پرورش مرغ | نکاتی که بایست درباره پرورش مرغ بدانیم

14

نکاتی جامع در رابطه با پرورش مرغ

مرغ یکی از مهمترین و پرکاربردترین طیور میباشد که در مناطق مختلف برای اهداف تجارتی متفاوت آن را پرورش میدهند. هدف از پرورش مرغ میتواند به خاطر تولید گوشت، تولید تخم مرغ خوراکی، تولید تخم نطفه دار و یا تولید ججه یک روزه باشد. هر کدام از این شاخه ها سختی کار و سرمایه مورد نیاز خود را دارند. ما در این مقاله از وبلاگ سایت چیکن دیوایس به طور کلی می خواهیم در رابطه با پرورش مرغ بحث کنیم. با ما همراه باشید.

مرغ و خروس چند سال عمر میکنند؟

مرغ خانگی میتواند بین ۵ تا ۱۱ سال عمر کند. اما رکورد ثبت شده در کتاب گینس برای بیشترین طول عمر مرغ خانگی ۱۶ سال است که بر اثر مشکل قلبی مرده است. مرغ های صنعتی چون عمر اقتصادی کوتاهی دارند در نتیجه زیاد عمر نمیکنند.

در مورد پرورش مرغ بدانیم | نژادهای مرغ خانگی

مرغ ها دارای نژادهای مختلفی میباشند که هر کدام از نژادها نیز با توجه به ژنتیک آنها یا برای تخمگذاری مناسب اند و یا برای تولید گوشت مرغ، البته برخی نژادهای مرغ دو منظوره ای هستند. یعنی هم تخمگذاری بالایی دارند و هم وزن آنها سنگین بوده و گوشت لذیذی دارند. متأسفانه بیشتر پرورش دهندگان محلی به نژاد مرغ اهمیت نمی دهند. ما در مقاله نگاه کلی به انواع نژاد ماکیان مهمترین نژادهای مرغ تخمگذار و گوشتی را معرفی نموده ایم. پیشنهاد میشود حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

لازم به ذکر است که چندین نژاد مرغ بومی ایران وجود دارد. ولی متأسفانه نژادهای بومی ایران مثل لاری، خزک، گلین لری، گردن لخت شمالی و … تخمگذاری پایینی دارند و همچنین سرعت رشد آنها کمی کند می باشد. فقط مرغ های نژاد مرندی به لحاظ تخمگذاری و گوشتی بهتر از بقیه نژادهای بومی هستند. البته جهاد کشاورزی نیز چندین نژاد بومی و محلی ایجاد کرده که در بازار بعنوان مرغ جهادی و یا محلی آنها را می شناسیم. این نوع مرغ ها نیز برای پرورش در روستا ایده آل می باشند.

نگهداری مرغ و جوجه در منزل - فروشگاه چیکن دیوایس

نگهداری از مرغ خانگی

پرورش مرغ بومی به صورت گله ای در میان روستائیان و عشایر مشاهده می شود. نگهداری از این پرنده بسیار آسان و کم هزینه است. اما با این حال عدم رسیدگی به پرنده و رعایت نکات بهداشتی در نگهداری آن می تواند منجر به بروز بیماری در میان مرغ های خانگی و نابودی آن ها شود.

در نگهداری این پرنده برای جلوگیری از اثر تغییرات آب و هوایی ، نور مستقیم خورشید ، برف و باران ، کنترل میزان نوردهی ، و کنترل راحت جوجه ها باید برای آن ها جایگاه درست کنید. جایگاه را می توان با استفاده از بلوک ، چوب و یا سایر تجهیزات ساخت.

جایگاهی که ساخته می شود باید فضای لازم برای رشد جوجه ها را داشته باشد. فضای مناسب برای رشد جوجه ها ۶ متر مربع یعنی فضایی با ابعاد ۲ در ۳ متر است. برای نگهداری مرغ های بالغ باید توجه کنید که هر متر مربع برای نگهداری حداکثر ۴ الی ۵ قطعه مرغ و خروس کافی است. اگر فضای نگهداری مرغ و خروس ها به مقدار کافی نباشد ، شروع به حمله کردن به یکدیگر می کنند و همدیگر را زخمی می کنند.

در داخل جایگاه مرغ باید برای آنها چوب خواب بگذارید. همچنین چوب خواب باید فاصله کافی از سطح زمین داشته باشد. کف جایگاه را هم با کلش پر کنید تا پای مرغ ها دچار مشکلات پوستی نشود.

بیماری های مرغ خانگی

از بیماری های مختلف مرغ و خروس می توان به بیماری هایی نظیر آبله پرندگان ، بوتولیسم ، وبای مرغان ، برونشیت عفونی ، کوریزای عفونی ، بیماری مارک ، برفک ، چرب کیسه های هوایی ، نیوکاسل ، جوجه موشی ، پولوروم یا اسهال سفید جوجه ها ، آنفولانزای مرغی و زخم کف پای پرندگان اشاره کرد. در مقاله انواع بیماری طیور و راه های درمان آنها بیشتر در این باره بحث کرده ایم.

در برخی مناطق بیماری هایی مثل نیوکاسل، آنفولانزا، آبله و … بسیار شایع هستند. بنابراین بهتر است تحت نظر دامپزشک، جوجه مرغ ها به موقع واکسینه شوند.

تغذیه مرغ خانگی

در مورد پرورش مرغ بدانیم : مرغ ها طیف وسیعی از مواد غذایی شامل دانه ها ، گیاهان و گوشت را مصرف می کنند. اما بهترین ماده غذایی برای تغذیه مرغ ها در زمان تخم گذاری گندم است.

در زمان تخم گذاری تامین کلسیم از اهمیت فراوانی برخوردار است و از پودر صدف ، استخوان و یا پوسته تخم مرغ می توان برای تامین کلسیم استفاده کرد. برای تغذیه جوجه های مرغ نیز آرد و ترکیب آرد و استخوان می تواند به کار گرفته شود. البته ارد گندم تا ۱۰ روز اول برای جوجه ها مناسب نیست چون دیر هضم می باشد. همچنین می توان از مانده های مواد غذایی مصرفی و میوه هایی مانند خیار و گوجه فرنگی نیز استفاده کرد.

نحوه غذا دادن به مرغ خانگی - فروشگاه چیکن دیوایسجوجه کشی و پرورش مرغ در محیطهای کوچک خانگی

معمولا برای جوجه کشی مرغ از انواع دستگاه جوجه کشی در ظرفیت های مختلف استفاده میشود. اما کشاورزان روستایی از شیوه طبیعی نیز برای جوجه آوری استفاده میکنند. در این شیوه ابتدا مرغ کرچ میشود. کرچ شدن مرغ کاملا غریزی بوده و برخی نژادها مثل لاری زیاد کرچ میشوند. برخی دیگر نیز به ندرت کرچ میشوند.

مرغ ها معمولا در اوایل بهار و یا پاییز جوجه کشی میکنند. در جوجه کشی طبیعی باید لانه مرغ کرچ شده در یک محیط جداگانه باشد تا حیوان دیگری او را اذیت نکند و نترساند. داخل لانه نیز از کاه استفاده کنید. همچنین به مقدار کافی آب و دان نیز کمی با فاصله در کنار لانه مرغ کرچ شده قرار دهید.

مرغ کرچ شده با خوابیدن بر روی تخم های نطفه دار  شرایط دمایی ، رطوبت و چرخش تخم ها را برای جوجه کشی فراهم می کند. طول دوران جوجه کشی از تخم های نطفه دار مرغ خانگی ۲۱ روز است که ۱۸ روز اول آن را مرحله ستر و ۳ روز آخر آن را مرحله هچر تشکیل می دهد.

بعد از تولد جوجه ها باید بدانید تا ۲۴ ساعت نباید به آنها آب و یا غذا بدهید. جوجه یک روزه به دمای گرم نزدیک به ۳۵ درجه نیاز دارد. در مقاله نگهداری جوجه ها در هفته اول به طور کامل بحث نموده ایم. این مقاله را حتما مطالعه نمایید.

چه تعداد تخم نطفه دار میتوان زیر مرغ کرچ شده گذاشت؟

تعداد تخم های نطفه دار که میتوان در لانه مرغ کرچ شده قرار داد به جثه مرغ بستگی دارد. اگر جثه مرغ معمولی باشد، بین ۱۰ الی ۱۲ عدد تخم نطفه دار میتوان زیر آن قرار داد. اگر تعداد تخم مرغ ها زیاد باشد، مرغ نمی تواند همزمان همه آنها را گرم نگه دارد.

در دوران ستر که نطفه در داخل تخم در حال رشد است ، تخم برای نچسبیدن نطفه به پوسته چرخانده می شود. اما در مرحله هچر که جوجه در حال خروج از تخم است ، تخم ها نباید به هیچ عنوان چرخانده شوند. به همین دلیل مرغ کرچ در مرحله ستر تخم های نطفه دار را ۴ تا ۶ بار در روز می چرخاند.

دما عامل اصلی رشد نطفه در داخل تخم است. نطفه در شرایط دمایی مناسب از فاز گازی به فاز مایع و سپس به فاز جامد تبدیل می شود. به همین دلیل در مرحله هچر دما به مقدار اندکی کاهش پیدا می کند. و رطوبت نیز برای مرطوب شدن پوسته تخم و شکستن راحت جوجه ها مقداری افزایش پیدا می کند. دمای مناسب برای مراحل ستر و هچر جوجه کشی از تخم های نطفه دار مرغ به ترتیب برابر با ۳۷.۵ و ۳۷ درجه سانتی گراد است. رطوبت مطلوب نیز در مرحله ستر ۵۷ تا ۶۰ درصد است.

تازه و باکیفیت بودن تخم ها از عوامل مهم در موفقیت در جوجه کشی از مرغ است. مناسب بودن ضریب نر ، تغذیه و محل نگهداری مرغ و خروس ها منجر به افزایش کیفیت تخم های نطفه دار و افزایش راندمان جوجه کشی می شود.

یک خروس برای چند مرغ کافی است؟

در یک گله نسبت مرغ و خروس به یکدیگر به نژاد آنها بستگی دارد. ولی به طور کلی یک قطعه خروس برای ۶ الی ۸ مرغ و گاها تا ۱۰ مرغ نیز کافی است.

جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ

برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ به دستگاه جوجه کشی مرغ نیاز دارید. دستگاه های جوجه کشی را از لحاظ عملکرد می توان به انواع حرفه ای و اتوماتیک تقسیم بندی کرد.

در استفاده از ماشین جوجه کشی حرفه ای باید اطلاعات مربوط به جوجه کشی از مرغ را به صورت دستی وارد دستگاه کنید.

اما برای استفاده از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک نیازی به دانستن اطلاعات در مورد المان های دستگاه نیست و کافی است نوع پرنده را در سیستم انتخاب پرنده مشخص کنید.

از دیدگاه ظرفیت نیز دستگاه های جوجه کشی که می توانید از آن ها برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار مرغ استفاده کنید به دو دسته دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شوند.

اگر شما هم علاقه مند به پرورش و نگهداری از مرغ هستید می توانید در قسمت دیدگاه ها سوالات و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  ابوالفضل
  سلام
  من یه مرغ و خروس سبرایت دارم حدودا ۶ روز هست که خریدم دو تا تخم سایز استاندارد کرده ولی امروز یه تخم خیلی ریز به اندازه یه تیله کرده اگر کسی علتش را میداند راهنمایی کند ممنون میشم.

 2. Maryam می گوید

  من یه مرغ کرچ داریم.۵روزه که تخم گذاشتیم زیرش و با جعبه ش داخل راهرو گذاشتیم.اونجا سروصدا و رفت وآمد هست .با این شرایط جوجه هاش به دنیا میان؟

  1. ناصر می گوید

   سلام نه اگه جای مناسب ندارین بزارین بالای پشت بام یا از بالا ورودی راهرو رفت و اومد افراد باعث ترس و استرس شده و نصف تخم ها هچ نمیشن

 3. محمد می گوید

  بالای۲۵سال دیدم که عمر میکنه

  1. مصطفی می گوید

   سلام ببخشیدمن یکی مرغ دارم یکی خروس دارم وقتی خریدم گفت جفت است نمیدونم کدومش مرغ است کدومش خروس وقتی یکی شو میگیریم ان یکی سروصدا میکنه نه انقد جوجه است نه بالغ شده

   1. ادمین می گوید

    سلام
    تشخیص مرغ و خروس از هم زیاد سخت نیست ، نر هیکل بزرگتری داره و ماده کوچکتر هست
    از مخرج هم میشه تشخیص داد ، کولاک نر دارای برامدگی داخلش هست در حالی که ماده هیچ براامدگی نداره

 4. بهروز حاتم زاده می گوید

  با سلام

 5. بهروز حاتم زاده می گوید

  سلام میشه راهنمای کنید

 6. بهروز حاتم زاده می گوید

  علت فلج شدن جوجه مورغ چیست

 7. عشق مرغ می گوید

  لطفا بفرمایید مرغی که جوجه هاش از تخم درمیاد چند مدت طول میکشه تا جوجه هاشو ول کنه

 8. داود می گوید

  با سلام و عرض تشکر از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید
  اگر امکان دارد مرغهای نژاد گوشتی و نژاد تخم گذار را معرفی نمایید متشکرم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   بله حتما در سایت قرار خواهیم داد

  2. مرادی می گوید

   سلام واحترام
   اگه سر بال مرغهای تخمگذار رو کوتاه کنیم که نتونن پرواز کنن ضرری داره؟

  3. محمد می گوید

   ی مرغه فلج شده باید چکار کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.