حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش جوجه کشی از شترمرغ | نکات جالب در جوجه کشی شترمرغ

آموزش جوجه کشی از شترمرغ

آموزش جوجه کشی از شترمرغ  : جوجه کشی از شترمرغ نیاز به تجربه دارد و عملی دشوار و زمان بر می باشد.در این نوشته سعی شده است به تجربیات افرادی که هم به صورت طبیعی و هم به وسیله دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از شترمرغ کرده اند پرداخته شود.

نکات و خاطراتی جالبی در این نوشته و نوشته های بعدی ای مطلب را خواهیم خواند با ما همراه باشید.

جوجه کشی طبیعی شترمرغ حتی در هوای بد تابستان

در کشور آلمان در منطقه بادن در تابستان سال ۲۰۰۰ میلادی با توجه به این که تابستانی پر باران و هوای بدی مخلوط از باران و رگبار و تگرگ و رعد و برق وجود داشت

در مزرعه موهو خانواده اوشی براون مشاهده نمودند که شترمرغ نر آنها کارلوس با اشتیاق هرچه تمام، شترمرغ ماده لوسی

را وادار به جفتگیری و تخم گذاری می نماید. کارلوس شروع به کندن و درست کردن لانه نموده و سرانجام موفق شد لوسی را وادار به تخم گذاری کند.

هنوز اندک زمانی از گذارن تخم شماره ۹ نگذشته بود که کارلوس بر روی تخمها خوابید و مزرعه دار

در درون دفتر تقویم روزانه اش با خط قرمز دور تاریخ روز را خط کشید. بالاخره بعد از ۴۲ روز انتظار در روز ۱۳ یونی خانواده کامل بود ۹ جوجه از تخم درامده بودند و کارلوس سعی بر این داشت

که وظیفه خویش را به نحو احسن انجام دهد.

جوجه کشی طبیعی شترمرغ
جوجه کشی طبیعی شترمرغ

اموزش جوجه کشی شتر مرغ

حال پدر خانواده با غرور تمام فرزندانش را همراهی می کرد، و مادر آنها نیز آنان را در برابر حمله احتمالی کلاغ ها و دیگر شترمرغ ها محافظت می کرد.

در این حال هوا تغییر کرد و شب هنگام بارش شدید باران که به ده لیتر در هر مترمربع می رسید آغاز شد.

هنوز آنان دو هفته از عمرشان نمی گذشت که میزان ریزش باران به بیست لیتر در هر مترمربع رسید.

مزرعه داران همه از این اوضاع ناراحت بودند، و جوجه ها نیز حتی هنگام شب استراحتگاهشان را ترک می کردند و در زیر باران تا ساعت ۱۰ شب به دنبال آذوقه می گشتند.

هر روز رشد آنها بهتر می شد، و هنوز دو ماهه نبودند که در ۱۴ آگوست کنجکاوانه در مرتع کناری پدر و مادر خویش را می دیدند که مجددا نسلی – جدیدی از جوجه هایشان را پرورش میدادند.

مجموعا در طی این دو ماه ۲۱۴ لیتر باران بارید و این رقم رکورد جدیدی را در تابستان ۲۰۰۰ بر جای گذاشت.

جوجه کشی مصنوعی شترمرغ و ذخیره تخم ها

تخم ها بعد از گذاشته شدن می بایستی بلافاصله جمع آوری گردند تا از وارد آمدن هر گونه آسیبی به آنها همانند تابش آفتاب و خیس گشتن به دور بمانند. تخمی که گذاشته شد به هیچ عنوان نمی توان کیفیت آن را تغییر داد.

به همین علت هرچه کیفیت تخمی که گذاشته شد بهتر باشد جوجه ای که از آن متولد می شود سالمتر است.

در هنگامی که تخم گذارده می شود ، جنین در حالت سلولی است و در این حالت استراحت می کند.

از حرارت ۲۱-۲۰ درجه این استراحت قطع میگردد و با این سبب این امکان وجود دارد که تخمها به فاصله چند روز جمع آوری گردد و سپس همگی با هم در یک زمان در درون دستگاه جوجه کشی گذارده شوند.

تخمهای جمع اوری شده می بایستی هر روزه دو مرتبه گردانده شوند تا از چسبیدگی جنین جلوگیری به عملی اید.

بهترین طول زمان برای نگهداری تخمها سه روز است و این زمان نمی بایستی از ۱۰ روز تجاوز کند. تخمهایی که به مدت پانزده روز نگهداری شده اند بیش از ۴۵٪ از انها جوجه متولد نمی شود.

تخمهایی که حرکت داده شده اند ابتدا میباییستی 24 ساعت تمام استراحت کنند.تخم ها هنگام بیرون امدن از بدن دارای دمایی حدود ۳۶ درجه سانتیگراد می باشند که این دما بعداً به ۱۵ درجه کاهش مییابد.

برای این که قبل وررود تخمها به دستگاه این اختلاف دما از بین برود، می بایستی چند ساعت قبل از ورود تخمها به دستگاه تا دمای 20-24 درجه گرم شوند.

شرایط جوجه کشی مصنوعی شترمرغ
شرایط جوجه کشی مصنوعی شترمرغ

شرایط جوجه کشی مصنوعی شترمرغ

مدت زمان بیرون آمدن جوجه ها از تخم درست همانند زمان طبیعی همان ۴۲ روز است و تخمها در درون دستگاه می بایستی زاویهای ۴۵ درجه به سمت راست داشته باشند ور هر روز چند بار گردانده شوند.

حرارت درونی دستگاه می بایستی ۳۶ درجه باشد.

در هنگام بیرون آمدن جوجه ها از تخم این حرارت می بایستی به 35 درجه سانتیگراد برسد.

رطوبت هوا در ابتدا می بایستی ۲۵ درصد و در هنگام بیرون امدن جوجه ها از تخم 50 درصد باشد. حرارت و میزان رطوبت ایده آل هر مزرعه دار با دیگری متفاوت است.

در نظرخواهی که از ۱۰ مزرعه دار پرورش دهنده شترمرغ انجام گرفت، آنها ۱۲ نمونه آمار متفاوت ارائه دادند.

در هر صورت واضح است که قبل از در آمدن جوجه ها از تخم با ایجاد هوای خشک سبب تبخیر آب درون تخم گردیده تا بدین وسیله فضای اتاقک هوایی وسیع تر گردد و بدین طریق اکسیژن بیشتری برای جوجه در هنگام تولد به وجود می آید.

تعیین جنسیت شترمرغ

دستگاه جوجه کشی شترمرغ 64 تایی
دستگاه جوجه کشی شترمرغ 64 تایی

دستگاه جوجه کشی شترمرغ 64 تایی

جوجه کشی مصنوعی شترمرغ

بیرون آمدن از تخم کاری بس دشوار و پیچیده است و دیده شده که شترمرغ های نر بزرگترین کمک برای بیرون آمدن جوجه هایشان از تخم هستند.

معمولا زمان بیرون آمدن از تخم مابین روز 42-39 است ولی به طور معمولی اکثر جوجه ها همان روز 42 از تخم بیرون می آیند.

در هنگام بیرون آمدن از تخم جوجه ها چندین مرحله مختلف را پشت سر می گذارند.اول جهت یابی جنین به سمت اتاقک هوایی است که از روز دوم صورت می گیرد و در نهایت در روز 39-40 در موقعیت نهایی قرار میگیرد.

در این هنگام تنفسی ریه ها اغاز میگردد و بدین ترتیب مقدار گاز دی اکسیدکربن در تخم بالا میرود و جوجه شروع به سوراخ کردن پوسته درونی تخم می کند و موفق میگردد منقار خویش را به درون اتاقک هوای فرو کند.

از این هنگام ۲۴ ساعت اکسیژن برای نفس کشیدن جوجه باقی می ماند و او می بایست الویت سوراخ را درون پوسته خارجی تخم ایجاد کند در غیر این صورت درون تخم خفه خواهد شد.

 

دریافت فایل PDF آموزش جوجه کشی از شترمرغ


 

 


مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.