برسه
   ممکنه از یه میوه ی خاص خوشش بیاد حتما قرار نیست از هندونه خوشش بیاد
   انشالله که مشکلی پیش نیومده براش نگران نباشید و سیر عادی نگهداری ازش رو ادامه بدید

 138. غزل می گوید

  سلام من سوالی دربارهی مینا داشتم مینای نر پس ۲ سالگی خودش فرار میکنه اگر براش یه ماده بگیرم بازم فرار می کنه ❤

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه راه فرار نداشته باشه که نمیتونه فرار کنه ! اگه راه باز باشه ماده رو هم با خودش میبره !

 139. مینا می گوید

  سلام من یه مرغ مینا خریدم بهم گفتن ۳ماهشه ولی جوری که تو سایتا خوندم انگار خیلی سنش زیاده…پرای سرش مثل بقیه سیاه نیست ، قهوه ای سوختس…پوست دور چشمشم زرده فک میکنم نسبت به میناهای دیگه لاغرترم هس. خیلیم از دست میترسه هرکار میکنم عادت نمیکنه
  به نظر شما نژادش فرق داره یا بخاطر سنشه که ظاهرش متفاوته؟ ممنون میشم جواب بدید ببینم نگهش دارم یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش های گفته شده برای تشخیص سن همیشه نسبی هستن و نمیشه دقیق گفت که بزرگه یا کوچیکه
   از روی جسه میشه مقایسه کرد مرغ مینای ۳ ماهه رو با س ساله ! راه های دیگه زیاد قابل قبول نیست
   در اختلال نژادی که توسط پرورش دهنده ی اصلی صورت میگیره تغییر رنگ امری اجتناب ناپذیر هست و طبیعی محسوب میشه
   به نظر من نژادش فرق داره و نگه دارید .
   طول میکشه تا بهتون عادت کنه ، باید با تشویقی ها دستی کردن رو تمرین بدید بهش

 140. ناشناس می گوید

  سلام من حدود یک ماه است که مرغ مینا خریده ام ،خوش ظهر ها شروع ب حرف زدن میکنه انگار صاحب قبلیش با هاش کار کرده همش مگه سلام ،ی بوس بده ی بوس بده،یا علی و حدود ی یکسالش هست و ب پدرم خیلی وابسته است هروز ظهر های میاریمش بیرون ایا این کار خوبیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله دوست عزیز بیارید بیرون و خودتون هم سعی کنید بهشون یاد بدید ، همچنین وقتی که چیزی رو یاد گرفت بهش تشویقی بدید

 141. Ehsan می گوید

  سلام. من یک میناخریدم ۱سال وخرده ای سنشه حرف هم میزنه میخواستم بدونم توی این سن میتونم جملات بیشتری بهش آموزش بدم تا حاضر جواب بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یاد گرفتن که میتونه یاد بگیره اما کمی از مینای جوانتر سختتره
   با تشویقی + صبر زیاد میتونید یادش بدید

 142. علیرضا می گوید

  سلام
  اینکه میگن باید دهن مرغ مینا سیاه باشه تا حرف بزنه درسته
  لطفا جواب بدین ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر
   اینو بیشتر اونایی میگن که دهن مرغ مینای خودشون سیاهه !
   موفق باشید

 143. M می گوید

  سلام ببخشید من دوتا جوجه مینا دارم می‌خواستم بدونم چند ماه طول میکشه حرف بزنن
  من یک نوبت صبح باهاشون حرف میزنم با پنج دقیقه استراحت و همچنین ظهر و عصر و جایزه انگور میدم این روند صحیحه😋

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روند یاددهیتون مناسب هست
   نمیشه دقیقا گفت چند مدت طول میکشه ولی در دادن تشویقی کمی خساست به خرج بدید و تا عکس العملی از پرنده ندیدی بهش تشویقی ندیدی
   چون در این صورت فرقی براش نمیکنه که تلاش به تقلید بکنه ! در هر صورت اون انگورو بهش میدید !

 144. احمدرضا می گوید

  سلام من یک مینا گرفتم ۸ماه حرف نمی زنه چکار کنم چند روز طول می کشه حرف بزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطلبی که منتشر کردیم رو بخونید ! توضیحات کامل هست
   باید با صبوری و استفاده از تشویقی صحبت کردن رو یادش بدید ، خود بخود یاد نمیگیره
   زمان هم معلوم نمیشه چون پرنده ی باهوشیه ، دلش بخواد صحبت میکنه

 145. علی اصغر می گوید

  سلام به همه
  یه مینا خریدم فکر کنم سنش سه ماهه باشه ولی هنوز به صحبت نیومده هر کجا میرم با خودم میبرم خیلی باهام عادتی هستش الآنم نزدیک یک‌ماهه با خودش در روز خیلی از ساعتا ریز میخونه این نشونه ی به صحبت اومدنش هست یا نه در ضمن تمرینم میکنم باهاش هم خودم هم همسرم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله نشونه ی همون هست
   تمرین رو ادامه بدید

 146. ناشناس می گوید

  ببخشید من یه سوال داشتم اینه که مرغ مینا ماده حرف میزنه یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله
   ماده هم مشکلی نداره

 147. .............k می گوید

  من مرغ مینای سی روزه دارم از الان باید بهش صحبت کردن نو یاد بدم فکر کنم ماده است

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطالب مربوط به سخنگو کردن مرغ مینا کامل داخل همین پست موجوده ! مطالعه کنید مفیده

 148. محمد می گوید

  سلام من یه مینا خریدم مینا شیش ماهه است حرف نمی زنه اگه بهش یاد بدم امکان دارد حرف بزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میتونه یادبگیره ، کم کم اموزش رو با توجه به موارد گفته شده در این آموزش آغاز کنید

 149. بابک می گوید

  سلام یه مرغ مینا تازگیا خریدم خیلی باهام خوبه تقریبا ۱۵ تا۲۰ روزشه میشه بگید مثلا من میخوام کلمه بخوام کلمه سلام رو بهش یاد بدم تو یه روز یاد میگیره طبق توضیحات شما .منظورم اینه که روز بعدش مثلا کلمه خوبی رو یادش بدم و روز بعدی کلا سوال من اینه تو یه روز یه کلمه بهش بگم یاد میگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنش خیلی کمه !
   توضیحات لازم رو داخل پست دادیم ، مرغ مینا ربات نیست که بشه دقیق گفت امروز اینو یاد میگیره و فردا هم اونیکی رو ! مرغ مینا ها با یکدیگه هم کلی فرق دارن و بسیار هم باهوشن
   یاد بدید بهش تشویقی بدید پیشرفت میکنه

 150. محراب می گوید

  با درود خدمت شما عزیزان
  ضمن تشکر بابت مطالب مفید و کاربردیتون

  میخواستم راجب یک موردی ازتون مشورت بگیرم ، من دو هفته پیش دوتا مرغ مینا گرفتم یکی دون خور شاه تخم و اون یکی از دست غذا میگیره
  جوجه ای که از دستم غذا میگیره رفتار و برخورد مطلوبی باهام داره و در کل ترسی از من نداره

  اما اشتباهی که کردم در رابطه با پرنده ی بزرگ این بود که به زور حمامش دادم
  این پرنده خیلی مستعد حرف زدنه یک هفتست که نسبت به مکالمه تلفنی و اهنگ ها عکس العمل نشون میده و صدای قناری هم درمیاره
  اما در‌کل که عجیب از من میترسه و ازم دوری میکنه
  این موضوع برام خیلی ازار دهندست چون میدونم واقعا پرنده ی با ارزشیه
  اگر بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم

  درضمن به جز دونه پارس سیب کاهو و یا هیچ چیزه دیگه ای نمیخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا پرنده ی بسیار باهوشی هست ، تا مدتی هر وقت بهش نزدیک بشید فکر میکنه که میخواید مجددا اون بلارو سرش بیارید
   بهتره از میوه ها مثل گیلاس و … برای جذبش استفاده کنید و سعی کنید چندبار روی انگشتتون بهش غذا بدید ، ممکنه نوک بزنه ولی تحمل کنید
   در کل باید حس مهروبنی کنه ، نباید زیاد داخل قفس بمونه
   وقتی هم رفتید کنار قفسش با انگشت به قفس نزنید ! این مورد خیلی مرسوم هست که ممکنه پرنده بترسه

 151. زهرا می گوید

  سلام من دوتا مرغ مینا دارم هردوشون ۲ ماهشونه نمیدونم چطوری سخنگو کنمشون کمک کنید لطفاً

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مقاله رو برای اشنایی بیشتر شما با روش سخنگو کردن این پرنده نوشتیم
   مطالعه کنید موفق خواهید شد

 152. نویسنده می گوید

  سلام خسته نباشین من یه جوجه مینای یک ماهه دارم وقتی گرفتمش فروشنده بهم غذاشو داد وگفت این پلت مخصوص هستش وهمه چی داره الان من فکر میکنم دونه پارس هستش غذاشو عوض کنم وغذایی مثل هلسی یاتاپفید بدم؟
  سوال بعدیم اینه که چون جوجس همیشه طلب غذامیکنه پس من کی میتونم بش یاد بدم اگه هم توی قفس باشه خودشو میزنه اینور اونور که بیاد بیرون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول در نظر داشته باشید که پرنده ی شما تنها ۱ ماهش هست !!!
   دانه پارس مخصوص مرغ مینا مشکلی نداره ، باید دقت کنید که دانه ی پارس مرغ خریداری نکرده باشید که برای این پرنده مناسب نیست ، غذا رو کمی خیس کنید و بهش بدید
   کم کم و با افزایش سنش غذا رو داخل ظرف غذاش بزارید تا خودش بخوره
   فراموش نکنید که بعد از دادن غذا چند قطره هم اب با قطره چکان بهش بدید
   دو مورد دیگه هم که گفتید مناسب هستن و مشکلی ندارن
   سعی کنید گاهی بیاریدش بیرون، اگه خیلی تو قفس بمونه خوی خشن به خودش میگیره

 153. مینا می گوید

  سلام من مینام دو ماهش است و زمانی که من پیشش نشستم و او در قفسه مینا خودش رو میزنه به قفس تا بیارمش بیرون و زمانی که می خوام بهش حرف زدن یاد بدم او هیچ توجهی به حرف زدنم نمی کنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در صحبت کردن به نکاتی که اشاره کردیم عمل کنید و تشویقی هم براش در نظر بگیرید
   نباید بزارید زیاد خودشو به دیواره ی قفس بزنه ، در این صورت خوی وحشی میگیره

 154. فرجی می گوید

  با عرض سلام من یک مینا دارم بچه است فقط وقتی میگم مینا میگه بله و من را نوک می زند چه کار کنم که با من دوست شود وحرف زدن را یاد بگیرد و چقدر طول می کشه تا یاد بگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این اموزش رو برای شما منتشر کردیم
   مطالب رو مطالعه و انجام بدید

 155. علیرضا می گوید

  من یه جوجه مرغ مینا دارم که تازه باصدای خیلی یواش شروع به خوندن کرده چند روز هم براش صدا گذاشتم میخوام بدونم که چند روز طول میکشه که به حرف بیا
  و اینکه هروقت براش صدا میزارم میزارمش تو یه اتاق درو هم میبندم و خودمم میرم میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد اینطوری

  1. آرمیتا می گوید

   سلام خسته نباشید من دوتا جوجه مینا دارم یکی ماده هستش یک نر ولی داخل یک قفس هستن از چند نفر پرسیدم گفتن میشه توی یک قفس باشن چون جفتن نظر شما چیه میشه توی یک قفس زندگی کنن

 156. سارا می گوید

  سلام دوستان کمی دانه کف دستتان بریزید و به مینا بدهید بزارید به بوی دستتان عادت کنه تا کم کم به شما عادت کنه و اینکه سعی نکنید بزور ببریدش حمام چون ازتون زده میشه الان مینای من ۲ ماه و چند روزش عاشق گیلاس دو کلمه حرف یاد گرفته و بهش بگید بوس بده بهتون بوس میده ولی انگور زیادی باعث اسهالشون میشه

  1. علیرضا می گوید

   یه ظرف آب بزار تو قفسش و ازش دور شو خودش میره داخلش و خودشو میشوره

 157. مصطفی می گوید

  با عرض سلام
  مینای من ۴۰روزه دارم کم کم صحبت کردن یادش میدم خیلی دوس داره از قفس بیاد بیرون نمیزاره حرف بزنم فقط میخواد بیاد بیرون چیکار کنم بیارمش بیرون یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه نیاریدش بیرون امکان اینکه خوی وحشی بگیره زیاده
   وقتی هم که پرنده رو اوردید بیرون سعی کنید پنجره ها رو ببنیدید و پرده رو هم بکشید تا خودش رو به پنجره نکوبه

 158. NAzenin می گوید

  سلام من دوروزپیش میناخریدم مینام باهام خوب بوداما الان نمیزاره عطا بهش نزدیک شم من خیلی مینارودوست دارم ودوست دارم که به من عادت کنه امامنوبیشتر نوک میزنه راستش یه زره خودمم میترسم برای این ازمن بعدش اومده اخه صدای یه مینای دیگه رواوردم ودیدکه توگوشی هست نه واقعی برای همین ازم متنفرشدتوروخدا راه حلشو واسم بگیدمن تاقت ندارم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کم کم بهتون عادت میکنه ، ازش دوری نکنید ، در قفسش رو همیشه نبندید بزارید بیاد بیرون

 159. بابک می گوید

  باسلام امروز جوجه مینا خریدم یکم پر داره ولی هنگام غذا طبق دستورات سایت بهش غذا میدم
  میخوام ببینم باها صحبت میکنم فایده داره رودست میزارم خیلی باهاش بازی میکنم نوازشش میکنم
  ولی فعلا تو کارتن نگه میدارم فضای اتاقم خنک سر کارتون می بندم
  مشکلی پیش نمیاد براش
  بخاطر گرما یاسر کارتن باز کنم موقع خواب
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روشی که پیش گرفتید مشکلی نداره
   کم کم صحبت میکنه
   محیط نگهداری زیاد شلوغ نباشه و درب کارتن رو هم مرتب نبندید، وحشی میشه

 160. علی اکبر می گوید

  ببخشید من یه مینا دارم میشه مثلا باهاش صحبت کرد و از یه کاری نهی کردش برای مثال:
  جک امشب قراره مهمون بیاد خونه، زیاد سرو صدا نکنیا
  لطفا جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه اقا جان
   به بچه ادم هم بگی زیاد گوش نمیده چه برسه به پرنده بی زبون !

 161. علی می گوید

  سلام….منم یک مینا دارم.ویه سوال داشتم ازتون..آیا پرندگان یا مرغ مینا امکان داره که ویروسی یا بیماری ویا میکروبی داشته باشه؟؟که بخواد منتقل کنه؟؟؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم🙏

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   خیر دوست عزیز
   خود به خود همچین بیماریی نمیگرن مگه اینکه شما اصول بهداشتی رو در محل نگهداری پرندگان رعایت نکنید

  2. سبحان می گوید

   سلام من یک مرغ مینا دارم ۳ماه حرف می زنه؟ برای تشویقی چه چیزی بدم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    در این سه ماه که دارید نگهداریش میکنید ببینید از چی بیشتر خوشش میاد همونو بدید !

  3. سام می گوید

   سلام برای کنترل دستشویی مینا باید چیکار کرد که وقتی بیرونه دستشویی نکنه(هنوز جوجس)

 162. محمد می گوید

  سلام من سه تا مینا دارم میشه نگه دارم که به صحبت بیان

  1. NAzenin می گوید

   بله چرانشه

  2. زهرا می گوید

   سلام
   ببخشید من یه سوال دارم ؟
   من الان پرنده ای که خریدم ۲ ماهش است دیر شده برای حرف زدن ولی یه کلماتی از اون می پرسم می گویم مینا می گوید ها
   ومثلا می گویم خوبی یا میگه آره یا میگه نه
   و حتی سلام هم می گوید آیا می تواند بیشتر هم صحبت کند

   1. ادمین می گوید

    سلام
    بله حتما میشه که بیشتر صحبت کنه
    باید باهاش صحبت کنید و بهش تشویقی بدید

  3. masomeh می گوید

   می شن ولی باید جدا باشند پیش هم باشم حرفم یاد بگیره یادش می ره

 163. محمد می گوید

  سلام روزی چقدر باید بهش پنت بدیم ارزن هم می خورد

 164. محمود می گوید

  من یه مرغ میناامروز خریدم حرف میزد ولی آوردمش خونه از قفس فرارکرد خواستم بگیرمش یکم دنبالش کردم الان هیچی نمیگه ممکن لال شده باشه

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   نه عزیز جان
   قهر کرده و البته ترسیده ! نوازشش کن، غذای مناسب بهش بده ، محیط نگهداریش رو آروم کن ، بعد یه مدت حرف میزنه !

 165. سهیل می گوید

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی هایتان

  1. chicken-admin می گوید

   موفق باشید سهیل جان

   *****************************

   از تمامی دوستانی که اقدام به پاسخگویی به سایر کاربران میکنند ، بسیار سپاسگذاریم
   پیروز باشید

 166. ساسان می گوید

  سلام دوستان مواظب باشید میناتون نوشابه نخوره چون دائم بالا میاره و تا آب( شیرین) استثناً نخوره خوب نمیشه.

  1. فضل الله می گوید

   سلام
   من یک مرغ مینا امروز گرفتم سه ماهش هست
   حرف زدن بلد نیست دیر نشده
   و هنوز طرفم نمیاد
   چی کار کنم حرف بزنه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    امکان یاد گرفتن که حتما وجود داره
    اینکه طرفتون نمیاد اینه که یه روزه خریدید !! خودتونم برید خونه ی غریبه مهمونی شاید روز اول زیاد صمیمی نباشید !
    صبور باشید
    در نگهداری از حیوانات خانگی مهمترین نکته صبور بودنه

 167. ناشناس می گوید

  سلام از کجا باید فهمید که مرغ مینا نر است یاماده

 168. امید می گوید

  سلام. من یه مینا چند روزه متولد شده رو خریدم میخواستم بدونم بهترین زمان یادگیری مینا کی هست و از چند ماهگی باهاش کار کنم

  1. ناشناس می گوید

   از چهار روزگی

 169. حسام می گوید

  چطورمینای خود را سخن گو کنم هنوز گوشته

 170. zarei می گوید

  سلام.
  دوستان راهنمایی کنید:من یک عددمرغ مبناخریدم،بعدمی خواستم بگم که همه نوع میوه ، برای مینامفیده؟
  وتغذیه ی مناسب میناچیه؟

  1. سارا می گوید

   به مینا برنج پخته شده و نان ندهید چون براشون خوب نیست و عاشق گیلاس هستن مینای من میوه های شیرین رو خیلی دوست داره و آجیل هم خیلی دوست داره که خورد میکنم تو ظرف غذا می ذارم براش مینا چون راست روده هست نمیتونه غذا رو نگه داره بنابراین هر چی خورده رو پس میده
   انگور قرمز خیلی دوست داره سعی کنید کم بدید چون اسهال میشه کشمش هم دوست داره ولی درسته ندید بهش مینای من عاشق تاب بازی هستش

 171. ناشناس می گوید

  سلام.
  دوستان راهنمایی کنید:من یک عددمرغ مبناخریدم،بعدمی خواستم بگم که همه نوع میوه ، برای مینامفیده؟
  وتغذیه ی مناسب میناچیه؟

 172. zarei می گوید

  سلام..ببخشیدمن یک عددمرغ میناگرفتم ..بعدتوی یک جاخواندم همه نوع میوه ای مرغ مینامیخوره.میشه همراهی کنیدواسه تغذیه ی مفیدمرغ میناچه چیزهایی مفیدهست؟

  1. حسن ساجدی می گوید

   منم مرغ مینا دارم اسمش ونوس هستش سه روزه دارمش چیکار کنم به حرف بیاد

 173. مینا می گوید

  سلام مینای ما تازه گرفتیم قشنگ میاد روی دستم ورم اما حرف نمیزنه مطمئنیم که گوشش شنوایه چون بشکن میزنیم اواز میخونه باید چه جوری بهش حرف یاد بدیم ؟

 174. مجتبی می گوید

  سلام من یه مینا خریدم اوردمش خانه حرف میزد دو سه بار در قفسش رو باز کردم میامد بیرون ولی هر کاری میکردم نمیرفت داخل قفس روز اخر خیلی دمبالش کردم از اون روز دیگه حرف نمیزنه تقرریبا دو سه روزه کسی میدونه باید چیکار کنم که دوباره حرف بزنه

 175. محمد رضا می گوید

  سلام

 176. ناشناس می گوید

  سلام من یک مرغ مینای شش ماه دارم ماده است ومدام سرش رو روبه عقب میکنه از دست هم غذا میگیره ولی هر وقت سعی کردم بیاد رو دستم ودستم رو رو به سینه اش بردم خودشو میزنه به قفس ولی این که سرش رو برمیگردونه به عقب گاهی هم میفته منو ناراحت کرده بعضی ها هم میگن ماده یا به حرف نمیا یا اگه به حرف بیاد درست صدا رو تقلید نمیکه ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

 177. Yasaman می گوید

  سلام من یه مینا دارم یه ششماهی داره هرروز باهاش صحبت میکنم اما اصلا حرف نمیزنه فقط صدای قناری و بلبل در میاره چیکار کنم؟

  1. زهرا M. R می گوید

   سلام دوست عزیز مطمئنا پرنده شما (مینا) از اون موقعه ای که وقت صحبت کردن باهاش شده است اون پرنده در پرنده فروشی بوده یا اگر مینا ی شما تازه از یه فرد دیگر خریده اید اون فرد فقط صدای بلبل و سوت را به مینا ی شما یاد داده است همون جور هم تو مقاله خوندید مینا هایی صداهای مانند جیغ و بلبل و پرنده ووووو یاد میگیرند به سختی سخنگو میشوند من حتی گاهی وقتا شاهد بودم که مینا ها فقط جیغ و صدای پرنده بلد بودند و کلمه دیگه ای یاد نداشته اند همون جور که همون اول خدمتون گفتم پرنده مینا باید از بچگی پیش شما بوده باشد
   شما با تمرین و تکرار میتوانید مینا ی خود را سخنگو کنید اگر فهمیدید که نتیجه ای ندارد مینا ی خود را تهد فشار قرار ندهید
   باتشکر.

 178. هادی می گوید

  سلام خسته نباشید من چندروزه مینا گرفتم ۸ ماهه هست فقط گاهی یک صدا در میاره دستمم تو قفس میکنم نوک میزنه لطفان راهنمایی کنیید ممنون میشم

  1. زهرا M. R می گوید

   خب مینا باید از همون اول با شما بوده باشد بله اوایل احساس غریبی میکند و گاهی هم از نترس لال میشوند ولی نگران نباشید مینا شما به خاطر اینکه غریب هست کمی میترسد ولی شما با مهربانی کردن و توجه کردن میتوانید مینا ی خود را سخنگو کنید فقط ساعت های شبانه روز هم در ذهن خود داشته باشین
   به امید موفق شدنتون

 179. حمید رضا قشقایی می گوید

  سلام اول خواستم تشکر کنم از شما دوستان و عزیزانی که هزینه کردید وقت گذاشتید تا تجربه هاتون رو به ما بیاموزید ممنونم ببخشید من سوالم این است که مینای که از کوچکی داشتم جدیدا چند کلمه آموزش بهش دادم رو میگه ولی متاسفانه وقتی میرم پیشش یا من رو میبینه دیگر تکرار نمیکنه یا مثلاً زمانی که خانه شلوغ باشه صحبت میکنم وقتی بهش توجه می‌کنی اصلا چیزی نمیگه با تشکر از این که اجازه دادید وقت شما رو بگیرم واقعا لطف میکنید اگر امکان داره راهنمایی کنید متشکرم

 180. ابوالفضل مختاری می گوید

  سلام یک مینا ۶ماهه دارم میخوام حرف زدن یادش بدم چه کار کنم لطفا کسی میدونه کمک کنه ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به مقاله های مربوطه در سایت مراجعه کنید.

  2. علی می گوید

   سلام من یه مینا ۶ماهه دارم فقط دستی است ولی حرف نمی زند چیکارش کنم اگر ممکنه پاسخ دهید

 181. سعید می گوید

  منم یه میناگرفتم نزدیکه یسالشه ولی حرف نمیزنه هنوز براش با گوشی صدامو ظبط کردم روزی ۵ساعت یابیشتر تو ی اتاق خلوت میزارم تاثیر داره اگه کسی میدونه راهنمایی کنه تشکر

  1. ناشناس می گوید

   اگر خودتون باهاش حرف بزنید نحوه تلفظ رو هم یاد میگیره و تاثیرش بیشتره پیشنهاد میکنم صدا ضبط نکنید و مستقیم حرف بزنید

 182. امید می گوید

  منم یه مرغ مینا از بندر آوردم خیلی باهم ریقیم باهم راحتیم مخصوص عشق بازیه همش کلمات عاشقانه یادش دادم ماشاالله فوق العاده اگه کسی خواست شرطی بهش میفروشم

  1. یوسفوند می گوید

   سلام

   داداش تعداد کلماتش و اینکه سنش

  2. پارمیس می گوید

   واقعا ؟؟ چند باچی؟؟؟؟

 183. یاس می گوید

  مرغ مینام حدودا ۱سالو نیمش میشع ولی جز کلمه مینا بیا و خوبی نمیگه چیکارش کنم بحرف بیاد زودتر

 184. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من یه مرغ مینا ۳ ساله دارم از پارسال تا حالا رفتارش کلا عوض شده و همه رو میزنه خصوصا وقتی میاد بیرون میخواد پای همه رو بزنه و به مامانم خیلی وابسته است و مامانمو نبینه روزنامه های کف قفسشو پاره پاره میکنه. جیغ های سر سام آوری میزنه وقتی تنها میشه.
  چیکارش کنم؟
  راهی هست درست شه یا ولش کنم بره چون واقعا کلافم کرده

 185. احمد می گوید

  سلام خسته نباشید من الان مرغ مینا گرفتم ۳ماهشه باهاش حرف میزنم بعد چند دقیقه فقط صدای داد میزنه یعنی داره به حرف میاد چطور بفهمم که مینا من داره به حرف میاد وقتی دارم باهاش کارمیکنم لطفا جواب منو بدید

 186. خوش اندام می گوید

  سلام چندروزه پرنده مینام فضلشومیخوره بایدچکارکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به تغذیه پرنده رسیدگی کنید شاید احساس گرسنگی میکنه،

 187. مهدی می گوید

  مینای من ۲ ماه و حدود ۱۵ روزشه بعضی موقع ها خودشو باد نکردی صدا ق ق
  در میاره و میگیریمش هم همینطور برای چی هس

 188. Sajad می گوید

  با سلام از سایت خوبتون چطوری میتوانیم مرغ مینا رو دستی یا اهلی کنیم

  1. معصومه می گوید

   سلام مینای من۱۰ماهشه صحبت میکنه امااگه نگاش کنی ساکت میشه چیکارکنم خجالتی نباشه؟ میشه بگین چجوری آموزشش بدم رودرروصحبت کنه
   ممنون میشم😊

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    با دادن دانه ها و غذای مورد علاقه ، اعتماد پرنده را نسبت به خود جلب کنید.

 189. ابوالفضل می گوید

  مرغ مینای من اهلی و حرف نمی زنه ولی خیلی باهام مهربونه
  ولی یک ذره نا متعال لطفا کمکم کنید خواش می کنم

 190. سیدسینا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سایت.
  واقعا متاسفم برای کسانی که همه چیز رو به مسخره میگیرم،مثل خودشون،اینجا برای تجربه گرفتن و تجربه دادن هست،نه برای دلقک بازی و مسخره بازی،واقعا نمدونم و نمتونم حس و حال اونایی رو درک کنم که میان اینجا و اینجور حرف های مسخره میزنن،آخه آدم باید انقدر لوس و مسخره و بی شخصیت باشه که بیاد چنین جایی،با گفتن حرف های لوس و مسخره اش،فکر کنه که اگر اینجور حرف هارو بگه و دلقک بازی کنه فکر میکنه بامزه و شیرین هست؟واقعا متاسفم براشون.
  ضمن خسته نباشید خدمت مدیر محترم از مطالب مفید و آموزندتون،خواستم بگم خداوکیلی حیف است چنین سایتی،قسمت نظراتش رو که میخونی،اینجور پیام های افراد دلقک و مسخره باشه که اصلا به هیــچ عنوان هم حرف هاشون به درد هیـــچ کسی نمیخوره،واقعا حیف است،لطفا یکم بیشتر نظارت داشته باشید قسمت نظرات،و اینکه حداقل شما از ثبت پیام هایی که ارسالی از دلقک ها و مسخره های بی شخصیت هست خودداری کنین،و نظرات مسخرشون رو حذف کنید حداقل،که دوستانی که میان نظرات رو بخونن و تجربه ای کسب کنن،الکی وقتشون با خوندن اون حرف های مسخره و بی ربط نگذره،و نظراتی که مفید و آموزنده هست رو بتونن بخونن،وگرنه الان هرکسی از خونه اش بره بیرون از اینجور افراد دلقک و مسخره زیاد سرراهش میبینه و دیگه نیازی نداره که بخواد چنین جایی که مخصوص تجربه گرفتن هست،هم بخواد این افراد رو سرراهش ببینه.
  ممنون میشم اگر با دقت بیشتری نظارت کنین در قسمت نظرات و نظرهایی که توسط دلقک ها و افراد مسخره ارسال شده رو،بررسی کنین و مدیریت بهتری داشته باشین برای حذف کردن و یا ثبت کردن چنین پیام هایی که اصلا به هیــــــچ عنوان ربطی به موضوع سایت نداره.و اینکه اگر اون نظرات مسخره و بی ربط رو بتونین حذف کنین،بسیااااار بسیااااار بی نظیر میشه سایتتون.
  با سپاس و تشکر فراااوااان خدمت مدیریت محترم.
  یاعلی✋

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   ممنون از پیشنهاد شما.
   کدام پیام خاطر شما رو آزرده کرده ؟

  2. Hasti می گوید

   خودت خیلی حرفای قشنگ و باحال زدی تازه تومارم نوشتی

 191. پارمیس می گوید

  سلام من مرغ مینا خریدم ولی۱ سالشه بعد از ۱ سالگی نمیتونم حرف زدن یادش بدم ؟چون بیشتر دوستان میگن از بچگی باید حرف زدن یادش بدین تا ۱ سالگی بعد از یک سالگی نمیشه

  باتشکر ❤

 192. بهزاد می گوید

  سلام خسته نباشید
  حدود یک ماه میشه مرغ مینا از یکی دوستان گرفتم هروزم بهش میرسم . البته نوک هم میزنه وقتی که پیششم هیچی نمیگه ولی ازش که دور میشم منو نمیبینه شروع میکنه به حرف زدن و سوت زدن
  به نظرتون چیکارکنم که باهام راحت باشه غریبگی نکنه

 193. kaled می گوید

  باسلام من پارسال برای اولین بار یک جوجه مینا گرفتم که خودم باسرنگ بهش غذا میدادم تقریبا یک ماهش بود تازه به من خیلی عادت کرده بود به حدی که وقتی صدای من میشنید خودش به قفس میزد که بیارمش بیرون کم کم رو دستم میومد توی یکی از سایتها خوندم که زردالو هم خوبه براش من هم اندازه یک غاشق چای خوری براش زردالو رنده کردم بهش بهش دادم مدفوعش خیلی شل شده بود وکم کم پکر شد ومتاسفانه بعدازدوروز مرد به نظر من تاوقتی هنوز کوچک هست فقط غذای خودش بهش بدید بهتره هوس کردم امسال هم یکی دیگه بگیرم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   متاسفیم بابت اتفاق پیش آمده و ممنون که تجربه خودتون رو در اختیار ما گذاشتید.

 194. فاطمه می گوید

  سلام من یک مینا دارم ده روز است که خریدم ۴ماهشه در قفس را هر موقع باز میکنم اصلا بیرون نمیاد حمام دو روزی یکبار میبرمش انقدر نک میزنه که نبریش خیلی باهاش حرف میزنم ولی فقط مامان میگه و روی دست نمیاد من هم مجبور میشم بگیرمش وقتی هم میگیرم پیشم نمیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سعی نکنید اونو مجبور به انجام کاری کنید، از شما زده خواهد شد
   اجازه بدید به مرور زمان به شما عادت خواهد کرد.

   1. عباس می گوید

    سلام من یک جوجه مینای۱۵ روزه خریدم و بادست بهش غذا میدم و توی قفس نگهداریش میکنم و هروقت گرسنه میشه میارمش بیرون یکم باهاش بازی میکنم و غذاش میدم تاسیر شه.اما وقتی برش میگردونم توی قفس مدام دوست داره که باز بیاد بیرون و اصلا طاقت قفس رو نداره همش دوست داره رودستم باشه.لطفا راهنمایی کنید چطوری تمرین کنم باهاش تا قفس رو تحمل کنه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا قفس سرد برای همین دوست نداره
     بهتر که داخل یک حوله یا یک پارچه نرم نگه دارید و بالای سرش لامپ رشته ای یا مادر مصنوعی روشن کنید تا محیطش گرم باشه
     برای غذا دادن هم حتما از سرلاک استفاده کن و به کمک سرنگ بده اینطوری سریعتر رشد میکنه و غذای بیشتری می تونه هضم کنه

 195. من می گوید

  مرغ مینای من اهلی نیست

 196. محمد مهدی فهیمی می گوید

  من مینام رو از چه وقتش بزارم تا آب بازی بکنه

 197. ناشناس می گوید

  مرغ مینا من دنبال حشره ها میکنه نمیدونم بهش حشره بدم یا نه

  1. ناشناس می گوید

   بده

 198. حمید می گوید

  من یک مرغ مینا ۴۰ روزه خریدم نمیدونم باید از چند روز گی باهبش تمرین کنم

  1. ناشناس می گوید

   شما میتونی از الان حرف زدن رو یاد بدین بهش خیلی باهوشه

 199. علی می گوید

  سلام برای سخنگو کردن مینا باید تنها نگهش داریم یا جفت هم باشه مشکلی نیست ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   وجود جفت مانع از اموزش و یادگیری صحیح پرنده میشه
   بهتره تنها باشه