درمان بیماری پا در بوقلمون

با اینکه بوقلمون ها در برابر بیماری ها مقاوم اند ولی آنها نیز مانند سایر طیور می توانند به بیماری های مربوط به پا مبتلا شوند. این بیماری ها ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد شوند که تغذیه و ژنتیک از این عوامل هستند. در ادامه ی این مقاله از چیکن دیوایس می خواهیم بیماری های پا در بوقلمون را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای درمان آنها ارائه دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 2 (96 تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ (۹۶ تایی)
» جوجه کشی حرفه ای و اتومایک از تخم بوقلمون
» برخورداری از کفی مناسب و عدم ایجاد مشکلات پا در جوجه بوقلمون
» دارای قابلیت ستر و هچر همزمان
قیمت : ۷,۱۰۰,۰۰۰ تومان

انواع بیماری پا در بوقلمون

بیماری های پا در بوقلمون به دو دسته ی اصلی تقسیم بندی می شوند. بعضی از بیماری های پا عفونی و بعضی دیگر غیر عفونی می باشند. در ادامه ی مقاله به هرکدام از انواع این بیماری ها و نحوه ی درمان آنها می پردازیم.

۱) بیماری های غیر عفونی

بیماری های غیر عفونی - چیکن دیوایس

بیماری های غیر عفونی پا در بوقلمون اغلب ناشی از عوامل ژنتیکی تغذیه ای و یا محیطی می باشند. از شایع ترین انواع بیماری های غیر عفونی پا در این پرنده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندروم پا باز

در سندروم پا باز، پاهای بوقلمون به صورت جانبی از مفصل لگنی فاصله می گیرند. در واقع فاصله ی دو پا از یکدیگر زیاد می شود. این بیماری ممکن است به خاطر خیس بودن بستر جوجه ها در طول دوره ی رشد آنها و یا رطوبت بالای دستگاه جوجه کشی ایجاد شود.

درمان سندروم پا باز در بوقلمون

این سندروم در سن ۲ تا ۳ هفتگی در بوقلمون ها ایجاد می شود و معمولا با آتل بندی اصولی طی یک یا دو هفته قابل درمان است ولی در موارد شدید تر نیاز به جراحی دارد.

ریکتز یا نرمی استخوان (Rickets)

ریکتز یا نرمی استخوان یک بیماری غیرعفونی و متابولیکی است که به خاطر کلسیمی نشدن استخوان های پرنده ممکن است در پاها و حتی منقار آن مشاهده شود.

این بیماری می تواند ناشی از کمبود کلسیم، ویتامین D و یا فسفر باشد. و از علائم آن می توان به نرم شدن استخوان های پا،  قوس دار شدن پاها و عدم توانایی و لنگش در راه رفتن اشاره کرد.

راهکارهای درمان بیماری نرمی استخوان در بوقلمون

درمان بیماری نرمی استخوان در بوقلمون ها با استفاده از داروهای زیر امکان پذیر است:

 • کلسیم کربنات : کمک به افزایش سطح کلسیم
 • فسفات دی کلسیم : کمک به افزایش سطح فسفر
 • ویتامین D3 : کمک به افزایش جذب کلسیم و فسفر

دوز مصرفی داروهای ذکر شده باید توسط دامپزشک مشخص شود. پس توصیه می شود به هیچ عنوان اقدام به دادن خودسرانه ی آنها به پرنده نکنید.

بهترین راه مقابله با بیماری ریکتز در بوقلمون اصلاح و متعادل سازی رژیم غذایی آن می باشد. به این منظور می توان از موادی مانند پودر استخوان، پودر ماهی، دانه های سویا و تخم مرغ رنده شده در جیره ی غذایی آن اسفاده کرد.

دیسکندروپلازی (Dyschondroplasia)

یکی دیگر از بیماری های غیر عفونی ناشی از اختلال در رشد استخوان ها است. این بیماری می تواند تغییرات قابل توجهی را زاویه ی پا های این پرنده ایجاد کند.  این بیماری می تواند علائمی از قبیل خمیدگی و کمانی شدن پاها و بدشکل شدن استخوان های پاها را داشته باشد.

چگونه می توان بیماری دیسکندروپلازی در بوقلمون را درمان کرد؟

تشخیص این بیماری با معاینات فیزیکی و تصویربرداری با اشعه ی ایکس و یا سی تی اسکن از استخوان های پای بوقلمون ممکن است. و برای درمان آن دامپزشک داروهای ضد التهاب و یا استروژنی را برای کاهش درد و التهاب و همچنین تقویت استخوان ها تجویز می کند.در موارد حادتر ممکن است برای اصلاح ناهنجاری استخوان های پای پرنده جراحی انجام شود.

هیچ درمان خانگی برای این بیماری وجود ندارد. فقط با انجام اقداماتی می توان از بروز آن پیشگیری کرد:

 • بوقلمون باید فضای کافی برای حرکت داشته باشد تا عضلات آن به مرور زمان خشک و یا سفت نشوند.
 • محل نگه داری پرنده باید سطح صاف و بدون لغزش باشد.
 • رژیم غذایی این پرنده باید حاوی کلسیم، پروتئین و ویتامین D باشد.

پیچ خوردگی ساق پا

در این بیماری استخوان ساق پاها در هنگام رشد تا ۹۰ درجه و یا بیشتر دچار چرخش شده و از پهلو رشد می کند. دلیل اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست اما می تواند یکی از ناهنجاری های ژنتیکی باشد.  خمیدگی، تورم و قرمزی ساق پا و عدم توانایی در راه رفتن از علائم این بیماری می باشند.

چگونگی درمان بیماری پیچ خوردگی ساق پا

متاسفانه درمان دارویی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و در اغلب موارد پای بوقلمون باید جراحی شود.

۲) بیماری های عفونی

بیماری های عفونی - چیکن دیوایس

باکتری ها، ویروس ها و یا انگل ها عوامل اصلی ایجاد بیماری های عفونی در پای بوقلمون هستند. از بیماری های عفونی که پاهای این پرنده را تحت تاثیر قرار می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بامبل فوت یا میخچه

بامبل فوت یا میخچه ی پای بوقلمون یک بیماری عفونی است که می تواند به خاطر التهاب کف پا، زخم شدن و یا آسیب به کف پا به خاطر بستر نامناسب در پاهای پرنده ایجاد شود.  این بیماری می تواند علائمی مانند لنگیدن و وجود برجستگی های مایل به صورتی و یا قهوه ای در کف پا و همچنین چرک یا ترشحات کف پا را داشته باشد.

درمان بامبل فوت یا میخچه ی پا در بوقلمون

برای درمان دارویی می توان از آنتی بیوتیک های خوراکی و یا موضعی برای تخلیه ی ترشحات و از بین رفتن بافت عفونی استفاده کرد که این کار حتما باید تحت نظر دامپزشک انجام شود.

اگر وجود میخچه را در مراحل اولیه ی آن در پای بوقلمون تشخیص دادید، می توانید با درمان های خانگی زیر اقدام به رفع آن کنید:

 • استفاده از سرکه ی سیب طبیعی : سرکه ی سیب می تواند به نرم شدن پوست سخت میخچه کمک کرده و می تواند آن را از بین ببرد. روی یک پارچه ی نخی تمیز کمی سرکه ی سیب طبیعی ریخته و آن را روی میخچه ی پای بوقلمون بگذارید و بانداژ کنید و اجازه دهید یک شب بماند. این کار را روزانه تکرار کنید تا میخچه از بین برود.
 • استفاده از ژل آلوئه ورا : آلوئه ورا دارای خواص ضدالتهاب و ضد میکروبی است.. می توانید ژل آلوئه ورا را مستقیم روی میخچه ی پای پرنده بمالید و آن را بانداژ کنید و اجازه دهید یک شب بماند. این کار را روزانه تا زمانی که میخچه از بین برود انجام دهید.
 • استفاده از پماد تترا سایکلین و پماد ویتامین A چشمی : می توانید پماد تتراسایکلین و پماد ویتامین A چشمی را با نسبت های برابر باهم مخلوط کرده و روی میخچه بزنید. سپس به مدت ۳۰ ثانیه به آرامی آن را ماساژ داده و بانداژ کنید. این کار را می توانید ۳ روز متوالی انجام دهید.

در صورتی که میخچه ی پای بوقلمون دردناک باشد و از بین نرود توصیه می شود حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

آرتریت یا التهاب مفاصل (بیماری قارچ پا بوقلمون)

این بیماری ممکن است به خاطر دلایل مختلفی در بوقلمون ایجاد شود که برخی از این دلایل عبارتند از:

 • عفونت باکتریایی، ویروسی و یا قارچی
 • آسیب به مفاصل پا مانند ضربه و یا شکستگی و یا ایجاد زخم در کف پا
 • چاقی و یا عوامل ژنتیکی

و از علائم بیماری آرتریت می توان به درد و تورم در پاها، سفت و خشک شدن مفاصل پا و عدم توانایی در حرکت، نشستن و پریدن پرنده اشاره کرد.

راهکارهای درمان آرتریت

درمان آرتریت در بوقلمون به علت بیماری بستگی دارد. اگر آرتریت ناشی از عفونت باشد، درمان با آنتی بیوتیک انجام می شود. اگر ناشی از آسیب باشد، درمان با داروهای ضد التهابی یا جراحی انجام می شود. و اگر این بیماری ناشی از عوامل ژنتیکی یا چاقی باشد، درمان آن شامل مدیریت وزن و اصلاح رژیم غذایی است.

سندرم Runting

این بیماری در اثر ویروسی به نام رئو ویروس پرندگان ایجاد می شود و درجه های متفاوتی از اختلالات از بی میلی به راه رفتن تا فلجی را نشان می دهد.  پاهای کوتاه و خمیده، فلج شدن و مشکلات تنفسی از علائم این بیماری می باشند.

درمان سندرم Runting

این سندرم در جوجه بوقلمون در سنین زیر ۳ هفتگی دیده می شود و در اغلب موارد قابل درمان نیست و مرگ جوجه را به دنبال دارد.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن دیوایس نحوه ی درمان انواع بیماری های پا در بوقلمون ها را بررسی کردیم. این بیماری ها در اکثر موارد در اثر تغذیه ی نادرست و شرایط نگهداری نامناسب ایجاد می شوند و در بعضی از موارد هم منشاء ژنتیکی دارند. بنابرای لازم است برای نگهداری و پرورش بوقلمون و سایر طیور بهترین ژن ها را انتخاب کرده و مناسب ترین شرایط را فراهم کنید.همچنین لازم است آنها را به طور مرتب واکسینه کنید تا زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشند.

سوالات متداول : 

در انتها برخی از سوالات پرسیده شده توسط کاربران را پاسخ داده ایم : 

علت نشستن بوقلمون چیست ؟ 

در صورتی که بوقلمون شما بیش از حد می نشیند، لنگ میزند و توانایی راه رفتن ندارد، باید پای پرنده به دقت چک شود. کف پا و ساق پا چک شود. امکان ابتلا به بیماری های عفونی به دلیل ایجاد زخم وجود دارد. 

درمان فلج شدن پای بوقلمون چیست ؟

دلایل بسیاری برای این مورد وجود دارد که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • ایجاد ضربه 
 • مشکلات عفونی گوارشی
 • مشکلاتی که ناشی از ضعف در جنین بوده
 • مشکلات ناشی از ایجاد خراش در کف پای پرنده و ایجاد عفونت بعد از آن
 • ضعف جسمانی کلی در پرنده 
 • ایجاد بیماری های عصبی همچون نیوکاسل در شرایط حاد
⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس