واکسن های مورد نیاز بوقلمون + نکات مربوط به آن

یکی از اقدامات ضروری در صنعت طیور انجام واکسیناسیون برای جلوگیری از ابتلا پرندگان به بیماری های ویروسی و باکتریایی است. اگر شما هم قصد واکسینه کردن بوقلمون های خود را دارید با ما تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه شوید تا در رابطه با واکسن های مورد نیاز بوقلمون به ارائه مطالب گوناگون بپردازیم.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 2 (96 تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ (۹۶ تایی)
» مناسب برای جوجه کشی از بوقلمون
» دارای سیستم انتخاب پرنده
» قابلیت کارکرد با باتری ۱۲ ولت
قیمت : ۷,۱۰۰,۰۰۰ تومان

واکسن های مورد نیاز بوقلمون

واکسن های مختلفی در سنین متفاوت برای جلوگیری از ابتلای جوجه بوقلمون و بوقلمون به بیماری ها در نظر گرفته شده که با انجام به موقع آن می‌توانید به سلامتی آنها کمک کنید تا تهدیدی برای سلامتی بوقلمون به وجود نیاید در ادامه به معرفی هر یک از واکسن های ضروری  پرداخته ایم…

واکسن مارک

مارک از جمله بیماری هایی است که بیشتر در مرغ و بوقلمون به چشم می‌خورد. بوقلمون ها در سنین پایین بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند و بعد از ورود به بدن جوجه بوقلمون و گذشت ۵ روز منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی آنها شده و هر چقدر قدرت ویروس بالا باشد منجر به تلفات شدید در گله خواهد شد.

واکسن مارک برای جلوگیری از این منظور اغلب در سنین یک روزگی به صورت تزریقی (عضلانی – زیر جلدی) مورد استفاده قرار می‌گیرد و تخمهای حاوی جنین ۱۸ الی ۱۹ روزه از طریق روش  in ovo واکسینه می شوند.

واکسن مارک - چیکن دیوایس

دوز مناسب برای جوجه های یکروزه ۰.۲ میلی لیتر به صورت زیرپوستی و تخم های جنین دار ۰.۱ میلی لیتر به صورت in ovo می‌باشد.

میزان اثرگذاری بیماری مارک در حدی است که می تواند تمامی شریان های اصلی و سیستم عصبی بدن طیور را به خود درگیر کند و تلفات زیان باری را به وجود آورد بنابراین توصیه می‌شود در زمان درست با دز معین بوقلمون های خود را واکسینه کنید. 

واکسن نیوکاسل

یکی از شایع ترین بیماری ها در بین طیور نیوکاسل می‌باشد. از آنجا که شدت تلفات این بیماری نیز در گله متعدد است با توجه به میزان شیوع بیماری در منطقه باید اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

بدین منظور برای پیشگیری از مبتلا شدن بوقلمون به این بیماری بهتر است  واکسن را به صورت تزریقی، چشمی ، اسپری،  قطره، آشامیدنی در اختیار پرنده قرار دهید. مقدار مصرف این واکسن یک دز برای هر پرنده گوشتی، تخمگذار و مادر می‌باشد. هرگونه استفاده از برنامه واکسیناسیون بوقلمون برای مقابله با بیماری نیوکاسل باید زیر نظر دامپزشک و براساس شرایط گله تعیین شود.

واکسن نیوکاسل - چیکن دیوایس

نکته: در مناطقی که بیماری نیوکاسل به صورت بومی می باشد جوجه ها را می‌توان در یک روزگی واکسینه کرد. حتما به یاد داشته باشید که دز تعیین شده را در اختیار پرنده قرار دهید و از تجویز دز پایین آن برای بوقلمون بپرهیزید.

واکسن گامبورو

یکی دیگر از بیماری های مسری بیماری گامبورو می‌باشد که اغلب بوقلمون، اردک و…  را در سنین پایین ۳ الی ۴ هفتگی درگیر می‌کند.

فرم حاد این بیماری نیز در سنین پایین سه هفته نیز مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از ابتلای پرندگان بهتر است یک دز به ازای هر پرنده بر حسب سنین آنها تجویز شود.

واکسن گامبورو - چیکن دیوایس

مصرف دو نوبت این واکسن توصیه شده که باید به صورت آشامیدنی در اختیار بوقلمون قرار گیرد.

واکسن برونشیت عفونی

برونشیت عفونی یک بیماری حاد است که با نشانه های تنفسی نمایان می‌شود. برای جلوگیری از شیوع این بیماری واکسیناسیون متعددی در منطقه صورت می‌گیرد که بیشتر به صورت آشامیدنی، چشمی، تزریقی، اسپری و قطره می‌باشد.

واکسن برونشیت عفونی - چیکن دیوایس

بهترین راهکار برای در امان نگه داشت گله های بوقلمون از این بیماری بهتر است از واکسن های دوگانه برای آنها استفاده کنید. در روز سوم به دنیا آمدن جوجه ها می توانید آنها را با این واکسن، مقاوم کنید.

واکسن سالمونلوز

سالمونلوز یک بیماری باکتریایی است که با استقرار باکتری در تخمدان طیور تخمگذار و تولید تخم های آلوده، عفونت را به نسل های دیگر انتقال میدهد. قبل از انتقال  بوقلمون ها به سالن تولید باید نسبت به این بیماری واکسینه شوند.

واکسن سالمونلوز - چیکن دیوایس

واکسیناسیون سالمونلوز اغلب به صورت تزریقی، عضلانی، اسپری، آشامیدنی صورت می‌گیرد.

واکسن اپیدمیک ترمور ( آنسفالومیلیت پرندگان)

آنسفالومیلیت یک بیماری ویروسی می‌باشد که سیستم عصبی بوقلمون را مورد حمله قرار می‌دهد. واکسن اپیدمیک ترمور باید قبل از انتقال بوقلمون ها به سالن انجام شود که به صورت آشامیدنی، تزریق زیر جلدی، تلقیح در بال صورت می‌گیرد.

فاصله انجام این واکسیناسیون با دیگر واکسن ها باید دو هفته قبل و یا دو هفته بعد از  استفاده واکسن های دیگر صورت گیرد.

واکسن لاسوتا

واکسن لاسوتا برای ایمن سازی بوقلمون ها از بیماری نیوکاسل صورت می‌گیرد. استفاده از این واکسن در سن دو هفتگی توصیه می‌شود. این واکسن اغلب دو هفته بعد از واکسینه شدن بوقلمون ها به واکسن سویه B1 مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به صورت قطره چشمی، آشامیدنی و اسپری کردن صورت میگیرد.

واکسن آنفولانزا

یکی از رایج ترین بیماری ها در بین طیور، آنفولانزا می‌باشد که به عنوان پرورش دهنده باید به فکر واکسینه کردن بوقلمون های خود علیه این بیماری باشید. این واکسن به صورت زیر جلدی زیر پوست، پشت گردن و یا به صورت عضلانی در عضله سینه تزریق می‌شود. 

واکسن آنفولانزا - چیکن دیوایس

نکات مهم در واکسیناسیون بوقلمون

الف). پرندگان هنگام انجام واکسیناسیون نباید استرس داشته باشند.

ب). قبل و بعد از انجام واکسیناسیون بهتر است محلول های حاوی ویتامین و الکترولیت در اختیار پرنده قرار داده شود.

پ). برنامه واکسیناسیون مطابق با سن بوقلمون استفاده شود.

ت). تعداد دفعات واکسیناسیون به درستی انتخاب شود.

ث). مقاومت بدنی پرنده با دز واکسن تطابق داشته باشد.

چند اشتباه در هنگام واکسیناسیون

۱). واکسیناسیون پرنده بدون مشورت با پزشک.

۲). متناسب نبودن دز تعیین شده برای گله.

۳). دقت نکردن به زنجیره سرد واکسن.

۴). انتخاب واکسن نامناسب یا تاریخ گذشته.

۵). انجام واکسن در سن نادرست.

۶). وجود مواد ضدعفونی کننده در داخل آب مورد استفاده.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با واکسن های مورد نیاز بوقلمون به همراه نحوه استفاده از آن مطالبی ارائه شده است که شما می‌توانید با توجه به سن و نکات درج شده در مقاله به واکسینه کردن بوقلمون های خود علیه بیماری های مختلف اقدام کنید. 

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام زدن این واکسن های که گفته شده کدومش واجب زدنش و چه واکسیناسیونی درروزهای بدنیا آمدن واجب زدن بهشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس