درمان اسهال در قناری چیست ؟ + علائم و دلایل

یکی از بیماری های شایع در اکثر پرندگان زینتی از جمله قناری، اسهال می باشد که هر پرنده ای ممکن است حداقل یک بار در طول زندگی خود آن را تجربه کند.

این  بیماری ممکن است به خاطر وجود عوامل میکروبی در دستگاه گوارش پرنده رخ دهد. اما عوامل دیگری مانند مصرف بیش از حد غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات و یا تخم مرغ نیز می توانند در بروز آن دخیل باشند.

هدف از این مقاله از چیکن دیوایس بررسی بیماری اسهال در قناری و ارائه ی راهکارهایی برای درمان آن است. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور 6 (12 تایی)
دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور ۶ (۱۲ تایی)
» قابل استفاده برای جوجه کشی از تخم نطفه دار قناری
» برخورداری از سنسور SHT نسل چهار
» دارای سیستم چرخش اتوماتیک تخم ها
قیمت : ۴,۹۷۰,۰۰۰ تومان

علائم اسهال در قناری

مهم ترین علائمی که می توان در تشخیص اسهال قناری در نظر گرفت به شرح زیر می باشند:

 • فضله ی آبکی
 • آلوده شدن پرهای اطراف مخرج پرنده به مدفوع
 • پرهای ژولیده و نا مرتب
 • ضعف جسمانی شدید
 • عدم تمایل پرنده به پرواز
 • کم اشتهایی

در صورتی که شاهد چنین علائمی در بدن پرنده ی خانگی خود بودید لازم است هرچه سریع تر اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید. تا بدن آن دچار کم آبی نشده و سلامت جانش به خطر نیافتد.

چه عواملی باعث ایجاد اسهال در قناری می شوند؟

چه عواملی باعث ایجاد اسهال در قناری می شوند؟ - چیکن دیوایس

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند سبب بروز اسهال در قناری شوند. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

۱) تغذیه نامناسب

مصرف غذاهای فاسد و یا آلوده، غذاهای بیش از حد چرب و یا سرشار از فیبر و غذاهای با طبع سرد ممکن است اسهال پرنده ی خانگی شما را به دنبال داشته باشد.

۲) عفونت های باکتریایی یا قارچی

عفونت های باکتریایی مانند کوکسیدیوز و عفونت های قارچی مانند کاندیدیازیس می توانند باعث بروز اسهال در پرنده شوند.

۳) اختلالات متابولیک 

وجود اختلالات متالبولیکی مانند مشکلات کبد و یا کلیه، همچنین اختلالات هورمونی نیز در مواردی اسهال قناری را در پی دارند.

۴) مسمومیت

مسمومیت با مواد شیمیایی، گیاهان سمی و یا داروها می توانند سبب بروز اسهال در پرنده ی زینتی شما شوند.

۵) استرس

استرس نیز یکی از مواردی است که می تواند سبب ایجاد اختلال در دستگاه گوارش پرنده و ایجاد اسهال در آن شود.

روش های درمان خانگی اسهال قناری

استفاده از مواد زیر می توانند تاثیر بسزایی را در درمان اسهال پرنده داشته باشند:

دمنوش بابونه :

دمنوش بابونه نیز تا حدودی می تواند در درمان اسهال قناری موثر باشد. شما می توانید یک قاشق چایخوری بابونه ی خشک شده را در ۱۰۰ سی سی اب جوش ریخته و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. پس از سرد شدن ان را صاف کرده و هر روز در آبخوری پرنده بریزید تا آن را مصرف کند.

ذغال فعال :

ذغال فعال می تواند به جذب باکتری ها و سموم از روده ی پرنده کمک کنید. برای این کار یک قاشق چایخوری ذغال فعال را در یک فنجان اب جوش بریزید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. پس از سرد شدن آن را صاف کرده و هرروز به پرنده ی خود بدهید.

آب سیب :

آب سیب می تواند در جبران آب از دست رفته ی بدن پرنده موثر باشد. شما می توانید روزانه یک قاشق چایخوری آب سیب تازه را بدون افزودن هر گونه ماده ی اضافی از قبیل شکر به قناری خود بدهید.

درمان دارویی اسهال در قناری

در صورتی که اسهال پرنده ی شما قابل درمان توسط راهکارهای خانگی نباشد در این صورت باید به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با تشخیص دقیق علت اسهال در قناری داروهایی مناسبی را برای درمان آن تجویز می کند.

در صورتی که اسهال پرنده به خاطر عفونت باکتریایی باشد، دامپزشک ممکن است داروهای آنتی بیوتیک برای درمان آن تجویز کند. داروهای آنتی بیوتیک برای اسهال قناری عبارتند از :

 • فورازولیدون
 • ترامایسین
 • آیرومایسین
 • کوردینال

اگر اسهال به خاطر عفونت های قارچی باشد، داروهای زیر برای درمان آن تجویز می شوند:

 • فلوکونازول
 • کتوکونازول
 • ایتراکونازول

سایر داروهای ضد اسهال که برای کاهش دفع مدفوع و کاهش علائم اسهال استفاده می شوند عبارتند از:

 • لوپرامید
 • کولین-پکتین

نکات مراقبت از قناری مبتلا به اسهال

نکات مراقبت از قناری مبتلا به اسهال - چیکن دیوایس

رعایت نکات زیر می توانند در روند بهبود اسهال در قناری موثر باشند :

۱) تغییر رژیم غذایی

 • به قناری خود برنج قهوه ای و یا جو دو سر پخته شده بدهید : در صورتی که پرنده ی شما مبتلا به اسهال باشد، در این صورت می توانید به اندازه ی دو قاشق غذاخوری در روز به آن برنج قهوه ای پخته شده و یا جو دو سر پخته شده بدهید. این دو  می توانند کمک بسیاری به سفت شدن مدفوع پرنده کنند.
 • کمی خشخاش به غذای معمولی پرنده اضافه کنید : دانه ی خشخاش به تسکین التهاب روده کمک کرده و علائم اسهال را تا حدودی کاهش می دهد. اضافه کردن ½ قاشق چایخوری دانه ی خشخاش به غذای پرنده می تواند در بهبود اسهال آن موثر باشد.
 • سبزیجات و تخم مرغ را از رژیم غذایی پرنده حذف کنید : بهتر است تا زمان درمان اسهال، سبزیجات به خصوص کاهو را از رژیم غذایی پرنده حذف کنید. زیرا کاهو دارای محتوای اب زیاد و ارزش غذایی پایینی می باشد.. همچنین استفاده از تخم مرغ نیز در این دوره برای قناری توصیه نمی شود.
 • حتما از آب تصفیه شده برای قناری استفاده کنید : گاهی اوقات مصرف آب لوله کشی شهری میتواند اسهال قناری را تشدید کند. در این دوره بهتر است در آب خوری پرنده آب تتصفیه شده و یا اب معدنی بریزید.

۲) تمیز کردن قفس

 • قفس پرنده را مرتبا ضد عفونی کنید : قناری مبتلا به اسهال ممکن است به خاطر کثیف بودن قفس دچار مشکلات روده ای جدی تری شود. بنابراین لازم است که قفس آن را چند بار در هفته با آب گرم و صابون، ضد عفونی کنید. سپس قفس را مدتی در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود.
 • ظروف اب و غذای پرنده را تمیز کنید : کثیف بودن ظروف اب و غذای قناری می تواند علائم اسهال آن را دوچندان کند. بنابراین ظروف آب و غذای پرنده را هرروز با مخلوطی از آب گرم و سفید کننده ی بدون بو بشویید. سپس آن را در مقابل نور خورشید قرار دهید تا خشک شوند.

۳) مراقبت و نظارت درست

 • قناری خود را گرم نگه دارید : پرندگانی که بیمارند اغلب سردشان است. بنابراین تنظیم دمای محیط در این دوران بسیار اهمیت دارد. بهتر است دمای نگهداری قناری در این دوره ۳۲ درجه ی سانتی گراد باشد تا دراین مدت احساس سرما نکند.
 • به پرنده ی خانگی خود برای تامین اب بدن خود کمک کنید : آب تمیز را در اختیار پرنده قرار دهید و آن را هر چند ساعت یک بار عوض کنید. برای تشویق پرنده به نوشیدن آب می توانید چند قطره عسل در آن حل کنید.
 • عوامل ایجاد کننده ی استرس را رفع کنید : در طول دوره ی بیماری پرنده ی شما به استراحت مطلق نیاز دارد. عواملی را که باعث ایجاد استرس در قناری می شوند، مانند صداهای بلند، تغییرات دما، حضور حیوانات دیگر را در محیط رفع کنید.
 • نشیمنگاه پرنده را پایین تر و در نزدیکی کف قفس قرار دهید : قناری در هنگام بیماری تعادل خود را از دست می دهد و ممکن است هنگام نشستن روی نشیمنگاه خود پایین بیافتد. بنابراین بهتر است آن را به سمت پایین قفس انتقال دهید تا در صورت افتادن آسیبی به پرنده وارد نشود.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی اسهال در قناری و راهکارهای درمان آن پرداختیم. در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و اقدامات لازم برای درمان ان انجام شود خطری برای پرنده به دنبال نخواهد داشت اما پیشروی ان می تواند تا حد زیادی باعث از دست رفتن آب بدن پرنده و دهیدراته شدن ان می شود. بنابراین برای داشتن پرنده ای شاد و سلامت لازم است تا نظارت و مراقبت درست را از پرنده ی خود انجام دهید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس