آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

504

آموزش سخنگو کردن مرغ مینا : در ابتدا قبل از اینکه وارد بحث آموزشی حرف زدن مرغ مینا شویم دو فیلم حرف زدن مرغ مینا از عزیزانی که مینای خود را آموزش داده اند را ببنید تا انگیزه شما بالا رود و هم ذهنیت در مورد این کار کسب کنید.

به طور خلاصه بشنوید :


چگونه به مینای خود حرف زدن بیاموزیم

آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

باید در سنین پایین حداقل ۴ نوبت در هر روز باشد . صبح ساعت ۸ – ظهر ساعت ۱۲ – عصر ساعت ۵ – و شب ساعت ۹ آموزش سخنگو کردن مرغ مینا رو با کلمه هایی که راحت تر تلفظ میشود شروع میکنیم مانند سلام . در ساعت های ذکر شده رو بروی قفس بنشینید و با مینا صحبت کنید بعد شروع کنید به گفتن کلمه سلام.

پس از گفتن اولین سلام ۱۰ ثانیه صبرکنید و مجددا تکرار کنید دوباره ۱۰ ثانیه بعد و الی آخر. . . این کارو به مدت ۵ دقیقه انجام میدید. پس از گذشت این زمان ؛ برای استراحت دو تا دونه انگور قرمز رو بهش بدین تا بخوره و ۵ دقیقه هیچی بهش نگید.

بعد از گذشت مدت زمان ۵ دقیقه مجدداً همون مرحله اول رو براش تکرار میکنین به مدت ۵ دقیقه دقت کنید که هر زمان که مشاهده کردید مینا سعی میکند مثل شما تکرار کند سریع یک جایزه مثل همون دانه انگور بهش بدین و ادامه بدید بعد از مرحله سوم نوبت اول آموزش تمام شده و باید مجددا این تمرین رو در ساعتهای بعدی که گفتم تکرار کنید .

مهمترین و اساسی ترین نوبت آموزش در شبانه روز ساعت ۹ شب هست . زمانی که مینا از صبح سه نوبت آموزش دیده و درشب با شروع تمرین کلیه کلماتی رو که از صبح شنیده رو در ذهنش ذخیره میکنه و درسکوت شب اونارو مرور میکنه در این نوبت شما باید در فضایی که بدون هر گونه صدایی باشه با مینا تمرین کنید.

چگونه به مینای خود حرف زدن بیاموزیم - چیکن دیوایسسعی کنید در تاریکی شب باشه . یعنی در اون فضا تاریک باشه که مینا چشماشو ببنده . نگران نباشین با بستن چشماش نمیخوابه و داره به صدای شما گوش میکنه . فقط کاملا آرومه به یاد داشته باشین که هیچ وقت توقع نداشته باشین که درحین آموزش یه دفعه مینای شما شروع کنه کلمه رو تکرار کنه پیشنهاد میکنیم گونه های مختلف میناها را هم مطالعه کنید.

این تمرین ها باید تا روزی که مینا اولین کلمه رو گفت ادامه پیدا کنه . بعد از گفتن اولین کلمه شما به صورت رندم این کلمه رو در کنارش تکرار کنید به مدتی که مطمئن شدید دیگه کلمه سلام رو راحت تکرار میکنه و بعد از اون برین سراغ کلمه دوم   شروع صحبت کردن مینا هر زمانی میتونه باشه . شاید زمانی که شما اصلا پیشش نباشین باشه .

اما مهم اینه که بعد از شروع دیگه مدام این کلمه رو تکرار میکنه صدای مینا های جوجه در ابتدا لرزان است و هنگامیکه او سعی کند کلماتی را که با او تمرین کردید تکرار کند ، ممکن است آن صدا ها متفاوت با آنچه که شما از او خواستین باشه. حتی ممکن است آنها چیزهایی بگویند که اصلا ربطی به کلمه ای که شما به او یاد دادین نباشه.

اما نگران نباشین تمرین را ادامه دهید و بدانین که صدای مینا به مرور واضح خواهد شد. یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که دیدم خیلی از دوستان وقتی میرن پیش میناشون شروع میکنن براش سوت میزنن و یا مهمون که براشون میاد وقتی میخواد پرنده نگاشون کنه براش سوت میزنن بزرگترین اشتباه کسانی که پرندشون سخنگو نمیشه همین سوت زدن هست . اگه مینا افتاد رو دور سوت زدن دیگه سخت کلمات رو یاد میگیره.

 کتاب پرورش و نگهداری پرنده مرغ مینا

از اونجایی که علاقه مندان مرغ مینا در کشورمان روز به روز در حال افزایش و خیلی ها هستند که تجربه آموزش دادن به مرغ مینا رو دارند هرچند کوچیک تصمیم گرفتیم بخشی رو در سایت قرار بدیم که دوستان بتونند تجربه هاشون رو با دیگران به اشتراک بگذارند.

توجه : لطفا در صورت تمایل تجربه خودتون رو به همراه عکس میناتون برامون ارسال کنید تا به اسم خودتون تو سایت قرار بگیره.

تجربه اول : آموزش حرف زدن مرغ مینا – به مینای خود حرف زدن بیاموزیم آموزش حرف زدن مرغ مینا : بسیاری از عزیزان از من می پرسند که چطور می تونند مرغ مینای خود را آموزش بدن که حرف بزنه ، این دلیلی شد برای من که بخوام این مطلب رو در سایت چکین دیوایس برای خوانندگان منتشر بدم.

اولین موردی که باید بهش دقت کنید اینه که من نمی تونم قول این رو بدم که حتما مرغ مینای شما صحبت می کنه ، فقط می تونم پیشنهادهای به شما بدم و تجربیات خودم رو در اختیارتون قرار بدم ولی امیددارم با گذاشتن وقت کافی هر کسی می تونه حرف زدن رو به مرغ مینای خودش آموزش بده.

برخی از مرغ میناها به خوبی حرف می زنند و واژه های بسیاری رو می تونند به زبون بیارند ، من معتقدم که در نگاه اول به نوع شخصیت پرنده این عامل بستگی داره و محیط زندگی پرنده و آموزش ها و نحوه نگهداری از پرنده مینا نیز تاثیر مستقیم بر میزان سخنگوی اون میذاره. نحوه بیان کلمات و عبارت تاثیر زیادی در آموزش حرف زدن مرغ مینا داره.همیشه سعی کنید کلمات و عبارتی که به کار میبرید به واضح ترین شکل ممکن به همرام کمی خنده و شوخی باشه و وقتی که دارید با مینای خودتون صحبت می کنید شاد باشید تا بیشتر بتونید توجه پرنده رو به خودتون جلب کنید.

من یادم به مرغ مینای خودم میگفتم ، کشمش ( اسم مرغ مینای من ) ، چی کار میکنی ؟ با صدای بلند ، همون لحنی که وقتی با یک گربه یا سگ خانگی داریم صحبت می کنیم. برای مثال وقتی من این لحن گفتن رو چندین بار در روز برای چند روز پیاپی ادامه دادم  ، کشمش شروع کرد به تکرار جمله من با همون لحنی که من می گفتم.این خیلی جالب و خنده دار. حالا بعد چند مدت کشمش جمله من رو به صورت نرمال میگه بعضی وقت ها هم با همون لحنی که بش یاد دادم جمله رو تکرار میکنه.

وقتی همسرم برای اولین بار صدای کشمش رو با اون لحن خنده دار شنید ، گفت تو با پرنده مون چیکار کردی ؟مینامون داره مثل شخصیت های کارتونی صحبت می کنه . این لحن آموزش در میزان یادگیری مرغ مینا تاثیر زیادی دارد ؟ من نمی تونم قول بدم که حتما تاثیر داره ولی روی مینای ما که خیلی تاثیر داشت. یک نکته دیگه اینه که یک رکوردر صدا همراه خودتون داشته باشید و صداتون رو ضبط کنید و هر روز چندین نوبت برای چند هفته این صدا رو براش تکرار کنید. من خودم این کار رو هر نیم ساعت یک بار برای پنج دقیقه انجام می دادم و صدا رو پلی می کردم و میذاشتم کشمش به خوبی به صدا گوش کنه. بعضی وقت ها جملات را عوض کنید ، وقتی پرنده مینای شما در طول روز تنها است صدا را برایش پخش کنید حتما از این که او را از یکنواختی در میاورید از شما ممنون میشود.

حتما دقت کنید که تنها یک رکوردر صدا برای آموزش حرف زدن مرغ مینا کافی نمی باشد.اگر چنین کنید اصلا انتظار نداشته باشید مینای شما به خوبی صحبت کند. اگر پرنده مینای شما خارج از قفس به آرامی روی دست شما می نشیند این بهترین زمان برای آموزش او است. اگر مینای خود را در داخل قفس آموزش میدهید یا روی دستتان مهم این است که مینا به زمان نیاز دارد تا به گفته های شما فکر کند تا آنها رو خوب بیاموزد. اوایل صبح یا عصر بهترین زمان برای آموزش حرف زدن به مینا است.

سعی کنید آموزش ها زیاد طولانی نباشد و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.این کار را چندین دفعه در طول روز انجام دهید و بعد از آن فرصت دهید تا پرنده به آموزش های شما فکر کند. به این نکته هم خیلی دقت کنید که رابطه شما با پرنده مینای شما بسیار مهم است ، هر چقدر پرنده احساس آرامش و امنیت کند بهتر آموزش می بیند.

هر چقدر مینای شما کوچک تر باشد با شما رابطه بهتری خواهد داشت من کشمش را در چهار هفتگی گرفتم و الان رابطه خیلی خوبی با هم داریم. یک نکنه دیگه هم که باید بتون بگم اینه که مینا هم معمولا از دو ماهگی شروع به صحبت کردن می کنند. اگر شما یک مینای چند ماهه خریداری کرده اید نگران نباشید هنوز هم شانسی برای آموزش دادن به مینای خود دارید ولی باید سعی تلاش خود را بیشتر کنید.

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن مرغ مینا - چیکن دیوایستجربه دوم : آموزش حرف زدن مرغ مینا – ارسال شده توسط آقای بابک عزیز باسلام. از مدیریت سایت بسیار سپاسگزارم بابت مطالب خوبتون و اینکه فرصتی فراهم کردین که علاقمندان به مرغ مینا بتونن مطالب خوبی رو یاد بگیرن. هرمینایی یکجور خاصی هستش و شخصیت مختص به خودشو داره. نمیشه همه رو یجور درنظر گرفت.

معمولا مینارو که تازه خریداری میکنی چندروز یا دوسه هفته ای طول میکشه تا باصاحبش خو بگیره و بیشتر باکسیکه بهش بیشترین محبت رو میکنه و بهش بیشتر رسیدگی میکنه و غذا میده بیشتر دوست میشه و بعضی از میناها هستن که فقط به خانما یا دختربچه ها علاقه دارن یا برعکس فقط به پسربچه ها یا اقایون علاقه دارن ولی مینای من از بچه ها خوشش نمیاد دقیقا مثل من. عاشق آهنگای شاده و هروقت براش آهنگ میذارم شروع به خوندن میکنه ولی اینکار کمک زیادی برای یادگیری سخنگویی نمیکنه.

بهتره مینارو کنار پرنده های دیگه نذارید و تو مکانهای خلوت و آرام نگهدارید. خیلی از میناهای سخنگو وقتی صاحبشون عوض شده یا محل زندگیشون عوض شده مثلا فروخته شدن یا از خونه به مغازه آورده شدن مدتی ساکت شدن و حرف نزدن و شاید افسرده شدن و بهتره برای اینکه زودتر به حالت قبل برگرده باهاش بیشتر صحبت کنیدو بازی کنیدو بهش محبت کنید و هریکی دوساعتی یکی دوتا دونه انگور بهش بدین.

البته مینا میوه های شیرین دیگه مثل گیلاس و توت فرنگی و شاهتوت و انجیر هم خیلی دوسداره ولی بیشتر به انگور علاقه داره چون هم شیرینه هم خیلی نرم و آب داره و راحت میتونه بخوره. هفته ای دوبار براش توی یه ظرف کم عمق مثل بشقاب گود آب بریزید تا خودشو توی اب خیس کنه و پرهاشو بشوره چون از آب تنی خیلی خوشش میاد ولی مراقب باشید سرما نخوره.

درضمن تو ظروف شیشه ای شفاف براش آب نذارید چون پرنده ها شیشه رو نمیتونن ببینن و متوجه آب نمیشن. دوستانیکه به تازگی مینا خریدن باید خیلی صبرو تلاش کنید تا میناتون شروع به صحبت کنه شاید پنج شش ماه طول بکشه تااولین کلماتو بگه.

مینا در طبیعت تا هشتاد سال و درقفس تا پنجاه سال عمر میکنه و به نظر من تا سن پانزده سالگی میتونه صحبت کردنو یاد بگیره ولی هرچی سن کمتری داشته باشه بهتره و اگه از جوجه گی بهش آموزش بدین مسلما خیلی خیلی بهتره. موفق و موید باشید.

ویدیوهای آموزش سخنگو کردن مرغ مینا


ممکن است شما دوست داشته باشید
504 نظرات
 1. زارع می گوید

  سلام من یک مرغ مینا جوجه خودم گرفتم که تازه یه کم میتونه بپره واسه غذا اینا نمیدونم چیکار کنم ایا اب هم بهش بدم دارم سرلاک بهش میدم لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سرلاکش آبکی باشه
   ظرف اب هم در اختیارش بذار
   همچنین ظرف دان و سبزی خورد شده هم داشته باشه تا کم کم به دانه خوردن هم عادت کنه

 2. s.t می گوید

  سلام مرغ مینای من خیلیییی جیغ میزنه واقعا ازش خسته میشم . وقتی از قفس میاد بیرون فقط ب دست و پا حمله میکنه .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چه مدته خریدید ؟

   1. ناشناس می گوید

    دمای خونه معمولیه
    و اینکه من میگفتم ک باید ب زور حمومش بدم دیدم بعد دوروز خودشوخیلی میخارونه امروز حمومش دادم بد باحوله کمی خشکش میکردم که خیلی دادزدو خیلی ام ترسید و همین الانشم داره میلرزه از اونموقعه ای ک حمومش میدم پراش خیلی می‌ریزه خیلی نگرانم لطفن کمکم کنید

    1. ناشناس می گوید

     بااینکه من الان نزدیک سه ماهه ک دارمش ولی هنوز بهم عادت نکرده و انگار که نمی‌شناسم هیچ حرفی ام نمیزنه

    2. ناشناس می گوید

     من میگفتم ک مینام عطسه میکنم از دیروز تا حالا صداشم خیلی گرفته شده وقتی میخواد جیک جیک کنع صداش از درمیادبد سه تا پش سرهم تندتندعطسه می‌کنه میشه زودتر جواب بدین

     1. ادمین می گوید

      سلام
      محیطش رو گرم کنید
      کار خاصی برای مرغ مینا نمیشه کرد ، شما باید مراجعه کنید به دامپزشکی تا با توجه به معاینه ی پرنده داروی مورد نظر رو براش تجویز کنه

      1. ناشناس می گوید

       سلام مینای من پوست پاهاش کلن دارع میرع مشکل از چیه

      2. کارشناس وب سایت می گوید

       چطوری؟
       زخم ایجاد شده ؟

    3. ادمین می گوید

     دما رو تا ۳۰ درجه ببرید بالا ، محیط با دمای معمولی باعث سرماخوردن پرنده میشه
     نباید با حوله خشکش میکردید ! اصلا نباید میبردید حمام ! یه ظرف آب میزاشتید خودش ابتنی میکرد

     1. ناشناس می گوید

      نه یه حالت زخمی درع پوست پاهاش ک زرده اونا رفته کلن پایه چپش خیلی قرمز شده و ورم خیلی کوچیکی داره

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       با مراجعه به داروخانه حیوانات ، انتی بیوتیک لازم رو تهیه کنید و درمانش کنید

   2. David می گوید

    سلام اگه یه مرغ مینا نر ۵ ماهه بگیرم میتونم بهش حرف زدن یاد بدم

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بله اگه تلاش کنید صحبت میکنه

    2. ناشناس می گوید

     آنتی بیوتیک و بزنم ب پاش?

  2. ناشناس می گوید

   سلام وقت بخیر من مرغ مینام خیلی عطسه می‌کنه چیکارش کنم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    محیط گرد و غبار زیادی داره ؟
    دماش چقدره ؟

  3. ناشناس می گوید

   سلام مینای من ک میگفتم عطسه می‌کنه امروز از قفس دراوردمش راک میره روپاش نمیتونه وایسه

   1. ناشناس می گوید

    سلام ببخشید امکانش هست ک از مینایی ک مریضه مام بگیریم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید
     نمیشه چیزی رو تضمین کرد
     بهتر که از ماسک و دستکش استفاده کنید
     و برای مداوا به دامپزشک مراجعه کنید.

   2. کارشناس وب سایت می گوید

    کف قفس از پوشال نرم استفاده کنید و برای مداوا به دامپزشک مراجعه کنید.

 3. Amir می گوید

  سلام روزتون بخیر . درسته که میگن میشه از رنگ دور‌چشم سن رو‌ تشخیص داد؟ برا من گفتند ۶ ماهه هست اما دور چشماش زرد رنگ کامل میباشد . چون شنیدم اگر سن زیاد باشد حرف زدن براش سخته . اگر فایده ای نداره من رهاش‌کنم بره اذیت نشه تو قفس چون نیمه وحشی هم هست . یه سوال دیگه اینکه تا چند سالگی میتونند حرف زدن یاد بگیرن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهترین زمان برای یادگیری از دو ماهگی تا یکسالگی هست
   معمولا رنگ دور چشم بعضی وقتا نادرست از اب در میاد بهتر به این مورد اکتفا نکنید و برای تشخیص سن به یک متخصص مراجعه کنید.

  2. ناشناس می گوید

   سلام مرغ مینای من حموم نمیکنه باید ب زور حمومش بدم بعدش برای تشویقیش کرم میدم چیکارش کنم دیگه
   بد اینکه راسته میگن وویس بزاری وویس چیزی ک میخوای آموزش بدی با صدای خودت بد روش پتو با چادر بکشی تاریک شع اون وویسوگوش بدع میتونع حرف بزنه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    برای حمام کردن پرنده ابتدا در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو زیاد کنید تا سرما نخوره
    بعد می تونید با اسپری اب ولرم حمامش بدید
    در مورد اموزش صدای ضبط شده زیر پتو چیزی نمی دونم ولی کلا صدای ضبط شده رو میتونه تقلید کنه بهتر که اموزشش بیشتر از یک ساعت طول نکشه چون خسته کننده میشه براش
    اگر وقتش رو دارید خودتون اموزش بدید بهتر

   2. ناشناس می گوید

    سلام میشه بعد اینکه مینامون حموم کرد با حوله خشکش کنیم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله میشه
     البته به شرطی که در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو ببرید بالا تا سرما نخوره
     حتما حوله پیچ کنید و تا زمان خشک شدن باید کنار بخاری باشه و خودتون هم مواظبش باشید.

  3. ناشناس می گوید

   سلام روز بخیر من از اول بادست ب مینام غذا ندادم الان میخوام بدم ولی نمیگیرع از دستم چیکار کنم وقتی باهاش حرف میزنم انگاری ک می‌خوابه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    صداتون ارامش بخش حتما 😅
    هر روز توی دستتون مقداری غذا بهش بدید به مرور زمان بهتون عادت میکنه
    اگر نخورد اصرار نکنید و غذا رو داخل دانخوریش بریزید

 4. جواد می گوید

  باسلام
  ی مینا خریدم چند ماه پیش
  موقع خریدن چشماش زرد بود چندروزی هس ک سفید شده دور چشاش
  وقتی میخام باهاش حرف بزنم تو قفس میپره و گوش نمیده ب حرفام
  مثل گنجشک جیک جیک میکنه و حرف نمیزنه
  میاد میشینه رو دستم گوش میکنه هر چی میگم
  و گلوشو باد میکنه ولی حرف نمیزنه
  موقع صدا کردنش فقط ی صدایی درمیاره
  ـ اینکه میبرم باغ و بیرون اشکالی نداره؟
  ب نظرتون حرف میزنه باهاش کار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دور چشم مشکلی نداره ، با دور چشم نمیشه دقیق سن رو تشخیص داد
   باید باهاش تمرین کنید تا حرف بزنه ، تک کلمه و اصولی باهاش تمرین کنید حتما حرف میزنه
   نه مشکلی نداره ببرید مراقب باشید فرار نکنه
   حتما حرف میزنه ، کار کنید باهاش

 5. Frl می گوید

  سلام روزتون بخیر من هفته ی پیش مرغ مینا گرفتم به من گفتند ۷ ۸ ماهه هستش و کاملا وحشی بود خواستم بدونم چیکار کنم اهلی بشه . و اینکه الان که تقریبا وحشی هست حرف زدن یاد میگیره باهاش تمرین کنم ؟ غذا گاهی ازم میگیره وقتی گشنه باشه . گاهی آرومه گاهی یهو وحشی میشه خودشو میکوبه به قفس ممنون میشم کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۸ ماه خیلی دیر برای اموزش و کارتون رو خیلی سخت میکنه
   معمولا مینای ۲ الی ۳ در بهترین سن اموزش هستند.

 6. علی اکبر می گوید

  سلام.
  ببخشید من داخل یه سایت خوندم که اگه مینا دوره چشم هاش زرد باشه یعنی پیره. ولی اگه دوره چشم هاش سفید باشه یعنی جوانه. چند روز پیش رفتم پرنده فروشی یه مینا بخرم. چند تا مینا داشت همشون دوره چشم هاشون زرد بود. این موضوع رو هم بهش گفتم که اگه دوره چشم های مینا زرد باشه یعنی پیره. بهش گفتم. ولی اون گفت که 🙁 نه اینطور نیست. شما اشتباه میکنی .شما موضوع رو برعکس فهمیدی. هرچی دوره چشم هاش زرد تر باشه یعنی اون جوان تره). به نظرم دروغ گفت. چندباره دیگم تحقیق کردم فهمیدم که پرنده فروشه دروغ میگه. حالا اومدم از شما بپرسم. نظرتون چیه. به نظرتون راست میگه یا دروغ؟؟؟؟
  لطفا هرچه سریعتر جوابم رو بدید. خیلی عجله دارم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ببینید ، این مورد که ما گفتیم همونطور که داخل پست هم نوشتیم ، یه مورد نسبی هست و دقیق نمیشه نظر داد در موردش
   اگه حس میکنید که فروشنده دروغ میگه پس اصلا از اون خرید نکنید ، بگردید فروشنده ی معتمد پیدا کنید .
   از طریق رنگ و … نمیشه سن پرنده رو دقیق متوجه شد ، هر کی هر چیزی بگه نسبی هست و کامل نیست .
   فقط اعتماد به گفته ی فروشنده میتونه کارساز باشه . اینکه چقدر ادم مطمئنی هست یا نه
   دو سه تا سوال در مورد غذا و بیماری مرغ مینا ازش بپرسید اگه سر در نیاورد از اون خرید نکنید

   1. امیر حسین می گوید

    سلام من همش تلاش میکنم هم دستی شه هم حرف بزنخ الان ازدستم غذا میگیره دور چشاش زرده زرده جسه اش هم خیلی کوچیک هست نمیدانم پیر یانه عشق اینو داره که فقط خودشو تو اینه نگاه کنه چجور بهش حرف زدن یاد بدم عشق بازی زیاد توجه نداره به یاد گیری کلمه ولی وقتی صداموسیو کنم با دقت گوش میده چه دلیلی داره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     براش اینه گذاشتید برای همین بیشتر از شما به اینه توجه میکنه و این کارشما رو سخت میکنه
     بهتر که اینه رو بردارید و روزانه چندین ساعت از وقت خودتون رو به اون اختصاص بدید تا کاملا به شما عادت کنه

 7. بلك نايت می گوید

  سلام و وقتتون بخير ممنون از سايت خوبتون
  مرغ ميناي من حدود هشت ماهشه و خيلي از كلمات رو ميگه ولي متاسفانه وقتي بهش توجه ميكنم يا موقع حرف زدن نگاهش ميكنم ديگه حرف نميزنه در حقيقت رو در رو حرف نميزنه و فقط وقتي كه تنها هست يا حواسم ازش پرته حرف ميزنه چيكار كنم كه رو در رو حرف بزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   😅 شاید خجالت میکشه
   شاید هم هنوز بهتون اعتماد کامل رو نداره
   بهتر که رو در رو وایستید و همون کلماتی که بلده رو تکرار کنید تا ازتون تقلید کنه

 8. 🖤 می گوید

  سلام
  من چندتا سوال بپرسم ازتون
  مینای من خیلی خوب بود تا وقتی که من سرما خوردم و دکتر گفت من طرفش نرم اصلا الان بعد از خوب شدنم طرف میرم وحشی میشه
  بعضی وقتها خیلی خودش رو به قفس میکوبونه ولی در قفس رو باز میزاریم بیرون نمیاد و اجازه نمیده ما طرفش بریم
  الان باید چی کارش کنیم ؟
  من چون قفسش کوچیک بود قفسش رو عوض کردم از اون موقع دیگه اجازه نمیده به قفسش نزدیک بشیم
  وقتی برای تعویض آب و غذا در قفس رو باز میکنید حمله میکنه به دستم ،همش میترسه از قفسش دورش کنیم

  و اینکه خیلی نوک خودش رو به میله های قفس میمالونه
  ممکنه خارش داشته باشه؟

  ممنون بابت تموم کمک هاتون 🌱

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان بهتون عادت میکنه فقط دستتون رو نبرید داخل قفس تا حالت تدافعی نگیره
   علت خاروندن نوک میتونه بیماری قارچی باشه در این مورد با یک دامپزشک صحبت کنید

 9. ابوالفضل ناصری می گوید

  سلام من مینام وقتی کاهو بش نشون میدادم میگفتم بهش مینا اونم جواب میداد بهش کاهو میدادم این چند وقته وقتی مارو میبینه هی میگه مینا حرف های قبلا رو نمیزنه الان من چیکار کنم که حرف های قبلا رو بزنه؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اموزش ها رو باید تکرار کنید
   جز اموزش دادن کار دیگه ای نمیشه کرد

 10. eternity می گوید

  ممنون از راهنمایی هاتون

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید

 11. بهزاد می گوید

  سلام خوبین اگه مینا شیش هفت ماهه باشه سخنگو نمیشه ممنون میشم جواب بدبن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه
   اموزش ها رو انجام بدید و صبور باشید

 12. 🖤 می گوید

  سلام
  من دو‌،سه روزه یه مینا گرفتم و چندتا سوال دارم
  اول اینکه مینای من اصلا اذیت وبیقراری نکرد
  منم اصلا صاحبش رو نمیشناسم و هیچی از روش تربیتی و غذایی مینا نمیدونم
  چند تا کلمه‌ میگه ولی خیلی زیاد از خودش صدا در میاره مثل صدای مرغ،گربه،صدای در،ریتم آهنگ و…
  من داخل یه مطلب خوندم که سوت نزنیم تا حرف زدنش سخت نشه
  الان من یه سوال دارم اینکه ما توی خونه قناری داریم و مینا سعی میکنه ادای اونا رو دربیاره و این برای حرف زدنش اشکالی نداره؟
  بعد اینکا من میتونم براش اهنگ بزارم ؟
  و اینکه وقتی ما برنج میخوریم مینا حمله میکنه که برنج رو بخوره من میتونم چند وقت یکبار و چقدر بهش برنج بدم که بخوره ؟
  و درباره پلت هایی که میخوره چقدر و چند روز در روز بدم که بخوره ؟
  و اینکه این اصلا ساکت نمیشه
  شده خیلی اروم اما از خودش صدا در میاره
  این همه حرف زدن براش مشکلی نداره؟
  من کامنت شخصی رو خوندم که با اجبار مینا رو حمام کرد من برای اینکه این اتفاق نیوفته وان رو داخل قفسش گذاشتم و واقعا خوشحال شد و کلی انرژی گرفت
  لطفا این رو هم بگید چند وقت یک بار حمام کنه ؟
  من واقعا هیچی دربارشون نمیدونم و کل وقتم رو برای اطلاعات دربارشون گذاشتم
  یه چیز دیگه اینکه من ظرف پلت هارو بردارم از توز قفسش که زیاد نخوره ؟ یا خودش نمیخوره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد مدت زیادی داخل پت شاپ بوده !
   سوت ربطی نداره به حرف زدن ! هر دو رو میتونه انجام بده
   نه اشکالی نداره ولی بیشتر این سعی رو ادامه میده و یه مدت بعد بهتر از خود قناری صدا در میاره ! شما هم باید به همین صورت اموزش بدید بهش
   اهنگ میشه گذاشت ولی اونو یاد نمیگیره ها ! زیاد شلوغ نباشه دورو برش بهتره ! از هر طرف یه صدایی بیاد قاطی میکنه
   کم بدید بهش اشکال نداره ، به جای غذای روزانش نباشه ، نون اصلا ندید بهش
   هر چقدر خواست بهش پلت بدید !
   خوبه که ساکت نمیشه ، پر انرژیه و حتما جوانه
   دورو برش صدا زیاد نباشه بهتره اینجور مواقع قاطی میکنه و کمتر دل به اموزش صجبت کردن میبنده اما خوب از این نظر که افسرده نمیشه خوبه
   بله درستش همینه و به زور حموم ردن باعث دلخوردگی مینا میشه و ممکنه تا مدتها از اون فرد فرار کنه
   هفته ای چند بار بزارید ، تعدادش زیاد مهم نیست ولی منظم گذاشته باشه بهتره
   خوردن غذا مشکلی ایجاد نمیکنه ، فقط باید پلت باکیفیت باشه و مواد مضر به پرنده داده نشه

   1. 🖤 می گوید

    ممنون از کمکتون ❣

 13. Sara.O می گوید

  سلام
  من دیروز یه مرغ مینا گرفتم که اهلی هست از دیروز تا حالا خیلی راحت ارتباط برقرار کرده قشنگ یه چند کلمه حرف میزنه ولی خیلی زیاد از خودش صدا در میاره ،سوت نمیزنه ولی صداهایی مثل ریتم اهنگ،صدای در زدن در میاره
  اول اینکه ما تو خونه قناری هم داریم و مینا سعی میکنه صدای اونا رو هم در بیاره این برای حرف زدنش مشکلی ایجاد نمیکنه،؟
  بعد هم اینکه این پلت هایی که میگید زیاد نخوره رو از قفسش در بیارم؟
  و چند وقت یکبار و چقدر بهش بدم ؟
  یه چیز دیگه هم اینکه میتونم براش اهنگ بزارم ؟
  من توی چند تا سایت دربارشون خوندم همه یه چیز مشترک درباره شون نمیگن
  این مینا خیلی برنج دوست داره ما میخوایم غذا بخوریم خودش رو به قفس میزنه که بیاد سر میز برای ناهار
  من چند وقت یکبار میتونم بهش برنج بدم و چقدر بدم؟
  و اینکه من اصلا صاحبش رو نمیشناسم و نمیدونم چه غذا هایی بهش میداده و چند ماه یا سالشه
  اگه میشه درباره تایم خوابشون هم توضیح بدید.
  و اینکه این اصلا ساکت نمیشه کلا از خودش صدا در میاره مثل صدای گربه ،صدای مرغ
  این همه حرف زدن مشکلی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید حرف زدن رو به مینا یاد بدید اول باید کاری کنید که اون صداها و اوازها رو از یاد ببره ، یعنی اینقد کلمات جدید بهش یاد بدید تا اوا های قبلی یادش بره
   وجود قناری هم باعث میشه از اون تقلید کنه
   پلت هم به دلیل وجود اهن بهتر که هفته ای دو بار بهش بدید
   برنج هم هفته ای دو بار
   و انواع دانه ها و میوه و سبزیحات خرد شده هم بدید یعنی ترکیبی از غذاهای مختلف رو بدید
   موفق باشید .

 14. علی اکبر می گوید

  سلام ببخشید من امروز رفتم پرنده فروشی که مینا ببینم. دیدم همشون دور چشم هاشون زرد تیره بود. به صاحبش گفتم: میگن هرچی دور چشم مینا زرد تر باشه یعنی پیر تره. هرچی هم دور چشمش سفید تر باشه یعنی جوان تره. صاحبش گفت نه خیر. بر عکس شنیدید. صاحبش میگفت هرچی دور چشمش زرد تر باشه جوان تره. من فکر میکنم داشت دروغ میگفت. نظر شما چیه؟؟؟؟؟ به نظرتون راست میگه یا نه؟؟ اگه راست میگه که ازش بخرم.

  میشه لطفا هرچه سریعتر جوابم رو بدید. من خیلی عجله دارم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به سایر علایم هم توجه کنید فقط به چشمش توجه نکنید.
   در خرید هم عجله نکنید اول تحقیق کنید .

 15. ناشناس می گوید

  سلام مرغ مینای من فک میکنم چهارماهشه دورچشماش زرده
  من هفت روزه که خریدم چندروزه پیش یکم ماکارانی دادم بهش که فک میکنم نتونستم هضم کنه هی آب میزنع یا اینکه میخوادزبون بازکنع?

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ماکارونی روغن زیادی داره و براش ضرر داره
   اخه این چه غذایی به حیوون بیچاره میدید
   بهش میوه و سبزیحات خرد شده بدید
   یا از پلت مخصوص مرغ مینا که اهن کمی داره استفاده کنید.

   1. ناشناس می گوید

    مرغ مینای من هیچ حرفی نمیزنه اصلا جیکشم درنمیومد ک آینه که گذاشتم صداش در اومد برنج بدون نمک و روغن براش میپزم میخورع هرچقدرکه باشه ولی خیاروسیبو…که میدم خیلی کم هربار که بهش میدم یبار.
    بد ازقفسش که در میارم حالاحالاهانمیره توقفس سمتشم که میرم فرارمیکنه امروزروزهشتمه که خریدمش من می‌خوام که به خودم وابسته شه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهش غذای کافی بدید
     انواع دانه ها و میوه و ها سبزیحات رو به صورت ترکیبی بدید
     هر روز برنج بدید ضرر خواهد داشت براش
     به مرور زمان بهتون عادت میکنه ، اینه نذارید

     1. ناشناس می گوید

      سلام ماخونه تکونی داشتیم و بنایی داشتیم چندروززی میناموبیرون درنیاوردم امروز که آوردمش رفت جایی که روغن بودوروغن(روغن جامد)خورد بد اینکه همش جلوی بخاریه اونم دهن باز. صداضبط کردم هنگام سلام‌کردن خودش صدادرمیاورد اون صداروکع میزارم صداخودشوکه می‌شنوه اولش که دادپشته داد الان فقد هرسری همون صدارودرمیارع
      الان۱۴روزع ک دارمش چراهیچ حرفی نمیزنع دارم ناامید میشم دیگع

      1. ادمین می گوید

       سلام
       مشکلی نداره ، تغذیش رو مناسب کنید
       در مورد عادت پرنده و صحبت کردن هم به مطالب پس توجه کنید ، به همین راحتی هم نیست که عرض ۲ هفته از خرید سخنگو بشه ! اموزش باید صحیح و مرتب صورت بگیره ، پرنده ی شما الان شما رو درست حسابی نمیشناسه پس تلاشی هم برای صحبت کردن نمیکنه ، اموزش رو بهتره ۱ ماه پس از خرید شروع کنید

    2. عرفان می گوید

     سلام من یکم مرغ مینا خریدم ۸ ماهشه ۳۵۰ هزار تومان چند کلمه هم بلده تو ۸ ماهگی میتونیم بهش کلمه یاد بدیم؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      اره میشه
      همه چیز به تلاش شما بستگی داره
      اما چون سنش بالاست به زمان و تلاش زیادی نیاز داره

   2. ناشناس می گوید

    سلام من فک میکنم که مرغ مینا پنیرنمک دارخوردع وقتی هواسم نبودنکنه مشکلی براش پیش بیاد

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نمک زیادی براش مضر
     اب کافی در اختیارش بذارید تا نمک رو دفع کنه

   3. ناشناس می گوید

    سلام.مرغ و باید آبپزکنیم و به مینامون بدیم?
    بداینکه من از پلت اصلا استفاده نکردم مشکلی داره.

    1. ادمین می گوید

     سلام
     استفاده ی از مرغ به مدت طولانی برای مرغ مینا ضرر داره (مشخصه که باید ابپز بشه ، ابپز نشه بدتر هم هست، من پیشنهاد میکنم اصلا ندید مرغ بهش)
     به جای پلت بهش چی دادید ؟

  2. ناشناس می گوید

   سلام مینای من اسهال افتاده چیکارش کنم
   بداینکه الان یه ماه شد گرفتم ولی حرفی نمیزنه
   ینی به مشکلاتی ام پیش اومد که خیلی نتونستم آموزشش بدم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    ببرید دامپزشک تا داروی لازم رو تجویز کنه
    و حتما در تغذیه اون دقت کنید که از غذاهای مانده و فاسد استفاده نکنید.
    اگر وقت کافی برای اموزش ندارید حتما براش یک جفت خریداری کنید تا پرنده دچار افسردگی نشه

 16. محسن می گوید

  سلام .بچها من این سومین(تو یکسال ) مرغ مینایی که الان ۴ روز خریدم به نظر من و تجربه من .اصلا ربطی به سن و غیره نداره .هرسه تا رو من روی درست رفتار کردن و غذا دادن رام کردم و از دست غذا خوردن و نهایتا تا روز ۴ دستی شدن حتی اینی که جدید خریدم صاحبش گفت وحشی وحشی من خریدمش ۵۰ تومن .الان قشنگ رو دست میشینه غذا میخوره بگم البته الان دقیقا ۴ روزه تمام وقتمو براش گذاشتم .اونای دیگه تو ۲ هفته سلام میگفتن .در ضمن بگم اونارو به قیمت خوب فروختم .و شده هم سرگرمی برام و هم درامد .این جدیده هم که صاحبش گفت خیلی وحشی الان رو دست غذا میخوره و امروز تازه شروع کرده به صدا دراوردن البته بیشتر مثل جیک حیکه .من قبلیارو با صدای طبیعی مینا و تمرینایی که خودم میدادم حرف زدن .و صاحبشون میگفتن از یکسالشون بیشتره .من قبول ندارم یاد نمیگیرین .فقط باید بلد باشی چه جوری حرف یادش و باهاش رابطه خوب برقرار کنی تجربه من که میگه در هر سنی یاد میگیرن خواستین مبتونم فیلم و روشهایی که انجام میدم کامل بگم شاید بدرد تون بخوره .در ضمن اسم پرنهامو عمدتا روان .و ساده انتخواب میکنم .مثل فندق .رزی .شیلا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرسی از تجربه های خوب شما

 17. کاوه می گوید

  سلام مرغ مینا تا چند سالگی صحبت کردن یاد میگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی سنش کمه بهتر یاد میگیره ، هر چقدر که بالاتر بره بازم توانایی یادگیری داره ولی سختتر میشه

 18. کاوه می گوید

  سلام من ی مرغ مینا خریدم صاحابش گفت ۵ ماهشه الان نشان هرکس که میدم میگه یکسالشه بعدا ببخشید راسته که میگن باید از پای مرغ مینا بفهمید که چند ماهشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان شناسایی دقیق سن مینا ، یعنی بین ۵ تا ۶ ماه غیر ممکنه ! اصلا راهی نداره هر کی میگه از خودش گفته !

 19. نیما می گوید

  سلام ببخشید من دیروز ی مرغ مینا خریدم پیش صاحبش بالای ۱۰ کلمه حرف میزنه… الان اوردمش اینجا هیچی حرف نمیزنه… حدودا ۷ ماهشه.. نظر شما چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تا یک ماه فرصت میخواد تا با محیط اشنا بشه
   بعد کم کم میتونه صحبت کنه
   صبور باشید

 20. ناشناس می گوید

  یعنی هشت ماهش هس یاد میگیره صحبت کردن ولی رو دست هم نمیاد دستم میبرم براش از خودش میزنه قده قفس صاحبش گفت اهلی هس فقط باهاش صحبت میکنم سوت میزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست ، تک کلمه باهاش کار کنید و جمله نگید بهش ! یاد میگیره باید تلاش بیشتری کنید و تا زمانی که یک کلمه رو یاد نگرفت بهش چیز دیگه ای یاد ندید

 21. اویس می گوید

  با سلام من یه مشکل دارم یک مرغ مینا ۲روزه خریدم وقتی دست میبررم داخل قفس بعضی مواقع میزاره نازش کنم ولی بعضی مواقع اینقد
  خودش به درو دیوار میزنه که داره تلف میشه دستم میارم بیرون ولی مشکل من اینه از کسی که خریدم گفت ۴ماهش هست و چشم ستاره ای پاکستان نر ولی داخل ی سایت خوندم که اونایی که بچه هستن یاحدودا ۴یا کمتر با یکم بیشتر سن مثلا زیر ۱سال دور چشم انها سفیده ولی برای من کاملا زرد هست مثل رنگ پاهاش میترسم که باهاش کار کنم و ولی کار نکنه حرف نزنه
  ۱.بنظر شما این مطلب درسته؟
  ۲.بنظر شما این نوع پرنده که نر هست صحبت یاد میگیره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص سن و جنسیت به یک متخصص یا پرورش دهنده با تجربه مرغ مینا مراجعه کنید
   اگر نر باشد و ۴ ماهه ، به راحتی می تونید اموزشش بدید

 22. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید میگم من یه مرغ مینا خریدم سه چهار روز پیش ۸ماه داره فقط سوت میزنه حرف یاد میگیره باهاش تمرین کنم اهلی هم هس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید تمرین کنید همه چیز به تلاش شما بستگی داره

 23. فریبا می گوید

  سلام من یه مینا دارم ک مدت زیادی هست باهامونه هم خودم هم همسرم براش وقت میذاریم کلمات زیادی رو یاد گرفته و میگه.با همسرم اصلا صحبت نمیکنه ولی با خودم تا حدی حرف میزنه. یه اتفاق عجیبی ک افتاده اینه ک یکی اومد منزل ما و برای اولین بار بود ک مینا باهاش روبرو میشد.ما به اون نفر گفتیم ک چ کلماتی رو بلد هست. در اوج ناباوری تا اون فرد کلمه رو میگفت مینا سریع تکرار میکرد علت چی میتونه باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به حس و حال مینا در اون لحظه داره
   شاید هم مهمون تون رو به عنوان یک فرد بی خطر و قابل اعتماد تشخص داده
   به هر حال برای به حرف اوردن مینا باید اعتمادش رو جلب کنید
   از طریق دادن غذاهای خوشمزه و اذیت نکردن پرنده

  2. ناشناس می گوید

   این درسته که اگه تو آینه خودشو ببینه زودترزبون باز می‌کنه اصلن هیچ صدایی ازش درنمیاد وقتی آینرو میبینع یکم سرصدا از خودش ایجادمیکنه.

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگه اینه رو بذارید به اون وابسته میشه و دیگه نمی تونید هیچ اموزشی بهش بدید
    باید اعتمادش رو جلب کنید و با غذا دادن و وقت گذروندن کاری کنید که به شما وابسته بشه

 24. شیرازی می گوید

  سلام من یه خانم هستم ویه مرغ مینای ماده دارم که فقطبا آقایون حرف میزنه با من حرف نمیزنه لطفا کمکم کنید چیکار کنم متشکرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون هنوز به شما اعتماد نداره
   باید اینقد براش غذا ببرید و باهاش حرف بزنید تا عادت کنه

 25. مرتضی می گوید

  سلام . اسم من مرتضی است . یک جوجه مینای سرلاکی خریدم و شش ماه بهش رسیدم و تغذیش کردم . اون بعد از یکسال تقریبا همه کلمات و جملات کوتاه را به وضوح صحبت می کنه . اصلا قفسی نیست و همیشه روی شونه های من بزرگ شده و هست . حتی میگه مینا جون بریم حمام و با خودم میبرمش حمام . رو سرم میشینه و خودشو میشوره و منم دوش می گیرم . با چرخ می رم بیرون دنبالم پرواز می کنه و وقتی جایی می ایستم میاد رو شونم می شینه . تقریبا اکثر جاهاییکه می رم بلده و بهش می گم مینا جون بریم نونوایی و اون پرواز می کنه بسمت نونوایی .خیلی خیلی باهوش و با محبته در آینده روشهای موفقیتم رو براتون می نویسم .

 26. عرفان می گوید

  سلام من یه جوجه مینا ۸ ماهه گرفتم می‌خوام بدونم صحبت می کنه الان اگه باهاش کار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله مشکلی نداره
   تمرین کنید صحبت هم میکنه

 27. ناشناسی می گوید

  سلام من یه مینا خریدم تقریبا میان ساله فکر کنم یک سالشه آیا میتونه رام بشه یا حرف بزنه من الان چهار روزه باهاش کار کردم اولا تا از بقل قفسش رد میشدی خودشو میکوبید به دیوار ولی الان از رو دستم میوه میگیره میخواستم بدونم سخنگو میشه یا اصلا میتونه رام شه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میان سال مرغ مینا میشه جدودا ۵ ۶ سال نه ۱ سال 🙂
   بله امکانش هست باید باهاش تمرین کنید و رخ به رخ بهش اموزش بدید ، مدت زمان زیادی هم طول میکشه شاید چند ماه
   صبور باشید و به تمرین ادامه بدید

 28. صادق می گوید

  سلام
  دوست عزیز من یک مینا خریدم به تازگی
  ماده هست
  ۵ یا ۶ ماهه
  داره کم کم میگه بابا
  میتونم بیشترم باهاش کار کنم که کلمه جدید یاد بگیره
  یا دیره توی این سن؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه اتفاقا سن مناسبی هست
   حتما کار کنید بیشتر یاد میگیره
   رخ به رخ و تک کلمه کار کنید

 29. ایمان می گوید

  سلام من یه دونه مینا دارم ۵ماهشه الان قشنگ شش تا کلمه رو به خوبی میگه میخوام بخش شعر یاد بدم کلمه کلمه یادش بدم یا بیت شعر رو کامل براش بخونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش خاصی نداره یاد دادن شعر ! همین فرمون که رفتید رو ادامه بدید و بهش کلمه به کلمه یاد بدید ! ببینید یاد خواهد گرفت یا خیر

 30. ابوالفضل 73 می گوید

  سلام من ی مرغ مینا تازه خریدم صاحب قبلیش گفت کلمه های زیادی میگه و از این حرفها ولی از وقتی اومده اینجا هیچی صحبت نمیکنه خواستم بپرسم مشکل از کجا میتونه باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید دو هفته صبر کنید تا به محیط و شما عادت کنه
   در این مدت اصلا مزاحمش نشید و غذای کافی بهش بدید

 31. ابوالفضل پیشرو می گوید

  سلام چگونه مرغ مینام رو به خودم وابسته کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با دادن غذاهای مورد علاقه
   فراهم کردن وسایل بازی
   و ایجاد محیطی ارام و بدون استرس
   و نشستن ساعات طولانی در کنار پرنده ، اعتمادش رو جلب کنید.

 32. علیرضا می گوید

  سلام این درسته که میگن باید نوک مینا سیاه باشه که حرف بزنه

 33. ahmadrajabinia می گوید

  سلام من یه مینا دارم که از پرنده فروشی گرفتم به من گفت ۳یا۴ چهارماهش وحشی بود بد الان اوردمش خونه اروم اهلی فکرکنم ۶ماهش بد برای خودش صبح ها جیک جیک میکنه هرچی صدایی سلام بیا میزارم بالا سرش نمیگه منظورم کلامات راحت ایا بهش اومدی هست که بتونه صحبت کنه دیگه دارم ناامید میشم که ایا دیگه قادر به صحبت کردن نیست بدر این که پره هایی بین بالایی چشاش کچل شد چرا؟؟؟

  ممنون میشم جوابم بدین🙏🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا مینا ها رو از دو الی سه ماهگی اموزش میدن
   شما چند هفته تلاش کنید
   اگه جوابی نگرفتید اون موقع تصمیم بگیرید.

 34. مهدی می گوید

  سلام چرا وقتی مرغ مینا را تو اتاق می زارم می ترسه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسیاری از طیور اینجوری هستن و حتی بعضا سگ ها و گربه ها هم این خلصت رو دارن
   دوس دارن که کسی کنارشون باشه
   دلیل علمی این مورد رو اطلاع ندارم ولی خودم بسیار شاهد این موضوع بودم

 35. امیر می گوید

  داداش از کوجا بفهمم مرغ میناه چند ماهشه مینم صاحبش راست میگه یا دروغ
  🤔

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله تشخیص جنسیت مرغ مینا رو بخونید کامل توضیح داده شده
   یا می تونید به یک نفر متخصص مراجعه کنید و یا ازمایش dna ازش بگیرید..

 36. امیر می گوید

  سلام ببخشید لطفا بهم زود جواب بدید
  الان میخوام یه مرغ مینا ۱۱ ماهه بخرم صاحبش میگه نیمه دستیه .ملق میزنه .گلوشو باد میکنه .و میگه که اگه باهاش کار کنم میتونم درستش کنم وسخنگوش کنم راست میگه لطفا زود بهم خبر بدددیدددد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۱۱ ماه برای مینا دیره باید مینای دو الی سه ماهه پیدا کنید برای اموزش

 37. مهدی می گوید

  سلام من مرغ مینام اولش بام بازی میکرد کمکم داره وحشی می شه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما اذیتش کردید ، با زور گرفتینش و یا بهش غذای کافی ندادید
   یا اینکه از شما یا چیز دیگه ای ترسیده

 38. Amin می گوید

  سلام من تازه یه ماهه که مرغ مینا خریدم ولی از آدم خیلی میترسم از دست هم غذا نمیخوره وقتی آدم می بینه پر پر میزنه ۲ ماهشه چیکار کنم دستی بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید ، طول میکشه بهتون عادت کنه
   ممکنه صاحب قبلیش رفتار مناسبی نداشته باهاش ، صبور باشید و اروم باهاش رفتار کنید عادت میکنه
   در تغذیش بسیار محتاط باشید

  2. محمد می گوید

   احتمالا مینای شما بزرگ شده و در حیات وحش بزرگ شده و ممکنه وحشی باشه و هیچ وقت دستی نشه

 39. درویشی می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم حقیقت داره میگن مینا بعد از دو سالگی دیگه هیچی یاد نمیگیره؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله
   بعد از رسیدن به سن بلوغ در برابر اموزش مقاومت خواهد کرد.

 40. ناشناسم می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا رو از توی باغ پیدا کردم تقریبا دوسه ماهش بود الان حدود نه الی ده ماهش هست اوایل خیلی ازاد میزاشتمش ولی اصلا دیگه به من عادت نمیکرد کم کم ازادیش رو کم کردیم تا به خودم عادت کرد الان بیشتر اوقات تو قفسه ولی وقتی میاد بیرون نوک میزنه با کسی غیر خودم خوب نیست و اینکه اوایل بیشتر از تو گلوش صدا در نیاورد الان هیچی نمیگه فقط وقتی چندبار صداش میزنم یه جیک کوچولو میگه تا به حال صحبت نکرده و منم جز دوسه بار باهاش کار نکردم چون دیدم زیاد جواب نمیده بازم تلاش کنم حرف میزنه چیکار کنم که حرف بزنه خیلی هم تخمه دوست داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا در سن سه الی چهار ماهگی بهترین زمان برای آموزش هست
   اما چون پرنده هنوز به سن بلوغ نرسیده باز جای امید هست، چند هفته ای تمرین کنید و واکنش پرنده رو ببینند اگر نتیجه داد ادامه بدید.

 41. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید مرسی مطالب خوب تون و تجربه های دوستان

  من مرغ مینام تقریبا از زمان ۱ماهی گیش گرفتم و همچی خوب بود تا وقتی که من سه چهار روز رفتم سفر و اون رو با خودم نبردم و در این مدت پدرم از اون مراقبت می کرد
  بعد از اینکه از سفر برگشتم دیگه خیلی کم پیشم میومد و وقتی پا هامون تکون میدیم سریع حمله می کنه و نوک میزنه و یه چیز دیگه اینکه قبلا انقدر باهام خوب بود که رو دستم و شونم می خوابید و یه چرت میزد و بعد از اون اتفاق که رفتم سفر خیلی تغییر کرده و وقتی میام از پیش قفسش رد میشم خودش می کوب تو قفس و خیلی دوست داره بیاد بیرون و یه چیز دیگه دوستان توجه کنید که اصلا با انکشت و دهن بهش غذا ندید من یه مدت به شوخی با دهن و انگشت بهش غذا می دادم و الان دیگه میشینه روی شونم و منتظر می مونه تا دهنم باز کنم نوک بزنه و به گوشم و سرم نوک میزنه لطفا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بررسی کنید که در اون چهار روز چه رفتاری باهاش شده
   ممکنه که ترسیده باشه
   کمی صبور باشید و از غذاهایی که دوس داره بهش بدید و اجازه بدید که مجدد به شرایط اول برگرده
   امکان اینکه اعتمادش رو از دست داده باشه زیاد هست ، نوع رفتار رو در روزهایی که نبودید بررسی کنید بعد میشه دقیق نظر داد که چه کاری میشه کرد
   همینطور اجازه بدید که زمان بیشتری بیرون از قفس باشه ، هر چقدر که خودشو به قفس بکوبه همونقدر هم وحشی میشه و دیگه نمیشه کاریش کرد

  2. Tara می گوید

   سلام من مرغ مینام شش ماهشه خیلی سوت میزنه ولی هر چی باهاش کار میکنیم ساکت نگاه می‌کنه از چند ماهگی شروع به حرف زدن می‌کنه و زمانی که از بیرون به خونه میایم دست مونو نوک میزنه و زیاد بیرونش نمیارم چون گرفتنش سخته و داخل نمیره چیکار کنم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    چون مرغ میناتون سوت زدن رو شروع کرده ، این کار براش راحت تر و جالب تر
    و به نظر من اموزش حرف زدن در این مرحله مشکل باشه ولی به تلاشتون ادامه بدید شاید یکی دو کلمه یاد گرفت.
    ولی ناامید نشید مرغ مینا باهوش تر از این حرفاست.

 42. Bahar می گوید

  سلام
  من مرغ مینامو چخار ماه پیش خریدم و الان هفت ماهشه خواستم بدونم امکان حرف زدنش هنوز هست
  و اینکه من مرغ مینام یزره وحشیه نوک میزنه و راحت نمیتونم بگیرمش ی مدت برای اینکه رشد کنه و تحرک نداشته باشه تو قفس نگهش داشتم چجوری اهلیش کنم دوباره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید هر روز باهاش تمرین کنید و کلمه ای خاص رو با یک لحن خاص مدام تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود
   مخصوصا زمانی که می خواهید به او غذا بدید اون کلمه رو تکرار کنید.

 43. مرضیه می گوید

  باسلام ی مینا دوماهه خریدم ولی همیشه می‌ترسه خودش ب قفس میزنم طوری ک بعضی مواقع پاش خونی میشه حرفی هم نمیزنه لطفاراهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش نزدیک نشوید تنهاش بگذارید و فقط اب و غذاش رو عوض کنید
   تا به محیط و شما عادت کنه پس از یک الی دو هفته
   از رفت و امد زیاد در اتاق مینا خودداری کنید.

 44. مینا قائدی می گوید

  سلام.مرغ مینا نوکش نمیدونم تو قفس ب چی خورده زخم شده تو رو خدا ی راهنمایی کنید چی بهش بزنم عفونت نکنه یا زود خوبدبشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پماد تتراسایکیلین بهش بزنید.

 45. علیرضا می گوید

  سلام. ببخشید من مرغ مینام اسم داره و خیلی به من وابسته هست یه چند هفته ای هست بلغور میکنه و من دیگه وقتی دیدم بلغور میکنه اصلا باهاش تمرین حرف زدن نداشتم الان دیره؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که ادامه بدید

 46. علیرضا می گوید

  سلام
  اینکه میگن باید زبون مرغ مینا و دهنش سیاه باشه تا حرف بزنه درسته یا نه
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین 🙏

 47. علی می گوید

  سلام.وقتتون بخیر.حدودایکماهه یک میناخریدم که الان حدود۴_۵ماهشه.اصلاآداب نگهداریش بلدنبودم والانم زیادبلدنیستم.
  درروزهمش توقفسه فقط دونوبت وبندرت سه نوبت وهرنوبت بیست دقیقه میاریمش بیرون.تامیادبیرون به پای بچه هام ومامانشون نوک میزنه.طوریکه گریه بچه هاروازترس درمیاره.بزورمیگیرم میکنم توقفس.میشه بگیدچیکارکنم نوک نزنه وراحت تردستی بشه ونترسه.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا پرنده باهوش و بسیار لجوجی هست، قبل از اقدام به خرید این پرنده باید شرایط رو قشنگ بسنجید و سپس اقدام به خرید کنید .
   صدای زیاد بچه ها یکی از عواملی هست که میتونه در حرکت این پرنده تاثیر بزاره
   سعی کنید وقتی میاد بیرون دنبالش نکنید ! نباید زیاد داخل قفس باشه که همین زیاد تو قفس بودن باعث وحشی شدنش میشه
   استفاده از تغذیه ی مناسب ، محیط اروم و همینطور وقت گذرانی بیشتر باهاش در رام کردن پرنده بسیار تاثیر گذاره.
   باید نوک زدن رو تا مدتی تحمل کنید، به اعضای خانواده بگید که روی پرنده جیغ نزنن ! یا احیانا کیش کیشش نکنن ! این مواد در مرغ مینا جواب کاملا عکس میده !
   نگهداری از مرغ مینا با نگهداری پرنده ای مثل طوطی بریزیلی بسیار متفاوت هست و به نوعی دشوارتر هست ، چون پرنده بسیار باهوشیه

 48. فرهاد می گوید

  سلام بجز انگور قرمز چه چیزی بهش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از سایر میوه ها می توانید استفاده کنید.

 49. اکبر می گوید

  سلام خسته نباشید من بیست روز پیش یک مینا خریدم اولش نمی زد اما حالا هم نوک میزنه وهم میارمش بیرون با پاهایش میزنه پنچ سالشه چکار کنم تا نزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد از دو هفته به محیط و شما عادت خواهد کرد در این مدت اون رو به حال خودش بگذارید و سعی نکنید اونو با زور بگیرید.

 50. محمد مهدی می گوید

  عالی

 51. علی می گوید

  سلام ممنون از راهنماییتون ولی خواستم بپرسم که مینام قبل از یک ما ه پاش شکسته ولی بردمش دامپزشکی گفت اتل براش میزارم بعد از دو هفته بازش کن دو هفته شد بازش کردم پاش سالم بود ولی بالای پاش ورم کرده بهم گفتند که از اتل ورم کرده سه روز میره ولی این دو هفتهست که هیچی نشده لطفا کمک کنید برا مهمه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد رو بهتره که دامپزشکی که مراجعه کردید بررسی کنن
   کمی با تیوپ آب گرم ماساژش بدید

 52. علی می گوید

  سلام مینام خوب شد ‌بهم اعتماد میکنه و وقتی اسمش رو صدا میزنم یه جواب بلند می‌دهد و وقتی غذاش رو می بینه زود میاد میپره رو دستم وخودش برای جلب توجهم حرف می‌زنه ولی وقتی مبل رو میبینه میره زیر وگفتم قبلا چکار میکنه والبته اینه همه که گفتم وقت وقتی که گرسنه باشه کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان اعتمادش بیشتر خواهد شد.
   وقتی که رفت زیر مبل صداش کنید تا بیا بیرون
   البته هیچ وقت با زور بیرونش نیارید چون دوباره عصبی میشه

 53. امیرعلی می گوید

  سلام ببخشید من ۲تا مینا دارم یکیش پا نداره از مچ مینا های من وحشی هستند مینا من یکیش سالمه بعد اوایل میرفتم سمت قفس بهش غذا بدم ی صدای در میاورد بعد یک مدت الا از دست غذا میگره اون یکی نمیگیره بعضی وقت ها میگیره الا نمی دونم چکار کنم بیاد رو دستم رو میبرم تو قفس ی صدای در میاره ولی از قبل بهتره صداش کمتره باید چکار کنم ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان عادت میکنه
   سعی نکنید با زور پرنده بگیرید
   فقط غذاهای مورد علاقه اش رو بهش بدید تا به شما عادت کنه

 54. امیرعلی می گوید

  سلام ببخشید من ۲تا مینا دارم وحشی هستند ۱از اون ها پاش از مچ قطع یعنی انگشت نداره نمی دونم چرا؟ ی کی از اون ها من قبلا میخواستم غذا بزارم میخواست گاز بگیره ی صدای در میاورد ولی اون یکی فقط خودش رو به قفس میکوبید هیچ کاری انجام نمی داد بعد مدتی مینا من از دستم غذا میگرفت ولی اون یکی که پاش قطع اون نمی گیره فقط بعضی وقت ها میاد میگره دست هم گاز میگره باید چکار کنم که مینام بیاد روی دستم دستم رو که میبرم تو قفس یواش ی صدای در میاره منم نمی دونم چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   توضیح داده شد

 55. امیر می گوید

  مینا ی من ازدست میترسه چکار کنم بیاد روی دست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با دادن غذای مورد علاقه پرنده
   اعتمادش رو جلب کنید
   تا به مرور زمان بیاد روی دست تان

 56. ناشناس می گوید

  سلام من یک مینا دارم تا دیشب خیلی صحبت میکرد دیشب بردنش بیرون صبح آوردن حرف نمیزنه چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طبیعی به نظر میرسه
   چنین شوک هایی ممکنه باعث تغییر رفتار موقت پرنده بشه
   صبور باشید و شرایط معمولی رو براش اماده کنید
   زیاد داخل قفس نباشه

 57. غدیر می گوید

  سلام عرض ادب خدمت شما مربی عزیز
  من ۲ هفته پیش یک مینا خریدم صاحبش میگه ۱سالشه وعلان حدود۱۰ کلمه میگ. اگه بخام کلمات جدید یادش بدم یاد میگیره
  بعد از کجا بفهمم که چند سالشه

 58. غدیر می گوید

  سلام عرز ادب خدمت شما مربی عزیز
  من یک سوال داشتم ازتون
  من یک دوهفته پیش یک مینا خریدم صاحب قبلیش میگه ۱سالشه. میخام بهش حرفهای جدید یاد بدم. یاد میگیره. البته علا حدود ۱۰ کلمه میگه میشه هرف های جدید یادشبدم. ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله به احتمال خیلی زیاد یاد خواهد گرفت.

 59. غزل می گوید

  سلام من یه مرغ مینا گرفتم صاحبش گف ۱۳ماهس گفت حرف میزنه آوردیم نزدیک ۲۰روزه تازه داره سوت میزنه هرزگاهی اسم خودشو میگه چیکار کنم تا حرف بزنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تکرار و تمری
   روزانه نیم ساعت

 60. ناشناس می گوید

  من یک مینا خریدم فکر میکنم وحشیه داخله قفسه وقتی میخوام براش غذا بزارم از فرار میکنه و خودش رو به در و دیوار میزنه وقتی هم میگیرمش نوکم میزنه تازه ۲روزه خریدمش چکار کنم باهام صمیمی بشه بیاد رو دستم؟ تو حیاط نگهداریش میکنم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا دو هفته اول اصلا سعی نکنید پرنده رو بگیرید و یا از قفس خارج کنید. فقط به او آب و غذا بدید و چند کلمه باهاش حرف بزنید بعد اتاق رو ترک کنید تا در ارامش غذایش رو بخوره

 61. مهرو می گوید

  با سلام
  من دو ماهه پیش مرغ مینای ۲ ساله خریدم
  هیچ کلمه ای نمیگه و فقط آواز میخونه باهاش خیلی تمرین میکنم ولی توجه نمیکنه و تو قفس یا میره اینور اونور یا آواز خودشو میخونه
  به نظر شما حرف زدن یاد میگیره یا دیر شده؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سن ۲ سال برای یادگیری یکم سخت هست و باید خیلی تلاش کنید
   از تشویقی ها استفاده کنید
   روش های گفته شده در پست رو هم انجام بدید

 62. مینا می گوید

  سلام من مینامو از کوچیکی گرفتم خدارو شکر هم حرف می زنم وهم به هم دیگه خیلی خیلی وابسته ایم ولی متاسفانه نمی دونم باید چطوری بهش آموزش دستشویی رو یاد بدم چون اون همش دوست داره کنارم و رو دستم باشه و وقتی بیرون همه جارو خرابکاری می‌کنه. لطفاً بگید چطوری به مینام آموزش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون رو به مکانی که می خواهید دستشویی کند ببرید، وقتی که پرنده کارش رو انجام داد بهش غذای مورد علاقه اش رو بدید، چندین بار این کار رو بکنید تا شرطی شود و برای دفعات بعدی اگر بخواهد دستشویی کند خودش به اونجا خواهد رفت.

 63. فاطمه سادات می گوید

  سلام
  من دو روز پیش یه مینا خریدم فروشنده دقیق نمیدونس چند ماهشه گف حدود چار پنج ماهشه و پنج شش تا کلمه میگه.کلماتی که میگه برای من واضح نیس و خودم میخام کلمه یادش بدم چکار کنم باید همونایی که بهش یاد دادن باهاش کار کنم؟ متوجه نمیشم چی میگه و واضح نیس بیشترش.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اول اجازه بدید که پرنده به شما و محیط عادت کند
   بعد برای اموزش اقدام کنید و حتما از یک کلمه ثابت استفاده کنید و تا زمانی که اون کلمه رو یاد نگرفته به سراغ کلمه بعدی نروید.

 64. علی می گوید

  سلام من مرغ مينا م إز من حالت ترس گرفته ‌هیچ کاری باش نکردم ‌ فقط قبل از دوماه روش داد زدم که بعد از یک ماه خوب شد الان ازمن حالت ترس گرفته ‌اگه از قفس میارمش بیرون اول بام مشکلی نداره از دستم غذا میخوره ونازش می‌کنم ولی بعد از دو دقیقه زیر مبل میزه ‌اگه درش بیارم نفس نفس میکشه ‌جیغ هم می‌زنه و وقتی میزارمش قفس نوک کوچولو که درد نداره من رو می‌زنه لطفا کمک‌کنید داره منو میکشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از غذاهای مورد علاقه پرنده استفاده کنید. مدتی به او بی توجهی کنید و سعی در گرفتن اون نداشته باشید تا دوباره به شما اعتماد کند.

 65. سحر می گوید

  سلام من یه مرغ مینا ۵ ماهه خریدم اگه بخوام بهش آموزش حرف زدن بدم اینکه قفسش کنار قفس مرغ عشق هست مشکل پیدا میکنه؟ یعنی صدای مرغ عشق تو مغزش نمیره؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید با مرغ عشق سرگرم بشه در آینده و تمرکز کافی برای یادگیری نداشته باشه
   بهتر که پرنده رو به صورت تنها در یک اتاق جداگانه قرار بدید

 66. ناشناس می گوید

  عالیه حرف ندار

 67. Baran می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من ۳ماهه بوده خریدمش الان ۴ ماهشه بیا یاد گرفته اما برای خودش میگه منکه بهش میگم بیا نمیگه چکار کنم که بگه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اینکه با شما صحبت کنه باید رخ به رخ بهش یاد بدید ، روبروش واییسید و یک کلمه رو تکرار کنید ، تا اون کلمه رو هم نگفته کلمه ی دیگه ای با این روش بهش یاد ندید
   دقت کنید که فقط یک کلمه ، جمله نباشه

 68. علی می گوید

  و ببخشید سوال سوم که اگر بخوام به مینام یاد بدم که به او بگم تا ده بشمارد وجوابم رو دروست بدهد ‌تا ده شمارش کند چگونه این کار را به او یاد دهم وسوال دیگه که آیا مرغ مینا حرکت آکروباتیک انجام می‌دهد واگر انجام می‌دهد چگونه به او یاد دهم که با کلمه ی اشاره ای بپر مینا٫ بپر بپر می‌کند ممنون اذیتتون کردم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد بسیار سخت هست که بیاد تا ده بشموره ! اون مورد رو شاید کاسکو بتونه انجام بده ! مرغ مینا فکر نکنم !
   جرکات اکروباتیک هم ممکنه انجام بده ولی اون هم بیشتر راست کار طوطی هست !
   بپر مینا رو هم بستگی داره به یاد دهنده که چطور بهش یاد بدن که اینکار و بکنه یا نه ، اینم تجربه نیاز داره ، این مورد رو هم تو سگ بیشتر هست !!

 69. علی می گوید

  سلام ببخشید شما به من گفتید ادامه بدم چشم ولی یک چیز دیگه که اگه مینا یک روزی با من قهر کرد که چکار کنم ؟وسوال دوم اینکه دم مرغ مینام قبل از یک ماه کند وبالهاش هم قبل از دوما کوتاهشون کردم خواستم ‏ ‏بپورسم که دوباره رشد میکنند واگر رشد نمیکنند چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این ماه ماه به تولک رفتن و پرریزی مرغ مینا هست و از این نظر مشکلی نیست
   نه خوب چرا قهر کنه، هر وقت تکرار کرد یه تیکه بهش انگور بدید ، واضحتر گفت یه تیکه بزرگتر بگید ! یه جوری بهش بفهمونید که اگه صحبت کنه تشویقی میگیره !

 70. علی می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم منو دوست داره خیلی باهاش حرف زدن تمرین می‌کنم بعد از یک ماهگی اون سلام رو به صورت غیر واضح میگه الان دو ماهه از گفتنش گذشته ومن طبق برنامتون جلو میرم ولی باز هم همونطور مونده که سلام رو به صورت نا واضح میگه ولی منم سن دقیقش رونمیدونم چقدره ؟میشه کمک کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تمرین ادامه بدید و تا زمانی که کلمه سلام را به صورت واضح نگفت ، به سراغ کلمه بعدی نروید.

 71. محسا می گوید

  من دو تا مینا دارم تقریبا هنوز سه ماهشون نشده جوجه بودن خودم بهشون غذا میدادم.با صدای خودم کاملا آشنا تو حیاط باشم صداشون بزنم ج میدن اما هنوز صحبت نمیکنن.اما خودشون وادارم میکنن باهاشون حرف بزنم یک صداهایی در میارن در مقابل جوابم اما اصلا واضح نیست.آیا هنوز زوده ؟ نیاز ب تمیرین بیشتر است؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تمرین کردن ادامه بدید ، بهترین زمان برای یادگیری مرغ مینا همین سنه
   با استفاده از غذاهای مورد علاقه پرنده ها ، اونها را وادار به صحبت کردن و جواب دادن بکنید.

 72. آرتین می گوید

  سلام مینای من ۶ ماهشه و فقط میتونه به طور غیر واضح بگه سلام و وقتی که از قفس درش میارم گاهی اوقات منو نوک میزنه و کلا رو زمین دنبال چیز میزه با تمربن میتونم آرومشکنم و بهش حرف زدن یاد بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله اموزش های مقاله رو دنبال کنید

 73. ترنم می گوید

  سلام خسته نباشید من یک سوالی داشتم همسرم الان یک هفته ای هست که برام مینا خریده..با اینکه از صبح تاعصر من پیش میناهستم به من کم محلی میکنه و اصلا چیزی نمیگه ولی وقتی همسرم ازسرکار میاد براش میخونه و سوت میزنه..
  آیا کاری هست که من انجام بدم تا با خانوم هاهم خوب بشه؟؟امیدی هست یا خیر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اینکار میتونید از تشویقی ها استفاده کنید !
   وقتی تنها هستید بهش انگور بدید یا هر میوه ای که دوس داره
   وقتی همسرتون اومد دیگه اون تشویقی رو بهش ندید ! یه هفته نگذشته رفتارش عوض میشه !

 74. صفیه می گوید

  سلام وقت تون بخیر،من یه مرغ مینا دارم دوسال هست که داریمش،اسم خودش رو زیاد صدا میزمه،مثلا میگه (طوفان خوبی، حال شما خوبه،خوش آمدید) ولی زمانی میگه که تنهاست و کسی دورواطرافش نیست،هروقت که بهش میگم جواب نمیده،باید چطور عادتش بدم که توی جمع صحبت کنه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در این سن سخت هست یاددهی به این پرنده
   ممکنه که پرنده با رکوردر آموزش دیده باشه و در نتیجه وقتی تنهاست این کلمات رو میگه
   شما باید تک کلمه باهاش کار کنید ، رخ به رخ ، تا یک کلمه رو هم یاد نگرفته کلمه جدید یادش ندید
   روزی چندین بار بهش بگید سلام وقتی که رخ به رخ هستید تا یاد بگیره هم متوقف نشید

 75. ساره می گوید

  فقط یه چیزی رو نگفتم مینای من روزنامه های قفسشو میکنه میندازه تو ابش بعد مینای من روزی دوبار حموم میکنه حیلیی دوست دارم میخوام دوباره رو دستم بشینه و نوکم نزنه روشونم بشینه میشه راهکار بدید من جوجمو درستش کنم

  1. ادمین می گوید

   کندن روزانامه نشان از عصبانیتش هست ، سعی کنید کیش کیش بهش نگید و زیاد هم داخل قفس نباشه

 76. ساره می گوید

  سلام خوب هستیم مینای من ۳ماهشه سه ماهه پیش منه من نمیدونم چرا اینجوری شده از دستم فرار میکنه وقتی میاد بیرون نمیزاره بگیرمش خستم میکنه نمیدونم باید چیکار دور دماغش خالی شده پر نداره چندروزه داره کلمه مینارویاد میگیره چون باهش اول مبنارو دارم کار مبکنم تا حالا دو بار گفته دبگه نگفته بعد تازه یاد گرفته به من نو قفس دست بده میترمش بیرون هیچ چیری نمیگه یه هو به پاهای منو خانوادم حمله میکنه نمیدونم چرا اینجوری میکنه تو قفسه فقط صدای گربه هو صوتو جیغو اینا در میاره بعضی وقتا صدای کلاقم در میاره به نظر شما وحشی شده من چون حیوونارو دوست دارم بهشون ادت دارم نمیخوام از دستش بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اصولا مرغ مینا وحشی هست و بر اساس توانایی های شما در نگهداری ازش اهلی میشه !
   طی تجربه ی شخصی در بیش از ۲۰ سال نگهداری از حیوانات خانگی ، تنها رمز موفقیت آرام بودن و صبر داشتن هست ، اگه اون شما رو نوک میزنه شما کاریش نداشته باشید و روش داد نزنید ! بلکه وقتی اومد رو دستتون نشست بهش تشویقی بدید !
   اینجوری هست که بهتون اعتماد میکنه ! بزور هم اقدام به یاددهی بهش نکنید ، با ارامش یاد بدید و هر وقت تکرار کرد بهش تشویقی بدید
   تشویقی میتونه انگور باشه به شرط اینکه در غذای روزانش انگور قرار ندید ! فقط به عنوان تشویقی بهش بدید

 77. فرشته می گوید

  سلام من ۳ ماهه که مینا دارم اصلا حرف نمیزنه خیلی هم خودشو میخوارونه وپروبالش هم ریخته دومش اصلا پر نداره کچل شده وخیلی هم لاغر هست بهش میوه میدم مثل هنوادنه وخربوزه و انگور ولی فقط یه موقع های میوه میخوره اونم فقط انگور واینکه از خودش یه صدای سوت و صدایی در میاره ولی اصلا کلمه ای نمیگه شنیده بودم که می گفتن مینا تو ۲ماهه گی حرف میزنه ولی مینای من ۳ ماهه هست ولی هنوزم حرف نمیزنه واینکه وقتی کوچیکتر بود باز یکم بهتر بود میومد رو دستم میشست ولی الان نه تا دستم رو سمتش دراز میکنم فرار میکنه لطفا بهم جواب بدین مرررسی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تمامی مواردی که اشاره کردید به دلیل عدم نگهداری صحیح شما از این پرنده هست
   اولا مرغ مینا نباید زیاد داخل قفس بمونه ، خوی وحشی و فرمان نپذیر پرنده در این حالت بسیار زیاد میشه
   دوم تغذیه ی پرنده باید مناسب باشه ، میوه و … به عنوان تشویقی و تکمیلی استفاده میشن در کنار غذای اصلی ، تغذیه با غذای مخصوص پرنده فراموش نشه
   انگور همیشه داده نشه چون ممکنه سبب اسهال پرنده بشه
   باید ظرفی برای آبتنی پرنده مهیا بشه ، محیط نگهداری و قفس هر روز تمیز بشه
   حرف زدن هم به خودی خود که نمیتونه حرف بزنه ، باید بهش یاد بدید ، رخ به رخ یاد بدید بهتر یادمیگیره ، یک کلمه رو برای مدت ها رخ به رخ بهش بگید ، مثلا سلام ، فقط یک کلمه
   تا اونو یاد بگیره بعد باقیشو یاد میگیره
   مورد اخر هم ممکنه روش داد کشیده باشید یا کیش کرده باشید ، این رفتار فرار کردن از اون مورد نشئت میگیره

 78. مجید می گوید

  سلام چندجا سوال کردم گفتن مینا بایدگرسنه بمونه تاصحبت کنی ولی الان ۴۸ساعته کمتربهش غذا میدم فضله خودشو میخوره میخاستم نظرشماروبدونم قربان متشکرم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر کسی این ادعا رو کرده حتما یه حیوان آزار درجه یک بوده !
   این کار رو نکنید لطفا ، اینجوری لج میکنه و محشی هم میشه
   از طرفی دیگر امکان بیماری و در نتیجه از دست رفتن پرنده زیاده

   تغذیه باید بهبود داشته باشه ، در کنارش وقتی به صحبت کردن واکنش نشون داد بهش تشویقی داده بشه
   شما طبق آموزش داده شده در همین پست ، اما به صورت کامل رخ به رخ ، یک کلمه رو بهش در چندین هفته اموزش بدید تا صحبت کنه
   مثلا فقط بهش “سلام” یاد بدید وقتی رخ به رخ میشید
   “سلام چطوری خوبی” مناسب نیست ، اول تک کلمه رو باید یاد بگیره بعدا کلمات دیگه

 79. علیرضا می گوید

  سلام مرغ میا چند روزه بگیرم
  ار چه نژادی بگیرم
  چجوری هم سخنگو کنم هم دستی

  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نظر سخنگویی و دستی بودن همه ی نژاد ها تقریبا یه استایل دارن ! این مربی هست که پرورش و دستی بودن رو باید یادش داده باشه
   رفتید بخرید دستتون رو دراز کنید طرفش ببینید عکس العملی نشون میده یا خیر
   اموزش سخنگو کردن هم تو همین پست وجود داره

 80. مینا می گوید

  سلام. من همونم که ظاهر مرغ مینام فرق داشت و گفتید احتمالا نژادش فرق داره
  الان یه مشکلی پیش اومده ، پرای گرنش ریخته و لخت شده فک میکنم پرای سرشم داره میریزه … خیلیم گرنشو میخارونه
  از دیروزم ۳تا از پرای دمش افتاده…
  مشکلش جدیه؟ لازمه ببرمش دامپزشکی؟
  هنوزم ورجه وورجه میکنه و حالش خوبه ولی پراش خیلی میریزن
  خیلی ازتون ممنونم که وقت میذارید و سوالات مارو جواب میدید❤

  1. ادمین می گوید

   سلام
   براش یه جایی قرار بدید تا بتونه آبتی بکنه
   اگه زیاد اون قسمت رو خارش میدنه بهتره از اسپری های ضد شپش مخصوص پرندگان استفاده کنید
   تغذیش رو بهبود بدید
   اگه هنوز پابرجا بود به دامپزشک مراجعه کنید

 81. امیرحسین می گوید

  سوال دیگه اینکه باید فقط یه کلمه مثل سلامو سعی کنم یاد بدم؟ یا چند کلمه رو با هم تو نوبتای مختلف بگم تا تنوع داشته باشه براش؟
  چون الان دو هفتستست فقط ویس سلام دارم میذارم براش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ویس زیاد جواب نمیده
   خودتون رخ به رخ بهش یاد بدید ، چند بار یه کلمه رو بهش تکرار کنید ، همون سلام هم مناسب هست ، بعد که اونو یاد گرفت کلمه ی دیگه ای یادش بدید

 82. امیرحسین می گوید

  سلام من یه مرغ مینای دوماهه دارم بهمونم خوب عادت کرده و خیلی شیرینه. دوهفتست دارم باهاش جدی وطبق همین روشها تمرین میکنم،
  فقط اینکه یه زمان حدودی از اینکه چقدر طول میکشه به حرف بیاد، قاعدتا باید باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه متاسفانه در مورد پرنده ای مثل مرغ مینا هیچ قاعده ای وجود نداره چون به دلخواه خودش صحبت میکنه و قاعده و قانون نمیشناسه !
   صبور باشید صحبت خواهد کرد

 83. علی می گوید

  سلام خسته نباشید مینای من تقریبا ۲ ماه و نیمهشه و صبح ساعت ۸ و طهر ساعت ۳ شروع میکنه به خوندن شب ها دم غروب هم بعضی موقع ها میخونه و هروقت صداش میکنم میگه ها چه نشونه ای داره و دو هفتس باهاش کار میکنم دستیه و همیشه رو شونم میشینه بیشتر اوقات پیش خودمه رومن خیلی حساسه اگه کسی اذیتم کنه سریعدمیره و طرفه نوک میزنم لطفا جواب بدین ممنون با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نشونه ی خاصی نیست ، نشون از نگهداری مناسب و صحیح شما داره
   الان وقت مناسبی برای یادگیری حرف زدن هست ، روزی چند بار یک کلمه رو براش تکرار کنید ، چند روز همون کلمه رو تکرار کنید تا یاد بگیره ، مثلا کلمه سلام
   دقت کنید که دو کلمه ای نباشه بهتره ، سلام خوبی ، سخته یادگیریش ولی سلام راحت تره

 84. مسلم می گوید

  سلام من یه مینا دارم از جوجه بزرگش کردم فکر کنم الان ۵یا۶ماهش باشه
  چکار کنم زود یاد بگیره حرف بزنه
  تو خونه قناری هم دارم مشکلی نداره
  بعضی وقتا با خودش یه چیزای درهم میگه ولی اصلا واضح نیس

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نگهداری دو پرنده در کنار هم اونم اگه یکیش مرغ مینا باشه در یادگیری سخن گفتن مشکل ایجاد میکنه
   چرا که الان اون مرغ مینا سعی میکنه صدای قناری رو تقلید کنه
   در مورد یاد گیری هم توضیحات کامل داده شده ، باید خودتون بهش یاد بدید روزی چند بار یک کلمه رو تکرار کنید ، مثلا برای یاد دادن کلمه ی سلام ، روزی چند بار رخ در رخ بهش بگید سلام و تکرار کنید ، اینجوری نباشه که بگید سلام چطوری خوبی ، اونوقت یک کلمه هم یاد نمیگیره ! باید سریع شروع کنید یاددهیش رو چون بزرگ بشه سختتر میشه

 85. شهاب می گوید

  با سلام و تشکر از وبسایت خودتون
  من یک مرغ مینا حدود چهار ماه دارم میوه نمیخوره مجبورش کردم و هندونه بزور انداختم توی دهنش بعد چند دقیقه دیدم هی میپره بالا پایین رفتم دیدم افتاده کف قفس خیلی ترسیدم اصلا انگار فلج شده بود اوردمش بیرون بهش دونه دادم با آب خیلی زیاد حالش بهم خورد هروی دادمش آورد بالا بعد ولش کردم دور بخوره توی خونه بعد کمی یکم پاهاش جون گرفتن حرمت میکرد ولی میخورد زمین دیگ گفتم صبح نمیبینمش انقد ترسیده بودم حالش بهتر شد الان هم خدارو شکر خوبه تازه هم واسش کرم خریدم بهش دادم با پلت مخصوص دیگ کاملا تعادل داره بنظرتون دیگ مشکلی نداره؟ اونوقت من در روز به غیر از پلت که خودش بخوره چی بهش بدم در طول روز میوه اصلا نمیخوره لامصب که نوک بزنه خودش منم که بزور بهش دادم اینطور شد دیگ میترسم میوه بزارم سمتش چطور میخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب نباید اینکارو کنید و بزور بهش چیزی بدید
   مرغ مینا بسیار پرنده ی لجوجی هست ، خوبه که کارهای لج بازی انجام نداده ! میوه های مختلف تست کنید و سعی کنید میوه برش خورده باشه تا بوی اون بهش برسه
   ممکنه از یه میوه ی خاص خوشش بیاد حتما قرار نیست از هندونه خوشش بیاد
   انشالله که مشکلی پیش نیومده براش نگران نباشید و سیر عادی نگهداری ازش رو ادامه بدید

 86. غزل می گوید

  سلام من سوالی دربارهی مینا داشتم مینای نر پس ۲ سالگی خودش فرار میکنه اگر براش یه ماده بگیرم بازم فرار می کنه ❤

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه راه فرار نداشته باشه که نمیتونه فرار کنه ! اگه راه باز باشه ماده رو هم با خودش میبره !

 87. مینا می گوید

  سلام من یه مرغ مینا خریدم بهم گفتن ۳ماهشه ولی جوری که تو سایتا خوندم انگار خیلی سنش زیاده…پرای سرش مثل بقیه سیاه نیست ، قهوه ای سوختس…پوست دور چشمشم زرده فک میکنم نسبت به میناهای دیگه لاغرترم هس. خیلیم از دست میترسه هرکار میکنم عادت نمیکنه
  به نظر شما نژادش فرق داره یا بخاطر سنشه که ظاهرش متفاوته؟ ممنون میشم جواب بدید ببینم نگهش دارم یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش های گفته شده برای تشخیص سن همیشه نسبی هستن و نمیشه دقیق گفت که بزرگه یا کوچیکه
   از روی جسه میشه مقایسه کرد مرغ مینای ۳ ماهه رو با س ساله ! راه های دیگه زیاد قابل قبول نیست
   در اختلال نژادی که توسط پرورش دهنده ی اصلی صورت میگیره تغییر رنگ امری اجتناب ناپذیر هست و طبیعی محسوب میشه
   به نظر من نژادش فرق داره و نگه دارید .
   طول میکشه تا بهتون عادت کنه ، باید با تشویقی ها دستی کردن رو تمرین بدید بهش

 88. ناشناس می گوید

  سلام من حدود یک ماه است که مرغ مینا خریده ام ،خوش ظهر ها شروع ب حرف زدن میکنه انگار صاحب قبلیش با هاش کار کرده همش مگه سلام ،ی بوس بده ی بوس بده،یا علی و حدود ی یکسالش هست و ب پدرم خیلی وابسته است هروز ظهر های میاریمش بیرون ایا این کار خوبیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله دوست عزیز بیارید بیرون و خودتون هم سعی کنید بهشون یاد بدید ، همچنین وقتی که چیزی رو یاد گرفت بهش تشویقی بدید

 89. Ehsan می گوید

  سلام. من یک میناخریدم ۱سال وخرده ای سنشه حرف هم میزنه میخواستم بدونم توی این سن میتونم جملات بیشتری بهش آموزش بدم تا حاضر جواب بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یاد گرفتن که میتونه یاد بگیره اما کمی از مینای جوانتر سختتره
   با تشویقی + صبر زیاد میتونید یادش بدید

 90. علیرضا می گوید

  سلام
  اینکه میگن باید دهن مرغ مینا سیاه باشه تا حرف بزنه درسته
  لطفا جواب بدین ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر
   اینو بیشتر اونایی میگن که دهن مرغ مینای خودشون سیاهه !
   موفق باشید

 91. M می گوید

  سلام ببخشید من دوتا جوجه مینا دارم می‌خواستم بدونم چند ماه طول میکشه حرف بزنن
  من یک نوبت صبح باهاشون حرف میزنم با پنج دقیقه استراحت و همچنین ظهر و عصر و جایزه انگور میدم این روند صحیحه😋

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روند یاددهیتون مناسب هست
   نمیشه دقیقا گفت چند مدت طول میکشه ولی در دادن تشویقی کمی خساست به خرج بدید و تا عکس العملی از پرنده ندیدی بهش تشویقی ندیدی
   چون در این صورت فرقی براش نمیکنه که تلاش به تقلید بکنه ! در هر صورت اون انگورو بهش میدید !

 92. احمدرضا می گوید

  سلام من یک مینا گرفتم ۸ماه حرف نمی زنه چکار کنم چند روز طول می کشه حرف بزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطلبی که منتشر کردیم رو بخونید ! توضیحات کامل هست
   باید با صبوری و استفاده از تشویقی صحبت کردن رو یادش بدید ، خود بخود یاد نمیگیره
   زمان هم معلوم نمیشه چون پرنده ی باهوشیه ، دلش بخواد صحبت میکنه

 93. علی اصغر می گوید

  سلام به همه
  یه مینا خریدم فکر کنم سنش سه ماهه باشه ولی هنوز به صحبت نیومده هر کجا میرم با خودم میبرم خیلی باهام عادتی هستش الآنم نزدیک یک‌ماهه با خودش در روز خیلی از ساعتا ریز میخونه این نشونه ی به صحبت اومدنش هست یا نه در ضمن تمرینم میکنم باهاش هم خودم هم همسرم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله نشونه ی همون هست
   تمرین رو ادامه بدید

 94. ناشناس می گوید

  ببخشید من یه سوال داشتم اینه که مرغ مینا ماده حرف میزنه یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله
   ماده هم مشکلی نداره

 95. .............k می گوید

  من مرغ مینای سی روزه دارم از الان باید بهش صحبت کردن نو یاد بدم فکر کنم ماده است

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطالب مربوط به سخنگو کردن مرغ مینا کامل داخل همین پست موجوده ! مطالعه کنید مفیده

 96. محمد می گوید

  سلام من یه مینا خریدم مینا شیش ماهه است حرف نمی زنه اگه بهش یاد بدم امکان دارد حرف بزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میتونه یادبگیره ، کم کم اموزش رو با توجه به موارد گفته شده در این آموزش آغاز کنید

 97. بابک می گوید

  سلام یه مرغ مینا تازگیا خریدم خیلی باهام خوبه تقریبا ۱۵ تا۲۰ روزشه میشه بگید مثلا من میخوام کلمه بخوام کلمه سلام رو بهش یاد بدم تو یه روز یاد میگیره طبق توضیحات شما .منظورم اینه که روز بعدش مثلا کلمه خوبی رو یادش بدم و روز بعدی کلا سوال من اینه تو یه روز یه کلمه بهش بگم یاد میگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنش خیلی کمه !
   توضیحات لازم رو داخل پست دادیم ، مرغ مینا ربات نیست که بشه دقیق گفت امروز اینو یاد میگیره و فردا هم اونیکی رو ! مرغ مینا ها با یکدیگه هم کلی فرق دارن و بسیار هم باهوشن
   یاد بدید بهش تشویقی بدید پیشرفت میکنه

 98. محراب می گوید

  با درود خدمت شما عزیزان
  ضمن تشکر بابت مطالب مفید و کاربردیتون

  میخواستم راجب یک موردی ازتون مشورت بگیرم ، من دو هفته پیش دوتا مرغ مینا گرفتم یکی دون خور شاه تخم و اون یکی از دست غذا میگیره
  جوجه ای که از دستم غذا میگیره رفتار و برخورد مطلوبی باهام داره و در کل ترسی از من نداره

  اما اشتباهی که کردم در رابطه با پرنده ی بزرگ این بود که به زور حمامش دادم
  این پرنده خیلی مستعد حرف زدنه یک هفتست که نسبت به مکالمه تلفنی و اهنگ ها عکس العمل نشون میده و صدای قناری هم درمیاره
  اما در‌کل که عجیب از من میترسه و ازم دوری میکنه
  این موضوع برام خیلی ازار دهندست چون میدونم واقعا پرنده ی با ارزشیه
  اگر بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم

  درضمن به جز دونه پارس سیب کاهو و یا هیچ چیزه دیگه ای نمیخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ مینا پرنده ی بسیار باهوشی هست ، تا مدتی هر وقت بهش نزدیک بشید فکر میکنه که میخواید مجددا اون بلارو سرش بیارید
   بهتره از میوه ها مثل گیلاس و … برای جذبش استفاده کنید و سعی کنید چندبار روی انگشتتون بهش غذا بدید ، ممکنه نوک بزنه ولی تحمل کنید
   در کل باید حس مهروبنی کنه ، نباید زیاد داخل قفس بمونه
   وقتی هم رفتید کنار قفسش با انگشت به قفس نزنید ! این مورد خیلی مرسوم هست که ممکنه پرنده بترسه

 99. زهرا می گوید

  سلام من دوتا مرغ مینا دارم هردوشون ۲ ماهشونه نمیدونم چطوری سخنگو کنمشون کمک کنید لطفاً

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مقاله رو برای اشنایی بیشتر شما با روش سخنگو کردن این پرنده نوشتیم
   مطالعه کنید موفق خواهید شد

 100. نویسنده می گوید

  سلام خسته نباشین من یه جوجه مینای یک ماهه دارم وقتی گرفتمش فروشنده بهم غذاشو داد وگفت این پلت مخصوص هستش وهمه چی داره الان من فکر میکنم دونه پارس هستش غذاشو عوض کنم وغذایی مثل هلسی یاتاپفید بدم؟
  سوال بعدیم اینه که چون جوجس همیشه طلب غذامیکنه پس من کی میتونم بش یاد بدم اگه هم توی قفس باشه خودشو میزنه اینور اونور که بیاد بیرون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول در نظر داشته باشید که پرنده ی شما تنها ۱ ماهش هست !!!
   دانه پارس مخصوص مرغ مینا مشکلی نداره ، باید دقت کنید که دانه ی پارس مرغ خریداری نکرده باشید که برای این پرنده مناسب نیست ، غذا رو کمی خیس کنید و بهش بدید
   کم کم و با افزایش سنش غذا رو داخل ظرف غذاش بزارید تا خودش بخوره
   فراموش نکنید که بعد از دادن غذا چند قطره هم اب با قطره چکان بهش بدید
   دو مورد دیگه هم که گفتید مناسب هستن و مشکلی ندارن
   سعی کنید گاهی بیاریدش بیرون، اگه خیلی تو قفس بمونه خوی خشن به خودش میگیره

 101. مینا می گوید

  سلام من مینام دو ماهش است و زمانی که من پیشش نشستم و او در قفسه مینا خودش رو میزنه به قفس تا بیارمش بیرون و زمانی که می خوام بهش حرف زدن یاد بدم او هیچ توجهی به حرف زدنم نمی کنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در صحبت کردن به نکاتی که اشاره کردیم عمل کنید و تشویقی هم براش در نظر بگیرید
   نباید بزارید زیاد خودشو به دیواره ی قفس بزنه ، در این صورت خوی وحشی میگیره

 102. فرجی می گوید

  با عرض سلام من یک مینا دارم بچه است فقط وقتی میگم مینا میگه بله و من را نوک می زند چه کار کنم که با من دوست شود وحرف زدن را یاد بگیرد و چقدر طول می کشه تا یاد بگیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این اموزش رو برای شما منتشر کردیم
   مطالب رو مطالعه و انجام بدید

 103. علیرضا می گوید

  من یه جوجه مرغ مینا دارم که تازه باصدای خیلی یواش شروع به خوندن کرده چند روز هم براش صدا گذاشتم میخوام بدونم که چند روز طول میکشه که به حرف بیا
  و اینکه هروقت براش صدا میزارم میزارمش تو یه اتاق درو هم میبندم و خودمم میرم میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد اینطوری

  1. آرمیتا می گوید

   سلام خسته نباشید من دوتا جوجه مینا دارم یکی ماده هستش یک نر ولی داخل یک قفس هستن از چند نفر پرسیدم گفتن میشه توی یک قفس باشن چون جفتن نظر شما چیه میشه توی یک قفس زندگی کنن

 104. سارا می گوید

  سلام دوستان کمی دانه کف دستتان بریزید و به مینا بدهید بزارید به بوی دستتان عادت کنه تا کم کم به شما عادت کنه و اینکه سعی نکنید بزور ببریدش حمام چون ازتون زده میشه الان مینای من ۲ ماه و چند روزش عاشق گیلاس دو کلمه حرف یاد گرفته و بهش بگید بوس بده بهتون بوس میده ولی انگور زیادی باعث اسهالشون میشه

  1. علیرضا می گوید

   یه ظرف آب بزار تو قفسش و ازش دور شو خودش میره داخلش و خودشو میشوره

 105. مصطفی می گوید

  با عرض سلام
  مینای من ۴۰روزه دارم کم کم صحبت کردن یادش میدم خیلی دوس داره از قفس بیاد بیرون نمیزاره حرف بزنم فقط میخواد بیاد بیرون چیکار کنم بیارمش بیرون یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه نیاریدش بیرون امکان اینکه خوی وحشی بگیره زیاده
   وقتی هم که پرنده رو اوردید بیرون سعی کنید پنجره ها رو ببنیدید و پرده رو هم بکشید تا خودش رو به پنجره نکوبه

 106. NAzenin می گوید

  سلام من دوروزپیش میناخریدم مینام باهام خوب بوداما الان نمیزاره عطا بهش نزدیک شم من خیلی مینارودوست دارم ودوست دارم که به من عادت کنه امامنوبیشتر نوک میزنه راستش یه زره خودمم میترسم برای این ازمن بعدش اومده اخه صدای یه مینای دیگه رواوردم ودیدکه توگوشی هست نه واقعی برای همین ازم متنفرشدتوروخدا راه حلشو واسم بگیدمن تاقت ندارم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کم کم بهتون عادت میکنه ، ازش دوری نکنید ، در قفسش رو همیشه نبندید بزارید بیاد بیرون

 107. بابک می گوید

  باسلام امروز جوجه مینا خریدم یکم پر داره ولی هنگام غذا طبق دستورات سایت بهش غذا میدم
  میخوام ببینم باها صحبت میکنم فایده داره رودست میزارم خیلی باهاش بازی میکنم نوازشش میکنم
  ولی فعلا تو کارتن نگه میدارم فضای اتاقم خنک سر کارتون می بندم
  مشکلی پیش نمیاد براش
  بخاطر گرما یاسر کارتن باز کنم موقع خواب
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روشی که پیش گرفتید مشکلی نداره
   کم کم صحبت میکنه
   محیط نگهداری زیاد شلوغ نباشه و درب کارتن رو هم مرتب نبندید، وحشی میشه

 108. علی اکبر می گوید

  ببخشید من یه مینا دارم میشه مثلا باهاش صحبت کرد و از یه کاری نهی کردش برای مثال:
  جک امشب قراره مهمون بیاد خونه، زیاد سرو صدا نکنیا
  لطفا جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه اقا جان
   به بچه ادم هم بگی زیاد گوش نمیده چه برسه به پرنده بی زبون !

 109. علی می گوید

  سلام….منم یک مینا دارم.ویه سوال داشتم ازتون..آیا پرندگان یا مرغ مینا امکان داره که ویروسی یا بیماری ویا میکروبی داشته باشه؟؟که بخواد منتقل کنه؟؟؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم🙏

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   خیر دوست عزیز
   خود به خود همچین بیماریی نمیگرن مگه اینکه شما اصول بهداشتی رو در محل نگهداری پرندگان رعایت نکنید

  2. سبحان می گوید

   سلام من یک مرغ مینا دارم ۳ماه حرف می زنه؟ برای تشویقی چه چیزی بدم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    در این سه ماه که دارید نگهداریش میکنید ببینید از چی بیشتر خوشش میاد همونو بدید !

  3. سام می گوید

   سلام برای کنترل دستشویی مینا باید چیکار کرد که وقتی بیرونه دستشویی نکنه(هنوز جوجس)

 110. محمد می گوید

  سلام من سه تا مینا دارم میشه نگه دارم که به صحبت بیان

  1. NAzenin می گوید

   بله چرانشه

  2. زهرا می گوید

   سلام
   ببخشید من یه سوال دارم ؟
   من الان پرنده ای که خریدم ۲ ماهش است دیر شده برای حرف زدن ولی یه کلماتی از اون می پرسم می گویم مینا می گوید ها
   ومثلا می گویم خوبی یا میگه آره یا میگه نه
   و حتی سلام هم می گوید آیا می تواند بیشتر هم صحبت کند

   1. ادمین می گوید

    سلام
    بله حتما میشه که بیشتر صحبت کنه
    باید باهاش صحبت کنید و بهش تشویقی بدید

  3. masomeh می گوید

   می شن ولی باید جدا باشند پیش هم باشم حرفم یاد بگیره یادش می ره

 111. محمد می گوید

  سلام روزی چقدر باید بهش پنت بدیم ارزن هم می خورد

 112. محمود می گوید

  من یه مرغ میناامروز خریدم حرف میزد ولی آوردمش خونه از قفس فرارکرد خواستم بگیرمش یکم دنبالش کردم الان هیچی نمیگه ممکن لال شده باشه

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   نه عزیز جان
   قهر کرده و البته ترسیده ! نوازشش کن، غذای مناسب بهش بده ، محیط نگهداریش رو آروم کن ، بعد یه مدت حرف میزنه !

 113. سهیل می گوید

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی هایتان

  1. chicken-admin می گوید

   موفق باشید سهیل جان

   *****************************

   از تمامی دوستانی که اقدام به پاسخگویی به سایر کاربران میکنند ، بسیار سپاسگذاریم
   پیروز باشید

 114. ساسان می گوید

  سلام دوستان مواظب باشید میناتون نوشابه نخوره چون دائم بالا میاره و تا آب( شیرین) استثناً نخوره خوب نمیشه.

  1. فضل الله می گوید

   سلام
   من یک مرغ مینا امروز گرفتم سه ماهش هست
   حرف زدن بلد نیست دیر نشده
   و هنوز طرفم نمیاد
   چی کار کنم حرف بزنه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    امکان یاد گرفتن که حتما وجود داره
    اینکه طرفتون نمیاد اینه که یه روزه خریدید !! خودتونم برید خونه ی غریبه مهمونی شاید روز اول زیاد صمیمی نباشید !
    صبور باشید
    در نگهداری از حیوانات خانگی مهمترین نکته صبور بودنه

 115. ناشناس می گوید

  سلام از کجا باید فهمید که مرغ مینا نر است یاماده

 116. امید می گوید

  سلام. من یه مینا چند روزه متولد شده رو خریدم میخواستم بدونم بهترین زمان یادگیری مینا کی هست و از چند ماهگی باهاش کار کنم

  1. ناشناس می گوید

   از چهار روزگی

 117. حسام می گوید

  چطورمینای خود را سخن گو کنم هنوز گوشته

 118. zarei می گوید

  سلام.
  دوستان راهنمایی کنید:من یک عددمرغ مبناخریدم،بعدمی خواستم بگم که همه نوع میوه ، برای مینامفیده؟
  وتغذیه ی مناسب میناچیه؟

  1. سارا می گوید

   به مینا برنج پخته شده و نان ندهید چون براشون خوب نیست و عاشق گیلاس هستن مینای من میوه های شیرین رو خیلی دوست داره و آجیل هم خیلی دوست داره که خورد میکنم تو ظرف غذا می ذارم براش مینا چون راست روده هست نمیتونه غذا رو نگه داره بنابراین هر چی خورده رو پس میده
   انگور قرمز خیلی دوست داره سعی کنید کم بدید چون اسهال میشه کشمش هم دوست داره ولی درسته ندید بهش مینای من عاشق تاب بازی هستش

 119. ناشناس می گوید

  سلام.
  دوستان راهنمایی کنید:من یک عددمرغ مبناخریدم،بعدمی خواستم بگم که همه نوع میوه ، برای مینامفیده؟
  وتغذیه ی مناسب میناچیه؟

 120. zarei می گوید

  سلام..ببخشیدمن یک عددمرغ میناگرفتم ..بعدتوی یک جاخواندم همه نوع میوه ای مرغ مینامیخوره.میشه همراهی کنیدواسه تغذیه ی مفیدمرغ میناچه چیزهایی مفیدهست؟

  1. حسن ساجدی می گوید

   منم مرغ مینا دارم اسمش ونوس هستش سه روزه دارمش چیکار کنم به حرف بیاد

 121. مینا می گوید

  سلام مینای ما تازه گرفتیم قشنگ میاد روی دستم ورم اما حرف نمیزنه مطمئنیم که گوشش شنوایه چون بشکن میزنیم اواز میخونه باید چه جوری بهش حرف یاد بدیم ؟

 122. مجتبی می گوید

  سلام من یه مینا خریدم اوردمش خانه حرف میزد دو سه بار در قفسش رو باز کردم میامد بیرون ولی هر کاری میکردم نمیرفت داخل قفس روز اخر خیلی دمبالش کردم از اون روز دیگه حرف نمیزنه تقرریبا دو سه روزه کسی میدونه باید چیکار کنم که دوباره حرف بزنه

 123. محمد رضا می گوید

  سلام

 124. ناشناس می گوید

  سلام من یک مرغ مینای شش ماه دارم ماده است ومدام سرش رو روبه عقب میکنه از دست هم غذا میگیره ولی هر وقت سعی کردم بیاد رو دستم ودستم رو رو به سینه اش بردم خودشو میزنه به قفس ولی این که سرش رو برمیگردونه به عقب گاهی هم میفته منو ناراحت کرده بعضی ها هم میگن ماده یا به حرف نمیا یا اگه به حرف بیاد درست صدا رو تقلید نمیکه ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

 125. Yasaman می گوید

  سلام من یه مینا دارم یه ششماهی داره هرروز باهاش صحبت میکنم اما اصلا حرف نمیزنه فقط صدای قناری و بلبل در میاره چیکار کنم؟

  1. زهرا M. R می گوید

   سلام دوست عزیز مطمئنا پرنده شما (مینا) از اون موقعه ای که وقت صحبت کردن باهاش شده است اون پرنده در پرنده فروشی بوده یا اگر مینا ی شما تازه از یه فرد دیگر خریده اید اون فرد فقط صدای بلبل و سوت را به مینا ی شما یاد داده است همون جور هم تو مقاله خوندید مینا هایی صداهای مانند جیغ و بلبل و پرنده ووووو یاد میگیرند به سختی سخنگو میشوند من حتی گاهی وقتا شاهد بودم که مینا ها فقط جیغ و صدای پرنده بلد بودند و کلمه دیگه ای یاد نداشته اند همون جور که همون اول خدمتون گفتم پرنده مینا باید از بچگی پیش شما بوده باشد
   شما با تمرین و تکرار میتوانید مینا ی خود را سخنگو کنید اگر فهمیدید که نتیجه ای ندارد مینا ی خود را تهد فشار قرار ندهید
   باتشکر.

 126. هادی می گوید

  سلام خسته نباشید من چندروزه مینا گرفتم ۸ ماهه هست فقط گاهی یک صدا در میاره دستمم تو قفس میکنم نوک میزنه لطفان راهنمایی کنیید ممنون میشم

  1. زهرا M. R می گوید

   خب مینا باید از همون اول با شما بوده باشد بله اوایل احساس غریبی میکند و گاهی هم از نترس لال میشوند ولی نگران نباشید مینا شما به خاطر اینکه غریب هست کمی میترسد ولی شما با مهربانی کردن و توجه کردن میتوانید مینا ی خود را سخنگو کنید فقط ساعت های شبانه روز هم در ذهن خود داشته باشین
   به امید موفق شدنتون

 127. حمید رضا قشقایی می گوید

  سلام اول خواستم تشکر کنم از شما دوستان و عزیزانی که هزینه کردید وقت گذاشتید تا تجربه هاتون رو به ما بیاموزید ممنونم ببخشید من سوالم این است که مینای که از کوچکی داشتم جدیدا چند کلمه آموزش بهش دادم رو میگه ولی متاسفانه وقتی میرم پیشش یا من رو میبینه دیگر تکرار نمیکنه یا مثلاً زمانی که خانه شلوغ باشه صحبت میکنم وقتی بهش توجه می‌کنی اصلا چیزی نمیگه با تشکر از این که اجازه دادید وقت شما رو بگیرم واقعا لطف میکنید اگر امکان داره راهنمایی کنید متشکرم

 128. ابوالفضل مختاری می گوید

  سلام یک مینا ۶ماهه دارم میخوام حرف زدن یادش بدم چه کار کنم لطفا کسی میدونه کمک کنه ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به مقاله های مربوطه در سایت مراجعه کنید.

  2. علی می گوید

   سلام من یه مینا ۶ماهه دارم فقط دستی است ولی حرف نمی زند چیکارش کنم اگر ممکنه پاسخ دهید

 129. سعید می گوید

  منم یه میناگرفتم نزدیکه یسالشه ولی حرف نمیزنه هنوز براش با گوشی صدامو ظبط کردم روزی ۵ساعت یابیشتر تو ی اتاق خلوت میزارم تاثیر داره اگه کسی میدونه راهنمایی کنه تشکر

  1. ناشناس می گوید

   اگر خودتون باهاش حرف بزنید نحوه تلفظ رو هم یاد میگیره و تاثیرش بیشتره پیشنهاد میکنم صدا ضبط نکنید و مستقیم حرف بزنید

 130. امید می گوید

  منم یه مرغ مینا از بندر آوردم خیلی باهم ریقیم باهم راحتیم مخصوص عشق بازیه همش کلمات عاشقانه یادش دادم ماشاالله فوق العاده اگه کسی خواست شرطی بهش میفروشم

  1. یوسفوند می گوید

   سلام

   داداش تعداد کلماتش و اینکه سنش

  2. پارمیس می گوید

   واقعا ؟؟ چند باچی؟؟؟؟

 131. یاس می گوید

  مرغ مینام حدودا ۱سالو نیمش میشع ولی جز کلمه مینا بیا و خوبی نمیگه چیکارش کنم بحرف بیاد زودتر

 132. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من یه مرغ مینا ۳ ساله دارم از پارسال تا حالا رفتارش کلا عوض شده و همه رو میزنه خصوصا وقتی میاد بیرون میخواد پای همه رو بزنه و به مامانم خیلی وابسته است و مامانمو نبینه روزنامه های کف قفسشو پاره پاره میکنه. جیغ های سر سام آوری میزنه وقتی تنها میشه.
  چیکارش کنم؟
  راهی هست درست شه یا ولش کنم بره چون واقعا کلافم کرده

 133. احمد می گوید

  سلام خسته نباشید من الان مرغ مینا گرفتم ۳ماهشه باهاش حرف میزنم بعد چند دقیقه فقط صدای داد میزنه یعنی داره به حرف میاد چطور بفهمم که مینا من داره به حرف میاد وقتی دارم باهاش کارمیکنم لطفا جواب منو بدید

 134. خوش اندام می گوید

  سلام چندروزه پرنده مینام فضلشومیخوره بایدچکارکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا به تغذیه پرنده رسیدگی کنید شاید احساس گرسنگی میکنه،

 135. مهدی می گوید

  مینای من ۲ ماه و حدود ۱۵ روزشه بعضی موقع ها خودشو باد نکردی صدا ق ق
  در میاره و میگیریمش هم همینطور برای چی هس

 136. Sajad می گوید

  با سلام از سایت خوبتون چطوری میتوانیم مرغ مینا رو دستی یا اهلی کنیم

  1. معصومه می گوید

   سلام مینای من۱۰ماهشه صحبت میکنه امااگه نگاش کنی ساکت میشه چیکارکنم خجالتی نباشه؟ میشه بگین چجوری آموزشش بدم رودرروصحبت کنه
   ممنون میشم😊

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    با دادن دانه ها و غذای مورد علاقه ، اعتماد پرنده را نسبت به خود جلب کنید.

 137. ابوالفضل می گوید

  مرغ مینای من اهلی و حرف نمی زنه ولی خیلی باهام مهربونه
  ولی یک ذره نا متعال لطفا کمکم کنید خواش می کنم

 138. سیدسینا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سایت.
  واقعا متاسفم برای کسانی که همه چیز رو به مسخره میگیرم،مثل خودشون،اینجا برای تجربه گرفتن و تجربه دادن هست،نه برای دلقک بازی و مسخره بازی،واقعا نمدونم و نمتونم حس و حال اونایی رو درک کنم که میان اینجا و اینجور حرف های مسخره میزنن،آخه آدم باید انقدر لوس و مسخره و بی شخصیت باشه که بیاد چنین جایی،با گفتن حرف های لوس و مسخره اش،فکر کنه که اگر اینجور حرف هارو بگه و دلقک بازی کنه فکر میکنه بامزه و شیرین هست؟واقعا متاسفم براشون.
  ضمن خسته نباشید خدمت مدیر محترم از مطالب مفید و آموزندتون،خواستم بگم خداوکیلی حیف است چنین سایتی،قسمت نظراتش رو که میخونی،اینجور پیام های افراد دلقک و مسخره باشه که اصلا به هیــچ عنوان هم حرف هاشون به درد هیـــچ کسی نمیخوره،واقعا حیف است،لطفا یکم بیشتر نظارت داشته باشید قسمت نظرات،و اینکه حداقل شما از ثبت پیام هایی که ارسالی از دلقک ها و مسخره های بی شخصیت هست خودداری کنین،و نظرات مسخرشون رو حذف کنید حداقل،که دوستانی که میان نظرات رو بخونن و تجربه ای کسب کنن،الکی وقتشون با خوندن اون حرف های مسخره و بی ربط نگذره،و نظراتی که مفید و آموزنده هست رو بتونن بخونن،وگرنه الان هرکسی از خونه اش بره بیرون از اینجور افراد دلقک و مسخره زیاد سرراهش میبینه و دیگه نیازی نداره که بخواد چنین جایی که مخصوص تجربه گرفتن هست،هم بخواد این افراد رو سرراهش ببینه.
  ممنون میشم اگر با دقت بیشتری نظارت کنین در قسمت نظرات و نظرهایی که توسط دلقک ها و افراد مسخره ارسال شده رو،بررسی کنین و مدیریت بهتری داشته باشین برای حذف کردن و یا ثبت کردن چنین پیام هایی که اصلا به هیــــــچ عنوان ربطی به موضوع سایت نداره.و اینکه اگر اون نظرات مسخره و بی ربط رو بتونین حذف کنین،بسیااااار بسیااااار بی نظیر میشه سایتتون.
  با سپاس و تشکر فراااوااان خدمت مدیریت محترم.
  یاعلی✋

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   ممنون از پیشنهاد شما.
   کدام پیام خاطر شما رو آزرده کرده ؟

  2. Hasti می گوید

   خودت خیلی حرفای قشنگ و باحال زدی تازه تومارم نوشتی

 139. پارمیس می گوید

  سلام من مرغ مینا خریدم ولی۱ سالشه بعد از ۱ سالگی نمیتونم حرف زدن یادش بدم ؟چون بیشتر دوستان میگن از بچگی باید حرف زدن یادش بدین تا ۱ سالگی بعد از یک سالگی نمیشه

  باتشکر ❤

 140. بهزاد می گوید

  سلام خسته نباشید
  حدود یک ماه میشه مرغ مینا از یکی دوستان گرفتم هروزم بهش میرسم . البته نوک هم میزنه وقتی که پیششم هیچی نمیگه ولی ازش که دور میشم منو نمیبینه شروع میکنه به حرف زدن و سوت زدن
  به نظرتون چیکارکنم که باهام راحت باشه غریبگی نکنه

 141. kaled می گوید

  باسلام من پارسال برای اولین بار یک جوجه مینا گرفتم که خودم باسرنگ بهش غذا میدادم تقریبا یک ماهش بود تازه به من خیلی عادت کرده بود به حدی که وقتی صدای من میشنید خودش به قفس میزد که بیارمش بیرون کم کم رو دستم میومد توی یکی از سایتها خوندم که زردالو هم خوبه براش من هم اندازه یک غاشق چای خوری براش زردالو رنده کردم بهش بهش دادم مدفوعش خیلی شل شده بود وکم کم پکر شد ومتاسفانه بعدازدوروز مرد به نظر من تاوقتی هنوز کوچک هست فقط غذای خودش بهش بدید بهتره هوس کردم امسال هم یکی دیگه بگیرم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   متاسفیم بابت اتفاق پیش آمده و ممنون که تجربه خودتون رو در اختیار ما گذاشتید.

 142. فاطمه می گوید

  سلام من یک مینا دارم ده روز است که خریدم ۴ماهشه در قفس را هر موقع باز میکنم اصلا بیرون نمیاد حمام دو روزی یکبار میبرمش انقدر نک میزنه که نبریش خیلی باهاش حرف میزنم ولی فقط مامان میگه و روی دست نمیاد من هم مجبور میشم بگیرمش وقتی هم میگیرم پیشم نمیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سعی نکنید اونو مجبور به انجام کاری کنید، از شما زده خواهد شد
   اجازه بدید به مرور زمان به شما عادت خواهد کرد.

 143. من می گوید

  مرغ مینای من اهلی نیست

 144. محمد مهدی فهیمی می گوید

  من مینام رو از چه وقتش بزارم تا آب بازی بکنه

 145. ناشناس می گوید

  مرغ مینا من دنبال حشره ها میکنه نمیدونم بهش حشره بدم یا نه

  1. ناشناس می گوید

   بده

 146. حمید می گوید

  من یک مرغ مینا ۴۰ روزه خریدم نمیدونم باید از چند روز گی باهبش تمرین کنم

  1. ناشناس می گوید

   شما میتونی از الان حرف زدن رو یاد بدین بهش خیلی باهوشه

 147. علی می گوید

  سلام برای سخنگو کردن مینا باید تنها نگهش داریم یا جفت هم باشه مشکلی نیست ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   وجود جفت مانع از اموزش و یادگیری صحیح پرنده میشه
   بهتره تنها باشه

  2. نوروزی می گوید

   دوست‌عزیز‌جفت‌هیچ‌مانعی‌نداره‌ولی‌مدت‌زمان‌آموزش‌روبالا‌میبره.

 148. حمید می گوید

  من یک مینا دارم تازه خریدم ۴ ماهشه حمله میکنه چنگ میزنه چکارش کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز خوب اهلی نشده
   باید صبر کنید تا کاملا رام بشه

  2. سید یوسف موسوی می گوید

   سلام من امروز صبح یک مرغ مینا یک ماهه خریدم حدودا چند روز دیگه دونخور میشه ؟.ویک سوال دیگه از الان باهاش صحبت کنم ؟

  3. سید یوسف می گوید

   سلام من امروز صبح یک مرغ مینا یک ماهه خریدم حدودا چند روز دیگه دونخور میشه ؟.ویک سوال دیگه از الان باهاش صحبت کنم

  4. سید یوسف می گوید

   سلام من امروز صبح یک مرغ مینا یک ماهه خریدم حدودا چند روز دیگه دونخور میشه ؟.ویک سوال دیگه از الان باهاش صحبت کنم ؟؟

 149. مینا می گوید

  سلام مطالب عالی و مفید بود

 150. مینا می گوید

  با سلام مقاله ی شما بسیار مفید بود من حدود سه روز پیش یک عدد جوجه مینای نر خریداری کردم اسمش را فریدون انتخاب کردم یک سوال داشتم راست است که می گویند جوجه ی نر بعد از دو سالگی از خانه فرار می کند تا به دنبال جفت خود برود من به دلیل این موضوع می خواستم ماده بخرم ولی میگن که ماده خوب تقلید صدا نمی کنه حالا که نر خریدم بعد از دو سالگی فرار می کند و یک چیز دیگر از چند روز دیگر می توانم جوجه ام را به حمام ببرم جوجه ی من الان هفده روز دارد و به غیر از دانه پارس چه چیز دیگری می توانم به جوجه ام بدهم گاهی اوقات وقتی دستم را نزدیک دهان جوجه ام می برم دهانش را باز می کند ولی وقتی بهش دانه پارس میدهم اونو نمی خرد می دانید دلیل این کار چیست جوجه ام بعضی وقت ها عطسه می کند دلیلش چیست لطفا جواب دهید

 151. Abraheim می گوید

  سلام من یک مینا دارم ۹ ماهشه دیشب خریدم.
  وقتی میرم کنارش خودشو به قفس میزنه یکم که عقب تر میرم میره روی چوب بست میشینه میخواستم بدونم مینا اهلی یا وحشیه

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   هنوز به شما و محیط عادت نکرده
   چند وقتی طول میکشه

 152. ناشناس می گوید

  سلام من ۳-۴ سالی میشه که مرغ مینا خریدم ولی هر وقت که تخم گذاشته خودش تخمشو شکسته حالا چی کار کنم که تخمشو نشکنه؟

 153. Mohammad. می گوید

  سلام من یه مینا دارم ده ماهه هسته کاملا رام و دستیه رو دست میاد خودشو از ادم جدا نمیکنه ولی وقتی پیششی یا باهاش که صحبت بکنی جواب نمیده براش صبحا صحبت میکنه چیکارش کنم

 154. علیرضا می گوید

  سلام من یک مرغ میناسخنگو۱۰ماهه خریدم که اصلا حرف نمیزنه فقط وقتی زیر چادر می زارمش شروع به حرف زدن میکنه باید چیکار کنم که زیر چادر حرف نزنه میگید چون تازه خریدم غریبی میکنه

  1. مهیار می گوید

   دوست عزیز باخودت ببرش جای شلوغ مینای شما عادت کرده تو تنهایی خودش حرف میزنه با بردن به جای شلوغ برطرف میشه این مشکل

  2. ناشناس می گوید

   مال من همه نوع تمرین باش کردم ولی نمیحرفه باهام فقط وقتی تنهاست میحرفه تا میام پیشش دیگ لال میشه

 155. Alireza می گوید

  سلام خسته نباشین من یه مرغ مینای سخنگوی۱۰ ماهه خریدم ولی اصلا حرف نمیزنه باید حتما ببرمش زیر چادر تا حرف بزنه اگه زیر چادر نباشه اصلا یه کلمه هم حرف نمیزنه لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم

  باتشکر

  1. ناشناس می گوید

   سلام من یک مرغ مینای یک ساله دارم که اصلا حرف نمیزنه باید چه کارش کنم لطفا پاسخ بدید

 156. سید فرهاد می گوید

  سلام من الان چهاروزه مینا خریدم مینای من چهارماهش هروقت تنهاش میزارم باکسی بازی نمیکنه پیشش مینشینم شروع بازی میکنه از ماشالله خوشش اومده بازی میکنه نگاهش نمیکنم هعی صدام میکنه نگاهش کنم تشویق کنم به بازی کنه خیلی دوسش دارم گوشه قفسش هویچ گذاشتم پاش میزنه به اون بازی میکنه کم کم بهم داریم عادت میکنیم

  1. محمد جواد می گوید

   داداش من خیلی تحویلش نگیر چون اون عادت میکنه وبه صحبت نمیاد

 157. عليرضا می گوید

  سلام من يك ميناي ٧ ماهه دارم از جوجگي بزرگش كردم رابطشم باهام خوبه خيلي باهاش تميرين كردم اما فقط مينا رو ياد گرفت چه كاري انجام بدم كه كلمات بيشتري بگه؟ ممنون

 158. حسین می گوید

  از‌کجا‌‌سن‌مرغ‌مینا‌را‌بفهمم

 159. اف می گوید

  سلام.من ده سالمه خاله اممی خواهد مینا بگیرد چند وقته بگیره خوبه

 160. امیر می گوید

  مینا چند ماهه بگیریم خوبه

  1. ناشناس می گوید

   سلام . مینا ۱ ماهه بگیر

  2. مسعود می گوید

   سلام دوست عزیزاگه میتونی جوجش روخودت بزرگ کنی جوجه ای بگیرک چشماش روبازنکرده باشه ..لااقل بیست روزه باشه..یاعلی

 161. آرسام می گوید

  سلام مینای من حرف میزنه ولی نمیدونم چند سالشه

 162. ناشناس می گوید

  ما یه مینا داشتیم شش سالش بود از بچگی بزرگ کردیم بعد خودش یسری حرفا را میزد واقعا خند دار بود یروز یه مهمون زن داشتیم خیلی حرف میزد یدفعه از تو اشپزهونه گفت وع وع خو مهمونه فهمید منظوره حیون چیه یروز گم شده بود به خدا خودش تو خیابون ما را پیدا کرد هی داد میزد مهدی تا یروز تو قفس گزاشته بودمش بیرون یه ماده برا خوش پیدا کرد یعنی ازرد بس خونده بود یه مینا اومده بو د نشسته بود رو قفس چن سال با اون بود یروز رفتیم دوتا شونا تو طبیعت رها کردیم الان که امدم عکس میناها را دیدم دلم هوا حالا اینا بهتون بگم مینا خودش به مرور یاد میگیره هر حرفی زیاد تو خونتون تکرار بشه نمیخاد برین جلوش اون میفهمه ما میگفتیم حموم در قفسا باز میکردیم بادر حموم زیر دوش میشست اینام بگم نراشون حرف میزنند اگه دوتا باشن ارامشتون بهتره وگرنه هی جیع میزنن ما دوتا بودن راحت چند روز تو خونه میموندمد ولی یکی را نمیشه تنها بزاری ای تجربه من بود

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   عالی و جالب بود. ممنون که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتید.

 163. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید مینای من ۱۷ ماهش هستش اول خوب حرف زد ولی بعداز ۹ ماه یهویی چیزی نگفت ویا چیزی که می گه کسی متوجه نمی شه خواهش می کنم راهنماییم کنید که چکنم

  1. سجاد می گوید

   شاید گربه دیده ترسیده

  2. مهلا می گوید

   سلام مینای ما ۲ ماهشه وقتی بعضی موقع ها غذا می دیم از دهنش می افتد ما باید چی کار کنیم

 164. محمد می گوید

  من یک مینای ۴ ماهه دارم ولی نمیدونم چرا از همه میترسه و هیچ صدایی از خودش در نمیاره بجز فقط یه صدای سوت ریز_از فاصله ی دور هم بازم میترسه… لطفا یکی کمک کنه/ با تشکر

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   تازه وارد محیط خانه شما شده ؟ چند وقت خریدینش؟

  2. حسام می گوید

   مینای یکساله هم میشه حرف یادش داد یا خیر
   راه پرحرف کردن مینا چیه ؟؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتره از مینای ۳ یا ۴ ماهه شروع کنید.

 165. آرزو می گوید

  سلام
  من یه مینا از مغازه خریدم که ۵ماهشه تومغازه که بودیم فروشنده میگفت سلام مینا هم تکرار میکرد ولی الان که یک ماه هس اوردمش خونه اصلا حرف نمیزنه وچند روز هم هس اصلا نمیخونه نمیدونم چیکارش کنم لطفا کمکم کنید ممنون

 166. پسته می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم حدودا ۳ماهه شه از ۳هفتگی ما بزرگش کردیم دایم باهاش صحبت میکنیم و کلمه تکرار میکنیم اما خیلی اواز میخونه و انگار نه انگار من کلی باهاش تمرین میکنم ممکنه اواز خوندنش مانع یادگیری کلمات بشه

 167. حمید می گوید

  سلام الان توی این فصل فصل پرریزیشونه کمتر داره حرف میزنه فقط باید باهاش صحبت کرد یا صداو اهنگ هم براش بزارم بهتره ؟؟؟؟اب هم براش میگزارم ابتنی هم میکنه

 168. علی می گوید

  من یک مینادارم تازه خریدم ازمغازه مغازه هه میگت این ماله یک‌دختربچه ای که حرف میزنه منم خریدم الان حرف نمیزنه فقط میخونه صدای کلاغ وهمین چیزامیده من چیکارکنم

 169. ناشناس می گوید

  سلام دوستان من مرغ مینام خیلی وحشی بود تا اینکه یه روز اتفاقی یه کنج افتاد منم دستمو بردم سمتش جالب بود پرید رو دستم دوباره گذاشتم همونجا دوباره پرید رو دستم بالغ بر ۵۰ بار این کارو کردم الان دیگه تا دستمو نشونش میدم میدوه میاد رو دستم…
  دوستانی که میناشون خیلی وحشیه اینکارو انجام بدن مطمعناً جواب میده…باتشکر

  1. یاسین می گوید

   سلام من یه مرغ مینا ۵ماهه خریدم اهلی هم هست گاز نمی گیره ولی حرف نمیزنه همش باهاش تمرین میکنم ولی حرف نمی زنه امکان داره که حرف زدن رو یاد نگیره
   دیروز هم ناخن پاش شکست و خون اومد آیا دباره د میاد

  2. ناشناس می گوید

   یه پرنده وحشی هیچ وقت اینکار را انجام نمیده

 170. zoha می گوید

  سلام مینامن متاسفانه سوت یادگرفته وحرف نمیزنه یکمم جنگیه چیکارکنم سوت زدن یادش بره؟

 171. ناشناس می گوید

  سلام خوب هستید
  من یک مرغ مینا دارم اهلی رو دستم میشنه روشونم میشنه ولیی حرف نمیزنه .. نمیدونم نر یا مادس نمیدونم چند ماهشه ولییی حرف نمیزنه .. هر ۲۴ ساعت گوشی ویا رادیو کنارش ی کلمرو تکرار میکنه ولیی حرف نمیزنه … هرچی هم میدیم میخوره ولی حرف نمزنه با تشکر ولی حرف نمیزنه

  1. سیدسینا می گوید

   واقعا برات متاسفم که فکر میکنی خیلی بامزه و شیرین هستی.اینجا جای تجربه دادن و تجربه گرفتن هست،نه اینکه سیرک باشه،و یا اینکه مردم بیان و حرفهای یک دلقک بسیااااار بسیااااار مسخره و لوس رو بخونن.وااااقعااااا متاسفم،انسان خودش ارزش و احترام و اعتبارش رو باید روی خودش بزنه،با گفتارش،کردارش،پندارش.و اینکه وقتی خودت انقدر لووووس و مسخره هستی،نباید توقع داشته باشی که مردم بهت احترام بزارن و براشون ارزشی داشته باشی،چون دقیقا جایگاه یک دلقک مسخره و بسیاااار لوس رو داری براشون.انسان متشخصی باش،حداقل یکم.

 172. حسين می گوید

  سلام
  من يك مرغ مينا دارم كه هيچي حرف نمي زند چكار كنم براش كه حرف بزنه.
  حرف هاي شما را هم براش انجام دادم به مدت يك ماه

  1. محدثه می گوید

   به حرف علاقه نداره الان مال من داره هیچی نشده ۱۴ تا کلمرو توی یک ماه و دو هفته یاد گرفت

 173. حسين می گوید

  سلام
  من يك مرغ مينا دارم كه چند هفته كه اون را
  اوردم داشت صداي بلبل مي خوند الان كه ديگه
  هيچ چيزي نميگه
  فقت صداي بچه بلبل در مياره از خودش اين كه يك ماه كه
  چيزاي كه شما گفتي انجام ميدم كه هيچ نشونهي حرف زدن سلام بهم نگفت

 174. الناز می گوید

  چرا مرغ مینا نوک میزند؟؟؟؟؟یعنی چی؟لطفا جواب بدین

 175. #مرتضی می گوید

  سلام مینای من دوماهشه سرلاک بهش میدم اشکالی که نداره

  1. دوست می گوید

   تا الان باید ب دون خوردن می افتاد من مرغ مینام رو حدود یک ماه و ۱۰روز از سرلاک گرفتم

 176. مینا می گوید

  سلام با تشکر از مطالبتون:)
  من یه مینا خریدم که یک سالشه از وقتی اوردیمش خونه براش آهنگ باز میکنم کلی بهش انگور و اینا میدم و باهاش مهربونم ولی اصلا ا من خوشش نمیاد و ازم میترسه:/
  بعدم فقط با آقایون صحبت میکنه ولی اصلا با من حرف نمیزنه هیچ ازمم میترسه منم دیگه خسته شدم چیکار کنم باهام دوست بشههه؟؟

  1. ناشناس می گوید

   سلام. به مرغ مینا گشنگی بده و نزار کس دیگه ای بهش غذا بده فقط تو بهش بده و بزار گشنه باشه جا دان رو خالی بزار وقتی خورد خالیش کن تا ۱۵ روز رامت میشه

 177. ساری می گوید

  سلام با تشکر از مطالب قشنگتون فقط من یه مینا خریدم اصلا با من حرف نمیزنه هرچقدر کارایی رو که گفتین تکرار میکنم و باهاش مهربونم بازم ازمن میترسه ازم فرار میکنه نمیدونم چرا فقط با آقا ها حرف میزنه چیکار کنم که با منم حرف بزنه؟:/

  1. هادي می گوید

   باهاش برو سينما

 178. امیر می گوید

  سلام چجوری میتونم به مینام کلمه های جدیدی یاد بدم

 179. شیوا می گوید

  سلام به همه، چقد خوبه این مطالبتون، البته من بیش از این هم به مینام رسیدگی میکنم، اسمشم مینا صدا نمیکنم، یه اسم خااااص داره میناکوچولوی من، تازه گرفتمش هنوز جوجست و حتی نمیتونه بایسته، ولی هزااار ماشالا انقد شیطونه و انقد باهام دوست شده که نمیتونم نیم ساعت ازش دور باشم، جدای اینکه فعلا به توجه بیشتری نیاز داره. مطمئنم مینای من توی سه ماهگی میتونه کلی حرف بزنه چون از همین الان که بیست روزشه داره قشنگ با جیک جیکش جوابمو میده وقتی باهاش حرف میزنم. خواهشا به میناتون فقط “غذای مینا” بدید، بسته بندی سبز رنگ قیمتشم حدود ۹ هزار تومن، شبیه همون پلت یا دون پارس هستش اما هم ریزتره شبیه رشته سوپ و هم سفیدتره، اینارو آهن زدایی کردن، اما پلت آهن داره و در طولانی مدت باعث آسیب به کبد پرنده میشه، به مینا میشه تقریبا همه چیز داد بجز ادویه و نمک و غذای چرب و آهن دار و میوه هایی که ویتامین ث دارن، اصلا بهش پرتقال و لیمو و آناناس و نارنگی ندین، اینا مینارو مستعد جذب آهن میکنن. بهترین میوه همون سیب و توت فرنگی و انگوره، در ضمن دوستی نوشته بود ۵۰ سال در قفس عمر میکنه، خیر اشتباهه، متاسفانه در بهترین شرایط ممکن مینا ۱۵ سال در قفس می مونه (که البته معمولا کمتر از ۱۰ سال هستش)، حداکثر عمرش در طبیعت هم همه جا بیست سال درج شده، و این خیلی غم انگیزه، من فکرشو میکنم داااغون میشم، جونم به مینام بنده خدا نکنه تا من هستم چیزیش بشه که منم باهاش می میرم

  1. دوست می گوید

   در کنار مطالب مفید شما لازم ب ذکره ک انگور هم باعث ذخیره شدن اهن در بدن مینا میشه و کاملا مضره

 180. متین می گوید

  سلام من یک مینای وحشی دارم آیا این مینا هم صحبت گردن یاد میگیره،؟؟؟

  1. امین می گوید

   من یه مینا دارم ۴ماهشه غذاشو می خودش میخوره

 181. متین می گوید

  سلام من یک مینای وحشی دارم آیا این مینا هم صحبت گردن یاد میگیره،؟؟؟

  1. بابک می گوید

   سلام، دوست عزیز باید خیلی تلاش کنی که اول رام و اهلی بشه و کمکم باهات دوست بشه امکان یادگیری داره ولی خیلی سخت و زمان بره، معمولا بهترین یادگیری رو مینای سن پایین و رام خواهد داشت

 182. سعید می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگه بخواد چند تا کلمه رو همزمان یاد بگیره باید چه کنم
  با تشکر

 183. fafa می گوید

  با سلام..من ی مرغ مینا دوساله خریدم هفته اول زیاد صحبت نمیکرد ولی الان خیلی شیطونه و صحبت میکنه..فقط نمیدونم چرا بین صحبتاش صدای سگ و بوق ماشین و امبولانس در میاره..?موقعی ک خریدم فک کنم بهش یاد دادن بگه نقی پرسپولیسه چیکار کنم دیگه این کلمه رو تکرار نکنه..?بعد از قفس بیرون میومد واسه اب بازی زیاد نمیتونس پرواز کنه ب نظرتون الان ک کامل پرواز میکنه پرهاشو کوتاه کنم مشکلی پیش نمیاد واسش؟؟مینای من عاشق توت فرنگی و سیبه??

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   لطفا تجربیات خودتون از نگهداری مرغ مینا رو با دیگران به اشتراک بگذارید مطمئنا خیلی ها هستند که از این تجربه ها استفاده می کنند.

 184. ایناز می گوید

  سلام من یه روزه مینا خریدم نمیزاره دستمو ببرم تو قفس و نوک‌‌ میزنه نمیدونم چند ماهشه ممکنه وحشی باشه؟

 185. ابوالفضل می گوید

  از چه زمان مرغ مینا خودش دانه را می خورد

 186. مبین می گوید

  آیا راه راحت تری برای دستی کردن و سخنگو کردن مرغ مینا وجود دارد

 187. سامان می گوید

  مینامو سخت میشه گرفت ازتو قفس آیا ناراحت نمیشه بدش نمیاد اذیت نمیشه فرارمیکنه

 188. سامان می گوید

  بادرود خدمت سروران گرامی
  روزتون به نیکی و خرمی
  یک مرغ مینا برام آوردن کمتراز ۱سالش هست حرف نمیزنه آیاباتکرار وتمرین به حرف درمیاد؟

 189. سامان می گوید

  مینام فرار کرده هرروز میاد کنار پنجره ولی باز می رهباید چی کار کنم لطفا بگین

  1. Abraheim می گوید

   قفسشو بزار کنار پنجره درشو باز کن بایک چیزی ببند بعد وقتی مینا بیاد قفسشو ببینه میره تو

 190. امیر حسین می گوید

  سلام مینا من هی سوت میزنه چیکار کنم سوت نزنه

  1. زپطوسن بیmxmxmxj می گوید

   ازش بپرس ببین چشه دیگه

 191. ناشناس می گوید

  سلام مینا من هی سوت میزنه چیکار کنم سوت نزنه

 192. سیما می گوید

  سلام من یک مرغ مینادارم نزدیک ۲ساله آوردمش کوچیک بودباهاش ازصبح تاشب حرف میزنم ولی هنوزحرف نمیزنه توخونه آزاده ولی ازمون میترسه ازدستم غدامیخوره چکارکنم حرف زدن یادبگیره؟

 193. میلاد رضایی می گوید

  سلام من چند روز پیش درمورد سخن گو کردن مینا و بیماری هاش سایتتون رو دنبال میکردم اما چند روزه مینام فرار کرده حوصلم سر میره خیلی وابستش شدم خوشبحالتون من الان نمی تونم مرغ مینا بخرم قدر این پرنده رو بدونین

 194. میلاد می گوید

  من چند روز پیش درمورد سخن گو کردن مینا وبیماری هاش سایتتون رو دنبال می کردم اما چند روزه که مینام فرار کرده حوصلم سر میره خیلی وابستش شدم خوش بحالتون من الان دیگه نمی تونم بخرم قدر این پرنده رو بدونین

 195. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه مینا دارم که دیگه داره یه سالش میشه خیلی حرف میزد ولی الان سه چهار روزه اصن حرف نمیزنه یا بزنه فقط میگه مینا.
  و فقطم صدا میکنه چیکارش باید بکنم تا دوباره حرف بزنه؟؟؟؟

 196. ناشناس می گوید

  مرغ مینای من نمیره توآب چیکار کنم؟؟

 197. معصومه می گوید

  من نمیدونم مینام چند وقتشه داداشم برام خریده امیدی به حرف زدنش هست؟

 198. معصومه می گوید

  سلام مینای من همش توی قفسه اگه بخوام بیارمش بیرون از قفس چکار کنم؟

  1. ناشناس می گوید

   بالشو بزن بعد آزاد کن

 199. Omid می گوید

  من میخوام دستی کنم ولی ان می ترسه و سن ۶ماهش

  1. محسن می گوید

   سلام من یه دونه مینا دارم ۲ماهش فقط مثل قناری می خونه چیکار کنم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    شاید کنار قناری بوده !!
    براش اهنگ بزارید ببینید عکس العملیش چیه
    اگه خواست اهنگ رو تکرار کنه بهش گیلاسی چیزی به عنوان تشویقی بدید

 200. محمد می گوید

  سلام چرابعدازچندهفته هنوزمینای من مینرسه وغذامیزارم،متلاتم وفراریه؟

 201. رضا می گوید

  سلام من یک مرغ مینا داشتم اولین روز ها که با او حرف می زدم به حرف اومد ولی بعد از مدتی با او حرف نزدم و الان هم حرف نمی زند چکار کنم

 202. هیوا می گوید

  از کجا بفهمم چندسالشه؟

  1. مهسا می گوید

   سلام تروخدا بگین مرغ مینا نر خوبه یا ماده؟؟؟

   1. مهدی می گوید

    فقط باید نر باشد تا به حرف بیفته

   2. hadi می گوید

    سلام مینا نر خوبه نر ها زیاد حرف میزنند ولی ماده ۴و۵ کلمه

   3. بیژن می گوید

    نر بهتره

  2. نیتونم بگم می گوید

   باید بری پیش پرنده فروش ها بهت میگن

  3. كيمي می گوید

   سلام من يك مرغ مينا دارم وخيلي دو ستش دارم مي خوام بدونم چند سال زنده مي مونن؟؟

 203. Ali می گوید

  سلام میشه بگین چیکار کنم مینای من وقتی ازادش میکنم تو خونه دسشویی نکنه و هنگامی که دسشویی داشت بره داخل قفسش؟؟

  1. احمدرضا می گوید

   مگه سگ خریدی؟

  2. نیتونم بگم می گوید

   همه پرنده ها دستشویی میکند نمیشه

  3. ممد می گوید

   اره میشه،تو سایت ها روشش هست،ولی خیلی سخته

 204. ناصر می گوید

  سلام، من سوميت مرغ مينايي هست كه خريدم، يكيش فرار كرد، يكيش بيمار شد و مرد و اين اخري رو هم داريم فعلا اوكيه، اصلا باهاش كار نكرديم حرف بزنه ولي خودش يه سري كلماتي كه ما گفتيم رو ياد گرفته و ميگه، خوابش با ما تنظبمه و همه چي هم ميخوره و اكثر اوقات هم تو خونمون ازاده و فقط شب ها ميره قفس واسه خوابيدن

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   لطفا از تجربیاتتون بیشتر با ما صحبت کنید و اشتراک بگذارید تا دوستان هم استفاده کنند.

   1. مصطفی می گوید

    سلام ببخشید مرغ مینا به جز غذای خودش دیگه چی رو خیلی دوست داره که واسه تشویقش بهش داد

    1. بیژن می گوید

     بامیه

 205. جواد می گوید

  اقا طو‌طی ما رو به رو حرف نمیزند چیکار کنیم؟

 206. مهزیار می گوید

  سلام ببخشید من چند روزه مینا خریدم سه کلمه بلد بود حالا یک کلمه هم بلد نیست چکار کنم حرف بزنه

 207. پویا می گوید

  الان نزدیک یک هفته است من یک مینا خریدم می خوام بدانم چگونه جفت کنم تخم بیاره بوده یا نه جوجه هستن

 208. ناشناس می گوید

  خيلى ممنون.
  سپاس ??

 209. فتاح می گوید

  خیلی ممنون از اینکه تجربه خودتونا در اختیار دوستداران پرنده می‌گذارید من ممنونتون هستم منم یه مینا دارم که خیلی سر حال شیطونه از تجربه شما برای حرف زدنش

  استفاده میکنم ممنون دوست خوب

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   بسیار خوشحالیم که مورد قبول بوده ، لطفا شما هم تجربیات خودتون رو با دیگران به اشتراک بگذارید

 210. وجیهه می گوید

  عالی بودمچکرم امیدوارم بتونم میناموبه حرف بیارم

 211. علی می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم می خواستم یه مرغ مینا بخرم سر رشته ندارم لطفا راهنمایی کنید

  1. مهدی می گوید

   سلام به دوستان و مدیریت محترم سایت
   اگر میشه و وقتشو داشتید جواب چند سوال شبیه به هم اخر رو پاسخ بدید..چون سوال خیلیاست
   پاسخ شما بدون شک به روند صمیمیت در سایت خودتون تاثیر بسزایی داره
   بنده هم تا جایی که بتونم در خدمت دوستان هستم

   1. مدیر سایت می گوید

    با سلام
    در حد توان ، تا جایی که امکانش باشه بنده و تیم مدیریت سایت سعی می کنیم سوال ها بی پاسخ نماند.
    ولی نگهداری از مرغ مینا یک امر تخصصی و نیاز به متخصص خودش برای مشاوره داره.

 212. رضا می گوید

  سلام من ی مینای بالغ ۶ ماه دارم ک خریدم هنوز صحبت نمیکنه ایا امیدی ب صبحت کردنش هست و و تغزیه ان در صبحت کردنش تا ثیریی دارد لطفا منو راهنمایی کنیم

 213. مهرداد می گوید

  سلام مرغ مینا من ۴ ماهشه وقتی بهش توجه نمیکنیم میخونه و حرف میزنه اما ب محض اینک نگاهش میکنیم ساکت میشه دیگ هیچی نمیگه چیکارش باید بکنیم

  1. علی می گوید

   سلام من یه مینای ۲ ماهه گرفتم و اوایلی که گرفتم می اومد رودستن روشونه هام حرف منو خوب گوش میداد روسرام می اومد راحت بود باهام الان یه سه چهار ماهی هس که باهام اصلا خوب نیست هرکاری می کنم که باهاش خوب شم نمیشه الان ۶ ماهش شده اصلا طرفش نمی تونم برام اما گرسنه که هس بهش غذا میدم از دستم نمی خوره اما تو جاش میزارم می خوره اما باهام خوب نیست اصلا نمی دونم چکار کنم اما باخانومم خیلی خوبه موندم که چکار کنم

  2. amir mahdi83 می گوید

   منم همین مشکلو دارم

  3. mohamad می گوید

   مال منم همینجوره لطفا بگید چکارش کنم ؟؟

 214. علی می گوید

  سلام وعرض ادب من مینام وازجوجگی خودم بزرگ کردم ولی الان وقتی میرم کنارش حرف نمیزنه ولی ازاطاق دیگه حرفهاموتکرارمیکنه چیکارکنم وقتی کنارشم باهام حرف بزنه؟درضمن مینام ۷ماهشه

 215. حسین می گوید

  سلام من یه مینا دارم که خیلی حرف میزد و خیلی شاد بود ولی به دلیلی بالش رو کندم که پرهای جدید در بیاد ولی متاسفانه از اون لحظه دیگه حرف نزد الان یکماه شد. توروخدا کمکم کنید تا بتونم دوباره زبونش رو باز کنم ممنون

 216. امین می گوید

  خیلی ممنون از مطالب خوب شما

 217. بابک می گوید

  باسلام خدمت مدیریت محترم و اعضای مهربان سایت. بروی چشم در اولین فرصت ویدئو و عکسهایی از مینای خودم به اشتراک میگذارم. سپاس و درود فراوان

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   خوشحالیم که شما را در جمع خود میبینیم.
   برای ارسال عکس و ویدیو ها می تونید از ایمیل fz.andishesabz@gmail.com استفاده کنید یا به شماره تلگرام ۰۹۱۴۶۲۰۰۹۷۷ ارسال کنید.

 218. بابک می گوید

  باسلام. از مدیریت سایت بسیار سپاسگزارم بابت مطالب خوبتون و اینکه فرصتی فراهم کردین که علاقمندان به مرغ مینا بتونن مطالب خوبی رو یاد بگیرن.
  هرمینایی یکجور خاصی هستش و شخصیت مختص به خودشو داره. نمیشه همه رو یجور درنظر گرفت. معمولا مینارو که تازه خریداری میکنی چندروز یا دوسه هفته ای طول میکشه تا باصاحبش خو بگیره و بیشتر باکسیکه بهش بیشترین محبت رو میکنه و بهش بیشتر رسیدگی میکنه و غذا میده بیشتر دوست میشه و بعضی از میناها هستن که فقط به خانما یا دختربچه ها علاقه دارن یا برعکس فقط به پسربچه ها یا اقایون علاقه دارن ولی مینای من از بچه ها خوشش نمیاد دقیقا مثل من. عاشق آهنگای شاده و هروقت براش آهنگ میذارم شروع به خوندن میکنه ولی اینکار کمک زیادی برای یادگیری سخنگویی نمیکنه. بهتره مینارو کنار پرنده های دیگه نذارید و تو مکانهای خلوت و آرام نگهدارید. خیلی از میناهای سخنگو وقتی صاحبشون عوض شده یا محل زندگیشون عوض شده مثلا فروخته شدن یا از خونه به مغازه آورده شدن مدتی ساکت شدن و حرف نزدن و شاید افسرده شدن و بهتره برای اینکه زودتر به حالت قبل برگرده باهاش بیشتر صحبت کنیدو بازی کنیدو بهش محبت کنید و هریکی دوساعتی یکی دوتا دونه انگور بهش بدین. البته مینا میوه های شیرین دیگه مثل گیلاس و توت فرنگی و شاهتوت و انجیر هم خیلی دوسداره ولی بیشتر به انگور علاقه داره چون هم شیرینه هم خیلی نرم و آب داره و راحت میتونه بخوره. هفته ای دوبار براش توی یه ظرف کم عمق مثل بشقاب گود آب بریزید تا خودشو توی اب خیس کنه و پرهاشو بشوره چون از آب تنی خیلی خوشش میاد ولی مراقب باشید سرما نخوره. درضمن تو ظروف شیشه ای شفاف براش آب نذارید چون پرنده ها شیشه رو نمیتونن ببینن و متوجه آب نمیشن. دوستانیکه به تازگی مینا خریدن باید خیلی صبرو تلاش کنید تا میناتون شروع به صحبت کنه شاید پنج شش ماه طول بکشه تااولین کلماتو بگه. مینا در طبیعت تا هشتاد سال و درقفس تا پنجاه سال عمر میکنه و به نظر من تا سن پانزده سالگی میتونه صحبت کردنو یاد بگیره ولی هرچی سن کمتری داشته باشه بهتره و اگه از جوجه گی بهش آموزش بدین مسلما خیلی خیلی بهتره. موفق و موید باشید.

  1. مدیر سایت می گوید

   ممنون از شما دوست عزیز بابک خان که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   نوشته شما در سایت درج گردید.
   چه بهتر میشد ویدیو یا عکسی هم از مینای خودتون با ما اشتراک بگذارید.

   1. سیاوش می گوید

    سلام،من میخواستم جوجه مرغ حدود ۵یا۶ماهه بخرم
    خواستم ببینم آیا تو این سن میشه حرف یادش داد یا نه؟؟
    بهترین موقع برا آموزش سخنگو کردن چه سنیه
    ممنون.

   2. نیتونم بگم می گوید

    مینای من خیلی فضول هست:-)

  2. فرشاد می گوید

   اما من شنیدم مینا ۷ سال بیشتر عمر نمیکنه؟

 219. مهناز می گوید

  سلام منم ی مینا خریدم نمیدونم چند ماهشه تازه خریدم تو قفس خودشو زیاد اینور اونور میزنه میترسم اذیت بشه بعد تا چند ماه طول میکشه حرف بزنه

  1. مدیر سایت می گوید

   با تشکر از دیدگاه شما
   اگر در مورد پرنده خود سوال دارید می تونید از سیستم پرسش و پاسخ جوجه کشی فارسی استفاده کنید و از تجربیات دیگران استفاده ببرید.

  2. Zabiullah می گوید

   داداش من هم یه دونه خریدم نمیدونم چند ماهه شه بیش‌تر دونه انگور را بده باتو زود دوست میشه

  3. Zabiullah می گوید

   داداش من هم یه دونه خریدم نمیدونم چند ماهه شه بیش‌تر دونه انگور را بده باتو زود دوست میشه
   تو باید به وتسپ من بیایی تا هردو یک جایی رازشو پیدا کنیم
   شماره وتسپ من
   +۹۳۷۸۶۴۹۴۶۸۸

 220. شایان حسینی می گوید

  سلام من یه مینای ۳ ماهه خریدم وقتی خریدم خیلی باهاش کار کردم مثلا سلام ولی یاد نگرفت ولی بعضی وقت ها میگه قربونت برم بابا و بدو ولی من این حرف هارو اثلا یادش ندادم تازه اثلا با خودم و مامانم حرف نمیزنه ولی وقتی یکی میاد خونمون با هاش حرف میزنه و هر روز صبح ساعت ۱۰ شروع میکنه به حرف های که گفتم ولی با من اثلا حرف نمی زنه لطفا راهنمایم کنید

 221. محمد می گوید

  مرغ مینا در چه زمان هایی حرف میزند؟

 222. محسن می گوید

  سلام من مرغ مینامو تازه گرفتم .فک کنم دو سه ماهش باشه .از دست غذا میخوره و هم نوک میزنه .جنسیتشو نمیدونم .سقف دهنش سیاه نیست .بنظر شما برای یادگیریش خوبه گشنش بذارم بعدش بهش یاد بدم؟مرسی

  1. Mina می گوید

   مرغ میناتون ماده چون من رفته بودم دامپزشکی بم گفتن اگه سقف دهنش سیاه باشه نره اگه سفید باشه مادس

 223. محمد حسین می گوید

  ممنون من مینامو تازه خریدم ولی قول میدم هرکاری که گفتینو انجام بد

 224. سمانه صالحی می گوید

  سلام من یک مرغ مینا دارم الان دو ماهشه هرکاری را که شما گفتید انجام دادم و الان یک کلمه نیست که بلد نباشه این یک آدم با من حرف میزنه و تمام کلمات را بلده و من هم خیلی دوستش دارم از راهنمایی شما ممنونم

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   بسیاریم خوشحالیم که مطلب مورد نظر برای شما مفید بوده.

 225. @Arashsari می گوید

  همتونو آدم حساب نکردن جواب ندادن فقط سایت میزنن برای روزی خودشون

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   این لحن صبحت مطمئنا برازنده شما نیست.
   سوالات دوستان وقتی وارد موارد تخصصی نگهداری پرنده میشه ما سعی می کتیم دخالت نکنیم و تنها دیدگاه رو تایید کنیم تا سایر دوستان با تجربه تر بتونند راهنمایی کنند.
   زیرا تخصص ما نگهداری پرنده نیست بلکه تخصص ما جوجه کشی و موارد مربوط به جوجه کشی از پرندگان هستش.

 226. علیرضا می گوید

  سلام ببخشید امکان داره که جوجه مرغ مینا کر یا لال یا کور باشه

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   طبیعتا امکانش هست که هر جانداری دارای مشکلاتی باشه.

  2. شیوا می گوید

   سلام دوست عزیز. بله امکانش هست. اگه میخواین جوجه مینا بخرین سعی کنید موقع خرید از جای مطمئن خرید کنید و خودتون شخصا جوجه رو امتحان کنید، اولا که وقتی دستتونو میبرید توی کارتنش ناخودآگاه دهنشو باز میکنه، حتی اگه سیر باشه هم وقتی چندبار دستتونو از بالا میبرید سمت دهنش رو حساب غریزه اینکارو میکنه، دوما بگیریدش توی دستتون، با گرمای دستتون خوابش میگیره، اگه آفتاب هم باشه که چه بهتر، بعد از یه نفر دیگه (تاکید میکنم خودتون نه) بخواین که نزدیکش یه بشکن بزنه، اگه بیدار شد پس شنواست، اگه یکی دوبار اینکارو کردید و بیدار نشد احتمالا گوشش مشکل داره، مینا باید شنوا باشه تا بشه بهش تکلم یاد داد

 227. محمد رضا مرزوقی می گوید

  سلام یه مرغ مینا دارم دو روزش بوده که خریدم الان سه ماه و نیمه هست در روز خیلی باهاش حرف میزنم براش کلمه سلام رو هم ضبط کردم و براش میذارم
  ولی هنوز حرف نمیزنه به نظر شما هنوز زوده به حرف بیاد یانه ؟
  امکان داره دیر شده باشه و دیگه به حرف نیاد؟

  1. مصطفی می گوید

   خودت هم روزی ۴نوبت ۱۰دقیقه باید باهاش صحبت کنی…یادمیگیره. صبح .بعدضهر.شب. باهاش هم صحبت کردی. بعدش ۱۰دقیقه اهنگ خارجی کوب دار بزار.صدا کنه… ۶تا مرغ مینا خریدم همشونم صحبت کردن.ـ بهترین زمان هم ۲ماهگی تا ۶ماهگی
   ولی وقت بایدگذاشت…
   ۰۹۳۶۷۷۷۰۱۸۷

  2. Amir می گوید

   اقا من یه مرغ مینا خریدم یک هفته میشه.۱۰ماهشه از همون موقع که خریدم بهش میگم سلام خوبی برام صدا درمیاره تا میگم صدای نازک درمیاره علامت خوبیه.کمی هم بهم عادت کرده.خواهشا بگین علامت خوبیه؟

 228. فاطمه می گوید

  من ی مرغ مینا یک سال و نیمه گرفتم صاحبش میـگفت ۱۰کلمه حرف میزنه الان سه روزه ک اوردم هیچی نگفته

 229. مصطفی می گوید

  سلام من ی مرغ مینا جوجه دارم حالا بزرگ شده من ای چهار نوبت را انجام دادم ام هنوز سخنگو نشده نمیدونم چی کنم تشکر از رهنمای های تون

 230. علیرضا می گوید

  سلام خوبید من ی مینا دارم سه سالشه ۷۰ کلمه حرف مزنه اما دیگه یاد نمی گیره چکار کنم

  1. حسين می گوید

   برو خدا را شكر كن

  2. ناشناس می گوید

   عزیزم تواین سن خیلی سخت یاد میگیره

 231. امیر حسین آدینه می گوید

  سلام من ی جوجه اردیبهشت خریدم الان بزرگ شده و خیلی اهلی و نترسه و با همه زود صمیمی میشه و فوقالعاده شیتون ! ولی هنوز اصلا به حرف نیفتاده چکار باید بکنم که راه بیفته ؟ طبق گفته های شما روزی ۴ نوبت باهاش حرف میزنیم ولی راه نیفتاده – ممنون از راهنمایی شما

  1. آروین می گوید

   نر یا ماده

 232. reza می گوید

  سلام چیجوری میتونم به مینام جمله یاد بدم

 233. سیما می گوید

  من نزدیک یکساله مرغ میناخریدم صاحبش نگفت چندوقتشه ازهمون موقع شروع به آموزش حرف زدنش کردم ولی متاسفانه یادنگرفته فقط بیامیگه چکارکنم حرف زدن یادبگیره

  1. محسن می گوید

   اول .به خودت عادتش بده تو دستت غذا بخوره .بعد غذا رو از قفسش بردار هر وقت صدا از خودش دراورد یکم بهش بده باهاش حرف بزن یک کلمه فقط راه میوفته

 234. رحمت می گوید

  مینا بیشتر باید تو قفس باشه یا اگه بیرونم باشه اشکال نداره

  1. اديب سيفان. گياه شناس می گوید

   بيرونم باشد عيب ندارد چون نجس نيست

 235. سوگند می گوید

  چقدر طول میکشه یک کلمه رو یاد بگیره؟

  1. ناشناس می گوید

   چهار ماه حدودا

 236. مونا می گوید

  سلام مرغ مینا من پر نکشید آوردم الان دو ماه کی سخن را تکرار می کند

 237. مصطفی می گوید

  اگ طبق اموزشی ک گفتین تمرین کنم باهاش یاد گرفتن هر کلمه چقد طول میکشه براش؟

 238. مصطفی می گوید

  اگ همونجوری ک گفتین آموزش بدیم یاد گرفتن هر کلمه چقد طول میکشه براش؟

 239. دانیال می گوید

  چگونه مینا رادستی کنیم

  1. کذترزنه می گوید

   برو تو سا یتش

  2. یاسین می گوید

   میناتو بگیر ونازش کن چند بار این کارو کنی دستی میشه

   1. Parsa79 می گوید

    یه جوری نوک میزنه اجدادت میان جلو چشت بای بای میکنن،اصن دس نباید قدش بزنی خودش میاد میشینه رو دستت اروم اروم اهلی میشه

 240. ۹۰ می گوید

  ممنون

 241. مهدی می گوید

  پلت

  1. محمدیان می گوید

   لطفا کمکم کنیدجوجه مینادارم

 242. علی می گوید

  میشه نام دان مرغ مینا را هم بدید

  1. مهدی می گوید

   پلت

  2. علی می گوید

   دونه پارس

  3. نیتونم بگم می گوید

   من همه چیز به مینام میدم مثل بادام کاهو خیار کشمش
   گوجه پفک کیک نون لوبیا سیب فلفل دلمه ای………..

 243. ناشناس می گوید

  مرسی

  1. ناشناس می گوید

   سلام لطفا راهنمایی کنیدچند روزه یک مینا گرفتم فکر کنم ۳ تا ۴ ماهشه ولی وقتی دستم رو تو قفس میبرم فرا میکنه وحرف هم نمیزنه بعضی مواقع ازخودش صوت وصدایی در میارهنمیدونم چکار کنم که روی دستم بشینه وبا من دوست بشه

   1. آیناز می گوید

    آرا برای منم این طوری هست ولی برای من ۷ ماهشه تا بهش نزدیک میشم فرار میکنه

  2. ناشناس می گوید

   سلام با من دوست می شی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.