آموزش جفت زدن مرغ مینا | نحوه تکثیر و جوجه کشی مرغ مینا

0

چگونه نر و ماده مرغ مینا را با هم جفت کنیم؟

مرغ مینا از جمله محبوب ترین پرنده های سخنگو و زینتی می باشد و افراد زیادی تمایل به نگهداری و تربیت این پرنده سخگو دارند. اگر قصد تکثیر مرغ مینا داشته باشید باید بدانید که تکثیر و جوجه کشی از مرغ مینا با سایر طوطی ها و پرندگان زینتی متفاوت است و شرایط خاصی دارد. اگر تخم نطفه دار مرغ مینا داشته باشید میتوان با کمک دستگاه جوجه کشی حرفه ای از آنها جوجه کشی کرد و سپس جوجه ها را بزرگ نمود. اگر هم قصد دارید برای مرغ مینای خود یک جفت تهیه کنید و از آنها جوجه کشی نمایید، ادامه این مقاله از سایت چیکن دیوایس را از دست ندهید.

سن بلوغ برای تخمگذاری و جفت گیری

برای جوجه کشی از این پرنده ابتدا لازم است که جنس نر و ماده آن به سن بلوغ کامل جنسی رسیده باشند. بلوغ جسمی در این پرندگان برای بیشتر نژادها از ۱.۵ سالگی به بعد معمولا شروع شده و در سن ۲ سالگی میتوان گفت که مرغ مینا قادر به تولید مثل می باشد. مخصوصا مرغ مینای نر در سن ۲ سالگی بیشتر درگیر تنش های جنسی شده و مست میشود. آنها در این سن نیاز به جفت دارند و اگر جفت مناسبی پیدا کنند حتما تولید مثل خواهند داشت. تشخیص سن و جنسیت مرغ مینا اصلا کار ساده ای نیست. برای مشخص کردن جنسیت و سن بهترین روش آزمایش خون و پر می باشد.

تعداد تخمگذاری و طول دوره جوجه کشی

مینای ماده در زمان تخمگذاری معمولا ۳ الی ۵ عدد تخم ابی رنگ می گذارد. این پرنده هم فصل بهار مخصوصا ماه اردبیهشت را برای تخمگذاری انتخاب میکند. چون هم به خاطر وجود منابع غذایی و هم از نطر آب و هوایی این زمان برای جوجه کشی بسیار مساعد است. البته ذکر این نکته نیز مهم میباشد که مرغ مینا خارج از فصل بهار و حتی سالی دوبار میتواند تخمگذاری داشته باشد.

تعداد تخمگذاری و طول دوره جوجه کشی - چیکن دیوایسمعمولا یک هفته بعد از اولین جفت گیری مرغ مینای ماده تخمگذاری را شروع میکند و بیشتر در لانه می خوابد.

دوره جوجه کشی این پرنده به نژاد آن بستگی دارد و به طور معمول بین ۱۳ الی ۱۸ روز متغیر است. بیشتر نژادهای مرغ مینا دوره جوجه کشی ۱۴ روزه دارند.

شرایط جفت زدن مرغ مینا

اگر از جنسیت پرنده خود اطمینان دارید و قصد دارید برای او یک جفت تهیه کنید لازم است که قبل از جفت شدن نکات مهمی را رعایت کنید.

مرغ مینا به طور کلی خوی وحشی آن قوی بوده و همانند طوطی ها نمی توان با آنها رفتار کرد. این پرنده به راحتی اهلی نمیشود مخصوصا اگر سن بلوغ را رد کرده باشد.

وقتی میخواهید یک مرغ مینای جدید تهیه کنید، پرنده در زمان انتقال به محل جدید تا یک مدت دچار ترس و استرس خواهد شد. از طرفی این پرنده کمی پرخاشگر بوده و تمایلی به اهلی شدن ندارد. بنابراین وقتی جفت جدید برای مرغ مینای خود تهیه میکنید، بلافاصله آنها را با هم داخل یک قفس یا یک محل نیندازید.

جفت جدید باید چند روز در قفس جداگانه باشد تا اولا استرس و ترس اولیه او رفع شود و سپس او به محیط عادت کند. در این زمان بهتر است که قفس نر و ماده کنار هم باشند تا هر دو پرنده با هم بتوانند ارتباط برقرار نموده و به نوعی آشنا شوند.

شرایط جوجه کشی از مرغ مینا

مرغ مینا در قفس جفت گیری نمی کند و در قفس نمی توان آنها را تکثیر نمود. برای جفت شدن مرغ مینای نر و ماده باید حتما یک فضای باز برای آنها فراهم کنید. البته میتوان یک قفس توری بسیار بزرگ برای این پرنده فراهم کرد به نحوی که ارتفاع بلندی داشته و پرنده امکان پرواز در آن را داشته باشد. ولی جفت گیری مرغ مینا در محیطهای محدود به ندرت موفقیت آمیز می باشد. این پرنده در فضای باز همانند حیات، یا گوشه از باغ و … جفت گیری خواهد کرد.

شرایط جوجه کشی از مرغ مینا - چیکندیوایسدر زمان مستی، مرغ مینای نر برای جلب توجه ماده یک آواز مخصوص می خواند و  پر و بال های خود و جنس ماده را تمیز میکند. با انجام این کار جنس ماده هم تحریک شده و به نشانه رضایت بدن خود را پایین می آورد. همانند دیگر پرنده ها، جفت گیری مرغ مینای نر و ماده نیز چند ثانیه بیشتر طول نمیکشد و ممکن است جفت ها در طول روز چندین بار اقدام به جفت گیری کنند. اما برای نطفه دار شدن تخم ها یکبار جفت گیری هم کفایت خواهد کرد.

لانه برای جفت گیری

در زمان جفت گیری، مرغ مینا گوشه های بلند و دنج را برای لانه سازی انتخاب میکند. میتوان یک لانه چوبی یا سفالی برای آنها در گوشه ای از حیات یا ارتفاع خاص قرار داد اما نباید لانه را تزیین کنید. چراکه جنس نر و ماده خودشان با خرده های چوب و پنبه و … داخل لانه را آماده میکنند. همچنین در زمان لانه سازی و در دوره تخمگذاری این پرنده به شدت عصبانی و پرخاشگر می باشد. این پرخاشگری به خاطر محافظت از لانه و تخم ها است. پس نباید مزاحم آنها شوید یا به لانه آنها بیش از حد نزدیک نشوید.

وقتی که مرغ مینای نر و ماده با هم جفت شدند و ماده تخمگذاری کرد، دیگر پرنده شما به قفس داخل منزل برنخواهد گشت. بنابراین بعد از جفت شدن هرگز سعی نکنید که پرنده ها را داخل قفس بندازید و هرگز به لانه و یا تخم ها دست نزنید. همانطور که ذکر شده در زمان تخمگذاری مرغ مینا پرخاشگر شده و مثل قبل نمتوان با آنها ارتباط برقرار کرد.

همچنین اگر تخم ها و لانه بوی دست انسان بگیرند و یا دستکاری شوند، مرغ مینا تخم ها را از لانه بیرون خواهد انداخت. آنها پرورش دهنده های بسیار خوبی هستند و نر و ماده با هم جوجه ها را معمولا تاسن یک ماهگی غذا میدهند و بزرگ میکنند. لذا اجازه دهید این پرنده در زمان جوجه کشی، جوجه ها را بزرگ کند. آنها برای تغذیه از حشرات و غذاهای نرم که در دسترس محل زندگی شان باشد، استفاده خواهند کرد.

با توجه به اینکه جوجه کشی طبیعی مرغ مینا در فضای باز انجام میگیرد، بهتر است که برای محافظت از آنها مراقب حیواناتی مثل گربه و حتی کلاغ باشید.

جوجه کشی مرغ مینا به کمک دستگاه

تخم نطفه دار این پرنده کمیاب می باشد ولی اگر تخم نطفه دار مرغ مینا داشته باشید به کمک یک دستگاه جوجه کشی خانگی و حرفه ای همانند ایزی باتور ۶ میتوانید آنها را هچ کنید. لازم است که تخم ها کمتر از یک هفته سن داشته باشند و تحت شرایط خاصی حمل و نگهداری شوند. چون تخم این پرنده ریز است، تکان و لرز باعث خراب شدن نطفه میشود.

جوجه کشی مرغ مینا به کمک دستگاه - چیکن دیوایسدمای مناسب برای جوجه کشی مرغ مینا ۳۷.۵ الی ۳۷.۷ درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب نیز ۶۰ درصد می باشد. بعد از حدودا ۱۴ روز تخم های نطفه دار این پرنده به جوجه تبدیل میشوند. جوجه مرغ مینا باید با سرلاک مخصوص مرغ مینا تغذیه شود. محل نگهداری جوجه باید گرم بوده و هر ۲ الی ۳ ساعت یکبار به آنها سرلاک داد. توجه داشته باشید که غذای مرغ مینا با سایر پرندگان فرق میکند و باید فاقد آهن باشد. جوجه مرغ مینا تا ۴ الی ۵ روزگی چشمانشان بسته بوده و بعد از آن چشم جوجه ها باز میشود. تا یک ماهگی باید جوجه با سرلاک بزرگ شود. پس از آن رژیم غذایی جوجه میتواند شامل میوه ها و غذای های نرم باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.