مناطق مناسب پرورش شترمرغ در دنیا

پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ

مزرعه پرورش شترمرغ

 

وجود درآمد بالا از فروش محصولات مختلف شتر مرغ باعث تحریک سایر کشور ها به ویژه دراروپا ،آمریکا و بخش هایی از آسیا و استرالیا شده است .دولت آفریقای جنوبی برای حفظ بازارهای داخلی خود در سال ۱۹۰۶ قانون منع صادرات پرنده زنده وتخم شترمرغ را وضع نمود .وبا وجود رکود در بازار اکثر پرنده ها کشتار شده و تعداد کمی مزرعه پرورش در آمریکا باقی مانده بود به طوری که در سال ۱۹۲۱ بر اساس آمار تنها ۳۲۱ قطعه پرنده در مزارع آمریکا وجود داشت . جمعیت پرنده  شتر مرغ در استرالیا در بین مزرعه داران خیلی کم و از گونه های نیمه وحشی این پرنده بود.

از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی مزارع شترمرغ به طور چشم گیری توسعه پیدا کرد؛ اگر چه این مزارع در سطح کوچک قرار داشتند و در خارج از آفریقای جنوبی تنها چند مزرعه بزرگ در آمریکا،اروپا و استرالیا وجود داشت .علاقه و اشتیاق به پرورش شترمرغ با حمایت دولت ها و ورود شترمرغ و تخم نطفه دار دوچندان شد .استرالیایی ها مزارع خود را با وجود گونه های ضعیف و نیمه وحشی توسعه دادند.بیشتر کشور های اروپایی از سال ۱۹۹۰ با وارد کردن پرنده از آفریقای جنوبی خود را در مسیر بازار محصولات شترمرغ گسترش  دادند .

کشورهای دیگر آفریقایی نیز مزارع خود را در سال های اخیر توسعه دادند . بیشتر پرنده های مزارع نامبیا از گونه های اوودشورن هستند که بازارمحصولات شترمرغ را پوشش میدهند .مزرعه داران زیمباوه ایی با گونه های بومی خود درحال توسعه این صنعت بوده و اخیرا نیز کشور های خاورمیانه آمریکای جنوبی و نیوزلند در حال توسعه این صنعت هستند.

در سال ۱۹۹۷ قانون منع صادرات پرنده و تخم شترمرغ لغو شد و به مزرعه داران اجازه داده شد تا بتوانند پرنده ها را صادر کنند و باعث توسعه مزارع پرورش شترمرغ به ویژه مزرعه دارانی که قادر به ارتباط با بازارهای جدید هستند، گردند.

تاریخچه پرورش پرنده شتر مرغ در ایران :

 

پرورش شترمرغ در ایران

پرورش شترمرغ در شهرهای ایران

ورود هر صنعت نوپایی به  کشور نیازبه تحقیقات اولیه در این زمینه دارد.به طور نمونه ،چین همزمان با ایران پرورش شترمرغ را آغاز کرد در حالی که در یک برهه ۱۰ ساله پیش از آن تحقیقات خود را انجام داده بود و با ظرفیت بالا واردات این پرنده را آغاز کرده؛اما در ایرتان همزمان با واردات ،تحقیقات و تولید آن شروع شد.

چین اکنون سالانه ۱۰۰۰۰۰ قطعه شترمرغ تولید میکند در صورتی که ما در ایران تولید آنچنانی نداریم وهنوز وارد کننده هستیم.قفل این صنعت ۱۸ سال پیش در ایران باز شده ولی هنوز گوشت شترمرغ بطور چشمگیری بازار خود را پیدا نکرده است ؛وسرانه مصرف گوشت شترمرغ در ایران به ازاء هر نفر در حال حاضر فقط ۱۵۰-۱۰۰ گرم است .اگرچه با افزایش قیمت در سایر گوشت ها بویژه قرمز به دلیل کاهش تفاوت بین گوشت قرمز و گوشت شترمرغ کاهش یافته و تقاضا برای آن در حال افزایش است. بازار محصولات شتر مرغ در ایران فعلا در مرحله تولید و تکثیر است و فاز نهایی آن که صادرات و مصرف محصولات پرنده شترمرغ است در صورت تداوم صنعت و سود آوری در آینده نزدیک آغاز خواهد شد . البته کار گزار صنعت محصولات شترمرغ در ایران بخش خصوصی است.صنعت پرورش پرنده شترمرغ در ایران از سال ۱۳۷۳ شروع شد و تا الان گسترش و پیشرفت موفقیت آمیزی در اکثر نقاط کشور داشته است. در سال های اولیه جوجه یا تخم نطفه دار از خارج کشور وارد و پس از پرورش در سنین مختلف به فروش می رسیدند . اکنون ایران خود تخم نطفه دار شترمرغ و جوجه و مرغ مادر این گونه را تولید میکند واستان هایی چون تهران ،اصفهان،مرکزی و گلستان بیشترین تعداد مزرعه پرورش شتر مرغ را دارند .

از آنجا که این صنعت در کشور در حال فراگیر شدن میباشد ،ضرورت راه اندازی صنایع جانبی آن از قبیل تولید دستگتاه های جوجه کشی ،کشتارگاه ها ، کارگاه های دباغی پوست جهت تولید و صادرات آنها اجتناب ناپذیر است و موجب خواهد شد این صنعت پایدار ،اشتغال زا و قابل رقابت با دیگر کشور ها معنی پیدا کند.

اقلیم وآب و هوای مناسب برای پرورش و نگهداری شترمرغ

 

اقلیم آب و هوای پرورش شترمرغ

آب و هوا و اقلیم مناسب برای پرورش شترمرغ

شترمرغ حیوانی بسیار مقاوم ،با قابلیت سازگاری بالا با شرایط محیطی جدید است و علی رغم اینکه زیستگاه شترمرغ مناطق گرم و حاره ای و استپی آفریقاست اما پرورش شترمرغ حتی در برخی نواحی سردسیر مانند کشور سوئد نیز صورت میگیرد. تطابق کامل شترمرغ با هر نوع آب وهوا به طوری که بر اساس گزارشات مختلف کارشناسان در مناطق مختلف کشور در دمای ۱۵- تا ۵۰+ درجه سانتی گراد به راحتی زندگی کرده و نسبت به کم آبی و خشکی هوا مقاوم میباشد. نکته قابل توجه حد اکثر باز دهی و راندمان پرورش شتر مرغ  با استفاده از امکانات موجود است . از آنجا که تولید محصولا ت با کیفیت بالا برای رقابت در بازارهای جهانی محصولات شترمرغ حائز اهمیت است و با توجه به این که ما در صنعت پرورش شترمرغ در ابتدای راه قرار داریم بهتر است با برنامه ریزی دقیق،احداث و توسعه واحد های شترمرغ در مناطقی انجام گیرد که در آینده ؛ اولا امکان گسترش  بیشتر آن فراهم باشد،ثانیا محصولات تولیدی را با هزینه پایین و حداکثر  کیفیت و بازده به بازار عرضه کنیم تا بتوانیم در بازارهای جهانی با محصولات تولیدی سایر کشور های جهان که از زمان های دور به طور تخصصی در پرورش شتر مرغ فعالیت داشته اند ،قدرت برابر برای رقابت داشته باشیم . شایان ذکر است که برای بالا بردن توان و افزایش تولیدات پرنده شترمرغ و سازگاری شتر مرغ با شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف کشور ،نیاز به تحقیقات علمی گسترده ای است .

پیش بینی بازار محصولات شتر مرغ  در آینده

 

گوشت شترمرغ

گوشت شترمرغ

دانشمندان پیشنهاد دادند که صفات تولید از جمله باروری ،جوجه کشی و زنده ماندن جوجه ها جهت بدست آوردن بیشترین راندمان و سود باید بطور چشم گیری افزایش یابد .

آنها دو سوال کلیدی را مطرح کردند ؛

۱- کشش و تقاضا برای چرم شترمرغ چگونه می باشد؟

۲-با افزایش قیمت نهاده های اولیه در بازار قیمت چرخ شترمرغ را چقدر می توان افزایش داد؟اگرچه این سوالات بیشتر یک پیش بینی بازار محصولات شترمرغ است ،اما رکود جهانی اخیر در این صنعت باعث بی اعتمادی مزرعه داران در تولید شده که یکی از دلایل این مساله تولید بیش از حد در آفریقای جنوبی و تولید کنندگان جدید است .با توجه به بازار حساس صنعت جوجه کشی و تولید محصولات شترمرغ، دیمینگ و همکاران پیشنهاد دادند که با دعوت بازاریابان فعال در صنعت جوجه کشی و تولید محصولات شترمرغ باید بازارهای جدید را توسعه داد و مصرف گوشت شترمرغ را به بازارهای جدید معرفی کرد. نکته قابل توجه این است که اگرچه قیمت ها برای محصولات شترمرغ بالا بوده ،اما حجم معاملات  کوچک است،لذا با کاهش قیمت ها احتمالا بتوتان حجم معاملات را بالا بردو بازار های بیشتری را توسعه داد.مشکلات اخیر اگرچه باعث کاهش تعداد پرنده ومزارع شترمرغ و کاهش جوجه کشی شده است ،اما دیمینگ معتقد است که با توجه به این مشکلات هنوز قابلیت های ویژه ای در آفریقای جنوبی وجود دارد .

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۵ دیدگاه
 • شیرزاد عباسی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۴:۰۴:۱۸

  با سلام.ما میخواهیم به اتفاق دوتا فرزندانم مزرعه پرورش شتر مرغ بزنیم.دو گزینه اطراف شهراصفهان که اب وهوای ملایمی دارد.وشهرستان فریدن که سردسیر است.(تقریبا مثل اذربایجان یا کمی سردتر)سوالم اینه
  ۱..شهرستان فریدن زمین پرورش.وزمین کشاورزی داریم ولی سردسیراست..۲.اصفهان دوگزینه.زمین وخوراک خریدینی است.کدام گزینه به نظر شما بهتر است؟؟؟سپاسگزارم…
  برای راه اندازی وپرورش کلاس یا اموزش خاصی سراغ دارین؟ممنون ازشما

  • ایمان نظری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۲:۲۳

   زیستگاه پرنده شترمرغ اساساً مناطق گرم و حاره ای است اما دیده شده که در شهر ها و اقلیم های سرد مانند سوئد نیز پرورش داده می شود. با این حال توصیه می شود به صورت حضوری تحقیق کنید تا کم و کیف ماجرا را از افرادی که این کار را در شهر های آدربایجان غربی و شرقی انجام داده اند با خبر شوید. هزینه کردن برای انجام این کار بزرگ بی شک نیازمند تحقیق و بررسی حضوری است.

  • ایمان نظری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۸:۳۹

   زیستگاه شترمرغ مناطق گرم و حاره ای است با این حال دیده شده که این پرنده در اقلیم های سرد چون سوئد نیز پرورش داده شود .. با این حال اگر قصد متحمل شدن هزینه و راه اندازی پرورش شترمرغ دارید توصیه می کنم تحقیقات خود را به صورت حضوری از افرادی که تجربه انجام این کار را داشته اند انجام دهید.

 • ناصر ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۷:۳۶

  با سلام میخواستم بدونم ایا بندر عباس میشه پرورش شتر مرغ انجام داد ممنون

 • جواد ۲۰ آبان ۱۳۹۶ / ۰:۳۵:۵۰

  آیا میتوان در شهرهای آذربایجان شرقی که سرد سیر است پرورش شترمرغ راانداخت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.